libpeas master - en to it translation catalogue (28 entries)

en: Dependency “%s” was not found
it: Non è stata trovata la dipendenza «%s»

en: Dependency “%s” failed to load
it: Caricamento non riuscito della dipendenza «%s»

en: Plugin loader “%s” was not found
it: Non è stato trovato il loader del plugin «%s»

en: Failed to load
it: Caricamento non riuscito

en: Additional plugins must be disabled
it: È necessario disabilitare dei plugin aggiuntivi

en: The following plugins depend on “%s” and will also be disabled:
it: I seguenti plugin dipendono da «%s» e verranno disabilitati:

en: Plugins
it: Plugin

en: An additional plugin must be disabled
it: Deve essere disabilitato un plugin aggiuntivo

en: The “%s” plugin depends on the “%s” plugin.
    If you disable “%s”, “%s” will also be disabled.
it: Il plugin «%s» dipende dal plugin «%s».
    Disabilitando «%s» verrà disabilitato anche «%s».

en: _Cancel
it: A_nnulla

en: Disable Plugins
it: Disabilita plugin

en: There was an error displaying the help.
it: Si è verificato un errore nel mostrare l'aiuto.

en: _Close
it: _Chiudi

en: _Help
it: A_iuto

en: Pr_eferences
it: Preferen_ze

en: _About
it: _Informazioni

en: _Preferences
it: Preferen_ze

en: _Enabled
it: _Abilitato

en: E_nable All
it: A_bilita tutti

en: _Disable All
it: _Disabilita tutti

en: Enabled
it: Abilitato

note: Avoid having markup in a translated string
en: The plugin “%s” could not be loaded
it: Impossibile caricare il plugin «%s»

note: Keep separate because some translations do special things * for the ':' and might accidentally not keep the space after it
en: An error occurred: %s
it: Si è verificato un errore: %s

note: Translators: The directory in which the demo program was compiled at
en: Run from build directory
it: Esegui dalla directory di build

en: _Quit
it: _Esci

en: — libpeas demo application
it: - applicazione demo per libpeas

en: About
it: Informazioni

en: Preferences
it: Preferenze
