libpeas master - en to pt_BR translation catalogue (29 entries)

en: Dependency “%s” was not found
pt_BR: Dependência “%s” não foi encontrado

en: Dependency “%s” failed to load
pt_BR: Dependência “%s” falhou ao carregar

en: Plugin loader “%s” was not found
pt_BR: O carregador de plug-in “%s” não foi encontrado

en: Failed to load
pt_BR: Falhou ao carregar

en: Additional plugins must be disabled
pt_BR: Plug-ins adicionais devem ser desabilitados

en: The following plugins depend on “%s” and will also be disabled:
pt_BR: Os seguintes plug-ins dependem de “%s” e serão desabilitados:

en: Plugins
pt_BR: Plug-in

en: An additional plugin must be disabled
pt_BR: Um plug-in adicional deve ser desabilitado

en: The “%s” plugin depends on the “%s” plugin.
    If you disable “%s”, “%s” will also be disabled.
pt_BR: O plug-in “%s” depende do plug-in “%s”.
    Se você desabilitar “%s”, “%s” também será desabilitado.

en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

en: Disable Plugins
pt_BR: Desabilitar plug-ins

en: There was an error displaying the help.
pt_BR: Ocorreu um erro ao exibir a ajuda.

en: _Close
pt_BR: _Fechar

en: _Help
pt_BR: A_juda

en: Pr_eferences
pt_BR: _Preferências

en: _About
pt_BR: So_bre

en: _Preferences
pt_BR: _Preferências

en: _Enabled
pt_BR: _Habilitado

en: E_nable All
pt_BR: H_abilitar todos

en: _Disable All
pt_BR: _Desabilitar todos

en: Enabled
pt_BR: Habilitado

en: Plugin
pt_BR: Plug-in

note: Avoid having markup in a translated string
en: The plugin “%s” could not be loaded
pt_BR: O plug-in “%s” não pôde ser carregado

note: Keep separate because some translations do special things * for the ':' and might accidentally not keep the space after it
en: An error occurred: %s
pt_BR: Ocorreu um erro: %s

note: Translators: The directory in which the demo program was compiled at
en: Run from build directory
pt_BR: Executa direto do diretório fonte

en: _Quit
pt_BR: _Sair

en: — libpeas demo application
pt_BR: — aplicativo de demonstração da libpeas

en: About
pt_BR: Sobre

en: Preferences
pt_BR: Preferências
