libqalculate - en to ka translation catalogue (742 entries)

en: argument
ka: არგუმენტი

en: Retrieves data from the %s data set for a given object and property. If "info" is typed as property, all properties of the object will be listed.
ka: მითითებული ობიექტისა და თვისებისთვის მონაცემების %s მონაცემების სეტიდან გამოთხოვა. თუ თვისებად შეყვანილია "info", ობიექტის ყველა თვისება გამოტანილი იქნება.

en: Example:
ka: მაგალითი:

en: Arguments
ka: არგუმენტები

note: optional argument, in description
en: optional
ka: არასავალდებულო

note: argument default, in description
en: default:
ka: ნაგულისხმები:

en: Requirement
ka: მოთხოვნა

en: Properties
ka: პარამეტრები

en: key
ka: გასაღები

en: a previous result
ka: წინა შედეგი

en: result of memory operations (MC, MS, M+, M−)
ka: მეხსიერების ოპერაციის შედეგები (MC, MS, M+, M−)

en: current precision
ka: მიმდნარე სიზუსტე

en: current date
ka: მიმდინარე თარიღი

en: tomorrow's date
ka: ხვალის თარიღი

en: yesterday's date
ka: გუშინდელის თარიღი

en: current date and time
ka: მიმდინარე თარიღი და დრო

en: current computer uptime
ka: მიმდინარე კომპიუტერის ჩართულობის დრო

en: relative uncertainty
ka: ფარდობითი გაურკვევლობა

en: matrix
ka: მატრიცა

en: vector
ka: ვექტორი

note: positive number
en: positive
ka: პოზიტიური

en: non-positive
ka: არა-დადებითი

note: negative number
en: negative
ka: უარყოფითი

en: non-negative
ka: არა-უარყოფითი

en: non-zero
ka: არა-ნულოვანი

en: integer
ka: მთელი რიცხვი

note: rational number
en: rational
ka: რაციონალური

note: real number
en: real
ka: რეალი

note: complex number
en: complex
ka: კომპლექსური

en: number
ka: ნომერი

en: non-matrix
ka: არა-მატრიცა

note: assumptions
en: unknown
ka: უცნობი

en: default assumptions
ka: ნაგულისხმები დაშვებები

en: variable precision
ka: ცვლადი სიზუსტე

en: ans
ka: პას

en: Temporary
ka: დროებითი

en: Last Answer
ka: ბოლო პასუხი

en: answer
ka: პასუხი

en: Answer 2
ka: პასუხი 2

en: Answer 3
ka: პასუხი 3

en: Answer 4
ka: პასუხი 4

en: Answer 5
ka: პასუხი 5

en: Memory
ka: მეხსიერება

en: Failed to load global definitions!
ka: გლობალური აღწერების ჩატვირთვა ვერ მოხერხდა!

en: Uncategorized
ka: დაულაგებელი

en: yes
ka: დიახ

en: no
ka: არა

en: true
ka: სიმართლე

en: false
ka: მცდარი

en: on
ka: ჩართული

en: off
ka: გამორთული

en: Please answer yes or no
ka: შეიყვანეთ "დიახ" ან "არა"

note: assumptions base display mode digit grouping mode no angle unit no unit conversion algebra mode
en: none
ka: არა

en: boolean
ka: ლოგიკური

en: Unrecognized assumption.
ka: უცნობი დაშვება.

note: logical operator
en: or
ka: ან

en: It has been %s day since the exchange rates last were updated. | It has been %s days since the exchange rates last were updated.
ka[0]: მიმოცვლის კურსები ბოლოს %s დღის წინ განახლდა.
ka[1]: მიმოცვლის კურსები ბოლოს %s დღის წინ განახლდა.

en: Do you wish to update the exchange rates now?
ka: გნებავთ მიმოცვლის კურსების ახლა განახლება?

en: 
    Press Enter to continue.
ka: 
    გაგრძელებისთვის დააჭირეთ ENTER-ს.

en: Illegal value.
ka: არასწორი მნიშვნელობა.

en: input base
ka: შემოტანის ფუძე

en: output base
ka: გამოტანის ფუძე

note: roman numerals
en: roman
ka: რომანული

note: number base
en: bijective
ka: ბიექტურობა

en: time
ka: დრო

en: hexadecimal
ka: თექვსმეტობითი

en: duodecimal
ka: თორმეტობითი

note: number base
en: binary
ka: ბინარული

en: octal
ka: რვაობითი

note: number base
en: decimal
ka: ათობითი

en: sexagesimal
ka: ექვსობითი

en: latitude
ka: განედი

en: longitude
ka: გრძედი

note: number bases
en: base display
ka: ფუძის ჩვენება

en: Illegal base.
ka: არასწორი ფუძე.

en: assumptions
ka: დაშვებები

en: all prefixes
ka: ყველა პრეფიქსი

en: color
ka: ფერი

note: light color
en: light
ka: ღია

en: default
ka: ნაგულისხმები

en: complex numbers
ka: კომპლექსური რიცხვები

en: excessive parentheses
ka: დამატებითი ფრჩხილები

en: functions
ka: ფუნქციები

en: infinite numbers
ka: უსასრულო რიცხვები

en: show negative exponents
ka: უარყოფითი ექსპონენტების ჩვენება

en: minus last
ka: მინუს ბოლო

en: assume nonzero denominators
ka: დაშვება, რომ მნიშვნელი ნულოვანი არაა

en: warn nonzero denominators
ka: არანულოვანი მნიშვნელების გაფრთხილება

note: unit prefixes
en: prefixes
ka: პრეფიქსები

en: binary prefixes
ka: ბინარული პრეფიქსები

en: denominator prefixes
ka: მნიშვნელის პრეფიქსები

en: place units separately
ka: ერთებულების ცალკე დალაგება

en: calculate variables
ka: ცვლადების გამოთვლა

en: calculate functions
ka: ფუნქციების გამოთვლა

en: sync units
ka: ერთეულების სინქრონიზაცია

en: temperature calculation
ka: ტემპერატურის გამოთვლა

note: temperature calculation mode interval display mode
en: relative
ka: ფარდობითი

note: temperature calculation mode
en: hybrid
ka: ჰიბრიდი

note: temperature calculation mode
en: absolute
ka: აბსოლუტური

note: sinc function variant
en: unnormalized
ka: დაუნორმალიზებელი

note: sinc function variant
en: normalized
ka: ნორმალიზებული

en: round to even
ka: ლუწამდე დამრგვალება

en: rounding
ka: დამრგვალება

note: rounding mode
en: even
ka: ლუწი

note: digit grouping mode rounding mode
en: standard
ka: სტანდარტული

note: rounding mode
en: truncate
ka: მოკვეთა

en: rpn syntax
ka: rpn სინტაქსი

en: simplified percentage
ka: გაადვილებული პროცენტულობა

en: short multiplication
ka: მოკლე გამრავლება

en: lowercase e
ka: პატარა ე

en: lowercase numbers
ka: პატარა სიმბოლოები

en: imaginary j
ka: წარმოსახვითი j

note: base display mode
en: normal
ka: ნორმალური

note: base display mode
en: alternative
ka: ალტერნატიული

en: two's complement
ka: დამატებითი კოდი

en: hexadecimal two's
ka: დამატებითი კოდი თექვსმეტობითი რიცხვებისთვის

en: digit grouping
ka: ციფრების დაჯგუფება

en: locale
ka: ენა

en: spell out logical
ka: ლოგიკურად გამოტანა

en: ignore dot
ka: წერტილის იგნორი

en: ignore comma
ka: მძიმის იგნორი

en: decimal comma
ka: ათობითი მძიმე

en: limit implicit multiplication
ka: არასწორი გამრავლების შეზღუდვა

note: extra space next to operators
en: spacious
ka: ფართო

en: vertical space
ka: ვერტიკალური სივრცე

en: unicode
ka: უნიკოდი

en: units
ka: ერთეულები

note: automatic unknown variables
en: unknowns
ka: უცნობები

en: variables
ka: ცვლადები

en: abbreviations
ka: აბრევიაურები

en: show ending zeroes
ka: დამაბოლოებელი ნულების ჩვენება

en: repeating decimals
ka: განმეორებადი ათეულების სიმბოლო

en: angle unit
ka: კუთხის ერთეული

note: angle unit
en: rad
ka: რად

en: radians
ka: რადიანები

note: angle unit
en: deg
ka: გრად

en: degrees
ka: გრადუსი

note: angle unit
en: gra
ka: გრად

en: gradians
ka: გრადიანები

en: caret as xor
ka: კარეტა როგორც xor

en: parsing mode
ka: ანალიზის რეჟიმი

note: parsing mode interval display mode
en: adaptive
ka: შეგუებადი

note: parsing mode
en: implicit first
ka: არაცხადი პირველი

note: parsing mode
en: conventional
ka: მიღებული

note: chain calculation mode (parsing mode)
en: chain
ka: ჯაჭვი

en: update exchange rates
ka: მიმოცვლის კურსების განახლება

note: exchange rates updates
en: never
ka: არასოდეს

note: exchange rates updates
en: ask
ka: კითხვა

en: multiplication sign
ka: გამრავლების ნიშანი

en: division sign
ka: გაყოფის ნიშანი

en: approximation
ka: დაახლოება

note: automatic
en: auto
ka: ავტომატური

note: approximation mode fraction mode
en: dual
ka: ორმაგი

note: approximation mode
en: try exact
ka: ზუსტის ცდა

en: interval calculation
ka: ინტერვალის გამოთვლა

en: uncertainty propagation
ka: გაფართოებული გაურკვევლობა

en: variance formula
ka: დისპერსიის ფორმულა

en: variance
ka: დისპერსია

en: interval arithmetic
ka: ინტერვალების არითმეტიკა

en: autoconversion
ka: ავტომატური გადაყვანა

en: best
ka: საუკეთესო

en: optimalsi
ka: ოპტიმალურისი

note: optimal units
en: optimal
ka: ოპტიმალური

[ctx: units]
note: base units
en: base
ka: ფუძე

[ctx: units]
note: mixed units
en: mixed
ka: შერეული

en: currency conversion
ka: ვალუტის კონვერტაცია

en: algebra mode
ka: ალგებრის რეჟიმი

en: expand
ka: ამოკეცვა

note: algebra mode
en: factorize
ka: მამრავლებად დაშლა

en: ignore locale
ka: ენის იგნორი

en: save mode
ka: რეჟიმის შენახვა

en: save definitions
ka: აღწერების შენახვა

en: scientific notation
ka: სამეცნიერო ჩანაწერი

en: pure
ka: უბრალო

en: scientific
ka: სამეცნიერო

en: engineering
ka: საინჟინრო

en: precision
ka: სიზუსტე

en: Maximum precision %i set.
ka: მაქსიმალური სიზუსტე %i დაყენებულია.

en: interval display
ka: ინტერვალის ჩვენება

note: interval display mode
en: significant
ka: მნიშვნელოვანი

note: interval display mode
en: interval
ka: ინტერვალი

en: plusminus
ka: პლუს-მინუს

note: interval display mode: midpoint number in range
en: midpoint
ka: შუა წერტილი

note: interval display mode: upper number in range
en: upper
ka: ზემოთ

note: interval display mode: lower number in range
en: lower
ka: ქვემოთ

en: variable units
ka: ცვლადის საზომი ერთეულები

en: max decimals
ka: მაქს. ათწილადები

en: min decimals
ka: მინ. ათწილადები

en: fractions
ka: ნაწილები

note: fraction mode
en: combined
ka: შერეულები

note: fraction mode
en: mixed
ka: შერეული

note: fraction mode
en: long
ka: გრძელი

en: complex form
ka: კომპლექსური ფორმა

note: complex form
en: rectangular
ka: მართკუთხედი

en: cartesian
ka: დეკარტის

note: complex form
en: exponential
ka: ექსპოტენციალური

note: complex form
en: polar
ka: პოლარული

note: complex form
en: angle
ka: კუთხე

en: phasor
ka: ფაზური

en: read precision
ka: კითხვის სიზუსტე

en: always
ka: ყოველთვის

en: when decimals
ka: როცა ათწილადები

en: sigint action
ka: sigint ქმედება

en: exit
ka: გასვლა

note: kill process
en: kill
ka: მოკვლა

note: interupt process
en: interrupt
ka: წყვეტა

en: Unrecognized option.
ka: უცნობი პარამეტრი.

en: Sets the value of an option.
ka: პარამეტრის მნიშვნელობის დაყენება.

en: Example: set base 16.
ka: მაგალითად: set base 16.

en: Available options and accepted values are (the current value is marked with '*'):
ka: ხელმისაწვდომი პარამეტრები და დასაშვები მნიშვნელობებია (მიმდინარე მნიშვნელობები მონიშნულია "*" ნიშნით):

en: Algebraic Mode
ka: ალგებრული რეჟიმი

en: Determines if the expression is factorized or not after calculation.
ka: განსაზღვრავს, გამოთვლის შემდეგ დაიშლება შედეგი მამრავლებად, თუ არა.

en: Determines if unknown values will be assumed non-zero (x/x=1).
ka: განსაზღვრავს, ჩაითვლება თუ არა უცნობი ცვლადები ნულის არატოლად (x/x=1).

en: Display a message after a value has been assumed non-zero.
ka: შეტყობინების გამოტანა მას შემდეგ, რაც ცვლადი ჩაითვლება, როგორც არა-ნულოვანი.

en: Default assumptions for unknown variables.
ka: ნაგულისხმები დაშვებები უცნობი ცვლადებისთვის.

en: Calculation
ka: გამოთვლა

en: Default angle unit for trigonometric functions.
ka: ტრიგონომეტრიული ფუნქციების კუთხის ნაგულისხმები ერთეული.

en: How approximate variables and calculations are handled. In exact mode approximate values will not be calculated.
ka: როგორ მუშავდება დაახლოებითი ცვლადები და გამოთვლები. ზუსტ რეჟიმში დაახლოებითი მნიშვნელობები არ გამოითვლება.

en: If activated, interval arithmetic determines the final precision of calculations (avoids wrong results after loss of significance) with approximate functions and/or irrational numbers.
ka: თუ ჩართულია, გამოთვლების საბოლოო სიზუსტეს (თავიდან იცილებს არასწორ შედეგებს მნიშვნელოვნების დაკარგვის შემდეგ) დაახლოებითი ფუნქციებითა და ირაციონალური რიცხვებით, ინტერვალის არითმეტიკა განსაზღვრავს.

en: Determines the method used for interval calculation / uncertainty propagation.
ka: ადგენს ინტერვალის გამოთვლის / გაურკვევლობის გავრცელებისთვის გამოყენებულ მეთოდს.

en: Specifies the default number of significant digits displayed and determines the precision used for approximate calculations.
ka: მიუთითებს მნიშვნელოვანი ციფრების ნაჩვენებ რაოდენობას და დაახლოებითი გამოთვლების სიზუსტეს განსაზღვრავს.

en: Enabled Objects
ka: ჩართული ობიექტები

en: Interpret undefined symbols in expressions as unknown variables.
ka: გამოსახულებებში აღუწერელი სიმბოლოების უცნობ ცვლადებად ჩათვლა.

en: If activated physical constants include units (e.g. c = 299 792 458 m∕s).
ka: თუ ჩართულია, ფიზიკური კონსტანტები ერთეულებსაც შეიცავენ (მაგ: c = 299 792 458 მ/წმ).

en: Generic Display Options
ka: ჩვენების ზოგადი პარამეტრები

en: Use abbreviated names for units and variables.
ka: ერთეულებისა და ცვლადების აბრევიატურების გამოყენება.

en: Use colors to highlight different elements of expressions and results.
ka: გამოსახულებების სხვადასხვა ელემენტებისა და პასუხების გამოსაკვეთად ფერების გამოყენება.

en: Always place negative values last.
ka: უარყოფითი მნიშვნელობების ყოველთვის ბოლოში მოთავსება.

en: Add extra space around operators.
ka: ოპერატორების გარშემო დამატებითი გამოტოვებების დამატება.

en: Display Unicode characters.
ka: უნიკოდის სიმბოლოების ჩვენება.

en: Add empty lines before and after result.
ka: შედეგამდე და მის შემდეგ ცარიელი ხაზების დამატება.

en: Numerical Display
ka: რიცხვების გამოტანა

en: bin
ka: ორ

en: oct
ka: რვა

en: dec
ka: ათ

en: hex
ka: თქვსმ

en: Determines the default decimal separator.
ka: წილადების ნაგულისხმები გამყოფის დადგენა.

en: Determines how rational numbers are displayed (e.g. 5/4 = 1 + 1/4 = 1.25). 'long' removes limits on the size of the numerator and denominator.
ka: ადგენს, როგორ ხდება რაციონალური რიცხვების გამოტანა (მაგ: 5/4 = 1 + 1/4 = 1.25). 'გრძელი' მნიშვნელისა და მრიცხველის ზომის ლიმიტს მოხსნის.

en: Enables two's complement representation for display of negative hexadecimal numbers.
ka: უარყოფითი თექვსმეტობითი რიცხვის გამოსატანად გამოტანის დამატებით კოდის ჩართვა.

en: Use 'j' (instead of 'i') as default symbol for the imaginary unit.
ka: წარმოსახვითი ერთეულის გამოსახატად "j"-ის ("I"-ის მაგიერ) გამოყენება.

en: Use lowercase e for E-notation (5e2 = 5 * 10^2).
ka: ექსპოტენციალური ჩანაწერისთვის პატარა E-ს გამოყენება (5e2 = 5 * 10^2).

en: Use lowercase letters for number bases > 10.
ka: რიცხვების, რომლის ფუძე > 10, პატარა ასოების გამოყენება.

en: If activated, 1/6 is displayed as '0.1 666...', otherwise as '0.166667'.
ka: თუ ჩართულია, 1/6 ნაჩვენები იქნება, როგორც '0.1 666....'. წინააღმდეგ შემთხვევაში კი '0.166667'.

en: Determines whether how approximate numbers are rounded (round halfway numbers away from zero or towards the nearest even digit, or round all numbers towards zero).
ka: განსაზღვრავს, როგორ მრგვალდება დაახლოებითი რიცხვები (ნახევარ რიცხვზე, ზემოთ ნულიდან, უახლოეს ლუწ რიცხვამდე თუ ნულისკენ დამრგვალება).

en: Determines how scientific notation is used (e.g. 5 543 000 = 5.543E6).
ka: განსაზღვრავს, როგორ გამოიყენება სამეცნიერო ჩანაწერი (მაგ: 5 543 000 = 5.543E6).

en: If activated, zeroes are kept at the end of approximate numbers.
ka: თუ ჩარტულია, დაახლოებითი რიცხვების ბოლოში ნულები შენარჩუნდება.

en: Enables two's complement representation for display of negative binary numbers.
ka: უარყოფითი ბინარული რიცხვის გამოსატანად გამოტანის დამატებით კოდის ჩართვა.

en: Parsing
ka: გრამატიკული დამუშავება

en: Use ^ as bitwise exclusive OR operator.
ka: ^-ის, როგორც ბიტური ექსკლუზიური "ან" ოპერატორის გამოყენება.

en: Allows use of ',' as thousands separator.
ka: ათასების განცალკევებისთვის ","-ის გამოყენება.

en: Allows use of '.' as thousands separator.
ka: ათასების განცალკევებისთვის "."-ის გამოყენება.

en: See 'help parsing mode'.
ka: იხილეთ "help parsing mode".

en: If activated, numbers are interpreted as approximate with precision equal to the number of significant digits (3.20 = 3.20+/-0.005).
ka: გააქტიურების შემთხვევაში, რიცხვები განიმარტება, როგორც სავარაუდო სიზუსტით, მნიშვნელოვანი ციფრების რაოდენობის ტოლი (3.20 = 3.20+/-0.005).

en: Interpret addition/subtraction of percentage as percentage increase/decrease of the first term (100 + 10% = 110).
ka: პროცენტის დამატება/გამოკლების, როგორც პირველი პირობის პროცენტული ზრდა/შემცირების აღწერა(100 + 10% = 110).

en: Units
ka: საზომი ერთეულები

en: Enables automatic use of hecto, deca, deci, and centi.
ka: ჰექტო, დეკა, დეცი და ცენტს ავტომატური გამოყენების ჩართვა.

en: Controls automatic unit conversion of the result. 'optimalsi' always converts non-SI units, while 'optimal' only converts to more optimal unit expressions, with less units and exponents.
ka: აკონტროლებს შედეგის ერთეულის ავტომატურ გარდაქმნას. "optimalsi" ყოველთვის გარდაქმნის არა-SI ერთეულში, ხოლო "optimal" გარდაქმნის უფრო ოპტიმალური ერთეულებში, ნაკლები ერთეულითა და ექსპონატებით.

en: Enables automatic conversion to the local currency when optimal unit conversion is enabled.
ka: ლოკალურ ვალუტაზე ავტომატური გადაყვანის ჩართვა მაშინ, როცა ერთეულის ოპტიმალური გადაყვანა ჩართულია.

en: If activated, units are separated from variables at the end of the result.
ka: თუ ჩართულია, შედეგის ბოლოში ერთეულები გამოიყოფა ცვლადებისგან.

en: Enables automatic use of prefixes in the result.
ka: შედეგში პრეფიქსების ავტომატური გამოყენების ჩართვა.

en: days
ka: დღე

en: Other
ka: სხვა

en: Do not save expression history on exit.
ka: გასვლისას გამოსახულებების ისტორია არ ჩაიწერება.

en: Ignore system language and use English (requires restart).
ka: სისტემის ენის იგნორირება და ინგლისურის გამოყენება (საჭიროა რესტარტი).

en: Activates the Reverse Polish Notation stack.
ka: RPN-ის სტეკის აქტივაცია.

en: Save functions, units, and variables on exit.
ka: გასვლისას ფუნქციების, ერთეულებისა და ცვლაების ჩაწერა.

en: Save settings on exit.
ka: გასვლისას პარამეტრების შენახვა.

en: Determines how the SIGINT signal (Ctrl+C) is handled.
ka: დადგენა, როგორ მოვექცეთ SIGINT სიგნალს (Ctrl+C).

en: Function
ka: ფუნქცია

en: Expression:
ka: გამოსახულება:

en: Unit
ka: საზომი ერთეულები

en: Names
ka: სახელები

en: Base Unit
ka: ძირითადი საზომი ერთეული

en: Relation
ka: ფარდობითობა

en: Relative uncertainty
ka: ფარდობითი გაურკვევლობა

en: Uncertainty
ka: გაურკვევლობა

en: Inverse Relation
ka: ინვერსიული ფარდობითობა

en: Base Units
ka: ძირითადი საზომი ერთეულები

en: Variable
ka: ცვლადი

en: Value
ka: მნიშვნელობა

en: Prefix
ka: პრეფიქსი

en: fraction
ka: ნაწილი

en: Name
ka: სახელი

en: Illegal name.
ka: არასწორი სახელი.

en: Illegal name. Save as %s instead (default: no)?
ka: არასწორი სახელი. შევინახო, როგორც %s (ნაგულისხმები:არა)?

en: A unit or variable with the same name already exists.
    Do you want to overwrite it (default: no)?
ka: ერთეული ან ცვლადი იგივე სახელით უკვე არსებობს.
    გნებავთ გადააწეროთ (ნაგულისხმები: არა) ?

en: Calendar
ka: კალენდარი

en: Day
ka: დღე

en: Month
ka: თვე

en: Year
ka: წელი

en: failed
ka: შეცდომით

en: Gregorian:
ka: გრეგორიანული:

en: Hebrew:
ka: ებრაული:

en: Islamic:
ka: ისლამური:

en: Persian:
ka: სპარსული:

en: Indian national:
ka: ინდური ნაციონალური:

en: Chinese:
ka: ჩინური:

en: Julian:
ka: იულიუსისეული:

en: Revised julian:
ka: იულიუსისეული ჩასწორებული:

en: Coptic:
ka: კოპტური:

en: Ethiopian:
ka: ეთიოპიური:

en: No matching item found.
ka: არც ერთი ჩანაწერი არ ემთხვევა.

en: For more information about a specific function, variable, unit, or prefix, please use the info command (in interactive mode).
ka: სპეციფიკური ფუნქციის, ცვლადის, ერთეულის ან პრეფიქსის შესახებ მეტი ინფორმაციის მისაღებად გამოიყენეთ info ბრძანება (ინტერაქტიურ რეჟიმში).

en: Variables:
ka: ცვლადები:

en: Functions:
ka: ფუნქციები:

en: Units:
ka: ერთეულები:

en: No local variables, functions or units have been defined.
ka: ლოკალური ცვლადები, ფუნქციები და ერთეულები აღწერილი არაა.

en: usage: qalc [options] [expression]
ka: გამოყენება: qalc [პარამეტრები] [გამოსახულება]

en: where options are:
ka: სადაც პარამეტრებია:

note: number base
en: BASE
ka: ფუძე

en: set the number base for results and, optionally, expressions
ka: შედეგების და (არასავალდებულოდ) გამოსახულებების რიცხვების ფუძის მითითება

en: COLOR
ka: ფერ

en: use colors to highlight different elements of expressions and results
ka: გამოსახულებების და პასუხების სხვადასხვა ელემენტების გამოსაკვეთად ფერების გამოყენება

en: load default settings
ka: ნაგულისხმები პარამეტრების წაკითხვა

en: FILE
ka: ფაილი

en: execute commands from a file first
ka: ჯერ შესრულდება ბრძანებები ფაილიდან

en: start in interactive mode
ka: ინტერაქტიული რეჟიმში გაშვება

en: SEARCH TERM
ka: საძებნი გამოსახულება

en: displays a list of all user-defined or matching variables, functions, units, and prefixes
ka: მომხმარებლის მიერ აღწერილი ან შესატყვისი ცვლადების, ფუნქციების, ერთეულებისა და პრეფიქსების სიის ჩვენება

en: displays a list of all or matching functions
ka: ყველა ან შესატყვისი ფუნქციების სიის ჩვენება

en: displays a list of all or matching prefixes
ka: ყველა ან შესატყვისი პრეფიქსების სიის ჩვენება

en: displays a list of all or matching units
ka: ყველა ან შესატყვისი ერთეულების სიის ჩვენება

en: displays a list of all or matching variables
ka: ყველა ან შესატყვისი ცვლადების სიის ჩვენება

en: MILLISECONDS
ka: მილიწამი

en: terminate calculation and display of result after specified amount of time
ka: მითითებული დროის შემდეგ გამოთვლის შეწყვეტა და შედეგის გამოტანა

en: do not load any functions, units, or variables from file
ka: ფაილიდან არ ჩაიტვირთება ფუნქციები, ერთეულები და ცვლადები

en: do not load any global currencies from file
ka: ფაილიდან გლობალური ვალუტები არ ჩაიტვირტება

en: do not load any global data sets from file
ka: ფაილიდან გლობალური მონაცემების სეტები არ ჩაიტვირთება

en: do not load any global functions from file
ka: ფაილიდან გლობალური ფუნქციები არ ჩაიტვირთება

en: do not load any global units from file
ka: ფაილიდან გლობალური ერთეულები არ ჩაიტვირთება

en: do not load any global variables from file
ka: ფაილიდან გლობალური ცვლადები არ ჩაიტვირთება

en: start in programming mode (same as -b "BASE BASE" -s "xor^", with base conversion)
ka: პროგრამირების რეჟიმში გაშვება (იგივე, რაც -b "BASE BASE" -s "xor^, ფუძის გადაყვანით)

en: OPTION
ka: ვარიანტი

en: VALUE
ka: მნიშვნელობა

en: as set command in interactive program session (e.g. -set "base 16")
ka: როგორ ბრძანება set ინტერაქტიურ რეჟიმში (მაგ: -set "base 16")

en: reduce output to just the result of the input expression
ka: გამოტანის შეყვანილი გამოსახულების შედეგის გამოტანამდე შეზღუდვა

en: switch unicode support on/off
ka: უნიკოდის მხარდაჭერის ჩართ/გაორთ

en: show application version and exit
ka: აპლიკაციის ვერსიის ჩვენება და გასვლა

en: The program will start in interactive mode if no expression and no file is specified (or interactive mode is explicitly selected).
ka: თუ გამოსახულება ან ფაილი მითითებული არაა (ან ინტერაქტიური რეჟიმი ხელით არაა მითითებული), პროგრამა ინტერაქტიურ რეჟიმში გაეშვება.

en: Type help in interactive mode for information about available commands.
ka: ინტერაქტიურ რეჟიმში, ბრძანებების სიის გამოსატანად აკრიფეთ ბრძანება help .

en: For more information about mathematical expression and different options, and a complete list of functions, variables, and units, see the relevant sections in the manual of the graphical user interface (available at https://qalculate.github.io/manual/index.html).
ka: მათემატიკური გამოსახულებებისა და სხვადასხვა პარამეტრებისთვის, ფუნქციების, ცვლადებისა და ერთეულების სრული სიისთვის იხილეთ  მომხმარებლის გრაფიკული ინტერფეისის სახელმძღვანელოს შესაბამისი თავები (ხელმისაწვდომია მისამართზე https://qalculate.github.io/manual/index.html).

en: For more information about mathematical expression and different options, please consult the man page, or the relevant sections in the manual of the graphical user interface (available at https://qalculate.github.io/manual/index.html), which also includes a complete list of functions, variables, and units.
ka: მათემატიკური გამოსახულებებისა და სხვადასხვა პარამეტრების შესახებ მეტი ინფორმაციის მისაღებად მიმართეთ სახელმძღვანელოს შესაბამის განყოფილებას. (ხელმისაწვდომია მისამართზე https://qalculate.github.io/manual/index.html), რომელიც ასევე ფუნქციების, ცვლადებისა და ერთეულების სრულ სიასაც შეიცავს.

en: No option and value specified for set command.
ka: "set" ბრძანებას პარამეტრი და მნიშვნელობა მითითებული არ აქვს.

en: No file specified.
ka: ფაილი მითითებული არაა.

en: Failed to load global definitions!
ka: გლობალური აღწერების ჩატვირთვა ვერ მოხერხდა!

en: Could not open "%s".
ka: %s-ის გახსნის შეცდომა.

en: store
ka: დამახსოვრება

en: mode saved
ka: რეჟიმი შენახულია

en: definitions
ka: აღწერები

en: definitions saved
ka: აღწერები შენახულია

en: A function with the same name already exists.
    Do you want to overwrite it (default: no)?
ka: ფუნქცია იგივე სახელით უკვე არსებობს.
    გნებავთ გადააწეროთ (ნაგულისხმები: არა) ?

en: No user-defined variable or function with the specified name exist.
ka: მითითებული სახელის მქონე მომხმარებლის მიერ აღწერილი ცვლადი ან ფუნქცია არ არსებობს.

en: syntax
ka: სინტაქსი

en: The RPN stack is empty.
ka: RPN-ის სტეკი ცარიელია.

en: The RPN stack only contains one value.
ka: RPN-ის სტეკი ერთ მნიშვნელობას შეიცავს.

en: The specified RPN stack index does not exist.
ka: RPN-ის მითითებული სტეკის ინდექსი არ არსებობს.

en: up
ka: მაღლა

en: down
ka: დაბლა

note: "to"-operator
en: to
ka: სადამდე

en: Time zone parsing failed.
ka: დროის სარტყელის დამუშავების შეცდომა.

note: number bases
en: bases
ka: ფუძეები

en: calendars
ka: კალენდრები

en: simplified
ka: გამარტივებული

en: Enter a mathematical expression or a command and press enter.
ka: შეიყვანეთ მათემატიკური გამოსახულება ან ბრძანება და Enter-ს დააწექით.

en: Complete functions, units and variables with the tabulator key.
ka: ტაბულაციის ღილაკით შეგიძლიათ ფუნქციების, ერთეულებისა და ცვლადების სახელები ავტომატურად დაასრულოთ.

en: Available commands are:
ka: ხელმისაწვდომი ბრძანებებია:

en: ASSUMPTIONS
ka: დაშვებები

en: NAME
ka: სახელი

en: find
ka: ძებნა

en: EXPRESSION
ka: გამოსახულება

en: MC/MS/M+/M- (memory operations)
ka: MC/MS/M+/M- (მეხსიერების ოპერაციები)

en: CATEGORY
ka: კატეგორია

en: TITLE
ka: სათაური

en: UNIT or "TO" COMMAND
ka: UNIT ან TO ბრძანება

en: Commands for RPN mode:
ka: RPN რეჟიმის ბრძანებები:

en: INDEX
ka: ინდექსი

en: Type help COMMAND for more information (example: help save).
ka: ბრძანებების შესახებ მეტი ინფორმაციის მისაღებად გამოიყენეთ "help ბრძანებისსახელი" (მაგალითად: help save).

en: Type info NAME for information about a function, variable, unit, or prefix (example: info sin).
ka: ფუნქციის, ცვლადის, ერთეულის ან პრეფიქსის შესახებ ინფორმაციის მისაღებად შეიყვანეთ "info სახელი" (მაგ: info sin).

en: When a line begins with '/', the following text is always interpreted as a command.
ka: როცა სტრიქონი "/"-ით იწყება, მის შემდეგ მომდევნო ტექსტი, როგორც ბრძანება, ყოველთვის ისე მიიღება.

en: currencies
ka: ვალუტები

en: No function, variable, unit, or prefix with specified name exist.
ka: მითითებული სახელის მქონე მომხმარებლის მიერ აღწერილი ფუნქცია, ცვლადი, ერთეული და პრეფიქსი არ არსებობს.

en: Factorizes the current result.
ka: მიმდინარე შედეგის მამრავლებად დაშლა.

en: Applies partial fraction decomposition to the current result.
ka: მიმიდინარე შედეგის ნაწილობრივი დაშლა მამრავლებად.

en: Expands the current result.
ka: მიმდინარე შედეგის გაფართოება.

en: Set default assumptions for unknown variables.
ka: ნაგულისხმები დაშვებების დაყენება უცნობი ცვლადებისთვის.

en: If name equals "mode" or "definitions", the current mode and definitions, respectively, will be saved.
ka: თუ სახელია "mode" ან "definitions", შენახული იქნება შესაბამისად - მიმდინარე რეჟიმი და აღწერები.

en: Example: store var1.
ka: მაგალითად: store var1.

en: Clears the screen.
ka: ეკრანის გასუფთავება.

en: Clears the expression history.
ka: გამოსახულებების ისტორიის გასუფთავება.

en: Create a variable with the specified name and expression.
ka: ცვლადის შექმნა მითითებული სახელითა და გამოსახულებით.

en: Example: variable var1 pi / 2.
ka: მაგალითად: variable var1 pi / 2.

en: Creates a function with the specified name and expression.
ka: ფუნქციის შექმნა მითითებული სახელითა და გამოსახულებით.

en: Use '\x', '\y', '\z', '\a', etc. for arguments in the expression.
ka: გამოსახულებაში არგუმენტებად '\x', '\y', '\z', '\a' და ა.შ. გამოყენება შეგიძლიათ.

en: Example: function func1 5*\x.
ka: მაგალითად: function func1 5*\x.

en: Removes the user-defined variable or function with the specified name.
ka: მითითებული სახელის მქონე არა-მომხარებლის მიერ აღწერილი ცვლადის ან ფუნქციის წაშლა.

en: Example: delete var1.
ka: მაგალითად: delete var1.

en: Displays the current mode.
ka: მიმდინარე რეჟიმის ჩვენება.

en: Displays a list of variables, functions, units, and prefixes.
ka: ცვლადების, ფუნქციების, ერთეულებისა და პრეფიქსების ჩვენება.

en: Example: list functions.
ka: მაგალითად: list functions.

en: Example: find dinar.
ka: მაგალითად: find dinar.

en: Example: find variables planck.
ka: მაგალითად: find variables planck.

en: Displays information about a function, variable, unit, or prefix.
ka: ფუნქციის, ცვლადის, ერთეულისა და პრეფიქსის შესახებ ინფორმაციის გამოტანა.

en: Example: info sin.
ka: მაგალითად: info sin.

en: Downloads current exchange rates from the Internet.
ka: ინტერნეტიდან ვალუტის მიმდინარე კურსების გადმოწერა.

en: (De)activates the Reverse Polish Notation stack and syntax.
ka: გათიშავს (ჩართავს) RPN-ის სტეკს და სინტაქსს.

en: "syntax" activates only the RPN syntax and "stack" enables the RPN stack.
ka: "syntax" ჩართავს RPN-ის მხოლოდ სინტაქსს და "stack" მის სტეკსაც ჩართავს.

en: Clears the entire RPN stack.
ka: RPN სტეკის მთლიანად გასუფთავება.

en: Displays the RPN stack.
ka: RPN-ის სტეკის ჩვენება.

en: Swaps position of values on the RPN stack.
ka: RPN სტეკზე მნიშვნელობების მდებარეობების მიმოცვლა.

en: Example: swap 2 4
ka: მაგალითად: swap 2 4

en: Rotates the RPN stack up (default) or down.
ka: RPN სტეკის მაღლა (ნაგულისხმები) ან დაბლა მობრუნება.

en: Changes the position of a value on the RPN stack.
ka: RPN სტეკზე მნიშვნელობის მდებარეობის შეცვლა.

en: Example: move 2 4
ka: მაგალითად: move 2 4

en: Equivalent to set approximation exact.
ka: იგივეა, რაც "set approximation exact".

en: Equivalent to set approximation try exact.
ka: იგივეა, რაც "set approximation try exact".

en: Converts the current result (equivalent to using "to" at the end of an expression).
ka: მიმდინარე შედეგის გარდაქმნა (იგივე, რაც გამოსახულების ბოლოში "to"-ის გამოყენება).

en: Possible values:
ka: შესაძლო მნიშვნელობები:

en: - a unit or unit expression (e.g. meter or km/h)
ka: - ერთეული ან ერთეულის გამოსახულება (მაგ: მეტრი ან კმ/სთ)

en: prepend with ? to request the optimal prefix
ka: ოპტიმალური პრეფიქსის გამოსათხოვად "?"-ით დაიწყეთ

en: prepend with b? to request the optimal binary prefix
ka: ოპტიმალური ბინარული პრეფიქსის გამოსათხოვად მოთხოვნა "b?"-ით დაიწყეთ

en: prepend with + or - to force/disable use of mixed units
ka: შერეული ერთეულების გამოსაყენებლად დაიწყეთ + ან - -ით

en: - a variable or physical constant (e.g. c)
ka: - ცვლადი ან ფიზიკური კონსტანტა (მაგ: c)

en: - base (convert to base units)
ka: - ძირითადი (ძირითად საზომ ერთეულებში გადაყვანა)

en: - optimal (convert to optimal unit)
ka: - ოპტიმალური (ოპტიმალურ ერთეულში გადაყვანა)

en: - mixed (convert to mixed units, e.g. hours + minutes)
ka: - შერეული (შერეულ ერთეულებში გადაყვანა. მაგ: საათი + წუთები)

en: - bin / binary (show as binary number)
ka: - bin / binary (ორობით რიცხვად ჩვენება)

en: - oct / octal (show as octal number)
ka: - oct / რვაობითი (რიცხვის რვაობით ფორმატში ჩვენება)

en: - duo / duodecimal (show as duodecimal number)
ka: - duo / duodecimal (რიცხვის თორმეთობით ფორმატში ჩვენება)

en: - sexa / sexa2 / sexagesimal (show as sexagesimal number)
ka: - sexa / sexa2 / sexagesimal (სამოცობით რიცხვში ჩვენება)

en: - latitude / latitude2 (show as sexagesimal latitude)
ka: - latitude / latitude2 (სამოცობითი განედის ჩვენება)

en: - longitude / longitude2 (show as sexagesimal longitude)
ka: - longitude / longitude2 (სამოცობითი გრძედის ჩვენება)

en: - fp16, fp32, fp64, fp80, fp128 (show in binary floating-point format)
ka: - fp16, fp32, fp64, fp80, fp128 (ბინარულ მცურავ-მძიმიან ფორმატში ჩვენება)

en: - bcd (show as binary-coded decimal)
ka: - bcd (ბინარულად-კოდირებული წილადის ჩვენება)

en: - roman (show as roman numerals)
ka: - რომაული (რომაული ციფრებით ჩვენება)

en: - time (show in time format)
ka: - დრო (დროის ფორმატში ჩვენება)

en: - unicode
ka: - უნიკოდი

en: - factors (factorize result)
ka: - მამრავლები (დაშლის შედეგი)

en: - UTC (show date and time in UTC time zone)
ka: - UTC (თარიღისა და დროის UTC დროის სარტყელში ჩვენება)

en: - calendars
ka: - კალენდრები

en: Example: to ?g
ka: მაგალითად: to ?g

en: Terminates this program.
ka: ამ პროგრამის შეწყვეტა.

en: %s does not accept any arguments.
ka: %s არგუმენტებს არ იღებს.

en: %s requires at least one argument.
ka: %s-ს ერთი არგუმენტი მაინც ესაჭიროება.

en: Unknown command.
ka: უცნობ ბრძანება.

en: error
ka: შეცდომა

en: warning
ka: გაფრთხილება

en: approx.
ka: დაახლ.

en: Adaptive
ka: შეგუებადი

en: Implicit multiplication first
ka: ჯერ მოხდება არაცხადი გამრავლებების ანალიზი

en: Conventional
ka: სინტაქსის მიღებული ანალიზი

en: Parsing mode
ka: ანალიზის რეჟიმი

en: RPN Register Moved
ka: RPM რეგისტრი გადატანილია

en: RPN Operation
ka: RPN ოპერაცია

en: Processing
ka: დამუშავება

en: (press Enter to abort)
ka: (გასაუქმებლად დააწექით Enter-ს)

note: number base
en: base:
ka: ფუძე:

en: Factorizing
ka: ფაქტორიზაცია

en: Expanding partial fractions
ka: წილადი რიცხვების გაფართოება

en: Expanding
ka: გაფართოება

en: Calculating
ka: გამოთვლა

en: Please select desired variant of the sinc function.
ka: აირჩიეთ sinc ფუნქციის სასურველი ვარიანტი.

en: Sinc function
ka: ფუნქცია sinc

en: Temperature calculation mode
ka: ტემპერატურის გამოთვლის რეჟიმი

en: Please select interpretation of dots (".").
ka: აირჩიეთ წერტილის გამოყენება (".").

en: Both dot and comma as decimal separators
ka: ორივე, წერტილიც და მძიმეც, როგორც წილადის გამყოფი

en: Dot as thousands separator
ka: წერტილი, როგორც ათასების გამყოფი

en: Only dot as decimal separator
ka: წილადების გამყოფად მხოლოდ წერტილის გამოყენება

en: Dot interpretation
ka: წერტილის ინტერპრეტაცია

en: Couldn't write preferences to
    %s
ka: კონფიგურაციის ჩაწერის შეცდომა ფაილში
    %s

en: Couldn't write definitions
ka: აღწერების ჩაწერის შეცდომა

en: The calculation has been forcibly terminated. Please restart the application and report this as a bug.
ka: ეს გამოთვლა ძალით გაუქმდა. დაარესტარტეთ აპლიკაცია და მომხდარი როგორც შეცდომის ანგარიში, ისე გამოგვიგზავნეთ.

en: The comparison is true for all %s (with current assumptions).
ka: შედარება ჭეშმარიტია ყველა %s-სთვის (მიმდინარე დაშვებებით).

en: No possible solution was found (with current assumptions).
ka: შესაძლო ამოხსნა ვერ ვიპოვე (მიმდინარე დაშვებებით).

en: Was unable to completely isolate %s.
ka: %s-ის სრულად იზოლირება შეუძლებელია.

en: The comparison is true for all %s if %s.
ka: შედარება ჭეშმარიტია ყველა %s-სთვის, თუ %s.

en: Was unable to isolate %s.
ka: %s-ის იზოლირება შეუძლებელია.

en: The solution requires that %s.
ka: ამოხსნა %s-ის გაშვებას მოითხოვს.

en: Solution %s requires that %s.
ka: %s-ის ამოხსნა %s-ის გაშვებას მოითხოვს.

en: Unable to isolate %s.
ka: %s-ის იზოლირება შეუძლებელია.

en: Inequalities are not allowed in %s().
ka: %s()-ში უტოლობა დაუშვებელია.

en: No differential equation found.
ka: დიფერენციული განტოლება ვერ ვიპოვე.

en: Unable to solve differential equation.
ka: დიფერენციული განტოლების ამოხსნა შეუძლებელია.

en: gregorian
ka: გრეგორიანული

en: milankovic
ka: მილანკოვიჩი

en: julian
ka: იულიუსისეული

en: islamic
ka: ისლამური

en: hebrew
ka: ებრაული

en: egyptian
ka: ეგვიპტური

en: persian
ka: სპარსული

en: coptic
ka: კოპტური

en: ethiopian
ka: ეთიოპიური

en: indian
ka: ინდური

en: chinese
ka: ჩინური

en: Too many elements (%s) for the dimensions (%sx%s) of the matrix.
ka: მეტისმეტად ბევრი ელემენტი (%s) მატრიცის ზომებისთვის (%sx%s).

en: Vertical concatenation requires equal number of columns.
ka: ვერტიკალური კონკატენაციისთვის სვეტების ტოლი რაოდენობაა საჭირო.

en: Horizontal concatenation requires equal number of rows.
ka: ჰორიზონტალური კონკატენაციისთვის მწკრივების ტოლი რაოდენობაა საჭირო.

en: Row %s does not exist in matrix.
ka: მწკრივი %s მატრიცაში არ არსებობს.

en: Column %s does not exist in matrix.
ka: სვეტი %s მატრიცაში არ არსებობს.

en: Element %s does not exist in vector.
ka: ელემენტი %s ვექტორში არ არსებობს.

en: %s() requires that all matrices/vectors have the same dimensions.
ka: %s() მოითხოვს, რომ ყველა მატრიცებს/ვექტორებს ტოლი განზომილებები ჰქონდეთ.

en: Comparison failed.
ka: შედარების შეცდომა.

en: Unsolvable comparison in %s().
ka: ამოუხსნადი შედარება %s()-ში.

en: Unable to find limit.
ka: ზღვრის პოვნა შეუძლებელია.

en: Unable to integrate the expression.
ka: გამოსახულების ინტეგრირება შეუძლებელია.

en: Floating point overflow
ka: მცურავმძიმიანი რიცხვების გადავსება

en: phoneword
ka: სიტყვა-ტელეფონისნომერი

note: test calculated floating point value and show mpfr errors (show as errors if error_level > 1, show as warnings if error_level = 1, do not generate message if error_level is zero)
en: Floating point underflow
ka: მცურავმძიმიანი რიცხვის ვერშევსება

note: if left value is a function without any arguments, do function replacement
en: Original value (%s) was not found.
ka: საწყისი მნიშვნელობა (%s) ვერ ვიპოვე.

en: Too few elements (%s) in vector (%s required)
ka: ვექტორში (საჭიროა %1$s) ელემენტების არასაკმარისი რაოდენობა (%2$s)

en: Object %s does not exist.
ka: ობიექტი არ არსებობს: %s.

en: Invalid function name (%s).
ka: ფუნქციის არასწორი სახელი: %s.

en: Invalid variable name (%s).
ka: ცვლადის არასწორი სახელი: %s.

en: Register %s does not exist. Returning zero.
ka: რეგისტრი %s არ არსებობს. დაბრუნდება 0.

en: Failed to run external command (%s).
ka: გარე ბრძანების (%s) გაშვების შეცდომა.

en: List of options:
ka: პარამეტრების ჩამონათვალი:

[ctx: plot]
en: smooth
ka: მოგლუვება

[ctx: plot]
en: style
ka: სტილი

[ctx: plot]
en: step
ka: ბიჯი

[ctx: plot]
en: samples
ka: სემპლები

[ctx: plot]
en: color
ka: ფერი

[ctx: plot]
en: grid
ka: ბადე

[ctx: plot]
en: title
ka: სათაური

[ctx: plot]
en: legend
ka: შინაარსი

[ctx: plot]
en: ylabel
ka: y-ის ჭდე

[ctx: plot]
en: xlabel
ka: x-ის ჭდე

[ctx: plot]
en: linewidth
ka: ხაზის სისქე

[ctx: plot]
en: monochrome
ka: შავთეთრი

[ctx: plot]
en: ymin
ka: მინ. y

[ctx: plot]
en: ymax
ka: მაქს. y

[ctx: plot]
en: ylog
ka: ლოგ y

[ctx: plot]
en: xlog
ka: ლოგ x

[ctx: plot]
en: logscale
ka: ლოგ შკალა

[ctx: plot]
en: variable
ka: ცვლადი

[ctx: plot]
en: complex
ka: კომპლექსური

[ctx: plot]
en: real
ka: რეალი

[ctx: plot style]
en: lines
ka: ხაზი

[ctx: plot style]
en: points
ka: წერტილი

[ctx: plot style]
en: dots
ka: წერტილები

[ctx: plot style]
en: boxes
ka: მართკუთხედები

[ctx: plot style]
en: histogram
ka: ჰისტოგრამა

[ctx: plot style]
en: candlesticks
ka: იაპონური სანთლები

[ctx: plot style]
en: steps
ka: საფეხურებიანი

[ctx: plot style]
en: linespoints
ka: ხაზები-წერტილები

[ctx: plot]
en: polar
ka: პოლარული

[ctx: plot smoothing]
en: none
ka: არა

[ctx: plot smoothing]
en: splines
ka: სპლაინები

[ctx: plot smoothing]
en: bezier
ka: ბეზიე

[ctx: plot legend]
en: none
ka: არა

[ctx: plot legend]
en: top-left
ka: ზედა მარცხენა

[ctx: plot legend]
en: top-right
ka: ზედა მარჯვენა

[ctx: plot legend]
en: bottom-left
ka: ქვედა მარცხენა

[ctx: plot legend]
en: bottom-right
ka: ქვედა მარჯვენა

[ctx: plot legend]
en: below
ka: ქვემოდან

[ctx: plot legend]
en: outside
ka: გარეთ

en: Illegal value: %s.
ka: არასწორი მნიშვნელობა: %s.

en: Unrecognized option: %s.
ka: უცნობი პარამეტრი: %s.

en: Vector
ka: ვექტორი

en: Sampling rate must be a positive integer.
ka: დისკრეტიზაციის სიხშირე დადებითი მთელი რიცხვი უნდა იყოს.

en: The calculation has been forcibly terminated. Please restart the application.
ka: კალკულატორი ძალით დასრულდა. საჭიროა აპლიკაციის რესტარტი.

en: Stack is empty. Filling remaining function arguments with zeroes.
ka: სტეკი ცარიელია. ფუნქციის დარჩენილი არგუმენტები ნულებით შეივსება.

note: logical operator
en: and
ka: და

en: calculating...
ka: გამოთვლა...

note: "where"-operator
en: where
ka: სად

en: Unhandled "where" expression: %s
ka: დაუმუშავებელი "სად" გამოსახულება: %s

en: timed out
ka: ვადა გავიდა

note: division operator
en: per
ka: ყოველ

note: multiplication operator
en: times
ka: დრო

note: addition operator
en: plus
ka: პლუსი

en: Gradians unit is missing. Creating one for this session.
ka: აკლია გრადიანების ერთეული. ამ სესიისთვის ახალი შეიქმნება.

en: Angle/Plane Angle
ka: კუთხე/ბრტყელი კუთხე

en: Radians unit is missing. Creating one for this session.
ka: აკლია რადიანების ერთეული. ამ სესიისთვის ახალი შეიქმნება.

en: Degrees unit is missing. Creating one for this session.
ka: აკლია გრადუსების ერთეული. ამ სესიისთვის ახალი შეიქმნება.

en: Currency
ka: ფული

en: Name "%s" is in use. Replacing with "%s".
ka: სახელი "%s" უკვე გამოიყენება. ჩანაცვლდება "%s"-ით.

en: Object
ka: ობიექტი

en: Property
ka: პარამეტრი

en: column
ka: სვეტი

en: Column
ka: სვეტი

en: Failed to download exchange rates (%s) from %s: %s.
ka: ვალუტის კურსების (%s) %s-დან გადმოწერის შეცდომა: %s.

en: Failed to download exchange rates from %s: %s.
ka: ვალუტის კურსების %s-დან გადმოწერის შეცდომა: %s.

en: Exchange rates were successfully downloaded from %s.
ka: ვალუტის კურსების %s-დან გადმოწერა წარმატებით დასრულდა.

note: ignore operators
en: Misplaced operator(s) "%s" ignored
ka: არასწორ ადგილას დასმულ ოპერატორ(ებ)-ი იგნორირდება: %s

en: Internal id %s does not exist.
ka: შიდა id %s არ არსებობს.

en: "%s" is not a valid variable/function/unit.
ka: "%s" არასწორი ცვლადი/ფუნქცია/ერთეულია.

en: Unused stack values.
ka: სტეკის გამოუყენებელი მნიშვნელობები.

en: RPN syntax error. Operator '%c' not supported.
ka: RPN-ის სინტაქსის შეცდომა. ოპერატორი %c მხარდაუჭერელია.

en: RPN syntax error. Stack is empty.
ka: RPN-ის სინტაქსის შეცდომა. სტეკი ცარიელია.

en: %s interpreted as 10^%s (1%s)
ka: %s ინტერპრეტირებულია, როგორც 10^%s (1%s)

en: It took too long to generate the plot data.
ka: მონაცემების გრაფიკის აგებას მეტისმეტად ბევრი დრო დასჭირდა.

en: No extension in file name. Saving as PNG image.
ka: ფაილის სახელში გაფართოება მითითებული არაა. შეინახება, როგორც PNG გამოსახულება.

en: Unknown extension in file name. Saving as PNG image.
ka: ფაილის სახელის უცნობი გაფართოება. შეინახება, როგორც PNG გამოსახულება.

en: imaginary part
ka: წარმოსახვითი ნაწილი

en: real part
ka: რეალური ნაწილი

en: Could not create temporary file %s
ka: დროებითი ფაილის შექმნის შეცდომა: %s

en: Object %s not available in data set.
ka: მონაცემების სეტში ობიექტი მიუწვდომელია: %s.

en: Property %s not available in data set.
ka: მონაცემების სეტში თვისება %s ხელმიუწვდომელია.

en: Property %s not defined for object %s.
ka: თვისება %s ობიექტისთვის %s აღწერილი არაა.

en: Unable to load data objects in %s.
ka: მონაცემების ობიექტის %s-ში შეტვირთვის შეცდომა.

en: data property
ka: მონაცემის თვისება

en: name of a data property
ka: მონაცემის თვისების სახელი

en: no properties available
ka: თვისებების გარეშე

en: data object
ka: მონაცემის ობიექტი

en: an object from
ka: ობიექტი წყაროდან

en: use
ka: გამოყენება

en: Required assumption: %s.
ka: საჭირო დაშვება: %s.

en: To avoid division by zero, the following must be true: %s.
ka: ნულზე გაყოფის თავიდან ასაცილებლად საჭიროა, რომ ეს ჭეშმარიტი იყოს: %s.

en: This is a bug. Please report it.
ka: ეს შეცდომაა. გთხოვთ გამოგვიგზავნოთ ანგარიში მის შესახებ.

en: No unknown variable/symbol was found.
ka: უცნობი ცვლადი/სიმბოლო ვერ ვიპოვე.

en: Interval potentially calculated wide.
ka: ინტერვალი პოტენციურად გამოთვლილია ფართე.

en: Unable to integrate the expression exactly.
ka: გამოსახულების ზუსტი ინტეგრირება შეუძლებელია.

en: Definite integral was approximated.
ka: მოხდა განსაზღვრული ინტეგრალის აპროქსიმაცია.

en: Interval arithmetic was disabled during calculation of %s.
ka: %s-ის გამოთვლისას ინტერვალის არითმეტიკა გათიშული იყო.

en: Not all complex roots were calculated for %s.
ka: %s-სთვის ყველა კომპლექსური ფესვი არ გამოთვლილა.

en: Only one or two of the roots were calculated for %s.
ka: %s-სთვის მხოლოდ ერთი ან ორი ფესვი გამოითვალა.

en: Limit for %s determined graphically.
ka: %s-ის ლიმიტი გრაფიკულად დადგინდა.

en: Inverse of singular matrix.
ka: სინგულარული მატრიცის ინვერსია.

en: Too many data points
ka: წერტილის მეტისმეტად ბევრი მონაცემები

en: undefined
ka: გაურკვეველი

en: %s() requires that %s
ka: %s()-ს ესაჭიროება, რომ %s

en: Additional arguments for function %s() were ignored. Function can only use %s argument. | Additional arguments for function %s() were ignored. Function can only use %s arguments.
ka[0]: ფუნქციის (%s()) დამატებით არგუმენტები იგნორირებულია. მას მხოლოდ %s არგუმენტი შეიძლება ჰქონდეს.
ka[1]: ფუნქციის (%s()) დამატებით არგუმენტები იგნორირებულია. მას მხოლოდ %s არგუმენტი შეიძლება ჰქონდეს.

en: You need at least %s argument (%s) in function %s(). | You need at least %s arguments (%s) in function %s().
ka[0]: საჭიროა %s არგუმენტი (%s), ფუნქციაში %s().
ka[1]: საჭიროა %s არგუმენტი (%s), ფუნქციაში %s().

en: You need at least %s argument in function %s(). | You need at least %s arguments in function %s().
ka[0]: ფუნქციაში %2$s() საჭიროა %1$s არგუმენტი მაინც.
ka[1]: ფუნქციაში %2$s() საჭიროა %1$s არგუმენტი მაინც.

en: a free value
ka: შემთხვევითი მნიშვნელობა

en: that is nonzero
ka: არანულოვანია

en: that is rational (polynomial)
ka: რაციონალურია (პოლინომიალია)

en: that fulfills the condition:
ka: აკმაყოფილებს პირობას:

en: Argument %s in %s() must be %s.
ka: არგუმენტი %s %s()-ში %s უნდა იყოს.

en: Argument %s, %s, in %s() must be %s.
ka: არგუმენტი %s, %s %s()-ში %s უნდა იყოს.

en: a rational number
ka: რაციონალური რიცხვი

en: a number
ka: რიცხვი

en: a real number
ka: რეალური რიცხვი

en: an integer
ka: მთელი რიცხვი

en: symbol
ka: სიმბოლო

en: an unknown variable/symbol
ka: უცნობი ცვლადი/სიმბოლო

en: text
ka: ტექსტი

en: a text string
ka: ტექსტური სტრიქონი

en: date
ka: თარიღი

en: a date
ka: თარიღი

en: a vector with
ka: ვექტორი თვისებით

en: a vector
ka: ვექტორი

en: a square matrix
ka: კვადრატული მატრიცა

en: a matrix
ka: მატრიცა

en: object
ka: ობიექტი

en: a valid function, unit or variable name
ka: ფუნქციის, ერთეულის ან ცვლადის სწორი სახელი

en: a valid function name
ka: ფუნქციის სწორი სახელი

en: unit
ka: მოდული

en: a valid unit name
ka: ერთეულის სწორი სახელი

en: a valid variable name
ka: ცვლადის სწორი სახელი

en: file
ka: ფაილი

en: a valid file name
ka: ფაილის სწორი  სახელი

en: a boolean (0 or 1)
ka: ლოგიკური (0 ან ერთი)

en: an angle or a number (using the default angle unit)
ka: კუთხე თუ რიცხვი (კუთხის ნაგულისხმები ერთეულის გამოყენებით)

en: Digits (%s) are higher than expected for number base.
ka: ციფრები (%s) რიცხვით ფუძეზე მეტია.

en: Error in roman numerals: %s.
ka: შეცდომა რომაულ ციფრებში: %s.

en: Unknown roman numeral: %c.
ka: უცნობი რომაული ციფრი: %c.

en: Errors in roman numerals: "%s". Interpreted as %s, which should be written as %s.
ka: შეცდომა რომაულ ციფრებში: %s. ინტერპრეტირებულია, როგორც %s, რომელიც როგორც %s უნდა ეწეროს.

en: Too large exponent.
ka: ხარისხის მეტისმეტად დიდი მაჩვენებელი.

en: Misplaced decimal separator ignored
ka: არასწორ ადგილას დასმული წილადის გამყოფის იგნორირება

en: Floating point division by zero exception
ka: მცურავმძიმიანი რიცხვის ნულზე გაყოფის შეცდომა

en: Floating point not a number exception
ka: მცურავმძიმიანი რიცხვი რიცხვს არ წარმოადგენს

en: Floating point range exception
ka: მცურავმძიმიანი დიაპაზონის გამონაკლისი

en: Division by zero.
ka: ნულზე გაყოფა.

note: 0^0
en: 0^0 might be considered undefined
ka: 0^0 აღუწერლად უნდა იყოს ჩათვლილი

en: The result of 0^i is possibly undefined
ka: 0^i -ის შედეგი შესაძლოა აღუწერელია

en: Interval calculated wide.
ka: ინტერვალი გამოთვლილია ფართე.

en: %s() lacks proper support interval arithmetic.
ka: %s()-ს ინტერვალის არითმეტიკის სწორი მხარდაჭერა არ გააჩნია.

en: The value is too high for the number of floating point bits (%s).
ka: მნიშვნელობა მეტისმეტად დიდია მცურავმძიმიანი რიცხვის ბიტებისთვის (%s).

en: Unsupported base
ka: მხარდაუჭერელი ფუძე

en: Can only display rational numbers as roman numerals.
ka: რაციონალური რიცხვების გამოტანა მხოლოდ რომაული რიცხვებითაა შესაძლებელი.

en: infinity
ka: უსასრულობა

en: January
ka: იანვარი

en: February
ka: თებერვალი

en: March
ka: მარტი

en: April
ka: აპრილი

en: May
ka: მაისი

en: June
ka: ივნისი

en: July
ka: ივლისი

en: August
ka: აგვისტო

en: September
ka: სექტემბერი

en: October
ka: ოქტომბერი

en: November
ka: ნოემბერი

en: December
ka: დეკემბერი

en: Thout
ka: ის

en: Paopi
ka: პაოპი

en: Hathor
ka: ჰატჰორი

en: Koiak
ka: კოიაკი

en: Tobi
ka: ტობი

en: Meshir
ka: მეშირი

en: Paremhat
ka: პერემჰატი

en: Parmouti
ka: ფარმუტი

en: Pashons
ka: პაშონსი

en: Paoni
ka: პაონი

en: Epip
ka: ეპიპი

en: Mesori
ka: მესორი

en: Pi Kogi Enavot
ka: პიკუჩი-ნაბოტი

en: Muḥarram
ka: მუჰარრამი

en: Khordad
ka: ხურდადი

en: Tir
ka: ტირი

en: Mordad
ka: მურდადი

en: Shahrivar
ka: შახრივარი

en: Mehr
ka: მიჰრი

en: Aban
ka: აბანი

en: Azar
ka: აზარი

en: Dey
ka: დაი

en: Bahman
ka: ბაჰმანი

en: Esfand
ka: ისფანდარმუზი

en: Chaitra
ka: ჩაიტრა

en: Vaishākha
ka: ვაისაკჰა

en: Āshādha
ka: აშადჰა

en: Shrāvana
ka: შრავანა

en: Bhaadra
ka: ბჰადრა

en: Kārtika
ka: კარტიკა

en: Agrahayana
ka: აგრაჰაიანა

en: Pausha
ka: პაუშა

en: Wood
ka: შეშა

en: Fire
ka: ცეცხლი

en: Earth
ka: დედამიწა

en: Metal
ka: ლითონი

en: Water
ka: წყალი

en: Rat
ka: ვირთხა

en: Ox
ka: ხარი

en: Rabbit
ka: კურდღელი

en: Dragon
ka: დრაკონი

en: Snake
ka: გველი

en: Horse
ka: ცხენი

en: Goat
ka: თხა

en: Monkey
ka: მაიმუნი

en: Rooster
ka: მამალი

en: Dog
ka: ძაღლი

en: now
ka: ახლა

en: today
ka: დღეს

en: tomorrow
ka: ხვალ

en: yesterday
ka: გუშინ

en: leap month
ka: ნახტომის თვე

en: Error(s) in unitexpression.
ka: ერთეულის გამოხატვის შეცდომა.

en: Recursive variable: %s = %s
ka: რეკურსიული ცვლადი: %s = %s

en: Yes
ka: კი

en: No
ka: არა

en: True
ka: ჭეშმარიტი

en: False
ka: მცდარი

en: On
ka: ჩართული

en: Off
ka: გამორთული
