libuser 0.60 - en to mk translation catalogue (196 entries)

en: Failed to drop privileges.
mk: Не успеав да ги симнам привилегиите.

en: Internal error.
mk: Внатрешна грешка.

en: %s is not authorized to change the finger info of %s
mk: %s не е авторизиран за промена на информациите на %s

en: Unknown user context
mk: Непознат кориснички контекст

en: Can't set default context for /etc/passwd
mk: Не можам да го поставам стандардниот контекст за /etc/passwd

en: Error initializing PAM.
mk: Грешка при иницијализација на PAM.

en: Authentication failed for %s.
mk: Автентикацијата е неуспешна за %s.

en: Internal PAM error `%s'.
mk: Внатрешна грешка во PAM „%s“.

en: Unknown user authenticated.
mk: Автентициран е непознат корисник.

en: User mismatch.
mk: Погрешен корисник.

en: [OPTION...] user
mk: [ОПЦИЈА...] корисник

en: Error parsing arguments: %s.
mk: Грешка при парсирање на аргументите: %s.

en: No user name specified.
mk: Не е одредено корисничко име.

en: Error initializing %s: %s.
mk: Грешка при иницијализирање на %s: %s.

en: User %s does not exist.
mk: Корисникот %s не постои.

en: Account is locked.
mk: Сметката е заклучена.

en: Account is not locked.
mk: Сметката не е заклучена.

en: Minimum:	%ld
mk: Минимум:	%ld

en: Maximum:	%ld
mk: Максимум:	%ld

en: Warning:	%ld
mk: Предупредување:	%ld

en: Inactive:	%ld
mk: Неактивно:	%ld

en: Never
mk: Никогаш

en: Last Change:	%s
mk: Последна промена:	%s

en: Password Expires:	%s
mk: Лозинката истекува:	%s

en: Password Inactive:	%s
mk: Лозинката е неактивна:	%s

en: Account Expires:	%s
mk: Сметката истекува:	%s

en: Failed to modify aging information for %s: %s
mk: Не успеав да ги променам информциите за стареење за %s: %s

en: [OPTION...] [user]
mk: [ОПЦИЈА...] [корисник]

en: No user name specified, no name for uid %d.
mk: Нема одредено корисничко име. Нема име за uid %d.

en: Changing finger information for %s.
mk: Ја менувам информацијата од finger за %s.

en: Full Name
mk: Целосно име

en: Surname
mk: Презиме

en: Given Name
mk: Дадено име

en: Office
mk: Канцеларија

en: Office Phone
mk: Телефон на работа

en: Home Phone
mk: Телефон дома

en: E-Mail Address
mk: Адреса за е-пошта

en: Finger information not changed:  input error.
mk: Информацијата од finger не е променета:  влезна грешка.

en: Finger information changed.
mk: Информацијата од finger е променета.

en: Finger information not changed: %s.
mk: Информацијата за finger не е променета: %s.

en: Changing shell for %s.
mk: Ја менувам школката за %s.

en: New Shell
mk: Нова школка

en: Shell not changed: %s
mk: Школката не е сменета: %s

en: Shell changed.
mk: Школката е сменета.

en: [OPTION...] group
mk: [ОПЦИЈА...] група

en: No group name specified.
mk: Нема одредено име за групата.

en: Invalid group ID %s
mk: Невалидно ID на група %s

en: Group creation failed: %s
mk: Креирањето на групата не успеа: %s

en: Group %s does not exist.
mk: Групата %s не постои.

en: Group %s could not be deleted: %s
mk: Групата %s не може да биде избришана: %s.

en: Both -L and -U specified.
mk: И -L и -U се одредени.

en: Failed to set password for group %s: %s
mk: Не успеав да поставам лозинка за групата %s: %s.

en: Group %s could not be locked: %s
mk: Групата %s не може да биде заклучена: %s.

en: Group %s could not be unlocked: %s
mk: Групата %s не може да биде отклучена: %s.

en: Group %s could not be modified: %s
mk: Групата %s не може да биде променета: %s.

en: Error looking up %s: %s
mk: Грешка при заклучување на %s: %s.

en: No group name specified, using %s.
mk: Нема одредено име за групата, користам %s.

en: No group name specified, no name for gid %d.
mk: Нема одредено име за групата. Нема име за gid %d.

en: No user name specified, using %s.
mk: Нема одредено корисничко име, користам %s.

en: [OPTION...]
mk: [ОПЦИЈА...]

en: Error opening `%s': %s.
mk: Грешка при отворање на „%s“: %s.

en: Error creating account for `%s': line improperly formatted.
mk: Грешка при креирање на сметка за „%s“: линијата е форматирана погрешно.

en: Invalid user ID %s
mk: Невалиден ID на корисник %s

en: Refusing to create account with UID 0.
mk: Одбивам да креирам сметка со UID 0.

en: Error creating group for `%s' with GID %jd: %s
mk: Грешка при креирањето на група за „%s“ со GID %jd: %s.

en: Error creating home directory for %s: %s
mk: Грешка при креирање на домашен директориум за %s: %s

en: Error setting initial password for %s: %s
mk: Грешка при поставување на лозинка за %s: %s

en: Error creating user account for %s: %s
mk: Грешка при креирање на корисничка сметка за %s: %s

en: Changing password for %s.
mk: Ја менувам лозинката за %s.

en: New password
mk: Нова лозинка

en: New password (confirm)
mk: Нов лозинка (потврда)

en: Passwords do not match, try again.
mk: Лозинките не се совпаѓаат, пробајте повторно.

en: Password change canceled.
mk: Промената на лозинката е откажана.

en: Error setting password for user %s: %s.
mk: Грешка при поставување на лозинка за корисникот %s: %s.

en: Error setting password for group %s: %s.
mk: Грешка при поставување на лозинка за групата %s: %s.

en: Password changed.
mk: Лозинката е променета.

en: Group %jd does not exist
mk: Групата %jd не постои.

en: Error creating group `%s': %s
mk: Грешка при креирање на групата „%s“: %s

en: Account creation failed: %s.
mk: Креирањето на сметката не успеа: %s.

en: Error creating %s: %s.
mk: Грешка при креирање на %s: %s.

en: User %s could not be deleted: %s.
mk: Корисникот %s не може да биде избришан: %s.

en: %s did not have a gid number.
mk: %s нема gid број.

en: No group with GID %jd exists, not removing.
mk: Не постои група со GID %jd. Не отстранувам.

en: Group with GID %jd did not have a group name.
mk: Групата со GID %jd немаше име на групата.

en: Group %s could not be deleted: %s.
mk: Групата %s не може да биде избришана: %s.

en: Failed to set password for user %s: %s.
mk: Не успеав да поставам лозинка за корисникот %s: %s.

en: User %s could not be locked: %s.
mk: Корисникот %s не може да биде заклучен: %s.

en: User %s could not be unlocked: %s.
mk: Корисникот %s не може да биде отклучен: %s.

en: User %s could not be modified: %s.
mk: Корисникот %s не може да биде променет: %s.

en: Group %s could not be modified: %s.
mk: Групата %s не може да биде променета: %s.

en: No old home directory for %s.
mk: Нема стар домашен директориум за %s.

en: No new home directory for %s.
mk: Нема нов домашен директориум за %s.

en: Error moving %s to %s: %s.
mk: Грешка при преместување на %s до %s: %s.

en: could not open configuration file `%s': %s
mk: не можам да ја отворам датотеката со конфигурација „%s“: %s

en: could not stat configuration file `%s': %s
mk: не можам да ја отворам конфигурациската датотека „%s“: %s

en: configuration file `%s' is too large
mk: Конфигурациската датотека „%s“ е преголема

en: could not read configuration file `%s': %s
mk: не можам да ја отворам конфигурациската датотека„%s“: %s

en: success
mk: успех

en: module disabled by configuration
mk: модулот е оневозможен од конфигурацијата

en: generic error
mk: генеричка грешка

en: not enough privileges
mk: нема доволно привилегии

en: access denied
mk: пристапот е одбиен

en: bad user/group name
mk: лош корисник/име на група

en: bad user/group id
mk: лош корисник/id на група

en: user/group name in use
mk: корисник/име на група која што се користи

en: user/group id in use
mk: корисник/id на група кое што се користи

en: error manipulating terminal attributes
mk: грешка при манипулирање со атрибутите во терминалот

en: error opening file
mk: грешка при отворање на датотека

en: error locking file
mk: грешка при заклучување на датотека

en: error statting file
mk: грешка при изјавување на датотека

en: error reading file
mk: грешка при вчитување на датотека

en: error writing to file
mk: грешка при запишување во датотека

en: data not found in file
mk: податоците не се најдени во датотеката

en: internal initialization error
mk: внатрешна грешка при иницијализација

en: error loading module
mk: грешка при вчитување на модул

en: error resolving symbol in module
mk: грешка при пронаоѓање на симбол во модул

en: library/module version mismatch
mk: библиотека/погрешна верзија на модул

en: unlocking would make the password field empty
mk: отклучувањето ќе го испразни полето со лозинка

en: unknown error
mk: непозната грешка

en: no initialization function %s in `%s'
mk: нема функција за иницијализација %s во „%s“

en: module version mismatch in `%s'
mk: погрешна верзија на модул во „%s“

en: module `%s' does not define `%s'
mk: модулот „%s“ не дефинира „%s“

en: error reading terminal attributes
mk: грешка при читање на атрибутите во терминалот

en: error setting terminal attributes
mk: грешка при подесување на атрибути за терминалот

en: error reading from terminal
mk: грешка при читање од терминалот

en: name is not set
mk: името не е поставено

en: name is too short
mk: името е премногу кратко

en: name is too long (%zu > %d)
mk: името е предолго (%zu > %d)

en: name contains non-ASCII characters
mk: името содржи знаци кои што не се ASCII

en: name contains control characters
mk: името содржи контролни знаци

en: name contains whitespace
mk: името содржи празни места

en: name starts with a hyphen
mk: името започнува со тире

en: name contains invalid char `%c'
mk: името содржи валиден знак „%c“

en: user %s has no UID
mk: корисникот %s нема UID

en: group %s has no GID
mk: групата %s нема GID

en: user %jd has no name
mk: корисникот %jd нема име

en: group %jd has no name
mk: групата %jd нема име

en: user has neither a name nor an UID
mk: корисникот нема ни име ни UID

en: group has neither a name nor a GID
mk: групата нема ни име ни GID

en: Invalid default value of field %s: %s
mk: Невалидна стандардна вредност за полето %s: %s

en: error locking file: %s
mk: грешка при заклучувањето на датотеката: %s

en: couldn't get security context of `%s': %s
mk: не можам да го добијам безбедносниот контекст на „%s“: %s

en: couldn't set default security context to `%s': %s
mk: не можам да го поставам основниот безбедносен контекст на „%s“: %s

en: couldn't open `%s': %s
mk: не можам да отворам „%s“: %s

en: couldn't stat `%s': %s
mk: не можам да одредам „%s“: %s

en: error creating `%s': %s
mk: грешка при креирање на „%s“: %s

en: Error changing owner of `%s': %s
mk: Грешка при менување на сопственикот на „%s“: %s

en: Error reading `%s': %s
mk: Грешка при читање на „%s“: %s

en: Error writing `%s': %s
mk: Грешка при запишување „%s“: %s

en: couldn't read from `%s': %s
mk: не можам да прочитам од „%s“: %s

en: entry already present in file
mk: записот веќе постои во датотеката

en: couldn't write to `%s': %s
mk: не можам да запишам во „%s“: %s

en: entity object has no %s attribute
mk: објектот нема %s атрибут

en: error encrypting password
mk: грешка при кодирање на лозинката

en: not executing with superuser privileges
mk: не извршувам со суперкориснички привилегии

en: no shadow file present -- disabling
mk: нема присутна сенка датотека -- оневозможувам

en: error initializing ldap library
mk: грешка при иницијализирање на ldap библиотеката

en: could not set LDAP protocol to version %d
mk: не можам да го поставам LDAP протоколот на верзијата %d

en: could not negotiate TLS with LDAP server
mk: не можам да договорам TLS со LDAP серверот

en: could not bind to LDAP server
mk: не можам да се врзам за LDAP серверот

en: could not bind to LDAP server, first attempt as `%s': %s
mk: не можам да се врзам за LDAP серверот, првиот обид беше како „%s“: %s

en: user object had no %s attribute
mk: корисничкиот објект нема %s атрибут

en: user object was created with no `%s'
mk: корисничкиот објект беше креиран без „%s“

en: error creating a LDAP directory entry: %s
mk: грешка при креирање на запис за LDAP: %s

en: error modifying LDAP directory entry: %s
mk: грешка при менување на записот водиректориумот на LDAP: %s

en: error renaming LDAP directory entry: %s
mk: грешка при реименувањето на записот за LDAP: %s

en: object had no %s attribute
mk: објектот нема %s атрибути

en: error removing LDAP directory entry: %s
mk: грешка при отстранување на записот за LDAP: %s

en: object has no %s attribute
mk: објектот нема %s атрибут

en: no such object in LDAP directory
mk: нема таков објект во директориумот на LDAP

en: no `%s' attribute found
mk: не пронајдов атрибут„%s“

en: error setting password in LDAP directory for %s: %s
mk: грешка при поставување на лозинка во директориумот на LDAP за %s: %s

en: LDAP Server Name
mk: Име на LDAP сервер

en: LDAP Search Base DN
mk: База за пребарување на LDAP

en: LDAP Bind Password
mk: LDAP Bind лозинка

en: LDAP SASL User
mk: LDAP SASL корисник

en: LDAP SASL Authorization User
mk: LDAP SASL авторизација за корисник

en: Cyrus SASL error creating user: %s
mk: Cyrus SASL грешка при креирање на корисник: %s

en: Cyrus SASL error removing user: %s
mk: Cyrus SASL грешка при отстранување на корисник: %s

en: error initializing Cyrus SASL: %s
mk: грешка при иницијализација на Cyrus SASL: %s

en: error creating home directory for user
mk: грешка при креирање на домашен директориум за корисникот

en: error removing home directory for user
mk: грешка при отстранување на домашниот директориум за корисникот

en: error moving home directory for user
mk: грешка при преместувањето на домашниот директориум за корисникот

en: Error initializing %s: %s
mk: Грешка при иницијализирање %s: %s

en: Invalid ID %s
mk: Невалиден ID %s

en: Searching for group with ID %jd.
mk: Барам група со ID %jd.

en: Searching for group named %s.
mk: Барам група под името %s.

en: Searching for user with ID %jd.
mk: Барам корисник со ID %jd.

en: Searching for user named %s.
mk: Барам корисник под името %s.

en: Entry not found.
mk: Записот не е пронајден.

en: Prompts succeeded.
mk: Појавувањата беа успешни.

en: Prompts failed.
mk: Појавувањата не успеаа.

en: Default user object classes:
mk: Стандардни кориснички објектни класи:

en: Default user attribute names:
mk: Стандардни кориснички имиња на атрибути:

en: Getting default user attributes:
mk: Ги земам стандардните кориснички атрибути:

en: Copying user structure:
mk: Ја копирам корисничката структура:
