libuser 0.60 - en to da translation catalogue (290 entries)

en: Failed to drop privileges.
da: Kunne ikke fjerne rettigheder.

en: Internal error.
da: Intern fejl.

en: %s is not authorized to change the finger info of %s
da: %s er ikke godkendt til at ændre finger-info for %s

en: Unknown user context
da: Ukendte brugeromgivelser

en: Can't set default context for /etc/passwd
da: Kan ikke sætte standardomgivelser for /etc/passwd

en: Error initializing PAM.
da: Fejl ved initiering af PAM.

en: Authentication failed for %s.
da: Godkendelse mislykkedes for %s.

en: Internal PAM error `%s'.
da: Intern PAM-fejl "%s".

en: Unknown user authenticated.
da: Ukendt bruger godkendt.

en: User mismatch.
da: Manglende bruger-overensstemmelse.

en: prompt for all information
da: bed om alle informationer

en: list aging parameters for the user
da: oplist brugerens forældelses-parametre

en: minimum days between password changes
da: minimum antal dage mellem adgangskode-ændringer

en: DAYS
da: DAGE

en: maximum days between password changes
da: maksimum antal dage mellem skift af adgangskode

en: date of last password change in days since 1/1/70
da: dato siden sidste adgangskode-ændring i dage siden 1/1/70

en: number of days after password expiration date when account is considered inactive
da: antal af dage efter adgangskode-udløbsdato'en, før konto'en anses som inaktiv

en: password expiration date in days since 1/1/70
da: adgangskode-udløbsdato i dage siden 1/1/70

en: days before expiration to begin warning user
da: dage før udløb begynder at advare bruger

en: [OPTION...] user
da: [TILVALG...] bruger

en: Error parsing arguments: %s.
da: Fejl ved tolkning af argumenter: %s.

en: No user name specified.
da: Brugernavn ikke specificeret.

en: Error initializing %s: %s.
da: Fejl ved initialisering af %s: %s.

en: User %s does not exist.
da: Bruger %s eksisterer ikke.

en: Account is locked.
da: Konto er låst.

en: Account is not locked.
da: Konto er ikke låst.

en: Maximum:	%ld
da: Maksimum:	%ld

en: Maximum:	None
da: Maksimum:	Ingen

en: Warning:	%ld
da: Advarsel:	%ld

en: Inactive:	%ld
da: Inaktiv:	%ld

en: Inactive:	Never
da: Inaktiv:	Aldrig

en: Must change password on next login
da: Adgangskode skal ændres ved næste indlogning

en: Never
da: Aldrig

en: Last Change:	%s
da: Sidste ændring:	%s

en: Password Expires:	%s
da: Adgangskode udløber:	%s

en: Password Inactive:	%s
da: Adgangskode inaktiv:	%s

en: Account Expires:	%s
da: Konto udløber:	%s

en: Failed to modify aging information for %s: %s
da: Fejl ved ændring af aldringsinformation for %s: %s

en: [OPTION...] [user]
da: [TILVALG...] [bruger]

en: No user name specified, no name for uid %d.
da: Intet brugernavn specificeret, intet navn for uid %d.

en: Changing finger information for %s.
da: Skifter fingerinformation for %s.

en: Full Name
da: Fulde navn

en: Surname
da: Efternavn

en: Given Name
da: Givet navn

en: Office
da: Kontor

en: Office Phone
da: Kontortelefon

en: Home Phone
da: Hjemmetelefon

en: E-Mail Address
da: E-postadresse

en: Finger information not changed:  input error.
da: Finger-information ikke ændret: fejl i inddata.

en: Finger information changed.
da: Finger-information ændret.

en: Finger information not changed: %s.
da: Finger-information ikke ændret: %s.

en: Changing shell for %s.
da: Ændrer skal for %s.

en: New Shell
da: Ny skal

en: Shell not changed: %s
da: Skal ikke ændret: %s

en: Shell changed.
da: Skal ændret.

en: gid for new group
da: gid for ny gruppe

en: NUM
da: NUMMER

en: create a system group
da: opret en systemgruppe

en: [OPTION...] group
da: [TILVALG...] gruppe

en: No group name specified.
da: Intet gruppenavn specificeret.

en: Invalid group ID %s
da: Ugyldig gruppe-ID %s

en: Group creation failed: %s
da: Oprettelse af gruppe mislykkedes: %s

en: Group %s does not exist.
da: Gruppe %s eksisterer ikke.

en: Group %s could not be deleted: %s
da: Gruppe %s kunne ikke slettes: %s

en: set GID for group
da: indstil GID for gruppe

en: change group to have given name
da: ændr gruppe til at have givet navn

en: NAME
da: NAVN

en: plaintext password for use with group
da: klartekst-adgangskode til brug med gruppe

en: STRING
da: STRENG

en: pre-hashed password for use with group
da: præ-hashet adgangskode til brug med gruppe

en: list of administrators to add
da: liste over administratorer som skal tilføjes

en: list of administrators to remove
da: liste over administratorer som skal fjernes

en: list of group members to add
da: liste over gruppe-medlemmer som skal tilføjes

en: list of group members to remove
da: liste over gruppe-medlemmer som skal fjernes

en: lock group
da: lås gruppe

en: unlock group
da: lås gruppe op

en: Both -L and -U specified.
da: Både -L og -U specificeret.

en: Failed to set password for group %s: %s
da: Fejl ved indstilling af adgangskode for gruppe %s: %s

en: Group %s could not be locked: %s
da: Gruppe %s kunne ikke låses: %s

en: Group %s could not be unlocked: %s
da: Gruppe %s kunne ikke låses op: %s

en: Group %s could not be modified: %s
da: Gruppe %s kunne ikke ændres: %s

en: Error looking up %s: %s
da: Fejl ved opslag af %s: %s.

en: list members of a named group instead of the group memberships for the named user
da: medlemmer af en navngivet gruppe istedet for den navngivne brugers gruppe-medlemsskaber

en: only list membership information by name, and not UID/GID
da: oplist kun medlemsskab-information efter navn, og ikke UID/GID

en: No group name specified, using %s.
da: Intet gruppenavn specificeret, bruger %s.

en: No group name specified, no name for gid %d.
da: Intet gruppenavn specificeret, intet navn for gid %d.

en: No user name specified, using %s.
da: Brugernavn ikke specificeret, bruger %s.

en: %s does not exist
da: %s eksisterer ikke

en: file with user information records
da: fil med optegnelser over bruger-information

en: PATH
da: STI

en: don't create home directories
da: opret ikke hjemme-mapper

en: don't create mail spools
da: opret ikke mail-køer

en: [OPTION...]
da: [TILVALG...]

en: Error opening `%s': %s.
da: Fejl ved åbning af "%s": %s.

en: Error creating account for `%s': line improperly formatted.
da: Fejl under opretelse af konto for "%s": linjen er formatteret forkert.

en: Invalid user ID %s
da: Ugyldig bruger-ID %s

en: Refusing to create account with UID 0.
da: Nægter at oprette konto med UID 0.

en: Error creating group for `%s' with GID %jd: %s
da: Fejl ved oprettelse af gruppe for "%s" med GID %jd: %s

en: Refusing to use dangerous home directory `%s' for %s by default
da: Nægter at bruge farlig hjemmemappe "%s" til %s som standard

en: Error creating home directory for %s: %s
da: Fejl ved oprettelse af hjemmekatalog for %s: %s

en: Error creating mail spool for %s: %s
da: Fejl under oprettelse af mailspool for %s: %s

en: Error setting initial password for %s: %s
da: Fejl ved indstilling af første adgangskode for %s: %s

en: Error creating user account for %s: %s
da: Fejl ved oprettelse af brugerkonto for %s: %s

en: set group password instead of user password
da: indstil gruppe-adgangskode istedet for bruger-adgangskode

en: new plain password
da: ny almindelig adgangskode

en: new crypted password
da: nyt krypteret adgangskode

en: read new plain password from given descriptor
da: læs ny almindelig adgangskode fra given beskriver

en: read new crypted password from given descriptor
da: læs ny krypteret adgangskode fra given beskriver

en: Changing password for %s.
da: Ændrer adgangskode for %s.

en: New password
da: Ny adgangskode

en: New password (confirm)
da: Ny adgangskode (bekræft)

en: Passwords do not match, try again.
da: Adgangskoder er ikke ens, prøv igen.

en: Password change canceled.
da: Ændring af adgangskode annulleret.

en: Error reading from file descriptor %d.
da: Fejl under læsning fra fil-deskriptor %d.

en: Error setting password for user %s: %s.
da: Fejl ved indstilling af adgangskode for bruger %s: %s.

en: Error setting password for group %s: %s.
da: Fejl ved indstilling af adgangskode for gruppe %s: %s.

en: Password changed.
da: Adgangskode ændret.

en: create a system user
da: opret en systembruger

en: GECOS information for new user
da: ny brugers GECOS-information

en: home directory for new user
da: hjemme-mappe til ny bruger

en: directory with files for the new user
da: mappe med filer til den nye bruger

en: shell for new user
da: shell til ny bruger

en: uid for new user
da: uid til ny bruger

en: group for new user
da: gruppe til ny bruger

en: don't create home directory for user
da: opret ikke en hjemme-mappe til brugeren

en: don't create group with same name as user
da: opret ikke en gruppe med samme navn som brugeren

en: common name for new user
da: ny brugers almindelige navn

en: given name for new user
da: ny brugers fornavn

en: surname for new user
da: ny brugers efternavn

en: room number for new user
da: ny brugers værelsesnummer

en: telephone number for new user
da: ny brugers telefonnummer

en: home telephone number for new user
da: ny brugers hjemme-telefonnummer

en: Group %jd does not exist
da: Gruppe %jd eksisterer ikke

en: Error creating group `%s': %s
da: Fejl ved oprettelse af gruppe "%s": %s

en: Account creation failed: %s.
da: Fejl ved oprettelse af konto: %s.

en: Error creating %s: %s.
da: Fejl ved oprettelse af %s: %s.

en: Error creating mail spool: %s
da: Fejl under oprettelse af mailspool: %s

en: don't remove the user's private group, if the user has one
da: fjern ikke brugerens private gruppe, hvis brugeren har en

en: remove the user's home directory
da: fjern brugerens hjemme-mappe

en: User %s could not be deleted: %s.
da: Bruger %s kunne ikke slettes: %s.

en: %s did not have a gid number.
da: %s havde ikke gid-nummer.

en: No group with GID %jd exists, not removing.
da: Ingen gruppe med GID %jd eksisterer, fjerner ikke.

en: Group with GID %jd did not have a group name.
da: Gruppe med GID %jd havde ikke et gruppenavn.

en: Group %s could not be deleted: %s.
da: Gruppe %s kunne ikke slettes: %s.

en: Error removing home directory: %s.
da: Fejl ved fjernelse af hjemmemappe: %s.

en: Error removing mail spool: %s
da: Fejl under fjernelse af mailspool: %s

en: GECOS information
da: GECOS-information

en: home directory
da: hjemme-mappe

en: move home directory contents
da: flyt hjemme-mappe-indhold

en: set shell for user
da: indstil shell for bruger

en: set UID for user
da: indstil UID for bruger

en: set primary GID for user
da: indstil primær GID for bruger

en: change login name for user
da: skift logind-navn for bruger

en: plaintext password for the user
da: brugerens klartekst-adgangskode

en: pre-hashed password for the user
da: brugerens præ-hashede adgangskode

en: lock account
da: lås konto

en: unlock account
da: lås konto op

en: set common name for user
da: indstil brugerens almindelige navn

en: set given name for user
da: indstil brugerens fornavn

en: set surname for user
da: indstil brugerens efternavn

en: set room number for user
da: indstil brugerens værelsesnummer

en: set telephone number for user
da: indstil brugerens telefonnummer

en: set home telephone number for user
da: indstil brugerens hjemme-telefonnummer

en: Failed to set password for user %s: %s.
da: Fejl ved indstilling af adgangskode for bruger %s: %s.

en: User %s could not be locked: %s.
da: Bruger %s kunne ikke låses: %s.

en: User %s could not be unlocked: %s.
da: Bruger %s kunne ikke låses op: %s.

en: Warning: Group with ID %jd does not exist.
da: Advarsel: Gruppe med ID %jd eksisterer ikke.

en: User %s could not be modified: %s.
da: Bruger %s kunne ikke ændres: %s.

en: Group %s could not be modified: %s.
da: Gruppe %s kunne ikke ændres: %s.

en: No old home directory for %s.
da: Ingen gammel hjemmemappe for %s.

en: No new home directory for %s.
da: Ingen ny hjemmemappe for %s.

en: Error moving %s to %s: %s.
da: Fejl ved flytning af %s til %s: %s.

en: could not open configuration file `%s': %s
da: kunne ikke åbne konfigurationsfil "%s": %s

en: could not stat configuration file `%s': %s
da: kunne ikke få stat()-oplysninger på konfigurationsfil "%s": %s

en: configuration file `%s' is too large
da: konfigurationsfil "%s" er for stor

en: could not read configuration file `%s': %s
da: kunne ikke læse konfigurationsfil "%s": %s

en: success
da: problemfrit

en: module disabled by configuration
da: modul deaktiveret i konfigurationen

en: generic error
da: generisk fejl

en: not enough privileges
da: ikke tilstrækkelige privilegier

en: access denied
da: adgang nægtet

en: bad user/group name
da: forkert bruger- eller gruppenavn

en: bad user/group id
da: forkert bruger- eller gruppe-id

en: user/group name in use
da: bruger- eller gruppenavn i brug

en: user/group id in use
da: bruger- eller gruppe-id i brug

en: error manipulating terminal attributes
da: fejl ved behandling af terminalegenskaber

en: error opening file
da: fejl ved åbning af fil

en: error locking file
da: fejl ved låsning af fil

en: error statting file
da: fejl ved oplysning på fil

en: error reading file
da: fejl ved læsning af fil

en: error writing to file
da: fejl ved skrivning af fil

en: data not found in file
da: data ikke fundet i fil

en: internal initialization error
da: intern fejl ved initialisering

en: error loading module
da: fejl ved indlæsning af modul

en: error resolving symbol in module
da: fejl ved løsning af symbol i modul

en: library/module version mismatch
da: uoverensstemmelse med version i bibliotek eller modul

en: unlocking would make the password field empty
da: oplåsning ville gøre adgangskodefeltet tomt

en: invalid attribute value
da: ugyldig attributværdi

en: invalid module combination
da: ugyldig modulkombination

en: user's home directory not owned by them
da: brugeres hjemmemappe ikke ejet af dem

en: unknown error
da: ukendt fejl

en: invalid number
da: ugyldigt nummer

en: invalid ID
da: ugyldig ID

en: no initialization function %s in `%s'
da: ingen initialiseringsfunktion %s i "%s"

en: module version mismatch in `%s'
da: uoverensstemmelse med modulversion i "%s"

en: module `%s' does not define `%s'
da: modul "%s" definerer ikke "%s"

en: error reading terminal attributes
da: fejl ved læsning af terminal-egenskaber

en: error setting terminal attributes
da: fejl ved indstilling af terminal-egenskaber

en: error reading from terminal
da: fejl ved læsning fra terminal

en: name is not set
da: navn er ikke sat

en: name is too short
da: navn er for kort

en: name is too long (%zu > %d)
da: navn er for langt (%zu > %d)

en: name contains non-ASCII characters
da: navn indeholder tegn udenfor ASCII

en: name contains control characters
da: navn indeholder kontroltegn

en: name contains whitespace
da: navn indeholder blanktegn

en: name starts with a hyphen
da: navn starter med en bindestreg

en: name contains invalid char `%c'
da: navn indeholder ugyldigt tegn "%c"

en: user %s has no UID
da: bruger %s har ingen UID

en: user %s not found
da: bruger %s ikke fundet

en: group %s has no GID
da: gruppe %s har ingen GID

en: group %s not found
da: gruppe %s ikke fundet

en: user %jd has no name
da: bruger %jd har ikke noget navn

en: group %jd has no name
da: gruppe %jd har ikke noget navn

en: user has neither a name nor an UID
da: bruger har hverken et navn eller en UID

en: group has neither a name nor a GID
da: gruppe har hverken et navn eller en GID

en: Refusing to use dangerous home directory `%s' by default
da: Nægter at bruge farlig hjemmemappe "%s" som standard

en: Invalid default value of field %s: %s
da: Ugyldig standardværdi af felt %s: %s

en: error locking file: %s
da: fejl ved låsning af fil: %s

en: couldn't get default security context: %s
da: kunne ikke få fat på standard sikkerhedsomgivelser: %s

en: couldn't get security context of `%s': %s
da: kunne ikke få fat på sikkerhedsomgivelser til "%s": %s

en: couldn't set default security context to `%s': %s
da: kunne ikke sætte standard sikkerhedsomgivelser til "%s": %s

en: couldn't determine security context for `%s': %s
da: kunne ikke bestemme sikkerhedsomgivelser til "%s": %s

en: couldn't open `%s': %s
da: kunne ikke åbne "%s": %s

en: couldn't stat `%s': %s
da: kunne ikke køre stat på "%s": %s

en: error creating `%s': %s
da: fejl ved oprettelse af "%s": %s

en: Error changing owner of `%s': %s
da: Fejl ved ændring af ejer for "%s": %s

en: Error changing mode of `%s': %s
da: Fejl under tilstandsskift for "%s": %s

en: Error reading `%s': %s
da: Fejl ved læsning af "%s": %s

en: Error writing `%s': %s
da: Fejl ved skrivning "%s": %s

en: couldn't read from `%s': %s
da: kunne ikke læse fra "%s": %s

en: %s value `%s': `:' not allowed
da: %s værdi "%s": ":" ikke tilladt

en: entry already present in file
da: opføringen findes allerede i filen

en: couldn't write to `%s': %s
da: kunne ikke skrive til "%s": %s

en: entity object has no %s attribute
da: entitetsobjekt har ingen %s-attribut

en: entry with conflicting name already present in file
da: element med konfliktende navn findes allerede i filen

en: error encrypting password
da: fejl ved kryptering af adgangskode

en: the `%s' and `%s' modules can not be combined
da: modulerne "%s" og "%s" kan ikke kombineres

en: not executing with superuser privileges
da: kører ikke med superbruger-privilegier

en: no shadow file present -- disabling
da: der findes ingen skyggefil -- deaktiverer

en: error initializing ldap library
da: fejl ved initialisering af ldap-bibliotek

en: could not set LDAP protocol to version %d
da: kunne ikke sætte LDAP-protokol til version %d

en: could not negotiate TLS with LDAP server
da: kunne ikke omsætte TLS med LDAP-server

en: could not bind to LDAP server
da: kunne ikke binde til LDAP-server

en: could not bind to LDAP server, first attempt as `%s': %s
da: kunne ikke binde til LDAP-server, første forsøg som "%s": %s

en: user object had no %s attribute
da: bruger-objektet havde ingen %s-attribut

en: user object was created with no `%s'
da: brugerobjektet blev oprettet uden "%s"

en: error creating a LDAP directory entry: %s
da: fejl ved oprettelse af LDAP-mappeindgang: %s

en: error modifying LDAP directory entry: %s
da: fejl ved ændring af LDAP-mappeopføring: %s

en: error renaming LDAP directory entry: %s
da: fejl ved ændring af navn på LDAP-mappeindgang %s

en: object had no %s attribute
da: objektet havde ingen %s-attribut

en: error removing LDAP directory entry: %s
da: fejl ved fjernelse af LDAP-mappeopføring: %s

en: object has no %s attribute
da: objektet har ikke attribut %s

en: unsupported password encryption scheme
da: ikke understøttet krypteringsskema for adgangskode

en: no such object in LDAP directory
da: ingen sådanne objekter i LDAP-mappen

en: no `%s' attribute found
da: ingen "%s"-attribut fundet

en: error setting password in LDAP directory for %s: %s
da: fejl ved indstilling af adgangskode i LDAP-mappen for %s: %s

en: LDAP Server Name
da: Navn på LDAP-server

en: LDAP Search Base DN
da: LDAP søgebase DN

en: LDAP Bind Password
da: LDAP Bind-adgangskode

en: LDAP SASL User
da: LDAP SASL-bruger

en: LDAP SASL Authorization User
da: LDAP SASL-godkendelsesbruger

en: Cyrus SASL error creating user: %s
da: Cyrus-SASL fejl ved oprettelse af bruger: %s

en: Cyrus SASL error removing user: %s
da: Cyrus-SASL fejl ved fjernelse af bruger: %s

en: error initializing Cyrus SASL: %s
da: fejl ved initialisering af Cyrus-SASL: %s

en: error creating home directory for user
da: fejl ved oprettelse af hjemmemappe for bruger

en: error removing home directory for user
da: fejl ved fjernelse af hjemmemappe for bruger

en: error moving home directory for user
da: fejl ved flytning af hjemmemappe for bruger

en: Error initializing %s: %s
da: Fejl ved initialisering af %s: %s

en: Invalid ID %s
da: Ugyldig ID %s

en: Searching for group with ID %jd.
da: Søger efter gruppe med ID %jd.

en: Searching for group named %s.
da: Søger efter gruppe med navn %s.

en: Searching for user with ID %jd.
da: Søger efter bruger med ID %jd.

en: Searching for user named %s.
da: Søger efter bruger ved navn %s.

en: Entry not found.
da: Opføring ikke fundet.

en: Prompts succeeded.
da: Forespørgsler lykkedes.

en: Prompts failed.
da: Forespørgsler mislykkedes.

en: Default user object classes:
da: Standardklasser for brugerobjekter:

en: Default user attribute names:
da: Standardnavn for brugerattributter:

en: Getting default user attributes:
da: Henter standard brugerattributter:

en: Copying user structure:
da: Kopierer brugerstruktur:
