libpanel main - en to id translation catalogue (29 entries)

en: Open Pages
id: Buka Halaman

en: Frame
id: Bingkai

en: Move Page _Left
id: Pindah Halaman Ke K_iri

en: Move Page _Right
id: Pindah Halaman Ke K_anan

en: Move Page _Up
id: Pindah Halaman Ke A_tas

en: Move Page _Down
id: Pindah Halaman Ke Ba_wah

en: Close All Pages
id: Tutup Semua Halaman

en: Close Frame
id: Tutup Bingkai

en: Restore panel to previous location
id: Kembalikan panel ke lokasi sebelumnya

en: (new)
id: (baru)

note: translators: %s is replaced with the document title
en: The draft “%s” has not been saved. It can be saved or discarded.
id: Draf "%s" belum disimpan. Itu bisa disimpan atau dibuang.

en: Save or Discard Draft?
id: Simpan atau Buang Draf?

en: _Discard
id: _Buang

en: _Save As…
id: _Simpan Sebagai…

note: translators: %s is replaced with the document title
en: “%s” contains unsaved changes. Changes can be saved or discarded.
id: "%s" berisi perubahan yang belum disimpan. Perubahan dapat disimpan atau dibuang.

en: Save or Discard Changes?
id: Simpan atau Buang Perubahan?

en: _Save
id: _Simpan

en: Open documents contain unsaved changes. Changes can be saved or discarded.
id: Dokumen yang terbuka berisi perubahan yang belum disimpan. Perubahan dapat disimpan atau dibuang.

en: Only _Save Selected
id: Hanya _Simpan Yang Dipilih

en: Save All
id: Simpan Semua

en: Discard All
id: Buang Semua

en: _Cancel
id: _Batal

en: Follow system style
id: Ikuti gaya sistem

en: Light style
id: Gaya terang

en: Dark style
id: Gaya gelap

en: Toggle visibility of left panel
id: Jungkitkan kenampakan panel kiri

en: Toggle visibility of right panel
id: Jungkitkan kenampakan panel kanan

en: Toggle visibility of top panel
id: Jungkitkan kenampakan panel atas

en: Toggle visibility of bottom panel
id: Jungkitkan kenampakan panel bawah
