libvirt 9.3.0 - en to ro translation catalogue (2115 entries)

en: 
      (specify help <command> for details about the command)
ro: 
      (specificați «help <comanda>» pentru detalii despre comandă)

en: 
      (specify help <group> for details about the commands in the group)
ro: 
      (specificați help <grup> pentru detalii despre comenzile din grup)

en: 
      DESCRIPTION
ro: 
      DESCRIERE

en: 
      Default paths:
    
        Configuration file (unless overridden by -f):
          $XDG_CONFIG_HOME/libvirt/virtlockd.conf
    
        Sockets:
          $XDG_RUNTIME_DIR/libvirt/virtlockd-sock
    
        PID file:
          $XDG_RUNTIME_DIR/libvirt/virtlockd.pid
ro: 
      Rute implicite:
    
        Fișier de configurare (cu excepția cazului în care este suprascris prin „-f”):
          $XDG_CONFIG_HOME/libvirt/virtlockd.conf
    
        Socluri:
          $XDG_RUNTIME_DIR/libvirt/virtlockd-sock
    
        Fișier PID:
          $XDG_RUNTIME_DIR/libvirt/virtlockd.pid

en: 
      Default paths:
    
        Configuration file (unless overridden by -f):
          $XDG_CONFIG_HOME/libvirt/virtlogd.conf
    
        Sockets:
          $XDG_RUNTIME_DIR/libvirt/virtlogd-sock
    
        PID file:
          $XDG_RUNTIME_DIR/libvirt/virtlogd.pid
ro: 
      Rute implicite:
    
        Fișier de configurare (cu excepția cazului în care este suprascris prin „-f”):
          $XDG_CONFIG_HOME/libvirt/virtlogd.conf
    
        Socluri:
          $XDG_RUNTIME_DIR/libvirt/virtlogd-sock
    
        Fișier PID:
          $XDG_RUNTIME_DIR/libvirt/virtlogd.pid

en: 
      Default paths:
    
        Configuration file (unless overridden by -f):
          %1$s/libvirt/virtlockd.conf
    
        Sockets:
          %2$s/libvirt/virtlockd-sock
    
        PID file (unless overridden by -p):
          %3$s/virtlockd.pid
ro: 
      Rute implicite:
    
        Fișier de configurare (cu excepția cazului în care este suprascris prin „-f”):
          %1$s/libvirt/virtlockd.conf
    
        Socluri:
          %2$s/libvirt/virtlockd-sock
    
        Fișier PID (cu excepția cazului în care este suprascris prin „-p”):
          %3$s/virtlockd.pid

en: 
      Default paths:
    
        Configuration file (unless overridden by -f):
          %1$s/libvirt/virtlogd.conf
    
        Sockets:
          %2$s/libvirt/virtlogd-sock
    
        PID file (unless overridden by -p):
          %3$s/virtlogd.pid
ro: 
      Rute implicite:
    
        Fișier de configurare (cu excepția cazului în care este suprascris prin „-f”):
          %1$s/libvirt/virtlogd.conf
    
        Socluri:
          %2$s/libvirt/virtlogd-sock
    
        Fișier PID (cu excepția cazului în care este suprascris prin „-p”):
          %3$s/virtlogd.pid

en: 
      OPTIONS
ro: 
      OPȚIUNI

en: 
      SYNOPSIS
ro: 
      SINOPSIS

en: 
    %1$s [options]... [<command_string>]
    %2$s [options]... <command> [args...]
    
      options:
        -c | --connect=URI      daemon admin connection URI
        -d | --debug=NUM        debug level [0-4]
        -h | --help             this help
        -l | --log=FILE         output logging to file
        -q | --quiet            quiet mode
        -v                      short version
        -V                      long version
             --version[=TYPE]   version, TYPE is short or long (default short)
      commands (non interactive mode):
ro: 
    %1$s [opțiuni]... [<șir-comenzi>]
    %2$s [opțiuni]... <comandă> [argumente...]
    
      options:
        -c | --connect=URI      URI de conectare a administratorului de demon
        -d | --debug=NUMĂR      nivelul de depanare [0-4]
        -h | --help             acest ajutor
        -l | --log=FIȘIER       ieșirea de jurnalizare către fișier
        -q | --quiet            modul silențios
        -v                      versiunea scurtă
        -V                      versiunea lungă
             --version[=TIP]    versiune, TIPUL este short sau long (implicit short)
      comenzi (modul neinteractiv):

en: 
    %1$s [options]... [<command_string>]
    %2$s [options]... <command> [args...]
    
      options:
        -c | --connect=URI      hypervisor connection URI
        -d | --debug=NUM        debug level [0-4]
        -e | --escape <char>    set escape sequence for console
        -h | --help             this help
        -k | --keepalive-interval=NUM
                                keepalive interval in seconds, 0 for disable
        -K | --keepalive-count=NUM
                                number of possible missed keepalive messages
        -l | --log=FILE         output logging to file
        -q | --quiet            quiet mode
        -r | --readonly         connect readonly
        -t | --timing           print timing information
        -v                      short version
        -V                      long version
             --version[=TYPE]   version, TYPE is short or long (default short)
      commands (non interactive mode):
ro: 
    %1$s [opțiuni]... [<șir-comenzi>]
    %2$s [opțiuni]... <comandă> [args...]
    
      options:
        -c | --connect=URI      URI de conectare la hipervizor
        -d | --debug=NUMĂR      nivelul de depanare [0-4]
        -e | --escape <carac>   stabilește secvența de eludare pentru consolă
        -h | --help             acest ajutor
        -k | --keepalive-interval=NUMĂR
                                intervalul keepalive în secunde, 0 pentru dezactivare
        -K | --keepalive-count=NUMĂR
                                numărul de posibile mesaje keepalive ratate
        -l | --log=FIȘIER       output logging to file
        -q | --quiet            modul silențios
        -r | --readonly         conectare numai-citire
        -t | --timing           afișează informații privind sincronizarea
        -v                      versiunea scurtă
        -V                      versiunea lungă
             --version[=TIP]    versiune, TIPUL este short sau long (implicit short)
      comenzi (modul neinteractiv):

en: 
    %1$s mode [options] [extra file] [< def.xml]
    
      Modes:
        -a | --add                     load profile
        -c | --create                  create profile from template
        -D | --delete                  unload profile and delete generated rules
        -r | --replace                 reload profile
        -R | --remove                  unload profile
      Options:
        -d | --dryrun                  dry run
        -u | --uuid <uuid>             uuid (profile name)
        -h | --help                    this help
      Extra File:
        -f | --add-file <file>         add file to a profile generated from XML
        -F | --append-file <file>      append file to an existing profile
ro: 
    %1$s mod [opțiuni] [fișier-extra] [< def.xml]
    
      Moduri:
        -a | --add                     încarcă un profil
        -c | --create                  creează profil din șablone
        -D | --delete                  descarcă profilul și șterge regulile generate
        -r | --replace                 reîncarcă profilul
        -R | --remove                  descarcă profilul
      Opțiuni:
        -d | --dryrun                  rulează în gol (execuție de simulare)
        -u | --uuid <uuid>             uuid (numele profilului)
        -h | --help                    acest ajutor
      Fișier-extra:
        -f | --add-file <fișier>       adaugă un fișier la un profil generat din XML
        -F | --append-file <fișier>    adaugă un fișier la un profil existent

en: 
    (Time: %1$.3f ms)
ro: 
    (Timpul: %1$.3f ms)

en: 
    Domain '%1$s' dumped to %2$s
ro: 
    Domeniul „%1$s” transferat în %2$s

en: 
    Domain '%1$s' saved to %2$s
ro: 
    Domeniul „%1$s” salvat în %2$s

en: 
    Domain '%1$s' state saved by libvirt
ro: 
    Starea domeniului „%1$s” salvată de libvirt

en: 
    Usage:
      %1$s [option]
    
    Options:
      -h | --help            Display program help
      -V | --version         Display program version
      -c CMD                 Run CMD via shell
    
    libvirt login shell
ro: 
    Utilizare:
      %1$s [opțiune]
    
    Opiuni:
      -h | --help              afișează ajutorul programului
      -V | --version           afișează versiunea programului
      -c CMD                   rulează CMD prin intermediul shell-ului
    
    shell-ul de conectare libvirt

en: 
    Usage:
      %1$s [options]
    
    Options:
      -h | --help            Display program help:
      -v | --verbose         Verbose messages.
      -d | --daemon          Run as a daemon & write PID file.
      -t | --timeout <secs>  Exit after timeout period.
      -f | --config <file>   Configuration file.
      -V | --version         Display version information.
      -p | --pid-file <file> Change name of PID file.
    
    libvirt lock management daemon:
ro: 
    Utilizare:
      %1$s [opțiuni]
    
    Opțiuni:
      -h | --help              afișează ajutorul programului
      -v | --verbose           oferă mesaje detaliate
      -d | --daemon            rulează ca un demon și scrie fișierul PID
      -t | --timeout <secunde> iese după perioada de SECUNDE secunde
      -f | --config <fișier>   fișierul de configurare
      -V | --version           afișează informații despre versiune
      -p | --pid-file <fișier> schimbă numele fișierului PID
    
    demonul de gestionare a blocării libvirt:

en: 
    Usage:
      %1$s [options]
    
    Options:
      -h | --help            Display program help:
      -v | --verbose         Verbose messages.
      -d | --daemon          Run as a daemon & write PID file.
      -t | --timeout <secs>  Exit after timeout period.
      -f | --config <file>   Configuration file.
      -V | --version         Display version information.
      -p | --pid-file <file> Change name of PID file.
    
    libvirt log management daemon:
ro: 
    Utilizare:
      %1$s [opțiuni]
    
    Opțiuni:
      -h | --help              afișează ajutorul programului
      -v | --verbose           oferă mesaje detaliate
      -d | --daemon            rulează ca un demon și scrie fișierul PID
      -t | --timeout <secunde> iese după perioada de SECUNDE secunde
      -f | --config <fișier>   fișierul de configurare
      -V | --version           afișează informații despre versiune
      -p | --pid-file <fișier> schimbă numele fișierului PID
    
    demonul de gestionare a jurnalelor libvirt:

en: 
    Usage:
    %1$s hostname port
    
    Hostname should be in one of the following forms:
    
      qemu:system/$domname		for domains under qemu:///system
      qemu:session/$domname		for domains under qemu:///session
      qemu/$domname			tries looking up $domname under system followed by session URI
ro: 
    Utilizare:
    %1$s nume-gazdă port
    
    Numele de gazdă trebuie să fie în una dintre următoarele forme:
    
      qemu:system/$domname		pentru domeniile aflate sub qemu:///system
      qemu:session/$domname		pentru domeniile aflate sub qemu:///session
      qemu/$domname			încearcă să caute $domname în sistem urmat de URI-ul sesiunii

en: 
    syntax: %1$s [OPTIONS] [HVTYPE]
    
     Hypervisor types:
    
       - qemu
       - lxc
       - bhyve
       - ch
    
     Options:
       -h, --help     Display command line help
       -v, --version  Display command version
       -q, --quiet    Don't display progress information
ro: 
    sintaxa: %1$s [opțiuni] [tip-hipervizor]
    
     Tipuri de hipervizor:
    
       - qemu
       - lxc
       - bhyve
       - ch
    
     Opțiuni:
       -h, --help     afișează ajutorul liniei de comandă
       -v, --version  afișează versiunea comenzii
       -q, --quiet    nu afișează informații privind progresul

en:     Bandwidth limit: %1$llu bytes/s (%2$-.3lf %3$s/s)
ro:     Limita lățimii de bandă: %1$llu octeți/s (%2$-.3lf %3$s/s)

en:   NAME
ro:   NUME

en:  %1$s (help keyword '%2$s')
ro:  %1$s (cuvânt-cheie de ajutor „%2$s”)

en:  %1$s (help keyword '%2$s'):
ro:  %1$s (cuvânt-cheie de ajutor „%2$s”):

en:  --%1$s <string>...
ro:  --%1$s <șir>...

en:  Hypervisors:
ro:  Hipervizor:

en:  Miscellaneous:
ro:  Diverse:

en:  Networking:
ro:  Rețea:

en:  Storage:
ro:  Stocare:

en:  [--%1$s <string>]...
ro:  [--%1$s <șir>]...

en:  type=%1$s
     bandwidth=%2$lu
     cur=%3$llu
     end=%4$llu
ro:  tip=%1$s
     lățimea de bandă=%2$lu
     curent=%3$llu
     final=%4$llu

en: !!! SSH HOST KEY VERIFICATION FAILED !!!: Identity of host '%1$s:%2$d' differs from stored identity. Please verify the new host key '%3$s' to avoid possible man in the middle attack. The key is stored in '%4$s'.
ro: !!! VERIFICAREA CHEII GAZDEI SSH A EȘUAT !!!: Identitatea gazdei „%1$s:%2$d” diferă de identitatea stocată. Vă rugăm să verificați noua cheie a gazdei „%3$s” pentru a evita un posibil atac al unui atacant-interceptor „man in the middle”. Cheia este stocată în „%4$s”.

en: $%1$s value should be between 0 and %2$d
ro: Valoarea $%1$s trebuie să fie între 0 și %2$d

en: %1$s %2$s '%3$s' has an unsupported type '%4$s'
ro: %1$s %2$s „%3$s” are un tip neacceptat „%4$s”

en: %1$s %2$s '%3$s' has unsupported type '%4$s', expecting '%5$s' or '%6$s'
ro: %1$s %2$s „%3$s” are tipul neacceptat „%4$s”, se aștepta „%5$s” sau „%6$s

en: %1$s (on destination side) does not support the --migration option needed for migration with shared storage
ro: %1$s (pe partea de destinație) nu acceptă opțiunea „--migration” necesară pentru migrarea cu stocări partajate

en: %1$s (out of %2$d)
ro: %1$s (din %2$d)

en: %1$s can't be empty
ro: %1$s nu poate fi gol

en: %1$s cannot be set higher than %2$s
ro: %1$s nu poate fi definit mai mare decât %2$s

en: %1$s cannot parse GID '%2$s'
ro: %1$s nu poate analiza GID-ul „%2$s”

en: %1$s cannot parse UID '%2$s'
ro: %1$s nu poate analiza UID-ul „%2$s”

en: %1$s disk is not supported with this QEMU binary
ro: Discul %1$s nu este acceptat cu acest binar QEMU

en: %1$s does not support file storage
ro: %1$s nu acceptă stocarea fișierelor

en: %1$s does not support passing a passphrase using a file descriptor
ro: %1$s nu acceptă transmiterea unei fraze de acces utilizând un descriptor de fișier

en: %1$s does not support passing passphrase via file descriptor
ro: %1$s nu acceptă transmiterea frazei de acces prin intermediul descriptorului de fișier

en: %1$s expects UID and GID parameters
ro: %1$s așteaptă parametri UID și GID

en: %1$s failed new mode for target '%2$s' with status '%3$d'
ro: %1$s noul mod pentru ținta „%2$s” a eșuat cu starea „%3$d”

en: %1$s family specified for non-IPv4 address '%2$s' in network '%3$s'
ro: Familia %1$s specificată pentru adresa non-IPv4 „%2$s” în rețeaua „%3$s

en: %1$s forwarding requested, but no IP address provided for network '%2$s'
ro: S-a solicitat redirecționarea %1$s, dar nu a fost furnizată nicio adresă IP pentru rețeaua „%2$s”

en: %1$s graphics are not supported with this QEMU
ro: Grafica %1$s nu este admisă cu acest QEMU

en: %1$s harddisk '%2$s' has unsupported cache mode '%3$s'
ro: Discul dur %1$s „%2$s” are modul de memorie cache neacceptat „%3$s”

en: %1$s has illegal value %2$s
ro: %1$s are valoarea ilegală %2$s

en: %1$s has unexpected '*' before last line
ro: %1$s are un „*” neașteptat înainte de ultima linie

en: %1$s in %2$s must be NULL
ro: %1$s din %2$s trebuie să fie NULL

en: %1$s in %2$s must be greater than zero
ro: %1$s din %2$s trebuie să fie mai mare decât zero

en: %1$s in %2$s must be zero
ro: %1$s din %2$s trebuie să fie zero

en: %1$s in %2$s must be zero or greater
ro: %1$s din %2$s trebuie să fie zero sau mai mare

en: %1$s in %2$s must not be NULL
ro: %1$s din %2$s nu trebuie să fie NULL

en: %1$s in %2$s must not be zero
ro: %1$s din %2$s nu trebuie să fie zero

en: %1$s is missing 'type' property
ro: %1$s nu are proprietatea „type”

en: %1$s is not an executable
ro: %1$s nu este un executabil

en: %1$s is not supported by this QEMU binary
ro: %1$s nu este acceptat de acest binar QEMU

en: %1$s length greater than maximum: %2$d > %3$d
ro: Lungimea %1$s mai mare decât maximul: %2$d > %3$d

en: %1$s model of watchdog can go only on PCI bus
ro: Modelul %1$s de watchdog poate funcționa numai pe magistrala PCI

en: %1$s model of watchdog cannot be used with this machine type
ro: Modelul %1$s de watchdog nu poate fi utilizat cu acest tip de mașină

en: %1$s model of watchdog does not support configuring the address
ro: Modelul %1$s de watchdog nu acceptă configurarea adresei

en: %1$s model of watchdog is allowed for s390 and s390x only
ro: Modelul %1$s de watchdog este permis numai pentru s390 și s390x

en: %1$s model of watchdog is only part of q35 machine
ro: Modelul %1$s de watchdog este doar o parte a mașinii q35

en: %1$s model of watchdog is part of the machine and cannot have any address set.
ro: Modelul %1$s de watchdog face parte din mașină și nu poate avea nicio adresă definită.

en: %1$s model of watchdog is virtual and cannot go on any bus.
ro: Modelul %1$s de watchdog este virtual și nu poate funcționa pe nicio magistrală.

en: %1$s module is not loaded,
ro: Modulul %1$s nu este încărcat,

en: %1$s namespace is not available
ro: Spațiul de nume %1$s nu este disponibil

en: %1$s not found in %2$s
ro: %1$s nu a fost găsit în %2$s

en: %1$s not implemented on Win32
ro: %1$s nu este implementat pe Win32

en: %1$s not matched against 'allowed_users' in %2$s
ro: %1$s nu se potrivește cu „allowed_users” din %2$s

en: %1$s not parseable
ro: %1$s nu este analizabil

en: %1$s not supported in this QEMU binary
ro: %1$s nu este acceptat în acest binar QEMU

en: %1$s object has invalid dynamic type
ro: Obiectul %1$s are un tip dinamic nevalid

en: %1$s object is missing the required '%2$s' property
ro: Obiectul %1$s nu are proprietatea „%2$s” necesară

en: %1$s reply data was missing 'model'
ro: Datelor de răspuns %1$s le lipsește proprietatea „model”

en: %1$s reply data was missing 'name'
ro: Datelor de răspuns %1$s le lipsește proprietatea „name”

en: %1$s reply data was missing 'props'
ro: Datelor de răspuns %1$s le lipsește proprietatea „props”

en: %1$s rule with port specification requires protocol specification with protocol to be either one of tcp(6), udp(17), dccp(33), or sctp(132)
ro: Regula %1$s cu specificarea portului necesită specificarea protocolului, protocolul trebuind să fie unul dintre tcp(6), udp(17), dccp(33) sau sctp(132)

en: %1$s uri uuid action
ro: Acțiune uuid la adresa uri %1$s

en: %1$s with index %2$d is configured for a NUMA node (%3$d) not present in the domain's <cpu><numa> array (%4$zu)
ro: %1$s cu index %2$d este configurat pentru un nod NUMA (%3$d) care nu este prezent în matricea <cpu><numa> a domeniului (%4$zu)

en: %1$s: %2$s: unsupported auth %3$s
ro: %1$s: %2$s: autentificare neacceptată %3$s

en: %1$s: '%2$s' does not exist
ro: %1$s: „%2$s” nu există

en: %1$s: Address '%2$s' in route definition is not a network address
ro: %1$s: adresa „%2$s” din definiția rutei nu este o adresă de rețea

en: %1$s: Bad gateway address '%2$s' in route definition
ro: %1$s: adresă de poartă de acces greșită „%2$s” în definiția rutei

en: %1$s: Bad netmask address '%2$s' in route definition
ro: %1$s: adresă de mască de rețea greșită „%2$s” în definiția rutei

en: %1$s: Bad network address '%2$s' in route definition
ro: %1$s: adresă de rețea „%2$s” greșită în definiția rutei

en: %1$s: Cannot request read and write flags together
ro: %1$s: nu se pot solicita fanioanele de citire și de scriere împreună

en: %1$s: Error converting address '%2$s' with netmask '%3$s' to network-address in route definition
ro: %1$s: eroare la convertirea adresei „%2$s” cu masca de rețea „%3$s” în adresă de rețea în definiția rutei

en: %1$s: Error converting address '%2$s' with prefix %3$u to network-address in route definition
ro: %1$s: eroare la conversia adresei „%2$s” cu prefixul %3$u în adresă de rețea în definiția rutei

en: %1$s: File '%2$s' is too large
ro: %1$s: fișierul „%2$s” este prea mare

en: %1$s: IPv4 family specified for non-IPv4 address '%2$s' in route definition
ro: %1$s: familia IPv4 specificată pentru adresa non-IPv4 „%2$s” în definiția rutei

en: %1$s: IPv4 family specified for non-IPv4 gateway '%2$s' in route definition
ro: %1$s: familia IPv4 specificată pentru poarta de acces non-IPv4 „%2$s” în definiția rutei

en: %1$s: Invalid netmask '%2$s' for address '%3$s' (both must be IPv4)
ro: %1$s: mască de rețea nevalidă „%2$s” pentru adresa „%3$s” (ambele trebuie să fie IPv4)

en: %1$s: Invalid prefix %2$u specified in route definition, must be 0 - 128
ro: %1$s: prefix nevalid %2$u specificat în definiția rutei, trebuie să fie 0 - 128

en: %1$s: Invalid prefix %2$u specified in route definition, must be 0 - 32
ro: %1$s: prefix nevalid %2$u specificat în definiția rutei, trebuie să fie 0 - 32

en: %1$s: Missing required address attribute in route definition
ro: %1$s: lipsește atributul de adresă necesar în definiția rutei

en: %1$s: Missing required gateway attribute in route definition
ro: %1$s: lipsește atributul de poartă de acces necesar în definiția rutei

en: %1$s: No family specified for non-IPv4 address '%2$s' in route definition
ro: %1$s: nicio familie specificată pentru adresa non-IPv4 „%2$s” în definiția rutei

en: %1$s: No family specified for non-IPv4 gateway '%2$s' in route definition
ro: %1$s: nicio familie specificată pentru poarta de acces non-IPv4 „%2$s” în definiția rutei

en: %1$s: Route definition cannot have both a prefix and a netmask
ro: %1$s: definiția rutei nu poate avea atât un prefix, cât și o mască de rețea

en: %1$s: Specifying netmask invalid for IPv6 address '%2$s' in route definition
ro: %1$s: specificarea unei măști de rețea nevalidă pentru adresa IPv6 „%2$s” în definiția rutei

en: %1$s: Starting external device: %2$s
    %3$s
ro: %1$s: se pornește dispozitivul extern: %2$s
    %3$s

en: %1$s: Unrecognized family '%2$s' in route definition
ro: %1$s: familie nerecunoscută „%2$s” în definiția rutei

en: %1$s: cannot connect to '%2$s': %3$s
ro: %1$s: nu se poate conecta la „%2$s”: %3$s

en: %1$s: cannot parse URI transport '%2$s': %3$s
ro: %1$s: nu se poate analiza adresa URI de transport „%2$s”: %3$s

en: %1$s: could not proxy traffic: %2$s
ro: %1$s: nu se poate realiza traficul prin proxy: %2$s

en: %1$s: error: %2$s%3$c
ro: %1$s: eroare: %2$s%3$c

en: %1$s: error: %2$s. Check /var/log/messages or run without --daemon for more info.
ro: %1$s: eroare: %2$s. Verificați fișierul „/var/log/messages” sau rulați fără opțiunea „--daemon” pentru mai multe informații.

en: %1$s: error: unable to determine if daemon is running: %2$s
ro: %1$s: eroare: nu se poate determina dacă demonul rulează: %2$s

en: %1$s: event '%2$s' for node device %3$s
ro: %1$s: eveniment „%2$s” pentru dispozitivul nodului %3$s

en: %1$s: event '%2$s' for secret %3$s
ro: %1$s: eveniment „%2$s” pentru secretul %3$s

en: %1$s: event '%2$s' for storage pool %3$s
ro: %1$s: eveniment „%2$s” pentru fondul de stocare %3$s

en: %1$s: event 'lifecycle' for network %2$s: %3$s
ro: %1$s: eveniment „lifecycle” pentru rețeaua %2$s: %3$s

en: %1$s: event 'lifecycle' for node device %2$s: %3$s
ro: %1$s: eveniment „lifecycle" pentru dispozitivul nod %2$s: %3$s

en: %1$s: event 'lifecycle' for secret %2$s: %3$s
ro: %1$s: eveniment „lifecycle” pentru secretul %2$s: %3$s

en: %1$s: event 'lifecycle' for storage pool %2$s: %3$s
ro: %1$s: eveniment „lifecycle" pentru fondul de stocare %2$s: %3$s

en: %1$s: event 'metadata-change' for network %2$s: type %3$s, uri %4$s
ro: %1$s: eveniment „metadata-change” pentru rețeaua %2$s: tip %3$s, uri %4$s

en: %1$s: expected a bool for '%2$s' parameter
ro: %1$s: se aștepta o valoare booleană pentru parametrul „%2$s”

en: %1$s: expected a signed integer for '%2$s' parameter
ro: %1$s: se aștepta un număr întreg cu semn pentru parametrul „%2$s”

en: %1$s: expected a string for '%2$s' parameter
ro: %1$s: se aștepta un șir de caractere pentru parametrul „%2$s”

en: %1$s: expected a string list for '%2$s' parameter
ro: %1$s: se aștepta o listă de șiruri de caractere pentru parametrul „%2$s”

en: %1$s: expected a string or string list for '%2$s' parameter
ro: %1$s: se aștepta un șir sau o listă de șiruri pentru parametrul „%2$s”

en: %1$s: expected an unsigned integer for '%2$s' parameter
ro: %1$s: se aștepta un număr întreg fără semn pentru parametrul „%2$s”

en: %1$s: failed to communicate with bridge helper: %2$s
ro: %1$s: comunicarea cu asistentul de punte de rețea a eșuat: %2$s

en: %1$s: failed to generate UNIX socket path
ro: %1$s: generarea rutei soclului UNIX a eșuat

en: %1$s: failed to read temporary file: %2$s
ro: %1$s: citirea fișierului temporar a eșuat: %2$s

en: %1$s: failed to write log file: %2$s
ro: %1$s: scrierea fișierului jurnal a eșuat: %2$s

en: %1$s: failure with %2$s: %3$s
ro: %1$s: eșec cu %2$s: %3$s

en: %1$s: initialization failed
ro: %1$s: inițializarea a eșuat

en: %1$s: initialization failed
ro: %1$s: inițializarea a eșuat

en: %1$s: ipv6 family specified for non-IPv6 address '%2$s' in route definition
ro: %1$s: familie ipv6 specificată pentru adresa non-IPv6 „%2$s” în definiția rutei

en: %1$s: ipv6 specified for non-IPv6 gateway address '%2$s' in route definition
ro: %1$s: ipv6 specificat pentru adresa de poartă de acces non-IPv6 „%2$s” în definiția rutei

en: %1$s: malformed fd %2$s
ro: %1$s: formatare incorectă a descriptorului de fișier, %2$s

en: %1$s: migration_port_max: port must be between the minimal port %2$d and 65535
ro: %1$s: migration_port_max: portul trebuie să fie între portul minim %2$d și 65535

en: %1$s: migration_port_min: port must be greater than 0
ro: %1$s: migration_port_min: portul trebuie să fie mai mare decât 0

en: %1$s: must be run as root
ro: %1$s: trebuie să fie rulat ca root

en: %1$s: must not be run setuid root
ro: %1$s: nu trebuie să fie rulat cu setuid root

en: %1$s: passthrough input device has no source
ro: %1$s: dispozitivul de intrare de tranzit „passthrough” nu are sursă

en: %1$s: remote_display_port_max: port must be between the minimal port and %2$d
ro: %1$s: remote_display_port_max: portul trebuie să fie între portul minim și %2$d

en: %1$s: remote_display_port_min: min port must not be greater than max port
ro: %1$s: remote_display_port_min: portul minim nu trebuie să fie mai mare decât portul maxim

en: %1$s: remote_display_port_min: port must be greater than or equal to %2$d
ro: %1$s: remote_display_port_min: portul trebuie să fie mai mare sau egal cu %2$d

en: %1$s: remote_websocket_port_max: port must be between the minimal port and %2$d
ro: %1$s: remote_websocket_port_max: portul trebuie să fie între portul minim și %2$d

en: %1$s: remote_websocket_port_min: min port must not be greater than max port
ro: %1$s: remote_websocket_port_min: portul minim nu trebuie să fie mai mare decât portul maxim

en: %1$s: remote_websocket_port_min: port must be greater than or equal to %2$d
ro: %1$s: remote_websocket_port_min: portul trebuie să fie mai mare sau egal cu %2$d

en: %1$s: temporary filename contains shell meta or other unacceptable characters (is $TMPDIR wrong?)
ro: %1$s: numele fișierului temporar conține metacaractere de shell sau alte caractere inacceptabile ($TMPDIR este greșit?)

en: %1$s: too many command line arguments
ro: %1$s: prea multe argumente în linia de comandă

en: %1$s: try --help for more details
ro: %1$s: încercați „--help” pentru mai multe detalii

en: %1$s: try --help for more details
ro: %1$s: încercați „--help” pentru mai multe detalii

en: %1$s: unexpected URI transport '%2$s'
ro: %1$s: adresă URI de transport neașteptată „%2$s”

en: %1$s: unknown remote mode '%2$s'
ro: %1$s: mod la distanță necunoscut „%2$s”

en: %1$s: unsupported hypervisor name %2$s
ro: %1$s: nume de hipervizor neacceptat %2$s

en: %1$s: value for '%2$s' parameter must be 0 or 1
ro: %1$s: valoarea pentru parametrul „%2$s” trebuie să fie 0 sau 1

en: %1$s: value for '%2$s' parameter must be in range %3$d:%4$d
ro: %1$s: valoarea pentru parametrul „%2$s” trebuie să fie în intervalul %3$d:%4$d

en: %1$s: value for '%2$s' parameter must be in range %3$lld:%4$lld
ro: %1$s: valoarea pentru parametrul „%2$s” trebuie să fie în intervalul %3$lld:%4$lld

en: %1$s: value for '%2$s' parameter must be in range %3$zd:%4$zd
ro: %1$s: valoarea pentru parametrul „%2$s” trebuie să fie în intervalul %3$zd:%4$zd

en: %1$s: value for '%2$s' parameter must be in range 0:%3$u
ro: %1$s: valoarea pentru parametrul „%2$s” trebuie să fie în intervalul 0:%3$u

en: %1$s: value for '%2$s' parameter must be in range 0:%3$zu
ro: %1$s: valoarea pentru parametrul „%2$s” trebuie să fie în intervalul 0:%3$zu

en: %1$s: warning: %2$s%3$c
ro: %1$s: avertisment: %2$s%3$c

en: %1$s_DEBUG not set with a valid numeric value
ro: %1$s_DEBUG nu este definit cu o valoare numerică validă

en: '%1$s'
ro: „%1$s”

en: '%1$s' 'index' value '%2$s' malformed
ro: Valoarea „%1$s” a „index” „%2$s” este prost formată

en: '%1$s' D-Bus address is not handled
ro: Adresa D-Bus „%1$s” nu este gestionată

en: '%1$s' architecture is not supported by CPU driver
ro: Arhitectura „%1$s” nu este acceptată de controlorul CPU

en: '%1$s' attributes '%2$s' must not overlap
ro: Atributele „%1$s” „%2$s” nu trebuie să se suprapună

en: '%1$s' controller cannot be hot plugged.
ro: Controlorul „%1$s” nu poate fi conectat la cald.

en: '%1$s' controller cannot be hot unplugged.
ro: Controlorul „%1$s” nu poate fi deconectat la cald.

en: '%1$s' controller only supports up to '%2$u' ports
ro: Controlorul „%1$s” acceptă numai până la „%2$u” porturi

en: '%1$s' denied access
ro: Acces refuzat „%1$s”

en: '%1$s' does not exist
ro: „%1$s” nu există

en: '%1$s' file does not fit in memory
ro: Fișierul „%1$s” nu încape în memorie

en: '%1$s' is currently not supported by the qemu encryption engine
ro: „%1$s” nu este acceptat în prezent de motorul de criptare qemu

en: '%1$s' is not a VF device
ro: „%1$s” nu este un dispozitiv VF

en: '%1$s' is not a known interface
ro: „%1$s” nu este o interfață cunoscută

en: '%1$s' is not a suitable bridge helper
ro: „%1$s” nu este un asistent de punte de acces adecvat

en: '%1$s' is not a suitable dbus-daemon
ro: „%1$s” nu este un demon dbus adecvat

en: '%1$s' is not a suitable pr helper
ro: „%1$s” nu este un auxiliar pr adecvat

en: '%1$s' is not supported in this QEMU binary
ro: „%1$s” nu este acceptat în acest binar QEMU

en: '%1$s' launch security is not supported with this QEMU binary
ro: Securitatea lansării „%1$s” nu este compatibilă cu acest binar QEMU

en: '%1$s' missing
ro: „%1$s” lipsește

en: '%1$s' requires shared memory
ro: „%1$s” necesită memorie partajată

en: '%1$s' scheduler bitmap '%2$s' is empty
ro: Harta de biți a planificatorului „%1$s”, „%2$s” este goală

en: '%1$s' starting from %2$llu has only %3$zd bytes available
ro: „%1$s” pornind de la %2$llu are doar %3$zd octeți disponibili

en: '--wipe-storage' requires '--storage <string>' or '--remove-all-storage'
ro: „--wipe-storage” necesită „--storage <string>” sau „--remove-all-storage

en: ':' not allowed in RBD source volume name '%1$s'
ro: „:” nu este permis în numele volumului sursă RBD „%1$s”

en: '<local>' element missing for 'udp' socket interface
ro: Lipsește elementul „<local>” pentru interfața de soclu „udp”

en: 'adapter' name must be specified for scsi hostdev source
ro: numele „adaptorului” trebuie să fie specificat pentru sursa scsi hostdev

en: 'address' is not supported for 'ramfb' video devices
ro: „address” nu este acceptată pentru dispozitivele video „ramfb”

en: 'address' must be specified for scsi hostdev source
ro: „adresa” trebuie să fie specificată pentru sursa scsi hostdev

en: 'aes-key-wrap'/'dea-key-wrap' is not available on this architecture
ro: „aes-key-wrap”/„dea-key-wrap” nu sunt disponibile pe această arhitectură

en: 'arch' element cannot be used inside 'cpu' element with 'match' attribute'
ro: elementul „arch” nu poate fi utilizat în interiorul elementului „cpu” cu atributul „match”

en: 'blob' support for virtio-gpu devices requires a memfd memory backend
ro: suportul „blob” pentru dispozitivele virtio-gpu necesită un controlor (modul de nucleu) de memorie memfd

en: 'block' nvram backing device '%1$s' doesn't exist
ro: Dispozitivul de suport nvram „block” „%1$s” nu există

en: 'cache' refers to a non-existent NUMA node cache
ro: „cache” se referă la un spațiu de prestocare (cache) de nod NUMA inexistent

en: 'cmd_per_lun' is only supported by virtio-scsi controller
ro: „cmd_per_lun” este acceptat numai de controlorul virtio-scsi

en: 'cow' storage format is not supported
ro: Formatul de stocare „cow” nu este acceptat

en: 'directory' storage format is not directly supported by QEMU, use 'dir' disk type instead
ro: Formatul de stocare „directory” nu este acceptat direct de QEMU, utilizați în schimb tipul de disc „dir”

en: 'discard_no_unref' is not compatible with read-only disk
ro: „discard_no_unref” nu este compatibil cu discurile de tip numai-citire

en: 'discard_no_unref' is not supported by this QEMU binary
ro: „discard_no_unref” nu este acceptat de acest binar QEMU

en: 'discard_no_unref' only works with qcow2 disk format
ro: „discard_no_unref” funcționează numai cu formatul de disc qcow2

en: 'disk' missing or not an array in reply of guest-get-fsinfo
ro: „disk” lipsește sau nu este o matrice în răspunsul guest-get-fsinfo

en: 'extended_l2' not supported with compat level %1$s
ro: „extended_l2” nu este acceptat cu nivelul de compatibilitate %1$s

en: 'gluster' command line tool not found
ro: Instrumentul de linie de comandă „gluster” nu a fost găsit

en: 'host-name' missing in guest-get-host-name reply
ro: „host-name” lipsește în răspunsul guest-get-host-name

en: 'incremental' backup mode of disk '%1$s' requires setting 'incremental' field for disk or backup
ro: modul de copie de rezervă „incremental” al discului „%1$s” necesită definirea câmpului „incremental” pentru disc sau copie de rezervă

en: 'initiator' refers to a non-existent NUMA node
ro: „initiator” se referă la un nod NUMA inexistent

en: 'ioeventfd' is only supported by virtio-scsi controller
ro: „ioeventfd” este acceptat numai de controlorul virtio-scsi

en: 'iothread' attribute only supported for virtio scsi controllers
ro: atributul „iothread” este acceptat numai pentru controlorii virtio scsi

en: 'iothread' is only supported for virtio-scsi controller
ro: „iothread” este acceptat numai pentru controlorul virtio-scsi

en: 'legacy KVM' device assignment is no longer supported on this system
ro: atribuirea dispozitivelor „legacy KVM” nu mai este acceptată pe acest sistem

en: 'logical-id' missing in reply of guest-get-vcpus
ro: „logical-id” lipsește în răspunsul guest-get-vcpus

en: 'login-time' missing in reply of guest-get-users
ro: „login-time” lipsește în răspunsul guest-get-users

en: 'manual' memory snapshot mode not supported
ro: Modul „manual” de creare a instantaneelor de memorie nu este acceptat

en: 'manual' snapshot mode is not supported by the test driver
ro: Modul „manual” de creare a instantaneelor nu este acceptat de controlorul de testare

en: 'max_sectors' is only supported by virtio-scsi controller
ro: „max_sectors” este acceptat numai de controlorul virtio-scsi

en: 'max_workers' must be greater than 0
ro: „max_workers” trebuie să fie mai mare decât 0

en: 'mode' of Xen passthrough feature differs: source: '%1$s', destination: '%2$s'
ro: „mode” al caracteristicii de tranziție (passthrough) Xen diferă: sursă: „%1$s”, destinație: „%2$s”

en: 'model' attribute in <hostdev> is only supported when type='%1$s'
ro: Atributul „model” din <hostdev> este acceptat numai când type='%1$s'

en: 'mountpoint' missing in reply of guest-get-fsinfo
ro: „mountpoint” lipsește din răspunsul guest-get-fsinfo

en: 'name' missing in reply of guest-get-disks
ro: „name” lipsește din răspunsul guest-get-disks

en: 'name' missing in reply of guest-get-fsinfo
ro: „name” lipsește din răspunsul guest-get-fsinfo

en: 'netns' namespace source can only be used with sharenet
ro: Sursa spațiului de nume „netns” poate fi utilizată numai cu sharenet

en: 'network' attribute is required for listen type 'network'
ro: Atributul „network” este necesar pentru tipul de ascultare „network”

en: 'network' attribute is valid only for listen type 'network'
ro: Atributul „network” este valabil numai pentru tipul de ascultare „network”

en: 'nfs' host must use TCP protocol
ro: Gazda „nfs” trebuie să utilizeze protocolul TCP

en: 'nfs' protocol requires the usage of exactly one host
ro: Protocolul „nfs” necesită utilizarea a exact o gazdă

en: 'offset' missing in reply of guest-get-timezone
ro: „offset” lipsește din răspunsul guest-get-timezone

en: 'online' missing in reply of guest-get-vcpus
ro: „online” lipsește din răspunsul guest-get-vcpus

en: 'parent' for vHBA not specified, and cannot find one on this host
ro: „parent” pentru vHBA nu este specificat și nu se poate găsi unul pe această gazdă

en: 'partition' missing in reply of guest-get-disks
ro: „partition” lipsește din răspunsul guest-get-disks

en: 'pci-controller' missing
ro: „pci-controller” lipsește

en: 'peak' and 'burst' require 'average' attribute
ro: „peak” și „burst” necesită atributul „average”

en: 'pool' and 'volume' must be specified together for 'pool' type source
ro: „pool” și „volume” trebuie specificate împreună pentru sursa de tip „pool”

en: 'queues' is only supported by virtio-scsi controller
ro: „queues” este acceptat numai de controlorul virtio-scsi

en: 'restrictive' mode is required in memnode element when mode is 'restrictive' in memory element
ro: modul „restrictiv” este necesar în elementul memnode atunci când modul este „restrictiv” în elementul memory

en: 'restrictive' mode is required in memory element when mode is 'restrictive' in memnode element
ro: modul „restrictiv” este necesar în elementul memory atunci când modul este „restrictiv” în elementul memnode

en: 'sibling_id %1$d' does not refer to a valid cell within NUMA 'cell id %2$d'
ro: „sibling_id %1$d” nu se referă la o celulă validă în cadrul NUMA „cell id %2$d”

en: 'socket' attribute is valid only for listen type 'socket'
ro: Atributul „socket” este valabil numai pentru tipul de ascultare „socket”

en: 'target' refers to a non-existent NUMA node
ro: „target” se referă la un nod NUMA inexistent

en: 'tftp' protocol is not supported with this QEMU binary
ro: Protocolul „tftp” nu este acceptat cu acest binar QEMU

en: 'tlsHostname' field is not supported by this QEMU
ro: Câmpul „tlsHostname” nu este acceptat de acest binar QEMU

en: 'tlsHostname' field is supported only with NBD disks
ro: Câmpul „tlsHostname” este acceptat numai cu discurile NBD

en: 'trim' algorithm not supported
ro: Algoritmul „trim” nu este acceptat

en: 'type' missing in reply of guest-get-fsinfo
ro: „type” lipsește din răspunsul guest-get-fsinfo

en: 'usb' disk must not be empty
ro: Discul „usb” nu trebuie să fie gol

en: 'user' missing in reply of guest-get-users
ro: „user” lipsește din răspunsul guest-get-users

en: 'value %1$d' is invalid for 'sibling id %2$d' under NUMA 'cell id %3$d'
ro: „value %1$d” nu este validă pentru „sibling id %2$d” sub NUMA „cell id %3$d”

en: 'vhostuser' driver is only supported with 'virtio' device
ro: Controlorul „vhostuser” este acceptat numai cu dispozitivul „virtio”

en: 'virtio-s390' addresses are no longer supported
ro: Adresele „virtio-s390” nu mai sunt acceptate

en: 'wwnn' and 'wwpn' must be specified for adapter type 'fchost'
ro: „wwnn” și „wwpn” trebuie să fie specificate pentru tipul de adaptor „fchost”

en: (bridge interface definition)
ro: (definiția interfeței „punte de acces”)

en: (capabilities)
ro: (capacități)

en: (esx execute response)
ro: (răspunsul la execuția esx)

en: (interface definition)
ro: (definiția interfeței)

en: (re)connect to hypervisor
ro: (re)conectare la hipervizor

en: (save cookie)
ro: (salvează cookie-ul)

en: (test driver)
ro: (controlor de testare)

en: --%1$s <number>
ro: --%1$s <număr>

en: --%1$s <string>
ro: --%1$s <șir>

en: --%1$s <string>...
ro: --%1$s <șir>...

en: --%1$s and --current are mutually exclusive
ro: „--%1$s” și „--current” se exclud reciproc

en: --%1$s and --tree are mutually exclusive
ro: „--%1$s” și „--tree” se exclud reciproc

en: --%1$s or --current is required
ro: „--%1$s” sau „--current” este necesară

en: --async requires at least one of --timeout, --wait, --pivot, or --finish
ro: opțiunea „--async” necesită cel puțin una dintre opțiunile „--timeout”, „--wait”, „--pivot” sau „--finish”

en: --async requires at least one of --timeout, --wait, --pivot, or --keep-overlay
ro: opțiunea „--async” necesită cel puțin una dintre opțiunile „--timeout”, „--wait”, „--pivot” sau „--keep-overlay”

en: --descendants requires --from
ro: „--descendants” necesită „--from”

en: --descendants requires either --from or --current
ro: „--descendants” necesită fie „--from”, fie „--current”

en: --format only works with --memory-only
ro: „--format” funcționează doar cu „--memory-only”

en: --listen parameter not permitted with systemd activation sockets, see 'man libvirtd' for further guidance
ro: Opțiunea „--listen” nu este permis cu soclurile de activare systemd, consultați «man libvirtd» pentru instrucțiuni suplimentare

en: --max-unauth-clients must be less than or equal to --max-clients
ro: Argumentul opțiunii „--max-unauth-clients” trebuie să fie mai mic sau egal cu cel al opțiunii „--max-clients”

en: --min-workers must be less than or equal to --max-workers
ro: Argumentul opțiunii „--min-workers” trebuie să fie mai mic sau egal cu cel al opțiunii „--max-workers”

en: --source-protocol option requires --sourcetype network
ro: Opțiunea „--source-protocol” necesită „--sourcetype rețea”

en: --verbose requires at least one of --timeout, --wait, --pivot, or --finish
ro: Opțiunea „--verbose” necesită cel puțin una dintre opțiunile „--timeout”, „--wait”, „--pivot” sau „--finish”

en: --verbose requires at least one of --timeout, --wait, --pivot, or --keep-overlay
ro: Opțiunea „--verbose” necesită cel puțin una dintre opțiunile „--timeout”, „--wait”, „--pivot” sau „--keep-overlay”

en: /proc/net/dev: Interface not found
ro: /proc/net/dev: interfața nu a fost găsită

en: 3d acceleration is not supported by this QEMU binary
ro: accelerarea 3d nu este acceptată de acest binar QEMU

en: 3d acceleration is supported only with 'virtio' video device
ro: accelerarea 3d este acceptată numai cu dispozitivul video „virtio”

en: 64-bit PCI hole setting is only for root PCI controllers
ro: Configurarea limitei PCI pe 64 de biți este numai pentru controlorii PCI rădăcină

en: <active_pcr_banks/> requires TPM version '%1$s'
ro: <active_pcr_banks/> necesită versiunea TPM „%1$s”

en: <address>, <interface>, and <pf> elements of <forward> in network %1$s are mutually exclusive
ro: Elementele <adress>, <interface> și <pf> din <forward> din rețeaua %1$s se exclud reciproc

en: <config> element is currently supported only with 'rbd' disks
ro: Elementul <config> este acceptat în prezent numai cu discurile „rbd”

en: <dataStore> feature available only with qcow2 images
ro: Caracteristica <dataStore> este disponibilă numai cu imaginile qcow2

en: <domainbackup> must specify TCP port for now
ro: <domainbackup> trebuie să specifice portul TCP pentru moment

en: <forward dev='%1$s'> must match first <interface dev='%2$s'/> in network %3$s
ro: <forward dev='%1$s'> trebuie să corespundă primei <interfețe dev='%2$s'/> din rețeaua %3$s

en: <hostdev> attribute 'display' is only supported with model='vfio-pci'
ro: Atributul <hostdev> 'display' este acceptat numai cu model='vfio-pci'

en: <iotune> is not supported with bus='sd'
ro: <iotune> nu este acceptat cu bus='sd'

en: <profile/> requires TPM version '%1$s'
ro: <profile/> necesită versiunea TPM „%1$s”

en: <reservations/> allowed only for lun devices
ro: Elementul <reservations/> este permis numai pentru dispozitivele lun

en: <snapshot> element is currently supported only with 'rbd' disks
ro: Elementul <snapshot> este acceptat în prezent numai cu discurile „rbd”

en: <uuid> does not match secret file name '%1$s'
ro: <uuid> nu corespunde numelui de fișier secret „%1$s”

en: <virtualport type='%1$s'> not supported for network '%2$s' which uses IP forwarding
ro: <virtualport type='%1$s'> nu este acceptat pentru rețeaua „%2$s” care utilizează redirecționarea IP

en: <virtualport type='%1$s'> not supported for network '%2$s' which uses a bridge device
ro: <virtualport type='%1$s'> nu este acceptat pentru rețeaua „%2$s” care utilizează un dispozitiv punte de acces (bridge)

en: <virtualport type='%1$s'> not supported for network '%2$s' which uses a macvtap device
ro: <virtualport type='%1$s'> nu este acceptat pentru rețeaua „%2$s” care utilizează un dispozitiv macvtap

en: <virtualport type='%1$s'> not supported for network '%2$s' which uses an SR-IOV Virtual Function via PCI passthrough
ro: <virtualport type='%1$s'> nu este acceptat pentru rețeaua „%2$s” care utilizează o funcție virtuală SR-IOV prin „passthrough” PCI

en: <virtualport> element unsupported for <interface type='%1$s'>
ro: Elementul <virtualport> nu este acceptat pentru <interface type='%1$s'>

en: <virtualport> element unsupported for type='%1$s' in interface's <actual> element
ro: Elementul <virtualport> nu este acceptat pentru type='%1$s' în elementul <actual> al interfeței

en: <vlan> element specified for network %1$s, whose type doesn't support vlan configuration
ro: Element <vlan> specificat pentru rețeaua %1$s, al cărei tip nu acceptă configurarea vlan

en: ? - print this help
ro: ? - afișează acest mesaj de ajutor

en: A close callback is already registered
ro: Un re-apel de închidere este deja înregistrat

en: A different callback was requested
ro: A fost solicitat un re-apel diferit

en: A domain definition can have no more than one cipher node with name %1$s
ro: O definiție de domeniu nu poate avea mai mult de un nod cifrat cu numele %1$s

en: A interface driver is already registered
ro: Un controlor de interfață este deja înregistrat

en: A network driver is already registered
ro: Un controlor de rețea este deja înregistrat

en: A network filter driver is already registered
ro: Un controlor de filtru de rețea este deja înregistrat

en: A network with forward mode='%1$s' can specify a bridge name or a forward dev, but not both (network '%2$s')
ro: O rețea cu modul de redirecționare (forward mode='%1$s') poate specifica un nume de punte de acces (bridge name) sau un dispozitiv de redirecționare (forward,dev), dar nu ambele (rețea „%2$s”)

en: A node device driver is already registered
ro: Un controlor de dispozitiv de nod este deja înregistrat

en: A secret driver is already registered
ro: Un controlor „secret” (de criptare) este deja înregistrat

en: A single <secret type='passphrase'...> element is expected in encryption description
ro: Un singur element <secret type='passphrase'...> este așteptat în descrierea criptării

en: A storage driver is already registered
ro: Un controlor de stocare este deja înregistrat

en: ACPI ERST device must reside on a PCI bus
ro: Dispozitivul ACPI ERST trebuie să se afle pe o magistrală PCI

en: ACPI index is not supported with this QEMU
ro: Indexul ACPI nu este acceptat cu acest binar QEMU

en: ACPI index is only supported for PCI devices
ro: Indexul ACPI este acceptat numai pentru dispozitivele PCI

en: ACPI requires UEFI on this architecture
ro: ACPI necesită UEFI pe această arhitectură

en: AES256CBC encryption invalid keylen=%1$zu
ro: Criptare AES256CBC nevalidă, keylen=%1$zu

en: AES256CBC initialization vector invalid len=%1$zu
ro: Vectorul de inițializare AES256CBC nu este valid, len=%1$zu

en: API error
ro: Eroare API

en: Aborts the currently running domain job
ro: Întrerupe lucrarea de domeniu în curs de desfășurare

en: Accept SSH host key with hash '%1$s' for host '%2$s:%3$d' (%4$s/%5$s)?
ro: Acceptați cheia de gazdă SSH cu hash „%1$s” pentru gazda „%2$s:%3$d” (%4$s/%5$s)?

en: Access connection
ro: Acces conexiune

en: Access denied
ro: Acces refuzat

en: Access domain
ro: Domeniu de acces

en: Access interface
ro: Acces interfață

en: Access network
ro: Acces rețea

en: Access network filter
ro: Acces filtru de rețea

en: Access network port
ro: Acces port de rețea

en: Access node device
ro: Acces dispozitiv nod

en: Access secret
ro: Acces secret

en: Access storage pool
ro: Acces fond de stocare

en: Access storage volume
ro: Acces volum de stocare

en: Accessing interface requires authorization
ro: Accesarea interfeței necesită autorizare

en: Accessing network filter requires authorization
ro: Accesarea filtrului de rețea necesită autorizare

en: Accessing network port requires authorization
ro: Accesarea portului de rețea necesită autorizare

en: Accessing network requires authorization
ro: Accesarea rețelei necesită autorizare

en: Accessing node device requires authorization
ro: Accesarea dispozitivului nodului necesită autorizare

en: Accessing secret requires authorization
ro: Accesarea secretului necesită autorizare

en: Accessing storage pool requires authorization
ro: Accesarea fondului de stocare necesită autorizare

en: Accessing storage volume requires authorization
ro: Accesarea volumului de stocare necesită autorizare

en: Accessing the connection requires authorization
ro: Accesarea conexiunii necesită autorizare

en: Accessing the domain requires authorization
ro: Accesarea domeniului necesită autorizare

en: Activation of snoop request failed on interface '%1$s'
ro: Activarea cererii de investigare (snoop) a eșuat pe interfața „%1$s”

en: Active %1$s devices on bus with %2$s, not doing bus reset
ro: Dispozitive active %1$s pe magistrală cu %2$s, nu se efectuează reinițializarea magistralei

en: Active Block Commit
ro: Trimiterea blocului activ

en: Active Block Commit started
ro: Trimiterea blocului activ a început

en: Active channel stream exists for this domain
ro: Există un flux de canal activ pentru acest domeniu

en: Active console session exists for this domain
ro: Există o sesiune de consolă activă pentru acest domeniu

en: Active:
ro: Activ:

en: Actual interface '%1$s' hostdev was not a PCI device
ro: Interfața curentă „%1$s” a dispozitivului gazdă (hostdev) nu este un dispozitiv PCI

en: Add an IOThread to the guest domain.
ro: Adaugă un IOThread la domeniul invitatului.

en: Add or remove vcpus
ro: Adaugă sau elimină cpu-uri virtuale (vcpus)

en: Added
ro: Adăugat

en: Address
ro: Adresă

en: Advice from numad is needed in case of automatic numa placement
ro: Avizul de la numad este necesar în cazul plasării automate a numa

en: After dumping core, failed to resume domain '%1$d' with libxenlight
ro: După descărcarea imaginii de memorie, nu s-a reușit reluarea domeniului „%1$d” cu libxenlight

en: Agent authentication is not supported on this host
ro: Autentificarea agentului nu este acceptată pe această gazdă

en: Ain't nobody heard of that much cache level
ro: Nimeni nu a auzit de atât de mult nivel de spațiu de prestocare (cacheÂ)

en: All identities provided by the SSH Agent were rejected
ro: Toate identitățile furnizate de agentul SSH au fost respinse

en: All provided authentication methods with credentials were rejected by the server
ro: Toate metodele de autentificare furnizate cu acreditări au fost respinse de server

en: Allocate or free some pages in the pool for NUMA cell.
ro: Alocați sau eliberați unele pagini din fondul comun pentru celula NUMA.

en: Allocation
ro: Alocare

en: Allocation:
ro: Alocare:

en: Allows setting or modifying the description or title of a domain.
ro: Permite definirea sau modificarea descrierii sau a titlului unui domeniu.

en: Allows setting or modifying the description or title of a network.
ro: Permite definirea sau modificarea descrierii sau a titlului unei rețele.

en: An error occurred, but the cause is unknown
ro: A apărut o eroare, dar cauza este necunoscută

en: An event loop implementation must be registered
ro: O implementare a buclei de evenimente trebuie să fie înregistrată

en: An explicit disk format must be specified
ro: Trebuie specificat un format de disc explicit

en: Ancestor model %1$s not found for CPU model %2$s
ro: Modelul antecesor %1$s nu a fost găsit pentru modelul CPU %2$s

en: Another relabel transaction is already started
ro: O altă tranzacție de reetichetare a început deja

en: AnyType is missing 'type' property
ro: AnyType nu are proprietatea „type”

en: Append, reset or remove specified key from the authorized keys file for given user
ro: Adaugă, resetează sau elimină cheia specificată din fișierul de chei autorizate pentru un anumit utilizator

en: Argument 'cellid' in memnode element must correspond to existing guest's NUMA cell
ro: Argumentul „cellid” din elementul memnode trebuie să corespundă celulei NUMA a invitatului existent

en: Argument 'node' %1$zu outranges defined number of NUMA nodes
ro: Argumentul „node” %1$zu depășește numărul definit de noduri NUMA

en: Arguments must be non null
ro: Argumentele trebuie să NU fie nule

en: Arguments under memnode element do not correspond with existing guest's NUMA cell
ro: Argumentele din elementul memnode nu corespund cu celula NUMA a invitatului existent

en: At least one NUMA node has to have CPUs
ro: Cel puțin un nod NUMA trebuie să aibă CPU-uri

en: At least one PTY console is required
ro: Este necesară cel puțin o consolă PTY

en: At least one cgroup controller is required
ro: Este necesar cel puțin un controlor cgroup

en: At least one numa node has to be configured when enabling memory hotplug
ro: Cel puțin un nod numa trebuie să fie configurat atunci când se activează funcția de adăugare la cald (hotplug) de memorie

en: At least one of name, mac, or ip attribute must be specified for static host definition in network '%1$s'
ro: Cel puțin unul dintre atributele name, mac sau ip trebuie să fie specificat pentru definirea gazdei statice în rețeaua „%1$s”

en: At least one of options --max-clients, --max-unauth-clients is mandatory
ro: Cel puțin una dintre opțiunile „--max-clients”, „--max-unauth-clients” este obligatorie

en: At least one of options --min-workers, --max-workers, --priority-workers is mandatory
ro: Cel puțin una dintre opțiunile „--min-workers”, „--max-workers”, „--priority-workers” este obligatorie

en: At least one tty is required
ro: Este necesar cel puțin un tty (terminal)

en: Attach device from an XML <file>.
ro: Atașează dispozitivul dintr-un <fișier> XML.

en: Attach new disk device.
ro: Atașează un nou dispozitiv de disc.

en: Attach new network interface.
ro: Atașează o nouă interfață de rețea.

en: Attached device %1$s has no type
ro: Dispozitivul atașat %1$s nu are niciun tip

en: Attaching devices of type %1$d is not implemented
ro: Atașarea dispozitivelor de tip %1$d nu este implementată

en: Attaching memory device with size '%1$llu' would exceed domain's maxMemory config size '%2$llu'
ro: Atașarea dispozitivului de memorie cu dimensiunea „%1$llu” ar depăși dimensiunea configurației maxMemory a domeniului „%2$llu”

en: Attempt to create %1$s without specifying mode
ro: Încercare de a crea %1$s fără a specifica modul

en: Attempt to migrate guest to the same host
ro: Încercare de migrare a invitatului către aceeași gazdă

en: Attempt to migrate guest to the same host %1$s
ro: Încercare de migrare a invitatului către aceeași gazdă %1$s

en: Attempt to overwrite resctrlid='%1$s' with id='%2$s'
ro: Încercare de suprascriere a resctrlid='%1$s' cu id='%2$s'

en: Attempt to send a non-blocking message with a synchronous reply
ro: Încercare de a trimite un mesaj neblocat cu un răspuns sincron

en: Attempt to send an asynchronous message with a synchronous reply
ro: Încercare de a trimite un mesaj asincron cu un răspuns sincron

en: Attempted double use of PCI Address %1$s
ro: Încercare de utilizare dublă a adresei PCI %1$s

en: Attempting to start nbdkit twice
ro: Se încearcă pornirea lui nbdkit de două ori

en: Attribute migratable is only allowed for 'host-passthrough' / 'maximum' CPU mode
ro: Atributul „migratable” este permis numai pentru modul CPU „host-passthrough”/„maximum”

en: Attribute mode is only allowed for guest CPU
ro: Atributul „mode” este permis numai pentru CPU-ul invitat

en: Audit is not supported by the kernel
ro: «audit» nu este acceptat de nucleu

en: Auto allocation of spice TLS port requested but spice TLS is disabled in qemu.conf
ro: Se solicită alocarea automată a portului spice TLS, dar opțiunea „spice TLS” este dezactivată în qemu.conf

en: Auto converge throttle:
ro: Regulator automat de convergență:

en: Automatic disk lease mode enabled, but no host ID is set
ro: Modul de alocare automată a discului este activat, dar nu este definit niciun ID de gazdă

en: Autostart
ro: Autopornire

en: Autostart:
ro: Autopornire:

en: Available
ro: Disponibil

en: Available servers on a daemon. Currently only supports 'libvirtd' or 'virtproxyd'.
ro: Servere disponibile pe un demon. În prezent acceptă doar „libvirtd” sau „virtproxyd”.

en: Available:
ro: Disponibil:

en: BIOS serial console only supported on x86 architectures
ro: Consola serială BIOS este acceptată numai pe arhitecturile x86

en: Backup
ro: Copie de rezervă

en: Backup Dump XML
ro: Copie de rezervă a instantaneii XML

en: Backup started
ro: Copierea de rezervă a început

en: Bad $%1$s value.
ro: Valoare incorectă $%1$s.

en: Bad ipv4 end address '%1$s' in <nat> in <forward> in network '%2$s'
ro: Adresă finală ipv4 greșită „%1$s” în <nat> din <forward> din rețeaua „%2$s”

en: Bad ipv4 start address '%1$s' in <nat> in <forward> in network '%2$s'
ro: Adresă de început ipv4 greșită „%1$s” în <nat> din <forward> din rețeaua „%2$s”

en: Bad prefix name '%1$s' for resctrl monitor
ro: Nume de prefix greșit „%1$s” pentru monitorul resctrl

en: Bad usage
ro: Utilizare greșită

en: Bad value for nativeMode
ro: Valoare greșită pentru nativeMode

en: Bandwidth rate limiting is not supported
ro: Limitarea lățimii de bandă nu este acceptată

en: Before dumping core, failed to suspend domain '%1$d' with libxenlight
ro: Înainte de descărcarea imaginii de memorie, nu s-a reușit suspendarea domeniului „%1$d” cu libxenlight

en: Bhyve version does not support framebuffer
ro: Versiunea bhyve nu acceptă memoria tampon de cadre (framebuffer)

en: Bit 29 (Long Mode) of HostSystem property 'hardware.cpuFeature[].edx' with value '%1$s' has unexpected value '%2$c', expecting '0' or '1'
ro: Bit 29 (Long Mode) din proprietatea HostSystem „hardware.cpuFeature[].edx” cu valoarea „%1$s” are valoarea neașteptată „%2$c”, se aștepta „0” sau „1”

en: Block Commit
ro: Trimitere bloc

en: Block Commit started
ro: Trimiterea blocului a început

en: Block Copy
ro: Copiere bloc

en: Block Copy started
ro: Copierea blocului a început

en: Block I/O tuning is not available in session mode
ro: Reglarea blocurilor de In/Ieș nu este disponibilă în modul sesiune

en: Block I/O tuning is not available on this host
ro: Reglarea blocurilor de In/Ieș nu este disponibilă pe această gazdă

en: Block Pull
ro: Extragere bloc

en: Block Pull started
ro: Extragerea blocului a început

en: Block commit
ro: Trimitere bloc

en: Block device '%1$s' is resized
ro: Dispozitivul bloc „%1$s” este redimensionat

en: Booted
ro: Pornită

en: Both 'name' and 'parent' cannot be specified for the 'scsi_host' adapter
ro: Nu pot fi specificate atât „name”, cât și „parent” pentru adaptorul „scsi_host”

en: Both port and URI requested for disk migration while being mutually exclusive
ro: Atât portul, cât și adresa URI sunt solicitate pentru migrarea discului, dar se exclud reciproc

en: Both secret and the secret header are required
ro: Sunt necesare atât secretul, cât și antetul secret

en: Bounded
ro: Delimitat

en: Bridge '%1$s' has no QoS set, therefore unable to set 'floor' on '%2$s'
ro: Puntea de acces „%1$s” nu are QoS configurat, prin urmare nu se poate defini „floor” pe „%2$s”

en: Bridge generation exceeded max id %1$d
ro: Generarea de punți de acces a depășit id-ul maxim %1$d

en: Bridge interface %1$s started
ro: Interfața de punte de acces %1$s inițiată

en: Bridge:
ro: Punte acces:

en: Buffer to small for ipset name
ro: Memorie tampon prea mică pentru numele ipset

en: Buffer too small for IPSETFLAGS type
ro: Memorie tampon prea mică pentru tipul IPSETFLAGS

en: Buffer too small for MAC address
ro: Memorie tampon prea mică pentru adresa MAC

en: Buffer too small for uint16 type
ro: Memorie tampon prea mică pentru tipul uint16

en: Buffer too small for uint32 type
ro: Memorie tampon prea mică pentru tipul uint32

en: Buffer too small for uint8 type
ro: Memorie tampon prea mică pentru tipul uint8

en: Buffer too small to print variable '%1$s' into
ro: Memorie tampon prea mică pentru a imprima variabila „%1$s”

en: Build a given pool.
ro: Construiește fondul dat.

en: Bus 0 must be PCI for integrated PIIX3 USB or IDE controllers
ro: Magistrala 0 trebuie să fie PCI pentru controlorii PIIX3 USB sau IDE integrați

en: Busy
ro: Ocupat

en: CA certificate:
ro: Certificat CA:

en: CCW addresses are not supported by machine type '%1$s'
ro: Adresele CCW nu sunt acceptate de tipul de mașină „%1$s”

en: CH does not support device assignment mode '%1$s'
ro: CH nu acceptă modul de atribuire a dispozitivelor „%1$s”

en: CHS geometry can not be set for '%1$s' bus
ro: Geometria CHS nu poate fi definită pentru magistrala „%1$s”

en: CHS translation mode can only be set for 'ide' bus not '%1$s'
ro: Modul de transpunere CHS poate fi definit numai pentru magistrala „ide”, nu și pentru magistrala „%1$s”

en: CPU %1$d in cpulist '%2$s' exceed the maxcpu %3$d
ro: CPU %1$d în cpulist „%2$s” depășește maxcpu %3$d

en: CPU Affinity
ro: Afinitatea CPU

en: CPU Affinity:
ro: Afinitatea CPU:

en: CPU IDs in <numa> exceed the <vcpu> count
ro: ID-urile CPU din <numa> depășesc numărul <vcpu>

en: CPU Model %1$s too long for destination
ro: Model CPU %1$s prea lung pentru destinație

en: CPU arch %1$s does not match host arch
ro: Arhiva CPU %1$s nu se potrivește cu arhiva gazdei

en: CPU architecture (/domain/os/type/@arch)
ro: Arhitectura CPU (/domain/os/type/@arch)

en: CPU cache mode '%1$s' can only be used with '%2$s' / '%3$s' CPUs
ro: Modul cache CPU „%1$s” poate fi utilizat numai cu CPU „%2$s” / „%3$s”

en: CPU cache mode '%1$s' can only be used with level='3'
ro: Modul de cache CPU '%1$s' poate fi utilizat numai cu level='3'

en: CPU cache specification is not supported for '%1$s' architecture
ro: Specificația cache-ului CPU nu este acceptată pentru arhitectura „%1$s”

en: CPU data
ro: Date CPU

en: CPU described in %1$s is identical to host CPU
ro: CPU-ul descris în %1$s este identic cu CPU-ul gazdei

en: CPU described in %1$s is identical to the CPU provided by hypervisor on the host
ro: CPU-ul descris în %1$s este identic cu CPU-ul furnizat de hipervizor pe gazdă

en: CPU described in %1$s is incompatible with host CPU
ro: CPU-ul descris în %1$s este incompatibil cu CPU-ul gazdei

en: CPU described in %1$s is incompatible with the CPU provided by hypervisor on the host
ro: CPU-ul descris în %1$s este incompatibil cu CPU-ul furnizat de hipervizor pe gazdă

en: CPU driver '%1$s' does not exist
ro: Controlorul CPU „%1$s” nu există

en: CPU feature %1$s already defined
ro: Caracteristica CPU %1$s este deja definită

en: CPU feature '%1$s' specified more than once
ro: Caracteristica CPU „%1$s” este specificată de mai multe ori

en: CPU features not supported by hypervisor for %1$s architecture
ro: Caracteristicile CPU nu sunt acceptate de hipervizor pentru arhitectura %1$s

en: CPU flags requested but can't determine default CPU for arch %1$s
ro: Fanioane CPU solicitate, dar nu se poate determina CPU implicit pentru arhitectura %1$s

en: CPU frequency:
ro: Frecvența CPU:

en: CPU map:
ro: Harta CPU:

en: CPU maximum physical address bits number specification cannot be used with mode='%1$s'
ro: Specificația numărului maxim de biți de adresă fizică a CPU-ului nu poate fi utilizată cu mode='%1$s'

en: CPU maximum physical address bits specification is not supported for '%1$s' architecture
ro: Specificația CPU privind numărul maxim de biți de adresă fizică nu este acceptată pentru arhitectura „%1$s”

en: CPU mode '%1$s' for %2$s %3$s domain on %4$s host is not supported by hypervisor
ro: Modul CPU „%1$s” pentru domniul %2$s %3$s pe gazda %4$s nu este acceptat de hipervizor

en: CPU model %1$s already defined
ro: Modelul CPU %1$s este deja definit

en: CPU model %1$s is not supported by hypervisor
ro: Modelul CPU %1$s nu este acceptat de hipervizor

en: CPU model %1$s too long for destination
ro: Model CPU %1$s prea lung pentru destinație

en: CPU model '%1$s'
ro: Modelul CPU „%1$s”

en: CPU model '%1$s' not supported by hypervisor
ro: Modelul CPU „%1$s” nu este acceptat de hipervizor

en: CPU model:
ro: Model CPU:

en: CPU models
ro: Modele CPU

en: CPU socket topology has changed
ro: Topologia soclului CPU s-a schimbat

en: CPU socket(s):
ro: Soclu(uri) CPU:

en: CPU throttling rate increment for auto-convergence
ro: Creșterea ratei de limitare a CPU pentru autoconvergență

en: CPU time
ro: Timp CPU

en: CPU time:
ro: Timp CPU:

en: CPU topology doesn't match maximum vcpu count
ro: Topologia CPU nu corespunde numărului maxim de vcpu

en: CPU topology doesn't match the desired vcpu count
ro: Topologia CPU nu corespunde numărului dorit de vcpu

en: CPU tuning is not available in session mode
ro: Reglarea CPU nu este disponibilă în modul sesiune

en: CPU tuning is not available on this host
ro: Reglarea CPU nu este disponibilă pe această gazdă

en: CPU vendor %1$s already defined
ro: Fabricantul CPU-ului %1$s este deja definit

en: CPU vendor %1$s not found
ro: Fabricantul CPU-ului %1$s nu a fost găsit

en: CPU vendor %1$s of model %2$s differs from vendor %3$s
ro: Fabricantul CPU-ului %1$s al modelului %2$s diferă de fabricantul %3$s

en: CPU vendor specified without CPU model
ro: Fabricantul CPU-ului specificat fără modelul de CPU

en: CPU vendor value 0x%1$2llx already defined
ro: Valoarea fabricantului CPU 0x%1$2llx este deja definită

en: CPU vendors do not match
ro: Fabricanții de CPU-uri nu se potrivesc

en: CPU(s):
ro: CPU-uri:

en: CPUID registers unavailable
ro: Registrele CPUID nu sunt disponibile

en: CPUs are incompatible
ro: CPU-urile sunt incompatibile

en: CPUs online:
ro: CPU-uri active:

en: CPUs present:
ro: CPU-uri prezente:

en: CURL (multi) mismatch
ro: CURL (multi) nu coincide

en: CURL (share) mismatch
ro: CURL (partajare) nu coincide

en: Cache allocation for the whole cache is not possible, specify size smaller than %1$llu
ro: Alocarea cache-ului pentru întregul cache nu este posibilă, specificați o dimensiune mai mică decât %1$llu

en: Cache allocation of size %1$llu is not divisible by granularity %2$llu
ro: Alocarea în cache a dimensiunii %1$llu nu este divizibilă de nivelul de detaliere %2$llu

en: Cache allocation of size %1$llu is smaller than the minimum allowed allocation %2$llu
ro: Alocarea de cache cu dimensiunea %1$llu este mai mică decât alocarea minimă permisă %2$llu

en: Cache level %1$d does not support tuning
ro: Nivelul de cache %1$d nu acceptă reglarea

en: Cache level %1$d does not support tuning for scope type '%2$s'
ro: Nivelul de cache %1$d nu acceptă ajustarea pentru tipul de domeniu „%2$s”

en: Cache level %1$d id %2$u does not support tuning for scope type '%3$s'
ro: Nivelul de cache %1$d id %2$u nu acceptă ajustarea pentru tipul de domeniu „%3$s”

en: Cache level '%1$u' already defined
ro: Nivelul de cache „%1$u” este deja definit

en: Cache with id %1$u does not exists for level %2$d
ro: Cache-ul cu id-ul %1$u nu există pentru nivelul %2$d

en: Calculate a vm's memory dirty rate
ro: Calculează rata de încărcare a memoriei mașinii virtuale (MV)

en: Calculate memory dirty rate of a domain in order to decide whether it's proper to be migrated out or not.
    The calculated dirty rate information is available by calling 'domstats --dirtyrate'.
ro: Calculează rata de încărcare a memoriei a unui domeniu pentru a decide dacă este adecvat să fie migrat sau nu.
    Informațiile privind rata de încărcare calculată sunt disponibile prin apelarea «domstats --dirtyrate».

en: Call to %1$s for unexpected type '%2$s'
ro: Apel la %1$s pentru tipul neașteptat „%2$s”

en: Call to %1$s for unexpected type '%2$s', expected '%3$s'
ro: Apel la %1$s pentru tipul neașteptat „%2$s”, așteptat „%3$s”

en: Call to '%1$s' returned a list, expecting exactly one item
ro: Apelul la „%1$s” a returnat o listă, în timp ce se aștepta un singur element

en: Call to '%1$s' returned an empty result, expecting a non-empty result
ro: Apelul la „%1$s” a returnat un rezultat gol, în timp ce se aștepta un rezultat nevid

en: Call to '%1$s' returned something, expecting an empty result
ro: Apelul la „%1$s” a returnat ceva, se aștepta un rezultat gol

en: Calling %1$s from '%2$s' failed
ro: Apelarea %1$s din „%2$s” a eșuat

en: Can only modify disk quota
ro: Poate modifica doar cota de disc

en: Can only open VNC, SPICE or D-Bus p2p graphics backends, not %1$s
ro: Poate deschide doar modulele de procesare grafică VNC, SPICE sau D-Bus p2p, nu și %1$s

en: Can't add USB hub: USB is disabled for this domain
ro: Nu se poate adăuga distribuitorul (hub) USB: USB este dezactivat pentru acest domeniu

en: Can't add USB input device. USB bus is disabled
ro: Nu se poate adăuga un dispozitiv de intrare USB. Magistrala USB este dezactivată

en: Can't add another USB controller: USB is disabled for this domain
ro: Nu se poate adăuga un alt controlor USB: USB-ul este dezactivat pentru acest domeniu

en: Can't add host USB device: USB is disabled in this host
ro: Nu se poate adăuga un dispozitiv USB gazdă: USB-ul este dezactivat în această gazdă

en: Can't apply empty firewall command
ro: Nu se poate aplica comanda de paravan de protecție goală

en: Can't change domain configuration in managed save state
ro: Nu se poate modifica configurația domeniului în starea de salvare gestionată

en: Can't change domain state.
ro: Nu se poate schimba starea domeniului.

en: Can't connect to $uri. Skipping.
ro: Nu se poate conecta la $uri. Se omite.

en: Can't create %1$s container: %2$s
ro: Nu se poate crea containerul %1$s: %2$s

en: Can't create initial configuration
ro: Nu se poate crea configurația inițială

en: Can't define NWFilter bindings in session mode
ro: Nu se pot defini asocierile NWFilter în modul sesiune

en: Can't define NWFilters in session mode
ro: Nu se pot defini filtrele NWFilters în modul sesiune

en: Can't determine config path
ro: Nu se poate determina ruta de configurare

en: Can't determine page size
ro: Nu se poate determina dimensiunea paginii

en: Can't determine pid file path.
ro: Nu se poate determina ruta fișierului pid.

en: Can't determine restart state file path
ro: Nu se poate determina ruta fișierului de stare de repornire

en: Can't determine socket paths
ro: Nu se pot determina rutele soclurilor

en: Can't find boot device of type: %1$d, device index: %2$d
ro: Nu se poate găsi dispozitivul de pornire de tip: %1$d, indexul dispozitivului: %2$d

en: Can't find boot device of type: %1$s, index: %2$d
ro: Nu se poate găsi dispozitivul de pornire de tip: %1$s, index: %2$d

en: Can't find disk '%1$s' in domain definition
ro: Nu se poate găsi discul „%1$s” din definiția domeniului

en: Can't find network boot device for index: %1$d
ro: Nu se poate găsi dispozitivul de pornire din rețea pentru indexul: %1$d

en: Can't get the UUID of the file to be attached as harddisk/dvd/floppy: %1$s
ro: Nu se poate obține UUID-ul fișierului care urmează să fie atașat ca disc dur/dvd/dischetă: %1$s

en: Can't initialize access manager
ro: Nu se poate inițializa gestionarul de acces

en: Can't load config file: %1$s: %2$s
ro: Nu se poate încărca fișierul de configurare: %1$s: %2$s

en: Can't modify device type '%1$s'
ro: Nu se poate modifica tipul de dispozitiv „%1$s”

en: Can't parse barrier from vzlist output '%1$s'
ro: Nu se poate analiza bariera din ieșirea vzlist „%1$s”

en: Can't parse limit from vzlist output '%1$s'
ro: Nu se poate analiza limita din ieșirea vzlist „%1$s”

en: Can't parse prlctl output
ro: Nu se poate analiza ieșirea prlctl

en: Can't perform authentication: Authentication callback not provided
ro: Nu se poate efectua autentificarea: re-apelul de autentificare nu a fost furnizat

en: Can't perform keyboard-interactive authentication: Authentication callback not provided
ro: Nu se poate efectua autentificarea tastatură-interactivă: re-apelul de autentificare nu a fost furnizat

en: Can't read %1$s
ro: Nu se poate citi %1$s

en: Can't rename domain to itself
ro: Nu se poate redenumi domeniul în el însuși

en: Can't set 0 processors for a VM
ro: Nu se pot defini 0 procesoare pentru o mașină virtuală

en: Can't set soft limit without hard limit
ro: Nu se poate defini o limită flexibilă fără o limită strictă

en: Can't setup disk for non-block device
ro: Nu se poate configura discul pentru un dispozitiv ce nu este de blocuri

en: Can't setup disk without media
ro: Nu se poate configura discul fără suportul media

en: Can't setup host uuid
ro: Nu se poate defini uuidul gazdei

en: Can't shrink capacity below current capacity unless shrink flag explicitly specified
ro: Nu se poate micșora capacitatea sub capacitatea actuală, cu excepția cazului în care se specifică explicit fanionul de micșorare

en: Cancelable task is blocked by an unanswered question but cancellation failed
ro: Sarcina anulabilă este blocată de o întrebare fără răspuns, dar anularea a eșuat

en: Cancelled
ro: Anulat

en: Cannot access '%1$s'
ro: Nu se poate accesa „%1$s”

en: Cannot access backing file '%1$s' of storage file '%2$s'
ro: Nu se poate accesa fișierul de rezervă „%1$s” al fișierului de stocare „%2$s”

en: Cannot access backing file '%1$s' of storage file '%2$s' (as uid:%3$u, gid:%4$u)
ro: Nu se poate accesa fișierul de rezervă „%1$s” al fișierului de stocare „%2$s” (ca uid:%3$u, gid:%4$u)

en: Cannot access storage file '%1$s'
ro: Nu se poate accesa fișierul de stocare „%1$s”

en: Cannot access storage file '%1$s' (as uid:%2$u, gid:%3$u)
ro: Nu se poate accesa fișierul de stocare „%1$s” (ca uid:%2$u, gid:%3$u)

en: Cannot add CURL handle to a multi handle twice
ro: Nu se poate adăuga un descriptor CURL la un descriptor multiplu de două ori

en: Cannot add multicast MAC %1$s on '%2$s' interface
ro: Nu se poate adăuga MAC multicast %1$s la interfața „%2$s”

en: Cannot add pid to non-existing resctrl group
ro: Nu se poate adăuga pid la un grup resctrl inexistent

en: Cannot add uninitialized CURL handle to a multi handle
ro: Nu se poate adăuga un descriptor CURL neinițializat la un multi descriptor

en: Cannot alter an existing mem_nodes set
ro: Nu se poate modifica un set mem_nodes existent

en: Cannot alter an existing nmem_nodes distances set for node: %1$zu
ro: Nu se poate modifica un set de distanțe nmem_nodes existent pentru nodul: %1$zu

en: Cannot attach disk until init PID is known
ro: Nu se poate atașa discul până când nu este cunoscut PID-ul init

en: Cannot attach hostdev until init PID is known
ro: Nu se poate atașa hostdev până când PID-ul init nu este cunoscut

en: Cannot automatically add a new PCI bus for a device with connect flags %1$.2x
ro: Nu se poate adăuga automat o nouă magistrală PCI pentru un dispozitiv cu fanioane de conectare %1$.2x

en: Cannot boot from device %1$s
ro: Nu se poate porni de pe dispozitivul %1$s

en: Cannot check NBD device %1$s pid
ro: Nu s-a putut verifica PID-ul dispozitivului NBD %1$s

en: Cannot check QEMU binary %1$s
ro: Nu se poate verifica binarul QEMU %1$s

en: Cannot check QEMU module directory %1$s
ro: Nu se poate verifica directorul modulului QEMU %1$s

en: Cannot check address family on this platform
ro: Nu se poate verifica familia de adrese pe această platformă

en: Cannot chown uniq path: %1$s
ro: Nu se poate efectua chown (schimbarea proprietarului) doar pentru ruta: %1$s

en: Cannot close resctrl
ro: Nu se poate închide resctrl

en: Cannot complete within timeout period
ro: Nu se poate finaliza în perioada de așteptare

en: Cannot convert domain name to wide character string
ro: Nu se poate converti numele domeniului în șir de caractere late

en: Cannot convert socket address to string: %1$s
ro: Nu se poate converti adresa soclului în șir: %1$s

en: Cannot convert wide character string back to multi-byte domain name
ro: Nu se poate converti șirul de caractere late înapoi în nume de domeniu multioctet

en: Cannot create %1$s
ro: Nu se poate crea %1$s

en: Cannot create /dev
ro: Nu se poate crea „/dev”

en: Cannot create /dev/pts
ro: Nu se poate crea ”/dev/pts”

en: Cannot create a vboxSnapshotXmlHardDisk
ro: Nu se poate crea un vboxSnapshotXmlHardDisk

en: Cannot create a vboxSnapshotXmlSnapshotPtr
ro: Nu se poate crea un vboxSnapshotXmlSnapshotPtr

en: Cannot create autostart directory %1$s
ro: Nu se poate crea directorul de autopornire %1$s

en: Cannot create daemon common directory '%1$s'
ro: Nu se poate crea directorul comun al demonului „%1$s”

en: Cannot create directory '%1$s'
ro: Nu se poate crea directorul „%1$s”

en: Cannot create log directory '%1$s'
ro: Nu se poate crea directorul de jurnal „%1$s”

en: Cannot create macvlan devices on this platform
ro: Nu se pot crea dispozitive macvlan pe această platformă

en: Cannot create resctrl directory '%1$s'
ro: Nu se poate crea directorul resctrl „%1$s”

en: Cannot create save directory '%1$s'
ro: Nu se poate crea directorul de salvare „%1$s”

en: Cannot create socket '%1$s'
ro: Nu se poate crea soclul „%1$s”

en: Cannot create socket directory '%1$s'
ro: Nu se poate crea directorul de soclu „%1$s”

en: Cannot create user runtime directory '%1$s'
ro: Nu se poate crea directorul de execuție al utilizatorului „%1$s”

en: Cannot deactivate network autostart
ro: Nu se poate dezactiva autopornirea rețelei

en: Cannot deactivate storage pool autostart
ro: Nu se poate dezactiva autopornirea fondului de stocare

en: Cannot delete directory '%1$s'
ro: Nu se poate șterge directorul „%1$s”

en: Cannot delete file '%1$s'
ro: Nu se poate șterge fișierul „%1$s”

en: Cannot detach %1$s device with no alias
ro: Nu se poate detașa dispozitivul %1$s fără alias

en: Cannot detach platform device
ro: Nu se poate detașa dispozitivul platformei

en: Cannot determine balloon device path
ro: Nu se poate determina ruta dispozitivului balon (de memorie suplimentară)

en: Cannot determine system clock HZ
ro: Nu se poate determina frecvența de ceasului sistemului

en: Cannot disable close-on-exec flag
ro: Nu se poate dezactiva fanionul close-on-exec

en: Cannot disable close-on-exec flag on pipe %1$d
ro: Nu se poate dezactiva fanionul close-on-exec pe conducta %1$d

en: Cannot disable close-on-exec flag on socket %1$d
ro: Nu se poate dezactiva fanionul close-on-exec pe soclul %1$d

en: Cannot duplicate FD %1$d
ro: Nu se poate duplica descriptorul de fișier %1$d

en: Cannot duplicate fd %1$d onto fd %2$d
ro: Nu se poate duplica descriptorul de fișier %1$d în descriptorul de fișier %2$d

en: Cannot enable close-on-exec flag
ro: Nu se poate activa fanionul close-on-exec

en: Cannot enable general autostart option without affecting other domains
ro: Nu se poate activa opțiunea de pornire automată generală fără a afecta alte domenii

en: Cannot extract CPU definition from domain capabilities XML
ro: Nu se poate extrage definiția CPU din XML-ul capacităților de domeniu

en: Cannot extract running %1$s hypervisor version
ro: Nu se poate extrage versiunea hipervizorului care rulează %1$s

en: Cannot find '%1$s' in node device database
ro: Nu se poate găsi „%1$s” în baza de date a dispozitivelor nodului

en: Cannot find '%1$s' in path
ro: Nu se poate găsi „%1$s” în rută

en: Cannot find 'iothread' : %1$u
ro: Nu se poate găsi „iothread” : %1$u

en: Cannot find CPU model with PVR 0x%1$08x
ro: Nu se poate găsi modelul CPU cu PVR 0x%1$08x

en: Cannot find CPU vendor with vendor id 0x%1$02llx
ro: Nu se poate găsi fabricantul CPU-ului cu id-ul de fabricant 0x%1$02llx

en: Cannot find blkio cgroup stats (%1$s) for block device '%2$s' (%3$s)
ro: Nu se pot găsi statisticile blkio cgroup (%1$s) pentru dispozitivul bloc „%2$s” (%3$s)

en: Cannot find boot device of requested type %1$s
ro: Nu se poate găsi dispozitivul de pornire de tipul solicitat %1$s

en: Cannot find byte '%1$s' stats for block device '%2$s'
ro: Nu se pot găsi statisticile octetului „%1$s” pentru dispozitivul bloc „%2$s”

en: Cannot find byte stats for block device '%1$s'
ro: Nu se pot găsi statisticile de octeți pentru dispozitivul bloc „%1$s”

en: Cannot find program %1$d version %2$d
ro: Nu se poate găsi programul %1$d versiunea %2$d

en: Cannot find security driver '%1$s'
ro: Nu se poate găsi controlorul de securitate „%1$s”

en: Cannot find start time for pid %1$d
ro: Nu se poate găsi ora de începere pentru pid-ul %1$d

en: Cannot find suitable CPU model for given data
ro: Nu se poate găsi un model CPU adecvat pentru datele date

en: Cannot get all servers from daemon
ro: Nu se pot obține toate serverele de la demon

en: Cannot get cbm_mask from resctrl cache info
ro: Nu se poate obține cbm_mask din informațiile cache resctrl

en: Cannot get device slot
ro: Nu se poate obține slotul dispozitivului

en: Cannot get disk location
ro: Nu se poate obține locația discului

en: Cannot get hard disk by location
ro: Nu se poate obține discul dur după locație

en: Cannot get host interface addresses
ro: Nu se pot obține adresele interfețelor gazdă

en: Cannot get interface MAC on '%1$s'
ro: Nu se poate obține adresa MAC a interfeței pentru „%1$s”

en: Cannot get interface MTU on '%1$s'
ro: Nu se poate obține MTU-ul interfeței pentru „%1$s”

en: Cannot get interface flags on '%1$s'
ro: Nu se pot obține fanioanele de interfață pentru „%1$s”

en: Cannot get interface name for index '%1$i'
ro: Nu se poate obține numele interfeței pentru indexul „%1$i”

en: Cannot get max allocation from resctrl memory info
ro: Nu se poate obține alocarea maximă din informațiile privind memoria resctrl

en: Cannot get maximum scheduler priority value
ro: Nu se poate obține valoarea maximă a priorității planificatorului

en: Cannot get medium
ro: Nu se poate obține suportul media

en: Cannot get medium attachment port
ro: Nu se poate obține portul de atașare al suportului media

en: Cannot get medium attachment slot
ro: Nu se poate obține slotul de atașare al suportului media

en: Cannot get medium attachment type
ro: Nu se poate obține tipul de atașare al suportului media

en: Cannot get min bandwidth from resctrl memory info
ro: Nu se poate obține lățimea de bandă minimă din informațiile privind memoria resctrl

en: Cannot get min_cbm_bits from resctrl cache info
ro: Nu se poate obține min_cbm_bits din informațiile cache resctrl

en: Cannot get minimum scheduler priority value
ro: Nu se poate obține valoarea minimă a priorității planificatorului

en: Cannot get mon_features from resctrl
ro: Nu se poate obține mon_features din resctrl

en: Cannot get process uid and gid on this platform
ro: Nu se poate obține uid-ul și gid-ul procesului pe această platformă

en: Cannot get read only attribute
ro: Nu se poate obține atributul numai-pentru-citire

en: Cannot get storage controller
ro: Nu se poate obține controlorul de stocare

en: Cannot get storage controller bus
ro: Nu se poate obține magistrala controlorului de stocare

en: Cannot get storage controller by name
ro: Nu se poate obține controlorul de stocare după nume

en: Cannot get storage controller name
ro: Nu se poate obține numele controlorului de stocare

en: Cannot hotplug platform device
ro: Nu se poate conecta la cald dispozitivul platformei

en: Cannot initialize thread local for current identity
ro: Nu se poate inițializa firul local pentru identitatea curentă

en: Cannot instantiate filter due to unresolvable variables or unavailable list elements: %1$s
ro: Nu se poate crea o instanță a filtrului din cauza variabilelor nerezolvabile sau a elementelor de listă indisponibile: %1$s

en: Cannot lock resctrl
ro: Nu se poate bloca resctrl

en: Cannot migrate empty or read-only disk %1$s
ro: Nu se poate migra discul gol sau numai-pentru-citire %1$s

en: Cannot mount filesystem type %1$s
ro: Nu se poate monta sistemul de fișiere de tip %1$s

en: Cannot move fd %1$d out of the way
ro: Nu se poate muta descriptorul de fișier %1$d din loc

en: Cannot obtain CPU count
ro: Nu se poate obține numărul de CPU-uri

en: Cannot offline enough CPUs
ro: Nu se pot deconecta suficiente CPU-uri

en: Cannot open %1$s
ro: Nu se poate deschide %1$s

en: Cannot open /proc/cgroups
ro: Nu se poate deschide „/proc/cgroups”

en: Cannot open embedded driver at path '%1$s', already open with path '%2$s'
ro: Nu se poate deschide controlorul încorporat în ruta „%1$s”, deja deschis cu ruta „%2$s”

en: Cannot open init control %1$s
ro: Nu se poate deschide controlul init %1$s

en: Cannot open log file: '%1$s'
ro: Nu se poate deschide fișierul jurnal: „%1$s”

en: Cannot open network interface control socket
ro: Nu se poate deschide soclul de control al interfeței de rețea

en: Cannot open resctrl
ro: Nu se poate deschide resctrl

en: Cannot parse '%1$s' stat '%2$s'
ro: Nu se poate analiza „%1$s” cu starea „%2$s”

en: Cannot parse 'memory.stat' cgroup file.
ro: Nu se poate analiza fișierul cgroup „memory.stat”.

en: Cannot parse <HardDisk> 'format' attribute
ro: Nu se poate analiza atributul „format” al <HardDisk>

en: Cannot parse <HardDisk> 'location' attribute
ro: Nu se poate analiza atributul „location” al <HardDisk>

en: Cannot parse <HardDisk> 'uuid' attribute
ro: Nu se poate analiza atributul „uid” al <HardDisk>

en: Cannot parse <Machine> 'currentSnapshot' attribute
ro: Nu se poate analiza atributul „currentSnapshot” al <Machine>

en: Cannot parse <Machine> 'lastStateChange' attribute
ro: Nu se poate analiza atributul „lastStateChange” al <Machine>

en: Cannot parse <Machine> 'name' attribute
ro: Nu se poate analiza atributul „name” al <Machine>

en: Cannot parse <Machine> 'snapshotFolder' attribute
ro: Nu se poate analiza atributul „snapshotFolder” al <Machine>

en: Cannot parse <Machine> 'uuid' attribute
ro: Nu se poate analiza atributul „uuid” al <Machine>

en: Cannot parse <Machine> <Hardware> node
ro: Nu se poate analiza nodul <Hardware> al <Machine>

en: Cannot parse <Machine> <MediaRegistry> node
ro: Nu se poate analiza nodul <MediaRegistry> al <Machine>

en: Cannot parse <Machine> <StorageControllers> node
ro: Nu se poate analiza nodul <StorageControllers> al <Machine>

en: Cannot parse <Snapshot> 'name' attribute
ro: Nu se poate analiza atributul „name” al <Snapshot>

en: Cannot parse <Snapshot> 'timeStamp' attribute
ro: Nu se poate analiza atributul „timeStamp” al <Snapshot>

en: Cannot parse <Snapshot> 'uuid' attribute
ro: Nu se poate analiza atributul „uuid” al <Snapshot>

en: Cannot parse <Snapshot> <Hardware> node
ro: Nu se poate analiza nodul <Hardware> al <Snapshot>

en: Cannot parse <Snapshot> <StorageControllers> node
ro: Nu se poate analiza nodul <StorageControllers> al <Snapshot>

en: Cannot parse <VirtualBox> <Machine> node
ro: Nu se poate analiza nodul <Machine> al <VirtualBox>

en: Cannot parse <address> 'port' attribute
ro: Nu se poate analiza atributul „port” al <address>

en: Cannot parse MAC address '%1$s' in network '%2$s'
ro: Nu se poate analiza adresa MAC „%1$s” din rețeaua „%2$s”

en: Cannot parse USB device version %1$s
ro: Nu se poate analiza versiunea dispozitivului USB %1$s

en: Cannot parse UUID '%1$s'
ro: Nu se poate analiza UUID-ul „%1$s”

en: Cannot parse adapter '%1$s'
ro: Nu se poate analiza adaptorul „%1$s”

en: Cannot parse blkio cgroup (%1$s) entry '%2$s'
ro: Nu se poate analiza blkio cgroup (%1$s) intrarea „%2$s”

en: Cannot parse blkio cgroup ('%1$s') entry '%2$s'
ro: Nu se poate analiza blkio cgroup („%1$s”) intrarea „%2$s”

en: Cannot parse byte '%1$s' stat '%2$s'
ro: Nu se poate analiza octetul „%1$s” cu starea „%2$s”

en: Cannot parse category in %1$s
ro: Nu se poate analiza categoria din %1$s

en: Cannot parse cbm_mask from resctrl cache info
ro: Nu se poate analiza cbm_mask din informațiile cache resctrl

en: Cannot parse mode string
ro: Nu se poate analiza șirul mode (de mod)

en: Cannot parse resctrl schema level '%1$s'
ro: Nu se poate analiza nivelul schemei resctrl „%1$s”

en: Cannot parse socket address '%1$s': %2$s
ro: Nu se poate analiza adresa soclului „%1$s”: %2$s

en: Cannot parse socket service '%1$s': %2$s
ro: Nu se poate analiza serviciul soclului „%1$s”: %2$s

en: Cannot parse start time %1$s for pid %2$d
ro: Nu se poate analiza ora de începere %1$s pentru pid %2$d

en: Cannot parse sys stat '%1$s'
ro: Nu se poate analiza starea sistemului „%1$s”

en: Cannot parse user stat '%1$s'
ro: Nu se poate analiza starea utilizatorului „%1$s”

en: Cannot parse uuid attribute of element <address>
ro: Nu se poate analiza atributul uuid al elementului <address>

en: Cannot plug '%1$s' interface into '%2$s' because new combined inbound floor=%3$llu would overcommit average=%4$llu on network '%5$s'
ro: Nu se poate conecta interfața „%1$s” în „%2$s” deoarece noul nivel=%3$llu de intrare combinat ar depăși media=%4$llu în rețeaua „%5$s”

en: Cannot plug '%1$s' interface into '%2$s' because new combined inbound floor=%3$llu would overcommit peak=%4$llu on network '%5$s'
ro: Nu se poate conecta interfața „%1$s” în „%2$s” deoarece noul nivel=%3$llu de intrare combinat ar depăși valoarea de vârf=%4$llu în rețeaua „%5$s”

en: Cannot print data type %1$x
ro: Nu se poate imprima tipul de date %1$x

en: Cannot read %1$s '%2$s'
ro: Nu se poate citi %1$s „%2$s”

en: Cannot read cputime for domain
ro: Nu se poate citi timpul CPU (cputime) pentru domeniu

en: Cannot read host CPUID
ro: Nu se poate citi CPUID-ul gazdei

en: Cannot recv data
ro: Nu se pot recepționa datele

en: Cannot recv data: %1$s
ro: Nu se pot recepționa datele: %1$s

en: Cannot remove CURL handle from a multi handle when it wasn't added before
ro: Nu se poate elimina descriptorul CURL dintr-un multi descriptor atunci când acesta nu a fost adăugat înainte

en: Cannot remove stale PID file %1$s
ro: Nu se poate elimina fișierul PID învechit %1$s

en: Cannot remove uninitialized CURL handle from a multi handle
ro: Nu se poate elimina descriptorul CURL neinițializat dintr-un multi descriptor

en: Cannot rename checkpoint %1$s to %2$s
ro: Nu se poate redenumi punctul de control %1$s în %2$s

en: Cannot rename interface '%1$s' to '%2$s' on this platform
ro: Nu se poate redenumi interfața „%1$s” în „%2$s” pe această platformă

en: Cannot resize the max memory on an active domain
ro: Nu se poate redimensiona memoria maximă pe un domeniu activ

en: Cannot resolve %1$s address: %2$s
ro: Nu se poate rezolva adresa %1$s: %2$s

en: Cannot run interactive console without a controlling TTY
ro: Nu se poate rula consola interactivă fără un TTY (terminal) de control

en: Cannot set CPU model '%1$s' as canonical name of '%2$s' which is already an alias of '%3$s'
ro: Nu se poate defini modelul CPU „%1$s” ca nume canonic al „%2$s” care este deja un alias al „%3$s”

en: Cannot set a base label with AppArmor
ro: Nu se poate defini o etichetă de bază cu AppArmor

en: Cannot set an empty mem_nodes set
ro: Nu se poate defini un set mem_nodes gol

en: Cannot set autostart for transient domain
ro: Nu se poate configura autopornirea pentru domeniul tranzitoriu

en: Cannot set close-on-exec %1$d
ro: Nu se poate defini fanionul close-on-exec %1$d

en: Cannot set close-on-exec flag for socket
ro: Nu se poate defini fanionul close-on-exec pentru soclu

en: Cannot set coalesce info on '%1$s'
ro: Nu se poate defini informația coalescentă pe „%1$s”

en: Cannot set coalesce info on interface '%1$s'
ro: Nu se poate defini informația coalescentă pe interfața „%1$s”

en: Cannot set context %1$s
ro: Nu se poate defini contextul %1$s

en: Cannot set interface MAC on '%1$s'
ro: Nu se poate defini adresa MAC a interfeței pe „%1$s”

en: Cannot set interface MAC to %1$s for ifname %2$s vf %3$d
ro: Nu se poate defini adresa MAC a interfeței la %1$s pentru ifname %2$s vf %3$d

en: Cannot set interface MAC to %1$s on '%2$s'
ro: Nu se poate defini adresa MAC a interfeței la %1$s pe „%2$s”

en: Cannot set interface MTU on '%1$s'
ro: Nu se poate defini MTU-ul interfeței pe „%1$s”

en: Cannot set interface flags on '%1$s'
ro: Nu se pot defini fanioanele de interfață pe „%1$s”

en: Cannot set interface vlanid to %1$d for ifname %2$s vf %3$d
ro: Nu se poate defini vlanid-ul interfeței la %1$d pentru ifname %2$s vf %3$d

en: Cannot set memory higher than max memory
ro: Nu se poate defini o memorie mai mare decât memoria maximă

en: Cannot set scheduler parameters for pid %1$lld
ro: Nu se pot defini parametrii planificatorului pentru pid-ul %1$lld

en: Cannot setup CPU affinity until process is started
ro: Nu se poate configura afinitatea CPU până când procesul nu este pornit

en: Cannot setup cgroups until process is started
ro: Nu se poate configura cgroups până când procesul nu este pornit

en: Cannot setup keepalive on connection as requested, disconnecting
ro: Nu se poate configura „keepalive” pe conexiune, așa cum s-a solicitat, se deconectează

en: Cannot share CURL handle that is already shared
ro: Nu se poate partaja un descriptor CURL care este deja partajat

en: Cannot share uninitialized CURL handle
ro: Nu se poate partaja descriptorul CURL neinițializat

en: Cannot specify a label if relabelling is turned off. model=%1$s
ro: Nu se poate specifica o etichetă dacă reetichetarea este dezactivată. model=%1$s

en: Cannot specify relabel if label is missing. model=%1$s
ro: Nu se poate specifica reetichetarea dacă eticheta lipsește. model=%1$s

en: Cannot stat %1$s
ro: Nu se poate stabili starea %1$s

en: Cannot stat '%1$s'
ro: Nu se poate stabili starea „%1$s”

en: Cannot undefine HostVirtualSwitch that has a '%1$s' port
ro: Nu se poate elimina definirea HostVirtualSwitch care are un port „%1$s”

en: Cannot undefine transient domain
ro: Nu se poate elimina definirea domeniului tranzitoriu

en: Cannot unlock resctrl
ro: Nu se poate debloca resctrl

en: Cannot unshare CURL handle that is not shared
ro: Nu se poate anula partajarea descriptorului CURL care nu este partajat

en: Cannot unshare mount namespace
ro: Nu se poate anula partajarea spațiului de nume de montare

en: Cannot unshare uninitialized CURL handle
ro: Nu se poate anula partajarea descriptorului CURL neinițializat

en: Cannot update device '%1$s', parent address mismatch (current parent address '%2$s')
ro: Nu se poate actualiza dispozitivul „%1$s”, adresa părintelui nu corespunde (adresa actuală a părintelui „%2$s”)

en: Cannot update device '%1$s', type mismatch (current type '%2$s')
ro: Nu se poate actualiza dispozitivul „%1$s”, tipul nu corespunde (tipul curent „%2$s”)

en: Cannot update device '%1$s, uuid mismatch (current uuid '%2$s')
ro: Nu se poate actualiza dispozitivul „%1$s”, uuid-ul nu coincide (uuid-ul curent „%2$s”)

en: Cannot use direct socket mode for %1$s transport
ro: Nu se poate utiliza modul de soclu direct pentru transportul %1$s

en: Cannot use direct socket mode if no URI is set. For more information see https://libvirt.org/kbase/failed_connection_after_install.html
ro: Nu se poate utiliza modul de soclu direct dacă nu este definită nicio adresă URI. Pentru mai multe informații, consultați https://libvirt.org/kbase/failed_connection_after_install.html

en: Cannot use host name '%1$s' in network '%2$s'
ro: Nu se poate utiliza numele de gazdă „%1$s” în rețeaua „%2$s”

en: Cannot use migrate v2 protocol with lock manager %1$s
ro: Nu se poate utiliza protocolul migrate v2 cu gestionarul de blocare %1$s

en: Cannot use predefined UUID
ro: Nu se poate utiliza un UUID predefinit

en: Cannot use slcp with devices other than console
ro: Nu se poate utiliza slcp cu alte dispozitive decât consola

en: Cannot use virtio serial for parallel/serial devices
ro: Nu se poate utiliza virtio serial pentru dispozitive paralele/seriale

en: Cannot use volume path '%1$s'
ro: Nu se poate utiliza ruta volumului „%1$s”

en: Cannot write data
ro: Nu se pot scrie datele

en: Cannot write device.map '%1$s'
ro: Nu se poate scrie device.map „%1$s”

en: Cannot write into schemata file '%1$s'
ro: Nu se poate scrie în fișierul de scheme „%1$s”

en: Cannot write pid in tasks file '%1$s'
ro: Nu se poate scrie pid-ul în fișierul de sarcini „%1$s”

en: Capacity
ro: Capacitate

en: Capacity:
ro: Capacitate:

en: Cardinality of list items must be the same for processing them in parallel
ro: Cardinalitatea elementelor din listă trebuie să fie aceeași pentru procesarea acestora în paralel

en: Category range c%1$d-c%2$d too small
ro: Intervalul categoriei c%1$d-c%2$d este prea mic

en: Ceph usage specified, but name is missing
ro: Utilizarea Ceph este specificată, dar numele lipsește

en: Certificate %1$s owner does not match the hostname %2$s
ro: Proprietarul certificatului %1$s nu corespunde numelui de gazdă %2$s

en: Certificate %1$s purpose does not allow use for with a TLS client
ro: Scopul certificatului %1$s nu permite utilizarea acestuia cu un client TLS

en: Certificate %1$s purpose does not allow use for with a TLS server
ro: Scopul certificatului %1$s nu permite utilizarea acestuia cu un server TLS

en: Certificate %1$s usage does not permit certificate signing
ro: Utilizarea certificatului %1$s nu permite semnarea certificatului

en: Certificate %1$s usage does not permit digital signature
ro: Utilizarea certificatului %1$s nu permite semnătura digitală

en: Certificate %1$s usage does not permit key encipherment
ro: Utilizarea certificatului %1$s nu permite criptarea cheii

en: Certificate failed validation: %1$s
ro: Validarea certificatului a eșuat: %1$s

en: Cgroup backend '%1$s' already registered.
ro: Suportul cgroup „%1$s” este deja înregistrat.

en: Chain name contains invalid characters
ro: Numele lanțului conține caractere nevalide

en: Change bottom limit to number of workers.
ro: Modifică limita inferioară la numărul de operatori.

en: Change lifecycle actions for the guest domain.
ro: Modifică acțiunile ciclului de viață pentru domeniul invitat.

en: Change media of CD or floppy drive
ro: Schimbă suportul CD-ului sau al unității de dischetă

en: Change media of CD or floppy drive.
ro: Schimbă suportul CD-ului sau al unității de dischetă.

en: Change name of PID file
ro: Schimbă numele fișierului PID

en: Change the current directory.
ro: Schimbă directorul curent.

en: Change the current memory allocation in the guest domain.
ro: Modifică alocarea curentă a memoriei în domeniul invitat.

en: Change the current number of priority workers
ro: Modifică numărul curent de operatori prioritari

en: Change the maximum memory allocation limit in the guest domain.
ro: Modifică limita maximă de alocare a memoriei în domeniul invitat.

en: Change the number of virtual CPUs in the guest domain.
ro: Modifică numărul de procesoare virtuale din domeniul invitat.

en: Change the upper limit to number of clients waiting for authentication to be connected to the server
ro: Modifică limita superioară a numărului de clienți care așteaptă autentificarea pentru a fi conectați la server

en: Change the upper limit to overall number of clients connected to the server.
ro: Modifică limita superioară a numărului total de clienți conectați la server.

en: Change upper limit to number of workers.
ro: Modifică limita superioară la numărul de operatori.

en: Changing destination XML is not supported
ro: Schimbarea destinației XML nu este acceptată

en: Changing device type to/from spicevmc would change default target channel name
ro: Schimbarea tipului de dispozitiv în/din spicevmc ar schimba numele canalului țintă implicit

en: Changing fs access mode is not supported by vz driver.
ro: Schimbarea modului de acces la sistemul de fișiere nu este acceptată de controlorul vz.

en: Changing fs write policy is not supported by vz driver.
ro: Modificarea politicii de scriere a sistemului de fișiere nu este acceptată de controlorul vz.

en: Check /dev/kvm is world writable or you are in a group that is allowed to access it
ro: Verifică dacă „/dev/kvm” are acces de scriere la nivel global sau dacă face parte dintr-un grup căruia i se permite să îl acceseze

en: Check that CPU and firmware supports virtualization and kvm module is loaded
ro: Verifică dacă CPU și firmware-ul acceptă virtualizarea și dacă modulul kvm este încărcat

en: Check that the 'kvm-intel' or 'kvm-amd' modules are loaded & the BIOS has enabled virtualization
ro: Verifică dacă modulele „kvm-intel” sau „kvm-amd” sunt încărcate și dacă BIOS a activat virtualizarea

en: Check the host setup: interface %1$s has kernel autoconfigured IPv6 routes and enabling forwarding without accept_ra set to 2 will cause the kernel to flush them, breaking networking.
ro: Verificați configurația gazdei: interfața %1$s are rute IPv6 autoconfigurate de nucleu și activarea redirecționării fără accept_ra stabilită la 2 va determina nucleul să le curețe, întrerupând rețeaua.

en: Checking CA cert access
ro: Verificarea accesului la certificatele CA

en: Checking cert access
ro: Verificarea accesului la certificate

en: Checking cert hostname match
ro: Verificarea potrivirii numelui de gazdă al certificatului

en: Checking cert properties
ro: Verificarea proprietăților certificatului

en: Checking custom PKI base dir access
ro: Se verifică accesul la directorul de bază PKI personalizat

en: Checking for %1$s module
ro: Se verifică modulul %1$s

en: Checking for AMD Secure Encrypted Virtualization-Encrypted State (SEV-ES)
ro: Se verifică pentru AMD Secure Encrypted Virtualization-Encrypted State (SEV-ES)

en: Checking for AMD Secure Encrypted Virtualization-Secure Nested Paging (SEV-SNP)
ro: Se verifică pentru AMD Secure Encrypted Virtualization-Secure Nested Paging (SEV-SNP)

en: Checking for Linux >= %1$d.%2$d.%3$d
ro: Se verifică pentru Linux >= %1$d.%2$d.%3$d

en: Checking for PowerPC KVM module loaded
ro: Se verifică dacă modulul PowerPC KVM este încărcat

en: Checking for cgroup '%1$s' controller support
ro: Se verifică dacă există suport pentru controlorul cgroup „%1$s”

en: Checking for device assignment IOMMU support
ro: Se verifică dacă există suport IOMMU pentru atribuirea dispozitivelor

en: Checking for hardware virtualization
ro: Se verifică dacă există virtualizare hardware

en: Checking for namespace '%1$s'
ro: Se verifică dacă există spațiul de nume „%1$s”

en: Checking for secure guest support
ro: Se verifică dacă există suport securizat pentru invitați

en: Checking if CA cert exists
ro: Se verifică dacă există certificat CA

en: Checking if IOMMU is enabled by kernel
ro: Se verifică dacă IOMMU este activat de către nucleu

en: Checking if cert exists
ro: Se verifică dacă certificatul există

en: Checking if custom PKI base dir exists
ro: Se verifică dacă există directorul de bază PKI personalizat

en: Checking if device '%1$s' exists
ro: Se verifică dacă dispozitivul „%1$s” există

en: Checking if device '%1$s' is accessible
ro: Se verifică dacă dispozitivul „%1$s” este accesibil

en: Checking if key exists
ro: Se verifică dacă cheia există

en: Checking if system CA dir exists
ro: Se verifică dacă există directorul CA al sistemului

en: Checking if system PKI dir exists
ro: Se verifică dacă există directorul PKI al sistemului

en: Checking if system cert dir exists
ro: Se verifică dacă există directorul de certificate al sistemului

en: Checking if system key dir exists
ro: Se verifică dacă există directorul de chei al sistemului

en: Checking if user PKI base dir exists
ro: Se verifică dacă există directorul de bază PKI al utilizatorului

en: Checking key access
ro: Se verifică accesul la chei

en: Checking system CA dir access
ro: Se verifică accesul la directorul CA al sistemului

en: Checking system PKI dir access
ro: Se verifică accesul la directorul PKI al sistemului

en: Checking system cert dir access
ro: Se verifică accesul la directorul de certificate al sistemului

en: Checking system key dir access
ro: Se verifică accesul la directorul cheilor de sistem

en: Checking user PKI base dir access
ro: Se verifică accesul la directorul de bază PKI al utilizatorului

en: Checkpoint %1$s XML configuration not changed.
ro: Configurația XML a punctului de control %1$s nu s-a modificat.

en: Checkpoint %1$s edited.
ro: Punctul de control %1$s a fost editat.

en: Checkpoint '%1$s' for incremental backup of disk '%2$s' not found
ro: Punctul de control „%1$s” pentru copie de rezervă incrementală a discului „%2$s” nu a fost găsit

en: Checkpoint Delete
ro: Ștergerea punctului de control

en: Checkpoint Dump XML
ro: Instantanee XML a punctului de control

en: Checkpoint List
ro: Lista punctelor de control

en: Checkpoint domain
ro: Domeniul punctului de control

en: Checkpointing domain requires authorization
ro: Crearea punctului de control al domeniului necesită autorizare

en: Checkpoints have inconsistent relations for domain %1$s
ro: Punctele de control au relații inconsecvente pentru domeniul %1$s

en: Child process (%1$lld) unexpected %2$s
ro: Proces-copil (%1$lld) neașteptat %2$s

en: Child process (%1$s) unexpected %2$s%3$s%4$s
ro: Proces-copil (%1$s) neașteptat %2$s%3$s%4$s

en: Child quit during startup handshake
ro: Procesul-copil a ieșit în timpul inițierii procesului de negociere

en: Children:
ro: Copil:

en: Class %1$s must derive from virDomainEvent
ro: Clasa %1$s trebuie să derive din virDomainEvent

en: Class %1$s must derive from virObjectEvent
ro: Clasa %1$s trebuie să derive din virObjectEvent

en: Class %1$s must derive from virObjectLockable
ro: Clasa %1$s trebuie să derive din virObjectLockable

en: Class %1$s must derive from virObjectRWLockable
ro: Clasa %1$s trebuie să derive din virObjectRWLockable

en: Client '%1$llu' disconnected
ro: Clientul „%1$llu” s-a deconectat

en: Client ID or DUID
ro: ID client sau DUID

en: Client not found
ro: Clientul nu a fost găsit

en: Client not found: %1$s
ro: Clientul nu a fost găsit: %1$s

en: Client socket identity not available
ro: Identitatea soclului clientului nu este disponibilă

en: Client's Distinguished Name is not on the list of allowed clients (tls_allowed_dn_list).  Use 'virt-pki-query-dn clientcert.pem' to view the Distinguished Name field in the client certificate, or run this daemon with --verbose option.
ro: Numele distinctiv al clientului nu se află pe lista de clienți autorizați (tls_allowed_dn_list). Utilizați „virt-pki-query-dn clientcert.pem” pentru a vizualiza câmpul Distinguished Name din certificatul clientului sau executați acest demon cu opțiunea „--verbose”.

en: Client's username is not on the list of allowed clients
ro: Numele de utilizator al clientului nu se află pe lista de clienți autorizați

en: Clone an existing volume within the parent pool.
ro: Clonează un volum existent în cadrul grupului părinte.

en: Cloud-Hypervisor doesn't support '%1$s' device
ro: Cloud-Hypervisor nu acceptă dispozitivul „%1$s”

en: Cloud-Hypervisor state driver is not active
ro: Controlorul de stare Cloud-Hypervisor nu este activ

en: Cloud-Hypervisor version is too old (v15.0 is the minimum supported version)
ro: Versiunea Cloud-Hypervisor este prea veche (v15.0 este versiunea minimă acceptată)

en: Colliding cache allocations for cache level '%1$u' id '%2$u', type '%3$s'
ro: Alocările de cache în coliziune pentru nivelul de cache „%1$u” id „%2$u”, tip „%3$s

en: Commit aborted
ro: Trimitere întreruptă

en: Commit changes from a snapshot down to its backing image.
ro: Trimite modificările de la o imagine instantanee la imaginea sa de copie de rezervă.

en: Commit complete
ro: Trimitere finalizată

en: Commit complete, overlay image kept
ro: Trimitere completă, imaginea de suprapunere păstrată

en: Commit failed
ro: Trimiterea a eșuat

en: Compiled against library: libvirt %1$d.%2$d.%3$d
ro: Compilat cu biblioteca: libvirt %1$d.%2$d.%3$d

en: Compiled with support for:
ro: Compilat cu suport pentru:

en: Compiled with support for:
ro: Compilat cu suport pentru:

en: Completed
ro: Sarcină finalizată

en: Completed with no error
ro: Finalizat fără erori

en: Compressed data:
ro: Date comprimate:

en: Compressed migration is not supported by QEMU binary
ro: Migrarea comprimată nu este acceptată de binarul QEMU

en: Compressed pages:
ro: Pagini comprimate:

en: Compression cache misses:
ro: Pierderi în memoria cache de comprimare:

en: Compression cache:
ro: Cache de comprimare:

en: Compression cache: %1$.3lf %2$s
ro: Cache de comprimare: %1$.3lf %2$s

en: Compression method '%1$s' is only supported with parallel migration
ro: Metoda de comprimare „%1$s” este compatibilă numai cu migrarea paralelă

en: Compression method '%1$s' is specified twice
ro: Metoda de comprimare „%1$s” este specificată de două ori

en: Compression method '%1$s' isn't supported with parallel migration
ro: Metoda de comprimare „%1$s” nu este compatibilă cu migrarea paralelă

en: Compression overflows:
ro: Comprimarea este excesivă:

en: Compression program for %1$s image format in configuration file isn't available
ro: Programul de comprimare pentru formatul de imagine %1$s din fișierul de configurare nu este disponibil

en: Compute baseline CPU for a set of given CPUs.
ro: Calculează CPU de bază pentru un set de CPU date.

en: Compute baseline CPU for a set of given CPUs. The result will be tailored to the specified hypervisor.
ro: Calculează CPU de bază pentru un set de CPU date. Rezultatul va fi adaptat la hipervizorul specificat.

en: Concrete job for %1$s invocation is in error state
ro: Sarcina concretă pentru invocarea %1$s este în stare de eroare

en: Concrete job for %1$s invocation is in unknown state
ro: Sarcina concretă pentru invocarea %1$s este în stare necunoscută

en: Config asks for inherit net namespace as well as private network interfaces
ro: Configurația solicită moștenirea spațiului de nume net, precum și interfețele de rețea private

en: Config entry '%1$s' must represent a boolean value (true|false)
ro: Intrarea de configurare „%1$s” trebuie să reprezinte o valoare booleană (true|false)

en: Config entry '%1$s' must represent an integer value
ro: Intrarea de configurare „%1$s” trebuie să reprezinte o valoare întreagă

en: Configuration file
ro: Fișier de configurare

en: Configuration file (unless overridden by -f):
ro: Fișierul de configurare (cu excepția cazului în care este suprascris prin opțiunea „-f”):

en: Configure a domain to be automatically started at boot.
ro: Configurează un domeniu pentru a fi pornit automat la pornire.

en: Configure a network to be automatically started at boot.
ro: Configurează o rețea pentru a fi pornită automat la pornire.

en: Configure a node device to be automatically started at boot.
ro: Configurează un dispozitiv de nod pentru a fi pornit automat la pornire.

en: Configure a pool to be automatically started at boot.
ro: Configurează un fond pentru a fi pornit automat la pornire.

en: Configuring the '%1$s' timer is not supported for virtType=%2$s arch=%3$s machine=%4$s guests
ro: Configurarea temporizatorului „%1$s” nu este acceptată pentru invitații virtType=%2$s arch=%3$s machine=%4$s

en: Configuring the '%1$s' timer is not supported with this QEMU binary
ro: Configurarea temporizatorului „%1$s” nu este acceptată cu acest binar QEMU

en: Connect the virtual serial console for the guest
ro: Conectează consola serială virtuală pentru invitat

en: Connect to a daemon's administrating server.
ro: Conectează la serverul de administrare al unui demon.

en: Connect to local hypervisor. This is built-in command after shell start up.
ro: Conectează la hipervizorul local. Aceasta este comanda încorporată după pornirea shell-ului.

en: Connected since
ro: Conectat de la

en: Connected to domain '%1$s'
ro: Conectat la domeniul „%1$s”

en: Connected to the admin server
ro: Conectat la serverul de administrare

en: Connections from inside daemon must be direct
ro: Conexiunile din interiorul demonului trebuie să fie directe

en: Console only works in PTY mode
ro: Consola funcționează numai în modul PTY

en: Constant pages:
ro: Pagini constante:

en: Container ID is not specified
ro: ID-ul containerului nu este specificat

en: Container does not provide an initctl pipe
ro: Containerul nu furnizează o conductă initctl

en: Container is not defined
ro: Containerul nu este definit

en: Control groups not supported on this platform
ro: Grupurile de control nu sunt acceptate pe această platformă

en: Controllers must use the 'ccid' address type
ro: Controlorii trebuie să utilizeze tipul de adresă „ccid”

en: Controlling domain init process requires authorization
ro: Controlul procesului de inițiere a domeniului necesită autorizare

en: Convert domain XML config to a native guest configuration format.
ro: Convertește configurația XML a domeniului într-un format nativ de configurare a invitaților.

en: Convert domain XML to native config
ro: Conversia domeniului XML în configurație nativă

en: Convert native config to domain XML
ro: Convertește configurația nativă în XML de domeniu

en: Convert native guest configuration format to domain XML format.
ro: Convertește formatul nativ de configurare a invitaților în formatul XML de domeniu.

en: Copy a disk backing image chain to dest.
ro: Copiază un lanț de imagini de copii de rezervă ale discului în (dispozitivul) de destinație.

en: Copy aborted
ro: Copiere întreruptă

en: Copy failed
ro: Copierea a eșuat

en: Core dump a domain.
ro: Creează un fișier cu imaginea din memorie a domeniului.

en: Core(s) per socket:
ro: Nuclee pe soclu:

en: Could find volume with name: %1$s
ro: Nu s-a putut găsi volumul cu numele: %1$s

en: Could not add CDATA to doc root
ro: Nu s-a putut adăuga CDATA la rădăcina documentului

en: Could not add attribute to XML node
ro: Nu s-a putut adăuga un atribut la nodul XML

en: Could not add attribute to node
ro: Nu s-a putut adăuga un atribut la nod

en: Could not add child node %1$s
ro: Nu s-a putut adăuga nodul-copil %1$s

en: Could not add child node to methodNode
ro: Nu s-a putut adăuga nodul-copil la methodNode

en: Could not add child to XML node
ro: Nu s-a putut adăuga un copil la nodul XML

en: Could not add virtual disk parent
ro: Nu s-a putut adăuga un disc virtual părinte

en: Could not allocate disk def
ro: Nu s-a putut aloca definiția discului

en: Could not allocate disk definition
ro: Nu s-a putut aloca definiția discului

en: Could not assign address to disk '%1$s'
ro: Nu s-a putut atribui adresa discului „%1$s”

en: Could not attach network %1$zu
ro: Nu s-a putut atașa rețeaua %1$zu

en: Could not attach serial port %1$zu
ro: Nu s-a putut atașa portul serial %1$zu

en: Could not attach the file as harddisk/dvd/floppy: %1$s
ro: Nu s-a putut atașa fișierul ca disc dur/dvd/dischetă: %1$s

en: Could not build CURL header list
ro: Nu s-a putut construi lista de antete CURL

en: Could not change memory parameters: %1$s
ro: Nu s-au putut modifica parametrii memoriei: %1$s

en: Could not change scheduler parameters: %1$s
ro: Nu s-au putut modifica parametrii planificatorului: %1$s

en: Could not chown on swtpm logfile %1$s
ro: Nu s-a putut schimba proprietarul fișierului de jurnal swtpm %1$s

en: Could not complete transfer: %1$s (%2$d)
ro: Nu s-a putut finaliza transferul: %1$s (%2$d)

en: Could not configure network
ro: Nu s-a putut configura rețeaua

en: Could not convert domain name to VEID
ro: Nu s-a putut converti numele de domeniu în VEID

en: Could not convert from %1$s to UTF-8 encoding
ro: Nu s-a putut converti de la %1$s la codificarea UTF-8

en: Could not copy an XML node
ro: Nu s-a putut copia un nod XML

en: Could not copy default config
ro: Nu s-a putut copia configurația implicită

en: Could not copy volume: %1$s
ro: Nu s-a putut copia volumul: %1$s

en: Could not create CDATA element
ro: Nu s-a putut crea elementul CDATA

en: Could not create TPM directory %1$s
ro: Nu s-a putut crea directorul TPM %1$s

en: Could not create WQL filter
ro: Nu s-a putut crea filtrul WQL

en: Could not create XML document
ro: Nu s-a putut crea documentul XML

en: Could not create base storage, rc=%1$08x
ro: Nu s-a putut crea baza de stocare, rc=%1$08x

en: Could not create directory %1$s as %2$u:%3$d
ro: Nu s-a putut crea directorul %1$s ca %2$u:%3$d

en: Could not create filter
ro: Nu s-a putut crea filtrul

en: Could not create harddisk, rc=%1$08x
ro: Nu s-a putut crea discul dur, rc=%1$08x

en: Could not create log directory
ro: Nu s-a putut crea directorul de jurnal

en: Could not create monitor
ro: Nu s-a putut crea monitorul

en: Could not create openwsman client
ro: Nu s-a putut crea clientul openwsman

en: Could not create simple param
ro: Nu s-a putut crea parametrul simplu

en: Could not create snapshot: %1$s
ro: Nu s-a putut crea imaginea instantanee: %1$s

en: Could not create temporary xml doc
ro: Nu s-a putut crea documentul xml temporar

en: Could not create thread. QEMU initialization might be incomplete
ro: Nu s-a putut crea un fir. Inițializarea QEMU ar putea fi incompletă

en: Could not create volume: %1$s
ro: Nu s-a putut crea volumul: %1$s

en: Could not define domain: %1$s
ro: Nu s-a putut defini domeniul: %1$s

en: Could not delete snapshot '%1$s': %2$s
ro: Nu s-a putut șterge instantaneea „%1$s”: %2$s

en: Could not delete volume: %1$s
ro: Nu s-a putut șterge volumul: %1$s

en: Could not deserialize pull response item
ro: Nu s-a putut anula serializarea elementului de răspuns la extragere

en: Could not destroy domain: %1$s
ro: Nu s-a putut distruge domeniul: %1$s

en: Could not dlsym %1$s from '%2$s': %3$s
ro: Nu s-a putut efectua dlsym %1$s din „%2$s”: %3$s

en: Could not extract VirtualBox version
ro: Nu s-a putut extrage versiunea VirtualBox

en: Could not extract vzctl version
ro: Nu s-a putut extrage versiunea vzctl

en: Could not find %1$s
ro: Nu s-a putut găsi %1$s

en: Could not find %1$s controller with index %2$d required for device
ro: Nu s-a putut găsi controlorul %1$s cu indexul %2$d necesar pentru dispozitiv

en: Could not find %1$s with name '%2$s'
ro: Nu s-a putut găsi %1$s cu numele „%2$s”

en: Could not find 'active' element
ro: Nu s-a putut găsi elementul „active”

en: Could not find <name>
ro: Nu s-a putut găsi <name>

en: Could not find <uuid>
ro: Nu s-a putut găsi <uuid>

en: Could not find HostPortGroup for key '%1$s'
ro: Nu s-a putut găsi HostPortGroup pentru cheia „%1$s”

en: Could not find HostPortGroup with key '%1$s'
ro: Nu s-a putut găsi HostPortGroup cu cheia „%1$s”

en: Could not find HostVirtualSwitch with UUID '%1$s'
ro: Nu s-a putut găsi HostVirtualSwitch cu UUID-ul „%1$s”

en: Could not find HostVirtualSwitch with name '%1$s'
ro: Nu s-a putut găsi HostVirtualSwitch cu numele „%1$s”

en: Could not find Msvm_DiskDrive object
ro: Nu s-a putut găsi obiectul Msvm_DiskDrive

en: Could not find PCI controller with index '%1$u' required for device at address '%2$s'
ro: Nu a putut fi găsit controlorul PCI cu indexul „%1$u” necesar pentru dispozitivul de la adresa „%2$s”

en: Could not find PhysicalNic with key '%1$s'
ro: Nu s-a putut găsi PhysicalNic cu cheia „%1$s”

en: Could not find PhysicalNic with name '%1$s'
ro: Nu s-a putut găsi PhysicalNic cu numele „%1$s”

en: Could not find any 'network' element in status file
ro: Nu s-a putut găsi niciun element „ network ” în fișierul de stare

en: Could not find any 'pool' element in state file
ro: Nu s-a putut găsi niciun element „pool” în fișierul de stare

en: Could not find any mounted v1 controllers
ro: Nu s-a putut găsi niciun controlor v1 montat

en: Could not find any network device under PCI device at %1$s
ro: Nu s-a putut găsi niciun dispozitiv de rețea sub dispozitivul PCI la %1$s

en: Could not find any vport capable device
ro: Nu a putut fi găsit niciun dispozitiv capabil vport

en: Could not find auto-added %1$s controller with index %2$zu
ro: Nu s-a putut găsi controlorul %1$s adăugat automat cu indexul %2$zu

en: Could not find compute resource specified in '%1$s'
ro: Nu s-a putut găsi resursa de calcul specificată în „%1$s”

en: Could not find controller for disk!
ro: Nu s-a putut găsi controlorul pentru disc!

en: Could not find datacenter specified in '%1$s'
ro: Nu s-a putut găsi centrul de date specificat în „%1$s”

en: Could not find datastore containing absolute path '%1$s'
ro: Nu s-a putut găsi depozitul de date care conține ruta absolută „%1$s”

en: Could not find datastore with name '%1$s'
ro: Nu a putut fi găsit depozitul de date cu numele „%1$s”

en: Could not find directory separator in %1$s
ro: Nu s-a putut găsi separatorul de directoare în %1$s

en: Could not find domain snapshot with internal name '%1$s'
ro: Nu s-a putut găsi instantaneea domeniului cu numele intern „%1$s”

en: Could not find domain with UUID '%1$s'
ro: Nu s-a putut găsi domeniul cu UUID-ul „%1$s”

en: Could not find domain with name '%1$s'
ro: Nu s-a putut găsi domeniul cu numele „%1$s”

en: Could not find host system specified in '%1$s'
ro: Nu s-a putut găsi sistemul gazdă specificat în „%1$s”

en: Could not find matching device '%1$s'
ro: Nu s-a putut găsi dispozitivul corespunzător „%1$s”

en: Could not find parent device for '%1$s'
ro: Nu s-a putut găsi dispozitivul părinte pentru „%1$s”

en: Could not find physical NIC with MAC address '%1$s'
ro: Nu s-a putut găsi placa NIC fizică cu adresa MAC „%1$s”

en: Could not find physical NIC with name '%1$s'
ro: Nu s-a putut găsi placa NIC fizică cu numele „%1$s”

en: Could not find placement for v1 controller %1$s
ro: Nu s-a putut găsi amplasarea pentru controlorul v1 %1$s

en: Could not find placement for v2 controller
ro: Nu s-a putut găsi amplasarea pentru controlorul v2

en: Could not find selectors in method response
ro: Nu s-au putut găsi selectori în răspunsul metodei

en: Could not find snapshot with name '%1$s'
ro: Nu s-a putut găsi instantaneea cu numele „%1$s”

en: Could not find storage pool with name '%1$s'
ro: Nu s-a putut găsi fondul de stocare cu numele „%1$s”

en: Could not find storage pool with name: %1$s
ro: Nu s-a putut găsi fondul de stocare cu numele: „%1$s”

en: Could not find storage pool with uuid '%1$s'
ro: Nu s-a putut găsi fondul de stocare cu uuid-ul „%1$s”

en: Could not find storage volume with key '%1$s'
ro: Nu s-a putut găsi volumul de stocare cu cheia „%1$s”

en: Could not find value for variable '%1$s'
ro: Nu s-a putut găsi valoarea pentru variabila „%1$s”

en: Could not find variable '%1$s' in iterator
ro: Nu s-a putut găsi variabila „%1$s” în funcția iterativă

en: Could not find vf/instanceId %1$u/%2$s in netlink response
ro: Nu s-a putut găsi vf/instanceId %1$u/%2$s în răspunsul netlink

en: Could not find volume with name: %1$s
ro: Nu s-a putut găsi volumul cu numele: %1$s

en: Could not format channel target type
ro: Nu s-a putut formata tipul de destinație al canalului

en: Could not format console target type
ro: Nu s-a putut formata tipul de țintă al consolei

en: Could not format serial target type
ro: Nu s-a putut formata tipul de țintă serial

en: Could not free deserialized data
ro: Nu s-au putut elibera datele de-serializate

en: Could not generate eth name for container
ro: Nu s-a putut genera numele eth pentru container

en: Could not generate medium name for the disk at: port:%1$d, slot:%2$d
ro: Nu s-a putut genera numele suportului pentru discul de la: portul:%1$d, slotul:%2$d

en: Could not generate next class ID
ro: Nu s-a putut genera ID-ul clasei următoare

en: Could not generate veth name
ro: Nu s-a putut genera numele veth

en: Could not get EPR address
ro: Nu s-a putut obține adresa EPR

en: Could not get EPR items
ro: Nu s-au putut obține elementele EPR

en: Could not get IMedium
ro: Nu s-a putut obține IMedium

en: Could not get Msvm_DiskDrive default InstanceID
ro: Nu s-a putut obține ID-ul implicit al instanței Msvm_DiskDrive

en: Could not get Msvm_ShutdownComponent for domain with UUID '%1$s'
ro: Nu s-a putut obține Msvm_ShutdownComponent pentru domeniul cu UUID-ul „%1$s”

en: Could not get SOAP body
ro: Nu s-a putut obține corpul SOAP

en: Could not get UUID of virtual machine
ro: Nu s-a putut obține UUID-ul mașinii virtuale

en: Could not get Virtual functions on %1$s
ro: Nu s-au putut obține funcții virtuale pe %1$s

en: Could not get access to ACL tech driver '%1$s'
ro: Nu s-a putut obține accesul la controlorul cu tehnologia ACL „%1$s”

en: Could not get checkpoint name
ro: Nu s-a putut obține numele punctului de control

en: Could not get current time
ro: Nu s-a putut obține ora curentă

en: Could not get device port
ro: Nu s-a putut obține portul dispozitivului

en: Could not get device slot
ro: Nu s-a putut obține slotul dispozitivului

en: Could not get device type
ro: Nu s-a putut obține tipul de dispozitiv

en: Could not get free memory for host %1$s
ro: Nu s-a putut obține memorie liberă pentru gazda %1$s

en: Could not get instance ID for %1$s invocation
ro: Nu s-a putut obține ID-ul instanței pentru invocarea %1$s

en: Could not get interface information for '%1$s', which is a enslaved in bond '%2$s'
ro: Nu s-au putut obține informații privind interfața pentru „%1$s”, care este înrobită în legătura „%2$s”

en: Could not get interface information for '%1$s', which is a member of bridge '%2$s'
ro: Nu s-au putut obține informații despre interfață pentru „%1$s”, care este membru al punții de acces "%2$s”

en: Could not get interface list
ro: Nu s-a putut obține lista de interfețe

en: Could not get interface list for '%1$s'
ro: Nu s-a putut obține lista de interfețe pentru „%1$s”

en: Could not get iterator index for (internal) iterator ID %1$u
ro: Nu s-a putut obține indexul iteratorului pentru ID-ul iteratorului (intern) %1$u

en: Could not get iterator index for iterator ID %1$u
ro: Nu s-a putut obține indexul iteratorului pentru ID-ul iteratorului %1$u

en: Could not get list of Defined Domains
ro: Nu s-a putut obține lista domeniilor definite

en: Could not get list of Domains
ro: Nu s-a putut obține lista de domenii

en: Could not get list of domains
ro: Nu s-a putut obține lista de domenii

en: Could not get list of machines
ro: Nu s-a putut obține lista de mașini

en: Could not get maximum definition of Msvm_ProcessorSettingData for host %1$s
ro: Nu s-a putut obține definiția maximă a Msvm_ProcessorSettingData pentru gazda %1$s

en: Could not get medium storage location
ro: Nu s-a putut obține locația stocării suportului

en: Could not get members of bridge '%1$s'
ro: Nu s-au putut obține membrii punții de acces „%1$s”

en: Could not get name of virtual machine
ro: Nu s-a putut obține numele mașinii virtuale

en: Could not get nth (%1$u) value of variable '%2$s'
ro: Nu s-a putut obține a n-a valoare (%1$u) a variabilei „%2$s”

en: Could not get number of Defined Domains
ro: Nu s-a putut obține numărul de domenii definite

en: Could not get number of Domains
ro: Nu s-a putut obține numărul de domenii

en: Could not get parent of '%1$s'
ro: Nu s-a putut obține părintele lui „%1$s”

en: Could not get process ID of passt
ro: Nu s-a putut obține id-ul de proces al passt

en: Could not get process id of swtpm
ro: Nu s-a putut obține id-ul de proces al swtpm

en: Could not get process id of vhost-user-gpu
ro: Nu s-a putut obține id-ul de proces al vhost-user-gpu

en: Could not get read only state
ro: Nu s-a putut obține starea de numai-citire

en: Could not get response
ro: Nu s-a putut obține răspunsul

en: Could not get response items
ro: Nu am putut obține elementele de răspuns

en: Could not get return value for %1$s invocation
ro: Nu s-a putut obține valoarea de returnare pentru invocarea %1$s

en: Could not get root node of XML document
ro: Nu s-a putut obține nodul rădăcină al documentului XML

en: Could not get root of XML document
ro: Nu s-a putut obține rădăcina documentului XML

en: Could not get slaves of bond '%1$s'
ro: Nu s-au putut obține sclavii conexiunii „%1$s”

en: Could not get snapshot id
ro: Nu s-a putut obține id-ul instantaneei

en: Could not get snapshot name
ro: Nu s-a putut obține numele instantaneei

en: Could not get storage controller bus
ro: Nu s-a putut obține magistrala controlorului de stocare

en: Could not get storage controller by name
ro: Nu s-a putut obține numele controlorului de stocare

en: Could not get syspath for parent of '%1$s'
ro: Nu s-a putut obține syspath pentru părintele lui „%1$s”

en: Could not get temp xml doc root
ro: Nu s-a putut obține rădăcina documentului xml temporar

en: Could not get version information for host %1$s
ro: Nu s-au putut obține informațiile despre versiune pentru gazda %1$s

en: Could not handle file name '%1$s'
ro: Nu s-a putut gestiona numele de fișier „%1$s”

en: Could not init options
ro: Nu s-au putut inițializa opțiunile

en: Could not initialize CURL
ro: Nu s-a putut inițializa CURL

en: Could not initialize CURL (multi)
ro: Nu s-a putut inițializa CURL (multi)

en: Could not initialize CURL (share)
ro: Nu s-a putut inițializa CURL (partajare)

en: Could not initialize CURL mutex
ro: Nu s-a putut inițializa mutex-ul CURL

en: Could not initialize a CURL (share) mutex
ro: Nu s-a putut inițializa un mutex CURL (partajare)

en: Could not initialize openwsman transport
ro: Nu s-a putut inițializa transportul openwsman

en: Could not initialize options
ro: Nu s-au putut inițializa opțiunile

en: Could not initialize session mutex
ro: Nu s-a putut inițializa mutex-ul sesiunii

en: Could not instantiate XML document
ro: Nu s-a putut crea instanța documentului XML

en: Could not look up Win32_ComputerSystem
ro: Nu s-a putut căuta Win32_ComputerSystem

en: Could not look up active virtual machines
ro: Nu s-au putut căuta mașinile virtuale active

en: Could not look up inactive virtual machines
ro: Nu s-au putut căuta mașinile virtuale inactive

en: Could not look up processor setting data with virtual system instance ID '%1$s'
ro: Nu a fost posibilă căutarea datelor de configurare a procesorului cu ID-ul instanței sistemului virtual „%1$s”

en: Could not look up processor(s) on '%1$s'
ro: Nu s-a putut căuta procesorul (procesoarele) pe „%1$s”

en: Could not look up resource allocation setting data with virtual system instance ID '%1$s'
ro: Nu a fost posibilă căutarea datelor de stabilire a alocării resurselor cu ID-ul instanței sistemului virtual „%1$s”

en: Could not lookup %1$s for %2$s invocation
ro: Nu s-a putut căuta %1$s pentru invocarea %2$s

en: Could not lookup '%1$s' from '%2$s'
ro: Nu s-a putut căuta „%1$s” în „%2$s

en: Could not lookup '%1$s' list from '%2$s'
ro: Nu s-a putut căuta lista „%1$s” din „%2$s”

en: Could not lookup EPR item reference parameters
ro: Nu s-au putut căuta parametrii de referință ai elementului EPR

en: Could not lookup SOAP body
ro: Nu s-a putut căuta corpul SOAP

en: Could not lookup controller model for '%1$s'
ro: Nu s-a putut căuta modelul controlorului pentru „%1$s”

en: Could not lookup datastore host mount
ro: Nu s-a putut căuta montarea gazdei a depozitului de date

en: Could not lookup pull response
ro: Nu s-a putut căuta răspunsul la extragere

en: Could not lookup pull response items
ro: Nu s-au putut căuta elementele de răspuns la extragere

en: Could not lookup root snapshot list
ro: Nu s-a putut căuta lista de instantanee rădăcină

en: Could not migrate domain, migration task finished with an error: %1$s
ro: Nu s-a putut migra domeniul, sarcina de migrare s-a încheiat cu o eroare: %1$s

en: Could not migrate domain, validation reported a problem
ro: Nu s-a putut migra domeniul, validarea a raportat o problemă

en: Could not migrate domain, validation reported a problem: %1$s
ro: Nu s-a putut migra domeniul, validarea a raportat o problemă: %1$s

en: Could not open '%1$s' to trigger host scan
ro: Nu s-a putut deschide „%1$s” pentru a declanșa scanarea gazdei

en: Could not open /proc/net/dev
ro: Nu s-a putut deschide „/proc/net/dev”

en: Could not open TPM device %1$s
ro: Nu s-a putut deschide dispozitivul TPM %1$s

en: Could not open TPM device's cancel path %1$s
ro: Nu s-a putut deschide ruta de anulare a dispozitivului TPM %1$s

en: Could not parse 'bonding/arp_interval' '%1$s' for '%2$s'
ro: Nu s-a putut analiza „bonding/arp_interval” „%1$s” pentru „%2$s”

en: Could not parse 'bonding/arp_validate' '%1$s' for '%2$s'
ro: Nu s-a putut analiza „bonding/arp_validate” „%1$s” pentru „%2$s”

en: Could not parse 'bonding/downdelay' '%1$s' for '%2$s'
ro: Nu s-a putut analiza „bonding/downdelay” „%1$s” pentru „%2$s”

en: Could not parse 'bonding/miimon' '%1$s' for '%2$s'
ro: Nu s-a putut analiza „bonding/miimon” „%1$s” pentru „%2$s”

en: Could not parse 'bonding/mode' '%1$s' for '%2$s'
ro: Nu s-a putut analiza „bonding/mode” „%1$s” pentru „%2$s”

en: Could not parse 'bonding/updelay' '%1$s' for '%2$s'
ro: Nu s-a putut analiza „bonding/updelay” „%1$s” pentru „%2$s”

en: Could not parse 'bonding/use_carrier' '%1$s' for '%2$s'
ro: Nu s-a putut analiza „bonding/use_carrier” „%1$s” pentru „%2$s”

en: Could not parse 'bridge/stp_state' '%1$s' for '%2$s'
ro: Nu s-a putut analiza „bridge/stp_state” „%1$s” pentru „%2$s”

en: Could not parse MTU value '%1$s'
ro: Nu s-a putut analiza valoarea MTU „%1$s”

en: Could not parse UUID from '%1$s'
ro: Nu s-a putut analiza UUID-ul din „%1$s”

en: Could not parse UUID from string '%1$s'
ro: Nu s-a putut analiza UUID-ul din șirul „%1$s”

en: Could not parse VI API version '%1$s'
ro: Nu s-a putut analiza versiunea VI API „%1$s”

en: Could not parse VPS ID %1$s
ro: Nu s-a putut analiza ID-ul VPS %1$s

en: Could not parse barrier and limit of '%1$s' from config for container %2$d
ro: Nu s-a putut analiza bariera și limita de „%1$s” din configurație pentru containerul %2$d

en: Could not parse barrier of '%1$s' from config for container %2$d
ro: Nu s-a putut analiza bariera „%1$s” din configurare pentru containerul %2$d

en: Could not parse chain priority '%1$s'
ro: Nu s-a putut analiza prioritatea lanțului „%1$s”

en: Could not parse positive integer from '%1$s'
ro: Nu s-a putut analiza un număr întreg pozitiv din „%1$s”

en: Could not parse product version '%1$s'
ro: Nu s-a putut analiza versiunea produsului „%1$s”

en: Could not parse return code from '%1$s'
ro: Nu s-a putut analiza codul de returnare din „%1$s”

en: Could not parse usb file %1$s
ro: Nu s-a putut analiza fișierul usb %1$s

en: Could not parse valid disk index from '%1$s'
ro: Nu s-a putut analiza indexul de disc valid din „%1$s”

en: Could not parse version from '%1$s'
ro: Nu s-a putut analiza versiunea din „%1$s”

en: Could not produce packed version number from '%1$s'
ro: Nu s-a putut obține numărul versiunii împachetate din „%1$s”

en: Could not read '%1$s' from config for container %2$d
ro: Nu s-a putut citi „%1$s” din configurare pentru containerul %2$d

en: Could not read 'IP_ADDRESS' from config for container %1$d
ro: Nu s-a putut citi „IP_ADDRESS” din configurare pentru containerul %1$d

en: Could not read 'NETIF' from config for container %1$d
ro: Nu s-a putut citi „NETIF” din configurare pentru containerul %1$d

en: Could not read 'OSTEMPLATE' from config for container %1$d
ro: Nu s-a putut citi „OSTEMPLATE” din configurare pentru containerul %1$d

en: Could not read 'VE_PRIVATE' from config for container %1$d
ro: Nu s-a putut citi „VE_PRIVATE” din configurare pentru containerul %1$d

en: Could not read a device name from the <name> element
ro: Nu s-a putut citi un nume de dispozitiv din elementul <name>

en: Could not read config for container %1$d
ro: Nu s-a putut citi configurația pentru containerul %1$d

en: Could not read container config
ro: Nu s-a putut citi configurația containerului

en: Could not read embedded param hash table
ro: Nu s-a putut citi tabelul hash al parametrilor încorporați

en: Could not read schemata file for group %1$s
ro: Nu s-a putut citi fișierul de scheme pentru grupul %1$s

en: Could not read schemata file for the default group
ro: Nu s-a putut citi fișierul de scheme pentru grupul implicit

en: Could not read type information
ro: Nu s-a putut citi informația despre tip

en: Could not resume domain: %1$s
ro: Nu s-a putut relua domeniul: %1$s

en: Could not retrieve 'bonding/arp_interval' for '%1$s'
ro: Nu s-a putut prelua „bonding/arp_interval” pentru „%1$s”

en: Could not retrieve 'bonding/arp_ip_target' for '%1$s'
ro: Nu s-a putut prelua „bonding/arp_ip_target” pentru „%1$s”

en: Could not retrieve 'bonding/arp_validate' for '%1$s'
ro: Nu s-a putut prelua „bonding/arp_validate” pentru „%1$s”

en: Could not retrieve 'bonding/downdelay' for '%1$s'
ro: Nu s-a putut prelua „bonding/downdelay” pentru „%1$s”

en: Could not retrieve 'bonding/miimon' for '%1$s'
ro: Nu s-a putut prelua „bonding/miimon” pentru „%1$s”

en: Could not retrieve 'bonding/mode' for '%1$s'
ro: Nu s-a putut prelua „bonding/mode” pentru „%1$s”

en: Could not retrieve 'bonding/updelay' for '%1$s'
ro: Nu s-a putut prelua „bonding/updelay” pentru „%1$s”

en: Could not retrieve 'bonding/use_carrier' for '%1$s'
ro: Nu s-a putut prelua „bonding/use_carrier” pentru „%1$s”

en: Could not retrieve 'bridge/forward_delay' for '%1$s'
ro: Nu s-a putut prelua „bridge/forward_delay” pentru „%1$s”

en: Could not retrieve 'bridge/stp_state' for '%1$s'
ro: Nu s-a putut prelua „bridge/stp_state” pentru „%1$s”

en: Could not retrieve NIC settings
ro: Nu s-a putut prelua configurația plăcii de rețea NIC

en: Could not retrieve default Msvm_DiskDrive object
ro: Nu s-a putut prelua obiectul implicit Msvm_DiskDrive

en: Could not retrieve pool information
ro: Nu s-a putut prelua informația despre fond

en: Could not retrieve resource pool
ro: Nu s-a putut prelua fondul de resurse

en: Could not retrieve screenshot
ro: Nu s-a putut prelua captura de ecran

en: Could not retrieve the AutoStartDefaults object
ro: Nu s-a putut prelua obiectul AutoStartDefaults

en: Could not retrieve virtual switch
ro: Nu s-a putut prelua comutatorul virtual

en: Could not revert to snapshot '%1$s': %2$s
ro: Nu s-a putut reveni la instantaneea „%1$s”: %2$s

en: Could not run '%1$s --print-info'. exitstatus: %2$d; stderr: %3$s
ro: Nu s-a putut executa «%1$s --print-info». Starea de ieșire: %2$d; stderr: %3$s

en: Could not run '%1$s --reconfigure'. exitstatus: %2$d; Check error log '%3$s' for details.
ro: Nu s-a putut executa «%1$s --reconfigure». Starea de ieșire: %2$d; verificați jurnalul de erori „%3$s” pentru detalii.

en: Could not run '%1$s' to create config files. exitstatus: %2$d;
    Error: %3$s
ro: Nu s-a putut executa «%1$s» pentru a crea fișierele de configurare. Starea de ieșire: %2$d;
    eroare: %3$s

en: Could not run '%1$s'. exitstatus: %2$d; Check error log '%3$s' for details.
ro: Nu s-a putut executa «%1$s». Starea de ieșire: %2$d; verificați jurnalul de erori „%3$s” pentru detalii.

en: Could not search in datastore '%1$s': %2$s
ro: Nu s-a putut căuta în depozitul de date „%1$s”: %2$s

en: Could not set UUID
ro: Nu s-a putut defini UUID-ul

en: Could not set disk quota
ro: Nu s-a putut stabili cota de disc

en: Could not set limit to %1$lld MHz, expecting positive value or -1 (unlimited)
ro: Nu s-a putut stabili limita la %1$lld MHz, se aștepta o valoare pozitivă sau -1 (nelimitat)

en: Could not set max-memory to %1$lu kilobytes: %2$s
ro: Nu s-a putut stabili maximul de memorie la %1$lu kiloocteți: %2$s

en: Could not set memory size
ro: Nu s-a putut stabili dimensiunea memoriei

en: Could not set memory to %1$lu kilobytes: %2$s
ro: Nu s-a putut stabili memoria la %1$lu kiloocteți: %2$s

en: Could not set namespace address for xmlNodeParam
ro: Nu s-a putut defini adresa spațiului de nume pentru xmlNodeParam

en: Could not set number of vCPUs
ro: Nu s-a putut defini numărul de vCPU-uri

en: Could not set number of virtual CPUs to %1$d: %2$s
ro: Nu s-a putut defini numărul de CPU virtuale la %1$d: %2$s

en: Could not set reservation to %1$lld MHz, expecting positive value
ro: Nu s-a putut configura rezervarea la %1$lld MHz, se aștepta o valoare pozitivă

en: Could not set shares to %1$d, expecting positive value or -1 (low), -2 (normal) or -3 (high)
ro: Nu s-au putut stabili nivelul de partajare pentru %1$d, se aștepta o valoare pozitivă sau -1 (scăzut), -2 (normal) sau -3 (ridicat)

en: Could not set the source dir for the filesystem
ro: Nu s-a putut defini directorul sursă pentru sistemul de fișiere

en: Could not set wsman namespace address for xmlNodeParam
ro: Nu s-a putut defini adresa spațiului de nume wsman pentru xmlNodeParam

en: Could not start 'nbdkit'. exitstatus: %1$d
ro: Nu s-a putut porni «nbdkit». Starea de ieșire: %1$d

en: Could not start 'virtiofsd'
ro: Nu s-a putut porni «virtiofsd»

en: Could not start domain: %1$s
ro: Nu s-a putut lansa domeniul: %1$s

en: Could not stat %1$s
ro: Nu s-a putut stabili starea %1$s

en: Could not suspend domain: %1$s
ro: Nu s-a putut suspenda domeniul: %1$s

en: Could not transfer data: %1$s (%2$d)
ro: Nu s-au putut transfera datele: %1$s (%2$d)

en: Could not translate keycode
ro: Nu s-a putut converti codul cheii

en: Could not verify disk address
ro: Nu s-a putut verifica adresa discului

en: Could not wait for transfer: %1$s (%2$d)
ro: Nu s-a putut aștepta transferul: %1$s (%2$d)

en: Could not wipe volume: %1$s
ro: Nu s-a putut curăța volumul: %1$s

en: Couldn't create lock file for device '%1$s' in path '%2$s'
ro: Nu s-a putut crea fișierul de blocare pentru dispozitivul „%1$s” în ruta „%2$s”

en: Couldn't read volume target path '%1$s'
ro: Nu s-a putut citi ruta țintă a volumului „%1$s”

en: Couldn't set link state on interface: %1$s
ro: Nu s-a putut defini starea legăturii pe interfața: %1$s

en: Couldn't write to lock file for device '%1$s' in path '%2$s'
ro: Nu s-a putut scrie în fișierul de blocare pentru dispozitivul „%1$s” în ruta „%2$s”

en: Cpu '%1$u' in node '%2$zu' is out of range of the provided bitmap
ro: Cpu-ul „%1$u” din nodul „%2$zu” se află în afara intervalului oferit de harta de biți

en: Crashed
ro: Prăbuşită

en: Crashloaded
ro: Datele prăbușirii au fost încărcate

en: Create a checkpoint from XML
ro: Creează un punct de control din XML

en: Create a checkpoint from XML for use in future incremental backups
ro: Creează un punct de control din XML pentru a fi utilizat în viitoarele copii de rezervă incrementale

en: Create a checkpoint from a set of args
ro: Creează un punct de control dintr-un set de argumente

en: Create a checkpoint from arguments for use in future incremental backups
ro: Creează un punct de control din argumente pentru a fi utilizat în viitoarele copii de rezervă incrementale

en: Create a device on the node.  Note that this command creates devices on the physical host that can then be assigned to a virtual machine.
ro: Creează un dispozitiv pe nod. Rețineți că această comandă creează dispozitive pe gazda fizică care pot fi apoi atribuite unei mașini virtuale.

en: Create a domain.
ro: Creează un domeniu.

en: Create a network port.
ro: Creează un port de rețea.

en: Create a network.
ro: Creează o rețea.

en: Create a new network filter binding.
ro: Creează o nouă legătură de filtru de rețea.

en: Create a pool.
ro: Creați un fond.

en: Create a restore point for interfaces settings
ro: Creează un punct de restaurare pentru configurările interfețelor

en: Create a snapshot (disk and RAM) from XML
ro: Creează o imagine instantanee (disc și RAM) din XML

en: Create a snapshot (disk and RAM) from arguments
ro: Creează o imagine instantanee (disc și RAM) din argumente

en: Create a snapshot from XML
ro: Creează o imagine instantanee din XML

en: Create a snapshot from a set of args
ro: Creează o imagine instantanee dintr-un set de argumente

en: Create a vol from an existing volume.
ro: Creează un volum de la un volum existent.

en: Create a vol.
ro: Creează un volum.

en: Create network filter binding
ro: Creează legătura filtrului de rețea

en: Create network port
ro: Creează portul de rețea

en: Create storage volume
ro: Creează volumul de stocare

en: Create the dir %1$s
ro: Creează directorul %1$s

en: Created
ro: Creat

en: Created bridge %1$s with attached device %2$s
ro: S-a creat puntea de acces %1$s cu dispozitivul atașat %2$s

en: Creating network filter binding requires authorization
ro: Crearea legăturii filtrului de rețea necesită autorizare

en: Creating network port configuration requires authorization
ro: Crearea configurației portului de rețea necesită autorizare

en: Creating non-file volumes is not supported
ro: Crearea volumelor care nu sunt fișiere nu este acceptată

en: Creating storage volume requires authorization
ro: Crearea volumului de stocare necesită autorizare

en: Creation Time
ro: Data creării

en: Creation of %1$s volumes is not supported
ro: Crearea volumelor %1$s nu este acceptată

en: Crypto device is missing alias
ro: Dispozitivul de criptare nu are alias

en: Current memory size too large
ro: Dimensiunea actuală a memoriei este prea mare

en: Current:
ro: Actuală:

en: Custom loader requires explicit %1$s configuration
ro: Încărcătorul personalizat necesită configurația explicită %1$s

en: D-Bus audio is not supported with this QEMU
ro: D-BUS Audio nu este acceptat cu acest QEMU

en: D-Bus p2p with an address is not supported
ro: p2p D-Bus cu o adresă nu este acceptat

en: DAC imagelabel couldn't be determined
ro: Eticheta imaginii DAC (imagelabel) nu a putut fi determinată

en: DAC seclabel couldn't be determined
ro: Eticheta de securitate DAC (seclabel) nu a putut fi determinată

en: DNS SRV port attribute not permitted without target for service '%1$s' in network '%2$s'
ro: Atributul portului DNS SRV nu este permis fără țintă pentru serviciul „%1$s” în rețeaua „%2$s”

en: DNS SRV priority attribute not permitted without target for service '%1$s' in network '%2$s'
ro: Atributul de prioritate DNS SRV nu este permis fără țintă pentru serviciul „%1$s” în rețeaua „%2$s”

en: DNS SRV records cannot be modified, only added or deleted
ro: Înregistrările DNS SRV nu pot fi modificate, ci doar adăugate sau șterse

en: DNS SRV weight attribute not permitted without target for service '%1$s' in network '%2$s'
ro: Atributul de pondere DNS SRV nu este permis fără țintă pentru serviciul „%1$s” în rețeaua „%2$s”

en: Data processed:
ro: Date procesate:

en: Data remaining:
ro: Date rămase:

en: Data total:
ro: Total date:

en: Datastore has unexpected type '%1$s'
ro: Depozitul de date are tipul neașteptat „%1$s”

en: Datastore path '%1$s' doesn't have expected format '[<datastore>] <path>'
ro: Ruta depozitului de date „%1$s” nu are formatul așteptat „[<depozit-date>] <ruta>”

en: Datastore path '%1$s' doesn't reference a file
ro: Ruta depozitului de date „%1$s” nu face trimitere la un fișier

en: DatastoreInfo has unexpected type
ro: DatastoreInfo are un tip neașteptat

en: Default paths:
ro: Rute implicite:

en: Define a domain.
ro: Definește un domeniu.

en: Define a new network filter or update an existing one.
ro: Definește un filtru de rețea nou sau actualizează unul existent.

en: Define a pool.
ro: Definește un fond.

en: Define or modify a device by an xml file on a node
ro: Definește sau modifică un dispozitiv prin intermediul unui fișier xml pe un nod

en: Define or modify a persistent physical host interface.
ro: Definește sau modifică o interfață fizică persistentă a gazdei.

en: Define or modify a persistent storage pool.
ro: Definește sau modifică un grup de stocare persistent.

en: Define or modify a persistent virtual network.
ro: Definește sau modifică o rețea virtuală persistentă.

en: Define or modify a secret.
ro: Definește sau modifică un secret.

en: Defined
ro: Definit(ă)

en: Defines or modifies a persistent device on the node that can be assigned to a domain. The device must be started before it can be assigned to a domain.
ro: Definește sau modifică un dispozitiv persistent pe nod care poate fi atribuit unui domeniu. Dispozitivul trebuie să fie pornit înainte de a putea fi atribuit unui domeniu.

en: Delete a domain checkpoint
ro: Șterge un punct de control al domeniului

en: Delete a domain snapshot
ro: Șterge o imagine instantanee a domeniului

en: Delete a given network filter binding.
ro: Șterge o legătură de filtru de rețea dată.

en: Delete a given pool.
ro: Șterge un fond specificat.

en: Delete a given vol.
ro: Ștergeți un volum specificat.

en: Delete an IOThread from the guest domain.
ro: Șterge un IOThread din domeniul invitat.

en: Delete domain
ro: Șterge domeniul

en: Delete interface
ro: Șterge interfața

en: Delete network
ro: Șterge rețeaua

en: Delete network filter
ro: Șterge filtrul de rețea

en: Delete network filter binding
ro: Șterge legătura filtrului de rețea

en: Delete network port
ro: Șterge portul de rețea

en: Delete node device
ro: Șterge dispozitivul nodului

en: Delete secret
ro: Șterge secretul

en: Delete storage pool
ro: Șterge fondul de stocare

en: Delete storage volume
ro: Șterge volumul de stocare

en: Delete the specified network port.
ro: Șterge portul de rețea specificat.

en: Deleted
ro: Șters

en: Deleting domain configuration requires authorization
ro: Ștergerea configurației domeniului necesită autorizare

en: Deleting interface configuration requires authorization
ro: Ștergerea configurației interfeței necesită autorizare

en: Deleting network configuration requires authorization
ro: Ștergerea configurației de rețea necesită autorizare

en: Deleting network filter binding requires authorization
ro: Ștergerea legăturii filtrului de rețea necesită autorizare

en: Deleting network filter configuration requires authorization
ro: Ștergerea configurației filtrului de rețea necesită autorizare

en: Deleting network port configuration requires authorization
ro: Ștergerea configurației portului de rețea necesită autorizare

en: Deleting node device driver requires authorization
ro: Ștergerea controlorului de dispozitiv al nodului necesită autorizare

en: Deleting secret configuration requires authorization
ro: Ștergerea configurației secrete necesită autorizare

en: Deleting storage pool configuration requires authorization
ro: Ștergerea configurației fondului de stocare necesită autorizare

en: Deleting storage volume requires authorization
ro: Ștergerea volumului de stocare necesită autorizare

en: Depending on whether run with or without options, the command fetches or redefines the existing active set of filters on daemon.
ro: În funcție de faptul că este executată cu sau fără opțiuni, comanda recuperează sau redefinește setul de filtre active existente pe demon.

en: Depending on whether run with or without options, the command fetches or redefines the existing active set of outputs on daemon.
ro: În funcție de faptul că este executată cu sau fără opțiuni, comanda extrage sau redefinește setul activ de ieșiri existent pe demon.

en: Descendants:
ro: Descendenți:

en: Destination libvirt does not support migration with extensible parameters
ro: Libvirt de destinație nu acceptă migrarea cu parametri extensibili

en: Destination libvirt does not support peer-to-peer migration protocol
ro: Libvirt de destinație nu acceptă protocolul de migrare peer-to-peer (p2p)

en: Destroy a device on the node.  Note that this command destroys devices on the physical host
ro: Distruge un dispozitiv de pe nod. Rețineți că această comandă distruge dispozitivele de pe gazda fizică

en: Destroyed
ro: Distrus

en: Destroyed node device '%1$s'
ro: Dispozitiv nod distrus „%1$s”

en: Detach device from an XML <file>
ro: Detașează dispozitivul dintr-un <fișier> XML

en: Detach device identified by the given alias from a domain
ro: Detașează dispozitivul identificat de numele de alias dat de pe un domeniu

en: Detach disk device.
ro: Detașează dispozitivul disc.

en: Detach network interface.
ro: Detașează interfața de rețea.

en: Detach node device
ro: Detașează dispozitivul nodului

en: Detach node device from its device driver before assigning to a domain.
ro: Detașează dispozitivul nodului de controlorul său de dispozitiv înainte de a-l atribui unui domeniu.

en: Detaching node device driver requires authorization
ro: Detașarea controlorului de dispozitiv al nodului necesită autorizare

en: Detect storage pools
ro: Detectează fondurile de stocare

en: Detecting storage pools requires authorization
ro: Detectarea fondurilor de stocare necesită autorizare

en: Device
ro: Dispozitiv

en: Device %1$s already exists
ro: Dispozitivul %1$s există deja

en: Device %1$s detached
ro: Dispozitiv %1$s detașat

en: Device %1$s is already in use
ro: Dispozitivul %1$s este deja în uz

en: Device %1$s is behind a switch lacking ACS and cannot be assigned
ro: Dispozitivul %1$s se află în spatele unui comutator care nu dispune de ACS și nu poate fi atribuit

en: Device %1$s is not a bridge
ro: Dispozitivul %1$s nu este o punte de acces

en: Device %1$s marked as autostarted
ro: Dispozitivul %1$s este marcat ca fiind pornit automat

en: Device %1$s not found: could not access %2$s
ro: Dispozitivul %1$s nu a fost găsit: nu s-a putut accesa %2$s

en: Device %1$s re-attached
ro: Dispozitivul %1$s reatașat

en: Device %1$s reset
ro: Dispozitivul %1$s reinițializit

en: Device %1$s started
ro: Dispozitivul %1$s pornit

en: Device %1$s un-attached from bridge %2$s
ro: Dispozitivul %1$s dezlegat de la puntea de acces %2$s

en: Device %1$s unmarked as autostarted
ro: Dispozitivul %1$s nemarcat ca pornit automat

en: Device '%1$s' already formatted using '%2$s'
ro: Dispozitivul „%1$s” este deja formatat folosind „%2$s”

en: Device '%1$s' is not active
ro: Dispozitivul „%1$s” nu este activ

en: Device '%1$s' is unrecognized, requires build
ro: Dispozitivul „%1$s” este nerecunoscut, necesită construirea

en: Device alias was not set for %1$s controller with index %2$d
ro: Aliasul dispozitivului nu a fost stabilit pentru controlorul %1$s cu indexul %2$d

en: Device alias was not set for PCI controller with index '%1$u' required for device at address '%2$s'
ro: Numele-alias al dispozitivului nu a fost definit pentru controlorul PCI cu indicele „%1$u” necesar pentru dispozitivul de la adresa „%2$s”

en: Device attached successfully
ro: Dispozitiv atașat cu succes

en: Device attached to bridge %1$s has no name
ro: Dispozitivul atașat la puntea de acces %1$s nu are nume

en: Device configuration is not compatible: Domain has no USB bus support
ro: Configurația dispozitivului nu este compatibilă: Domeniul nu are suport pentru magistrală USB

en: Device detach request sent successfully
ro: Cerere de detașare a dispozitivului trimisă cu succes

en: Device detached successfully
ro: Dispozitiv detașat cu succes

en: Device is already active
ro: Dispozitivul este deja activ

en: Device is not a fibre channel HBA
ro: Dispozitivul nu este un canal de fibră HBA

en: Device updated successfully
ro: Dispozitiv actualizat cu succes

en: Device: %1$s
ro: Dispozitiv: %1$s

en: Did not create EK and certificates since this requires privileged mode for a TPM 1.2
ro: Nu s-a creat EK și certificatele, deoarece acest lucru necesită modul privilegiat pentru un TPM 1.2

en: Did not find USB device %1$04x:%2$04x
ro: Nu s-a găsit dispozitivul USB %1$04x:%2$04x

en: Did not find USB device %1$04x:%2$04x bus:%3$u device:%4$u
ro: Nu s-a găsit dispozitivul USB %1$04x:%2$04x bus:%3$u dispozitiv:%4$u

en: Did not find USB device bus:%1$u device:%2$u
ro: Nu s-a găsit dispozitivul USB magistrală:%1$u dispozitiv:%2$u

en: Did not get all free page data for node %1$d
ro: Nu s-au obținut toate datele de pagină liberă pentru nodul %1$d

en: Different bind and connect parameters for udp character device is not supported.
ro: Parametrii diferiți de legătură (bind) și conectare (connect) pentru dispozitivul de caractere udp nu sunt acceptați.

en: Different inbound and outbound bandwidth is unsupported
ro: Lățimea de bandă diferită la intrare și la ieșire nu este acceptată

en: Dirty rate:
ro: Rata de încărcare a memoriei:

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Disallowing client %1$lld with uid %2$lld
ro: Interzicerea clientului %1$lld cu uid %2$lld

en: Disallowing client %1$llu with uid %2$llu
ro: Interzicerea clientului %1$llu cu uid %2$llu

en: Disconnected from %1$s due to I/O error
ro: Deconectat de la %1$s din cauza unei erori de In/Ieș

en: Disconnected from %1$s due to end of file
ro: Deconectat de la %1$s din cauza sfârșitului de fișier

en: Disconnected from %1$s due to keepalive timeout
ro: Deconectat de la %1$s din cauza expirării timpului de păstrare a legăturii (keepalive timeout)

en: Disk
ro: Disc

en: Disk address %1$d:%2$d:%3$d doesn't match target device '%4$s'
ro: Adresa discului %1$d:%2$d:%3$d nu corespunde dispozitivului țintă „%4$s”

en: Disk attached successfully
ro: Disc atașat cu succes

en: Disk cache mode %1$s is not supported
ro: Modul cache de disc %1$s nu este acceptat

en: Disk copy_on_read is not supported by vz driver.
ro: Funcția copy_on_read a discului nu este acceptată de controlorul vz.

en: Disk detached successfully
ro: Disc detașat cu succes

en: Disk device '%1$s' does not support snapshotting
ro: Dispozitivul de disc „%1$s” nu acceptă realizarea de instantanee

en: Disk discard_no_unref is not supported by vz driver.
ro: Funcția discard_no_unref a discului nu este acceptată de controlorul vz.

en: Disk iothread '%1$u' not defined in iothreadid
ro: Firul de intrare/ieșire (iothread) al discului „%1$u” nu este definit în iothreadid

en: Disk label already formatted using '%1$s'
ro: Eticheta discului a fost deja formatată folosind „%1$s”

en: Disk source %1$s must be a block device
ro: Sursa discului %1$s trebuie să fie un dispozitiv de blocuri

en: Disk source %1$s must be a character/block device
ro: Sursa discului %1$s trebuie să fie un dispozitiv de caractere/blocuri

en: Disks on SCSI controller %1$d have inconsistent controller models, cannot autodetect model
ro: Discurile de pe controlorul SCSI %1$d au modele de controlor inconsistente, nu se poate detecta automat modelul

en: Display per-CPU and total statistics about the domain's CPUs
ro: Afișează statistici per-CPU și totale despre CPU-urile domeniului

en: Display program help
ro: Afișează ajutorul programului

en: Display the system and also the daemon version information.
ro: Afișează informații despre versiunea sistemului și a demonului.

en: Display the system version information.
ro: Afișează informațiile despre versiunea sistemului.

en: Display version information
ro: Afișează informațiile despre versiune

en: Displays the node's total number of CPUs, the number of online CPUs and the list of online CPUs.
ro: Afișează numărul total de CPU-uri ale nodului, numărul de CPU-uri active și lista de CPU-uri active.

en: Distance value %1$d under node %2$zu is LOCAL_DISTANCE and should be set to 10
ro: Valoarea distanței %1$d sub nodul %2$zu este LOCAL_DISTANCE și ar trebui să fie stabilită la 10

en: Distance value of %1$d is not in valid range
ro: Valoarea distanței %1$d nu este în intervalul valid

en: Do not change process security label
ro: Nu modifică eticheta de securitate a procesului

en: Do not include features that block migration
ro: Nu include caracteristici care blochează migrarea

en: Domain %1$s didn't show up
ro: Domeniul %1$s nu a fost afișat

en: Domain '%1$d' has to be running because libxenlight will suspend it
ro: Domeniul „%1$d” trebuie să fie în funcțiune deoarece libxenlight îl va suspenda

en: Domain '%1$s' XML configuration edited.
ro: Configurația XML a domeniului „%1$s” a fost editată.

en: Domain '%1$s' XML configuration not changed.
ro: Configurația XML a domeniului „%1$s” nu a fost modificată.

en: Domain '%1$s' attached to pid %2$u
ro: Domeniul „%1$s” atașat la pid %2$u

en: Domain '%1$s' could not be suspended
ro: Domeniul „%1$s” nu a putut fi suspendat

en: Domain '%1$s' could not be woken up
ro: Domeniul „%1$s” nu a putut fi activat

en: Domain '%1$s' created from %2$s
ro: Domeniul „%1$s” creat din %2$s

en: Domain '%1$s' defined from %2$s
ro: Domeniul „%1$s” definit de %2$s

en: Domain '%1$s' destroyed
ro: Domeniul „%1$s” distrus

en: Domain '%1$s' has been undefined
ro: Definiția domeniului „%1$s” a fost anulată

en: Domain '%1$s' has no manage save image; removal skipped
ro: Domeniul „%1$s” nu gestionează salvarea imaginii; eliminarea a fost ignorată

en: Domain '%1$s' is already running
ro: Domeniul „%1$s” rulează deja

en: Domain '%1$s' is being rebooted
ro: Domeniul „%1$s” este în curs de repornire

en: Domain '%1$s' is being shutdown
ro: Domeniul „%1$s” este în curs de închidere

en: Domain '%1$s' marked as autostarted
ro: Domeniul „%1$s” marcat ca autopornit

en: Domain '%1$s' resumed
ro: Domeniul „%1$s” a fost reluat

en: Domain '%1$s' started
ro: Domeniul „%1$s” a pornit

en: Domain '%1$s' successfully suspended
ro: Domeniul „%1$s” a fost suspendat cu succes

en: Domain '%1$s' successfully woken up
ro: Domeniul „%1$s” a fost activat cu succes

en: Domain '%1$s' suspended
ro: Domeniul „%1$s” suspendat

en: Domain '%1$s' sysinfo are not available
ro: Informațiile de sistem (sysinfo) ale domeniului „%1$s” nu sunt disponibile

en: Domain '%1$s' unmarked as autostarted
ro: Domeniul „%1$s” nemarcat ca autopornit

en: Domain '%1$s' was reset
ro: Domeniul „%1$s” a fost reinițializat

en: Domain Events
ro: Evenimente de domeniu

en: Domain UUID is malformed or empty
ro: UUID-ul domeniului este greșit format sau gol

en: Domain XML doesn't contain any disks, cannot deduce datastore and path for VMX file
ro: XML-ul domeniului nu conține niciun disc, nu poate deduce depozitul de date și ruta pentru fișierul VMX

en: Domain XML doesn't contain any file-based harddisks, cannot deduce datastore and path for VMX file
ro: XML-ul domeniului nu conține niciun disc dur bazat pe fișier, nu poate deduce depozitul de date și ruta pentru fișierul VMX

en: Domain already contains a device with the same address
ro: Domeniul conține deja un dispozitiv cu aceeași adresă

en: Domain already contains a disk with that address
ro: Domeniul conține deja un disc cu această adresă

en: Domain already exists with UUID '%1$s'
ro: Domeniul există deja cu UUID „%1$s”

en: Domain already exists, editing existing domains is not supported yet
ro: Domeniul există deja, editarea domeniilor existente nu este încă acceptată

en: Domain autodestroy not supported for embedded drivers yet
ro: Autodistrugerea domeniului nu este încă acceptată pentru controlorii încorporați

en: Domain autodestroy requires a connection handle
ro: Autodistrugerea domeniului necesită un gestionar de conexiune

en: Domain backup job id not found
ro: ID-ul sarcinii de copie de rezervă a domeniului nu a fost găsit

en: Domain backup job id not found: %1$s
ro: ID-ul lucrării de backup a domeniului nu a fost găsit: %1$s

en: Domain checkpoint %1$s children deleted
ro: Punctele de control copil ale domeniului %1$s au fost șterse

en: Domain checkpoint %1$s created
ro: Punctul de control al domeniului %1$s a fost creat

en: Domain checkpoint %1$s created from '%2$s'
ro: Punctul de control al domeniului %1$s creat din „%2$s”

en: Domain checkpoint %1$s deleted
ro: Punctul de control al domeniului %1$s este șters

en: Domain checkpoint not found
ro: Punctul de control al domeniului nu a fost găsit

en: Domain checkpoint not found: %1$s
ro: Punctul de control al domeniului nu a fost găsit: %1$s

en: Domain description not changed
ro: Descrierea domeniului nu a fost modificată

en: Domain description updated successfully
ro: Descrierea domeniului actualizată cu succes

en: Domain does not have suspend support
ro: Domeniul nu are suport pentru suspendare

en: Domain has %1$zd interfaces. Please specify which one to detach using --mac
ro: Domeniul are %1$zd interfețe. Vă rugăm să specificați care dintre ele să fie detașată folosind opțiunea „--mac”

en: Domain has multiple interfaces matching MAC address %1$s. You must use detach-device and specify the device pci address to remove it.
ro: Domeniul are interfețe multiple care corespund adresei MAC %1$s. Trebuie să utilizați «detach-device» și să specificați adresa pci a dispozitivului pentru a-l elimina.

en: Domain has no current snapshot
ro: Domeniul nu are o imagine instantanee actuală

en: Domain has no managed save image
ro: Domeniul nu are o imagine de salvare gestionată

en: Domain hostdev device
ro: Dispozitivul hostdev al domeniului

en: Domain information of managed save state file in XML
ro: Informații de domeniu ale fișierului de stare de salvare gestionate în XML

en: Domain init control
ro: Controlul inițializării domeniului

en: Domain interface
ro: Interfața domeniului

en: Domain is already active
ro: Domeniul este deja activ

en: Domain is already active or is in state transition
ro: Domeniul este deja activ sau este în starea de tranziție

en: Domain is already running
ro: Domeniul rulează deja

en: Domain is not active
ro: Domeniul nu este activ

en: Domain is not active or in state transition
ro: Domeniul nu este activ sau în starea de tranziție

en: Domain is not active or is in state transition
ro: Domeniul nu este activ sau este în starea de tranziție

en: Domain is not paused
ro: Domeniul nu este pus în pauză

en: Domain is not powered off
ro: Domeniul nu este deconectat

en: Domain is not powered on
ro: Domeniul nu este conectat

en: Domain is not running
ro: Domeniul nu rulează

en: Domain is not suspended
ro: Domeniul nu este suspendat

en: Domain is not suspended or powered off
ro: Domeniul nu este suspendat sau deconectat

en: Domain name contains invalid escape sequence
ro: Numele de domeniu conține o secvență de eludare nevalidă

en: Domain not found
ro: Domeniul nu a fost găsit

en: Domain not found: %1$s
ro: Domeniul nu a fost găsit: %1$s

en: Domain requires KVM, but it is not available. Check that virtualization is enabled in the host BIOS, and host configuration is setup to load the kvm modules.
ro: Domeniul necesită KVM, dar acesta nu este disponibil. Verificați dacă virtualizarea este activată în BIOS-ul gazdei, iar configurația gazdei este configurată pentru a încărca modulele kvm.

en: Domain requires MSHV device, but it is not available. Check that virtualization is enabled in the host BIOS, and host configuration is setup to load the mshv modules.
ro: Domeniul necesită un dispozitiv MSHV, dar acesta nu este disponibil. Verificați dacă virtualizarea este activată în BIOS-ul gazdei, iar configurația gazdei este configurată pentru a încărca modulele mshv.

en: Domain requires at least 1 vCPU
ro: Domeniul necesită cel puțin 1 vCPU

en: Domain restored from %1$s
ro: Domeniu restaurat din %1$s

en: Domain should have at least one disk defined
ro: Domeniul trebuie să aibă cel puțin un disc definit

en: Domain snapshot %1$s children deleted
ro: Instantanee de domeniu %1$s copii șterși

en: Domain snapshot %1$s created
ro: Instantanee de domeniu %1$s creată

en: Domain snapshot %1$s created from '%2$s'
ro: Instantanee de domeniu %1$s creată din „%2$s”

en: Domain snapshot %1$s deleted
ro: Instantanee de domeniu %1$s ștearsă

en: Domain snapshot %1$s reverted
ro: Instantanee de domeniu %1$s restaurată

en: Domain snapshot not found
ro: Instantanea domeniului nu a fost găsită

en: Domain snapshot not found: %1$s
ro: Instantanea domeniului nu a fost găsită: %1$s

en: Domain title can't contain newlines
ro: Titlul domeniului nu poate conține linii noi

en: Domain title not changed
ro: Titlul domeniului nu a fost modificat

en: Domain title updated successfully
ro: Titlul domeniului a fost actualizat cu succes

en: Domain-0 cannot be migrated
ro: Domeniul-0 nu poate fi migrat

en: Domain-0 does not support requested operation
ro: Domeniul-0 nu acceptă operația solicitată

en: Domain:
ro: Domeniu:

en: Done.
ro: Gata.

en: Download length is too large
ro: Lungimea descărcării este prea mare

en: Download volume contents to a file
ro: Descarcă conținutul volumului într-un fișier

en: Downtime w/o network:
ro: Timp de nefuncționare fără rețea:

en: Driver %1$s cannot be used in embedded mode
ro: Controlorul %1$s nu poate fi utilizat în modul încorporat

en: Driver does not support embedded mode
ro: Controlorul nu acceptă modul încorporat

en: Driver does not support setting multiple IP addresses
ro: Controlorul nu acceptă definirea mai multor adrese IP

en: Driver state initialization failed
ro: Inițializarea stării controlorului a eșuat

en: Dump
ro: Transferă

en: Dump XML for a domain checkpoint
ro: Transferă XML pentru un punct de control al domeniului

en: Dump XML for a domain snapshot
ro: Transferă XML pentru o imagine instantanee a domeniului

en: Dump XML for an ongoing domain block backup job
ro: Transferă XML pentru o operație de copie de rezervă a blocului de domeniu în curs

en: Dump XML of domain information for a managed save state file to stdout.
ro: Transferă XML de informații despre domeniu pentru un fișier de stare de salvare gestionat către ieșirea standard.

en: Dump XML of domain information for a saved state file to stdout.
ro: Transferă XML de informații de domeniu pentru un fișier de stare salvat către ieșirea standard.

en: Dump domain
ro: Transferă domeniul

en: Dump failed
ro: Transferarea a eșuat

en: Dumping domain corefile requires authorization
ro: Transferarea fișierului de bază al domeniului necesită autorizare

en: Duplicate NUMA cell info for cell id '%1$u'
ro: Informații de celulă NUMA duplicate pentru celula cu id-ul „%1$u”

en: Duplicate USB address bus %1$u port %2$s
ro: Adresă USB duplicată magistrală %1$u port %2$s

en: Duplicate USB controllers with index %1$u
ro: Controlori USB duplicați cu indexul %1$u

en: Duplicate USB hub on bus %1$u port %2$s
ro: Hub USB duplicat pe magistrala %1$u port %2$s

en: Duplicate block info for '%1$s'
ro: Informații duplicate pentru blocul „%1$s”

en: Duplicate cache type in resctrl for level %1$u
ro: Tip de cache duplicat în resctrl pentru nivelul %1$u

en: Duplicate hash table key '%1$s'
ro: Cheie duplicată a tabelului de sume de control (hash) „%1$s

en: Duplicate info for NUMA latencies
ro: Informații duplicate pentru latențele NUMA

en: Duplicate security driver %1$s
ro: Controlor de securitate duplicat %1$s

en: Duration not supported. Use 0 for now
ro: Durata nu este acceptată. Utilizați 0 pentru moment

en: EOF notify callback must be supplied
ro: Trebuie furnizată reapelarea de notificare EOF

en: EOF on stdin
ro: EOF la stdin

en: EOF on stdout
ro: EOF la stdout

en: Echo back arguments, possibly with quoting. Used for internal testing.
ro: Redă argumentele, eventual cu punerea lor între ghilimele. Utilizat pentru teste interne.

en: Edit the XML configuration for a domain.
ro: Editează configurația XML pentru un domeniu.

en: Edit the XML configuration for a network filter.
ro: Editează configurația XML pentru un filtru de rețea.

en: Edit the XML configuration for a network.
ro: Editează configurația XML pentru o rețea.

en: Edit the XML configuration for a physical host interface.
ro: Editează configurația XML pentru o interfață de gazdă fizică.

en: Edit the XML configuration for a storage pool.
ro: Editează configurația XML pentru un fond de stocare.

en: Edit the domain XML associated with a saved state file
ro: Editează XML de domeniu asociat cu un fișier de stare salvat

en: Edit the domain XML associated with the managed save state file
ro: Editează XML de domeniu asociat cu fișierul de stare de salvare gestionat

en: Edit the domain checkpoint XML for a named checkpoint
ro: Editează XML-ul punctului de control al domeniului pentru un punct de control numit

en: Edit the domain snapshot XML for a named snapshot
ro: Editează XML-ul instantaneei de domeniu pentru o instantanee numită

en: Either 'name' or 'parent' must be specified for the 'scsi_host' adapter
ro: Fie „name”, fie „parent” trebuie specificate pentru adaptorul „scsi_host

en: Either --%1$s or --%2$s must be provided
ro: Trebuie furnizate fie „--%1$s”, fie „--%2$s”

en: Eject the media
ro: Ejectează suportul media

en: Element 'memnode' is invalid without any guest NUMA cells
ro: Elementul „memnode” nu este valid fără celule NUMA invitate

en: Empty cpu list for pinning
ro: Listă de CPU goală pentru fixare

en: Empty iothread cpumap list for pinning
ro: Listă de cpumap iothread goală pentru fixare

en: Empty prefix name for resctrl monitor
ro: Nume de prefix gol pentru monitorul resctrl

en: Empty response during %1$s
ro: Răspuns gol în timpul %1$s

en: Emulator '%1$s' does not support arch '%2$s'
ro: Emulatorul „%1$s” nu acceptă arhitectura „%2$s”

en: Emulator '%1$s' does not support machine type '%2$s'
ro: Emulatorul „%1$s” nu acceptă tipul de mașină „%2$s”

en: Emulator '%1$s' does not support os type '%2$s'
ro: Emulatorul „%1$s” nu acceptă tipul de SO „%2$s”

en: Emulator '%1$s' does not support virt type '%2$s'
ro: Emulatorul „%1$s” nu acceptă tipul de virtualizare „%2$s”

en: Enabled
ro: Activat

en: End of file from agent socket
ro: Sfârșit de fișier de la soclul agentului

en: End of file from qemu monitor (vm='%1$s')
ro: Sfârșit de fișier din monitorul qemu (vm='%1$s')

en: End of file while reading data
ro: Sfârșit de fișier în timpul citirii datelor

en: End of file while reading data: %1$s
ro: Sfârșit de fișier în timpul citirii datelor: %1$s

en: End of file while writing data
ro: Sfârșit de fișier în timpul scrierii datelor

en: Ensure data previously on a volume is not accessible to future reads
ro: Se asigură că datele aflate anterior pe un volum nu sunt accesibile citirilor viitoare

en: Enter %1$s's password for %2$s
ro: Introduceți parola lui %1$s pentru %2$s

en: Enter new value for secret:
ro: Introduceți noua valoare pentru secret:

en: Enter username for %1$s
ro: Introduceți numele de utilizator pentru %1$s

en: Enter username for %1$s [%2$s]
ro: Introduceți numele de utilizator pentru %1$s [%2$s]

en: Ephemeral secrets are loaded
ro: Secretele efemere sunt încărcate

en: Error adding route to %1$s
ro: Eroare la adăugarea rutei către %1$s

en: Error checking for disk label, failed to get disk partition information
ro: Eroare la verificarea etichetei discului, nu s-a reușit să se obțină informații despre partiția discului

en: Error creating initial configuration
ro: Eroare la crearea configurației inițiale

en: Error from child process creating '%1$s'
ro: Eroare de la procesul copil care creează „%1$s”

en: Error from child process opening '%1$s'
ro: Eroare de la procesul copil care deschide „%1$s”

en: Error getting 'total-bytes' in reply of guest-get-fsinfo
ro: Eroare în obținerea „total-bytes” (numărul total de octeți) în răspunsul guest-get-fsinfo

en: Error getting 'used-bytes' in reply of guest-get-fsinfo
ro: Eroare în obținerea „used-bytes” (numărul de octeți utilizați) în răspunsul guest-get-fsinfo

en: Error getting physical function's '%1$s' virtual_functions
ro: Eroare în obținerea funcției fizice „%1$s” virtual_functions

en: Error in xmlAddPrevSibling
ro: Eroare în xmlAddPrevSibling

en: Error in xmlNewProp
ro: Eroare în xmlNewProp

en: Error message:
ro: Mesaj de eroare:

en: Error notify callback must be supplied
ro: Reapelarea de notificare a erorii trebuie să fie furnizată

en: Error opening file %1$s
ro: Eroare la deschiderea fișierului %1$s

en: Error reading secret: %1$s
ro: Eroare la citirea secretului: %1$s

en: Error removing IP address from %1$s
ro: Eroare la eliminarea adresei IP din %1$s

en: Error while building firewall
ro: Eroare în timpul construirii paravanului de protecție

en: Error while building firewall: %1$s
ro: Eroare în timpul construirii paravanului de protecție: %1$s

en: Error while closing medium, rc=%1$08x
ro: Eroare la închiderea mediului, rc=%1$08x

en: Error while creating diff storage, rc=%1$08x
ro: Eroare în timpul creării stocării diff, rc=%1$08x

en: Error while processing agent IO
ro: Eroare în timpul procesării agentului de In/Ieș

en: Error while processing command's IO
ro: Eroare în timpul procesării In/Ieș comenzii

en: Error while processing monitor IO (vm='%1$s')
ro: Eroare în timpul procesării In/Ieș monitorului (vm='%1$s')

en: Error while reading /proc/cgroups
ro: Eroare în timpul citirii „/proc/cgroups”

en: Error while reading the domain name
ro: Eroare la citirea numelui de domeniu

en: Error while removing hostonly network interface, rc=%1$08x
ro: Eroare la eliminarea interfeței de rețea exclusiv gazdă „ hostonly”, rc=%1$08x

en: Escape character is %1$s
ro: Caracterul de eludare este %1$s

en: Ethernet controller index %1$d out of [0..%2$d] range
ro: Indicele controlorului Ethernet %1$d este în afara intervalului [0..%2$d]

en: Event thread is already running
ro: Firul evenimentului rulează deja

en: Event wakeup
ro: Eveniment de trezire

en: Exactly one 'cell' element per guest NUMA cell allowed, non-contiguous ranges or ranges not starting from 0 are not allowed
ro: Este permis exact un element „cell” per celula NUMA invitată, nu sunt permise intervale necontigue sau intervale care nu încep de la 0

en: Exceeded max iface limit %1$d
ro: S-a depășit limita maximă de iface %1$d

en: Executing new processes is not supported on Win32 platform
ro: Executarea proceselor noi nu este acceptată pe platforma Win32

en: Existing device %1$s has no type
ro: Dispozitivul existent %1$s nu are niciun tip

en: Existing device %1$s is already a bridge
ro: Dispozitivul existent %1$s este deja o punte

en: Exit after timeout period
ro: Ieșire după perioada de așteptare

en: Expected a /dev path for '%1$s'
ro: Se aștepta o rută „/dev” pentru „%1$s”

en: Expected an interface of type 'network' not '%1$s'
ro: Se aștepta o interfață de tip „rețea” nu „%1$s”

en: Expected at least one file descriptor
ro: Se aștepta cel puțin un descriptor de fișier

en: Expected caps for '%1$s' but saw '%2$s'
ro: Se așteptau capacități pentru „%1$s”, dar s-au găsit „%2$s”

en: Expected downtime:
ro: Timpul de inactivitate preconizat:

en: Expected exactly 1 host for the storage pool
ro: Se așteaptă exact O gazdă pentru grupul de stocare

en: Expecting %1$d FD names but got %2$u
ro: Se așteptau %1$d nume FD, dar s-au primit %2$u

en: Expecting '%1$s' to be a %2$s host but found a %3$s host
ro: Se aștepta ca „%1$s” să fie o gazdă %2$s, dar s-a găsit o gazdă %3$s

en: Expecting VI API type 'HostAgent' or 'VirtualCenter' but found '%1$s'
ro: Se aștepta tipul API VI „HostAgent” sau „VirtualCenter”, dar s-a găsit „%1$s”

en: Expecting VMX entry '%1$s' to be 'ata-hardDisk' or 'disk' but found '%2$s'
ro: Se aștepta ca intrarea VMX „%1$s” să fie „ata-hardDisk” sau „disk”, dar s-a găsit „%2$s”

en: Expecting VMX entry '%1$s' to be 'buslogic' or 'lsilogic' or 'lsisas1068' or 'pvscsi' but found '%2$s'
ro: Se aștepta ca intrarea VMX „%1$s” să fie „buslogic” sau „lsilogic” sau „lsisas1068” sau „pvscsi”, dar s-a găsit „%2$s”

en: Expecting VMX entry '%1$s' to be 'cdrom-image' but found '%2$s'
ro: Se aștepta ca intrarea VMX „%1$s” să fie „cdrom-image”, dar s-a găsit „%2$s”

en: Expecting VMX entry '%1$s' to be 'device' or 'file' but found '%2$s'
ro: Se aștepta ca intrarea VMX „%1$s” să fie „device” sau „file”, dar s-a găsit „%2$s”

en: Expecting VMX entry '%1$s' to be 'device', 'file' or 'pipe' or 'network' but found '%2$s'
ro: Se aștepta ca intrarea VMX „%1$s” să fie „device”, „file” sau „pipe”, sau „network”, dar s-a găsit „%2$s”

en: Expecting VMX entry '%1$s' to be 'generated' or 'static' or 'vpx' but found '%2$s'
ro: Se aștepta ca intrarea VMX „%1$s” să fie „generated” sau „static” sau „vpx”, dar s-a găsit „%2$s”

en: Expecting VMX entry '%1$s' to be 'scsi-hardDisk' or 'disk' but found '%2$s'
ro: Se aștepta ca intrarea VMX „%1$s” să fie „scsi-hardDisk” sau „disk”, dar s-a găsit „%2$s”

en: Expecting VMX entry '%1$s' to be 'server' or 'client' but found '%2$s'
ro: Se aștepta ca intrarea VMX „%1$s” să fie „server” sau „client”, dar s-a găsit „%2$s”

en: Expecting VMX entry '%1$s' to be 'vlance' or 'vmxnet' or 'vmxnet3' or 'e1000' or 'e1000e' but found '%2$s'
ro: Se aștepta ca intrarea VMX „%1$s” să fie „vlance” sau „vmxnet”, sau „vmxnet3”, sau „e1000”, sau „e1000e”, dar s-a găsit „%2$s”

en: Expecting VMX entry '%1$s' to be MAC address but found '%2$s'
ro: Se aștepta ca intrarea VMX „%1$s” să fie adresa MAC, dar s-a găsit „%2$s”

en: Expecting VMX entry 'config.version' to be 8 but found %1$lld
ro: Se aștepta ca intrarea VMX „config.version” să fie 8, dar s-a găsit %1$lld

en: Expecting VMX entry 'memsize' to be an unsigned integer (multiple of 4) but found %1$lld
ro: Se aștepta ca intrarea VMX „memsize” să fie un număr întreg fără semn (multiplu de 4), dar s-a găsit %1$lld

en: Expecting VMX entry 'numvcpus' to be an unsigned integer greater than 0 but found %1$lld
ro: Se aștepta ca intrarea VMX „numvcpus” să fie un număr întreg fără semn mai mare decât 0, dar s-a găsit %1$lld

en: Expecting VMX entry 'sched.cpu.affinity' to be a comma separated list of unsigned integers but found '%1$s'
ro: Se aștepta ca intrarea VMX „sched.cpu.affinity” să fie o listă de numere întregi fără semn separate prin virgule, dar s-a găsit „%1$s”

en: Expecting VMX entry 'sched.cpu.affinity' to contain at least as many values as 'numvcpus' (%1$lld) but found only %2$u value(s)
ro: Se aștepta ca intrarea VMX „sched.cpu.affinity” să conțină cel puțin la fel de multe valori ca „numvcpus” (%1$lld), dar s-a(u) găsit doar %2$u valoare(valori)

en: Expecting VMX entry 'sched.cpu.shares' to be an unsigned integer or 'low', 'normal' or 'high' but found '%1$s'
ro: Se aștepta ca intrarea VMX „sched.cpu.shares” să fie un număr întreg fără semn sau „low”, „normal” sau „high”, dar s-a găsit „%1$s”

en: Expecting VMX entry 'virtualHW.version' to be 4 or higher but found %1$lld
ro: Se așteaptă ca intrarea VMX „virtualHW.version” să fie 4 sau mai mare, dar s-a găsit %1$lld

en: Expecting domain XML CPU mode 'custom' but found '%1$s'
ro: Se aștepta modul CPU XML al domeniului „custom”, dar s-a găsit „%1$s”

en: Expecting domain XML CPU sockets per core as %1$d but found %2$d
ro: Se aștepta ca numărul de socluri CPU per nucleu din domeniul XML să fie %1$d, dar s-a găsit %2$d

en: Expecting domain XML attribute 'arch' of entry 'os/type' to be 'i686' or 'x86_64' but found '%1$s'
ro: Se aștepta ca atributul „arch” al intrării „os/type” din domeniu XML să fie „i686” sau „x86_64”, dar s-a găsit „%1$s”

en: Expecting domain XML attribute 'cpuset' of entry 'vcpu' to contain at least %1$d CPU(s)
ro: Se aștepta ca atributul „cpuset” al intrării „vcpu” din domeniul XML să conțină cel puțin %1$d CPU(s)

en: Expecting domain XML attribute 'dev' of entry 'devices/disk/target' to start with 'fd'
ro: Se așteaptă ca atributul „dev” din intrarea „devices/disk/target” al domeniului XML să înceapă cu „fd”

en: Expecting domain XML attribute 'dev' of entry 'devices/disk/target' to start with 'hd'
ro: Se așteaptă ca atributul „dev” din intrarea „devices/disk/target” al domeniului XML să înceapă cu „hd”

en: Expecting domain XML attribute 'dev' of entry 'devices/disk/target' to start with 'sd'
ro: Se așteaptă ca atributul „dev” din intrarea „devices/disk/target” al domeniului XML să înceapă cu „sd”

en: Expecting domain XML attribute 'model' of entry 'controller' to be 'buslogic' or 'lsilogic' or 'lsisas1068' or 'vmpvscsi' but found '%1$s'
ro: Se aștepta ca atributul „model” al intrării „controller” al domeniului XML să fie „buslogic” sau „lsilogic” sau „lsisas1068” sau „vmpvscsi”, dar s-a găsit „%1$s”

en: Expecting domain XML entry 'devices/interface/model' to be 'vlance' or 'vmxnet' or 'vmxnet2' or 'vmxnet3' or 'e1000' or 'e1000e' but found '%1$s'
ro: Se aștepta ca intrarea„devices/interface/model” a domeniului în XML să fie „vlance” sau „vmxnet” sau „vmxnet2” sau „vmxnet3” sau „e1000” sau „e1000e”, dar s-a găsit „%1$s”

en: Expecting domain XML entry 'vcpu' to be greater than 0
ro: Se aștepta ca intrarea „vcpu” din domeniul în XML să fie mai mare decât 0

en: Expecting product 'gsx' or 'esx' or 'embeddedEsx' or 'vpx' but found '%1$s'
ro: Se aștepta produsul „gsx” sau „esx” sau „embeddedEsx” sau „vpx”, dar s-a găsit „%1$s”

en: Expecting source '%1$s' of first file-based harddisk to be a VMDK image
ro: Se aștepta ca sursa „%1$s” a primului disc dur bazat pe fișiere să fie o imagine VMDK

en: Expecting type '%1$s' but found '%2$s'
ro: Se aștepta tipul „%1$s”, dar s-a găsit „%2$s”

en: Expecting type to begin with 'ArrayOf' but found '%1$s'
ro: Se aștepta ca tipul să înceapă cu „ArrayOf”, dar s-a găsit „%1$s”

en: Expecting virt type to be '%1$s' but found '%2$s'
ro: Se aștepta ca tipul de virtualizare să fie „%1$s”, dar s-a găsit „%2$s”

en: Expiry Time
ro: Data expirării

en: Explicit destination hostname is required for TLS migration over UNIX socket
ro: Numele explicit al gazdei de destinație este necesar pentru migrarea TLS pe soclu UNIX

en: Extended attributes are not supported on this system
ro: Atributele extinse nu sunt acceptate pe acest sistem

en: Extra data in disabled network '%1$s'
ro: Date suplimentare în rețeaua dezactivată „%1$s”

en: Extract the checkpoint's parent, if any
ro: Extrage părintele punctului de control, dacă există

en: Extract the snapshot's parent, if any
ro: Extrageți părintele instantaneei, dacă există

en: FAIL
ro: EȘEC

en: FDC bus index %1$d out of [0] range
ro: Indicele magistralei FDC %1$d este în afara intervalului [0]

en: FDC controller index %1$d out of [0] range
ro: Indicele controlorului FDC %1$d este în afara intervalului [0]

en: FDC unit index %1$d out of [0..1] range
ro: Indicele unității FDC %1$d este în afara intervalului [0..1]

en: Fail to create socket for incoming migration
ro: Eșec la crearea soclului pentru migrarea recepționată

en: Failed
ro: Eșuare

en: Failed disable mount propagation out of the root filesystem
ro: Propagarea dezactivării montării din sistemul de fișiere rădăcină a eșuat

en: Failed new node mode for target '%1$s'
ro: Modul nod nou pentru ținta „%1$s” a eșuat

en: Failed set TLS x509 credentials: %1$s
ro: Definirea acreditărilor TLS x509 a eșuat: %1$s

en: Failed testunitready: %1$s
ro: testunitready eșuat: %1$s

en: Failed to accept migration connection
ro: Acceptarea conexiunii de migrare a eșuat

en: Failed to access '%1$s'
ro: Accesul la „%1$s” a eșuat

en: Failed to acquire inhibitor: %1$s
ro: Preluarea inhibitorului a eșuat: %1$s

en: Failed to acquire lock
ro: Obținerea blocării a eșuat

en: Failed to acquire lock: %1$s
ro: Obținerea blocării a eșuat: %1$s

en: Failed to acquire pid file '%1$s'
ro: Obținerea fișierului pid „%1$s” a eșuat

en: Failed to add IP address %1$s to IP address cache for interface %2$s
ro: Adăugarea adresei IP %1$s în memoria cache de adrese IP pentru interfața %2$s a eșuat

en: Failed to add IP address %1$s/%2$d%3$s%4$s%5$s%6$s to %7$s
ro: Adăugarea adresei IP %1$s/%2$d%3$s%4$s%5$s%6$s la %7$s a eșuat

en: Failed to add PCI device %1$s to the inactive list
ro: Adăugarea dispozitivului PCI %1$s la lista de dispozitive inactive a eșuat

en: Failed to add capability %1$s: %2$d
ro: Adăugarea capabilității %1$s a eșuat: %2$d

en: Failed to add driver '%1$s' to driver_override interface of PCI device '%2$s'
ro: Adăugarea controlorului „%1$s” la interfața driver_override a dispozitivului PCI „%2$s” a eșuat

en: Failed to add netlink event handle watch
ro: Adăugarea monitorului de gestionare a evenimentului netlink a eșuat

en: Failed to add signal handle watch
ro: Adăugarea monitorului de gestionare a semnalului a eșuat

en: Failed to add storage controller (name: %1$s, busType: %2$d)
ro: Adăugarea controlorului de stocare a eșuat (nume: %1$s, tip de magistrală: %2$d)

en: Failed to allocate AF_VSOCK socket
ro: Alocarea soclului AF_VSOCK a eșuat

en: Failed to allocate PCI device list: %1$s
ro: Alocarea listei de dispozitive PCI a eșuat: %1$s

en: Failed to allocate XML buffer
ro: Alocarea memoriei tampon pentru XML a eșuat

en: Failed to allocate tty
ro: Alocarea terminalului tty a eșuat

en: Failed to apply capabilities: %1$d
ro: Aplicarea capacităților a eșuat: %1$d

en: Failed to apply firewall command '%1$s': %2$s
ro: Aplicarea comenzii paravanului de protecție „%1$s” a eșuat: %2$s

en: Failed to attach device from %1$s
ro: Atașarea dispozitivului de la %1$s a eșuat

en: Failed to attach disk
ro: Atașarea discului a eșuat

en: Failed to attach interface
ro: Atașarea interfeței a eșuat

en: Failed to attach to pid %1$u
ro: Atașarea la pid %1$u a eșuat

en: Failed to authenticate as 'none': %1$s
ro: Autentificarea ca „none” a eșuat: %1$s

en: Failed to autostart VM '%1$s': %2$s
ro: Autopornirea MV „%1$s” a eșuat: %2$s

en: Failed to autostart storage pool '%1$s': %2$s
ro: Autopornirea fondului de stocare „%1$s” a eșuat: %2$s

en: Failed to balloon domain0 memory
ro: Mărirea memoriei domeniului0 a eșuat

en: Failed to begin network config change transaction
ro: Inițierea tranzacției de modificare a configurației rețelei a eșuat

en: Failed to bind %1$s on to %2$s
ro: Nu s-a reușit asocierea %1$s la %2$s

en: Failed to bind %1$s to new root %2$s
ro: Asocierea %1$s la noua rădăcină %2$s a eșuat

en: Failed to bind cgroup '%1$s' on '%2$s'
ro: Asocierea cgroup „%1$s” la „%2$s” a eșuat

en: Failed to bind mount directory %1$s to %2$s
ro: Asocierea directorului de montare %1$s cu %2$s a eșuat

en: Failed to bind socket to '%1$s'
ro: Asocierea soclului la „%1$s” a eșuat

en: Failed to build net json
ro: Construirea net json a eșuat

en: Failed to build pidfile path
ro: Construirea rutei fișierului pid a eșuat

en: Failed to build pidfile path.
ro: Construirea rutei fișierului pid a eșuat.

en: Failed to build pool %1$s
ro: Construirea fondului %1$s a eșuat

en: Failed to change owner of %1$s to %2$u:%3$u
ro: Schimbarea proprietarului %1$s la %2$u a eșuat:%3$u

en: Failed to change ownership of '%1$s' to %2$d:%3$d
ro: Schimbarea dreptului de proprietate a „%1$s” la %2$d:%3$d

en: Failed to change ownership of tty %1$s
ro: Schimbarea dreptului de proprietate a tty %1$s a eșuat

en: Failed to change size of volume '%1$s' by %2$s
ro: Schimbarea dimensiunii volumului „%1$s” prin %2$s a eșuat

en: Failed to change size of volume '%1$s' to %2$s
ro: Schimbarea dimensiunii volumului „%1$s” la %2$s a eșuat

en: Failed to change storage controller model
ro: Schimbarea modelului controlorului de stocare a eșuat

en: Failed to chdir into %1$s
ro: Executarea comenzii «chdir» în %1$s a eșuat

en: Failed to check for domain managed save image
ro: Verificarea imaginii de salvare gestionată de domeniu a eșuat

en: Failed to check for managed save image
ro: Verificarea imaginii de salvare gestionate a eșuat

en: Failed to check system token '%1$s'
ro: Verificarea simbolului(token) de sistem „%1$s” a eșuat

en: Failed to chown device %1$s
ro: Executarea comenzii «chown» asupra dispozitivului %1$s a eșuat

en: Failed to clean up %1$s
ro: Nu s-a reușit să se curețe %1$s

en: Failed to cleanup stale managed save dir '%1$s'
ro: Curățarea vechiului director de salvare gestionat „%1$s” a eșuat

en: Failed to clear security context for agent for %1$s
ro: Ștergerea contextului de securitate pentru agentul %1$s a eșuat

en: Failed to clear security context for monitor for %1$s
ro: Ștergerea contextului de securitate pentru monitorul pentru %1$s a eșuat

en: Failed to clone vol from %1$s
ro: Clonarea volumului din %1$s a eșuat

en: Failed to close bind target %1$s
ro: Nu s-a reușit să se închidă ținta de legătură %1$s

en: Failed to collect auth credentials
ro: Colectarea acreditărilor de autentificare a eșuat

en: Failed to commit network config change transaction
ro: Efectuarea tranzacției de modificare a configurației rețelei a eșuat

en: Failed to compare host CPU with %1$s
ro: Compararea CPU-ului gazdei cu %1$s a eșuat

en: Failed to compare hypervisor CPU with %1$s
ro: Compararea procesorului hipervizorului cu %1$s a eșuat

en: Failed to compile regex %1$s
ro: Compilarea expresiei regulate %1$s a eșuat

en: Failed to complete action %1$s on media
ro: Finalizarea acțiunii %1$s pe suportul media a eșuat

en: Failed to complete tree listing
ro: Finalizarea listării arborescente a eșuat

en: Failed to connect socket to '%1$s'
ro: Conectarea soclului la „%1$s” a eșuat

en: Failed to connect to mon socket
ro: Conectarea la soclul monitorului a eșuat

en: Failed to connect to nbdkit for '%1$s': %2$s
ro: Conectarea la nbdkit pentru „%1$s” a eșuat: %2$s

en: Failed to connect to ssh agent
ro: Conectarea la agentul ssh a eșuat

en: Failed to connect to the admin server
ro: Conectarea la serverul de administrare a eșuat

en: Failed to connect to vsock (cid=%1$llu port=%2$u)
ro: Conectarea la vsock a eșuat (cid=%1$llu port=%2$u)

en: Failed to connect: %1$s
ro: Conectarea a eșuat: %1$s

en: Failed to convert '%1$s' to int
ro: Conversia lui „%1$s” în int a eșuat

en: Failed to convert '%1$s' to unsigned int
ro: Conversia lui „%1$s” în int fără semn a eșuat

en: Failed to convert '%1$s' to unsigned long long
ro: Conversia lui „%1$s” în long long fără semn a eșuat

en: Failed to convert interface index %1$d to a name
ro: Conversia indexului interfeței %1$d într-un nume a eșuat

en: Failed to convert loadparm '%1$s' to upper case
ro: Conversia a loadparm „%1$s” în majuscule a eșuat

en: Failed to convert the command string to argv-lists
ro: Conversia șirului de comenzi în listă de argv a eșuat

en: Failed to copy XML node
ro: Copierea nodului XML a eșuat

en: Failed to core dump domain '%1$s' to %2$s
ro: Descărcarea datelor din memorie pentru domeniul „%1$s” în %2$s a eșuat

en: Failed to count network filters
ro: Numărarea filtrelor de rețea a eșuat

en: Failed to count node devices
ro: Numărarea dispozitivelor nodului a eșuat

en: Failed to count secrets
ro: Numărarea secretelor a eșuat

en: Failed to create %1$s
ro: Crearea %1$s a eșuat

en: Failed to create '%1$s': %2$s
ro: Crearea „%1$s” a eșuat: %2$s

en: Failed to create SASL client context: %1$d (%2$s)
ro: Crearea contextului clientului SASL a eșuat: %1$d (%2$s)

en: Failed to create SAVE dir %1$s
ro: A eșuat crearea directorului SAVE %1$s

en: Failed to create XML
ro: Crearea XML a eșuat

en: Failed to create XML config object
ro: Crearea obiectului de configurare XML a eșuat

en: Failed to create bind target %1$s
ro: Crearea țintei de legătură %1$s a eșuat

en: Failed to create bridge node in xml document
ro: Crearea nodului punte în documentul xml a eșuat

en: Failed to create cache dir %1$s
ro: Crearea directorului cache %1$s a eșuat

en: Failed to create channel target dir %1$s
ro: Crearea directorului țintă al canalului %1$s a eșuat

en: Failed to create checkpoint dir %1$s
ro: Crearea directorului punctului de control %1$s a eșuat

en: Failed to create dbus state dir %1$s
ro: Crearea directorului de stare dbus %1$s a eșuat

en: Failed to create directory for '%1$s' dev '%2$s'
ro: Crearea directorului pentru „%1$s” dispozitivul „%2$s” a eșuat

en: Failed to create directory for device %1$s
ro: Crearea directorului pentru dispozitivul %1$sa eșuat

en: Failed to create disk pool geometry
ro: Crearea geometriei grupului de discuri a eșuat

en: Failed to create domain from %1$s
ro: Crearea domeniului din %1$s a eșuat

en: Failed to create domain save file '%1$s'
ro: Crearea fișierului de salvare a domeniului „%1$s” a eșuat

en: Failed to create dump dir %1$s
ro: Crearea directorului de descărcare %1$s a eșuat

en: Failed to create file '%1$s'
ro: Crearea fișierului „%1$s” a eșuat

en: Failed to create file '%1$s': couldn't determine fs type
ro: Crearea fișierului „%1$s” a eșuat: nu s-a putut determina tipul de sistem de fișiere

en: Failed to create filesystem probe for device %1$s
ro: Crearea sondării sistemului de fișiere pentru dispozitivul %1$s a eșuat

en: Failed to create interface node under bridge node in xml document
ro: Crearea nodului de interfață sub nodul de punte în documentul xml nu a reușit

en: Failed to create iscsi context for %1$s
ro: Crearea contextului iscsi pentru %1$s a eșuat

en: Failed to create lib dir %1$s
ro: Crearea directorului bibliotecii %1$s a eșuat

en: Failed to create memory backing dir %1$s
ro: Crearea directorului de suport al memoriei %1$s a eșuat

en: Failed to create network filter from %1$s
ro: Crearea filtrului de rețea din %1$s a eșuat

en: Failed to create network from %1$s
ro: Crearea rețelei din %1$s a eșuat

en: Failed to create node device from %1$s
ro: Crearea dispozitivului nodului din %1$s a eșuat

en: Failed to create nvram dir %1$s
ro: Crearea directorului nvram %1$s a eșuat

en: Failed to create or modify the state XML attribute
ro: Crearea sau modificarea atributului XML de stare a eșuat

en: Failed to create passt state dir %1$s
ro: Crearea directorului de stare passt %1$s a eșuat

en: Failed to create pool %1$s
ro: Crearea fondului %1$s a eșuat

en: Failed to create pool from %1$s
ro: Crearea fondului din %1$s a eșuat

en: Failed to create reboot thread, killing domain
ro: Crearea firului de repornire a eșuat, se omoară domeniul

en: Failed to create save dir %1$s
ro: Crearea directorului de salvare %1$s a eșuat

en: Failed to create slirp state dir %1$s
ro: Crearea directorului de stare slirp %1$s a eșuat

en: Failed to create snapshot dir %1$s
ro: Crearea directorului de instantanee %1$s a eșuat

en: Failed to create socket
ro: Nu s-a putut crea soclul

en: Failed to create state dir %1$s
ro: Crearea directorului de stare %1$s a eșuat

en: Failed to create state dir '%1$s'
ro: Crearea directorului de stare „%1$s” a eșuat

en: Failed to create symlink '%1$s' to '%2$s'
ro: Crearea legăturii simbolice „%1$s” la „%2$s” a eșuat

en: Failed to create thread
ro: Crearea firului a eșuat

en: Failed to create thread for receiving migration data
ro: Crearea firului pentru primirea datelor de migrare a eșuat

en: Failed to create thread to handle daemon restart
ro: Crearea unui fir pentru a gestiona repornirea demonului a eșuat

en: Failed to create thread to handle domain death
ro: Crearea firului pentru gestionarea morții domeniului a eșuat

en: Failed to create thread to handle domain shutdown
ro: Crearea firului pentru a gestiona închiderea domeniului a eșuat

en: Failed to create thread to handle firewall reload/restart
ro: Crearea firului pentru a gestiona reîncărcarea/ repornirea paravanului de protecție a eșuat

en: Failed to create thread to handle pool refresh
ro: Crearea firului pentru gestionarea actualizării fondului a eșuat

en: Failed to create thread to suspend the host
ro: Crearea firului pentru suspendarea gazdei a eșuat

en: Failed to create unique directory with template '%1$s' for probing QEMU
ro: Crearea unui director unic cu șablonul „%1$s” pentru testarea QEMU a eșuat

en: Failed to create v1 controller %1$s for group
ro: Crearea controlerului v1 %1$s pentru grup a eșuat

en: Failed to create v2 cgroup '%1$s'
ro: Crearea cgroup v2 „%1$s” a eșuat

en: Failed to create vbox driver object.
ro: Crearea obiectului controlor vbox a eșuat.

en: Failed to create vol %1$s
ro: Crearea volumului %1$s a eșuat

en: Failed to create vol from %1$s
ro: Crearea volumului din %1$s a eșuat

en: Failed to create/open domain save xml file '%1$s'
ro: Crearea/deschiderea fișierului xml de salvare a domeniului „%1$s” a eșuat

en: Failed to define domain from %1$s
ro: Definirea domeniului din %1$s a eșuat

en: Failed to define interface from %1$s
ro: Definirea interfeței din %1$s a eșuat

en: Failed to define network filter from %1$s
ro: Definirea filtrului de rețea din %1$s a eșuat

en: Failed to define network from %1$s
ro: Definirea rețelei din %1$s a eșuat

en: Failed to define new bridge interface %1$s
ro: Definirea noii interfețe punte %1$s a eșuat

en: Failed to define new interface %1$s
ro: Definirea noii interfețe %1$s a eșuat

en: Failed to define node device from '%1$s'
ro: Definirea dispozitivului nodului din „%1$s” a eșuat

en: Failed to define pool %1$s
ro: Definirea fondului %1$s a eșuat

en: Failed to define pool from %1$s
ro: Definirea fondului din %1$s a eșuat

en: Failed to delete DiskDescriptor.xml of volume '%1$s'
ro: Ștergerea DiskDescriptor.xml a volumului „%1$s” a eșuat

en: Failed to delete autostart link '%1$s': %2$s
ro: Ștergerea legăturii de auto-pornire „%1$s” a eșuat: %2$s

en: Failed to delete checkpoint %1$s
ro: Ștergerea punctului de control %1$s a eșuat

en: Failed to delete network filter binding on %1$s
ro: Ștergerea legăturii filtrului de rețea pe %1$s a eșuat

en: Failed to delete network port %1$s
ro: Ștergerea portului de rețea %1$s a eșuat

en: Failed to delete overlay file '%1$s' for transient disk '%2$s'
ro: Ștergerea fișierului de suprapunere „%1$s” pentru discul tranzitoriu „%2$s” a eșuat

en: Failed to delete pool %1$s
ro: Ștergerea fondului %1$s a eșuat

en: Failed to delete secret %1$s
ro: Ștergerea secretului %1$s a eșuat

en: Failed to delete snapshot %1$s
ro: Ștergerea instantaneei %1$s a eșuat

en: Failed to delete snapshot: %1$s
ro: Ștergerea instantaneei: %1$s a eșuat

en: Failed to delete symlink '%1$s'
ro: Ștergerea legăturii simbolice „%1$s” a eșuat

en: Failed to delete veth device %1$s
ro: Ștergerea dispozitivului veth %1$s a eșuat

en: Failed to delete vol %1$s
ro: Ștergerea volumului %1$s a eșuat

en: Failed to destroy bridge interface %1$s
ro: Distrugerea interfeței de punte %1$s a eșuat

en: Failed to destroy domain '%1$d'
ro: Distrugerea domeniului „%1$d” a eșuat

en: Failed to destroy domain '%1$s'
ro: Distrugerea domeniului „%1$s” a eșuat

en: Failed to destroy interface %1$s
ro: Distrugerea interfeței %1$s a eșuat

en: Failed to destroy network %1$s
ro: Distrugerea rețelei %1$s a eșuat

en: Failed to destroy node device '%1$s'
ro: Distrugerea dispozitivului de nod „%1$s” a eșuat

en: Failed to destroy pool %1$s
ro: Distrugerea fondului %1$s a eșuat

en: Failed to detach device %1$s
ro: Detașarea dispozitivului %1$s a eșuat

en: Failed to detach device from %1$s
ro: Detașarea dispozitivului din %1$s a eșuat

en: Failed to detach device with alias %1$s
ro: Detașarea dispozitivului cu numele alias %1$s a eșuat

en: Failed to detach disk
ro: Detașarea discului a eșuat

en: Failed to detach interface
ro: Detașarea interfeței a eșuat

en: Failed to determine broadcast address for '%1$s/%2$d'
ro: Determinarea adresei de difuzare pentru „%1$s/%2$d” a eșuat

en: Failed to determine if %1$u:%2$u:%3$u:%4$u is a Direct-Access LUN
ro: Nu s-a putut determina dacă %1$u:%2$u:%3$u:%4$u este un LUN cu acces direct

en: Failed to determine prefix for IP address '%1$s'
ro: Nu s-a putut determina prefixul pentru adresa IP „%1$s”

en: Failed to determine prefix for route with destination '%1$s'
ro: Nu s-a putut determina prefixul pentru ruta cu destinația „%1$s”

en: Failed to determine state of guest: $guest. Not tracking it anymore.
ro: Nu s-a reușit determinarea stării oaspetelui: $guest. Nu se mai urmărește.

en: Failed to disconnect client '%1$llu' from server %2$s
ro: Deconectarea clientului „%1$llu” de la serverul %2$s a eșuat

en: Failed to disconnect from the admin server
ro: Deconectarea de la serverul de administrare a eșuat

en: Failed to disconnect from the hypervisor
ro: Deconectarea de la hipervizor a eșuat

en: Failed to disconnect: %1$s
ro: Deconectarea a eșuat: %1$s

en: Failed to discover session: %1$s
ro: Detectarea sesiunii a eșuat: %1$s

en: Failed to dump core of domain '%1$d' with libxenlight
ro: Descărcarea conținutului memoriei pentru domeniul „%1$d” cu libxenlight a eșuat

en: Failed to enable controller '%1$s' for '%2$s'
ro: Activarea controlorului „%1$s” pentru „%2$s” a eșuat

en: Failed to escape password for XML
ro: Eludarea parolei pentru XML a eșuat

en: Failed to execute symbol '%1$s' in module '%2$s'
ro: Executarea simbolului „%1$s” în modulul „%2$s” a eșuat

en: Failed to extract interface information
ro: Extragerea informațiilor de interfață a eșuat

en: Failed to extract interface information or no interfaces found
ro: Eșec la extragerea informațiilor despre interfață sau nu s-au găsit interfețe

en: Failed to find QOM Object path for device '%1$s'
ro: Nu s-a reușit să se găsească ruta obiectului QOM pentru dispozitivul „%1$s”

en: Failed to find SCSI host with wwnn='%1$s', wwpn='%2$s'
ro: Nu s-a reușit să se găsească gazda SCSI cu wwnn='%1$s', wwpn='%2$s'

en: Failed to find a node driver
ro: Nu s-a putut găsi un controlor de nod

en: Failed to find a node driver: %1$s
ro: Nu s-a putut găsi un controlor de nod: %1$s

en: Failed to find a secret storage driver
ro: Nu s-a reușit să se găsească un controlor de stocare secret

en: Failed to find a secret storage driver: %1$s
ro: Nu s-a reușit să se găsească un controlor de stocare secret: %1$s

en: Failed to find a storage driver
ro: Nu s-a reușit să se găsească un controlor de stocare

en: Failed to find a storage driver: %1$s
ro: Nu s-a reușit să se găsească un controlor de stocare: %1$s

en: Failed to find any %1$s pool sources
ro: Nu s-a reușit să se găsească nicio sursă de fonduri %1$s

en: Failed to find fc_host for wwnn='%1$s' and wwpn='%2$s'
ro: Nu s-a putut găsi fc_host pentru wwnn='%1$s' și wwpn='%2$s'

en: Failed to find group record for gid '%1$u'
ro: Nu s-a reușit să se găsească înregistrarea grupului pentru gid „%1$u”

en: Failed to find module '%1$s'
ro: Nu s-a putut găsi modulul „%1$s”

en: Failed to find parent device for %1$s
ro: Nu s-a reușit să se găsească dispozitivul părinte pentru %1$s

en: Failed to find scsi_host using PCI '%1$s' and unique_id='%2$u'
ro: Nu s-a reușit să se găsească scsi_host folosind PCI „%1$s” și unique_id='%2$u'

en: Failed to find symbol '%1$s' in module '%2$s': %3$s
ro: Nu s-a putut găsi simbolul „%1$s” în modulul „%2$s”: %3$s

en: Failed to find the interface
ro: Nu s-a reușit să se găsească interfața

en: Failed to find the interface: %1$s
ro: Nu s-a reușit să se găsească interfața: %1$s

en: Failed to find the network
ro: Nu s-a putut găsi rețeaua

en: Failed to find the network: %1$s
ro: Nu s-a putut găsi rețeaua: %1$s

en: Failed to find user record for uid '%1$u'
ro: Nu s-a reușit să se găsească înregistrarea utilizatorului pentru uid „%1$u”

en: Failed to fork as daemon: %1$s
ro: Bifurcarea ca demon a eșuat: %1$s

en: Failed to format new xml document for bridge %1$s
ro: Nu s-a reușit formatarea noului document xml pentru puntea %1$s

en: Failed to format new xml document for detached interface %1$s
ro: Nu s-a reușit formatarea noului document xml pentru interfața detașată %1$s

en: Failed to fully read directory %1$s
ro: Citirea completă a directorului %1$s a eșuat

en: Failed to generate UUID
ro: Eșec la generarea UUID

en: Failed to generate genid
ro: Eșec la generarea genid-ului

en: Failed to get %1$s minor number
ro: Nu s-a putut obține numărul minor %1$s

en: Failed to get SRIOV function from device link '%1$s'
ro: Obținerea funcției SRIOV de la dispozitivul de legătură „%1$s” a eșuat

en: Failed to get UUID of created secret
ro: Nu s-a reușit să se obțină UUID-ul secretului creat

en: Failed to get VNC port. Is this domain using VNC?
ro: Nu s-a reușit să se obțină portul VNC. Acest domeniu utilizează VNC?

en: Failed to get block stats %1$s %2$s
ro: Nu s-a reușit să se obțină statisticile blocului %1$s %2$s

en: Failed to get block stats for domain '%1$s' device '%2$s'
ro: Obținerea statisticilor de blocuri pentru domeniul „%1$s” dispozitivul „%2$s” a eșuat

en: Failed to get capabilities from libxenlight
ro: Nu s-a reușit să se obțină capacitățile de la libxenlight

en: Failed to get capability names of the device
ro: Obținerea numelor capacităților dispozitivului a eșuat

en: Failed to get capability numbers of the device
ro: Obținerea numerelor de capacitate ale dispozitivului a eșuat

en: Failed to get capacity of lun: %1$s
ro: Nu s-a reușit să se obțină capacitatea LUN-ului: %1$s

en: Failed to get certificate %1$s distinguished name: %2$s
ro: Obținerea certificatului %1$s cu nume distinct a eșuat: %2$s

en: Failed to get checkpoint count
ro: Nu s-a reușit să se obțină numărul punctelor de control

en: Failed to get client socket PID
ro: Nu s-a reușit să se obțină PID-ul soclului clientului

en: Failed to get client socket identity
ro: Nu s-a reușit să se obțină identitatea soclului clientului

en: Failed to get current process capabilities: %1$d
ro: Nu s-a reușit să se obțină capacitățile procesului curent: %1$d

en: Failed to get disk information
ro: Obținerea informațiilor despre disc a eșuat

en: Failed to get distinguished name: %1$s
ro: Obținerea numelui distinct a eșuat: %1$s

en: Failed to get domain autostart state
ro: Nu s-a reușit să se obțină starea pornirii automate a domeniului

en: Failed to get domain description xml
ro: Obținerea în xml a descrierii domeniului a eșuat

en: Failed to get domain persistence info
ro: Nu s-a reușit să se obțină informațiile privind persistența domeniului

en: Failed to get domain state
ro: Obținerea stării domeniului a eșuat

en: Failed to get domain's UUID
ro: Nu s-a reușit să se obțină UUID-ul domeniului

en: Failed to get host number for iSCSI session with path '%1$s'
ro: Nu s-a reușit să se obțină numărul gazdei pentru sesiunea iSCSI cu ruta „%1$s”

en: Failed to get interface information
ro: Obținerea informațiilor despre interfață a eșuat

en: Failed to get interface stats %1$s %2$s
ro: Obținerea stării interfaței %1$s %2$s a eșuat

en: Failed to get leases info for %1$s
ro: Nu s-a reușit să se obțină informațiile privind închirierile pentru %1$s

en: Failed to get memory statistics for domain %1$s
ro: Nu s-a reușit să se obțină statisticile de memorie pentru domeniul %1$s

en: Failed to get network autostart state
ro: Nu s-a reușit să se obțină starea pornirii automate a rețelei

en: Failed to get network description xml
ro: Nu s-a reușit să se obțină descrierea rețelei în xml

en: Failed to get network persistence info
ro: Nu s-a reușit să se obțină informațiile privind persistența rețelei

en: Failed to get network's UUID
ro: Obținerea UUID-ului rețelei a eșuat

en: Failed to get node physical info from libxenlight
ro: Obținerea informațiilor fizice ale nodului din libxenlight a eșuat

en: Failed to get option '%1$s': %2$s
ro: Nu s-a reușit să se obțină opțiunea „%1$s”: %2$s

en: Failed to get pool autostart state
ro: Nu s-a reușit să se obțină starea pornirii automate a fondului

en: Failed to get pool persistence info
ro: Nu s-a reușit să se obțină informațiile privind persistența fondului

en: Failed to get scheduler id for domain '%1$d' with libxenlight
ro: Nu s-a reușit să se obțină id-ul planificatorului pentru domeniul „%1$d” cu libxenlight

en: Failed to get scheduler parameters for domain '%1$d' with libxenlight
ro: Nu s-a reușit să se obțină parametrii planificatorului pentru domeniul „%1$d” cu libxenlight

en: Failed to get snapshot count
ro: Obținerea numărului de instantanee a eșuat

en: Failed to get storage controller name
ro: Obținerea numelui controlorului de stocare a eșuat

en: Failed to get the number of active networks
ro: Nu s-a reușit să se obțină numărul de rețele active

en: Failed to get the number of active pools
ro: Nu s-a reușit să se obțină numărul de fonduri active

en: Failed to get the number of inactive networks
ro: Nu s-a reușit să se obțină numărul de rețele inactive

en: Failed to get the number of inactive pools
ro: Nu s-a reușit să se obțină numărul de fonduri inactive

en: Failed to get udev device for syspath '%1$s'
ro: Nu s-a reușit să se obțină dispozitivul udev pentru syspath „%1$s”

en: Failed to get uuid of secret
ro: Nu s-a reușit să se obțină uuid-ul secretului

en: Failed to get valid client socket identity
ro: Nu s-a reușit să se obțină o identitate validă a soclului clientului

en: Failed to get valid client socket identity groups
ro: Nu s-a reușit să se obțină grupuri de identitate valide pentru soclul clientului

en: Failed to get version info from libxenlight
ro: Nu s-a reușit să se obțină informațiile despre versiune de la libxenlight

en: Failed to init transport: %1$s
ro: Inițierea transportului a eșuat: %1$s

en: Failed to initialize TLS session: %1$s
ro: Inițializarea sesiunii TLS a eșuat: %1$s

en: Failed to initialize cgroup backend.
ro: Inițializarea modulului cgroup a eșuat.

en: Failed to initialize host cpu features
ro: Inițializarea funcțiilor cpu ale gazdei a eșuat

en: Failed to initialize libpciaccess
ro: Inițializarea bibliotecii libpciaccess a eșuat

en: Failed to initialize libssh session
ro: Inițializarea sesiunii libssh a eșuat

en: Failed to initialize libssh2 agent handle
ro: Inițializarea agentului libssh2 a eșuat

en: Failed to initialize libssh2 known hosts table
ro: Inițializarea tabelului de gazde cunoscute libssh2 a eșuat

en: Failed to initialize libssh2 session
ro: Inițializarea sesiunii libssh2 a eșuat

en: Failed to initialize libvirt
ro: Inițializarea bibliotecii libvirt a eșuat

en: Failed to initialize libvirt error handling
ro: Inițializarea gestionării erorilor bibliotecii libvirt a eșuat

en: Failed to initialize mutex
ro: Inițializarea mutex-ului a eșuat

en: Failed to initialize security drivers
ro: Inițializarea controlorilor de securitate a eșuat

en: Failed to initialize storage pool '%1$s': %2$s
ro: Inițializarea fondului de stocare „%1$s” a eșuat: %2$s

en: Failed to inquire lock
ro: Nu s-a putut stabilii starea blocării

en: Failed to inquire lock: %1$s
ro: Nu s-a putut stabilii starea blocării %1$s

en: Failed to kill process %1$lld
ro: Omorârea procesului %1$lld a eșuat

en: Failed to list active domains
ro: Listarea domeniilor active a eșuat

en: Failed to list active interfaces
ro: Listarea interfețelor active a eșuat

en: Failed to list active networks
ro: Listarea rețelelor active a eșuat

en: Failed to list active pools
ro: Listarea fondurilor active a eșuat

en: Failed to list domains
ro: Listarea domeniilor a eșuat

en: Failed to list inactive domains
ro: Listarea domeniilor inactive a eșuat

en: Failed to list inactive interfaces
ro: Listarea interfețelor inactive a eșuat

en: Failed to list inactive networks
ro: Listarea rețelelor inactive a eșuat

en: Failed to list inactive pools
ro: Listarea fondurilor inactive a eșuat

en: Failed to list interfaces
ro: Listarea interfețelor a eșuat

en: Failed to list network filter bindings
ro: Listarea legăturilor filtrului de rețea a eșuat

en: Failed to list network filters
ro: Listarea filtrelor de rețea a eșuat

en: Failed to list networks
ro: Listarea rețelelor a eșuat

en: Failed to list node devices
ro: Listarea dispozitivelor nodului a eșuat

en: Failed to list node secrets
ro: Listarea secretelor nodului a eșuat

en: Failed to list persistent guests on $uri
ro: Listarea invitaților permanenți pe $uri a eșuat

en: Failed to list pools
ro: Listarea fondurilor a eșuat

en: Failed to list secrets
ro: Listarea secretelor a eșuat

en: Failed to list ssh agent identities
ro: Listarea identităților agentului ssh a eșuat

en: Failed to list storage volumes
ro: Listarea volumelor de stocare a eșuat

en: Failed to list transient guests
ro: Listarea invitaților tranzitorii a eșuat

en: Failed to list vcpus for domain '%1$d' with libxenlight
ro: Nu s-a reușit listarea vcpus pentru domeniul „%1$d” cu libxenlight

en: Failed to list volumes
ro: Listarea volumelor a eșuat

en: Failed to load PCI driver module %1$s: %2$s
ro: Încărcarea modulului controlorului PCI %1$s a eșuat: %2$s

en: Failed to load PCI driver module %1$s: administratively prohibited
ro: Încărcarea modulului controlorului PCI %1$s a eșuat: interzis administrativ

en: Failed to load config for binding '%1$s'
ro: Încărcarea configurației pentru legătura „%1$s” a eșuat

en: Failed to load config for domain '%1$s'
ro: Încărcarea configurației pentru domeniul „%1$s” a eșuat

en: Failed to load module '%1$s': %2$s
ro: Încărcarea modulului „%1$s” a eșuat: %2$s

en: Failed to load nbd module
ro: Eșec la încărcarea modulului „nbd”

en: Failed to load nbd module: administratively prohibited
ro: Eșec la încărcarea modulului „nbd”: interzis administrativ

en: Failed to load plugin %1$s: %2$s
ro: Încărcarea modulului %1$s a eșuat: %2$s

en: Failed to locate parent device with ID '%1$s'
ro: Nu s-a reușit localizarea dispozitivului părinte cu ID-ul „%1$s”

en: Failed to lock system token '%1$s'
ro: Blocarea simbolului de sistem „%1$s” a eșuat

en: Failed to login: %1$s
ro: Autentificarea a eșuat: %1$s

en: Failed to logout: %1$s
ro: Ieșirea din sesiune a eșuat: %1$s

en: Failed to make auth credentials
ro: Crearea acreditărilor de autentificare a eșuat

en: Failed to make device %1$s
ro: Crearea dispozitivului %1$s a eșuat

en: Failed to make directory %1$s readonly
ro: Nu s-a putut face directorul %1$s doar-pentru-citire

en: Failed to make dnsmasq (PID: %1$d) reload config files.
ro: Nu s-a reușit reîncărcarea fișierelor de configurare ale dnsmasq (PID: %1$d).

en: Failed to make domain persistent after migration
ro: Nu s-a reușit să se facă domeniul persistent după migrare

en: Failed to make domain persistent after migration: %1$s
ro: Nu s-a reușit să se facă domeniul persistent după migrare: %1$s

en: Failed to make mount %1$s readonly
ro: Nu s-a putut face montarea %1$s doar-pentru-citire

en: Failed to make new root %1$s readonly
ro: Nu s-a putut face noua rădăcină %1$s doar-pentru-citire

en: Failed to make path %1$s
ro: Nu s-a putut crea ruta %1$s

en: Failed to make root private
ro: Nu s-a reușit să se convertească rădăcina în privată

en: Failed to mark domain '%1$s' as autostarted
ro: Nu s-a reușit marcarea domeniului „%1$s” ca pornit automat

en: Failed to mkdir %1$s
ro: Nu s-a putut crea directorul %1$s

en: Failed to mount %1$s on %2$s type %3$s
ro: Nu s-a reușit montarea %1$s pe %2$s tip %3$s

en: Failed to mount %1$s on %2$s type %3$s flags=0x%4$x
ro: Nu s-a reușit montarea %1$s pe %2$s tip %3$s fanioane=0x%4$x

en: Failed to mount %1$s on /dev
ro: Nu s-a putut monta %1$s în /dev

en: Failed to mount %1$s on /dev/pts
ro: Nu s-a putut monta %1$s în /dev/pts

en: Failed to mount %1$s on /proc/meminfo
ro: Nu s-a putut monta %1$s în /proc/meminfo

en: Failed to mount devfs on %1$s type %2$s (%3$s)
ro: Nu s-a putut monta devfs pe %1$s tip %2$s (%3$s)

en: Failed to mount device %1$s to %2$s
ro: Nu s-a putut monta dispozitivul %1$s la %2$s

en: Failed to mount device %1$s to %2$s as %3$s
ro: Nu s-a putut monta dispozitivul %1$s la %2$s ca %3$s

en: Failed to mount device %1$s to %2$s, unable to detect filesystem
ro: Montarea dispozitivului %1$s la %2$s a eșuat, nu s-a putut detecta sistemul de fișiere

en: Failed to mount devpts on %1$s
ro: Nu s-a putut monta devpts pe %1$s

en: Failed to mount directory %1$s as tmpfs
ro: Eșec la montarea directorului %1$s ca tmpfs

en: Failed to mount empty tmpfs at %1$s
ro: Eșec la montarea tmpfs gol la %1$s

en: Failed to move '%1$s' element in xml document
ro: Eșec la mutarea elementului „%1$s” în documentul xml

en: Failed to open %1$s
ro: Nu s-a reușit să se deschidă %1$s

en: Failed to open '%1$s'
ro: Nu s-a reușit să se deschidă „%1$s”

en: Failed to open a UNIX socket
ro: Deschiderea unui soclu UNIX a eșuat

en: Failed to open config space file '%1$s'
ro: Nu s-a putut deschide fișierul de configurare a spațiului „%1$s”

en: Failed to open cpuinfo file '%1$s'
ro: Nu s-a putut deschide fișierul cpuinfo „%1$s”

en: Failed to open domain image file '%1$s'
ro: Nu s-a putut deschide fișierul de imagine al domeniului „%1$s”

en: Failed to open domain save file '%1$s'
ro: Nu s-a putut deschide fișierul de salvare a domeniului „%1$s”

en: Failed to open file '%1$s'
ro: Deschiderea fișierului „%1$s” a eșuat

en: Failed to open file '%1$s': couldn't determine fs type
ro: Deschiderea fișierului „%1$s” a eșuat: nu s-a putut determina tipul de sistem de fișiere

en: Failed to open pid file '%1$s'
ro: Nu s-a putut deschide fișierul pid „%1$s”

en: Failed to open socket to sanlock daemon
ro: Deschiderea soclului către demonul sanlock a eșuat

en: Failed to open socket to sanlock daemon: %1$s
ro: Deschiderea soclului către demonul sanlock a eșuat: %1$s

en: Failed to open storage volume with path '%1$s'
ro: Eșec la deschiderea volumului de stocare cu ruta „%1$s”

en: Failed to open the following disk/dvd/floppy to the machine: %1$s
ro: Eșec la deschiderea următorului disc/dvd/dischetă pe mașina: %1$s

en: Failed to open tty %1$s
ro: Eșec la deschiderea tty %1$s

en: Failed to parse %1$s: only com1 and com2 supported.
ro: Analizarea %1$s a eșuat: sunt acceptate doar com1 și com2.

en: Failed to parse CCW address '%1$s'
ro: Nu s-a reușit analizarea adresei CCW „%1$s

en: Failed to parse HTTP response code
ro: Analizarea codului de răspuns HTTP a eșuat

en: Filter
ro: Filtru

en: Finished
ro: Încheiat

en: IP address
ro: Adresă IP

en: In use
ro: În uz

en: Interface
ro: Interfață

en: Invalid parameter
ro: Parametru nevalid

en: Location:
ro: Locație:

en: Memory
ro: Memorie

en: Migrated
ro: Migrată

en: NOTE
ro: NOTĂ

en: Name
ro: Nume

en: Name:
ro: Nume:

en: Options:
ro: Opțiuni:

en: Out of memory
ro: Memorie epuizată

en: Panicked
ro: Panicat

en: Parent
ro: Părinte

en: Parent:
ro: Părinte:

en: Paused
ro: În pauză

en: Restore
ro: Restaurare

en: Restored
ro: Restaurată

en: Save
ro: Salvează

en: Saved
ro: Salvată

en: Shutdown
ro: Oprire

en: Snapshot
ro: Imagine instantanee

en: Source
ro: Sursa

en: State
ro: Stare

en: State:
ro: Stare:

en: Status is unknown
ro: Stare necunoscută

en: Stopped
ro: Oprit

en: Target
ro: Ținta

en: The certificate is not trusted.
ro: Certificatul nu este de considerat de încredere.

en: Thread(s) per core:
ro: Fire de execuție pe nucleu:

en: Timeout
ro: Timpul de așteptare

en: Type
ro: Tip

en: Type:
ro: Tip:

en: Unable to get Capabilities
ro: Nu s-au putut obține capacitățile

en: Unable to open %1$s
ro: Nu se poate deschide %1$s

en: Unable to open '%1$s'
ro: Nu se poate deschide „%1$s”

en: Undefined
ro: Nedefinit

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Unknown Error
ro: Eroare necunoscută

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: Unknown parameter type
ro: Tip de parametru necunoscut

en: Unpaused
ro: Reluare

en: Unsupported disk type
ro: Tip de disc neacceptat

en: Unused
ro: Nefolosit

en: Updated
ro: Actualizat

en: Usage
ro: Utilizare

en: Usage:
ro: Utilizare:

en: access denied
ro: acces refuzat

en: active
ro: activă

en: architecture
ro: arhitectură

en: authentication failed
ro: autentificare eșuată

en: authentication required
ro: este necesară autentificarea

en: block device
ro: dispozitiv de blocuri

en: bytes
ro: octeți

en: canceled
ro: anulat

en: cannot block signals
ro: nu se pot bloca semnalele

en: cannot close file
ro: nu se poate închide fișierul

en: changed
ro: schimbat

en: connect
ro: conectare

en: connected
ro: conectat

en: connection not open
ro: conexiunea nu este deschisă

en: creating snapshot
ro: se creează instantanea

en: current
ro: actual

en: daemon
ro: demon

en: default
ro: implicit

en: description
ro: descriere

en: device name
ro: numele dispozitivului

en: disable
ro: dezactivează

en: disabled
ro: dezactivat

en: disconnected
ro: deconectat

en: display
ro: afișare

en: enable
ro: activează

en: enabled
ro: activat

en: error
ro: eroare

en: failed
ro: a eșuat

en: hypervisor
ro: hipervizor

en: idle
ro: inactiv

en: ignore
ro: ignoră

en: internal
ro: intern

en: internal error
ro: eroare internă

en: invalid argument
ro: argument nevalid

en: invalid mode
ro: mod nevalid

en: message
ro: mesaj

en: missing argument
ro: argument lipsă

en: network
ro: rețea

en: network name
ro: nume de rețea

en: no error
ro: nicio eroare

en: not specified
ro: nespecificat

en: offline
ro: deconectat

en: operation aborted
ro: operație întreruptă

en: options
ro: opțiuni

en: out of memory
ro: memorie epuizată

en: page count
ro: număr de pagini

en: paused
ro: în pauză

en: ready
ro: pregătită

en: reset
ro: reinițializare

en: running
ro: rulând

en: show version
ro: afișează versiunea

en: shutdown
ro: închidere

en: system call error
ro: eroare apel de sistem

en: title
ro: titlu

en: too many file descriptors received
ro: prea mulți descriptori de fișiere primiți

en: unable to get node capabilities
ro: nu s-au putut obține capacitățile nodului

en: unable to open %1$s
ro: nu se poate deschide %1$s

en: unable to open '%1$s'
ro: nu se poate deschide „%1$s”

en: unexpected encryption engine
ro: motor de criptare neașteptat

en: unexpected feature '%1$s'
ro: caracteristică neașteptată „%1$s”

en: unexpected message type
ro: tip de mesaj neașteptat

en: unknown
ro: necunoscut

en: unknown OS type
ro: tip de SO necunoscut

en: unknown OS type %1$s
ro: tip de SO necunoscut %1$s

en: unknown OS type '%1$s'
ro: tip de SO necunoscut „%1$s”

en: unknown error
ro: eroare necunoscută

en: unknown event type %1$s
ro: tip de eveniment necunoscut %1$s

en: unknown host
ro: gazdă necunoscută

en: unknown option
ro: opțiune necunoscută

en: unlimited
ro: nelimitată

en: unsupported disk type
ro: tip de disc neacceptat

en: unsupported format %1$s
ro: format neacceptat %1$s

en: unsupported option
ro: opțiune neacceptată

en: unsupported usb model
ro: model USB neacceptat

en: unsupported value
ro: valoare neacceptată

en: unterminated string
ro: șir neterminat

en: usage:
ro: utilizare:

en: usb device not found
ro: dispozitivul USB nu a fost găsit

en: use btrfs COW lightweight copy
ro: utilizează o copie simplă COW în btrfs

en: user
ro: utilizator

en: user:
ro: utilizator:

en: warning
ro: avertisment

en: write failed: %1$s
ro: scrierea a eșuat: %1$s

en: yes
ro: da
