libpeas master - en to fr translation catalogue (29 entries)

en: Dependency “%s” was not found
fr: Dépendance « %s » introuvable

en: Dependency “%s” failed to load
fr: La dépendance « %s » n’a pas pu être chargée

en: Plugin loader “%s” was not found
fr: Le chargeur de greffon « %s » n’a pas été trouvé

en: Failed to load
fr: Échec de chargement

en: Additional plugins must be disabled
fr: Des greffons supplémentaires doivent être désactivés

en: The following plugins depend on “%s” and will also be disabled:
fr: Les greffons suivants dépendent de « %s » et seront aussi désactivés :

en: Plugins
fr: Greffons

en: An additional plugin must be disabled
fr: Un greffon supplémentaire doit être désactivé

en: The “%s” plugin depends on the “%s” plugin.
    If you disable “%s”, “%s” will also be disabled.
fr: Le greffon « %s » dépend du greffon « %s ».
    Si vous désactivez « %s », « %s » sera également désactivé.

en: _Cancel
fr: _Annuler

en: Disable Plugins
fr: Désactiver les greffons

en: There was an error displaying the help.
fr: Une erreur s’est produite durant l’affichage de l’aide.

en: _Close
fr: _Fermer

en: _Help
fr: Aid_e

en: Pr_eferences
fr: P_références

en: _About
fr: À _propos

en: _Preferences
fr: _Préférences

en: _Enabled
fr: _Activé

en: E_nable All
fr: _Tout activer

en: _Disable All
fr: Tout _désactiver

en: Enabled
fr: Activé

en: Plugin
fr: Greffon

note: Avoid having markup in a translated string
en: The plugin “%s” could not be loaded
fr: Le greffon « %s » n’a pas pu être chargé

note: Keep separate because some translations do special things * for the ':' and might accidentally not keep the space after it
en: An error occurred: %s
fr: Une erreur est survenue : %s

note: Translators: The directory in which the demo program was compiled at
en: Run from build directory
fr: Lancer à partir du répertoire de compilation

en: _Quit
fr: _Quitter

en: — libpeas demo application
fr: — application démo libpeas

en: About
fr: À propos

en: Preferences
fr: Préférences
