libvirt 6.0.0 - en to sv translation catalogue (7356 entries)

en: 
      (specify help <command> for details about the command)
sv: 
      (ange --help <kommando> för detaljer om kommandot)

en: 
      (specify help <group> for details about the commands in the group)
sv: 
      (ange --help <grupp> för detaljer om kommandona i gruppen)

en: 
      DESCRIPTION
sv: 
      BESKRIVNING

en: 
      Default paths:
    
        Configuration file (unless overridden by -f):
          $XDG_CONFIG_HOME/libvirt/virtlockd.conf
    
        Sockets:
          $XDG_RUNTIME_DIR/libvirt/virtlockd-sock
    
        PID file:
          $XDG_RUNTIME_DIR/libvirt/virtlockd.pid
sv: 
      Standardsökvägar:
    
        Konfigurationsfil (om inte åsidosatt med -f):
          $XDG_CONFIG_HOME/libvirt/virtlockd.conf
    
        Uttag:
          $XDG_RUNTIME_DIR/libvirt/virtlockd-sock
    
        PID-fil:
          $XDG_RUNTIME_DIR/libvirt/virtlockd.pid

en: 
      Default paths:
    
        Configuration file (unless overridden by -f):
          $XDG_CONFIG_HOME/libvirt/virtlogd.conf
    
        Sockets:
          $XDG_RUNTIME_DIR/libvirt/virtlogd-sock
    
        PID file:
          $XDG_RUNTIME_DIR/libvirt/virtlogd.pid
sv: 
      Standardsökvägar:
    
        Konfigurationsfil (om inte åsidosatt med -f):
          $XDG_CONFIG_HOME/libvirt/virtlogd.conf
    
        Uttag:
          $XDG_RUNTIME_DIR/libvirt/virtlogd-sock
    
        PID-fil:
          $XDG_RUNTIME_DIR/libvirt/virtlogd.pid

en: 
      Default paths:
    
        Configuration file (unless overridden by -f):
          %1$s/libvirt/virtlockd.conf
    
        Sockets:
          %2$s/libvirt/virtlockd-sock
    
        PID file (unless overridden by -p):
          %3$s/virtlockd.pid
sv: 
      Standardsökvägar:
    
        Konfigurationsfil (om inte åsidosatt med -f):
          %1$s/libvirt/virtlockd.conf
    
        Uttag:
          %2$s/libvirt/virtlockd-sock
    
        PID-fil:
          %3$s/libvirt/virtlockd.pid

en: 
      Default paths:
    
        Configuration file (unless overridden by -f):
          %1$s/libvirt/virtlogd.conf
    
        Sockets:
          %2$s/libvirt/virtlogd-sock
    
        PID file (unless overridden by -p):
          %3$s/virtlogd.pid
sv: 
      Standardsökvägar:
    
        Konfigurationsfil (om inte åsidosatt med -f):
          %1$s/libvirt/virtlogd.conf
    
        Uttag:
          %2$s/libvirt/virtlogd-sock
    
        PID-fil:
          %3$s/libvirt/virtlogd.pid

en: 
      OPTIONS
sv: 
      FLAGGOR

en: 
    %1$s [options]... [<command_string>]
    %2$s [options]... <command> [args...]
    
      options:
        -c | --connect=URI      daemon admin connection URI
        -d | --debug=NUM        debug level [0-4]
        -h | --help             this help
        -l | --log=FILE         output logging to file
        -q | --quiet            quiet mode
        -v                      short version
        -V                      long version
             --version[=TYPE]   version, TYPE is short or long (default short)
      commands (non interactive mode):
sv: 
    %1$s [flaggor]… [<kommandosträng>]
    %2$s [flaggor]… <kommando> [argsument…]
    
      flaggor:
        -c | --connect=URI      demonens administrativa anslutnings-URI
        -d | --debug=TAL        felsökningsnivå [0-4]
        -h | --help             denna hjälp
        -l | --log=FIL          mata ut loggning till fil
        -q | --quiet            tyst läge
        -v                      kort version
        -V                      lång version
             --version[=TYP]    version, TYP är short eller long (standard short)
      kommandon (icke interaktivt läge):

en: 
    %1$s [options]... [<command_string>]
    %2$s [options]... <command> [args...]
    
      options:
        -c | --connect=URI      hypervisor connection URI
        -d | --debug=NUM        debug level [0-4]
        -e | --escape <char>    set escape sequence for console
        -h | --help             this help
        -k | --keepalive-interval=NUM
                                keepalive interval in seconds, 0 for disable
        -K | --keepalive-count=NUM
                                number of possible missed keepalive messages
        -l | --log=FILE         output logging to file
        -q | --quiet            quiet mode
        -r | --readonly         connect readonly
        -t | --timing           print timing information
        -v                      short version
        -V                      long version
             --version[=TYPE]   version, TYPE is short or long (default short)
      commands (non interactive mode):
sv: 
    %1$s [flaggor]… [<kommandosträng>]
    %2$s [flaggor]… <kommando> [argument…]
    
      flaggor:
        -c | --connect=URI      anslutnings-URI till hypervisor
        -d | --debug=TAL        felsökningsnivå [0-4]
        -e | --escape <tkn>     sätt utgångssekvens för konsolen
        -h | --help             denna hjälp
        -k | --keepalive-interval=TAL
                                intervall för att hålla vid liv i sekunder, 0 för att avaktivera
        -K | --keepalive-count=ANTAL
                                antal möjliga missade meddelande för livsuppehållning
        -l | --log=FIL          mata utt loggning till fil
        -q | --quiet            tyst läge
        -r | --readonly         anslut endast för läsning
        -t | --timing           skriv ut tidsinformation
        -v                      kort version
        -V                      lång version
             --version[=TYP]    version, TYP är short eller long (standard short)
      kommandon (icke-interaktivt läge):

en: 
    %1$s mode [options] [extra file] [< def.xml]
    
      Modes:
        -a | --add                     load profile
        -c | --create                  create profile from template
        -D | --delete                  unload profile and delete generated rules
        -r | --replace                 reload profile
        -R | --remove                  unload profile
      Options:
        -d | --dryrun                  dry run
        -u | --uuid <uuid>             uuid (profile name)
        -h | --help                    this help
      Extra File:
        -f | --add-file <file>         add file to a profile generated from XML
        -F | --append-file <file>      append file to an existing profile
sv: 
    %1$s läge [flaggor] [extra fil] [< def.xml]
    
      Lägen:
        -a | --add                     läs in profil
        -c | --create                  skapa en profil från mall
        -D | --delete                  ladda ur en profil och radera genererade regler
        -r | --replace                 läs om en profil
        -R | --remove                  ladda ur en profil
      Flaggor:
        -d | --dryrun                  testkör
        -u | --uuid <uuid>             uuid (profilnamn)
        -h | --help                    denna hjälp
      Extra fil:
        -f | --add-file <fil>          lägg till en fil till en profil genererad från XML
        -F | --append-file <fil>       lägg till en fil till en befintlig profil

en: 
    (Time: %1$.3f ms)
sv: 
    (Tid: %1$.3f ms)

en: 
    Domain '%1$s' dumped to %2$s
sv: 
    Domänen ”%1$s” skriven till %2$s

en: 
    Domain '%1$s' saved to %2$s
sv: 
    Domänen ”%1$s” sparad till %2$s

en: 
    Domain '%1$s' state saved by libvirt
sv: 
    Domänen ”%1$s” tillstånd sparades av libvirt

en: 
    Usage:
      %1$s [option]
    
    Options:
      -h | --help            Display program help
      -V | --version         Display program version
      -c CMD                 Run CMD via shell
    
    libvirt login shell
sv: 
    Användning:
      %1$s [flagga]
    
    Flaggor:
      -h | --help            Visa programmets hjälp
      -V | --version         Visa programmets version
      -c KMD                 Kör KMD via ett skal
    
    libvirt inloggningsskal

en: 
    Usage:
      %1$s [options]
    
    Options:
      -h | --help            Display program help:
      -v | --verbose         Verbose messages.
      -d | --daemon          Run as a daemon & write PID file.
      -t | --timeout <secs>  Exit after timeout period.
      -f | --config <file>   Configuration file.
      -V | --version         Display version information.
      -p | --pid-file <file> Change name of PID file.
    
    libvirt lock management daemon:
sv: 
    Användning:
      %1$s [flaggor]
    
    Options:
      -h | --help            Visa programmets hjälp:
      -v | --verbose         Utförliga meddelanden.
      -d | --daemon          Kör som en demon och skriv en PID-fil.
      -t | --timeout <sek>   Avsluta efter en tidsperiod.
      -f | --config <fil>    Konfigurationsfil.
      -V | --version         Visa versionsinformation.
      -p | --pid-file <fil>  Ändra manet på PID-filen.
    
    libvirts låshanteringsdemon:

en: 
    Usage:
      %1$s [options]
    
    Options:
      -h | --help            Display program help:
      -v | --verbose         Verbose messages.
      -d | --daemon          Run as a daemon & write PID file.
      -t | --timeout <secs>  Exit after timeout period.
      -f | --config <file>   Configuration file.
      -V | --version         Display version information.
      -p | --pid-file <file> Change name of PID file.
    
    libvirt log management daemon:
sv: 
    Användning:
      %1$s [flaggor]
    
    Flaggor:
      -h | --help            Visa programmets hjälp:
      -v | --verbose         Utförliga meddelanden.
      -d | --daemon          Kör som en demon och skriv en PID-fil.
      -t | --timeout <sek>   Avsluta efter en tidsperiod.
      -f | --config <fil>    Konfigurationsfil.
      -V | --version         Visa versionsinformation.
      -p | --pid-file <fil>  Ändra namnet på PID-filen.
    
    libvirts logghanteringsdemon:

en: 
    syntax: %1$s [OPTIONS] [HVTYPE]
    
     Hypervisor types:
    
       - qemu
       - lxc
       - bhyve
       - ch
    
     Options:
       -h, --help     Display command line help
       -v, --version  Display command version
       -q, --quiet    Don't display progress information
sv: 
    syntax: %1$s [FLAGGOR] [HVTYP]
    
     Hypervisor-typer:
    
       - qemu
       - lxc
       - bhyve
       - ch
    
     Flaggor:
       -h, --help     Visa kommandoradshjälp
       -v, --version  Visa kommandoversion
       -q, --quiet    Visa inte förloppsinformation

en:     Bandwidth limit: %1$llu bytes/s (%2$-.3lf %3$s/s)
sv:     Bandbreddsgräns: %1$llu byte/s (%2$-.3lf %3$s/s)

en:   NAME
sv:   NAMN

en:  %1$s (help keyword '%2$s')
sv:  %1$s (hjälpnyckelord ”%2$s”)

en:  %1$s (help keyword '%2$s'):
sv:  %1$s (hjälpnyckelord ”%2$s”):

en:  --%1$s <string>...
sv:  --%1$s <sträng>…

en:  Hypervisors:
sv:  Hypervisorer:

en:  Miscellaneous:
sv:  Diverse:

en:  Networking:
sv:  Nätverk:

en:  Storage:
sv:  Lagring:

en:  [--%1$s <string>]...
sv:  [--%1$s <sträng>]…

en:  type=%1$s
     bandwidth=%2$lu
     cur=%3$llu
     end=%4$llu
sv:  typ=%1$s
     bandbredd=%2$lu
     akt=%3$llu
     slut=%4$llu

en: !!! SSH HOST KEY VERIFICATION FAILED !!!: Identity of host '%1$s:%2$d' differs from stored identity. Please verify the new host key '%3$s' to avoid possible man in the middle attack. The key is stored in '%4$s'.
sv: !!! SSH:S VÄRDNYCKELSVERIFIKATION MISSLYCKADES !!!: Identiteten för värden ”%1$s:%2$d” skiljer från den lagrade identiteten. Verifiera att den nya värdnyckeln ”%3$s” för att undvika en eventuell man-i-mitten-attack. Nyckeln är lagrade i ”%4$s”.

en: $%1$s value should be between 0 and %2$d
sv: värdet $%1$s skall vara mellan 0 och %2$d

en: %1$6s: Checking %2$-60s:
sv: %1$6s: Kontrollerar %2$-60s:

en: %1$s %2$s '%3$s' has an unsupported type '%4$s'
sv: %1$s %2$s ”%3$s” har en typ som inte stödjs ”%4$s”

en: %1$s %2$s '%3$s' has unsupported type '%4$s', expecting '%5$s' or '%6$s'
sv: %1$s %2$s ”%3$s” har en typ som inte stödjs ”%4$s”, ”%5$s” eller ”%6$s” förväntades

en: %1$s (on destination side) does not support the --migration option needed for migration with shared storage
sv: %1$s (på destinationssidan) stödjer inte flaggan --migration som behövs för migrering med delad lagring

en: %1$s (out of %2$d)
sv: %1$s (av %2$d)

en: %1$s can't be empty
sv: %1$s får inte vara tom

en: %1$s cannot be set higher than %2$s
sv: %1$s kan inte sättas högre än %2$s

en: %1$s cannot parse GID '%2$s'
sv: %1$s kan inte tolka GID:n ”%2$s”

en: %1$s cannot parse UID '%2$s'
sv: %1$s kan inte tolka UID:n ”%2$s”

en: %1$s disk is not supported with this QEMU binary
sv: %1$s-disk stödjs inte av denna QEMU-binär

en: %1$s does not support passing a passphrase using a file descriptor
sv: %1$s stödjer inte att skicka en lösenfras med en filbeskrivare

en: %1$s does not support passing passphrase via file descriptor
sv: %1$s stödjer inte att skicka en lösenfras via en filbeskrivare

en: %1$s expects UID and GID parameters
sv: %1$s förväntar sig UID- och GID-parametrar

en: %1$s failed new mode for target '%2$s' with status '%3$d'
sv: %1$s misslyckades att sätta ett nytt läge för målet ”%2$s” med status ”%3$d”

en: %1$s family specified for non-IPv4 address '%2$s' in network '%3$s'
sv: %1$s-familjen angiven för en icke-IPv4-adress ”%2$s” i nätverket ”%3$s”

en: %1$s forwarding requested, but no IP address provided for network '%2$s'
sv: %1$s-vidarebefordran begärd, men ingen IP-adress angiven för nätverket ”%2$s”

en: %1$s graphics are not supported with this QEMU
sv: %1$s-grafik stödjs inte med denna QEMU

en: %1$s harddisk '%2$s' has unsupported cache mode '%3$s'
sv: %1$s-hårddisk ”%2$s” har ett cache-läge som inte stödjs ”%3$s”

en: %1$s has illegal value %2$s
sv: %1$s har ett ogiltigt värde %2$s

en: %1$s has unexpected '*' before last line
sv: %1$s har en oväntad ”*” före sista raden

en: %1$s in %2$s must be NULL
sv: %1$s i %2$s måste vara NULL

en: %1$s in %2$s must be greater than zero
sv: %1$s i %2$s måste vara större än noll

en: %1$s in %2$s must be zero
sv: %1$s i %2$s måste vara noll

en: %1$s in %2$s must be zero or greater
sv: %1$s i %2$s måste vara noll eller större

en: %1$s in %2$s must not be NULL
sv: %1$s i %2$s får inte vara NULL

en: %1$s in %2$s must not be zero
sv: %1$s i %2$s får inte vara noll

en: %1$s is missing 'type' property
sv: %1$s saknar egenskapen ”type”

en: %1$s is not an executable
sv: %1$s är inte en körbar

en: %1$s is not supported by this QEMU binary
sv: %1$s stödjs inte av denna QEMU-binär

en: %1$s length greater than maximum: %2$d > %3$d
sv: %1$s längd är större än den maximala: %2$d > %3$d

en: %1$s model of watchdog can go only on PCI bus
sv: %1$s-modell av vakthund kan bara gå via en PCI-buss

en: %1$s model of watchdog cannot be used with this machine type
sv: %1$s-modell av vakthund kan inte användas med denna maskintyp

en: %1$s model of watchdog does not support configuring the address
sv: %1$s-modellen av vakthund stödjer inte att konfigurera adressen

en: %1$s model of watchdog is allowed for s390 and s390x only
sv: %1$s-modellen av vakthund tillåts bara för s390 och s390x

en: %1$s model of watchdog is only part of q35 machine
sv: Modellen %1$s av vakthund är del endast av q35-maskiner

en: %1$s model of watchdog is part of the machine and cannot have any address set.
sv: Modellen %1$s av vakthund är del av maskinen och kan inte ha någon adress satt.

en: %1$s model of watchdog is virtual and cannot go on any bus.
sv: %1$s-modellen av vakthund är virtuell och kan inte gå via någon buss.

en: %1$s module is not loaded,
sv: modulen %1$s är inte laddad,

en: %1$s namespace is not available
sv: namnrymden %1$s är inte tillgänglig

en: %1$s not found in %2$s
sv: %1$s hittades inte i %2$s

en: %1$s not implemented on Win32
sv: %1$s är inte implementerad på Win32

en: %1$s not matched against 'allowed_users' in %2$s
sv: %1$s matchas inte mot ”allowed_users” i %2$s

en: %1$s not parseable
sv: %1$s går inte att tolka

en: %1$s not supported in this QEMU binary
sv: %1$s stödjs inte i denna QEMU-binär

en: %1$s object has invalid dynamic type
sv: %1$s-objekt har ogiltig dynamisk typ

en: %1$s object is missing the required '%2$s' property
sv: objektet %1$s saknar den begärda egenskapen ”%2$s”

en: %1$s reply data was missing 'model'
sv: svarsdata %1$s saknade ”model”

en: %1$s reply data was missing 'name'
sv: svarsdata %1$s saknade ”name”

en: %1$s reply data was missing 'props'
sv: svarsdata %1$s saknade ”props”

en: %1$s rule with port specification requires protocol specification with protocol to be either one of tcp(6), udp(17), dccp(33), or sctp(132)
sv: regeln %1$s med portspecifikation kräver en protokollspecifikation med antingen protokollet tcp(6), udp(17), dccp(33) eller sctp(132)

en: %1$s uri uuid action
sv: %1$s uri uuid åtgärd

en: %1$s with index %2$d is configured for a NUMA node (%3$d) not present in the domain's <cpu><numa> array (%4$zu)
sv: %1$s med index %2$d är konfigurerad för en NUMA-nod (%3$d) som inte finns i domänens <cpu><numa>-vektor (%4$zu)

en: %1$s: %2$s: unsupported auth %3$s
sv: %1$s: %2$s: ej stödd autenticering %3$s

en: %1$s: '%2$s' does not exist
sv: %1$s: ”%2$s” finns inte

en: %1$s: Address '%2$s' in route definition is not a network address
sv: %1$s: adressen ”%2$s” i ruttdefinitionen är inte en nätverksadress

en: %1$s: Bad gateway address '%2$s' in route definition
sv: %1$s: felaktig gateway-adress ”%2$s” i ruttdefinitionen

en: %1$s: Bad netmask address '%2$s' in route definition
sv: %1$s: felaktig nätmasksadress ”%2$s” i ruttdefinitionen

en: %1$s: Bad network address '%2$s' in route definition
sv: %1$s: felaktig nätverksadress ”%2$s” i ruttdefinitionen

en: %1$s: Cannot request read and write flags together
sv: %1$s: det går inte att begära läs- och skrivflaggor tillsammans

en: %1$s: Error converting address '%2$s' with netmask '%3$s' to network-address in route definition
sv: %1$s: fel vid konverering av adressen ”%2$s” med nätmasken ”%3$s” till nätverksadress i ruttdefinitionen

en: %1$s: Error converting address '%2$s' with prefix %3$u to network-address in route definition
sv: %1$s: fel vid konverering av adressen ”%2$s” med prefixet ”%3$u” till nätverksadress i ruttdefinitionen

en: %1$s: File '%2$s' is too large
sv: %1$s: Filen ”%2$s” är för stor

en: %1$s: IPv4 family specified for non-IPv4 address '%2$s' in route definition
sv: %1$s: IPv4-familjen angiven för en icke-IPv4-adress ”%2$s” i ruttdefinitionen

en: %1$s: IPv4 family specified for non-IPv4 gateway '%2$s' in route definition
sv: %1$s: IPv4-familjen angiven för en icke-IPv4-gateway ”%2$s” i ruttdefinitionen

en: %1$s: Invalid netmask '%2$s' for address '%3$s' (both must be IPv4)
sv: %1$s: felaktig nätmask ”%2$s” för adressen ”%3$s” (båda måste vara IPv4)

en: %1$s: Invalid prefix %2$u specified in route definition, must be 0 - 128
sv: %1$s: felaktigt prefix %2$u angivet i ruttdefinitionen, måste vara 0 - 128

en: %1$s: Invalid prefix %2$u specified in route definition, must be 0 - 32
sv: %1$s: felaktigt prefix %2$u angivet i ruttdefinitionen, måste vara 0 - 32

en: %1$s: Missing required address attribute in route definition
sv: %1$s: saknad nödvändigt adressattribut i ruttdefinitionen

en: %1$s: Missing required gateway attribute in route definition
sv: %1$s: saknad nödvändigt gateway-attribut i ruttdefinitionen

en: %1$s: No family specified for non-IPv4 address '%2$s' in route definition
sv: %1$s: ingen familj angiven för en icke-IPv4-adress ”%2$s” i ruttdefinitionen

en: %1$s: No family specified for non-IPv4 gateway '%2$s' in route definition
sv: %1$s: ingen familj angiven för en icke-IPv4-gateway ”%2$s” i ruttdefinitionen

en: %1$s: Route definition cannot have both a prefix and a netmask
sv: %1$s ruttdefinitionen kan inte ha både ett prefix och en nätmask

en: %1$s: Specifying netmask invalid for IPv6 address '%2$s' in route definition
sv: %1$s: anger en nätmask som är felaktig för en IPv6-adress ”%2$s” i ruttdefinitionen

en: %1$s: Starting external device: %2$s
    %3$s
sv: %1$s: startar extern enhet: %2$s
    %3$s

en: %1$s: Unrecognized family '%2$s' in route definition
sv: %1$s: okänd familj ”%2$s” i ruttdefinitionen

en: %1$s: cannot connect to '%2$s': %3$s
sv: %1$s: kan inte ansluta till ”%2$s”: %3$s

en: %1$s: cannot parse URI transport '%2$s': %3$s
sv: %1$s: kan inte tolka URI-transporten ”%2$s”: %3$s

en: %1$s: could not proxy traffic: %2$s
sv: %1$s: kunde inte vara proxy för trafik: %2$s

en: %1$s: error: %2$s%3$c
sv: %1$s: fel: %2$s%3$c

en: %1$s: error: %2$s. Check /var/log/messages or run without --daemon for more info.
sv: %1$s: fel: %2$s. undersök /var/log/messages eller kör utan --daemon för mer information.

en: %1$s: error: unable to determine if daemon is running: %2$s
sv: %1$s: fel: kan inte avgöra om demonen kör: %2$s

en: %1$s: event '%2$s' for node device %3$s
sv: %1$s: händelse ”%2$s” för nodenheten %3$s

en: %1$s: event '%2$s' for secret %3$s
sv: %1$s: händelsen ”%2$s” för hemligheten %3$s

en: %1$s: event '%2$s' for storage pool %3$s
sv: %1$s: händelsen ”%2$s” för lagringspoolen %3$s

en: %1$s: event 'lifecycle' for network %2$s: %3$s
sv: %1$s: händelsen ”lifecycle” för nätverket %2$s: %3$s

en: %1$s: event 'lifecycle' for node device %2$s: %3$s
sv: %1$s: händelsen ”lifecycle” för nodenheten %2$s: %3$s

en: %1$s: event 'lifecycle' for secret %2$s: %3$s
sv: %1$s: händelsen ”lifecycle” för hemligheten %2$s: %3$s

en: %1$s: event 'lifecycle' for storage pool %2$s: %3$s
sv: %1$s: händelsen ”lifecycle” för lagringspoolen %2$s: %3$s

en: %1$s: event 'metadata-change' for network %2$s: type %3$s, uri %4$s
sv: %1$s-händelsen ”metadata-change” för nätverket %2$s typen %3$s, uri:n %4$s

en: %1$s: expected a bool for '%2$s' parameter
sv: %1$s: en bool förväntades till parametern ”%2$s”

en: %1$s: expected a signed integer for '%2$s' parameter
sv: %1$s: en heltal med tecken förväntades till parametern ”%2$s”

en: %1$s: expected a string for '%2$s' parameter
sv: %1$s: en sträng förväntades till parametern ”%2$s”

en: %1$s: expected a string list for '%2$s' parameter
sv: %1$s: en stränglista förväntades till parametern ”%2$s”

en: %1$s: expected a string or string list for '%2$s' parameter
sv: %1$s: en sträng eller stränglista förväntades till parametern ”%2$s”

en: %1$s: expected an unsigned integer for '%2$s' parameter
sv: %1$s: en teckenlöst heltal förväntades till parametern ”%2$s”

en: %1$s: failed to communicate with bridge helper: %2$s
sv: %1$s: misslyckades att kommuniciera med brygghjälparen: %2$s

en: %1$s: failed to generate UNIX socket path
sv: %1$s: kunde inte generera en UNIX-uttagssökväg

en: %1$s: failed to read temporary file: %2$s
sv: %1$s: misslyckades att läsa temporärfilen: %2$s

en: %1$s: failed to write log file: %2$s
sv: %1$s: misslyckades att skriva loggfilen: %2$s

en: %1$s: failure with %2$s: %3$s
sv: %1$s: misslyckades med %2$s: %3$s

en: %1$s: initialization failed
sv: %1$s: initiering misslyckades

en: %1$s: initialization failed
sv: %1$s: initiering misslyckades

en: %1$s: ipv6 family specified for non-IPv6 address '%2$s' in route definition
sv: %1$s: IPv6-familjen angiven för en icke-IPv6-adress ”%2$s” i ruttdefinitionen

en: %1$s: ipv6 specified for non-IPv6 gateway address '%2$s' in route definition
sv: %1$s: ipv6 angivet för en icke-IPv6-gateway-adress ”%2$s” i ruttdefinitionen

en: %1$s: malformed fd %2$s
sv: %1$s: felformaterad fb %2$s

en: %1$s: migration_port_max: port must be between the minimal port %2$d and 65535
sv: %1$s: migration_port_max: porten måste vara mellan minimiporten %2$d och 65535

en: %1$s: migration_port_min: port must be greater than 0
sv: %1$s: migration_port_min: porten måste vara större än 0

en: %1$s: must be run as root
sv: %1$s måste köras som root

en: %1$s: must not be run setuid root
sv: %1$s: får inte köra setuid root

en: %1$s: passthrough input device has no source
sv: %1$s: genomgångsinmatningsenheten har ingen källa

en: %1$s: remote_display_port_max: port must be between the minimal port and %2$d
sv: %1$s: remote_display_port_max: porten måsta vara mellan minimiporten och %2$d

en: %1$s: remote_display_port_min: min port must not be greater than max port
sv: %1$s: remote_display_port_min: minimiporten får inte vara större än maxporten

en: %1$s: remote_display_port_min: port must be greater than or equal to %2$d
sv: %1$s: remote_display_port_min: porten måste vara större eller lika med %2$d

en: %1$s: remote_websocket_port_max: port must be between the minimal port and %2$d
sv: %1$s: remote_websocket_port_max: porten måsta vara mellan minimiporten och %2$d

en: %1$s: remote_websocket_port_min: min port must not be greater than max port
sv: %1$s: remote_websocket_port_min: minimiporten får inte vara större än maxporten

en: %1$s: remote_websocket_port_min: port must be greater than or equal to %2$d
sv: %1$s: remote_websocket_port_min: porten måste vara större eller lika med %2$d

en: %1$s: temporary filename contains shell meta or other unacceptable characters (is $TMPDIR wrong?)
sv: %1$s: temporärfilnamnet innehåller skalmetatecken eller andra oacceptabla tecken (är $TMPDIR fel?)

en: %1$s: too many command line arguments
sv: %1$s: för många kommandoradsargument

en: %1$s: try --help for more details
sv: %1$s: prova --help för fler detaljer

en: %1$s: try --help for more details
sv: %1$s: prova --help för fler detaljer

en: %1$s: unexpected URI transport '%2$s'
sv: %1$s: oväntad URI-transport ”%2$s”

en: %1$s: unknown remote mode '%2$s'
sv: %1$s: okänt fjärrläge ”%2$s”

en: %1$s: unsupported hypervisor name %2$s
sv: %1$s: hypervisor-namn som ej stödjs %2$s

en: %1$s: value for '%2$s' parameter must be 0 or 1
sv: %1$s: värdet på parametern ”%2$s” måste vara 0 eller 1

en: %1$s: value for '%2$s' parameter must be in range %3$d:%4$d
sv: %1$s: värdet på parametern ”%2$s” måste ligga i intervallet %3$d:%4$d

en: %1$s: value for '%2$s' parameter must be in range %3$lld:%4$lld
sv: %1$s: värdet på parametern ”%2$s” måste ligga i intervallet %3$lld:%4$lld

en: %1$s: value for '%2$s' parameter must be in range %3$zd:%4$zd
sv: %1$s: värdet på parametern ”%2$s” måste ligga i intervallet %3$zd:%4$zd

en: %1$s: value for '%2$s' parameter must be in range 0:%3$u
sv: %1$s: värdet på parametern ”%2$s” måste ligga i intervallet 0:%3$u

en: %1$s: value for '%2$s' parameter must be in range 0:%3$zu
sv: %1$s: värdet på parametern ”%2$s” måste ligga i intervallet 0:%3$zu

en: %1$s: warning: %2$s%3$c
sv: %1$s: varning: %2$s%3$c

en: %1$s_DEBUG not set with a valid numeric value
sv: %1$s_DEBUG är inte satt till ett giltigt numeriskt värde

en: '%1$s'
sv: ”%1$s”

en: '%1$s' 'index' value '%2$s' malformed
sv: ”%1$s” ”indexvärde” ”%2$s” felformat

en: '%1$s' D-Bus address is not handled
sv: ”%1$s” D-Bussadressen hanteras inte

en: '%1$s' architecture is not supported by CPU driver
sv: arkitekturen ”%1$s” stödjs inte av CPU-drivrutinen

en: '%1$s' attributes '%2$s' must not overlap
sv: ”%1$s” attribut ”%2$s” får inte överlappa

en: '%1$s' controller cannot be hot plugged.
sv: styrenheten ”%1$s” kan inte sättas in under drift.

en: '%1$s' controller cannot be hot unplugged.
sv: styrenheten ”%1$s” kan inte tas bort under drift.

en: '%1$s' controller only supports up to '%2$u' ports
sv: styrenheten ”%1$s” stödjer bara upp till ”%2$u” portar

en: '%1$s' denied access
sv: ”%1$s” nekad åtkomst

en: '%1$s' does not exist
sv: ”%1$s” finns inte

en: '%1$s' file does not fit in memory
sv: filen ”%1$s” får inte plats i minnet

en: '%1$s' is currently not supported by the qemu encryption engine
sv: ”%1$s” stödjs för närvarande inte av qemus krypteringsmotor

en: '%1$s' is not a VF device
sv: ”%1$s” är inte en VF-enhet

en: '%1$s' is not a known interface
sv: ”%1$s” är inte ett känt gränssnitt

en: '%1$s' is not a suitable bridge helper
sv: ”%1$s” är inte en användbara brygghjälpare

en: '%1$s' is not a suitable dbus-daemon
sv: ”%1$s” är inte en användbar dbus-demon

en: '%1$s' is not a suitable pr helper
sv: ”%1$s” är inte en användbara pr-hjälpare

en: '%1$s' is not supported in this QEMU binary
sv: ”%1$s” stödjs inte av denna QEMU-binär

en: '%1$s' missing
sv: ”%1$s” saknas

en: '%1$s' requires shared memory
sv: ”%1$s” bahöver delat minne

en: '%1$s' scheduler bitmap '%2$s' is empty
sv: schemaläggaren ”%1$s” bitkarta ”%2$s” är tom

en: '%1$s' starting from %2$llu has only %3$zd bytes available
sv: ”%1$s” som börjar vid %2$llu har bara %3$zd byte tillgängligt

en: '--wipe-storage' requires '--storage <string>' or '--remove-all-storage'
sv: ”--wipe-storage” kräver ”--storage <sträng>” eller ”--remove-all-storage”

en: ':' not allowed in RBD source volume name '%1$s'
sv: ”:” är inte tillåtet i RBD-källvolymnamnet ”%1$s”

en: '<local>' element missing for 'udp' socket interface
sv: Elementet ”<local>” saknas för ”udp”-uttagsgränssnitt

en: 'adapter' name must be specified for scsi hostdev source
sv: ”adapter”-namnet måste anges för scsi-värdenhetskällan

en: 'address' is not supported for 'ramfb' video devices
sv: ”address” stödjs inte för ”ramfb”-videoenheter

en: 'address' must be specified for scsi hostdev source
sv: ”address” måste anges för scsi-värdenhetskällan

en: 'aes-key-wrap'/'dea-key-wrap' is not available on this architecture
sv: ”aes-key-wrap”/”dea-key-wrap” är inte tillgängliga på denna arkitektur

en: 'arch' element cannot be used inside 'cpu' element with 'match' attribute'
sv: ett ”arch”-element kan inte användas inuti ett ”cpu”-element med attributet ”match”

en: 'blob' support for virtio-gpu devices requires a memfd memory backend
sv: stöd för ”blob” för virtio-gpu-enheter kräver en memfd-minnesbakände

en: 'cache' refers to a non-existent NUMA node cache
sv: ”cache” refererar till en NUMA-nodcaceh som inte finns

en: 'cmd_per_lun' is only supported by virtio-scsi controller
sv: ”cmd_per_lun” stödj endast av styrenheten virtio-scsi

en: 'cow' storage format is not supported
sv: lagringsformatet ”cow” stödjs inte

en: 'directory' storage format is not directly supported by QEMU, use 'dir' disk type instead
sv: lagringsformatet ”directory” stödjs inte direkt av QEMU, använd disktypen ”dir” istället

en: 'discard_no_unref' is not compatible with read-only disk
sv: ”discard_no_unref” är inte kompatibelt med en endast läsbar disk

en: 'discard_no_unref' is not supported by this QEMU binary
sv: ”discard_no_unref” stödjs inte av denna QEMU-binär

en: 'discard_no_unref' only works with qcow2 disk format
sv: ”discard_no_unref” fungerar bara med diskformatet qcow2

en: 'disk' missing or not an array in reply of guest-get-fsinfo
sv: ”disk” saknas eller är inte en vektor i svaret på guest-get-fsinfo

en: 'extended_l2' not supported with compat level %1$s
sv: 'extended_l2' stödjs inte med kompatibilitetsnivå %1$s

en: 'gluster' command line tool not found
sv: kommandoradsverktyget ”gluster” finns inte

en: 'host-name' missing in guest-get-host-name reply
sv: ”host-name” saknas i svaret på guest-get-host-name

en: 'incremental' backup mode of disk '%1$s' requires setting 'incremental' field for disk or backup
sv: säkerhetskopieringsläget ”incremental” för disken ”%1$s” kräver att ställa in fältet ”incremental” för disken eller säkerhetskopian

en: 'initiator' refers to a non-existent NUMA node
sv: ”initiator” refererar till en NUMA-nod som inte finns

en: 'ioeventfd' is only supported by virtio-scsi controller
sv: ”ioeventfd” stödjs endast av styrenheten virtio-scsi

en: 'iothread' attribute only supported for virtio scsi controllers
sv: attributet ”iothread” stödjs endast för styrenheten virtio scsi

en: 'iothread' is only supported for virtio-scsi controller
sv: attributet ”iothread” stödjs endast för styrenheten virtio-scsi

en: 'legacy KVM' device assignment is no longer supported on this system
sv: ”Föråldrad KVM”-enhetstilldelning stödjs inte längre på detta system

en: 'logical-id' missing in reply of guest-get-vcpus
sv: ”logical-id” saknas i svaret på guest-get-vcpus

en: 'login-time' missing in reply of guest-get-users
sv: ”login-time” saknas i svaret på guest-get-users

en: 'manual' memory snapshot mode not supported
sv: ”manuellt” läge för minnesögonblicksbilder stödjs inte

en: 'manual' snapshot mode is not supported by the test driver
sv: ”manuellt” läge för ögonblicksbilder stödjs inte av testdrivrutinen

en: 'max_sectors' is only supported by virtio-scsi controller
sv: ”max_sectors” stödjs endast av styrenheten virtio-scsi

en: 'max_workers' must be greater than 0
sv: ”max_workers” måste vara större än 0

en: 'mode' of Xen passthrough feature differs: source: '%1$s', destination: '%2$s'
sv: ”mode” för funktionen Xen passthrough skiljer: källa ”%1$s”, destination ”%2$s”

en: 'model' attribute in <hostdev> is only supported when type='%1$s'
sv: attributet ”model” i <hostdev> stödjs bara när typ=”%1$s”

en: 'mountpoint' missing in reply of guest-get-fsinfo
sv: ”mountpoint” saknas i svaret på guest-get-fsinfo

en: 'name' missing in reply of guest-get-disks
sv: ”name” saknas i svaret på guest-get-disks

en: 'name' missing in reply of guest-get-fsinfo
sv: ”name” saknas i svaret på guest-get-fsinfo

en: 'netns' namespace source can only be used with sharenet
sv: namnrymden ”netns” källa kan endaste användas med sharenet

en: 'network' attribute is required for listen type 'network'
sv: attributet ”network” krävs för lyssningstypen ”network”

en: 'network' attribute is valid only for listen type 'network'
sv: attributet ”network” är endast giltigt för lyssningstypen ”network”

en: 'nfs' host must use TCP protocol
sv: ”nfs”-värden måste använda TCP-protokollet

en: 'nfs' protocol requires the usage of exactly one host
sv: ”nfs”-protokollet behöver användning av exakt en värd

en: 'offset' missing in reply of guest-get-timezone
sv: ”offset” saknas i svaret på guest-get-timezone

en: 'online' missing in reply of guest-get-vcpus
sv: ”online” saknas i svaret på guest-get-vcpus

en: 'parent' for vHBA not specified, and cannot find one on this host
sv: ”parent” för vHBA är inte angivet, och det går inte att hitta en på denna värd

en: 'partition' missing in reply of guest-get-disks
sv: ”partition” saknas i svaret på guest-get-disks

en: 'pci-controller' missing
sv: ”pci-controller” saknas

en: 'peak' and 'burst' require 'average' attribute
sv: ”peak” och ”burst” kräver attributet ”average”

en: 'pool' and 'volume' must be specified together for 'pool' type source
sv: ”pool” och ”volume” måste anges tillsammans för källan av typen ”pool”

en: 'queues' is only supported by virtio-scsi controller
sv: ”queues” stödjs endast av styrenheten virtio-scsi

en: 'reconnect' attribute unsupported 'server' mode for <interface type='vhostuser'>
sv: Attributet ”reconnect” ej stött läge ”server” för <interface type='vhostuser'>

en: 'restrictive' mode is required in memnode element when mode is 'restrictive' in memory element
sv: läget ”restrictive” krävs i memnode-elementet när läget är ”restrictive” i memory-elementet

en: 'restrictive' mode is required in memory element when mode is 'restrictive' in memnode element
sv: läget ”restrictive” krävs i minneselementet när läget är ”restrictive” i memnode-elementet

en: 'sibling_id %1$d' does not refer to a valid cell within NUMA 'cell id %2$d'
sv: ”sibling_id %1$d” refererar inte till en giltig cell med NUMA ”cell id %2$d”

en: 'socket' attribute is valid only for listen type 'socket'
sv: attributet ”socket” är endast giltigt för lyssningstypen ”socket”

en: 'target' refers to a non-existent NUMA node
sv: ”target” refererar till en NUMA-nod som inte finns

en: 'tftp' protocol is not supported with this QEMU binary
sv: protokollet ”tftp” stödjs inte med denna QEMU-binär

en: 'tlsHostname' field is not supported by this QEMU
sv: fältet ”tlsHostname” stödjs inte av denna QEMU

en: 'tlsHostname' field is supported only with NBD disks
sv: fältet ”tlsHostname” stödjs endast för NBD-diskar

en: 'trim' algorithm not supported
sv: algoritmen ”trim” stödjs inte

en: 'type' missing in reply of guest-get-fsinfo
sv: ”type” saknas i svar från guest-get-fsinfo

en: 'user' missing in reply of guest-get-users
sv: ”user” saknas i svaret på guest-get-users

en: 'value %1$d' is invalid for 'sibling id %2$d' under NUMA 'cell id %3$d'
sv: ”value %1$d” är inte giltigt för ”sibling id %2$d” under NUMA ”cell id %3$d”

en: 'vhostuser' driver is only supported with 'virtio' device
sv: drivrutinen ”vhostuser” stödjs endast med enheten ”virtio”

en: 'virtio-s390' addresses are no longer supported
sv: ”virtio-s390”-adresser stödjs inte längre

en: 'wwnn' and 'wwpn' must be specified for adapter type 'fchost'
sv: ”wwnn” och ”wwpn” måste anges för adaptertypen ”fchost”

en: (_migration_cookie)
sv: (_migrationskaka)

en: (bridge interface definition)
sv: (brygggränssnittsdefinition)

en: (capabilities)
sv: (förmågor)

en: (definition_of_secret)
sv: (definition_av_hemlighet)

en: (device_definition)
sv: (enhetsdefinition)

en: (disk_definition)
sv: (diskdefinition)

en: (domainCapabilities)
sv: (domänFörmågor)

en: (domain_backup)
sv: (domänsäkerhetskopia)

en: (domain_checkpoint)
sv: (domäncheckpunkt)

en: (domain_definition)
sv: (domändefinition)

en: (domain_snapshot)
sv: (domänögonblicksbild)

en: (esx execute response)
sv: (esx-exekveringssvar)

en: (gluster_cli_output)
sv: (gluster_cli_utdata)

en: (interface definition)
sv: (gränssnittsdefinition)

en: (interface_definition)
sv: (gränssnittsdefinition)

en: (libxl_migration_cookie)
sv: (libxl_migrationskaka)

en: (network_definition)
sv: (nätverksdefinition)

en: (networkport_definition)
sv: (nätverksportsdefinition)

en: (node_device_definition)
sv: (nodenhetsdefinition)

en: (qemu_migration_cookie)
sv: (qemu_migrationskaka)

en: (re)connect to hypervisor
sv: (åter)anslut till hypervisor

en: (save cookie)
sv: (spara kaka)

en: (snapshot_tree)
sv: (ögonblicksbildsträd)

en: (storage_pool_definition)
sv: (lagringspoolsdefinition)

en: (storage_source_specification)
sv: (lagringskällspecifikation)

en: (storage_volume_definition)
sv: (lagringsvolymsdefinition)

en: (test driver)
sv: (testdrivrutin)

en: (volume_definition)
sv: (volymdefinition)

en: --%1$s <number>
sv: --%1$s <nummer>

en: --%1$s <string>
sv: --%1$s <sträng>

en: --%1$s <string>...
sv: --%1$s <sträng>..

en: --%1$s and --current are mutually exclusive
sv: --%1$s och --current är ömsesidigt uteslutande

en: --%1$s and --tree are mutually exclusive
sv: --%1$s och --tree är ömsesidigt uteslutande

en: --%1$s or --current is required
sv: --%1$s eller --current krävs

en: ------------------------------
sv: ——————————————————————————————

en: -------------------------------------------------
sv: —————————————————————————————————————————————————

en: --async requires at least one of --timeout, --wait, --pivot, or --finish
sv: --async kräver åtminstone en av --timeout, --wait, --pivot eller --finish

en: --async requires at least one of --timeout, --wait, --pivot, or --keep-overlay
sv: --async kräver åtminstone en av --timeout, --wait, --pivot eller --keep-overlay

en: --descendants requires --from
sv: --descendants kräver --from

en: --descendants requires either --from or --current
sv: --descendants kräver antingen --from eller --current

en: --format only works with --memory-only
sv: --format fungerar endast med --memory-only

en: --listen parameter not permitted with systemd activation sockets, see 'man libvirtd' for further guidance
sv: parametern --listen är inte tillåten med systemd-aktiveringuttag, se ”man libvirtd” för vidare vägledning

en: --max-unauth-clients must be less than or equal to --max-clients
sv: --max-unauth-clients måste vara mindre än eller lika med --max-clients

en: --min-workers must be less than or equal to --max-workers
sv: --min-workers måste vara mindre än eller lika med --max-workers

en: --source-protocol option requires --sourcetype network
sv: flaggan --source-protocol kräver nätverkets --sourcetype

en: --verbose requires at least one of --timeout, --wait, --pivot, or --finish
sv: --verbose kräver åtminstone en av --timeout, --wait, --pivot eller --finish

en: --verbose requires at least one of --timeout, --wait, --pivot, or --keep-overlay
sv: --verbose kräver åtminstone en av --timeout, --wait, --pivot eller --keep-overlay

en: /proc/net/dev: Interface not found
sv: /proc/net/dev: gränssnittet finns inte

en: 3d acceleration is not supported by this QEMU binary
sv: 3d-acceleration stödjs inte av denna QEMU-binär

en: 3d acceleration is supported only with 'virtio' video device
sv: 3d-acceleration stödjs endast med videoenheten ”virtio”

en: 64-bit PCI hole setting is only for root PCI controllers
sv: 64-bitars PCI-hålsinställning är endast för rot-PCI-styrenheter

en: <active_pcr_banks/> requires TPM version '%1$s'
sv: <active_pcr_banks/> behöver TPM version ”%1$s”

en: <address>, <interface>, and <pf> elements of <forward> in network %1$s are mutually exclusive
sv: elementen <address>, <interface> och <pf> i <forward> i nätverket %1$s är ömsesidigt uteslutande

en: <config> element is currently supported only with 'rbd' disks
sv: elementet <config> stödjs för närvarande bara med ”rbd”-diskar

en: <domainbackup> must specify TCP port for now
sv: <domainbackup> måste tills vidare ange TCP-port

en: <forward dev='%1$s'> must match first <interface dev='%2$s'/> in network %3$s
sv: <forward dev='%1$s'> måste matcha den första <interface dev='%2$s'/> i nätverket %3$s

en: <hostdev> attribute 'display' is only supported with model='vfio-pci'
sv: attributet ”display” i <hostdev> stödjs endast med model='vfio-pci'

en: <iotune> is not supported with bus='sd'
sv: <iotune> stödjs inte med bus='sd'

en: <reservations/> allowed only for lun devices
sv: <reservations/> är endast tillåtna för lun-enheter

en: <snapshot> element is currently supported only with 'rbd' disks
sv: elementet <snapshot> stödjs för närvarande bara med ”rbd”-diskar

en: <uuid> does not match secret file name '%1$s'
sv: <uuid> stämmer inte med ett hemlighetsfilnamn ”%1$s”

en: <virtualport type='%1$s'> not supported for network '%2$s' which uses IP forwarding
sv: <virtualport type='%1$s'> stödjs inte för nätverket ”%2$s” vilket använder IP-vidarebefordran

en: <virtualport type='%1$s'> not supported for network '%2$s' which uses a bridge device
sv: <virtualport type='%1$s'> stödjs inte för nätverket ”%2$s” vilket använder en bryggenhet

en: <virtualport type='%1$s'> not supported for network '%2$s' which uses a macvtap device
sv: <virtualport type='%1$s'> stödjs inte för nätverket ”%2$s” vilket använder en macvtap-enhet

en: <virtualport type='%1$s'> not supported for network '%2$s' which uses an SR-IOV Virtual Function via PCI passthrough
sv: <virtualport type='%1$s'> stödjs inte för nätverket ”%2$s” vilket använder en SR-IOV virtuell funktion via PCI-genomgång

en: <virtualport> element unsupported for <interface type='%1$s'>
sv: elementet <virtualport> stödjs inte för <interface type='%1$s'>

en: <virtualport> element unsupported for type='%1$s' in interface's <actual> element
sv: elementet <virtualport> stödjs inte för type='%1$s' i gränssnittets element <actual>

en: <vlan> element specified for network %1$s, whose type doesn't support vlan configuration
sv: elementet <vlan> angivet för nätverket %1$s, vars typ inte stödjer en vlan-konfiguration

en: ? - print this help
sv: ? - skriv ut denna hjälp

en: A close callback is already registered
sv: Ett närliggande återanrop är redan registrerat

en: A different callback was requested
sv: Ett annat återanrop begärdes

en: A domain definition can have no more than one cipher node with name %1$s
sv: En domändefinition kan inte ha mer än en chiffernod med namnet %1$s

en: A interface driver is already registered
sv: En gränssnittsdrivrutin är redan registrerad

en: A network driver is already registered
sv: En nätverksdrivrutin är redan registrerad

en: A network filter driver is already registered
sv: En nätverksfilterdrivrutin är redan registrerad

en: A network with forward mode='%1$s' can specify a bridge name or a forward dev, but not both (network '%2$s')
sv: Ett nätverk med vidarebefordransläge=”%1$s” kan ange ett bryggnamn eller en vidarebefordranenhet, men inte båda (nätver ”%2$s”)

en: A node device driver is already registered
sv: En nodenhetsdrivrutin är redan registrerad

en: A secret driver is already registered
sv: En hemlighetsdrivrutin är redan registrerad

en: A single <secret type='passphrase'...> element is expected in encryption description
sv: Ett enda element <secret type='lösenfras'…> förväntas i krypteringsbeskrivningen

en: A storage driver is already registered
sv: En lagringsdrivrutin är redan registrerad

en: ACPI index is not supported with this QEMU
sv: ACPI-index stödjs inte med denna QEMU

en: ACPI index is only supported for PCI devices
sv: ACPI-indes stödjs endast för PCI-enheter

en: ACPI requires UEFI on this architecture
sv: ACPI kräver UEFI på denna arkitektur

en: AES256CBC encryption invalid keylen=%1$zu
sv: AES256CBC-kryptering med feaktig keylen=%1$zu

en: AES256CBC initialization vector invalid len=%1$zu
sv: AES256CBC-initieringsvektor med felaktig len=%1$zu

en: API error
sv: API-fel

en: Aborts the currently running domain job
sv: Avbryter det just nu körande domänjobbet

en: Accept SSH host key with hash '%1$s' for host '%2$s:%3$d' (%4$s/%5$s)?
sv: Acceptera SSH-värdnyckel med hashen ”%1$s” för värden ”%2$s:%3$d” (%4$s/%5$s)?

en: Access denied
sv: Åtkomst nekas

en: Activation of snoop request failed on interface '%1$s'
sv: Aktivering av avlyssningsbegäran misslyckades på gränssnittet ”%1$s”

en: Active %1$s devices on bus with %2$s, not doing bus reset
sv: Aktiva %1$s-enheter på bussen med %2$s, gör ingen bussåterställning

en: Active Block Commit
sv: Aktivt blockfastställande

en: Active Block Commit started
sv: Aktivt blockfastställande startade

en: Active channel stream exists for this domain
sv: Aktiva kanalströmmar finns för denna domän

en: Active console session exists for this domain
sv: Aktiv konsolsession finns för denna domän

en: Active:
sv: Aktivt:

en: Actual interface '%1$s' hostdev was not a PCI device
sv: Faktiskt gränssnitt ”%1$s” värdenhet var inte en PCI-enhet

en: Add an IOThread to the guest domain.
sv: Lägg till en IOThread till gästdomänen.

en: Add or remove vcpus
sv: Lägg till eller ta bort vcpu:er

en: Added
sv: Tillagt

en: Address
sv: Adress

en: Advice from numad is needed in case of automatic numa placement
sv: Råd från numad behövs vid automatisk numa-placering

en: After dumping core, failed to resume domain '%1$d' with libxenlight
sv: Efter minnesdumpen, misslyckades att återuppta domän ”%1$d” med libxenlight

en: Agent authentication is not supported on this host
sv: Agentautenticering stödjs inte på denna värd

en: Ain't nobody heard of that much cache level
sv: Det har väl ingen hört talas om så många cache-nivåer

en: All identities provided by the SSH Agent were rejected
sv: Alla identiteter levererade av SSH-agenten avvisades

en: All provided authentication methods with credentials were rejected by the server
sv: Alla tillhandahållna autentiseringsmetoder med kreditiv avvisades av servern

en: Allocate or free some pages in the pool for NUMA cell.
sv: Allokera eller frigör några sidor i poolen för NUMA-cel.

en: Allocation
sv: Allokering

en: Allocation:
sv: Allokering:

en: Allows setting or modifying the description or title of a domain.
sv: Tillåt inställning eller ändring av beskrivningen eller titeln för en domän.

en: Allows setting or modifying the description or title of a network.
sv: Tillåter inställning eller ändring av beskrivningen eller titeln för ett nätver.

en: An error occurred, but the cause is unknown
sv: Ett fel inträffade, men orsaken är okänd

en: An event loop implementation must be registered
sv: En implementering av en händelseslinga måste registreras

en: An explicit disk format must be specified
sv: Ett explicit diskformat måste anges

en: Ancestor model %1$s not found for CPU model %2$s
sv: Förfadersmodellen %1$s finns inte för CPU-modellen %2$s

en: Another relabel transaction is already started
sv: En annan ometiketteringstransaktion är redan startad

en: AnyType is missing 'type' property
sv: AnyType saknar egenskapen ”type”

en: Append, reset or remove specified key from the authorized keys file for given user
sv: Lägg till, återställ eller ta bort den angivna nyckeln från filen med auktoriserade nycklar för den angivna användaren

en: Argument 'cellid' in memnode element must correspond to existing guest's NUMA cell
sv: Argumentet ”cellid” i ett memnode-element måste motsvara en befintlig gästs NUMA-cell

en: Argument 'node' %1$zu outranges defined number of NUMA nodes
sv: Argumetet ”node” %1$zu går utanför intervallet för det definierade antalet NUMA-noder

en: Arguments must be non null
sv: Argumenten måste vara skilda från null

en: Arguments under memnode element do not correspond with existing guest's NUMA cell
sv: Argument under memnode-element motsvarar inte en befintlig gästs NUMA-cell

en: At least one NUMA node has to have CPUs
sv: Åtminstone en NUMA-nod måste ha CPU:er

en: At least one PTY console is required
sv: Åtminstone en PTY-konsol krävs

en: At least one cgroup controller is required
sv: Åtminstone en cgroup-styrenhet krävs

en: At least one numa node has to be configured when enabling memory hotplug
sv: Åtminstone en numa-nod måste vara konfigurerad när man aktiverar minnesbyte i drift

en: At least one of name, mac, or ip attribute must be specified for static host definition in network '%1$s'
sv: Åtminstone ett av attributen name, mac eller ip måste anges för statisk värddefinition i nätverket ”%1$s”

en: At least one of options --max-clients, --max-unauth-clients is mandatory
sv: Åtminstone en av flaggorna --max-clients, --max-unauth-clients är obligatorisk

en: At least one of options --min-workers, --max-workers, --priority-workers is mandatory
sv: Åtminstone en av flaggorna --min-workers, --max-workers, --priority-workers är obligatorisk

en: At least one tty is required
sv: Åtminstone en tty krävs

en: Attach device from an XML <file>.
sv: Anslut enhet från en XML <fil>.

en: Attach new disk device.
sv: Anslut ny diskenhet.

en: Attach new network interface.
sv: Anslut nytt nätverksgränssnitt.

en: Attached device %1$s has no type
sv: Den anslutna enheten %1$s har ingen typ

en: Attaching devices of type %1$d is not implemented
sv: Att ansluta enheter av typen %1$d är inte implementerat

en: Attaching memory device with size '%1$llu' would exceed domain's maxMemory config size '%2$llu'
sv: Att ansluta en minnesenhet med storleken ”%1$llu” skulle överskrida domänens konfigurerade maxMemory-storlek ”%2$llu”

en: Attempt to create %1$s without specifying mode
sv: Försök att skapa %1$s utan att ange läge

en: Attempt to migrate guest to the same host
sv: Försök att migrera en gäst till samma värd

en: Attempt to migrate guest to the same host %1$s
sv: Försök att migrera en gäst till samma värd %1$s

en: Attempt to overwrite resctrlid='%1$s' with id='%2$s'
sv: Försök att skriva över resctrlid='%1$s' med id='%2$s'

en: Attempt to send a non-blocking message with a synchronous reply
sv: Försök att skicka ett icke blockerande meddelanden med ett synkront svar

en: Attempt to send an asynchronous message with a synchronous reply
sv: Försök att skicka ett asynkront meddelanden med ett synkront svar

en: Attempted double use of PCI Address %1$s
sv: Försök att dubbelanvända PCI-adressen %1$s

en: Attempting to start nbdkit twice
sv: Försök att starta nbdkit två gånger

en: Attribute migratable is only allowed for 'host-passthrough' / 'maximum' CPU mode
sv: Attributet migratable är endast tillåtet för CPU-läget ”host-passthrough”/”maximum”

en: Attribute mode is only allowed for guest CPU
sv: Attributet mode är endast tillåtet för en gäst-CPU

en: Audit is not supported by the kernel
sv: Granskning (audit) stödjs inte av kärnan

en: Auto allocation of spice TLS port requested but spice TLS is disabled in qemu.conf
sv: Automatallokering av spice-TLS-port begärd men spice-TLS är avaktiverat i qemu.conf

en: Auto converge throttle:
sv: Automatkonvergeringsstrypning:

en: Automatic disk lease mode enabled, but no host ID is set
sv: Automatisk diskhyrläge (lease mode) aktiverat, men ingen värd-ID är satt

en: Available
sv: Tillgängliga

en: Available servers on a daemon. Currently only supports 'libvirtd' or 'virtproxyd'.
sv: Tillgängliga servrar på en demon. För närvarande stödjs endast ”libvritd” eller ”virtproxyd”.

en: Available:
sv: Tillgängliga:

en: BIOS serial console only supported on x86 architectures
sv: BIOS seriella konsol stödjs endast på x86-arkitekturer

en: Backup
sv: Säkerhetskopia

en: Backup Dump XML
sv: Säkerhetsdumps-XML

en: Backup started
sv: Säkerhetskopian startad

en: Bad $%1$s value.
sv: Felaktigt $%1$s-värde.

en: Bad ipv4 end address '%1$s' in <nat> in <forward> in network '%2$s'
sv: Felaktig ipv4-slutadress ”%1$s” i <nat> i <forward> i nätverket ”%2$s”

en: Bad ipv4 start address '%1$s' in <nat> in <forward> in network '%2$s'
sv: Felaktig ipv4-startadress ”%1$s” i <nat> i <forward> i nätverket ”%2$s”

en: Bad prefix name '%1$s' for resctrl monitor
sv: Felaktigt prefixnamn ”%1$s” för resctrl-monitor

en: Bad value for nativeMode
sv: Felaktigt värde för nativeMode

en: Bandwidth rate limiting is not supported
sv: Begränsning av bandbreddshastighet stödjs inte

en: Before dumping core, failed to suspend domain '%1$d' with libxenlight
sv: Före minnesdumpen, misslyckades att söva domänen ”%1$d” med libxenlight

en: Bhyve version does not support framebuffer
sv: Bhyve-versionen stödjer inte rambuffertar

en: Bit 29 (Long Mode) of HostSystem property 'hardware.cpuFeature[].edx' with value '%1$s' has unexpected value '%2$c', expecting '0' or '1'
sv: Bit 29 (långt läge) av egenskapen HostSystem ”hardware.cpuFeature[].edx” med värdet ”%1$s” har ett oväntat värde ”%2$c”, ”0” eller ”1” förväntades

en: Block Commit
sv: Blockfastställande

en: Block Commit started
sv: Blockfastställande startade

en: Block Copy
sv: Blockkopiering

en: Block Copy started
sv: Blockkopiering startade

en: Block I/O tuning is not available in session mode
sv: Block-I/O-trimning är inte tillgängligt i sessionsläge

en: Block I/O tuning is not available on this host
sv: Block-I/O-trimning är inte tillgängligt på denna värd

en: Block Pull
sv: Blockhämtande

en: Block Pull started
sv: Blockhämtande startade

en: Block commit
sv: Blockfastställande

en: Block device '%1$s' is resized
sv: Blockenheten ”%1$s” har ändrad storlek

en: Booted
sv: Startad

en: Both 'name' and 'parent' cannot be specified for the 'scsi_host' adapter
sv: Både ”name” och ”parent” kan inte anges för adaptern ”scsi_host”

en: Both port and URI requested for disk migration while being mutually exclusive
sv: Både port och URI begärda för diskmigrering fast de är ömsesidigt uteslutande

en: Both secret and the secret header are required
sv: Både hemligheten och hemlighetshuvudet krävs

en: Bounded
sv: Begränsad

en: Bridge '%1$s' has no QoS set, therefore unable to set 'floor' on '%2$s'
sv: Bryggan ”%1$s” har inte QoS satt, därför går det inte att sätta ”floor” på ”%2$s”

en: Bridge generation exceeded max id %1$d
sv: Bryggenerering överskred max-id %1$d

en: Bridge interface %1$s started
sv: Bryggränssnitt %1$s startat

en: Bridge:
sv: Brygga:

en: Buffer to small for ipset name
sv: Bufferten är för liten för ipset-namnet

en: Buffer too small for IPSETFLAGS type
sv: Bufferten är för liten för IPSETFLAGS-typen

en: Buffer too small for MAC address
sv: Bufferten är för liten för MAC-adressen

en: Buffer too small for uint16 type
sv: Bufferten är för liten för typen uint16

en: Buffer too small for uint32 type
sv: Bufferten är för liten för typen uint32

en: Buffer too small for uint8 type
sv: Bufferten är för liten för typen uint8

en: Buffer too small to print variable '%1$s' into
sv: Bufferten är för liten för att skriva variabeln ”%1$s” i

en: Build a given pool.
sv: Bygg en angiven pool.

en: Bus 0 must be PCI for integrated PIIX3 USB or IDE controllers
sv: Buss 0 måste vara PCI för integrerade PIIX3 USB- eller IDE-styrenheter

en: Busy
sv: Upptagen

en: CA certificate:
sv: CA-certifikat:

en: CCW addresses are not supported by machine type '%1$s'
sv: CCW-adresser stödjs inte av maskintypen ”%1$s”

en: CHS geometry can not be set for '%1$s' bus
sv: CHS-geometrin kan inte anges för bussen ”%1$s”

en: CHS translation mode can only be set for 'ide' bus not '%1$s'
sv: CHS-översättningsläget kan endast sättas för bussen ”ide” inte ”%1$s”

en: CPU %1$d in cpulist '%2$s' exceed the maxcpu %3$d
sv: CPU %1$d i cpulistan ”%2$s” överskrider maxcpu %3$d

en: CPU Affinity
sv: CPU-affinitet

en: CPU Affinity:
sv: CPU-släktskap:

en: CPU IDs in <numa> exceed the <vcpu> count
sv: CPU-ID:n i <numa> överskrider antalet <vcpu>

en: CPU Model %1$s too long for destination
sv: CPU-modellen %1$s är för lång för målet

en: CPU arch %1$s does not match host arch
sv: CPU-arkitekturen %1$s stämmer inte med värdarkitekturen

en: CPU architecture (/domain/os/type/@arch)
sv: CPU-arkitektur (/domän/os/typ/@arkitektur)

en: CPU cache mode '%1$s' can only be used with '%2$s' / '%3$s' CPUs
sv: CPU-cacheläget ”%1$s” kan endast användas med CPU:erna ”%2$s”/”%3$s”

en: CPU cache mode '%1$s' can only be used with level='3'
sv: CPU-cacheläget ”%1$s” kan endast användas med level='3'

en: CPU cache specification is not supported for '%1$s' architecture
sv: CPU-cachespecifikationen stödjs inte för arkitekturen ”%1$s”

en: CPU data
sv: CPU-data

en: CPU described in %1$s is identical to host CPU
sv: CPU:n som är beskriven i %1$s är identisk med värd-CPU:n

en: CPU described in %1$s is identical to the CPU provided by hypervisor on the host
sv: CPU:n som beskrivs i %1$s är identisk med CPU:n som tillhandahålls av hypervisorn på värden

en: CPU described in %1$s is incompatible with host CPU
sv: CPU:n som beskrivs i %1$s är inkompatibel med värd-CPU:n

en: CPU described in %1$s is incompatible with the CPU provided by hypervisor on the host
sv: CPU:n som beskrivs i %1$s är inkompatibel med CPU:n som tillhandahålls av hypervisorn på värden

en: CPU driver '%1$s' does not exist
sv: CPU-drivrutinen ”%1$s” finns inte

en: CPU feature %1$s already defined
sv: CPU-funktionen %1$s är redan definierad

en: CPU feature '%1$s' specified more than once
sv: CPU-funktionen ”%1$s” är angiven mer än en gång

en: CPU features not supported by hypervisor for %1$s architecture
sv: CPU-funktioner stödjs inte av hypervisorn för arkitekturen %1$s

en: CPU flags requested but can't determine default CPU for arch %1$s
sv: CPU-flaggor begärda men kan inte avgöra standard-CPU för arkitekturen %1$s

en: CPU frequency:
sv: CPU-frekvens:

en: CPU map:
sv: CPU-avbildning:

en: CPU maximum physical address bits number specification cannot be used with mode='%1$s'
sv: Specifikation av maximalt fysiskt CPU-adressbitsantal kan inte användas med läge=”%1$s”

en: CPU maximum physical address bits specification is not supported for '%1$s' architecture
sv: Specifikation av maximalt fysiskt CPU-adressbitsantal stödjs inte för arkitekturen ”%1$s”

en: CPU mode '%1$s' for %2$s %3$s domain on %4$s host is not supported by hypervisor
sv: CPU-läge ”%1$s” för domänen %2$s %3$s på värden %4$s stödjs inte av hypervisorn

en: CPU model %1$s already defined
sv: CPU-modellen %1$s är redan definierad

en: CPU model %1$s is not supported by hypervisor
sv: CPU-modellen %1$s stödjs inte av hypervisorn

en: CPU model %1$s too long for destination
sv: CPU-modellen %1$s är för lång för destinationen

en: CPU model '%1$s'
sv: CPU-modell ”%1$s”

en: CPU model '%1$s' not supported by hypervisor
sv: CPU-modellen ”%1$s” stödjs inte av hypervisorn

en: CPU model:
sv: CPU-modell:

en: CPU models
sv: CPU-modeller

en: CPU socket topology has changed
sv: CPU-sockeltopologin har ändrats

en: CPU socket(s):
sv: CPU-uttag:

en: CPU throttling rate increment for auto-convergence
sv: CPU-strypningshastighetsökning för automatkonvergens

en: CPU time
sv: CPU-tid

en: CPU time:
sv: CPU-tid:

en: CPU topology doesn't match maximum vcpu count
sv: CPU-topologin matchar inte maximala vcpu-antalet

en: CPU topology doesn't match the desired vcpu count
sv: CPU-topologin matchar inte det önskade vcpu-antalet

en: CPU tuning is not available in session mode
sv: CPU-trimning är inte tillgängligt i sessionsläge

en: CPU tuning is not available on this host
sv: CPU-trimning är inte tillgängligt på denna värd

en: CPU vendor %1$s already defined
sv: CPU-tillverkaren %1$s är redan definierad

en: CPU vendor %1$s not found
sv: CPU-tillverkaren %1$s finns inte

en: CPU vendor %1$s of model %2$s differs from vendor %3$s
sv: CPU-tillverkaren %1$s av modell %2$s skiljer från tillverkaren %3$s

en: CPU vendor specified without CPU model
sv: CPU-leverantören anges utan CPU-modell

en: CPU vendor value 0x%1$2llx already defined
sv: CPU-leverantörsvärdet 0x%1$2llx är redan definierat

en: CPU vendors do not match
sv: CPU-tillverkare stämmer inte överens

en: CPU(s):
sv: CPU(er):

en: CPUID registers unavailable
sv: CPUID-register är inte tillgängliga

en: CPUs are incompatible
sv: CPU:er är inkompatibla

en: CPUs online:
sv: CPU:er inkopplade:

en: CPUs present:
sv: CPU:er närvarande:

en: CURL (multi) mismatch
sv: CURL (multi) stämmer inte

en: CURL (share) mismatch
sv: CURL (share) stämmer inte

en: Cache allocation for the whole cache is not possible, specify size smaller than %1$llu
sv: Cache-allokering för hela cachen är inte möjligt, ange en storlek mindre än %1$llu

en: Cache allocation of size %1$llu is not divisible by granularity %2$llu
sv: Cache-allokering av storlek %1$llu är inte delbar med noggrannheten %2$llu

en: Cache allocation of size %1$llu is smaller than the minimum allowed allocation %2$llu
sv: Cache-allokering av storlek %1$llu är mindre än den minsta tillåtna allokeringen %2$llu

en: Cache level %1$d does not support tuning
sv: Cache-nivå %1$d stödjer inte trimning

en: Cache level %1$d does not support tuning for scope type '%2$s'
sv: Cache-nivå %1$d stödjer inte trimning av räckviddstypen ”%2$s”

en: Cache level %1$d id %2$u does not support tuning for scope type '%3$s'
sv: Cache-nivå %1$d id %2$u stödjer inte trimning av räckviddstypen ”%3$s”

en: Cache level '%1$u' already defined
sv: Cache-nivå ”%1$u” är redan definierad

en: Cache with id %1$u does not exists for level %2$d
sv: Cachen med i %1$u finns inte för nivå %2$d

en: Calculate a vm's memory dirty rate
sv: Beräkna en vm:s minnes smutsighetshastighet

en: Calculate memory dirty rate of a domain in order to decide whether it's proper to be migrated out or not.
    The calculated dirty rate information is available by calling 'domstats --dirtyrate'.
sv: Beräkna minnets smutsighetshastighet för en domän för att avgöra huruvida det är lämpligt att migreras ut eller inte.
    Den beräknade informationen om smutsighetshastighet är tillgänglig genom att anropa ”domstats --dirtyrate”.

en: Call to %1$s for unexpected type '%2$s'
sv: Anrop av %1$s för oväntad typ ”%2$s”

en: Call to %1$s for unexpected type '%2$s', expected '%3$s'
sv: Anrop av %1$s för oväntad typ ”%2$s”, ”%3$s” förväntades

en: Call to '%1$s' returned a list, expecting exactly one item
sv: Anrop av ”%1$s” returnerade en lista, precis en post förväntades

en: Call to '%1$s' returned an empty result, expecting a non-empty result
sv: Anrop av ”%1$s” returnerade ett tomt resultat, en icke tomt resultat förväntades

en: Call to '%1$s' returned something, expecting an empty result
sv: Anrop av ”%1$s” returnerade något, ett tomt resultat förväntades

en: Calling %1$s from '%2$s' failed
sv: Anrop av %1$s från ”%2$s” misslyckades

en: Can only modify disk quota
sv: Kan endast ändra diskkvot

en: Can only open VNC, SPICE or D-Bus p2p graphics backends, not %1$s
sv: Det går endast att öppna de grafiska bakänderna VNC, SPICE eller D-Bus p2p, inte %1$s

en: Can't add USB hub: USB is disabled for this domain
sv: Kan inte lägga till ett USB-nav: USB är avaktiverat för denna domän

en: Can't add USB input device. USB bus is disabled
sv: Kan inte lägga till en USB-inmatningsenhet. USB-bussen är avaktiverad

en: Can't add another USB controller: USB is disabled for this domain
sv: Kan inte lägga till en annan USB-styrenhet: USB är avaktiverat för denna domän

en: Can't add host USB device: USB is disabled in this host
sv: Kan inte lägga till en värd-USB-enhet: USB är avaktiverat på denna värd

en: Can't change domain configuration in managed save state
sv: Kan inte ändra domänkonfigurationen i hanterat sparat tillstånd

en: Can't change domain state.
sv: Kan inte ändra domäntillstånd.

en: Can't connect to $uri. Skipping.
sv: Kan inte ansluta till $uri. Hoppar över.

en: Can't create %1$s container: %2$s
sv: Kan inte skapa en %1$s-behållare: %2$s

en: Can't create initial configuration
sv: Kan inte skapa en initial konfiguration

en: Can't define NWFilter bindings in session mode
sv: Kan inte definiera NWFilter-bindningar i sessionsläge

en: Can't define NWFilters in session mode
sv: Kan inte definiera NWFilter i sessionsläge

en: Can't determine config path
sv: Kan inte avgöra konfigurationssökvägen

en: Can't determine page size
sv: Kan inte avgöra sidstorlek

en: Can't determine pid file path.
sv: Kan inte avgöra pid-filsökvägen.

en: Can't determine restart state file path
sv: Kan inte avgöra starta om tillståndsfilsökvägen

en: Can't determine socket paths
sv: Kan inte avgöra uttagssökvägen

en: Can't find boot device of type: %1$d, device index: %2$d
sv: Kan inte hitta startenhet av typen: %1$d, enhetsindex: %2$d

en: Can't find boot device of type: %1$s, index: %2$d
sv: Kan inte hitta startenhet av typen: %1$s, index: %2$d

en: Can't find disk '%1$s' in domain definition
sv: Kan inte hitta disken ”%1$s” i domändefinitionen

en: Can't find network boot device for index: %1$d
sv: Kan inte hitta nätverksstartenhet för index: %1$d

en: Can't get the UUID of the file to be attached as harddisk/dvd/floppy: %1$s
sv: Kan inte få UUID:t för filen som skall kopplas som hårddisk/dvd/floppy: %1$s

en: Can't initialize access manager
sv: Kan inte initiera åtkomsthanteraren

en: Can't load config file: %1$s: %2$s
sv: Kan inte läsa in konfigurationsfilen: %1$s: %2$s

en: Can't modify device type '%1$s'
sv: Kan inte modifiera enhetstypen ”%1$s”

en: Can't parse barrier from vzlist output '%1$s'
sv: Kan inte tolka barriärer från vzlist-utdata ”%1$s”

en: Can't parse limit from vzlist output '%1$s'
sv: Kan inte tolka gränsen från vzlist-utdata ”%1$s”

en: Can't parse prlctl output
sv: Kan inte tolka prlctl-utdata

en: Can't perform authentication: Authentication callback not provided
sv: Det går inte att utföra autentisering: inget autentiseringsåteranrop angivet

en: Can't perform keyboard-interactive authentication: Authentication callback not provided
sv: Det går inte att utföra tangentbordsinteraktiv autentisering: inget autentiseringsåteranrop angivet

en: Can't read %1$s
sv: Kan inte läsa %1$s

en: Can't rename domain to itself
sv: Det går inte att byta namn på domänen till sig själv

en: Can't set 0 processors for a VM
sv: Det går inte att ange 0 processorer till en VM

en: Can't set soft limit without hard limit
sv: Det går inte att ange en mjuk gräns utan en hård gräns

en: Can't setup disk for non-block device
sv: Det går inte att sätta upp en disk för en icke-blockenhet

en: Can't setup disk without media
sv: Det går inte att sätta upp en disk utan media

en: Can't setup host uuid
sv: Kan inte sätta upp värd-uuid

en: Can't shrink capacity below current capacity unless shrink flag explicitly specified
sv: Det går inte att krympa kapaciteten under den aktuella kapaciteten om inte flaggan shrink explicit är angiven

en: Cancelable task is blocked by an unanswered question but cancellation failed
sv: Annullerbar uppgift blockeras av en obesvarad fråga men annullationen misslyckades

en: Cancelled
sv: Avbruten

en: Cannot access '%1$s'
sv: Kan inte komma åt ”%1$s”

en: Cannot access backing file '%1$s' of storage file '%2$s'
sv: Kan inte komma åt den bakomliggande filen ”%1$s” för lagringsfilen ”%2$s”

en: Cannot access backing file '%1$s' of storage file '%2$s' (as uid:%3$u, gid:%4$u)
sv: Kan inte komma åt den bakomliggande filen ”%1$s” för lagringsfilen ”%2$s” (som aid:%3$u, gid:%4$u)

en: Cannot access storage file '%1$s'
sv: Kan inte komma åt lagringsfilen ”%1$s”

en: Cannot access storage file '%1$s' (as uid:%2$u, gid:%3$u)
sv: Kan inte komma åt lagringsfilen ”%1$s” (som aid:%2$u, gid:%3$u)

en: Cannot add CURL handle to a multi handle twice
sv: Kan inte lägga till ett CURL-handtag till ett multihandtag två gånger

en: Cannot add multicast MAC %1$s on '%2$s' interface
sv: Det går inte att lägga till en multicast-MAC %1$s på gränssnittet ”%2$s”

en: Cannot add pid to non-existing resctrl group
sv: Det går inte att lägga till ett pid till en icke befintlig rescrtrl-grupp

en: Cannot add uninitialized CURL handle to a multi handle
sv: Det går inte att lägga till ett oinitierat CURL-handtag till en multihandtag

en: Cannot alter an existing mem_nodes set
sv: Det går inte att ändra en befintlig mem_nodes-mängd

en: Cannot alter an existing nmem_nodes distances set for node: %1$zu
sv: Det går inte att ändra ett befintlig nmem_nodes-avstånd sat för node: %1$zu

en: Cannot attach disk until init PID is known
sv: Det går inte att ansluta en disk tills init-PID är känd

en: Cannot attach hostdev until init PID is known
sv: Det går inte att ansluta hostdev tills init-PID är känd

en: Cannot automatically add a new PCI bus for a device with connect flags %1$.2x
sv: Det går inte att automatiskt lägga till en ny PCI-buss för en enhet med anslutningsflaggorna %1$.2x

en: Cannot boot from device %1$s
sv: Det går inte att starta från enheten %1$s

en: Cannot check NBD device %1$s pid
sv: Kan inte kontrollera pid:en för NBD-enheten %1$s

en: Cannot check QEMU binary %1$s
sv: Kan inte kontrollera QEMU-binären %1$s

en: Cannot check QEMU module directory %1$s
sv: Kan inte kontrollera QEMU-modulkatalogen %1$s

en: Cannot check address family on this platform
sv: Kan inte kontrollera adressfamiljen på denna plattform

en: Cannot chown uniq path: %1$s
sv: Kan inte chown:a unik sökväg: %1$s

en: Cannot close resctrl
sv: Kan inte stänga resctrl

en: Cannot complete within timeout period
sv: Kan inte avsluta inom tidsgränsen

en: Cannot convert domain name to wide character string
sv: Kan inte konvertera domännamnet till en bred teckensträng

en: Cannot convert socket address to string: %1$s
sv: Kan inte konvertera uttagsadressen till en sträng: %1$s

en: Cannot convert wide character string back to multi-byte domain name
sv: Kan inte konvertera en bred teckensträng tillbaka till ett multibytes domännamn

en: Cannot create %1$s
sv: Kan inte skapa %1$s

en: Cannot create /dev
sv: Kan inte skapa /dev

en: Cannot create /dev/pts
sv: Kan inte skapa /dev/pts

en: Cannot create a vboxSnapshotXmlHardDisk
sv: Kan inte skapa en vboxSnapshotXmlHardDisk

en: Cannot create a vboxSnapshotXmlSnapshotPtr
sv: Kan inte skapa en vboxSnapshotXmlSnapshotPtr

en: Cannot create autostart directory %1$s
sv: Kan inte skapa autostartkatalogen %1$s

en: Cannot create daemon common directory '%1$s'
sv: Kan inte skapa demonens allmänna katalog ”%1$s”

en: Cannot create directory '%1$s'
sv: Kan inte skapa katalogen "%1$s"

en: Cannot create log directory '%1$s'
sv: Kan inte skapa loggkatalogen ”%1$s”

en: Cannot create macvlan devices on this platform
sv: Det går inte att skapa macvlan-enheter på denna plattform

en: Cannot create resctrl directory '%1$s'
sv: Kan inte skapa resctrl-katalogen ”%1$s”

en: Cannot create save directory '%1$s'
sv: Kan inte skapa en sparkatalog ”%1$s”

en: Cannot create socket '%1$s'
sv: Det går inte att skapa uttaget ”%1$s”

en: Cannot create socket directory '%1$s'
sv: Kan inte skapauttagskatalogen ”%1$s”

en: Cannot create user runtime directory '%1$s'
sv: Kan inte skapa användarkörtidskatalogen ”%1$s”

en: Cannot deactivate network autostart
sv: Kan inte avaktivera nätversautostarten

en: Cannot deactivate storage pool autostart
sv: Kan inte avaktivera lagringspoolsautostarten

en: Cannot delete directory '%1$s'
sv: Kunde inte ta bort katalogen "%1$s"

en: Cannot delete file '%1$s'
sv: Kan inte ta bort filen ”%1$s”

en: Cannot detach %1$s device with no alias
sv: Det går inte att koppla ifrån en %1$s-enhet utan alias

en: Cannot determine balloon device path
sv: Kan inte avgöra ballongenhetens sökväg

en: Cannot determine system clock HZ
sv: Kan inte avgöra systemklockans Hz

en: Cannot disable close-on-exec flag
sv: Kan inte avaktivera flaggan close-on-exec

en: Cannot disable close-on-exec flag on pipe %1$d
sv: Kan inte avaktivera flaggan close-on-exec på rör %1$d

en: Cannot disable close-on-exec flag on socket %1$d
sv: Kan inte avaktivera flaggan close-on-exec på uttag %1$d

en: Cannot duplicate FD %1$d
sv: Kan inte duplicera FB %1$d

en: Cannot duplicate fd %1$d onto fd %2$d
sv: Kan inte duplicera fb %1$d på fb %2$d

en: Cannot enable close-on-exec flag
sv: Kan inte aktivera flaggan close-on-exec

en: Cannot enable general autostart option without affecting other domains
sv: Det går inte att aktivera allmänna autostartflaggor utan att påverka andra domäner

en: Cannot extract CPU definition from domain capabilities XML
sv: Kan inte extrahera CPU-definitionen från domänförmågorna i XML

en: Cannot extract running %1$s hypervisor version
sv: Kan inte hämta ut version från körande %1$s hypervisor

en: Cannot find '%1$s' in node device database
sv: Kan inte hitta ”%1$s” i nodenhetsdatabasen

en: Cannot find '%1$s' in path
sv: Kan inte hitta ”%1$s” i sökvägen

en: Cannot find 'iothread' : %1$u
sv: Kan inte hitta ”iothread”: %1$u

en: Cannot find CPU model with PVR 0x%1$03llx
sv: Kan inte hitta CPU-modellen med PVR 0x%1$03llx

en: Cannot find CPU model with PVR 0x%1$08x
sv: Kan inte hitta en CPU-modell med PVR 0x%1$08x

en: Cannot find CPU vendor with vendor id 0x%1$02llx
sv: Kan inte hitta CPU-leverantören med leverantörs-id 0x%1$02llx

en: Cannot find blkio cgroup stats (%1$s) for block device '%2$s' (%3$s)
sv: Kan inte hitta blkio-cgroup-statistik (%1$s) för blockenhet ”%2$s” (%3$s)

en: Cannot find boot device of requested type %1$s
sv: Kan inte hitta en startenhet av den begärda typen %1$s

en: Cannot find byte '%1$s' stats for block device '%2$s'
sv: Kan inte hitta byte ”%1$s” statistik för blockenhet ”%2$s”

en: Cannot find byte stats for block device '%1$s'
sv: Kan inte hitta bytestatistik för blockenhet ”%1$s”

en: Cannot find program %1$d version %2$d
sv: Kan inte hitta program %1$d version %2$d

en: Cannot find security driver '%1$s'
sv: Kan inte hitta sälerhetsdrivrutin ”%1$s”

en: Cannot find start time for pid %1$d
sv: Kan inte hitta starttiden för pid %1$d

en: Cannot find suitable CPU model for given data
sv: Kan inte hitta en lämplig CPU-modell för givna data

en: Cannot get all servers from daemon
sv: Kan inte få alla servrar fån demonen

en: Cannot get cbm_mask from resctrl cache info
sv: Kan inte hämta cbm_mask från resctrl cache-info

en: Cannot get device slot
sv: Kan inte hämta enhetsfack

en: Cannot get disk location
sv: Kan inte hämta diskplats

en: Cannot get hard disk by location
sv: Kan inte hämta hårddisk efter plats

en: Cannot get host interface addresses
sv: Kan inte att hämta gränssnittsadresser

en: Cannot get interface MAC on '%1$s'
sv: Kan inte hämta gränssnitts-MAC på ”%1$s”

en: Cannot get interface MTU on '%1$s'
sv: Kan inte hämta gränssnitts-MTU på ”%1$s”

en: Cannot get interface flags on '%1$s'
sv: Kan inte hämta gränssnittsflaggor på ”%1$s”

en: Cannot get interface name for index '%1$i'
sv: Kan inte hämta gränssnittsnamn för index ”%1$i”

en: Cannot get max allocation from resctrl memory info
sv: Kan inte hämta maxallokering från resctrl minnesinformation

en: Cannot get maximum scheduler priority value
sv: Kan inte hämta maximalt prioritetsvärde för schemaläggaren

en: Cannot get medium
sv: Kan inte hämta medium

en: Cannot get medium attachment port
sv: Kan inte hämta anslutningsport för medium

en: Cannot get medium attachment slot
sv: Kan inte hämta anslutningsfack för medium

en: Cannot get medium attachment type
sv: Kan inte hämta anslutningstyp för medium

en: Cannot get min bandwidth from resctrl memory info
sv: Kan inte hämta minimibandbredd från resctrl minnesinformation

en: Cannot get min_cbm_bits from resctrl cache info
sv: Kan inte hämta min-cbm_bits från resctrl cache-information

en: Cannot get minimum scheduler priority value
sv: Kan inte hämta minimalt prioritetsvärde för schemaläggaren

en: Cannot get mon_features from resctrl
sv: Kan inte hämta mon_features från resctrl

en: Cannot get process uid and gid on this platform
sv: Kan inte hämta process-aid och -gid på denna plattform

en: Cannot get read only attribute
sv: Kan inte endast läsnings-attributet

en: Cannot get storage controller
sv: Kan inte hämta lagringsstyrenhet

en: Cannot get storage controller bus
sv: Kan inte hämta lagringsstyrenhetsbuss

en: Cannot get storage controller by name
sv: Kan inte hämta lagringsstyrenhet efter namn

en: Cannot get storage controller name
sv: Kan inte hämta lagringsstyrenhetsnamn

en: Cannot initialize thread local for current identity
sv: Kan inte initiera trådlokalt för den aktuella identiteten

en: Cannot instantiate filter due to unresolvable variables or unavailable list elements: %1$s
sv: Kan inte instansiera filter på grund av oupplösbara variabler eller otillgängliga listelement: %1$s

en: Cannot lock resctrl
sv: Kan inte låsa resctrl

en: Cannot migrate empty or read-only disk %1$s
sv: Det går inte att migrera tom eller endast läsbar disk %1$s

en: Cannot mount filesystem type %1$s
sv: kan inte montera filsystemstypen %1$s

en: Cannot move fd %1$d out of the way
sv: Kan inte flytta fb %1$d ur vägen

en: Cannot obtain CPU count
sv: Kan inte få tag i CPU-antal

en: Cannot offline enough CPUs
sv: Kan inte koppla ifrån tillräckligt med CPU:er

en: Cannot open %1$s
sv: Kan inte öppna %1$s

en: Cannot open /proc/cgroups
sv: Kan inte öppna /proc/cgroups

en: Cannot open embedded driver at path '%1$s', already open with path '%2$s'
sv: Kan inte öppna inbäddad drivrutin på sökvägen ”%1$s”, redan öppen med sökvägen ”%2$s”

en: Cannot open init control %1$s
sv: Kan inte initieringsstyrningen %1$s

en: Cannot open log file: '%1$s'
sv: Kan inte öppna loggfilen: ”%1$s”

en: Cannot open network interface control socket
sv: Kan inte öppna ett styruttag för nätverksgränssnittet

en: Cannot open resctrl
sv: Kan inte öppna resctrl

en: Cannot parse '%1$s' stat '%2$s'
sv: Kan inte tolka ”%1$s” status ”%2$s”

en: Cannot parse 'memory.stat' cgroup file.
sv: Kan inte tolka cgroup-filen ”memory.stat”.

en: Cannot parse <HardDisk> 'format' attribute
sv: Kan inte tolka <HardDisk> ”port”-attribut

en: Cannot parse <HardDisk> 'location' attribute
sv: Kan inte tolka <HardDisk> ”location”-attribut

en: Cannot parse <HardDisk> 'uuid' attribute
sv: Kan inte tolka <HardDisk> ”uuid”-attribut

en: Cannot parse <Machine> 'currentSnapshot' attribute
sv: Kan inte tolka <Machine>-attributet ”currentSnapshot”

en: Cannot parse <Machine> 'lastStateChange' attribute
sv: Kan inte tolka <Machine>-attributet ”lastStateChange”

en: Cannot parse <Machine> 'name' attribute
sv: Kan inte tolka <address>-attributet ”name”

en: Cannot parse <Machine> 'snapshotFolder' attribute
sv: Kan inte tolka <Machine>-attributet ”snapshotFolder”

en: Cannot parse <Machine> 'uuid' attribute
sv: Kan inte tolka <Machine>-attributet ”uuid”

en: Cannot parse <Machine> <Hardware> node
sv: Kan inte tolka <Machine> <Hardware>-nod

en: Cannot parse <Machine> <MediaRegistry> node
sv: Kan inte tolka <Machine> <MediaRegistry>-nod

en: Cannot parse <Machine> <StorageControllers> node
sv: Kan inte tolka <Machine> <StorageControllers>-nod

en: Cannot parse <Snapshot> 'name' attribute
sv: Kan inte tolka <Snapshot>-attributet ”name”

en: Cannot parse <Snapshot> 'timeStamp' attribute
sv: Kan inte tolka <Snapshot>-attributet ”timeStamp”

en: Cannot parse <Snapshot> 'uuid' attribute
sv: Kan inte tolka <Snapshot>-attributet ”uuid”

en: Cannot parse <Snapshot> <Hardware> node
sv: Kan inte tolka noden <Snapshot> <Hardware>

en: Cannot parse <Snapshot> <StorageControllers> node
sv: Kan inte tolka noden <Snapshot> <StorageControllers>

en: Cannot parse <VirtualBox> <Machine> node
sv: Kan inte tolka noden <VirtualBox> <Machine>

en: Cannot parse <address> 'port' attribute
sv: Kan inte tolka <address> ”port”-attribut

en: Cannot parse MAC address '%1$s' in network '%2$s'
sv: Kan inte tolka MAC-adressen ”%1$s” i nätverket ”%2$s”

en: Cannot parse USB device version %1$s
sv: Kan inte tolka USB-enhetsversionen %1$s

en: Cannot parse UUID '%1$s'
sv: Kan inte tolka UUID:t ”%1$s”

en: Cannot parse adapter '%1$s'
sv: Kan inte tolka adaptern ”%1$s”

en: Cannot parse blkio cgroup (%1$s) entry '%2$s'
sv: Kan inte tolka blkio-cgroup (%1$s) post ”%2$s”

en: Cannot parse blkio cgroup ('%1$s') entry '%2$s'
sv: Kan inte tolka blkio-cgroup (”%1$s”) post ”%2$s”

en: Cannot parse byte '%1$s' stat '%2$s'
sv: Kan inte tolka bytestatus ”%1$s” ”%2$s”

en: Cannot parse category in %1$s
sv: Kan inte tolka kategorin i %1$s

en: Cannot parse cbm_mask from resctrl cache info
sv: Kan inte tolka cbm_mask från resctrl cache-info

en: Cannot parse mode string
sv: Kan inte tolka lägessträngen

en: Cannot parse resctrl schema level '%1$s'
sv: Kan inte tolka resctrl schemanivå ”%1$s”

en: Cannot parse socket address '%1$s': %2$s
sv: Kan inte tolka uttagsadressen ”%1$s”: %2$s

en: Cannot parse socket service '%1$s': %2$s
sv: Kan inte tolka uttagstjänsten ”%1$s”: %2$s

en: Cannot parse start time %1$s for pid %2$d
sv: Kan inte tolka starttiden %1$s för pid %2$d

en: Cannot parse sys stat '%1$s'
sv: Kan inte tolka systemstatus ”%1$s”

en: Cannot parse user stat '%1$s'
sv: Kan inte tolka användarstatus ”%1$s”

en: Cannot parse uuid attribute of element <address>
sv: Kan inte tolka attributet uuid i elementet <address>

en: Cannot plug '%1$s' interface into '%2$s' because new combined inbound floor=%3$llu would overcommit average=%4$llu on network '%5$s'
sv: Det går inte att plugga gränssnittet ”%1$s” i ”%2$s” eftersm det nya kombinerade ingående golvet=%3$llu skulle överboka genomsnittet=%4$llu på nätverket ”%5$s”

en: Cannot plug '%1$s' interface into '%2$s' because new combined inbound floor=%3$llu would overcommit peak=%4$llu on network '%5$s'
sv: Det går inte att plugga gränssnittet ”%1$s” i ”%2$s” eftersm det nya kombinerade ingående golvet=%3$llu skulle överboka toppen=%4$llu på nätverket ”%5$s”

en: Cannot print data type %1$x
sv: Det går inte att skriva ut datatyp %1$x

en: Cannot read %1$s '%2$s'
sv: Kan inte läsa %1$s ”%2$s”

en: Cannot read cputime for domain
sv: Kan inte läsa spu-tid för domänen

en: Cannot read host CPUID
sv: Kan inte läsa värd-CPUID

en: Cannot recv data
sv: Kan inte ta emot data

en: Cannot recv data: %1$s
sv: Kan inte ta emot data: %1$s

en: Cannot remove CURL handle from a multi handle when it wasn't added before
sv: Det går inte att ta bort ett CURL-handtag från ett multihandtag när det inte lades till tidigare

en: Cannot remove stale PID file %1$s
sv: Kan inte ta bort en förlegad PID-fil %1$s

en: Cannot remove uninitialized CURL handle from a multi handle
sv: Det går inte att ta bort ett oinitierat CURL-handtag från ett multihandtag

en: Cannot rename checkpoint %1$s to %2$s
sv: Kan inte byta namn på checkpunkten %1$s till %2$s

en: Cannot rename interface '%1$s' to '%2$s' on this platform
sv: Det går inte att byta namn på gränssnittet ”%1$s” till ”%2$s” på denna plattform

en: Cannot resize the max memory on an active domain
sv: Det går inte att ändra storlek på maximalt minnen på en aktiv domän

en: Cannot resolve %1$s address: %2$s
sv: Kan inte slå upp adressen %1$s: %2$s

en: Cannot run interactive console without a controlling TTY
sv: Det går inte att köra en interaktiv konsol utan en styrande TTY

en: Cannot set a base label with AppArmour
sv: Kan inte sätta en basetikett för AppArmour

en: Cannot set an empty mem_nodes set
sv: Det går inte att sätta en tom mängd mem_nodes

en: Cannot set autostart for transient domain
sv: Det går inte att sätta autostart för en transient domän

en: Cannot set close-on-exec %1$d
sv: Kan inte sätta close-on-exec %1$d

en: Cannot set close-on-exec flag for socket
sv: Kan inte sätta flaggan close-on-exec på uttag

en: Cannot set coalesce info on '%1$s'
sv: Kan inte sätta föreningsinformation på ”%1$s”

en: Cannot set coalesce info on interface '%1$s'
sv: Kan inte sätta föreningsinformation på gränssnittet ”%1$s”

en: Cannot set context %1$s
sv: Kan inte sätta kontexten %1$s

en: Cannot set interface MAC on '%1$s'
sv: Kan inte sätta gränssnitts-MAC på ”%1$s”

en: Cannot set interface MAC to %1$s for ifname %2$s vf %3$d
sv: Kan inte sätta gränssnitts-MAC till %1$s för ifname %2$s vf %3$d

en: Cannot set interface MAC to %1$s on '%2$s'
sv: Kan inte sätta gränssnitts-MAC till %1$s på ”%2$s”

en: Cannot set interface MTU on '%1$s'
sv: Kan inte sätta gränssnitts-MTU på ”%1$s”

en: Cannot set interface flags on '%1$s'
sv: Kan inte sätta gränssnittsflaggor på ”%1$s”

en: Cannot set interface vlanid to %1$d for ifname %2$s vf %3$d
sv: Kan inte sätta gränssnitts-vlanid til %1$d för ifname %2$s vf %3$d

en: Cannot set memory higher than max memory
sv: Det går inte att sätta minnet högre än maximalt minne

en: Cannot set scheduler parameters for pid %1$lld
sv: Kan inte sätta schemaläggningsparametrar för pid%1$lld

en: Cannot setup CPU affinity until process is started
sv: Det går inte att sätta upp CPU-affinitet förrän processen startats

en: Cannot setup cgroups until process is started
sv: Det går inte att sätta upp cgroups förrän processen startats

en: Cannot setup keepalive on connection as requested, disconnecting
sv: Kan inte sätta upp keepalive på förbindelsen som begärt, kopplar ifrån

en: Cannot share CURL handle that is already shared
sv: Det går inte att dela ett CURL-handtag som redan delas

en: Cannot share uninitialized CURL handle
sv: Det går inte att dela ett oinitierat CURL-handtag

en: Cannot specify a label if relabelling is turned off. model=%1$s
sv: Det går inte att ange en etikett om omettikettering är avslaget, modell=%1$s

en: Cannot specify relabel if label is missing. model=%1$s
sv: Kan inte ange ometikett om etiketten saknas, modell=%1$s

en: Cannot stat %1$s
sv: Kan inte ta status på %1$s

en: Cannot stat '%1$s'
sv: Kan inte ta status på ”%1$s”

en: Cannot undefine HostVirtualSwitch that has a '%1$s' port
sv: Det går inte att avdefiniera HostVirtualSwitch som har en ”%1$s”-port

en: Cannot undefine transient domain
sv: Det går inte att avdefiniera en transient domän

en: Cannot unlock resctrl
sv: Kan inte låsa upp resctrl

en: Cannot unshare CURL handle that is not shared
sv: Det går inte att sluta dela ett CURL-handtag som inte delas

en: Cannot unshare mount namespace
sv: Det går inte att sluta dela en monteringsnamnrymd

en: Cannot unshare uninitialized CURL handle
sv: Det går inte att sluta dela ett oinitierat CURL-handtag

en: Cannot update device '%1$s', parent address mismatch (current parent address '%2$s')
sv: Kan inte uppdatera enheten ”%1$s”, föräldraadressen stämmer inte (aktuell föräldraadress ”%2$s”)

en: Cannot update device '%1$s', type mismatch (current type '%2$s')
sv: Kan inte uppdatera enheten ”%1$s”, typen stämmer inte (aktuell typ ”%2$s”)

en: Cannot update device '%1$s, uuid mismatch (current uuid '%2$s')
sv: Kan inte uppdatera enheten ”%1$s”, uuid stämmer inte (aktuellt uuid ”%2$s”)

en: Cannot use direct socket mode for %1$s transport
sv: Det går inte att använda direkt uttags-läge för %1$s-transport

en: Cannot use direct socket mode if no URI is set. For more information see https://libvirt.org/kbase/failed_connection_after_install.html
sv: Kan inte använda direkt uttagsläge om ingen URI är satt. För mer information se https://libvirt.org/kbase/failed_connection_after_install.html

en: Cannot use host name '%1$s' in network '%2$s'
sv: Kan inte använda värdnamnet ”%1$s” i nätverket ”%2$s”

en: Cannot use migrate v2 protocol with lock manager %1$s
sv: Det går inte att migrera v2-protokoll med låshanteraren %1$s

en: Cannot use predefined UUID
sv: Det går inte att använda en fördefinierad UUID

en: Cannot use slcp with devices other than console
sv: Det går inte att använda slcp med andra enheter än TTY-konsolen

en: Cannot use virtio serial for parallel/serial devices
sv: Det går inte att använda virtio serial för parallell-/seriellenheter

en: Cannot use volume path '%1$s'
sv: Kan inte använda volymsökvägen ”%1$s”

en: Cannot write data
sv: Kan inte skriva data

en: Cannot write device.map '%1$s'
sv: Kan inte skriva device.map ”%1$s”

en: Cannot write into schemata file '%1$s'
sv: Kan inte skriva till schemafilen ”%1$s”

en: Cannot write pid in tasks file '%1$s'
sv: Kan inte skriva pid i uppgiftsfilen ”%1$s”

en: Capacity
sv: Kapacitet

en: Capacity:
sv: Kapacitet:

en: Cardinality of list items must be the same for processing them in parallel
sv: Kardinaliteten för listposter måste vara samma för att bearbeta dem parallellt

en: Category range c%1$d-c%2$d too small
sv: Kategoriintervallet c%1$d–c%2$d är för litet

en: Ceph usage specified, but name is missing
sv: Ceph-användning angiven, men namn saknas

en: Certificate %1$s owner does not match the hostname %2$s
sv: Ägare till certifikatet %1$s stämmer inte med värdnamnet %2$s

en: Certificate %1$s purpose does not allow use for with a TLS client
sv: Syftet med certifikatet %1$s tillåter inte användning med en TLS-klient

en: Certificate %1$s purpose does not allow use for with a TLS server
sv: Syftet med certifikatet %1$s tillåter inte användning med en TLS-server

en: Certificate %1$s usage does not permit certificate signing
sv: Användning av certifikatet %1$s tillåter inte certifikatsignering

en: Certificate %1$s usage does not permit digital signature
sv: Användning av certifikatet %1$s tillåter inte digitala signaturer

en: Certificate %1$s usage does not permit key encipherment
sv: Användningen av certifikatet %1$s tillåter inte nyckelchiffrering

en: Certificate failed validation: %1$s
sv: Certifikatet kunde inte valideras: %1$s

en: Cgroup backend '%1$s' already registered.
sv: Cgroup-bakänden ”%1$s” är redan registrerad.

en: Chain name contains invalid characters
sv: Kedjenamnet innehåller ogiltiga tecken

en: Change bottom limit to number of workers.
sv: Ändra undre gränsen till antalet arbetare.

en: Change lifecycle actions for the guest domain.
sv: Ändra livscykelåtgärder för gästdomänen.

en: Change media of CD or floppy drive
sv: Ändra media för CD eller floppy-enhet

en: Change media of CD or floppy drive.
sv: Ändra media för CD eller floppy-enhet.

en: Change name of PID file
sv: Ändra namn på PID-filen

en: Change the current directory.
sv: Ändra aktuell katalog.

en: Change the current memory allocation in the guest domain.
sv: Ändra nuvarande minnesallokering i gästdomänen.

en: Change the current number of priority workers
sv: Ändra det aktuella antalet prioritetsarbetare

en: Change the maximum memory allocation limit in the guest domain.
sv: Ändra gräns för maximal minnesallokering för gästdomänen.

en: Change the number of virtual CPUs in the guest domain.
sv: Ändra antalet virtuella CPU:er i gästdomänen.

en: Change the upper limit to number of clients waiting for authentication to be connected to the server
sv: Ändra den övre gränsen på antalet klienter som väntar på autentisering som kan vara anslutna till servern

en: Change the upper limit to overall number of clients connected to the server.
sv: Ändra den övre gränsen på det totala antalet klienter som får vara anslutna till servern.

en: Change upper limit to number of workers.
sv: Ändra övre gränsen till antalet arbetare.

en: Changing destination XML is not supported
sv: Att ändra destinations-XML stödjs inte

en: Changing device type to/from spicevmc would change default target channel name
sv: Att ändra enhetstyp till/från spicevmc skulle ändra standardmålets kanalnamn

en: Changing fs access mode is not supported by vz driver.
sv: Att ändra fs-åtkomstläge stödjs inte av vz-drivrutinen.

en: Changing fs write policy is not supported by vz driver.
sv: Att ändra fs-skrivpolicy stödjs inte av vz-drivrutinen.

en: Check /dev/kvm is world writable or you are in a group that is allowed to access it
sv: Kontrollera att /dev/kvm är skrivbar för världen eller att du är i en grupp som har tillåtelse att komma åt den

en: Check that CPU and firmware supports virtualization and kvm module is loaded
sv: Kontrollera att CPU och fast programvara stödjer virtualisering och att kvm-modulen är laddad

en: Check that the 'kvm-intel' or 'kvm-amd' modules are loaded & the BIOS has enabled virtualization
sv: Kontrollera att modulen ”kvm-intel” eller ”kvm-amd” är laddad och att BIOS:et har virtualisering aktiverat

en: Check the host setup: interface %1$s has kernel autoconfigured IPv6 routes and enabling forwarding without accept_ra set to 2 will cause the kernel to flush them, breaking networking.
sv: Kontroller värdinställningen: gränssnittet %1$s har av kärnan autokonfigurerade IPv6-rutter och att aktivera vidarebefordran utan accept_ra satt till 2 kommer orsaka att kärnan tömmer dem, vilket gör sönder nätverket.

en: Checkpoint %1$s XML configuration not changed.
sv: Kontrollpunkt %1$s XML-konfiguration inte ändrad

en: Checkpoint %1$s edited.
sv: Kontrollpunkt %1$s redigerad

en: Checkpoint '%1$s' for incremental backup of disk '%2$s' not found
sv: Kontrollpunkt ”%1$s” för inkrementell säkerhetskopia av disk ”%2$s” finns inte

en: Checkpoint Delete
sv: Kontrollpunkt radera

en: Checkpoint Dump XML
sv: Kontrollpunkt dumpa XML

en: Checkpoint List
sv: Kontrollpunkt lista

en: Checkpoints have inconsistent relations for domain %1$s
sv: Kontrollpunkter har inkonsekventa relationer för domänen %1$s

en: Child process (%1$lld) unexpected %2$s
sv: Barnprocessen (%1$lld) oväntat %2$s

en: Child process (%1$s) unexpected %2$s%3$s%4$s
sv: Barnprocessen (%1$s) oväntat %2$s%3$s%4$s

en: Child quit during startup handshake
sv: Barnet avlutade under uppstartshandskakning

en: Children:
sv: Barn:

en: Class %1$s must derive from virDomainEvent
sv: Klassen %1$s måste härledas från virDomainEvent

en: Class %1$s must derive from virObjectEvent
sv: Klassen %1$s måste härledas från virObjectEvent

en: Class %1$s must derive from virObjectLockable
sv: Klassen %1$s måste härledas från virObjectLockable

en: Class %1$s must derive from virObjectRWLockable
sv: Klassen %1$s måste härledas från virObjectRWLockable

en: Client '%1$llu' disconnected
sv: Klienten ”%1$llu” bortkopplad

en: Client ID or DUID
sv: Klient-ID eller DUID

en: Client not found
sv: Klienten finns inte

en: Client not found: %1$s
sv: Klienten finns inte: %1$s

en: Client socket identity not available
sv: Klientuttagets identitet inte tillgänglig

en: Client's Distinguished Name is not on the list of allowed clients (tls_allowed_dn_list).  Use 'virt-pki-query-dn clientcert.pem' to view the Distinguished Name field in the client certificate, or run this daemon with --verbose option.
sv: Klientens särskiljande namn (Distinguished Name) finns inte i listan över tillåtna klienter (tls_allowed_dn_list). Använd ”virt-pki-query-dn clientcert.pem” för att se fältet särskiljande namn i klientcertifikatet, eller kör denna demon med flaggan --verbose.

en: Client's username is not on the list of allowed clients
sv: Klientens användarnamn finns inte på listan över tillåtna klienter

en: Clone an existing volume within the parent pool.
sv: Klona en befintlig volym inom föräldrapoolen.

en: Cloud-Hypervisor doesn't support '%1$s' device
sv: Cloud-Hypervisor stödjer inte enheten ”%1$s”

en: Cloud-Hypervisor state driver is not active
sv: Cloud-Hypervisorns tillståndsdrivrutin är inte aktiv

en: Cloud-Hypervisor version is too old (v15.0 is the minimum supported version)
sv: Cloud-Hypervisor-versionen är för gammal (v15.0 är den minsta stödda versionen)

en: Colliding cache allocations for cache level '%1$u' id '%2$u', type '%3$s'
sv: Kolliderande cache-allokeringar för cache-nivå ”%1$u” id ”%2$u”, typ ”%3$s”

en: Commit aborted
sv: Fastställande avbrutet

en: Commit changes from a snapshot down to its backing image.
sv: Fastställ ändringar från en ögonblicksbild ner på dess bakomligande avbild.

en: Commit complete
sv: Fastställande klart

en: Commit complete, overlay image kept
sv: Fastställande klart, överläggsavbild sparad

en: Commit failed
sv: Fastställandet misslyckades

en: Compiled against library: libvirt %1$d.%2$d.%3$d
sv: Kompilerad mot biblioteket: libvirt %1$d.%2$d.%3$d

en: Compiled with support for:
sv: Kompilerad med stöd för:

en: Compiled with support for:
sv: Kompilerad med stöd för:

en: Completed
sv: Färdig

en: Completed with no error
sv: Färdigställd utan fel

en: Compressed data:
sv: Komprimerade data:

en: Compressed migration is not supported by QEMU binary
sv: Komprimerad migrering stödjs inte av QEMU-binären

en: Compressed pages:
sv: Komprimerade sidor:

en: Compression cache misses:
sv: Komprimerade cahce-missar:

en: Compression cache:
sv: Komprimerings-cache:

en: Compression cache: %1$.3lf %2$s
sv: Komprimerings-cache: %1$.3lf %2$s

en: Compression method '%1$s' is only supported with parallel migration
sv: Komprimeringsmetoden ”%1$s” stödjs bara med parallell migrering

en: Compression method '%1$s' is specified twice
sv: Komprimeringsmetod ”%1$s” är angiven två gånger

en: Compression method '%1$s' isn't supported with parallel migration
sv: Komprimeringsmetoden ”%1$s” stödjs inte med parallell migrering

en: Compression overflows:
sv: Komprimeringspill:

en: Compression program for %1$s image format in configuration file isn't available
sv: Komprimeringsprogram för avbildsformatet %1$s i konfigurationsfilen är inte tillgängligt

en: Compute baseline CPU for a set of given CPUs.
sv: Beräkna baslinjes-CPU för en uppsättning angivna CPU:er.

en: Compute baseline CPU for a set of given CPUs. The result will be tailored to the specified hypervisor.
sv: Beräkna baslinjes-CPU för uppsättning av givna CPU:er. Resultatet kommer skräddarsys för den angivna hypervisorn.

en: Concrete job for %1$s invocation is in error state
sv: Konkret jobb för anrop av %1$s är i feltillstånd

en: Concrete job for %1$s invocation is in unknown state
sv: Konkret jobb för anrop av %1$s är i okänt tillstånd

en: Config asks for inherit net namespace as well as private network interfaces
sv: Konfigurationen frågar efter såväl en ärvd nätnamnrymd som privata nätverksgränssnitt

en: Config entry '%1$s' must represent a boolean value (true|false)
sv: Konfigurationsposten ”%1$s” måste representera ett booleskt värde (sant|falskt)

en: Config entry '%1$s' must represent an integer value
sv: Konfigurationsposten ”%1$s” måste representera ett heltalsvärde

en: Configuration file
sv: Konfigurationsfil

en: Configuration file (unless overridden by -f):
sv: Konfigurationsfil (om inte åsidosatt av -f):

en: Configure a domain to be automatically started at boot.
sv: Konfigurera en domän till att automatiskt starta vid uppstart.

en: Configure a network to be automatically started at boot.
sv: Konfigurera ett nätverk att starta automatiskt vid uppstart.

en: Configure a node device to be automatically started at boot.
sv: Konfigurera en nodenhet som automatiskt startas vid uppstart.

en: Configure a pool to be automatically started at boot.
sv: Konfigurera en pool till att automatiskt starta vid uppstart.

en: Configuring the '%1$s' timer is not supported for virtType=%2$s arch=%3$s machine=%4$s guests
sv: Konfiguration at timern ”%1$s” stödjs inte för gäster virtType=%2$s arkitektur=%3$s maskin=%4$s

en: Configuring the '%1$s' timer is not supported with this QEMU binary
sv: Konfiguration av timern ”%1$s” stödjs inte med denna QEMU-binär

en: Connect the virtual serial console for the guest
sv: Anslut den virtuella seriekonsolen för gästen

en: Connect to a daemon's administrating server.
sv: Anslut till en domins administrerande server.

en: Connect to local hypervisor. This is built-in command after shell start up.
sv: Anslut till lokal hypervisor. Detta är inbyggt kommando efter skalet startat upp.

en: Connected since
sv: Ansluten sedan

en: Connected to domain '%1$s'
sv: Anslöt till domänen ”%1$s”

en: Connected to the admin server
sv: Anslöt till administrationsservern

en: Connections from inside daemon must be direct
sv: Anslutningar från insidan av demonen måste vara direkt

en: Console only works in PTY mode
sv: Konsolen fungerar endast i PTY-läge

en: Constant pages:
sv: Konstanta sidor:

en: Container ID is not specified
sv: Behållar-ID är inte angivet

en: Container does not provide an initctl pipe
sv: Behållaren tillhandahåller inte ett initctl-rör

en: Container is not defined
sv: Behållaren är inte definierad

en: Control groups not supported on this platform
sv: Styrgrupper stödjs inte på denna plattform

en: Controllers must use the 'ccid' address type
sv: Styrenheten måste använda adresstypen ”ccid”

en: Convert domain XML config to a native guest configuration format.
sv: Konvertera domän-XML-konfigurationen till ett eget gästkonfigurationsformat.

en: Convert domain XML to native config
sv: Konvertera domän-XML till egen konfiguration

en: Convert native config to domain XML
sv: Konvertera egen konfiguration domän-XML

en: Convert native guest configuration format to domain XML format.
sv: Konvertera eget gästkonfigurationsformat till domän-XML-format.

en: Copy a disk backing image chain to dest.
sv: Kopiera en bakomliggande diskavbildskedja till destinationen.

en: Copy aborted
sv: Kopieringen avbruten

en: Copy failed
sv: Kopieringen misslyckades

en: Core dump a domain.
sv: Spara kärnan för en domän.

en: Core(s) per socket:
sv: Kärnor per uttag:

en: Could find volume with name: %1$s
sv: Kunde hitta en volym med namnet: %1$s

en: Could not add CDATA to doc root
sv: Kunde inte lägga till CDATA till dokumentroten

en: Could not add IDE controller
sv: Kunde inte lägga till en IDE-styrenhet

en: Could not add attribute to XML node
sv: Kunde inte lägga till attribut till XML-noden

en: Could not add attribute to node
sv: Kunde inte lägga till attribut till noden

en: Could not add child node %1$s
sv: Kunde inte lägga till barnnoden %1$s

en: Could not add child node to methodNode
sv: Kunde inte lägga till en barnnod till methodNode

en: Could not add child to XML node
sv: Kunde inte lägga till ett barn till XML-noden

en: Could not add virtual disk parent
sv: Kunde inte lägga till förälder till virtuell disk

en: Could not allocate disk def
sv: Kunde inte allokera diskdefinitionen

en: Could not allocate disk definition
sv: Kunde inte allokera diskdefinitionen

en: Could not assign address to disk '%1$s'
sv: Kunde inte tilldela adressen till disken ”%1$s”

en: Could not attach network %1$zu
sv: Kunde inte ansluta nätverk %1$zu

en: Could not attach serial port %1$zu
sv: Kunde inte ansluta serieport %1$zu

en: Could not attach the file as harddisk/dvd/floppy: %1$s
sv: Kunde inte koppla in filen som hårddisk/dvd/floppy: %1$s

en: Could not build CURL header list
sv: Kunde inte bygga CURL-huvudlista

en: Could not change memory parameters: %1$s
sv: Kunde inte ändra minnesparametrar: %1$s

en: Could not change scheduler parameters: %1$s
sv: Kunde inte ändra schemaläggningsparametrar: %1$s

en: Could not chown on swtpm logfile %1$s
sv: Kunde inte göra chown på swtpm-loggfilen %1$s

en: Could not complete transfer: %1$s (%2$d)
sv: Kunde inte fullborda överföringen: %1$s (%2$d)

en: Could not configure network
sv: Kunde inte konfigurera nätverket

en: Could not convert domain name to VEID
sv: Kunde inte konvertera domännamnet till VEID

en: Could not convert from %1$s to UTF-8 encoding
sv: Det gick inte att konvertera från %1$s till UTF-8-kodning

en: Could not copy an XML node
sv: Kunde inte kopiera en XML-nod

en: Could not copy default config
sv: Kunde inte kopiera standardkonfigurationen

en: Could not copy volume: %1$s
sv: Kunde inte kopiera volymen: %1$s

en: Could not create CDATA element
sv: Kunde inte skapa ett CDATA-element

en: Could not create TPM directory %1$s
sv: Kunde inte skapa en TPM-katalog %1$s

en: Could not create WQL filter
sv: Kunde inte skapa ett WQL-filter

en: Could not create XML document
sv: Kunde inte skapa ett XML-dokument

en: Could not create base storage, rc=%1$08x
sv: Kunde inte skapa baslagring, rc=%1$08x

en: Could not create directory %1$s as %2$u:%3$d
sv: Kunde inte skapa katalogen %1$s som %2$u:%3$d

en: Could not create filter
sv: Kunde inte skapa ett filter

en: Could not create harddisk, rc=%1$08x
sv: Kunde inte skapa en hårddisk, rc=%1$08x

en: Could not create log directory
sv: Kunde inte skapa en loggkatalog

en: Could not create monitor
sv: Kunde inte skapa en monitor

en: Could not create openwsman client
sv: Kunde inte skapa en openwsman-klient

en: Could not create simple param
sv: Kunde inte skapa en enkel parameter

en: Could not create snapshot: %1$s
sv: Kunde inte skapa en ögonblicksbild: %1$s

en: Could not create temporary xml doc
sv: Kunde inte skapa ett tillfälligt xml-dokument

en: Could not create thread. QEMU initialization might be incomplete
sv: Kunde inte skapa en tråd. QEMU-initieringen kan vara ofullständig

en: Could not create volume: %1$s
sv: Kunde inte skapa volymen: %1$s

en: Could not define domain: %1$s
sv: Kunde inte definiera domänen: %1$s

en: Could not delete snapshot '%1$s': %2$s
sv: Kunde inte radera ögonblicksbilden ”%1$s”: %2$s

en: Could not delete volume: %1$s
sv: Kunde inte radera volymen: %1$s

en: Could not deserialize pull response item
sv: Kunde inte avserialisera posten med dragsvar

en: Could not destroy domain: %1$s
sv: Kunde inte förstöra domänen: %1$s

en: Could not dlsym %1$s from '%2$s': %3$s
sv: Kunde inte göra dlsym %1$s från ”%2$s”: %3$s

en: Could not extract VirtualBox version
sv: Kunde inte extrahera VirtualBox-version

en: Could not extract vzctl version
sv: Kunde inte extrahera vzctl-version

en: Could not find %1$s
sv: Kunde inte hitta %1$s

en: Could not find %1$s controller with index %2$d required for device
sv: Kunde inte hitta styrenheten %1$s med index %2$d som krävs för enheten

en: Could not find %1$s with name '%2$s'
sv: Kunde inte hitta %1$s med namnet ”%2$s”

en: Could not find 'active' element
sv: Kunde inte hitta elementet ”active”

en: Could not find <name>
sv: Kunde inte hitta <namn>

en: Could not find <uuid>
sv: Kunde inte hitta <uuid>

en: Could not find HostPortGroup for key '%1$s'
sv: Kunde inte hitta HostPortGroup för nyckeln ”%1$s”

en: Could not find HostPortGroup with key '%1$s'
sv: Kunde inte hitta HostPortGroup med nyckeln ”%1$s”

en: Could not find HostVirtualSwitch with UUID '%1$s'
sv: Kunde inte hitta HostVirtualSwitch med UUID ”%1$s”

en: Could not find HostVirtualSwitch with name '%1$s'
sv: Kunde inte hitta HostVirtualSwitch med namnet ”%1$s”

en: Could not find Msvm_DiskDrive object
sv: Kunde inte hitta Msvm_DiskDrive-objekt

en: Could not find PCI controller with index '%1$u' required for device at address '%2$s'
sv: Kunde inte hitta PCI-styrenheten med index ”%1$u” som krävs för enheten på adressen ”%2$s”

en: Could not find PhysicalNic with key '%1$s'
sv: Kunde inte hitta PhysicalNic med nyckeln ”%1$s”

en: Could not find PhysicalNic with name '%1$s'
sv: Kunde inte hitta PhysicalNic med namnet ”%1$s”

en: Could not find any 'network' element in status file
sv: Kunde inte hitta något ”network”-element i statusfilen

en: Could not find any 'pool' element in state file
sv: Kunde inte hitta något ”pool”-element i statusfilen

en: Could not find any mounted v1 controllers
sv: Kunde inte hitta några monterade v1-styrenheter

en: Could not find any network device under PCI device at %1$s
sv: Kunde inte hitta någon nätverksenhet under PCI-enheten vid %1$s

en: Could not find any vport capable device
sv: Kunde inte hitta vport-kapabel enhet

en: Could not find auto-added %1$s controller with index %2$zu
sv: Kunde inte hitta någon automattillagt %1$s-styrenhet med index %2$zu

en: Could not find compute resource specified in '%1$s'
sv: Kunde inte hitta beräkningsresursen som är angiven i ”%1$s”

en: Could not find controller for disk!
sv: Kunde inte hitta någon styrenhet för disken!

en: Could not find datacenter specified in '%1$s'
sv: Kunde inte hitta datacentret som anges i ”%1$s”

en: Could not find datastore containing absolute path '%1$s'
sv: Kunde inte hitta dtalagring som innehåller absolutsökvägen ”%1$s”

en: Could not find datastore with name '%1$s'
sv: Kunde inte hitta datalagring med namnet ”%1$s”

en: Could not find directory separator in %1$s
sv: Kunde inte hitta en katalogseparator i %1$s

en: Could not find domain snapshot with internal name '%1$s'
sv: Kunde inte hitta en domänögonblicksbild med det interna namnet ”%1$s”

en: Could not find domain with UUID '%1$s'
sv: Kunde inte hitta en domän med UUID ”%1$s”

en: Could not find domain with name '%1$s'
sv: Kunde inte hitta domänen med namnet ”%1$s”

en: Could not find host system specified in '%1$s'
sv: Kunde inte hitta värdsystemet som är specificerat i ”%1$s”

en: Could not find matching device
sv: Kunde inte hitta en matchande enhet

en: Could not find matching device '%1$s'
sv: Kunde inte hitta en matchande enhet ”%1$s”

en: Could not find parent device for '%1$s'
sv: Kunde inte hitta föräldraenheten till ”%1$s”

en: Could not find physical NIC with MAC address '%1$s'
sv: Kunde inte hitta en fysisk NIC med MAC-adress ”%1$s”

en: Could not find physical NIC with name '%1$s'
sv: Kunde inte hitta en fysisk NIC med namnet ”%1$s”

en: Could not find placement for v1 controller %1$s
sv: Kunde inte hitta en placering av v1-styrenheten %1$s

en: Could not find placement for v2 controller
sv: Kunde inte hitta en placering av v2-styrenheten

en: Could not find selectors in method response
sv: Kunde inte hitta selektorer i metodsvaret

en: Could not find snapshot with name '%1$s'
sv: Kunde inte hitta en ögonblicksbild med namnet ”%1$s”

en: Could not find storage pool with name '%1$s'
sv: Kunde inte hitta en lagringspool med namnet ”%1$s”

en: Could not find storage pool with name: %1$s
sv: Kunde inte hitta en lagringspool med namnet: ”%1$s”

en: Could not find storage pool with uuid '%1$s'
sv: Kunde inte hitta en lagringspool med uuid ”%1$s”

en: Could not find storage volume with key '%1$s'
sv: Kunde inte hitta en lagringsvolym med nyckeln ”%1$s”

en: Could not find value for variable '%1$s'
sv: Kunde inte hitta ett värde för variabeln ”%1$s”

en: Could not find variable '%1$s' in iterator
sv: Kunde inte hitta variabeln %1$s i iteratorn

en: Could not find vf/instanceId %1$u/%2$s in netlink response
sv: Kunde inte hitta vf/instanceId %1$u/%2$s i netlink-svaret

en: Could not find volume with name: %1$s
sv: Kunde inte hitta en volym med namnet: %1$s

en: Could not format channel target type
sv: Kunde inte formatera kanalmålstypen

en: Could not format console target type
sv: Kunde inte formatera konsolmåltypen

en: Could not format serial target type
sv: Kunde inte formatera seriellmålstypen

en: Could not free deserialized data
sv: Kunde inte frigöra deserialiserade data

en: Could not generate eth name for container
sv: Kan inte generera ett eth-namn till behållaren

en: Could not generate medium name for the disk at: port:%1$d, slot:%2$d
sv: Kunde inte generera mediumnamn för disken vid: port:%1$d, fack:%2$d

en: Could not generate next class ID
sv: Kunde inte generera nästa klass-ID

en: Could not generate veth name
sv: Kunde inte generera ett veth-namn

en: Could not get EPR address
sv: Kunde inte hämta en EPR-adress

en: Could not get EPR items
sv: Kunde inte få tag i EPR-element

en: Could not get IMedium
sv: Kunde inte få tag i IMedium

en: Could not get Msvm_DiskDrive default InstanceID
sv: Kunde inte standard InstanceID för Msvm_DiskDrive

en: Could not get Msvm_ShutdownComponent for domain with UUID '%1$s'
sv: Kunde inte hämta Msvm_ShutdownComponent för domänen med UUID ”%1$s”

en: Could not get SOAP body
sv: Kunde inte hämta SOAP-kropp

en: Could not get UUID of virtual machine
sv: Kunde inte få tag i UUID för den virtuella maskinen

en: Could not get Virtual functions on %1$s
sv: Kunde inte få tag i Virtual-funktioner på: %1$s

en: Could not get access to ACL tech driver '%1$s'
sv: Kunde inte få åtkomst till ACL-teknikdrivrutinen ”%1$s”

en: Could not get checkpoint name
sv: Kunde inte få tag i checkpunktsnamnet

en: Could not get current time
sv: Kunde inte ta reda på aktuell tid

en: Could not get device port
sv: Kunde inte få tag i enhetsport

en: Could not get device slot
sv: Kunte inte få tag i enhetsfack

en: Could not get device type
sv: Kunde inte få tag i enhetstyp

en: Could not get free memory for host %1$s
sv: Kunde inte få tag i fritt minne för värden %1$s

en: Could not get instance ID for %1$s invocation
sv: Kunde inte få tag i instans-ID för anrop av %1$s

en: Could not get interface information for '%1$s', which is a enslaved in bond '%2$s'
sv: Kunde inte få tag i gränssnittsinformation för ”%1$s”, vilken är förslavad i bindningen ”%2$s”

en: Could not get interface information for '%1$s', which is a member of bridge '%2$s'
sv: Kunde inte få tag i gränssnittsinformationen för ”%1$s”, vilket är en medlem av bryggan ”%2$s”

en: Could not get interface list
sv: Kunde inte få tag i gränssnittslistan

en: Could not get interface list for '%1$s'
sv: Kunde inte få tag i gränssnittslistan för ”%1$s”

en: Could not get iterator index for (internal) iterator ID %1$u
sv: Kunde inte få tag i iteratorindex för (internt) iterator-ID %1$u

en: Could not get iterator index for iterator ID %1$u
sv: Kunde inte få tag i iteratorindex för iterator-ID %1$u

en: Could not get list of Defined Domains
sv: Kunde inte få tag i listan över definierade domäner

en: Could not get list of Domains
sv: Kunde inte få tag i listan över domäner

en: Could not get list of domains
sv: Kunde inte få tag i listan över domäner

en: Could not get list of machines
sv: Kunde inte få tag i listan över maskiner

en: Could not get maximum definition of Msvm_ProcessorSettingData for host %1$s
sv: Kunde inte hitta maximumdefinitionen av Msvm_ProcessorSettingData för värden %1$s

en: Could not get medium storage location
sv: Kunde inte få tag i mediumlagringsplatsen

en: Could not get members of bridge '%1$s'
sv: Kunde inte få tag i medlemmar i bryggan ”%1$s”

en: Could not get name of virtual machine
sv: Kunde inte få tag i namnet på den virtuella maskinen

en: Could not get nth (%1$u) value of variable '%2$s'
sv: Kunde inte få n:e (%1$u) värdet på variabeln ”%2$s”

en: Could not get number of Defined Domains
sv: Kunde inte få tag i antalet definierade domäner

en: Could not get number of Domains
sv: Kunde inte få tag i antalet domäner

en: Could not get parent of '%1$s'
sv: Kunde inte ta reda på föräldern till ”%1$s”

en: Could not get process ID of passt
sv: Kunde inte få tag i process-ID för passt

en: Could not get process id of swtpm
sv: Kunde inte få tag i process-id för swtpm

en: Could not get process id of vhost-user-gpu
sv: Kunde inte få tag i process-id för vhost-user-gpu

en: Could not get read only state
sv: Kunde inte få tag i endast-läsbart-tillstånd

en: Could not get response
sv: Kunde inte få svar

en: Could not get response items
sv: Kunde inte få svarselement

en: Could not get return value for %1$s invocation
sv: Kunde inte få returvärdet för anrop av %1$s

en: Could not get root node of XML document
sv: Kunde inte få tag i rotnoden av XML-dokumentet

en: Could not get root of XML document
sv: Kunde inte få tag i roten av XML-dokumentet

en: Could not get slaves of bond '%1$s'
sv: Kunde inte få tag i slavarna av bindningen ”%1$s”

en: Could not get snapshot id
sv: Kunde inte få tag i ögonblicsbilds-id

en: Could not get snapshot name
sv: Kunde inte få tag i ögonblicsbildsnamn

en: Could not get storage controller bus
sv: Kan inte få tag i lagringsstyrenhetsbuss

en: Could not get storage controller by name
sv: Kan inte få tag i lagringsstyrenhet efter namn

en: Could not get syspath for parent of '%1$s'
sv: Kunde inte få tag i syspath för föräldern till ”%1$s”

en: Could not get temp xml doc root
sv: Kunde inte få tag i temporär xml-dokumentsrot

en: Could not get version information for host %1$s
sv: Kunde inte få versioninformation för värden %1$s

en: Could not handle file name '%1$s'
sv: Kunde inte hantera filnamnet ”%1$s”

en: Could not init options
sv: Kunde inte initiera flaggor

en: Could not initialize CURL
sv: Kunde inte initiera CURL

en: Could not initialize CURL (multi)
sv: Kunde inte initiera CURL (multi)

en: Could not initialize CURL (share)
sv: Kunde inte initiera CURL (delat)

en: Could not initialize CURL mutex
sv: Kunde inte initiera CURL-mutex

en: Could not initialize a CURL (share) mutex
sv: Kunde inte initiera CURL (delat)-mutex

en: Could not initialize openwsman transport
sv: Kunde inte initiera openwsman-transporten

en: Could not initialize options
sv: Kunde inte initiera flaggor

en: Could not initialize session mutex
sv: Kunde inte initiera sessions-mutex

en: Could not instantiate XML document
sv: Kunde inte instansiera XML-dokumentet

en: Could not look up Win32_ComputerSystem
sv: Kunde inte slå upp Win32_ComputerSystem

en: Could not look up active virtual machines
sv: Kunde inte slå upp aktiva virtuella maskiner

en: Could not look up inactive virtual machines
sv: Kunde inte slå upp inaktiva virtuella maskiner

en: Could not look up processor setting data with virtual system instance ID '%1$s'
sv: Kunde inte slå upp processorinställningsdata med virtuellt systems instans-ID ”%1$s”

en: Could not look up processor(s) on '%1$s'
sv: Kunde inte slå upp processorer på ”%1$s”

en: Could not look up resource allocation setting data with virtual system instance ID '%1$s'
sv: Kunde inte slå upp inställningsdata för resursallokering med virtuellt systems instans-ID ”%1$s”

en: Could not lookup %1$s for %2$s invocation
sv: Kunde inte slå upp %1$s för anrop av %2$s

en: Could not lookup '%1$s' from '%2$s'
sv: Kunde inte slå upp ”%1$s” från ”%2$s”

en: Could not lookup '%1$s' list from '%2$s'
sv: Kunde inte slå upp listan över ”%1$s” från ”%2$s”

en: Could not lookup EPR item reference parameters
sv: Kunde inte slå upp EPR-elementreferensparametrar

en: Could not lookup SOAP body
sv: Kunde inte slå upp SOAP-kropp

en: Could not lookup controller model for '%1$s'
sv: Kan inte slå upp styrenhetsmodellen för ”%1$s”

en: Could not lookup datastore host mount
sv: Kunde inte slå upp datalagrets värdmontering

en: Could not lookup pull response
sv: Kunde inte slå upp hämtningssvar

en: Could not lookup pull response items
sv: Kunde inte slå upp hämtningssvarselement

en: Could not lookup root snapshot list
sv: Kunde inte slå upp rotögonblicksbildslistan

en: Could not migrate domain, migration task finished with an error: %1$s
sv: Det gick inte att migrera domänen, migreringsuppdraget avslutade med ett fel: %1$s

en: Could not migrate domain, validation reported a problem
sv: Det gick inte att migrera domänen, valideringen rapporterade ett problem

en: Could not migrate domain, validation reported a problem: %1$s
sv: Det gick inte att migrera domänen, valideringen rapporterade ett problem: %1$s

en: Could not open '%1$s' to trigger host scan
sv: Kunde inte öppna ”%1$s” för att utlösa en värdskanning

en: Could not open /proc/net/dev
sv: Kunde inte öppna /proc/net/dev

en: Could not open TPM device %1$s
sv: Kunde inte öppna TPM-enheten %1$s

en: Could not open TPM device's cancel path %1$s
sv: Kunde inte öppna TPM-enhetens annuleringssökväg %1$s

en: Could not parse 'bonding/arp_interval' '%1$s' for '%2$s'
sv: Kunde inte tolka ”bonding/arp_interval” ”%1$s” för ”%2$s”

en: Could not parse 'bonding/arp_validate' '%1$s' for '%2$s'
sv: Kunde inte tolka ”bonding/arp_validate” ”%1$s” för ”%2$s”

en: Could not parse 'bonding/downdelay' '%1$s' for '%2$s'
sv: Kunde inte tolka ”bonding/downdelay” ”%1$s” för ”%2$s”

en: Could not parse 'bonding/miimon' '%1$s' for '%2$s'
sv: Kunde inte tolka ”bonding/miimon” ”%1$s” för ”%2$s”

en: Could not parse 'bonding/mode' '%1$s' for '%2$s'
sv: Kunde inte tolka ”bonding/mode” ”%1$s” för ”%2$s”

en: Could not parse 'bonding/updelay' '%1$s' for '%2$s'
sv: Kunde inte tolka ”bonding/updelay” ”%1$s” för ”%2$s”

en: Could not parse 'bonding/use_carrier' '%1$s' for '%2$s'
sv: Kunde inte tolka ”bonding/use_carrier” ”%1$s” för ”%2$s”

en: Could not parse 'bridge/stp_state' '%1$s' for '%2$s'
sv: Kunde inte tolka ”bridge/stp_state” ”%1$s” för ”%2$s”

en: Could not parse MTU value '%1$s'
sv: Kunde inte tolka MTU-värdet ”%1$s”

en: Could not parse SCSI controller
sv: Kunde inte tolka SCSI-styrenhet

en: Could not parse UUID from '%1$s'
sv: Kunde inte tolka UUID från ”%1$s”

en: Could not parse UUID from string '%1$s'
sv: Kunde inte tolka UUID från strängen ”%1$s”

en: Could not parse VI API version '%1$s'
sv: Kunde inte tolka VI API-version ”%1$s”

en: Could not parse VPS ID %1$s
sv: Kunde inte tolka VPS ID %1$s

en: Could not parse barrier and limit of '%1$s' from config for container %2$d
sv: Kunde inte tolka barriär och gräns för ”%1$s” från konfigurationen av behållare %2$d

en: Could not parse barrier of '%1$s' from config for container %2$d
sv: Kunde inte tolka barriär för ”%1$s” från konfigurationen av behållare %2$d

en: Could not parse chain priority '%1$s'
sv: Kunde inte tolka kedjeprioriteten ”%1$s”

en: Could not parse positive integer from '%1$s'
sv: Kunde inte tolka ett positivt heltal från ”%1$s”

en: Could not parse product version '%1$s'
sv: Kunde inte tolka produktversionen ”%1$s”

en: Could not parse return code from '%1$s'
sv: Kunde inte tolka returkoden från ”%1$s”

en: Could not parse usb file %1$s
sv: Kunde inte tolka usb-filen %1$s

en: Could not parse valid disk index from '%1$s'
sv: Kunde inte tolka ett giltigt diskindex från ”%1$s”

en: Could not parse version from '%1$s'
sv: Kunde inte tolka versionen från ”%1$s”

en: Could not produce packed version number from '%1$s'
sv: Kunde inte producera ett packat versionsnummer från ”%1$s”

en: Could not read '%1$s' from config for container %2$d
sv: Kunde inte läsa ”%1$s” från konfigurationen för behållare %2$d

en: Could not read 'IP_ADDRESS' from config for container %1$d
sv: Kunde inte läsa ”IP_ADDRESS” från konfigurationen för behållare %1$d

en: Could not read 'NETIF' from config for container %1$d
sv: Kunde inte läsa ”NETIF” från konfigurationen för behållare %1$d

en: Could not read 'OSTEMPLATE' from config for container %1$d
sv: Kunde inte läsa ”OSTEMPLATE” från konfigurationen för behållare %1$d

en: Could not read 'VE_PRIVATE' from config for container %1$d
sv: Kunde inte läsa ”VE_PRIVATE” från konfigurationen för behållare %1$d

en: Could not read a device name from the <name> element
sv: Kunde inte läsa ett enhetsnamn från elementet <name>

en: Could not read config for container %1$d
sv: Kunde inte läsa konfigurationen för behållare %1$d

en: Could not read container config
sv: Kunde inte läsa behållarens konfiguration

en: Could not read embedded param hash table
sv: Kunde inte läsa den inbäddade parameterhashtabellen

en: Could not read schemata file for group %1$s
sv: Kunde inte läsa schemafilen för gruppen %1$s

en: Could not read schemata file for the default group
sv: Kunde inte läsa schemafilen för standardgruppen

en: Could not read type information
sv: Kunde inte läsa typinformation

en: Could not resume domain: %1$s
sv: Kunde inte återuppta domänen: %1$s

en: Could not retrieve 'bonding/arp_interval' for '%1$s'
sv: Kunde inte hämta ”bonding/arp_interval” för ”%1$s”

en: Could not retrieve 'bonding/arp_ip_target' for '%1$s'
sv: Kunde inte hämta ”bonding/arp_ip_target” för ”%1$s”

en: Could not retrieve 'bonding/arp_validate' for '%1$s'
sv: Kunde inte hämta ”bonding/arp_validate” för ”%1$s”

en: Could not retrieve 'bonding/downdelay' for '%1$s'
sv: Kunde inte hämta ”bonding/downdelay” för ”%1$s”

en: Could not retrieve 'bonding/miimon' for '%1$s'
sv: Kunde inte hämta ”bonding/miimon” för ”%1$s”

en: Could not retrieve 'bonding/mode' for '%1$s'
sv: Kunde inte hämta ”bonding/mode” för ”%1$s”

en: Could not retrieve 'bonding/updelay' for '%1$s'
sv: Kunde inte hämta ”bonding/updelay” för ”%1$s”

en: Could not retrieve 'bonding/use_carrier' for '%1$s'
sv: Kunde inte hämta ”bonding/use_carrier” för ”%1$s”

en: Could not retrieve 'bridge/forward_delay' for '%1$s'
sv: Kunde inte hämta ”bridge/forward_delay” för ”%1$s”

en: Could not retrieve 'bridge/stp_state' for '%1$s'
sv: Kunde inte hämta ”bridge/stp_state” för ”%1$s”

en: Could not retrieve NIC settings
sv: Kunde inte hämta NIC-inställningar

en: Could not retrieve default Msvm_DiskDrive object
sv: Kunde inte hämta standardobjekt för Msvm_DiskDrive

en: Could not retrieve pool information
sv: Kunde inte hämta poolinformation

en: Could not retrieve resource pool
sv: Kunde inte hämta resurspoolen

en: Could not retrieve screenshot
sv: Kunde inte ta skärmbild

en: Could not retrieve the AutoStartDefaults object
sv: Kunde inte hämta objektet AutoStartDefaults

en: Could not retrieve virtual switch
sv: Kunde inte hämta en virtuell switch

en: Could not revert to snapshot '%1$s': %2$s
sv: Kunde inte återställa till ögonblicksbilden ”%1$s”: %2$s

en: Could not run '%1$s --reconfigure'. exitstatus: %2$d; Check error log '%3$s' for details.
sv: Kunde inte köra ”%1$s --reconfigure”: avslutsstatus: %2$d; granska felloggen ”%3$s” för detaljer.

en: Could not run '%1$s' to create config files. exitstatus: %2$d;
    Error: %3$s
sv: Kunde inte köra ”%1$s” för att skapa konfigurationsfiler. slutstatus%2$d;
    Fel: %3$s

en: Could not run '%1$s'. exitstatus: %2$d; Check error log '%3$s' for details.
sv: Kunde inte köra ”%1$s”: avslutsstatus: %2$d; granska felloggen ”%3$s” för detaljer.

en: Could not search in datastore '%1$s': %2$s
sv: Kunde inte söka i datalagret ”%1$s”: %2$s

en: Could not set UUID
sv: Kunde inte sätta UUID

en: Could not set disk quota
sv: Kunde inte sätta diskkvoter

en: Could not set limit to %1$lld MHz, expecting positive value or -1 (unlimited)
sv: Kunde inte sätta gränsen till %1$lld MHz, ett positivt värde eller -1 (obegränsat) förväntades

en: Could not set max-memory to %1$lu kilobytes: %2$s
sv: Kunde inte ställa in max minne till %1$lu kilobyte: %2$s

en: Could not set memory size
sv: Kunde inte sätta minnesstorleken

en: Could not set memory to %1$lu kilobytes: %2$s
sv: Kunde inte ställa in minne till %1$lu kilobyte: %2$s

en: Could not set namespace address for xmlNodeParam
sv: Kunde inte sätta namnryndsadressen för xmlNodeParam

en: Could not set number of vCPUs
sv: Kunde inte ställa in antalet vCPU:er

en: Could not set number of virtual CPUs to %1$d: %2$s
sv: Kunde inte ställa in antalet virtuella processorer till %1$d: %2$s

en: Could not set reservation to %1$lld MHz, expecting positive value
sv: Kunde inte sätta reservationen till %1$lld MHz, ett positivt värde förväntades

en: Could not set shares to %1$d, expecting positive value or -1 (low), -2 (normal) or -3 (high)
sv: Kunde inte sätta delar till %1$d, ett positivt värde eller -1 (lågt), -2 (normalt) eller -3 (högt) förväntades

en: Could not set the source dir for the filesystem
sv: Kunde inte sätta källkatalogen för filsystemet

en: Could not set wsman namespace address for xmlNodeParam
sv: Kunde inte sätta wsman-namnrymdsadressen för xmlNodeParam

en: Could not start 'nbdkit'. exitstatus: %1$d
sv: Kunde inte starta ”nbdkit”, slutstatus: %1$d

en: Could not start 'virtiofsd'
sv: Kunde inte starta ”virtiofsd”

en: Could not start domain: %1$s
sv: Kunde inte starta domänen: %1$s

en: Could not stat %1$s
sv: Kunde inte ta status på %1$s

en: Could not suspend domain: %1$s
sv: Kunde inte söva domänen: %1$s

en: Could not transfer data: %1$s (%2$d)
sv: Kunde inte överföra data: %1$s (%2$d)

en: Could not translate keycode
sv: Kunde inte översätta nyckelkoden

en: Could not verify disk address
sv: Kunde inte verifiera diskadressen

en: Could not wait for transfer: %1$s (%2$d)
sv: Kunde inte vänta på överföringen: %1$s (%2$d)

en: Could not wipe volume: %1$s
sv: Kunde inte rensa volymen: %1$s

en: Couldn't create lock file for device '%1$s' in path '%2$s'
sv: Kunde inte skapa en låsfil för enheten ”%1$s” i sökvägen ”%2$s”

en: Couldn't read volume target path '%1$s'
sv: Kunde inte läsa volymens målsökväg ”%1$s”

en: Couldn't set link state on interface: %1$s
sv: Kunde inte sätta länktillstånd på gränssnittet: %1$s

en: Couldn't write to lock file for device '%1$s' in path '%2$s'
sv: Kunde inte skriva till låsfilen för enheten ”%1$s” i sökvägen ”%2$s”

en: Cpu '%1$u' in node '%2$zu' is out of range of the provided bitmap
sv: Cpu ”%1$u” i noden ”%2$zu” är utanför intervallet för den givna bitkartan

en: Crashed
sv: Kraschad

en: Crashloaded
sv: Kraschlastad

en: Create a checkpoint from XML
sv: Skapa en checkpunkt från XML

en: Create a checkpoint from XML for use in future incremental backups
sv: Skapa en checkpunkt från XML för användning i framtida inkrementella säkerhetskopior

en: Create a checkpoint from a set of args
sv: Skapa en checkpunkt från en uppsättning argument

en: Create a checkpoint from arguments for use in future incremental backups
sv: Skapa en checkpunkt från argument för användning i framtida inkrementella säkerhetskopior

en: Create a device on the node.  Note that this command creates devices on the physical host that can then be assigned to a virtual machine.
sv: Skapa en enhet på noden. Observera att detta kommando skapar enheter på den fysiska värden som kan tilldelas till en virtuell maskin.

en: Create a domain.
sv: Skapa en domän.

en: Create a network port.
sv: Skapa en nätverksport.

en: Create a network.
sv: Skapa ett nätverk.

en: Create a new network filter binding.
sv: Skapa en nätverksfilterbindning.

en: Create a pool.
sv: Skapa en pool.

en: Create a restore point for interfaces settings
sv: Skapa en återställningspunkt för gränssnittsinställningar

en: Create a snapshot (disk and RAM) from XML
sv: Skapa en ögonblicksbild (disk och RAM) från XML

en: Create a snapshot (disk and RAM) from arguments
sv: Skapa en ögonblicksbild (disk och RAM) från argument

en: Create a snapshot from XML
sv: Skapa en ögonblicksbild från XML

en: Create a snapshot from a set of args
sv: Skapa en ögonblicksbild från en uppsättning argument

en: Create a vol from an existing volume.
sv: Skapa en volym från en befintlig volym.

en: Create a vol.
sv: Skapa en volym.

en: Created
sv: Skapad

en: Created bridge %1$s with attached device %2$s
sv: Skapade bryggan %1$s med en ansluten enhet %2$s

en: Creating non-file volumes is not supported
sv: Att skapa volymer från annat än filer stödjs inte

en: Creation Time
sv: Skapandetidpunkt

en: Creation of %1$s volumes is not supported
sv: Att skapa %1$s-volymer stödjs inte

en: Crypto device is missing alias
sv: Kryptoenheten saknar alias

en: Current memory size too large
sv: Aktuell minnesstorlek är för stor

en: Current:
sv: Aktuell:

en: Custom loader requires explicit %1$s configuration
sv: Anpassad laddare kräver explicit %1$s-konfiguration

en: D-Bus audio is not supported with this QEMU
sv: D-Bus-audio stödjs inte med denna QEMU

en: D-Bus p2p with an address is not supported
sv: D-Bus p2p med en adress stödjs inte

en: DAC imagelabel couldn't be determined
sv: DAC-avbildsetiketten kunde inte avgöras

en: DAC seclabel couldn't be determined
sv: DAC-säkerhetsetiketten kunde inte avgöras

en: DNS HOST records cannot be modified, only added or deleted
sv: DNS HOST-poster kan inte ändras, endast läggas till eller tas bort

en: DNS SRV port attribute not permitted without target for service '%1$s' in network '%2$s'
sv: DNS SRV portattribut är inte tillåtet utan mål för tjänsten ”%1$s” i nätverket ”%2$s”

en: DNS SRV priority attribute not permitted without target for service '%1$s' in network '%2$s'
sv: DNS SRV prioritetsattribut är inte tillåtet utan mål för tjänsten ”%1$s” i nätverket ”%2$s”

en: DNS SRV records cannot be modified, only added or deleted
sv: DNS SRV-poster kan inte ändras, endast läggas till eller tas bort

en: DNS SRV weight attribute not permitted without target for service '%1$s' in network '%2$s'
sv: DNS SRV viktattribut är inte tillåtet utan mål för tjänsten ”%1$s” i nätverket ”%2$s”

en: DNS TXT records cannot be modified, only added or deleted
sv: DNS TXT-poster kan inte ändras, endast läggas till eller tas bort

en: Data processed:
sv: Bearbetade data:

en: Data remaining:
sv: Återstående data:

en: Data total:
sv: Totala data:

en: Datastore has unexpected type '%1$s'
sv: Datalagret har en oväntad typ ”%1$s”

en: Datastore path '%1$s' doesn't have expected format '[<datastore>] <path>'
sv: Datalagersökvägen ”%1$s” har inte det förväntade formatet ”[<datalager] <sökväg>”

en: Datastore path '%1$s' doesn't reference a file
sv: Datalagersökvägen ”%1$s” refererar inte en fil

en: DatastoreInfo has unexpected type
sv: Datalagerinformationen har en oväntad typ

en: Default paths:
sv: Standardsökvägar:

en: Define a domain.
sv: Definiera en domän.

en: Define a new network filter or update an existing one.
sv: Definiera ett nytt nätverksfilter eller uppdatera ett befintligt.

en: Define a pool.
sv: Definiera en pool.

en: Define or modify a device by an xml file on a node
sv: Definiera eller ändra en enhet genom en xml-fil på en nod

en: Define or modify a persistent physical host interface.
sv: Definiera eller modifiera ett beständigt fysiskt värdgränssnitt.

en: Define or modify a persistent storage pool.
sv: Definiera eller modifiera en beständig lagringspool.

en: Define or modify a persistent virtual network.
sv: Definiera eller modifiera ett beständigt virtuellt nätverk.

en: Define or modify a secret.
sv: Definiera eller modifiera en hemlighet.

en: Defined
sv: Definierad

en: Defines or modifies a persistent device on the node that can be assigned to a domain. The device must be started before it can be assigned to a domain.
sv: Definierar eller ändrar en varaktig enhet på noden som kan tilldelas till en domän. Enheten måste startas före den kan tilldelas till en domän.

en: Delete a domain checkpoint
sv: Radera en domänkontrollpunkt

en: Delete a domain snapshot
sv: Radera en domänögonblicksbild

en: Delete a given network filter binding.
sv: Radera en angiven nätverksfilterbindning.

en: Delete a given pool.
sv: Radera en angiven pool.

en: Delete a given vol.
sv: Radera en angiven volym.

en: Delete an IOThread from the guest domain.
sv: Radera en IOThread från gästdomänen.

en: Delete the specified network port.
sv: Radera den angivna nätverksporten.

en: Deleted
sv: Raderad

en: Depending on whether run with or without options, the command fetches or redefines the existing active set of filters on daemon.
sv: Beroende på huruvida det körs med eller utan flaggor hämtas eller omdefinieras den befintliga aktiva uppsättningen av filter på demonen.

en: Depending on whether run with or without options, the command fetches or redefines the existing active set of outputs on daemon.
sv: Beroende på huruvida det körs med eller utan flaggor hämtas eller omdefinieras den befintliga aktiva uppsättningen av utdata från demonen.

en: Descendants:
sv: Ättlingar:

en: Destination libvirt does not support migration with extensible parameters
sv: Målet libvirt stödjer inte migration med utökningsbara parametrar

en: Destination libvirt does not support peer-to-peer migration protocol
sv: Målet libvirt stödjer inte migration migrationsprotokollet mellan motparter

en: Destroy a device on the node.  Note that this command destroys devices on the physical host
sv: Förstör en enhet på noden. Observera att detta kommando förstör enheter på den fysiska värden

en: Destroyed
sv: Förstörd

en: Destroyed node device '%1$s'
sv: Förstörde nodenheten ”%1$s”

en: Detach device from an XML <file>
sv: Avmontera enhet från en XML-fil

en: Detach device identified by the given alias from a domain
sv: Koppla ifrån enheten som idetifieras av det givna aliaset från en domän

en: Detach disk device.
sv: Avmontera diskenhet.

en: Detach network interface.
sv: Avmontera nätverksgränssnitt.

en: Detach node device from its device driver before assigning to a domain.
sv: Koppla ifrån en nodenhet från sin enhetsdrivrutin före den tilldelas till en domän.

en: Device
sv: Enhet

en: Device %1$s already exists
sv: Enheten %1$s finns redan

en: Device %1$s detached
sv: Enheten %1$s frånkopplad

en: Device %1$s is already in use
sv: Enheten %1$s används redan

en: Device %1$s is behind a switch lacking ACS and cannot be assigned
sv: Enheten %1$s är bakom en switch som saknar ACS och inte kan tilldelas

en: Device %1$s is not a bridge
sv: Enheten %1$s är inte en brygga

en: Device %1$s marked as autostarted
sv: Enheten %1$s markerad som autostartad

en: Device %1$s not found: could not access %2$s
sv: Enheten %1$s hittades inte: kunde inte komma åt %2$s

en: Device %1$s re-attached
sv: Enheten %1$s återansluten

en: Device %1$s reset
sv: Enheten %1$s återställd

en: Device %1$s started
sv: Enheten %1$s startad

en: Device %1$s un-attached from bridge %2$s
sv: Enheten %1$s bortkopplad från bryggan %2$s

en: Device %1$s unmarked as autostarted
sv: Enheten %1$s avmarkerad som autostartad

en: Device '%1$s' already formatted using '%2$s'
sv: Enheten ”%1$s” är redan formaterade med ”%2$s”

en: Device '%1$s' is not active
sv: Enheten ”%1$s” är inte aktiv

en: Device '%1$s' is unrecognized, requires build
sv: Enheten ”%1$s” känns inte igen, kräver ett bygge

en: Device alias was not set for %1$s controller with index %2$d
sv: Enhetsalias sattes inte för styrneheten %1$s med index %2$d

en: Device alias was not set for PCI controller with index '%1$u' required for device at address '%2$s'
sv: Enhetesalias sattes inte för PCI-styrenheten med index ”%1$u” som krävs för enheten på adressen ”%2$s”

en: Device attached successfully
sv: Enheten anslöts

en: Device attached to bridge %1$s has no name
sv: Enheten ansluten till bryggan %1$s har inget namn

en: Device configuration is not compatible: Domain has no USB bus support
sv: Enhetskonfigurationen är inte kompatibel: domänen har inget stöd för USB-bussen

en: Device detach request sent successfully
sv: Begäran om frånkoppling av enhet skickad

en: Device detached successfully
sv: Enheten kopplades ifrån

en: Device is already active
sv: Enheten är redan aktiv

en: Device is not a fibre channel HBA
sv: Enheten är inte en fiberkanals-HBA

en: Device updated successfully
sv: Enhetsuppdateringen lyckades.

en: Device: %1$s
sv: Enhet: %1$s

en: Did not create EK and certificates since this requires privileged mode for a TPM 1.2
sv: Skapade inte EK och certifikat eftersom detta kräver priviligierat läge för en TPM 1.2

en: Did not find USB device %1$04x:%2$04x
sv: Hittade inte USB-enhet %1$04x:%2$04x

en: Did not find USB device %1$04x:%2$04x bus:%3$u device:%4$u
sv: Hittade inte USB-enhet %1$04x:%2$04x buss:%3$u enhet %4$u

en: Did not find USB device bus:%1$u device:%2$u
sv: Hittade inte USB-enhetsbuss:%1$u enhet:%2$u

en: Did not get all free page data for node %1$d
sv: Fick inte all data om fria sidor för nod %1$d

en: Different bind and connect parameters for udp character device is not supported.
sv: Olika bind- och connect-parametrar för en udp-teckenenhet stödjs inte.

en: Different inbound and outbound bandwidth is unsupported
sv: Olika ingående och utgående bandbredd stödjs inte

en: Dirty rate:
sv: Smutsighetshastighet:

en: Disabled
sv: Avaktiverad

en: Disallowing client %1$lld with uid %2$lld
sv: Tillåt inte klient %1$lld med aid %2$lld

en: Disallowing client %1$llu with uid %2$llu
sv: Tillåter inte klient %1$llu med aid %2$llu

en: Disconnected from %1$s due to I/O error
sv: Frånkopplad från %1$s på grund av I/O-fel

en: Disconnected from %1$s due to end of file
sv: Frånkopplad från %1$s på grund av slut på filen

en: Disconnected from %1$s due to keepalive timeout
sv: Frånkopplad från %1$s på grund av att tidsgränsen för att hålla vid liv

en: Disk address %1$d:%2$d:%3$d doesn't match target device '%4$s'
sv: Diskadressen %1$d:%2$d:%3$d matchar inte målenheten ”%4$s”

en: Disk attached successfully
sv: Enheten anslöts

en: Disk cache mode %1$s is not supported
sv: Diskcacheläget %1$s stödjs inte

en: Disk copy_on_read is not supported by vz driver.
sv: Diskkopiering vid läsning stödjs inte av vz-drivrutinen.

en: Disk detached successfully
sv: Disken kopplades ifrån

en: Disk device '%1$s' does not support snapshotting
sv: Diskenheten ”%1$s” stöder inte att ta ögonblicksbilder

en: Disk discard_no_unref is not supported by vz driver.
sv: Diskens discard_no_unref stöjds inte av drivrutinen vz.

en: Disk iothread '%1$u' not defined in iothreadid
sv: Disk-io-tråd ”%1$u” är inte definerad i iothreadid

en: Disk label already formatted using '%1$s'
sv: Disketiketten är redan formaterad med ”%1$s”

en: Disk source %1$s must be a block device
sv: Diskkällan %1$s måste vara en blockenhet

en: Disk source %1$s must be a character/block device
sv: Diskkällan %1$s måste vara en tecken-/blockenhet

en: Disks on SCSI controller %1$d have inconsistent controller models, cannot autodetect model
sv: Diskar på SCSI-styrenhet %1$d har inkonsekventa styrmodeller, det går inte att automatdetektera modellen

en: Display per-CPU and total statistics about the domain's CPUs
sv: Visa per-CPU och total statistik över domänens CPU:er

en: Display program help
sv: Visa programhjälpen

en: Display the system and also the daemon version information.
sv: Visa versionsinformationen om systemet och demonen.

en: Display the system version information.
sv: Visa informationen om systemversion.

en: Display version information
sv: Visa versionsinformation

en: Displays the node's total number of CPUs, the number of online CPUs and the list of online CPUs.
sv: Visar nodens totala antal CPU:er, antalet inkopplade CPU:er och listan över inkopplade CPU:er.

en: Distance value %1$d under node %2$zu is LOCAL_DISTANCE and should be set to 10
sv: Avståndsvärdet %1$d under nod %2$zu är LOCAL_DISTANCE och skall sättas till 10

en: Distance value of %1$d is not in valid range
sv: Avståndsvärdet på %1$d är inte i det giltiga intervallet

en: Do not change process security label
sv: Ändra inte processäkerhetsetiketten

en: Do not include features that block migration
sv: Inkludera inte funktioner som förhindrar migrering

en: Domain %1$s didn't show up
sv: Domänen %1$s dök inte upp

en: Domain '%1$d' has to be running because libxenlight will suspend it
sv: Domänen ”%1$d” måste köra eftersom libxenlight kommer söva den

en: Domain '%1$s' XML configuration edited.
sv: Domänen ”%1$s” XML-konfiguration redigerad.

en: Domain '%1$s' XML configuration not changed.
sv: Domänen ”%1$s” XML-konfiguration inte ändrad.

en: Domain '%1$s' attached to pid %2$u
sv: Domänen ”%1$s” ansluten till pid %2$u

en: Domain '%1$s' could not be suspended
sv: Domänen ”%1$s” kunde inte sövas

en: Domain '%1$s' could not be woken up
sv: Domänen ”%1$s” kunde inte väckas upp

en: Domain '%1$s' created from %2$s
sv: Domänen ”%1$s” skapad från %2$s

en: Domain '%1$s' defined from %2$s
sv: Domänen ”%1$s” definierad från %2$s

en: Domain '%1$s' destroyed
sv: Domän ”%1$s” förstörd

en: Domain '%1$s' has been undefined
sv: Domänen ”%1$s” har avdefinierats

en: Domain '%1$s' has no manage save image; removal skipped
sv: Domänen ”%1$s” har ingen hanterad sparad avbild; borttagningen skippad

en: Domain '%1$s' is already running
sv: Domänen ”%1$s” kör redan

en: Domain '%1$s' is being rebooted
sv: Domänen ”%1$s” håller på att startas om

en: Domain '%1$s' is being shutdown
sv: Domänen ”%1$s” håller på att stängas av

en: Domain '%1$s' marked as autostarted
sv: Domänen ”%1$s” markerad som autostartad

en: Domain '%1$s' resumed
sv: Domänen ”%1$s” återupptagen

en: Domain '%1$s' started
sv: Domänen ”%1$s” startad

en: Domain '%1$s' successfully suspended
sv: Domänen ”%1$s” sövd

en: Domain '%1$s' successfully woken up
sv: Domänen ”%1$s” uppväckt

en: Domain '%1$s' suspended
sv: Domänen ”%1$s” sövd

en: Domain '%1$s' sysinfo are not available
sv: Domänen ”%1$s” sysinfo är inte tillgängligt

en: Domain '%1$s' unmarked as autostarted
sv: Domänen ”%1$s” avmarkerad som autostartad

en: Domain '%1$s' was reset
sv: Domänen ”%1$s” återställdes

en: Domain Events
sv: Domänhändelser

en: Domain UUID is malformed or empty
sv: Domän-UUID:n är felformaterad eller tom

en: Domain XML doesn't contain any disks, cannot deduce datastore and path for VMX file
sv: Domän-XML innehåller inte några diskar, det går inte att härleda datalager och sökväg till VMX-filen

en: Domain XML doesn't contain any file-based harddisks, cannot deduce datastore and path for VMX file
sv: Domän-XML innehåller inte några filbaserade hårddiskar, kan inte härleda datalager och sökväg till VMX-filen

en: Domain already contains a device with the same address
sv: Domänen innehåller redan en enhet med samma adress

en: Domain already contains a disk with that address
sv: Domänen innehåller redan en disk med den adressen

en: Domain already exists with UUID '%1$s'
sv: Domänen finns redan med UUID ”%1$s”

en: Domain already exists, editing existing domains is not supported yet
sv: Domänen finns redan, att redigera befintliga domäner stödjs inte ännu

en: Domain autodestroy not supported for embedded drivers yet
sv: Domänens autodestruktion stödjs inte för inbäddade drivrutiner ännu

en: Domain autodestroy requires a connection handle
sv: Domänens autodestruktion kräver ett anslutningshandtag

en: Domain backup job id not found
sv: Jobb-id för domänsäkerhetskopian hittades inte

en: Domain backup job id not found: %1$s
sv: Jobb-id för domänsäkerhetskopian hittades inte: %1$s

en: Domain checkpoint %1$s children deleted
sv: Domänens kontrollpunkt %1$s barn raderade

en: Domain checkpoint %1$s created
sv: Domänkontrollpunkt %1$s skapad

en: Domain checkpoint %1$s created from '%2$s'
sv: Domänkontrollpunkten %1$s skapad från ”%2$s”

en: Domain checkpoint %1$s deleted
sv: Domänens kontrollpunkt %1$s raderade

en: Domain checkpoint not found
sv: Domänkontrollpunkten hittades inte

en: Domain checkpoint not found: %1$s
sv: Domänkontrollpunkten hittades inte: %1$s

en: Domain description not changed
sv: Domänbeskrivningen inte ändrad

en: Domain description updated successfully
sv: Domänbeskrivningen uppdaterad

en: Domain does not have suspend support
sv: Domänen har inte stöd för sovläge

en: Domain has %1$zd interfaces. Please specify which one to detach using --mac
sv: Domänen har %1$zd gränssnitt. Ange vilket som skall kopplas ifrån med --mac

en: Domain has multiple interfaces matching MAC address %1$s. You must use detach-device and specify the device pci address to remove it.
sv: Domänen har flera gränssnitt som matchar MAC-adressen %1$s. Du måste använda detach-device och ange enhetens pci-adress för att ta bort den.

en: Domain has no current snapshot
sv: Domänen har inget aktuell ögonblicksbild

en: Domain has no managed save image
sv: Domänen har ingen hanterad sparad avbild

en: Domain hostdev device
sv: Domän hostdev-enhet

en: Domain information of managed save state file in XML
sv: Domäninformation om hanterad sparad tillståndsfil i XML

en: Domain interface
sv: Domängränssnitt

en: Domain is already active
sv: Domänen är redan aktiv

en: Domain is already active or is in state transition
sv: Domänen är redan aktiv eller i en tillståndsövergång

en: Domain is already running
sv: Domänen kör redan

en: Domain is not active
sv: Domänen är inte aktiv

en: Domain is not active or in state transition
sv: Domänen är inte aktiv eller i en tillståndsövergång

en: Domain is not active or is in state transition
sv: Domänen är inte aktiv eller är i en tillståndsövergång

en: Domain is not paused
sv: Domänen är inte pausad

en: Domain is not powered off
sv: Domänen är inte avstängd

en: Domain is not powered on
sv: Domänen är inte påslagen

en: Domain is not running
sv: Domänen kör inte

en: Domain is not suspended
sv: Domänen är inte sövd

en: Domain is not suspended or powered off
sv: Domänen är inte sövd eller avstängd

en: Domain name contains invalid escape sequence
sv: Domännamnet innehåller en ogiltig flyktföljd

en: Domain not found
sv: Domän hittades inte

en: Domain not found: %1$s
sv: Domän hittades inte: %1$s

en: Domain requires KVM, but it is not available. Check that virtualization is enabled in the host BIOS, and host configuration is setup to load the kvm modules.
sv: Domänen kräver KVM, men det är inte tillgängligt. Kontrollera att virtualisering är aktiverat i värd-BIOS, och att värdkonfigurationen är uppsatt för att läsa in kvm-moduler.

en: Domain requires MSHV device, but it is not available. Check that virtualization is enabled in the host BIOS, and host configuration is setup to load the mshv modules.
sv: Domänen kräver en MSHV-enhet, men den är inte tillgänglig. Kontrollera att virtualisering är aktiverat i värdens BIOS, och att värdkonfigurationen är uppsatt till att ladda mshv-modulerna.

en: Domain requires at least 1 vCPU
sv: Domänen kräver åtminstone 1 vCPU

en: Domain restored from %1$s
sv: Domän återställd från %1$s

en: Domain should have at least one disk defined
sv: Domänen skall ha åtminstone en disk definierad

en: Domain snapshot %1$s children deleted
sv: Domänögonblicksbilden %1$s barn raderade

en: Domain snapshot %1$s created
sv: Domänögonblicksbilden %1$s skapad

en: Domain snapshot %1$s created from '%2$s'
sv: Domänögonblicksbilden %1$s skapad från ”%2$s”

en: Domain snapshot %1$s deleted
sv: Domänögonblicksbilden %1$s raderad

en: Domain snapshot %1$s reverted
sv: Domänens ögonblicksbild %1$s återställd

en: Domain snapshot not found
sv: Domänögonblicksbilden hittades inte

en: Domain snapshot not found: %1$s
sv: Domänögonblicksbilden hittades inte: %1$s

en: Domain title can't contain newlines
sv: Domäntiteln får inte innehålla nyrader

en: Domain title not changed
sv: Domäntiteln ändrades inte

en: Domain title updated successfully
sv: Domäntiteln uppdaterad

en: Domain-0 cannot be migrated
sv: Domän-0 kan inte migreras

en: Domain-0 does not support requested operation
sv: Domän-0 stödjer inte den begärda åtgärden

en: Domain:
sv: Domän:

en: Done.
sv: Klart.

en: Download length it too large
sv: Hämtningslängden är för stor

en: Download volume contents to a file
sv: Hämtningsvolymen innehåll till en fil

en: Downtime w/o network:
sv: Nertid utan nätverk:

en: Driver %1$s cannot be used in embedded mode
sv: Drivrutinen %1$s kan inte användas i inbäddat läge

en: Driver does not support embedded mode
sv: Drivrutinen stödjer inte inbäddat läge

en: Driver does not support setting multiple IP addresses
sv: Drivrutinen stödjer inte att ställa in flera IP-adresser

en: Driver state initialization failed
sv: Initiering av drivrutinstillstånd misslyckades

en: Dump
sv: Dumpa

en: Dump XML for a domain checkpoint
sv: Dumpa XML för en domänkontrollpunkt

en: Dump XML for a domain snapshot
sv: Dumpa XML för en domänögonblicksbild

en: Dump XML for an ongoing domain block backup job
sv: Dumpa XML för ett pågående domänblockssäkerhetskopieringsjobb

en: Dump XML of domain information for a managed save state file to stdout.
sv: Dumpa XML över domäninformationen för en hanterad spartillståndsfil till standard ut.

en: Dump XML of domain information for a saved state file to stdout.
sv: Dumpa XML över domäninformationen för en sparad tillståndsfil till standard ut.

en: Dump failed
sv: Dumpen misslyckades

en: Duplicate NUMA cell info for cell id '%1$u'
sv: Dubblerad NUMA-cellsinformation för cell-id ”%1$u”

en: Duplicate USB address bus %1$u port %2$s
sv: Dubberad USB-adress buss %1$u port %2$s

en: Duplicate USB controllers with index %1$u
sv: Uubblerade USB-styrenheter med index %1$u

en: Duplicate USB hub on bus %1$u port %2$s
sv: Dubblerat USB-nav på buss %1$u port %2$s

en: Duplicate block info for '%1$s'
sv: Dubblerad blockinformation för ”%1$s”

en: Duplicate cache type in resctrl for level %1$u
sv: Dubblerad cachetyp i resctrl för nivå %1$u

en: Duplicate hash table key '%1$s'
sv: Dubblerad hash-tabellnyckel ”%1$s”

en: Duplicate info for NUMA latencies
sv: Dubblerad information för NUMA-latenser

en: Duplicate mapping for iothread '%1$u'
sv: Dubbel avbildning för iotrhead ”%1$u”

en: Duplicate security driver %1$s
sv: Dubblerad säkerhetsdrivrutin %1$s

en: Duration not supported. Use 0 for now
sv: Varaktighet stödjs inte. Använd 0 tills vidare

en: EOF notify callback must be supplied
sv: EOF-notifieringsåteranrop måste anges

en: EOF on stdin
sv: EOF i standard in

en: EOF on stdout
sv: EOF i standard ut

en: Echo back arguments, possibly with quoting. Used for internal testing.
sv: Eka tillbaka argument, möjligen med citering. Används för intern testning.

en: Edit the XML configuration for a domain.
sv: Redigera XML-konfigurationen för en domän.

en: Edit the XML configuration for a network filter.
sv: Redigera XML-konfigurationen för ett nätverksfilter.

en: Edit the XML configuration for a network.
sv: Redigera XML-konfigurationen för ett nätverk.

en: Edit the XML configuration for a physical host interface.
sv: Redigera XML-konfigurationen för ett fysiskt värdgränssnitt.

en: Edit the XML configuration for a storage pool.
sv: Redigera XML-konfigurationen för en lagringspool.

en: Edit the domain XML associated with a saved state file
sv: Redigera domän-XML associerad med en sparad tillståndsfil

en: Edit the domain XML associated with the managed save state file
sv: Redigera domän-XML associerad med den hanterade tillståndsfilen

en: Edit the domain checkpoint XML for a named checkpoint
sv: Redigera domänkontrollpunkts-XML för en namngiven kontrollpunkt

en: Edit the domain snapshot XML for a named snapshot
sv: Redigera domänögonblicsbilds-XML för en namngiven ögonblicksbild

en: Either 'name' or 'parent' must be specified for the 'scsi_host' adapter
sv: Antingen ”name” eller ”parent” måste anges för adaptern ”scsi_host”

en: Either --%1$s or --%2$s must be provided
sv: Antingen --%1$s eller --%2$s måste anges

en: Eject the media
sv: Mata ut mediumet

en: Element 'memnode' is invalid without any guest NUMA cells
sv: Elementet ”memnode” or ogiltigt utan några gäst-NUMA-celler

en: Empty cpu list for pinning
sv: Tom cpu-lista för att fästa

en: Empty iothread cpumap list for pinning
sv: Tom iothread cpumap-lista för fästning

en: Empty prefix name for resctrl monitor
sv: Tomt prefixnamn för resctrl-monitorn

en: Empty response during %1$s
sv: Tomt svar under %1$s

en: Emulator '%1$s' does not support arch '%2$s'
sv: Emulatorn ”%1$s” stödjer inte arkitekturen ”%2$s”

en: Emulator '%1$s' does not support machine type '%2$s'
sv: Emulatorn ”%1$s” stöder inte maskintypen ”%2$s”

en: Emulator '%1$s' does not support os type '%2$s'
sv: Emulatorn ”%1$s” stödjer inte os-typen ”%2$s”

en: Emulator '%1$s' does not support virt type '%2$s'
sv: Emulatorn ”%1$s” stödjer inte virtualiseringstypen ”%2$s”

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: End of file from agent socket
sv: Slut på filen från agentuttaget

en: End of file from qemu monitor (vm='%1$s')
sv: Filslut från qemu-monitorn (vm=”%1$s”)

en: End of file while reading data
sv: Slut på filen när data lästes

en: End of file while reading data: %1$s
sv: Slut på filen när data lästes: %1$s

en: End of file while writing data
sv: Slut på filen när data skrevs

en: Ensure data previously on a volume is not accessible to future reads
sv: Se till att data som tidigare finns på en volym inte är tillgängligt för framtida läsningar

en: Enter %1$s's password for %2$s
sv: Ange %1$ss lösenord för %2$s

en: Enter new value for secret:
sv: Ange ett nytt värde för hemligheten:

en: Enter username for %1$s
sv: Ange användarnamn för %1$s

en: Enter username for %1$s [%2$s]
sv: Ange användarnamn för %1$s [%2$s]

en: Error adding route to %1$s
sv: Fel när rutten till %1$s lades till

en: Error checking for disk label, failed to get disk partition information
sv: Fel vid kontroll av disketikett, misslyckades att hämta diskpartitionsinformation

en: Error creating initial configuration
sv: Fel när en initial konfiguration skapades

en: Error from child process creating '%1$s'
sv: Fel från när barnprocessen skapade ”%1$s”

en: Error from child process opening '%1$s'
sv: Fel från när barnprocessen öppnade ”%1$s”

en: Error getting 'total-bytes' in reply of guest-get-fsinfo
sv: Fel vid läsning av ”total-bytes” i svaret till guest-get-fsinfo

en: Error getting 'used-bytes' in reply of guest-get-fsinfo
sv: Fel i läsning av ”used-bytes” i svaret till guest-get-fsinfo

en: Error getting physical function's '%1$s' virtual_functions
sv: Fel när den fysiska funktionens ”%1$s” virtual_functions hämtades

en: Error in xmlAddPrevSibling
sv: Fel i xmlAddPrevSibling

en: Error in xmlNewProp
sv: Fel i xmlNewProp

en: Error message:
sv: Felmeddelande:

en: Error notify callback must be supplied
sv: Fel notifieringsanrop måste ges

en: Error opening file %1$s
sv: Fel när filen %1$s öppnades

en: Error reading secret: %1$s
sv: Fel vid läsning av hemlighet: %1$s

en: Error removing IP address from %1$s
sv: Fel när en IP-adress togs bort från %1$s

en: Error while building firewall
sv: Fel när brandväggen byggdes

en: Error while building firewall: %1$s
sv: Fel när brandväggen byggdes: %1$s

en: Error while closing medium, rc=%1$08x
sv: Fel när mediumet stängdes, rk=%1$08x

en: Error while creating diff storage, rc=%1$08x
sv: Fel när skillnadslagring skapades, rk=%1$08x

en: Error while processing agent IO
sv: Fel när agent-IO bearbetades

en: Error while processing command's IO
sv: Fel när kommandots IO bearbetades

en: Error while processing monitor IO (vm='%1$s')
sv: Fel vid bearbetning av monitor-IO (vm=”%1$s”)

en: Error while reading /proc/cgroups
sv: Fel när /proc/cgroup lästes

en: Error while reading the domain name
sv: Fel när domännamnet lästes

en: Error while removing hostonly network interface, rc=%1$08x
sv: Fel när hostonly-nätverksgränssnittet togs bort, rk=%1$08x

en: Escape character is %1$s
sv: Flykttecknet är %1$s

en: Ethernet controller index %1$d out of [0..%2$d] range
sv: Ethernet-styrenhetens index %1$d utanför intervallet [0..%2$d]

en: Event thread is already running
sv: Händelsetråden redan

en: Event wakeup
sv: Uppväckt av händelse

en: Exactly one 'cell' element per guest NUMA cell allowed, non-contiguous ranges or ranges not starting from 0 are not allowed
sv: Precis ett ”cell”-element per gäst-NUMA-cell är tillåtet, icke sammanhängande intervall eller intervall som inte startar från 0 är inte tillåtet

en: Exceeded max iface limit %1$d
sv: Överskriden max gränssnittsgräns %1$d

en: Executing new processes is not supported on Win32 platform
sv: Att köra nya processer stödjs inte på plattformem Win32

en: Existing device %1$s has no type
sv: Befintlig enhet %1$s har ingen typ

en: Existing device %1$s is already a bridge
sv: Befintlig enhet %1$s är redan en brygga

en: Exit after timeout period
sv: Avsluta efter en tidsgränsperiod

en: Expected a /dev path for '%1$s'
sv: En /dev-sökväg förväntades för ”%1$s”

en: Expected an interface of type 'network' not '%1$s'
sv: Ett gränssnitt av typen ”network” förväntades inte ”%1$s”

en: Expected at least one file descriptor
sv: Åtminstone en filbeskrivare förväntades

en: Expected caps for '%1$s' but saw '%2$s'
sv: Versaler förväntades för ”%1$s” men såg ”%2$s”

en: Expected downtime:
sv: Förväntad nertid:

en: Expected exactly 1 host for the storage pool
sv: Exakt 1 värd förväntades för lagringspoolen

en: Expecting %1$d FD names but got %2$u
sv: %1$d FB-namn förväntades men fick %2$u

en: Expecting '%1$s' to be a %2$s host but found a %3$s host
sv: ”%1$s” förväntades vara en %2$s-värd men fann en %3$s-värd

en: Expecting VI API type 'HostAgent' or 'VirtualCenter' but found '%1$s'
sv: VI API-typ ”HostAgent” eller ”VirtualCenter” förväntades men fann ”%1$s”

en: Expecting VMX entry '%1$s' to be 'ata-hardDisk' or 'disk' but found '%2$s'
sv: VMX-post ”%1$s” förväntades vara ”ata-hardDisk” eller ”disk” men fann ”%2$s”

en: Expecting VMX entry '%1$s' to be 'buslogic' or 'lsilogic' or 'lsisas1068' or 'pvscsi' but found '%2$s'
sv: VMX-post ”%1$s” förväntades vara ”buslogic” eller ”lsilogic” eller ”lsias1068” eller ”pvscsi” men fann ”%2$s”

en: Expecting VMX entry '%1$s' to be 'cdrom-image' but found '%2$s'
sv: VMX-post ”%1$s” förväntades vara ”cdrom-imaage” men fann ”%2$s”

en: Expecting VMX entry '%1$s' to be 'device' or 'file' but found '%2$s'
sv: VMX-post ”%1$s” förväntades vara ”device” eller ”file” men fann ”%2$s”

en: Expecting VMX entry '%1$s' to be 'device', 'file' or 'pipe' or 'network' but found '%2$s'
sv: VMX-post ”%1$s” förväntades vara ”device”, ”file” eller ”pipe” eller ”network” men fann ”%2$s”

en: Expecting VMX entry '%1$s' to be 'generated' or 'static' or 'vpx' but found '%2$s'
sv: VMX-post ”%1$s” förväntades vara ”generated” eller ”static” eller ”vpx” men fann ”%2$s”

en: Expecting VMX entry '%1$s' to be 'scsi-hardDisk' or 'disk' but found '%2$s'
sv: VMX-post ”%1$s” förväntades vara ”scsi-hardDisk” eller ”disk” men fann ”%2$s”

en: Expecting VMX entry '%1$s' to be 'server' or 'client' but found '%2$s'
sv: VMX-post ”%1$s” förväntades vara ”server” eller ”client” men fann ”%2$s”

en: Expecting VMX entry '%1$s' to be 'vlance' or 'vmxnet' or 'vmxnet3' or 'e1000' or 'e1000e' but found '%2$s'
sv: VMX-post ”%1$s” förväntades vara ”vlance” eller ”vmxnet” eller ”vmxnet3” eller ”e1000” eller ”e1000e” men fann ”%2$s”

en: Expecting VMX entry '%1$s' to be MAC address but found '%2$s'
sv: VMX-post ”%1$s” förväntades vara en MAC-adress men fann ”%2$s”

en: Expecting VMX entry 'config.version' to be 8 but found %1$lld
sv: VMX-post ”config.version” förväntades vara 8 men fann %1$lld

en: Expecting VMX entry 'memsize' to be an unsigned integer (multiple of 4) but found %1$lld
sv: VMX-post ”memsize” förväntades vara ett teckenlöst heltal (mutipel av 4) men fann %1$lld

en: Expecting VMX entry 'numvcpus' to be an unsigned integer greater than 0 but found %1$lld
sv: VMX-post ”numvcpus” förväntades vara ett teckenlöst heltal störren än 0 men fann %1$lld

en: Expecting VMX entry 'sched.cpu.affinity' to be a comma separated list of unsigned integers but found '%1$s'
sv: VMX-post ”sched.cpu.affinity” förväntades vara en kommaseparerad lista av teckenlösa heltal men fann ”%1$s”

en: Expecting VMX entry 'sched.cpu.affinity' to contain at least as many values as 'numvcpus' (%1$lld) but found only %2$u value(s)
sv: VMX-post ”sched.cpu.affinity” förväntades innehålla åtminstone lika många värden som ”numvcpus” (%1$lld) men fann bara %2$u värde(n)

en: Expecting VMX entry 'sched.cpu.shares' to be an unsigned integer or 'low', 'normal' or 'high' but found '%1$s'
sv: VMX-post ”sched.cpu.shares” förväntades vara ett teckenlöst heltal eller ”low”, ”normal” eller ”high” men fann ”%1$s”

en: Expecting VMX entry 'virtualHW.version' to be 4 or higher but found %1$lld
sv: VMX-post ”virtualHW.version” förväntades vara 4 eller högre men fann %1$lld

en: Expecting domain XML CPU mode 'custom' but found '%1$s'
sv: Domän-XML-CPU-läge ”custom” förväntades men fann ”%1$s”

en: Expecting domain XML CPU sockets per core as %1$d but found %2$d
sv: Domän-XML-CPU-uttag per kärna förväntades som %1$d men fann %2$d

en: Expecting domain XML attribute 'arch' of entry 'os/type' to be 'i686' or 'x86_64' but found '%1$s'
sv: Domän-XML-attributet ”arch” för posten ”os/type” förväntades vara ”i686” eller ”x86_64” men fann ”%1$s”

en: Expecting domain XML attribute 'cpuset' of entry 'vcpu' to contain at least %1$d CPU(s)
sv: Domän-XML-attributet ”cpuset” för posten ”vcpu” förväntades innehålla åtminstone %1$d CPU(er)

en: Expecting domain XML attribute 'dev' of entry 'devices/disk/target' to start with 'fd'
sv: Domän-XML-attributet ”dev” i posten ”devices/disk/target” förväntades börja med ”fd”

en: Expecting domain XML attribute 'dev' of entry 'devices/disk/target' to start with 'hd'
sv: Domän-XML-attributet ”dev” i posten ”devices/disk/target” förväntades börja med ”hd”

en: Expecting domain XML attribute 'dev' of entry 'devices/disk/target' to start with 'sd'
sv: Domän-XML-attributet ”dev” i posten ”devices/disk/target” förväntades börja med ”sd”

en: Expecting domain XML attribute 'model' of entry 'controller' to be 'buslogic' or 'lsilogic' or 'lsisas1068' or 'vmpvscsi' but found '%1$s'
sv: Domän-XM-attributet ”model” i posten ”controller” förväntades vara ”buslogic” eller ”lsilogic” eller ”lsias1068” eller “vmpvscsi” men fann ”%1$s”

en: Expecting domain XML entry 'devices/interface/model' to be 'vlance' or 'vmxnet' or 'vmxnet2' or 'vmxnet3' or 'e1000' or 'e1000e' but found '%1$s'
sv: Domän-XML-posten ”devices/interface/model” förväntades vara ”vlance” eller ”vmxnet” eller ”vmxnet2” eller ”vmxnet3” eller ”e1000” eller ”e1000e” men fann ”%1$s”

en: Expecting domain XML entry 'vcpu' to be greater than 0
sv: Domän-XML-posten ”vcpu” förväntades vara större än 0

en: Expecting product 'gsx' or 'esx' or 'embeddedEsx' or 'vpx' but found '%1$s'
sv: Produkten ”gsx” eller ”esx” eller ”embeddedEsx” eller ”vpx” förväntades men fann ”%1$s”

en: Expecting source '%1$s' of first file-based harddisk to be a VMDK image
sv: Källan ”%1$s” till första filbaserade hårddisken förväntades vara en VMDK-avbild

en: Expecting type '%1$s' but found '%2$s'
sv: Typen ”%1$s” förväntades men fann ”%2$s”

en: Expecting type to begin with 'ArrayOf' but found '%1$s'
sv: Typen förväntades börja med ”ArrayOf” men fann ”%1$s”

en: Expecting virt type to be '%1$s' but found '%2$s'
sv: Virt-typen förväntades vara ”%1$s” men fann ”%2$s”

en: Expiry Time
sv: Utgångstid

en: Explicit destination hostname is required for TLS migration over UNIX socket
sv: Ett explicit destinationsvärdnamn krävs för TLS-migrering över UNIX-uttag

en: Extended attributes are not supported on this system
sv: Utökade attribut stödjs inte på detta system

en: Extra data in disabled network '%1$s'
sv: Extra data i avaktiverat nätverk ”%1$s”

en: Extract the checkpoint's parent, if any
sv: Extrahera kontropunktens förälder, om någon

en: Extract the snapshot's parent, if any
sv: Extrahera ögonblicksbildens förälder, om någon

en: FAIL
sv: MISSLYCKADES

en: FDC bus index %1$d out of [0] range
sv: FDC-bussindex %1$d utnför intervallet [0]

en: FDC controller index %1$d out of [0] range
sv: FDC-styrindex %1$d utanför intervallet [0]

en: FDC unit index %1$d out of [0..1] range
sv: FDC-enhetsindex %1$d utanför intervallet [0..1]

en: Fail to create socket for incoming migration
sv: Misslyckades att skapa uttag för inkommande migrering

en: Failed
sv: Misslyckades

en: Failed disable mount propagation out of the root filesystem
sv: Misslyckades att avaktivera överföring av montering utanför rotfilsystemet

en: Failed new node mode for target '%1$s'
sv: Misslyckades att sätta nytt läge för målet ”%1$s”

en: Failed set TLS x509 credentials: %1$s
sv: Misslyckades att sätta TLS 509-kreditiv: %1$s

en: Failed testunitready: %1$s
sv: Misslyckades med testunitready: %1$s

en: Failed to accept migration connection
sv: Misslyckades att acceptera migrationsanslutningen

en: Failed to access '%1$s'
sv: Misslyckades med att komma åt ”%1$s”

en: Failed to acquire lock
sv: Misslyckades att få låset

en: Failed to acquire lock: %1$s
sv: Misslyckades med att få låset: %1$s

en: Failed to acquire pid file '%1$s'
sv: Misslyckades att få tag i pid-filen ”%1$s”

en: Failed to add %1$s controller type definition
sv: Misslyckades att lägga till %1$s-styrenhetens typdefinition

en: Failed to add IP address %1$s to IP address cache for interface %2$s
sv: Misslyckades med att lägga till IP-adress %1$s till IP-adresscachen för gränssnittet %2$s

en: Failed to add IP address %1$s/%2$d%3$s%4$s%5$s%6$s to %7$s
sv: Misslyckades att lägga till IP-adressen %1$s/%2$d%3$s%4$s%5$s%6$s till %7$s

en: Failed to add PCI device %1$s to the inactive list
sv: Misslyckades att lägga till PCI-enheten %1$s till den inaktiva listan

en: Failed to add capability %1$s: %2$d
sv: Misslyckades att lägga till förmågan %1$s: %2$d

en: Failed to add driver '%1$s' to driver_override interface of PCI device '%2$s'
sv: Misslyckades att lägga till drivrutinen ”%1$s” till gränssnittet driver_override hos PCI-enheten ”%2$s”

en: Failed to add netlink event handle watch
sv: Misslyckades att lägga till netlink-händelsehanteringsbevakning

en: Failed to add signal handle watch
sv: Misslyckades att lägga till signalhanteringsbevakning

en: Failed to add storage controller (name: %1$s, busType: %2$d)
sv: Misslyckades att lägga till lagringsstyrenhet (namn: %1$s, busstyp: %2$d)

en: Failed to allocate PCI device list: %1$s
sv: Misslyckades att allokera PCI-enhetslistan: %1$s

en: Failed to allocate XML buffer
sv: Misslyckades att allokera en XML-buffert

en: Failed to allocate slirp for '%1$s'
sv: Misslyckades att allokera slirp för ”%1$s”

en: Failed to allocate tty
sv: Misslyckades att allokera en tty

en: Failed to apply capabilities: %1$d
sv: Det gick inte att sätta förmågor: %1$d

en: Failed to apply firewall rules %1$s: %2$s
sv: Misslyckades att ta brandväggsregler i drift %1$s: %2$s

en: Failed to attach device from %1$s
sv: Misslyckades att ansluta enhet från %1$s

en: Failed to attach disk
sv: Misslyckades att ansluta en disk

en: Failed to attach interface
sv: Misslyckades med att ansluta ett gränssnitt

en: Failed to attach to pid %1$u
sv: Misslyckades att ansluta till pid %1$u

en: Failed to authenticate as 'none': %1$s
sv: Misslyckades att autentisera som ”none”: %1$s

en: Failed to autostart VM '%1$s': %2$s
sv: Misslyckades att automatstarta VM:en ”%1$s”: %2$s

en: Failed to autostart storage pool '%1$s': %2$s
sv: Misslyckades med att automatstarta lagringspoolen ”%1$s”: %2$s

en: Failed to balloon domain0 memory
sv: Misslyckades att blåsa upp domän0-minnet

en: Failed to begin network config change transaction
sv: Misslyckades att påbörja ändringstransaktionen av nätverkskonfigurationen

en: Failed to bind %1$s on to %2$s
sv: Misslyckades att binda %1$s till %2$s

en: Failed to bind %1$s to new root %2$s
sv: Misslyckades att binda %1$s till den nya roten %2$s

en: Failed to bind cgroup '%1$s' on '%2$s'
sv: Misslyckades att binda cgroup ”%1$s” på ”%2$s”

en: Failed to bind mount directory %1$s to %2$s
sv: Misslyckades att binda monteringskatalogen %1$s till %2$s

en: Failed to bind socket to '%1$s'
sv: Misslyckades att binda uttag till ”%1$s”

en: Failed to build net json
sv: Misslyckades att bygga nät-json

en: Failed to build pidfile path
sv: Misslyckades att bygga pid-filsökvägen

en: Failed to build pidfile path.
sv: Misslyckades att bygga pid-filsökvägen.

en: Failed to build pool %1$s
sv: Misslyckades att bygga poolen %1$s

en: Failed to change owner of %1$s to %2$u:%3$u
sv: Misslyckades att byta ägare av %1$s till %2$u:%3$u

en: Failed to change ownership of '%1$s' to %2$d:%3$d
sv: Misslyckades att byta ägarskap av ”%1$s” till %2$d:%3$d

en: Failed to change ownership of tty %1$s
sv: Misslyckades att byta ägarskap av tty %1$s

en: Failed to change size of volume '%1$s' by %2$s
sv: Misslyckades med att ändra storleken på volymen ”%1$s” med %2$s

en: Failed to change size of volume '%1$s' to %2$s
sv: Misslyckades att ändra storlek på volymen ”%1$s” till %2$s

en: Failed to change storage controller model
sv: Misslyckades att ändra lagringsstyrenhetsmodell

en: Failed to chdir into %1$s
sv: Misslyckades att ändra katalog till %1$s

en: Failed to check for domain managed save image
sv: Misslyckades att leta efter en domänhanterad sparad avbild

en: Failed to check for managed save image
sv: Misslyckades att leta efter en hanterad sparad avbild

en: Failed to check system token '%1$s'
sv: Misslyckades att kontrollera systempoletten ”%1$s”

en: Failed to chown device %1$s
sv: Misslyckades att göra chown på enheten %1$s

en: Failed to clean up %1$s
sv: Misslyckades att rensa upp %1$s

en: Failed to cleanup stale managed save dir '%1$s'
sv: Misslyckades att rensa upp en förlegad hanterad sparkatalog ”%1$s”

en: Failed to clear security context for agent for %1$s
sv: Misslyckades att nollställa säkerhetskontexten för agenten för %1$s

en: Failed to clear security context for monitor for %1$s
sv: Misslyckades att nollställa säkerhetskontexten för övervakningen av %1$s

en: Failed to clone vol from %1$s
sv: Misslyckades att klona volymen från %1$s

en: Failed to close bind target %1$s
sv: Misslyckades med att stänga bindningsmålet %1$s

en: Failed to collect auth credentials
sv: Misslyckades att samla autentiseringskreditiv

en: Failed to commit network config change transaction
sv: Misslyckades att fastställa ändringstransaktionen av nätverkskonfigurationen

en: Failed to compare host CPU with %1$s
sv: Misslyckades att jämföra värd-CPU:n med %1$s

en: Failed to compare hypervisor CPU with %1$s
sv: Misslyckades att jämföra hypervisor-CPU:n med %1$s

en: Failed to compile regex %1$s
sv: Misslyckades att kompilera reguljäruttrycket %1$s

en: Failed to complete action %1$s on media
sv: Misslyckades att fullfölja åtgärden %1$s på mediet

en: Failed to complete tree listing
sv: Misslyckades att färdigställa trädlistningen

en: Failed to connect socket to '%1$s'
sv: Misslyckades att ansluta uttaget till ”%1$s”

en: Failed to connect to mon socket
sv: Misslyckades att ansluta till mon-uttaget

en: Failed to connect to nbdkit for '%1$s': %2$s
sv: Misslyckades att ansluta till nbdkit för ”%1$s”: %2$s

en: Failed to connect to ssh agent
sv: Misslyckades att ansluta till ssh-agenten

en: Failed to connect to the admin server
sv: Misslyckades att ansluta administrationsservern

en: Failed to connect: %1$s
sv: Misslyckades att ansluta: %1$s

en: Failed to convert '%1$s' to int
sv: Misslyckades att konvertera ”%1$s” till heltal

en: Failed to convert '%1$s' to unsigned int
sv: Misslyckades att konvertera ”%1$s” till teckenlöst heltal

en: Failed to convert '%1$s' to unsigned long long
sv: Misslyckades att konvertera ”%1$s” till teckenlöst långlångt heltal

en: Failed to convert interface index %1$d to a name
sv: Misslyckades att konvertera gränssnittsindex %1$d till ett namn

en: Failed to convert loadparm '%1$s' to upper case
sv: Misslyckades att konvertera laddparametern ”%1$s” till versaler

en: Failed to convert the command string to argv-lists
sv: Misslyckades att konvertera kommandosträngen till argv-listor

en: Failed to copy XML node
sv: Misslyckades att kopiera XML-noden

en: Failed to core dump domain '%1$s' to %2$s
sv: Misslyckades att kärndumpa domänen ”%1$s” till %2$s

en: Failed to count network filters
sv: Misslyckades att räkna nätverksfilter

en: Failed to count node devices
sv: Misslyckades att räkna nodenheter

en: Failed to count secrets
sv: Misslyckades att räkna hemligheter

en: Failed to create %1$s
sv: Misslyckades att skapa %1$s

en: Failed to create '%1$s': %2$s
sv: misslyckades med att skapa ”%1$s”: %2$s

en: Failed to create SASL client context: %1$d (%2$s)
sv: Misslyckades att SASL-klientkontext: %1$d (%2$s)

en: Failed to create SAVE dir %1$s
sv: Misslyckades att skapa SAVE-katalogen %1$s

en: Failed to create XML
sv: Misslyckades att skapa XML

en: Failed to create XML config object
sv: Misslyckades att skapa XML-konfigurationsobjekt

en: Failed to create bind target %1$s
sv: Misslyckades att skapa bindningsmål %1$s

en: Failed to create bridge node in xml document
sv: Misslyckades att skapa en bryggnod i xml-dokumentet

en: Failed to create cache dir %1$s
sv: Misslyckades att skapa cache-katalogen %1$s

en: Failed to create channel target dir %1$s
sv: Misslyckades att skapa kanalmålskatalogen %1$s

en: Failed to create checkpoint dir %1$s
sv: Misslyckades att skapa kontrollpunktskatalogen %1$s

en: Failed to create dbus state dir %1$s
sv: Misslyckades att skapa dbus-tillståndskatalogen %1$s

en: Failed to create directory for '%1$s' dev '%2$s'
sv: Misslyckades att en katalog för ”%1$s” enheten ”%2$s”

en: Failed to create directory for device %1$s
sv: Misslyckades att en katalog för enheten %1$s

en: Failed to create disk pool geometry
sv: Misslyckades att skapa diskpoolsgeometrin

en: Failed to create domain from %1$s
sv: Misslyckades att skapa domän från %1$s

en: Failed to create domain save file '%1$s'
sv: Misslyckades att skapa domänsparfilen ”%1$s”

en: Failed to create dump dir %1$s
sv: Misslyckades att skapa dumpkatalogen %1$s

en: Failed to create file '%1$s'
sv: Misslyckades att skapa filen ”%1$s”

en: Failed to create file '%1$s': couldn't determine fs type
sv: Misslyckades att skapa filen ”%1$s”: kunde inte avgöra fs-typen

en: Failed to create filesystem probe for device %1$s
sv: Misslyckades att filsystemsproben för enheten %1$s

en: Failed to create interface node under bridge node in xml document
sv: Misslyckades att skapa en gränssnittsnod under bryggnoden i xml-dokumentet

en: Failed to create iscsi context for %1$s
sv: Misslyckades att skapa iscsi-kontexten för %1$s

en: Failed to create lib dir %1$s
sv: Misslyckades att skapa bibliotekskatalogen %1$s

en: Failed to create memory backing dir %1$s
sv: Misslyckades att skapa minnesstödskatalogen %1$s

en: Failed to create network filter from %1$s
sv: Misslyckades att skapa nätverksfilter från %1$s

en: Failed to create network from %1$s
sv: Misslyckades att skapa nätverk från %1$s

en: Failed to create node device from %1$s
sv: Misslyckades att skapa en nodenhet från %1$s

en: Failed to create nvram dir %1$s
sv: Misslyckades att skapa nvram-katalogen %1$s

en: Failed to create or modify the state XML attribute
sv: Misslyckades att skapa eller ändra tillstånds-XML-attributet

en: Failed to create passt state dir %1$s
sv: Misslyckades att skapa passt-tillståndskatalogen %1$s

en: Failed to create pool %1$s
sv: Misslyckades att skapa poolen %1$s

en: Failed to create pool from %1$s
sv: Misslyckades att skapa poolen från %1$s

en: Failed to create reboot thread, killing domain
sv: Misslyckades att en omstartstråd, dödar domänen

en: Failed to create save dir %1$s
sv: Misslyckades att skapa katalog att spara i %1$s

en: Failed to create slirp state dir %1$s
sv: Misslyckades att skapa slirp-tillståndskatalogen %1$s

en: Failed to create snapshot dir %1$s
sv: Misslyckades att skapa ögonblicksbildkatalogen %1$s

en: Failed to create socket
sv: Misslyckades att skapa uttag

en: Failed to create state dir %1$s
sv: Misslyckades att skapa tillståndskatalogen %1$s

en: Failed to create state dir '%1$s'
sv: Misslyckades att skapa tillståndskatalogen ”%1$s”

en: Failed to create symlink '%1$s' to '%2$s'
sv: Misslyckades att skapa symlänken ”%1$s” till ”%2$s”

en: Failed to create thread
sv: Misslyckades att skapa en tråd

en: Failed to create thread for receiving migration data
sv: Misslyckades att skapa en tråd för att ta emot migreringsdata

en: Failed to create thread to handle daemon restart
sv: Misslyckades att skapa en tråd för att hantera omstart av demonen

en: Failed to create thread to handle domain death
sv: Misslyckades med att skapa en tråd för att hantera att domäner dör

en: Failed to create thread to handle domain shutdown
sv: Misslyckades att skapa en tråd för att hantera avstängning av domänen

en: Failed to create thread to handle firewall reload/restart
sv: Misslyckades att skapa en tråd för att hantera omladdning/omstart av brandväggen

en: Failed to create thread to handle pool refresh
sv: Misslyckades att skapa en tråd för att hantera uppdatering av poolen

en: Failed to create thread to suspend the host
sv: Misslyckades att skapa en tråd för att söva värden

en: Failed to create unique directory with template '%1$s' for probing QEMU
sv: Misslyckades att skapa en unik katalog med mallen ”%1$s” för att proba QEMU

en: Failed to create v1 controller %1$s for group
sv: Misslyckades att skapa v1-styrenhet %1$s för gruppen

en: Failed to create v2 cgroup '%1$s'
sv: Misslyckades att skapa en v2-cgroup ”%1$s”

en: Failed to create vbox driver object.
sv: Misslyckades att drivrutinsobjekt för vbox.

en: Failed to create vol %1$s
sv: Misslyckades att skapa volymen %1$s

en: Failed to create vol from %1$s
sv: Misslyckades att skapa volymen från %1$s

en: Failed to create/open domain save xml file '%1$s'
sv: Misslyckades att skapa/öppna domänens spar-xml-fil ”%1$s”

en: Failed to define domain from %1$s
sv: Misslyckades att definiera domän från %1$s

en: Failed to define interface from %1$s
sv: Misslyckades att definiera gränssnitt från %1$s

en: Failed to define network filter from %1$s
sv: Misslyckades att definiera nätverksfilter från %1$s

en: Failed to define network from %1$s
sv: Misslyckades att definiera nätverk från %1$s

en: Failed to define new bridge interface %1$s
sv: Misslyckades med att definiera det nya brygggränssnittet %1$s

en: Failed to define new interface %1$s
sv: Misslyckades att definiera det nya gränssnittet %1$s

en: Failed to define node device from '%1$s'
sv: Misslyckades att definiera nodenhet från ”%1$s”

en: Failed to define pool %1$s
sv: Misslyckades att definiera poolen %1$s

en: Failed to define pool from %1$s
sv: Misslyckades att definiera poolen från %1$s

en: Failed to delete DiskDescriptor.xml of volume '%1$s'
sv: Misslyckades att radera DiskDescriptor.xml för volymen ”%1$s”

en: Failed to delete autostart link '%1$s': %2$s
sv: Misslyckades att radera autostartlänken ”%1$s”: %2$s

en: Failed to delete checkpoint %1$s
sv: Misslyckades att radera kontrollpunkten %1$s

en: Failed to delete network filter binding on %1$s
sv: Misslyckades att radera nätverksfilterbindningen på %1$s

en: Failed to delete network port %1$s
sv: Misslyckades att radera nätverksporten %1$s

en: Failed to delete pool %1$s
sv: Misslyckades att radera poolen %1$s

en: Failed to delete secret %1$s
sv: Misslyckades att radera hemligheten %1$s

en: Failed to delete snapshot %1$s
sv: Misslyckades att radera ögonblicksbilden %1$s

en: Failed to delete snapshot: %1$s
sv: Misslyckades att radera ögonblicksbilden: %1$s

en: Failed to delete symlink '%1$s'
sv: Misslyckades att radera symlänken ”%1$s”

en: Failed to delete veth device %1$s
sv: Misslyckades att radera veth-enheten %1$s

en: Failed to delete vol %1$s
sv: Misslyckades att radera volymen %1$s

en: Failed to destroy bridge interface %1$s
sv: Misslyckades med att förstöra brygggränssnittet %1$s

en: Failed to destroy domain '%1$d'
sv: Misslyckades att förstöra domän ”%1$d”

en: Failed to destroy domain '%1$s'
sv: Misslyckades att förstöra domänen ”%1$s”

en: Failed to destroy interface %1$s
sv: Misslyckades med att förstöra gränssnittet %1$s

en: Failed to destroy network %1$s
sv: Misslyckades att förstöra nätverk %1$s

en: Failed to destroy node device '%1$s'
sv: Misslyckades med att förstöra nodenheten ”%1$s”

en: Failed to destroy pool %1$s
sv: Misslyckades att förstöra poolen %1$s

en: Failed to detach device %1$s
sv: Misslyckades att koppla ifrån enheten %1$s

en: Failed to detach device from %1$s
sv: Misslyckades att avmontera enheten från %1$s

en: Failed to detach device with alias %1$s
sv: Misslyckades att koppla ifrån enheten med alias %1$s

en: Failed to detach disk
sv: Misslyckades att koppla ifrån en disk

en: Failed to detach interface
sv: Misslyckades med att koppla ifrån ett gränssnitt

en: Failed to determine broadcast address for '%1$s/%2$d'
sv: Misslyckades att avgöra utsändningsadressen för ”%1$s/%2$d”

en: Failed to determine if %1$u:%2$u:%3$u:%4$u is a Direct-Access LUN
sv: Misslyckades att avgöra om %1$u:%2$u:%3$u:%4$u är en Direct-Access-LUN

en: Failed to determine prefix for IP address '%1$s'
sv: Misslyckades med avgöra prefixet för IP-adressen ”%1$s”

en: Failed to determine prefix for route with destination '%1$s'
sv: Misslyckades att avgöra prefixet för rutten med destinationen ”%1$s”

en: Failed to determine state of guest: $guest. Not tracking it anymore.
sv: Misslyckades att avgöra tillståndet för gästen: $guest. Följer den inte längre.

en: Failed to disconnect client '%1$llu' from server %2$s
sv: Misslyckades att koppla ifrån klienten ”%1$llu” från servern %2$s

en: Failed to disconnect from the admin server
sv: Misslyckades att koppla ifrån från administrationsservern

en: Failed to disconnect from the hypervisor
sv: Misslyckades att koppla ifrån hypervisorn

en: Failed to disconnect: %1$s
sv: Misslyckades att koppla ifrån: %1$s

en: Failed to discover session: %1$s
sv: Misslyckades att upptäcka sessionen: %1$s

en: Failed to dump core of domain '%1$d' with libxenlight
sv: Misslyckades att dumpa minnet för domän ”%1$d” med libxenlight

en: Failed to enable controller '%1$s' for '%2$s'
sv: Misslyckades att aktivera styrenheten ”%1$s” för ”%2$s”

en: Failed to escape password for XML
sv: Misslyckades med att skydda lösenordet för XML

en: Failed to execute symbol '%1$s' in module '%2$s'
sv: Misslyckades med exekvera symbolen ”%1$s” i modulen ”%2$s”

en: Failed to extract interface information
sv: Misslyckades att få gränssnittsinformation

en: Failed to extract interface information or no interfaces found
sv: Misslyckades med att hämta gränssnittsinformation eller så hittades inga gränssnitt

en: Failed to find QOM Object path for device '%1$s'
sv: Kunde inte hitta QOM-Object-sökvägen för enheten ”%1$s”

en: Failed to find SCSI host with wwnn='%1$s', wwpn='%2$s'
sv: Misslyckades att hitta SCSI-värden med wwnn=”%1$s”, wwpn=”%2$s”

en: Failed to find a node driver
sv: Misslyckades att hitta en noddrivrutin

en: Failed to find a node driver: %1$s
sv: Misslyckades att hitta en noddrivrutin: %1$s

en: Failed to find a secret storage driver
sv: Misslyckades att hitta en lagringsenhet för hemligheter

en: Failed to find a secret storage driver: %1$s
sv: Misslyckades att hitta en lagringsenhet för hemligheter: %1$s

en: Failed to find a storage driver
sv: Misslyckades att lagringsdrivrutin

en: Failed to find a storage driver: %1$s
sv: Misslyckades att hitta en lagringsdrivrutin: %1$s

en: Failed to find any %1$s pool sources
sv: Misslyckades att hitta några %1$s-poolkällor

en: Failed to find fc_host for wwnn='%1$s' and wwpn='%2$s'
sv: Misslyckades att hitta fc_host för wwnn=”%1$s” och wwpn=”%2$s”

en: Failed to find group record for gid '%1$u'
sv: Misslyckades att grupposten för gid ”%1$u”

en: Failed to find module '%1$s'
sv: Misslyckades med att hitta modulen ”%1$s”

en: Failed to find parent device for %1$s
sv: Misslyckades med att hitta föräldraenheten till %1$s

en: Failed to find scsi_host using PCI '%1$s' and unique_id='%2$u'
sv: Misslyckades med att hitta scsi_host som använder PCI ”%1$s” och unique_id=”%2$u”

en: Failed to find symbol '%1$s' in module '%2$s': %3$s
sv: Misslyckades med att hitta symbolen ”%1$s” i modulen ”%2$s”: %3$s

en: Failed to find the interface
sv: Misslyckades att hitta gränssnittet

en: Failed to find the interface: %1$s
sv: Misslyckades att hitta gränssnittet: %1$s

en: Failed to find the network
sv: Misslyckades att hitta nätverk

en: Failed to find the network: %1$s
sv: Misslyckades att hitta nätverket: %1$s

en: Failed to find user record for uid '%1$u'
sv: Misslyckades att hitta användarposten för uid ”%1$u”

en: Failed to fork as daemon: %1$s
sv: Det gick inte grena av som demon: %1$s

en: Failed to format new xml document for bridge %1$s
sv: Misslyckades att formatera ett nytt xml-dokument för bryggan %1$s

en: Failed to format new xml document for detached interface %1$s
sv: Misslyckades att formatera ett nytt xml-dokument för det frånkopplade gränssnittet %1$s

en: Failed to fully read directory %1$s
sv: Misslyckades att fullständigt läsa katalogen %1$s

en: Failed to generate UUID
sv: Misslyckades med att generera UUID

en: Failed to generate genid
sv: Misslyckades med att generera genid

en: Failed to get %1$s minor number
sv: Misslyckades att få %1$s undre nummer

en: Failed to get SRIOV function from device link '%1$s'
sv: Misslyckades att hämta SRIOV-funktionen från enhetslänken ”%1$s”

en: Failed to get UUID of created secret
sv: Misslyckades att hämta UUID för den skapade hemligheten

en: Failed to get VNC port. Is this domain using VNC?
sv: Misslyckades att hämta VNC-porten. Använder domänen VNC?

en: Failed to get block stats %1$s %2$s
sv: Misslyckades att hämta block statistik %1$sl %2$s

en: Failed to get block stats for domain '%1$s' device '%2$s'
sv: Misslyckades att hämta blockstatistik för domänen ”%1$s” enhet ”%2$s”

en: Failed to get capabilities from libxenlight
sv: Misslyckades att hämta förmågor från libxenlight

en: Failed to get capability names of the device
sv: Misslyckades att hämta förmågenamn för enheten

en: Failed to get capability numbers of the device
sv: Misslyckades att hämta förmågenummer för enheten

en: Failed to get capacity of lun: %1$s
sv: Misslyckades att hämta kapaciteten på lun:en: %1$s

en: Failed to get certificate %1$s distinguished name: %2$s
sv: Misslyckades att hämta certifikatet %1$s för kännetecknande namn: %2$s

en: Failed to get checkpoint count
sv: Misslyckades att få kontrollpunktsantal

en: Failed to get client socket PID
sv: Misslyckades att klientuttags-PID

en: Failed to get client socket identity
sv: Misslyckades att få klientuttagsidentitet

en: Failed to get current process capabilities: %1$d
sv: Misslyckades att få aktuella processförmågor: %1$d

en: Failed to get disk information
sv: Misslyckades att få diskinformation

en: Failed to get distinguished name: %1$s
sv: Misslyckades att hämta särskiljande namn (distinguished name): %1$s

en: Failed to get domain autostart state
sv: Misslyckades att få tillståndet för domänautostart

en: Failed to get domain description xml
sv: Misslyckades att få domänbeskrivnings-xml

en: Failed to get domain persistence info
sv: misslyckades att få varaktighetsinformation för domänen

en: Failed to get domain state
sv: Misslyckades att få domäntillstånd

en: Failed to get domain's UUID
sv: Misslyckades att få domänens UUID

en: Failed to get host number for iSCSI session with path '%1$s'
sv: Misslyckades att få värdnummer för iSCSI-sessionen med sökväg ”%1$s”

en: Failed to get interface information
sv: misslyckades att få gränssnittsinformation

en: Failed to get interface stats %1$s %2$s
sv: Misslyckades att hämta gränssnittsstatistik %1$s %2$s

en: Failed to get leases info for %1$s
sv: Misslyckades att hämta hyresinformation för %1$s

en: Failed to get memory statistics for domain %1$s
sv: Misslyckades att hämta minnesstatistik för domänen %1$s

en: Failed to get network autostart state
sv: Misslyckades att få tillståndet för nätverksautostart

en: Failed to get network description xml
sv: Misslyckades att få nätverksbeskrivnings-xml

en: Failed to get network persistence info
sv: Misslyckades att hämta information om nätverkvaraktighet

en: Failed to get network's UUID
sv: Misslyckades att få nätverkets UUID

en: Failed to get node physical info from libxenlight
sv: Misslyckades att få fysisk nodinformation från libxenlight

en: Failed to get option '%1$s': %2$s
sv: Misslyckades att hämta alternativet '%1$s': %2$s

en: Failed to get pool autostart state
sv: Misslyckades att få tillståndet för pool-autostart

en: Failed to get pool persistence info
sv: Misslyckades att få varaktighetsinformation för poolen

en: Failed to get scheduler id for domain '%1$d' with libxenlight
sv: Misslyckades att få schemaläggar-id för domän ”%1$d” med libxenlight

en: Failed to get scheduler parameters for domain '%1$d' with libxenlight
sv: Misslyckades att få schemaläggar-parametrar för domän ”%1$d” med libxenlight

en: Failed to get snapshot count
sv: Misslyckades hämta antal ögonblicksbilder

en: Failed to get storage controller name
sv: Misslyckades at få tag i lagringsstyrenhetens namn

en: Failed to get the number of active networks
sv: Misslyckades att hämta antalet aktiva nätverk

en: Failed to get the number of active pools
sv: Misslyckades med att hämta antalet aktiva pooler

en: Failed to get the number of inactive networks
sv: Misslyckades med att hämta antalet inaktiva nätverk

en: Failed to get the number of inactive pools
sv: Misslyckades med att hämta antalet inaktiva pooler

en: Failed to get udev device for syspath '%1$s'
sv: Misslyckades med att hämta udev-enheten för syspath ”%1$s”

en: Failed to get uuid of secret
sv: Misslyckades med att hämta uuid för en hemlighet

en: Failed to get valid client socket identity
sv: Misslyckades med att få en giltig klientuttagsidentitet

en: Failed to get valid client socket identity groups
sv: Misslyckades med att få giltig identitetsgrupper för klientuttag

en: Failed to get version info from libxenlight
sv: Misslyckades med att få versionsinformation från libxenlight

en: Failed to init transport: %1$s
sv: Misslyckades med att initiera transporten: %1$s

en: Failed to initialize TLS session: %1$s
sv: Misslyckades med att initiera TLS-sessionen: %1$s

en: Failed to initialize cgroup backend.
sv: Misslyckades med att initiera cgroup-bakänden.

en: Failed to initialize host cpu features
sv: Misslyckades med att initiera värd-cpu-funktioner

en: Failed to initialize libpciaccess
sv: Misslyckades med att initiera libpciaccess

en: Failed to initialize libssh session
sv: Misslyckades med att initiera en libssh-session

en: Failed to initialize libssh2 agent handle
sv: Misslyckades med att initiera ett libssh2-agenthandtag

en: Failed to initialize libssh2 known hosts table
sv: Misslyckades med att initiera libssh2:s tabell över kända värdar

en: Failed to initialize libssh2 session
sv: Misslyckades med att initiera en libssh2-session

en: Failed to initialize libvirt
sv: Misslyckades med att initiera libvirt

en: Failed to initialize libvirt error handling
sv: Misslyckades att initiera felhantering för libvirt

en: Failed to initialize mutex
sv: Misslyckades med att initiera mutex

en: Failed to initialize security drivers
sv: Misslyckades med att initiera drivrutiner

en: Failed to initialize storage pool '%1$s': %2$s
sv: Misslyckades med att initiera lagringspoolen ”%1$s”: %2$s

en: Failed to inquire lock
sv: Misslyckades med att fråga om låset

en: Failed to inquire lock: %1$s
sv: Misslyckades med att fråga om låset: %1$s

en: Failed to kill process %1$lld
sv: Misslyckades med att döda process %1$lld

en: Failed to list active domains
sv: Misslyckades att lista aktiva domäner

en: Failed to list active interfaces
sv: Misslyckades med att lista aktiva gränssnitt

en: Failed to list active networks
sv: Misslyckades att lista aktiva nätverk

en: Failed to list active pools
sv: Misslyckades att lista aktiva pooler

en: Failed to list domains
sv: Misslyckades med att lista domäner

en: Failed to list inactive domains
sv: Misslyckades att lista inaktiva domäner

en: Failed to list inactive interfaces
sv: Misslyckades med att lista inaktiva gränssnitt

en: Failed to list inactive networks
sv: Misslyckades att lista inaktiva nätverk

en: Failed to list inactive pools
sv: Misslyckades att lista inaktiva pooler

en: Failed to list interfaces
sv: Misslyckades med att lista gränssnitt

en: Failed to list network filter bindings
sv: Misslyckades med att lista nätverksfilterbindningar

en: Failed to list network filters
sv: Misslyckades med att lista nätverksfilter

en: Failed to list networks
sv: Misslyckades med att lista nätverk

en: Failed to list node devices
sv: Misslyckades med att lista nodenheter

en: Failed to list node secrets
sv: Misslyckades med att lista nodhemligheter

en: Failed to list persistent guests on $uri
sv: Misslyckades med att lista beständiga gäster på $uri

en: Failed to list pools
sv: Misslyckades med att lista pooler

en: Failed to list secrets
sv: Misslyckades med att lista hemligheter

en: Failed to list ssh agent identities
sv: Misslyckades med att lista agentidentiteter

en: Failed to list storage volumes
sv: Misslyckades med att lista lagringsvolymer

en: Failed to list transient guests
sv: Misslyckades med att lista tillfälliga gäster

en: Failed to list vcpus for domain '%1$d' with libxenlight
sv: Misslyckades med att lista vcpu:er för domän ”%1$d” med libxenlight

en: Failed to list volumes
sv: Misslyckades med att lista volymer

en: Failed to load PCI driver module %1$s: %2$s
sv: Misslyckades med att ladda PCI-drivrutinsmodulen %1$s: %2$s

en: Failed to load PCI driver module %1$s: administratively prohibited
sv: Misslyckades med att lista PCI-drivrutinsmodulen %1$s: administrativt förhindrat

en: Failed to load config for binding '%1$s'
sv: Misslyckades med att ladda konfigurationen för bindningen ”%1$s”

en: Failed to load config for domain '%1$s'
sv: Misslyckades med att ladda konfigurationen för domänen ”%1$s”

en: Failed to load module '%1$s': %2$s
sv: Misslyckades med att ladda modulen ”%1$s”: %2$s

en: Failed to load nbd module
sv: Misslyckades med att ladda modulen nbd

en: Failed to load nbd module: administratively prohibited
sv: Misslyckades med att lista nbd-modulen: administrativt förhindrat

en: Failed to load plugin %1$s: %2$s
sv: Misslyckades att ladda insticksmodulen %1$s: %2$s

en: Failed to locate parent device with ID '%1$s'
sv: Misslyckades att lokalisera föräldraenheten med ID ”%1$s”

en: Failed to lock system token '%1$s'
sv: Misslyckades med att låsa systempoletten ”%1$s”

en: Failed to login: %1$s
sv: Misslyckades med att logga in: %1$s

en: Failed to logout: %1$s
sv: Misslyckades med att logga ut: %1$s

en: Failed to make auth credentials
sv: Misslyckades med att skapa autentiseringskreditiv

en: Failed to make device %1$s
sv: Misslyckades att skapa enheten %1$s

en: Failed to make directory %1$s readonly
sv: Misslyckades med att skapa katalogen %1$s endast läsbar

en: Failed to make dnsmasq (PID: %1$d) reload config files.
sv: Misslyckades med att få dnsmasq (PID: %1$d) att läsa om konfigurationsfilerna.

en: Failed to make domain persistent after migration
sv: Misslyckades att göra domänen beständig efter migrationen

en: Failed to make domain persistent after migration: %1$s
sv: Misslyckades att göra domänen beständig efter migrationen: %1$s

en: Failed to make mount %1$s readonly
sv: Misslyckades att göra monteringen %1$s endast läsbar

en: Failed to make new root %1$s readonly
sv: Misslyckades att göra den nya roten %1$s endast läsbar

en: Failed to make path %1$s
sv: Misslyckades att skapa sökvägen %1$s

en: Failed to make root private
sv: Misslyckades att göra roten privat

en: Failed to mark domain '%1$s' as autostarted
sv: Misslyckades att markera domänen %1$s som autostartad

en: Failed to mkdir %1$s
sv: Misslyckades att göra mkdir %1$s

en: Failed to mount %1$s on %2$s type %3$s
sv: Misslyckades att montera %1$s på %2$s med typen %3$s

en: Failed to mount %1$s on %2$s type %3$s flags=0x%4$x
sv: Misslyckades att montera %1$s på %2$s med typen %3$s flaggor=0x%4$x

en: Failed to mount %1$s on /dev
sv: Misslyckades att montera %1$s på /dev

en: Failed to mount %1$s on /dev/pts
sv: Misslyckades att montera %1$s på /dev/pts

en: Failed to mount %1$s on /proc/meminfo
sv: Misslyckades att montera %1$s på /proc/meminfo

en: Failed to mount devfs on %1$s type %2$s (%3$s)
sv: Misslyckades att montera devfs på %1$s med typen %2$s (%3$s)

en: Failed to mount device %1$s to %2$s
sv: Misslyckades att montera enheten %1$s på %2$s

en: Failed to mount device %1$s to %2$s as %3$s
sv: Misslyckades att montera enheten %1$s på %2$s som %3$s

en: Failed to mount device %1$s to %2$s, unable to detect filesystem
sv: Misslyckades att montera enheten %1$s på %2$s, kan inte avgöra filsystemet

en: Failed to mount devpts on %1$s
sv: Misslyckades att montera devpts på %1$s

en: Failed to mount directory %1$s as tmpfs
sv: Misslyckades att montera katalogen %1$s som tmpfs

en: Failed to mount empty tmpfs at %1$s
sv: Misslyckades att montera ett tomt tmpfs på %1$s

en: Failed to move '%1$s' element in xml document
sv: Misslyckades att flytta elementet ”%1$s” i xml-dokumentet

en: Failed to open %1$s
sv: Misslyckades att öppna %1$s

en: Failed to open '%1$s'
sv: Misslyckades att öppna ”%1$s”

en: Failed to open a UNIX socket
sv: Misslyckades att öppna ett UNIX-uttag

en: Failed to open config space file '%1$s'
sv: Misslyckades att konfigurationsutrymmesfilen ”%1$s”

en: Failed to open cpuinfo file '%1$s'
sv: Misslyckades att öppna cpuinfo-filen ”%1$s”

en: Failed to open domain image file '%1$s'
sv: Misslyckades att öppna domänavbildsfilen ”%1$s”

en: Failed to open domain save file '%1$s'
sv: Misslyckades att öppna domänens sparfil ”%1$s”

en: Failed to open file '%1$s'
sv: Misslyckades att öppna filen ”%1$s”

en: Failed to open file '%1$s': couldn't determine fs type
sv: Misslyckades att öppna filen ”%1$s”: kunde inte avgöra fs-typen

en: Failed to open pid file '%1$s'
sv: Misslyckades att öppna pid-filen ”%1$s”

en: Failed to open socket to sanlock daemon
sv: Misslyckades att öppna ett uttag till sanlock-demonen

en: Failed to open socket to sanlock daemon: %1$s
sv: Misslyckades att öppna ett uttag till sanlock-demonen: %1$s

en: Failed to open storage volume with path '%1$s'
sv: Misslyckades att öppna lagringsvolymen med sökväg ”%1$s”

en: Failed to open the following disk/dvd/floppy to the machine: %1$s
sv: Misslyckades att öppna följande disk/dvd/floppy för maskinen: %1$s

en: Failed to open tty %1$s
sv: Misslyckades att öppna tty:n %1$s

en: Failed to parse %1$s: only com1 and com2 supported.
sv: Misslyckades att tolka %1$s: endast com1 och com2 stödjs.

en: Failed to parse CCW address '%1$s'
sv: Misslyckades med att tolka CCW-adressen ”%1$s”

en: Failed to parse HTTP response code
sv: Misslyckades att tolka HTTP-svarskoden

en: Failed to parse MAC address from '%1$s'
sv: Misslyckades med att tolka MAC-adressen från ”%1$s”

en: Failed to parse PCI config address '%1$s'
sv: Missllyckades med att tolka PCI-konfigurationsadressen ”%1$s”

en: Failed to parse arguments for bhyve command
sv: Misslyckades med att tolka argument för kommandot bhyve

en: Failed to parse arguments: VM name mismatch
sv: Misslyckades att tolka argument: VM-namnet stämmer inte

en: Failed to parse bitmap '%1$s'
sv: Misslyckades med att tolka bitavbildningen ”%1$s”

en: Failed to parse block name %1$s
sv: Misslyckades med att tolka blocknamnet %1$s

en: Failed to parse configuration of %1$s
sv: Misslyckades att tolka konfigurationen av %1$s

en: Failed to parse dir name '%1$s'
sv: Misslyckades med att tolka katalognamnet ”%1$s”

en: Failed to parse domain description xml
sv: Misslyckades med att tolka domänbeskrivnings-xml

en: Failed to parse firewalld version '%1$s'
sv: Misslyckades med att tolka brandväggsversionen ”%1$s”

en: Failed to parse group '%1$s'
sv: Misslyckades med att tolka gruppen ”%1$s”

en: Failed to parse int '%1$s' from udev property '%2$s' on '%3$s'
sv: Misslyckades med att tolka heltalet ”%1$s” från udev-egenskapen ”%2$s” på ”%3$s”

en: Failed to parse interface index from '%1$s'
sv: Misslyckades med att tolka gränssnittsindexet från ”%1$s”

en: Failed to parse memory
sv: Misslyckades med att tolka minnet

en: Failed to parse memory allocation threads
sv: Misslyckades med att tolka minnesallokeringstrådar

en: Failed to parse memory slot count
sv: Misslyckades med att tolka fackantalet

en: Failed to parse memory: size mismatch
sv: Misslyckades med att tolka minnet: storleken stämmer inte

en: Failed to parse mode '%1$s'
sv: Misslyckades med att tolka läget ”%1$s”

en: Failed to parse network description xml
sv: Misslyckades med att tolka nätverksbeskrivnings-xml

en: Failed to parse network device name from '%1$s'
sv: Misslyckades med att tolka nätverksenhetsnamnet från ”%1$s”

en: Failed to parse number of vCPUs
sv: Misslyckades med att tolka antalet vCPU:er

en: Failed to parse port number
sv: Misslyckades med att tolka portnumret

en: Failed to parse positive integer from '%1$s'
sv: Misslyckades med att tolka ett positivt heltal från ”%1$s”

en: Failed to parse rate '%1$s'
sv: Misslyckades med att tolka hastigheten ”%1$s”

en: Failed to parse rotated index from '%1$s'
sv: Misslyckades att tolka roterat index från ”%1$s”

en: Failed to parse snapshot XML from file '%1$s'
sv: Misslyckades tolka ögonblicsbilds-XML från filen ”%1$s”

en: Failed to parse target '%1$s'
sv: Misslyckades med att tolka målet ”%1$s”

en: Failed to parse uid and gid from '%1$s'
sv: Misslyckades med att tolka aid och gid från ”%1$s”

en: Failed to parse uint '%1$s' from udev property '%2$s' on '%3$s'
sv: Misslyckades med att tolka ett teckenlöst heltal ”%1$s” från udev-egenskapen ”%2$s” på ”%3$s”

en: Failed to parse user '%1$s'
sv: Misslyckades med att tolka användaren ”%1$s”

en: Failed to parse users from '%1$s'
sv: Misslyckades med att tolka användare från ”%1$s”

en: Failed to parse value '%1$s' as number.
sv: Misslyckades med att tolka värdet ”%1$s” som ett tal.

en: Failed to parse value '%1$s' from cpu.max.
sv: Misslyckades med att tolka värdet ”%1$s” från cpu.max.

en: Failed to parse value of URI component %1$s
sv: Misslyckades med att tolka värdet av URI-komponenten %1$s

en: Failed to parse vzlist output
sv: Misslyckades med att tolka utdata från vzlist

en: Failed to parse wwn '%1$s' as number
sv: Misslyckades med att tolka wwn ”%1$s” som ett tal

en: Failed to pin vcpu '%1$d' with libxenlight
sv: Misslyckades att fästa vcpu ”%1$d” med libxenlight

en: Failed to pivot root
sv: Misslyckades med att pivotera rot

en: Failed to pre-allocate space for file '%1$s'
sv: Misslyckades med att förallokera utrymme för filen ”%1$s”

en: Failed to probe capabilities for %1$s: %2$s
sv: Misslyckades att känna av förmågor hos %1$s: %2$s

en: Failed to probe for format type '%1$s'
sv: Misslyckades med att känna av formattypen ”%1$s”

en: Failed to process SCSI device with sysfs path '%1$s'
sv: Misslyckades med att bearbeta SCSI-enheten med sysfs-sökväg ”%1$s”

en: Failed to query for interfaces addresses
sv: Misslyckades med att känna av gränssnittsadresser

en: Failed to query numad for the advisory nodeset
sv: Misslyckades med att fråga numad om rekommenderat nodeset

en: Failed to re-attach PCI device: %1$s
sv: Misslyckades att återansluta PCI-enheten: %1$s

en: Failed to re-attach device %1$s
sv: Misslyckades att återansluta enheten %1$s

en: Failed to re-mount %1$s on %2$s flags=0x%3$x
sv: Misslyckades med att montera om %1$s på %2$s flaggor=0x%3$x

en: Failed to read %1$s
sv: Misslyckades att läsa %1$s

en: Failed to read '%1$s'
sv: Misslyckades att läsa ”%1$s”

en: Failed to read /proc/mounts
sv: Det gick inte att läsa /proc/mounts

en: Failed to read AppArmor profiles list '%1$s'
sv: Misslyckades med att läsa AppArmor-profillistan ”%1$s”

en: Failed to read PCI config space for %1$s
sv: Misslyckades med att läsa PCI-konfigurationsutrymmet för %1$s

en: Failed to read RDP port value, rc=%1$08x
sv: Misslyckades med att läsa RDP-portvärdet, rc=%1$08x

en: Failed to read checkpoint file %1$s
sv: Misslyckades med att läsa kontrollpunktsfilen %1$s

en: Failed to read file '%1$s'
sv: Misslyckades att läsa filen ”%1$s”

en: Failed to read from signal pipe
sv: Misslyckades med att läsa från signalrör

en: Failed to read pid file %1$s
sv: Misslyckades att läsa pid-filen %1$s

en: Failed to read pidfile %1$s
sv: Misslyckades att läsa pid-filen %1$s

en: Failed to read product/vendor ID for %1$s
sv: Misslyckades med att läsa produkt-/tillverkar-ID för %1$s

en: Failed to read secret
sv: Misslyckades att läsa en hemlighet

en: Failed to read snapshot file %1$s
sv: Misslyckades att läsa filen med en ögonblicksbild %1$s

en: Failed to read system token '%1$s'
sv: Misslyckades med att läsa systempoletten ”%1$s”

en: Failed to read the container continue message
sv: Misslyckades med att läsa behållarens fortsättningsmeddelande

en: Failed to readdir for %1$s (%2$d)
sv: Misslyckades med att läsa katalogen för %1$s (%2$d)

en: Failed to reattach NVMe for disk target: %1$s
sv: Misslyckades med att återansluta NVMe för diskmålet: %1$s

en: Failed to reboot domain '%1$d' with libxenlight
sv: Misslyckades med att starta om domän ”%1$d” med libxenlight

en: Failed to reboot domain '%1$s'
sv: Misslyckades att starta om domänen '%1$s'

en: Failed to reconnect to the admin server
sv: Misslyckades med att återanslutea ansluta till administrationsservern

en: Failed to reconnect to the hypervisor
sv: Misslyckades att återansluta till hypervisorn

en: Failed to recv file descriptor
sv: Misslyckades med att ta emot en filbeskrivare

en: Failed to refresh pool %1$s
sv: Misslyckades med att uppdatera poolen %1$s

en: Failed to register lock failure action
sv: Misslyckades med att registrera en låsmisslyckandesåtgärd

en: Failed to register lock failure action: %1$s
sv: Misslyckades med att registrera en låsmisslyckandesåtgärd:%1$s

en: Failed to register shutdown timeout
sv: Misslyckades med att registrera en tidsgräns för nedstängning

en: Failed to register xml namespace '%1$s'
sv: Misslyckades med att registrera xml-namnrymden ”%1$s”

en: Failed to release lock
sv: Misslyckades med att släppa låset

en: Failed to release lock: %1$s
sv: Misslyckades med att släppa låset: %1$s

en: Failed to remove capability %1$s: %2$d
sv: Misslyckades med att ta bort förmågan %1$s: %2$d

en: Failed to remove domain managed save image
sv: Misslyckades med att ta bort domänhanterad sparad avbild

en: Failed to remove managed save file '%1$s'
sv: Misslyckades med att ta bort hanterad sparfil ”%1$s”

en: Failed to remove managed save image for domain '%1$s'
sv: Misslyckades med att ta bort hanterad sparad avbild för domänen ”%1$s”

en: Failed to remove managed save path '%1$s'
sv: Misslyckades att ta bort hanterad sparsökväg ”%1$s”

en: Failed to remove storage volume '%1$s'(%2$s)
sv: Misslyckades med att ta bort lagringsvolymen ”%1$s” (%2$s)

en: Failed to reportluns: %1$s
sv: Misslyckades med reportluns: %1$s

en: Failed to request maximum NUMA node id
sv: Misslyckades med att begära maximalt NUMA-nod-id

en: Failed to reserve port %1$d
sv: Misslyckades med att reservera port %1$d

en: Failed to reserve port %1$zu
sv: Misslyckades med att reservera port %1$zu

en: Failed to reset PCI device: %1$s
sv: Misslyckades att återställa PCI-enheten: %1$s

en: Failed to reset device %1$s
sv: Misslyckades att återställa enheten %1$s

en: Failed to reset domain '%1$s'
sv: Misslyckades att återställa domänen '%1$s'

en: Failed to resize block device '%1$s'
sv: Misslyckades med att ändra storlek på enheten ”%1$s”

en: Failed to resolve device link '%1$s'
sv: Misslyckades med att slå upp enhetslänken ”%1$s”

en: Failed to resolve symlink at %1$s
sv: Misslyckades med att lösa upp symlänken vid %1$s

en: Failed to restart VM '%1$s': %2$s
sv: Misslyckades att starta om VM ”%1$s”: %2$s

en: Failed to restart storage pool '%1$s': %2$s
sv: Misslyckades med att starta om lagringspoolen ”%1$s”: %2$s

en: Failed to restore PCI config space for %1$s
sv: Misslyckades med att återställa PCI-konfigurationsutrymmet för %1$s

en: Failed to restore domain from %1$s
sv: Misslyckades att återställa domän från %1$s

en: Failed to restrict process
sv: Misslyckades med att begränsa processen

en: Failed to restrict process: %1$s
sv: Misslyckades med att begränsa processen: %1$s

en: Failed to resume domain '%1$d'
sv: Misslyckades att återuppta domän ”%1$d”

en: Failed to resume domain '%1$d' with libxenlight
sv: Misslyckades med att återuppta domän ”%1$d” med libxenlight

en: Failed to resume domain '%1$s'
sv: Misslyckades att återuppta domänen ”%1$s”

en: Failed to resume guest %1$s after failure
sv: Misslyckades med att återuppta gästen %1$s efter misslyckande

en: Failed to retrieve CPU statistics for domain '%1$s'
sv: Misslyckades med att hämta CPU-statistik för domänen ”%1$s”

en: Failed to retrieve config for VM '%1$s'. Unable to perform soft reset. Destroying VM
sv: Misslyckades med att hämta konfigurationen för VM ”%1$s”. Kan inte utföra en mjuk återställning. Förstör VM:en

en: Failed to retrieve current vcpu count
sv: Misslyckades med att hämta aktuellt vcpu-antal

en: Failed to retrieve image data
sv: Misslyckades med att hämta avbildsdata

en: Failed to retrieve maximum vcpu count
sv: Misslyckades med att hämta maximalt vcpu-antal

en: Failed to retrieve ssh host key: %1$s
sv: Misslyckades med att hämta ssh-värdnyckel: %1$s

en: Failed to retrieve vCPU count from the guest
sv: Misslyckades med att hämta vCPU-antal från gästen

en: Failed to retrieve vcpu state bitmap
sv: Misslyckades med att hämta vcpu-tillståndsbitsavbildning

en: Failed to revert snapshot %1$s
sv: Misslyckades att återställa ögonblicksbilden %1$s

en: Failed to rollback network config change transaction
sv: Misslyckades med att rulla tillbaka ändringstransaktionen av nätverkskonfigurationen

en: Failed to run clone container
sv: Misslyckades med att köra klonad behållare

en: Failed to run command '%1$s' to create new iscsi interface
sv: Misslyckades med att köra kommandot ”%1$s” för att skapa ett nytt iscsi-gränssnitt

en: Failed to run command '%1$s' to update iscsi interface with IQN '%2$s'
sv: Misslyckades att köra kommandot ”%1$s” för att uppdatera iscsi-gränssnittet med IQN ”%2$s”

en: Failed to save '%1$s' for '%2$s'
sv: Misslyckades med att spara ”%1$s” för ”%2$s”

en: Failed to save VM settings
sv: Misslyckades att spara VM-inställningarna

en: Failed to save domain
sv: Misslyckades att spara domänen

en: Failed to save domain '%1$d' with libxenlight
sv: Misslyckades med att spara domän ”%1$d” med libxenlight

en: Failed to save domain '%1$s' state
sv: Misslyckades att spara tillståndet för domänen ”%1$s”

en: Failed to save domain '%1$s' to %2$s
sv: Misslyckades med att spara domänen ”%1$s” till %2$s

en: Failed to seek to %1$llu bytes to the end in volume with path '%2$s'
sv: Misslyckades att söka till %1$llu byte från slutet av volymen med sökvägen ”%2$s”

en: Failed to seek to the start in volume with path '%1$s'
sv: Misslyckades med att söka till början i volymen med sökvägen ”%1$s”

en: Failed to send continue signal to controller
sv: Misslyckades med att skicka fortsättningssignal till kontrollen

en: Failed to send file descriptor %1$d
sv: Misslyckades med att skicka filbeskrivare %1$d

en: Failed to send inquiry command: %1$s
sv: Misslyckades med att skicka frågekommando: %1$s

en: Failed to send migration data to destination host
sv: Misslyckades med att skicka migreringsdata till destinationsvärden

en: Failed to send net-add request to CH
sv: Misslyckades att skicka en net-add-begäran till CH

en: Failed to send request to init control %1$s
sv: Misslyckades med att skicka begäranden till initieringskontrollen %1$s

en: Failed to serialize snapshot
sv: Misslyckades med att serialisera ögonblicksbilden

en: Failed to set %1$s for %2$s: value too large
sv: Misslyckades med att sätta %1$s för %2$s: värdet är för stort

en: Failed to set TLS session priority to %1$s: %2$s
sv: Misslyckades med att sätta TLS-sessionsprioriteten till %1$s: %2$s

en: Failed to set attributes from %1$s
sv: Misslyckades med att sätta attribut från %1$s

en: Failed to set bridge %1$s %2$s via ioctl
sv: Misslyckades med att sätta bryggan %1$s %2$s med ioctl

en: Failed to set bridge delay %1$d in xml document
sv: Misslyckades med att sätta bryggfördröjningen %1$d i xml-dokumentet

en: Failed to set bridge interface type to 'bridge' in xml document
sv: Misslyckades med att sätta bryggränssnittets typ till ”bridge” i xml-dokumentet

en: Failed to set close-on-exec flag '%1$s'
sv: Misslyckades med att sätta flaggan close-on-exec ”%1$s”

en: Failed to set com port %1$s: does not start with '/dev/nmdm'.
sv: Misslyckades med att säta com-porten %1$s: börjar inte med ”/dev/nmdm”.

en: Failed to set credential: %1$s
sv: Misslyckades med att sätta kreditiven: %1$s

en: Failed to set hostname
sv: Misslyckades att sätta värdnamnet

en: Failed to set interface name to '%1$s' in xml document
sv: Misslyckades med att sätta gränssnittsnamnet till ”%1$s” i xml-dokumentet

en: Failed to set interface type to '%1$s' in xml document
sv: Misslyckades med att sätta gränssnittstypen till ”%1$s” i xml-dokumentet

en: Failed to set logging priority, argument '%1$s' is invalid
sv: Misslyckades med att sätta loggningsprioriteten, argumentet ”%1$s” är ogiltigt

en: Failed to set logging priority, argument '%1$u' is invalid
sv: Misslyckades med att sätta loggningsprioriteten, argumentet ”%1$u” är ogiltigt

en: Failed to set master bridge interface name to '%1$s' in xml document
sv: Misslyckades med att sätta huvudbryggans gränssnittsnamn till ”%1$s” i xml-dokumentet

en: Failed to set maximum memory for domain '%1$d' with libxenlight
sv: Misslyckades med att sätta maximalt minne för domän ”%1$d” med libxenlight

en: Failed to set memory for domain
sv: Misslyckades med att sätta minnet för domänen

en: Failed to set memory for domain '%1$d' with libxenlight
sv: Misslyckades med att sätta minnet för domän ”%1$d” med libxenlight

en: Failed to set new attached interface name to '%1$s' in xml document
sv: Misslyckades med att sätta ett nytt inkopplat gränssnittsnamn till ”%1$s” i xml-dokumentet

en: Failed to set new attached interface type to '%1$s' in xml document
sv: Misslyckades med att sätta en nytt inkopplad gränssnittstyp till ”%1$s” i xml-dokumentet

en: Failed to set new domain description
sv: Misslyckades med att sätta en ny domänbeskrivning

en: Failed to set new domain title
sv: Misslyckades med att sätta en ny domäntitel

en: Failed to set new network description
sv: Misslyckades med att sätta en ny nätverksbeskrivning

en: Failed to set new network title
sv: Misslyckades med att sätta en ny nätverkstitel

en: Failed to set non-blocking file descriptor flag
sv: Misslyckades med att sätta filbeskrivarflaggan för icke blockerande

en: Failed to set permissions for device %1$s
sv: Misslyckades med att sätta rättigheter för enheten %1$s

en: Failed to set scheduler parameters for domain '%1$d' with libxenlight
sv: Misslyckades med att sätta schemaläggningsparametrar för domän ”%1$d” med libxenlight

en: Failed to set secret value
sv: Misslyckades med att sätta ett hemligt värde

en: Failed to set security context for agent for %1$s
sv: Misslyckades med att sätta säkerhetskontexten för agenten för %1$s

en: Failed to set security context for monitor for %1$s
sv: Misslyckades med att sätta säkerhetskontexten för övervakningen av %1$s

en: Failed to set session type: %1$s
sv: Misslyckades med att sätta sessionstypen: %1$s

en: Failed to set slave for %1$s: last letter not 'A' or 'B'
sv: Misslyckades med att sätta slaven för %1$s: sista bokstaven är inte ”A” eller ”B”

en: Failed to set stp attribute in xml document
sv: Misslyckades med att sätta stp-attribut i xml-dokumentet

en: Failed to set target name: %1$s
sv: Misslyckades med att sätta målnamnet: %1$s

en: Failed to set vcpus for domain '%1$d' with libxenlight
sv: Misslyckades med att sätta vcpu:er för domän ”%1$d” med libxenlight

en: Failed to setup keepalive on connection
sv: Misslyckades att ordna livsuppehållande på förbindelsen

en: Failed to shutdown domain '%1$d' with libxenlight
sv: Misslyckades med att stänga av domän ”%1$d” med libxenlight

en: Failed to shutdown domain '%1$s'
sv: Misslyckades att stänga av domänen ”%1$s”

en: Failed to shutoff after domain save
sv: Misslyckades att stänga av efter att domänen sparats

en: Failed to soft reset VM '%1$s'. Destroying VM
sv: Misslyckades med att mjukt återställa VM ”%1$s”. Förstör VM

en: Failed to start QEMU binary %1$s for probing: %2$s
sv: Misslyckades med att starta QEMU-binären %1$s för sondering: %2$s

en: Failed to start SASL negotiation: %1$d (%2$s)
sv: Misslyckades med att starta SASL-förhandling: %1$d (%2$s)

en: Failed to start bridge interface %1$s
sv: Misslyckades med att starta bryggränssnittet %1$s

en: Failed to start device %1$s
sv: Misslyckades med att starta enheten %1$s

en: Failed to start domain '%1$s'
sv: Misslyckades att starta domänen '%1$s'

en: Failed to start interface %1$s
sv: Misslyckades med att starta gränssnittet %1$s

en: Failed to start job on VM '%1$s': %2$s
sv: Misslyckades med att starta ett jobb på VM ”%1$s”: %2$s

en: Failed to start network %1$s
sv: Misslyckades att starta nätverk %1$s

en: Failed to start pool %1$s
sv: Misslyckades att starta poolen %1$s

en: Failed to start slirp
sv: Misslyckades med att starta slirp

en: Failed to start the nwfilter driver
sv: Misslyckades med att startanwfilter-drivrutinen

en: Failed to start the nwfilter driver: %1$s
sv: Misslyckades med att startanwfilter-drivrutinen: %1$s

en: Failed to stat %1$s
sv: Misslyckades att ta status på %1$s

en: Failed to stat storage volume with path '%1$s'
sv: Misslyckades med att ta status på lagringsvolymen med sökväg ”%1$s”

en: Failed to step SASL negotiation: %1$d (%2$s)
sv: Misslyckades med att stega SASL-förhandling: %1$d (%2$s)

en: Failed to suspend domain '%1$d'
sv: Misslyckades att söva domänen ”%1$d”

en: Failed to suspend domain '%1$d' with libxenlight
sv: Misslyckades med att söva domän ”%1$d” med libxenlight

en: Failed to suspend domain '%1$s'
sv: Misslyckades att söva domänen ”%1$s”

en: Failed to symlink device %1$s to %2$s
sv: Misslyckades med att mjuklänka enheten %1$s till %2$s

en: Failed to take snapshot: %1$s
sv: Misslyckades att ta ögonblicksbild: %1$s

en: Failed to terminate process %1$lld with SIG%2$s
sv: Misslyckades med att avsluta process %1$lld med SIG%2$s

en: Failed to translate bridge '%1$s' prefix %2$d to netmask
sv: Misslyckades att översätta bryggan ”%1$s” prefix %2$d till en nätmask

en: Failed to translate net prefix %1$d to netmask
sv: Misslyckades att översätta nätprefixet %1$d till en nätmask

en: Failed to trigger a probe for PCI device '%1$s'
sv: Misslyckades med att starta en avkänning av PCI-enheten ”%1$s”

en: Failed to truncate file '%1$s'
sv: Misslyckades med att hugga av filen ”%1$s”

en: Failed to truncate pid file '%1$s'
sv: Misslyckades med att hugga av pid-filen ”%1$s”

en: Failed to truncate volume with path '%1$s' to %2$ju bytes
sv: Misslyckades med att hugga av volymen med sökvägen ”%1$s” till %2$ju byte

en: Failed to truncate volume with path '%1$s' to 0 bytes
sv: Misslyckades med att hugga av volymen med sökvägen ”%1$s” till 0 byte

en: Failed to unbind PCI device '%1$s' from %2$s
sv: Misslyckades med att avbinda PCI-enheten ”%1$s” från %2$s

en: Failed to undefine bridge interface %1$s
sv: Misslyckades att avdefiniera bryggränssnittet %1$s

en: Failed to undefine domain '%1$s'
sv: Misslyckades med att avdefiniera domänen ”%1$s”

en: Failed to undefine interface %1$s
sv: Misslyckades att avdefiniera gränssnittet %1$s

en: Failed to undefine network %1$s
sv: Misslyckades att avdefiniera nätverk %1$s

en: Failed to undefine network filter %1$s
sv: Misslyckades att avdefiniera nätverksfiltret %1$s

en: Failed to undefine node device '%1$s'
sv: Misslyckades med att avdefiniera nodenheten ”%1$s”

en: Failed to undefine pool %1$s
sv: Misslyckades att avdefiniera poolen %1$s

en: Failed to unescape command line string
sv: Misslyckades med att ta bort ”escape” från kommandoradssträngen

en: Failed to unlink '%1$s'
sv: Misslyckades med att avlänka ”%1$s”

en: Failed to unmark domain '%1$s' as autostarted
sv: Misslyckades att avmarkera domänen ”%1$s” som autostartad

en: Failed to unmarshall reply: %1$s
sv: Misslyckades med att ordna svaret: %1$s

en: Failed to unmarshall reportluns: %1$s
sv: Misslyckades med att ordna reportluns: %1$s

en: Failed to unmount '%1$s' and could not detach subtree '%2$s'
sv: Misslyckades med att avmontera ”%1$s” och kunde inte koppla ifrån underträdet ”%2$s”

en: Failed to unmount '%1$s' and could not unmount old root '%2$s'
sv: Misslyckades med att avmontera ”%1$s” och kunde inte avmontera den gamla rooten ”%2$s”

en: Failed to unpause domain
sv: Misslyckades med att avpausa domänen

en: Failed to update %1$s
sv: Misslyckades med att uppdatera %1$s

en: Failed to update %1$s XML configuration
sv: Misslyckades med att uppdatera XML-konfigurationen för %1$s

en: Failed to update '%1$s' of node mode for target '%2$s'
sv: Misslyckades med att uppdatera ”%1$s” av nod-läget för målet ”%2$s”

en: Failed to update device from %1$s
sv: Misslyckades att uppdatera enheten från %1$s

en: Failed to update interface link state
sv: Misslyckades med att uppdatera gränssnittslänkens tillstånd

en: Failed to update network %1$s
sv: Misslyckades att uppdatera nätverket %1$s

en: Failed to update node device %1$s from '%2$s'
sv: Misslyckades att updatera nodenheten %1$s från ”%2$s”

en: Failed to verify peer's certificate
sv: Misslyckades med att verifiera motpartens certifikat

en: Failed to wipe vol %1$s
sv: Misslyckades med att rensa volymen %1$s

en: Failed to write %1$zu bytes to storage volume with path '%2$s'
sv: Misslyckades med att skriva %1$zu byte till lagringsvolymen med sökvägen ”%2$s”

en: Failed to write '%1$s'
sv: Misslyckades att skriva ”%1$s”

en: Failed to write file header
sv: Misslyckades att skriva filhuvudet

en: Failed to write pixel data
sv: Misslyckades med att skriva pixeldata

en: Failed to write save file header
sv: Misslyckades med att skriva filhuvudet

en: Failed to write system token '%1$s'
sv: Misslyckades med att skriva systempoletten ”%1$s”

en: Failed to write to pid file '%1$s'
sv: Misslyckades med att skriva till pid-filen ”%1$s”

en: Failed to write vmx file '%1$s'
sv: Misslyckades med att skriva till vmx-filen ”%1$s”

en: Failed to write xml definition
sv: Misslyckades att skriva xml-definitionen

en: Failed to write xml description
sv: Misslyckades med att skriva xml-beskrivningen

en: Failed while adding guest interfaces
sv: Misslyckades när gästgränssnitt lades till

en: Failed! Volume not removed.
sv: Misslyckat! Volymen inte borttagen.

en: Failed.
sv: Misslyckades.

en: Failure action %1$s is not supported by sanlock
sv: Felåtgärd %1$s stödjs inte av sanlock

en: Failure in libvirt_lxc startup: %1$s
sv: Misslyckande i uppstart av libvirt_lxc: %1$s

en: Failure to mask address
sv: Misslyckades med att maska adressen

en: Failure while reading log output
sv: Fel när loggutdata lästes

en: Family 'ipv6' specified for non-IPv6 address '%1$s' in network '%2$s'
sv: Familjen ”ipv6” angiven för en icke-IPv6-adress ”%1$s” i nätverket ”%2$s”

en: Feature %1$s required by CPU model %2$s not found
sv: Funktionen %1$s som krävs av CPU-modell %2$s finns inte

en: Fibre Channel 'appid' is not a printable string
sv: Fiberkanal ”appid” är inte en skrivbar sträng

en: Fibre Channel 'appid' string length must be between [%1$d, %2$d]
sv: Fiberkanal ”appid” stränglängden måste vara mellan [%1$d, %2$d]

en: Field '%1$s' too long for destination
sv: Fältet ”%1$s” är för långt för destinationen

en: Field kernel memory too long for destination
sv: Fältkärnminnet är för långt för destinationen

en: Field name '%1$s' too long
sv: Fältnamnet ”%1$s” är för långt

en: File %1$s contains no keys
sv: Filen %1$s innehåller inga nycklar

en: File '%1$s' does not contain any <cpu> element or valid domain XML, host capabilities XML, or domain capabilities XML
sv: Filen ”%1$s” innehåller inte något <cpu>-element eller giltig domän-XML, värdförmåge-XML eller ddomänförmåge-XML

en: File '%1$s' does not exist
sv: Filen ”%1$s” finns inte

en: File '%1$s' has unknown type
sv: Filen ”%1$s” har okänd typ

en: File '%1$s/%2$s/%3$s' does not exist.
sv: Filen ”%1$s/%2$s/%3$s” finns inte.

en: File bandwidth:
sv: Filbandbredd:

en: File descriptor returned by udev %1$d does not match node device file descriptor %2$d
sv: Filbeskrivaren som returnerades av udev %1$d stämmer inte med nodenhetens filbeskrivare %2$d

en: File name '%1$s' doesn't have expected format '/vmfs/volumes/<datastore>/<path>'
sv: Filnamnet ”%1$s” har inte det förväntade formatet ”/vmfs/volumes/<datalager>/<sökväg>”

en: File name '%1$s' refers to non-existing datastore '%2$s'
sv: Filnamnet ”%1$s” refererar till ett obefintligt datalager ”%2$s”

en: File processed:
sv: Fil bearbetad:

en: File remaining:
sv: Fil återstående:

en: File streams are not supported on this platform
sv: Filströmmar stödjs inte på denna plattform

en: File total:
sv: Fil totalt:

en: Filesystem driver type not supported
sv: Filsystemsdrivrutintypen stödjs inte

en: Filesystems in VMs are not supported by vz driver
sv: Filsystem i VM:ar stödjs inte av vz-drivrutinen

en: Filter
sv: Filtrera

en: Filter '%1$s' is in use.
sv: Filtret ”%1$s” används.

en: Filtering is not supported by this libvirt
sv: Filtrering stödjs inte av denna libvirt

en: Filtering using --type is not supported by this libvirt
sv: Filtrering som använder --type stödjs inte av denna libvirt

en: Finished
sv: Avslutad

en: Finished after guest request
sv: Avslutade efter gästbegäran

en: Finished after host request
sv: Avslutade efter värdbegäran

en: Firmware entry is missing 'name' attribute
sv: Posten för fast programvara saknar attributet ”name”

en: Firmware entry must have either value or 'file' attribute
sv: Posten för fast programvara måste antingen ha ett värde eller ett attribut ”file”

en: First file-based harddisk has no source, cannot deduce datastore and path for VMX file
sv: Första filbaserade hårddisken har ingen källa, kan inte avgöra datalager och sökväg för VMX-filen

en: Flag '%1$s' is required by flag '%2$s'
sv: Flaggan ”%1$s” krävs av flaggan ”%2$s”

en: Flags '%1$s' and '%2$s' are mutually exclusive
sv: Flaggorna ”%1$s” och ”%2$s” är ömsesidigt uteslutande

en: Flags 'VIR_DOMAIN_AFFECT_LIVE' and 'VIR_DOMAIN_AFFECT_CONFIG' are mutually exclusive
sv: Flaggan ”VIR_DOMAIN_AFFECT_LIVE” och ”VIR_DOMAIN_AFFECT_CONFIG” är ömsesidigt uteslutande

en: Flags 'VIR_NETWORK_UPDATE_AFFECT_LIVE' and 'VIR_NETWORK_UPDATE_AFFECT_CONFIG' are mutually exclusive
sv: Flaggan ”VIR_NETWORK_UPDATE_LIVE” och ”VIR_NETWORK_UPDATE_CONFIG” är ömsesidigt uteslutande

en: Floppy '%1$s' has unsupported type '%2$s', expecting '%3$s' or '%4$s'
sv: Floppyn ”%1$s” har en typ som inte stödjs ”%2$s”, ”%3$s” eller ”%4$s” förväntades

en: Floppy disk index (parsed from '%1$s') is too large
sv: Floppy disk-indexet (tolkat från ”%1$s”) är för stort

en: For IPv4, multiple DHCP definitions cannot be specified.
sv: För IPv4 kan inte multipla DHCP-definitioner anges.

en: For IPv6, multiple DHCP definitions cannot be specified.
sv: För IPv6 kan inte multipla DHCP-definitioner anges.

en: Force close a specific client's connection to the given server.
sv: Framtvinga stängning av en specifik klients anslutning till den givna servern.

en: Forcefully stop a given domain, but leave its resources intact.
sv: Framtvinga stopp av en given domän, men lämna dess resurser intakta.

en: Forcefully stop a given network.
sv: Framtvinga stopp av ett givet nätverk.

en: Forcefully stop a given pool. Raw data in the pool is untouched
sv: Framtvinga stopp av en given poo. Rådata i poolen rörs inte

en: Format mismatch: loader.format='%1$s' nvram.format='%2$s'
sv: Formatet stämmer inte: loader.format=”%1$s” nvram.format=”%2$s”

en: Format of device '%1$s' does not match the expected format '%2$s'
sv: Formatet på enheten ”%1$s” matchar inte det förväntade formatet ”%2$s”

en: Format of device '%1$s' does not match the expected format '%2$s', forced overwrite is necessary
sv: Formatet på enheten ”%1$s” matchar inte det förväntade formatet ”%2$s”, tvingad överskrivning är nödvändigt

en: Formatting IP address for host '%1$s' failed: %2$s
sv: Att formatera IP-adressen för värden ”%1$s” misslyckades: %2$s

en: Found additional probes to run, probing may be incorrect
sv: Hittade ytterligare prober att köra, avkänningen kan vara felaktig

en: Found duplicate drive address for disk with target name '%1$s' controller='%2$u' bus='%3$u' target='%4$u' unit='%5$u'
sv: Hittade dubblerad adress för disken med målnamnet ”%1$s” styrenhet=”%2$u” buss=”%3$u” mål=”%4$u” enhet=”%5$u”

en: Found invalid device link '%1$s' in '%2$s'
sv: Hittade felaktig enhetslänk ”%1$s” i ”%2$s”

en: Found unexpected controller model '%1$s' for disk '%2$s'
sv: Hittade oväntad styrenhetsmodell ”%1$s” för disken ”%2$s”

en: Freeze domain's mounted filesystems.
sv: Frys domänens monterade filsystem.

en: Froze %1$d filesystem(s)
sv: Fryste %1$d filsystem

en: Fully-qualified path of block device
sv: Fullt kvalificerad sökväg till blockenheten

en: Fully-qualified path or target of disk device
sv: Fullt kvalificerad sökväg eller mål för diskenheten

en: GET operation failed
sv: GET-operation misslyckades

en: GET operation failed: %1$s
sv: GET-operation misslyckades: %1$s

en: GNUTLS call error
sv: GNUTLS-anropsfel

en: Get block device size info for a domain.
sv: Hämta storleksinformation för blocksenheten för en domän.

en: Get device block stats for a running domain. See man page or use --human for explanation of fields
sv: Hämta enhetsblockstatus för en körande domän. Se manualsidan eller använd --human för förklaring till fälten

en: Get domain launch security info
sv: Hämta säkerhetsinformation för domänstarten

en: Get information of domain's mounted filesystems.
sv: Hämta information om domänens monterade filsystem.

en: Get link state of a domain's virtual interface.
sv: Hämta längstatus för en domäns virtuella gränssnitt.

en: Get maximum tolerable downtime of a domain which is being live-migrated to another host.
sv: Hämta maximalt tolererbar nertid för en domän som live-migreras till en annan värd.

en: Get memory statistics for a running domain.
sv: Hämta minnesstatistik för en körande domän.

en: Get network interface stats for a running domain.
sv: Hämta statistik för nätverksgränssnitt för en köranade domän.

en: Get network interfaces' addresses for a running domain
sv: Hämta nätverksgränssnittens adresser för en körande domän

en: Get or set blkio parameters
sv: Hämta eller sätt blkio-parametrar

en: Get or set memory parameters
sv: Hämta eller sätt minnesparametrar

en: Get or set node memory parameters
sv: Hämta eller sätt nodminnesparametrar

en: Get or set numa parameters
sv: Visa eller sätt numa-parametrar

en: Get or set perf event
sv: Hämta eller sätt perf-händelse

en: Get or set the current blkio parameters for a guest domain.
sv: Hämta eller sätt aktuella blkio-parametrar för en gästdomän.

en: Get or set the current memory parameters for a guest domain.
sv: Hämta eller sätt de aktuella minnesparametrarna för en gästdomän.

en: Get or set the current numa parameters for a guest domain.
sv: Hämta eller sätt de aktuella numa-parametrarna för en gästdomän.

en: Get or set the current perf events for a guest domain.
sv: Hämta eller sätt de aktuella perf-händelserna för en gästdomän.

en: Get or set the current snapshot
sv: Hämta eller sätt den aktuella ögonblicksbilden

en: Get persistent config failed
sv: Att hämta bestående konfiguration misslyckades

en: Get persistent interface state
sv: Hämta bestående gränssnittstillstånd

en: Get the CPU models for an arch.
sv: Hämta CPU-modellerna för en arkitektur.

en: Get the launch security parameters for a guest domain
sv: Hämta startsäkerhetsparametrarna för en gästdomän

en: Get the maximum migration bandwidth
sv: Hämta den maximala migrationsbandbredden

en: Get the maximum migration bandwidth (in MiB/s) for a domain.
sv: Hämta den maximala migrationsbandbredden (i MiB/s) för en domän.

en: Get the name of the parent of a checkpoint
sv: Hämta namnet på föräldern till en kontrollpunkt

en: Get the name of the parent of a snapshot
sv: Hämta namnet på föräldern till en ögonblicksbild

en: Get the summary of block devices for a domain.
sv: Hämta sammanfattningen om blockenheter för en domän.

en: Get the summary of virtual interfaces for a domain.
sv: Hämta sammanfattningen över virtuella gränssnitt för en domän.

en: Get/set parameters of a domain's virtual interface.
sv: Hämta/sätt parametrar för en domäns virtuella gränssnitt.

en: Get/set size of the cache (in bytes) used for compressing repeatedly transferred memory pages during live migration.
sv: Hämta/sätt storleken på cachen (i byte) som används för att komprimera återkommande överförda minnessidor under live-migrering.

en: Gets or sets the domain's system time
sv: Hämtar eller sätter domänens systemtid

en: Gets statistics about one or more (or all) domains
sv: Hämtar statistik om en eller flera (eller alla) domäner

en: Global feature %1$d should have already been handled
sv: Global funktion %1$d skulle redan ha hanterats

en: Got empty feature list from resctrl
sv: Fick en tom funktionslista från resctrl

en: Got invalid memory size %1$d
sv: Fick felaktig minnesstorlek %1$d

en: Graphics are only supported when booting using UEFI
sv: Grafik stödjs endast vid uppstart som använder UEFI

en: Group %1$s doesn't exist
sv: Gruppen ”%1$s” finns inte

en: Grouped commands:
sv: Grupperade kommandon:

en: Guest %1$s got signal %2$d and crashed
sv: Gästen %1$s fick signal %2$d och kraschade

en: Guest agent disappeared while executing command
sv: Gästagenten försvann när kommandot kördes

en: Guest agent is not responding
sv: Gästagenten svarar inte

en: Guest agent is not responding: %1$s
sv: Gästagenten svarar inte: %1$s

en: Guest agent not available for now
sv: Gästagenten är inte tillgänglig för tillfället

en: Guest networking is not supported by this version of ch
sv: Gästnätver stödjs inte av denna version av ch

en: HMAT is not supported with this QEMU
sv: HMAT stödjs inte med denna QEMU

en: HTTP response code %1$d for call to '%2$s'
sv: HTTP-svarskod %1$d på anrop till ”%2$s”

en: HTTP response code %1$d for call to '%2$s'. Fault is unknown, XPath evaluation failed
sv: HTTP-svarskod %1$d på anrop av ”%2$s”. Felet är okänt, XPath-beräkningen misslyckades

en: HTTP response code %1$d for call to '%2$s'. Fault is unknown, deserialization failed
sv: HTTP-svarskod %1$d på anrop av ”%2$s”. Felet är okänt, avserialiseringen misslyckades

en: HTTP response code %1$d for call to '%2$s'. Fault: %3$s - %4$s
sv: HTTP-svarskod %1$d på anrop av ”%2$s”. Fel: %3$s - %4$s

en: HTTP response code %1$d for download from '%2$s'
sv: HTTP-svarskod %1$d vid hämtning från ”%2$s”

en: HTTP response code %1$d for upload to '%2$s'
sv: HTTP-svarskod %1$d vid skickande till ”%2$s”

en: Handshake is already complete
sv: Hndskakningen är redan klar

en: Hard disk is null
sv: Hårddisken är null

en: Holes are not supported with this stream
sv: Hål stödjs inte med denna ström

en: Hook for %1$s, failed to find operation #%2$d
sv: Hake för %1$s, misslyckades att finna åtgärd nr. %2$d

en: Hook script execution failed
sv: Exekvering av hakens skript misslyckades

en: Hook script execution failed: %1$s
sv: Exekvering av hakens skript misslyckades: %1$s

en: Host CPU does not provide required features
sv: Värd-CPU:n tillhandahåller inte de begärda funktionerna

en: Host CPU does not strictly match guest CPU: Extra features
sv: Värd-CPU:n stämmer inte strikt med gäst-CPU:n: Extra funktioner

en: Host CPU does not support compatibility modes
sv: Värd-CPU:n stödjer inte kompatibilitetslägen

en: Host CPU is a superset of CPU described in %1$s
sv: Värd-CPU:n är en övermängd av CPU:n som beskrivs i %1$s

en: Host CPU model does not match required CPU vendor %1$s or(and) model %2$s
sv: Värd-CPU-modellen stämmer inte med den begärda CPU-tillverkaren %1$s eller(och) modell %2$s

en: Host CPU provides forbidden feature '%1$s'
sv: Värd-CPU:n tillhandahåller en förbjuden funktion ”%1$s”

en: Host CPU provides forbidden features
sv: Värd-CPU:n tillhandahåller förbjudna funktioner

en: Host SMBIOS information is not available
sv: Värd-SMBIOS-information är inte tillgänglig

en: Host not compatible with KVM; HW virtualization CPU features not found. Only emulated CPUs are available; performance will be significantly limited
sv: Värden är inte kompatibel med KVM; CPU-funktioner för hårdvaruvirtualisering finns inte. Endast emulerade CPU:er är tillgängliga; prestandan kommer att vara kraftigt begränsad

en: Host sysinfo extraction not supported on this platform
sv: Extrahering av värdens sysinfo stödjs inte på denna plattform

en: HostCpuIdInfo register '%1$s' has an unexpected format
sv: HostCpuIdInfo-register ”%1$s” har ett oväntat format

en: HostCpuIdInfo register '%1$s' has an unexpected length
sv: HostCpuIdInfo-register ”%1$s” har en oväntad längd

en: HostPortGroup with name '%1$s' exists already
sv: HostPortGroup med namnet ”%1$s” finns redan

en: HostVirtualSwitch already exists, editing existing ones is not supported yet
sv: HostVirtualSwitch finns redan, att redigera befintliga stödjs inte ännu

en: Hostdev already exists in the domain configuration
sv: Hostdev finns redan i domänkonfigurationen

en: Hostdev source %1$s must be a block device
sv: Hostdev-källan %1$s måste vara en blockenhet

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: Hostname is needed for host key verification
sv: Värdnamn behövs för värdnyckelverifikation

en: Hostname of '%1$s' is unset
sv: Värdnamnet på ”%1$s” är inte satt

en: Hotplug unsupported for char device type '%1$s'
sv: Byte i drift stödjs inte för teckenenhetstypen ”%1$s”

en: Human monitor command is not available to run %1$s
sv: Människoövervakningskommandot är inte tillgängligt för att köra %1$s

en: Human readable output
sv: Mänskligt läsbar utdata

en: Hybrid-Suspend
sv: Hybridsovläge

en: HyperV spinlock retry count differs: source: '%1$u', destination: '%2$u'
sv: Antalet omförsök för HyperV-spinnlås skiljer: källa: ”%1$u”, mål ”%2$u”

en: HyperV spinlock retry count must be at least 4095
sv: Antalet omförsök för HyperV-spinnlås måste vara åtminstone 4095

en: HyperV vendor_id differs: source: '%1$s', destination: '%2$s'
sv: HyperV-tillverkar-id skiljer: källa: ”%1$s”, mål: ”%2$s”

en: HyperV vendor_id value is invalid
sv: HyperV-tillverkar-id-värdet är felaktigt

en: HyperV vendor_id value must not be more than %1$d characters.
sv: HyperV-tillverkar-id-värdet får inte vara längre än %1$d tecken.

en: Hyperv features are not supported for architecture '%1$s' or machine type '%2$s'
sv: Hyperv-funktioner stödjs inte för arkitekturen ”%1$s” eller maskintypen ”%2$s”

en: I/O Error
sv: I/O-fel

en: I/O error
sv: I/O-fel

en: I/O size in bytes
sv: I/O-storlek i byte

en: ID of a screen to take screenshot of
sv: ID för en skärm att ta en skärmbild av

en: IDE bus index %1$d out of [0..1] range
sv: IDE-bussindex %1$d utanför intervallet [0..1]

en: IDE controller index %1$d out of [0] range
sv: IDE-styrindex %1$d utanför intervallet [0]

en: IDE controllers are unsupported for this QEMU binary or machine type
sv: IDE-styrenheter stödjs inte för denna QEMU-binär eller maskintyp

en: IDE disk index (parsed from '%1$s') is too large
sv: IDE-disk-indexet (tolkat från ”%1$s”) är för stort

en: IDE unit index %1$d out of [0..1] range
sv: IDE-enhetsindex %1$d utanför intervallet [0..1]

en: IFLA_PORT_SELF is missing
sv: IFLA_PORT_SELF saknas

en: IFLA_VF_PORTS is missing
sv: IFLA_VF_PORTS saknas

en: IO Weight
sv: IO-vikt

en: IO error on stdin
sv: IO-fel i standard in

en: IO error stdout
sv: IO-fel i standard ut

en: IOMMU device: '%1$s' is not supported with this QEMU binary
sv: IOMMU-enhet: ”%1$s” stödjs inte med denna QEMU-binär

en: IOMMU device: '%1$s' is only supported with ARM Virt machines
sv: IOMMU-enhet: ”%1$s” stödjs endast med ARM virt-maskiner

en: IOMMU device: '%1$s' is only supported with Q35 and ARM Virt machines
sv: IOMMU-enhet: ”%1$s” stödjs endast med Q35 och ARM virt-maskiner

en: IOMMU device: '%1$s' is only supported with Q35 machines
sv: IOMMU-enhet: ”%1$s” stödjs endast med Q35-maskiner

en: IOMMU device: '%1$s' needs a PCI address
sv: IOMMU-enhet: ”%1$s” behöver en PCI-adress

en: IOMMU device: '%1$s' requires ACPI
sv: IOMMU-enhet: ”%1$s” behöver ACPI

en: IOMMU eim requires interrupt remapping to be enabled
sv: IOMMU eim kräver att omavbildning av avbrott är aktiverat

en: IOMMU interrupt remapping requires split I/O APIC (ioapic driver='qemu')
sv: IOMMU omavbildning av avbrott kräver delad I/O APIC (ioapic driver=”qemu”)

en: IORT table header ended early
sv: IORT-tabellhuvudet slutade för tidigt

en: IORT table node header ended early
sv: IORT-tabellnodshuvudet slutade för tidigt

en: IORT table node type %1$s has invalid length: got %2$u, expected at least %3$zu
sv: IORT-tabellnodstypen %1$s har en felaktig längd: fick %2$u, åtminstone %3$zu förväntades

en: IOThread ID
sv: IO-tråd ID

en: IOThread ID number
sv: IO-tråd ID-nummer

en: IOThread mapping for disk '%1$s' is not available with this QEMU binary
sv: IOThread-avbildning för disken ”%1$s” är inte tillgänglig med denna QEMU-binär

en: IOThread to be used by supported device
sv: IO-tråd att använda av stödd enhet

en: IOThreads not available for bus %1$s target %2$s
sv: IOThreads är inte tillgängligt för bussen %1$s mål %2$s

en: IP address
sv: IP-adress

en: IP address lookup for host '%1$s' failed: %2$s
sv: IP-adressupslagningen för värden ”%1$s” misslyckades: %2$s

en: IP parameter must be given since libvirt was not compiled with IP address learning support
sv: IP-parametrar måste anges eftersom libvirt inte kompilerades med stöd för ätt lära sig IP-adresser

en: IP parameter must be provided since snooping the IP address does not work possibly due to missing tools
sv: IP-parametrar måste anges eftersom att snoka up IP-adressen inte fungerar kanske på grund av saknade verktyg

en: IPC namespace support is required
sv: Stöd för IPC-namnrymder krävs

en: ISession object is null
sv: ISession-objektet är null

en: IVirtualBox object is null
sv: IVirtualBox-objektet är null

en: Identical vcpus found in same type monitors
sv: Identiska vcpu:er hittade i samma typövervakare

en: Identical vcpus in cachetunes found
sv: Identiska vcpu:er i cachetunes funna

en: Identity attribute is already set
sv: Identitetsattributet är redan satt

en: Ignoring guests on $uri URI
sv: Ignorerar gäster på URI:n $uri

en: Image file for %1$s %2$s '%3$s' has unsupported suffix, expecting '%4$s'
sv: Avbildsfilen för %1$s %2$s ”%3$s” har ett suffix som inte stödjs, ”%4$s” förväntades

en: In use
sv: Används

en: Inappropriate new pci controller index %1$zu exceeds addrs array length
sv: Felaktigt nytt index för pci-styrenhet %1$zu överskrider adressvektorlängden

en: Incoming cookie data had unexpected UUID %1$s vs %2$s
sv: Inkommande kakdata hade oväntat UUID %1$s mot %2$s

en: Incoming cookie data had unexpected name %1$s vs %2$s
sv: Inkommande kakdata hade oväntat namn %1$s mot %2$s

en: Incoming migration
sv: Ingommande migrering

en: Incomplete vnuma configuration for vnode %1$zu
sv: Ofullständig vnuma-konfiguration för vnode %1$zu

en: Inconsistent SCSI controller model ('%1$s' is not '%2$s') for SCSI controller index %3$d
sv: Inkonsekvent SCSI-styrenhetsmodell (”%1$s” är inte ”%2$s”) för SCSI-styrenhetsindex %3$d

en: Incorrect data type
sv: Felaktig datatyp

en: Incorrect number of cells in a table row
sv: Felaktigt antal celler i en tabellrad

en: Incorrect xpath '%1$s'
sv: Felaktig xpath '%1$s'

en: Index for '%1$s' controllers must be 0
sv: Indexet för styrenheten ”%1$s” måste vara 0

en: Index for '%1$s' controllers must be > 0
sv: Indexet för styrenheten ”%1$s” måste vara > 0

en: Init pid is not yet available
sv: Init-pid är inte tillgängligt ännu

en: Init process ID is not yet known
sv: Init-process-ID är inte känt ännu

en: Initial memory size too large
sv: Initial minnesstorlek är för stor

en: Initialization of %1$s state driver failed: %2$s
sv: Initiering av tillståndsdrivrutinen %1$s misslyckades: %2$s

en: Initialization of mandatory %1$s state driver skipped
sv: Initiering av obligatorisk tillståndsdrivrutin %1$s hoppades över

en: Inject NMI to the guest
sv: Skjut in NMI till gästen

en: Inject NMI to the guest domain.
sv: Skjut in NMI till gästdomänen.

en: Input devices are not supported by this virtualization driver.
sv: Inmatningsenheter stödjs inte av denna virtualiseringsdrivrutin.

en: Input secret value is missing
sv: Hemligt värde för inmatning saknas

en: Insert the media
sv: Sätt in mediumet

en: Installed bhyve binary does not support UEFI loader
sv: Den installerade bhyve-binären stödjer inte UEFI-laddare

en: Installed bhyve binary does not support UTC clock
sv: Den installerade bhyve-binären stödjer inte UTC-klocka

en: Installed bhyve binary does not support bootrom
sv: Den installerade bhyve-binären stödjer inte bootrom

en: Installed bhyve binary does not support defining CPU topology
sv: Den installerade bhyve-binären stödjer inte att definiera CPU-topologi

en: Instantiation of rules failed on interface '%1$s'
sv: Instantiering av regler misslyckades för gränssnittet ”%1$s”

en: Integrity error in watchdog models
sv: Integritetsfel i vakthundsmodeller

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Interface %1$s XML configuration edited.
sv: Gränssnittet %1$s XML-konfiguration redigerad

en: Interface %1$s XML configuration not changed.
sv: Gränssnittet %1$s XML-konfiguration inte ändrad.

en: Interface %1$s defined from %2$s
sv: Nätverket %1$s definierad från %2$s

en: Interface %1$s destroyed
sv: Gränssnittet %1$s förstört

en: Interface %1$s started
sv: Gränssnitt %1$s startat

en: Interface %1$s undefined
sv: Gränssnittet %1$s är odefinierat

en: Interface (dev: %1$s) not found.
sv: Gränssnittet (enhet: %1$s) finns inte.

en: Interface (mac: %1$s) not found.
sv: Gränssnittet (mac: %1$s) finns inte.

en: Interface attached successfully
sv: Gränssnittet anslöts

en: Interface backend parameters are not supported by vz driver.
sv: Gränssnittets bakändesparametrar stödjs inte av vz-drivrutinen.

en: Interface detached successfully
sv: Gränssnittet kopplades ifrån

en: Interface doesn't have any statistics
sv: Gränssnittet har ingen statistik

en: Interface name from config %1$s doesn't match given supplied name %2$s
sv: Gränssnittsnamnet från konfigurationen %1$s stämmer inte med det angivna namnet %2$s

en: Interface name not provided
sv: Gränssnittsnamnet angavs inte

en: Interface not found
sv: Gränssnittet finns inte

en: Interface not found: %1$s
sv: Gränssnittet finns inte: %1$s

en: Interface type hostdev is currently supported on SR-IOV Virtual Functions only
sv: Gränssnittstypen hostdev stödjs för närvarande endast med SR-IOV Virtual Functions

en: Invalid %1$s attribute 'vcpus' value '%2$s'
sv: Felaktigt %1$s-attribut ”vcpus” med värde ”%2$s”

en: Invalid %1$s image format specified in configuration file
sv: Felaktig avbildsformat för %1$s angivet i konfigurationsfilen

en: Invalid 'cpu.max' data.
sv: Felaktig data till ”cpu.max”.

en: Invalid --with-loader-nvram list: %1$s
sv: Felaktig lista till --with-loader-nvram: %1$s

en: Invalid BIOS 'date' format
sv: Felaktigt BIOS-”date”-format

en: Invalid CIDR address: '%1$s'
sv: Felaktig CIDR-adress: ”%1$s”

en: Invalid CPU feature name
sv: Ogiltigt CPU-funktionsnamn

en: Invalid CPU feature policy
sv: Ogiltig CPU-funktionspolicy

en: Invalid CPU signature family in model %1$s
sv: Felaktig CPU-signaturfamilj i modellen %1$s

en: Invalid CPU signature model in model %1$s
sv: Felaktig CPU-signaturmodell i modellen %1$s

en: Invalid CPU topology: total number of vCPUs must equal the product of sockets, cores, and threads
sv: Felaktig CPU-topologi: totalt antal vCPU:er måste vara lika med produkten av uttag, kärnor och trådar

en: Invalid CPU vendor string '%1$s'
sv: Felaktig CPU-leverantörsträng ”%1$s”

en: Invalid DNS SRV priority attribute for service '%1$s' in network '%2$s'
sv: Felaktigt DNS SRV-prioritetsattribut för tjänsten ”%1$s” i nätverket ”%2$s”

en: Invalid IOThread id value: '%1$d'
sv: Felaktigt värde för IOThread-id: ”%1$d”

en: Invalid IP address in network '%1$s' DNS HOST record
sv: Felaktig IP-adress i nätverket ”%1$s” DNS HOST-post

en: Invalid IP address in static host definition for network '%1$s'
sv: Felaktig IP-adress i statisk värddefinition för nätverket ”%1$s”

en: Invalid IPv4 prefix '%1$u' in network '%2$s'
sv: Felaktigt IPv4-prefix ”%1$u” i nätverket ”%2$s”

en: Invalid IPv6 prefix '%1$u' in network '%2$s'
sv: Felaktigt IPv6-prefix ”%1$u” i nätverket ”%2$s”

en: Invalid NULL callback provided
sv: Felaktigt NULL-återanrop angivet

en: Invalid PCI address %1$s. Only PCI buses up to %2$zu are available
sv: Felaktig PCI-adress %1$s. Endast PCI-bussar upp till %2$zu är tillgängliga

en: Invalid PCI address %1$s. Only PCI domain 0 is available
sv: Felaktig PCI-adress %1$s. Endast PCI-domän 0 är tillgänglig

en: Invalid PCI address %1$s. function must be <= %2$u
sv: Felaktig PCI-adress %1$s. funktionen måste vara ≤ %2$u

en: Invalid PCI address %1$s. slot must be <= %2$zu
sv: Felaktig PCI-adress %1$s. facket måste vara ≤ %2$zu

en: Invalid PCI address %1$s. slot must be >= %2$zu
sv: Felaktig PCI-adress %1$s. facket måste vara ≥ %2$zu

en: Invalid PCI address 0000:00:00, at least one of domain, bus, or slot must be > 0
sv: Felaktig PCI-adress 0000:00:00, åtminstone en av domänen, bussen eller facket måste vara > 0

en: Invalid PCI address bus='0x%1$x', must be <= 0xFF
sv: Felaktig PCI-adress buss=”0x%1$x”, måste vara ≤ 0xFF

en: Invalid PCI address function=0x%1$x, must be <= 7
sv: Felaktig PCI-adress funktionen=0x%1$x, måste vara ≤ 7

en: Invalid PCI address slot='0x%1$x', must be <= 0x1F
sv: Felaktig PCI-adress facket=”0x%1$x”, måste vara ≤ 0x1F

en: Invalid PCI address uid='0x%1$.4x', must be > 0x0000 and <= 0x%2$.4x
sv: Felaktig PCI-adress aid=”0x%1$.4x”, måste vara > 0x0000 och ≤ 0x%2$.4x

en: Invalid PID %1$d for VM
sv: Felaktig PID %1$d för VM

en: Invalid STP state value %1$d received for '%2$s'. Must be -1, 0, or 1.
sv: Felaktigt STP-tillståndsvärde %1$d motaget för ”%2$s”. Måsta vara -1, 0 eller 1.

en: Invalid URI path '%1$s', try '/system'
sv: Felaktig URI-sökväg ”%1$s”, prova ”/system”

en: Invalid USB Class code 0x%1$x
sv: Felaktig USB-klasskod 0x%1$x

en: Invalid UUID
sv: Felaktig UUID

en: Invalid XML response
sv: Felaktigt XML-svar

en: Invalid adapter name '%1$s' for SCSI pool
sv: Felaktigt adapternamn ”%1$s” för SCSI-poolen

en: Invalid address '%1$s' in <ip>
sv: Felaktig adress ”%1$s” i <ip>

en: Invalid address '%1$s' in <portForward>
sv: Felaktig adress ”%1$s” o <portForward>

en: Invalid address '%1$s' in network '%2$s'
sv: Felaktig adress ”%1$s” i nätverket ”%2$s”

en: Invalid address for a USB device
sv: Felaktig adress till en USB-enhet

en: Invalid address type '%1$s' for the disk '%2$s' with the bus type '%3$s'
sv: Felaktig adresstyp ”%1$s” för disken ”%2$s” med busstypen ”%3$s”

en: Invalid address.
sv: Felaktig adress.

en: Invalid argument
sv: Felaktigt argument

en: Invalid async job start
sv: Felaktig async-jobbstart

en: Invalid attempt to reset PCI device %1$s. Only PCI endpoint devices can be reset
sv: Felaktigt försök att återställa PCI-enheten %1$s. Endast PCI-ändpunktsenheter kan återställas

en: Invalid attempt to set network interface guest-side IP route and/or address info, not supported by QEMU
sv: Felaktigt försök att sätta nätverksgränssnittet gästside-IP-rutt och/eller -adressinformation, stödjs inte av QEMU

en: Invalid attempt to set network interface guest-side IP route, not supported by QEMU
sv: Felaktigt försök att sätta nätverksgränssnittet gästside-IP-rutt, stödjs inte av QEMU

en: Invalid attempt to set network interface host-side IP route and/or address info on interface of type '%1$s'. This is only supported on interfaces of type 'ethernet'
sv: Felaktigt försök att sätta nätverksgränssnittets värdside-IP-rutt och/eller -adressinforomation på gränssnitt av typen ”%1$s”. Detta stödjs endast på gränssnitt av typen ”ethernet”

en: Invalid attempt to set peer IP for guest
sv: Felaktigt försök att sätta motparts-IP för gästen

en: Invalid auth_pending and auth combination in JSON state document
sv: Felaktig auth_pending och auth-kombination i JSON-tillståndsdokumentet

en: Invalid authentication method: '%1$s'
sv: Felaktig autentiseringsmetod: ”%1$s”

en: Invalid autoGenerated value: %1$s
sv: Felaktigt autoGenerated-värde: %1$s

en: Invalid bandwidth %1$u
sv: Felaktig bandbredd %1$u

en: Invalid boolean value for field '%1$s'
sv: Felaktigt booleanskt värde för fältet ”%1$s”

en: Invalid bridge mac address '%1$s' in network '%2$s'
sv: Felaktig brygg-mac-adress ”%1$s” i nätverket ”%2$s”

en: Invalid bus type '%1$s' for disk
sv: Ogiltig busstyp ”%1$s” för hårddisk

en: Invalid bus type '%1$s' for floppy disk
sv: Ogiltig busstyp ”%1$s” för diskett

en: Invalid cache id '%1$s'
sv: Felaktigt cache-id ”%1$s”

en: Invalid call
sv: Felaktigt anrop

en: Invalid call, no mutex
sv: Felaktigt anrop, ingen mutex

en: Invalid call, no session
sv: Felaktigt värde, ingen session

en: Invalid capability type
sv: Felaktig förmågetyp (capability)

en: Invalid certificate
sv: Felaktigt certifikat

en: Invalid chain name '%1$s'. Please use a chain name called '%2$s' or any of the following prefixes:
sv: Felaktigt kedjenamn ”%1$s”. Använd ett kedjenamn som heter ”%2$s” eller något av följande prefix:

en: Invalid character '%1$c' in id '%2$s' of network '%3$s'
sv: Felaktigt tecken ”%1$c” i id ”%2$s” av nätverket ”%3$s”

en: Invalid character in source channel for char device
sv: Felaktigt tecken i källkanalen för teckenenhet

en: Invalid class ID %1$d
sv: Felaktigt klass-ID %1$d

en: Invalid collection period value '%1$d'
sv: Felaktigt samlingsperiodsvärde ”%1$d”

en: Invalid compressed save format %1$d
sv: Felaktigt komprimerat sparformat %1$d

en: Invalid context
sv: Ogiltig kontext

en: Invalid controller id '%1$d'
sv: Felaktigt styr-id ”%1$d”

en: Invalid controller type for LUN
sv: Felaktig styrtyp för LUN

en: Invalid cpuNum in %1$s
sv: Felaktigt cpuNum i %1$s

en: Invalid cpuid[%1$zu]
sv: Felaktigt cpuid [%1$zu]

en: Invalid cpulist '%1$s'
sv: Felaktig cpu-lista ”%1$s”

en: Invalid data provided by guest agent
sv: Felaktig data tillhandahållen av gästagenten

en: Invalid delay value in network '%1$s'
sv: Felaktigt fördröjningsvärde i nätverket ”%1$s”

en: Invalid device %1$s driver file %2$s is not a symlink
sv: Felaktig enhet %1$s drivrutinsfilen %2$s är inte en symlänk

en: Invalid device %1$s iommu_group file %2$s is not a symlink
sv: Felaktig enhet %1$s iommu_group-fil %2$s är inte en symlänk

en: Invalid device type supplied: %1$s
sv: Felaktig enhetstyp angiven: %1$s

en: Invalid disk bus in definition
sv: Felaktig diskbuss i definitionen

en: Invalid disk read error policy: '%1$s'
sv: Felaktig diskläsfelspolicy: ”%1$s”

en: Invalid domain checkpoint
sv: Felaktig domänkontrollpunkt

en: Invalid domain checkpoint: %1$s
sv: Felaktig domänkontrollpunkt: %1$s

en: Invalid domain snapshot
sv: Felaktig domänögonblicksbild

en: Invalid domain snapshot: %1$s
sv: Felaktig domänögonblicksbild: %1$s

en: Invalid domain state %1$s
sv: Felaktigt domäntillstånd %1$s

en: Invalid domain supplied
sv: Felaktig domän angiven

en: Invalid drive address of disk %1$s, vz driver does not support non default name mappings.
sv: Felaktig diskadress till disken %1$s, vz-drivrutinen stödjer inte annat än standardnamnavbildningar.

en: Invalid drive address of disk %1$s, vz driver supports only bus 0 for SATA and SCSI bus.
sv: Felaktig diskadress till disken %1$s, vz-drivrutinen stödjer endast buss 0 för SATA- och SCSI-bussarna.

en: Invalid drive address of disk %1$s, vz driver supports only one controller.
sv: Felaktig diskadress till disken %1$s, vz-drivrutinen stödjer endast en styrenhet.

en: Invalid drive address of disk %1$s, vz driver supports only target 0.
sv: Felaktig diskadress till disken %1$s, vz-drivrutinen stödjer endast mål 0.

en: Invalid drive address of disk %1$s, vz driver supports only units 0-1 for IDE bus.
sv: Felaktig diskadress till disken %1$s, vz-drivrutinen stödjer endast enheterna 0-1 till IDE-bussen.

en: Invalid driver type: %1$d
sv: Felaktig drivrutintyp: %1$d

en: Invalid duration
sv: Felaktig varaktighet

en: Invalid enslaved interface name '%1$s' seen for bond '%2$s'
sv: Felaktigt slavgränssnittsnamn ”%1$s” sett för bindningen ”%2$s”

en: Invalid environment name, it must begin with a letter or underscore
sv: Felaktigt miljönamn, det måste börja med en bokstav eller ett understrykningstecken

en: Invalid environment name, it must contain only alphanumerics and underscore
sv: Felaktigt miljönamn, det får bara innehålla alfanumeriska tecken och understrykningstecken

en: Invalid fallback attribute
sv: Felaktigt attribut att falla tillbaka på

en: Invalid file descriptor while waiting for agent
sv: Ogiltig filidentifierare i väntan på agenten

en: Invalid file descriptor while waiting for monitor (vm='%1$s')
sv: Ogiltig filidentifierare i väntan på övervakaren (vm=”%1$s”)

en: Invalid firmware name
sv: Felaktigt namn på fast programvara

en: Invalid floppy device name: %1$s
sv: Ogiltigt diskettenhetsnamn: %1$s

en: Invalid format for 'bonding/arp_validate' for '%1$s'
sv: Felaktigt format på ”bonding/arp_validate” för ”%1$s”

en: Invalid format for 'bonding/mode' for '%1$s'
sv: Felaktigt format på ”bonding/mode” för ”%1$s”

en: Invalid format for launch security cbitpos
sv: Felaktigt format på launch security cbitpos

en: Invalid format for launch security reduced-phys-bits
sv: Felaktigt format på launch security reduced-phys-bits

en: Invalid forwarder IP address '%1$s' in network '%2$s'
sv: Felaktig IP-adress för vidarebefordran ”%1$s” i nätverket ”%2$s”

en: Invalid forwarder element, must contain at least one of addr or domain
sv: Felaktigt element för vidarebefordran, det måste innehålla åtminstone endera av adress eller domän

en: Invalid harddisk device name: %1$s
sv: Ogiltigt hårddiskenhetsnamn: %1$s

en: Invalid hexadecimal string '%1$s'
sv: Felaktig hexadecimal sträng ”%1$s”

en: Invalid hook name for #%1$d
sv: Felaktig kroknamn för nr. %1$d

en: Invalid host key verification method: '%1$s'
sv: Felakig metod för värdnyckelverifikation: ”%1$s”

en: Invalid hostdev protocol '%1$s'
sv: Felaktigt hostdev-protokoll ”%1$s”

en: Invalid integer value '%1$s' in file '%2$s'
sv: Felaktigt heltalsvärde ”%1$s” i filen ”%2$s”

en: Invalid ipv6 setting '%1$s' in network '%2$s'
sv: Felaktig IPv6-inställning ”%1$s” i nätverket ”%2$s”

en: Invalid libxl cpuid key=value element: %1$s
sv: Felaktigt libxl element cpuid nyckel=värde: %1$s

en: Invalid libxl cpuid value: %1$s
sv: Felaktigt värde för libxl cpuid: %1$s

en: Invalid lifecycle action '%1$s'.
sv: Felaktig livscykelsåtgärd: ”%1$s”.

en: Invalid lifecycle type '%1$s'.
sv: Felaktig livscykelstyp: ”%1$s”.

en: Invalid log destination '%1$s' for log output '%2$s'
sv: Felaktig loggdestination ”%1$s” för loggutdata ”%2$s”

en: Invalid log priority %1$d
sv: Felaktig loggprioritet %1$d

en: Invalid log priority '%1$s' for log output '%2$s'
sv: Felaktig loggprioritet ”%1$s” för loggutdata ”%2$s”

en: Invalid lookup from '%1$s'
sv: Felaktigt uppslagningsformulär ”%1$s”

en: Invalid lookup of '%1$s' from '%2$s'
sv: Felaktigt uppslagning av ”%1$s” från ”%2$s”

en: Invalid macTableManager setting '%1$s' in domain interface's <actual> element
sv: Felaktig macTableManager-inställning '%1$s' i domängränssnittets <actual>-element

en: Invalid macTableManager setting '%1$s' in network '%2$s'
sv: Felaktig macTableManager-inställning '%1$s' i nätverket '%2$s'

en: Invalid macTableManager setting '%1$s' in network port
sv: Felaktig macTableManager-inställning '%1$s' i nätverksporten

en: Invalid match string '%1$s'
sv: Felaktig matchningssträng ”%1$s”

en: Invalid message prog=%1$d type=%2$d serial=%3$u proc=%4$d
sv: Felaktigt meddelande prog=%1$d typ=%2$d serie=%3$u proc=%4$d

en: Invalid migration cookie
sv: Felaktig migreringskaka

en: Invalid mode attribute '%1$s'
sv: Felaktigt lägesattribut: ”%1$s”

en: Invalid mode setting '%1$s' in network port
sv: Felaktigt lägesinställning ”%1$s” i nätverksporten

en: Invalid mode: %1$s
sv: Felaktigt läge: %1$s

en: Invalid monitor cache level '%1$d'
sv: Felaktig monitorcachenivå ”%1$d”

en: Invalid msr[%1$zu]
sv: Felaktig msr[%1$zu]

en: Invalid mtu size '%1$s' in network '%2$s'
sv: Felaktig mtu-storlek ”%1$s” i näteverket ”%2$s”

en: Invalid multicast bridge mac address '%1$s' in network '%2$s'
sv: Felaktig mac-adress för multicast-brygga ”%1$s” i nätverket ”%2$s”

en: Invalid netmask '%1$s' for address '%2$s' in network '%3$s' (both must be IPv4)
sv: Felaktig nätmask ”%1$s” för adressen ”%2$s” i nätverket ”%3$s” (båda måste vara IPv4)

en: Invalid netmask '%1$s' in network '%2$s'
sv: Felaktig nätmask ”%1$s” i nätverket ”%2$s”

en: Invalid network filter
sv: Felaktigt nätverksfilter

en: Invalid network filter binding
sv: Felaktig nätverksfilterbindning

en: Invalid network filter binding: %1$s
sv: Felaktig nätverksfilterbindning: %1$s

en: Invalid network filter: %1$s
sv: Felaktigt nätverksfilter: %1$s

en: Invalid network port pointer
sv: Felaktig nätverksportspekare

en: Invalid network port pointer: %1$s
sv: Felaktig nätverksportspekare: %1$s

en: Invalid node id %1$u
sv: Felaktigt nod-id %1$u

en: Invalid nodeset of 'numatune': %1$s
sv: Felaktig nodmängd till ”numatune”: %1$s

en: Invalid nvram format: '%1$s'
sv: Felaktigt nvram-format: ”%1$s”

en: Invalid or not yet handled value '%1$s' for VMX entry '%2$s' for device type '%3$s'
sv: Felaktigt eller ännu ej hanterat värde ”%1$s” som VMX-post ”%2$s” till enhetstypen ”%3$s”

en: Invalid parameter
sv: Felaktig parameter

en: Invalid parameter type passed to free
sv: Felaktig parametertyp skickad till free

en: Invalid parameters macaddr=%1$p allowRetry=%2$p
sv: Felaktiga parametrar macaddr=%1$p allowRetry=%2$p

en: Invalid partial specification for virtio ccw address
sv: Felaktig partiell specifikation av virtio ccw-adress

en: Invalid partition type
sv: Felaktig partitionstyp

en: Invalid passthrough mode %1$s
sv: Felaktigt genomgångsläge: %1$s

en: Invalid peer '%1$s' in <ip>
sv: Felaktig motpart ”%1$s” i <ip>

en: Invalid persistent_state value, either 'yes' or 'no'
sv: Felaktigt värde på"persistent_state, antingen ”yes” eller ”no”

en: Invalid pool type '%1$s'
sv: Felaktig pooltyp ”%1$s”

en: Invalid port number: %1$s
sv: Ogiltigt portnummer: %1$s

en: Invalid port range '%1$u-%2$u'.
sv: Felaktigt portintervall ”%1$u-%2$u”.

en: Invalid portForward proto value %1$u
sv: Felaktigt värde på portForward-protokoll %1$u

en: Invalid prefix or netmask for '%1$s'
sv: Felaktigt prefix eller nätmask för ”%1$s”

en: Invalid prefix value '%1$s' in <ip>
sv: Felaktigt prefixvärde ”%1$s” i <ip>

en: Invalid priority '%1$s' for filter '%2$s'
sv: Felaktig prioritet ”%1$s” för filtret ”%2$s”

en: Invalid rate '%1$s' specified
sv: Felaktig hastighet ”%1$s” angiven

en: Invalid relative path '%1$s'
sv: Felaktig relativ sökväg ”%1$s”

en: Invalid resctrl monitor
sv: Felaktig resctrl-övervakare

en: Invalid secret
sv: Felaktig hemlighet

en: Invalid secret: %1$s
sv: Ogiltig hemlighet: %1$s

en: Invalid security label %1$s
sv: Felaktig säkerhetsetikett %1$s

en: Invalid security label '%1$s'
sv: Felaktig säkerhetsetikett ”%1$s”

en: Invalid setting for HPT resizing
sv: Felaktig inställning för HPT-storleksändring

en: Invalid setting for pseries feature '%1$s'
sv: Felaktig inställning för pseries-funktionen ”%1$s”

en: Invalid source mode: %1$s
sv: Felaktigt källäge: %1$s

en: Invalid specification for virtio ccw address: cssid='0x%1$x' ssid='0x%2$x' devno='0x%3$04x'
sv: Felaktig specifikation av virtio ccw-adress: cssid=”0x%1$x” ssid=”0x%2$x” devno=”0x%3$04x”

en: Invalid state '%1$s' in domain snapshot XML
sv: Felaktigt tillstånd ”%1$s” i domänögonblicksbildens XML

en: Invalid state for this operation
sv: Felaktigt tillstånd för denna åtgärd

en: Invalid state transition
sv: Felaktig tillståndsövergång

en: Invalid stream hole
sv: Felaktigt strömhål

en: Invalid string '%1$s' for escape sequence
sv: Felaktig sträng ”%1$s” för specialsekvensen

en: Invalid suspend target
sv: Felaktigt sovmål

en: Invalid syntax for --set, expecting name=value
sv: Felaktig syntax för --set, namn=värde förväntades

en: Invalid target
sv: Felaktigt mål

en: Invalid target domain state '%1$s'. Refusing snapshot reversion
sv: Felaktig måldomänstillstånd ”%1$s”. Vägrar återgå till ögonblicksbild

en: Invalid target model for serial device
sv: Felaktig målmodell för serieenhet

en: Invalid to specify MAC address '%1$s' in network '%2$s' IPv6 static host definition
sv: Felaktigt angiven MAC-adress ”%1$s” i nätverket ”%2$s” IPv6 statisk värddefinition

en: Invalid type '%1$s' requested for parameter '%2$s', actual type is '%3$s'
sv: Felaktig typ ”%1$s” begärd för parametern ”%2$s”, faktiskt typ är ”%3$s”

en: Invalid unsigned integer value '%1$s' in file '%2$s'
sv: Felaktigt teckenlöst heltalsvärde ”%1$s” i filen ”%2$s”

en: Invalid unsigned long long value '%1$s' in file '%2$s'
sv: Felaktigt teckenlöst långlångt värde ”%1$s” i filen ”%2$s”

en: Invalid unsigned scaled integer value '%1$s' in file '%2$s'
sv: Felaktigt teckenlöst skalat heltalsvärde ”%1$s” i filen ”%2$s”

en: Invalid use of 'floor' on interface with MAC address %1$s - 'floor' is only supported for interface type 'network' with forward type 'nat', 'route', 'open' or none
sv: Felaktig användning av ”floor” i gränssnittet med MAC-adress %1$s – ”floor” stödjs endast för gränssnittstypen ”network” med vidarebefordranstypen ”nat”, ”route”, ”open” eller ingen

en: Invalid use of 'floor' on interface with MAC address %1$s - network '%2$s' has no inbound QoS set
sv: Felaktig användning av ”floor” i gränssnittet med MAC-adress %1$s – nätverket ”%2$s” har ingen ingående QoS-mängd

en: Invalid uuid '%1$s' for new mdev device
sv: Felaktigt uuid ”%1$s” för ny mdev-enhet

en: Invalid value '%1$s' for '%2$s'
sv: Felaktigt värde ”%1$s” för ”%2$s”

en: Invalid value '%1$s' for VMX entry '%2$s'
sv: Felaktigt värde ”%1$s” för VMX-posten ”%2$s”

en: Invalid value '%1$s' for element or attribute '%2$s'
sv: Felaktigt värde ”%1$s” för elementet eller attributet ”%2$s”

en: Invalid value for attribute '%1$s' in element '%2$s': '%3$s'.
sv: Felaktigt värde på attributet ”%1$s” i elementet ”%2$s”: ”%3$s”.

en: Invalid value for attribute '%1$s' in element '%2$s': '%3$s'. Expected UUID
sv: Felaktigt värde på attributet ”%1$s” i elementet ”%2$s”: ”%3$s”. Ett UUID förväntades

en: Invalid value for attribute '%1$s' in element '%2$s': '%3$s'. Expected integer value
sv: Felaktigt värde på attributet ”%1$s” i elementet ”%2$s”: ”%3$s”. Ett heltalsvärde förväntades

en: Invalid value for attribute '%1$s' in element '%2$s': '%3$s'. Expected long long integer value
sv: Felaktigt värde på attributet ”%1$s” i elementet ”%2$s”: ”%3$s”. Ett long long heltalsvärde förväntades

en: Invalid value for attribute '%1$s' in element '%2$s': '%3$s'. Expected non-negative integer value
sv: Felaktigt värde på attributet ”%1$s” i elementet ”%2$s”: ”%3$s”. Ett icke-negativt heltalsvärde förväntades

en: Invalid value for attribute '%1$s' in element '%2$s': '%3$s'. Expected non-negative value
sv: Felaktigt värde på attributet ”%1$s” i elementet ”%2$s”: ”%3$s”. Ett icke-negativt värde förväntades

en: Invalid value for attribute '%1$s' in element '%2$s': Zero is not permitted
sv: Felaktigt värde på attributet ”%1$s” i elementet ”%2$s”: noll är inte tillåtet

en: Invalid value for field '%1$s': expected double
sv: Felaktigt värde på fältet ”%1$s”: en dubbel förväntades

en: Invalid value for field '%1$s': expected int
sv: Felaktigt värde på fältet ”%1$s”: ett heltal förväntades

en: Invalid value for field '%1$s': expected long long
sv: Felaktigt värde på fältet ”%1$s”: en långlång förväntades

en: Invalid value for field '%1$s': expected unsigned int
sv: Felaktigt värde på fältet ”%1$s”: ett teckenlöst heltal förväntades

en: Invalid value for field '%1$s': expected unsigned long long
sv: Felaktigt värde på fältet ”%1$s”: en teckenlös långlång förväntades

en: Invalid value for number of CPUs to show
sv: Felaktigt värde på antalet CPU:er att visa

en: Invalid value for option %1$s
sv: Felaktigt värde på alternativet %1$s

en: Invalid value for start CPU
sv: Felaktigt värde på start-CPU

en: Invalid value for timeout
sv: Felaktigt värde för tidsgräns

en: Invalid value of %1$d for I/O weight
sv: Felaktigt värde på %1$d som I/O-vikt

en: Invalid value of 'cpuset': %1$s
sv: Felaktigt värde på ”cpuset”: %1$s

en: Invalid value of 'nodemask': %1$s
sv: Felaktigt värde på ”nodemask”: %1$s

en: Invalid value of 'nodeset': %1$s
sv: Felaktigt värde på ”nodeset”: %1$s

en: Invalid vendor element in CPU model %1$s
sv: Felaktigt leverantörselement i CPU-modell %1$s

en: Invalid virNetLibsshSession *
sv: Felaktig virNetLibsshSession *

en: Invalid virNetSSHSession *
sv: Felaktig virNetSSHSession *

en: Invalid vnuma configuration for vnode %1$zu
sv: Felaktig vnuma-konfiguration för vnode %1$zu

en: Invalid volume name %1$s
sv: Felaktigt volymnamn %1$s

en: Invalid vport operation (%1$d)
sv: Felaktig vport-åtgärd (%1$d)

en: Invocation of %1$s returned an error: %2$s (%3$d)
sv: Anrop av %1$s returnerade ett fel: %2$s (%3$d)

en: Invoke fstrim on domain's mounted filesystems.
sv: Anrop av fstrim på domänens monterade filsystem.

en: Iteration:
sv: Upprepning:

en: Iterator ID exceeds maximum ID of %1$u
sv: Upprepnings-ID överskrider maximalt ID på %1$u

en: JSON array -> commandline conversion function not provided
sv: JSON-vektor → konverteringsfunktion för kommandoraden gavs inte

en: JSON backing volume definition '%1$s' lacks 'file' object
sv: JSON-definition av stödvolymen ”%1$s” saknar ett ”file”-objekt

en: JSON backing volume definition '%1$s' lacks driver name
sv: JSON-definition av stödvolymen ”%1$s” saknar ett drivrutinsnamn

en: JSON backing volume definition '%1$s' must not have nested format drivers
sv: JSON-definition av stödvolymen ”%1$s” får inte ha nästade formatdrivrutiner

en: JSON string array contains non-string element
sv: JSON-strängvektorn innehåller element som inte är strängar

en: Job submission failed on interface '%1$s'
sv: Jobbskickandet misslyckades på gränssnittet ”%1$s”

en: Job type:
sv: Jobbtyp:

en: Just a hint to ignore contiguous free ranges smaller than this (Bytes)
sv: Bara ett tips att ignorera sammanhängande fria intervall mindre än detta (byte)

en: KVM is not supported on this platform
sv: KVM stödjs inte på denna plattform

en: Kernel does not provide mount namespace
sv: Kärnan tillhandahåller inte monteringsnamnrymder

en: Kernel does not support private devpts
sv: Kärnan stödjer inte privata devpts:er

en: Kernel doesn't support user namespace
sv: Kärnan stödjer inte användarnamnrymder

en: Kernel image path in this domain is not defined
sv: Käravbildens sökväg i denna domän är inte definierad

en: Key file path must be provided for private key authentication
sv: Nyckelfilens sökväg måste anges för autentisering med privat nyckel

en: Key of the current session differs from the key at last login
sv: Nyckeln för den aktuella sessionen skiljer från nyckeln vid den senaste inloggningen

en: Known, but different label format present, requires build --overwrite
sv: Känt, men ett annorlunda etikettsformat finns, kräver build --overwrite

en: LXC Guest Enter Namespace
sv: LXC-gästs ingångsnamnrymd

en: Lease %1$s in lockspace %2$s already exists
sv: Hyra %1$s i låsrymden %2$s finns redan

en: Lease %1$s in lockspace %2$s does not exist
sv: Hyra %1$s i låsrymden %2$s finns inte

en: Lease path '%1$s' exceeds %2$d characters
sv: Hyressökvägen ”%1$s” överskrider %2$d tecken

en: Library '%1$s' doesn't exist
sv: Biblioteket ”%1$s” finns inte

en: Library function returned error but did not set virError
sv: Biblioteksfunktionen returnerade fel men satte inte virError

en: Lifecycle event '%1$s' doesn't support '%2$s' action
sv: Livscykehändelsen ”%1$s” stöder inte åtgärden ”%2$s”

en: Link already defined
sv: Länken är redan definierad

en: List all manageable clients connected to <server>.
sv: Lista alla hanterbara klienter anslutna till <server>.

en: List all manageable servers on a daemon.
sv: Lista alla hanterbara servrar på en demon.

en: List checkpoints for a domain
sv: Lista kontrollpunkter för en domän

en: List event types, or wait for domain events to occur
sv: Lista händelsetyper, eller vänta på att domänhändelser inträffar

en: List event types, or wait for network events to occur
sv: Lista händelsetyper, eller vänta på att nätverkshändelser inträffar

en: List event types, or wait for node device events to occur
sv: Lista händelsetyper, eller vänta på att nodenhetshändelser inträffar

en: List event types, or wait for secret events to occur
sv: Lista händelsetyper, eller vänta på att hemlighetshändelser inträffar

en: List event types, or wait for storage pool events to occur
sv: Lista händelsetyper, eller vänta på att lagringspoolshändelser inträffar

en: List snapshots for a domain
sv: Lista ögonblicksbilder för en domän

en: Listen for QEMU Monitor Events
sv: Lyssna efter QEMU-monitorhändelser

en: Listen for TCP/IP connections
sv: Lyssna efter TCP/IP-anslutningar

en: Load kvm_hv for better performance
sv: Ladda kvm_hv för bättre prestanda

en: Load the 'fuse' module to enable /proc/ overrides
sv: Ladda modulen ”fuse” för att aktivera åsidosättningar i /proc/

en: Load the 'tun' module to enable networking for QEMU guests
sv: Ladda modulen ”tun” för att aktivera nätverk för QEMU-gäster

en: Load the 'vhost_net' module to improve performance of virtio networking
sv: Ladda modulen ”vhost_net” för att förbättra prestandan hos virtio-nätverkande

en: Location:
sv: Placering:

en: Lockspace for path %1$s already exists
sv: Låsrymden för sökvägen %1$s finns redan

en: Lockspace for path %1$s does not exist
sv: Låsrymden för sökvägen %1$s finns inte

en: Lockspace location %1$s exists, but is not a directory
sv: Lockrymdsplatsen %1$s finns, men är inte en katalog

en: Lockspace path '%1$s' exceeded %2$d characters
sv: Låsrymdssökvägen ”%1$s” överskrider %2$d tecken

en: Lockspace resource '%1$s' is locked
sv: Låsrymdsresursen ”%1$s” är låst

en: Lockspace resource '%1$s' is not locked
sv: Låsrymdsresursen ”%1$s” är inte låst

en: Log output '%1$s' does not meet the format requirements for destination type '%2$s'
sv: Loggutdata ”%1$s” motsvarar inte formatkraven för destinationstypen ”%2$s”

en: Logging filters:
sv: Loggningsfilter:

en: Logging outputs:
sv: Loggningsutdata:

en: Lookup of value at index %1$u resulted in a NULL pointer
sv: Uppslagning av värdet vid index %1$u resulterade i en NULL-pekare

en: Lost connection to destination host
sv: Tappade anslutningen till destinationsvärden

en: MAC Address
sv: MAC-adress

en: MAC address
sv: MAC-adress

en: MCS level for existing domain label %1$s already reserved
sv: MCS-nivån för den befintliga domänetiketten %1$s är redan reserverad

en: MD5 hash '%1$s' unexpectedly larger than %2$d characters
sv: MD5-hashen ”%1$s” är oväntat större än %2$d tecken

en: Machine is Null
sv: Maskinen är Null

en: Machine is null
sv: Maskinen är null

en: Malformatted array index
sv: Felformaterat vektorindex

en: Malformatted iterator id
sv: Felformaterat iterations-id

en: Malformatted variable
sv: Felformaterad variabel

en: Malformed 'domuuid' in JSON document
sv: Felformaterad ”domuuid” i JSON-dokumentet

en: Malformed 'floor_sum' attribute: %1$s
sv: Felformaterat ”floor_sum”-attribut: %1$s

en: Malformed 'maxCount' parameter
sv: Felformaterad ”maxCount”-parameter

en: Malformed 'uri_aliases' config entry '%1$s', aliases may only contain 'a-Z, 0-9, _, -'
sv: Felformaterad ”uri_aliases”-konfigurationspost ”%1$s”, alias får endast innehålla ”a-Z, 0-9, _, -”

en: Malformed 'uri_aliases' config entry '%1$s', expected 'alias=uri://host/path'
sv: Felformaterad ”uri_aliases”-konfigurationspost ”%1$s”, ”alias=uri://värd/sökväg” förväntades

en: Malformed PCI address %1$s
sv: Felformaterad PCI-adress %1$s

en: Malformed PCI options %1$s
sv: Felformaterade PCI-alternativ %1$s

en: Malformed auth_pending field in JSON state document
sv: Felformaterat auth_pending-fält i JSON-tillståndsdokumentet

en: Malformed clients array
sv: Felformaterad klientvektor

en: Malformed conn_time field in JSON state document
sv: Felformaterat conn_time-fält i JSON-tillståndsdokumentet

en: Malformed ctrl-alt-del setting '%1$s'
sv: Felformaterad ctrl-alt-del-inställning ”%1$s”

en: Malformed daemon data from JSON file
sv: Felformaterad demon-data från JSON-filen

en: Malformed device value '%1$s'
sv: Felformaterat enhetsvärde ”%1$s”

en: Malformed disk capacity: '%1$s'
sv: Felformaterad diskkapacitet: ”%1$s”

en: Malformed disk target
sv: Felformaterat diskmål

en: Malformed file structure: %1$s
sv: Felaktig filstruktur: %1$s

en: Malformed files array
sv: Felformaterad filvektor

en: Malformed format for filter '%1$s'
sv: Felformaterat filterformat ”%1$s”

en: Malformed format for log output '%1$s'
sv: Felformaterat format för logutdata ”%1$s”

en: Malformed id field in JSON state document
sv: Felformaterat id-fält i JSON-tillståndsdokumentet

en: Malformed lease_entries array
sv: Felaktig lease_entries-vektor

en: Malformed lockspaces array
sv: Felformaterad låsrymdsvektor

en: Malformed max_anonymous_clients data in JSON document
sv: Felformaterad max_anonymous_clients-data i JSON-dokument

en: Malformed nbd port '%1$s'
sv: Felformaterad nbd-port ”%1$s”

en: Malformed output of dmidecode
sv: Felformaterad utdata från dmidecode

en: Malformed ovs-vsctl output
sv: Felformaterad utdata från ovs-vsctl

en: Malformed owner value in JSON document
sv: Felformaterat ägarvärde i JSON-dokumentet

en: Malformed owners array
sv: Felformaterad ägarvektor

en: Malformed resources array
sv: Felformaterad resursvektor

en: Malformed servers data in JSON document
sv: Felformaterad serverdata i JSON-dokument

en: Malformed services array
sv: Felformaterad tjänstevektor

en: Malformed size %1$s
sv: Felformaterad storlek %1$s

en: Malformed socks array
sv: Felformaterad socks-vektor

en: Malformed stream hole packet
sv: Felaktigt strömhålspaket

en: Malformed wwn: %1$s
sv: Felformaterad wwn: %1$s

en: Manage active block operations
sv: Hantera aktiva blockåtgärder

en: Managed save image of Domain '%1$s' XML configuration edited.
sv: Hanterad sparad avbild för domänen ”%1$s” XML-konfigurationen redigerad.

en: Managed save image of domain '%1$s' XML configuration not changed.
sv: Hanterad sparad avbild för domänen ”%1$s” XML-konfigurationen oförändrad.

en: Managed save state file of domain '%1$s' updated.
sv: Hanterad sparad tillståndsfil för domänen ”%1$s” uppdaterad.

en: Managed save:
sv: Hanterat sparande:

en: ManagedObjectReference is missing 'type' property
sv: ManagedObjectReference saknar egenskapen ”type”

en: Managedsave
sv: Hanterat sparande

en: Mandatory option not present
sv: Obligatorisk flagga finns inte

en: Manipulate pages pool size
sv: Påverka sidpoolstorleken

en: Max backup %1$zu must be less than or equal to %2$d
sv: Maximal säkerhetskopia %1$zu måste vara mindre än eller lika med %2$d

en: Max memory plus swap, as scaled integer (default KiB)
sv: Maximalt minne plus växling, som skalat heltal (standard KiB)

en: Max memory, as scaled integer (default KiB)
sv: Maximalt minne, som skalat heltal (standard KiB)

en: Max memory:
sv: Max minne:

en: Maximum CPUs greater than specified machine type limit %1$u
sv: Maximalt antal CPU:er större än den angivna maskintypens gräns %1$u

en: Maximum supported number of ISA serial ports is '%1$d'
sv: Maximalt antal stödda ISA-serieportar är ”%1$d”

en: Media Registry is null
sv: Mediaregistret är null

en: Media registry is null
sv: Mediaregistret är null

en: Mediated host device assignment requires VFIO support
sv: Tilldelning av medierade värdenheter kräver stöd för VFIO

en: Memory
sv: Minne

en: Memory '%1$llu' must be less than %2$llu
sv: Minnet ”%1$llu” måste vara mindre än %2$llu

en: Memory Bandwidth allocation of size %1$u is not divisible by granularity %2$u
sv: Minnesbandbreddsallokering av storleken %1$u är inte delbar med upplösningen %2$u

en: Memory Bandwidth allocation of size %1$u is smaller than the minimum allowed allocation %2$u
sv: Minnesbandbreddsallokering av storleken %1$u är mindre än den minsta tillåtna allokeringen %2$u

en: Memory Bandwidth already defined for node %1$u
sv: Minnesbandbredden är redan definierad för nod %1$u

en: Memory Bandwidth value exceeding 100 is invalid.
sv: Minnesbandbreddsvärde överskridande 100 är felaktigt.

en: Memory balloon device type '%1$s' is not supported by this version of qemu
sv: Minnesballongsenhetstypen ”%1$s” stödjs inte av denna version av qemu

en: Memory bandwidth:
sv: Minnesbandbredd:

en: Memory cgroup is not available on this host
sv: Minnes-cgroup är inte tillgängligt på denna värd

en: Memory during contention, as scaled integer (default KiB)
sv: Minne under trängsel, som ett skalat heltal (standard (KiB)

en: Memory parameter is not supported by vz driver
sv: Minnesparametern stödjs inte av vz-drivrutinen

en: Memory processed:
sv: Minnes bearbetat:

en: Memory remaining:
sv: Minne återstående:

en: Memory size must be specified via <memory> or in the <numa> configuration
sv: Minnesstorleken måste anges via <memory> eller i <numa>-konfigurationen

en: Memory size should be multiple of 1Mb.
sv: Minnesstorleken skall vara en mutipel av 1 MB.

en: Memory size:
sv: Minnesstorlek:

en: Memory total:
sv: Minne totalt:

en: Memory tuning is not available in session mode
sv: Minnestrimning är inte tillgängligt i sessionsläge

en: Messages:
sv: Meddelanden:

en: Metadata modified
sv: Metadata ändrat

en: Metadata not changed
sv: Metadata inte ändrat

en: Metadata removed
sv: Metadata borttaget

en: MethodFault is missing 'type' property
sv: MethodFault saknar egenskapen ”type”

en: Migratable attribute for host-passthrough CPU is not supported by this QEMU binary
sv: Migrerbara attribut för värdgenomgångs-CPU stödjs inte av denna QEMU-binär

en: Migrate domain to another host.  Add --live for live migration.
sv: Migrera domän till en anna värd.  Lägg till --live för live-migrering.

en: Migrated
sv: Migrerad

en: Migration
sv: Migrering

en: Migration APIs with extensible parameters are not supported but extended parameters were passed
sv: Migrerings-API:er med utökbara parametrar stödjs inte men utökade parametrar skickades

en: Migration URI has to specify resource pool and host system
sv: Migrerings-URI:n måste ange resurspool och värdsystem

en: Migration capabilities can only be set by a migration job
sv: Migreringsförmågor kan endast sättas av ett migreringsjobb

en: Migration cookie parameters are not provided.
sv: Migreringskakeparametrar tillhandahålls inte.

en: Migration cookie was not NULL terminated
sv: Migreringskakan var inte NULL-avslutad

en: Migration failed. Domain is not running on destination host
sv: Migreringen misslyckades. Domänen kör inte på destinationsvärden

en: Migration failed. No domain on destination host with matching name '%1$s'
sv: Migreringen misslyckades. Ingen domän på destinationsvärden med ett matchande namn ”%1$s”

en: Migration graphics data already present
sv: Migrering av grafikdata finns redan

en: Migration lockstate data already present
sv: Migrering av låstillståndsdata finns redan

en: Migration may lead to data corruption if disks use cache other than none or directsync
sv: Migreringen kan leda till datakorruption om diskar använder en annan cache än none eller directsync

en: Migration not possible without a vCenter
sv: Migrering är inte möjlig utan ett vCenter

en: Migration option '%1$s' is not supported by QEMU binary
sv: Migreringsalternativet ”%1$s” stödjs inte av QEMU-binären

en: Migration persistent data already present
sv: Migrering av varaktiga data finns redan

en: Migration source and destination have to refer to the same vCenter
sv: Migreringskällan och -destinationen måste referera till samma vCenter

en: Migration with lock driver %1$s requires cookie support
sv: Migrering med låsdrivrutinen %1$s kräver kakstöd

en: Migration without shared storage is unsafe
sv: Migrering utan delad lagring är osäkert

en: Min guaranteed memory, as scaled integer (default KiB)
sv: Minsta garanterade minne, som skalat heltal (standard KiB)

en: Minimum supported %1$s version is %2$s but found version '%3$s'
sv: Minsta stödda %1$s-version är %2$s men den funna versionen är ”%3$s”

en: Missing %1$s attribute 'vcpus'
sv: Saknat %1$s-attribut ”vcpus”

en: Missing %1$s lock state for migration cookie
sv: Saknat %1$s-låstillstånd för migreringskaka

en: Missing '%1$s' field in lock manager driver
sv: Saknat fält ”%1$s” i låshanteringsdrivrutinen

en: Missing '%1$s' property
sv: Saknad egenskap ”%1$s”

en: Missing '%1$s' property while looking for ManagedEntityStatus
sv: Saknad egenskap ”%1$s” vid låsning för ManagedEntityStatus

en: Missing '/' separator in cgroup mount '%1$s'
sv: Saknad separator ”/” i cgroup-monteringen ”%1$s”

en: Missing 'domname' in JSON document
sv: Saknat ”domainname” i JSON-dokumentet

en: Missing 'domuuid' in JSON document
sv: Saknat ”domuuid” i JSON-dokumentet

en: Missing 'driver' in JSON document
sv: Saknat ”driver” i JSON-dokumentet

en: Missing 'end' attribute in dhcp range for network '%1$s'
sv: Saknat attribut ”end” i dhcp-intervallet för nätverket ”%1$s”

en: Missing 'filename' in CPU map include
sv: Saknat ”filename” i CPU-avbildningsinkluderingen

en: Missing 'key' element for lease
sv: Saknat ”key”-element för hyra

en: Missing 'link' attribute for NIC
sv: Saknat attribut ”link” för NIC

en: Missing 'name' property in %1$s lookup
sv: Saknad ”name”-egenskap i %1$s-uppslagning

en: Missing 'path' attribute to 'target' element for lease
sv: Saknat attribut ”path” till elementet ”target” för hyran

en: Missing 'path' field in JSON document
sv: Saknat fält ”path” i JSON-dokumentet

en: Missing 'pipefd' in JSON document
sv: Saknad ”pipefd” i JSON-dokumentet

en: Missing 'runtime.powerState' property
sv: Saknad egenskap ”runtime.powerState”

en: Missing 'start' attribute in dhcp range for network '%1$s'
sv: Saknat attribut ”start” i dhcp-intervallet för nätverket ”%1$s”

en: Missing 'target' element for lease
sv: Saknat ”target”-element för hyra

en: Missing 'uuid' attribute for element <address>
sv: Saknat attribut ”uuid” för elementet <address>

en: Missing <address> element
sv: Saknat element <address>

en: Missing <block> element in hostdev storage device
sv: Saknat element <block> i hostdev-lagringsenheten

en: Missing <char> element in hostdev character device
sv: Saknat element <char> i hostdev-teckenenheten

en: Missing <interface> element in hostdev net device
sv: Saknat element <interface> i hostdev-nätenheten

en: Missing <secret> element in auth
sv: Saknat element <secret> i autenticering

en: Missing <source> element in hostdev device
sv: Saknat element <source> i hostdev-enheten

en: Missing <source> element with bridge name in interface's <actual> element
sv: Saknat element <source> med bryggnamn i gränssnittets element <actual>

en: Missing CPU architecture
sv: Saknad CPU-arkitektur

en: Missing CPU feature name
sv: Saknat CPU-funktionsnamn

en: Missing CPU model name
sv: Saknat CPU-modellnamn

en: Missing ID parameter for domain object
sv: Saknad ID-parameter till domänobjektet

en: Missing IP address in network '%1$s' DNS HOST record
sv: Saknad IP-adress i nätverket ”%1$s” DNS HOST-post

en: Missing IP address in static host definition for network '%1$s'
sv: Saknad IP-adress i statisk värddefinition för nätverket ”%1$s”

en: Missing LISTEN_FDNAMES env from systemd socket activation
sv: Saknad miljö LISTEN_FDNAMES från systemd-uttagsaktivering

en: Missing PVR information for CPU model %1$s
sv: Saknad PVR-information till CPU-modellen %1$s

en: Missing SCSI controller for index %1$d
sv: Saknad SCSI-styrenhet till index %1$d

en: Missing TPM device path
sv: Saknad TPM-enhetssökväg

en: Missing URI parameter '%1$s'
sv: Saknad URI-parameter ”%1$s”

en: Missing USB bus %1$u
sv: Saknad USB-buss %1$u

en: Missing UUID parameter for domain object
sv: Saknad UUID-parameter till domänobjektet

en: Missing VIR_CRED_AUTHNAME credential type
sv: Saknad kreditivtyp VIR_CRED_AUTHNAME

en: Missing XPath context
sv: Saknad XPath-kontext

en: Missing XPath expression
sv: Saknat XPath-uttryck

en: Missing acpi table type
sv: Saknad acpi-tabelltyp

en: Missing actual data for interface '%1$s'
sv: Saknade aktuella data för gränssnittet ”%1$s”

en: Missing address
sv: Saknad adress

en: Missing address in 'phys_function' capability
sv: Saknad adress i förmågan ”phys_function”

en: Missing agent reply object
sv: Saknat agentsvarsobjekt

en: Missing ancestor's name in CPU model %1$s
sv: Saknat anfadersnamn i CPU-modellen %1$s

en: Missing argument for '%1$s'
sv: Saknat argument för ”%1$s”

en: Missing attribute '%1$s' in element '%2$s'
sv: Saknat attribut ”%1$s” i elementet ”%2$s”

en: Missing auth field in JSON state document
sv: Saknat fält ”auth” i JSON-tillståndsdokumentet

en: Missing authentication callback
sv: Saknat autentiseringsåteranrop

en: Missing authentication credentials
sv: Saknade autentiseringskreditiv

en: Missing auxiliary data in output definition
sv: Saknade tilläggsdata i utdatadefinitionen

en: Missing backend %1$d
sv: Saknad bakände %1$d

en: Missing bridge name
sv: Saknat bryggnamn

en: Missing capability type
sv: Saknad förmågetyp

en: Missing client data in JSON document
sv: Saknade klientdata i JSON-dokumentet

en: Missing clients data in JSON document
sv: Saknade klientdata i JSON-dokumentet

en: Missing defaultLockspace data from JSON file
sv: Saknade defaultLockspace-data från JSON-filen

en: Missing device name for container-side veth
sv: Saknat enhetsnamn på behållarsidans veth

en: Missing disk file path in domain
sv: Saknad diskfilsökväg i domänen

en: Missing disk source file path
sv: Saknad diskkällsökväg

en: Missing domain
sv: Saknad domän

en: Missing errfd data in JSON document
sv: Saknade errfd-data i JSON-dokumentet

en: Missing essential config entry '%1$s'
sv: Saknad väsentlig konfigurationspost ”%1$s”

en: Missing evdev path for input device
sv: Saknad evdev-sökväg till inmatningsenheten

en: Missing fd data in JSON document
sv: Saknade fd-data i JSON-dokumentet

en: Missing feature name for CPU model %1$s
sv: Saknat funktionsnamn till CPU-modellen %1$s

en: Missing files data from JSON file
sv: Saknade fildata från JSON-filen

en: Missing group 'credentials-%1$s' referenced from group '%2$s' in '%3$s'
sv: Saknade grupp-”credentials-%1$s” refererade från gruppen ”%2$s” i ”%3$s”

en: Missing hostname in network '%1$s' DNS HOST record
sv: Saknat värdnamn i nätverket ”%1$s” DNS HOST-post

en: Missing ip and hostname in network '%1$s' DNS HOST record
sv: Saknat ip och värdnamn i nätverket ”%1$s” DNS HOST-post

en: Missing isClient data in JSON document
sv: Saknade isClient-data i JSON-dokumentet

en: Missing item 'credentials' in group '%1$s' in '%2$s'
sv: Saknad post ”credentials” i gruppen ”%1$s” i ”%2$s”

en: Missing keepaliveCount data in JSON document
sv: Saknat keepaliveCount-data i JSON-dokument

en: Missing keepaliveInterval data in JSON document
sv: Saknat keepaliveInterval-data i JSON-dokument

en: Missing listen element
sv: Saknat lyssningselement

en: Missing lock driver name in migration cookie
sv: Saknat låsdrivrutinsnamn i migrationskakan

en: Missing lockspaces data from JSON file
sv: Saknade lockspace-data från JSON-filen

en: Missing macs
sv: Saknade mac:ar

en: Missing magic data in JSON document
sv: Saknade magic-data i JSON-dokumentet

en: Missing mandatory average or floor attributes
sv: Saknade obligatoriska attribut average eller floor

en: Missing max_clients data in JSON document
sv: Saknade max_clients-data i JSON-dokumentet

en: Missing max_workers data in JSON document
sv: Saknade max_workers-data i JSON-dokumentet

en: Missing min_workers data in JSON document
sv: Saknade min_workers-data i JSON-dokumentet

en: Missing monitor reply object
sv: Saknat övervararsvarsobjekt

en: Missing name parameter for domain object
sv: Saknad name-parameter till domänobjektet

en: Missing network port PCI address
sv: Saknad PCI-adress till nätverksporten

en: Missing network port bridge name
sv: Saknat bryggnamn till nätverksporten

en: Missing network port link device name
sv: Saknat länkenhetsnamn till nätverksporten

en: Missing nrequests_client_max field in JSON state document
sv: Saknat fält nrequests_client_max i JSON-tillståndsdokumentet

en: Missing or empty 'hostName' property
sv: Saknad eller tom egenskap ”hostName”

en: Missing or inconsistent resctrl info for level '%1$u' type '%2$s'
sv: Saknad eller inkonsistent resctrl-information för nivå ”%1$u” typ ”%2$s”

en: Missing or inconsistent resctrl info for memory bandwidth allocation
sv: Saknad eller inkonsistent resctrl-information för minnesbandbreddsallokeringen

en: Missing or inconsistent resctrl info for memory bandwidth node '%1$u'
sv: Saknad eller inkonsistent resctrl-information för minnesbandbreddsnod ”%1$u”

en: Missing or invalid 'broadcast-allowed' in query-rx-filter response
sv: Saknat eller felaktigt ”broadcast-allowed” i query-rx-filter-svaret

en: Missing or invalid 'end' attribute in <port> in <nat> in <forward> in network %1$s
sv: Saknat eller felaktigt attribut ”end” i <port> i <nat> i <forward> i nätverket %1$s

en: Missing or invalid 'main-mac' in query-rx-filter response
sv: Saknat eller felaktigt ”main-mac” i query-rx-filter-svaret

en: Missing or invalid 'multicast' in query-rx-filter response
sv: Saknat eller felaktigt ”multicast” i query-rx-filter-svaret

en: Missing or invalid 'multicast-overflow' in query-rx-filter response
sv: Saknat eller felaktigt ”multicast-overflow” i query-rx-filter-svaret

en: Missing or invalid 'multicast-table' array in query-rx-filter response
sv: Saknad eller felaktig vektor ”multicast-table” i query-rx-filter-svaret

en: Missing or invalid 'promiscuous' in query-rx-filter response
sv: Saknat eller felaktigt ”promiscuous” i query-rx-filter-svaret

en: Missing or invalid 'start' attribute in <port> in <nat> in <forward> in network %1$s
sv: Saknat eller felaktigt attribut ”start” i <port> i <nat> i <forward> i nätverket %1$s

en: Missing or invalid 'unicast' in query-rx-filter response
sv: Saknat eller felaktigt ”unicast” i query-rx-filter-svaret

en: Missing or invalid 'unicast-overflow' in query-rx-filter response
sv: Saknat eller felaktigt ”unicast-overflow” i query-rx-filter-svaret

en: Missing or invalid 'unicast-table' array in query-rx-filter response
sv: Saknad eller felaktig vektor ”unicast-table” i query-rx-filter-svaret

en: Missing or invalid 'vlan' in query-rx-filter response
sv: Saknat eller felaktigt ”vlan” i query-rx-filter-svaret

en: Missing or invalid 'vlan-table' array in query-rx-filter response
sv: Saknad eller felaktig vektor ”vlan-table” i query-rx-filter-svaret

en: Missing or invalid CPU address size in %1$s
sv: Saknad eller felaktig CPU-adresstorlek i %1$s

en: Missing or invalid CPU frequency in %1$s
sv: Saknad eller felaktig CPU-frekvens i %1$s

en: Missing or invalid element %1$zu of 'multicast' list in query-rx-filter response
sv: Saknat eller felaktigt element %1$zu i listan ”multicast” i query-rx-filter-svaret

en: Missing or invalid element %1$zu of 'unicast' list in query-rx-filter response
sv: Saknat eller felaktigt element %1$zu i listan ”unicast” i query-rx-filter-svaret

en: Missing or invalid element %1$zu of 'vlan-table' array in query-rx-filter response
sv: Saknad eller felaktig element %1$zu i vektorn ”vlan-table” i query-rx-filter-svaret

en: Missing or invalid name in query-rx-filter response
sv: Saknat eller felaktigt namn i query-rx-filter-svaret

en: Missing or invalid scsi adapter 'unique_id' value
sv: Saknat eller felaktigt värde på scsi-adaptern:s ”unique_id”

en: Missing ownerId data in JSON document
sv: Saknade ownerid-data i JSON-dokumentet

en: Missing ownerName data in JSON document
sv: Saknade ownerName-data i JSON-dokumentet

en: Missing ownerPid data in JSON document
sv: Saknade ownerPid-data i JSON-dokumentet

en: Missing ownerUUID data in JSON document
sv: Saknade ownerUUID-data i JSON-dokumentet

en: Missing path or lockspace for lease resource
sv: Saknad sökväg eller låsrymd får hyresresursen

en: Missing pid data in JSON document
sv: Saknade pid-data i JSON-dokumentet

en: Missing plugin initialization symbol 'virLockDriverImpl'
sv: Saknad initieringssymbol ”virLockDriverImpl” i insticksmodulen

en: Missing priority_workers data in JSON document
sv: Saknade priority_workers-data i JSON-dokumentet

en: Missing privateData field in JSON state document
sv: Saknat privateData-fält i JSON-tillståndsdokumentet

en: Missing property '%1$s' in answer
sv: Saknad egenskap ”%1$s” i svaret

en: Missing readonly field in JSON state document
sv: Saknat readonly-fält i JSON-tillståndsdokumentet

en: Missing required 'service' attribute in SRV record of network '%1$s'
sv: Saknat nödvändigt attribut ”service” i SRV-post för nätverket ”%1$s”

en: Missing required address attribute in network '%1$s'
sv: Saknat nödvändigt adressattribut i nätverket ”%1$s”

en: Missing required address in <ip>
sv: Saknad nödvändig adress i <ip>

en: Missing required attribute '%1$s' in element '%2$s'
sv: Saknat nödvändigt attribut ”%1$s” i elementet ”%2$s”

en: Missing required dev attribute in <forward> <interface> element of network %1$s
sv: Saknat nödvändigt dev-attribut i elementet <forward> <interface> i nätverket %1$s

en: Missing required dev attribute in <pf> element of network '%1$s'
sv: Saknat nödvändigt dev-attribut i elementet <pf> i nätverket ”%1$s”

en: Missing required name attribute in portgroup
sv: Saknat nödvändigt namnattribut i portgroup

en: Missing required name or value in DNS TXT record of network %1$s
sv: Saknat nödvändigt namn eller värde i DNS TXT-posten för nätverket %1$s

en: Missing required nodeset attribute in memnode element
sv: Saknat nödvändigt attribut nodeset i elementet memnode

en: Missing resctrl monitor alloc
sv: Saknad resctrl-övervakningsallokering

en: Missing resource fd in JSON document
sv: Saknad resurs i JSON-dokumentet

en: Missing resource flags in JSON document
sv: Saknade resursflaggor i JSON-dokumentet

en: Missing resource lockHeld in JSON document
sv: Saknad resurs lockHeld i JSON-dokumentet

en: Missing resource name in JSON document
sv: Saknat resursnamn i JSON-dokumentet

en: Missing resource owners in JSON document
sv: Saknade resursägare i JSON-dokumentet

en: Missing resource path in JSON document
sv: Saknad resurssökväg i JSON-dokumentet

en: Missing resources value in JSON document
sv: Saknat resursvärde i JSON-dokumentet

en: Missing restricted data in JSON document
sv: Saknade restricted-data i JSON-dokumentet

en: Missing scsi_host PCI address element
sv: Saknad PCI-adresselement till scsi_host

en: Missing separator in sched info '%1$s'
sv: Saknad separator i schemaläggningsinformationen ”%1$s”

en: Missing server data from JSON file
sv: Saknade serverdata från JSON-filen

en: Missing service data in JSON document
sv: Saknade tjänstedata i JSON-dokumentet

en: Missing services data in JSON document
sv: Saknade tjänstedata i JSON-dokumentet

en: Missing sock field in JSON state document
sv: Saknat sock-fält i JSON-tillståndsdokumentet

en: Missing socks field in JSON state document
sv: Saknat socks-fält i JSON-tillståndsdokumentet

en: Missing source channel attribute for char device
sv: Saknat källkanalsattribut för teckenenhet

en: Missing source host attribute for char device
sv: Källvärdsattribut saknas för teckenenhet

en: Missing source path attribute for char device
sv: Källsökvägsattribut saknas för teckenenhet

en: Missing source service attribute for char device
sv: Källtjänstattribut saknas för teckenenhet

en: Missing storage block path
sv: Saknad lagringsblockssökväg

en: Missing storage host block path
sv: Saknad lagringsvärdblockssökväg

en: Missing storage volume name for disk '%1$s'
sv: Saknat namn på lagringsvolymen för disken ”%1$s”

en: Missing udev property '%1$s' on '%2$s'
sv: Saknad udev-egenskap ”%1$s” på ”%2$s”

en: Missing vendor string for CPU vendor %1$s
sv: Saknad tillverkarsträng för CPU-tillverkaren %1$s

en: Model
sv: Modell

en: Model %1$s too big for destination
sv: Modellen %1$s är för stor för destinationen

en: Model name contains invalid characters
sv: Modellnamnet innehåller ogiltiga tecken

en: Modifies an existing IOThread of the guest domain.
sv: Ändrar en befintlig IOThread för gästdomänen.

en: Monitor path %1$s too big for destination
sv: Övervakningssökvägen %1$s är för stor för målet

en: Monitor vcpus conflicts with allocation
sv: Övervakning av vcpus står i konflikt med allokeringen

en: Mount namespace support is required
sv: Stöd för monteringsnamnrymder krävs

en: Mountpoint
sv: Monteringspunkt

en: Multi-head video devices are unsupported
sv: Flerhuvudsvideoenheter stödjs inte

en: Multiple '%1$s' controllers with index '%2$d'
sv: Flera ”%1$s”-styrenheter med index ”%2$d”

en: Multiple <model> elements in controller definition not allowed
sv: Flera <model>-element i styrenhetsdefinitionen är inte tillåtna

en: Multiple <target> elements in controller definition not allowed
sv: Flera <target>-element i styrenhetsdefinitionen är inte tillåtna

en: Multiple IPv4 dhcp sections found -- dhcp is supported only for a single IPv4 address on each network
sv: Flera IPv4 dhcp-avsnitt funna — dhcp stödjs endast för en enda IPv4-adress på varje nätverk

en: Multiple IPv6 dhcp sections found -- dhcp is supported only for a single IPv6 address on each network
sv: Flera IPv6 dhcp-avsnitt funna — dhcp stödjs endast för en enda IPv6-adress på varje nätverk

en: Multiple USB devices for %1$x:%2$x were found, but none of them is at bus:%3$u device:%4$u
sv: Flera USB-enheter för %1$x:%2$x hittades, men ingen av dem är på buss:%3$u enhet:%4$u

en: Multiple USB devices for %1$x:%2$x, use <address> to specify one
sv: Flera USB-enheter för %1$x:%2$x, använd <address> för att ange en

en: Multiple definitions of CPU model '%1$s'
sv: Flera definitioner av CPU-modellen ”%1$s”

en: Multiple domains exist with the name '%1$s': repeat the request using a UUID
sv: Flera domäner finns med namnet ”%1$s”: upprepa begäran och använd ett UUID

en: Multiple graphics devices are not supported
sv: Flera grafiska enheter stödjs inte

en: Multiple interfaces attached to bridge
sv: Flera gränssnitt anslutna till bryggan

en: Multiple memnode elements with cellid %1$u
sv: Flera memnode-element med cellid %1$u

en: Multiple panic devices with model '%1$s'
sv: Flera panikenheter med modellen ”%1$s”

en: Multiple serial devices are not supported by xen-xm
sv: Flera serieenheter stödjs inte av xen-xm

en: Multiqueue devices are not supported on this system
sv: Multiqueue-enheter stödjs inte på detta system

en: Must use --rename or --clone to change %1$s to %2$s
sv: Man måste använda --rename eller --clone för att ändra %1$s till %2$s

en: N/A
sv: E/T

en: NBD URI must be supplied when migration URI uses UNIX transport method
sv: NBD URI:n måste anges när migrerings-URI:n använder UNIX-transportmetoden

en: NBD migration with TLS is not supported over UNIX socket
sv: NBD-migrering med TLS stödjs inte över UNIX-uttag

en: NIC model 'e1000' is not supported by given bhyve binary
sv: NIC-modellen ”e1000” stödjs inte av den angivna bhyve-binären

en: NIC model is not supported
sv: NIC-modellen stödjs inte

en: NOTE
sv: OBS

en: NOTE: Connecting to default daemon. Specify daemon using '-c' (e.g. virtqemud:///system)
sv: OBS: ansluter till standarddemonen. Ange demon med ”-c” (t.ex. virtqemud:///system)

en: NULL JSON type can't be converted to commandline
sv: NULL JSON-typen kan inte konverteras till en kommandorad

en: NULL argument - %1$p %2$p
sv: NULL-argument – %1$p %2$p

en: NULL string parameter '%1$s'
sv: NULL-strängparameter ”%1$s”

en: NULL value for field '%1$s'
sv: NULL-värde för fältet ”%1$s”

en: NUMA cell number
sv: NUMA-cellnummer

en: NUMA cell(s):
sv: NUMA-cell(er):

en: NUMA cells %1$u and %2$zu have overlapping vCPU ids
sv: NUMA-celler %1$u och %2$zu har överlappande vCPU-id:n

en: NUMA distances defined without siblings
sv: NUMA-avstånd definierade utan syskon

en: NUMA free memory
sv: NUMA oanvänt minne

en: NUMA free pages
sv: NUMA fria sidor

en: NUMA isn't available on this host
sv: NUMA är inte tillgängligt på denna värd

en: NUMA memory tuning in 'preferred' mode only supports single node
sv: NUMA-minnestrimning i läget ”preferred” stödjer endast en ensam nod

en: NUMA mode, one of strict, preferred and interleave or a number from the virDomainNumatuneMemMode enum
sv: NUMA-läge, någon av strict, preferred eller interleave eller ett tal från uppräkningstypen virDomainNumatuneMemMode

en: NUMA node %1$d is not available
sv: NUMA-nod %1$d är inte tillgänglig

en: NUMA node %1$d is out of range
sv: NUMA-nod %1$d är utanför intervallet

en: NUMA node %1$zd is unavailable
sv: NUMA-nod %1$zd är inte tillgänglig

en: NUMA node %1$zu is not available
sv: NUMA-nod %1$zu är inte tillgänglig

en: NUMA node selections to set
sv: NUMA-nodsval att sätta

en: NUMA nodes without CPUs can't be initiator
sv: NUMA-noder utan CPU:er kan inte vara initierare

en: NUMA topology defined without NUMA cells
sv: NUMA-topologin definierad utan NUMA-celler

en: NUMA tuning is not available in session mode
sv: NUMA-trimning är inte tillgängligt i sessionsläge

en: NVMe device %1$s already in use by driver %2$s domain %3$s
sv: NVMe-enhet %1$s används redan av drivrutinen %2$s i domänen %3$s

en: NVMe device %1$s namespace %2$u is already on the list
sv: NVMe-enhet %1$s i namnrymden %2$u finns redan på listan

en: NVMe device %1$s namespace %2$u not found
sv: NVMe-enhet %1$s i namnrymden %2$u finns inte

en: NVMe disk source is missing address
sv: NVMe-diskkällan saknar adress

en: NVMe disks are not supported with this QEMU binary
sv: NVMe-diskar stödjs inte med denna QEMU-binär

en: NVMe namespace can't be zero
sv: NVMe-namnrymden kan inte vara noll

en: NVRAM is not permitted when loader is stateless
sv: NVRAM är inte tillåtet när laddaren är tillståndslös

en: NVRAM template is not permitted when loader is stateless
sv: En NVRAM-mall är inte tillåten när laddaren är tillståndslös

en: Name
sv: Namn

en: Name of chain is longer than %1$u characters
sv: Namnet på kedjan är längre än %1$u tecken

en: Name:
sv: Namn:

en: Namespaces are not supported on this platform
sv: Namnrymder stödjs inte på denna plattform

en: Network %1$s XML configuration edited.
sv: Nätverkset %1$s XML-konfiguration redigerad.

en: Network %1$s XML configuration not changed.
sv: Nätverket %1$s XML-konfiguration inte ändrad.

en: Network %1$s created from %2$s
sv: Nätverk %1$s skapat från %2$s

en: Network %1$s defined from %2$s
sv: Nätverk %1$s definierad från %2$s

en: Network %1$s destroyed
sv: Nätverk %1$s förstört

en: Network %1$s has been undefined
sv: Nätverk %1$s har avdefinierats

en: Network %1$s marked as autostarted
sv: Nätverk %1$s markerat som autostartat

en: Network %1$s started
sv: Nätverk %1$s startat

en: Network %1$s unmarked as autostarted
sv: Nätverk %1$s avmarkerat som autostartat

en: Network '%1$s' IP address cannot have both a prefix and a netmask
sv: Nätverket ”%1$s” IP-adress får inte ha både ett prefix och en nätmask

en: Network '%1$s' is already running
sv: Nätverket ”%1$s” kör redan

en: Network '%1$s' is still running
sv: Nätverk ”%1$s” kör fortfarande

en: Network Events
sv: Nätverkshändelser

en: Network bandwidth tuning is not available in session mode
sv: Nätverksbandbreddstrimning är inte tillgängligt i sessionsläge

en: Network config change transaction committed
sv: Ändringstransaktionen för nätverkskonfigurationen fastställd

en: Network config change transaction rolled back
sv: Ändringstransaktionen för nätverkskonfigurationen tillbakarullad

en: Network config change transaction started
sv: Ändringstransaktionen för nätverkskonfigurationen startad

en: Network config filename '%1$s' does not match network name '%2$s'
sv: Nätverkskonfigurationsfilnamnet ”%1$s” matchar inte nätverksnamnet ”%2$s”

en: Network description not changed
sv: Nätverksbeskrivningen inte ändrad

en: Network description updated successfully
sv: Nätverksbeskrivningen uppdaterad

en: Network device %1$s already exists
sv: Nätverksenheten %1$s finns redan

en: Network device configuration is not supported on this platform
sv: Nätverksenhetskonfiguration stödjs inte på denna plattform

en: Network device type is not supported
sv: Nätverksenhetstypen stödjs inte

en: Network filter %1$s XML configuration edited.
sv: Nätverksfiltret %1$s XML-konfiguration redigerad.

en: Network filter %1$s XML configuration not changed.
sv: Nätverksfiltret %1$s XML-konfiguration inte ändrad.

en: Network filter %1$s defined from %2$s
sv: Nätverkfiltret %1$s definierat från %2$s

en: Network filter %1$s undefined
sv: Nätverksfiltret %1$s är odefinierat

en: Network filter binding not found
sv: Nätverkfiltersbindningen finns inte

en: Network filter binding not found: %1$s
sv: Nätverkfiltersbindningen finns inte: %1$s

en: Network filter binding on %1$s created from %2$s
sv: Nätverkfiltersbindning av %1$s skapad från %2$s

en: Network filter binding on %1$s deleted
sv: Nätverksfilterbindning av %1$s raderad

en: Network filter not found
sv: Nätverkfiltret finns inte

en: Network filter not found: %1$s
sv: Nätverksfiltret hittades inte: %1$s

en: Network interface name '%1$s' is too long
sv: Nätverksgränssnittsnamnet ”%1$s” är för långt

en: Network is already in use by interface %1$s
sv: Nätverket används redan av gränssnittet %1$s

en: Network migration data already present
sv: Nätverksmigrationsdata finns redan

en: Network namespace support is recommended
sv: Stöd för nätverksnamnrymder rekommenderas

en: Network not found
sv: Nätverk hittades inte

en: Network not found: %1$s
sv: Nätverk hittades inte: %1$s

en: Network port %1$s created from %2$s
sv: Nätverksporten %1$s skapad från %2$s

en: Network port %1$s deleted
sv: Nätverksport %1$s raderad

en: Network port with UUID %1$s already exists
sv: Nätverksporten med UUID %1$s finns redan

en: Network port with UUID %1$s does not exist
sv: Nätverksporten med UUID %1$s finns inte

en: Network title can't contain newlines
sv: Nätverkstiteln får inte innehålla nyrader

en: Network title not changed
sv: Nätverkstiteln är inte ändrad

en: Network title updated successfully
sv: Nätverkstiteln uppdaterad

en: Network type %1$d is not supported
sv: Nätverkstyp %1$d stödjs inte

en: New disk media source was not specified
sv: Ny diskmediakälla angavs inte

en: New resctrl 'id' cannot be NULL
sv: Nytt resctrl ”id” får inte vara NULL

en: New size of the block device, as scaled integer (default KiB)
sv: Ny storlek på blockenheten, som ett skalat heltal (standard KiB)

en: Nicdev support unavailable
sv: Nicdev-stöd är inte tillgängligt

en: No CA certificate path set to match server key/cert
sv: Ingen CA-certifikatsväg angiven till att matcha servernyckel/-cert

en: No DRM render nodes available
sv: Inga DRM-renderingsnoder tillgängliga

en: No FD available at slot %1$zu
sv: Ingen FD tillgänglig i fack %1$zu

en: No IOThreads found for the domain
sv: Ingen IOThreads hittad för domänen

en: No IP address for host '%1$s' found: %2$s
sv: Ingen IP-adress för värden ”%1$s” funnen: %2$s

en: No JSON parser implementation is available
sv: Ingen JSON-parserimplementation är tillgänglig

en: No PCI buses available
sv: Inga PCI-bussar tillgängliga

en: No UNIX caller UID available
sv: Inget UNIX anrops-AID tillgängligt

en: No URI scheme specified
sv: Inget URI-schema angivet

en: No URI scheme specified: %1$s
sv: Inget URI-schema angivet: %1$s

en: No access manager registered
sv: Ingen åtkomsthanterare registrerad

en: No active block job '%1$s'
sv: Inget aktivt blockjobb ”%1$s”

en: No addresses to bind to
sv: Inga adresser att binda till

en: No authentication callback available
sv: Inget autentiseringåteranrop tillgängligt

en: No authentication methods and credentials provided
sv: Inga autentiseringsmetoder och kreditiv angivna

en: No authentication methods supplied
sv: Inga autentiseringsmetoder angivna

en: No available USB controller and port, and failed to attach a new one
sv: Ingen tillgänglig USB-styrenhet och -port, och misslyckades att ansluta en ny

en: No bhyve command-line argument specified
sv: Inget kommandoradsargument till bhyve angivet

en: No bridge name specified
sv: Inget bryggnamn angivet

en: No bridge node in xml document
sv: Ingen bryggnod i xml-dokumentet

en: No category range available
sv: Inget kategoriintervall tillgängligt

en: No channel command provided
sv: Inget kanalkommando gavs

en: No client with matching ID '%1$llu'
sv: Ingen klient med matchande ID ”%1$llu”

en: No complete agent response found in %1$d bytes
sv: Inget fullständigt agentsvar fanns i %1$d byte

en: No compression algorithm selected for parallel migration
sv: Ingen komprimeringsalgoritm vad för parallell migrering

en: No current block job for %1$s
sv: Inget aktuellt blockjobb för %1$s

en: No current identity
sv: Ingen aktuell identitet

en: No current identity to elevate
sv: Ingen aktuell identitet att höja

en: No data supplied for <initarg> element
sv: Inga data angivna för elementet <initarg>

en: No default server names provided
sv: Inget standardservernam gavs

en: No description for domain: %1$s
sv: Ingen beskrivning för domänen: %1$s

en: No description for network: %1$s
sv: Ingen beskrivning för nätverket: %1$s

en: No device model command-line argument specified
sv: Inget kommandoradsargument till enhetsmodellen angivet

en: No device with bus '%1$s' and target '%2$s'
sv: Ingen enhet med bussen ”%1$s” och målet ”%2$s”

en: No disk found whose source path or target is %1$s
sv: Ingen disk finns vars källsökväg eller mål är %1$s

en: No disk with bus '%1$s' and target '%2$s'
sv: Ingen disk med bussen ”%1$s” och målet ”%2$s”

en: No dnsmasq options value specified
sv: Inga värde till dnsmasq-alternativ angivet

en: No domain with ID %1$d
sv: Ingen domän med ID %1$d

en: No domain with UUID %1$s
sv: Ingen domän med UUID %1$s

en: No domain with matching ID '%1$d'
sv: ingen domän med matchande ID ”%1$d”

en: No domain with matching id %1$d
sv: Ingen domän med matchande id %1$d

en: No domain with matching name '%1$s'
sv: Ingen domän med matchande namn ”%1$s”

en: No domain with matching uuid '%1$s'
sv: Ingen domän med matchande uuid ”%1$s”

en: No domain with name %1$s
sv: Ingen domän med namnet %1$s

en: No emulator found for arch '%1$s'
sv: Ingen emulator funnen för arkitekturen ”%1$s”

en: No emulator found for cloud-hypervisor
sv: Ingen emulator hittad för moln-hypervisorn

en: No error message from child failure
sv: Inget felmeddelande barn som misslyckades

en: No error message provided
sv: Inget felmeddelande gavs

en: No errors found
sv: Inga fel hittades

en: No event expected with procedure 0x%1$x
sv: Ingen händelse förväntades med proceduren 0x%1$x

en: No filesystems are mounted in the domain
sv: Inga filsystem monterade i domänen

en: No free NBD devices
sv: Inga fria NBD-enheter

en: No free USB ports
sv: Inga fria USB-portar

en: No free busNr lower than current lowest busNr is available to auto-assign to bus %1$d. Must be manually assigned
sv: Inget fritt busNr lägre än det just nu lägsta busNr är tillgängligt att automattilldela till buss %1$d. Måste tilldelas manuellt

en: No graphical display found
sv: Ingen grafisk display finns

en: No graphical display with type '%1$s' found
sv: Ingen grafisk display med typen ”%1$s” finns

en: No graphics backend with index %1$d
sv: Ingen grafisk bakände med index %1$d

en: No identity information available for client
sv: Ingen identitetsinformation tillgänglig för klienten

en: No interface attached to bridge
sv: Inget gränssnitt anslutet till bryggan

en: No interface found whose type is %1$s
sv: Inget gränssnitt hittat var typ är %1$s

en: No interface with MAC address %1$s was found
sv: Inget gränssnitt med MAC-adress %1$s finns

en: No lxc environment type specified
sv: Ingen lxc-miljötyp angiven

en: No master USB controller specified
sv: Ingen huvud-USB-styrenhet angiven

en: No matches for socket service '%1$s': %2$s
sv: Inga matchingar för uttagstjänsten ”%1$s”:%2$s

en: No memory balloon device configured, can not set the collection period
sv: Ingen minnesballongenhet konfigurerad, kan inte sätta insamlingsperioden

en: No message in the queue
sv: Inget meddelande i kön

en: No more available PCI slots
sv: Inga fler tillgängliga PCI-fack

en: No name supplied for <initenv> element
sv: Inget namn angivnet för elementet <initenv>

en: No net with mac '%1$s'
sv: Inget nät med mac ”%1$s”

en: No network found with property '%1$s' = '%2$s'
sv: Inget nätverk finns med egenskapen ”%1$s” = ”%2$s”

en: No network socket associated with client
sv: Inget nätverksuttag associerat med klienten

en: No open log file %1$s
sv: Ingen öppen loggfil %1$s

en: No per-CPU stats available
sv: Ingen per-CPU-statistik tillgänglig

en: No process ID available
sv: Inget process-ID tillgängligt

en: No process start time available
sv: Ingen processtarttid tillgänglig

en: No qemu command-line argument specified
sv: Inget kommandoradsargument till qemu angivet

en: No qemu environment name specified
sv: Inget miljönamn till qemu angivet

en: No runstatedir specified
sv: Inget runstatedir angivet

en: No server certificate path set to match server key
sv: Ingen servercertifikatsökväg angiven till att matcha servernyckeln

en: No server key path set to match server cert
sv: Ingen servernyckelsökväg angiven till att matcha servercertifikatet

en: No server named '%1$s'
sv: Ingen server med namnet ”%1$s”

en: No socket address provided
sv: Inget uttagsadress gavs

en: No socket addresses found for '%1$s'
sv: Ingen uttagsadress hittad för ”%1$s”

en: No source device specified when formatting pool '%1$s'
sv: Ingen källenhet angiven vid formateringen av poolen ”%1$s”

en: No storage volume with key or path '%1$s'
sv: ingen lagringsvolym nyckeln eller sökvägen ”%1$s”

en: No stub driver configured for PCI device %1$s
sv: Ingen stubbdrivrutin konfigurerad för PCI-enheten %1$s

en: No such disk in media registry %1$s
sv: Ingen sådan disk i mediaregistret %1$s

en: No support for %1$s in command 'attach-disk'
sv: Inget stöd för %1$s i kommandot ”attach-disk”

en: No support for %1$s in command 'attach-interface'
sv: Inget stöd för %1$s i kommandot ”attach-interface”

en: No support for domain XML entry 'vcpu' attribute 'current'
sv: Inget stöd för domän-XML-posten ”vcpu” attributet ”current”

en: No support for multiple video devices
sv: Inget stöd för flera videoenheter

en: No title for domain: %1$s
sv: Ingen titel på domänen: %1$s

en: No title for network: %1$s
sv: Ingen titel för nätverket: %1$s

en: No total stats available
sv: Ingen total statistik tillgänglig

en: No transaction is set
sv: Ingen transaktion angiven

en: No usable Vf's present on SRIOV PF %1$s
sv: Inga användbara Vf:er finns på SRIOV PF %1$s

en: No usable target index found for %1$d
sv: Inget användbart målindex funnet för %1$d

en: No user interaction callback provided: Can't get input from keyboard interactive authentication
sv: Inget återanrop för användarinteraktion angivet: det går inte att få indata från interaktiv tangentbordsautentisering

en: No user interaction callback provided: Can't retrieve private key passphrase
sv: Inget återanrop för användarinteraktion angivet: det går inte att hämta den privata nyckelns lösenfras

en: No user interaction callback provided: Can't verify the session host key
sv: Inget återanrop för användarinteraktion angivet: det går inte att verifiera sessionens värdnyckel

en: No valid cgroup for machine %1$s
sv: Ingen giltig cgroup för maskinen %1$s

en: No value supplied for <initenv name='%1$s'> element
sv: Inget värde givet till elementet <initenv name='%1$s'>

en: No yet handled value '%1$s' for VMX entry '%2$s'
sv: Inget ännu hanterat värde ”%1$s” till VMX-posten ”%2$s”

en: No zPCI %1$s to reserve
sv: Ingen zPCI %1$s att reservera

en: Node %1$d:
sv: Nod %1$d:

en: Node %1$zu out of range
sv: Nod %1$zu är utanför intervallet

en: Node Device Events
sv: Nodenhetshändelser

en: Node device %1$s created from %2$s
sv: Nodenheten %1$s skapad från %2$s

en: Node device '%1$s' defined from '%2$s'
sv: Nodenheten ”%1$s” definierad från ”%2$s”

en: Node device '%1$s' is not defined
sv: Nodenheten ”%1$s” är inte definierad

en: Node device not found
sv: Nodenheten finns inte

en: Node device not found: %1$s
sv: Nodenheten finns inte: %1$s

en: Non-blocking streams are not supported yet
sv: Ej blockerande strömmar stödjs inte ännu

en: Non-cancelable task is blocked by an unanswered question
sv: Icke annullerbar uppgift blockeras av en obesvarad fråga

en: Non-empty feature list specified without CPU model
sv: Icke-tom lista över funktioner angiven utan CPU-modell

en: Non-endpoint PCI devices cannot be assigned to guests
sv: Ändpunktslösa PCI-enheter får inte tilltelas till gäster

en: None
sv: Inget

en: None of the requested authentication methods are supported by the server
sv: Ingen av de begärda autentiseringsmetoderna stödjs av servern

en: Normal data:
sv: Normala data:

en: Normal pages:
sv: Normala sidor:

en: Not a download stream
sv: Inte en hämtningsström

en: Not all servers restored, cannot run server
sv: Alla servrar återställdes inte, kan inte köra servern

en: Not an upload stream
sv: Inte en uppsändningsström

en: Not detaching active device %1$s
sv: Kopplar inte ifrån den aktiva enheten %1$s

en: Not enough arguments passed, nothing to set
sv: Inte tillräckligt med argument skickade, inget att sätta

en: Not enough free space in pool for volume '%1$s'
sv: Inte tillräckligt med fritt utrymme i poolen för volymen ”%1$s”

en: Not enough room for allocation of %1$llu bytes for level %2$u cache %3$u scope type '%4$s'
sv: Inte tillräckligt med utrymme för allokering av %1$llu byte för nivå %2$u-cachen %3$u-räckvidden med typ ”%4$s”

en: Not enough space left in storage pool
sv: Inte tillräckligt med utrymme kvar i lagringspoolen

en: Not reattaching active device %1$s
sv: Kopplar inte om den aktiva enheten %1$s

en: Not resetting active device %1$s
sv: Återställer inte den aktiva enheten %1$s

en: Not shutting down transient guests on URI: $uri:
sv: Stänger inte av transienta gäster på URI: $uri:

en: Not supported
sv: Stödjs inte

en: Not supported on this platform
sv: Stödjs inte på denna plattform

en: Not suspending transient guests on URI: $uri:
sv: Söver inte transienta gäster på URI: $uri:

en: Now in mirroring phase
sv: Nu i speglingsfasen

en: Now in synchronized phase
sv: Nu i synkroniserad fas

en: Number of CPUs in <numa> exceeds the <vcpu> count
sv: Antals CPU:er i <numa> överskrider antalet <vcpu>

en: Number of CPUs in <numa> exceeds the desired maximum vcpu count
sv: Antalet CPU:er i <numa> överskridet det önskade maximala antalet vcpu:er

en: Number of domain stats records is %1$d, which exceeds max limit: %2$d
sv: Antalet domänstatusposter är%1$d, vilket överskrider maxgränsen: %2$d

en: Number of interfaces, %1$d exceeds the max limit: %2$d
sv: Antalet gränssnitt, %1$d överskrider maxgränsen: %2$d

en: Number of keys %1$d, which exceeds max limit: %2$d
sv: Antalet nycklar %1$d, vilket överskrider maxgränsen: %2$d

en: Number of leases is %1$d, which exceeds max limit: %2$d
sv: Antalet hyror är %1$d, vilket överskrider maxgränsen: %2$d

en: Number of msgs %1$d, which exceeds max limit: %2$d
sv: Antalet meddelanden %1$d, vilket överskrider maxgränsen: %2$d

en: Number of shown CPUs at most
sv: Antalet visade CPU:er högst

en: Number of stats entries is %1$d, which exceeds max limit: %2$d
sv: Antalet statusposter är %1$d, vilket överskrider maxgränsen: %2$d

en: Number of vCPUs should be >= 1
sv: Antalet vCPU:er skall vara ≥ 1

en: Numeric value '%1$s' for <%2$s> option is malformed or out of range
sv: Det numeriska värdet ”%1$s” till alternativet <%2$s> är felformat eller utanför intervallet

en: Numeric value '%1$u' for <%2$s> option is malformed or out of range
sv: Det numeriska värdet ”%1$u” till alternativet <%2$s> är felformat eller utanför intervallet

en: OS Type:
sv: OS-typ:

en: O_DIRECT read needs entire seekable file
sv: O_DIRECT-läsning behöver en hel sökbar fil

en: O_DIRECT unsupported on this platform
sv: O_DIRECT stödjs inte på denna plattform

en: O_DIRECT write needs empty seekable file
sv: O_DIRECT-skrivning behöver en tom sökbar fil

en: ObjectContent does not reference a virtual machine
sv: ObjectContent refererar inte en virtuell maskin

en: Offset must be zero for this lock manager
sv: Avståndet måste vara noll för denna låshanterare

en: One of options --enable or --disable is required by option --cpulist
sv: En av flaggorna --enable eller --disable krävs av flaggan --cpulist

en: One or more references were leaked after disconnect from the hypervisor
sv: En eller flera referenser läcktes efter frånkoppling från hypervisorn

en: Only %1$d CPUs available to show
sv: Endast %1$d CPU:er är tillgängliga att visa

en: Only '%1$s' filesystem type is supported
sv: Endast ”%1$s” filsystemtyper stödjs

en: Only 'credit' and 'credit2' schedulers are supported
sv: Endast schemaläggarna ”credit” och ”credit2” stödjs

en: Only 1 IDE controller is supported
sv: Endast 1 IDE-styrenhet stödjs

en: Only 1 cluster per die is supported
sv: Endast 1 kluster per skiva stödjs

en: Only 1 die per socket is supported
sv: Endast 1 chipp per sockel stödjs

en: Only 1 fdc bus is supported
sv: Endast 1 fdc-buss stödjs

en: Only 1 fdc controller is supported
sv: Endast 1 fdc-styrenhet stödjs

en: Only 1 thread per core is supported
sv: Endast 1 tråd per kärna stödjs

en: Only EFI firmware permits NVRAM
sv: Endast fast programvara EFI tillåter NVRAM

en: Only IPv4 or IPv6 addresses can be used with a prefix
sv: Endast IPv4- eller IPv6-adresser kan användas med ett prefix

en: Only PCI device addresses with function=0 are supported
sv: Endast PCI-enhetsadresser med function=0 stödjs

en: Only PTY console types are supported
sv: Endast PTY-konsoltyper stödjs

en: Only VNC supported
sv: Endast VNC stödjs

en: Only a single IDE controller is supported for this machine type
sv: Endast en enda IDE-styrenhet stödjs för denna maskintyp

en: Only a single console can be configured for this domain
sv: Endast en enda konsol kan konfigureras för denna domän

en: Only a single console or serial can be configured for this domain
sv: Endast en enda konsol eller serieenhet kan konfigureras för denna domän

en: Only a single serial can be configured for this domain
sv: Endast en enda serieenhet kan konfigureras för denna domän

en: Only bridged veth devices can be detached
sv: Endast bryggade veth-enheter kan kopplas ifrån

en: Only disk and block storage types are supported by vz driver.
sv: Endast diskar och blocklagringstyper stödjs av vz-drivrutinen.

en: Only disk image supported for resize
sv: Endast diskavbilder stödjs för storleksändring

en: Only emulated CPUs are available, performance will be significantly limited
sv: Endast emulierade CPU:er är tillgängliga, prestanda kommer att vara klart begränsad

en: Only end address '%1$s' specified in <nat> in <forward> in network '%2$s'
sv: Endast ändpunktsadressen ”%1$s” specificerad i <nat> i <forward> i nätverket ”%2$s”

en: Only file based or volume based filesystems are supported by vz driver.
sv: Endast filbaserade eller volymbaserade filsystem stödjs av vz-drivrutinen.

en: Only hard disks and cdroms are supported by vz driver.
sv: Endast hårddiskar och cdrom stödjs av vz-drivrutinen.

en: Only ide and scsi disk support wwn
sv: Endast ide- och scsi-diskar stödjer wwn

en: Only luks encryption is supported for raw files
sv: Endast luks-kryptering stödjs för råa filer

en: Only mac option can be specified for virt-net
sv: Endast mac-alternativ kan anges till virt-net

en: Only native iomode is supported by vz driver.
sv: Endast inbyggt iomode stödjs av vz-drivrutinen.

en: Only one <address> element is allowed in <nat> in <forward> in network %1$s
sv: Endast ett <address>-element är tillåtet i <nat> i <forward> i nätverket %1$s

en: Only one <nat> element is allowed in <forward> of network %1$s
sv: Endast ett <nat>-element är tillåtet i <forward> i nätverket %1$s

en: Only one <pf> element is allowed in <forward> of network %1$s
sv: Endast ett <pf>-element är tillåtet i <forward> i nätverket %1$s

en: Only one <port> element is allowed in <nat> in <forward> in network %1$s
sv: Endast ett <port>-element är tillåtet i <nat> i <forward> i nätverket %1$s

en: Only one IPv4 address per interface is allowed
sv: Endast en IPv4-adress per gränssnitt är tillåtet

en: Only one IPv6 address per interface is allowed
sv: Endast en IPv6-adress per gränssnitt är tillåtet

en: Only one acpi table is supported
sv: Endast en acpi-tabell stödjs

en: Only one argument from --table and --uuid may be specified.
sv: Endast ett argument från --table och --uuid kan anges.

en: Only one argument from --table, --name and --uuid may be specified.
sv: Endast ett argument från --table, --name och --uuid kan anges.

en: Only one boot device is supported
sv: Endast en startenhet stödjs

en: Only one compression method could be specified with parallel compression
sv: Endast en komprimeringsmetod kunde anges med parallell komprimering

en: Only one hostdev of model vfio-ap is supported
sv: Endast en hostdev av modell vfio-ap stödjs

en: Only one primary video device is supported
sv: Endast en primär videoenhet stödjs

en: Only one vgpu device can have 'ramfb' enabled
sv: Endast en vgpu-enhet får ha ”ramfb” aktiverat

en: Only pflash loader type permits NVRAM
sv: Endast pflash-laddartypen tillåter NVRAM

en: Only ploop disk images are supported by vz driver.
sv: Endast ploop-diskavbilder stödjs av vz-drivrutinen.

en: Only ploop fs driver is supported by vz driver.
sv: Endast ploop-fs-drivrutinen stödjs av vz-drivrutinen.

en: Only read-only pflash is supported.
sv: Endast pflash endast för läsning stödjs.

en: Only scsi disk supports vendor and product
sv: Endast scsi-diskar stödjer leverantör och produkt

en: Only start address '%1$s' specified in <nat> in <forward> in network '%2$s'
sv: Endast startadressen ”%1$s” specificerad i <nat> i <forward> i nätverket ”%2$s”

en: Only tap devices supported
sv: Endast tap-enheter stödjs

en: Only the PCI controller with index 0 can have target index 0, and vice versa
sv: Endast PCI-styrenheter med index 0 kan ha målindex 0, och vice versa

en: Only the first console can be a serial port
sv: Endast den första konsolen kan vara en serieport

en: Only the init process may be killed
sv: Endast init-processen kan dödas

en: Only virtio bus types are supported for '%1$s'
sv: Endast virtio-busstyper stödjs för ”%1$s”

en: Only vpxmigr:// migration URIs are supported
sv: Endast vpxmigr://-migrerings-URI:er stödjs

en: Only x509 certificates are supported
sv: Endast x509-certifikat stödjs

en: OpenRemoteSession/LaunchVMProcess failed, domain can't be started
sv: OpenRemoteSession/LaunchVMProcess misslyckades, domänen kan inte startas

en: OpenVZ control file /proc/vz does not exist
sv: OpenVZ-styrfilen /proc/vz finns inte

en: OpenVZ control file /proc/vz is not accessible
sv: OpenVZ-styrfilen /proc/vz är inte åtkomlig

en: Operation cancelled by client
sv: Åtgärden avbruten av klienten

en: Operation not supported
sv: Åtgärden stödjs inte

en: Operation not supported: %1$s
sv: Åtgärden stödjs inte: %1$s

en: Operation:
sv: Åtgärd:

en: Option '%1$s' has invalid value for PCI controller with index '%2$d', model '%3$s' and modelName '%4$s'
sv: Alternativet ”%1$s” har felaktigt värde som PCI-styrenhet med index ”%2$d”, modell ”%3$s” och modelName ”%4$s”

en: Option '%1$s' is not supported by '%2$s' device with this QEMU binary
sv: Alternativet ”%1$s” stödjs inte av ”%2$s”-enheter med denna QEMU-binär

en: Option '%1$s' is not valid for PCI controller with index '%2$d', model '%3$s' and modelName '%4$s'
sv: Alternativet ”%1$s” är inte en giltig PCI-styrenhet med index ”%2$d”, modell ”%3$s” och modelName ”%4$s”

en: Option --%1$s is required by option --%2$s
sv: Flaggan --%1$s krävs av flaggan --%2$s

en: Option --all is incompatible with --inactive
sv: Flaggan --all är inkompatibel med --inactive

en: Option --file is required
sv: Flaggan --file krävs

en: Option --transient is incompatible with --persistent and --inactive
sv: Flaggan --transient är inte kompatibel med --persistent och --inactive

en: Option --tree is incompatible with --cap, --inactive, --persistent and --transient
sv: Flaggan --tree är inte kompatibel med --cap, --inactive, --persistent och --transient

en: Option argument is empty
sv: Flaggargumentet är tomt

en: Optional flags or --rawstats are not supported by the daemon
sv: Frivilliga flaggor eller --rawstats stödjs inte av demonen

en: Options --%1$s and --%2$s are mutually exclusive
sv: Flaggorna --%1$s och --%2$s är ömsesidigt uteslutande

en: Options:
sv: Alternativ:

en: Other tasks are pending for this domain
sv: Andra uppgifter väntar för denna domän

en: Our own certificate %1$s failed validation against %2$s: %3$s
sv: Vårt eget certifikat %1$s klarade inte valideringen mot %2$s: %3$s

en: Out of memory
sv: Slut på minne

en: Out of space while reading log output: %1$s
sv: Slut på utrymme vid läsning av loggutdata: %1$s

en: Outgoing migration
sv: Utgående migrering

en: Output a secret value
sv: Utmatning av ett hemligt värde

en: Output a secret value to stdout.
sv: Utmatning av ett hemligt värde till standard ut.

en: Output attributes of a secret as an XML dump to stdout.
sv: Utmatningsattribut av en hemlighet som en XML-dump till standard ut.

en: Output the IP address and port number for the VNC display.
sv: Skriv ut IP-adress och portnummer för VNC-skärmen.

en: Output the IP address and port number for the graphical display.
sv: Skriv ut IP-adress och portnummer för den grafiska skärmen.

en: Output the device for the TTY console.
sv: Skriv ut enheten för TTY-konsolen.

en: Output the domain information as an XML dump to stdout.
sv: Skriv ut domäninformationen som en XML-dump till stdout.

en: Output the network filter information as an XML dump to stdout.
sv: Skriv ut nätverksfilterinformationen som en XML-dump till standard ut.

en: Output the network information as an XML dump to stdout.
sv: Skriv ut nätverksinformationen som en XML-dump till stdout.

en: Output the network port information as an XML dump to stdout.
sv: Skriv ut nätverksportsinformationen som en XML-dump till standard ut.

en: Output the node device details as an XML dump to stdout.
sv: Utmatning av nodenhetens detaljer XML-dump till standard ut.

en: Output the physical host interface information as an XML dump to stdout.
sv: Utmatning av den fysiska värdens gränssnittsinformation som en XML-dump till standard ut.

en: Output the pool information as an XML dump to stdout.
sv: Skriv ut poolinformationen som en XML-dump till standard ut.

en: Output the vol information as an XML dump to stdout.
sv: Skriv ut volyminformationen som en XML-dump till standard ut.

en: Overlapping vcpus in resctrls
sv: Överlappande vcpu:er i resctrls

en: Overlay file '%1$s' for transient disk '%2$s' already exists
sv: Överläggsfilen ”%1$s” för den transienta disken ”%2$s” finns redan

en: PASS
sv: GODKÄND

en: PCI controller at index %1$d (0x%2$02x) has bus='0x%3$02x', but index must be larger than bus
sv: PCI-styrenheten vid index %1$d (0x%2$02x) har buss=”%3$02x”, men indexet måste vara större än bussen

en: PCI controller busNr '%1$d' out of range - must be 1-254
sv: PCI-styrenheten busNr ”%1$d” är utanför intervallet – måste vara inom 1-254

en: PCI controller chassis '%1$d' out of range - must be 0-255
sv: PCI-styrenhetens chassi ”%1$d” är utanför intervallet – måste vara inom 0-255

en: PCI controller chassisNr '%1$d' out of range - must be 1-255
sv: PCI-styrenhetens chassisNr ”%1$d” är utanför intervallet – måste vara inom 1-255

en: PCI controller index %1$d too high, maximum is 255
sv: PCI-styrenhetens index %1$d är för högt, maximum är 255

en: PCI controller model was not set correctly
sv: PCI-styrenhetens modell var inte korrekt satt

en: PCI controller port '%1$d' out of range - must be 0-255
sv: PCI-styrenhetens port ”%1$d” är utanför intervallet – måste vara inom 0-255

en: PCI controller target index '%1$d' out of range - must be 0-30
sv: PCI-styrenhetens målindex ”%1$d” är utanför intervallet – måste vara inom 0-30

en: PCI device %1$04x:%2$02x:%3$02x.%4$x allocated from network %5$s is already in use by domain %6$s
sv: PCI-enheten %1$04x:%2$02x:%3$02x.%4$x allokerad från nätverket %5$s används redan av domänen %6$s

en: PCI device %1$s is in use
sv: PCI-enheten %1$s används

en: PCI device %1$s is in use by driver %2$s, domain %3$s
sv: PCI-enheten %1$s används av drivrutinen %2$s, domänen %3$s

en: PCI device %1$s is not assignable
sv: PCI-enheten %1$s går inte att tilldela

en: PCI device '%1$04x:%2$02x:%3$02x.%4$x' can only be listed once in network %5$s
sv: PCI-enheten ”%1$04x:%2$02x:%3$02x.%4$x” kan endast listas en gång i nätverket %5$s

en: PCI host devices must use 'pci' or 'unassigned' address type
sv: PCI-värdenheter måste använda adresstypen ”pci” eller ”unassigned”

en: PID file (unless overridden by -p):
sv: PID-fil (om inte åsidosatt av -p):

en: PID namespace support is required
sv: Stöd för PID-namnrymder krävs

en: PIIX3 USB controller at index 0 must have PCI address 0:0:1.2
sv: PIIX3 USB-styrenheten på index 0 måste ha PCI-adressen 0:0:1.2

en: PMSuspend type %1$d not supported by libxenlight driver
sv: PMSuspend-typen %1$d stödjs inte av drivrutinen libxenlight

en: PMSuspended
sv: PM-sövd

en: PMU is always enabled for architecture '%1$s'
sv: PMU är alltid aktiverat för arkitekturen ”%1$s”

en: POST operation failed
sv: POST-operation misslyckades

en: POST operation failed: %1$s
sv: POST-operation misslyckades: %1$s

en: PTR domain for %1$s network with prefix %2$u cannot be automatically created
sv: PTR-domänen för nätverket %1$s med prefix %2$u kan inte skapas automatiskt

en: PTY device is not yet assigned
sv: PTY-enheten är inte tilldelad ännu

en: PVH guest os type not supported
sv: PVH-gäst-os-typen stödjs inte

en: Page size:
sv: Sidstorlek:

en: Panicked
sv: Panikslagen

en: Parallel devices are not supported by libxl
sv: Parallellenheter stödjs inte av libxl

en: Parallel port index %1$d out of [0..2] range
sv: Parallellportindexet %1$d utanför intervallet [0..2]

en: Parameter '%1$s' is not a string
sv: Parametern ”%1$s” är inte en sträng

en: Parameter '%1$s' is not supported by this kernel
sv: Parametern ”%1$s” stödjs inte av denna kärna

en: Parameter 'min_guarantee' not supported by QEMU.
sv: Parametern ”min_guarantee” stödjs inte av QEMU.

en: Parent
sv: Förälder

en: Parent attribute '%1$s' does not match parent '%2$s' determined for the '%3$s' wwnn/wwpn lookup.
sv: Föräldraattributet ”%1$s” matchar inte föräldern ”%2$s” som bestämdes för wwnn/wwpn-uppslagningen ”%3$s”.

en: Parent device %1$s is not capable of vport operations
sv: Föräldraenheten %1$s klarar inte vport-åtgärder

en: Parent device's JSON object data is not an array
sv: Föräldraenhetens JSON-objektdata är inte en vektor

en: Parent:
sv: Förälder:

en: Parsed JSON reply '%1$s' isn't an object
sv: Lolkat JSON-svar ”%1$s” är inte ett objekt

en: Partition path '%1$s' must start with '/'
sv: Partitionssökvägen ”%1$s” måset inledas med ”/”

en: Passing secret value as command-line argument is insecure!
sv: Att skicka ett hemligt värde som ett kommandoradsargument är osäkert!

en: Passphrase for key '%1$s'
sv: Lösenfras för nyckeln ”%1$s”

en: Password may not contain ',' character
sv: Lösenordet får inte innehålla tecknet ”,”

en: Password set successfully for %1$s in %2$s
sv: Lösenordet satt för %1$s i %2$s

en: Path
sv: Sökväg

en: Path %1$s too long for unix socket
sv: Sökvägen %1$s är för lång för unix-uttag

en: Path '%1$s' does not specify a compute resource
sv: Sökvägen ”%1$s” anger inte en beräkningsresurs

en: Path '%1$s' does not specify a datacenter
sv: Sökvägen ”%1$s” anger inte ett datacenter

en: Path '%1$s' does not specify a host system
sv: Sökvägen ”%1$s” anger inte ett värdsystem

en: Path '%1$s' ends with an excess item
sv: Sökvägen ”%1$s” slutar med ett extra element

en: Path '%1$s' is not accessible
sv: Sökvägen ”%1$s” är inte åtkomlig

en: Path '%1$s' must be a block device
sv: Sökvägen ”%1$s” måste vara en blockenhet

en: Path has to specify the datacenter and compute resource
sv: Sökvägen måste ange datacentret och beräkningsresursen

en: Paused
sv: Pausad

en: Pending question blocks virtual machine execution, question is '%1$s', no possible answers
sv: Väntande frågor förhindrar att den virtuella maskinen körs, frågan är ”%1$s”, inga möjliga svar

en: Pending question blocks virtual machine execution, question is '%1$s', possible answers are %2$s
sv: Väntande frågor förhindrar att den virtuella maskinen körs, frågan är ”%1$s”, möjligt svar är %2$s

en: Pending question blocks virtual machine execution, question is '%1$s', possible answers are %2$s, but no default answer is specified
sv: En väntande fråga förhindrar att den virtuella maskinen körs, frågan är ”%1$s”, möjligt svar är %2$s, men inget standardsvar angavs

en: Per-node binding is not compatible with automatic NUMA placement.
sv: Per-nod-bindningar är inte kompatibelt med automatisk NUMA-placering.

en: Perf not supported on this platform
sv: Perf stödjs inte på denna plattform

en: Persistent
sv: Varaktig

en: Persistent:
sv: Varaktig:

en: Physical
sv: Fysisk

en: Physical:
sv: Fysisk:

en: Pin domain IOThreads to host physical CPUs.
sv: Sätt fast domän-IOThreads till värdens fysiska CPU:er.

en: Pin domain VCPUs to host physical CPUs.
sv: Sätt fast domän VCPU:er till värdens fysiska CPU:er.

en: Pin domain emulator threads to host physical CPUs.
sv: Sätt fast domänemulatortrådar till värdens fysiska CPU:er.

en: Plugin %1$s not accessible
sv: Insticksmodulen %1$s är inte tillgänglig

en: Policy kit denied action %1$s from <anonymous>
sv: Policy kit nekade ågärden %1$s från <anonym>

en: Polkit auth attempted, even though polkit is not available
sv: Polkit-autentisering försökt, trots att polkit inte är tillgängligt

en: Poll on sock %1$d failed
sv: Pollande av uttag %1$d misslyckades

en: Poll on sock %1$d timed out
sv: Pollande av uttag %1$d överskred tidsgränsen

en: Pool %1$s XML configuration edited.
sv: Poolen %1$s XML-konfiguration redigerad.

en: Pool %1$s XML configuration not changed.
sv: Poolen %1$s XML-konfiguration inte ändrad.

en: Pool %1$s built
sv: Poolen %1$s byggd

en: Pool %1$s created
sv: Poolen %1$s skapad

en: Pool %1$s created from %2$s
sv: Poolen %1$s skapad från %2$s

en: Pool %1$s defined
sv: Poolen %1$s definierad

en: Pool %1$s defined from %2$s
sv: Poolen %1$s definierad från %2$s

en: Pool %1$s deleted
sv: Poolen %1$s raderad

en: Pool %1$s destroyed
sv: Poolen %1$s förstörd

en: Pool %1$s has been undefined
sv: Pool %1$s har blivit odefinierad

en: Pool %1$s marked as autostarted
sv: Poolen %1$s markerad som autostartad

en: Pool %1$s refreshed
sv: Poolen %1$s uppdaterad

en: Pool %1$s started
sv: Poolen %1$s startad

en: Pool %1$s unmarked as autostarted
sv: Poolen %1$s avmarkerad som autostartad

en: Populate a disk from its backing image.
sv: Skriv en disk från sin bakomliggande avbild.

en: Port profile Associate failed for %1$s
sv: Portprofilsassociering misslyckades för %1$s

en: Port reclaim not requested but plug type is not none
sv: Portåtervinning inte begärd men pluggtypen är inte none

en: Port reclaim requested but plug type is none
sv: Portåtervinning inte begärd men pluggtypen är none

en: Post-copy
sv: Postkopiering

en: Post-copy Error
sv: Postkopieringsfel

en: Postcopy requests:
sv: Postkopieringsbegäran:

en: PowerPC pseries machines do not support floppy device
sv: PowerPC pseries-maskiner stödjer inte en floppyenhet

en: PrepareTunnel called but no TUNNELLED flag set
sv: PrepareTunnel anropad men ingen flagga TUNNELLED satt

en: Primary IDE controller must have PCI address 0:0:1.1
sv: Den primära IDE-styrenheten måste ha PCI-adress 0:0:1.1

en: Primary SATA controller must have PCI address 0:0:1f.2
sv: Den primära SATA-styrenheten måste ha PCI-adress 0:0:1f.2

en: Print lease info for a given network
sv: Skriv ut hyresinformation för ett givet nätverk

en: Print the current directory.
sv: Skriv ut aktuell katalog.

en: Prints cpu stats of the node.
sv: Skriver ut cpu-statistik för noden.

en: Prints global help, command specific help, or help for a
        group of related commands
sv: Skriver ut global hjälp, kommmandospecifik hjälp eller hjälp för en
        grupp av relaterade kommandon

en: Prints global help, command specific help, or help for a group of related commands
sv: Skriver ut global hjälp, kommmandospecifik hjälp eller hjälp för en grupp av relaterade kommandon

en: Prints memory stats of the node.
sv: Skriver minnesstatistik för noden.

en: Priority '%1$d' is outside valid range of [%2$d,%3$d]
sv: Prioriteten ”%1$d” är utanför det giltiga intervallet [%2$d,%3$d]

en: Probing TSC is not supported on this platform
sv: Avkänning av TSC stödjs inte på denna plattform

en: Process CPU affinity is not supported on this platform
sv: Process-CPU-affinitet stödjs inte på denna plattform

en: Process CPU scheduling is not supported on this platform
sv: Process-CPU-schemaläggning stödjs inte på denna plattform

en: Process exited prior to exec
sv: Processen avslutades före exec

en: Process spawning is not supported on this platform
sv: Processavkomma stödjs inte på denna plattform

en: Processes %1$d refused to die
sv: Processen %1$d vägrade att dö

en: Processor mask of target NUMA node %1$zu doesn't match source
sv: Processormasken för mål-NUMA-noden %1$zu stämmer inte med källan

en: Profile of 0 size detected, will attempt to remove it
sv: En profil med storlek 0 upptäckt, kommer försöka ta bort den

en: Property 'guest-stats-polling-interval' not found on memory balloon driver.
sv: Egenskapen ”guest-stats-polling-interval” finns inte på minnesballongdrivrutinen.

en: Protocol
sv: Protokoll

en: Protocol '%1$s' is not supported for tcp character device.
sv: Protokollet ”%1$s” stödjs inte för tcp-teckenheter.

en: Pull aborted
sv: Hämtningen avbruten

en: Pull complete
sv: Hämtningen färdig

en: Pull failed
sv: Hämtningen misslyckades

en: QEMU '%1$s' does not support any CPU models for virttype '%2$s'
sv: QEMU ”%1$s” stödjer inte några CPU-modeller för virttypen ”%2$s”

en: QEMU '%1$s' does not support reporting CPU model for virttype '%2$s'
sv: QEMU ”%1$s” stödjer inte att raportera CPU-modell för virttypen ”%2$s”

en: QEMU Attach
sv: QEMU-anslut

en: QEMU Guest Agent Command
sv: QEMU-gästagentkommando

en: QEMU Monitor Command
sv: QEMU-övervakningskommando

en: QEMU Monitor Events
sv: QEMU-övervakningshändelser

en: QEMU NBD server does not support TLS transport
sv: QEMU NBD-servern stödjer inte TLS-transporten

en: QEMU binary %1$s is not executable
sv: QEMU-binären %1$s är inte körbar

en: QEMU does not support SEV guest
sv: QEMU stödjer inte SEV-gäster

en: QEMU does not support calculating dirty page rate
sv: QEMU stödjer inte beräkning av hastigheten för smutsiga sidor

en: QEMU does not support device assignment mode '%1$s'
sv: QEMU stödjer inte enhetstildelingsläget ”%1$s”

en: QEMU does not support dirty page rate calculation mode.
sv: QEMU stödjer inte läget för hastighsetsberäkning av smutsiga sidor.

en: QEMU does not support multiple listens for one graphics device.
sv: QEMU stödjer inte multipla lyssningar för en grafikenhet.

en: QEMU does not support setting a launch secret
sv: QEMU stödjer inte att ställa in en starthemlighet

en: QEMU guest agent is not available due to an error
sv: QEMU-gästagenten är inte tillgänglig på grund av ett fel

en: QEMU guest agent is not configured
sv: QEMU-gästagenten är inte konfigurerad

en: QEMU guest agent is not connected
sv: QEMU-gästagenten är inte ansluten

en: QEMU monitor reply exceeds buffer size (%1$d bytes)
sv: QEMU-övervakningssvaret överskrider buffertstorleken (%1$d byte)

en: QEMU monitor was closed
sv: QEMU-övervakningen stängdes

en: QEMU reports invalid default CPU model "host" for non-kvm domain virt type
sv: QEMU rapporterar felaktig standard-CPU-modellen ”host” för icke-kvm-domän-virt-typ

en: QEMU reports migration is still running
sv: QEMU rapporterar att migreringen fortfarande pågår

en: QEMU unexpectedly closed the monitor (vm='%1$s')
sv: QEMU stängde oväntat monitorn (vm='%1$s')

en: QEMU version >= %1$d.%2$d.%3$d is required, but %4$d.%5$d.%6$d found
sv: QEMU-versionen ≥ %1$d.%2$d.%3$d krävs, men %4$d.%5$d.%6$d finns

en: QOM Object '%1$s' has no property 'ram_size'
sv: QOM-objektet ”%1$s” har ingen egenskap ”ram_size”

en: QOM Object '%1$s' has no property 'vgamem_mb'
sv: QOM-objektet ”%1$s” har ingen egenskap ”vgamem_mb”

en: QOM Object '%1$s' has no property 'vram64_size_mb'
sv: QOM-objektet ”%1$s” har ingen egenskap ”vram64_size_mb”

en: QOM Object '%1$s' has no property 'vram_size'
sv: QOM-objektet ”%1$s” har ingen egenskap ”vram_size”

en: Query parameter 'auto_answer' has unexpected value '%1$s' (should be 0 or 1)
sv: Frågeparametern ”auto_answer” har oväntat värde ”%1$s” (skulle vara 0 eller 1)

en: Query parameter 'no_verify' has unexpected value '%1$s' (should be 0 or 1)
sv: Frågeparametern ”no_verify” har oväntat värde ”%1$s” (skulle vara 0 eller 1)

en: Query parameter 'proxy' contains unexpected type '%1$s' (should be (http|socks(|4|4a|5))
sv: Frågeparametern ”proxy” innehåller oväntad typ ”%1$s” (skulle vara (http|socks(|4|4a|5)))

en: Query parameter 'proxy' doesn't contain a hostname
sv: Frågeparametern ”proxy” innehåller inte ett värdnamn

en: Query parameter 'proxy' has unexpected port value '%1$s' (should be [1..65535])
sv: Frågeparametern ”proxy” har oväntat portvärde ”%1$s” (skulle varit [1..65563])

en: Query parameter 'transport' has unexpected value '%1$s' (should be http|https)
sv: Frågeparametern ”transport” har oväntat värde ”%1$s” (skulle vara http|https)

en: Query, adjust speed, or cancel active block operations.
sv: Fråga, justera hastigheten eller avbryt aktiva blockåtgärder.

en: QueryPerf returned object with unexpected type '%1$s'
sv: QueryPerf returnerade objektet med oväntade typ ”%1$s”

en: QueryVirtualDiskUuid not available, cannot lookup storage volume by UUID
sv: QueryVirtualDiskUuid är inte tillgängligt, kan inte slå upp lagringsvolymen via UUID

en: Querying migration downtime is not supported by QEMU binary
sv: Att fråga om migreringsnertid stödjs inte av QEMU-binären

en: RBD image %1$s is old format. Does not support extended features and striping
sv: RBD-avbilden %1$s är i gammalt format. Stödjer inte utökade funktioner och strimling

en: RDT Memory Bandwidth allocation unsupported
sv: RDT-minnesbandbreddsallokering ej stött

en: RNG device is missing alias
sv: RNG-enheten saknar alias

en: ROM tuning is not supported when ROM is disabled
sv: ROM-trimning stödjs inte när ROM är avaktiverat

en: ROM tuning is only supported for PCI devices
sv: ROM-trimning stödjs endast för PCI-enheter

en: RPC error
sv: RPC-fel

en: Range exceeds available cells
sv: Intervallet överskrider tillgängliga celler

en: Rate string '%1$s' has too many fields
sv: Hastighetssträngen ”%1$s” har för många fält

en: Raw I/O is not supported on this platform
sv: Rå I/O stödjs inte på denna plattform

en: Read/write, exclusive access, disks were present, but no leases specified
sv: Läs/skriv, exklusiv åtkomst, diskr fanns, men inga hyror angavs

en: Reading CPUID is not supported on this platform
sv: Att läsa CPUID stödjs inte på denna plattform

en: Reading MSRs is not supported on this platform
sv: Att läsa MSR:er stödjs inte på denna plattform

en: Reattach node device to its device driver once released by the domain.
sv: Återanslut nodenheten till sin enhetsdrivrutin när den släppts av domänen.

en: Received too many FDs %1$d, expected %2$d maximum
sv: Mottog för många FB:er %1$d, maximalt %2$d förväntades

en: Receiving file descriptors is not supported on this socket
sv: Att ta emot filbeskrivare stödjs inte på detta uttag

en: Reconnected to the admin server
sv: Återanslöt till administrationsservern

en: Reconnected to the hypervisor
sv: Återansluten till hypervisorn

en: Redirection bus %1$s is not supported by QEMU
sv: Omdirigering av bussen %1$s stödjs inte av QEMU

en: Refresh a given pool.
sv: Uppdatera en given pool.

en: Refusing to undefine while %1$d snapshots exist
sv: Vägrar att avdefiniera medan %1$d ögonblicksbilder finns

en: Refusing to undefine while domain managed save image exists
sv: Vägrar att avdefiniera medan domänhanterade sparade avbilder finns

en: Refusing to undefine while snapshots exist
sv: Vägrar att avdefiniera medan ögonblicksbilder finns

en: Regular expression '%1$s' must have exactly 1 match group, not %2$d
sv: Det reguljära uttrycket ”%1$s” måste ha exakt 1 matchningsgrupp, inte %2$d

en: Relative backing during copy not supported yet
sv: Relativ backning under kopiering stödjs inte ännu

en: Reload domain's graphics display certificates
sv: Ladda om domänens grafiskdisplaycertifikat

en: Remote command terminated with non-zero code: %1$d
sv: Fjärrkommandot avslutade med nollskild kod: %1$d

en: Remote program terminated with non-zero code: %1$d
sv: Fjärrprogrammet avslutade med nollskild kod: %1$d

en: Removable media not supported for %1$s device
sv: Löstagbart medium stödjs inte för enheten %1$s

en: Remove an existing managed save state file from a domain
sv: Ta bort ett befintligt hanterat spartillstånd från en domän

en: Remove managed save of a domain
sv: Ta bort ett hanterat sparande av en domän

en: Removed
sv: Borttaget

en: Removed managedsave image for domain '%1$s'
sv: Tog bort hanterad sparad avbild för domänen ”%1$s”

en: Renamed
sv: Namnändrad

en: Renaming domains on migration not supported
sv: Att byta namn på domäner vid migrering stödjs inte

en: Replace the domain XML associated with a managed save state file
sv: Ersätt domän-XML associerad med en hanterad tillståndsfil

en: Replace the domain XML associated with a saved state file
sv: Ersätt domän-XML:en associerad med en sparad tillståndsfil

en: Requested TSC frequency %1$llu Hz is outside tolerance range ([%2$llu, %3$llu] Hz) around host frequency %4$llu Hz and TSC scaling is not supported by the host CPU
sv: Den begärda TSC-frekvensen %1$llu Hz är utanför toleransintervallet ([%2$llu, %3$llu] Hz) runt värdfrekvensen %4$llu Hz och TSC-skalning stödjs inte av värd-CPU:n

en: Requested data len %1$llu is larger than maximum %2$d
sv: Den begärda datalängden %1$llu är större än maximala %2$d

en: Requested device '%1$s' is locked by lock file '%2$s' held by process %3$lld
sv: Den begärda enheten ”%1$s” är låst av låsfilen ”%2$s” som hålls av process %3$lld

en: Requested metadata element is not present
sv: Det begärda metadataelementet finns inte

en: Requested number of virtual CPUs is greater than max allowable number of virtual CPUs for the domain: %1$d > %2$d
sv: Det begärda antalet virtuella processorer är större än maximalt tillåtet antal virtuella processorer för domänen: %1$d > %2$d

en: Requested number of virtual CPUs must at least be 1
sv: Det begärda antalet virtuella processorer måste vara minst 1

en: Requested operation is not valid
sv: Den begärda åtgärden är inte giltig

en: Requested operation is not valid: %1$s
sv: Den begärda åtgärden är inte giltig: %1$s

en: Requested resize to '%1$llu' but device size is '%2$llu'
sv: Begärd storleksändring till ”%1$llu” men enhetsstorleken är ”%2$llu”

en: Requested volume '%1$s' is not in pool '%2$s'
sv: Den begärda volymen ”%1$s” finns inte i poolen ”%2$s”

en: Required option '%1$s' is not set for PCI controller with index '%2$d', model '%3$s' and modelName '%4$s'
sv: Det begärda alternativet ”%1$s” är inte satt för PCI-styrenhet med index ”%2$d”, modell ”%3$s” och modelName ”%4$s”

en: Resctrl ID must be set before determining resctrl parentpath='%1$s' prefix='%2$s'
sv: Rescrtrl-ID måste vara satt före man avgör rescrtrl parentpath=”%1$s” prefix=”%2$s”

en: Resctrl allocation path is already set to '%1$s'
sv: Resctrl-allokeringssökvägen är redan satt till ”%1$s”

en: Resctrl monitor path is already set to '%1$s'
sv: Resctrl-övervakningssökvägen är redan satt till ”%1$s”

en: Reset node device before or after assigning to a domain.
sv: Återställ nodenheten före eller efter tilldelning til en domän.

en: Reset the target domain as if by power button
sv: Återställ måldomänen som om med strömknappen

en: Resize block device of domain.
sv: Ändra storlek på blockenheten i domänen.

en: Resizes a storage volume. This is safe only for storage volumes not in use by an active guest.
    See blockresize for live resizing.
sv: Ändrar storlek på en lagringsvolym. Detta är endast säkert för lagringsvolymer som inte används av en aktiv gäst.
    Se blockresize för live-storleksändring.

en: Resolved device mapper name too long
sv: Det upplösta namnet flr enhetsavbildaren (device mapper) är för långt

en: Resource control is not supported on this host
sv: Resursstyrning stödjs inte på denna värd

en: Resource lockspace '%1$s' exceeds %2$d characters
sv: Resurslåsrymden ”%1$s” överskrider %2$d tecken

en: Resource name '%1$s' exceeds %2$d characters
sv: Resursnamnet ”%1$s” överskrider %2$d tecken

en: Resource partition '%1$s' must start with '/'
sv: Resurspartitionen ”%1$s” måste börja med ”/”

en: Restore
sv: Återställ

en: Restore a domain.
sv: Återställ en domän.

en: Restored
sv: Återställd

en: Restoring of leases failed on interface '%1$s'
sv: Återställandet av hyran misslyckades för gränssnittet ”%1$s”

en: Resume a previously suspended domain.
sv: Fortsätt en tidigare suspenderad domän.

en: Resume operation failed
sv: Att återuppta åtgärden misslyckades

en: Resumed
sv: Återupptagen

en: Resuming after dump failed
sv: Att återuppta efter dumpen misslyckades

en: Resuming guest $name:
sv: Återupptar gästen $name:

en: Resuming guests on $uri URI...
sv: Återupptar gästen på URL:en $uri …

en: Retrieve identity details about <client> from <server>
sv: Hämta identetetsdetaljer om <klient> från <server>

en: Retrieve server's client-related configuration limits
sv: Hämta serverns klientrelaterade konfigurationsgränser

en: Retrieve threadpool attributes from a server.
sv: Hämta trådpoolsattribut från en server.

en: Return pool info in bytes
sv: Returnera poolinformation i byte

en: Returns XML <sources> document.
sv: Returnera XML-<käll>-dokument.

en: Returns a list of secrets
sv: Returnerar en lista över hemligheter

en: Returns basic SEV information about the node.
sv: Returnerar grundläggande SEV-information om noden.

en: Returns basic information about a checkpoint.
sv: Returnerar grundinformation om en kontrollpunkt.

en: Returns basic information about a snapshot.
sv: Returnerar grundinformation om en ögonblicksbild.

en: Returns basic information about the domain IOThreads.
sv: Returnerar grundinformation om domänen-IOThreads.

en: Returns basic information about the domain virtual CPUs.
sv: Returnerar grundinformation om domänens virtuella CPU:er.

en: Returns basic information about the domain.
sv: Returnerar grundinformation om domänen.

en: Returns basic information about the network
sv: Returnerar grundinformation om nätverket

en: Returns basic information about the node device
sv: Returnerar grundinformation om nodenenheten

en: Returns basic information about the node.
sv: Returnerar grundinformation om noden.

en: Returns basic information about the storage pool.
sv: Returnerar grundinformation om lagringspoolen.

en: Returns basic information about the storage vol.
sv: Returnerar grundinformation om lagringsvolymen.

en: Returns capabilities of emulator with respect to host and libvirt.
sv: Returnerar förmågor hos emulatorn med hänsyn till värd och ilbvirt.

en: Returns capabilities of hypervisor/driver.
sv: Returnera kapabiliteter för hypervisor/drivrutin.

en: Returns capabilities of storage pool support.
sv: Returnerar förmågor hos lagringspoolsstödet.

en: Returns cpu stats of the node, in nanoseconds.
sv: Returnerar cpu-statistik för noden, i nanosekunder.

en: Returns information about jobs running on a domain.
sv: Returnerar information om jobb som kör i en domän.

en: Returns list of domains.
sv: Returnerar lista av domäner.

en: Returns list of network filter bindings.
sv: Returnerar en lista över nätverksfilterbindningar.

en: Returns list of network filters.
sv: Returnerar en lista över nätverksfilter.

en: Returns list of network ports.
sv: Returnerar en lista över nätverksportar.

en: Returns list of networks.
sv: Returnera lista på nätverk.

en: Returns list of physical host interfaces.
sv: Returnerar en lista över fysiska värdgränssnitt.

en: Returns list of pools.
sv: Returnerar en lista över pooler.

en: Returns list of vols by pool.
sv: Returnerar en lista över volymer per pool.

en: Returns memory stats of the node, in kilobytes.
sv: Returnerar minnesstatistik för noden, i kilobyte.

en: Returns state about a domain.
sv: Returnerar tillståndet hos en domän.

en: Returns state of a control interface to the domain.
sv: Returnerar tillståndet hos ett styrgränssnitt till domänen.

en: Returns the number of virtual CPUs used by the domain.
sv: Returnerar antalet virtuella CPU:er som används av domänen.

en: Revert a domain to a snapshot
sv: Återställ en domän till en ögonblicksbild

en: Revert domain to snapshot
sv: Återställ domänen till en ögonblicksbild

en: Route address '%1$s' conflicts with IP address for '%2$s'
sv: Ruttadressen ”%1$s” står i konflikt med IP-adressen för ”%2$s”

en: Run a reboot command in the target domain.
sv: Kör ett omstartskommando i måldomänen.

en: Run an arbitrary command in a lxc guest namespace; use at your own risk
sv: Kör ett godtyckligt kommando i en lxc-gästnamnrymd, använd på egen risk

en: Run an arbitrary qemu guest agent command; use at your own risk
sv: Kör ett godtyckligt qemu-gästagentkommando, använd på egen risk

en: Run as a daemon & write PID file
sv: Kör som en demon och skriv en PID-fil

en: Run shutdown in the target domain.
sv: Kör nedstängning i måldomänen.

en: Running against daemon: %1$d.%2$d.%3$d
sv: Kör mot demonen: %1$d.%2$d.%3$d

en: Running guests on $uri URI:
sv: Kör gäster på URI:n $uri:

en: Running hypervisor: %1$s %2$d.%3$d.%4$d
sv: Kör hypervisor: %1$s %2$d.%3$d.%4$d

en: S3 state is disabled for this domain
sv: S3-tillståndet är avaktiverat för denna domän

en: S390 PV launch security is not supported by this host or kernel
sv: S390 PV startsäkerhet stödjs inte av denna värd eller kärna

en: S390 PV launch security is not supported with this QEMU binary
sv: S390 PV-startsäkerhet stödjs inte med denna QEMU-binär

en: S4 state is disabled for this domain
sv: S4-tillståndet är avaktiverat för denna domän

en: SASL client identity '%1$s' not allowed by ACL
sv: SASL-klientidentiteten ”%1$s” tillåts inte av ACL

en: SASL data length %1$zu too long, max %2$zu
sv: SASL-datalängden %1$zu är för lång, max %2$zu

en: SASL mechanism %1$s not supported by server
sv: SASL-mekanismen %1$s stödjs inte av servern

en: SASL negotiation data too long: %1$zu bytes
sv: SASL-förhandlingsdata är för långt: %1$zu byte

en: SATA controller index %1$d out of [0..3] range
sv: SATA-styrindex %1$d utanför intervallet [0..3]

en: SATA is not supported with this QEMU binary
sv: SATA stödjs inte av denna QEMU-binär

en: SATA unit index %1$d out of [0..29] range
sv: SATA-enhetsindex %1$d är utanför intervallet [0..29]

en: SCHED_CORE not supported by kernel
sv: SCHED_CORE stödjs inte av kärnan

en: SCSI bus index %1$d out of [0] range
sv: SCSI-bussindex %1$d utnför intervallet [0]

en: SCSI controller index %1$d out of [0..3] range
sv: SCSI-styrindex %1$d utanför intervallet [0..3]

en: SCSI controller only supports 1 bus
sv: SCSI-styrenheten stödjer endast 1 buss

en: SCSI device %1$s is already in use by other domain(s) as '%2$s'
sv: SCSI-enhet %1$s används redan av andra domäner som ”%2$s”

en: SCSI device '%1$s': could not access %2$s
sv: SCSI-enhet ”%1$s”: kunde inte komma åt %2$s

en: SCSI disk index (parsed from '%1$s') is too large
sv: SCSI-diskindexet (tolkat från ”%1$s”) är för stort

en: SCSI host address controller='%1$u' bus='%2$u' target='%3$u' unit='%4$u' in use by a SCSI disk
sv: SCSI-värdadresstyrenhet=”%1$u” buss=”%2$u” mål=”%3$u” enhet=”%4$u” används av en SCSI-disk

en: SCSI host address controller='%1$u' bus='%2$u' target='%3$u' unit='%4$u' in use by another SCSI disk
sv: SCSI-värdadresstyrenhet=”%1$u” buss=”%2$u” mål=”%3$u” enhet=”%4$u” används av en annan SCSI-disk

en: SCSI host address controller='%1$u' bus='%2$u' target='%3$u' unit='%4$u' in use by another SCSI host device
sv: SCSI-värdadresstyrenhet=”%1$u” buss=”%2$u” mål=”%3$u” enhet=”%4$u” används av en annan SCSI-värdenhet

en: SCSI host device doesn't support managed mode
sv: SCSI-värdenheten stödjer inte hanterat läge

en: SCSI host device must use 'drive' address type
sv: SCSI-värdenheten måste använda adresstypen ”drive”

en: SCSI unit index %1$d out of [0..6,8..%2$u] range
sv: SCSI-enhetsindex %1$d är utanför intervallet [0..6,8..%2$u]

en: SCSI unit index %1$d out of [0..6,8..15] range
sv: SCSI-enhetsindex %1$d är utanför intervallet [0..6,8..15]

en: SCSI_host host device must use 'pci' or 'ccw' address type
sv: SCSI_host-värdenheten måste använda adresstypen ”pci” eller ”ccw”

en: SEV launch security is not supported with this QEMU binary
sv: SEV-startsäkerhet stödjs inte med denna QEMU-binär

en: SEV measured direct kernel boot is not supported with this QEMU binary
sv: SEV-measured direkt kärnstart stödjs inte med denna QEMU-binär

en: SHUTDOWN_TIMEOUT must be equal or greater than 0
sv: SHUTDOWN_TIMEOUT måste vara lika med eller större än 0

en: SMM TSEG differs: source: %1$s, destination: '%2$s'
sv: SMM TSEG skiljer: källa: %1$s, destination: ”%2$s”

en: SMM TSEG is only supported with q35 machine type
sv: SMM TSEG stödjs endast med maskintypen q35

en: SMM TSEG size must be divisible by 1 MiB
sv: SMM TSEG-storleken måste vara delbar med 1 MiB

en: SOAP fault during %1$s: code '%2$s', subcode '%3$s', reason '%4$s', detail '%5$s'
sv: SOAP-fel under %1$s: kod ”%2$s”, underkod ”%3$s”, orsak ”%4$s”, detalj ”%5$s”

en: SSH Agent did not provide any authentication identity
sv: SSH-agenten tillhandahöll inte någon autenticeringsidentitet

en: SSH host key for '%1$s' (%2$s) was not accepted
sv: SSH-värdnyckeln för ”%1$s” (%2$s) accepterades inte

en: SSH session handshake failed: %1$s
sv: SSH-sessionshandskakningen misslyckades: %1$s

en: SSH transport error
sv: SSH-transportfel

en: SSH transport error: %1$s
sv: SSH-transportfel: %1$s

en: STP filtering in %1$s direction with source MAC address set is not supported
sv: STP-filtrering i riktningen %1$s med käll-MAC-adress satt stödjs inte

en: SVE disabled, but SVE vector lengths provided
sv: SVE avaktiverat, men SVE-vektorlängder angivna

en: Sanlock helper arguments are longer than %1$d: '%2$s'
sv: Argumenten till Sanlock-hjälparen är längre än %1$d: ”%2$s”

en: Sanlock helper path is longer than %1$d: '%2$s'
sv: Sökvägen till Sanlock-hjälparen är längre än %1$d: ”%2$s”

en: Sanlock plugin is not initialized
sv: Sanlock-insticksmodulen är inte initierad

en: Save
sv: Spara

en: Save and destroy a running domain, so it can be restarted from
        the same state at a later time.  When the virsh 'start'
        command is next run for the domain, it will automatically
        be started from this saved state.
sv: Spara och förstör en körande domän, så att den kan startas om från
        samma tillstånd vid en senare tidpunkt. När virsh-kommandot ”start”
        körs nästa gång för domänen kommer den automatiskt att startas
        från detta sparade tillstånd.

en: Save the RAM state of a running domain.
sv: Spara RAM-tillståndet för en köranade domän.

en: Saved
sv: Sparad

en: Saved image %1$s XML configuration not changed.
sv: Den sparade avbilden %1$s XML-konfiguration inte ändrad.

en: Scaled numeric value '%1$s' for <%2$s> option is malformed or out of range
sv: Det skalade numeriska värdet ”%1$s” till alternativet <%2$s> är felformaterat eller utanför intervallet

en: Scaled numeric value '%1$s' for <--bandwidth> option is malformed or out of range
sv: Det skalade numeriska värdet ”%1$s” till alternativet <--bandwidth> är felformaterat eller utanför intervallet

en: Scheduler
sv: Schemaläggare

en: Scheduler '%1$s' is not supported on this platform
sv: Schemaläggaren ”%1$s” stödjs inte på denna plattform

en: Scheduler priority %1$d out of range [%2$d, %3$d]
sv: Schemaläggarprioriteten %1$d är utanför intervallet [%2$d, %3$d]

en: Screen cannot be selected
sv: Skärmen kan inte väljas

en: Screenshot feature is unsupported
sv: Skärmbildsfunktionen stödjs inte

en: Screenshot saved to %1$s, with type of %2$s
sv: Skärmbilden sparad till %1$s, med typen %2$s

en: Secret %1$s created
sv: Hemligheten %1$s skapad

en: Secret %1$s deleted
sv: Hemligheten %1$s raderad

en: Secret Events
sv: Hemlighetshändelser

en: Secret not found
sv: Hemligheten finns inte

en: Secret not found: %1$s
sv: Hemligheten finns inte: %1$s

en: Secret value set
sv: Hemlighethens värde satt

en: Secure boot is not supported on Xen
sv: Säker start stödjs inte på Xen

en: Secure boot is supported for x86_64 architecture only
sv: Säker start stödjs endast för arkitekturen x86_64

en: Secure boot is supported with q35 machine types only
sv: Säker start stödjs endast med maskintyperna q35

en: Secure boot requires SMM feature enabled
sv: Säker start kräver att funktionen SMM är aktiverad

en: Security DOI:
sv: Säkerhets-DOI:

en: Security driver "none" cannot create confined guests
sv: Säkerhetsdrivrutinen ”none” kan inte skapa begränsade gäster

en: Security driver %1$s not enabled
sv: Säkerhetsdrivrutinen %1$s är inte aktiverad

en: Security driver %1$s not found
sv: Säkerhetsdrivrutinen %1$s finns inte

en: Security driver model '%1$s' is not available
sv: Säkerhetsdrivrutinsmodellen ”%1$s” är inte tillgänglig

en: Security label:
sv: Säkerhetsetikett:

en: Security model %1$s cannot be entered
sv: Säkerhetsmodellen %1$s går inte att gå in i

en: Security model not found
sv: Säkerhetsmodellen finns inte

en: Security model not found: %1$s
sv: Säkerhetsmodellen finns inte: %1$s

en: Security model:
sv: Säkerhetsmodell:

en: Security warning: VNC auth is not supported.
sv: Säkerhetsvarning: VNC-autenticering stödjs inte.

en: Security warning: VNC is used without authentication.
sv: Säkerhetsvarning: VNC används utan autenticering.

en: See web site at %1$s
sv: Se webbsajten på %1$s

en: Send keycodes (integers or symbolic names) to the guest
sv: Skicka tangentkoder (heltal eller symboliska namn) till gästen

en: Send keycodes to the guest
sv: Skicka tangentkoder till gästen

en: Send signals to processes
sv: Skicka signaler till processer

en: Send signals to processes in the guest
sv: Skicka signaler till preocesser i gästen

en: Sending file descriptors is not supported on this socket
sv: Att skicka filbeskrivare stödjs inte på detta uttag

en: Serial device with target type '%1$s' and target model '%2$s' not compatible with guest architecture or machine type
sv: Sereienheter med måltypen ”%1$s” och målmodellen ”%2$s” är inte kompatibla med gästarkitekturen eller maskintypen

en: Serial only works in UNIX/PTY modes
sv: Seriellt fungerar endast i UNIX/PTY-lägen

en: Serial port index %1$d out of [0..3] range
sv: Serieportindexet %1$d utanför intervallet [0..3]

en: Serial property not supported for drive bus '%1$s'
sv: Serieegenskapen stödjs inte för drivbussen ”%1$s”

en: Server certificate:
sv: Servercertifikat:

en: Server count %1$zd greater than default name count %2$zu
sv: Serverantal %1$zd är större än standard namnantal %2$zu

en: Server not found
sv: Servern finns inte

en: Server not found: %1$s
sv: Servern finns inte: %1$s

en: Server private key:
sv: Serverns privata nyckel:

en: Server to alter the client-related configuration limits on.
sv: Server att ändra de klientrelaterade konfigurationsgränserna på.

en: Server to alter threadpool attributes on.
sv: Server att ändra trådpoolsattribut på.

en: Server to retrieve the client limits from.
sv: Server att hämta klientgränserna från.

en: Server to retrieve threadpool attributes from.
sv: Server att hämta trådpoolsattribut från.

en: Set a secret in the guest domain's memory
sv: Sätt en hemlighet i gästdomänens minne

en: Set a secret value.
sv: Sätt ett hemligt värde.

en: Set domain launch security state
sv: Sätt säkerhetstillståndet för domänstart

en: Set link state of a domain's virtual interface. This command wraps usage of update-device command.
sv: Sätt länktillstånd för en domäns virtuella gränssnitt. Detta kommando slår in användningen av kommandot update-device.

en: Set maximum tolerable downtime of a domain which is being live-migrated to another host.
sv: Sätt maximalt tolererbar nertid för en domän som live-migreras till en annan värd.

en: Set or query a block device I/O tuning parameters.
sv: Sätt eller fråga en blockenhets I/O-trimningsparametrar.

en: Set or query disk I/O parameters such as block throttling.
sv: Sätt eller fråga disk-I/O-parametrar såsom blockstrypning.

en: Set the guest agent timeout
sv: Sätt tidsgränsen för gästagenten

en: Set the maximum migration bandwidth
sv: Sätt den maximala migrationsbandbredden

en: Set the maximum migration bandwidth (in MiB/s) for a domain which is being migrated to another host.
sv: Sätt den maximala migreringsbandbredden (i MiB/s) för en domä som migreras till en annan värd.

en: Set the number of seconds to wait for a response from the guest agent.
sv: Sätt antalet sekunder att vänta på ett svar från gästagenten.

en: Setting TSEG size is not supported with this QEMU binary
sv: Att ställa in TSEG-storlek stödjs inte av denna QEMU-binär

en: Setting device info for character devices is not supported by vz driver.
sv: Att sätta enhetsinformation för teckenenheter stödjs inte av vz-drivrutinen.

en: Setting device info for network devices is not supported by vz driver.
sv: Att sätta enhetsinformation för nätverksenheter stödjs inte av vz-drivrutinen.

en: Setting different DAC user or group on %1$s which is already in use
sv: Sätter olika DAC-användare eller -grupp på %1$s vilken redan används

en: Setting different SELinux label on %1$s which is already in use
sv: Sätter andra SELinux-etikett på %1$s vilken redan används

en: Setting disk block sizes is not supported by vz driver.
sv: Att sätta diskblocksstorlekar stödjs inte av vz-drivrutinen.

en: Setting disk error policy is not supported by vz driver.
sv: Att sätta diskfelspolicy stödjs inte av vz-drivrutinen.

en: Setting disk io limits is not supported by vz driver yet.
sv: Att sätta disk-io-gränser stödjs inte av vz-drivrutinen ännu.

en: Setting disk product id is not supported by vz driver.
sv: Att sätta diskprodukt-id stödjs inte av vz-drivrutinen.

en: Setting disk serial number is supported only for disk devices.
sv: Att sätta diskens serienummer stödjs endast för diskenheter.

en: Setting disk vendor is not supported by vz driver.
sv: Att sätta diskleverantör stödjs inte av vz-drivrutinen.

en: Setting disk wwn id is not supported by vz driver.
sv: Att sätta disk-wwn-id stödjs inte av vz-drivrutinen.

en: Setting fs quotas is not supported by vz driver.
sv: Att sätta fs-kvoter stödjs inte av vz-drivrutinen.

en: Setting guest interface name is not supported by vz driver.
sv: Att sätta gästgränssnittsnamn stödjs inte av vz-drivrutinen.

en: Setting interface script is not supported by vz driver.
sv: Att sätta gränssnittsskript stödjs inte av vz-drivrutinen.

en: Setting interface sndbuf is not supported by vz driver.
sv: Att sätta gränssnitts-sndbuf stödjs inte av vz-drivrutinen.

en: Setting network bandwidth is not supported by vz driver.
sv: Att sätta nätverksbandbredd stödjs inte av vz-drivrutinen.

en: Setting network filter is not supported by vz driver.
sv: Att sätta nätverksfilter stödjs inte av vz-drivrutinen.

en: Setting readonly for filesystems is not supported by vz driver.
sv: Att sätta filsystem endast läsbara stödjs inte av vz-drivrutinen.

en: Setting security context '%1$s' on '%2$s' not supported. Consider setting virt_use_nfs
sv: Att sätta säkerhetskontexten ”%1$s” på ”%2$s” stödjs inte. Överväg att sätta virt_use_nfs

en: Setting security labels is not supported by vz driver.
sv: Att sätta säkerhetsetiketter stödjs inte av vz-drivrutinen.

en: Setting startupPolicy is only allowed for USB devices
sv: Att sätta startupPolicy är endast tillåtet för USB-enheter

en: Setting the 64-bit PCI hole size is not supported for machine '%1$s'
sv: Att sätta 64-bitars PCI-hålsstorlek stödjs inte för maskinen ”%1$s”

en: Setting up disk discard parameter is not supported by vz driver.
sv: Att sätta diskens discard-parameter stödjs inte av vz-drivrutinen.

en: Setting up disk io thread # is not supported by vz driver.
sv: Att sätta disk-io-trådnummer stödjs inte av vz-drivrutinen.

en: Setting up disk startup policy is not supported by vz driver.
sv: Att sätta diskstartsspolicy stödjs inte av vz-drivrutinen.

en: Setting up vlans is not supported by vz driver.
sv: Att sätta upp vlan stödjs inte av vz-drivrutinen.

en: Setting vendor or product is not supported for lun device
sv: Att sätta leverantör eller produkt stödjs inte för lun-enheter

en: Setting wwn is not supported for lun device
sv: Att sätta wwn stödjs inte för lun-enheten

en: Setup time:
sv: Uppsättningstid:

en: Shared memory:
sv: Delat minne:

en: Shell '%1$s' should have absolute path
sv: Skalet ”%1$s” skall ha en absolut sökväg

en: Shortcut for calling the command with a single CPU model and no additional features
sv: Genväg för att anropa kommandot med en enda CPU-modell och inga ytterligare funktioner

en: Should define both master and slave path attributes for nmdm device
sv: Man skall definiera både master- och slave-sökvägsattribut för nmdmm-enheter

en: Show block device errors
sv: Visa blockenhetsfel

en: Show errors on block devices
sv: Visa fel på blockenheter

en: Show features that are part of the CPU model type
sv: Visa funktioner som är en del av CPU-modelltypen

en: Show maximum number of virtual CPUs for guests on this connection.
sv: Visa maximala antalet virtuella processorer för gästerna på denna anslutning.

en: Show statistics from this CPU
sv: Visa statistik från denna CPU

en: Show total statistics only
sv: Visa endast total statistik

en: Show/Set scheduler parameters.
sv: Visa/sätt parametrar för schemaläggare.

en: Shows or modifies the XML metadata of a domain.
sv: Visar eller ändrar XML-metadatan för en domän.

en: Shows or modifies the XML metadata of a network.
sv: Visar eller ändrar XML-metadatan för ett nätverk.

en: Shutdown
sv: Stäng av

en: Shutdown of guest $name complete.
sv: Stäng av gästen $name fullständigt.

en: Shutdown of guest $name failed to complete in time.
sv: Avstängningen av gästen $name kunde inte fullbordas i tid.

en: Shutting down guests on $uri URI...
sv: Stänger av gästen på URI:n $uri …

en: Signal handling not available on this platform
sv: Signalhantering är inte tillgängliget på denna plattform

en: Size of SMM TSEG size differs: source: '%1$llu %2$s', destination: '%3$llu %4$s'
sv: Storleken på SMM TSEG-storlek skiljer: källa: ”%1$llu %2$s”, destination: ”%3$llu %4$s”

en: Size of target NUMA node %1$zu (%2$llu) doesn't match source (%3$llu)
sv: Storlek på mål-NUMA-noden %1$zu (%2$llu) stämmer inte med källan (%3$llu)

en: Size of volume '%1$s' successfully changed by %2$s
sv: Storleken på volumen ”%1$s” ändrad med %2$s

en: Size of volume '%1$s' successfully changed to %2$s
sv: Storleken på volumen ”%1$s” ändrad till %2$s

en: Skipping is not supported with this stream
sv: Att hoppa över stödjs inte med denna ström

en: Snapshot
sv: Ögonblicksbild

en: Snapshot %1$s XML configuration not changed.
sv: Ögonblicsbilden %1$s XML-konfiguration inte ändrad.

en: Snapshot %1$s cloned to %2$s.
sv: Ögonblicksbilden %1$s klonad till %2$s.

en: Snapshot %1$s edited.
sv: Ögonblicksbilden %1$s redigerad.

en: Snapshot %1$s set as current
sv: Ögonblicksbilden %1$s satt som aktuell

en: Snapshot '%1$s' already exists
sv: Ögonblicksbilden ”%1$s” finns redan

en: Snapshot Delete
sv: Radera ögonblicksbild

en: Snapshot Dump XML
sv: Ögonblicksbildsdump XML

en: Snapshot List
sv: Ögonblicsbildslista

en: Snapshot delete
sv: Radera ögonblicksbild

en: Snapshot is Null
sv: Ögonblicsbilden är null

en: Snapshot revert
sv: Återställ ögonblicksbild

en: Snapshots are not yet supported with 'pool' volumes
sv: Ögonblicksbilder stödjs inte ännu med ”pool”-volymer

en: Snapshots have inconsistent relations for domain %1$s
sv: Ögonblicksbilder har inkonsekventa relationer för domänen %1$s

en: Socket path %1$s too big for destination
sv: Uttagssökvägen %1$s är för stor för målet

en: Sockets:
sv: Uttag:

en: Some activation file descriptors are unclaimed
sv: Några aktiveringsfilbeskrivare är inte ianspråkstagna

en: Some features cannot be reliably used with this QEMU: %1$s
sv: Några funktioner kan inte pålitligt användas med denna QEMU: %1$s

en: Some parameters are not supported by migration protocol 2
sv: Några parametrar stödjs inte av migrationsprotokoll 2

en: Some parameters are not supported by migration protocol 3
sv: Några parametrar stödjs inte av migrationsprotokoll 3

en: Some processes refused to die
sv: Några processer vägrade att dö

en: Sound device model is not supported
sv: Ljudenhetsmodellen stödjs inte

en: Sound devices emulation is not supported by given bhyve binary
sv: Ljudenhetsemulering stödjs inte av den givna bhyve-binären

en: Source
sv: Källa

en: Source device does not exist when formatting pool '%1$s'
sv: Källenheten finns inte när poolen formaterades ”%1$s”

en: Source host lock driver %1$s different from target %2$s
sv: Källvärdens låsdrivrutin %1$s skiljer från målet %2$s

en: Specified both --storage and --remove-all-storage
sv: Angav både --storage och --remove-all-storage

en: Specified character device source type is not supported by vz driver.
sv: Den angivna teckenhetens källtyp stödjs inte av vz-drivrutinen.

en: Specified character device target type is not supported by vz driver.
sv: Den angivna teckenenhetens måltyp stödjs inte av vz-drivrutinen.

en: Specified character device type is not supported by vz driver.
sv: Den angivna teckenenhetens typ stödjs inte av vz-drivrutinen.

en: Specified disk bus is not supported by vz driver.
sv: Den angivna diskbussen stödjs inte av vz-drivrutinen.

en: Specified network adapter model is not supported by vz driver.
sv: Den angivna nätverksadapterns modell stödjs inte av vz-drivrutinen.

en: Specified network adapter type is not supported by vz driver.
sv: Den angivna nätverksadapterns typ stödjs inte av vz-drivrutinen.

en: Specifies if pages from different numa nodes can be merged
sv: Anger om sidor från olika numa-noder kan slås samman

en: Specifying mount point is not supported for now
sv: Att ange om monteringspunkter stödjs inte för närvarande

en: Spice audio is not supported without spice graphics
sv: Spice-audio stödjs inte utan spice-grafik

en: Start
sv: Starta

en: Start a block commit operation.
sv: Starta en blockfastställandeåtgärd.

en: Start a block copy operation.
sv: Starta en blockkopieringsåtgärd.

en: Start a disk backup of a live domain
sv: Starta en disksäkerhetskopiering av en live-domän

en: Start a domain, either from the last managedsave
        state, or via a fresh boot if no managedsave state
        is present.
sv: Starta en domän, antingen från det senaste managedsave-
        tillståndet, eller via en fräsch uppstart om inget managedsave-
        tillstånd finns.

en: Start a network.
sv: Starta ett nätverk.

en: Start a pool.
sv: Starta en pool.

en: Start an inactive node device
sv: Starta en inaktiv nodenhet

en: Start to calculate domain's memory dirty rate successfully.
sv: Starta beräkningen av en domäns minnes nedsmutsningshastighet.

en: Started
sv: Startad

en: Starting shutdown on guest: $name
sv: Startar avstängningen av gästen: $name

en: Starts an inactive node device that was previously defined
sv: Startar en inaktiv nodenhet som definierades tidigare

en: State
sv: Tillstånd

en: State file %1$s edited.
sv: Tillståndsfilen %1$s redigerad.

en: State file %1$s updated.
sv: Tillståndsfilen %1$s uppdaterad.

en: State of HyperV enlightenment feature '%1$s' differs: source: '%2$s', destination: '%3$s'
sv: Tillstånden hos HyperV enlightenment-funktionen ”%1$s” skiljer: källa: ”%2$s”, destination: ”%3$s”

en: State of HyperV stimer direct feature differs: source: '%1$s', destination: '%2$s'
sv: Tillstånden hos HyperV-funktionen stimer direct skiljer: källa: ”%1$s”, destination: ”%2$s”

en: State of KVM feature '%1$s' differs: source: '%2$s', destination: '%3$s'
sv: Tillståndet hos KVM-funktionen ”%1$s” skiljer: källa: ”%2$s”, destination: ”%3$s”

en: State of Xen feature '%1$s' differs: source: '%2$s', destination: '%3$s'
sv: Tillståndet hos Xen-funktionen ”%1$s” skiljer: källa: ”%2$s”, destination: ”%3$s”

en: State of feature '%1$s' differs: source: '%2$s', destination: '%3$s'
sv: Tillståndet hos funktionen ”%1$s” skiljer: källa: ”%2$s”, destination: ”%3$s”

en: State of feature '%1$s' differs: source: '%2$s,%3$s=%4$s', destination: '%5$s,%6$s=%7$s'
sv: Tillståndet hos funktionen ”%1$s” skiljer: källa: ”%2$s,%3$s=%4$s”, destination: ”%5$s,%6$s=%7$s”

en: State of feature '%1$s' differs: source: '%2$s,%3$s=%4$s,%5$s=%6$llu', destination: '%7$s,%8$s=%9$s,%10$s=%11$llu'
sv: Tillståndet hos funktionen ”%1$s” skiljer: källa: ”%2$s,%3$s=%4$s,%5$s=%6$llu”, destination: ”%7$s,%8$s=%9$s,%10$s=%11$llu”

en: State of feature '%1$s' differs: source: '%2$s=%3$s', destination: '%4$s=%5$s'
sv: Tillståndet hos funktionen ”%1$s” skiljer: källa: ”%2$s=%3$s”, destination: ”%4$s=%5$s”

en: State of vCPU '%1$zu' differs between source and destination definitions
sv: Tillståndet hos vCPU ”%1$zu” skiljer mellan käll- och destinationsdefinitionerna

en: State:
sv: Tillstånd:

en: Static host definition in IPv4 network '%1$s' must have mac or name attribute
sv: Statisk värddefinition i IPv4-nätverket ”%1$s” måste ha attributet mac eller name

en: Static host definition in IPv6 network '%1$s' must have id or name attribute
sv: Statisk värddefinition i IPv6-nätverket ”%1$s” måste ha attributet id eller name

en: Stats %1$s too big for destination
sv: Statusen %1$s är för stor för destinationen

en: Stats types bits 0x%1$x are not supported by this daemon
sv: Stats-typbitar 0x%1$x stödjs inte av denna demon

en: Stats types bits 0x%1$x are not supported by this daemon or QEMU
sv: Stats-typbitar 0x%1$x stödjs inte av denna demon eller QEMU

en: Status is unknown
sv: Okänd status

en: Stopped
sv: Stoppad

en: Storage Pool Events
sv: Lagringspoolhändelser

en: Storage pool '%1$s' for volume '%2$s' not found.
sv: Lagringspool ”%1$s” för volymen ”%2$s” finns inte

en: Storage pool already built
sv: Lagringspoolen är redan byggd

en: Storage pool already built: %1$s
sv: Lagringspoolen är redan byggd: %1$s

en: Storage pool config filename '%1$s' does not match pool name '%2$s'
sv: Lagringspoolens konfigurationsfilnamn ”%1$s” matchar inte poolnamnet ”%2$s”

en: Storage pool not found
sv: Lagringspoolen finns inte

en: Storage pool not found: %1$s
sv: Lagringspoolen finns inte: %1$s

en: Storage pool probe failed
sv: Lagringspoolsavkänning misslyckades

en: Storage pool probe failed: %1$s
sv: Lagringspoolsavkänning misslyckades: %1$s

en: Storage pool state file '%1$s' does not match pool name '%2$s'
sv: Lagringspoolens tillståndsfil ”%1$s” matchar inte poolnamnet ”%2$s”

en: Storage source %1$s must be a block device
sv: Lagringskällan %1$s måste vara en blockenhet

en: Storage source %1$s must be a character device
sv: Lagringskällan %1$s måste vara en teckenenhet

en: Storage source conflict with pool: '%1$s'
sv: Lagringskällan står i konflikt med poolen: ”%1$s”

en: Storage volume '%1$s'(%2$s) is not managed by libvirt. Remove it manually.
sv: Lagringsvolymen ”%1$s” (%2$s) hanteras inte av libvirt. Ta bort den manuellt.

en: Storage volume deletion is supported only on stopped domains
sv: Att radera lagringsvolymer stödjs endast för stoppade domäner

en: Storage volume not found
sv: Lagringsvolymen finns inte

en: Storage volume not found: %1$s
sv: Lagringsvolymen finns inte: %1$s

en: Stream data too long to send (%1$zu bytes needed, %2$zu bytes available)
sv: Strömdata är för långa för att skicka (%1$zu byte behövs, %2$zu byte tillgängliga)

en: Stream has untransferred data left
sv: Strömmen har oskickade data kvar

en: Stream is not open
sv: Strömmen är inte öppen

en: Successfully copied
sv: Kopierades

en: Successfully ejected media.
sv: Matade ut medium.

en: Successfully inserted media.
sv: Satte in medium.

en: Successfully pivoted
sv: Pivoterade

en: Successfully updated media.
sv: Uppdaterade medium.

en: Sum of byte '%1$s' stat overflows
sv: Statistik för summan av byte ”%1$s” flödar över

en: Support for AppArmor is not enabled
sv: Stöd för AppArmor är inte aktiverat

en: Support for SELinux is not enabled
sv: Stöd för SELinux är inte aktiverat

en: Support only default gateway
sv: Stödj endast standard-gateway

en: Support only one IPv4 default gateway
sv: Stödj endast en IPv4-standard-gateway

en: Support only one IPv6 default gateway
sv: Stödj endast en IPv6-standard-gateway

en: Suspend a running domain.
sv: Suspendera en körande domän.

en: Suspend duration in seconds, at least 60
sv: Sovlängd i sekunder, åtminstone 60

en: Suspend duration is too short, must be at least %1$u seconds
sv: Sovlängden är för kort, måste vara åtminstone %1$u sekunder

en: Suspend operation already in progress
sv: Sovåtgärd är redan på gång

en: Suspend operation failed
sv: Sovåtgärden misslyckades

en: Suspend the host node for a given time duration and attempt to resume thereafter.
sv: Söv värdnoden under en angiven tidslängd och försök återuppta därefter.

en: Suspend-to-Disk
sv: Söv-till-disk

en: Suspend-to-RAM
sv: Söv-till-RAM

en: Suspended
sv: Sövd

en: Suspending $name:
sv: Söver $name:

en: Suspending guests on $uri URI...
sv: Söv gäster på URI:n $uri …

en: Suspends a running domain using guest OS's power management. (Note: This requires a guest agent configured and running in the guest OS).
sv: Söver en körande domän använder gäst-OS:ets strömhantering. (Observera: detta förutsätter en gästagent konfigurerad och körandes i gäst-OS:et).

en: Switch running migration from pre-copy to post-copy
sv: Byt till att köra migreringen från förkopierng till efterkopiering

en: Switch running migration from pre-copy to post-copy. The migration must have been started with --postcopy option.
sv: Byt till att köra migreringen från en förkopiering till efterkopiering. Migreringen måste ha startats med flaggan --postcopy.

en: System is in use
sv: Systemet används

en: System is not available
sv: Systemet är inte tillgängligt

en: System lacks NETNS support
sv: Systemet saknar stöd för NETNS

en: System token in %1$s was corrupt
sv: Systempoletten i %1$s var trasig

en: TCG features are incompatible with domain type '%1$s'
sv: TCG-funktioner är inkompatibla med domäntypen ”%1$s”

en: TLS handshake failed %1$s
sv: TLS-handskakningenmisslyckades %1$s

en: TLS migration is not supported with this QEMU binary
sv: TLS-migrering stödjs inte med denna QEMU-binär

en: TLS transport is not supported for disk protocol '%1$s'
sv: TLS-transport stödjs inte för diskprotokollet ”%1$s”

en: TLS usage specified, but name is missing
sv: TLS-användning angiven, men namn saknas

en: TPM 1.2 is not supported on ARM
sv: TPM 1.2 stödjs inte på ARM

en: TPM 1.2 is not supported with the SPAPR device model
sv: TPM 1.2 stödjs inte med enhetsmodellen SPAPR

en: TPM Proxy model %1$s requires 'Passthrough' backend
sv: TPM-proxy-modellen %1$s kräver bakänden ”Passthrough”

en: TPM device path %1$s is invalid
sv: TPM-enhetssökvägen %1$s är felaktig

en: TPM version '%1$s' is not supported
sv: TPM-version ”%1$s” stödjs inte

en: Table row cannot be empty
sv: Tabellrader kan inte vara tomma

en: Target
sv: Mål

en: Target ACPI index '%1$u' does not match source '%2$u'
sv: Mål-ACPI-index ”%1$u” stämmer inte med källan ”%2$u”

en: Target CPU arch %1$s does not match source %2$s
sv: Mål-CPU-arkitekturen %1$s stämmer inte med källan %2$s

en: Target CPU cache does not match source
sv: Mål-CPU-cachen stämmer inte med källan

en: Target CPU check %1$s does not match source %2$s
sv: Mål-CPU-kontrollen %1$s stämmer inte med källan %2$s

en: Target CPU clusters %1$d does not match source %2$d
sv: Mål-CPU-kluster %1$d stämmer inte med källan %2$d

en: Target CPU cores %1$d does not match source %2$d
sv: Mål-CPU-kärnor %1$d stämmer inte med källan %2$d

en: Target CPU dies %1$d does not match source %2$d
sv: Mål-CPU-skivor %1$d stämmer inte med källan %2$d

en: Target CPU does not match source
sv: Mål-CPU stämmer inte med källan

en: Target CPU feature %1$s does not match source %2$s
sv: Mål-CPU-funktionen %1$s stämmer inte med källan %2$s

en: Target CPU feature count %1$zu does not match source %2$zu
sv: Mål-CPU-funktionsantalet %1$zu stämmer inte med källan %2$zu

en: Target CPU feature policy %1$s does not match source %2$s
sv: Mål-CPU-funktionspolicyn %1$s stämmer inte med källan %2$s

en: Target CPU maxphysaddr does not match source
sv: Mål-CPU-maxphysaddr stämmer inte med källan

en: Target CPU mode %1$s does not match source %2$s
sv: Mål-CPU-läget %1$s stämmer inte med källan %2$s

en: Target CPU model %1$s does not match source %2$s
sv: Mål-CPU-modellen %1$s stämmer inte med källan %2$s

en: Target CPU sockets %1$d does not match source %2$d
sv: Mål-CPU-sockeln %1$d stämmer inte med källan %2$d

en: Target CPU threads %1$d does not match source %2$d
sv: Mål-CPU-trådar %1$d stämmer inte med källan %2$d

en: Target CPU type %1$s does not match source %2$s
sv: Mål-CPU-typen %1$s stämmer inte med källan %2$s

en: Target CPU vendor %1$s does not match source %2$s
sv: Mål-CPU-tillverkaren %1$s stämmer inte med källan %2$s

en: Target CPU vendor id %1$s does not match source %2$s
sv: Mål-CPU-tillverkar-id %1$s stämmer inte med källan %2$s

en: Target NUMA distance from %1$zu to %2$zu doesn't match source
sv: Mål-NUMA-avståndet från %1$zu till %2$zu stämmer inte med källan

en: Target NUMA node count '%1$zu' doesn't match source '%2$zu'
sv: Mål-NUMA-nodantalet ”%1$zu” stämmer inte med källan ”%2$zu”

en: Target NVDIMM UUID doesn't match source NVDIMM
sv: Mål-NVIDIMM UUID stämmer inte med käll-NVDIMM

en: Target NVDIMM alignment '%1$llu' doesn't match source NVDIMM alignment '%2$llu'
sv: Mål-NVDIMM-justeringen ”%1$llu” stämmer inte med käll-NVDIMM-justeringen ”%2$llu”

en: Target NVDIMM label size '%1$llu' doesn't match source NVDIMM label size '%2$llu'
sv: Mål-NVDIMM-etikettstorleken ”%1$llu” stämmer inte med käll-NVDIMM-etikettstorleken ”%2$llu”

en: Target NVDIMM pmem flag doesn't match source NVDIMM pmem flag
sv: Mål-NVDIMM-pmem-flaggan stämmer inte med käll-NVDIMM-pmem-flaggan

en: Target NVDIMM readonly flag doesn't match source NVDIMM readonly flag
sv: Mål-NVDIMM-readonly-flaggan stämmer inte med käll-NVDIMM-readonly-flaggan

en: Target RNG model '%1$s' does not match source '%2$s'
sv: Mål-RNG-modellen %1$s stämmer inte med källan ”%2$s”

en: Target TPM device model doesn't match source
sv: Modellen för mål-TPM-enheten stämmer inte med källan

en: Target TPM device type doesn't match source
sv: Typen för mål-TPM-enheten stämmer inte med källan

en: Target TPM version doesn't match source
sv: Mål-TPM-version stämmer inte med källan

en: Target TSC frequency %1$llu does not match source %2$llu
sv: Mål-TSC-frekvensen %1$llu stämmer inte med källan %2$llu

en: Target TSC mode %1$s does not match source %2$s
sv: Mål-TSC-läget %1$s stämmer inte med källan %2$s

en: Target USB Class code does not match source
sv: Mål-USB-klasskod stämmer inte med källan

en: Target USB allow '%1$s' does not match source '%2$s'
sv: Mål-USB:n tillåter ”%1$s” stämmer inte med källan ”%2$s”

en: Target USB product ID does not match source
sv: Mål-USB-produkt-ID stämmer inte med källan

en: Target USB redirection filter rule count %1$zu does not match source %2$zu
sv: Antalet filterregler för mål-USB-omdirigering %1$zu stämmer inte med källan %2$zu

en: Target USB vendor ID does not match source
sv: Mål-USB-tillverkar-ID stämmer inte med källan

en: Target USB version does not match source
sv: Mål-USB-version stämmer inte med källan

en: Target active PCR banks doesn't match source
sv: Målets aktiva PCR-bankar stämmer inte med källan

en: Target already exists
sv: Målet finns redan

en: Target balloon autodeflate attribute value '%1$s' does not match source '%2$s'
sv: Attributvärdet för målets ballong-autodeflat ”%1$s” stämmer inte med källan ”%2$s”

en: Target balloon freePageReporting attribute value '%1$s' does not match source '%2$s'
sv: Attributvärdet för målets ballong-freePageReporting ”%1$s” stämmer inte med källan ”%2$s”

en: Target balloon model %1$s does not match source %2$s
sv: Målballongmodellen %1$s stämmer inte med källan %2$s

en: Target base board does not match source
sv: Målbaskortet stämmer inte med källan

en: Target channel addr %1$s does not match source %2$s
sv: Målkanaladressen %1$s stämmer inte med källan %2$s

en: Target channel name %1$s does not match source %2$s
sv: Målkanalnamnet %1$s stämmer inte med källan %2$s

en: Target channel type %1$s does not match source %2$s
sv: Målkanaltypen %1$s stämmer inte med källan %2$s

en: Target chassis does not match source
sv: Målchassit stämmer inte med källan

en: Target console type %1$s does not match source %2$s
sv: Målkonsoltypen %1$s stämmer inte med källan %2$s

en: Target controller index %1$d does not match source %2$d
sv: Målstyrindex %1$d stämmer inte med källan %2$d

en: Target controller model %1$d does not match source %2$d
sv: Målstyrenhetstypen %1$d stämmer inte med källan %2$d

en: Target controller ports %1$d does not match source %2$d
sv: Målstyrenhetsporten %1$d stämmer inte med källan %2$d

en: Target controller type %1$s does not match source %2$s
sv: Målstyrenhetstypen %1$s stämmer inte med källan %2$s

en: Target controller vectors %1$d does not match source %2$d
sv: Målstyrenhetsvektorerna %1$d stämmer inte med källan %2$d

en: Target device CCW address %1$x.%2$x.%3$04x does not match source %4$x.%5$x.%6$04x
sv: Målenhetens CCW-adress %1$x.%2$x.%3$04x stämmer inte med källan %4$x.%5$x.%6$04x

en: Target device PCI address %1$04x:%2$02x:%3$02x.%4$d does not match source %5$04x:%6$02x:%7$02x.%8$d
sv: Målenhetens PCI-adress %1$04x:%2$02x:%3$02x.%4$d stämmer inte med källan %5$04x:%6$02x:%7$02x.%8$d

en: Target device address type %1$s does not match source %2$s
sv: Typen för målets enhetsadress %1$s stämmer inte med källan %2$s

en: Target device ats option '%1$s' does not match source '%2$s'
sv: Målenhetens ats-flagga ”%1$s” stämmer inte med källan ”%2$s”

en: Target device ccid address %1$d:%2$d does not match source %3$d:%4$d
sv: Målenhetens ccid-adress %1$d:%2$d stämmer inte med källan %3$d:%4$d

en: Target device dimm base address '%1$llx' does not match source '%2$llx'
sv: Målenhetens dimm-basadress ”%llu” stämmer inte med källan ”%llu”

en: Target device dimm slot %1$u does not match source %2$u
sv: Målenhetens dimm-fack %1$u stämmer inte med källan %2$u

en: Target device drive address %1$d:%2$d:%3$d does not match source %4$d:%5$d:%6$d
sv: Målenhetens diskadress %1$d:%2$d:%3$d stämmer inte med källan %4$d:%5$d:%6$d

en: Target device iommu option '%1$s' does not match source '%2$s'
sv: Målenhetens iommu-flagga ”%1$s” stämmer inte med källan ”%2$s”

en: Target device isa address %1$d:%2$d does not match source %3$d:%4$d
sv: Målenhetens isa-adress %1$d:%2$d stämmer inte med källan %3$d:%4$d

en: Target device packed option '%1$s' does not match source '%2$s'
sv: Målenhetens packed-flagga ”%1$s” stämmer inte med källan ”%2$s”

en: Target device page_per_vq option '%1$s' does not match source '%2$s'
sv: Målenhetens flagga page_per_vq ”%1$s” stämmer inte med källan ”%2$s”

en: Target device virtio options don't match the source
sv: Målenhetens flagga virtio stämmer inte med källan

en: Target device virtio serial address %1$d:%2$d:%3$d does not match source %4$d:%5$d:%6$d
sv: Målenhetens virtio-serieadress %1$d:%2$d:%3$d stämmer inte med källan %4$d:%5$d:%6$d

en: Target disk %1$s does not match source %2$s
sv: Måldisken %1$s matchar inte källan %2$s

en: Target disk access mode does not match source
sv: Målenhetens diskåtkomstläge stämmer inte med källan

en: Target disk bus %1$s does not match source %2$s
sv: Måldiskbussen %1$s matchar inte källan %2$s

en: Target disk device %1$s does not match source %2$s
sv: Måldiskenheten %1$s stämmer inte med källan %2$s

en: Target disk discard_granularity %1$u does not match source %2$u
sv: Måldiskens discard_granularity %1$u stämmer inte med källan %2$u

en: Target disk logical_block_size %1$u does not match source %2$u
sv: Målnehetes logical_block_size %1$u stämmer inte med källan %2$u

en: Target disk model %1$s does not match source %2$s
sv: Måldiskmodellen %1$s stämmer inte med källan %2$s

en: Target disk physical_block_size %1$u does not match source %2$u
sv: Målnehetes physical_block_size %1$u stämmer inte med källan %2$u

en: Target disk queue count %1$u does not match source %2$u
sv: Målenhetens diskköantal %1$u stämmer inte med källan %2$u

en: Target disk queue size %1$u does not match source %2$u
sv: Målnehetes diskköstorlek %1$u stämmer inte med källan %2$u

en: Target disk rotation rate %1$u RPM does not match source %2$u RPM
sv: Målenhetens diskrotationshastighet %1$u varv/min stämmer inte med källan %2$u varv/min

en: Target disk serial %1$s does not match source %2$s
sv: Måldiskserienumret %1$s stämmer inte med källan %2$s

en: Target disk wwn '%1$s' does not match source '%2$s'
sv: Måldisk-wwn ”%1$s” matchar inte källan ”%2$s”

en: Target domain IOMMU device aw_bits value '%1$d' does not match source '%2$d'
sv: Måldomänens IOMMU-enhets aw_bits-värde ”%1$d” stämmer inte med källan ”%2$d”

en: Target domain IOMMU device caching mode '%1$s' does not match source '%2$s'
sv: Måldomänens IOMMU-enhets cachningsläge ”%1$s” stämmer inte med källan ”%2$s”

en: Target domain IOMMU device count does not match source
sv: Måldomänens IOMMU-enhetsantal stämmer inte med källan

en: Target domain IOMMU device eim value '%1$s' does not match source '%2$s'
sv: Måldomänens IOMMU-enhets eim-värde ”%1$s” stämmer inte med källan ”%2$s”

en: Target domain IOMMU device intremap value '%1$s' does not match source '%2$s'
sv: Måldomänens IOMMU-enhets intremap-värde ”%1$s” stämmer inte med källan ”%2$s”

en: Target domain IOMMU device iotlb value '%1$s' does not match source '%2$s'
sv: Måldomänens IOMMU-enhets iotlb-värde ”%1$s” stämmer inte med källan ”%2$s”

en: Target domain IOMMU device model '%1$s' does not match source '%2$s'
sv: Måldomänens IOMMU-enhetsmodell ”%1$s” stämmer inte med källan ”%2$s”

en: Target domain OS type %1$s does not match source %2$s
sv: Måldomän-OS-typen %1$s stämmer inte med källan %2$s

en: Target domain RNG device count %1$zu does not match source %2$zu
sv: Måldomänens RNG-enhetsantal %1$zu stämmer inte med källan %2$zu

en: Target domain SMBIOS mode %1$s does not match source %2$s
sv: Måldomän-SMBIOS-läget %1$s stämmer inte med källan %2$s

en: Target domain TPM device count %1$zu does not match source %2$zu
sv: Måldomänens TPM-enhetsantal %1$zu stämmer inte med källan %2$zu

en: Target domain USB redirection filter count %1$d does not match source %2$d
sv: Måldomänens USB-omdirigeringsfilterantal %1$d stämmer inte med källan %2$d

en: Target domain architecture %1$s does not match source %2$s
sv: Måldomänarkitekturen %1$s stämmer inte med källan %2$s

en: Target domain channel count %1$zu does not match source %2$zu
sv: Måldomänens kanalantal %1$zu stämmer inte med källan %2$zu

en: Target domain console count %1$zu does not match source %2$zu
sv: Måldomänens konsolantal %1$zu stämmer inte med källan %2$zu

en: Target domain controller count %1$zu does not match source %2$zu
sv: Måldomänens styrenhetsantal %1$zu stämmer inte med källan %2$zu

en: Target domain count of sysinfo does not match source
sv: Måldomänens antal sysinfo stämmer inte med källan

en: Target domain current memory %1$lld does not match source %2$lld
sv: Måldomänens aktuella minne %1$lld stämmer inte med källan %2$lld

en: Target domain disk count %1$zu does not match source %2$zu
sv: Måldomänens diskantal %1$zu stämmer inte med källan %2$zu

en: Target domain filesystem count %1$zu does not match source %2$zu
sv: Måldomänens filsystemantal %1$zu stämmer inte med källan %2$zu

en: Target domain genid %1$s does not match source %2$s
sv: Måldomän-genid %1$s stämmer inte med källan %2$s

en: Target domain host device count %1$zu does not match source %2$zu
sv: Måldomänens vardenhetsantal %1$zu stämmer inte med källan %2$zu

en: Target domain hub device count %1$zu does not match source %2$zu
sv: Måldomänens navenhetsantal %1$zu stämmer inte med källan %2$zu

en: Target domain input device count %1$zu does not match source %2$zu
sv: Måldomänens inmatningsenhetsantal %1$zu stämmer inte med källan %2$zu

en: Target domain machine type %1$s does not match source %2$s
sv: Måldomänmaskintypen %1$s stämmer inte med källan %2$s

en: Target domain max memory %1$lld does not match source %2$lld
sv: Måldomänens maximala minne %1$lld stämmer inte med källan %2$lld

en: Target domain memory balloon count %1$d does not match source %2$d
sv: Måldomänens minnesballongsantal %1$d stämmer inte med källan %2$d

en: Target domain memory device count %1$zu does not match source %2$zu
sv: Måldomänens minnesenhetsantal %1$zu stämmer inte med källan %2$zu

en: Target domain memory slots count '%1$u' doesn't match source '%2$u'
sv: Måldomänens minnesfacksantal ”%1$u” stämmer inte med källan ”%2$u”

en: Target domain name '%1$s' does not match source '%2$s'
sv: Måldomännamnet ”%1$s” stämmer inte med källan ”%2$s”

en: Target domain net card count %1$zu does not match source %2$zu
sv: Måldomänens nätverkskortsantal %1$zu stämmer inte med källan %2$zu

en: Target domain panic device count %1$zu does not match source %2$zu
sv: Måldomänens panikenhetsantal %1$zu stämmer inte med källan %2$zu

en: Target domain parallel port count %1$zu does not match source %2$zu
sv: Måldomänens parallellportsantal %1$zu stämmer inte med källan %2$zu

en: Target domain redirected devices count %1$zu does not match source %2$zu
sv: Måldomänens antal omdirigerade enheter %1$zu stämmer inte med källan %2$zu

en: Target domain requested genid does not match source
sv: Måldomänens begärda genid stämmer inte med källan

en: Target domain serial port count %1$zu does not match source %2$zu
sv: Måldomänens serieportsantal %1$zu stämmer inte med källan %2$zu

en: Target domain shared memory device count %1$zu does not match source %2$zu
sv: Måldomänens antal delade minnes-enheter %1$zu stämmer inte med källan %2$zu

en: Target domain smartcard count %1$zu does not match source %2$zu
sv: Måldomänens smartkortsantal %1$zu stämmer inte med källan %2$zu

en: Target domain sound card count %1$zu does not match source %2$zu
sv: Måldomänens ljudkortsantal %1$zu stämmer inte med källan %2$zu

en: Target domain timers do not match source
sv: Måldomänens tidtagara stämmer inte med källan

en: Target domain uuid %1$s does not match source %2$s
sv: Måldomän-uuid %1$s stämmer inte med källan %2$s

en: Target domain vCPU max %1$zu does not match source %2$zu
sv: Måldomänens vCPU-max %1$zu stämmer inte med källan %2$zu

en: Target domain video card count %1$zu does not match source %2$zu
sv: Måldomänens videokortsantal %1$zu stämmer inte med källan %2$zu

en: Target domain virt type %1$s does not match source %2$s
sv: Måldomänvirtualiseringstypen %1$s stämmer inte med källan %2$s

en: Target domain vsock device count does not match source
sv: Måldomänens vsock-enhetsantal stämmer inte med källan

en: Target domain vsock device model '%1$s' does not match source '%2$s'
sv: Måldomänens vsock-enhetsmodell ”%1$s” stämmer inte med källan ”%2$s”

en: Target domain watchdog device count %1$zu does not match source %2$zu
sv: Måldomänens antal vakthundsenheter %1$zu stämmer inte med källan %2$zu

en: Target filesystem access mode does not match source
sv: Målfilsystemets åtkomstläge stämmer inte med källan

en: Target filesystem guest target %1$s does not match source %2$s
sv: Målfilsystemets gästmål %1$s stämmer inte med källan %2$s

en: Target filesystem model does not match source
sv: Målfilsystemets modell stämmer inte med källan

en: Target host device mode %1$s does not match source %2$s
sv: Målvärdenhetsläget %1$s stämmer inte med källan %2$s

en: Target host device subsystem %1$s does not match source %2$s
sv: Målvärdenhetssubsystemet %1$s stämmer inte med källan %2$s

en: Target hub device type %1$s does not match source %2$s
sv: Målnavenhetstypen %1$s stämmer inte med källan %2$s

en: Target input device bus %1$s does not match source %2$s
sv: Målinmatningsenhetsbussen %1$s stämmer inte med källan %2$s

en: Target input device type %1$s does not match source %2$s
sv: Målinmatningsenhetstypen %1$s stämmer inte med källan %2$s

en: Target input model %1$s does not match source %2$s
sv: Målinmatningsmodellen %1$s stämmer inte med källan %2$s

en: Target maximum memory size '%1$llu' doesn't match source '%2$llu'
sv: Målets maximala minnesstorlek ”%1$llu” stämmer inte med källan ”%2$llu”

en: Target memory device 'dynamicMemslots' property doesn't match source memory device
sv: Målminnesenhetens egenskap ”dynamicMemslots” stämmer inte med källminnesenheten

en: Target memory device address '0x%1$llx' doesn't match source memory device address '0x%2$llx'
sv: Målminneshenhetens adress ”0x%1$llx” stämmer inte med källminnesenhetens adress ”0x%2$llx”

en: Target memory device alias '%1$s' doesn't match source alias '%2$s'
sv: Målminnesenhetens alias ”%1$s” stämmer inte med källan ”%2$s”

en: Target memory device block size '%1$llu' doesn't match source memory device block size '%2$llu'
sv: Målminnesenhetens blockstorlek ”%1$llu” stämmer inte med källans minnesenhets blockstorlek ”%2$llu”

en: Target memory device model '%1$s' doesn't match source model '%2$s'
sv: Målminnesenhetens modell ”%1$s” stämmer inte med källans modell ”%2$s”

en: Target memory device requested size '%1$llu' doesn't match source memory device requested size '%2$llu'
sv: Målminnesenhetens begäransstorlek ”%1$llu” stämmer inte med källans minnesenhets begäransstorlek ”%2$llu”

en: Target memory device size '%1$llu' doesn't match source memory device size '%2$llu'
sv: Målminnets enhetsstorlek ”%1$llu” stämmer inte med källans minnes enhetsstorlek ”%2$llu”

en: Target memory device targetNode '%1$d' doesn't match source targetNode '%2$d'
sv: Målminnesenhetens targetNode ”%1$d” stämmer inte med källans targetNode ”%2$d”

en: Target memoryBacking source '%1$s' doesn't match source memoryBacking source'%2$s'
sv: Målets memoryBacking-källa ”%1$s” stämmer inte med källans memoryBackingkälla ”%2$s”

en: Target model '%1$s' requires target type '%2$s'
sv: Målmodellen ”%1$s” förutsätter måltypen ”%2$s”

en: Target network card MTU %1$d does not match source %2$d
sv: Målnätverkskorts-MTU %1$d stämmer inte med källan %2$d

en: Target network card mac %1$s does not match source %2$s
sv: Målnätverkskorts-mac %1$s stämmer inte med källan %2$s

en: Target network card model %1$s does not match source %2$s
sv: Målnätverkskortsmodellen %1$s stämmer inte med källan %2$s

en: Target not found
sv: Nätverket finns inte

en: Target panic model '%1$s' does not match source '%2$s'
sv: Målpanikmodellen %1$s stämmer inte med källan %2$s

en: Target parallel port %1$d does not match source %2$d
sv: Målparallellporten %1$d stämmer inte med källan %2$d

en: Target redirected device bus %1$s does not match source %2$s
sv: Målets omdirigerade enhetsbuss %1$s stämmer inte med källan %2$s

en: Target redirected device source type %1$s does not match source device source type %2$s
sv: Målets omdirigerade enhetskälltyp %1$s stämmer inte med källans enhetskälltyp %2$s

en: Target serial model %1$s does not match source %2$s
sv: Målets seriemodell %1$s stämmer inte med källan %2$s

en: Target serial port %1$d does not match source %2$d
sv: Målserieport %1$d stämmer inte med källan %2$d

en: Target serial type %1$s does not match source %2$s
sv: Målserietypen %1$s stämmer inte med källan %2$s

en: Target shared memory MSI configuration doesn't match source
sv: Målets delat minnes MSI-konfiguration stämmer inte med källan

en: Target shared memory model '%1$s' does not match source model '%2$s'
sv: Målets delat-minnes-modell ”%1$s” stämmer inte med källans modell ”%2$s”

en: Target shared memory role '%1$s' does not match source role '%2$s'
sv: Målets delat-minnes-roll ”%1$s” stämmer inte med källans roll ”%2$s”

en: Target shared memory server usage doesn't match source
sv: Målets delat-minnes-serveranvändning stämmer inte med källan

en: Target shared memory size '%1$llu' does not match source size '%2$llu'
sv: Målets delat-minnes-storlek ”%1$llu” stämmer inte med källans storlek ”%2$llu”

en: Target sound card model %1$s does not match source %2$s
sv: Målljudkortsmodellen %1$s stämmer inte med källan %2$s

en: Target sound card multichannel setting '%1$s' does not match source '%2$s'
sv: Målljudkortets flerkanalsinställning ”%1$s” stämmer inte med källan ”%2$s”

en: Target sysinfo %1$s %2$s does not match source %3$s
sv: Mål-sysinfo %1$s %2$s matchar inte källan %3$s

en: Target sysinfo %1$s does not match source %2$s
sv: Mål-sysinfo %1$s matchar inte källan %2$s

en: Target sysinfo base board count '%1$zu' does not match source '%2$zu'
sv: Målets sysinfo-baskortsantal ”%1$zu” stämmer inte med källan ”%2$zu”

en: Target sysinfo does not match source
sv: Mål-sysinfo matchar inte källan

en: Target timer %1$s does not match source %2$s
sv: Måltimern %1$s matchar inte källan %2$s

en: Target timer presence '%1$s' does not match source '%2$s'
sv: Målets tidtagarnärvaro ”%1$s” stämmer inte med källan ”%2$s”

en: Target type '%1$s' cannot have an associated address
sv: Måltypen ”%1$s” kan inte ha en associerad adress

en: Target type '%1$s' requires address type '%2$s'
sv: Måltypen ”%1$s” förutsätter adresstypen ”%2$s”

en: Target video card 2d accel %1$u does not match source %2$u
sv: Målvideokortets 2d-acceleration %1$u stämmer inte med källan %2$u

en: Target video card 3d accel %1$u does not match source %2$u
sv: Målvideokortets 3d-acceleration %1$u stämmer inte med källan %2$u

en: Target video card acceleration does not match source
sv: Målets videokortsacceleration stämmer inte med källan

en: Target video card heads %1$u does not match source %2$u
sv: Målvideokortshuvuden %1$u stämmer inte med källan %2$u

en: Target video card model %1$s does not match source %2$s
sv: Målvideokortsmodellen %1$s stämmer inte med källan %2$s

en: Target video card ram %1$u does not match source %2$u
sv: Målvideokorts-ram %1$u stämmer inte med källan %2$u

en: Target video card vgamem %1$u does not match source %2$u
sv: Målvideokortets vgamem %1$u stämmer inte med källan %2$u

en: Target video card vram %1$u does not match source %2$u
sv: Målvideokortets vram %1$u stämmer inte med källan %2$u

en: Target video card vram64 %1$u does not match source %2$u
sv: Målvideokortets vram64 %1$u stämmer inte med källan %2$u

en: Target watchdog model %1$s does not match source %2$s
sv: Målvakthundsmodellen %1$s stämmer inte med källan %2$s

en: Temporary disk space total:
sv: Tillfälligt diskutrymme totalt:

en: Temporary disk space use:
sv: Tillfälligt diskutrymmesanvändning:

en: That firmware name is reserved
sv: Det namnet på fast programvara är reserverat

en: Thaw domain's mounted filesystems.
sv: Töa domänens monterade filsystem.

en: Thawed %1$d filesystem(s)
sv: Töade %1$d filsystem

en: The %1$s interface already exists
sv: Gränssnittet %1$s finns redan

en: The '%1$s' device is not supported by this QEMU binary
sv: Enheten ”%1$s” stödjs inte av denna QEMU-binär

en: The '%1$s' feature is not supported for architecture '%2$s' or machine type '%3$s'
sv: Funktionen ”%1$s” stödjs inte för arkitekturen ”%2$s” eller maskintypen ”%3$s”

en: The '%1$s' timer can't be disabled
sv: Tidtagaren ”%1$s” kan inte avaktiveras

en: The '%1$s' timer does not support tickpolicy '%2$s'
sv: Tidtagaren '%1$s' stöder inte tickpolicyn ”%2$s”

en: The 'eoi' attribute of the '%1$s' feature is not supported for architecture '%2$s' or machine type '%3$s'
sv: Attributet ”eoi” hos funktionen ”%1$s” stödjs inte för arkitekturen ”%2$s” eller maskintypen ”%3$s”

en: The 'passt' backend can only be used with interface type='user'
sv: Bakänden ”passt” kan endast användas med gränssnittstypen=”user”

en: The 'range' of a 'portForward' requires 'start' attribute if 'end', 'to', or 'exclude' is specified
sv: Värdet ”range” i en ”portForward” kräver attributet ”start” om ”end”, ”to” eller ”exclude” anges

en: The <nat> element can only be used when <forward> 'mode' is 'nat' in network %1$s
sv: Elementet <nat> kan endast användas när <forward> ”mode” är ”nat” i nätverket %1$s

en: The <portForward> element can only be used with <interface type='user'> and its 'passt' backend
sv: Elementet <portForward> kan bara användas med <interface type='user'> och dess bakände ”passt”

en: The CA certificate %1$s has expired
sv: CA-certifikatet %1$s har gått ut

en: The CA certificate %1$s is not yet active
sv: CA-certifikatet %1$s är inte aktivt ännu

en: The CCW devno '%1$s' is in use already
sv: CCW-devno ”%1$s” används redan

en: The CPU provided by hypervisor on the host is a superset of CPU described in %1$s
sv: CPU:n som tillhandahålls av hypervisor:n på värden är en övermängd av CPU:n som beskrivs i %1$s

en: The PCI controller with index='0' must be model='pci-root' for this machine type, but model='%1$s' was found instead
sv: PCI-styrenheten med index=”0” måste ha model=”pci-root” för denna maskintyp, med model=”%1$s” fanns istället

en: The PCI controller with index='0' must be model='pcie-root' for this machine type, but model='%1$s' was found instead
sv: PCI-styrenheten med index=”0” måste ha model=”pcie-root” för denna maskintyp, med model=”%1$s” fanns istället

en: The PCI controller with index=0 can't be associated with a NUMA node
sv: PCI-styrenheten med index=0 kan inte associeras med en NUMA-nod

en: The PF device for VF %1$s has no network device name
sv: PF-enheten för VF %1$s har inget nätverksenhetsnamn

en: The PF device for VF %1$s has no network device name, cannot get virtual function info
sv: PF-enheten för VF %1$s har inget nätverksenhetsnamn, kan inte få virtuell-funktions-information

en: The QEMU executable %1$s does not support TPM backend type %2$s
sv: Den QEMU-körbara %1$s stödjer inte TPM-bakänden av typ %2$s

en: The QEMU executable %1$s does not support TPM model %2$s
sv: Den QEMU-körbara %1$s stödjer inte TPM-modellen %2$s

en: The XML configuration was changed by another user.
sv: XML-konfigurationen ändrades av en annan användare.

en: The associated audio is not of 'dbus' kind.
sv: Den associerade audion är inte av sorten ”dbus”.

en: The certificate %1$s basic constraints do not show a CA
sv: Certifikatet %1$s grundbegränsningar visar inte en CA

en: The certificate %1$s basic constraints show a CA, but we need one for a client
sv: Certifikatet %1$s grundbegränsningar visar en CA, men vi behöver ett för en klient

en: The certificate %1$s basic constraints show a CA, but we need one for a server
sv: Certifikatet %1$s grundbegränsningar visar en CA, men vi behöver ett för en server

en: The certificate %1$s is missing basic constraints for a CA
sv: Certifikatet %1$s saknar grundläggande begränsningar för en CA

en: The certificate has been revoked.
sv: Certifikatet har återkallats.

en: The certificate has no peers
sv: Certifikatet har inga motparter

en: The certificate hasn't got a known issuer.
sv: Certifkatet har inte fått någon känd utgivare.

en: The certificate is not trusted.
sv: Certifikatet är inte betrott.

en: The certificate uses an insecure algorithm
sv: Certifikatet har en osäker algoritm

en: The client certificate %1$s has expired
sv: Klientcertifikatet %1$s har gått ut

en: The client certificate %1$s is not yet active
sv: Klientcertifikatet %1$s är inte aktivt ännu

en: The device at %1$s has no network device name
sv: Enheten vid %1$s har inget nätverksenhetsnamn

en: The device at PCI address %1$s cannot be plugged into the PCI controller with index='%2$d'. It requires a controller that accepts a %3$s.
sv: Enheten på PCI-adressen %1$s kan inte pluggas in i PCI-styrenheten med index=”%2$d”. Det kräver en styrenhet som accepterar en %3$s.

en: The device at PCI address %1$s has unrecognized connection type flags 0x%2$.2x
sv: Enheten på PCI-adressen %1$s har okända anslutningstypflaggor 0x%2$.2x

en: The device at PCI address %1$s needs to be an integrated device (bus=0)
sv: Enheten på PCI-adressen %1$s behöver vara en integrerad enhet (bus=0)

en: The device at PCI address %1$s requires hotplug capability, but the PCI controller with index='%2$d' doesn't support hotplug
sv: Enheten på PCI-adressen %1$s kräver hotplug-förmåga, men PCI-styrenheten med index=”%2$d” stödjer inte hotplug

en: The device at PCI address %1$s was auto-assigned this address, but the PCI controller with index='%2$d' doesn't allow auto-assignment
sv: Enheten på PCI-adressen %1$s tilldelades automatiskt denna adress, men PCI-styrenheten med index=”%2$d” tillåter inte automatisk tilldelning

en: The disk device '%1$s' already has media
sv: Diskenheten ”%1$s” har redan ett medium

en: The disk device '%1$s' doesn't have media
sv: Diskenheten ”%1$s” har inte något medium

en: The disk device '%1$s' is not removable
sv: Diskenheten ”%1$s” är inte löstagbar

en: The domain is not running
sv: Domänen kör inte

en: The host was not suspended
sv: Värden var inte sövd

en: The ich9-intel-hda audio controller is not supported in this QEMU binary
sv: Audiostyrenheten ich9-intel-hda stödjs inte i denna QEMU-binär

en: The machine has no snapshot and it should have it
sv: Maskinen har ingen ögonblicksbild och borde ha det

en: The maximum 'start' value for <clock offset='absolute'> is 253402300799
sv: Det maximala värdet på ”start” för <clock offset='absolute'> är 253402300799

en: The minimum lease time should be greater than 2 minutes
sv: Minimal hyrestid skall vara större än 2 minuter

en: The number of virtual CPU address bits cannot exceed the number supported by the host CPU
sv: Antalet virtuella CPU-adressbitar får inte överskrida antalet som stödjs av värd-CPU:n

en: The overall maximum number of clients must not be less than the number of clients waiting for authentication
sv: Det övergripande maximala antalet klienter får inte vara mindre än antalet klienter som väntarpå autentisering

en: The read only disk has no parent
sv: Den endast läsbara disken har ingen förälder

en: The read only disk number must be greater or equal to the  read write disk number
sv: Numret på den endast läsbara disken måste vara större eller lika med numret på en läs-och-skrivbar disk

en: The server certificate %1$s has expired
sv: Servercertifikatet %1$s har gått ut

en: The server certificate %1$s is not yet active
sv: Servercertifikatet %1$s är inte aktivt ännu

en: The server redirects from '%1$s' to '%2$s'
sv: Servern omdirigerar från ”%1$s” till ”%2$s”

en: The slirp-helper doesn't support migration
sv: Slirp-hjälparen stödjer inte migration

en: The vbox driver does not support %1$s SCSI controller model
sv: Vbox-drivrutinen stödjer inte SCSI-styrenhetsmodellen %1$s

en: The vbox driver does not support %1$s bus type
sv: Vbox-drivrutinen stödjer inte busstypen %1$s

en: The vbox driver does not support %1$s controller type
sv: Vbox-drivrutinen stödjer inte styrenhetstypen %1$s

en: The vbox driver does not support %1$s disk device
sv: Vbox-drivrutinen stödjer inte diskenheten %1$s

en: There are no more free CCW devnos.
sv: Det finns inga fler fria CCW-enhetsnummer.

en: There is no more free %1$s.
sv: Det finns inga fler fria %1$s.

en: This QEMU binary doesn't support zPCI
sv: Denna QEMU-binär stödjer inte zPCI

en: This QEMU doesn't support '-device usb-storage'
sv: Denna QEMU stödjer inte ”-device usb-storage”

en: This QEMU doesn't support OpenGL rendernode with egl-headless graphics type
sv: Denna QEMU stödjer inte OpenGLs rendernode med grafiktypen egl-headless

en: This QEMU doesn't support scsi-block for lun passthrough
sv: Denna QEMU stödjer inte scsi-block för lun-genomgång

en: This QEMU doesn't support spice OpenGL
sv: Denna QEMU stödjer inte spice-OpenGL

en: This QEMU doesn't support spice OpenGL rendernode
sv: Denna QEMU stödjer inte spice-OpenGLs rendernode

en: This QEMU doesn't support target greater than 7
sv: Denna QEMU stödjer inte mål större än 7

en: This QEMU doesn't support the AM53C974 (ESP) controller
sv: Denna QEMU stödjer inte styrenheten AM53C974 (ESP)

en: This QEMU doesn't support the DC390 (ESP) controller
sv: Denna QEMU stödjer inte styrenheten DC390 (ESP)

en: This QEMU doesn't support the LSI 53C895A SCSI controller
sv: Denna QEMU stödjer inte SCSI-styrenheten LSI 53C895A

en: This QEMU doesn't support the LSI SAS1068 (MPT Fusion) controller
sv: Denna QEMU stödjer inte (MPT Fusion)-styrenheten LSI SAS1068

en: This QEMU doesn't support the LSI SAS1078 (MegaRAID) controller
sv: Denna QEMU stödjer inte (MegaRAID)-styrenheten LSI SAS1078

en: This QEMU doesn't support the NCR53C90 (ESP) controller
sv: Denna QEMU stödjer inte styrenheten NCR53C90 (ESP)

en: This QEMU doesn't support the pvscsi (VMware paravirtual SCSI) controller
sv: Denna QEMU stödjer inte styrenheten pvscsi (VMware paravirtuell SCSI)

en: This QEMU doesn't support vhost-scsi devices
sv: Denna QEMU stödjer inte vhost-scsi-enheter

en: This QEMU doesn't support virtio scsi controller
sv: Denna QEMU stödjer inte scsi-styrenheten virtio

en: This QEMU only supports both bus and unit equal to 0
sv: Denna QEMU stödjer endast både buss och enhet lika med 0

en: This command is intended to be used by libvirtd and not used directly.
sv: Detta kommando är avsett att användas av libvirtd och inte att användas direkt.

en: This function is not supported on WIN32 platform
sv: Denna funktion stödjs inte på plattformen WIN32

en: This host is managed by a vCenter with IP address %1$s, but a mismatching vCenter '%2$s' (%3$s) has been specified
sv: Denna värd hanteras av ett vCenter med IP-adress %1$s, men ett vCenter som inte stämmer ”%2$s” (%3$s) har angivits

en: This host is not managed by a vCenter
sv: Denna värd hanteras inte av ett vCenter

en: This snapshot has children, please delete these snapshots before
sv: Denna ögonblicksbid har barn, radera dessa ögonblicksbilder först

en: This type of disk cannot be hot unplugged
sv: Denna typ av disk kan inte tas bort under drift

en: Thread(s) per core:
sv: Trådar per kärna:

en: Time '%1$lld' is too big for guest agent
sv: Tiden ”%1$lld” är för stor för gästagenter

en: Time elapsed w/o network:
sv: Förfluten tid utan nätverk:

en: Time elapsed:
sv: Förfluten tid:

en: Time remaining:
sv: Återstående tid:

en: Time: %1$lld
sv: Tid: %1$lld

en: Time: %1$s
sv: Tid: %1$s

en: Timed out during operation
sv: Tiden gick ut under åtgärden

en: Timed out during operation: %1$s
sv: Tiden gick ut under åtgärden: %1$s

en: Timed out while reading log output: %1$s
sv: Tiden gick ut när loggutdata lästes: %1$s

en: Timeout
sv: Tidsgräns

en: Timeout expired while shutting down domains
sv: Tiden gick ut när domäner stängdes av

en: Timeout parameter not supported
sv: Tidsgränsparameter stödjs inte

en: Timeout waiting for %1$s invocation
sv: Tidsgräns i väntan på anrop av %1$s

en: Title
sv: Titel

en: To enable ip%1$stables filtering for the VM do 'echo 1 > %2$s'
sv: För att aktivera filtrering med ip%1$stables för VM:en kör ”echo 1 > %2$s”

en: Too long bridge device name
sv: För långt bryggenhetsnamn

en: Too long network device name
sv: För långt nätverksenhetsnamn

en: Too many CPU models '%1$d' for limit '%2$d'
sv: För många CPU-modeller ”%1$d” för gränsen ”%2$d”

en: Too many FDs to send %1$d, expected %2$d maximum
sv: För många FB:er att skicka %1$d, maximalt %2$d förväntades

en: Too many IOThreads in info: %1$d for limit %2$d
sv: För många IO-trådar i informationen: %1$d för gränsen %2$d

en: Too many bytes to read from stream
sv: För många byte att läsa från strömmen

en: Too many bytes to write to stream
sv: För många byte att skriva till strömmen

en: Too many clients '%1$d' for limit '%2$d'
sv: För många klienter ”%1$d” för gränsen ”%2$d”

en: Too many disks in fsinfo: %1$zd for limit %2$d
sv: För många diskar i fsinfo: %1$zd för gränsen %2$d

en: Too many domain elements in migration cookie
sv: För många domänelement i migreringskakan

en: Too many domain_checkpoints '%1$d' for limit '%2$d'
sv: För många domänkontrollpunkter ”%1$d” för gränsen ”%2$d”

en: Too many domain_snapshots '%1$d' for limit '%2$d'
sv: För många domänögonblicksbilder ”%1$d” för gränsen ”%2$d”

en: Too many domains '%1$d' for limit '%2$d'
sv: För många domäner ”%1$d” för gränsen ”%2$d”

en: Too many drivers, cannot register %1$s
sv: För många drivrutiner, kan inte registrera %1$s

en: Too many drivers, cannot register storage backend '%1$s'
sv: För många drivrutiner, kan inte registrera lagringsbakänden ”%1$s”

en: Too many drivers, cannot register storage file backend '%1$s'
sv: För många drivrutiner, kan inte registrera lagringsfilbakänden ”%1$s”

en: Too many filesystems detected for %1$s
sv: För många filsystems upptäckta för %1$s

en: Too many id mappings defined.
sv: För många id-avbildningar definierade.

en: Too many interfaces '%1$d' for limit '%2$d'
sv: För många gränssnitt ”%1$d” för gränsen ”%2$d”

en: Too many levels of symbolic links: %1$s
sv: För många nivåer av symboliska länkar: %1$s

en: Too many migration parameters '%1$d' for limit '%2$d'
sv: För många migreringsparametrar ”%1$d” för gränsen ”%2$d”

en: Too many model names '%1$d' for limit '%2$d'
sv: För många modellnamn ”%1$d” för gränsen ”%2$d”

en: Too many mountpoints in fsinfo: %1$d for limit %2$d
sv: För många monteringspunkter i fsinfo: %1$d för gränsen %2$d

en: Too many network_ports '%1$d' for limit '%2$d'
sv: För många nätverksportar ”%1$d” för gränsen ”%2$d”

en: Too many networks '%1$d' for limit '%2$d'
sv: För många nätverk ”%1$d” för gränsen ”%2$d”

en: Too many node_devices '%1$d' for limit '%2$d'
sv: För många nodenheter ”%1$d” för gränsen ”%2$d”

en: Too many nwfilter_bindings '%1$d' for limit '%2$d'
sv: För många nwfilter-bindningar ”%1$d” för gränsen ”%2$d”

en: Too many nwfilters '%1$d' for limit '%2$d'
sv: För många nwfilter ”%1$d” för gränsen ”%2$d”

en: Too many resources %1$d for object
sv: För många resurser %1$d för objektet

en: Too many secrets '%1$d' for limit '%2$d'
sv: För många hemligheter ”%1$d” för gränsen ”%2$d”

en: Too many servers '%1$d' for limit '%2$d'
sv: För många servrar ”%1$d” för gränsen ”%2$d”

en: Too many snapshots claiming to be current for domain %1$s
sv: För många ögonblicksbilder som gör anspråk på att vara aktuella för domänen %1$s

en: Too many storage_pools '%1$d' for limit '%2$d'
sv: För många lagringspooler ”%1$d” för gränsen ”%2$d”

en: Too many storage_vols '%1$d' for limit '%2$d'
sv: För många lagringsvolymer ”%1$d” för gränsen ”%2$d”

en: Total
sv: Totalt

en: Total downtime:
sv: Total nertid:

en: Total size of memory devices exceeds the total memory size
sv: Totala storleken på minnesenheter överskrider den totala minnesstorleken

en: Total:
sv: Totalt:

en: Transient disks are not supported by vz driver.
sv: Transienta diskar stödjs inte av vz-drivrutinen.

en: Transition started
sv: Övergången startad

en: Transport error during %1$s: %2$s (%3$d)
sv: Transportfel under %1$s: %2$s (%3$d)

en: Tried to write socket in error state
sv: Försökte skriva till uttag i feltillstånd

en: Try again?
sv: Försök igen?

en: Trying to free MultiCURL object that is still in use
sv: Försöker att frigöra ett MultiCURL-objekt som fortfarande används

en: Trying to free SharedCURL object that is still in use
sv: Försöker att frigöra ett SharedCURL-objekt som fortfarande används

en: Trying to lock unknown SharedCURL lock %1$d
sv: Försöker låsa ett okänt SharedCURL-lås %1$d

en: Trying to unlock unknown SharedCURL lock %1$d
sv: Försöker låsa upp ett okänt SharedCURL-lås %1$d

en: Tune server's client-related configuration limits. See OPTIONS for currently supported attributes.
sv: Trimma serverns klientrelaterade konfigurationsgränser. Se FLAGGOR för attribut som stödjs för närvarande.

en: Tune threadpool attributes on a server. See OPTIONS for currently supported attributes.
sv: Trimma trådpoolsattribut på en server. Se FLAGGOR för attributen som stödjs för närvarande.

en: Tunnelled migration requested but invalid RPC method called
sv: Tunnlad migrering begärd men en felaktig RPC-metod anropad

en: Tunnelling sockets not supported on this platform
sv: Att tunnla uttag stödjs inte på denna plattform

en: Turn auto convergence on to tune it
sv: Slå på autokonvergens för att trimma den

en: Turn multithread compression on to tune it
sv: Slå på multitrådad komprimering för att trimma den

en: Turn parallel migration on to tune it
sv: Slå på parallell migrering för att trimma den

en: Turn xbzrle compression on to tune it
sv: Slå på xbzrle-komprimering för att trimma den

en: Turn zlib compression on to tune it
sv: Slå på zlib-komprimering för att trimma den

en: Turn zstd compression on to tune it
sv: Slå på zstd-komprimering för att trimma den

en: Type
sv: Typ

en: Type mismatch for '%1$s' migration parameter
sv: Typen stämmer inte för migreringsparametern ”%1$s”

en: Type:
sv: Typ:

en: Type:  'help' for help with commands
           'quit' to quit
sv: Skriv: 'help' för hjälp med kommandon
           'quit' för att avsluta

en: Type='%1$s' unsupported for <interface type='vhostuser'>
sv: Type=”%1$s” stödjs inte för <interface type='vhostuser'>

en: UEFI requires ACPI on this architecture
sv: UEFI kräver ACPI på denna arkitektur

en: UNIX disks URI does not include path
sv: UNIX-disk-URI:n innehåller ingen sökväg

en: UNIX socket address is required
sv: En UNIX-uttagsadress krävs

en: UNIX socket path '%1$s' too long
sv: UNIX-uttagssökvägen ”%1$s” är för lång

en: UNIX sockets are not supported on this platform
sv: UNIX-uttag stödjs inte på denna plattform

en: UNIX sockets not supported on this platform
sv: UNIX-uttag stödjs inte på denna plattform

en: URI '%1$s' does not include a driver name
sv: URI:n ”%1$s” innehåller inte ett drivrutinsnamn

en: URI is missing the server part
sv: URI:n saknar serverdelen

en: URI must be qemu:///embed
sv: URI:n måste vara qemu:///embed

en: URI must be secret:///embed
sv: URI:n måste vara secret:///embed

en: URI of the namespace
sv: URI för namnrymden

en: URI scheme '%1$s' for embedded driver is not valid
sv: URI-schemat ”%1$s” för en inbyggd drivruting är inte giltig

en: URI to use for disks migration (overrides --disks-port)
sv: URI att använda för diskmigrering (åsidosätter --disks-port)

en: URI with tcp scheme did not provide a server part: %1$s
sv: URI med tcp-schema angav inte en serverdel: %1$s

en: USB bus %1$u requested but no controller with that index is present
sv: USB-buss %1$u begärd men ingen styrenhet med det indexet finns

en: USB controller model '%1$s' not supported in this QEMU binary
sv: USB-styrmodellen ”%1$s” stödjs inte i denna QEMU-binär

en: USB controller model type 'qusb1' or 'qusb2' is not supported in %1$s
sv: USB-styrmodelltypen ”qusb1” eller ”qusb2” stödjs inte i %1$s

en: USB device %1$s is already in use
sv: USB-enheten %1$s används redan

en: USB device %1$s is in use by driver %2$s, domain %3$s
sv: USB-enheten %1$s används av drivrutinen %2$s, domänen %3$s

en: USB host device is missing bus/device information
sv: USB-värdenheten saknar buss-/enhetsinformation

en: USB host device must use 'usb' address type
sv: USB-värdenheten måste använda adresstypen ”usb”

en: USB is disabled for this domain, but USB devices are present in the domain XML
sv: USB är avaktiverat för denna domän, men USB-enheter finns i domän-XML:en

en: USB redirection filter is not supported by this version of QEMU
sv: USB-omdirigeringsfilter stödjs inte av denna version av QEMU

en: USB redirection is not supported by this version of QEMU
sv: USB-omdirigering stödjs inte av denna version av QEMU

en: USB source %1$s was not a character device
sv: USB-källan %1$s var inte en teckenenhet

en: UTS namespace support is required
sv: Stöd för UTS-namnrymder krävs

en: UUID in config file malformed
sv: UUID i konfigurationsfilen är felformaterat

en: UUID is not supported for NVDIMM device
sv: UUID stödjs inte för en NVDIMM-enhet

en: UUID mismatch between <uuid> and <sysinfo>
sv: UUID stämmer inte mellan <uuid> och <sysinfo>

en: Unable to accept client
sv: Kan inte acceptera en klient

en: Unable to access %1$s
sv: Kan inte komma åt %1$s

en: Unable to access cache '%1$s' for '%2$s'
sv: Kan inte komma åt cachen ”%1$s” för ”%2$s”

en: Unable to access config file %1$s
sv: Kan inte komma åt konfigurationsfilen %1$s

en: Unable to access file descriptor %1$d
sv: Kan inte komma åt filbeskrivaren %1$d

en: Unable to access kernel32.dll
sv: Kan inte komma åt kernel32.dll

en: Unable to access stream for '%1$s'
sv: Kan inte komma åt strömmen för ”%1$s”

en: Unable to acquire PID file: %1$s
     errno=%2$d
sv: Kan inte få tag i PID-filen: %1$s
     errno=%2$d

en: Unable to acquire lock on '%1$s'
sv: Kan inte ta ett lås av ”%1$s”

en: Unable to add address to interface multicast list on this platform
sv: Kan inte lägga till adressen till gränssnittet för multicast-listan på denna plattform

en: Unable to add bridge %1$s port %2$s
sv: Kan inte lägga till bryggan %1$s porten %2$s

en: Unable to add epoll fd
sv: Kan inte lägga till epoll-fb

en: Unable to add extra data
sv: Kan inte lägga till extra data

en: Unable to add hard disk to media Registry
sv: Kan inte lägga till en hårddisk till mediaregistret

en: Unable to add hard disk to media registry
sv: Kan inte lägga till en hårddisk till mediaregistret

en: Unable to add hard disk to the media registry
sv: Kan inte lägga till en hårddisk till mediaregistret

en: Unable to add hardware machine
sv: Kan inte lägga till en hårdvarumaskin

en: Unable to add lockspace %1$s
sv: Kan inte lägga till låsutrymmet %1$s

en: Unable to add lockspace %1$s: %2$s
sv: Kan inte lägga till låsutrymmet %1$s: %2$s

en: Unable to add media registry other media
sv: Kan inte lägga till mediaregistret för andra media

en: Unable to add port %1$s to OVS bridge %2$s: %3$s
sv: Kan inte lägga till porten %1$s till OVS-bryggan %2$s: %3$s

en: Unable to add storage controller
sv: Kan inte lägga till lagringsstyrenhet

en: Unable to add the snapshot hardware
sv: Kan inte lägga till ögonblicksbildshårdvara

en: Unable to add the snapshot storageController
sv: Kan inte lägga till ögonblicksbildens storageController

en: Unable to add the snapshot to the machine description
sv: Kan inte lägga till ögonblicksbilden till maskinbeskrivningen

en: Unable to add this snapshot, there is already a snapshot linked to the machine
sv: Kan inte lägga till denna ögonblicksbild, det finns redan en ögonblicksbild länkad till maskinen

en: Unable to add/delete fdb entries on this platform
sv: Kan inte lägga till/ta bort fdb-poster på denna plattform

en: Unable to allocate %1$llu pages. Allocated only %2$llu
sv: Kan inte allokera %1$llu sidor. Allokerade bara %2$llu

en: Unable to allocate lease %1$s
sv: Kan inte allokera hyran %1$s

en: Unable to allocate lockspace %1$s
sv: Kan inte allokera låsutrymmet %1$s

en: Unable to allocate stack
sv: Kan inte allokera stack

en: Unable to allocate x509 credentials: %1$s
sv: Kan inte allokera x509-kreditiv: %1$s

en: Unable to append command 'id' string
sv: Kan inte lägga till kommando-”id”-sträng

en: Unable to associate TAP device
sv: Kan inte associera TAP-enhet

en: Unable to associate device %1$s with blkid library
sv: Kan inte associera enheten %1$s med blkid-biblioteket

en: Unable to associate file %1$s with NBD device
sv: Kan inte associera filen %1$s med NBD-enheten

en: Unable to associate file %1$s with loop device
sv: Kan inte associera filen %1$s med slingenheten

en: Unable to attach %1$s to loop device
sv: Kan inte ansluta %1$s till slingenheten

en: Unable to become session leader
sv: Kan inte bli sessionsledare

en: Unable to bind port %1$s to the virtual port %2$s
sv: Kan inte binda porten %1$s till den virtuella porten %2$s

en: Unable to bind to UNIX socket path '%1$s'
sv: Kan inte binda till UNIX-uttagssökvägen ”%1$s”

en: Unable to bind to port
sv: Kan inte binda till porten

en: Unable to bind to port %1$d
sv: Kan inte binda till port %1$d

en: Unable to change MaxMemorySize
sv: Kan inte ändra MaxMemorySize

en: Unable to change balloon collection period.
sv: Kan inte ändra ballonginsamlingsperioden.

en: Unable to change blkio parameters
sv: Kan inte ändra blkio-parametrar

en: Unable to change block I/O throttle
sv: Kan inte ändra block-I/O-strypningen

en: Unable to change daemon logging settings
sv: Kan inte ändra demonloggningsinställningarna

en: Unable to change lifecycle action.
sv: Kan inte ändra livscykelåtgärd.

en: Unable to change memory of active domain without the balloon device and guest OS balloon driver
sv: Kan inte ändra minnet på en aktiv domän utan att ballongenheten och gäst-OS-ballongdrivrutinen

en: Unable to change memory parameters
sv: Kan inte ändra minnesparametrar

en: Unable to change numa parameters
sv: Kan inte ändra numa-parametrar

en: Unable to change server workerpool parameters
sv: Kan inte ändra serverarbetspoolsparametrar

en: Unable to change server's client-related configuration limits
sv: Kan inte ändra serverns klienrelaterade konfigurationsgränser

en: Unable to change target guest XML during migration
sv: Kan inte ändra målgäst-XML under migreringen

en: Unable to change to %1$s
sv: Kan inte ändra till %1$s

en: Unable to change to root dir
sv: Kan inte byta till rotkatalogen

en: Unable to chdir(%1$s)
sv: Kan inte göra chdir(%1$s)

en: Unable to check interface %1$s
sv: Kan inte kontrollera gränssnittet %1$s

en: Unable to check interface config on this platform
sv: Kan inte kontrollera gränssnittskonfigurationen på denna plattform

en: Unable to check interface flags for %1$s
sv: Kan inte kontrollera gränssnittsflaggorna för %1$s

en: Unable to check status of pid file '%1$s'
sv: Kan inte kontrollera status för pid-filen ”%1$s”

en: Unable to check virtual function status on this platform
sv: Kan inte kontrollera virtuella funktioners status på denna plattform

en: Unable to clear thread local variable
sv: Kan inte tömma en trådlokal variabel

en: Unable to clone to check reboot support
sv: Kan inte klona för att kontroller stöd för omstart

en: Unable to close
sv: Kan inte stänga

en: Unable to close %1$s
sv: Kan inte stänga %1$s

en: Unable to close HardDisk
sv: Kan inte stänga HardDisk

en: Unable to close disk children
sv: Kan inte stänga diskbarnen

en: Unable to close recursively all disks
sv: Kan inte rekursivt stänga alla diskar

en: Unable to close the new medium
sv: Kan inte stänga det nya mediumet

en: Unable to compile regex
sv: Kan inte kompilera reguljäruttryck

en: Unable to compute hash of data: %1$s
sv: Kan inte beräkna hash:en av datat: %1$s

en: Unable to configure VF %1$d of PF '%2$s' because the PF is not online. Please change host network config to put the PF online.
sv: Kan inte konfigurera VF %1$d av PF ”%2$s” för att PF:en inte är uppkopplad. Ändra värdnätverkskonfigurationen till att koppla upp PF:en.

en: Unable to configure libxl's memory management parameters
sv: Kan inte konfigurera libxl:s minneshanteringsparametrar

en: Unable to construct table of device aliases
sv: Kan inte konstruera en tabell med enhetsalias

en: Unable to convert lease expiry time to long long: %1$s
sv: Kan inte konvertera hyrans utgångstid till long long: %1$s

en: Unable to convert time
sv: Kan inte konvertera tiden

en: Unable to copy socket file handle
sv: Kan inte kopiera uttagsfilhandtaget

en: Unable to create %1$s
sv: Kan inte skapa %1$s

en: Unable to create HardDisk
sv: Kan inte skapa HardDisk

en: Unable to create JSON formatter
sv: Kan inte skapa en JSON-formaterare

en: Unable to create JSON parser
sv: Kan inte skapa en JSON-tolk

en: Unable to create KVM VM for TSC probing
sv: Kan inte skap en KVM VM för TSC-avkänning

en: Unable to create KVM vCPU for TSC probing
sv: Kan inte skapa en KVM vCPU för TSC-avkänning

en: Unable to create RelaxNG parser for schema '%1$s'
sv: Kan inte skapa en RelaxNG-tolk för schemat ”%1$s”

en: Unable to create RelaxNG validation context for schema '%1$s'
sv: Kan inte skapa en RelaxNG-valideringskontext för schemat ”%1$s”

en: Unable to create TAP devices on this platform
sv: Kan inte skapa TAP-enheter på denna plattform

en: Unable to create UNIX socket
sv: Kan inte skapa ett UNIX-uttag

en: Unable to create and set qos configuration on port %1$s: %2$s
sv: Kan inte skapa och sätta qos-konfigurationen på port %1$s: %2$s

en: Unable to create blkid library handle
sv: Kan inte skapa blkid-bibliotekhandtag

en: Unable to create bridge %1$s
sv: Kan inte skapa bryggan %1$s

en: Unable to create bridge device
sv: Kan inte skapa bryggenheten

en: Unable to create device %1$s
sv: Kan inte skapa enheten %1$s

en: Unable to create directory %1$s
sv: Kan inte skapa katalogen %1$s

en: Unable to create directory '%1$s'
sv: Kan inte skapa katalogen ”%1$s”

en: Unable to create epoll fd
sv: Kan inte skapa en epoll-fb

en: Unable to create kqueue
sv: Kan inte skapa en kqueue

en: Unable to create lock '%1$s'
sv: Kan inte skapa låset ”%1$s”

en: Unable to create lockspace %1$s
sv: Kan inte skapa låsrymden %1$s

en: Unable to create lockspace %1$s: parent directory does not exist or is not a directory
sv: Kan inte skapa låsrymden %1$s: förädrakatalogen finns inte eller är inte en katalog

en: Unable to create media registry
sv: Kan inte skapa ett mediaregister

en: Unable to create mediated device: %1$s
sv: Kan inte skapa en medierad enhet: %1$s

en: Unable to create migration thread
sv: Kan inte skapa en migrationstråd

en: Unable to create pipes
sv: Kan inte skapa rör

en: Unable to create rule
sv: Kan inte skapa en regel

en: Unable to create socket
sv: Kunde inte skapa uttag

en: Unable to create socket object: %1$s
sv: Kan inte skapa ett uttagsobjekt: %1$s

en: Unable to create symlink %1$s (pointing to %2$s)
sv: Kan inte skapa symlänken %1$s (skall peka på %2$s)

en: Unable to create tap device
sv: Kan inte skapa tap-enheten

en: Unable to create tap device %1$s
sv: Kan inte skapa tap-enheten %1$s

en: Unable to create thread to process command's IO
sv: Kan inte skapa en tråd för att bearbeta kommandonts IO

en: Unable to create tunnel migration thread
sv: Kan inte skapa en tunnelmigrationstråd

en: Unable to create: %1$s
     errno=%2$d
sv: Kan inte skapa: %1$s
     errno=%2$d

en: Unable to decode header until len is received
sv: Kan inte avkoda huvudet förrän längden är mottagen

en: Unable to decode message header
sv: Kan inte avkoda meddelandehuvudet

en: Unable to decode message length
sv: Kan inte avkoda meddelandelängden

en: Unable to decode message payload
sv: Kan inte avkoda meddelandelasten

en: Unable to decode number of FDs
sv: Kan inte avkoda antalet FB:ar

en: Unable to define mediated device: %1$s
sv: Kan inte defineria en medierad enhet: %1$s

en: Unable to delete %1$s
sv: Kan inte radera %1$s

en: Unable to delete TAP devices on this platform
sv: Kan inte radera TAP-enheter på denna plattform

en: Unable to delete address from interface multicast list on this platform
sv: Kan inte radera enadress från ett gränssnitts multicast-lista på denna plattform

en: Unable to delete bridge %1$s
sv: Kan inte radera bryggan %1$s

en: Unable to delete file %1$s
sv: Kan inte radera filen %1$s

en: Unable to delete lockspace resource %1$s
sv: Kan inte radera låsutrymmesresursen %1$s

en: Unable to delete medium
sv: Kan inte radera mediumet

en: Unable to delete port %1$s from OVS: %2$s
sv: Kan inte radera port %1$s från OVS: %2$s

en: Unable to destroy '%1$s': %2$s
sv: Kan inte förstöra ”%1$s”: %2$s

en: Unable to destroy '%1$s': device in use
sv: Kan inte förstöra ”%1$s”: enheten används

en: Unable to detect SCHED_CORE
sv: Kan inte detektera SCHED_CORE

en: Unable to detect filesystem for %1$s
sv: Kan inte detektera filsystemet för %1$s

en: Unable to determine Partition Type, requires build --overwrite
sv: Kan inte avgöra partitionstyp, förutsätter bygge --overwrite

en: Unable to determine current file inode: %1$s
sv: Kan inte avgöra aktuell fil-inod: %1$s

en: Unable to determine current file offset: %1$s
sv: Kan inte avgöra aktuellt filavstånd: %1$s

en: Unable to determine model for SCSI controller idx=%1$d
sv: Kan inte avgöra modellen för SCSI-styrenheten idx=%1$d

en: Unable to determine mount table on this platform
sv: Kan inte avgöra monteringstabellen på denna plattform

en: Unable to disable nagle algorithm
sv: Kan inte avaktivera nagle-algoritmen

en: Unable to dump link info on this platform
sv: Kan inte dumpa länkinformationen på denna plattform

en: Unable to duplicate FD %1$d
sv: Kan inte duplicera FB %1$d

en: Unable to enable keepalives without async IO support
sv: Kan inte aktivera keepalive utan stöd för async-IO

en: Unable to enable namespace: %1$s
sv: Kan inte aktivera namnrymden: %1$s

en: Unable to enable non-blocking flag
sv: Kan inte aktivera flaggan för ickeblockerande

en: Unable to enable/disable perf events
sv: Kan inte aktivera/avaktivera perf-händelser

en: Unable to encode message header
sv: Kan inte koda meddelandehuvudet

en: Unable to encode message length
sv: Kan inte koda meddelandelängden

en: Unable to encode message payload
sv: Kan inte koda meddelandelasten

en: Unable to encode number of FDs
sv: Kan inte koda antalet FB:ar

en: Unable to enter mount namespace
sv: Kan inte gå in i monteringsnamnrymden

en: Unable to exec shell %1$s
sv: Kan inte göra exec på skalet %1$s

en: Unable to find '%1$s' binary in $PATH
sv: Kan inte hitta binären ”%1$s” i $PATH

en: Unable to find '%1$s' firmware that is compatible with the current configuration
sv: Kan inte hitta fast programvara ”%1$s” som är kompatibel med den aktuella konfigurationen

en: Unable to find '%1$s' limit for block device '%2$s'
sv: Kan inte hitta ”%1$s”-gränsen för blockenheten ”%2$s”

en: Unable to find 'cpuacct' cgroups controller mount
sv: Kan inte hitta cgroups-styrningsmonteringen för ”cpuacct”

en: Unable to find 'devices' cgroups controller mount
sv: Kan inte hitta cgroups-styrningsmonteringen för ”devices”

en: Unable to find 'dnsmasq' binary in $PATH
sv: Kan inte hitta binären ”dnsmasq” i $PATH

en: Unable to find 'memory' cgroups controller mount
sv: Kan inte hitta cgroups-styrningsmonteringen för ”memory”

en: Unable to find 'qemu-nbd' binary in $PATH
sv: Kan inte hitta binären ”qemu-nbd” i $PATH

en: Unable to find UUID %1$s
sv: Kan inte UUID %1$s

en: Unable to find UUID for location %1$s
sv: Kan inte hitta UUID för platsen %1$s

en: Unable to find a free loop device in /dev
sv: Kan inte hitta en ledig slingenhet i /dev

en: Unable to find a free port on virtio-serial controller %1$u
sv: Kan inte hitta en ledig port på virtio-serial-styrenheten %1$u

en: Unable to find a free virtio-serial port
sv: Kan inte hitta en ledig virtio-serial-port

en: Unable to find a satisfying vhost-user-gpu
sv: Kan inte hitta en tillfredsställande vhost-user-gpu

en: Unable to find a satisfying virtiofsd
sv: Kan inte hitta en tillfredsställande vritiofsd

en: Unable to find a vCPU that is online
sv: Kan inte hitta en vCPU som är inkopplad

en: Unable to find address for mdev parent device '%1$s'
sv: Kan inte hitta adressen till mdev-föräldraenheten ”%1$s”

en: Unable to find address for parent device '%1$s'
sv: Kan inte hitta adressen till föräldraenheten ”%1$s”

en: Unable to find an unused port in range '%1$s' (%2$d-%3$d)
sv: Kan inte hitta en oanvänd port i intervallet ”%1$s” (%2$d-%3$d)

en: Unable to find any /dev mount
sv: Kan inte hitta någon /dev-montering

en: Unable to find any usable hugetlbfs mount for %1$llu KiB
sv: Kan inte hitta någon användbar hugetlbfs-montering för %1$llu KiB

en: Unable to find correct value in 'bonding/arp_validate' for '%1$s'
sv: Kan inte hitta det rätta värdet i ”bonding/arp_validate” för ”%1$s”

en: Unable to find correct value in 'bonding/mode' for '%1$s'
sv: Kan inte hitta det rätta värdet i ”bonding/mode” för ”%1$s”

en: Unable to find filesystem type for %1$s
sv: Kan inte hitta filsystemstypen för ”%1$s”

en: Unable to find major for %1$s
sv: Kan inte hitta övre enhetsnummer för %1$s

en: Unable to find the hard disk with uuid %1$s
sv: Kan inte hitta hårddisken med uuid %1$s

en: Unable to find the snapshot %1$s
sv: Kan inte hitta ögonblicksbilden %1$s

en: Unable to find the snapshot with name %1$s
sv: Kan inte hitta ögonblicksbilden med namnet %1$s

en: Unable to force bind to IPv6 only
sv: Kan inte tvinga fram bindning endast till IPv6

en: Unable to format NUMA node cache
sv: Kan inte formatera NUMA-nodcachen

en: Unable to format SELinux context
sv: Kan inte formatera SELinux-kontexten

en: Unable to format guestfwd port
sv: Kan inte formatera guestfwd-porten

en: Unable to format metadata element
sv: Kan inte formatera metadata-elementet

en: Unable to format time
sv: Kan inte formatera tiden

en: Unable to freeze filesystems
sv: Kan inte frysa filsystem

en: Unable to get ACLs on %1$s
sv: Kan inte hämta ACL:er på %1$s

en: Unable to get Capabilities
sv: Kan inte hämta förmågor

en: Unable to get Console object for domain %1$s
sv: Kan inte hämta konsolobjektet för domänen %1$s

en: Unable to get IP address on this platform
sv: Kan inte hämta IP-adressen på denna plattform

en: Unable to get IPv4 address for interface %1$s via ioctl
sv: Kan inte hämta IPv4-adressen för gränssnittet %1$s via ioctl

en: Unable to get Keyboard object for domain %1$s
sv: Kan inte hämta tangentbordsobjektet för domänen %1$s

en: Unable to get LVM key for %1$s
sv: Kan inte hämta LVM-nyckeln för %1$s

en: Unable to get NUMA node of cpu %1$zd
sv: Kan inte få NUMA-noden för cpu %1$zd

en: Unable to get SCSI key for %1$s
sv: Kan inte hämta SCSI-nyckeln för %1$s

en: Unable to get SELinux label from %1$s
sv: Kan inte hämta SELinux-etiketten från %1$s

en: Unable to get STP delay on %1$s on this platform
sv: Kan inte hämta STP-fördröjningen på %1$s på denna plattform

en: Unable to get STP on %1$s on this platform
sv: Kan inte hämta STP på %1$s på denna plattform

en: Unable to get VF net device stats on this platform
sv: Kan inte hämta VF-nätenhetens statistik på denna plattform

en: Unable to get VLAN for interface %1$s
sv: Kan inte hämta VLAN för gränssnittet %1$s

en: Unable to get VLAN on this platform
sv: Kan inte VLAN:et på denna plattform

en: Unable to get XATTR %1$s on %2$s
sv: Kan inte hämta XATTR %1$s på %2$s

en: Unable to get XML Desc of snapshot
sv: Kan inte hämta XML-beskrivningen för ögonblicksbilden

en: Unable to get a virDomainSnapshotDef *
sv: Kan inte hämta en virDomainSnapshotDef *

en: Unable to get any controller
sv: Kan inte hämta någon styrenhet

en: Unable to get blkio parameters
sv: Kan inte hämta blkio-parametrar

en: Unable to get block I/O throttle parameters
sv: Kan inte hämta block-I/O-strypningsparametrar

en: Unable to get bridge %1$s %2$s
sv: Kan inte hämta bryggan %1$s %2$s

en: Unable to get bridge %1$s port %2$s %3$s
sv: Kan inte hämta bryggan %1$s port %2$s %3$s

en: Unable to get bridge port isolated on this platform
sv: Kan inte hämta bryggportens isolering på denna plattform

en: Unable to get bridge port learning on this platform
sv: Kan inte hämta bryggportens lärande på denna plattform

en: Unable to get bridge port unicast_flood on this platform
sv: Kan inte hämta bryggportens unicast_flood på denna plattform

en: Unable to get bridge vlan_filtering on this platform
sv: Kan inte hämta bryggans vlan_filtering på denna plattform

en: Unable to get childMedium location
sv: Kan inte hämta childMedium-platsen

en: Unable to get cpu map
sv: Kan inte hämta cpu-avbildningen

en: Unable to get current position in file
sv: Kan inte hämta aktuell position i filen

en: Unable to get current position in stream
sv: Kan inte hämta den aktuella positionen i strömmen

en: Unable to get current process SELinux context
sv: Kan inte hämta aktuell process-SELinux-kontext

en: Unable to get current time
sv: Kan inte ta reda på aktuell tid

en: Unable to get daemon logging filters information
sv: Kan inte hämta demonloggningsinformation

en: Unable to get daemon logging outputs information
sv: Kan inte hämta demonloggningsutmatningsinformation

en: Unable to get device master from netlink on this platform
sv: Kan inte hämta enhetsmaster från netlink på denna plattform

en: Unable to get device-mapper version
sv: Kan inte hämta device-mapper-version

en: Unable to get devmapper targets for %1$s
sv: Kan inte hämta devmapper-mål för %1$s

en: Unable to get disk children
sv: Kan inte hämta diskbarn

en: Unable to get disk format
sv: Kan inte hämta diskformat

en: Unable to get disk parent
sv: Kan inte hämta diskförälder

en: Unable to get disk uuid
sv: Kan inte hämta disk-uuid

en: Unable to get domain IOThreads information
sv: Kan inte hämta domän-IOThreads-information

en: Unable to get domain status
sv: Kan inte ta reda på domänstatus

en: Unable to get driver name for '%1$s'
sv: Kan inte att hämta drivrutinsnamn för ”%1$s”

en: Unable to get filesystem information
sv: Kan inte hämta filsystemsinformation

en: Unable to get free loop device via ioctl
sv: Kan inte få en ledig slingenhet via ioctl

en: Unable to get hard disk format
sv: Kan inte hämta hårddiskformatet

en: Unable to get hard disk id
sv: Kan inte hämta hårddiskens id

en: Unable to get host SEV information
sv: Kan inte hämta värd-SEV-information

en: Unable to get host boot time
sv: Kan inte hämta värdens uppstartstid

en: Unable to get index for interface %1$s
sv: Kan inte hämt index för gränssnittet %1$s

en: Unable to get interface index for %1$s
sv: Kan inte hämta gränssnittsindex för %1$s

en: Unable to get interface index for '%1$s'
sv: Kan inte hämta gränssnittsindex för ”%1$s”

en: Unable to get interface index on this platform
sv: Kan inte hämta gränssnittsindex på denna plattform

en: Unable to get interface parameters
sv: Kan inte hämta gränssnittsparametrar

en: Unable to get kvm descriptor: %1$s
sv: Kan inte hämta kvm-beskrivare: %1$s

en: Unable to get launch security parameters
sv: Kan inte hämta uppstartssäkerhetsparametrar

en: Unable to get local socket name
sv: Kan inte få lokalt uttagsnamn

en: Unable to get loop status on %1$s
sv: Kan inte hämta slingstatus för %1$s

en: Unable to get medium location
sv: Kan inte hämta mediumplats

en: Unable to get medium uuid
sv: Kan inte hämta medium-uuid

en: Unable to get memory parameters
sv: Kan inte hämta minnesparametrar

en: Unable to get memory stats
sv: Kan inte hämta minnesstatistik

en: Unable to get node cpu stats
sv: Kan inte hämta nod-cpu-statistik

en: Unable to get numa parameters
sv: Kan inte hämta numa-parametrar

en: Unable to get number of blkio parameters
sv: Kan inte hämta antalet blkio-parametrar

en: Unable to get number of block I/O throttle parameters
sv: Kan inte hämta antalet block-I/O-strypningsparametrar

en: Unable to get number of cpu stats
sv: Kan inte hämta antalet cpu-statistikvärden

en: Unable to get number of interface parameters
sv: Kan inte hämta antalet gränssnittsparametrar

en: Unable to get number of memory parameters
sv: Kan inte hämta antalet minnesparametrar

en: Unable to get number of memory stats
sv: Kan inte hämta antalet minnesstatistikvärden

en: Unable to get parent hard disk
sv: Kan inte hämta föräldrahårddisken

en: Unable to get peer socket name
sv: Kan inte få partnerfjärruttagets namn

en: Unable to get perf events
sv: Kan inte hämta perf-händelser

en: Unable to get physical function status on this platform
sv: Kan inte hämta fysisk funktionsstatus på denna plattform

en: Unable to get remote socket name
sv: Kan inte få fjärruttagets namn

en: Unable to get server workerpool parameters
sv: Kan inte hämta parametrar för serverarbetspoolen

en: Unable to get session bus connection: %1$s
sv: Kan inte få en sessionsbussanslutning: %1$s

en: Unable to get snapshot content
sv: Kan inte hämta ögonblicksavbildsinnehåll

en: Unable to get sysfs info on this platform
sv: Kan inte hämta sysfs-information på denna plattform

en: Unable to get system bus connection: %1$s
sv: Kan inte få en systembussanslutning: %1$s

en: Unable to get the machine location path
sv: Kan inte hämta sökvägen till maskinplatsen

en: Unable to get the parent disk
sv: Kan inte hämta föräldradisken

en: Unable to get the read write medium format
sv: Kan inte hämta formtet på läs/skriv-mediumet

en: Unable to get the read write medium id
sv: Kan inte hämta id:t för läs/skriv-mediumet

en: Unable to get the snapshot to remove
sv: Kan inte hämta ögonblicksbilden att ta bort

en: Unable to get virtual function index on this platform
sv: Kan inte hämta virtuellt funktions-index på denna plattform

en: Unable to get virtual function info on this platform
sv: Kan inte hämta virtuell funktions-information på denna plattform

en: Unable to get virtual function name on this platform
sv: Kan inte hämta virtuell funktions-namn på denna plattform

en: Unable to get virtual functions on this platform
sv: Kan inte hämta virtuella funktioner på denna plattform

en: Unable to import CA certificate list %1$s
sv: Kan inte importera CA-certfikatlistan %1$s

en: Unable to import client certificate %1$s
sv: Kan inte importera klientcertifikatet %1$s

en: Unable to import server certificate %1$s
sv: Kan inte importera servercertfikatet %1$s

en: Unable to init device stream mutex
sv: kan inte initiera enhetsström-mutex

en: Unable to initialize RW lock
sv: Kan inte initiera RW-lås

en: Unable to initialize audit layer
sv: Kan inte initiera granskningslagret

en: Unable to initialize certificate
sv: Kan inte initiera certifikat

en: Unable to initialize certificate: %1$s
sv: Kan inte initiera certifikat: %1$s

en: Unable to initialize condition variable
sv: Kan inte initiera villkorsvariabeln

en: Unable to initialize lease %1$s
sv: Kan inte initiera hyran: %1$s

en: Unable to initialize lease %1$s: %2$s
sv: Kan inte initiera hyran %1$s: %2$s

en: Unable to initialize lockspace %1$s
sv: Kan inte initiera låsrymden %1$s

en: Unable to initialize lockspace %1$s: %2$s
sv: Kan inte initiera låsrymden %1$s: %2$s

en: Unable to initialize lockspace mutex
sv: Kan inte initiera låsrymds-mutex

en: Unable to initialize mutex
sv: Kan inte initiera mutex

en: Unable to initialize thread local variable
sv: Kan inte initiera en trådlokal variabel

en: Unable to invoke fstrim
sv: Kan inte anropa fstrim

en: Unable to join domain namespace
sv: Kan inte gå med i domännamnrymden

en: Unable to kill all processes
sv: Kan inte döda alla processer

en: Unable to know if disk is in media registry
sv: Kan inte avgöra om disken är i mediaregistret

en: Unable to know if the snapshot is the current snapshot
sv: Kan inte avgör om ögonblicksbilden är den aktuella ögonblicksbilden

en: Unable to label files under %1$s
sv: Kan inte etikettera filer under %1$s

en: Unable to list RBD images
sv: Kan inte lista RBD-avbilder

en: Unable to listen on socket
sv: Kan inte lyssna på uttaget

en: Unable to listen to UNIX socket path '%1$s'
sv: Kan inte lyssna på UNIX-uttaget med sökvägen ”%1$s”

en: Unable to load certificate
sv: Kan inte ladda certfikat

en: Unable to load certificate, make sure it is in PEM format: %1$s
sv: Kan inte läsa in certifikatet, se till att det är i PEM-format: %1$s

en: Unable to lock '%1$s'
sv: Kan inte låsa ”%1$s”

en: Unable to lookup SELinux process context
sv: Kan inte slå upp SELinux-processkontexten

en: Unable to make TAP device non-persistent
sv: Kan inte göra TAP-enheten icke-beständig

en: Unable to make dir %1$s
sv: Kan inte skapa katalogen %1$s

en: Unable to mark loop device as autoclear
sv: Kan inte markera slingenheten som autoclear

en: Unable to mass close FDs (first=%1$zd, last=%2$d
sv: Kan inte masstänga FB:are (första=%1$zd, sistal=%2$d

en: Unable to mass close FDs (first=%1$zd, last=%2$zd)
sv: Kan inte masstänga FB:are (första=%1$zd, sista=%2$zd)

en: Unable to modify live devices
sv: Kan inte ändra aktiva enheter

en: Unable to modify mediated device: %1$s
sv: Kan inte ändra den medierade enheten: %1$s

en: Unable to modify mediated device: modify unsupported
sv: Kan inte ändra den medierade enheten: ändringar stödjs ej

en: Unable to monitor directory: %1$s
sv: Kan inte övervaka katalogen: %1$s

en: Unable to move %1$s mount to %2$s
sv: Kan inte flytta %1$s-monteringin till %2$s

en: Unable to notify child process
sv: Kan inte notifiera barnprocessen

en: Unable to notify parent process
sv: Kan inte notifiera föräldraprocessen

en: Unable to obtain host UUID
sv: Kan inte hämta värd-UUID

en: Unable to obtain hostInternetScsiHba
sv: Kan inte få tag i hostInternetScsiHba

en: Unable to obtain iSCSI adapter
sv: Kan inte få tag i iSCSI-adaptern

en: Unable to obtain information about pid: %1$d
sv: Kan inte få tag i information om pid: %1$d

en: Unable to open %1$s
sv: Kan inte öppna %1$s

en: Unable to open %1$s (%2$d)
sv: Kan inte öppna %1$s (%2$d)

en: Unable to open %1$s, is tun module loaded?
sv: Kan inte öppna %1$s, är tun-modulen laddad?

en: Unable to open '%1$s'
sv: Kan inte öppna ”%1$s”

en: Unable to open '%1$s' for vdpa device
sv: Kan inte öppna ”%1$s” för en vdpa-enhet

en: Unable to open /dev/loop-control
sv: Kan inte öppna /dev/loop-control

en: Unable to open /proc/mounts
sv: Kan inte öppna /proc/mounts

en: Unable to open HardDisk
sv: Kan inte öppna HardDisk

en: Unable to open Machine
sv: Kan inte öppna Machine

en: Unable to open UNIX socket
sv: Kan inte öppna UNIX-uttag

en: Unable to open VirtualBox session with domain %1$s
sv: Kan inte öppna en VirtualBox-session med domänen %1$s

en: Unable to open control socket
sv: Kan inte öppna styruttaget

en: Unable to open file: %1$s
sv: Kan inte öppna filen: %1$s

en: Unable to open filesystem %1$s
sv: Kan inte öppna filsystemet %1$s

en: Unable to open log file %1$s
sv: Kan inte öppna loggfilen %1$s

en: Unable to open resource %1$s
sv: Kan inte öppna resursen %1$s

en: Unable to open stream for '%1$s'
sv: Kan inte öppna strömmen för ”%1$s”

en: Unable to open system token %1$s
sv: Kan inte öppna systempoletten %1$s

en: Unable to open test socket
sv: Kan inte öppna testuttaget

en: Unable to open/create resource %1$s
sv: Kan inte öppna/skapa resursen %1$s

en: Unable to override peer2peer migration URI
sv: Kan inte åsidosätta peer2peer-migrerings-URI:n

en: Unable to parse %1$s %2$s
sv: Kan inte tolka %1$s %2$s

en: Unable to parse '%1$s' as an integer
sv: Kan inte tolka ”%1$s” som ett heltal

en: Unable to parse FD number '%1$s'
sv: Kan inte tolka FD-numret ”%1$s”

en: Unable to parse HPT maxpagesize setting
sv: Kan inte tolka HPT-maxpagesize-inställningen

en: Unable to parse MAC '%1$s'
sv: Kan inte tolka MAC ”%1$s”

en: Unable to parse RelaxNG schema '%1$s': %2$s
sv: Kan inte tolka RelaxNG-schema ”%1$s”: %2$s

en: Unable to parse URI %1$s
sv: Kan inte tolka URI:n %1$s

en: Unable to parse UUID '%1$s'
sv: Kan inte tolka UUID:n ”%1$s”

en: Unable to parse base SELinux context '%1$s'
sv: Kan inte tolka bas-SELinux-kontexten ”%1$s”

en: Unable to parse child device
sv: Kan inte tolka barnenheten

en: Unable to parse class id '%1$s'
sv: Kan inte tolka klass-id ”%1$s”

en: Unable to parse cloud-hypervisor version: %1$s
sv: Kan inte tolka moln-hypervisor-versionen: %1$s

en: Unable to parse current SELinux context '%1$s'
sv: Kan inte tolka aktuell SELinux-kontext ”%1$s”

en: Unable to parse group-name parameter
sv: Kan inte tolka parametern för gruppnamn

en: Unable to parse integer parameter
sv: Kan inte hämta heltalsparametern

en: Unable to parse integer parameter %1$s
sv: Kan inte heltalsparametern %1$s

en: Unable to parse integer parameter '%1$s'
sv: Kan inte tolka heltalsparametern ”%1$s”

en: Unable to parse lock state %1$s
sv: Kan inte tolka låstillståndet %1$s

en: Unable to parse lock state %1$s: %2$s
sv: Kan inte tolka låstillståndet %1$s: %2$s

en: Unable to parse ovs-vsctl output
sv: Kan inte tolka utdata från ovs-vsctl

en: Unable to parse quota
sv: Kan inte tolka kvoten

en: Unable to parse sched info value '%1$s'
sv: Kan inte tolka sched-informationsvärdet ”%1$s”

en: Unable to parse schedstat info at '%1$s'
sv: Kan inte tolka schedstat-information vid ”%1$s”

en: Unable to parse secret uuid '%1$s'
sv: Kan inte tolka hemlighets-uuid ”%1$s”

en: Unable to parse string parameter
sv: Kan inte tolka strängparametern

en: Unable to parse the xml
sv: Kan inte tolka xml:en

en: Unable to parse uptime value '%1$s'
sv: Kan inte tolka uppetidsvärdet ”%1$s”

en: Unable to parse: %1$s
sv: Kan inte tolka: %1$s

en: Unable to preserve mac/vlan tag for device = %1$s, vf = %2$d
sv: Kan inte bevara mac/vlan-taggen för enheten = %1$s, vf = %2$d

en: Unable to probe '%1$s' for existing data, forced overwrite is necessary
sv: Kan inte känna av ”%1$s” efter befintliga data, framtvingad överskrivning är nödvändig

en: Unable to probe TSC frequency
sv: Kan inte känna av TSC-frekvens

en: Unable to process file with flags %1$d
sv: Kan inte bearbeta en fil med flaggorna %1$d

en: Unable to query TSC scaling support
sv: Kan inte fråga om TSC-skalningsstöd

en: Unable to query certificate %1$s basic constraints %2$s
sv: Kan inte fråga om certifikatet %1$s grundbegränsning %2$s

en: Unable to query certificate %1$s key purpose %2$s
sv: Kan inte fråga om certfikatet %1$s nyckeländamål %2$s

en: Unable to query certificate %1$s key usage %2$s
sv: Kan inte fråga om certifikatet %1$s nyckelanvändning %2$s

en: Unable to query dependencies for %1$s
sv: Kan inte fråga om beroenden för %1$s

en: Unable to query kqueue
sv: Kan inte fråga kqueue

en: Unable to query memory available
sv: Kan inte fråga om tillgängligt minne

en: Unable to query memory page size
sv: Kan inte fråga om minnets sidstorlek

en: Unable to query memory total
sv: Kan inte fråga om totalt minne

en: Unable to query peer security context
sv: Kan inte fråga om motpartens säkerhetskontext

en: Unable to query process ID start time
sv: Kan inte fråga om process-ID:s starttid

en: Unable to query sector size %1$s
sv: Kan inte fråga om sektorstorleken %1$s

en: Unable to query sector size %1$s: %2$s
sv: Kan inte fråga om sektorstorleken %1$s: %2$s

en: Unable to query tap interface name
sv: Kan inte fråga om tap-gränssnittest namn

en: Unable to re-encode message length
sv: Kan inte koda om meddelandelängden

en: Unable to read %1$s
sv: Kan inte läsa %1$s

en: Unable to read %1$s for ipv6 forwarding checks
sv: Kan inte läsa %1$s för ipv6-vidarebefordranskontroller

en: Unable to read TLS confirmation
sv: Kan inte läsa TLS-bekräftelsen

en: Unable to read cache data
sv: Kan inte läsa cache-data

en: Unable to read container pty
sv: Kan inte läsa behållar-pty

en: Unable to read directory '%1$s'
sv: Kan inte läsa katalogen ”%1$s”

en: Unable to read from %1$s
sv: Kan inte läsa från %1$s

en: Unable to read from '%1$s'
sv: Kan inte läsa från ”%1$s”

en: Unable to read from agent
sv: Kan inte läsa från agenten

en: Unable to read from file %1$s
sv: Kan inte läsa från filen %1$s

en: Unable to read from file '%1$s'
sv: Kan inte läsa från filen ”%1$s”

en: Unable to read from log file
sv: Kan inte läsa från loggfilen

en: Unable to read from log pipe
sv: Kan inte läsa från loggröret

en: Unable to read from monitor
sv: Kan inte läsa från övervakaren

en: Unable to read leases file: %1$s
sv: Kan inte läsa hyresfilen: %1$s

en: Unable to read net device config on this platform
sv: Kan inte läsa konfigurationen av nätenheter på denna plattform

en: Unable to read pidfile '%1$s'
sv: Kan inte läsa slirp-pid-filen ”%1$s”

en: Unable to read slirp pidfile '%1$s'
sv: Kan inte läsa slirp-pid-filen ”%1$s”

en: Unable to read vhost-user-gpu pidfile '%1$s'
sv: Kan inte läsa pid-filen för vhost-user-gpu ”%1$s”

en: Unable to read virtiofsd pidfile '%1$s'
sv: Kan inte läsa pid-filen för virtiofsd ”%1$s”

en: Unable to register Machine
sv: Kan inte registrera Machine

en: Unable to register async IO callback
sv: Kan inte registrera async-IO-återanrop

en: Unable to register disconnect callback
sv: Kan inte registrera frånkopplingsåteranrop

en: Unable to register process kevent
sv: Kan inte registrera process-kevent

en: Unable to remove %1$s
sv: Kan inte ta bort %1$s

en: Unable to remove %1$s (%2$d)
sv: Kan inte ta bort %1$s (%2$d)

en: Unable to remove Fake Disks
sv: Kan inte ta bort Fake Disks

en: Unable to remove XATTR %1$s on %2$s
sv: Kan inte ta bort XATTR %1$s på %2$s

en: Unable to remove bridge %1$s
sv: Kan inte ta bort bryggan %1$s

en: Unable to remove bridge %1$s port %2$s
sv: Kan inte ta bort bryggan %1$s port %2$s

en: Unable to remove device %1$s
sv: Kan inte ta bort enheten %1$s

en: Unable to remove disk from media registry. uuid = %1$s
sv: Kan inte ta bort disken från mediaregistret. uuid = %1$s

en: Unable to remove epoll fd
sv: Kan inte ta bort epoll-fb

en: Unable to remove hard disk %1$s from media registry
sv: Kan inte ta bort hårddisken %1$s från mediaregistret

en: Unable to remove metadata of %1$d snapshots
sv: Kan inte ta bort metadata för %1$d ögonblicksbilder

en: Unable to remove snapshot %1$s
sv: Kan int ta bort ögonblicksbilden %1$s

en: Unable to remove stale socket path: %1$s
sv: Kan inte ta bort ett förlegat uttags sökväg: %1$s

en: Unable to remove status '%1$s' for nwfilter binding %2$s'
sv: Kan inte ta bort statusen ”%1$s” för nwfilter-bindningen ”%2$s”

en: Unable to remove symlink %1$s
sv: Kan inte ta bort symlänken %1$s

en: Unable to remove tap device %1$s
sv: Kan inte ta bort tap-enheten %1$s

en: Unable to rename %1$s to %2$s
sv: Kan inte byta namn från %1$s till %2$s

en: Unable to rename '%1$s' to '%2$s'
sv: Kan inte byta namn från ”%1$s” till ”%2$s”

en: Unable to request personality for %1$s on %2$s
sv: Kan inte begära personlighet för %1$s på %2$s

en: Unable to reset PCI device %1$s: %2$s
sv: Kan inte återställa PCI-enheten %1$s: %2$s

en: Unable to reset ingress on port %1$s: %2$s
sv: Kan inte återställa ingången på port %1$s: %2$s

en: Unable to resolve address '%1$s' service '%2$s': %3$s
sv: Kan inte slå upp adresset ”%1$s” tjänsten ”%2$s”: %3$s

en: Unable to resolve device %1$s driver symlink %2$s
sv: Kan inte slå upp enheten %1$s drivrutinssymlänken %2$s

en: Unable to resolve device %1$s iommu_group symlink %2$s
sv: Kan inte slå upp enheten %1$s iommu_group-symlänken %2$s

en: Unable to resolve device subsystem symlink %1$s
sv: Kan inte lösa upp enhetens subsystesmssymlänk %1$s

en: Unable to resolve link: %1$s
sv: Kan inte lösa upp länken: %1$s

en: Unable to restart self
sv: Kan inte starta om mig själv

en: Unable to restore file labels under %1$s
sv: Kan inte återställa filetiketter under %1$s

en: Unable to retrieve client limits from server's configuration
sv: Kan inte hämta klientgränser från serverns konfiguration

en: Unable to retrieve threadpool parameters
sv: Kan inte hämta parametrar för trådpoolen

en: Unable to run among %1$llu
sv: Kan inte köra bland %1$llu

en: Unable to run command to get OVS master for interface %1$s: %2$s
sv: Kan inte köra kommandot för att hämta OVS-master för gränssnittet %1$s: %2$s

en: Unable to run command to get OVS port data for interface %1$s
sv: Kan inte köra kommandot för att få OVS-portsdata för gränssnittet %1$s

en: Unable to run command to get OVS port data for interface %1$s: %2$s
sv: Kan inte köra kommandot för att få OVS-portsdata för gränssnittet %1$s: %2$s

en: Unable to run command to set OVS port data for interface %1$s
sv: Kan inte körra kommandot för att ställa in OVS-portsdata för gränssnittet %1$s

en: Unable to run command to set OVS port data for interface %1$s: %2$s
sv: Kan inte köra kommandot för att sätta OVS-portsdata för gränssnittet %1$s: %2$s

en: Unable to run one time GDBus initializer
sv: Kan inte köra engångs GDBus-initierare

en: Unable to save '%1$s'
sv: Kan inte spara ”%1$s”

en: Unable to save lease %1$s
sv: Kan inte spara hyran %1$s

en: Unable to save lockspace %1$s
sv: Kan inte spara låsrymden %1$s

en: Unable to save net device config on this platform
sv: Kan inte spara konfigurationen av nätenheter på denna plattform

en: Unable to save new snapshot xml file
sv: Kan inte spara en ny ögonblicksbilds xml-fil

en: Unable to save socket state when SASL session is active
sv: Kan inte spara uttagstillståndet när en SASL-session är aktiv

en: Unable to save socket state when TLS session is active
sv: Kan inte spara uttagstillståndet när en TLS-session är aktiv

en: Unable to save state file %1$s
sv: Kan inte spara tillståndsfilen %1$s

en: Unable to save the xml
sv: Kan inte spara xml:en

en: Unable to seek %1$s to %2$llu
sv: Misslyckades att spara domän %1$s till %2$llu

en: Unable to seek log file %1$s to %2$llu
sv: det gick inte att skapa loggfilen %1$s till %2$llu

en: Unable to seek to EOF
sv: Kan inte söka till filslut

en: Unable to seek to data
sv: Kan inte söka till data

en: Unable to seek to end of domain logfile
sv: Kan inte söka till slutet på domänloggfilen

en: Unable to seek to inode %1$llu offset %2$llu
sv: Kan inte söka till inod %1$llu avstånd %2$llu

en: Unable to send %1$d signal to process %2$d
sv: Kan inte skicka signal %1$d till process %2$d

en: Unable to send SIGTERM to init pid %1$llu
sv: Kan inte skicka SIGTERM till init-pid %1$llu

en: Unable to send a VF SETLINK request on this platform
sv: Kan inte skicka en VF SETLINK-begäran på denna plattform

en: Unable to send container continue message
sv: Kan inte skicka fortsättningsmeddelande till behållaren

en: Unable to send keyboard scan codes to domain %1$s
sv: Kan inte skicka tangentbordsskankoder till domänen %1$s

en: Unable to send keyboard scancodes for domain %1$s
sv: Kan inte skicka tangentbordsskankoder för domänen %1$s

en: Unable to serialize the machine description
sv: Kan inte serialisera maskinbeskrivningen

en: Unable to set ACLs on %1$s
sv: Kan inte sätta ACL:er på %1$s

en: Unable to set FD %1$d blocking
sv: Kan inte sätta FD %1$d blockerande

en: Unable to set IPV6_V6ONLY flag
sv: Kan inte sätta flaggan IPV6_V6ONLY

en: Unable to set SCHED_CORE
sv: Kan inte sätta SCHED_CORE

en: Unable to set SELinux context MCS '%1$s'
sv: Kan inte sätta SELinux-kontext MCS ”%1$s”

en: Unable to set SELinux context role '%1$s'
sv: Kan inte sätta SELinux-kontext-roll ”%1$s”

en: Unable to set SELinux context user '%1$s'
sv: Kan inte sätta SELinux-kontext-användare ”%1$s”

en: Unable to set SELinux label on %1$s
sv: Kan inte sätta SELinux-etikett på %1$s

en: Unable to set STP delay on %1$s
sv: Kan inte sätta STP-fördröjning på %1$s

en: Unable to set STP delay on %1$s on this platform
sv: Kan inte sätta STP-fördröjningen på %1$s på denna plattform

en: Unable to set STP on %1$s on this platform
sv: Kan inte sätta STP på %1$s på denna plattform

en: Unable to set XATTR %1$s on %2$s
sv: Kan inte sätta XATTR %1$s på %2$s

en: Unable to set a VF MAC on this platform
sv: Kan inte sätta en VF MAC på denna plattform

en: Unable to set a VF VLAN on this platform
sv: Kan inte sätta ett VF VLAN på denna plattform

en: Unable to set a VF config on this platform
sv: Kan inte sätta en VF-konfiguration på denna plattform

en: Unable to set agent close-on-exec flag
sv: Kan inte sätta agentens stäng-vid-exec-flagga

en: Unable to set autostart on '%1$s': %2$s
sv: Kan inte sätta autostart på ”%1$s”: %2$s

en: Unable to set backing file %1$s
sv: Kan inte sätta den bakomliggande filen %1$s

en: Unable to set bandwidth for interface because device name is unknown
sv: Kan inte ställa in bandbredden för gränssnittet för att enhetsnamnet är okänt

en: Unable to set bridge %1$s %2$s via ioctl
sv: Kan inte sätta bryggan %1$s %2$s med ioctl

en: Unable to set bridge %1$s port %2$s %3$s to %4$s
sv: Kan inte sätta bryggan %1$s port %2$s %3$s till %4$s

en: Unable to set bridge port isolated on this platform
sv: Kan inte sätta bryggportens isolerad på denna plattform

en: Unable to set bridge port learning on this platform
sv: Kan inte sätta bryggportens lärande på denna plattform

en: Unable to set bridge port unicast_flood on this platform
sv: Kan inte sätta bryggportens unicast_flood på denna plattform

en: Unable to set bridge vlan_filtering on this platform
sv: Kan inte sätta bryggans vlan_filtering på denna plattform

en: Unable to set cloexec flag
sv: Kan inte sätta flaggan cloexec

en: Unable to set close-on-exec flag
sv: Kan inte sätta stäng-vid-exec-flagga

en: Unable to set console file descriptor non-blocking
sv: Kan inte sätta konsolens filbeskrivare ickeblockerande

en: Unable to set copy-on-write state on '%1$s' to '%2$s'
sv: Kan inte sätta tillståndet kopiera-vid-skrivning på ”%1$s” till ”%2$s”

en: Unable to set interface parameters
sv: Kan inte sätta gränssnittsparametrar

en: Unable to set launch security state
sv: Kan inte sätta uppstartssäkerhetstillstånd

en: Unable to set monitor close-on-exec flag
sv: Kan inte sätta övervakarens stäng-vid-exec-flagga

en: Unable to set net device config on this platform
sv: Kan inte sätta konfigurationen av nätenheter på denna plattform

en: Unable to set network bandwidth on direct interfaces
sv: Kan inte sätta nätverksbandbredden på direkta gränssnitt

en: Unable to set non-blocking mode
sv: Kan inte sätta ickeblockerande läge

en: Unable to set pipes to non-blocking
sv: Kan inte sätta rör till ickeblockerande

en: Unable to set port profile on direct interfaces
sv: Kan inte sätta portprofilen på direkta gränssnitt

en: Unable to set qos configuration on port %1$s: %2$s
sv: Kan inte sätta qos-konfigurationen på port %1$s: %2$s

en: Unable to set queue configuration on port %1$s: %2$s
sv: Kan inte sätta kökonfigurationen på port %1$s: %2$s

en: Unable to set socket reuse addr flag
sv: Kan inte sätta flaggan för uttagets adressåteranvändning

en: Unable to set tap device %1$s to persistent
sv: Kan inte sätta tap-enheten %1$s till beständig

en: Unable to set thread local identity
sv: Kan inte sätta trådlokal identitet

en: Unable to set thread local variable
sv: Kan inte sätta en trådlokal variabel

en: Unable to set vlan configuration on port %1$s: %2$s
sv: Kan inte sätta vlan-konfigurationen på port %1$s: %2$s

en: Unable to set x509 CA certificate: %1$s: %2$s
sv: Kan inte sätta x509 CA-certifikat: %1$s: %2$s

en: Unable to set x509 certificate revocation list: %1$s: %2$s
sv: Kan inte sätta x509 certifikatåterkallandelista: %1$s: %2$s

en: Unable to set x509 key and certificate: %1$s, %2$s: %3$s
sv: Kan inte sätta x509-nyckel och -certfikat: %1$s, %2$s: %3$s

en: Unable to split FD list '%1$s'
sv: Kan inte dela FD-listan ”%1$s”

en: Unable to start event thread: %1$s
sv: Kan inte starta händelsetråd: %1$s

en: Unable to start mediated device: %1$s
sv: Kan inte starta en medierad enhet: %1$s

en: Unable to stat %1$p
sv: Kan inte ta status på %1$p

en: Unable to stat %1$s
sv: Misslyckades med att ta status på %1$s

en: Unable to stat bind source %1$s
sv: Kan inte ta status på bindningskällan %1$s

en: Unable to stat bind target %1$s
sv: Kan inte ta status på bindningsmålet %1$s

en: Unable to stat: %1$s
sv: Kan inte ta status: %1$s

en: Unable to symlink directory %1$s to %2$s
sv: Kan inte symlänka katalogen %1$s till %2$s

en: Unable to thaw all processes
sv: Kan inte töa alla processer

en: Unable to thaw filesystems
sv: Kan inte töa filsystem

en: Unable to truncate %1$s
sv: Kan inte hugga av %1$s

en: Unable to umount %1$s
sv: Kan inte avmontera %1$s

en: Unable to unbind the virtual port %1$s from Midonet
sv: Kan inte binda upp den virtuella porten %1$s från Midonet

en: Unable to undefine mediated device: %1$s
sv: Kan inte avdefineria en medierad enhet: %1$s

en: Unable to unlink %1$s
sv: Kan inte avlänka %1$s

en: Unable to unlink path '%1$s'
sv: Kan inte avlänka sökvägen ”%1$s”

en: Unable to unregister machine
sv: Kan inte avregistrera maskinen

en: Unable to update server's tls related files.
sv: Kan inte uppdatera serverns tls-relaterade filer.

en: Unable to validate doc against %1$s
    %2$s
sv: Kan inte validera dokumentationen mot %1$s
    %2$s

en: Unable to verify TLS peer: %1$s
sv: Kan inte verifiera TLS-motparten: %1$s

en: Unable to verify client certificate %1$s against CA certificate %2$s
sv: Kan inte verifiera klientcertifikatet %1$s mot CA-certifikatet %2$s

en: Unable to verify server certificate %1$s against CA certificate %2$s
sv: Kan inte verifiera servercertifikatet %1$s mot CA-certifikatet %2$s

en: Unable to wait for child process
sv: Kan inte vänta på barnprocessen

en: Unable to wait on agent socket condition
sv: Kan inte vänta på agentuttagvillkoret

en: Unable to wait on epoll
sv: Kan inte vänta på epoll

en: Unable to wait on monitor condition (vm='%1$s')
sv: Kan inte vänta på övervarkarvillkoret (vm=”%1$s”)

en: Unable to wait on parent process
sv: Kan inte vänta på föräldraprocessen

en: Unable to watch epoll FD
sv: Kan inte bevaka epoll-FB

en: Unable to watch host console PTY
sv: Kan inte bevaka värdkonsol-PTY

en: Unable to write %1$s
sv: Kan inte skriva %1$s

en: Unable to write '%1$s' to '%2$s'
sv: Kan inte skriva ”%1$s” till ”%2$s”

en: Unable to write pid file '%1$s/%2$s.pid'
sv: Kan inte skriva pid-filen: ”%1$s/%2$s.pid”

en: Unable to write to %1$s
sv: Kan inte skriva till %1$s

en: Unable to write to '%1$s'
sv: Kan inte skriva till ”%1$s”

en: Unable to write to agent
sv: Kan inte skriva till agenten

en: Unable to write to container pty
sv: Kan inte skriva till behållar-pty

en: Unable to write to domain logfile
sv: Kan inte skriva till domänloggfilen

en: Unable to write to file %1$s
sv: Kan inte skriva till filen %1$s

en: Unable to write to file '%1$s'
sv: Kan inte skriva till filen ”%1$s”

en: Unable to write to monitor
sv: Kan inte skriva till övervakaren

en: Unable to write to: %1$s
sv: Kan inte skriva till: %1$s

en: Unbounded
sv: Obegränsad

en: Unconfined guests are not allowed on this host
sv: Obegränsade gäster är inte tillåtna på denna värd

en: Undefine a given network filter.
sv: Avdefiniera ett angivet nätverksfilter.

en: Undefine a secret.
sv: Avdefiniera en hemlighet.

en: Undefine an inactive domain, or convert persistent to transient.
sv: Avdefiniera en inaktiv domän, eller konvertera varaktig till transient.

en: Undefine an inactive node device
sv: Avdefiniera en inaktiv nodenhet

en: Undefine the configuration for a persistent network.
sv: Avdefiniera konfigurationen för ett varaktigt nätverk.

en: Undefine the configuration for an inactive pool.
sv: Avdefiniera konfigurationen för en inaktiv pool.

en: Undefined
sv: Odefinierad

en: Undefined node device '%1$s'
sv: Avdefinierade nodenheten ”%1$s”

en: Undefines the configuration for an inactive node device
sv: Avdefinierar konfigurationen för en inaktiv nodenhet

en: Unexpected CPU fallback value: %1$d
sv: Oväntat CPU-värde att falla tillbaka på: %1$d

en: Unexpected CPU feature policy %1$d
sv: Oväntad CPU-funktionspolicy %1$d

en: Unexpected CPU match policy %1$d
sv: Oväntad CPU-matchningspolicy %1$d

en: Unexpected CPU mode %1$d
sv: Oväntat CPU-läge %1$d

en: Unexpected HTTP response code %1$lu
sv: Oväntad HTTP-svarskod %1$lu

en: Unexpected HTTP response during %1$s: %2$d
sv: Oväntat HTTP-svar under %1$s: %2$d

en: Unexpected IDE controller model %1$d
sv: Oväntad IDE-styrenhetsmodell %1$d

en: Unexpected JSON format: %1$s
sv: Oväntat JSON-format %1$s

en: Unexpected JSON reply '%1$s'
sv: Oväntat JSON-svar ”%1$s”

en: Unexpected LXC URI path '%1$s', try lxc:///system
sv: Oväntad LXC URI-sökväg ”%1$s”, prova lxc:///system

en: Unexpected PCI controller model %1$d
sv: Oväntad PCI-styrenhetsmodell %1$d

en: Unexpected QEMU agent still active during domain deletion
sv: Oväntad QEMU-agent som fortfarande är aktiv när domänen raderas

en: Unexpected QEMU monitor still active during domain deletion
sv: Oväntad QEMU-övervakare som fortfarande är aktiv när domänen raderas

en: Unexpected SCSI controller model %1$d
sv: Oväntad SCSI-styrenhetsmodell %1$d

en: Unexpected Virtuozzo URI path '%1$s', try vz:///system
sv: Oväntad Virtuozzo URI-sökväg ”%1$s”, prova vz:///system

en: Unexpected address type for '%1$s'
sv: Oväntad adresstyp för ”%1$s”

en: Unexpected bhyve URI path '%1$s', try bhyve:///system
sv: Oväntad bhyve URI-sökväg ”%1$s”, prova bhyve:///system

en: Unexpected boot device type %1$i
sv: Oväntad startenhetstyp %1$i

en: Unexpected confirm code '%1$c' from parent
sv: Oväntad bekräftelsekod ”%1$c” från föräldern

en: Unexpected dconnuri parameter with non-peer2peer migration
sv: Oväntad parameter dconnuri med ej peer2peer-migrering

en: Unexpected device type %1$d
sv: Oväntad enhetstypen %1$d

en: Unexpected disk sgio mode '%1$d'
sv: Oväntat disk-sgio-läge ”%1$d”

en: Unexpected driver type '%1$s' opened
sv: Oväntad drivrutinstyp ”%1$s” öppnad

en: Unexpected element '%1$s' in CPU map '%2$s'
sv: Oväntat element ”%1$s” i CPU-avbildning ”%2$s”

en: Unexpected event thread still active during domain deletion
sv: Oväntad händelsetråd som fortfarande är aktiv när domänen raderas

en: Unexpected filesystem type %1$s
sv: Oväntad filsystemstyp %1$s

en: Unexpected format for mdevctl response
sv: Oväntat format på mdevctl-svaret

en: Unexpected hostdev mode %1$d
sv: Oväntat hostdev-läge %1$d

en: Unexpected lock parameters for disk resource
sv: Ovändade låsparametrar för diskresursen

en: Unexpected message proc %1$d != %2$d
sv: Oväntad meddelande-proc %1$d ≠ %2$d

en: Unexpected message serial %1$d != %2$d
sv: Oväntad meddelandeserienummer %1$d ≠ %2$d

en: Unexpected message status %1$d
sv: Oväntad meddelandestatus %1$d

en: Unexpected message status %1$u
sv: Oväntad meddelandestatus %1$u

en: Unexpected message type %1$d
sv: Oväntad meddelandetyp %1$d

en: Unexpected message type %1$u
sv: Oväntad meddelandetyp %1$u

en: Unexpected message type: %1$d
sv: Oväntad meddelandetyp: %1$d

en: Unexpected network port type %1$s
sv: Oväntad nätverksporttyp %1$s

en: Unexpected output of cloud-hypervisor binary
sv: Oväntad utdata från moln-hypervisor-binären

en: Unexpected parameter %1$s for lease resource
sv: Oväntad parameter %1$s till lease-resursen

en: Unexpected parameter %1$s for object
sv: Oväntad parameter %1$s till objektet

en: Unexpected parameters for disk resource
sv: Ovändade parametrar till diskresursen

en: Unexpected product line
sv: Oväntad produktrad

en: Unexpected protocol %1$d
sv: Oväntat protokoll %1$d

en: Unexpected response from CH: %1$d
sv: Oväntat svar från CH: %1$d

en: Unexpected root filesystem without loop device
sv: Oväntat rotfilsystem utan slingenhet

en: Unexpected rule protocol %1$d
sv: Oväntat regelprotokoll %1$d

en: Unexpected server name '%1$s' during restart
sv: Oväntat servernamn ”%1$s” under omstart

en: Unexpected signal received: %1$d
sv: Oväntad signal mottagen: %1$d

en: Unexpected state of feature '%1$s'
sv: Oväntat tillstånd på funktionen ”%1$s”

en: Unexpected stream hole
sv: Ovänta strömhål

en: Unexpected volume path format: %1$s
sv: Oväntat format på volymsökväg: %1$s

en: Unexpectedly got a network port without a network bridge
sv: Fick oväntat en nätverksport utan en nätverksbrygga

en: Unexpectedly got a network port without a plug
sv: Fick oväntat en nätverksport utan en plugg

en: Unix Socket backend is not supported by this version of ch.
sv: Unixuttagsbakänden stödjs inte av denna version av ch.

en: Unix file descriptors not supported on this platform
sv: Unix-filbeskrivare stödjs inte på denna plattform

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown CPU feature %1$s
sv: Okänd CPU-funktion %1$s

en: Unknown CPU mode: %1$X
sv: Okänt CPU-läge: %1$X

en: Unknown CPU mode: %1$s
sv: Okänt CPU-läge: %1$s

en: Unknown CPU model %1$s
sv: Okänd CPU-modell %1$s

en: Unknown CPU vendor %1$s
sv: Okänd CPU-leverantör %1$s

en: Unknown Command '%1$i'
sv: Okänt kommando ”%1$i”

en: Unknown Error
sv: Okänt fel

en: Unknown IP address data source %1$d
sv: Okänd IP-adressdatakälla %1$d

en: Unknown JSON reply '%1$s'
sv: Okänt JSON-svar ”%1$s”

en: Unknown LXC namespace source '%1$s'
sv: Okänd LXC-namnrymdskälla ”%1$s”

en: Unknown PCI header type '%1$d' for device '%2$s'
sv: Okänd PCI-huvudtyp ”%1$d” för enheten ”%2$s”

en: Unknown Partition Type, requires build --overwrite
sv: Okänd partitionstyp, förutsätter bygge --overwrite

en: Unknown QEMU arch %1$s
sv: Okänd QEMU-arkitektur %1$s

en: Unknown QEMU device for '%1$s' controller
sv: Okänd QEMU-enhet för styrenheten ”%1$s”

en: Unknown SCSI controller model %1$s
sv: Okänd SCSI-styrenhetsmodell %1$s

en: Unknown URI parameter '%1$s'
sv: Okänd URI-parameter ”%1$s”

en: Unknown acpi table type: %1$s
sv: Okänd acpi-tabelltyp %1$s

en: Unknown adapter type: %1$X
sv: Okänd adaptertyp: %1$X

en: Unknown architecture %1$s
sv: Okänd arkitektur %1$s

en: Unknown async job type %1$s
sv: Okänd async-jobbtyp %1$s

en: Unknown autostart mode: %1$X
sv: Okänd autostartläge: %1$X

en: Unknown blkio parameter %1$s
sv: Okänd blkio-parameter %1$s

en: Unknown cache type '%1$s'
sv: Okänd cache-typ ”%1$s”

en: Unknown calculation mode '%1$s'
sv: Okänt beräkningsläge ”%1$s”

en: Unknown cgroup controller '%1$s'
sv: Okänd cgroup-hanterare ”%1$s”

en: Unknown char device type: %1$d
sv: Okänd teckenenhetstyp: %1$d

en: Unknown compatibility mode %1$s
sv: Okänd kompatibilietsläge %1$s

en: Unknown controller type %1$d
sv: Okänd styrenhetstyp %1$d

en: Unknown core size '%1$s'
sv: Okänd kärnstorlek ”%1$s”

en: Unknown crypto hash %1$d
sv: Okänd kryptokontrollsumma %1$d

en: Unknown data source '%1$s'
sv: Okänd datakälla ”%1$s”

en: Unknown dirty page rate calculation mode: %1$s
sv: Okänt beräkningsläge för hastigheten för smutsiga sidor: %1$s

en: Unknown dirty rate status: %1$s
sv: Okänd status för smutshastigheten: %1$s

en: Unknown disk bus: %1$X
sv: Okänd diskbuss: %1$X

en: Unknown disk name '%1$s' and no address specified
sv: Okänt disknamn ”%1$s” och ingen adress angiven

en: Unknown domain type: %1$X
sv: Okänd domäntyp: %1$X

en: Unknown driver name '%1$s'
sv: Okänt drivrutinsnamn ”%1$s”

en: Unknown driver type %1$s
sv: Okänd drivrutinstyp %1$s

en: Unknown enable type %1$d in network
sv: Okänd aktiveringstyp %1$d i nätverket

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Unknown error value
sv: Okänt felvärde

en: Unknown family %1$d
sv: Okänd familj %1$d

en: Unknown firewall layer %1$d
sv: Okänt brandväggslager %1$d

en: Unknown forward type %1$d in network '%2$s'
sv: Okänd vidarebefordranstyp %1$d i nätverket ”%2$s”

en: Unknown forwardPlainNames type %1$d in network
sv: Okänd forwardPlainNames-typ %1$d i nätverket

en: Unknown input device type
sv: Okänd typ av inmatningsenhet

en: Unknown invocation state
sv: Okänt anropstillstånd

en: Unknown job
sv: Okänt jobb

en: Unknown job phase %1$s
sv: Okänd jobbfas %1$s

en: Unknown job type %1$s
sv: Okänd jobbtyp %1$s

en: Unknown localOnly type %1$d in network
sv: Okänd localOnly-typ %1$d i nätverket

en: Unknown lock manager object type %1$d
sv: Okänd objekttyp för låshanterare %1$d

en: Unknown lock manager object type %1$d for domain lock object
sv: Okänd objekttyp för låshanterare %1$d för domänlåsobjektet

en: Unknown migration cookie feature %1$s
sv: Okänd funktion för migreringskaka %1$s

en: Unknown mode %1$s value, expecting 'acpi', 'agent', 'initctl', 'signal' or 'paravirt'
sv: Okänt lägesvärde %1$s, ”acpi”, ”agent”, ”initctl”, ”signal” eller ”paravirt” förväntades

en: Unknown mode %1$s value, expecting 'acpi', 'agent', 'initctl', 'signal', or 'paravirt'
sv: Okänt lägesvärde %1$s, ”acpi”, ”agent”, ”initctl”, ”signal” eller ”paravirt” förväntades

en: Unknown model type '%1$s'
sv: Okänd modelltyp ”%1$s”

en: Unknown namespace: %1$s
sv: Okänd namnrymd: ”%1$s”

en: Unknown parameter %1$s
sv: Okänd parameter %1$s

en: Unknown parameter type
sv: Okänd parametertyp

en: Unknown protocol '%1$s'
sv: Okänt protokoll ”%1$s”

en: Unknown qemu capabilities flag %1$s
sv: Okänd flagga för qemu-förmågor %1$s

en: Unknown release: %1$s
sv: Okänd utgåva: %1$s

en: Unknown remote mode '%1$s'
sv: Okänt fjärrläge ”%1$s”

en: Unknown return code
sv: Okänd returkod

en: Unknown sched_core value %1$s
sv: Okänt sched_core-värde %1$s

en: Unknown serial type: %1$X
sv: Okänd serietyp: %1$X

en: Unknown slirp feature %1$s
sv: Okänd slirp-funktion %1$s

en: Unknown source type: '%1$s'
sv: Okänd källtyp: ”%1$s”

en: Unknown state of the remote server SSH key
sv: Okänt tillstånd för fjärsserverns SSH-nyckel

en: Unknown stdio handler %1$s
sv: Okänd stdio-hanterare %1$s

en: Unknown storage type: '%1$s'
sv: Okänd lagringstyp: ”%1$s”

en: Unknown stub driver configured for PCI device %1$s
sv: Okänd stubbdrivrutin konfigurerad för PCI-enheten %1$s

en: Unknown suspend target: %1$u
sv: Okänt sovmål: %1$u

en: Unknown taint flag %1$s
sv: Okänd fläckningsflagga %1$s

en: Unknown uri scheme: '%1$s'
sv: Okänt uri-schema: ”%1$s”

en: Unknown value '%1$s' for %2$s
sv: Okänt värde ”%1$s” på %2$s

en: Unknown value '%1$s' for %2$s 'type' property
sv: Okänt värde ”%1$s” på %2$s egenskap ”type”

en: Unknown value '%1$s' for AnyType 'type' property
sv: Okänt värde ”%1$s” på AnyType-egenskapen ”type”

en: Unknown value '%1$s' for xsd:boolean
sv: Okänt värde ”%1$s” på xsd:boolean

en: Unknown vendor %1$s referenced by CPU model %2$s
sv: Okänd leverantör %1$s refererad av CPU-modell %2$s

en: Unknown virDomainControllerPCIModelName value: %1$d
sv: Okänd värde på virDomainControllerPCIModelName: %1$d

en: Unmanaged PCI device %1$s must be manually detached from the host
sv: Ohanterad PCI-enhet %1$s måste manuellt kopplas från värden

en: Unnkown proxy type '%1$s'
sv: Okänd proxy-typ ”%1$s”

en: Unpaused
sv: Avpausad

en: Unrecognized controller type %1$d
sv: Okänd styrenhetstyp %1$d

en: Unrecognized disk label found, requires build
sv: Okänd disketikett funnen, kräver bygge

en: Unrecognized family '%1$s' in network '%2$s'
sv: Okänd familj ”%1$s” i nätverket ”%2$s”

en: Unrecognized firewalld backend type: %1$s
sv: Okänd bakändestyp till firewalld: %1$s

en: Unrecognized value in %1$s: %2$s
sv: Okänt värde i %1$s: %2$s

en: Unsafe migration
sv: Osäker migrering

en: Unsafe migration: %1$s
sv: Osäker migrering: %1$s

en: Unsupported <bandwidth> element in network '%1$s' in portgroup '%2$s' with forward mode='%3$s'
sv: Ej stött element <bandwidth> i nätverket ”%1$s” i portgruppen ”%2$s” med vidarebefordransläge=”%3$s”

en: Unsupported <dns> element in network %1$s with forward mode='%2$s'
sv: Ej stött element <dns> i nätverket %1$s med vidarebefordransläge=”%2$s”

en: Unsupported <domain> element in network %1$s with forward mode='%2$s'
sv: Ej stött element <domain> i nätverket %1$s med vidarebefordransläge=”%2$s”

en: Unsupported <ip> element in network %1$s with forward mode='%2$s'
sv: Ej stött element <ip> i nätverket %1$s med vidarebefordransläge=”%2$s”

en: Unsupported <mac> element in network %1$s with forward mode='%2$s'
sv: Ej stött element <mac> i nätverket %1$s med vidarebefordransläge=”%2$s”

en: Unsupported <tftp> element in an IPv6 element in network '%1$s'
sv: Ej stött element <tftp> i ett IPv6-element i nätverket ”%1$s”

en: Unsupported IP address data source %1$d
sv: Ej stödd IP-adressdatakälla %1$d

en: Unsupported NUMA memory placement mode '%1$s'
sv: Ej stött läge för NUMA-minnesplacering ”%1$s”

en: Unsupported NUMA memory tuning mode '%1$s'
sv: Ej stött läge för NUMA-minnestrimning ”%1$s”

en: Unsupported Network type %1$d
sv: Ej stödd nätverkstyp %1$d

en: Unsupported OS type: %1$s
sv: OS-typen %1$s stödjs inte

en: Unsupported PCI Express root controller
sv: Ej stödd PCI-Express rotstyrenhet

en: Unsupported PCR banks '%1$s'
sv: Ej stödda PCR-bankar ”%1$s”

en: Unsupported SCSI controller address type '%1$d'
sv: Ej stödd adresstyp för SCSI-styrenhet ”%1$d”

en: Unsupported SCSI controller model %1$s
sv: Ej stödd SCSI-styrenhetsmodell %1$s

en: Unsupported SCSI controller model '%1$d'
sv: Ej stödd SCSI-styrenhetsmodell ”%1$d”

en: Unsupported SMBIOS mode '%1$s'
sv: Ej stött SBMIOS-läge ”%1$s”

en: Unsupported URI scheme '%1$s'
sv: Ej stött URI-schema ”%1$s”

en: Unsupported VPD field access type '%1$s'
sv: Ej stödd VPD-fältåtkomsttyp ”%1$s”

en: Unsupported action: %1$s
sv: Åtgärd som inte stödjs: %1$s

en: Unsupported address family %1$d Only IPv4 or IPv6 default gateway
sv: Ej stödd adressfamilj %1$d Endast IPv4 eller IPv6 som standard-gateway

en: Unsupported address type '%1$s' with mediated device model '%2$s'
sv: Ej stödd adresstyp ”%1$s” med förmedlad enhetsmodell ”%2$s”

en: Unsupported address type for character device
sv: Ej stödd adrestyp för teckenenhet

en: Unsupported algorithm '%1$s'
sv: Ej stödd algoritm ”%1$s”

en: Unsupported boot device type: '%1$s'
sv: Startenhetstypen stödjs inte: ”%1$s”

en: Unsupported boot order configuration
sv: Ej stödd startordningskonfiguration

en: Unsupported bus type '%1$s'
sv: Busstypen ”%1$s” stödjs inte

en: Unsupported bus type '%1$s' for %2$s
sv: Ej stödd busstyp ”%1$s” för %2$s

en: Unsupported bus type '%1$s' for device type '%2$s'
sv: Ej stödd busstyp ”%1$s” för enhetstypen ”%2$s”

en: Unsupported capacity-to-allocation relation
sv: Ej stödd relation kapacetet-till-allokering

en: Unsupported character device TCP protocol '%1$s'
sv: Ej stött TCP-protokoll för teckenenhet ”%1$s”

en: Unsupported character device type '%1$s'
sv: Ej stödd teckenenhetstyp ”%1$s”

en: Unsupported codeset '%1$d'
sv: Ej stödd koduppsättning ”%1$d”

en: Unsupported compression method '%1$s'
sv: Ej stödd komprimeringsmetod ”%1$s”

en: Unsupported config format '%1$s'
sv: Konfigurationsformatet stödjs inte ”%1$s”

en: Unsupported config type %1$s
sv: Konfigurationstypen stödjs inte %1$s

en: Unsupported configuration
sv: Ej stödd konfiguration

en: Unsupported controller model: %1$s
sv: Ej stödd styrenhetsmodell: %1$s

en: Unsupported controller type
sv: Ej stödd styrenhetstyp

en: Unsupported controller type %1$s
sv: Ej stödd styrenhetstyp %1$s

en: Unsupported controller type: %1$s
sv: Ej stödd styrenhetstyp: %1$s

en: Unsupported device type
sv: Enhetstyp som inte stödjs

en: Unsupported device type %1$d
sv: Enhetstypen %1$d stödjs inte

en: Unsupported device type '%1$s'
sv: Enhetstypen ”%1$s” stödjs inte

en: Unsupported device-mapper version. Expected %1$d got %2$d
sv: Ej stödd enhetsavbildarversion (device mapper). %1$d förväntades men fick %2$d

en: Unsupported disk address type
sv: Ej stödd diskadresstyp

en: Unsupported disk address type '%1$s'
sv: Diskadresstypen ”%1$s” stödjs inte

en: Unsupported disk bus
sv: Ej stödd diskbuss

en: Unsupported disk bus type %1$s
sv: Diskbusstypen %1$s stödjs inte

en: Unsupported disk device type '%1$s'
sv: Diskenhettypen ”%1$s” stödjs inte

en: Unsupported disk type
sv: Disktypen stödjs inte

en: Unsupported disk type %1$d
sv: Disktypen %1$d stödjs inte

en: Unsupported format of disk %1$s
sv: Ej stött format på disken %1$s

en: Unsupported forward mode '%1$s'
sv: Ej stött fidarebefordransläge ”%1$s”

en: Unsupported graphics type '%1$s'
sv: Grafiktypen ”%1$s” stödjs inte

en: Unsupported host device mode %1$s
sv: Värdenhetsläget %1$s stödjs inte

en: Unsupported host device type %1$s
sv: Värdenhetstypen ”%1$s” stödjs inte

en: Unsupported hostdev mode %1$s
sv: Värdenhetsläget %1$s stödjs inte

en: Unsupported hostdev type %1$s
sv: Värdenhetstypen %1$s stödjs inte

en: Unsupported interface '%1$s' for TPM 1.2
sv: Ej stött gränssnitt ”%1$s” för TPM 1.2

en: Unsupported listen type
sv: Ej stödd lyssningstyp

en: Unsupported loader format '%1$s'
sv: Ej stött laddformat ”%1$s”

en: Unsupported migration cookie feature %1$s
sv: Ej stödd funktion för migreringskaka %1$s

en: Unsupported net type %1$s
sv: Nättypen %1$s stödjs inte

en: Unsupported net type '%1$s'
sv: Nättypen ”%1$s” stödjs inte

en: Unsupported network block protocol '%1$s'
sv: Ej stött nätverksblockprotokoll ”%1$s”

en: Unsupported network type %1$s
sv: Nätverkstypen %1$s stödjs inte

en: Unsupported network-wide <bandwidth> element in network %1$s with forward mode='%2$s'
sv: Ej stött nätverksövergripande element <bandwidth> i nätverket %1$s med vidarebefordransläge=”%2$s”

en: Unsupported null storage bus
sv: Ej stödd null-lagringsbuss

en: Unsupported numatune mode '%1$d'
sv: Ej stött numatune-läge ”%1$d”

en: Unsupported numatune placement '%1$d'
sv: Ej stödd numatune-placering ”%1$d”

en: Unsupported nvram format '%1$s'
sv: Ej stött nvram-format ”%1$s”

en: Unsupported object type %1$d
sv: Objekttyp %1$d stödjs inte

en: Unsupported resctrl monitor type
sv: Ej stödd resctrl-övervakningstyp

en: Unsupported root filesystem type %1$s
sv: Ej stödd rotfilsystemstyp %1$s

en: Unsupported scheme in disks URI: %1$s
sv: Ej stött schema i disk-URI:er: %1$s

en: Unsupported spicevmc target name '%1$s'
sv: Ej stött spicevmc-målnamn ”%1$s”

en: Unsupported storage type %1$s, the only supported type is %2$s
sv: Ej stödd lagringstyp %1$s, den enda stödda typen är %2$s

en: Unsupported vbox device type: %1$d
sv: Vbox-enhetstypen %1$d stödjs inte

en: Unsupported video device type '%1$s'
sv: Videoenhetstypen ”%1$s” stödjs inte

en: Unsupported virt type
sv: Ej stödd virt-typ

en: Unsupported volume format '%1$s'
sv: Volymformatet ”%1$s” stödjs inte

en: Unused
sv: Oanvänd

en: Unusual value in %1$s/devices/%2$s/class: %3$s
sv: Ovanligt värde i %1$s/devices/%2$s/class: %3$s

en: Update a active and/or inactive node device
sv: Uppdatera en aktiv och/eller inaktiv nodenhet

en: Update device from an XML <file>.
sv: Uppdatera enhet från en XML <fil>.

en: Update the media
sv: Uppdatera mediumet

en: Update values of a memory device of a domain
sv: Uppdatera värden för en domäns minnesenhet

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Updated network %1$s live state
sv: Uppdaterade nätverket %1$s aktivitetstillstånd

en: Updated network %1$s persistent config
sv: Uppdaterade nätverket %1$s varaktighetskonfiguration

en: Updated network %1$s persistent config and live state
sv: Uppdaterade nätverket %1$s varaktighetkonfiguration och aktivitetstillstånd

en: Updated node device %1$s live state
sv: Uppdaterade nodenheten %1$s live-tillstånd

en: Updated node device %1$s persistent config
sv: Uppdaterade nodenheten %1$s varaktighetskonfiguration

en: Updated node device %1$s persistent config and live state
sv: Uppdaterade nodenheten %1$s varaktighetskonfiguration och live-tillstånd

en: Updates on a running domain need VIR_DOMAIN_AFFECT_LIVE flag
sv: Uppdatering av en körande domän kräver flaggan VIR_DOMAIN_AFFECT_LIVE

en: Updates the configuration of a node device
sv: Uppdaterade konfigurationen för en nodenhet

en: Upgrade to a kernel supporting namespaces
sv: Uppgradera till en kärna som stödjer namnrymder

en: Upload file contents to a volume
sv: Ladda upp filinnehåll till en volym

en: Usage
sv: Användning

en: Usage of listen-address is forbidden when migration URI uses UNIX transport method
sv: Användning av lyssningsadresser är förbjuden när migrerings-URI:n använder UNIX-transportmetoden

en: Usage:
sv: Användning:

en: Usage:
      %1$s FILE
      %2$s { -v | -h }
    
    Extract Distinguished Name from a PEM certificate.
    The output is meant to be used in the tls_allowed_dn_list
    configuration option in the libvirtd.conf file.
    
      FILE            certificate file to extract the DN from
    
    options:
      -h | --help     display this help and exit
      -v | --version  output version information and exit
sv: Användning:
      %1$s FIL
      %2$s { -v | -h }
    
    Extrahera Distinguished Name från ett PEM-certifikat.
    Utdatan är avsedd att användas i konfigurationsalternativet
    tls_allowed_dn_list i filen libvirtd.conf.
    
      FIL             certifikatfil att extrahera DN:et ifrån
    
    flaggor:
      -h | --help     visa denna hjälp och avsluta
      -v | --version  skriv ut versionsinformation och avsluta

en: Usage: $program_name {start|stop|status|restart|condrestart|try-restart|reload|force-reload|gueststatus|shutdown}
sv: Användning: $program_name {start|stop|status|restart|condrestart|try-restart|reload|force-reload|gueststatus|shutdown}

en: Usage: %1$s FILENAME FD
sv: Användning: %1$s FILNAMN FB

en: Usage: %1$s add|old|del|init mac|clientid ip [hostname]
    Designed for use with 'dnsmasq --dhcp-script'
    Refer to man page of dnsmasq for more details'
sv: Användning: %1$s add|old|del|init mac|clientid ip [hostname]
    Gjort för användning med ”dnsmasq --dhcp-script”
    Referera till manualsidan för dnsmasq för fler detaljer

en: Use XML to start a full or incremental disk backup of a live domain, optionally creating a checkpoint
sv: Använd XML för att starta en fullständig eller inkrementell disksäkerhetskopia av en aktiv domän, eventuellt genom att skapa en kontrollpunkt

en: Use of 'parentaddr' element requires use of the adapter 'type'
sv: Användning av elementet ”parentaddr” kräver användningen av adaptern ”type”

en: Use of 'wwnn', 'wwpn', and 'parent' attributes requires use of the adapter 'type'
sv: Användning av attributen ”wwnn”, ”wwpn” och ”parent” kräver användning av adaptern ”type”

en: Use the guest agent to query authorized SSH keys for given user
sv: Använd gästagenten för att fråga om auktoriserae SSH-nycklar för den angivna användaren

en: Use the guest agent to query or set cpu state from guest's point of view
sv: Använd gästagenten för att fråga eller ställa in cpu-tillstånd från gästens synvinkel

en: Use the guest agent to query various information from guest's point of view
sv: Använd gästagenten för att fråga om diverse information från gästens synvinkel

en: Used memory:
sv: Använt minne:

en: User %1$s doesn't exist
sv: Användaren %1$s finns inte

en: User namespace support is recommended
sv: Stöd för användarnamnrymder rekommenderas

en: Username request failed
sv: Användarnamnsbegäran misslyckades

en: Using API: %1$s %2$d.%3$d.%4$d
sv: Använder API: %1$s %2$d.%3$d.%4$d

en: Using library: libvirt %1$d.%2$d.%3$d
sv: Använder biblioteket: libvirt %1$d.%2$d.%3$d

en: Uuid is null
sv: Uuid är null

en: V1 controller '%1$s' is not wanted, but '%2$s' is co-mounted
sv: V1-hanteraren ”%1$s” är inte önskad, men ”%2$s” är sammonterad

en: VF %1$d of PF '%2$s' is not bound to a net driver, so its MAC address cannot be set to %3$s
sv: VF %1$d för PF ”%2$s” är inte bunden till en nätdrivrutin, så dess MAC-adress kan inte sättas till %3$s

en: VFB %1$s too big for destination
sv: VFB %1$s är för stor för destinationen

en: VFIO AP device assignment is not supported by this version of QEMU
sv: Tilldelning av VFIO AP-enhet stödjs inte av denna version av QEMU

en: VFIO CCW device assignment is not supported by this version of QEMU
sv: Tilldelning av VFIO CCW-enhet stödjs inte av denna version av QEMU

en: VFIO PCI device assignment is not supported by this version of QEMU
sv: Tilldelning av VFIO PCI-enhet stödjs inte av denna version av QEMU

en: VFIO PCI device assignment is not supported by this version of qemu
sv: Tilldelning av VFIO PCI-enhet stödjs inte av denna version av qemu

en: VFIO device assignment is currently not supported on this system
sv: Tilldelning av VFIO-enhet stödjs för närvarande inte på detta system

en: VFIO device assignment is not available on this platform
sv: VFIO-enhetstilldelning är inte tillgänglig på denna plattform

en: VM disk source and snapshot disk source are not the same
sv: VM-diskkälla och ögonblicsbildskälla är inte samma

en: VM is already active
sv: VM:en är redan aktiv

en: VM is not defined
sv: VM:en är inte definierad

en: VMX entry '%1$s' contains unsupported scheme '%2$s'
sv: VMX-posten ”%1$s” innehåller ett schema ”%2$s” som inte stödjs

en: VMX entry '%1$s' doesn't contain a port part
sv: VMX-posten ”%1$s” innehåller inte en portdel

en: VMX entry 'annotation' contains invalid escape sequence
sv: VMX-posten ”annotation” innehåller ogiltiga kontrollsekvenser

en: VMX entry 'cpuid.coresPerSocket' smaller than 'numvcpus'
sv: VMX-posten ”cpuid.coresPerSocket” är mindre än ”numvcpus”

en: VMX entry 'firmware' has unknown value '%1$s'
sv: VMX-posten ”firmware” har ett okänt värde ”%1$s”

en: VMX entry 'name' contains invalid escape sequence
sv: VMX-posten ”name” innehåller en ogiltig flyktföljd

en: VMX entry 'sched.cpu.affinity' contains a %1$d, this value is too large
sv: VMX-posten ”sched.cpu.affinity” innehåller en %1$d, detta värde är för stort

en: VNC Password authentication not supported by bhyve
sv: VNC-lösenordsautenticering stödjs inte av bhyve

en: VNC password is %1$zu characters long, only 8 permitted
sv: VNC-lösenordet är %1$zu tecken långt, endast 8 är tillåtna

en: VNC power control is not available
sv: VNC-strömstyrning är inte tillgängligt

en: VNC supports connected='keep' only
sv: VNC stödjer endast connected='keep'

en: Value '%1$s' is not representable as %2$s
sv: Värdet ”%1$s” är inte representerbart som %2$s

en: Value '%1$s' is out of %2$s range
sv: Värdet ”%1$s” är utanför intervallet för %2$s

en: Value of cputune '%1$s' must be in range [%2$llu, %3$llu]
sv: Värdet på cputune ”%1$s” måste ligga i intervallet [%2$llu, %3$llu]

en: Variable value contains invalid character
sv: Variabelvärdet innehåller ogiltiga tecken

en: Verbose messages
sv: Utförliga meddelanden

en: Video adapters are not supported int containers.
sv: Videoadaptrar stödjs inte i behållare.

en: Virsh command line tool of libvirt %1$s
sv: Kommandoradsverktyget virsh från libvirt %1$s

en: Virt-admin command line tool of libvirt %1$s
sv: Kommandoradsverktyget virt-admin från libvirt %1$s

en: Virtual machines need to be saved
sv: Virtuella maskiner behöver sparas

en: Virtual network portgroups are not supported by vz driver.
sv: Virtuella nätversportsgrupper stödjs inte av drivrutinen vz.

en: Virtual port profile association not supported on this platform
sv: Virtuella portprofilassociationer stödjs inte på denna plattform

en: Vol %1$s cloned from %2$s
sv: Volym %1$s klonad från %2$s

en: Vol %1$s created
sv: Vol %1$s skapad

en: Vol %1$s created from %2$s
sv: Volym %1$s skapad från %2$s

en: Vol %1$s created from input vol %2$s
sv: Vol %1$s skapad från indata-vol %2$s

en: Vol %1$s deleted
sv: Vol %1$s raderad

en: Vol %1$s wiped
sv: Vol %1$s struken

en: Volume '%1$s' was not found in domain's definition.
sv: Volymen ”%1$s” finns inte i domänens definition.

en: Volume '%1$s'(%2$s) removed.
sv: Volymen ”%1$s” (%2$s) borttagen.

en: Volume name '%1$s' doesn't have expected format '<directory>/<file>'
sv: Volymnamnet ”%1$s” har inte det förväntade formatet ”<katalog>/<fil>”

en: Volume name '%1$s' has unsupported suffix, expecting '.vmdk'
sv: Volymnamnet ”%1$s” har ett suffix som inte stödjs, ”.vmdk” förväntades

en: Volume path '%1$s' did not start with parent pool source device name.
sv: Volymsökvägen ”%1$s” började inte med föräldrapoolens källenhetsnamn.

en: Volume path '%1$s' is a FIFO
sv: Volymsökvägen ”%1$s” är en FIFO

en: Volume path '%1$s' is a socket
sv: Volymsökvägen ”%1$s” är ett uttag

en: VxHS protocol accepts only one host
sv: VxHS-protokollet accepterar bara en värd

en: VxHS protocol is not supported with this QEMU binary
sv: VxHS-protokollet stödjs inte med denna QEMU-binär

en: WARN
sv: VARN

en: WS-Management fault during %1$s invocation: %2$s
sv: WS-Management-fel under anrop av %1$s: %2$s

en: Waiting for %d guests to shut down, %d seconds left\n
sv: Väntar på att %d gäster skall stängas av, %d sekunder kvar\n

en: Waiting for %d guests to shut down\n
sv: Väntar på att %d gäster skall stängas av\n

en: Waiting for guest %s to shut down, %d seconds left\n
sv: Väntar på att gästen %s skall stängas av, %d sekunder kvar\n

en: Waiting for guest %s to shut down\n
sv: Väntar på att gästen %s skall stängas av\n

en: Wakeup a domain that was previously suspended by power management.
sv: Väck upp en domän som tidigare sövdes av strömhanteringen.

en: Watchdog
sv: Vakthund

en: Welcome to %1$s, the administrating virtualization interactive terminal.
sv: Välkommen till %1$s, den interaktiva terminalen för administration av virtualisering.

en: Welcome to %1$s, the virtualization interactive terminal.
sv: Välkommen till %1$s, den interaktiva terminalen för virtualisering.

en: Wiping volume '%1$s'(%2$s) ...
sv: Stryker volymen ”%1$s” (%2$s) …

en: Write filtering of PCI device configuration space is not supported by qemu
sv: Skrivfiltrering av PCI-enhetskonfigurationsutrymme stödjs inte av qemu

en: Write of '%1$s' to '%2$s' during vport create/delete failed
sv: Att skriva ”%1$s” till ”%2$s” när vport skapades/raderades misslyckades

en: Write to '%1$s' to trigger host scan failed
sv: Att skriva till ”%1$s” för att utlösa en värdskanning misslyckades

en: Wrong MAC address
sv: Fel MAC-adress

en: Wrong XML element type %1$d
sv: Fel XML-elementtyp %1$d

en: Wrong address type for USB hub
sv: Fel adresstyp för USB-navet

en: Wrong length MAC address
sv: Fel längd på MAC-adressen

en: Wrong or no <model> 'type' attribute specified with <interface type='vhostuser'/>. vhostuser requires the virtio-net* frontend
sv: Fel eller inget <model>-attribut ”type” angivet med <interface type='vhostuser'/>. vhostuser kräver framänden virtio-net*

en: XBZRLE is active, but 'bytes' data was missing
sv: XBZRLE är aktivt, men ”bytes”-data saknades

en: XBZRLE is active, but 'cache-miss' data was missing
sv: XBZRLE är aktivt, men ”cache-miss”-data saknades

en: XBZRLE is active, but 'cache-size' data was missing
sv: XBZRLE är aktivt, men ”cache-size”-data saknades

en: XBZRLE is active, but 'overflow' data was missing
sv: XBZRLE är aktivt, men ”overflow”-data saknades

en: XBZRLE is active, but 'pages' data was missing
sv: XBZRLE är aktivt, men ”pages”-data saknades

en: XEN does not support device assignment mode '%1$s'
sv: XEN stödjer inte enhetstilldelingsläget ”%1$s”

en: XML description is invalid or not well formed
sv: XML-beskrivningen är ogiltig eller inte rätt utformad

en: XML document failed to validate against schema
sv: XML-dokumentet kunde inte validera mot schemat

en: XML document failed to validate against schema: %1$s
sv: XML-dokumentet kunde inte validera mot schemat %1$s

en: XML does not contain expected 'cpu' element
sv: XML innehåller inte ett förväntat ”cpu”-element

en: XML error: %1$s
sv: XML-fel: %1$s

en: XML file
sv: XML-fil

en: XML node doesn't contain text, expecting an %1$s value
sv: XML-noden innehåller inte text, ett %1$s-värde förväntas

en: XML node doesn't contain text, expecting an xsd:dateTime value
sv: XML-noden innehåller inte text, ett xsd:dateTime-värde förväntas

en: XPath evaluation of response for call to '%1$s' failed
sv: XPath-evaluering av svaret för anroptet av ”%1$s” misslyckades

en: Xen migration stream version '%1$d' is not supported on this host
sv: Xen-miigreringsström version ”%1$d” stödjs inte på denna värd

en: Xen only supports 'xenpv', 'xenpvh' and 'xenfv' machines
sv: Xen stödjer bara maskinerna ”xenpv”, ”xenpvh” och ”xenfv”

en: You are trying to remove a snapshot which does not exists
sv: Du försöker ta bort en ögonblicksbild som inte finns

en: You must map the root user of container
sv: Man måste avbilda behållarens root-användare

en: [--%1$s] <number>
sv: [--%1$s <nummer>]

en: [--%1$s] <string>
sv: [--%1$s <sträng>]

en: [--%1$s] <string>...
sv: [--%1$s] <sträng>…

en: a 'none' video type must be the only video device defined for the domain
sv: en videotyp ”none” måste vara den enda videoenheten som är definierad för domänen

en: a PCI slot is needed to connect a PCI controller model='%1$s', but none is available, and it cannot be automatically added
sv: ett PCI-uttag behövs för att ansluta en PCI-styrenhet modell=”%1$s”, men inget finns tillgängligt, och det kan inte läggas till automatiskt

en: a device with the same address already exists
sv: en enhet med samma adress finns redan

en: a different backing store cannot be specified.
sv: en annan bakomliggande lagring kan inte anges.

en: a different portgroup entry in network '%1$s' is already set as the default. Only one default is allowed.
sv: en annan portgruppspost i nätverket ”%1$s” är redan satt som standard. Endast ett standardvärde är tillåtet.

en: a maximum of two TPM devices is supported, one of them being a TPM Proxy device
sv: maximalt två TPM-enheter stödjs, där en av dem skall vara en TPM Proxy-enhet

en: a redefined checkpoint must have a name
sv: en omdefinierad kontrollpunkt måste ha ett namn

en: a redefined snapshot must have a name
sv: en omdefinierad ögonblicksbild måste ha ett namn

en: a secret with UUID %1$s already defined for use with %2$s
sv: en hemlighet med UUID %1$s är redan definierad för att användas med %2$s

en: a secret with UUID %1$s is already defined for use with %2$s
sv: en hemlighet med UUID %1$s är redan definierad för att användas med %2$s

en: a slirp-helper cannot be migrated
sv: en slirp-hjälpare kan inte migreras

en: abort active domain job
sv: avbryt ett aktivt domänjobb

en: abort on soft errors during migration
sv: avbryt vid mjuka fel under migreringen

en: abort the active job on the specified disk
sv: avbryt det aktiva jobbet på den angivna disken

en: absolute path must be used as block copy target
sv: en absolut sökväg måste användas som blockkopiemål

en: access denied
sv: åtkomst nekas

en: access denied by policy
sv: åtkomst nekas av policyn

en: access denied: %1$s
sv: åtkomst nekas: %1$s

en: active
sv: aktiv

en: active commit requested but '%1$s' is not active
sv: aktivt fastställande begärt men ”%1$s” är inte aktiv

en: active qemu domains require external disk snapshots; disk %1$s requested internal
sv: aktiva qemu-domäner kräver externa diskögonblicksbilder; disken %1$s begärde intern

en: adapter name to be used for underlying storage
sv: adapternamnet att använda för underliggande lagring

en: adapter parent scsi_hostN fabric_wwn to be used for underlying vHBA storage
sv: adapterföräldern scsi_hostN fabric_wwn att använda för underliggande vHBA-lagring

en: adapter parent scsi_hostN to be used for underlying vHBA storage
sv: adapterföräldern scsi_hostN att använda för underliggande vHBA-lagring

en: adapter parent scsi_hostN wwnn to be used for underlying vHBA storage
sv: adapterföräldern scsi_hostN wwnn att använda för underliggande vHBA-lagring

en: adapter parent scsi_hostN wwpn to be used for underlying vHBA storage
sv: adapterföräldern scsi_hostN wwpn att använda för underliggande vHBA-lagring

en: adapter wwnn to be used for underlying storage
sv: adapter-wwnn att användas för underliggande lagring

en: adapter wwpn to be used for underlying storage
sv: adapter-wwpn att användas för underliggande lagring

en: add a column showing parent checkpoint
sv: lägg till en kolumn som visar föräldrakontrollpunkten

en: add a column showing parent snapshot
sv: lägg till en kolumn som visar föräldraögonblicksbilden

en: add an IOThread to the guest domain
sv: lägg till en IOThread till gästdomänen

en: add backing chain information to block stats
sv: lägg till information om bakomliggade kedja till blockstatus

en: additionally display the type and device value
sv: visa dessutom typen och enhetsvärdet

en: address not supported for video type ramfb
sv: adressen stödjs inte för videotypen ramfb

en: address of disk device
sv: adressen till diskenheten

en: address of type '%1$s' is supported only for hostdevs
sv: adressen av typen ”%1$s” stödjs endast för hostdevs

en: address source: 'lease' or 'agent'
sv: adresskälla: ”lease” eller ”agent”

en: address source: 'lease', 'agent', or 'arp'
sv: adresskälla: ”lease”, ”agent” eller ”arp”

en: address type drive is not supported for bus '%1$s'
sv: adresstypens drivrutin stödjs inte för bussen ”%1$s”

en: address type='%1$s' not supported in hostdev interfaces
sv: adresstypen=”%1$s” stödjs inte i hostdev-gränssnitt

en: admin MAC can only be set for SR-IOV VFs, but %1$s is not a VF
sv: admin-MAC kan endast sättas för SR-IOV VF:er, men %1$s är inte en VF

en: affect current domain
sv: påverka den aktuella domänen

en: affect current state of network
sv: påverka det aktuella tillståndet för nätverket

en: affect current state of node device
sv: påverka det aktuella tillstånden hos en nodenhet

en: affect next boot
sv: påverka nästa uppstart

en: affect next network startup
sv: påverka nästa nätverksuppstart

en: affect next node device startup
sv: påverka nästa uppstart av nodenheten

en: affect running domain
sv: påverka den körande domänen

en: affect running network
sv: påverka det körande nätverket

en: affect running node device
sv: påverka en körande nodenhet

en: after reverting, change state to paused
sv: efter återställning, byt tillstånd till pausad

en: after reverting, change state to running
sv: efter återställning, byt tillstånd till körande

en: algorithm=%1$d is not supported
sv: algorithm=%1$d stödjs inte

en: all CPU models are accepted
sv: alla CPU-modeller accepteras

en: all vcpus must have either set or unset order
sv: alla vcpu:er måste ha antingen satt eller osatt ordning

en: allocate the new capacity, rather than leaving it sparse
sv: allokera den nya kapaciteten, istället för att lämna den gles

en: allocated netlink buffer is too small
sv: den allokerade netlink-bufferten är för liten

en: allow cloning to new name
sv: tillåt kloning till ett nytt namn

en: allow renaming an existing snapshot
sv: tillåt att byta namn på en befintlig ögonblicksbild

en: allow the resize to shrink the volume
sv: tillåt storleksändringen att krympa volymen

en: allow_disk_format_probing is no longer supported
sv: allow_disk_format_probing stödjs inte längre

en: already active
sv: redan aktiv

en: also print reason for the state
sv: skriv även orsaken till tillståndet

en: also set edited snapshot as current
sv: sätt även den redigerade ögonblicksbilden som aktuell

en: alter live configuration of running domain
sv: ändra den verksamma konfigureringen av en körande domän

en: alter persistent configuration, effect observed on next boot
sv: ändra den varraktiga konfigurationen, effekten syns efter nästa uppstart

en: always display names and MACs of interfaces
sv: visa alltid namn och MAC:er för gränssnitt

en: amount of data to download
sv: mängd data att hämta

en: amount of data to upload
sv: mängd data att skicka

en: an <auth> definition already found for disk source
sv: en <auth>-definition finns redan för diskkällan

en: an <encryption> definition already found for disk source
sv: en <encryption>-definition finns redan för diskkällan

en: an IOThread is already using iothread_id '%1$u'
sv: en IOThread använder redan iothread_id ”%1$u”

en: an os <type> must be specified
sv: en os-<type> måste anges

en: another backup job is already running
sv: ett annat säkerhetskopieringsjobb kör redan

en: another migration job is already running for domain '%1$s'
sv: ett annat migreringsjobb kör redan för domänen ”%1$s”

en: any configuration
sv: någon konfiguration

en: ap-domain value '%1$s' is out of range for '%2$s'
sv: ap-domänvärdet ”%1$s” är utanför intervallet för ”%2$s”

en: api error
sv: api-fel

en: apparmor_parser exited with error
sv: apparmor_parser avslutade med felkod

en: applyDHCPOnlyRules failed - spoofing not protected!
sv: applyDHCPOnlyRules misslyckades — lurendrejeri är inte skyddat!

en: architecture
sv: arkitektur

en: architecture from emulator '%1$s' doesn't match given architecture '%2$s'
sv: arkitekturen från emulatorn ”%1$s” stämmer inte med den angivna arkitekturen ”%2$s”

en: argument key '%1$s' is too short or malformed
sv: argumentnyckeln ”%1$s” är för kort eller felformad

en: argument key '%1$s' must not be negative
sv: argumentnyckeln ”%1$s” får inte vara negativ

en: argument key '%1$s' must not have null value
sv: argumentnyckeln ”%1$s” får inte ha null-värde

en: argument unsupported
sv: argumentet stödjs inte

en: argument unsupported: %1$s
sv: argumentet stödjs inte: %1$s

en: argument virt_type must not be NULL
sv: argumentet virt_type får inte vara NULL

en: arguments to echo
sv: argument till echo

en: array element '%1$zd' of '%2$zd' missing in guest-get-fsinfo 'disk' data
sv: vektorelementet ”%1$zd” till ”%2$zd” saknas i guest-get-fsinfo ”disk”-data

en: array element '%1$zd' of '%2$zd' missing in guest-get-fsinfo return data
sv: vektorelementet ”%1$zd” till ”%2$zd” saknas i guest-get-fsinfo returdata

en: array element missing in guest-get-disks return value
sv: vektorelement saknas i guest-get-disks returvärde

en: array element missing in guest-get-users return value
sv: vektorelement saknas i guest-get-users returvärde

en: array element missing in guest-get-vcpus return value
sv: vektorelement saknas i guest-get-vcpus returvärde

en: associate a FD with a domain
sv: associera en FB med en domän

en: asynchronous teardown is not available with this QEMU binary
sv: asynkron nedrivning är inte tillgängligt med denna QEMU-binär

en: at least 1 server is necessary in JSON backing definition for gluster volume
sv: åtminstone 1 server är i en bakomliggande JSON-definition för en glustervolym

en: at line %1$d: %2$s%3$s
    %4$s
sv: på rad %1$d: %2$s%3$s
    %4$s

en: at most 1 fd can be passed to qemu along with a command
sv: högst 1 fb kan skickas till qemu tillsammans med ett kommando

en: at most one CPU cache element may be specified
sv: högst ett CPU-cacheelement kan anges

en: ats driver option is only supported for virtio devices
sv: alternativet ats-drivrutin stödjs endast för virtio-enheter

en: attach device from an XML file
sv: anslut enhet från en XML-fil

en: attach disk device
sv: anslut diskenhet

en: attach network interface
sv: anslut nätverksgränssnitt

en: attach to console after creation
sv: anslut till konsolen efter skapandet

en: attach/detach vcpu or groups of threads
sv: koppla in/ifrån vcpu:er eller trådgrupper

en: attaching device type '%1$s' is unsupported
sv: att ansluta enhetstypen ”%1$s” stödjs inte

en: attaching network device to VM is unsupported
sv: att ansluta en nätverksenhet till en VM stödjs inte

en: attaching serial console is not supported
sv: att ansluta en seriekonsol stödjs inte

en: attempt to merge virtualports with mismatched instanceids ('%1$s' and '%2$s')
sv: försök att slå samman virtualports med instanceid:er som inte stämmer (”%1$s” och ”%2$s”)

en: attempt to merge virtualports with mismatched interfaceids ('%1$s' and '%2$s')
sv: försök att slå samman virtualports med interfaceid:er som inte stämmer (”%1$s” och ”%2$s”)

en: attempt to merge virtualports with mismatched managerids (%1$d and %2$d)
sv: försök att slå samman virtualports med managerid:er som inte stämmer (%1$d och %2$d)

en: attempt to merge virtualports with mismatched profileids ('%1$s' and '%2$s')
sv: försök att slå samman virtualports med profileid:er som inte stämmer (”%1$s” och ”%2$s”)

en: attempt to merge virtualports with mismatched typeids (%1$d and %2$d)
sv: försök att slå samman virtualports med typeid:er som inte stämmer (%1$d och %2$d)

en: attempt to merge virtualports with mismatched typeidversions (%1$d and %2$d)
sv: försök att slå samman virtualports med typeidversion:er som inte stämmer (%1$d och %2$d)

en: attempt to merge virtualports with mismatched types (%1$s and %2$s)
sv: försök att slå samman virtualports med type:er som inte stämmer (”%1$s” och ”%2$s”)

en: attribute 'limit' is only supported for maxphysaddr mode 'passthrough'
sv: attributet ”limit” stödjs bara för maxphysaddr-läget ”passthrough”

en: attribute 'register=yes' in <domain> element requires 'localOnly=yes' in network %1$s
sv: attributet ”register=yes” i elementet <domain> kräver ”localOnly=yes” i nätverket %1$s

en: audio ID %1$u is used multiple times
sv: audio-ID %1$u används flera gånger

en: audio settings specified without fixed settings flag
sv: audioinställningar angivna utan en fixerad inställningsflagga

en: auth is not supported with vhostuser disk
sv: autentisering stödjs inte med en vhostuser-disk

en: auth secret UUID to be used for underlying storage
sv: autentiseringshemlighets UUID att användas för underliggande lagring

en: auth secret usage to be used for underlying storage
sv: autentiseringshemlighetsanvändning att användas för underliggande lagring

en: auth type to be used for underlying storage
sv: autentiseringstyp att användas för underliggande lagring

en: auth username to be used for underlying storage
sv: autentiseringsanvändarnamn att användas för underliggande lagring

en: authentication cancelled
sv: autenticeringen avbröts

en: authentication cancelled: %1$s
sv: autentisering avbruten: %1$s

en: authentication failed
sv: autentisering misslyckades

en: authentication failed, see test XML for the correct username/password
sv: autentiseringen misslyckades se test-XML för rätt användarnamn/lösenord

en: authentication failed: %1$s
sv: autentisering misslyckades: %1$s

en: authentication is not supported for protocol '%1$s'
sv: autentisering stödjs inte för protokollet ”%1$s”

en: authentication is supported only for network backed disks
sv: autentisering stödjs endast för diskar backade via nätverket

en: authentication required
sv: autentisering krävs

en: authentication unavailable
sv: autentisering är inte tillgängligt

en: authentication unavailable: %1$s
sv: autentisering är inte tillgängligt: %1$s

en: authentication with private key '%1$s' has failed: %2$s
sv: autentisering med den privata nyckeln ”%1$s” har misslyckats: %2$s

en: automatically destroy the guest when virsh disconnects
sv: förstör automatiskt gästen när virsh kopplar ifrån

en: automatically switch to post-copy migration after one pass of pre-copy
sv: byt automatiskt till postkopieringsmigrering efter ett pass av prekopiering

en: autostart a defined node device
sv: autostarta en definierad nodenhet

en: autostart a domain
sv: autostarta en domän

en: autostart a network
sv: starta ett nätverk automatiskt

en: autostart a pool
sv: autostarta en pool

en: avoid file system cache when dumping
sv: undvik filsystemscachen vid dumpning

en: avoid file system cache when loading
sv: undvik filsystemscachen vid laddning

en: avoid file system cache when restoring
sv: undvik filsystemscachen vid återställning

en: avoid file system cache when saving
sv: undvik filsystemscachen vid sparande

en: background job
sv: bakgrundsjobb

en: backing chains more than 200 layers deep are not supported
sv: bakomliggande kedjor som är mer än 200 lager djupa stödjs inte

en: backing chains more than 200 layers deep are not supported for disk '%1$s'
sv: bakomliggande kedjor som är mer än 200 lager djupa stödjs inte för disken ”%1$s”

en: backing storage not supported for directories volumes
sv: bakomliggande lagring stödjs inte för katalogvolymer

en: backing storage not supported for raw volumes
sv: bakomliggande lagring stödjs inte för råa volymer

en: backing store for %1$s is self-referential or too deeply nested
sv: bakomliggande lagring för %1$s är självrefererande eller för djupt nästad

en: backing store parser is not implemented for protocol %1$s
sv: parsern för bakomliggande lagring är inte implementerad för protokollet %1$s

en: backing store protocol '%1$s' is not yet supported
sv: protokollet ”%1$s” för bakomliggande lagring stödjs inte ännu

en: backingStore is not supported with NVRAM
sv: backingStore stödjs inte med NVRAM

en: backingStore is not supported with vhostuser disk
sv: backingStore stödjs inte med en vhostuser-disk

en: backingStore of mirror without VIR_DOMAIN_BLOCK_COPY_SHALLOW doesn't make sense
sv: backingStore för en spegel utan VIR_DOMAIN_BLOCK_COPY_SHALLOW är meningslöst

en: backup
sv: säkerhetskopia

en: backup TLS directory not configured
sv: säkerhetskopia av TLS-katalog är inte konfigurerat

en: backup job data missing
sv: säkerhetskopieringsjobbets data saknas

en: backup socket path '%1$s' must be absolute
sv: säkerhetskopians uttagssökväg ”%1$s” måste vara absolut

en: backup_tls_x509_cert_dir directory '%1$s' does not exist
sv: backup_tls_x509_cert_dir-katalogen ”%1$s” finns inte

en: bad command
sv: felaktigt kommando

en: bad name
sv: felaktigt namn

en: bad pathname
sv: felaktig sökväg

en: bad prefix %1$d for network %2$s when checking range %3$s - %4$s
sv: felaktigt prefix %1$d för nätverket %2$s vid kontroll av intervallet %3$s - %4$s

en: balloon device cannot be disabled
sv: ballongenheten kan inte avaktiveras

en: bandwidth %1$llu cannot be represented in result
sv: bandbreden %1$llu kan inte representeras i resultatet

en: bandwidth %1$llu is greater than %2$lu which is the maximum value supported by this API
sv: bandbredden %1$llu är större än %2$lu vilket är det maximala värdet som stödjs av detta API

en: bandwidth controller id %1$zd does not exist, max controller id %2$u
sv: bandbreddsstyrenheten med id %1$zd finns inte, max styrenhets-id %2$u

en: bandwidth limit in MiB/s
sv: bandbreddsgräns i MiB/s

en: bandwidth must be less than %1$llu
sv: bandbredden måste vara mindre än %1$llu

en: bandwidth must be less than %1$llu bytes
sv: bandbredden måste vara mindre än %1$llu byte

en: bandwidth must be less than '%1$llu' bytes/s (%2$llu MiB/s)
sv: bandbredden måste vara mindre än ”%1$llu” byte/s (%2$llu MiB/s)

en: base '%1$s' is not immediately below '%2$s' in chain for '%3$s'
sv: basen ”%1$s” är inte omedelbart nedanför ”%2$s” i kedjan för ”%3$s”

en: base64-encoded secret value
sv: base64-kodat hemligt värde

en: bhyve state driver is not active
sv: bhyve-tillståndsdrivrutinen är inte aktiv

en: binary '%1$s' does not exist in $PATH
sv: binären ”%1$s” finns inte i $PATH

en: binding '%1$s' already exists
sv: bindningen ”%1$s” finns redan

en: binding '%1$s' is already being removed
sv: bindningen ”%1$s” tas redan bort

en: bitmap '%1$s' not found in backing chain of '%2$s'
sv: bitkartan ”%1$s” finns inte i den bakomliggande kedjan för ”%2$s”

en: bitmap for disk '%1$s' must match checkpoint name '%2$s'
sv: bitkartan för disken ”%1$s” måste stämma med kontrollpunktsnamnet ”%2$s”

en: blkio cgroup isn't mounted
sv: blkio-styrgruppen är inte monterad

en: blkio device weight is valid only for bfq or cfq scheduler
sv: blkio-enhetsvikten är endast giltig för schemaläggarna bfq och cfq

en: blkio device weight is valid only for cfq scheduler
sv: blkio-enhetsvikten är endast giltig för schemaläggaren cfq

en: blkio parameters are not supported by vz driver
sv: blkio-parametrar stödjs inte av vz-drivrutinen

en: blkio weight is valid only for bfq or cfq scheduler
sv: blkio-vikten är endast giltig för schemaläggarna bfq och cfq

en: block I/O throttle limit must be no more than %1$llu using QEMU
sv: strypningsgränsen för block-I/O får inte vara mer än %1$llu när man använder QEMU

en: block I/O throttle limit value must be no more than %1$llu
sv: strypningsgränsen för block-I/O får inte var mer än %1$llu

en: block I/O throttling is not supported for disk '%1$s'
sv: strypning av block-I/O stödjs inte för disken ”%1$s”

en: block commit failed while deleting disk '%1$s' snapshot: '%2$s'
sv: blockfastställande misslyckades när ögonblicksbilden av disken ”%1$s” togs bort: ”%2$s”

en: block copy still active
sv: blockkopiering är fortfarande aktivt

en: block copy still active: %1$s
sv: blockkopiering är fortfarande aktivt: %1$s

en: block device
sv: blockenhet

en: block device backed disk must be resized to its actual size '%1$llu'
sv: blockenhetsbackad disk måste storleksändras till sin faktiska storlek ”%1$llu”

en: block device snapshot target '%1$s' doesn't exist
sv: målet för blockenhetens ögonblicksbild ”%1$s” finns inte

en: block info is not supported for FD passed disk image
sv: blockinformation stödjs inte för FB-skickade diskavbilder

en: block info is not supported for vhostuser disk
sv: blockinformation stödjs inte för vhostuser-diskar

en: block job '%1$s' failed while pivoting
sv: blockjobbet ”%1$s” misslyckades vid pivotering

en: block job '%1$s' failed while pivoting: %2$s
sv: blockjobbet ”%1$s” misslyckades vid pivotering: %2$s

en: block job '%1$s' not ready for pivot yet
sv: blockjobbet ”%1$s” är inte redo att pivotera ännu

en: block job on disk '%1$s' is still being ended
sv: blockjobbet på disken ”%1$s” avslutas fortfarande.

en: block jobs are not supported on disk '%1$s' using bus 'sd'
sv: blockjobb stödjs inte på disken ”%1$s” med bussen ”sd”

en: block jobs are not supported on transient disk '%1$s'
sv: blockjobb stödjs inte på den transienta disken ”%1$s”

en: block jobs are not supported on vhostuser disk '%1$s'
sv: blockjobb stödjs inte på vhostuser-disken ”%1$s”

en: block peek request too large for remote protocol, %1$zi > %2$d
sv: blockjobbsbegäranden är för stor för fjärrprotokollet, %1$z > %2$d

en: block resize is not supported for vhostuser disk
sv: blockstorleksändringen stödjs inte för vhostuser-diskar

en: block resize to full capacity supported only with 'raw' local block-based disks
sv: blockstorleksändring till full kapacitet stödjs endast med ”raw” lokala blockbaserade diskar

en: block size must be a power of two
sv: blockstorleken måste vara en potens av två

en: block size too small, must be at least %1$lluKiB
sv: blockstorleken är för liten, måste vara åtminstone %1$llu KiB

en: block stats are not supported for vhostuser disk
sv: blockstatistik stödjs inte för vhostuser-diskar

en: block_io_throttle device entry was not in expected format
sv: enhetsposten block_io_throttle var inte i det förväntade formatet

en: block_io_throttle field '%1$s' missing in qemu's output
sv: block_io_throttle-fältet ”%1$s” saknas i qemus utdata

en: block_io_throttle inserted entry was not in expected format
sv: den infogade posten block_io_throttle var inte i det förväntade formatet

en: blockdev flag requested for disk %1$s, but file '%2$s' is not a block device
sv: flaggan blockdev begärd för disken %1$s, men filen ”%2$s” är inte en blockenhet

en: blockdev-create job was cancelled
sv: jobbet blockdev-create annullerades

en: blocked
sv: blockerat

en: blockio is not supported with vhostuser disk
sv: blockio stödjs inte med vhostuser-diskar

en: blockstats device entry was not in expected format
sv: enhetsposten blockstats var inte i det förväntade formatet

en: blockstats stats entry was not in expected format
sv: statistikposten blockstats var inte i det förväntade formatet

en: bond arp monitoring has no target
sv: bindnings-arp-övervakningen har inget mål

en: bond interface arpmon interval missing or invalid
sv: arpmon-intervallet för bindningsgränssnittet saknas eller är felaktigt

en: bond interface arpmon target missing
sv: arpmon-målet för bindningsgränssnittet saknas

en: bond interface miimon downdelay invalid
sv: miimon-nerfördröjning för bindningsgränssnittet är felaktigt

en: bond interface miimon freq missing or invalid
sv: miimon freq för bindningsgränssnittet saknas eller är felaktigt

en: bond interface miimon updelay invalid
sv: miimon-yoofördröjning för bindningsgränssnittet är felaktigt

en: bond interface misses the bond element
sv: bindningsgränssnittet saknar bindningselementet

en: boot order %1$u is already used by another device
sv: startordningen %1$u är redan använd av en annan enhet

en: boot order '%1$s' used for more than one device
sv: startordningen ”%1$s” använd för mer än en enhet

en: boot order is only supported for virtiofs
sv: startordning stödjs endast för virtiofs

en: booted
sv: startad

en: booting from assigned devices is not supported by mediated devices of model vfio-ap
sv: att starta från tilldelade enheter stödjs inte av medierade enheter av modellen vfio-ap

en: booting from assigned devices is not supported by mediated devices of model vfio-pci
sv: att starta från tilldelade enheter stödjs inte av medierade enheter av modellen vfio-pci

en: booting from assigned devices is not supported by vhost SCSI devices
sv: att starta från tilldelade enheter stödjs inte av vhost-SCSI-enheter

en: bootloader is not supported by QEMU
sv: startladdaren stödjs inte av QEMU

en: both interface name and type must not be NULL
sv: både gränssnittsnamnet och typen får inte vara NULL

en: bridge %1$s doesn't exist
sv: bryggan %1$s finns inte

en: bridge '%1$s' has an invalid netmask or IP address
sv: bryggan ”%1$s” har en felaktig nätmask eller IP-adress

en: bridge '%1$s' has an invalid prefix
sv: bryggan ”%1$s” har ett felaktigt prefix

en: bridge an existing network device
sv: brygga en befintlig nätverksenhet

en: bridge delay/stp/zone options only allowed in route, nat, and isolated mode, not in %1$s (network '%2$s')
sv: bryggalternativen delay/stp/zone är endast tillåtna i lägena route, nat och isolated, inte i %1$s (nätverket ”%2$s”)

en: bridge interface misses the bridge element
sv: bryggsgränssnittet saknar bryggelementet

en: bridge interface stp should be on or off got %1$s
sv: stp för bryggränssnittet skall vara on eller off fick %1$s

en: bridge macTableManager setting not allowed in %1$s mode (network '%2$s')
sv: brygginställningen macTableManager är inte tillåten i %1$s-läge (nätverket ”%2$s”)

en: bridge name '%1$s' already in use.
sv: bryggamnet ”%1$s” används redan.

en: bridge name not allowed in %1$s mode (network '%2$s')
sv: bryggnamn är inte tillåtna i %1$s-läge (nätverket ”%2$s”)

en: bridge zone not allowed in %1$s mode (network '%2$s')
sv: bryggzoner är inte tillåtna i %1$s-läge (nätverket ”%2$s”)

en: buffer for root interface name is too small
sv: bufferten för rotgränssnittsnamnet är för liten

en: buffer too small for IP address
sv: bufferten är för liten för IP-adressen

en: buffer too small for IPv6 address
sv: bufferten är för liten för IPv6-adressen

en: build a pool
sv: bygg en pool

en: build the pool as normal
sv: bygg bolen normalt

en: building
sv: bygger

en: bus must be 0 for sata controller
sv: bus måste vara 0 för sata-styrenheter

en: bypass cache unsupported by this system
sv: att gå förbi cachen stödjs inte av detta system

en: bytes
sv: byte

en: cache is not supported with vhostuser disk
sv: cache stödjs inte med en vhostuser-disk

en: cache mode of disk device
sv: cache-läget för diskenheten

en: cachetune is only supported for KVM domains
sv: cachetune stödjs indast för KVM-domäner

en: calculate memory dirty rate within specified seconds, the supported value range from 1 to 60, default to 1.
sv: beräkna minnets smutshastighet inom det angivna intervallet, det tillåtna värdeintervallet är från 1 till 60, standard är 1.

en: caller ignores cookie or cookielen
sv: anroparen ignorerar cookie eller cookielen

en: caller ignores cookieout or cookieoutlen
sv: anroparen ignorerar cookieout eller cookieoutlen

en: caller ignores uri_out
sv: anroparen ignorerar uri_out

en: can be either or both of --live and --config, depends on implementation hypervisor driver
sv: kan vara endera av eller både --live och --config, beror på vad hypervisor-drivrutinen implementerar

en: can't add memory backend as guest has no NUMA nodes configured
sv: kan inte lägga till en minnesbakände eftersom gästen inte har några NUMA-noder konfigurerade

en: can't add memory backend for guest node '%1$d' as the guest has only '%2$zu' NUMA nodes configured
sv: kan inte lägga till en minnesbakände för gästnoden ”%1$d” eftersom gästen bara har ”%2$zu” NUMA-noder konfigurerade

en: can't change link state: device alias not found
sv: kan inte ändra länktillståndet: enhetsaliaset finns inte

en: can't change media while a block job is running on the device
sv: kan inte ändra media medan ett blockjobb kör på enheten

en: can't change nodeset for strict mode for running domain
sv: kan inte ändra nodmängden för strikt läge för den körande domänen

en: can't change numatune mode for running domain
sv: kan inte ändra numatune-läge för en körande domän

en: can't connect to virtlogd
sv: kan inte ansluta till virtlogd

en: can't convert relative size: '%1$s'
sv: kan inte konvertera relativ storlek: ”%1$s”

en: can't create storage format '%1$s'
sv: kan inte skapa lagringsformatet ”%1$s”

en: can't deflatten colliding key '%1$s'
sv: kan inte avplatta kolliderande nyckel ”%1$s”

en: can't download volume, all existing snapshots will be lost
sv: kan inte hämta volymen, alla befintliga ögonblicksbilder kommer gå förlorade

en: can't find created snapshot
sv: kan inte hitta den skapade ögonblicksbilden

en: can't identify pool in uri %1$s
sv: kan inte identifera poolen i uri %1$s

en: can't identify volume in uri %1$s
sv: kan inte identifera volymen i uri %1$s

en: can't keep relative backing relationship
sv: kan inte hålla en relativ bakomliggande relation

en: can't manipulate inactive snapshots of disk '%1$s'
sv: kan inte förändra inaktiva ögonblicksbilder av disken ”%1$s”

en: can't open session to the domain with id %1$d
sv: kan inte öppna en session till domänen med id %1$d

en: can't parse cputune emulator period value
sv: kan inte tolka periodvärdet för cputune-emulatorn

en: can't parse cputune emulator quota value
sv: kan inte tolka kvotvärdet för cputune-emulatorn

en: can't parse cputune global period value
sv: kan inte tolka det globala periodvärdet för cputune

en: can't parse cputune global quota value
sv: kan inte tolka det globala kvotvärdet för cputune

en: can't parse cputune iothread period value
sv: kan inte tolka iothread-periodvärdet för cputune

en: can't parse cputune iothread quota value
sv: kan inte tolka iothread-kvotvärdet för cputune

en: can't parse cputune period value
sv: kan inte tolka periodvärdet för cputune

en: can't parse cputune quota value
sv: kan inte tolka kvotvärdet för cputune

en: can't parse cputune shares value
sv: kan inte tolka andelsvärdet för cputune

en: can't pivot a shared disk to a storage volume not supporting sharing
sv: kan inte pivotera en delad disk till en lagringsvolym som inte stödjer delning

en: can't query rx filters: device alias not found
sv: kan inte fråga rx-filter: enhetsaliaset finns inte

en: can't reopen image with unknown presence of backing store
sv: kan inte återöppna avbilden med okänd närvaro av bakomliggande lagring

en: can't resize empty or readonly disk '%1$s'
sv: kan inte ändra storlek på en tom eller endast läsbar disk ”%1$s”

en: can't shrink capacity below existing allocation
sv: kan inte krympa kapaciteten under den nuvarande allokeringen

en: can't split path '%1$s' into pool name and image name
sv: kan inte dela sökvägen ”%1$s” i pool-namn och avbildsnamn

en: can't undefine transient network
sv: kan inte avdefiniera ett transient nätverk

en: can't update '%1$s' section of network '%2$s'
sv: kan inte uppdatera avsnittet ”%1$s” av nätverket ”%2$s”

en: can't update unrecognized section of network
sv: kan inte uppdatera ett okänt avsnitt av nätverket

en: can't upload volume, all existing snapshots will be lost
sv: kan inte skicka volymen, alla befintliga ögonblicksbilder kommer gå förlorade

en: canceled
sv: avbruten

en: canceled by client
sv: avbruten av klienten

en: cannot abort VM start; use virDomainDestroy instead
sv: kan inte avbryta VM-uppstarten; använd virDomainDestroy istället

en: cannot abort incoming migration; use virDomainDestroy instead
sv: kan inte avbryta inkommande migrering; använd virDomainDestroy istället

en: cannot abort memory-only dump
sv: kan inte avbryta dump enbart till minne

en: cannot abort migration in post-copy mode
sv: kan inte avbryta migrering i efterkopieringsläge

en: cannot acquire job mutex
sv: kan inte ta jobb-mutex

en: cannot acquire state change lock
sv: kan inte ta låset på tillståndsändringen

en: cannot acquire state change lock (held by agent=%1$s)
sv: kan inte ta låset på tillståndsändringen (hålls av agenten=%1$s)

en: cannot acquire state change lock (held by agent=%1$s) due to max_queued limit
sv: kan inte ta låset på tillståndsändringen (hålls av agenten=%1$s) på grund av gränsen max_queued

en: cannot acquire state change lock (held by monitor=%1$s agent=%2$s)
sv: kan inte ta låset på tillståndsändringen (hålls av monitor %1$s agenten=%2$s)

en: cannot acquire state change lock (held by monitor=%1$s agent=%2$s) due to max_queued limit
sv: kan inte ta låset på tillståndsändringen (hålls av monitor=%1$s agenten=%2$s) på grund av gränsen max_queued

en: cannot acquire state change lock (held by monitor=%1$s)
sv: kan inte ta låset på tillståndsändringen (hålls av monitor %1$s)

en: cannot acquire state change lock (held by monitor=%1$s) due to max_queued limit
sv: kan inte ta låset på tillståndsändringen (hålls av monitor=%1$s) på grund av gränsen max_queued

en: cannot acquire state change lock due to max_queued limit
sv: kan inte ta låset på tillståndsändringen på grund av gränsen max_queued

en: cannot add guest CPU feature for %1$s architecture
sv: kan inte lägga till funktionen gäst-CPU till arkitekturen %1$s

en: cannot add netlink membership
sv: kan inte lägga till netlink-medlemskap

en: cannot add redirected USB device: USB is disabled for this domain
sv: kan inte lägga till omdirigerad USB-enhet: USB är avaktiverat för denna domän

en: cannot allocate %1$llu bytes in file '%2$s'
sv: kan inte allokera %1$llu byte i filen ”%2$s”

en: cannot allocate nlhandle for netlink
sv: kan inte allokera nlhandle för netlink

en: cannot allocate placeholder nlhandle for netlink
sv: kan inte allokera platshållare för nlhandle för netlink

en: cannot apply process capabilities %1$d
sv: kan inte tillämpa processförmågor %1$d

en: cannot apply process capabilities: %1$d
sv: kan inte tillämpa processförmågor: %1$d

en: cannot become session leader
sv: kan inte bli sessionsledare

en: cannot block signals
sv: kan inte blockera signaler

en: cannot both keep and delete TPM
sv: kan inte både behålla och radera TPM

en: cannot both keep and delete nvram
sv: kan inte både behålla och radera nvram

en: cannot change between disk only and full system in snapshot %1$s
sv: kan inte byta mellan endast disk och fullt system i ögonblicksbilden %1$s

en: cannot change between online and offline snapshot state in snapshot %1$s
sv: kan inte byta mellan uppkopplat och frånkopplat ögonblicsbildstillstånd i ögonblicsbilden %1$s

en: cannot change config of '%1$s' network interface type
sv: kan inte byta konfigurationen av nätverksgränssnittstypen hos ”%1$s”

en: cannot change keymap setting on spice graphics
sv: kan inte byta tangentavbildningsinställning i spice-grafik

en: cannot change keymap setting on vnc graphics
sv: kan inte byta tangentavbildningsinställning i vnc-grafik

en: cannot change listen address setting on '%1$s' graphics
sv: kan inte ändra inställningen av lyssningsadress med ”%1$s”-grafik

en: cannot change listen socket setting on '%1$s' graphics
sv: kan inte ändra inställningen av lyssningsuttaget med ”%1$s”-grafik

en: cannot change network interface mac address from %1$s to %2$s
sv: kan inte ändra nätverksgränssnittets mac-adress från %1$s till %2$s

en: cannot change network interface type to '%1$s'
sv: kan inte ändra nätverksgränssnittets typ till ”%1$s”

en: cannot change permission of '%1$s'
sv: kan inte ändra rättigheter på ”%1$s”

en: cannot change persistent config of a transient domain
sv: kan inte ändra beständighetskonfiguration för en transient domän

en: cannot change persistent config of a transient network
sv: kan inte ändra beständighetskonfiguration för ett transient nätverk

en: cannot change port settings on spice graphics
sv: kan inte ändra portinställningar i spice-grafik

en: cannot change port settings on vnc graphics
sv: kan inte ändra portinställningar i vnc-grafik

en: cannot change private flag on existing secret
sv: kan inte ändra den privata flaggan på en befintlig hemlighet

en: cannot change the number of listen addresses on '%1$s' graphics
sv: kan inte ändra antalet lyssningsadresser för ”%1$s”-grafik

en: cannot change the type of listen address on '%1$s' graphics
sv: kan inte ändra typen av lyssningsadress för ”%1$s”-grafik

en: cannot change to '%1$u' group
sv: kan inte byta till gruppen ”%1$u”

en: cannot change to root directory
sv: kan inte byta till rotkatalogen

en: cannot change to root directory: %1$s
sv: kan inte byta till rotkatalogen: %1$s

en: cannot change to uid to '%1$u'
sv: kan inte byta aid till ”%1$u”

en: cannot check guest CPU feature for %1$s architecture
sv: kan inte kontrollera funktionen gäst-CPU för arkitekturen %1$s

en: cannot chmod '%1$s' to 0660
sv: kan inte göra chmod av ”%1$s” till 0660

en: cannot chown %1$s to (%2$u, %3$u)
sv: kan inte göra chown av %1$s till (%2$u. %3$u)

en: cannot chown '%1$s' to (%2$u, %3$u)
sv: kan inte göra chown av ”%1$s” till (%2$u. %3$u)

en: cannot chown '%1$s' to group %2$u
sv: kan inte göra chown av ”%1$s” till grupp %2$u

en: cannot close file
sv: kan inte stänga filen

en: cannot close file %1$s
sv: kan inte stänga filen %1$s

en: cannot close file '%1$s'
sv: kan inte stänga filen ”%1$s”

en: cannot close file: %1$s
sv: kan inte stänga filen: %1$s

en: cannot close stream on domain '%1$s'
sv: kan inte stänga strömmen på domänen ”%1$s”

en: cannot close volume %1$s
sv: kan inte stänga volymen %1$s

en: cannot compare CPUs of %1$s architecture
sv: kan inte jämföra CPU:er av arkitekturen %1$s

en: cannot compute baseline CPU of %1$s architecture
sv: kan inte beräkna baslinjes-CPU för arkitekturen %1$s

en: cannot connect to netlink socket with protocol %1$d
sv: kan inte ansluta till netlink-uttaget med protokoll %1$d

en: cannot convert disk '%1$s' to bus/device index
sv: kan inte konvertera disken ”%1$s” till buss/enhets-index

en: cannot copy from volume to a directory volume
sv: kan inte kopiera från en volym till en katalogvolym

en: cannot create %1$s
sv: kan inte skapa %1$s

en: cannot create a mediated device without a parent
sv: kan inte skapa en medierad enhet utan en förälder

en: cannot create a new stream
sv: kan inte skapa en ny ström

en: cannot create a vboxSnapshotXmlPtr
sv: kan inte skapa en vboxSnapshotXmlPtr

en: cannot create autostart directory %1$s
sv: kan inte skapa autostartkatalogen %1$s

en: cannot create autostart directory '%1$s'
sv: kan inte skapa autostartkatalogen ”%1$s”

en: cannot create capabilities for libxenlight
sv: kan inte skapa förmågor för libxenlight

en: cannot create checkpoint directory '%1$s'
sv: kan inte skapa kontrollpunktskatalogen ”%1$s”

en: cannot create checkpoint for inactive domain
sv: kan inte skapa en kontrollpunkt för en inaktiv domän

en: cannot create checkpoint while snapshot exists
sv: kan inte skapa en kontrollpunkt när en ögonblicksbild finns

en: cannot create config directory %1$s
sv: kan inte skapa konfigurationskatalogen %1$s

en: cannot create config directory '%1$s'
sv: kan inte skapa konfigurationskatalogen ”%1$s”

en: cannot create directory %1$s
sv: kan inte skapa katalogen %1$s

en: cannot create file %1$s
sv: kan inte skapa filen %1$s

en: cannot create file '%1$s'
sv: kan inte skapa filen ”%1$s”

en: cannot create log directory %1$s
sv: kan inte skapa loggkatalogen %1$s

en: cannot create logger for libxenlight, disabling driver
sv: kan inte skapa en loggare för libxenlight, avaktiverar drivrutinen

en: cannot create path '%1$s'
sv: kan inte skapa sökvägen ”%1$s”

en: cannot create pipe for tunnelled migration
sv: kan inte skapa ett rör för tunnlad migrering

en: cannot create snapshot directory '%1$s'
sv: kan inte skapa ögonblicksbildskatalogen ”%1$s”

en: cannot create snapshot while checkpoint exists
sv: kan inte skapa en ögonblicksbild när en kontrollpunkt finns

en: cannot create state directory '%1$s'
sv: kan inte skapa tillståndskatalogen ”%1$s”

en: cannot decode CPU data for %1$s architecture
sv: kan inte avkoda CPU-data för arkitekturen %1$s

en: cannot define a mediated device without a parent
sv: kan inte definiera en medierad enhet utan en förälder

en: cannot delete checkpoint for inactive domain
sv: kan inte radera en kontrollpunkt för en inaktiv domän

en: cannot delete domain snapshot for running domain
sv: kan inte radera en domänögonblicksbild för en körande domän

en: cannot delete external snapshots when there is another active block job
sv: kan inte radera externa ögonblicksbilder när det finns ett annat aktivt blockjobb

en: cannot delete inactive domain with %1$d checkpoints
sv: kan inte radera en inaktiv domän med %1$d kontrollpunkter

en: cannot delete inactive domain with %1$d snapshots
sv: kan inte radera en inaktiv domän med %1$d ögonblicksbilder

en: cannot delete metadata of a snapshot with children
sv: kan inte radera metadata för en ögonblicksbild med barn

en: cannot delete snapshots of running domain
sv: kan inte radera en ögonblicksbilder av en körande domän

en: cannot detect host CPU model for %1$s architecture
sv: kan inte detektera värd-CPU-modellen för arkitekturen %1$s

en: cannot determine filesystem for '%1$s'
sv: kan inte avgöra filsystemet för ”%1$s”

en: cannot do managed save for transient domain
sv: kan inte göra en hanterat sparande av en transient domän

en: cannot download from volume %1$s
sv: kan inte hämta från volymen %1$s

en: cannot encode CPU data for %1$s architecture
sv: kan inte koda CPU-data för arkitekturen %1$s

en: cannot enforce change protection
sv: kan inte framtvinga ändringsskydd

en: cannot execute binary %1$s
sv: kan inte köra binären %1$s

en: cannot export the public key from the private key '%1$s'
sv: kan inte exportera den publika nyckeln från den privata nyckeln ”%1$s”

en: cannot extend file '%1$s'
sv: kan inte utöka filen ”%1$s”

en: cannot fill file '%1$s'
sv: kan inte fylla filen ”%1$s”

en: cannot find %1$s name in CPU map '%2$s'
sv: kan inte hitta namnet %1$s med CPU-avbildningen ”%2$s”

en: cannot find CPU map for %1$s architecture
sv: kan inte hitta CPU-avbildningen för arkitekturen %1$s

en: cannot find IOThread '%1$u' in iothreadids
sv: kan inte hitta IOThread ”%1$u” i iothreadids

en: cannot find IOThread '%1$u' in iothreadids list
sv: kan inte hitta IOThread ”%1$u” i iothreadids-listan

en: cannot find VNC graphics device
sv: kan inte hitta grafikenheten för VNC

en: cannot find any matching source devices for logical volume group '%1$s'
sv: kan inte hitta någon matchande källenhet för den logiska volymgruppen ”%1$s”

en: cannot find architecture %1$s
sv: kan inte hitta arkitekturen %1$s

en: cannot find channel %1$s
sv: kan inte hitta kanalen %1$s

en: cannot find character device %1$s
sv: kan inte hitta teckenenheten %1$s

en: cannot find console device '%1$s'
sv: kan inte hitta konsolenheten ”%1$s”

en: cannot find device number
sv: kan inte hitta enhetsnumret

en: cannot find existing graphics device to modify of type '%1$s'
sv: kan inte hitta en befintlig grafikenhet att modifiera av typen ”%1$s”

en: cannot find existing graphics type '%1$s' device to modify
sv: kan inte hitta en befintlig enhet av grafiktyp ”%1$s” att modifiera

en: cannot find init path '%1$s' relative to container root
sv: kan inte hitta init-sökvägen ”%1$s” relativt behållarroten

en: cannot find iscsiadm session: %1$s
sv: kan inte hitta iscsiadm-sessionen: %1$s

en: cannot find logical volume group name '%1$s'
sv: kan inte hitta de logiska volymgruppsnamnet ”%1$s”

en: cannot find new IOThread '%1$u' in QEMU monitor.
sv: kan inte hitta en ny IOThread ”%1$u” i QEMU-monitorn.

en: cannot find newly created volume '%1$s'
sv: kan inte en nyss skapad volym ”%1$s”

en: cannot find parent '%1$s' definition
sv: kan inte hitta förälderns ”%1$s” definition

en: cannot find parent using provided fabric_wwn
sv: kan inte hitta föräldern med den tillgängliga fabric_wwn

en: cannot find parent using provided wwnn/wwpn
sv: kan inte hitta föräldern med den tillgängliga wwnn/wwpn

en: cannot find pid in vmware log file
sv: kan inte hitta en pid i vmware-loggfilen

en: cannot find statistics for device '%1$s'
sv: kan inte hitta statistik för enheten ”%1$s”

en: cannot find throttling info for device '%1$s'
sv: kan inte hitta strypningsinformation för enheten %1$s

en: cannot find version pattern "%1$s"
sv: kan inte hitta versionsmönstret ”%1$s”

en: cannot fork child process
sv: kan inte grena av en barnprocess

en: cannot format %1$s CPU data
sv: kan inte formatera %1$s CPU-data

en: cannot generate a random uuid for instanceid
sv: kan inte generera ett slumpmässigt uuid som instanceid

en: cannot generate a random uuid for interfaceid
sv: kan inte generera ett slumpmässigt uuid som iterfaceid

en: cannot generate dac user and group id for domain %1$s
sv: kan inte generera dac-användare och -grupp för domänen %1$s

en: cannot generate external snapshot name for disk '%1$s' on a '%2$s' device
sv: kan inte generera ett externt ögonblicksbildnamn för disken ”%1$s” på en ”%2$s”-enhet

en: cannot generate external snapshot name for disk '%1$s' without source
sv: kan inte generera ett externt ögonblicksbildnamn för disken ”%1$s” utan källa

en: cannot generate external snapshot name for disk '%1$s': collision with disk '%2$s'
sv: kan inte generera ett externt ögonblicksbildsnamn för disken ”%1$s”: kollision med disken ”%2$s”

en: cannot get CPU affinity of process %1$d
sv: kan inte hämta CPU-affiniteten för process %1$d

en: cannot get RSS for domain
sv: kan inte få RSS för domänen

en: cannot get cert distinguished name: %1$s
sv: kan inte få certifikatets särskiljande (distinguished) namn: %1$s

en: cannot get children disk
sv: kan inte få barndisken

en: cannot get current time
sv: kan inte få aktuell tid

en: cannot get disk location
sv: kan inte hämta diskplats

en: cannot get feature flags on macvtap tap
sv: kan inte hämta funktionsflaggorna på macvtap-tap

en: cannot get file context of '%1$s'
sv: kan inte hämta filkontext för ”%1$s”

en: cannot get host CPU capabilities
sv: kan inte hämta värd-CPU-förmågor

en: cannot get interface flags on macvtap tap
sv: kan inte hämta gärnssnittsflaggor för macvtap-tap

en: cannot get locked memory limit of process %1$lld
sv: kan inte hämta gräns för låst minne för process %1$lld

en: cannot get machine
sv: kan inte hämta maskinen

en: cannot get machine name
sv: kan inte hämta maskinnamnet

en: cannot get medium
sv: kan inte hämta medium

en: cannot get medium attachment type
sv: kan inte hämta anslutningstyp för medium

en: cannot get medium attachments
sv: kan inte hämta anslutningar för medium

en: cannot get netlink socket fd
sv: kan inte hämta netlink-uttags-fb

en: cannot get security props %1$d (%2$s)
sv: kan inte hämta säkerhetsegenskaper %1$d (%2$s)

en: cannot get settings file path
sv: kan inte hämta inställningsfilens sökväg

en: cannot get snapshot ids
sv: kan inte hämta ögonblicksbild-id:n

en: cannot get the host uuid
sv: kan inte hämta värd-uuid

en: cannot get vCPU placement & pCPU time
sv: kan inte hämta vCPU-placering och pCPU-tid

en: cannot get vcpupin for offline domain
sv: kan inte hämta vcpupin för en frånkopplad domän

en: cannot get vcpupin for transient domain
sv: kan inte hämta vcpupin för en transient domän

en: cannot halt after snapshot of transient domain
sv: kan inte stanna efter en ögonblicksbild av en transient domän

en: cannot halt after transient domain snapshot
sv: kan inte stanna efter en transient domäns ögonblicksbild

en: cannot hot unplug %1$s device with PCI guest address: %2$04x:%3$02x:%4$02x.%5$d - controller not found
sv: kan inte koppla ur %1$s-enheten från körande system med PCI-gästadressen %2$04x_%3$02x:%4$02x:%5$d – styrenheten finns inte

en: cannot hot unplug %1$s device with PCI guest address: %2$04x:%3$02x:%4$02x.%5$d - not allowed by controller
sv: kan inte koppla ur %1$s-enheten från körande system med PCI-gästadressen %2$04x_%3$02x:%4$02x:%5$d – tillåts inte av styrenheten

en: cannot hot unplug %1$s device with multifunction PCI guest address: %2$04x:%3$02x:%4$02x.%5$d
sv: kan inte koppla ur %1$s-enheten från körande system med flerfunktions-PCI-gästadressen %2$04x_%3$02x:%4$02x:%5$d

en: cannot hot unplug multifunction PCI device: %1$04x:%2$02x:%3$02x.%4$d
sv: kan inte koppla ur från ett körande system multifunktions-PCI-enheten: %1$04x:%2$02x:%3$02x:%4$d

en: cannot initialize agent condition
sv: kan inte initiera agentvillkoret

en: cannot initialize cert object: %1$s
sv: kan inte initiera certifkatobjektet: %1$s

en: cannot initialize condition variable
sv: kan inte initiera villkorsvariabeln

en: cannot initialize console condition
sv: kan inte initiera konsolvillkoret

en: cannot initialize libxenlight context, probably not running in a Xen Dom0, disabling driver
sv: kan inte initiera libxenlight-kontexten, kör förmodligen inte i en Xen Dom0, avaktiverar drivrutinen

en: cannot initialize monitor condition
sv: kan inte initiera monitorvillkoret

en: cannot initialize mutex
sv: kan inte initiera mutex

en: cannot limit core file size of process %1$lld to %2$llu
sv: kan inte begränsa kärnfilstorleken för process %1$lld till %2$llu

en: cannot limit locked memory of process %1$lld to %2$llu
sv: kan inte begränsa det låsta minnets storlek för process %1$lld till %2$llu

en: cannot limit number of open files of process %1$lld to %2$u
sv: kan inte begränsa antalet öppna filer för process %1$lld till %2$u

en: cannot limit number of subprocesses of process %1$lld to %2$u
sv: kan inte begränsa antalet underprocesser för process %1$lld till %2$u

en: cannot list IOThreads for an inactive domain
sv: kan inte lista IOThreads för en inaktiv domän

en: cannot list SASL mechanisms %1$d (%2$s)
sv: kan inte lista SASL-mekanismer %1$d (%2$s)

en: cannot list vcpu pinning for an inactive domain
sv: kan inte lista fästa vcpu:er för en inaktiv domän

en: cannot list vcpus for an inactive domain
sv: kan inte lista vcpu:er för en inaktiv domän

en: cannot load AppArmor profile '%1$s'
sv: kan inte ladda AppArmor-profilen ”%1$s”

en: cannot load cert data from %1$s: %2$s
sv: kan inte ladda certifikatsdata från %1$s: %2$s

en: cannot lookup default selinux label for tap fd %1$d
sv: kan inte slå upp standard-selinux-etketten för tap fb %1$d

en: cannot migrate a domain with <hostdev mode='capabilities'>
sv: kan inte migrera en domän med <hostdev mode='capabilities'>

en: cannot migrate a domain with <hostdev mode='subsystem' type='%1$s'>
sv: kan inte migrera en domän med <hostdev mode='subsystem' type='%1$s'>

en: cannot migrate a domain with <interface type='%1$s'>
sv: kan inte migrera en domän med <interface type='%1$s'>

en: cannot migrate domain with %1$d snapshots
sv: kan inte migrera en domän med %1$d ögonblicksbilder

en: cannot migrate domain with I/O error
sv: kan inte migrera en domän med I/O-fel

en: cannot migrate domain: %1$s
sv: kan inte migrera domänen: %1$s

en: cannot migrate this domain without dbus-vmstate support
sv: kan inte migrera denna domän utan stöd för dbus-vmstate

en: cannot mix caller fds with blocking execution
sv: kan inte blanda anrops-fb med blockerande körning

en: cannot mix string I/O with asynchronous command
sv: kan inte blanda sträng-I/O med asynkront kommando

en: cannot mix string I/O with daemon
sv: kan inte blanda sträng-I/O med en demon

en: cannot modify MTU
sv: kan inte modifiera MTU

en: cannot modify field '%1$s' of the disk
sv: kan inte modifiera fältet ”%1$s” av disken

en: cannot modify memory access from '%1$s' to '%2$s'
sv: kan inte ändra minnesåtkomsten från ”%1$s” till ”%2$s”

en: cannot modify memory address from '0x%1$llx' to '0x%2$llx'
sv: kan inte ändra minnesadress från ”0x%1$llx” till ”0x%2$llx”

en: cannot modify memory block size from '%1$llu' to '%2$llu'
sv: kan inte ändra minnesblockstorlek från ”%1$llu” till ”%2$llu”

en: cannot modify memory discard from '%1$s' to '%2$s'
sv: kan inte ändra minneskastande från ”%1$s” till ”%2$s”

en: cannot modify memory model from '%1$s' to '%2$s'
sv: kan inte ändra minnesmodell från ”%1$s” till ”%2$s”

en: cannot modify memory of model '%1$s'
sv: kan inte ändra minne av modellen ”%1$s”

en: cannot modify memory pagesize from '%1$llu' to '%2$llu'
sv: kan inte ändra minnessidesstorlek från ”%1$llu” till ”%2$llu”

en: cannot modify memory size from '%1$llu' to '%2$llu'
sv: kan inte ändra minnesstorlek från ”%1$llu” till ”%2$llu”

en: cannot modify memory source nodes
sv: kan inte ändra minneskällnoder

en: cannot modify memory targetNode from '%1$d' to '%2$d'
sv: kan inte ändra minnes-targetNode från ”%1$d” till ”%2$d”

en: cannot modify network device address type
sv: kan inte ändra nätverksenhetens adresstyp

en: cannot modify network device backend settings
sv: kan inte ändra nätverksenhetens bakändesinställningar

en: cannot modify network device boot index setting
sv: kan inte ändra nätverksenhetens startindexinställning

en: cannot modify network device guest PCI address
sv: kan inte ändra nätverksenhetens gäst-PCI-adress

en: cannot modify network device model from %1$s to %2$s
sv: kan inte ändra nätverksenhetens modell från %1$s till %2$s

en: cannot modify network device rom bar setting
sv: kan inte ändra nätverksenhetens "rom bar"-inställning

en: cannot modify network device rom enabled setting
sv: kan inte ändra nätverksenhetens rom-aktiveringsinställning

en: cannot modify network device script attribute
sv: kan inte ändra nätverksenhetens skriptattribut

en: cannot modify network device tap name
sv: kan inte ändra nätverksenhetens tap-namn

en: cannot modify network rom file
sv: kan inte ändra nätverkets rom-fil

en: cannot modify the persistent configuration of a domain
sv: kan inte ändra den beständiga konfigurationen av en domän

en: cannot modify virtio network device driver attributes
sv: kan inte ändra virtio-nätverksenhetens drivrutinsattribut

en: cannot modify virtio network device driver options
sv: kan inte ändra virtio-nätverksenhetens drivrutinsalternativ

en: cannot obtain CPU freq
sv: kan inte hämta CPU-frekvens

en: cannot open %1$s
sv: kan inte öppna %1$s

en: cannot open '%1$s'
sv: kan inte öppna ”%1$s”

en: cannot open SELinux label_handle
sv: kan inte öppna SELinux label_handle

en: cannot open bus path
sv: kan inte öppna bussökvägen

en: cannot open directory '%1$s'
sv: kan inte öppna katalogen ”%1$s”

en: cannot open file using fd
sv: kan inte öppna filen med fb

en: cannot open macvtap tap device %1$s
sv: kan inte öppna macvtap tap-enheten %1$s

en: cannot open path '%1$s'
sv: kan inte öppna sökvägen ”%1$s”

en: cannot open path '%1$s' in '%2$s'
sv: kan inte öppna sökvägen ”%1$s” i ”%2$s”

en: cannot open volume '%1$s'
sv: kan inte öppna volymen ”%1$s”

en: cannot parse %1$s CPU data
sv: kan inte tolka %1$s-CPU-data

en: cannot parse %1$s version number in '%3$.*2$s'
sv: kan inte tolka %1$s-versionsnummer i ”%3$.*2s”

en: cannot parse 'dspPolicy' value '%1$i'
sv: kan inte tolka ”dspPolicy”-värdet ”%1$i”

en: cannot parse CPU data
sv: kan inte tolka CPU-data

en: cannot parse MAC address '%1$s' from file '%2$s'
sv: kan inte tolka MAC-adressen ”%1$s” från filen ”%2$s”

en: cannot parse cpu sys stat '%1$s'
sv: kan inte tolka cpu-systemstatus ”%1$s”

en: cannot parse cpu usage stat '%1$s'
sv: kan inte tolka cpu-användarstatistiken ”%1$s”

en: cannot parse cpu user stat '%1$s'
sv: kan inte tolka cpu-användarstatus ”%1$s”

en: cannot parse device end location
sv: kan inte tolka enhetens slutplats

en: cannot parse device start location
sv: kan inte tolka enhetens startplats

en: cannot parse instanceid parameter as a uuid
sv: kan inte tolka parametern instanceid som ett uuid

en: cannot parse interfaceid parameter as a uuid
sv: kan inte tolka parametern interfaceid som ett uuid

en: cannot parse json %1$s: %2$s
sv: kan inte tolka json %1$s: %2$s

en: cannot parse json %1$s: unterminated string/map/array
sv: kan inte tolka json %1$s: oavslutad sträng/avbildning/vektor

en: cannot parse partition number from target '%1$s'
sv: kan inte tolka partitionsnumret från målet ”%1$s”

en: cannot parse password validity time '%1$s', expect YYYY-MM-DDTHH:MM:SS
sv: kan inte tolka lösenordets giltighetstid ”%1$s”, ÅÅÅÅ-MM-DDTHH:MM:SS förväntas

en: cannot parse pci address '%1$s' for network interface
sv: kan inte tolka pci-adressen ”%1$s” för nätverksgränssnittet

en: cannot parse pid in vmware log file
sv: kan inte tolka pid i vmware-loggfilen

en: cannot parse queue size '%1$s' for virtiofs
sv: kan inte tolka köstorleken ”%1$s” för virtiofs

en: cannot parse rdp port %1$s
sv: kan inte tolka rdp-porten %1$s

en: cannot parse target for lunStr '%1$s'
sv: kan inte tolka målet för lunStr ”%1$s”

en: cannot parse thread pool size '%1$s' for virtiofs
sv: kan inte tolka trådpoolsstorleken ”%1$s” för virtiofs

en: cannot parse usage '%1$s' for RAM filesystem
sv: kan inte tolka användningen ”%1$s” för RAM-filsystem

en: cannot parse value '%1$s' for coalesce parameter
sv: kan inte tolka värdet ”%1$s” på parametern coalesce

en: cannot parse value of managerid parameter
sv: kan inte tolka värdet av parametern managerid

en: cannot parse value of typeid parameter
sv: kan inte tolka värdet på parametern typeid

en: cannot parse value of typeidversion parameter
sv: kan inte tolka värdet av parametern typeidversion

en: cannot parse vcpu index '%1$s'
sv: kan inte tolka vcpu-index ”%1$s”

en: cannot parse vlan tag '%1$s' from file '%2$s'
sv: kan inte tolka vlan-taggen ”%1$s” från filen ”%2$s”

en: cannot parse vnc port %1$s
sv: kan inte tolka vnc-porten %1$s

en: cannot pass pipe for tunnelled migration
sv: kan inte skicka ett rör för tunnlad migrering

en: cannot perform block operations while checkpoint exists
sv: kan inte utföra blockåtgärder när en kontrollpunkt finns

en: cannot perform disk backup for inactive domain
sv: kan inte utföra disksäkerhetskopiering för en inaktiv domän

en: cannot perform tunnelled migration without using peer2peer flag
sv: kan inte utföra tunnlad migrering utan att använda flaggan peer2peer

en: cannot pin vcpus on an inactive domain
sv: kan inte fästa vcpu:er på en inaktiv domän

en: cannot precreate storage for disk type '%1$s'
sv: kan inte förhandsskapa lagring för disktypen ”%1$s”

en: cannot probe backing volume format: %1$s
sv: kan inte känna av bakomligande volymens format: %1$s

en: cannot query SASL ssf on connection %1$d (%2$s)
sv: kan inte fråga SASL ssf på förbindelse %1$d (%2$s)

en: cannot query SASL username on connection %1$d (%2$s)
sv: kan inte fråga SASL username på förbindelse %1$d (%2$s)

en: cannot query both live and config at once
sv: kan inte fråga om både aktiv och konfig på en gång

en: cannot read %1$s
sv: kan inte läsa %1$s

en: cannot read %1$s statistic
sv: kan inte läsa %1$s-statistik

en: cannot read %1$s value
sv: kan inte läsa %1$s-värdet

en: cannot read '%1$s'
sv: kan inte läsa ”%1$s”

en: cannot read SELinux virtual domain context file '%1$s'
sv: kan inte läsa SELinux virtuella domänens kontextfil ”%1$s”

en: cannot read SELinux virtual image context file %1$s
sv: kan inte läsa SELinux virtuella avbildens kontextfil ”%1$s”

en: cannot read beginning of file '%1$s'
sv: kan inte läsa början av filen ”%1$s”

en: cannot read cputime for domain
sv: kan inte läsa cpu-tid för domänen

en: cannot read cputime for domain %1$d
sv: kan inte läsa cpu-tid för domän %1$d

en: cannot read dir '%1$s'
sv: kan inte läsa katalogen ”%1$s”

en: cannot read domain image '%1$s'
sv: kan inte läsa domänavbilden ”%1$s”

en: cannot read file '%1$s'
sv: kan inte läsa filen ”%1$s”

en: cannot read from stdin
sv: kan inte läsa från standard in

en: cannot read from stream
sv: kan inte läsa från strömmen

en: cannot read header '%1$s'
sv: kan inte läsa katalogen ”%1$s”

en: cannot read mount list '%1$s'
sv: kan inte läsa monteringslistan ”%1$s”

en: cannot read node header '%1$s'
sv: kan inte läsa nodhuvudet ”%1$s”

en: cannot receive data from volume %1$s
sv: kan inte ta emot data från volymen %1$s

en: cannot register file watch on stream
sv: kan inte registrera en filbevakning på strömmen

en: cannot remove IOThread %1$u since it is being used by disk '%2$s'
sv: kan inte ta bort IOThread %1$u eftersom den används av disken ”%2$s”

en: cannot remove IOThread '%1$u' since it is being used by controller
sv: kan inte ta bort IOThread %1$u eftersom den används av styrenheten

en: cannot remove checkpoint from inactive domain
sv: kan inte ta bort en kontrollpunkt från en inaktiv domän

en: cannot remove config %1$s
sv: kan inte ta bort konfigurationen %1$s

en: cannot remove config file '%1$s'
sv: kan inte ta bort konfigurationsfilen ”%1$s”

en: cannot remove config for %1$s
sv: kan inte ta bort konfigurationen för %1$s

en: cannot remove corrupt file: %1$s
sv: kan inte ta bort en trasig fil: %1$s

en: cannot remove directory '%1$s'
sv: kan inte ta bort katalogen "%1$s"

en: cannot remove gluster volume dir '%1$s'
sv: kan inte ta bort glustervolymkatalogen ”%1$s”

en: cannot remove gluster volume file '%1$s'
sv: kan inte ta bort glustervolymfilen ”%1$s”

en: cannot remove managed save file %1$s
sv: misslyckades med att ta bort hanterad sparfil %1$s

en: cannot rename a transient domain
sv: kan inte byta namn på en transient domän

en: cannot rename active domain
sv: kan inte byta namn på en aktiv domän

en: cannot rename file '%1$s' as '%2$s'
sv: kan inte byta namn på filen ”%1$s” som ”%2$s”

en: cannot replace NETIF config
sv: kan inte ersätta NETIF-konfigurationen

en: cannot reset '%1$s' when '%2$s' is set
sv: kan inte återställa ”%1$s” när ”%2$s” är satt

en: cannot reset current job
sv: kan inte återställa det aktuella jobbet

en: cannot resize the maximum memory on an active domain
sv: det går inte att ändra storlek på maximalt minne på en aktiv domän

en: cannot resolve '%1$s' without starting directory
sv: kan inte slå upp ”%1$s” utan en startkatalog

en: cannot resolve driver link %1$s
sv: kan inte slå upp drivrutinslänken %1$s

en: cannot restore domain '%1$s' uuid %2$s from a file which belongs to domain '%3$s' uuid %4$s
sv: kan inte återställa domänen ”%1$s” uuid %2$s från en fil som tillhör domänen ”%3$s” uuid %4$s

en: cannot restore domain snapshot for running domain
sv: kan inte återställa en domänögonblicksbild för en körande domän

en: cannot retrieve vcpu information for inactive domain
sv: kan inte hämta vcpu-information för en inaktiv domän

en: cannot revert snapshot of running domain
sv: kan inte återställa en ögonblicksbild av en körande domän

en: cannot save domain with host devices
sv: kan inte spara en domän med värdenheter

en: cannot save domain with network interfaces
sv: kan inte spara en domän med nätverksgränssnitt

en: cannot save file '%1$s'
sv: kan inte spara filen ”%1$s”

en: cannot seek in '%1$s'
sv: kan inte söka i ”%1$s”

en: cannot seek into '%1$s'
sv: kan inte söka in i ”%1$s”

en: cannot seek to beginning of file '%1$s'
sv: kan inte söka till början av filen ”%1$s”

en: cannot seek to start of '%1$s'
sv: kan inte söka till början av ”%1$s”

en: cannot send data to volume %1$s
sv: kan inte skicka data till volymen %1$s

en: cannot send to netlink socket
sv: kan inte skicka till netlink-uttag

en: cannot set CPU affinity on process %1$d
sv: kan inte sätta CPU-affiniteten på process %1$d

en: cannot set autostart for transient device
sv: kan inte att sätta autostart för en transient enhet

en: cannot set autostart for transient domain
sv: det går inte att sätta autostart för en transient domän

en: cannot set autostart for transient network
sv: det går inte att sätta autostart för ett transient nätverk

en: cannot set backing store for raw volume
sv: kan inte sätta bakomliggande lagring för en rå volym

en: cannot set common audio backend settings
sv: kan inte sätta allmänna audiobakändeinställningar

en: cannot set current job to %1$s
sv: kan inte sätta aktuellt jobb till %1$s

en: cannot set external SSF %1$d (%2$s)
sv: kan inte sätta externt SSF %1$d (%2$s)

en: cannot set file mode '%1$s'
sv: kan inte sätta filläget ”%1$s”

en: cannot set file owner '%1$s'
sv: kan inte sätta filägaren ”%1$s”

en: cannot set initial memory size greater than the maximum memory size
sv: det går inte att sätta initial minnesstorlek större än den maximala minnesstorleken

en: cannot set memory higher than max memory
sv: det går inte att sätta minnet högre än maximalt minne

en: cannot set mode of '%1$s' to %2$04o
sv: kan inte rättigheterna på ”%1$s” till %2$04o

en: cannot set moment %1$s as its own parent
sv: kan inte sätta momentet %1$s som sin egen förälder

en: cannot set netlink socket buffer size to 128k
sv: kan inte sätta netlink-uttagets buffertstorlek till 128k

en: cannot set netlink socket nonblocking
sv: kan inte sätta netlink-uttaget icke-blockerande

en: cannot set security props %1$d (%2$s)
sv: kan inte sätta säkerhetsegenskaper %1$d (%2$s)

en: cannot set supplemental groups
sv: kan inte sätta tilläggsgrupper

en: cannot set time: qemu doesn't support rtc-reset-reinjection command
sv: kan inte sätta tiden: qemu stödjer inte kommandot rtc-reset-reinjection

en: cannot set to start of '%1$s'
sv: kan inte sätta till början av ”%1$s”

en: cannot set topology for CPU type '%1$s'
sv: kan inte sätta topologin för CPU-typen ”%1$s”

en: cannot set vcpus on an inactive domain
sv: kan inte sätta vcpu:er på en inaktiv domän

en: cannot set worker name to %1$s
sv: kan inte sätta arbetarnamnet till %1$s

en: cannot start RDMA migration with no memory hard limit set
sv: kan inte starta RDMA-migrering utan att minnets hårda gräns är satt

en: cannot stat '%1$s'
sv: kan inte ta status på ”%1$s”

en: cannot stat fd %1$d
sv: kan inte ta status på fb %1$d

en: cannot stat file '%1$s'
sv: kan inte ta status på filen ”%1$s”

en: cannot stat path '%1$s'
sv: kan inte ta status på sökvägen ”%1$s”

en: cannot stat tap fd %1$d
sv: kan inte ta status på tap-fb %1$d

en: cannot statvfs path '%1$s'
sv: kan inte göra statvfs på sökvägen ”%1$s”

en: cannot statvfs path '%1$s' in '%2$s'
sv: kan inte göra statvfs på sökvägen ”%1$s” i ”%2$s”

en: cannot sync data to file '%1$s'
sv: kan inte synka data till filen ”%1$s”

en: cannot sync data to volume with path '%1$s'
sv: kan inte synka data till volymen med sökvägen ”%1$s”

en: cannot sync file '%1$s'
sv: kan inte synka filen ”%1$s”

en: cannot terminate console stream
sv: kan inte avsluta konsolströmmen

en: cannot translate CPU model %1$s to a supported model
sv: kan inte översätta CPU-modellen %1$s till en modell som stödjs

en: cannot translate keycode %1$u of %2$s codeset to qnum keycode
sv: kan inte översätta tangentkoden %1$u från koduppsättningen %2$s till qnum-tangentkod

en: cannot translate keycode %1$u of %2$s codeset to xt keycode
sv: kan inte översätta tangentkoden %1$u från koduppsättningen %2$s till xt-tangentkod

en: cannot unblock signals
sv: kan inte avblockera signaler

en: cannot undefine domain with nvram
sv: kan inte avdefiniera en domän med nvram

en: cannot undefine transient domain
sv: det går inte att avdefiniera en transient domän

en: cannot unlink '%1$s'
sv: kan inte ta bort länken till ”%1$s”

en: cannot unlink file '%1$s'
sv: kan inte ta bort länken till filen ”%1$s”

en: cannot update AppArmor profile '%1$s'
sv: kan inte uppdatera AppArmor-profilen ”%1$s”

en: cannot update guest CPU for %1$s architecture
sv: kan inte uppdatera gäst-CPU:n för arkitekturen %1$s

en: cannot update lifecycle action because QEMU was started with incompatible -no-reboot setting
sv: kan inte uppdatera livscykelåtgärden eftersom QEMU startades med inställningen incompatible-no-reboot

en: cannot upload to volume %1$s
sv: kan inte skicka till volymen %1$s

en: cannot use custom tap device in session mode
sv: kan inte använda en anpassad tap-enhet i sessionsläge

en: cannot use feature-based firmware autoselection when firmware autoselection is disabled
sv: kan inte använda funktionsbaserat automatiskt val av fast programvara när automatiskt val av fast programvara är avaktiverat

en: cannot use namespaces in session mode
sv: kan inte använda namnrymder i sessionsläge

en: cannot use/hotplug a memory device when domain 'maxMemory' is not defined
sv: kan inte använda/koppla i körande system av en minnesenhet när domänens ”maxMemory” inte är definierat

en: cannot version information from libxenlight, disabling driver
sv: kan inte hämta versionsinformation från libxenlight, avaktiverar drivrutinen

en: cannot wipe extended partition '%1$s'
sv: kan inte tömma den utökade partitionen ”%1$s”

en: cannot write config file '%1$s'
sv: kan inte skriva konfigurationsfilen ”%1$s”

en: cannot write data to file '%1$s'
sv: kan inte skriva data till filen ”%1$s”

en: cannot write to '%1$s' on bridge '%2$s'
sv: kan inte skriva till ”%1$s” på bryggan ”%2$s”

en: cannot write to stdout
sv: kan inte skriva till standard ut

en: cannot write to stream
sv: kan inte skriva till strömmen

en: cap for XEN_CREDIT
sv: gräns för XEN_CREDIT

en: capabilities
sv: kapabiliteter

en: capability names, separated by comma
sv: förmågenamn, separerade med komman

en: capacity in %1$s cannot be zero without 'delta' or 'shrink' flags set
sv: kapaciteten i %1$s kan inte vara noll utan att flaggorna ”delta” eller ”shrink” är satt

en: capture disk state but not vm state
sv: fångstdisktillstånd men inte vm-tillstånd

en: cdrom device with virtio bus isn't supported
sv: cdrom-enhet med virtio-buss stödjs inte

en: cdrom device without source path not supported
sv: cdrom-enhet utan källsökväg stödjs inte

en: cell number must be non-negative integer or -1
sv: cellnumret måste vara ett icke-negativt heltal eller -1

en: cellNum in %1$s must be less than or equal to %2$d
sv: cellNum i %1$s måste vara mindre än eller lika med %2$d

en: cellNum in %1$s only accepts %2$d as a negative value
sv: cellNum i %1$s accepterar endast %2$d som ett negativt värde

en: cfs_period '%1$llu' must be in range (%2$llu, %3$llu)
sv: cfs_period ”%1$llu” måste vara i intervallet (%2$llu, %3$llu)

en: cfs_quota '%1$lld' must be in range (%2$llu, %3$llu)
sv: cfs_quota ”%1$lld” måste vara i intervallet (%2$llu, %3$llu)

en: cgroup CPU controller is not mounted
sv: cgroup-CPU-regulatorn är inte monterad

en: cgroup CPUACCT controller is not mounted
sv: cgroup-CPUACCT-regulatorn är inte monterad

en: cgroup cpu is required for scheduler tuning
sv: cgroup cpu krävs för trimning av schemaläggaren

en: cgroup cpuset controller is not mounted
sv: cgroup-cpuset-regulatorn är inte monterad

en: cgroup memory controller is not mounted
sv: cgroup-minnesregulatorn är inte monterad

en: cgroups v2 BPF devices not supported with this kernel
sv: cgroup v2 BPF-enheter stödjs inte med denna kärna

en: change lifecycle actions
sv: ändra livscykelåtgärder

en: change maximum memory limit
sv: ändra gräns för maximalt minne

en: change memory allocation
sv: ändra minnesallokering

en: change number of virtual CPUs
sv: ändra antal virtuella CPU:er

en: change of nodeset for running domain requires restrictive numa mode
sv: att ändra noduppsättningen för en körande domän kräver restriktivt numa-läge

en: change of nodeset for running domain requires strict numa mode
sv: att ändra noduppsättningen för en körande domän kräver strikt numa-läge

en: change the current directory
sv: byt aktuell katalog

en: changed
sv: ändrad

en: changes the password of the specified user inside the domain
sv: ändrar lösenordet för den angivna användaren inuti domänen

en: changing OS parameters is not supported by vz driver
sv: att ändra OS-parametrar stödjs inte av vz-drivrutinen

en: changing OS type is not supported by vz driver
sv: att ändra OS-typ stödjs inte av vz-drivrutinen

en: changing balloon parameters is not supported by vz driver
sv: att ändra ballongparametrar stödjs inte av vz-drivrutinen

en: changing clock parameters is not supported by vz driver
sv: att ändra klockparametrar stödjs inte av vz-drivrutinen

en: changing cpu placement mode is not supported by vz driver
sv: att ändra cpu-placeringsläge stödjs inte av vz-drivrutinen

en: changing device 'acpi index' is not allowed
sv: att ändra en enhets ”acpi index” är inte tillåtet

en: changing device alias is not allowed
sv: att ändra en enhets alias är inte tillåtet

en: changing devices parameters is not supported by vz driver
sv: att ändra enhetsparametrar stödjs inte av vz-drivrutinen

en: changing emulator is not supported by vz driver
sv: att ändra emulator stödjs inte av vz-drivrutinen

en: changing features is not supported by vz driver
sv: att ändra funktioner stödjs inte av vz-drivrutinen

en: channel %1$s is not using a UNIX socket
sv: kanalen %1$s använder inte ett UNIX-uttag

en: channel event
sv: kanalhändelse

en: channel source type not supported
sv: kanalkälltypen stödjs inte

en: channel target name missing
sv: kanalmålnamnet saknas

en: channel target type not supported
sv: kanalmåltypen stödjs inte

en: character device %1$s is not using a PTY
sv: teckenenheten %1$s använder inte en PTY

en: character device information was missing array element
sv: teckenenhetsinformationen saknade ett vektorelement

en: character device information was missing filename
sv: teckenenhetsinformationen saknade ett filnamn

en: character device information was missing label
sv: teckenenhetsinformationen saknade en etikett

en: character device name
sv: teckenenhetsnamn

en: chardev '%1$s' not supported in this QEMU binary
sv: teckenenheten ”%1$s” stödjs inte i denna QEMU-binär

en: chardev '%1$s' not supported without spice graphics
sv: teckenenheten ”%1$s” stödjs inte utan spice-grafik

en: chardev already exists
sv: teckenenheten finns redan

en: chardev reconnect is possible only for connect mode
sv: återanslutning av teckenenhet är endast möjligt för anslutet läge

en: chardev reconnect source timeout cannot be '0'
sv: teckenenhetens tidsgräns för återanslutningskälla kan inte vara ”0”

en: chardev-add reply was missing pty path
sv: chardev-add-svaret saknade pty-sökväg

en: chardev_tls_x509_cert_dir directory '%1$s' does not exist
sv: chardev_tls_x509_cert_dir-katalogen ”%1$s” finns inte

en: check attribute specified for CPU with no model
sv: kontrollera attribut angivet för CPU utan modell

en: checkpoint '%1$s' does not have a parent
sv: kontrollpunkten ”%1$s” har inte en förälder

en: checkpoint '%1$s' has no parent
sv: kontrollpunkten ”%1$s” har ingen förälder

en: checkpoint for disk %1$s unsupported for storage type %2$s
sv: kontrollpunkten för disken %1$s stödjs inte för lagringstypen %2$s

en: checkpoint inconsistent
sv: kontrollpunkten är inkonsistent

en: checkpoint inconsistent: %1$s
sv: kontrollpunkten är inkonsistent: %1$s

en: checkpoint information
sv: kontrollpunktsinformation

en: checkpoint name
sv: kontrollpunktsnamn

en: child didn't write error (status=%1$d)
sv: barnet skrev inte fel (status=%1$d)

en: child failed to create directory '%1$s'
sv: barnet misslyckades att skapa katalogen ”%1$s”

en: child process failed to create file '%1$s'
sv: barnprocessen misslyckades att skapa filen ”%1$s”

en: child process failed to force owner mode file '%1$s'
sv: barnprocessen misslyckades att tvinga ägarläge på filen ”%1$s”

en: child process failed to send fd to parent
sv: barnprocessen misslyckades att skicka fb till föräldern

en: child reported (status=%1$d): %2$s
sv: barnet rapporterade (status=%1$d): %2$s

en: chr type '%1$s' device not present in domain configuration
sv: teckentypsenheten ”%1$s” finns inte i domänkonfigurationen

en: cipher info missing 'name' attribute
sv: chifferinformationen saknar attributet ”name”

en: classID attribute not supported on <bandwidth> in this usage context
sv: attributet classID stödjs inte på <bandwidth> i detta användningssammanhang

en: clear out authorized keys file before adding new keys
sv: rensa ut filen med auktoriserade nycklar innan nya nycklar läggs till

en: client hooks cannot be NULL
sv: klienthakar kan inte vara NULL

en: client socket is closed
sv: klientuttaget är stängt

en: client tried invalid PolicyKit init request
sv: klienten försökte med en ogiltig PolicyKit-initieringsbegäran

en: client tried invalid SASL init request
sv: klienten försökte med en ogiltig SASL-initieringsbegäran

en: client tried invalid SASL start request
sv: klienten försökte med en ogiltig SASL-startbegäran

en: client which to disconnect, specified by ID
sv: klient att koppla ifrån, angiven med ID

en: client which to retrieve identity information for
sv: klient att hämta identitetsinformation för

en: clone a volume.
sv: klona en volym.

en: clone name
sv: klona ett namn

en: close: %1$s: failed to write or close temporary file: %2$s
sv: close: %1$s: misslyckades att skriva eller stänga temporärfilen: %2$s

en: coalesce settings on interface type %1$s are not supported
sv: att slå samman inställningar av gränssnittstypen %1$s stödjs inte

en: comma separated list of compression methods to be used
sv: kommaseparerad lista över komprimeringsmetoder att använda

en: comma separated list of disks to be migrated
sv: kommaseparerad lista över diskar att migrera

en: command
sv: kommando

en: command '%1$s' doesn't support option --%2$s
sv: kommandot '%1$s' stöder inte flaggan --%2$s

en: command '%1$s' requires --%2$s option
sv: kommando '%1$s' kräver flaggan --%2$s

en: command '%1$s' requires <%2$s> option
sv: kommando '%1$s' kräver flaggan <%2$s>

en: command groups is NULL run vshInit before reloading
sv: kommandogrupperna är NULL kör vshInit före omladdning

en: command groups must be non-NULL
sv: kommandogrupperna får inte vara NULL

en: command is already running as pid %1$lld
sv: kommandot kör redan som pid %1$lld

en: command is in human monitor protocol
sv: kommandot är i mänskligt övervakningsprotokoll

en: command is not yet running
sv: kommandot kör inte ännu

en: command or command group '%1$s' doesn't exist
sv: kommandot eller kommandogruppen ”%1$s” finns inte

en: command to run
sv: kommando att köra

en: commit changes and free restore point
sv: verkställ ändringar och frigör återställningspunkten

en: commit changes made since iface-begin and free restore point
sv: fastställ ändringar gjorda sedan iface-begin och frigör återställningspunkten

en: commit of '%1$s' active layer requires active flag
sv: att fastställa ”%1$s” aktivt lager kräver aktiv flagga

en: compare CPU with host CPU
sv: jämför CPU med värd-CPU

en: compare CPU with hypervisor CPU
sv: jämför CPU med hypervisor-CPU

en: compare a CPU with the CPU created by a hypervisor on the host
sv: jämför en CPU med CPU: som skapades av en hypervisor på värden

en: compare host CPU with a CPU described by an XML file
sv: jämför värd-CPU:n med en CPU beskriven av en XML-fil

en: comparing with the hypervisor CPU is not supported for arch %1$s
sv: jämförelse med hypervisor-CPU:n stödjs inte för arkitekturen %1$s

en: compatibility option only available with qcow2
sv: kompatibilitetsflaggan är endast tillgänglig med qcow2

en: completed
sv: färdig

en: compress level for multithread compression
sv: kompressionsnivå för multitrådad komprimering

en: compress level for zlib compression
sv: kompressionsnivå för zlib-komprimering

en: compress level for zstd compression
sv: kompressionsnivå för zstd-komprimering

en: compress repeated pages during live migration
sv: komprimera upprepade sidor under migrering i drift

en: compute baseline CPU
sv: beräkna baslinje-CPU

en: compute baseline CPU usable by a specific hypervisor
sv: beräkna baslinje-CPU användbar av en specifik hypervisor

en: computing baseline hypervisor CPU is not supported for arch %1$s
sv: beräkning av baslinje-hypervisor-CPU:n stödjs inte för arkitekturen %1$s

en: config
sv: konfiguration

en: config data file to import from
sv: konfigurationsfil att importera ifrån

en: config value %1$s was malformed
sv: konfigurationsvärdet %1$s var felformat

en: config value %1$s was missing
sv: konfigurationsvärdet %1$s saknades

en: configuration file syntax error
sv: syntaxfel i konfigurationsfilen

en: configuration file syntax error: %1$s
sv: syntaxfel i konfigurationsfilen: %1$s

en: configuration potentially modified by hook script
sv: konfigurationen modifieras potentiellt av hakskript

en: configuring disks is not supported for vz snapshots
sv: konfigurationsdiskar stödjs inte för vz-ögonblicksbilder

en: configuring memory location is not supported
sv: konfiguration av minnesplats stödjs inte

en: conn must match stream connection
sv: conn måste matcha strömförbindelsen

en: connect
sv: anslut

en: connect to daemon's admin server
sv: anslut till demonens administrationsserver

en: connect to the guest console
sv: anslut till gästkonsolen

en: connected
sv: ansluten

en: connection URI of the destination host as seen from the client(normal migration) or source(p2p migration)
sv: anslutnings-URI för destinationsvärden som den syns från klienten (normal migrering) eller källan (p2p-migrering)

en: connection already open
sv: anslutningen redan öppen

en: connection closed due to keepalive timeout
sv: anslutningen stängd på grund av tidsgränsen för livsuppehållandet

en: connection not open
sv: anslutningen är inte öppen

en: connection vcpu maximum
sv: anslutning vcpu maximal

en: control domain IOThread affinity
sv: styrdomänens IOThread-samhörighet (affinity)

en: control domain's incoming traffics
sv: styrdomänens inkommande trafik

en: control domain's outgoing traffics
sv: styrdomänens utgående trafik

en: control or query domain emulator affinity
sv: styr- eller frågedomänens emulatorsamhörighet (affinity)

en: control or query domain vcpu affinity
sv: styr- eller frågedomänens vcpu-samhörighet (affinity)

en: controller %1$s:%2$d not found
sv: styrenheten %1$s:%2$d finns inte

en: controller index='%1$d' already exists
sv: en styrenhet med index=”%1$d” finns redan

en: controller iothread '%1$u' not defined in iothreadid
sv: styrenheten iothread ”%1$u” är inte definierad i iothreadid

en: conversion from 'xen-sxpr' format is no longer supported
sv: konvertering från formatet ”xen-sxpr” stödjs inte längre

en: conversion from hyper to %1$s overflowed
sv: konvertering från hyper till %1$s svämmade över

en: conversion from string failed
sv: konvertering från sträng misslyckades

en: convert a domain id or UUID to domain name
sv: konvertera ett domän-id eller UUID till domännamn

en: convert a domain name or UUID to domain id
sv: konvertera ett domännamn eller UUID till ett domän-id

en: convert a domain name or id to domain UUID
sv: konvertera ett domännamn eller id till domän-UUID

en: convert a network UUID to network name
sv: konvertera ett nätverks-UUID till nätverksnamn

en: convert a network name to network UUID
sv: konvertera ett nätverksnamn till nätverks-UUID

en: convert a pool UUID to pool name
sv: konvertera ett pool-UUID till ett poolnamn

en: convert a pool name to pool UUID
sv: konvertera ett poolnamn till ett pool-UUID

en: convert an interface MAC address to interface name
sv: konvertera en gränssnitts-MAC-adress till ett gränssnittsnamn

en: convert an interface name to interface MAC address
sv: konvertera ett gränssnittsnamn till en gränssnitts-MAC-adress

en: cookie name '%1$s' contains invalid characters
sv: kaknamnet ”%1$s” innehåller ogiltiga tecken

en: cookie name must not be empty
sv: kaknamnet får inte vara tomt

en: copy destination is block device instead of regular file
sv: kopieringsdestinationen är en blockenhet istället för en normal fil

en: copy of read-only disks is not supported
sv: kopiering av endast läsbara diskar stödjs inte

en: copy to a FD passed disk source is not yet supported
sv: kopiering av FB-skickad diskkällor stödjs inte ännu

en: copy-on-write ploop volumes are not yet supported
sv: kopiering-vid-skrivning-ploop-volymer stödjs inte ännu

en: copy_on_read is not compatible with 'lun' disk '%1$s'
sv: kopiering_vid_läsning är inte kompatibelt med ”lun” disk ”%1$s”

en: copy_on_read is not compatible with read-only disk '%1$s'
sv: kopiering_vid_läsning är inte kompatibelt med endast läsbar disk ”%1$s”

en: copy_on_read is not supported with removable disk '%1$s'
sv: kopiering_vid_läsning stödjs inte för en löstagbar disk ”%1$s”

en: copy_on_read is not supported with vhostuser disk
sv: kopiering_vid_läsning stödjs inte för en vhostuser-disk

en: corrupted profileid string
sv: trasig profileid-sträng

en: could not allocate memory
sv: kunde inte allokera minne

en: could not attach shared folder '%1$s'
sv: kunde inte ansluta den delade mappen ”%1$s”

en: could not build absolute core file path
sv: kunde inte bygga en absolut kärnfilssökväg

en: could not build absolute input file path
sv: kunde inte bygga en absolut indatafilsökväg

en: could not build absolute output file path
sv: kunde inte bygga en absolut utdatafilsökväg

en: could not change ACPI status to: %1$s
sv: kunde inte ändra ACPI-status till: %1$s

en: could not change APIC status to: %1$s
sv: kunde inte ändra APIC-status till: %1$s

en: could not change PAE status to: %1$s
sv: kunde inte ändra PAE-status till: %1$s

en: could not close handshake fd
sv: kunde inte stänga handskaknings-fb

en: could not close logfile
sv: kunde inte stänga loggfilen

en: could not connect to Xen Store
sv: kunde inte ansluta till Xen Store

en: could not connect to Xen Store %1$s
sv: kunde inte ansluta till Xen Store %1$s

en: could not create profile
sv: kunde inte skapa profilen

en: could not define a domain
sv: kunde inte definiera en domän

en: could not delete snapshot
sv: kunde inte radera en ögonblicksbild

en: could not delete the domain
sv: kunde inte radera domänen

en: could not detach shared folder '%1$s'
sv: kunde inte koppla loss den delade mappen ”%1$s”

en: could not determine max vcpus for the domain
sv: kunde inte avgöra max vcpu:er för domänen

en: could not find backing store index '%1$u' in chain for '%2$s'
sv: kunde inte hitta index ”%1$u” för bakomliggande lagring i kedjan för ”%2$s”

en: could not find base disk source in disk source chain
sv: kunde inte hitta basdiskkällan i diskkällkedjan

en: could not find base image in chain for '%1$s'
sv: kunde inte hitta basavbilden i kedjan för ”%1$s”

en: could not find capabilities for %1$s
sv: kunde inte hitta förmågor för %1$s

en: could not find event callback %1$d for deletion
sv: kunde inte hitta händelseåteranrop %1$d för radering

en: could not find image '%1$s' beneath '%2$s' in chain for '%3$s'
sv: kunde inte hitta avbilden ”%1$s” under ”%2$s” i kedjan för ”%3$s”

en: could not find image '%1$s' in chain for '%2$s'
sv: kunde inte hitta avbilden ”%1$s” i kedjan för ”%2$s”

en: could not find libvirtd
sv: kunde inte hitta libvirtd

en: could not find name in XML
sv: kunde inte hitta namnet i XML

en: could not find realpath
sv: kunde inte hitta realpath

en: could not get MAC address of interface %1$s
sv: kunde inte få MAC-adressen för gränssnittet %1$s

en: could not get VM definition
sv: kunde inte få VM-definitionen

en: could not get children snapshots
sv: kunde inte få barnögonblicksbilder

en: could not get creation time of snapshot %1$s
sv: kunde inte få tiden för skapandet av ögonblicksbilden %1$s

en: could not get current snapshot
sv: kunde inte hämta aktuell ögonblicksbild

en: could not get current snapshot name
sv: kunde inte hämta namnet på aktuell ögonblicksbild

en: could not get current snapshot of domain %1$s
sv: kunde inte hämta aktuell ögonblicksbild av domänen %1$s

en: could not get description of snapshot %1$s
sv: kunde inte hämta beskrivningen av ögonblicskbilden %1$s

en: could not get domain UUID
sv: kunde inte hämta domän-UUID

en: could not get domain state
sv: kunde inte hämta domäntillståndet

en: could not get information about NUMA topology
sv: kunde inte få information om NUMA-topologi

en: could not get information about supported page sizes
sv: kunde inte få information om sidstorlekar som stödjs

en: could not get interface XML description: %1$s%2$s%3$s
sv: kunde inte hämta XML-beskrivningen av gränssnittet: %1$s%2$s%3$s

en: could not get machine
sv: kunde inte hämta maskinen

en: could not get name of parent of snapshot %1$s
sv: kunde inte få namnet på föräldern till ögonblicksbilden %1$s

en: could not get number of volumes in the pool: %1$s, rc=%2$08x
sv: kunde inte hämta antalet volymer i poolen: %1$s, rk=%2$08x

en: could not get online state of snapshot %1$s
sv: kunde inte uppkopplat tillstånd för ögonblicksbilden %1$s

en: could not get parent of snapshot %1$s
sv: kunde inte få föräldern till ögonblicksbilden %1$s

en: could not get preferred machine for %1$s type=%2$s
sv: kunde inte få föredragen maskin för %1$s typ=%2$s

en: could not get root snapshot for domain %1$s
sv: kunde inte hämta rotögonblicksbilden domänen %1$s

en: could not get snapshot UUID
sv: kunde inte få tag i ögonblicsbilds-UUID

en: could not get snapshot children
sv: kunde inte få ögonblicksbildsbarn

en: could not get snapshot count for domain %1$s
sv: kunde inte få antalet ögonblicksbilder för domänen %1$s

en: could not get snapshot count for listed domains
sv: kunde inte få antalet ögonblicksbilder för de listade domänerna

en: could not get snapshot name
sv: kunde inte få tag i ögonblicksbildsnamn

en: could not get the volume list in the pool: %1$s, rc=%2$08x
sv: kunde inte få volymlistan i poolen: %1$s, rk=%2$08x

en: could not initialize domain event timer
sv: kunde inte initiera domänens händelsetidtagare

en: could not open VirtualBox session with domain %1$s
sv: kunde inte öppna en VirtualBox-session till domänen %1$s

en: could not open input path '%1$s'
sv: kunde inte öppna indatasökvägen ”%1$s”

en: could not parse XML
sv: kunde inte tolka XML

en: could not parse arguments
sv: kunde inte tolka argumenteten

en: could not parse read bytes sec %1$s
sv: kunde inte tolka lästa byte per sekund %1$s

en: could not parse read iops sec %1$s
sv: kunde inte tolka lästa iops per sekund %1$s

en: could not parse weight %1$s
sv: kunde inte tolka vikten %1$s

en: could not parse write bytes sec %1$s
sv: kunde inte tolka skrivna byte per sekund %1$s

en: could not parse write iops sec %1$s
sv: kunde inte tolka skrivna iops per sekund %1$s

en: could not read xml file
sv: kunde inte läsa xml-filen

en: could not receive data from domain '%1$s'
sv: kunde inte ta emot data från domänen ”%1$s”

en: could not remove profile
sv: kunde inte ta bort profilen

en: could not remove profile for '%1$s'
sv: kunde inte ta bort profilen för ”%1$s”

en: could not restore snapshot for domain %1$s
sv: kunde inte återställa ögonblicskbilden för domänen %1$s

en: could not set IFS
sv: kunde inte sätta IFS

en: could not set PATH
sv: kunde inte sätta PATH

en: could not set the memory size of the domain to: %1$llu Kb
sv: kunde inte sätta minnesstorleken på domänen till: %1$llu kB

en: could not set the memory size of the domain to: %1$lu Kb
sv: kunde inte sätta minnesstorleken för domänen till: %1$lu kB

en: could not set the number of cpus of the domain to: %1$u
sv: kunde inte sätta antalet cpu:er för domänen till: %1$u

en: could not set the number of virtual CPUs to: %1$u
sv: kunde inte sätta antalet virtuella CPU:er till: %1$u

en: could not take a screenshot of %1$s
sv: kunde inte ta en skärmbild av %1$s

en: could not take snapshot of domain %1$s
sv: kunde inte ta en ögonblicksbild av domänen %1$s

en: could not use Xen hypervisor entry
sv: kunde inte använda akten för Xens hypervisor

en: could not use Xen hypervisor entry %1$s
sv: kunde inte använda akten för Xens hypervisor %1$s<

en: couldn't convert node device def to mdevctl JSON
sv: kunde inte konvertera nodenhetsdefinitionen till mdevctl-JSON

en: couldn't fetch array of leases
sv: kunde inte hämta vektorn av hyror

en: couldn't find IFLA_VF_INFO for VF %1$d in netlink response
sv: kunde inte hitta IFLA_VF_INFO för VF %1$d i netlink-svaret

en: couldn't find a portgroup entry in network '%1$s' matching <portgroup name='%2$s'>
sv: kunde inte hitta en portgruppspost i nätverket ”%1$s” som matchar <portgroup name='%2$s'>

en: couldn't find an interface entry in network '%1$s' matching <interface dev='%2$s'>
sv: kunde inte hitta en gränssnittspost i nätverket ”%1$s” som matchar <interface dev='%2$s'>

en: couldn't find interface named '%1$s'
sv: kunde inte hitta ett gränssnitt med namnet ”%1$s”

en: couldn't find interface named '%1$s': %2$s%3$s%4$s
sv: lunde inte hitta ett gränssnitt med namnet ”%1$s” %2$s%3$s%4$s

en: couldn't find interface with MAC address '%1$s'
sv: kunde inte hitta ett gränssnitt med MAC-adressen ”%1$s”

en: couldn't find interface with MAC address '%1$s': %2$s%3$s%4$s
sv: kunde inte hitta ett gränssnitt med MAC-adressen ”%1$s”: %2$s%3$s%4$s

en: couldn't locate a matching DNS HOST record in network %1$s
sv: kunde inte hitta en matchande DNS HOST-post i nätverket %1$s

en: couldn't locate a matching DNS SRV record in network %1$s
sv: kunde inte hitta en matchande DNS SRV-post i nätverket %1$s

en: couldn't locate a matching DNS TXT record in network %1$s
sv: kunde inte hitta en matchande DNS TXT-post i nätverket %1$s

en: couldn't locate a matching dhcp host entry in network '%1$s'
sv: kunde inte hitta en matchande dhcp host-post i nätverket ”%1$s”

en: couldn't locate a matching dhcp range entry in network '%1$s'
sv: kunde inte hitta en matchande dhcp range-post i nätverket ”%1$s”

en: couldn't locate an existing dhcp host entry with "mac='%1$s'" "name='%2$s'" "ip='%3$s'" in network '%4$s'
sv: kunde inte hitta en befintlig dhcp host-post med ”mac=’%1$s’” ”name=’%2$s’” ”ip=’%3$s’” i nätverket ”%4$s”

en: couldn't retrieve authentication methods list: %1$s
sv: kunde inte hämta autentiseringsmetodslistan: %1$s

en: couldn't update dhcp host entry - no <ip> element found at index %1$d in network '%2$s'
sv: kunde inte uppdatera dhcp host-posten – inget element <ip> finns vid index %1$d i nätverket ”%2$s”

en: couldn't update dhcp host entry - no <ip> element found in network '%1$s'
sv: kunde inte uppdatera dhcp värd-posten – inget element <ip> finns i nätverket ”%1$s”

en: couldn't write dnsmasq config file '%1$s'
sv: kunde inte skriva dnsmasq-konfigurationsfilen ”%1$s”

en: count of memory devices requiring memory slots '%1$zu' exceeds slots count '%2$u'
sv: antalet minnesenheter som kräver minnesfack ”%1$zu” överskrider antalet fack ”%2$u”

en: cow feature may only be used for 'fs' and 'dir' pools
sv: funktionen cow kan endast användas för poolerna ”fs” och ”dir”

en: cpu affinity is not supported
sv: cpu-affinitet stödjs inte

en: cpu count too large
sv: cpu-antalet är för stor

en: cpu hotplug is not supported
sv: cpu-omkoppling i drift stödjs inte

en: cpu parameter is missing a model name
sv: cpu-parametern saknar ett modellnamn

en: cpu topology results in more than %1$u cpus
sv: cpu-topologin resulterar i fler än %1$u cpu:er

en: cpuNum in %1$s only accepts %2$d as a negative value
sv: cpuNum i %1$s accepterar bara %2$d som ett negativt värde

en: cpuacct parse error
sv: cpuacct-tolkningsfel

en: cpuid starting with %1$s is not supported, only libxl format is
sv: cpuid som startar med %1$s stödjs inte, endast libxl-format stödjs

en: cputune is not supported by vz driver
sv: cputune stödjs inte av vz-drivrutinen

en: crash the domain after core dump
sv: krascha domänen efter kärndumpen

en: crashed
sv: kraschad

en: create a bridge device and attach an existing network device to it
sv: skapa en bryggenhet och anslut en befintlig nätverksenhet till den

en: create a device defined by an XML file on the node
sv: skapa en enhet definerad av en XML-fil på noden

en: create a domain from an XML file
sv: skapa en domän från en XML-fil

en: create a network filter binding from an XML file
sv: skapa ett nätverksfiltersbindning från en XML-fil

en: create a network from an XML file
sv: skapa ett nätverk från en XML-fil

en: create a network port from an XML file
sv: skapa en nätverksport från en XML-fil

en: create a pool from a set of args
sv: skapa en pool från en uppsättning argument

en: create a pool from an XML file
sv: skapa en pool från en XML-fil

en: create a snapshot of current interfaces settings, which can be later committed (iface-commit) or restored (iface-rollback)
sv: skapa en ögonblicksbild av de aktuella gränssnittsinställningarna, som senare kan fastställas (iface-commit) eller återställas (iface-rollback)

en: create a vol from an XML file
sv: skapa en volym från en XML-fil

en: create a vol, using another volume as input
sv: skapa en volym, använd en annan volym som indata

en: create a volume from a set of args
sv: skapa en volym från en uppsättning argument

en: creating a new group/updating existing with all tune parameters zero is not supported
sv: att skapa en ny grupp/uppdatera en befintlig med alla trimningsparametrar noll stödjs inte

en: creating checkpoint for incremental backup is not supported yet
sv: att skapa en ögonblicksbild för inkrementell säkerhetskopiering stödjs inte ännu

en: creating snapshot
sv: skapar en ögonblicksbild

en: creation of images with slice type='storage' is not supported
sv: att skapa avbilder med skivtyp=”storage” stödjs inte

en: creation of non-raw file images is not supported without qemu-img.
sv: att skapa icke råa filavbilder stödjs inte utan qemu-img.

en: creation of pid file requires daemonized command
sv: att skapa en pid-fil kräver daemonkommando

en: creation of qcow/qcow2 files supports only 'luks' encryption
sv: att skapa qcow/qcow2-filer stödjer bara ”luks”-kryptering

en: creation of qcow2 encrypted image is not supported
sv: att skapa en krypterad qcow2-avbild stödjs inte

en: crypto backend %1$s is not supported
sv: kryptobakänden %1$s stödjs inte

en: crypto model %1$s is not supported
sv: kryptomodellen %1$s stödjs inte

en: crypto type %1$s is not supported
sv: kryptotypen %1$s stödjs inte

en: curl_easy_getinfo(CURLINFO_REDIRECT_URL) returned an error: %1$s (%2$d) : %3$s
sv: curl_easy_getinfo(CURLINFO_REDIRECT_URL) returnerade ett fel: %1$s (%2$d) : %3$s

en: curl_easy_getinfo(CURLINFO_RESPONSE_CODE) returned a negative response code
sv: curl_easy_getinfo(CURLINFO_RESPONSE_CODE) returnerade en negativ svarskod

en: curl_easy_getinfo(CURLINFO_RESPONSE_CODE) returned an error: %1$s (%2$d)
sv: curl_easy_getinfo(CURLINFO_RESPONSE_CODE) returnerade ett fel: %1$s (%2$d)

en: curl_easy_getinfo(CURLINFO_RESPONSE_CODE) returned an error: %1$s (%2$d) : %3$s
sv: curl_easy_getinfo(CURLINFO_RESPONSE_CODE) returnerade ett fel: %1$s (%2$d) : %3$s

en: curl_easy_perform() returned an error: %1$s (%2$d)
sv: curl_easy_perform() returnerade ett fel: %1$s (%2$d)

en: curl_easy_perform() returned an error: %1$s (%2$d) : %3$s
sv: curl_easy_perform() returnerade ett fel: %1$s (%2$d) : %3$s

en: current
sv: aktuell

en: current bridge device name
sv: aktuellt bryggenhetsnamn

en: current job is not outgoing migration in post-copy mode
sv: aktuellt jobb är inte utgående migrering i postkopieringsläge

en: current vcpu count must equal maximum
sv: aktuellt vcpu-antal måste vara lika med maximum

en: current vcpus must be equal to maxvcpus
sv: aktuella vcpu:er måste vara lika med maxvcpus

en: custom alias name of disk device
sv: anpassat aliasnamn för diskenheten

en: custom alias name of interface device
sv: anpassat aliasnnamn för gränssnittsenheten

en: custom configuration parameters specified
sv: anpassade konfigurationsparametrar anginva

en: custom device configuration
sv: anpassad enhetskonfiguration

en: custom device tree blob used
sv: anpassad enhetsträds-blob använd

en: custom guest agent control commands issued
sv: anpassade styrkommandon för gästagenten skickade

en: custom monitor control commands issued
sv: anpassade styrkommandon för övervakning skickade

en: daemon
sv: demon

en: daemon's admin server connection URI
sv: anslutnings-URI för demonens administrationsserver

en: daemonized command cannot set working directory %1$s
sv: daemonkommando kan inte ange arbetskatalog %1$s

en: daemonized command cannot use virCommandRunAsync
sv: demonkommando kan inte använda virCommandRunAsync

en: dangling \
sv: hängande \

en: data sinks cannot be used for non-blocking streams
sv: datasänkor kan inte användas till icke blockerande strömmar

en: data sources cannot be used for non-blocking streams
sv: datakällor kan inte användas till icke blockerande strömmar

en: dbus-daemon %1$s didn't show up
sv: dbus-demonen %1$s dök inte upp

en: dbus-daemon %1$s died unexpectedly
sv: dbus-daemon %1$s dog oväntat

en: dbus-daemon died and reported: %1$s
sv: dbus-daemon dog och rapporterade: %1$s

en: default
sv: standard

en: default_tls_x509_cert_dir directory '%1$s' does not exist
sv: default_tls_x509_cert_dir directory ”%1$s” finns inte

en: define (but don't start) a domain from an XML file
sv: definiera (men start inte) en domän från en XML-fil

en: define a pool from a set of args
sv: definiera en pool från ett antal argument

en: define an inactive persistent physical host interface or modify an existing persistent one from an XML file
sv: definiera ett inaktivt beständigt fysiskt värdgränssnitt eller modifiera ett befintiligt beständigt från en XML-fil

en: define an inactive persistent storage pool or modify an existing persistent one from an XML file
sv: definiera ene inaktiv beständig lagringspool eller modifiera en befintlig beständig från en XML-fil

en: define an inactive persistent virtual network or modify an existing persistent one from an XML file
sv: definiera ett inaktivt beständigt virtuellt nätverk eller modifiera ett befintligt beständigt från en XML-fil

en: define or modify a secret from an XML file
sv: definiera eller modifiera en hemlighet från en XML-fil

en: define or update a network filter from an XML file
sv: definera eller uppdatera ett nätverksfilter från en XML-fil

en: definition for checkpoint %1$s must use uuid %2$s
sv: definitionen av kontrollpunkten %1$s måste använda uuid %2$s

en: definition for snapshot %1$s must use uuid %2$s
sv: definitionen av ögonblicsbilden %1$s måste använda uuid %2$s

en: deflate-on-oom is not supported by this QEMU binary
sv: deflate-on-oom stödjs inte av denna QEMU-binär

en: degraded
sv: försämrad

en: delete a network filter binding
sv: radera en nätverksfilterbindning

en: delete a pool
sv: radera en pool

en: delete a vol
sv: radera en volym

en: delete an IOThread from the guest domain
sv: radera en IOThread från gästdomänen

en: delete checkpoint and all children
sv: radera en kontrollpunkt och alla barn

en: delete children but not checkpoint
sv: radera barn men inte kontrollpunkten

en: delete children but not snapshot
sv: radera barn men inte ögonblicksbilden

en: delete current snapshot
sv: radera den aktuella ögonblicksbilden

en: delete files that were successfully committed
sv: radera filer som fastställdes

en: delete only libvirt metadata, leaving checkpoint contents behind
sv: radera endast libvrit-metadata, lämna kvar kontrollpunktsinnehållet

en: delete only libvirt metadata, leaving snapshot contents behind
sv: radera endast libvirt-metadata, lämna kvar ögonblicksbildsinnehållet

en: delete snapshot and all children
sv: radera ögonblicksbilden och alla barn

en: delete snapshots associated with volume (must be supported by storage driver)
sv: radera ögonblicksbilder associerade med volymen (måste stödjas av lagringsdrivrutinen)

en: delete snapshots associated with volume(s), requires --remove-all-storage (must be supported by storage driver)
sv: radera ögonblicksbilder associerade med volymer, kräver --remove-all-storage (måste stödjas av lagringsdrivrutinen)

en: delete the specified network port
sv: radera den angivna nätverksporten

en: deleting external snapshot that has internal snapshot as parent not supported
sv: att radera externa ögonblicksbilder som har interna ögonblicksbilder som förälder stödjs inte

en: deletion of active external snapshot that is not a leaf snapshot is not supported
sv: att radera aktiva externa ögonblicksbilder som inte är en lövögonblicksbild stödjs inte

en: deletion of external and internal children disk snapshots not supported
sv: att radera externa och interna barnögonblicksbilder stödjs inte

en: deletion of external children disk snapshots not supported
sv: att radera externa barnögonblicksbilder stödjs inte

en: deletion of external disk snapshot with multiple children snapshots not supported
sv: att radera externa diskögonblicksbilder med flera barnögonblicksbilder stödjs inte

en: deletion of external disk snapshots with children not supported
sv: att radera externa diskögonblicksbilder med barn stödjs inte

en: deletion of non-leaf external snapshot that is not in active chain is not supported
sv: att radera externa ögonblicksbilder som inte är löv och inte i den aktiva kedjan stödjs inte

en: deprecated configuration: %1$s
sv: föråldrad konfiguration: %1$s

en: description
sv: beskrivning

en: description of checkpoint
sv: beskrivning av kontrollpunkten

en: description of snapshot
sv: beskrivning av ögonblicksbilden

en: destroy (stop) a device on the node
sv: förstör (stoppa) en enhet på noden

en: destroy (stop) a domain
sv: förstör (stoppa) en domän

en: destroy (stop) a network
sv: förstör (stoppa) ett nätverk

en: destroy (stop) a pool
sv: förstör (stoppa) en pool

en: destroy a physical host interface (disable it / "if-down")
sv: förstör ett fysiskt värdgränssnitt (avaktivera det / ”if-down”)

en: destroyed
sv: förstörd

en: detach device from an XML file
sv: avmontera enhet från en XML-fil

en: detach device from an alias
sv: koppla less en enhet från ett alias

en: detach disk device
sv: avmontera diskenhet

en: detach network interface
sv: anslut nätverksgränssnitt

en: detach node device from its device driver
sv: koppla ifrån en nodenhet från sin enhetsdrivrutin

en: detaching device type '%1$s' is unsupported
sv: att koppla ifrån enhetstypen ”%1$s” stödjs inte

en: detaching network device from VM is unsupported
sv: att koppla ifrån en nätverksenhet från VM:en stödjs inte

en: detaching of <console/> is unsupported. Try corresponding <serial/> instead
sv: att koppla ifrån <console/> stödjs inte. Försök med motsvarande <serial/>istället

en: detaching serial console is not supported
sv: att koppla ifrån en seriekonsol stödjs inte

en: detailed domain vcpu information
sv: detaljerad domän-vcpu-information

en: detect_zeroes is not supported with vhostuser disk
sv: detect_zeroes stödjs inte med en vhostuser-disk

en: dev->id buffer overflow: %1$d %2$d
sv: dev->id buffertspill: %1$d %2$d

en: dev->id buffer overflow: %1$s %2$s
sv: dev->id buffertspill: %1$s %2$s

en: dev->name buffer overflow: %1$.3d:%2$.3d
sv: dev->name buffertspill: %1$.3d:%2$.3d

en: device %1$s iommu_group symlink %2$s has invalid group number %3$s
sv: enheten %1$s iommu_group symlänk %2$s har felaktigt gruppnummer %3$s

en: device %1$s is already in use
sv: enheten %1$s används redan

en: device %1$s is not a PCI device
sv: enheten %1$s är inte en PCI-enhet

en: device '%1$s' in network '%2$s' is not an SR-IOV Virtual Function
sv: enheten ”%1$s” i nätverket ”%2$s” är inte en SR-IOV Virtual Function

en: device API '%1$s' not supported yet
sv: enhets-API:et ”%1$s” stödjs inte ännu

en: device alias
sv: enhetsalias

en: device alias not found: cannot set link state to down
sv: enhetsaliaset finns inte: kan inte sätta länkstatusen till nere

en: device cannot be detached: device is busy
sv: enheten kan inte kopplas loss: enheten är upptagen

en: device is already in the domain configuration
sv: enheten finns redan i domänkonfigurationen

en: device key
sv: enhetsnyckel

en: device list is not an object
sv: enhetslistan är inte ett objekt

en: device modalias file %1$s content has improper format
sv: innehållet i enhetens modalias-fil %1$s har felaktigt format

en: device name
sv: enhetsnamn

en: device name or wwn pair in 'wwnn,wwpn' format
sv: enhetsnamn eller wwn-par i formatet ”wwnn,wwpn”

en: device not found
sv: enheten finns inte

en: device not found: %1$s
sv: enheten finns inte: %1$s

en: device not present in domain configuration
sv: enheten finns inte i domänkonfigurationen

en: device of type '%1$s' has no device info
sv: enheten av typen ”%1$s” har ingen enhetsinformation

en: device path '%1$s' doesn't exist
sv: enhetssökvägen ”%1$s” finns inte

en: device to set threshold for
sv: enheten att sätta tröskelvärde för

en: device type '%1$s' cannot be attached
sv: enhetstypen ”%1$s” kan inte kopplas in

en: device type '%1$s' cannot be detached
sv: enhetstypen ”%1$s” kan inte kopplas ifrån

en: device type '%1$s' cannot be updated
sv: enhetstypen ”%1$s” kan inte uppdateras

en: device type '%1$s' cannot hot unplugged
sv: enhetstypen ”%1$s” kan inte tas bort under drift

en: devices cgroup isn't mounted
sv: enhetsstyrgruppen är inte monterad

en: dhcp is supported only for a single %1$s address on each network
sv: dhcp stödjs endast för en ensam %1$s-adress på varje nätverk

en: dhcp ranges cannot be modified, only added or deleted
sv: dhcp-intervall kan inte ändras, endast läggas till eller tas bort

en: different iotunes for disks %1$s and %2$s
sv: olika iotunes för diskarna %1$s och %2$s

en: dimm memory info data is missing 'id'
sv: informationsdata för dimm-minne saknar ”id”

en: dir
sv: kat

en: direct migration
sv: direkt migrering

en: direct migration is not supported by the source host
sv: direkt migrering stödjs inte av källvärden

en: direct setting of the vlan tag is not allowed for hostdev devices using %1$s mode
sv: direkt inställning av vlan-taggen är inte tillåtet för hostdev-enheter med läget %1$s

en: directory to switch to (default: home or else root)
sv: katalog att byta till (standard: hem eller annars roten)

en: dirty page rate calculation mode, either of these 3 options 'page-sampling, dirty-bitmap, dirty-ring' can be specified.
sv: beräkningsläge för hastighet av smutsiga sidor, ett av dessa tre alternativ ”page-sampling, dirty-bitmap, dirty-ring” kan anges.

en: dirty ring must be power of 2 and ranges [1024, 65536]
sv: smutsiga ringen måste vara en potens av 2 och i intervallet [1024, 65536]

en: dirty ring size of KVM feature '%1$s' differs: source: '%2$d', destination: '%3$d'
sv: storleken på smutsiga ringen hos KVM-funktionen ”%1$s” skiljer: källa: ”%2$d”, destination: ”%3$d”

en: dirty-ring calculation mode requires dirty-ring feature enabled.
sv: beräkningsläget för smutsig ring kräver att funktionen smutsig ring är aktiverad.

en: disable
sv: avaktivera

en: disable autostarting
sv: inaktivera autostartning

en: disable cpus specified by cpulist
sv: avaktivera cpu:er angivna av cpu-listan

en: disable cpus specified by cpumap
sv: avaktivera cpu:er angivna av cpu-avbildningen

en: disabled
sv: avaktiverad

en: discard is not supported for model '%1$s'
sv: discard stödjs inte för modellen ”%1$s”

en: discard is not supported for nvdimms
sv: discard stödjs inte för nvdimm:ar

en: discard is not supported with vhostuser disk
sv: discard stödjs inte med en vhostuser-disk

en: discarding %1$llu bytes failed on RBD image %2$s at offset %3$llu
sv: att kasta %1$llu byte misslyckades på RBD-avbilden %2$s på avståndet %3$llu

en: disconnect
sv: koppla från

en: disconnected
sv: frånkopplad

en: discover potential storage pool sources
sv: upptäck potentiella källor till lagringspooler

en: disk %1$s does not have an active block job
sv: disken %1$s har inte ett aktivt blockjobb

en: disk %1$s has no source file to be committed
sv: disken %1$s har ingen källfil att fastställa

en: disk %1$s not found
sv: disken %1$s finns inte

en: disk '%1$s' already in active block job
sv: disken ”%1$s” är redan i ett aktivt blockjobb

en: disk '%1$s' does not currently have a source assigned
sv: disken ”%1$s” har för närvarande inte någon källa tilldelad

en: disk '%1$s' has a blockjob assigned
sv: disken ”%1$s” har ett blockjobb tilldelat

en: disk '%1$s' has no media
sv: disken ”%1$s” har inget medium

en: disk '%1$s' is empty or readonly
sv: disken ”%1$s” är tom eller endast läsbar

en: disk '%1$s' must use snapshot mode '%2$s'
sv: disken ”%1$s” måste använda ögonblicsbildsläget ”%2$s”

en: disk '%1$s' not found
sv: disken ”%1$s” finns inte

en: disk '%1$s' not found in domain
sv: disken ”%1$s” finns inte i domänen

en: disk '%1$s' specified twice
sv: disken ”%1$s” angiven två gånger

en: disk '%1$s' was not found in the domain config
sv: disken ”%1$s” fanns inte i domänkonfigurationen

en: disk 'queue' count must be configured for explicit iothread to queue mapping
sv: diskens ”queue”-antal måste konfigureras för explicit avbildning från iothread till queue

en: disk attributes: disk[,checkpoint=type][,bitmap=name]
sv: diskattribut: disk[,checkpoint=typ][,bitmap=namn]

en: disk attributes: disk[,snapshot=type][,driver=type][,stype=type][,file=name]
sv: diskattribut: disk[,snapshot=typ][,driver=typ][,stype=typ][,file=namn]

en: disk backend not supported: %1$s
sv: diskbakänden stödjs inte: %1$s

en: disk bus '%1$s' cannot be hot unplugged.
sv: diskbussen ”%1$s” kan inte tas bort under drift.

en: disk bus '%1$s' cannot be hotplugged.
sv: diskbussen ”%1$s” kan inte läggas till under drift.

en: disk bus '%1$s' cannot be updated.
sv: diskbussen ”%1$s” kan inte uppdateras.

en: disk bus '%1$s' doesn't support transiend disk backing image sharing
sv: diskbussen ”%1$s” stödjer inte transient avbildningsdelning av diskbackning

en: disk device 'lun' doesn't support encryption
sv: diskenhetens ”lun” stödjer inte kryptering

en: disk device 'lun' doesn't support storage slice
sv: diskenhetens ”lun” stödjer inte lagringsskivor

en: disk device 'lun' must use 'raw' format
sv: diskenhetens ”lun” måsta använta formatet ”raw”

en: disk device type '%1$s' cannot be detached
sv: diskenhetstypen ”%1$s” kan inte kopplas ifrån

en: disk device type '%1$s' cannot be hotplugged
sv: diskenhetstypen ”%1$s” kan inte tas bort under drift

en: disk device='lun' is not supported for bus='%1$s'
sv: diskebgeteb=”lun” stödjs inte för bussen=”%1$s”

en: disk device='lun' is not supported for protocol='%1$s'
sv: diskenheten=”lun” stödjs inte för protokollet=”%1$s”

en: disk device='lun' is not supported for usb bus
sv: diskenheten=”lun” stödjs ubte för usb-bussen

en: disk device='lun' is only valid for block type disk source
sv: diskenheten=”lun” är endast giltig för diskkälla av blocktyp

en: disk does not have an alias
sv: disken har inte ett alias

en: disk driver %1$s is not supported
sv: diskdrivrutinen %1$s stödjs inte

en: disk driver 'iothread' attribute can't be used together with 'iothreads' subelement
sv: diskdrivrutinens attribut ”iothread” kan inte användas tillsammans med underelementet ”iothreads”

en: disk event_idx mode supported only for virtio bus
sv: disk-event_idx-läge stödjs endast för virtio-bussen

en: disk format %1$s is not supported
sv: diskformatet %1$s stödjs inte

en: disk image '%1$s' for internal snapshot '%2$s' is not the same as disk image currently used by VM
sv: diskavbilden ”%1$s” för den interna ögonblicksbilden ”%2$s” är inte samma som diskavbilden som för närvarande används av VM:en

en: disk image format not supported: %1$s
sv: diskavbildens format stödjs inte: %1$s

en: disk ioeventfd mode supported only for virtio bus
sv: disk-ioeventfd-läge stödjs endast för virtio-bussen

en: disk iothread queue '%1$u' is already assigned
sv: diskens iothread-kö ”%1$u” är redan tilldelad

en: disk iothread queue '%1$u' mapping out of range
sv: avbildningen för diskens iothread-kö ”%1$u” är utanför intervallet

en: disk iotune field '%1$s' must be an integer
sv: diskens iotune-fält ”%1$s” måste vara ett heltal

en: disk migration was active, but 'remaining' data was missing
sv: diskmigrering var aktivt, men ”återstående” data saknades

en: disk migration was active, but 'total' data was missing
sv: diskmigrering var aktivt, men ”total” data saknades

en: disk migration was active, but 'transferred' data was missing
sv: diskmigrering var aktivt, men ”överförd” data saknades

en: disk model '%1$s' not supported for bus '%2$s'
sv: diskmodellen ”%1$s” stödjs inte för bussen ”%2$s”

en: disk port address is not supported by tunnelled migration
sv: diskportadressen stödjs inte av tunnlad migrering

en: disk product is more than %1$d characters
sv: diskprodukten är mer än %1$d tecken

en: disk product is not printable string
sv: diskprodukten är inte en skrivbar sträng

en: disk snapshot image path '%1$s' must be absolute
sv: diskögonblicksbildens avbildssökväg %1$s måste vara absolut

en: disk snapshots not supported yet
sv: diskögonblicksbilder stödjs inte ännu

en: disk source can be changed only in removable drives
sv: diskkällan kan bara ändras i diskar som kan tas loss

en: disk source mode is only valid when storage pool is of iscsi type
sv: diskkällans läge är endast giltigt när lagringspoolen är av typen iscsi

en: disk source path is missing
sv: diskkällans sökväg saknas

en: disk startupPolicy '%1$s' is not allowed for disk of '%2$s' type
sv: diskens startupPolicy ”%1$s” är inte tillåten för en disk av typen ”%2$s”

en: disk startupPolicy 'requisite' is allowed only for cdrom or floppy
sv: diskens startupPolicy ”requsite” är endast tillåten för cdrom eller floppy

en: disk target %1$s not found
sv: diskmålet %1$s finns inte

en: disk type '%1$s' requires cache mode '%2$s' or '%3$s'
sv: disktypen ”%1$s” kräver cachningsläget ”%2$s” eller ”%3$s”

en: disk type of '%1$s' does not support ejectable media
sv: disktypen ”%1$s” stödjer inte utskjutbara medier

en: disk vendor is more than %1$d characters
sv: diskleverantören är fler än %1$d tecken

en: disk vendor is not printable string
sv: diskleverantören är inte en skrivbar sträng

en: disk-only flag for snapshot %1$s requires disk-snapshot state
sv: flaggan disk-only för ögonblicksbilden %1$s kräver tillståndet disk-snapshot

en: disk-only snapshots require at least one disk to be selected for snapshot
sv: disk-only-ögonblicksbilder kräver att åtminstone en disk väljs till ögonblicksbilden

en: display all block devices info
sv: visa alla blockenheters information

en: display available free memory for the NUMA cell.
sv: visa oanvänt minne för NUMA-cellen.

en: display available free pages for the NUMA cell.
sv: visa tillgängliga fria sidor för NUMA-cellen.

en: display extended details for pools
sv: visa utökade detaljer för pooler

en: display extended details for volumes
sv: visa utökade detaljer för volymer

en: display the progress of dump
sv: visa dumpens förlopp

en: display the progress of migration
sv: visa migreringens förlopp

en: display the progress of save
sv: visa sparandeförloppet

en: dnsmasq version >= %1$u.%2$u required but %3$llu.%4$llu found
sv: dnsmasq version ≥ %1$u.%2$u krävs men %3$llu.%4$llu finns

en: do not enable STP for this bridge
sv: aktivera inte STP för denna brygga

en: do not overwrite any existing data
sv: skriv inte över befintliga data

en: do not pretty-print the fields
sv: skönskriv inte fälten

en: do not restart the domain on the destination host
sv: starta inte om domänen på målvärden

en: domain %1$s exists already
sv: domän %1$s finns redan

en: domain %1$s has no snapshots with name %2$s
sv: domänen %1$s har ingen ögonblicksbild med namnet %2$s

en: domain %1$s is already running
sv: domänen %1$s kör redan

en: domain '%1$s' already exists with uuid %2$s
sv: domänen ”%1$s” finns redan med uuid %2$s

en: domain '%1$s' coredump: failed to open %2$s
sv: domänen ”%1$s” coredump: misslyckades att öppna %2$s

en: domain '%1$s' coredump: failed to write header to %2$s
sv: domänen ”%1$s” coredump: misslyckades att skriva huvudet till %2$s

en: domain '%1$s' coredump: write failed: %2$s
sv: domänen ”%1$s” coredump: skrivningen misslyckades: %2$s

en: domain '%1$s' has no capabilities recorded
sv: domänen ”%1$s” har inga förmågor noterade

en: domain '%1$s' has no current snapshot
sv: domänen ”%1$s” har ingen aktuell ögonblicksbild

en: domain '%1$s' in %2$s must match connection
sv: domänen ”%1$s” i %2$s måste matcha förbindelsen

en: domain '%1$s' is already active
sv: domänen ”%1$s” är redan aktiv

en: domain '%1$s' is already being removed
sv: domänen ”%1$s” håller redan på att tas bort

en: domain '%1$s' is already being started
sv: domänen ”%1$s” håller redan på att startas

en: domain '%1$s' is already defined with uuid %2$s
sv: domänen ”%1$s” är redan definierat med UUID %2$s

en: domain '%1$s' is not being migrated
sv: domänen ”%1$s” migreras inte

en: domain '%1$s' is not processing incoming migration
sv: domänen ”%1$s” behandlar inte en inkommande migrering

en: domain '%1$s' is not running
sv: domänen ”%1$s” kör inte

en: domain '%1$s' must match connection
sv: domänen ”%1$s” måste matcha förbindelsen

en: domain '%1$s' not paused
sv: domänen ”%1$s” är inte pausad

en: domain '%1$s' not running
sv: domänen ”%1$s” kör inte

en: domain already has VNC graphics
sv: domänen har redan VNC-grafik

en: domain already has a vsock device
sv: domänen har redan en vsock-enhet

en: domain architecture (/domain/os/type/@arch)
sv: domänarkitektur (/domän/os/typ/@arkitektur)

en: domain backup XML
sv: domänens säkerhetskopierings-XML

en: domain block device size information
sv: storleksinformation för domänens blockenhet

en: domain can only have one watchdog with model '%1$s'
sv: domänen kan endast ha en vakthund med modellen ”%1$s”

en: domain capabilities
sv: domänförmågor

en: domain checkpoint XML
sv: domänens kontrollpunkts-XML

en: domain config update needs VIR_DOMAIN_AFFECT_CONFIG flag to be set
sv: uppdatering av domänkonfiguration behöver ha flaggan VIR_DOMAIN_AFFECT_CONFIG satt

en: domain configuration does not support rng model '%1$s'
sv: domänkonfigurationen stödjer inte rng-modellen ”%1$s”

en: domain configuration does not support video model '%1$s'
sv: domänkonfigurationen stödjer inte videomodellen ”%1$s”

en: domain control interface state
sv: tillståndet hos domänstyrgränssnittet

en: domain core dump
sv: domän-coredump

en: domain display connection URI
sv: domänens display-förbindelse-URI

en: domain does not have managed save image
sv: domänen har inte en hanterad sparavbild

en: domain event %1$d not registered
sv: domänhändelse %1$d är inte registrerad

en: domain event callback %1$d not registered
sv: domänens händelseåteranrop %1$d är inte registrerat

en: domain has 'invtsc' CPU feature but TSC frequency is not specified
sv: domänen har CPU-funktionen ”invtsc” men TSC-frekvensen är inte angiven

en: domain has active block job
sv: domänen har ett aktivt blockjobb

en: domain has assigned host devices
sv: domänen har en tilldelad värdenhet

en: domain has no snapshots
sv: domänen har inga ögonblicksbilder

en: domain has to be shutoff before renaming
sv: domänen måste vara avstängd innan namnet byts

en: domain id or name
sv: domännamn eller uuid

en: domain id or uuid
sv: domännamn eller uuid

en: domain information
sv: domäninformation

en: domain information in XML
sv: domäninformation i XML

en: domain is already running
sv: domänen kör redan

en: domain is marked for auto destroy
sv: domänän är markerad att förstöras automatiskt

en: domain is no longer running
sv: domänen kör inte längre

en: domain is not in running state
sv: domänen är inte i körande tillstånd

en: domain is not in shutoff state
sv: domänen är inte i avstängt tillstånd

en: domain is not in suspend state
sv: domänen är inte i sovtillstånd

en: domain is not running
sv: domänen kör inte

en: domain is not running on destination host
sv: domänen kör inte på målvärden

en: domain is not transient
sv: domänen är inte transient

en: domain is pmsuspended
sv: domänen är pm-sövd

en: domain is transient
sv: domänen är transient

en: domain job information
sv: domänjobbsinformation

en: domain master key file doesn't exist in %1$s
sv: domänens huvudnyckelfil finns inte i %1$s

en: domain moment %1$s already exists
sv: domänens moment %1$s finns redan

en: domain must be in a paused state
sv: domänen måste vara i pausat tillstånd

en: domain must have at least one disk to perform backup
sv: domänen måste ha åtminstone en disk för att utföra en säkerhetskopiering

en: domain must have at least one disk to perform checkpoints
sv: domänen måste ha åtminstone en disk för att utföra en kontrollpunkt

en: domain name or uuid
sv: domännamn eller uuid

en: domain name, id or uuid
sv: domännman, id eller uuid

en: domain save
sv: domänsparande

en: domain snapshot XML
sv: domänens ögonblicksbilds-XML

en: domain started
sv: domänen startad

en: domain state
sv: domäntillstånd

en: domain stats query failed
sv: domänens statistikfråga misslyckades

en: domain time
sv: domäntid

en: domain type
sv: domäntyp

en: domain type is not defined
sv: domänens type är inte definierat

en: domain vcpu counts
sv: domän-vcpu-antal

en: domain with a managed saved state can't be renamed
sv: det går inte att byta namn på en domän med ett hanterat sparat tillstånd

en: domain with managedsave data can only have runstate 'shutoff'
sv: domän med hanterade sparade data kan endast ha körtillståndet ”shutoff”

en: domain with name '%1$s' already exists
sv: en domän med namnet %1$s finns redan

en: domain's dimm info lacks slot ID or base address
sv: domänens dimm-information saknar fack-ID eller basadress

en: domainMigratePrepare did not set uri
sv: domainMigratePrepare satte inte en uri

en: domainMigratePrepare2 did not set uri
sv: domainMigratePrepare2 satte inte en uri

en: domainMigratePrepare3 did not set uri
sv: domainMigratePrepare3 satte inte en uri

en: domains in 'doms' array must belong to a single connection
sv: domäner i vektorn ”doms” måste tillhöra en enda förbindelse

en: doms array in %1$s must contain at least one domain
sv: doms-vektorn i %1$s måste innehålla åtminstone en domän

en: don't destroy statistics of a recently completed job when reading
sv: förstör inte statistik över nyligen avslutade jobb vid läsning

en: don't know how to remove a %1$s device
sv: vet inte hur man kan ta bort en %1$s-enhet

en: don't start the bridge immediately
sv: starta inte bryggan omedelbart

en: don't start the detached interface immediately (not recommended)
sv: starta inte det losskopplade gränssnittet omedelbart (rekommenderas inte)

en: done
sv: klar

en: download volume contents to a file
sv: hämta volymens innehåll till en fil

en: driver does not support FD passing for disk '%1$s'
sv: drivrutinen stödjer inte att skicka FB för disken ”%1$s”

en: driver does not support net model '%1$s'
sv: drivrutinen stödjer inte nätmodellen ”%1$s”

en: driver of disk device
sv: drivrutin för diskenhet

en: driver serial '%1$s' contains unsafe characters
sv: drivrutinens serienummer ”%1$s” innehåller osäkra tecken

en: driver type not set
sv: drivrutinstypen inte satt

en: dropped
sv: kastad

en: dump domain's memory only
sv: dumpa endast domänens minne

en: dump query failed, status=%1$d
sv: dumpfrågan misslyckades, status=%1$d

en: dump the core of a domain to a file for analysis
sv: dumpa kärnan för en domän till en fil för analys

en: dumpformat '%1$d' is not supported
sv: dumpformatet ”%1$d” stödjs inte

en: dumping
sv: dumpning

en: dup2(stderr) failed
sv: dup2(stdfel) misslyckades

en: dup2(stdin) failed
sv: dup2(stdin) misslyckades

en: dup2(stdout) failed
sv: dup2(stdut) misslyckades

en: duplicate 'id' found in '%1$s'
sv: dubblerat ”id” i ”%1$s”

en: duplicate blkio device path '%1$s'
sv: dubblerad blkio-enhetssökväg ”%1$s”

en: duplicate cookie '%1$s'
sv: dubblerad kaka ”%1$s”

en: duplicate domain '%1$s'
sv: dubblerad domän ”%1$s”

en: duplicate iothread id '%1$u' found
sv: dubblerat iothread-id ”%1$u” funnet

en: duplicate iothreadpin for same iothread '%1$u'
sv: dubblerad iothreadpin för samma iothread ”%1$u”

en: duplicate key '%1$s'
sv: dubblerad nyckel ”%1$s”

en: duplicate native vlan setting
sv: dubblerad nativ vlan-inställning

en: duplicate vcpu order '%1$u'
sv: dubblerad vcpu-ordning ”%1$u”

en: duplicate vcpupin for vcpu '%1$d'
sv: dubblerad vcpupin för vcpu ”%1$d”

en: duration in seconds
sv: varaktighet i sekunder

en: duration in seconds to allow read I/O operations max
sv: varaktighet i sekunder som maximalt tillåts läs-I/O-åtgärder

en: duration in seconds to allow read max bytes
sv: varaktighet i sekunder som tillåts att läsa maximala byte

en: duration in seconds to allow total I/O operations max
sv: varaktighet i sekunder som maximalt tillåts I/O-åtgärder

en: duration in seconds to allow total max bytes
sv: varaktighet i sekunder som maximalt byte tillåts

en: duration in seconds to allow write I/O operations max
sv: varaktighet i sekunder som maximalt tillåts skriv-I/O-åtgärder

en: duration in seconds to allow write max bytes
sv: varaktighet i sekunder som maximalt byte tillåts skriva

en: dynamic label type must use resource relabeling
sv: en dynamisk etikettstyp måste använda resursometikettering

en: echo arguments. Used for internal testing.
sv: eka argumenten. Används för intern testning.

en: edit XML configuration for a domain
sv: redigera XML-konfigurationen för en domän

en: edit XML configuration for a network
sv: redigera XML-konfigurationen för ett nätverk

en: edit XML configuration for a network filter
sv: redigera XML-konfigurationen för ett nätverksfilter

en: edit XML configuration for a physical host interface
sv: redigera XML-konfigurationen för ett fysiskt värdgränssnitt

en: edit XML configuration for a storage pool
sv: redigera XML-konfigurationen för en lagringspool

en: edit XML for a checkpoint
sv: redigera XML:en för en kontrollpunkt

en: edit XML for a domain's managed save state file
sv: redigera XML:en för en domäns hanterade sparade tillståndsfil

en: edit XML for a domain's saved state file
sv: redigera XML:en en domäns sparad tillståndsfil

en: edit XML for a snapshot
sv: redigera XML:en för en ögonblicksbild

en: either --list or --event <type> is required
sv: antingen --list eller --event <typ> krävs

en: either inbound average or floor is mandatory
sv: antingen inkommande genomsnitt eller golv är obligatoriskt

en: either secret uuid or usage expected
sv: antingen hemlighets-uuid eller användning förväntades

en: element '%1$s' requires either 'keyfile' or 'agentsock' attribute
sv: elementet ”%1$s” kräver antingen attributet ”keyfile” eller ”agentsock”

en: element 'genid' can only appear once
sv: elementet ”genid” kan bara förekomma en gång

en: element 'name' is mandatory for RBD pool
sv: elementet ”name” är obligatoriskt för en RBD-pool

en: empty json array
sv: tom json-vektor

en: empty path
sv: tom sökväg

en: empty rbd option name specified
sv: tomt namn angivet som rbd-alternativ

en: empty rbd option value specified for name '%1$s'
sv: tomt värde angivet för rbd-alternativnamnet ”%1$s”

en: emulator '%1$s' is not executable
sv: emulatorn ”%1$s” är inte körbar

en: emulator '%1$s' not found
sv: emulatorn ”%1$s” finns inte

en: enable
sv: aktivera

en: enable cpus specified by cpulist
sv: aktivera cpu:er angivna av cpu-listan

en: enable cpus specified by cpumap
sv: aktivera cpu:er angivna av cpu-avbildningen

en: enable parallel migration
sv: aktivera parallell migrering

en: enable post-copy migration; switch to it using migrate-postcopy command
sv: aktivera migrering efter kopiering; byt till det genom att använda kommandot migrate-postcopy

en: enabled
sv: aktiverat

en: encountered an error on interface %1$s index %2$d
sv: stötte på ett fel på gränssnittet %1$s index %2$d

en: encrypted ploop volumes are not supported with ploop init
sv: krypterade ploop-volymer stödjs inte med ploop init

en: encryption format %1$d doesn't match expected format %2$d
sv: kryptieringsformatet %1$d stämmer inte med förväntat format %2$d

en: encryption format of inputvol must be LUKS
sv: krypteringsformatet på inputvol måste vara LUKS

en: encryption is not supported with vhostuser disk
sv: kryptering stödjs inte med en vhostuser-disk

en: encryption is supported only with 'raw' and 'qcow2' image format
sv: kryptering stödjs bara med avbilsdsformaten ”raw” och ”qcow2”

en: end of range %1$s - %2$s in network %3$s/%4$d is the broadcast address
sv: slutet av intervallet %1$s-%2$s i nätverket %3$s/%4$d är utsändningsadressen (broadcast)

en: enforce requested stats parameters
sv: framtvinga begärda statistikparametrar

en: entry was missing 'device'
sv: posten saknade ”device”

en: entry was missing 'len'
sv: posten saknade ”len”

en: entry was missing 'offset'
sv: posten saknade ”offset”

en: entry was missing 'speed'
sv: posten saknade ”speed”

en: entry was missing 'type'
sv: posten saknade ”type”

en: enumerate devices on this host
sv: räkna upp enheter på denna värd

en: error
sv: fel

en: error %1$d during port-profile setlink on interface %2$s (%3$d)
sv: fel %1$d vid port-profile setlink på gränssnittet %2$s (%3$d)

en: error adding fdb entry for %1$s
sv: fel när fdb-post lades till för %1$s

en: error calling aa_change_profile()
sv: fel vid anrop av aa_change_profile()

en: error calling security_getenforce()
sv: fel vid anrop av security_getenforce()

en: error changing profile to %1$s
sv: fel vid byte av profil till %1$s

en: error copying UUID
sv: fel vid kopiering av UUID

en: error copying profile name
sv: fel vid kopiering av profilnamn

en: error count:
sv: antal fel:

en: error creating %1$s interface %2$s@%3$s (%4$s)
sv: fel när ett %1$s-gränssnitt skapades %2$s@%3$s (%4$s)

en: error creating bridge interface %1$s
sv: fel när bryggränssnittet %1$s skapades

en: error creating directory for ploop volume
sv: fel när en katalog för ploop-volymen skapades

en: error destroying network device %1$s
sv: fel när nätverksenheten %1$s förstördes

en: error dumping %1$s (%2$d) interface
sv: fel när gränssnittet %1$s (%2$d) dumpades

en: error dumping neighbor table
sv: fel när grantabellen dumpades

en: error during virtual port configuration of ifindex %1$d
sv: fel under konfigurering av virtuell port med ifindex %1$d

en: error from service
sv: fel från tjänsten

en: error from service: %1$s
sv: fel från tjänsten: %1$s

en: error getting profile status
sv: fel när profilstatus hämtades

en: error in poll call
sv: fel i poll-anrop

en: error parsing IFLA_PORT_SELF part
sv: fel vid tolkning av delen IFLA_PORT_SELF

en: error parsing IFLA_VF_INFO
sv: fel vid tolkning av IFLA_VF_INFO

en: error parsing IFLA_VF_PORT during error reporting
sv: fel vid tolkning av IFLA_VF_PORT under felrapportering

en: error parsing IFLA_VF_PORT part
sv: fel vid tolkning av delen IFLA_VF_PORT

en: error parsing IFLA_VF_STATS
sv: fel vid tolkning av IFLA_VF_STATS

en: error parsing pid of lldpad
sv: fel vid tolkning av pid för lldpad

en: error receiving signal from container
sv: fel när en signal togs emot från behållaren

en: error sending continue signal to daemon
sv: fel när en fortsättningssignal skickades till demonen

en: error waiting for continue signal from daemon
sv: fel vid väntan på fortsättningssignal från demonen

en: error while iterating over IFLA_VF_PORTS part
sv: fel under iterering över delen IFLA_VF_PORTS

en: error while opening private key '%1$s', wrong passphrase?
sv: fel när den privata nyckeln ”%1$s” öppnades, fel lösenfras?

en: error while reading private key '%1$s'
sv: fel när den privata nyckeln ”%1$s” lästes

en: error while reading public key '%1$s'
sv: fel när den publika nyckeln ”%1$s” lästes

en: error while resuming the domain
sv: fel när domänen återupptogs

en: error while suspending the domain
sv: fel när domänen sövdes

en: error:
sv: fel:

en: error_policy is not supported with vhostuser disk
sv: error_policy stödjs inte med disken vhostuser

en: escape for XML use
sv: skydda för användning i XML

en: escape for shell use
sv: skydda för användning i ett skal

en: ethernet type supports a single guest ip
sv: ethernet-typen stödjer ett enda gäst-ip

en: ethtool ioctl error on %1$s
sv: ethtool ioctl-fel på %1$s

en: event '%1$s' for domain '%2$s'
sv: händelsen ”%1$s” för domänen ”%2$s”

en: event '%1$s' for domain '%2$s': %3$s for %4$s %5$s
sv: händelsen ”%1$s” för domänen ”%2$s”: %3$s för %4$s %5$s

en: event '%1$s' for node device %2$s
sv: händelse ”%1$s” för nodenheten %2$s

en: event '%1$s' for secret %2$s
sv: händelsen ”%1$s” för hemligheten %2$s

en: event '%1$s' for storage pool %2$s
sv: händelsen ”%1$s” för lagringspoolen %2$s

en: event 'agent-lifecycle' for domain '%1$s': state: '%2$s' reason: '%3$s'
sv: händelsen ”agent-lifecycle” för domänen ”%1$s”: tillstånd: ”%2$s” orsak: ”%3$s”

en: event 'balloon-change' for domain '%1$s': %2$lluKiB
sv: händelsen ”balloon-change” för domänen ”%1$s”: %2$llu KiB

en: event 'block-threshold' for domain '%1$s': dev: %2$s(%3$s) %4$llu %5$llu
sv: händelsen ”block-threshold” för domänen ”%1$s”: enh: %2$s(%3$s) %4$llu %5$llu

en: event 'device-added' for domain '%1$s': %2$s
sv: händelsen ”device-added” för domänen ”%1$s”: %2$s

en: event 'device-removal-failed' for domain '%1$s': %2$s
sv: händelsen ”device-removal-failed” för domänen ”%1$s”: %2$s

en: event 'device-removed' for domain '%1$s': %2$s
sv: händelsen ”device-removed” för domänen ”%1$s”: %2$s

en: event 'disk-change' for domain '%1$s' disk %2$s: %3$s -> %4$s: %5$s
sv: händelsen ”disk-change” för domänen ”%1$s” disken %2$s: %3$s→%4$s: %5$s

en: event 'graphics' for domain '%1$s': %2$s local[%3$s %4$s %5$s] remote[%6$s %7$s %8$s] %9$s
sv: händelsen ”graphics” för domänen ”%1$s”: %2$s lokal[%3$s %4$s %5$s] fjärr[%6$s %7$s %8$s] %9$s

en: event 'io-error' for domain '%1$s': %2$s (%3$s) none
sv: händelsen ”io-error” för domänen ”%1$s”: %2$s (%3$s) ingen

en: event 'io-error' for domain '%1$s': %2$s (%3$s) none due to %4$s
sv: händelsen ”io-error” för domänen ”%1$s”: %2$s (%3$s) ingen på grund av %4$s

en: event 'io-error' for domain '%1$s': %2$s (%3$s) pause
sv: händelsen ”io-error” för domänen ”%1$s”: %2$s (%3$s) paus

en: event 'io-error' for domain '%1$s': %2$s (%3$s) pause due to %4$s
sv: händelsen ”io-error” för domänen ”%1$s”: %2$s (%3$s) paus på grund av %4$s

en: event 'io-error' for domain '%1$s': %2$s (%3$s) report
sv: händelsen ”io-error” för domänen ”%1$s”: %2$s (%3$s) rapport

en: event 'io-error' for domain '%1$s': %2$s (%3$s) report due to %4$s
sv: händelsen ”io-error” för domänen ”%1$s”: %2$s (%3$s) rapport på grund av %4$s

en: event 'io-error' for domain '%1$s': %2$s (%3$s) unknown
sv: händelsen ”io-error” för domänen ”%1$s”: %2$s (%3$s) okänd

en: event 'io-error' for domain '%1$s': %2$s (%3$s) unknown due to %4$s
sv: händelsen ”io-error” för domänen ”%1$s”: %2$s (%3$s) okänd på grund av %4$s

en: event 'job-completed' for domain '%1$s':
sv: händelsen ”job-completed” för domänen ”%1$s”:

en: event 'lifecycle' for domain '%1$s': %2$s %3$s
sv: händelsen ”lifecycle” för domänen ”%1$s”: %2$s %3$s

en: event 'lifecycle' for network %1$s: %2$s
sv: händelsen ”lifecycle” för nätverket %1$s: %2$s

en: event 'lifecycle' for node device %1$s: %2$s
sv: händelsen ”lifecycle” för nodenheten %1$s: %2$s

en: event 'lifecycle' for secret %1$s: %2$s
sv: händelsen ”lifecycle” för hemligheten %1$s: %2$s

en: event 'lifecycle' for storage pool %1$s: %2$s
sv: händelsen ”lifecycle” för lagringspoolen %1$s: %2$s

en: event 'memory-device-size-change' for domain '%1$s':
    alias: %2$s
    size: %3$llu
sv: händelsen ”memory-device-size-change” för domänen ”%1$s”:
    alias: %2$s
    storlek: %3$llu

en: event 'memory-failure' for domain '%1$s':
    recipient: %2$s
    action: %3$s
sv: händelsen ”memory-failure” för domänen ”%1$s”:
    mottagare: %2$s
    åtgärd: %3$s

en: event 'metadata-change' for domain '%1$s': type %2$s, uri %3$s
sv: händelsen ”metadata-change” för domänen ”%1$s”: typ %2$s, uri %3$s

en: event 'metadata-change' for network %1$s: type %2$s, uri %3$s
sv: händelsen ”metadata-change” för nätverket %1$s: typ %2$s, uri %3$s

en: event 'migration-iteration' for domain '%1$s': iteration: '%2$d'
sv: händelsen 'migration-iteration' för domänen ”%1$s”: iteration: ”%2$d”

en: event 'rtc-change' for domain '%1$s': %2$lld
sv: händelsen ”rtc-change” för domänen ”%1$s”: %2$lld

en: event 'tray-change' for domain '%1$s' disk %2$s: closed
sv: händelsen ”tray-change” för domänen ”%1$s” disken %2$s: stängd

en: event 'tray-change' for domain '%1$s' disk %2$s: opened
sv: händelsen ”tray-change” för domänen ”%1$s” disken %2$s: öppen

en: event 'tray-change' for domain '%1$s' disk %2$s: unknown
sv: händelsen ”tray-change” för domänen ”%1$s” disken %2$s: okänd

en: event 'tunable' for domain '%1$s':
sv: händelsen 'tunable' fför domänen ”%1$s”:

en: event 'watchdog' for domain '%1$s': debug
sv: händelsen ”watchdog” för domänen ”%1$s”: felsökning

en: event 'watchdog' for domain '%1$s': inject-nmi
sv: händelsen ”watchdog” för domänen ”%1$s”: inject-nmi

en: event 'watchdog' for domain '%1$s': none
sv: händelsen ”watchdog” för domänen ”%1$s”: ingen

en: event 'watchdog' for domain '%1$s': pause
sv: händelsen ”watchdog” för domänen ”%1$s”: paus

en: event 'watchdog' for domain '%1$s': poweroff
sv: händelsen ”watchdog” för domänen ”%1$s”: avstängning

en: event 'watchdog' for domain '%1$s': reset
sv: händelsen ”watchdog” för domänen ”%1$s”: återställ

en: event 'watchdog' for domain '%1$s': shutdown
sv: händelsen ”watchdog” för domänen ”%1$s”: stäng av

en: event 'watchdog' for domain '%1$s': unknown
sv: händelsen ”watchdog” för domänen ”%1$s”: okänd

en: event callback already tracked
sv: händelseåteranropet är redan spårat

en: event callback function %1$p not registered
sv: händelseåteranropsfunktionen %1$p är inte registrerad

en: event callback id %1$d not registered
sv: händelseåteranropet med id %1$d är inte registrerat

en: event from unexpected fd %1$d!=%2$d / watch %3$d!=%4$d
sv: händelse från oväntat fb %1$d≠%2$d / ser %3$d≠%4$d

en: event from unexpected proc %1$ju!=%2$ju
sv: händelse från oväntad process %1$ju≠%2$ju

en: event loop interrupted
sv: händelseslingan avbruten

en: event loop timed out
sv: händelseslingan överskred tidsgränsen

en: event wakeup
sv: uppväckt av händelse

en: eventID in %1$s must be less than %2$d
sv: händelse-ID i %1$s måste vara mindre än %2$d

en: eventID must be less than %1$d
sv: händelse-ID måste vara mindre än %1$d

en: events received: %1$d
sv: mottagna händelser: %1$d

en: exactly one of 'device' and 'nodename' need to be specified
sv: exakt en av ”device” och ”nodename” behöver specificeras

en: exclude <domain> from XML
sv: uteslut <domain> från en XML-fil

en: execute command without timeout
sv: kör kommandot utan tidsgräns

en: execute command without waiting for timeout
sv: kör kommandot utan att vänta på en tidsgräns

en: existing interface name
sv: befntligt gränssnittsnamn

en: exit status %1$d
sv: slutstatus %1$d

en: expected exactly 1 device for the storage pool
sv: exakt 1 enhet förväntades för lagringspoolen

en: expected exactly 1 host for the storage pool
sv: exakt 1 värd förväntades för lagringspoolen

en: expected protocol '%1$s' but got '%2$s' in URI JSON volume definition
sv: protokollet ”%1$s” förväntades men fick ”%2$s” i URI JSON-volymdefinitionen

en: expected syntax: --%1$s <number>
sv: förväntad syntax: --%1$s <antal>

en: expected syntax: --%1$s <string>
sv: förväntad syntax: --%1$s <sträng>

en: expected unicast mac address, found multicast '%1$s'
sv: en unicast mac-adress förväntades, hittade multicast ”%1$s”

en: expected unicast mac address, found multicast '%1$s' in network '%2$s'
sv: en unicast mac-adress förväntades, fick multicast ”%1$s” i nätverket ”%2$s”

en: expecting %1$zu consoles, but got %2$zu tty file handlers
sv: %1$zu konsoler förväntades, men fick %2$zu tty-filhanterare

en: expecting %1$zu veths, but got %2$zu
sv: %1$zu veth:er förväntades, men fick %2$zu

en: expecting JSON array
sv: en JSON-vektor förväntades

en: expecting JSON object
sv: ett JSON-objekt förväntas

en: expecting a name
sv: förväntar mig ett namn

en: expecting a pci:0000.00.00.00 or ccw:00.0.0000 address.
sv: en adress pci:0000.00.00.00 eller ccw:00.0.0000 förväntas.

en: expecting a scsi:00.00.00 or usb:00.00 or sata:00.00.00 address.
sv: en adress scsi:00.00.00 eller usb:00.00 eller sata:00.00.00 förväntas.

en: expecting a separator
sv: förväntar mig en separator

en: expecting a separator in list
sv: förväntar sig en separator i listan

en: expecting a value
sv: förväntar sig ett värde

en: expecting a value for value of type %1$s
sv: ett värde för värde av typen %1$s förväntas

en: expecting absolute path: %1$s
sv: absolut sökväg förväntas: %1$s

en: expecting an assignment
sv: förväntar mig en tilldelning

en: expecting an ide:00.00.00 address.
sv: en adress ide:00.00.00 förväntas.

en: expecting root element of '%1$s', not '%2$s'
sv: ett rotelement ”%1$s”, inte ”%2$s” förväntas

en: extended partition already exists
sv: en utökad partition finns redan

en: external
sv: extern

en: external active snapshots are not supported on '%1$s' disks
sv: externa aktiva ögonblicksbilder stödjs inte på ”%1$s”-diskar

en: external active snapshots are not supported on scsi passthrough devices
sv: externa aktiva ögonblicksbilder stödjs inte på scsi-enheter med genomgångsläge

en: external destination file for disk %1$s already exists and is not a block device: %2$s
sv: en extern destinationsfil för disken %1$s finns redan och är inte en blockenhet: %2$s

en: external inactive snapshots are not supported on '%1$s' disks
sv: externa inaktiva ögonblicksbilder stödjs inte på ”%1$s”-diskar

en: external inactive snapshots are not supported on 'network' disks using '%1$s' protocol
sv: externa inaktiva ögonblicksbilder stödjs inte på ”network”-diskar som använder protokollet ”%1$s”

en: external memory snapshots require a filename
sv: externa minnesögonblicksbilder kräver ett filnamn

en: external snapshot file for disk %1$s already exists and is not a block device: %2$s
sv: en extern ögoblicksbildsfil för disken %1$s finns redan och är inte en blockenhet: %2$s

en: external snapshot format for disk %1$s is unsupported: %2$s
sv: formatet på externa ögonblicksbilder för disken %1$s stödjs inte: %2$s

en: extra %1$s unsupported in <virtualport type='%2$s'>
sv: extra %1$s stödjs inte i <virtualport type='%2$s'>

en: extract the value of the 'return' key from the returned string
sv: extrahera värdet av nyckeln ”return” från den returnerade strängen

en: f - force, try to redefine again
sv: f - force, försök att omdefiniera igen

en: failed
sv: misslyckades

en: failed Xen syscall
sv: misslyckat Xen-systemanrop

en: failed Xen syscall %1$s
sv: misslyckat Xen-systemanrop %1$s

en: failed probing capabilities
sv: misslyckades att känna av förmågor

en: failed reading from file '%1$s'
sv: misslyckades att läsa från filen ”%1$s”

en: failed recvfd for child creating '%1$s'
sv: misslyckades med recvfd för barnet som skapar ”%1$s”

en: failed to abort job for disk '%1$s'
sv: misslyckades att avbryta jobbet för disken ”%1$s”

en: failed to access '%1$s'
sv: misslyckades med att komma åt ”%1$s”

en: failed to acquire guest cid
sv: misslyckades att hämta gäst-cid

en: failed to add chardev '%1$s' info
sv: misslyckades med att lägga till chardev ”%1$s”-information

en: failed to add device into new map
sv: misslyckades att lägga till enheten i en ny avbildning

en: failed to add metadata to XML document
sv: misslyckades att lägga till metadata till XML-dokumentet

en: failed to add new filter rules to '%1$s' - attempting to restore old rules
sv: misslyckades att lägga till nya filterregler till ”%1$s” – försöker återställa gamla regler

en: failed to add subsystem filter
sv: misslyckades att lägga till subsystemsfilter

en: failed to apply capabilities: %1$d
sv: det gick inte att sätta förmågor: %1$d

en: failed to attach cgroup BPF prog
sv: misslyckades att ansluta ett cgroup-BPF-program

en: failed to attach the namespace
sv: misslyckades att ansluta namnrymden

en: failed to authenticate using SSH agent: %1$s
sv: misslyckades att autentisera med SSH-agenten: %1$s

en: failed to authenticate using agent: %1$s
sv: misslyckades att autentisera med agenten: %1$s

en: failed to authenticate: %1$s
sv: misslyckades att autentisera: %1$s

en: failed to begin transaction: %1$s%2$s%3$s
sv: misslyckades att starta transaktionen: %1$s%2$s%3$s

en: failed to boot guest VM
sv: misslyckades att starta gäst-VM

en: failed to calculate ssh host key hash
sv: misslyckades att beräkna ssh-värdens nyckel-hash

en: failed to change to directory '%1$s' in '%2$s'
sv: misslyckades att byta till katalogen ”%1$s” i ”%2$s”

en: failed to chown secret file
sv: misslyckats att göra chown på hemlighetsfilen

en: failed to clone RBD volume %1$s to %2$s
sv: misslyckades att klona RBD-volymen %1$s till %2$s

en: failed to clone files from '%1$s'
sv: misslyckades att klona filer från ”%1$s”

en: failed to close file
sv: misslyckades att stänga filen

en: failed to close or write to profile
sv: misslyckats att stänga eller skriva till profilen

en: failed to close screenshot file
sv: misslyckades att stänga skärmbildsfilen

en: failed to collect snapshot list
sv: misslyckades att samla ögonblickslistan

en: failed to commit transaction: %1$s%2$s%3$s
sv: misslyckades att fastställa transaktionen: %1$s%2$s%3$s

en: failed to compile regex '%1$s': %2$s
sv: misslyckades att kompilera reguljäruttrycket ”%1$s”: %2$s

en: failed to connect to %1$s
sv: misslyckades att ansluta till %1$s

en: failed to connect to agent socket
sv: misslyckades att ansluta till agentuttaget

en: failed to connect to monitor socket
sv: misslyckades att ansluta till övervakningsuttaget

en: failed to connect to the RADOS monitor on: %1$s
sv: misslyckades att ansluta till RADOS-övervakaren på: %1$s

en: failed to connect to the hypervisor
sv: misslyckades att ansluta till hypervisor

en: failed to construct broadcast or network address for network %1$s/%2$d
sv: misslyckades att konstruera utsändnings- (broadcast) eller nätverksadressen för nätverket %1$s/%2$d

en: failed to convert size: '%1$s'
sv: misslyckades att konvertera storleken: ”%1$s”

en: failed to convert the XML node tree
sv: misslyckades att konvertera XML-nodträdet

en: failed to convert virJSONValue to yajl data
sv: misslyckades att konvertera virJSONValue till yajl-data

en: failed to copy all device rules
sv: misslyckades att kopiera alla enhetsregler

en: failed to count cgroup BPF map items
sv: misslyckades att cgroup-BPF-avbildsposter

en: failed to create %1$s
sv: misslyckades att skapa %1$s

en: failed to create (start) interface %1$s: %2$s%3$s%4$s
sv: misslyckades att skapa (starta) gränssnittet %1$s: %2$s%3$s%4$s

en: failed to create RBD snapshot %1$s@%2$s
sv: misslyckades att skapa en RBD-ögonblicksbild %1$s@%2$s

en: failed to create XML node
sv: misslyckades att skapa en XML-nod

en: failed to create a new XML namespace
sv: misslyckades att skapa en ny XML-namnrymd

en: failed to create channel dir '%1$s'
sv: misslyckades att skapa kanalkatalogen ”%1$s”

en: failed to create connection to CH socket
sv: misslyckades att skapa en förbindelse till CH-uttaget

en: failed to create copy target
sv: misslyckats att skapa ett kopiemål

en: failed to create directory '%1$s'
sv: misslyckades att skapa katalogen ”%1$s”

en: failed to create dump dir '%1$s'
sv: misslyckades att skapa dumpkatalogen ”%1$s”

en: failed to create glfs object for '%1$s'
sv: misslyckades att skapa ett glfs-objekt för ”%1$s”

en: failed to create guest VM
sv: misslyckades att skapa ett gäst-VM

en: failed to create image file '%1$s'
sv: misslyckades att skapa avbildsfilen ”%1$s”

en: failed to create include file
sv: misslyckats att skapa inkluderingsfilen

en: failed to create json
sv: misslyckades att skapa json

en: failed to create lib dir '%1$s'
sv: misslyckades att skapa bibliotekstekskatalogen ”%1$s”

en: failed to create libssh channel: %1$s
sv: misslyckades att skapa en libssh-kanal: %1$s

en: failed to create log dir '%1$s'
sv: misslyckades att skapa loggkatalogen ”%1$s”

en: failed to create logfile %1$s
sv: det gick inte att skapa loggfilen %1$s

en: failed to create mdevctl thread
sv: misslyckades att skapa en mdevctl-tråd

en: failed to create profile
sv: misslyckats med att skapa profil

en: failed to create save dir '%1$s'
sv: misslyckades att skapa katalog att spara i ”%1$s”

en: failed to create socket
sv: misslyckades att skapa uttag

en: failed to create socket needed for '%1$s'
sv: misslyckades att skapa uttaget till ”%1$s”

en: failed to create socketpair
sv: misslyckades att skapa ett uttagspar

en: failed to create state dir '%1$s'
sv: misslyckades att skapa tillståndskatalogen ”%1$s”

en: failed to create the RADOS cluster
sv: misslyckades att skapa RADOS-klustret

en: failed to create the RBD IoCTX. Does the pool '%1$s' exist?
sv: misslyckades att skapa RBD IoCTX. Finns poolen ”%1$s”?

en: failed to create udev context
sv: misslyckades att skapa ett udev-kontext

en: failed to create udev enumerate thread
sv: misslyckades att skapa udev-uppräkningstråden

en: failed to create udev handler thread
sv: misslyckades att skapa en udev-hanterartråd

en: failed to create volume '%1$s/%2$s'
sv: misslyckades att skapa volymen ”%1$s/%2$s”

en: failed to decode SASL data: %1$d (%2$s)
sv: misslyckades att avkoda SASL-data: %1$d (%2$s)

en: failed to delete root.hds of volume '%1$s'
sv: misslyckades att radera root.hds av volymen ”%1$s”

en: failed to destroy (stop) interface %1$s: %2$s%3$s%4$s
sv: misslyckades att förstöra (stoppa) gränssnittet %1$s: %2$s%3$s%4$s

en: failed to determine host name
sv: misslyckades att avgöra värdnamnet

en: failed to determine loop exit status: %1$s
sv: misslyckades att avgöra slingans slutstatus: %1$s

en: failed to duplicate file descriptor for fd group '%1$s'
sv: misslyckades att duplicera filbeskrivare för fb-gruppen ”%1$s”

en: failed to duplicate passed fd with index '%1$zu'
sv: misslyckades att duplicera skickad fb med index ”%1$zu”

en: failed to enable IP forwarding
sv: misslyckades att aktivera IP-vidarebefordran

en: failed to enable mac filter in '%1$s'
sv: misslyckades att aktivera mac-filter i ”%1$s”

en: failed to encode SASL data: %1$d (%2$s)
sv: misslyckades att koda SASL-data: %1$d (%2$s)

en: failed to encrypt the data: '%1$s'
sv: misslyckades att kryptera datan: ”%1$s”

en: failed to execute command '%1$s': %2$s
sv: misslyckades att köra kommandot ”%1$s”: %2$s

en: failed to extract gluster volume name
sv: misslyckades att extrahera gluster-volymnamnet

en: failed to find USB device busnum:devnum for %1$x:%2$x
sv: misslyckades att hitta USB-enheten bussnum:enhnum för %1$x:%2$x

en: failed to find an empty memory slot
sv: misslyckades att hitta ett tomt minnesfack

en: failed to find appropriate hotpluggable vcpus to reach the desired target vcpu count
sv: misslyckades att hitta lämpliga vcpu:er som kan kopplas in i drift för att nå det önskade målantalet vcpu:er

en: failed to find data for block node '%1$s'
sv: misslyckades att hitta data för blocknoden ”%1$s”

en: failed to find disk '%1$s'
sv: misslyckades att hitta disken ”%1$s”

en: failed to find disk '%1$s' in snapshot VM XML
sv: misslyckades att hitta disken ”%1$s” i ögonblicksbilden av VM XML

en: failed to find iothread id for '%1$s'
sv: misslyckades att hitta iothread-id för ”%1$s”

en: failed to find parent disk source in backing chain
sv: misslyckades att hitta föräldradiskkällan i bakomliggande kedja

en: failed to find the VID for the VLAN device '%1$s'
sv: misslyckades att hita VID:n för VLAN-enheten ”%1$s”

en: failed to find the real device for the VLAN device '%1$s'
sv: misslyckades att hitta den verkliga enheten för VLAN-enheten ”%1$s”

en: failed to finish job for disk %1$s
sv: misslyckades att avsluta jobbet för disken %1$s

en: failed to format JSON
sv: misslyckades att formatera JSON

en: failed to format image: '%1$s'
sv: misslyckades att formatera avbilden ”%1$s”

en: failed to generate XML
sv: misslyckades med att generera XML

en: failed to generate byte stream: %1$s
sv: misslyckades att generera en byteström: %1$s

en: failed to generate uuid
sv: misslyckades med att generera uuid

en: failed to get CPU model names
sv: misslyckades att få CPU-modellnamn

en: failed to get IPv4 address for start or end of range %1$s - %2$s
sv: misslyckades att få IPv4-adresser för starten och slutet på intervallet %1$s - %2$s

en: failed to get IPv6 address for start or end of range %1$s - %2$s
sv: misslyckades att få IPv6-adresser för starten och slutet på intervallet %1$s - %2$s

en: failed to get URI
sv: misslyckades att hämta URI

en: failed to get capabilities
sv: misslyckades att hämta kapabiliteter

en: failed to get cgroup BPF map FD
sv: misslyckades att få cgroup-BPF-avbildnings-FB

en: failed to get cgroup BPF map info
sv: misslyckades att få cgroup-BPF-avbildningsinformation

en: failed to get cgroup BPF prog FD
sv: misslyckades att få cgroup-BPF-prog-FB

en: failed to get cgroup BPF prog info
sv: misslyckades att få cgroup-BPF-prog-information

en: failed to get cgroup backend for '%1$s' controller '%2$u'
sv: misslyckades att få cgroup-bakände för ”%1$s” styrenheten ”%2$u”

en: failed to get cmt scaling factor
sv: misslyckades att få cmt-skalningsfaktor

en: failed to get current time
sv: misslyckades att ta reda på aktuell tid

en: failed to get domain '%1$s'
sv: misslyckades att hämta domän '%1$s'

en: failed to get domain UUID
sv: misslyckades att hämta domän-UUID

en: failed to get domain xml
sv: misslyckades att hämta domänens xml

en: failed to get emulator capabilities
sv: misslyckades att hämta emulatorförmågor

en: failed to get features from '%1$s'
sv: misslyckades att hämta funktioner från ”%1$s”

en: failed to get free memory for NUMA node number: %1$lu
sv: misslyckades med att få ledigt minne för NUMA-nod nummer: %1$lu

en: failed to get hostname
sv: misslyckades att få värdnamn

en: failed to get hypervisor type
sv: misslyckades att hämta typ av hypervisor

en: failed to get interface '%1$s'
sv: misslyckades med hämta gränssnittet ”%1$s”

en: failed to get launch security policy
sv: misslyckades att starta säkerhetspolicyn

en: failed to get list of %1$s interfaces on host
sv: misslyckades med få listan av %1$s gränssnitt på värden

en: failed to get network '%1$s'
sv: misslyckades att hämta nätverk '%1$s'

en: failed to get network UUID
sv: misslyckades att hämta nätverks-UUID

en: failed to get network port '%1$s'
sv: misslyckades att hämta nätverksporten '%1$s'

en: failed to get node information
sv: misslyckades att få nodinformation

en: failed to get number of %1$s interfaces on host
sv: misslyckades att få antalet %1$s gränssnitt på värden

en: failed to get number of host interfaces: %1$s%2$s%3$s
sv: misslyckades att hämta antalet värdgränssnitt: %1$s%2$s%3$s

en: failed to get nwfilter '%1$s'
sv: misslyckades att hämta nwfilter ”%1$s”

en: failed to get nwfilter binding '%1$s'
sv: misslyckades att hämta nwfilterindningen ”%1$s”

en: failed to get parent pool
sv: misslyckats med hämta föräldrapoolen

en: failed to get persistent definition object
sv: misslyckades att hämta persistenta definitionsobjekt

en: failed to get pool '%1$s'
sv: misslyckades att hämta poolen '%1$s'

en: failed to get pool UUID
sv: misslyckades att hämta pool-UUID

en: failed to get rdt event type
sv: misslyckades att hämta rdt-händelsetypen

en: failed to get secret '%1$s'
sv: misslyckades att hämta hemligheten ”%1$s”

en: failed to get source from sourceList
sv: misslyckades att hämta källan från sourceList

en: failed to get stat for '%1$s'
sv: misslyckades att hämta statistik för ”%1$s”

en: failed to get status of interface %1$s: %2$s%3$s%4$s
sv: misslyckades att hämta status för gränssnittet %1$s: %2$s%3$s%4$s

en: failed to get storage pool capabilities
sv: misslyckades att hämta lagringspoolsförmågor

en: failed to get stripe count of RBD image %1$s
sv: misslyckades att hämta remsantalet för RBD-avbilden %1$s

en: failed to get sysinfo
sv: misslyckades att hämta sysinfo

en: failed to get the daemon version
sv: misslyckades att hämta demonversionen

en: failed to get the features of RBD image %1$s
sv: misslyckades att hämta funktionerna hos RBD-avbilden %1$s

en: failed to get the flags of RBD image %1$s
sv: misslyckades att hämta flaggorna för RBD-avbilden %1$s

en: failed to get the format of RBD image %1$s
sv: misslyckades att hämta formatet på RBD-avbilden %1$s

en: failed to get the hypervisor version
sv: misslyckades att hämta version av hypervisor

en: failed to get the key of the current session
sv: misslyckades att hämta nyckeln för den aktuella sessionen

en: failed to get the library version
sv: misslyckades att hämta biblioteksversion

en: failed to get the stripe count of RBD image %1$s
sv: misslyckades att hämta remsantalet för RBD-avbilden %1$s

en: failed to get the stripe unit of RBD image %1$s
sv: misslyckades att hämta remsenheten för RBD-avbilden %1$s

en: failed to get vol '%1$s'
sv: misslyckades att hämta volymen '%1$s'

en: failed to get vol '%1$s', specifying --%2$s might help
sv: misslyckades att hämta volymen ”%1$s”, att ange --%2$s kan hjälpa

en: failed to initialize RADOS
sv: misslyckades med att initiera RADOS

en: failed to initialize SASL library: %1$d (%2$s)
sv: misslyckades att initiera SASL-biblioteket: %1$d (%2$s)

en: failed to initialize cipher: '%1$s'
sv: misslyckades att initiera chiffret: ”%1$s”

en: failed to initialize device BPF map
sv: misslyckades att initiera enhets-BPF-avbildningen

en: failed to initialize device BPF map; locked memory limit for libvirtd probably needs to be raised
sv: misslyckades att initiera enhets-BPF-avbildningen; gränsen för låst minne för libvirtd behöver förmodligen ökas

en: failed to initialize domain condition
sv: misslyckades att initiera domänvillkoret

en: failed to initialize gluster connection (src=%1$p priv=%2$p)
sv: misslyckades att initiera gluster-förbindelsen (källa=%1$p priv=%2$p)

en: failed to initialize libssh
sv: misslyckades att initiera libssh

en: failed to initialize netcf
sv: misslyckades med att initiera netcf

en: failed to iterate RBD image '%1$s'
sv: misslyckades att iterera RBD-avbilden ”%1$s”

en: failed to iterate RBD snapshot %1$s@%2$s
sv: misslyckades att iterera RBD-ögonblicksbilden %1$s@%2$s

en: failed to list host interfaces: %1$s%2$s%3$s
sv: misslyckades att lista värdgränssnitten: %1$s%2$s%3$s

en: failed to load cgroup BPF prog
sv: misslyckades att ladda cgroup-BPF-programmet

en: failed to lookup device in old map
sv: misslyckades att alå upp enheten i den gamla avbildningen

en: failed to lookup interface with MAC address '%1$s'
sv: misslyckades att slå upp gränssnittet med MAC-adress ”%1$s”

en: failed to mark device %1$s as autostarted
sv: misslyckades att markera enheten %1$s som autostartad

en: failed to mark network %1$s as autostarted
sv: Misslyckades att markera nätverk %1$s som autostartat

en: failed to mark pool %1$s as autostarted
sv: misslyckades att markera poolen %1$s som autostartad

en: failed to monitor nbdkit process %1$i
sv: misslyckades att övervaka nbdkit-prcess %1$i

en: failed to move file to %1$s
sv: misslyckades att flytta filen till %1$s

en: failed to obtain list of available servers from %1$s
sv: misslyckades att hämta listan över tillgängliga servrar från %1$s

en: failed to obtain list of connected clients from server '%1$s'
sv: misslyckades att hämta listan över anslutna klienter från servern ”%1$s”

en: failed to open %1$s
sv: misslyckades att öppna %1$s

en: failed to open configuration file
sv: kunde inte öppna konfigurationsfilen

en: failed to open configuration file %1$s
sv: misslyckades att öppna konfigurationsfilen %1$s

en: failed to open domain master key file for read
sv: misslyckades att öppna domänens huvudnyckelfil för läsning

en: failed to open domain master key file for write
sv: misslyckades att öppna domänens huvudnyckelfil för skrivning

en: failed to open file
sv: misslyckades att öppna fil

en: failed to open logfile %1$s
sv: misslyckades att öppna loggfilen %1$s

en: failed to open netns %1$s
sv: misslyckades med att öppna netns %1$s

en: failed to open ns %1$s
sv: misslyckades med att öppna nr %1$s

en: failed to open secret file for write
sv: misslyckades att öppna hemlighetsfilen för skrivning

en: failed to open ssh channel: %1$s
sv: misslyckades att öppna ssh-kanalen: %1$s

en: failed to open the RBD image %1$s
sv: misslyckades att öppna RBD-avbilden %1$s

en: failed to open the RBD image '%1$s'
sv: misslyckades att öppna RBD-avbilden ”%1$s”

en: failed to open the log file. check the log file path
sv: misslyckades att öppna loggfil. kontrollera sökvägen till loggfilen

en: failed to parse %1$s
sv: misslyckades att tolka %1$s

en: failed to parse %1$sversion
sv: misslyckades att tolka versionen av %1$s

en: failed to parse SCSI host '%1$s'
sv: misslyckades att tolka SCSI-värden ”%1$s”

en: failed to parse agent timeout
sv: misslyckades att tolka agentens tidsgräns

en: failed to parse backing file location '%1$s'
sv: misslyckades att tolka bakomliggande filplats ”%1$s”

en: failed to parse block device '%1$s'
sv: misslyckades att tolka blockenheten ”%1$s”

en: failed to parse configuration file
sv: kunde inte analysera konfigurationsfilen

en: failed to parse configuration file %1$s
sv: kunde inte analysera konfigurationsfilen %1$s

en: failed to parse device weight: '%1$s'
sv: misslyckades att tolka enhetsvikten: ”%1$s”

en: failed to parse int: '%1$s'
sv: misslyckades med att tolka heltalet: ”%1$s”

en: failed to parse integer: '%1$s'
sv: misslyckades med att tolka heltalet: ”%1$s”

en: failed to parse json
sv: misslyckades att tolka json

en: failed to parse multicast address from '%1$s'
sv: misslyckades att tolka mångsändningsadressen (broadcast) från ”%1$s”

en: failed to parse node name index
sv: misslyckades att tolka nodnamnsindexet

en: failed to parse original memlock size
sv: misslyckades att tolka ursprunglig minneslåsstorlek

en: failed to parse port number '%1$s'
sv: misslyckades att tolka portnumret ”%1$s”

en: failed to parse pre-migration memlock limit
sv: misslyckades att tolka minneslåsgränsen före migrering

en: failed to parse qemu device list
sv: misslyckades att qemu-enhetslistan

en: failed to parse read_bps_device: '%1$s'
sv: misslyckades att tolka read_bps_device: ”%1$s”

en: failed to parse read_iops_device: '%1$s'
sv: misslyckades att tolka read_iops_device: ”%1$s”

en: failed to parse slirp helper list
sv: misslyckades att tolka slirp-hjälplistan

en: failed to parse the AP Card from sysfs path: '%1$s'
sv: misslyckades att tolka AP Card:et från sysfs-sökvägen: ”%1$s”

en: failed to parse the AP Queue from sysfs path: '%1$s'
sv: misslyckades att tolka AP Queue:n från sysfs-sökvägen: ”%1$s”

en: failed to parse the CCW address from sysfs path: '%1$s'
sv: misslyckades att tolka CCW-adressen från sysfs-sökvägen: ”%1$s”

en: failed to parse the PCI address from sysfs path: '%1$s'
sv: misslyckades att tolka PCI-adressen från sysfs-sökvägen: ”%1$s”

en: failed to parse the SCSI address from filename: '%1$s'
sv: misslyckades att tolka en SCSI-adress från filnamn: ”%1$s”

en: failed to parse the index of the VMX key '%1$s'
sv: misslyckades med att tolka indexet för VMX-nyckeln ”%1$s”

en: failed to parse write_bps_device: '%1$s'
sv: misslyckades med att tolka write_bps_device: ”%1$s”

en: failed to parse write_iops_device: '%1$s'
sv: misslyckades med att tolka write_iops_device: ”%1$s”

en: failed to parse xml document '%1$s'
sv: misslyckades med att tolka xml-dokumentet ”%1$s”

en: failed to pivot job for disk %1$s
sv: misslyckades att byta jobb för disken %1$s

en: failed to populate iothreadids
sv: misslyckades att populera iothreadids

en: failed to preserve fd %1$d
sv: misslyckades med att bevara fb %1$d

en: failed to protect RBD snapshot %1$s@%2$s
sv: misslyckades att skydda ögonblicksbilden %1$s@%2$s

en: failed to query job for disk %1$s
sv: misslyckades att fråga jobb för disken %1$s

en: failed to query mdevs from mdevctl: %1$s
sv: misslyckades att fråga om mdevs från mdevctl: %1$s

en: failed to re-init netcf
sv: misslyckades att ominitiera netcf

en: failed to read '%1$s'
sv: misslyckades att läsa ”%1$s”

en: failed to read AppArmor template
sv: misslyckats med att läsa AppArmor-mallen

en: failed to read CHSaveXMLHeader header
sv: misslyckades att läsa huvudet CHSaveXMLHeader

en: failed to read XML
sv: misslyckades att läsa XML

en: failed to read configuration file
sv: kunde inte läsa konfigurationsfilen

en: failed to read configuration file %1$s
sv: kunde inte läsa konfigurationsfilen %1$s

en: failed to read cookie
sv: misslyckats med att läsa kakan

en: failed to read directory '%1$s' in '%2$s'
sv: misslyckades att läsa katalogen ”%1$s” i ”%2$s”

en: failed to read domain XML
sv: misslyckades att läsa domän-XML

en: failed to read from wakeup fd
sv: misslyckades att läsa från uppvaknings-fb

en: failed to read libxl header
sv: misslyckades att läsa libxl-huvudet

en: failed to read metadata length in '%1$s'
sv: misslyckades att läsa metadatalängden i ”%1$s”

en: failed to read qemu header
sv: misslyckats med att läsa qemu-huvudet

en: failed to read temporary file created with template %1$s
sv: misslyckades att läsa temporärfilen skapad med mallen %1$s

en: failed to reboot domain
sv: misslyckades att starta om domänen

en: failed to receive device from udev monitor
sv: misslyckades att ta emot en enhet från udev-övervakaren

en: failed to regenerate genid
sv: misslyckades med att generera genid

en: failed to register name server
sv: misslyckades att registrera namnservern

en: failed to register name server: systemd-resolved is not available
sv: misslyckades att registrera namnservern: systemd-resolved är inte tillgängligt

en: failed to register udev interface driver
sv: misslyckades med att registrera udev-gränssnittsdrivrutinen

en: failed to remove device from BPF cgroup map
sv: misslyckades att ta bort enheten från BPF-styrgruppsavbildningen

en: failed to remove nvram: %1$s
sv: misslyckades att ta bort nvram: %1$s

en: failed to remove pool '%1$s'
sv: misslyckades att ta bort poolen ”%1$s”

en: failed to remove snapshot '%1$s/%2$s@%3$s'
sv: misslyckades att ta bort ögonblicksbilden: ”%1$s/%2$s@%3$s”

en: failed to remove volume '%1$s/%2$s'
sv: misslyckades att ta bort volymen ”%1$s/%2$s”

en: failed to resize the RBD image '%1$s'
sv: misslyckades att ändra storlek på RBD-avbilden ”%1$s”

en: failed to resolve '%1$s'
sv: misslyckades att slå upp ”%1$s”

en: failed to resolve relative backing name: base image is not in backing chain
sv: misslyckades att slå upp ett relativt bakomliggande namn: basavbilden finns inte i den bakomliggande kedjan

en: failed to resolve symlink %1$s: %2$s
sv: misslyckades med att lösa upp symlänken %1$s: %2$s

en: failed to restore domain
sv: misslyckades att återställa domänen

en: failed to restore domain from managed save
sv: misslyckades att återställa domänen från en hanterad sparad

en: failed to resume domain
sv: misslyckades att återuppta domänen

en: failed to resume domain after restore
sv: misslyckades att återuppta domänen efter återställning

en: failed to resume domain after restore from managed save
sv: misslyckades att återuppta domänen efter återställning från hanterad sparad

en: failed to retrieve XML
sv: misslyckades att hämta XML

en: failed to retrieve client identity information for client '%1$llu' connected to server '%2$s'
sv: misslyckades att hämta klientidentitetsinformation för klient ”%1$llu” ansluten till servern ”%2$s”

en: failed to retrieve credentials
sv: misslyckades med att hämta kreditiv

en: failed to retrieve decision to accept host key
sv: misslyckades att hämta beslut att acceptera värdnyckeln

en: failed to retrieve private key passphrase: callback has failed
sv: misslyckades att hämta privat nyckelfras: återanropet har misslyckats

en: failed to retrieve user response for authentication callback
sv: misslyckades att hämta användarsvar för autentiseringsåteranrop

en: failed to rollback transaction: %1$s%2$s%3$s
sv: misslyckades att rulla tillbaka transaktionen: %1$s%2$s%3$s

en: failed to run apparmor_parser
sv: misslyckats med att köra apparmor_parser

en: failed to save content
sv: misslyckades att spara innehåll

en: failed to seek in log file %1$s
sv: misslyckades att söka i loggfilen %1$s

en: failed to seek to end of %1$s
sv: misslyckades att söka till slutet av %1$s

en: failed to serialize S-Expr
sv: misslyckades att serialisera S-Expr

en: failed to serialize S-Expr: %1$s
sv: misslyckades att serialisera S-Expr: %1$s

en: failed to set %1$s
sv: misslyckades att sätta %1$s

en: failed to set RADOS option: %1$s
sv: misslyckades sätta RADOS-alternativet: %1$s

en: failed to set checkpoint '%1$s' as current
sv: misslyckades att sätta kontrollpunkten ”%1$s” som nuvarande

en: failed to set close-on-exec flag on %1$s
sv: misslyckades med att sätta flaggan close-on-exec på %1$s

en: failed to set cpuset.cpus in cgroup for emulator threads
sv: misslyckades att sätta cpuset.cpus i styrgruppen för emulatortrådar

en: failed to set cpuset.cpus in cgroup for iothread %1$d
sv: misslyckades att sätta cpuset.cpus i styrgruppen för iothread %1$d

en: failed to set gluster volfile server '%1$s'
sv: misslyckades att sätta gluster volfile-server ”%1$s”

en: failed to set guest cid
sv: misslyckades att sätta gäst-cid

en: failed to setup stderr file handle
sv: misslyckades att sätta upp standard fel-handtag

en: failed to setup stdin file handle
sv: misslyckades att sätta upp standard in-filhandtag

en: failed to setup stdout file handle
sv: misslyckades att sätta upp standard ut-filhandtag

en: failed to shutdown guest VM
sv: misslyckades att stänga av gäst-VM

en: failed to stat remote file '%1$s'
sv: misslyckades att ta status på fjärrfilen ”%1$s”

en: failed to stat the RADOS cluster
sv: misslyckades att ta status på RADOS-klustret

en: failed to stat the RADOS pool '%1$s'
sv: misslyckades att ta status på RADOS-poolen ”%1$s”

en: failed to stat the RBD image %1$s
sv: misslyckades med att ta status på RBD-avbilden %1$s

en: failed to stat the RBD image '%1$s'
sv: misslyckades med att ta status på RBD-avbilden ”%1$s”

en: failed to store %1$lld to %2$s
sv: misslyckades att lagra %1$lld till %2$s

en: failed to suspend domain
sv: misslyckades att söva domänen

en: failed to suspend domain before saving
sv: misslyckades att söva domänen före sparande

en: failed to take screenshot
sv: misslyckades att ta en ögonblicksbild

en: failed to truncate %1$s
sv: misslyckades att hugga av %1$s

en: failed to umount devfs on /dev
sv: misslyckades att avmontera devfs på /dev

en: failed to undefine interface %1$s: %2$s%3$s%4$s
sv: misslyckades avdefiniera gränssnittet %1$s: %2$s%3$s%4$s

en: failed to unmark device %1$s as autostarted
sv: misslyckades att avmarkera enheten %1$s som autostartad

en: failed to unmark network %1$s as autostarted
sv: Misslyckades att avmarkera nätverk %1$s som autostartat

en: failed to unmark pool %1$s as autostarted
sv: misslyckades att avmarkera poolen %1$s som autostartad

en: failed to unprotect snapshot '%1$s/%2$s@%3$s'
sv: misslyckades att ta bort skydd av ögonblicksbilden ”%1$s/%2$s@%3$s”

en: failed to update capacity data for block node '%1$s'
sv: misslyckades att uppdatera kapacitetsdata för blocknoden ”%1$s”

en: failed to update capacity of '%1$s'
sv: misslyckades att uppdatera kapaciteten hos ”%1$s”

en: failed to update device in BPF cgroup map
sv: misslyckades att uppdatera enheten i BPF-styrgruppsavbildningen

en: failed to validate SSH host key: %1$s
sv: misslyckades att validera SSH-värdnycken: %1$s

en: failed to validate prefix for a new XML namespace
sv: misslyckades att validera prefixet för en ny XML-namnrymd

en: failed to verify if RBD snapshot %1$s@%2$s is protected
sv: misslyckades att verifiera om RBD-ögonblicksbilden %1$s@%2$s är skyddad

en: failed to verify if snapshot '%1$s/%2$s@%3$s' is protected
sv: misslyckades att verifiera om ögonblicksbilden ”%1$s/%2$s@%3$s” är skyddad

en: failed to wait for domain condition
sv: misslyckades att vänta på ett domänvillkor

en: failed to wait for file '%1$s' to appear
sv: misslyckades att vänta på att filen ”%1$s” skulle dyka upp

en: failed to wait on condition
sv: misslyckades att vänta på villkoret

en: failed to wakeup migration tunnel
sv: misslyckades att väcka upp migreringstunneln

en: failed to wipe RBD image %1$s
sv: misslyckades att rensa RBD-avbilden %1$s

en: failed to wrap arguments '%1$s' into a QMP command wrapper
sv: misslyckades att slå in argumenten ”%1$s” i ett QMP-kommandoomslag

en: failed to write configuration file
sv: misslyckades att skriva konfigurationsfilen

en: failed to write configuration file: %1$s
sv: misslyckades att skriva konfigurationsfilen: %1$s

en: failed to write cookie to '%1$s'
sv: misslyckades att skriva en kaka till ”%1$s”

en: failed to write data to config '%1$s'
sv: misslyckades att skriva data till konfigurationen ”%1$s”

en: failed to write domain xml to '%1$s'
sv: misslyckades att skriva domän-xml till ”%1$s”

en: failed to write header data to '%1$s'
sv: misslyckades att skriva huvuddata till ”%1$s”

en: failed to write header to domain save file '%1$s'
sv: misslyckades att ett huvud till domänsparfilen ”%1$s”

en: failed to write known_host file '%1$s': %2$s
sv: misslyckades att skriva known_host-filen ”%1$s”: %2$s

en: failed to write master key file for domain
sv: misslyckades att skriva huvudnyckelfilen för domänen

en: failed to write padding to '%1$s'
sv: misslyckades att skriva utfyllnad till ”%1$s”

en: failed to write secret file
sv: misslyckades att skriva hemlighetsfilen

en: failed to write the log file
sv: misslyckades att skriva loggfilen

en: failed to write to LUN %1$d: %2$s
sv: misslyckades att skriva till LUN %1$d: %2$s

en: failed to write to profile
sv: misslyckats med att skriva till profilen

en: failed writing to file '%1$s'
sv: misslyckades att skriva till filen ”%1$s”

en: fatal
sv: ödesdigert

en: fatal signal %1$d
sv: ödesdiger signal %1$d

en: fcntl failed to set O_NONBLOCK
sv: fcntl misslyckades att sätta O_NONBLOCK

en: fd %1$d must be a socket
sv: fb %1$d måste vara ett uttag (socket)

en: fd must be valid
sv: fb måste vara giltig

en: fd passed image source not initialized
sv: fb-levererade avbildskällan inte initierad

en: fd passing is not supported by this connection
sv: fb-leverans stödjs inte av denna förbindelse

en: fdset '%1$u' is already in use by qemu
sv: fdset ”%1$u” används redan av qemu

en: fetch or set the currently defined set of logging filters on daemon
sv: hämta eller sätt den nu definierade uppsättningen loggningsfilter på demonen

en: fetch or set the currently defined set of logging outputs on daemon
sv: hämta eller sätt den nu definierade uppsättningen loggningsutdata på demonen

en: field '%1$s' is malformed
sv: fältet ”%1$s” är felformaterat

en: file
sv: fil

en: file %1$s does not exist
sv: filen %1$s finns inte

en: file '%1$s' for disk '%2$s' requires use of external snapshot mode
sv: filen ”%1$s” för disken ”%2$s” kräver användning av externt ögonblicksbildsläge

en: file containing XML CPU descriptions
sv: fil som innehåller XML-CPU-beskrivningen

en: file containing an XML CPU description
sv: fil som innehåller XML-CPU-beskrivningen

en: file containing an XML description of the device
sv: filen som innehåller en XML-domänbeskrivning av enheten

en: file containing an XML domain description
sv: fil som innehåller XML-domänbeskrivningen

en: file containing an XML interface description
sv: fil som innehåller XML-gränssnittsbeskrivningen

en: file containing an XML network description
sv: fil som innehåller XML-nätverksbeskrivningen

en: file containing an XML network filter binding description
sv: fil som innehåller XML-nätverksfilterbindningsbeskrivningen

en: file containing an XML network filter description
sv: fil som innehåller XML-nätverksfilterbeskrivningen

en: file containing an XML network port description
sv: fil som innehåller XML-nätverksportsbeskrivningen

en: file containing an XML pool description
sv: fil som innehåller XML-poolbeskrivningen

en: file containing an XML vol description
sv: fil som innehåller XML-volymbeskrivningen

en: file containing secret attributes in XML
sv: filen som innehåller hemliga attribut i XML

en: file descriptor group '%1$s' was not associated with the domain
sv: filbeskrivargruppen ”%1$s” associerades inte med domänen

en: file descriptors N,M,... to associate
sv: filbeskrivare N,M,… att associera

en: file format type raw,bochs,qcow,qcow2,qed,vmdk
sv: filformattyp raw,bochs,qcow,qcow2,qed,vmdk

en: filePath is null
sv: filePath är null

en: filename containing XML description of the copy destination
sv: filnamn som innehåller en XML-beskrivning av kopiemålet

en: filename containing updated XML for the target
sv: filnamn som innehåller uppdaterad XML för målet

en: filename containing updated persistent XML for the target
sv: filnamn som innehåller beständig XML för målet

en: filesystem is not of type 'template' or 'mount'
sv: filsystemet är inte av typen ”template” eller ”mount”

en: filesystem target '%1$s' specified twice
sv: filsystemmålet ”%1$s” är angivet två gånger

en: filesystem usage limits are not supported with QEMU
sv: gränser för filsystemsanvändning stödjs inte med QEMU

en: filter '%1$s' already exists with uuid %2$s
sv: filtret ”%1$s” finns redan med uuid %2$s

en: filter '%1$s' learning value '%2$s' invalid.
sv: filter ”%1$s” lärovärdet ”%2$s” är ogiltigt.

en: filter binding has no MAC address
sv: filterbindningen har ingen MAC-adress

en: filter binding has no filter reference
sv: filterbindningen har ingen filterreferens

en: filter binding has no link dev name
sv: filterbindningen har inget länkenhetsnamn

en: filter binding has no owner UUID
sv: filterbindningen har ingen ägar-UUID

en: filter binding has no owner name
sv: filterbindningen har inget ägarnamn

en: filter binding has no port dev name
sv: filterbindningern har inget portenhetsnamn

en: filter binding status missing content
sv: filterbindningens status saknar innehåll

en: filter by disk-only snapshots
sv: filtrera via endast-disk-ögonblicksbilder

en: filter by domain name, id or uuid
sv: filtrera efter domännman, id eller uuid

en: filter by event name
sv: filtrera efter händelsenamn

en: filter by external snapshots
sv: filtrera efter extern ögonblicksbild

en: filter by internal snapshots
sv: filtrera efter interna ögonblicksbilder

en: filter by network name or uuid
sv: filtrera efter nätverksnamn eller -uuid

en: filter by node device name
sv: filtrera efter nodenhetsnamn

en: filter by secret name or uuid
sv: filtrera efter hemlighetsnamn eller -uuid

en: filter by snapshots taken while active (full system snapshots)
sv: filtrera efter ögonblicksbilder tagna aktivt (fulla systemögonblicksbilder)

en: filter by snapshots taken while inactive
sv: filtrera efter ögonblicksbilder tagna inaktivt

en: filter by storage pool name or uuid
sv: filtrera efter lagringspoolsnamn eller -uuid

en: filter with same UUID but different name ('%1$s') already exists
sv: filter med samma UUID men annat namn (”%1$s”) finns redan

en: filter would introduce a loop
sv: filtret skulle införa en slinga

en: from snapshot
sv: från ögonblicksbild

en: get device block stats for a domain
sv: hämta enhetsblocks-statistik för en domän

en: get network interface stats for a domain
sv: hämta nätverksgränssnitt-statistik för en domän

en: gracefully shutdown a domain
sv: stäng snällt ned en domän

en: guest
sv: gäst

en: guestfwd channel does not define a target address
sv: guestfwd-kanalen definierar inte en mål adress

en: guestfwd channel only supports IPv4 addresses
sv: guestfwd-kanalen stödjer endast IPv4-adresser

en: host-certificates mode needs exactly three certificates
sv: läget host-certificates behöver exakt tre certifikat

en: hypervisor connection URI
sv: anslutnings-URI för hypervisor

en: iSCSI storage pool does not support volume creation
sv: iSCSI-lagringspool stödjer inte skapande av volymer

en: iSCSI storage pool does not support volume deletion
sv: iSCSI-lagringspool stödjer inte radering av volymer

en: iSCSI storage pool does not support volume wiping
sv: iSCSI-lagringspool stödjer inte rensande av volymer

en: idle
sv: overksam

en: idle:
sv: overksam:

en: ignore
sv: ignorera

en: in shutdown
sv: stänger ner

en: inactive
sv: inaktiv

en: initialize
sv: initiera

en: internal error
sv: internt fel

en: invalid UUID source: %1$s
sv: felaktig UUID-källa: %1$s

en: invalid argument
sv: ogiltigt argument

en: invalid argument: %1$s
sv: ogiltigt argument: %1$s

en: invalid connection pointer in
sv: ogiltig anslutningspekare i

en: invalid connection pointer in %1$s
sv: ogiltig anslutningspekare i %1$s

en: invalid domain pointer in
sv: ogiltig domänpekare i

en: invalid domain pointer in %1$s
sv: ogiltig domänpekare i %1$s

en: invalid host UUID: %1$s
sv: ogiltiga värd-UUID: %1$s

en: invalid network pointer in
sv: ogiltig nätverkspekare i

en: invalid network pointer in %1$s
sv: ogiltig nätverkspekare i %1$s

en: invalid tlsPort number: %1$s
sv: ogiltigt tlsPort-nummer: %1$s

en: invalid value %1$d
sv: ogiltigt värde %1$d

en: invalid watchdog action
sv: ogiltig vakthundsåtgärd

en: io uring is not supported by this QEMU binary
sv: io uring stödjs inte av denna QEMU-binär

en: iommu: eim is not supported with this QEMU binary
sv: iommu: eim stödjs inte med denna QEMU-binär

en: ipset name contains invalid characters
sv: ipset-namnet innehåller ogiltiga tecken

en: libvirtd quit during handshake
sv: libvirtd avslutade under handskakningen

en: libxenlight failed to create new domain '%1$s'
sv: libxenlight misslyckades att skapa en ny domän ”%1$s”

en: libxenlight failed to restore domain '%1$s'
sv: libxenlight misslyckades att återställa domänen ”%1$s”

en: libxenlight failed to store userdata
sv: libxenlight misslyckades med att lagra användardata

en: list domains
sv: lista domäner

en: list inactive & active domains
sv: lista inaktiva & aktiva domäner<

en: list inactive & active networks
sv: lista inaktiva & aktiva nätverk

en: list inactive & active pools
sv: lista inaktiva & aktiva pooler<

en: list inactive domains
sv: lista inaktiva domäner

en: list inactive networks
sv: lista inaktiva nätverk

en: list networks
sv: lista nätverk

en: list only active domains
sv: lista endast aktiva domäner

en: list only inactive domains
sv: lista endast inaktiva domäner

en: live migration
sv: live-migrering

en: machine is not in poweroff|saved|aborted state, so couldn't start it
sv: maskinen inte är i avstängt|sparat|avbrutet läge, så det gick inte att starta den

en: maxinfo * maplen > REMOTE_CPUMAPS_MAX
sv: maxinfo · maplen > REMOTE_CPUMAPS_MAX

en: message
sv: meddelande

en: migrate domain to another host
sv: migrera domän till en annan värd

en: migrated
sv: migrerad

en: migrating
sv: migrerar

en: migration URI, usually can be omitted
sv: migrerings-URI, kan oftas uteslutas

en: migration canceled
sv: migrationen avbruten

en: missing "
sv: saknar "

en: missing argument
sv: argument saknas

en: missing devices information
sv: saknar enhetsinformation

en: missing devices information for %1$s
sv: saknar enhetsinformation för %1$s

en: missing kernel information
sv: saknar kärninformation

en: missing kernel information: %1$s
sv: saknar kärninformation: %1$s

en: missing name for disk source
sv: saknat namn för källskiva

en: missing name for host
sv: namn för värd saknas

en: missing name information
sv: namninformation saknas

en: missing name information in %1$s
sv: namninformation saknas i %1$s

en: missing operating system information
sv: saknar operativsysteminformation

en: missing operating system information for %1$s
sv: saknar operativsysteminformation för %1$s

en: missing root device information
sv: saknar rot-enhetsinformation

en: missing root device information in %1$s
sv: saknar rotenhetsinformation i %1$s

en: missing source information for device
sv: saknar källinformation för enhet

en: missing source information for device %1$s
sv: saknar källinformation för enhet %1$s

en: missing target information for device
sv: saknar målinformation för enhet

en: missing target information for device %1$s
sv: saknar målinformation för enhet %1$s

en: mode of device reading and writing
sv: läge för enhetsläsning och skrivning

en: model type
sv: modelltyp

en: multidevs is not supported with this QEMU binary
sv: multidevs stödjs inte med denna QEMU-binär

en: mutex initialization failed
sv: mutex-initiering misslyckades

en: name of the inactive domain
sv: namn för den inaktiva domänen

en: negotiated SSF %1$d was not strong enough
sv: förhandlad SSF %1$d var inte stark nog

en: negotiation SSF %1$d was not strong enough
sv: förhandlad SSF %1$d var inte stark nog

en: network
sv: nätverk

en: network %1$s exists already
sv: nätverk %1$s finns redan

en: network %1$s is not active
sv: nätverket %1$s är inte aktivt

en: network '%1$s' is already defined with uuid %2$s
sv: nätverket ”%1$s” är redan definierat med uuid %2$s

en: network '%1$s' is not active
sv: nätverket ”%1$s” är inte aktivt

en: network filter config filename '%1$s' does not match name '%2$s'
sv: nätverkfiltrets konfigurationsfilnamn ”%1$s” matchar inte namnet ”%2$s”

en: network filter information in XML
sv: nätverksfilterinformation i XML

en: network information in XML
sv: nätverksinformation i XML

en: network interface name
sv: nätverksgränssnittsnamn

en: network interface type
sv: nätverksgränssnittstyp

en: network name
sv: nätverksnamn

en: network name or uuid
sv: nätverksnamn eller uuid

en: network port %1$s exists already
sv: nätverksporten %1$s finns redan

en: network port information in XML
sv: nätverksportsinformation i XML

en: network uuid
sv: nätverks-uuid

en: new domain name
sv: nytt domännamn

en: no
sv: nej

en: no autostart
sv: ingen autostart

en: no client with matching id '%1$llu' found
sv: det finns ingen klient som matchar id ”%1$llu”

en: no config file for %1$s
sv: ingen konfigurationsfil för %1$s

en: no error
sv: inget fel

en: no limit
sv: ingen gräns

en: no server with matching name '%1$s' found
sv: det finns ingen server med namn som matchar ”%1$s”

en: no state
sv: inget tillstånd

en: no storage pool with matching name '%1$s'
sv: ingen lagringspool med matchande namn ”%1$s”

en: no storage pool with matching target path '%1$s'
sv: ingen lagringspool med matchande målnamn ”%1$s”

en: no storage pool with matching target path '%1$s' (%2$s)
sv: ingen lagringspool med matchande målsökväg ”%1$s” (%2$s)

en: no storage pool with matching uuid '%1$s'
sv: ingen lagringspool med matchande uuid ”%1$s”

en: no storage pool with matching uuid '%1$s' (%2$s)
sv: ingen lagringspool med matchande uuid ”%1$s” (%2$s)

en: no storage vol with matching key %1$s
sv: ingen lagringsvolym med matchande nyckel ”%1$s”

en: no storage vol with matching key '%1$s'
sv: ingen lagringsvolym med matchande nyckel ”%1$s”

en: no storage vol with matching name '%1$s'
sv: ingen lagringsvolym med matchande namn ”%1$s”

en: no storage vol with matching path '%1$s'
sv: ingen lagringsvolym med matchande sökväg ”%1$s”

en: no storage vol with matching path '%1$s' (%2$s)
sv: ingen lagringsvolym med matchande sökväg ”%1$s” (%2$s)

en: no valid connection
sv: ingen giltig anslutning

en: node information
sv: nodinformation

en: not specified
sv: ej angivet

en: nparams too large
sv: nparams är för stor

en: number of virtual CPUs
sv: antal virtuella CPU:er

en: nvdimm isn't supported by this QEMU binary
sv: nvdimm stödjs inte av denna QEMU-binär

en: offline
sv: oansluten

en: operation aborted
sv: åtgärden avbruten

en: operation aborted: %1$s
sv: åtgärden avbruten: %1$s

en: operation failed
sv: operation misslyckades

en: operation failed: %1$s
sv: operation misslyckades: %1$s

en: operation forbidden for read only access
sv: operation ej tillåten vid skrivskyddad åtkomst

en: options
sv: flaggor

en: out of memory
sv: slut på minne

en: page count
sv: sidantal

en: panicked
sv: panikslagen

en: parser error
sv: avläsningsfel

en: passthrough mode requires a character device type attribute
sv: läget passthrough kräver ett attribut av teckenenhetstyp

en: path does not exist, skipping file type checks
sv: sökvägen finns inte, hoppar över kontroller av filtyp

en: paused
sv: stannad

en: pool '%1$s' already exists with uuid %2$s
sv: poolen ”%1$s” finns redan med uuid %2$s

en: pool '%1$s' is already defined with uuid %2$s
sv: poolen ”%1$s” är redan definierat med uuid %2$s

en: pool has no config file
sv: poolen har ingen konfigurationsfil

en: pool information in XML
sv: poolinformation i XML

en: print help
sv: skriv ut hjälp

en: print the current directory
sv: akriv ut aktuell katalog

en: print the hypervisor canonical URI
sv: skriv ut de canonical-URI för hypervisor

en: print the hypervisor hostname
sv: skriv ut värdnamnet för hypervisor

en: profileid parameter too long
sv: parametern profileid är för lång

en: program mismatch (actual %1$x, expected %2$x)
sv: programmet matchar inte (aktuell %1$x, förväntad %2$x)

en: qom-list reply data was missing 'name'
sv: svaret på qom-list saknade ”name”

en: qom-list-types reply data was missing 'name'
sv: svaret på qom-list-types saknade ”name”

en: quit this interactive terminal
sv: avsluta denna interaktiva terminal

en: read-only connection
sv: anslutning skrivskyddad

en: ready
sv: klar

en: reboot a domain
sv: starta om en domän

en: rename a domain
sv: byt namn på en domän

en: reply data was missing 'name'
sv: svarsdata saknade ”name”

en: report operating system information
sv: rapportera operativsysteminformation

en: reset
sv: återställ

en: reset a domain
sv: återställ en domän

en: restore a domain from a saved state in a file
sv: återställ en domän från ett sparat tillstånd i en fil

en: restored
sv: återställd

en: resume a domain
sv: fortsätt en domän

en: running
sv: kör

en: sasl start reply data too long %1$d
sv: sasl-startsvarsdata är för långt %1$d

en: sasl step reply data too long %1$d
sv: sasl-stegsvarsdata är för långt %1$d

en: save a domain state to a file
sv: spara ett domäntillstånd till en fil

en: save canceled
sv: sparandet avbrutet

en: saved
sv: sparad

en: saving
sv: sparar

en: script used to bridge network interface
sv: skript som används för brygga nätverksgränssnitt

en: security imagelabel is missing
sv: säkerhetsavbildsetikett saknas

en: security label is missing
sv: säkerhetsetikett saknas

en: show domain title
sv: visa domäntitel

en: show free memory for all NUMA cells
sv: visa ledigt minne för alla NUMA-celler

en: show free pages for all NUMA cells
sv: visa ledigt sidor för alla NUMA-celler

en: show version
sv: visa version

en: show/set scheduler parameters
sv: visa/sätt parametrar för schemaläggare

en: shut off
sv: avstängd

en: shutdown
sv: avstängning

en: shutting down
sv: stänger av

en: size > maximum buffer size
sv: size > maximal buffertstorlek

en: sndbuf must be a positive integer
sv: sndbuf måste vara ett positivt heltal

en: source of network interface
sv: källa för nätverksgränssnitt

en: spicevmc device type only supports virtio
sv: spicevmc-enhetstyp stödjer bara virtio

en: start a (previously defined) inactive domain
sv: starta en (tidigare definierad) inaktiv domän

en: start a (previously defined) inactive network
sv: starta ett (tidigare definierat) inaktivt nätverk

en: start a (previously defined) inactive pool
sv: starta en (tidigare definierad) inaktiv pool

en: start a physical host interface (enable it / "if-up")
sv: starta ett fysiskt värdgränssnitt (aktivera det / ”if-up”)

en: start a physical host interface.
sv: starta ett fysiskt värdgränssnitt.

en: started
sv: startad

en: storage pool does not support vol deletion
sv: lagringspool stödjer inte radering av volymer

en: storage pool does not support volume creation
sv: lagringspool stödjer inte skapande av volymer

en: storage pool does not support volume creation from an existing volume
sv: lagringspoolen stödjer inte att skapa volymer från en befintlig volym

en: storage pool doesn't support volume download
sv: lagringspoolen stödjer inte att hämta volymer

en: storage pool doesn't support volume upload
sv: lagringspool stödjer inte att skicka upp volymer

en: storage pool doesn't support volume wiping
sv: lagringspool stödjer inte rensning av volymer

en: storage vol already exists
sv: lagringsvolymen finns redan

en: storage volume name '%1$s' already in use.
sv: lagringsvolymnamnet ”%1$s” används redan.

en: stream aborted with unexpected status %1$d
sv: strömmen avbröts med oväntad status %1$d

en: stream had I/O failure
sv: strömmen hade I/O-fel

en: stream had unexpected termination
sv: strömmen avslutades oväntat

en: subdriver of disk device
sv: underdrivrutin till diskenhet

en: suspend a domain
sv: suspendera en domän

en: system call error
sv: systemanropsfel

en: target %1$s already exists
sv: målet %1$s finns redan

en: target %1$s already exists.
sv: målet %1$s finns redan.

en: target bus of disk device
sv: målbuss för diskenhet

en: target device type
sv: målenhetstyp

en: target network name
sv: målets nätverksnamn

en: target of disk device
sv: mål för diskenhet

en: target type must be specified for %1$s device
sv: måltypen måste anges för %1$s-enhet

en: testOpen: supply a path or use test:///default
sv: testOpen: ange en sökväg eller använd test:///default

en: the result won't fit into REMOTE_NODE_MAX_CELLS
sv: resultatet får inte plats i REMOTE_NODE_MAX_CELLS

en: the state to restore
sv: tillståndet som ska återställas

en: this domain does not have a device to delete snapshots
sv: den här domänen har inte en enhet för att radera ögonblicksbilder

en: this domain does not have a device to take snapshots
sv: den här domänen har inte en enhet för att ta ögonblicksbilder

en: this domain exists already
sv: denna domän finns redan

en: this network exists already
sv: detta nätverk finns redan

en: this network port exists already
sv: denna nätverksport finns redan

en: too many drivers registered
sv: för många drivrutiner registrerade

en: too many drivers registered in %1$s
sv: för många drivrutiner registrerade i %1$s

en: too many parameters '%1$d' for limit '%2$d'
sv: för många parametrar ”%1$d” för gränsen ”%2$d”

en: tty console
sv: tty-konsol

en: unable to connect to server at '%1$s:%2$s'
sv: kan inte ansluta till servern på ”%1$s:%2$s”

en: unable to create rundir %1$s: %2$s
sv: kan inte skapa körkatalogen %1$s: %2$s

en: unable to create socket pair
sv: kan inte skapa uttagspar

en: unable to get node capabilities
sv: kan inte ta fram nodegenskaper

en: unable to init mutex
sv: kan inte initiera mutex

en: unable to parse %1$s
sv: kan inte tolka %1$s

en: unable to parse FD: %1$s
sv: kan inte tolka FB: %1$s

en: unable to parse URI: %1$s
sv: kan inte tolka URI:n: %1$s

en: unable to parse mac address '%1$s'
sv: kan inte tolka mac-adressen ”%1$s”

en: unable to parse node capabilities
sv: kan inte ta tolka nodförmågor

en: unable to parse: %1$s
sv: kan inte tolka: %1$s

en: undefined
sv: odefinierad

en: unexpected binding %1$s already exists
sv: oväntad bindning %1$s finns redan

en: unexpected boot device type %1$d
sv: oväntad startenhetstyp %1$d

en: unexpected char device type %1$d
sv: oväntad teckenenhetstyp %1$d

en: unexpected data '%1$s'
sv: oväntad data '%1$s'

en: unexpected disk type %1$d
sv: oväntad disktyp %1$d

en: unexpected disk type %1$s
sv: oväntad disktyp %1$s

en: unexpected domain %1$s already exists
sv: oväntad domän %1$s finns redan

en: unexpected sysinfo type model %1$d
sv: oväntade sysinfo typmodell %1$d

en: unknown
sv: okänd

en: unknown %1$s action: %2$s
sv: okänd %1$s-åtgärd: %2$s

en: unknown OS type
sv: okänd OS-typ

en: unknown OS type %1$s
sv: okänd OS-typ %1$s

en: unknown OS type '%1$s'
sv: okänd OS-typ ”%1$s”

en: unknown auth type '%1$s'
sv: okänd autentiseringstyp ”%1$s”

en: unknown character device type: %1$s
sv: okänd teckenenhetstyp: %1$s

en: unknown codec type '%1$s'
sv: okänd omkodningtyp ”%1$s”

en: unknown command: '%1$s'
sv: okänt kommando: '%1$s'

en: unknown device type '%1$s'
sv: okänd enhetstyp ”%1$s”

en: unknown error
sv: okänt fel

en: unknown host
sv: okänd värd

en: unknown host %1$s
sv: okänd värd %1$s

en: unknown host CPU
sv: okänd värd-CPU

en: unknown input bus type '%1$s'
sv: okänd inmatningsbusstyp ”%1$s”

en: unknown ip address type '%1$s'
sv: okänd ip-adresstyp ”%1$s”

en: unknown option
sv: okänd flagga

en: unknown parameter '%1$s'
sv: okänd parameter ”%1$s”

en: unknown parameter type: %1$d
sv: okänd parametertyp: %1$d

en: unknown procedure: %1$d
sv: okänt förfarande: %1$d

en: unknown secret type '%1$s'
sv: okänd hemlighetstyp ”%1$s”

en: unknown smbios mode '%1$s'
sv: okänt smbios-läge ”%1$s”

en: unknown type presented to host for character device: %1$s
sv: okänd typ presenterad för värd för teckenenhet: %1$s

en: unpaused
sv: avpausad

en: unspecified error
sv: ospecificerat fel

en: unsupported CPU type: %1$s
sv: CPU-typen stödjs inte: %1$s

en: unsupported authentication type %1$d
sv: autentiseringstyp %1$d stödjs inte

en: unsupported chr device type '%1$s'
sv: teckenenhetstypen ”%1$s” stödjs inte

en: unsupported config type %1$s
sv: konfigurationstypen %1$s stödjs inte

en: unsupported device type %1$s 0%2$o
sv: enhetstypen %1$s 0%2$o stödjs inte

en: unsupported disk driver %1$s
sv: diskdrivrutinen %1$s stödjs inte

en: unsupported disk type
sv: disktypen stödjs inte

en: unsupported disk type %1$s
sv: disktypen stödjs inte %1$s

en: unsupported event ID %1$d
sv: ej stödd händelse-ID %1$d

en: unsupported flags (0x%1$x)
sv: flaggor som inte stödjs: (0x%1$x)

en: unsupported flags: (0x%1$x)
sv: flaggor som inte stödjs: (0x%1$x)

en: unsupported option '%1$s'. See --help.
sv: flaggan ”%1$s” stödjs inte. Se --help.

en: unsupported option '-%1$c'. See --help.
sv: flaggan '-%1$c' stödjs ej. Se --help.

en: unsupported source type '%1$s'
sv: källtypen ”%1$s” stödjs inte

en: unsupported value
sv: värde som ej stödjs

en: unterminated number
sv: oterminerade nummer

en: unterminated string
sv: oterminerad sträng

en: update device from an XML file
sv: uppdatera en enhet från en XML-fil

en: usage:
sv: användning:

en: usb keyboard is not supported by this QEMU binary
sv: usb-tangentbord stödjs inte av denna QEMU-binär

en: use btrfs COW lightweight copy
sv: använd btrfs lättvikts COW-kopiering

en: user
sv: användare

en: user:
sv: användare:

en: vTPM usage specified, but name is missing
sv: vTPM-användning angiven, men namn saknas

en: value for typeid out of range
sv: värde på typeid är utanför intervallet

en: value of managerid out of range
sv: värdet på managerid är utanför intervallet

en: value of typeidversion out of range
sv: värdet på typeidversion är utanför intervallet

en: vcpu number
sv: vcpu-nummer

en: version mismatch (actual %1$x, expected %2$x)
sv: versioner matchar inte (aktuell %1$x, förväntad %2$x)

en: vhost-net is not supported with this QEMU binary
sv: vhost-net stödjs inte av denna QEMU-binär

en: virtiofs is not supported with this QEMU binary
sv: virtiofs stödjs inte av denna QEMU-binär

en: vmcoreinfo is not available with this QEMU binary
sv: vmcoreinfo är inte tillgängligt med denna QEMU-binär

en: vmport is not available with this QEMU binary
sv: vmport är inte tillgängligt med denna QEMU-binär

en: vnc display
sv: vnc-skärm

en: vol information in XML
sv: volyminformation i XML

en: volume '%1$s' is still being allocated.
sv: volymen ”%1$s” allokeras fortfarande.

en: warning
sv: varning

en: watchdog
sv: vakthund

en: weight for XEN_CREDIT
sv: vikt för XEN_CREDIT

en: where to dump the core
sv: var kärnan ska sparas

en: where to save the data
sv: var data ska sparas

en: write failed: %1$s
sv: skrivningen misslyckades: %1$s

en: yes
sv: ja
