PWQuality library - en to hi translation catalogue (50 entries)

en: BAD PASSWORD: %s
hi: खराब शब्दकूट: %s

en: Usage: %s [user]
hi: प्रयोग: %s [user]

en:        The command reads the password to be scored from the standard input.
hi:        मानक इनपुट से स्कोर किए जाने के लिए कूटशब्द को कमांड पढ़ता है.

en: Error: %s
hi: त्रुटि: %s

en: Could not obtain the password to be scored
hi: स्कोर किए जाने के लिए कूटशब्द पा नहीं सका

en: Password quality check failed:
     %s
hi: कूटशब्द गुणवत्ता जाँच विफल:
     %s

en: Usage: %s <entropy-bits>
hi: प्रयोग: %s <entropy-bits>

en: Memory allocation error when setting
hi: सेटिंग किए जाने के दौरान स्मृति आबंटन त्रुटि

en: Memory allocation error
hi: स्मृति आबंटन त्रुटि

en: The password is the same as the old one
hi: कूटशब्द पुराने की तरह है

en: The password is a palindrome
hi: कूटशब्द विलोमपद है

en: The password differs with case changes only
hi: कूटशब्द केवल केस परिवर्तन से अंतर होता है

en: The password is too similar to the old one
hi: कूटशब्द पुराने की तरह ही है

en: The password contains the user name in some form
hi: कूटशब्द किसी तरह से उपयोक्ता नाम को ही समाहित करता है

en: The password contains words from the real name of the user in some form
hi: कूटशब्द में उपयोक्ता के वास्तविक नाम को ही किसी रूप में रखा गया है

en: The password contains forbidden words in some form
hi: कूटशब्द में कुछ मना किए गए शब्द ही किसी रूप में हैं

en: The password contains less than %ld digits
hi: कूटशब्द में %ld अंक से कम समाहित हैं

en: The password contains too few digits
hi: कूटशब्द में बहुत कम अंक शामिल हैं

en: The password contains less than %ld uppercase letters
hi: कूटशब्द में %ld अपरकेस अक्षर से कम हैं

en: The password contains too few uppercase letters
hi: कूटशब्द में बहुत ही कम अपरकेस अक्षर शामिल हैं

en: The password contains less than %ld lowercase letters
hi: कूटशब्द में %ld लोअरकेस अक्षर से कम हैं

en: The password contains too few lowercase letters
hi: कूटशब्द में बहुत ही कम लोअरकेस अक्षर शामिल हैं

en: The password contains less than %ld non-alphanumeric characters
hi: कूटशब्द में %ld से कम गैर वर्णांकिक वर्ण हैं

en: The password contains too few non-alphanumeric characters
hi: कूटशब्द में बहुत ही कम गैर वर्णांकिक वर्ण शामिल हैं

en: The password is shorter than %ld characters
hi: कूटशब्द %ld वर्ण से कम है

en: The password is too short
hi: कूटशब्द बहुत छोटा है

en: The password is just rotated old one
hi: कूटशब्द पुराने को ही बदलकर लिखा गया है

en: The password contains less than %ld character classes
hi: कूटशब्द %ld वर्ण वर्ग से कम है

en: The password does not contain enough character classes
hi: कूटशब्द में पर्याप्त वर्ण वर्ग नहीं

en: The password contains more than %ld same characters consecutively
hi: कूटशब्द में %ld से अधिक समान वर्ण लगातार समाहित हैं

en: The password contains too many same characters consecutively
hi: कूटशब्द कई समान वर्ण लगातार  समाहित करता है

en: The password contains more than %ld characters of the same class consecutively
hi: कूटशब्द में %ld से अधिक समान वर्ग के वर्ण लगातार समाहित करता है

en: The password contains too many characters of the same class consecutively
hi: कूटशब्द समान वर्ग के कई समान वर्ण लगातार समाहित करता है

en: The password contains monotonic sequence longer than %ld characters
hi: कूटशब्द में %ld वर्ण से बड़ा मोनोटोनिक शृंखला समाहित करता है

en: The password contains too long of a monotonic character sequence
hi: कूटशब्द में काफी बड़ा मोनोटोनिक वर्ण शृंखला है

en: No password supplied
hi: कोई कूटशब्द नहीं दिया गया है

en: Cannot obtain random numbers from the RNG device
hi: RNG युक्ति से यादृच्छिक संख्या नहीं समाहित कर सकता है

en: Password generation failed - required entropy too low for settings
hi: कूटशब्द जनन विफल - सेटिंग के लिए जरूरी एंट्रोपी काफी कम

en: The password fails the dictionary check
hi: कूटशब्द शब्दकोश जाँच में विफल

en: Unknown setting
hi: अनजान सेटिंग

en: Bad integer value of setting
hi: सेटिंग का गलत पूर्णांक मान

en: Bad integer value
hi: गलत पूर्णांक मान

en: Setting %s is not of integer type
hi: सेटिंग %s पूर्णांक प्रकार नहीं है

en: Setting is not of integer type
hi: सेटिंग पूर्णांक प्रकार नहीं है

en: Setting %s is not of string type
hi: सेटिंग %s स्ट्रिंग प्रकार नहीं है

en: Setting is not of string type
hi: सेटिंग स्ट्रिंग प्रकार नहीं है

en: Opening the configuration file failed
hi: विन्यास फ़ाइल खोलना विफल

en: The configuration file is malformed
hi: विन्यास फ़ाइल विरूपित है

en: Fatal failure
hi: गंभीर विफलता

en: Unknown error
hi: अनजान त्रुटि
