libpeas master - en to tr translation catalogue (29 entries)

en: Dependency “%s” was not found
tr: “%s” bağımlılığı bulunamadı

en: Dependency “%s” failed to load
tr: “%s” bağımlılığı yüklenemedi

en: Plugin loader “%s” was not found
tr: Eklenti yükleyicisi “%s” bulunamadı

en: Failed to load
tr: Yüklenemedi

en: Additional plugins must be disabled
tr: İlave eklentilerin devre dışı bırakılması gerekiyor

en: The following plugins depend on “%s” and will also be disabled:
tr: Şu eklentiler “%s” eklentisine bağlı ve devre dışı bırakılacak:

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: An additional plugin must be disabled
tr: İlave bir eklentinin devre dışı bırakılması gerekiyor

en: The “%s” plugin depends on the “%s” plugin.
    If you disable “%s”, “%s” will also be disabled.
tr: “%s” eklentisi “%s” eklentisine bağlı.
    Eğer “%s” eklentisini devre dışı bırakırsanız, “%s” eklentisi de devre dışı kalacak.

en: _Cancel
tr: _İptal

en: Disable Plugins
tr: Eklentileri Devre Dışı Bırak

en: There was an error displaying the help.
tr: Yardım görüntülenirken bir hata oluştu.

en: _Close
tr: _Kapat

en: _Help
tr: _Yardım

en: Pr_eferences
tr: T_ercihler

en: _About
tr: _Hakkında

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: _Enabled
tr: _Etkinleştirildi

en: E_nable All
tr: _Tümünü Etkinleştir

en: _Disable All
tr: Tü_münü Devre Dışı Bırak

en: Enabled
tr: Etkinleştirildi

en: Plugin
tr: Eklenti

note: Avoid having markup in a translated string
en: The plugin “%s” could not be loaded
tr: “%s” eklentisi yüklenemedi

note: Keep separate because some translations do special things * for the ':' and might accidentally not keep the space after it
en: An error occurred: %s
tr: Bir hata oluştu: %s

note: Translators: The directory in which the demo program was compiled at
en: Run from build directory
tr: İnşa dizininden çalıştır

en: _Quit
tr: _Çık

en: — libpeas demo application
tr: — libpeas deneme uygulaması

en: About
tr: Hakkında

en: Preferences
tr: Tercihler
