libvirt 6.0.0 - en to mk translation catalogue (285 entries)

en: 
      DESCRIPTION
mk: 
      ОПИС

en: 
      OPTIONS
mk: 
      ОПЦИИ

en: 
      SYNOPSIS
mk: 
      КРАТОК ПРЕГЛЕД

en: 
    (Time: %1$.3f ms)
mk: 
    (Време: %1$.3f ms)

en:   NAME
mk:   ИМЕ

en: (re)connect to hypervisor
mk: поврзување (повторно) со хипервизорот

en: --%1$s <number>
mk: --%1$s <број>

en: --%1$s <string>
mk: --%1$s <низа_од_знаци>

en: Attach device from an XML <file>.
mk: Прикачува уред од XML <датотека>.

en: Attach new disk device.
mk: Прикачува уред за нов диск.

en: Attach new network interface.
mk: Прикачува нов мрежен уред.

en: Autostart
mk: Автом. старт

en: CPU Affinity:
mk: Афинитет на процесор:

en: CPU frequency:
mk: Фреквенција на процесор:

en: CPU model:
mk: Модел на процесор:

en: CPU socket(s):
mk: Процесорски лежишта:

en: CPU time:
mk: Проц. време:

en: CPU(s):
mk: Процесори:

en: CPU:
mk: Процесор:

en: Cannot extract running %1$s hypervisor version
mk: Не можам да ја добијам верзијата на активниот хипервизор %1$s

en: Change the current memory allocation in the guest domain.
mk: Ја менува тековната алокација на меморија во доменот на гостинот.

en: Change the maximum memory allocation limit in the guest domain.
mk: Го менува ограничувањето на алокација на макс. меморија во доменот на гостинот.

en: Configure a domain to be automatically started at boot.
mk: Го конфигурира доменот автоматски да се стартува при подигање.

en: Configure a network to be automatically started at boot.
mk: Ја конфигурира мрежата автоматски да се стартува на подигање.

en: Connect the virtual serial console for the guest
mk: Се поврзува со виртуелната сериска конзола на гостинот

en: Connect to local hypervisor. This is built-in command after shell start up.
mk: Поврзување на локалниот хипервизор. Ова е вградена наредба по стартувањето на школката.

en: Core dump a domain.
mk: Направи дамп за доменот.

en: Core(s) per socket:
mk: Јадра по лежишта:

en: Create a domain.
mk: Креира домен.

en: Create a network.
mk: Креира мрежа.

en: Define a domain.
mk: Дефинира домен.

en: Detach device from an XML <file>
mk: Откачува уред од XML <датотека>

en: Detach disk device.
mk: Откачува уред за диск.

en: Detach network interface.
mk: Откачува мрежен интерфејс.

en: Display the system version information.
mk: Прикажува информација за верзијата на системот.

en: Domain is already active
mk: Доменот е веќе активен

en: Domain is already running
mk: Доменот веќе работи

en: Domain restored from %1$s
mk: Доменот е вратен од %1$s

en: Failed to attach device from %1$s
mk: Не успеав да го прикачам уредот од %1$s

en: Failed to create XML
mk: Не успеав да креирам XML

en: Failed to create domain from %1$s
mk: Не успеав да го креирам доменот од %1$s

en: Failed to create network from %1$s
mk: Не успеав да ја креирам мрежата од %1$s

en: Failed to define domain from %1$s
mk: Не успеав да дефинирам домен од %1$s

en: Failed to define network from %1$s
mk: Не успеав да дефинирам мрежа од %1$s

en: Failed to destroy network %1$s
mk: Не успеав да ја уништам мрежата %1$s

en: Failed to detach device from %1$s
mk: Не успеав да го откачам уредот од %1$s

en: Failed to find the network
mk: Не успеав да ја пронајдам мрежата

en: Failed to find the network: %1$s
mk: Не успеав да ја пронајдам мрежата: %1$s

en: Failed to get disk information
mk: Не успеав да добијам информација за дискот

en: Failed to get interface information
mk: Не успеав да добијам информација за интерфејсот

en: Failed to list active domains
mk: Не успеав да ги прикажам активните домени

en: Failed to list active networks
mk: Не успеав да ги прикажам активните мрежи

en: Failed to list inactive domains
mk: Не успеав да ги прикажам неактивните домени

en: Failed to list inactive networks
mk: Не успеав да ги прикажам неактивните мрежи

en: Failed to restore domain from %1$s
mk: Не успеав да го вратам доменот од %1$s

en: Failed to start network %1$s
mk: Не успеав да ја стартувам мрежата %1$s

en: Failed to undefine network %1$s
mk: Не успеав да ја оддефинирам мрежата %1$s

en: GET operation failed
mk: операцијата GET не успеа

en: GET operation failed: %1$s
mk: операцијата GET не успеа: %1$s

en: GNUTLS call error
mk: грешка во GNUTLS-повикот

en: Id
mk: Ид.

en: Id:
mk: Ид.:

en: Max memory:
mk: Макс. меморија:

en: Memory size:
mk: Големина на меморија:

en: NUMA cell(s):
mk: NUMA-ќелии:

en: Name
mk: Име

en: Name:
mk: Име:

en: Network %1$s created from %2$s
mk: Мрежата %1$s е креирана од %2$s

en: Network %1$s defined from %2$s
mk: Мрежата %1$s е дефинирана од %2$s

en: Network %1$s destroyed
mk: Мрежата %1$s е уништена

en: Network %1$s has been undefined
mk: Мрежата %1$s е оддефинирана

en: Network %1$s marked as autostarted
mk: Мрежата %1$s е означена како автом. стартувана

en: Network %1$s started
mk: Мрежата %1$s е стартувана

en: Network %1$s unmarked as autostarted
mk: Мрежата %1$s е одобележана како автом. стартувана

en: No error message provided
mk: Нема зададена порака за грешка

en: OS Type:
mk: Тип на ОС:

en: Output the IP address and port number for the VNC display.
mk: Ги печати IP-адресата и бројот на порта за VNC-екранот.

en: Output the domain information as an XML dump to stdout.
mk: Ја дава информацијата за доменот на стандардниот излез како XML.

en: Output the network information as an XML dump to stdout.
mk: Ја дава информацијата за мрежата на стандардниот излез како XML.

en: POST operation failed
mk: операцијата POST не успеа

en: POST operation failed: %1$s
mk: операцијата POST не успеа: %1$s

en: Pin domain VCPUs to host physical CPUs.
mk: Ги врзува виртуелните процесори на доменот за физичките процесори на домаќинот

en: RPC error
mk: RPC-грешка

en: Restore a domain.
mk: Враќа домен.

en: Resume a previously suspended domain.
mk: Продолжува претходно суспендиран домен.

en: Returns basic information about the domain virtual CPUs.
mk: Враќа основни информации за вирт. процесори на доменот.

en: Returns basic information about the domain.
mk: Враќа основни информации за доменот.

en: Returns basic information about the node.
mk: Враќа основни информации за јазолот.

en: Returns capabilities of hypervisor/driver.
mk: Ги враќа способностите на хипервизорот/управувачот.

en: Returns list of domains.
mk: Враќа листа на домените.

en: Returns list of networks.
mk: Ја враќа листата на сите мрежи.

en: Run a reboot command in the target domain.
mk: Активира рестартирање на целниот домен.

en: Run shutdown in the target domain.
mk: Активира гасење на целниот домен.

en: Running hypervisor: %1$s %2$d.%3$d.%4$d
mk: Активен хипервизор: %1$s %2$d.%3$d.%4$d

en: Scheduler
mk: Распоредувач

en: Show/Set scheduler parameters.
mk: Прикажува/поставува параметри на распоредувачот.

en: Start a network.
mk: Стартува мрежа.

en: State
mk: Состојба

en: State:
mk: Состојба:

en: Suspend a running domain.
mk: Суспендира домен што се извршува.

en: Thread(s) per core:
mk: Нишки по јадро:

en: Type:  'help' for help with commands
           'quit' to quit
mk: Напишете:  „help“ за помош со наредбите
           „quit“ за да излезете

en: Unable to change MaxMemorySize
mk: Не можам да ја сменам MaxMemorySize

en: Unknown
mk: Непознато

en: Used memory:
mk: Користена меморија:

en: Using API: %1$s %2$d.%3$d.%4$d
mk: Користам API: %1$s %2$d.%3$d.%4$d

en: VCPU:
mk: Вирт. процесори:

en: Welcome to %1$s, the virtualization interactive terminal.
mk: Добредојдовте во %1$s, интерактивниот терминал за виртуелизација.

en: XML file
mk: XML-датотека

en: active
mk: активна

en: attach device from an XML file
mk: прикачува уред од XML-датотека

en: attach disk device
mk: прикачува уред за диск

en: attach network interface
mk: прикаува мрежен уред

en: autostart a domain
mk: автом. старт на домен

en: autostart a network
mk: автом. стартува мрежа

en: cap for XEN_CREDIT
mk: способност за XEN_CREDIT

en: capabilities
mk: способности

en: change maximum memory limit
mk: го менува ограничувањето на макс. меморија

en: change memory allocation
mk: менува алокација на меморија

en: change number of virtual CPUs
mk: го менува бројот на виртуелни процесори

en: command '%1$s' doesn't support option --%2$s
mk: наредбата „%1$s“ не ја поддржува опцијата --%2$s

en: command '%1$s' requires --%2$s option
mk: наредбата „%1$s“ има потреба од опцијата --%2$s

en: command '%1$s' requires <%2$s> option
mk: наредбата „%1$s“ има потреба од опцијата <%2$s>

en: configuration file syntax error
mk: синтаксичка грешка во конфиг. датотека

en: configuration file syntax error: %1$s
mk: синтаксичка грешка во конфиг. датотека: %1$s

en: connect to the guest console
mk: поврзување со конзолата на гостинот

en: convert a domain id or UUID to domain name
mk: конвертира ид. на домен или UUID во име на домен

en: convert a domain name or UUID to domain id
mk: конвертира име на домен или UUID во ид. на домен

en: convert a domain name or id to domain UUID
mk: конвертира име или ид. на домен во UUID на домен

en: convert a network UUID to network name
mk: конвертира UUID на мрежа во име на мрежа

en: convert a network name to network UUID
mk: конвертира име на мрежа во UUID на мрежа

en: could not connect to Xen Store
mk: не можев да се поврзам со Xen Store

en: could not connect to Xen Store %1$s
mk: не можев да се поврзам со Xen Store %1$s

en: could not use Xen hypervisor entry
mk: не можам да го користам записот за Xen-хипервизорот

en: could not use Xen hypervisor entry %1$s
mk: не можам да го користам записот за Xen-хипервизорот %1$s

en: crashed
mk: паднато

en: create a domain from an XML file
mk: креира домен од XML-датотека

en: create a network from an XML file
mk: креира мрежа од XML-датотека

en: define (but don't start) a domain from an XML file
mk: дефинира (но не стартува) домен од XML-датотека

en: detach device from an XML file
mk: откачува уред од XML-датотека

en: detach disk device
mk: откачува уред за диск

en: detach network interface
mk: откачува мрежен интерфејс

en: disable autostarting
mk: оневозможи автом. старт

en: domain %1$s exists already
mk: доменот %1$s веќе постои

en: domain id or name
mk: име или ид. на домен

en: domain id or uuid
mk: ид. на домен или uuid

en: domain information
mk: информација за домен

en: domain information in XML
mk: информација за домен во XML

en: domain name or uuid
mk: име или uuid на домен

en: domain name, id or uuid
mk: име, id или uuid на домен

en: domain state
mk: состојба на домен

en: driver of disk device
mk: управувач за уредот за диск

en: dump the core of a domain to a file for analysis
mk: направи дамп од јардрото на доменот во датотека за анализа

en: error
mk: грешка

en: error:
mk: грешка:

en: expected syntax: --%1$s <%2$s>
mk: се очекуваше синтакса: --%1$s <%2$s>

en: expecting a name
mk: се очекуваше име

en: expecting a separator
mk: се очекуваше разделувач

en: expecting a separator in list
mk: се очекуваше раздвојувач во листата

en: expecting a value
mk: се очекуваше вредност

en: expecting an assignment
mk: се очекуваше доделување

en: failed to connect to the hypervisor
mk: не успеав да се поврзам на хипервизорот

en: failed to get URI
mk: не успеав да го добијам URI

en: failed to get capabilities
mk: не успеав да ги добијам способностите

en: failed to get domain '%1$s'
mk: не успеав да го добијам доменот „%1$s“

en: failed to get domain UUID
mk: не успеав да го добијам UUID на доменот

en: failed to get hostname
mk: не успеав до го добијам името на серверот

en: failed to get hypervisor type
mk: не успеав да го добијам типот на хипервизор

en: failed to get network '%1$s'
mk: не успеав да ја добијам мрежата „%1$s“

en: failed to get network UUID
mk: не успеав да го добијам UUID-от на мрежа

en: failed to get node information
mk: не успеав да добијам информации за јазолот

en: failed to get the hypervisor version
mk: не успеав да ја добијам верзијата на хипервизорот

en: failed to get the library version
mk: не успеав да ја добијам верзијата на библиотеката

en: failed to mark network %1$s as autostarted
mk: не успеав да ја означам мрежата %1$s како автом. стартувана

en: failed to open file
mk: не успеав да ја отворам датотеката

en: failed to open the log file. check the log file path
mk: Не успеав да го отворам дневникот. Проверете ја патеката до датотеката

en: failed to parse configuration file
mk: не успеав да ја анализирам конфиг. датотека

en: failed to parse configuration file %1$s
mk: не успеав да ја анализирам конфиг. датотека %1$s

en: failed to read configuration file
mk: не успеав да ја прочитам конфиг. датотека

en: failed to read configuration file %1$s
mk: не успеав да ја прочитам конфиг. датотека %1$s

en: failed to save content
mk: не успеав да ја зачувам содржината

en: failed to serialize S-Expr
mk: не успеав да го серијализирам S-Expr

en: failed to serialize S-Expr: %1$s
mk: не успеав да го серијализирам S-Expr: %1$s

en: failed to unmark network %1$s as autostarted
mk: не успеав да ја одобележам мрежата %1$s како автом. стартувана

en: failed to write configuration file
mk: не успеав да запишам во конфиг. датотека

en: failed to write configuration file: %1$s
mk: не успеав да запишам во конфиг. датотека: %1$s

en: failed to write the log file
mk: не успеав да запишам во дневникот

en: file containing an XML domain description
mk: Датотеката што го содржи описот на XML-домен

en: file containing an XML network description
mk: XML-датотеката со описот на мрежата

en: gracefully shutdown a domain
mk: го гаси доменот по мирен пат

en: hypervisor connection URI
mk: URI за поврзување со хипервизорот

en: in shutdown
mk: се гаси

en: inactive
mk: неактивна

en: internal error
mk: Интерна грешка

en: invalid connection pointer in
mk: невалиден покажувач кон поврзување во

en: invalid connection pointer in %1$s
mk: невалиден покажувач кон поврзување во %1$s

en: invalid domain pointer in
mk: невалиден покажувач кон домен во

en: invalid domain pointer in %1$s
mk: невалиден покажувач кон домен во %1$s

en: invalid network pointer in
mk: невалиден покажувач кон мрежа во

en: invalid network pointer in %1$s
mk: невалиден покажувач кон мрежа во %1$s

en: list domains
mk: дава листа на домените

en: list inactive & active domains
mk: дава листа на активните и неактивните домени

en: list inactive & active networks
mk: Ја враќа листата на активните и неактивните мрежи.

en: list inactive domains
mk: дава листа на неактивните домени

en: list inactive networks
mk: дава листа на неактивните мрежи

en: list networks
mk: дава листа на мрежи

en: missing "
mk: недостасува "

en: missing devices information
mk: недостасува информација за уредите

en: missing devices information for %1$s
mk: недостасува информација за уредите за %1$s

en: missing kernel information
mk: недостасува информација за кернелот

en: missing operating system information
mk: недостасува информација за оперативниот систем

en: missing operating system information for %1$s
mk: недостасува информација за оперативниот систем во %1$s

en: missing root device information
mk: недостасува информација за кореновиот уред

en: missing root device information in %1$s
mk: недостасува информација за кореновиот уред во %1$s

en: missing source information for device
mk: недостасува информација за извор за уредот

en: missing source information for device %1$s
mk: недостасува информација за извор за уредот %1$s

en: missing target information for device
mk: недостасува информација за одредиште за уредот

en: missing target information for device %1$s
mk: недостасува информација за одредиште за уредот %1$s

en: mode of device reading and writing
mk: режим на уредот за читање и запишување

en: name of the inactive domain
mk: името на неактивниот домен

en: network %1$s exists already
mk: мрежата %1$s веќе постои

en: network information in XML
mk: информација за мрежа во XML

en: network interface type
mk: тип на мрежен интерфејс

en: network name
mk: име на мрежа

en: network name or uuid
mk: име на мрежа или uuid

en: network uuid
mk: uuid на мрежа

en: no autostart
mk: без автом. старт

en: no limit
mk: нема ограничување

en: no state
mk: нема состојба

en: no valid connection
mk: нема валидно поврзување

en: node information
mk: информација за јазол

en: number
mk: број

en: number of virtual CPUs
mk: број на вирт. процесори

en: offline
mk: без мрежа

en: operation failed
mk: операцијата не успеа

en: operation failed: %1$s
mk: операцијата не успеа: %1$s

en: operation forbidden for read only access
mk: операцијата е забранета за пристап само за читање

en: out of memory
mk: нема меморија

en: parser error
mk: грешка во анализаторот

en: paused
mk: паузирано

en: print help
mk: помош за печатење

en: print the hypervisor canonical URI
mk: го печати канонското URI на хипервизорот

en: print the hypervisor hostname
mk: го печати името на серверот на хипервизорот

en: quit this interactive terminal
mk: го напушта овој интерактивен терминал

en: read-only connection
mk: поврзување само за читање

en: reboot a domain
mk: рестартира домен

en: restore a domain from a saved state in a file
mk: Враќа домен од зачувана состојба во датотека

en: resume a domain
mk: продолжува домен

en: running
mk: работи

en: save a domain state to a file
mk: ја зачувува состојбата на доменот во датотека

en: script used to bridge network interface
mk: скрипта што се користи за поврзување на мрежни интерфејси во мост

en: show version
mk: прикажува верзија

en: show/set scheduler parameters
mk: прикажува/поставува параметри на распоредувачот

en: shut off
mk: изгасено

en: source of network interface
mk: извор на мрежен интерфејс

en: start a (previously defined) inactive domain
mk: стартува (претходно дефиниран) неактивен домен

en: start a (previously defined) inactive network
mk: стартува (претходно дефинирана) неактивна мрежа

en: string
mk: низа од знаци

en: subdriver of disk device
mk: подуправувач за уредот за диск

en: suspend a domain
mk: суспендира домен

en: system call error
mk: грешка во сис. повик

en: target device type
mk: тип на одредишниот уред

en: target network name
mk: име на одредишна мрежа

en: target of disk device
mk: одредиште за уредот за диск

en: testOpen: supply a path or use test:///default
mk: testOpen: наведете патека или користете test:///default

en: the state to restore
mk: состојбата што треба да се врати

en: this domain exists already
mk: овој домен веќе постои

en: this network exists already
mk: мрежата веќе постои

en: too many drivers registered
mk: премногу регистрирани управувачи

en: too many drivers registered in %1$s
mk: премногу регистрирани управувачи во %1$s

en: unexpected data '%1$s'
mk: неочекувани податоци „%1$s“

en: unknown OS type
mk: Непознат тип на ОС

en: unknown OS type %1$s
mk: Непознат тип на ОС %1$s

en: unknown command: '%1$s'
mk: непозната наредба: „%1$s“

en: unknown host
mk: непознат сервер

en: unknown host %1$s
mk: непознат сервер %1$s

en: unsupported option '-%1$c'. See --help.
mk: неподдржана опција „-%1$c“. Видете --help.

en: unterminated number
mk: недовршен број

en: unterminated string
mk: недовршена низа

en: vcpu number
mk: број на вирт. процесори

en: vnc display
mk: vnc-екран

en: warning
mk: предупредување

en: weight for XEN_CREDIT
mk: тежина за XEN_CREDIT

en: where to dump the core
mk: каде да се направи дамп на јадрото

en: where to save the data
mk: каде да се зачуваат податоците
