libpanel main - en to it translation catalogue (29 entries)

en: Open Pages
it: Apri pagine

en: Frame
it: Riquadro

en: Move Page _Left
it: Sposta pagina a _sinistra

en: Move Page _Right
it: Sposta pagina a _destra

en: Move Page _Up
it: Sposta pagina in _alto

en: Move Page _Down
it: Sposta pagina in _basso

en: Close All Pages
it: Chiudi tutte le pagine

en: Close Frame
it: Chiudi riquadro

en: Restore panel to previous location
it: Riporta pannello alla posizione precedente

en: (new)
it: (nuovo)

note: translators: %s is replaced with the document title
en: The draft “%s” has not been saved. It can be saved or discarded.
it: La bozza «%s» non è stata salvata. Può essere salvata o scartata.

en: Save or Discard Draft?
it: Salvare o scartare la bozza?

en: _Discard
it: S_carta

en: _Save As…
it: _Salva come…

note: translators: %s is replaced with the document title
en: “%s” contains unsaved changes. Changes can be saved or discarded.
it: «%s» contiene modifiche non salvate. Le modifiche possono essere salvate o scartate.

en: Save or Discard Changes?
it: Salvare o scartare le modifiche?

en: _Save
it: _Salva

en: Open documents contain unsaved changes. Changes can be saved or discarded.
it: Il documento aperto contiene delle modifiche non salvate. Le modifiche possono essere salvate o scartate.

en: Only _Save Selected
it: _Salva solo i selezionati

en: Save All
it: Salva tutto

en: Discard All
it: Scarta tutto

en: _Cancel
it: A_nnulla

en: Follow system style
it: Segui lo stile del sistema

en: Light style
it: Stile chiaro

en: Dark style
it: Stile scuro

en: Toggle visibility of left panel
it: Mostra/Nascondi il pannello a sinistra

en: Toggle visibility of right panel
it: Mostra/Nascondi il pannello a destra

en: Toggle visibility of top panel
it: Mostra/Nascondi il pannello in alto

en: Toggle visibility of bottom panel
it: Mostra/Nascondi il pannello in basso
