libwnck - en to tr translation catalogue (229 entries)

note: * * SECTION:application * @short_description: an object representing a group of windows of the same * application. * @see_also: wnck_window_get_application() * @stability: Unstable * The #WnckApplication is a group of #WnckWindow that are all in the same * application. It can be used to represent wi
en: Untitled application
tr: Serlevasız uyğulama

en: Workspace Switcher
tr: Çalışma Fezası Almaştırıcısı

en: Tool to switch between workspaces
tr: Çalışma fezaları arasında almaşmaq içün alet

en: Click this to switch to workspace %s
tr: %s çalışma fezasına keçmek içün çertiñiz

en: Click to start dragging "%s"
tr: "%s" süyreklemege başlamaq içün çertiñiz

en: Current workspace: "%s"
tr: Cari çalışma fezası: "%s"

en: Click to switch to "%s"
tr: "%s" çalışma fezasına keçmek içün çertiñiz

en: No Windows Open
tr: Açıq Pencere Yoq

en: Window Selector
tr: Pencere Saylamcısı

en: Tool to switch between windows
tr: Pencereler arasında almaşmaq içün alet

en: Window List
tr: Pencere Listesi

en: Tool to switch between visible windows
tr: Körüngen pencereler arasında almaşmaq içün alet

en: Mi_nimize All
tr: Episi_ni Asğariyleştir

en: Un_minimize All
tr: Episini Ğa_yrı Asğariyleştir

en: Ma_ximize All
tr: Episini _Azamiyleştir

en: _Unmaximize All
tr: Episini _Ğayrı Azamiyleştir

en: _Close All
tr: Episini _Qapat

en: Use N_ROWS rows
tr: N_SAF saf qullan

en: N_ROWS
tr: N_SAF

en: Only show current workspace
tr: Faqat ağımdaki çalışma fezasını köster

en: Use RTL as default direction
tr: Ög-belgilengen olaraq Sağdan-Solğa yönelişni qullan

en: Show workspace names instead of workspace contents
tr: Çalışma fezası içeriği yerine çalışma fezası isimlerini göster

en: Use a vertical orientation
tr: Vertikal yöneldirimni qullan

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the window list)
en: Don't show window in tasklist
tr: Vazife listesinde pencereni kösterme

en: Always group windows
tr: Pencerelerni er zaman zümrele

en: Never group windows
tr: Pencerelerni asla zümreleme

en: Display windows from all workspaces
tr: Episi çalışma fezalarından pencerelerni köster

en: Enable Transparency
tr: Şeffaflıqnı Qabilleştir

en: Unmi_nimize
tr: _Ğayrı Asğariyleştir

en: Mi_nimize
tr: Asğa_riyleştir

en: Unma_ximize
tr: Ğa_yrı Azamiyleştir

en: Ma_ximize
tr: _Azamiyleştir

en: Workspace %d
tr: Çalışma Fezası %d

en: Workspace 1_0
tr: Çalışma Fezası 1_0

en: Workspace %s%d
tr: Çalışma Fezası %s%d

en: _Move
tr: _Taşı

en: _Resize
tr: _Kene ölçülendir

en: Always On _Top
tr: Er Zaman Üst_te

en: _Always on Visible Workspace
tr: Er Zaman _Körüngen Çalışma Fezasında

en: _Only on This Workspace
tr: Faqat _Bu Çalışma Fezasında

en: Move to Workspace _Left
tr: _Soldaki Çalışma Fezasına Avuştır

en: Move to Workspace R_ight
tr: S_ağdaki Çalışma Fezasına Avuştır

en: Move to Workspace _Up
tr: _Yuqarıdaki Çalışma Fezasına Avuştır

en: Move to Workspace _Down
tr: Aşağı_daki Çalışma Fezasına Avuştır

en: Move to Another _Workspace
tr: _Başqa bir Çalışma Fezasına Avuştır

en: _Close
tr: _Qapat

note: * * SECTION:window * @short_description: an object representing a window. * @see_also: #WnckWorkspace, #WnckApplication, #WnckClassGroup * @stability: Unstable * The #WnckWindow objects are always owned by libwnck and must not be * referenced or unreferenced.
en: Untitled window
tr: Serlevasız pencere

en: X window ID of the window to examine or modify
tr: Sınamak ve değiştirmek için pencerenin X pencere kimliği

note: Translators: A group leader is the window that is the "owner" of a group * of windows, ie: if you have multiple windows in one application, one window * has some information about the application (like the application name).
en: X window ID of the group leader of an application to examine
tr: Sınama için uygulamanın grup liderinin X pencere kimliği

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the same class.
en: Class resource of the class group to examine
tr: Sınama için sınıf grubunun sınıf kaynağı

en: CLASS
tr: SINIF

en: NUMBER of the workspace to examine or modify
tr: Sınamak ya da değiştirmek için çalışma fezası SAYISI

en: NUMBER
tr: NUMARA

en: NUMBER of the screen to examine or modify
tr: Sınama ya da değiştirmek için ekran NUMARASI

en: Alias of --window
tr: --window tahallüsi

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the same class.
en: List windows of the application/class group/workspace/screen (output format: "XID: Window Name")
tr: Uygulama/sınıf grubu/çalışma fezası/ekran pencereleri listesi (çıktı biçimi: "XID: Pencere İsmi")

en: List workspaces of the screen (output format: "Number: Workspace Name")
tr: Ekranın çalışma fezaları listesi (çıktı biçimi: "Numarası: Çalışma Fezası İsmi")

en: Change the number of workspaces of the screen to NUMBER
tr: Ekranın çalışma fezası sayısını SAYISI olarak değiştir

en: Change the workspace layout of the screen to use NUMBER rows
tr: Ekranın çalışma fezası düzenini SAYISI satır kullanmak için değiştir

en: Change the workspace layout of the screen to use NUMBER columns
tr: Ekranın çalışma fezası düzenini SAYISI sütün kullanmak için değiştir

en: Show the desktop
tr: Masaüstüni köster

en: Stop showing the desktop
tr: Masaüstüni kösterüvni toqtat

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: Move the viewport of the current workspace to X coordinate X
tr: Mevcut çalışma fezasının görünüm alanını X kordinatından X olarak taşı

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: Move the viewport of the current workspace to Y coordinate Y
tr: Mevcut çalışma fezasının görünüm alanını Y kordinatından Y olarak taşı

en: Minimize the window
tr: Pencereni asğariyleştir

en: Unminimize the window
tr: Pencereni ğayrı asğariyleştir

en: Maximize the window
tr: Pencereni azamiyleştir

en: Unmaximize the window
tr: Pencereni ğayrı azamiyleştir

en: Maximize horizontally the window
tr: Pencereni ufqiy olaraq azamiyleştir

en: Unmaximize horizontally the window
tr: Pencereni ufqiy olaraq ğayrı azamiyleştir

en: Maximize vertically the window
tr: Pencereni vertikal olaraq azamiyleştir

en: Unmaximize vertically the window
tr: Pencereni vertikal olaraq ğayrı azamiyleştir

en: Start moving the window via the keyboard
tr: Pencereyi klavye ile taşımaya başla

en: Start resizing the window via the keyboard
tr: Pencereyi klavye ile yeniden boyutlandırmaya başla

en: Activate the window
tr: Pencereni faalleştir

en: Close the window
tr: Pencereni qapat

en: Make the window fullscreen
tr: Pencereni tam-ekran yap

en: Make the window quit fullscreen mode
tr: Pencereni tam-ekran tarzından çıqart

en: Make the window always on top
tr: Pencereni her-zaman-üstte yap

en: Make the window not always on top
tr: Pencereni her-zaman-üstte-degil yap

en: Make the window below other windows
tr: Pencereni diger-pencerelerniñ-altında yap

en: Make the window not below other windows
tr: Pencereni diger-pencerelerniñ-altında-degil yap

en: Shade the window
tr: Pencereni qatalaqla

en: Unshade the window
tr: Pencereni keri qatalaqla

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: Make the window have a fixed position in the viewport
tr: Pencereniñ körünim limanındaki mevamını sabit yap

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: Make the window not have a fixed position in the viewport
tr: Pencereniñ körünim limanındaki mevamını sabit yapma

note: Translators: A pager is the technical term for the workspace switcher. * It's a representation of all workspaces with windows inside it. * Please make sure that the translation is in sync with gnome-panel, * where this term is also used in translatable strings
en: Make the window not appear in pagers
tr: Pencereni saifecilerde körünmez yap

note: Translators: A pager is the technical term for the workspace switcher. * It's a representation of all workspaces with windows inside it. * Please make sure that the translation is in sync with gnome-panel, * where this term is also used in translatable strings
en: Make the window appear in pagers
tr: Pencereni saifecilerde körünir yap

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the window list)
en: Make the window not appear in tasklists
tr: Pencereni vazife listelerinde körünmez yap

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the window list)
en: Make the window appear in tasklists
tr: Pencereni vazife listelerinde körünir yap

en: Make the window visible on all workspaces
tr: Pencereyi tüm çalışma fezalarında görünür yap

en: Make the window visible on the current workspace only
tr: Pencereyi sadece mevcut çalışma fezasında görünür yap

en: Move the window to workspace NUMBER (first workspace is 0)
tr: Pencereyi SAYISI çalışma fezasına taşı (ilk çalışma fezası 0)

en: Change the X coordinate of the window to X
tr: Pencerenin X kordinatını X olarak değiştir

en: Change the Y coordinate of the window to Y
tr: Pencerenin Y kordinatını Y olarak değiştir

en: Change the width of the window to WIDTH
tr: Pencerenin genişliğini GENİŞLİK olarak değiştir

en: WIDTH
tr: KENİŞLİK

en: Change the height of the window to HEIGHT
tr: Pencerenin yüksekliğini YÜKSEKLİK olarak değiştir

en: HEIGHT
tr: YÜKSEKLİK

note: Translators: do not translate "normal, desktop, dock..."
en: Change the type of the window to TYPE (valid values: normal, desktop, dock, dialog, toolbar, menu, utility, splash)
tr: Pencerenin türünü TÜR olarak değiştir (geçerli değerler: normal, desktop, dock, dialog, toolbar, menu, utility, splash)

en: TYPE
tr: TÜR

en: Change the name of the workspace to NAME
tr: Çalışma fezasının ismini İSİM olarak değiştir

en: NAME
tr: İSİM

en: Activate the workspace
tr: Çalışma fezasını faalleştir

en: Invalid value "%s" for --%s
tr: %2$s içün keçersiz qıymet -- "%1$s"

en: Conflicting options are present: screen %d should be interacted with, but --%s has been used
tr: Çakışan seçenekler mevcut: ekran %d etkileşmeli, ancak %s kullanılmış

en: Conflicting options are present: windows or workspaces of screen %d should be listed, but --%s has been used
tr: Çakışan seçenekler mevcut: ekran %d pencereleri ya da çalışma fezaları listelenmiş olmalı, ancak -- %s kullanılmış

en: Conflicting options are present: workspace %d should be interacted with, but --%s has been used
tr: Çakışan seçenekler mevcut: çalışma fezası %d etkileşmeli, ancak -- %s kullanılmış

en: Conflicting options are present: windows of workspace %d should be listed, but --%s has been used
tr: Çakışan seçenekler mevcut: çalışma fezası %d pencereleri listelenmiş ancak -- %s kullanılmış

en: Conflicting options are present: an application should be interacted with, but --%s has been used
tr: Çakışan seçenekler mevcut: bir uygulama etkileşmeli, ancak -- %s kullanılmış

en: Conflicting options are present: windows of an application should be listed, but --%s has been used
tr: Çakışan seçenekler mevcut: bir uygulamanın pencereleri listelenmeli, ancak --%s kullanılmış

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the same class.
en: Conflicting options are present: class group "%s" should be interacted with, but --%s has been used
tr: Çakışan seçenekler mevcut: sınıf grubu "%s" etkileşmeli, ancak --%s kullanılmış

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the same class.
en: Conflicting options are present: windows of class group "%s" should be listed, but --%s has been used
tr: Çakışan seçenekler mevcut: sınıf grubu "%s" pencereleri listelenmeli, ancak --%s kullanılmış

en: Conflicting options are present: a window should be interacted with, but --%s has been used
tr: Çakışan seçenekler mevcut: bir pencere etkileşmeli, ancak --%s kullanılmış

en: Conflicting options are present: --%s and --%s
tr: Çakışan seçenekler mevcut: --%s ve --%s

en: Invalid argument "%d" for --%s: the argument must be strictly positive
tr: %2$s içün keçersiz parametr --"%1$d": parametr qatiyen müsbet olmalı

en: Invalid argument "%d" for --%s: the argument must be positive
tr: %2$s içün keçersiz parametr --"%1$d": parametr müsbet olmalı

en: Conflicting options are present: --%s or --%s, and --%s
tr: Çakışan seçenekler mevcut: --%s ya da --%s, ve --%s

en: Invalid argument "%s" for --%s, valid values are: %s
tr: %2$s içün keçersiz parametr --"%1$s", keçerli degerler: %3$s

en: Cannot change the workspace layout on the screen: the layout is already owned
tr: Ekrandaki çalışma fezası düzeni değiştirilemiyor: düzenin zaten sahibi var

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: Viewport cannot be moved: the current workspace does not contain a viewport
tr: Görünüm fezası taşınamadı: mevcut çalışma fezası bir görünüm fezasına saip değil

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: Viewport cannot be moved: there is no current workspace
tr: Görünüm fezası taşınamadı: mevcut bir çalışma fezası yok

note: FIXME: why do we have dual & boolean API. This is not consistent!
en: Action not allowed
tr: Amel caiz degil

en: Window cannot be moved to workspace %d: the workspace does not exist
tr: Pencere çalışma fezası %d üzerine taşınamadı: çalışma fezası mevcut değil

note: Translators: 'unset' in the sense of "something has not been set".
en: <name unset>
tr: <isim tesbitsiz>

en: Screen Number: %d
tr: Ekran Numarası: %d

en: Geometry (width, height): %d, %d
tr: Endese (kenişlik, yükseklik): %d, %d

en: Number of Workspaces: %d
tr: Çalışma Fezası Sayısı: %d

en: Workspace Layout (rows, columns, orientation): %d, %d, %s
tr: Çalışma Fezası Serimi (satırlar, sutunlar, yöneldirim): %d, %d, %s

en: <no EWMH-compliant window manager>
tr: <EWMH ile qabili telif pencere idarecisi yoq>

en: Window Manager: %s
tr: Pencere İdarecisi: %s

[ctx: workspace]
note: Translators: "none" here means "no workspace"
en: none
tr: yoq

en: Active Workspace: %s
tr: Faal Çalışma Fezası: %s

[ctx: window]
note: Translators: "none" here means "no window"
en: none
tr: yoq

en: Active Window: %s
tr: Faal Pencere: %s

en: Showing the desktop: %s
tr: Kösterilgen masaüstü: %s

en: true
tr: doğru

en: false
tr: yañlış

en: Workspace Name: %s
tr: Çalışma Fezası İsmi: %s

en: Workspace Number: %d
tr: Çalışma Fezası Numarası: %d

en: On Screen: %d (Window Manager: %s)
tr: Ekranda: %d (Pencere İdarecisi: %s)

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: <no viewport>
tr: <körünim-limanı yoq>

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: Viewport position (x, y): %s
tr: Körünim-limanı mevamı (x,y): %s

en: Position in Layout (row, column): %d, %d
tr: Düzendeki pozisyon (satır, sütun): %d, %d

en: Left Neighbor: %s
tr: Sol Qomşu: %s

en: Right Neighbor: %s
tr: Sağ Qomşu: %s

en: Top Neighbor: %s
tr: Üst Qomşu: %s

en: Bottom Neighbor: %s
tr: Alt Qomşu: %s

note: Translators: Ressource class is the name to identify a class.
en: Resource Class: %s
tr: Çoqraq Sınfı: %s

en: Group Name: %s
tr: Zümre İsmi: %s

note: Translators: 'set' in the sense of "something has been set".
en: set
tr: tesbitli

note: Translators: 'unset' in the sense of "something has not been set".
en: <unset>
tr: <tesbitsiz>

en: Icons: %s
tr: İşaretçikler: %s

en: Number of Windows: %d
tr: Pencere Sayısı: %d

en: Name: %s
tr: İsim: %s

note: Translators: note that "Icon" here has a specific window * management-related meaning. It means minimized.
en: Icon Name: %s
tr: İşaretçik İsmi: %s

en: PID: %s
tr: Esna Kimligi (PID): %s

[ctx: startupID]
note: Translators: "none" here means "no startup ID"
en: none
tr: yoq

en: Startup ID: %s
tr: Başlanğıç Kimligi: %s

en: all workspaces
tr: episi çalışma fezaları

en: On Workspace: %s
tr: Bulunılğan Çalışma Fezası: %s

en: normal window
tr: normal pencere

en: desktop
tr: masaüstü

en: dock or panel
tr: rıhtım yaki panel

en: dialog window
tr: dialog penceresi

en: tearoff toolbar
tr: yırtıp-al alet çubuğı

en: tearoff menu
tr: yırtıp-al menü

en: utility window
tr: qullanışlılıq penceresi

en: splash screen
tr: saçrama ekranı

en: Window Type: %s
tr: Pencere Türü: %s

en: Geometry (x, y, width, height): %d, %d, %d, %d
tr: Endese (x,y, kenişlik, yükseklik): %d, %d, %d, %d

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the same class.
en: Class Group: %s
tr: Sınıf Zümresi: %s

en: Session ID: %s
tr: Oturım Kimligi: %s

note: Translators: A group leader is the window that is the "owner" of a group * of windows, ie: if you have multiple windows in one application, one window * has some information about the application (like the application name).
en: Group Leader: %lu
tr: Zümre Lideri: %lu

note: Translators: A window can be transient for another window: it means it's on top of it
en: Transient for: %lu
tr: Aşağıdaki içün keçicidir: %lu

en: minimized
tr: asğariyleştirilgen

en: maximized
tr: azamiyleştirilgen

en: maximized horizontally
tr: ufqiy olaraq azamiyleştirilgen

en: maximized vertically
tr: vertikal olaraq azamiyleştirilgen

en: shaded
tr: qatalaqlanğan

en: pinned
tr: tüyrelgen

en: sticky
tr: yapışaq

en: above
tr: üstünde

en: below
tr: altında

en: fullscreen
tr: tam-ekran

en: needs attention
tr: diqqatqa muhtac

note: Translators: A pager is the technical term for the workspace switcher. * It's a representation of all workspaces with windows inside it. * Please make sure that the translation is in sync with gnome-panel, * where this term is also used in translatable strings
en: skip pager
tr: saifecini atla

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the window list)
en: skip tasklist
tr: vazife listesini atla

en: State: %s
tr: Durum: %s

en: move
tr: taşı

en: resize
tr: kene ölçülendir

en: shade
tr: qatalaqla

en: unshade
tr: keri qatalaqla

en: stick
tr: yapış

en: unstick
tr: yapışma

en: maximize horizontally
tr: ufqiy olaraq azamiyleştir

en: unmaximize horizontally
tr: ufqiy olaraq ğayrı azamiyleştir

en: maximize vertically
tr: vertikal olaraq azamiyleştir

en: unmaximize vertically
tr: vertikal olaraq ğayrı azamiyleştir

en: change workspace
tr: çalışma fezasını deñiştir

en: pin
tr: tüyre

en: unpin
tr: tüyerviçsizle

en: minimize
tr: asğariyleştir

en: unminimize
tr: ğayrı asğariyleştir

en: maximize
tr: azamiyleştir

en: unmaximize
tr: ğayrı azamiyleştir

en: change fullscreen mode
tr: tam ekran tarzını deñiştir

en: close
tr: qapat

en: make above
tr: üstünde yap

en: unmake above
tr: üstündeni lâğu et

en: make below
tr: altında yap

en: unmake below
tr: altındanı lâğu et

en: no action possible
tr: iç bir amel mümkün degil

en: Possible Actions: %s
tr: Caiz Ameller: %s

en: Print or modify the properties of a screen/workspace/window, or interact with it, following the EWMH specification.
    For information about this specification, see:
    	http://freedesktop.org/wiki/Specifications/wm-spec
tr: Ekranın/çalışma fezasının/pencerenin seçeneklerini yazdır ya da değiştir, ya da EWHM belirtimlerine göre etkileş.
    Bu belirtim hakkında bilgi almak için, 
    	http://freedesktop.org/wiki/Specifications/wm-spec adresine bakın

en: Options to list windows or workspaces
tr: Pencerelerni ya da çalışma fezalarını listeleme ihtiyariyatı

en: Show options to list windows or workspaces
tr: Pencereleri ve çalışma fezalarını listelemek için seçenekleri göster

en: Options to modify properties of a window
tr: Bir pencereniñ hasiyetlerini deñiştirmek içün ihtiyariyat

en: Show options to modify properties of a window
tr: Bir pencerenin özelliklerini değiştirmek için seçenekleri göster

en: Options to modify properties of a workspace
tr: Bir çalışma fezasının özelliklerini değiştirmek için seçenekler

en: Show options to modify properties of a workspace
tr: Bir çalışma fezasının özelliklerini değiştirmek için seçenekleri göster

en: Options to modify properties of a screen
tr: Bir ekrannıñ hasiyetlerini deñiştirmek içün ihtiyariyat

en: Show options to modify properties of a screen
tr: Bir ekranın özelliklerini değiştirmek için seçenekleri göster

en: Error while parsing arguments: %s
tr: Delillerni ayırıştırğanda hata: %s

en: Cannot interact with screen %d: the screen does not exist
tr: Ekran %d ile etkileşim kulurulamıyor: ekran mevcut değil

en: Cannot interact with workspace %d: the workspace cannot be found
tr: Çalışma fezası %d etkileşim kurulamadı: çalışma fezası bulunamadı

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the same class.
en: Cannot interact with class group "%s": the class group cannot be found
tr: Sınıf grubu "%s" ile etkileşim kurulamadı: sınıf grubu bulunamadı

en: Cannot interact with application having its group leader with XID %lu: the application cannot be found
tr: Grup lideri XID %lu olan uygulama ile etkileşim kurulamadı: uygulama bulunamadı

en: Cannot interact with window with XID %lu: the window cannot be found
tr: XID %lu olan pencere ile etkileşim kurulamadı: pencere bulunamadı
