libpeas master - en to pt translation catalogue (29 entries)

en: Dependency “%s” was not found
pt: Não foi encontrada a dependência “%s”

en: Dependency “%s” failed to load
pt: Falha ao carregar a dependência “%s”

en: Plugin loader “%s” was not found
pt: O carregador de extensões “%s” não foi encontrado

en: Failed to load
pt: Falha ao carregar

en: Additional plugins must be disabled
pt: É necessário desativar extensões adicionais

en: The following plugins depend on “%s” and will also be disabled:
pt: As seguintes extensões dependem de “%s” e também serão desativadas:

en: Plugins
pt: Extensões

en: An additional plugin must be disabled
pt: É necessário desativar mais uma extensão

en: The “%s” plugin depends on the “%s” plugin.
    If you disable “%s”, “%s” will also be disabled.
pt: A extensão “%s” depende da extensão “%s”.
    Se desativar “%s”, “%s” também será desativada.

en: _Cancel
pt: _Cancelar

en: Disable Plugins
pt: Desativar extensões

en: There was an error displaying the help.
pt: Ocorreu um erro ao mostrar a ajuda.

en: _Close
pt: _Fechar

en: _Help
pt: A_juda

en: Pr_eferences
pt: _Preferências

en: _About
pt: _Sobre

en: _Preferences
pt: _Preferências

en: _Enabled
pt: _Ativo

en: E_nable All
pt: Ativar _todos

en: _Disable All
pt: _Desativar todos

en: Enabled
pt: Ativo

en: Plugin
pt: Extensão

note: Avoid having markup in a translated string
en: The plugin “%s” could not be loaded
pt: Não foi possível carregar a extensão “%s”

note: Keep separate because some translations do special things * for the ':' and might accidentally not keep the space after it
en: An error occurred: %s
pt: Ocorreu um erro: %s

note: Translators: The directory in which the demo program was compiled at
en: Run from build directory
pt: Executar a partir de pasta de compilação

en: _Quit
pt: _Sair

en: — libpeas demo application
pt: — aplicação de demonstração de libpeas

en: About
pt: Sobre

en: Preferences
pt: Preferências
