libuser 0.60 - en to ro translation catalogue (305 entries)

en: Failed to drop privileges.
ro: Eșec în eliminarea privilegiilor.

en: Internal error.
ro: Eroare internă.

en: %s is not authorized to change the finger info of %s
ro: %s nu este autorizat să modifice informațiile despre datele personale ale %s

en: Unknown user context
ro: Context de utilizator necunoscut

en: Can't set default context for /etc/passwd
ro: Nu se poate stabili contextul implicit pentru „/etc/passwd”

en: Error initializing PAM.
ro: Eroare la inițializarea PAM.

en: Authentication failed for %s.
ro: Autentificarea a eșuat pentru %s.

en: Internal PAM error `%s'.
ro: Eroare internă PAM „%s”.

en: Unknown user authenticated.
ro: Utilizator necunoscut autentificat.

en: User mismatch.
ro: Utilizatorul nu se potrivește.

en: prompt for all information
ro: prompt pentru toate informațiile

en: list aging parameters for the user
ro: listează parametrii de învechire (expirare) pentru utilizator

en: minimum days between password changes
ro: numărul minim de zile între schimbările de parolă

en: DAYS
ro: ZILE

en: maximum days between password changes
ro: numărul maxim de zile între schimbările de parolă

en: date of last password change in days since 1/1/70
ro: data ultimei schimbări de parolă în zile de la 1.1.1970

en: number of days after password expiration date when account is considered inactive
ro: numărul de zile de la data de expirare a parolei când contul este considerat inactiv

en: password expiration date in days since 1/1/70
ro: data de expirare a parolei în zile de la 1.1.1970

en: days before expiration to begin warning user
ro: numărul de zile înainte de expirare pentru a începe avertizarea utilizatorului

en: [OPTION...] user
ro: [OPȚIUNE...] utilizator

en: Error parsing arguments: %s.
ro: Eroare la analiza argumentelor: %s.

en: No user name specified.
ro: Nu s-a specificat niciun nume de utilizator.

en: Error initializing %s: %s.
ro: Eroare la inițializarea %s: %s.

en: User %s does not exist.
ro: Utilizatorul %s nu există.

en: Account is locked.
ro: Contul este blocat.

en: Account is not locked.
ro: Contul nu este blocat.

en: Minimum:	%ld
ro: Minim:	%ld

en: Maximum:	%ld
ro: Maxim:	%ld

en: Maximum:	None
ro: Maxim:	Niciunul

en: Warning:	%ld
ro: Avertisment:	%ld

en: Inactive:	%ld
ro: Inactiv:	%ld

en: Inactive:	Never
ro: Inactiv:	Niciodată

en: Must change password on next login
ro: Trebuie să schimbați parola la următoarea autentificare

en: Never
ro: Niciodată

en: Last Change:	%s
ro: Ultima schimbare:	%s

en: Password Expires:	%s
ro: Parola expiră:	%s

en: Password Inactive:	%s
ro: Parolă inactivă:	%s

en: Account Expires:	%s
ro: Contul expiră:	%s

en: Failed to modify aging information for %s: %s
ro: Modificarea informațiilor de timp pentru %s a eșuat: %s

en: [OPTION...] [user]
ro: [OPȚIUNE..] [utilizator]

en: No user name specified, no name for uid %d.
ro: Nu s-a specificat niciun nume de utilizator, nu există niciun nume pentru uid %d.

en: Changing finger information for %s.
ro: Se modifică informațiile privind datele personale pentru %s.

en: Full Name
ro: Nume complet

en: Surname
ro: Nume de familie

en: Given Name
ro: Pseudonim

en: Office
ro: Birou

en: Office Phone
ro: Telefonul de la birou

en: Home Phone
ro: Telefonul de acasă

en: E-Mail Address
ro: Adresă de poștă electronică

en: Finger information not changed:  input error.
ro: Informațiile despre datele personale nu s-au modificat:  eroare de intrare.

en: Finger information changed.
ro: Informațiile despre datele personale s-au schimbat.

en: Finger information not changed: %s.
ro: Informațiile despre datele personale nu s-au schimbat: %s.

en: Changing shell for %s.
ro: Se schimbă shell-ul pentru %s.

en: New Shell
ro: Shell nou

en: Shell not changed: %s
ro: Shell-ul nu s-a schimbat: %s

en: Shell changed.
ro: Shell-ul s-a schimbat.

en: gid for new group
ro: gid pentru noul grup

en: NUM
ro: NUMĂR

en: create a system group
ro: creează un grup de sistem

en: [OPTION...] group
ro: [OPȚIUNE...] grup

en: No group name specified.
ro: Nu s-a specificat niciun nume de grup.

en: Invalid group ID %s
ro: ID de grup nevalid %s

en: Group creation failed: %s
ro: Crearea grupului a eșuat: %s

en: Group %s does not exist.
ro: Grupul %s nu există.

en: Group %s could not be deleted: %s
ro: Grupul %s nu poate fi șters: %s

en: set GID for group
ro: stabilește GID-ul pentru grup

en: change group to have given name
ro: modifică numele grupului pentru a avea numele specificat

en: NAME
ro: NUME

en: plaintext password for use with group
ro: parola în clar pentru utilizare cu grupul

en: STRING
ro: ȘIR

en: pre-hashed password for use with group
ro: parolă pre-cifrată pentru utilizare cu grupul

en: list of administrators to add
ro: lista de administratori de adăugat

en: list of administrators to remove
ro: lista de administratori de eliminat

en: list of group members to add
ro: lista membrilor grupului de adăugat

en: list of group members to remove
ro: lista membrilor grupului de eliminat

en: lock group
ro: blocare grup

en: unlock group
ro: deblocare grup

en: Both -L and -U specified.
ro: S-a specificat atât L cât și U.

en: Failed to set password for group %s: %s
ro: Stabilirea parolei pentru grupul %s a eșuat: %s

en: Group %s could not be locked: %s
ro: Grupul %s nu poate fi blocat: %s

en: Group %s could not be unlocked: %s
ro: Grupul %s nu poate fi deblocat: %s

en: Group %s could not be modified: %s
ro: Grupul %s nu poate fi modificat: %s

en: Error looking up %s: %s
ro: Eroare la căutarea %s: %s

en: list members of a named group instead of the group memberships for the named user
ro: listează membrii unui grup numit în loc de membrii grupului pentru utilizatorul numit

en: only list membership information by name, and not UID/GID
ro: listează informațiile despre membri numai după nume, nu și după UID/GID

en: No group name specified, using %s.
ro: Nu s-a specificat niciun nume de grup, se va folosi %s.

en: No group name specified, no name for gid %d.
ro: Nu s-a specificat niciun nume de grup, niciun nume pentru gid %d.

en: No user name specified, using %s.
ro: Nu s-a specificat niciun nume de utilizator, se folosește %s.

en: %s does not exist
ro: %s nu există

en: file with user information records
ro: fișier cu înregistrări de informații despre utilizator

en: PATH
ro: RUTĂ

en: don't create home directories
ro: nu creează directoare personale

en: don't create mail spools
ro: nu creează directoarele de poștă electronică

en: [OPTION...]
ro: [OPȚIUNE...]

en: Error opening `%s': %s.
ro: Eroare la deschiderea „%s”: %s.

en: Error creating account for `%s': line improperly formatted.
ro: Eroare la crearea contului „%s”: linie incorect formatată.

en: Invalid user ID %s
ro: ID de utilizator nevalid %s

en: Refusing to create account with UID 0.
ro: Se refuză crearea unui cont cu UID 0.

en: Error creating group for `%s' with GID %jd: %s
ro: Eroare la crearea grupului pentru „%s” cu GID %jd: %s

en: Refusing to use dangerous home directory `%s' for %s by default
ro: Se refuză utilizarea directorului personal periculos „%s” pentru %s în mod implicit

en: Error creating home directory for %s: %s
ro: Eroare la crearea directorului personal pentru %s: %s

en: Error creating mail spool for %s: %s
ro: Eroare la crearea directorului de poștă electronică pentru %s: %s

en: Error setting initial password for %s: %s
ro: Eroare la definirea parolei inițiale pentru %s: %s

en: Error creating user account for %s: %s
ro: Eroare la crearea contului de utilizator pentru %s: %s

en: set group password instead of user password
ro: stabilește parola de grup în loc de parola de utilizator

en: new plain password
ro: parolă nouă în clar

en: new crypted password
ro: parolă nouă criptată

en: read new plain password from given descriptor
ro: citește noua parolă în clar din descriptorul dat

en: read new crypted password from given descriptor
ro: citește noua parolă criptată din descriptorul dat

en: Changing password for %s.
ro: Schimbare parolă pentru %s.

en: New password
ro: Parolă nouă

en: New password (confirm)
ro: Parolă nouă (confirmare)

en: Passwords do not match, try again.
ro: Parolele nu se potrivesc, încercați din nou.

en: Password change canceled.
ro: Schimbarea parolei a fost anulată.

en: Error reading from file descriptor %d.
ro: Eroare la citirea din descriptorul de fișier %d.

en: Error setting password for user %s: %s.
ro: Eroare la stabilirea parolei pentru utilizatorul %s: %s.

en: Error setting password for group %s: %s.
ro: Eroare la stabilrea parolei pentru grupul %s: %s.

en: Password changed.
ro: Parola a fost schimbată.

en: create a system user
ro: creează un utilizator de sistem

en: GECOS information for new user
ro: informații GECOS pentru noul utilizator

en: home directory for new user
ro: directorul personal pentru noul utilizator

en: directory with files for the new user
ro: directorul cu fișiere pentru noul utilizator

en: shell for new user
ro: shell pentru noul utilizator

en: uid for new user
ro: uid pentru noul utilizator

en: group for new user
ro: grupul pentru noul utilizator

en: don't create home directory for user
ro: nu creează directorul personal pentru utilizator

en: don't create group with same name as user
ro: nu creează un grup cu același nume ca și utilizatorul

en: common name for new user
ro: nume comun pentru noul utilizator

en: given name for new user
ro: prenumele noului utilizator

en: surname for new user
ro: numele de familie al noului utilizator

en: room number for new user
ro: numărul camerei noului utilizator

en: telephone number for new user
ro: numărul de telefon al noului utilizator

en: home telephone number for new user
ro: numărul de telefon de la domiciliu al noului utilizator

en: Group %jd does not exist
ro: Grupul %jd nu există

en: Error creating group `%s': %s
ro: Eroare la crearea grupului „%s”: %s

en: Account creation failed: %s.
ro: Crearea contului a eșuat: %s.

en: Error creating %s: %s.
ro: Eroare la crearea %s: %s.

en: Error creating mail spool: %s
ro: Eroare la crearea directorului de poștă electronică: %s

en: don't remove the user's private group, if the user has one
ro: nu elimină grupul privat al utilizatorului, dacă utilizatorul are unul

en: remove the user's home directory
ro: elimină directorul personal al utilizatorului

en: User %s could not be deleted: %s.
ro: Utilizatorul %s nu a putut fi șters: %s.

en: %s did not have a gid number.
ro: %s nu avea un număr gid.

en: No group with GID %jd exists, not removing.
ro: Nu există niciun grup cu GID %jd, nu se elimină.

en: Group with GID %jd did not have a group name.
ro: Grupul cu GID %jd nu avea un nume de grup.

en: Group %s could not be deleted: %s.
ro: Grupul %s nu a putut fi șters: %s.

en: Error removing home directory: %s.
ro: Eroare la eliminarea directorului personal: %s.

en: Error removing mail spool: %s
ro: Eroare la eliminarea directorului de poștă electronică: %s

en: GECOS information
ro: informații GECOS

en: home directory
ro: director personal

en: move home directory contents
ro: mută conținutul directorului personal

en: set shell for user
ro: stabilește shell-ul pentru utilizator

en: set UID for user
ro: stabilește UID-ul pentru utilizator

en: set primary GID for user
ro: stabilește GID-ul primar pentru utilizator

en: change login name for user
ro: schimbă numele de identificare pentru utilizator

en: plaintext password for the user
ro: parola în clar a utilizatorului

en: pre-hashed password for the user
ro: parolă pre-cifrată pentru utilizator

en: lock account
ro: blocare cont

en: unlock account
ro: deblocare cont

en: set common name for user
ro: stabilește numele comun pentru utilizator

en: set given name for user
ro: stabilește prenumele utilizatorului

en: set surname for user
ro: stabilește numele de familie al utilizatorului

en: set room number for user
ro: stabilește numărul camerei utilizatorului

en: set telephone number for user
ro: stabilește numărul de telefon al utilizatorului

en: set home telephone number for user
ro: stabilește numărul de telefon de la domiciliu al utilizatorului

en: Failed to set password for user %s: %s.
ro: Stabilirea parolei pentru %s a eșuat: %s.

en: User %s could not be locked: %s.
ro: Utilizatorul %s nu a putut fi blocat: %s.

en: User %s could not be unlocked: %s.
ro: Utilizatorul %s nu a putut fi deblocat: %s.

en: Warning: Group with ID %jd does not exist.
ro: Avertisment: Grupul cu ID-ul %jd nu există.

en: User %s could not be modified: %s.
ro: Utilizatorul %s nu a putut fi modificat: %s.

en: Group %s could not be modified: %s.
ro: Grupul %s nu a putut fi modificat: %s.

en: No old home directory for %s.
ro: Nu există un director personal vechi pentru %s.

en: No new home directory for %s.
ro: Nu există un nou director personal pentru %s.

en: Error moving %s to %s: %s.
ro: Eroare la mutarea lui %s în %s: %s.

en: could not open configuration file `%s': %s
ro: nu s-a putut deschide fișierul de configurare „%s”: %s

en: could not stat configuration file `%s': %s
ro: nu s-a putut obține starea fișierului de configurare „%s”: %s

en: configuration file `%s' is too large
ro: fișierul de configurare „%s” este prea mare

en: could not read configuration file `%s': %s
ro: nu s-a putut citi fișierul de configurare „%s”: %s

en: success
ro: succes

en: module disabled by configuration
ro: modul dezactivat prin configurare

en: generic error
ro: eroare generică

en: not enough privileges
ro: privilegii insuficiente

en: access denied
ro: acces refuzat

en: bad user/group name
ro: nume greșit de utilizator/grup

en: bad user/group id
ro: identificator de utilizator/grup greșit

en: user/group name in use
ro: nume de utilizator/grup în uz

en: user/group id in use
ro: identificator de utilizator/grup în uz

en: error manipulating terminal attributes
ro: eroare la modificarea atributelor terminalului

en: error opening file
ro: eroare la deschiderea fișierului

en: error locking file
ro: eroare la blocarea fișierului

en: error statting file
ro: eroare la efectuarea apelului stat() asupra fișierului

en: error reading file
ro: eroare la citirea fișierului

en: error writing to file
ro: eroare la scrierea în fișier

en: data not found in file
ro: datele nu au fost găsite în fișier

en: internal initialization error
ro: eroare internă de inițializare

en: error loading module
ro: eroare la încărcarea modulului

en: error resolving symbol in module
ro: eroare la rezolvarea simbolului din modul

en: library/module version mismatch
ro: versiune de bibliotecă/modul necorespunzătoare

en: unlocking would make the password field empty
ro: deblocarea ar face ca câmpul de parolă să fie gol

en: invalid attribute value
ro: valoare nevalidă a atributului

en: invalid module combination
ro: combinație de module nevalidă

en: user's home directory not owned by them
ro: directorul personal al utilizatorului nu este deținut de acesta

en: unknown error
ro: eroare necunoscută

en: invalid number
ro: număr nevalid

en: invalid ID
ro: identificator nevalid

en: no initialization function %s in `%s'
ro: nicio funcție de inițializare %s în „%s”

en: module version mismatch in `%s'
ro: neconcordanță de versiune de modul în „%s”

en: module `%s' does not define `%s'
ro: modulul „%s” nu definește „%s”

en: error reading terminal attributes
ro: eroare la citirea atributelor terminalului

en: error setting terminal attributes
ro: eroare la configurarea atributelor terminalului

en: error reading from terminal
ro: eroare la citirea de la terminal

en: name is not set
ro: numele nu este definit

en: name is too short
ro: numele este prea scurt

en: name is too long (%zu > %d)
ro: numele este prea lung (%zu > %d)

en: name contains non-ASCII characters
ro: numele conține caractere non-ASCII

en: name contains control characters
ro: numele conține caractere de control

en: name contains whitespace
ro: numele conține spații albe

en: name starts with a hyphen
ro: numele începe cu o cratimă

en: name contains invalid char `%c'
ro: numele conține caracterul nevalid „%c”

en: user %s has no UID
ro: utilizatorul %s nu are UID

en: user %s not found
ro: utilizatorul %s nu a fost găsit

en: group %s has no GID
ro: grupul %s nu are GID

en: group %s not found
ro: grupul %s nu a fost găsit

en: user %jd has no name
ro: utilizatorul %jd nu are nume

en: group %jd has no name
ro: grupul %jd nu are nume

en: user has neither a name nor an UID
ro: utilizatorul nu are nici un nume, nici un UID

en: group has neither a name nor a GID
ro: grupul nu are nici un nume, nici un GID

en: Refusing to use dangerous home directory `%s' by default
ro: Se refuză utilizarea directorului personal periculos „%s” în mod implicit

en: Invalid default value of field %s: %s
ro: Valoare implicită nevalidă a câmpului %s: %s

en: error locking file: %s
ro: eroare la blocarea fișierului: %s

en: couldn't get default security context: %s
ro: nu s-a putut obține contextul de securitate implicit: %s

en: couldn't get security context of `%s': %s
ro: nu s-a putut obține contextul de securitate pentru „%s”: %s

en: couldn't set default security context to `%s': %s
ro: nu s-a putut stabili contextul de securitate implicit la „%s”: %s

en: couldn't obtain selabel file context handle: %s
ro: nu s-a putut obține identificatorul de context al fișierului etichetă-selinux: %s

en: couldn't determine security context for `%s': %s
ro: nu s-a putut determina contextul de securitate pentru „%s”: %s

en: couldn't open `%s': %s
ro: nu s-a putut deschide „%s”: %s

en: couldn't stat `%s': %s
ro: nu s-a putut obține starea „%s”: %s

en: error creating `%s': %s
ro: eroare la crearea „%s”: %s

en: Error changing owner of `%s': %s
ro: Eroare la schimbarea proprietarului lui „%s”: %s

en: Error changing mode of `%s': %s
ro: Eroare la schimbarea modului lui „%s”: %s

en: Error reading `%s': %s
ro: Eroare la citirea „%s”: %s

en: Error writing `%s': %s
ro: Eroare la scrierea „%s”: %s

en: couldn't read from `%s': %s
ro: nu s-a putut citi din „%s”: %s

en: Invalid contents of lock `%s'
ro: Conținut nevalid al blocării „%s”

en: The lock %s is held by process %ju
ro: Blocarea %s este deținută de procesul %ju

en: Error removing stale lock `%s': %s
ro: Eroare la eliminarea blocării învechite „%s”: %s

en: error opening temporary file for `%s': %s
ro: eroare la deschiderea fișierului temporar pentru „%s”: %s

en: Cannot obtain lock `%s': %s
ro: Nu se poate obține blocarea „%s”: %s

en: Error resolving `%s': %s
ro: Eroare la rezolvarea „%s”: %s

en: Error replacing `%s': %s
ro: Eroare la înlocuirea „%s”: %s

en: duplicate object has no %s attribute
ro: obiectul duplicat nu are atributul %s

en: original object has no %s attribute
ro: obiectul original nu are atributul %s

en: ID %lu already in use by %s
ro: ID-ul %lu este deja utilizat de %s

en: %s value `%s': `\n' not allowed
ro: %s valoare „%s”: „\n” nu este permis

en: %s value `%s': `:' not allowed
ro: %s valoare „%s”: „:” nu este permis

en: entry already present in file
ro: intrare deja prezentă în fișier

en: couldn't write to `%s': %s
ro: nu s-a putut scrie în „%s”: %s

en: entity object has no %s attribute
ro: obiectul entitate nu are niciun atribut %s

en: entry with conflicting name already present in file
ro: intrare cu nume conflictual deja prezentă în fișier

en: `:' and `\n' not allowed in encrypted password
ro: „:” și „\n” nu sunt permise în parola criptată

en: error encrypting password
ro: eroare la criptarea parolei

en: the `%s' and `%s' modules can not be combined
ro: modulele „%s” și „%s” nu pot fi combinate

en: not executing with superuser privileges
ro: nu se execută cu privilegii de superutilizator

en: no shadow file present -- disabling
ro: nici un fișier „shadow” prezent -- se dezactivează

en: error initializing ldap library
ro: eroare la inițializarea bibliotecii ldap

en: could not set LDAP protocol to version %d
ro: nu s-a putut configura protocolul LDAP pentru versiunea %d

en: could not negotiate TLS with LDAP server
ro: nu s-a putut negocia TLS cu serverul LDAP

en: could not bind to LDAP server
ro: nu s-a putut face legătura cu serverul LDAP

en: could not bind to LDAP server, first attempt as `%s': %s
ro: nu s-a putut face legătura cu serverul LDAP, prima încercare ca „%s”: %s

en: user object had no %s attribute
ro: obiectul utilizator nu avea niciun atribut %s

en: user object was created with no `%s'
ro: obiectul utilizator a fost creat fără „%s”

en: error creating a LDAP directory entry: %s
ro: eroare la crearea unei intrări în directorul LDAP: %s

en: error modifying LDAP directory entry: %s
ro: eroare la modificarea intrării în directorul LDAP: %s

en: error renaming LDAP directory entry: %s
ro: eroare la redenumirea intrării în directorul LDAP: %s

en: object had no %s attribute
ro: obiectul nu avea niciun atribut %s

en: error removing LDAP directory entry: %s
ro: eroare la eliminarea intrării în directorul LDAP: %s

en: object has no %s attribute
ro: obiectul nu are atributul %s

en: unsupported password encryption scheme
ro: schemă de criptare a parolei neacceptată

en: no such object in LDAP directory
ro: nu există un astfel de obiect în directorul LDAP

en: no `%s' attribute found
ro: nu a fost găsit niciun atribut „%s”

en: error setting password in LDAP directory for %s: %s
ro: eroare la stabilirea parolei pentru %s în directorul LDAP: %s

en: LDAP Server Name
ro: Numele serverului LDAP

en: LDAP Search Base DN
ro: DN de bază pentru căutări LDAP

en: LDAP Bind DN
ro: DN asociat LDAP

en: LDAP Bind Password
ro: Parola asociată LDAP

en: LDAP SASL User
ro: Utilizator SASL LDAP

en: LDAP SASL Authorization User
ro: Utilizator de autorizare SASL LDAP

en: Cyrus SASL error creating user: %s
ro: Eroare Cyrus SASL la crearea utilizatorului: %s

en: Cyrus SASL error removing user: %s
ro: Eroare Cyrus SASL la eliminarea utilizatorului: %s

en: error initializing Cyrus SASL: %s
ro: eroare la inițializarea Cyrus SASL: %s

en: error creating home directory for user
ro: eroare la crearea directorului personal al utilizatorului

en: error removing home directory for user
ro: eroare la eliminarea directorului personal al utilizatorului

en: error moving home directory for user
ro: eroare la mutarea directorului personal al utilizatorului

en: Error initializing %s: %s
ro: Eroare la inițializarea %s: %s

en: Invalid ID %s
ro: Identificator nevalid: %s

en: Searching for group with ID %jd.
ro: Se caută grupul cu ID-ul %jd.

en: Searching for group named %s.
ro: Se caută grupul cu numele %s.

en: Searching for user with ID %jd.
ro: Se caută utilizatorul cu ID-ul %jd.

en: Searching for user named %s.
ro: Se caută utilizatorul cu numele %s.

en: Entry not found.
ro: Intrarea nu a fost găsită.

en: Prompts succeeded.
ro: Solicitarea a fost finalizată cu succes.

en: Prompts failed.
ro: Solicitarea a eșuat.

en: Default user object classes:
ro: Clase de obiecte utilizator implicite:

en: Default user attribute names:
ro: Numele atributelor de utilizator implicite:

en: Getting default user attributes:
ro: Se obțin atributele de utilizator implicite:

en: Copying user structure:
ro: Se copiază structura utilizatorului:
