kde4-l10n - en to th translation catalogue (38 entries)

[ctx: @label Remaining time]
en: Remaining Time:
th: เหลือเวลาอีก:

[ctx: @label Download Rate]
en: Speed:
th: อัตราเร็ว:

[ctx: @info:progress Remaining time]
en: Unknown
th: ไม่รู้

[ctx: @info:progress Download rate]
en: %1/s
th: %1ต่อวินาที

[ctx: @info]
en: A batch installer using QApt
th: ตัวติดตั้งแบบเป็นชุดโดยใช้ QApt

[ctx: @title]
en: QApt Batch Installer
th: QApt เป็นตัวติดตั้งโปรแกรมเป็นชุด

[ctx: @info:shell]
en: Attaches the window to an X app specified by winid
th: ผูกหน้าต่างเข้ากับโปรแกรม X โดยระบุ winid

[ctx: @info:shell]
en: Install a package
th: ติดตั้งแพกเกจ

[ctx: @info:shell]
en: Remove a package
th: ถอดถอนแพกเกจ

[ctx: @info:shell]
en: Update the package cache
th: ปรับปรุงที่เก็บข้อมูลแพกเกจชั่วคราว

[ctx: @info:shell]
en: Packages to be operated upon
th: แพกเกจต่าง ๆ ถูกจัดการแล้ว

[ctx: @label]
en: Waiting for authorization
th: กำลังรอการตรวจสอบสิทธิ์

[ctx: @label]
en: The package system could not be initialized, your configuration may be broken.
th: ระบบแพกเกจไม่สามารถเริ่มต้นได้ การตั้งค่าของคุณอาจจะผิดพลาด

[ctx: @title:window]
en: Initialization error
th: การเริ่มต้นผิดพลาด

[ctx: @label]
en: Another application seems to be using the package system at this time. You must close all other package managers before you will be able to install or remove any packages.
th: ดูเหมือนว่ามีโปรแกรมอื่นกำลังใช้งานระบบแพกเกจอยู่ คุณต้องปิดตัวจัดการแพกเกจอื่น ๆ ก่อนที่คุณจะติดตั้งหรือถอดถอนแพกเกจต่าง ๆ ได้

[ctx: @title:window]
en: Unable to obtain package system lock
th: ไม่สามารถล็อคระบบแพกเกจ

[ctx: @label]
en: You do not have enough disk space in the directory at %1 to continue with this operation.
th: คุณมีพื้นที่บนดิสก์ไม่พอในไดเร็คทอรี %1 ที่จะดำเนินการต่อ

[ctx: @title:window]
en: Low disk space
th: พื้นที่บนดิสก์เหลือน้อย

[ctx: @label]
en: Could not download packages
th: ไม่สามารถดาวน์โหลดแพ็กเกจ

[ctx: @title:window]
en: Download failed
th: ดาวน์โหลดล้มเหลว

[ctx: @title:window]
en: Commit error
th: บันทึกผิดพลาด

[ctx: @label]
en: This operation cannot continue since proper authorization was not provided
th: การทำงานนี้ไม่สามารถทำต่อไปได้เนื่องจากไม่มีการยืนยันสิทธิ์ที่เหมาะสม

[ctx: @title:window]
en: Authentication error
th: การยืนยันสิทธิ์ผิดพลาด

[ctx: @label]
en: It appears that the QApt worker has either crashed or disappeared. Please report a bug to the QApt maintainers
th: พบว่าตัวทำงาน QApt หยุดทำงานหรือถูกลบไป โปรดแจ้งข้อผิดพลาดนี้ให้กับผู้ดูแล QApt

[ctx: @title:window]
en: Unexpected Error
th: ข้อผิดพลาดที่ระบุไม่ได้

[ctx: @label]
en: The following package has not been verified by its author. Downloading untrusted packages has been disallowed by your current configuration. | The following packages have not been verified by their authors. Downloading untrusted packages has been disallowed by your current configuration.
th[0]: แพกเกจนี้ยังไม่ถูกยืนยันจากคนที่สร้างมันขึ้นมา การตั้งค่าของคุณในขณะนี้ไม่อนุญาตให้ทำการดาวน์โหลดแพกเกจที่เชื่อถือไม่ได้

[ctx: @title:window]
en: Untrusted Packages
th: แพกเกจที่เชื่อถือไม่ได้

[ctx: @title:window]
en: Media Change Required
th: ต้องมีการเปลี่ยนสื่อบันทึก

[ctx: @label]
en: Please insert %1 into <filename>%2</filename>
th: กรุณาใส่ %1 เข้าไปที่ <filename>%2</filename>

[ctx: @title:window]
en: Warning - Unverified Software
th: คำเตือน - ซอฟต์แวร์ที่ไม่ได้รับการยืนยันตัว

[ctx: @label]
en: The following piece of software cannot be verified. <warning>Installing unverified software represents a security risk, as the presence of unverifiable software can be a sign of tampering.</warning> Do you wish to continue? | The following pieces of software cannot be authenticated. <warning>Installing unverified software represents a security risk, as the presence of unverifiable software can be a sign of tampering.</warning> Do you wish to continue?
th[0]: ซอฟต์แวร์ต่อไปนี้ไม่สามารถยืนยันตัวได้ <warning>การติดตั้งซอฟต์แวร์ที่ยังไม่ได้ยืนยันตัวอาจทำให้เกิดความเสี่ยงเรื่องความปลอดภัย เนื่องจากการที่มีซอฟต์แวร์ที่ไม่สามารถยืนยันตัวได้นั้น อาจทำให้เกิดความเสียหายได้ </warning> คุณต้องการให้ทำต่อหรือไม่

[ctx: @title:window]
en: Refreshing Package Information
th: กำลังเรียกข้อมูลแพกเกจใหม่

[ctx: @info:status]
en: Checking for new, removed or upgradeable packages
th: กำลังตรวจสอบแพกเกจใหม่, เอาออกไปแล้ว หรือที่ปรับรุ่นได้

[ctx: @title:window]
en: Downloading
th: กำลังดาวน์โหลด

[ctx: @info:status]
en: Downloading package file | Downloading package files
th[0]: กำลังดาวน์โหลดแฟ้มแพกเกจ

[ctx: @title:window]
en: Installing Packages
th: กำลังติดตั้งแพกเกจ

[ctx: @title:window]
en: Installation Complete
th: การติดตั้งเสร็จสิ้น

[ctx: @title:window]
en: Removal Complete
th: การถอดถอนเสร็จสิ้น
