libosinfo - en to ja translation catalogue (103 entries)

en: Operating system
ja: オペレーティングシステム

en: Virtualization platform
ja: 仮想化プラットフォーム

en: Target device
ja: 対象デバイス

en: Device link target filter
ja: デバイス・リンク・ターゲット・フィルター

en: Unique identifier
ja: 一意な識別子

en: CPU Architecture
ja: CPU アーキテクチャー

en: Parameter name
ja: パラメーター名

en: Parameter policy
ja: パラメーター・ポリシー

en: URI for install script template
ja: インストールスクリプトのテンプレートの URI

en: Data for install script template
ja: インストールスクリプトのテンプレートのデータ

en: Install script profile name
ja: インストールスクリプトのプロファイル名

en: Product key format mask
ja: プロダクトキーの形式マスク

en: Unable to create XML parser context
ja: XML パーサーのコンテキストを作成できません

en: Unable to read XSL template
ja: XSL テンプレートを読み込めません

en: Unable to parse XSL template
ja: XSL テンプレートを構文解析できません

en: Unable to create XSL transform context
ja: XSL 変換のコンテキストを作成できません

en: Unable to apply XSL transform context
ja: XSL 変換のコンテキストを適用できません

en: Unable to convert XSL output to string
ja: XSL 出力を文字列に変換できません

en: Failed to load script template %s:
ja: スクリプトのテンプレート %s の読み込みに失敗しました:

en: Failed to apply script template %s:
ja: スクリプトのテンプレート %s の適用に失敗しました:

en: Failed to apply script template:
ja: スクリプトのテンプレートの適用に失敗しました:

en: List element type
ja: 要素の形式の一覧表示

en: Expected a text node attribute value
ja: text node 属性値が期待されます

en: Missing device id property
ja: デバイス ID プロパティがありません

en: Missing device link id property
ja: デバイスリンク ID プロパティがありません

en: Missing product upgrades id property
ja: プロダクトアップグレード ID プロパティがありません

en: Missing platform id property
ja: プラットフォーム ID プロパティがありません

en: Missing deployment id property
ja: デプロイメント ID プロパティがありません

en: Missing deployment os id property
ja: デプロイメント OS ID プロパティがありません

en: Missing deployment platform id property
ja: デプロイメントプラットフォーム ID プロパティがありません

en: Missing os id property
ja: OS ID プロパティがありません

en: Missing install script id property
ja: インストールスクリプト ID プロパティがありません

en: Missing OS install script property
ja: OS インストールスクリプトのプロパティがありません

en: Incorrect root element
ja: 不正なルート要素

en: Unable to construct parser context
ja: パーサーのコンテキストを構築できません

en: Missing root XML element
ja: ルート XML 要素がありません

en: The URL to this media
ja: このメディアへの URL

en: The expected ISO9660 volume ID
ja: 予期される ISO9660 ボリューム ID

en: The expected ISO9660 publisher ID
ja: 予期される ISO9660 発行者 ID

en: The expected ISO9660 application ID
ja: 予期される ISO9660 アプリケーション ID

en: The expected ISO9660 system ID
ja: 予期される ISO9660 システム ID

en: The path to the kernel image
ja: カーネルイメージへのパス

en: Media can boot directly w/o installation
ja: 直接 w/o インストールをブートできるメディア

en: Number of installer reboots
ja: インストーラーの再起動する回数

en: Install media is not bootable
ja: インストールメディアがブート可能ではありません

en: Failed to read supplementary volume descriptor:
ja: 補助ボリューム記述子の読み込みに失敗しました:

en: Supplementary volume descriptor was truncated
ja: 補助ボリューム記述子が削除されました

en: Failed to read primary volume descriptor:
ja: プライマリボリューム記述子の読み込みに失敗しました:

en: Primary volume descriptor was truncated
ja: プライマリボリューム記述子が削除されました

en: Insufficient metadata on installation media
ja: インストールメディアのメタデータが不十分です

en: Failed to skip %d bytes
ja: %d バイトのスキップに失敗しました

en: No volume descriptors
ja: ボリューム記述子がありません

en: Generic Family
ja: 汎用ファミリー

en: Generic Distro
ja: 汎用ディストロ

en: Name
ja: 名前

en: Short ID
ja: 短縮 ID

en: Vendor
ja: ベンダー

en: Version
ja: バージョン

en: Codename
ja: コード名

en: URI of the logo
ja: ロゴの URI

en: CPU frequency in hertz (Hz)
ja: ヘルツ (Hz) 単位の CPU 周波数

en: Number of CPUs
ja: CPU 数

en: Amount of Random Access Memory (RAM) in bytes
ja: バイト単位のメモリー (RAM) 量

en: Amount of storage space in bytes
ja: バイト単位のストレージ容量

en: The URL to this tree
ja: このツリーへの URL

en: The path to the bootable ISO image
ja: ブート可能な ISO イメージへのパス

en: Failed to process keyinfo file:
ja: keyinfo ファイルの処理に失敗しました:

en: Invalid value '%s'
ja: 無効な値 '%s'

en: Media is bootable.
ja: メディアがブート可能です。

en: Media is not bootable.
ja: メディアがブート不可能です。

en: - Detect if media is bootable and the relevant OS and distribution.
ja: - メディアがブート可能であること、および適切な OS とディストリビューションであることを検知します。

en: Error while parsing commandline options: %s
ja: コマンドラインオプションの構文解析中にエラーが発生しました: %s

en: Error loading OS data: %s
ja: OS データの読み込み中にエラーが発生しました: %s

en: Error parsing media: %s
ja: メディアの解析中にエラーが発生しました: %s

en: Error parsing installer tree: %s
ja: インストーラー・ツリーの解析中にエラーが発生しました: %s

en: Expected configuration key=value
ja: 予期される設定 key=value

en: Install script profile
ja: インストールスクリプトのプロファイル

en: Install script output directory
ja: インストールスクリプトの出力ディレクトリ

en: The output filename prefix
ja: 出力ファイルのプレフィックス

en: Set configuration parameter
ja: 設定パラメーターを設定します

en: Unable to generate install script: %s
ja: インストールスクリプトを生成できません: %s

en: - Generate an OS install script
ja: - OS インストール・スクリプトを生成します

en: Error while parsing options: %s
ja: オプションの構文解析中にエラーが発生しました: %s

en: Error finding OS: %s
ja: OS の検索中にエラーが発生しました: %s

en: Family
ja: ファミリー

en: Distro
ja: ディストロ

en: Release date
ja: リリース日

en: End of life
ja: 終了

en: Code name
ja: コード名

en: Vendor ID
ja: 製造者 ID

en: Product
ja: 製品

en: Product ID
ja: 製品 ID

en: Class
ja: クラス

en: Bus
ja: バス

en: Unknown property name %s
ja: 未知のプロパティ名 %s

en: Syntax error in condition, expecting KEY=VALUE
ja: 条件に構文エラーがあります、KEY=VALUE が期待されます

en: Sort column
ja: 列の並び替え

en: Display fields
ja: 項目の表示

en: - Query the OS info database
ja: - OS 情報データベースに問い合わせる

en: Missing data type parameter
ja: データ形式パラメーターがありません

en: Unknown type '%s' requested
ja: 未知の形式 '%s' が要求されました

en: Unable to construct filter: %s
ja: フィルターを作成できません: %s

en: Unable to set field visibility: %s
ja: 項目の可視性を設定できません: %s
