libpeas master - en to id translation catalogue (29 entries)

en: Dependency “%s” was not found
id: Dependensi “%s” tidak ditemukan

en: Dependency “%s” failed to load
id: Dependensi “%s” gagal dimuat

en: Plugin loader “%s” was not found
id: Pemuat pengaya “%s” tidak ditemukan

en: Failed to load
id: Gagal memuat

en: Additional plugins must be disabled
id: Sejumlah pengaya lainnya harus dinonaktifkan

en: The following plugins depend on “%s” and will also be disabled:
id: Pengaya berikut yang bergantung pada “%s” dan akan dinonaktifkan:

en: Plugins
id: Pengaya

en: An additional plugin must be disabled
id: Pengaya lainnya harus dinonaktifkan

en: The “%s” plugin depends on the “%s” plugin.
    If you disable “%s”, “%s” will also be disabled.
id: Pengaya “%s” bergantung pada pengaya “%s”.
    Jika Anda menonaktifkan “%s”, maka “%s” juga akan dinonaktifkan.

en: _Cancel
id: _Batal

en: Disable Plugins
id: Nonaktifkan Pengaya

en: There was an error displaying the help.
id: Terjadi galat ketika membuka bantuan.

en: _Close
id: _Tutup

en: _Help
id: _Bantuan

en: Pr_eferences
id: Pr_eferensi

en: _About
id: Tent_ang

en: _Preferences
id: _Preferensi

en: _Enabled
id: _Aktifkan

en: E_nable All
id: Aktifka_n Semua

en: _Disable All
id: Nonaktifkan _Semua

en: Enabled
id: Nonaktifkan

en: Plugin
id: Pengaya

note: Avoid having markup in a translated string
en: The plugin “%s” could not be loaded
id: Pengaya “%s” tidak dapat dimuat

note: Keep separate because some translations do special things * for the ':' and might accidentally not keep the space after it
en: An error occurred: %s
id: Terjadi galat: %s

note: Translators: The directory in which the demo program was compiled at
en: Run from build directory
id: Berjalan dari direktori pembangunan atau kompilasi

en: _Quit
id: _Keluar

en: — libpeas demo application
id: — aplikasi demo libpeas

en: About
id: Tentang

en: Preferences
id: Preferensi
