libwnck - en to de translation catalogue (227 entries)

note: * * SECTION:application * @short_description: an object representing a group of windows of the same * application. * @see_also: wnck_window_get_application() * @stability: Unstable * The #WnckApplication is a group of #WnckWindow that are all in the same * application. It can be used to represent wi
en: Untitled application
de: Namenlose Anwendung

en: Workspace Switcher
de: Arbeitsflächenumschalter

en: Tool to switch between workspaces
de: Werkzeug, um zwischen den Arbeitsflächen zu wechseln

en: Click this to switch to workspace %s
de: Klicken Sie hier, um zur Arbeitsfläche %s zu wechseln

en: Click to start dragging "%s"
de: Klicken Sie, um »%s« zu ziehen

en: Current workspace: "%s"
de: Aktuelle Arbeitsfläche: »%s«

en: Click to switch to "%s"
de: Klicken Sie, um zu »%s« zu wechseln

en: No Windows Open
de: Keine Fenster offen

en: Window Selector
de: Fensterwähler

en: Tool to switch between windows
de: Werkzeug, um zwischen Fenstern zu wechseln

en: Window List
de: Fensterliste

en: Tool to switch between visible windows
de: Werkzeug, um zwischen sichtbaren Fenstern zu wechseln

en: Mi_nimize All
de: Alle m_inimieren

en: Un_minimize All
de: Alle wieder_herstellen

en: Ma_ximize All
de: Alle Ma_ximieren

en: _Unmaximize All
de: Alle wieder_herstellen

en: _Close All
de: Alle sch_ließen

en: Use N_ROWS rows
de: N_ROWS-Reihen benutzen

en: Only show current workspace
de: Nur momentane Arbeitsfläche anzeigen

en: Use RTL as default direction
de: Rechts-nach-Links als Vorgaberichtung verwenden

en: Show workspace names instead of workspace contents
de: Namen der Arbeitsfläche anzeigen anstatt deren Inhalte

en: Use a vertical orientation
de: Vertikale Ausrichtung benutzen

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the window list)
en: Don't show window in tasklist
de: Fenster nicht in der Fensterliste anzeigen

en: Always group windows
de: Fenster immer gruppieren

en: Never group windows
de: Fenster nie gruppieren

en: Display windows from all workspaces
de: Fenster aller Arbeitsflächen anzeigen

en: Enable Transparency
de: Transparenz aktivieren

en: Unmi_nimize
de: _Wiederherstellen

en: Mi_nimize
de: _Minimieren

en: Unma_ximize
de: _Wiederherstellen

en: Ma_ximize
de: Ma_ximieren

en: Workspace %d
de: Arbeitsfläche %d

en: Workspace 1_0
de: Arbeitsfläche 1_0

en: Workspace %s%d
de: Arbeitsfläche %s%d

en: _Move
de: _Verschieben

en: _Resize
de: _Größe ändern

en: Always On _Top
de: Immer im V_ordergrund

en: _Always on Visible Workspace
de: Immer auf der _sichtbaren Arbeitsfläche

en: _Only on This Workspace
de: Nur auf _dieser Arbeitsfläche

en: Move to Workspace _Left
de: Auf Arbeitsfläche _links verschieben

en: Move to Workspace R_ight
de: Auf Arbeitsfläche _rechts verschieben

en: Move to Workspace _Up
de: Auf Arbeitsfläche darü_ber verschieben

en: Move to Workspace _Down
de: Auf Arbeitsfläche dar_unter verschieben

en: Move to Another _Workspace
de: Auf a_ndere Arbeitsfläche verschieben

en: _Close
de: S_chließen

note: * * SECTION:window * @short_description: an object representing a window. * @see_also: #WnckWorkspace, #WnckApplication, #WnckClassGroup * @stability: Unstable * The #WnckWindow objects are always owned by libwnck and must not be * referenced or unreferenced.
en: Untitled window
de: Namenloses Fenster

en: X window ID of the window to examine or modify
de: X-Window-ID des zu bearbeitenden Fensters

note: Translators: A group leader is the window that is the "owner" of a group * of windows, ie: if you have multiple windows in one application, one window * has some information about the application (like the application name).
en: X window ID of the group leader of an application to examine
de: X-Fenster-ID des Gruppenleiters der zu bearbeitenden Anwendung

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the same class.
en: Class resource of the class group to examine
de: Klassenressource der zu bearbeitenden Klasse

en: CLASS
de: KLASSE

en: NUMBER of the workspace to examine or modify
de: NUMMER der zu bearbeitenden Arbeitsfläche

en: NUMBER
de: NUMMER

en: NUMBER of the screen to examine or modify
de: NUMMER des zu bearbeitenden Bildschirms

en: Alias of --window
de: Alias von --window

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the same class.
en: List windows of the application/class group/workspace/screen (output format: "XID: Window Name")
de: Fenster der/s Anwendung/Klassengruppe/Arbeitsfläche/Bildschirms auflisten (Ausgabeformat: »XID: Fenstername«)

en: List workspaces of the screen (output format: "Number: Workspace Name")
de: Arbeitsflächen des Bildschirms auflisten (Ausgabeformat: »Nummer: Arbeitsflächenname«)

en: Change the number of workspaces of the screen to NUMBER
de: Ändert die Anzahl der Arbeitsflächen des Bildschirms zu NUMMER

en: Change the workspace layout of the screen to use NUMBER rows
de: Ändert die Arbeitsflächenanordnung des Bildschirms um NUMMER Reihen zu benutzen

en: Change the workspace layout of the screen to use NUMBER columns
de: Ändert die Arbeitsflächenanordnung des Bildschirms um NUMMER Spalten zu benutzen

en: Show the desktop
de: Desktop anzeigen

en: Stop showing the desktop
de: Anzeigen des Desktops anhalten

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: Move the viewport of the current workspace to X coordinate X
de: Den Darstellungsbereich der momentanen Arbeitsfläche zur X-Koordinate X verschieben

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: Move the viewport of the current workspace to Y coordinate Y
de: Den Darstellungsbereich der momentanen Arbeitsfläche zur Y-Koordinate Y verschieben

en: Minimize the window
de: Fenster minimieren

en: Unminimize the window
de: Fenster wiederherstellen

en: Maximize the window
de: Fenster maximieren

en: Unmaximize the window
de: Fenster wiederherstellen

en: Maximize horizontally the window
de: Fenster horizontal maximieren

en: Unmaximize horizontally the window
de: Fenster horizontal wiederherstellen

en: Maximize vertically the window
de: Fenster vertikal maximieren

en: Unmaximize vertically the window
de: Fenster vertikal wiederherstellen

en: Start moving the window via the keyboard
de: Das Fenster per Tastatur verschieben

en: Start resizing the window via the keyboard
de: Die Größe des Fensters per Tastatur verändern

en: Activate the window
de: Fenster aktivieren

en: Close the window
de: Fenster schließen

en: Make the window fullscreen
de: Vollbild-Modus für das Fenster aktivieren

en: Make the window quit fullscreen mode
de: Vollbild-Modus für das Fenster beenden

en: Make the window always on top
de: Fenster immer im Vordergrund haben

en: Make the window not always on top
de: Fenster nicht immer im Vordergrund haben

en: Make the window below other windows
de: Fenster im Hintergrund haben

en: Make the window not below other windows
de: Fenster nicht im Hintergrund haben

en: Shade the window
de: Fenster einrollen

en: Unshade the window
de: Fenster ausrollen

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: Make the window have a fixed position in the viewport
de: Dem Fenster eine feste Position im Darstellungsbereich geben

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: Make the window not have a fixed position in the viewport
de: Dem Fenster keine feste Position im Darstellungsbereich geben

note: Translators: A pager is the technical term for the workspace switcher. * It's a representation of all workspaces with windows inside it. * Please make sure that the translation is in sync with gnome-panel, * where this term is also used in translatable strings
en: Make the window not appear in pagers
de: Das Fenster nicht in Arbeitsflächenumschaltern anzeigen

note: Translators: A pager is the technical term for the workspace switcher. * It's a representation of all workspaces with windows inside it. * Please make sure that the translation is in sync with gnome-panel, * where this term is also used in translatable strings
en: Make the window appear in pagers
de: Das Fenster in Arbeitsflächenumschaltern anzeigen

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the window list)
en: Make the window not appear in tasklists
de: Fenster nicht in der Fensterliste anzeigen

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the window list)
en: Make the window appear in tasklists
de: Fenster in der Fensterliste anzeigen

en: Make the window visible on all workspaces
de: Das Fenster auf allen Arbeitsflächen anzeigen

en: Make the window visible on the current workspace only
de: Das Fenster nur auf der aktuellen Arbeitsfläche anzeigen

en: Move the window to workspace NUMBER (first workspace is 0)
de: Das Fenster auf die Arbeitsfläche NUMMER verschieben (erste Arbeitsfläche ist 0)

en: Change the X coordinate of the window to X
de: Ändert die X-Koordinate des Fensters zu X

en: Change the Y coordinate of the window to Y
de: Ändert die Y-Koordinate des Fensters zu Y

en: Change the width of the window to WIDTH
de: Ändert die Breite des Fensters zu BREITE

en: WIDTH
de: BREITE

en: Change the height of the window to HEIGHT
de: Ändert die Höhe des Fensters zu HÖHE

en: HEIGHT
de: HÖHE

note: Translators: do not translate "normal, desktop, dock..."
en: Change the type of the window to TYPE (valid values: normal, desktop, dock, dialog, toolbar, menu, utility, splash)
de: Ändert den Fenstertypen zu TYP (erlaubte Werte: normal, desktop, dock, dialog, toolbar, menu, utility, splash)

en: TYPE
de: TYP

en: Change the name of the workspace to NAME
de: Ändert den Namen der Arbeitsfläche zu NAME

en: Activate the workspace
de: Arbeitsfläche aktivieren

en: Invalid value "%s" for --%s
de: Ungültiger Wert »%s« für --%s

en: Conflicting options are present: screen %d should be interacted with, but --%s has been used
de: Es bestehen sich widersprechende Optionen: Bildschirm %d soll bearbeitet werden, aber es wurde --%s benutzt

en: Conflicting options are present: windows or workspaces of screen %d should be listed, but --%s has been used
de: Es bestehen sich widersprechende Optionen: Die Fenster oder Arbeitsflächen des Bildschirms %d sollen aufgelistet werden, aber es wurde --%s benutzt

en: Conflicting options are present: workspace %d should be interacted with, but --%s has been used
de: Es bestehen sich widersprechende Optionen: Arbeitsfläche %d soll bearbeitet werden, aber es wurde --%s benutzt

en: Conflicting options are present: windows of workspace %d should be listed, but --%s has been used
de: Es bestehen sich widersprechende Optionen: Die Fenster der Arbeitsfläche %d sollen aufgelistet werden, aber es wurde --%s benutzt

en: Conflicting options are present: an application should be interacted with, but --%s has been used
de: Es bestehen sich widersprechende Optionen: Eine Anwendung soll bearbeitet werden, aber es wurde --%s benutzt

en: Conflicting options are present: windows of an application should be listed, but --%s has been used
de: Es bestehen sich widersprechende Optionen: Die Fenster einer Anwendung sollen aufgelistet werden, aber es wurde --%s benutzt

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the same class.
en: Conflicting options are present: class group "%s" should be interacted with, but --%s has been used
de: Es bestehen sich widersprechende Optionen: Klassengruppe »%s« soll bearbeitet werden, aber es wurde --%s benutzt

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the same class.
en: Conflicting options are present: windows of class group "%s" should be listed, but --%s has been used
de: Es bestehen sich widersprechende Optionen: Die Fenster der Klassengruppe »%s« sollen aufgelistet werden, aber es wurde --%s benutzt

en: Conflicting options are present: a window should be interacted with, but --%s has been used
de: Es bestehen sich widersprechende Optionen: Ein Fenster soll bearbeitet werden, aber es wurde --%s benutzt

en: Conflicting options are present: --%s and --%s
de: Es bestehen sich widersprechende Optionen: --%s und --%s

en: Invalid argument "%d" for --%s: the argument must be strictly positive
de: Ungültiges Argument »%d« für --%s: Das Argument muss vollständig positiv sein

en: Invalid argument "%d" for --%s: the argument must be positive
de: Ungültiges Argument »%d« für --%s: Das Argument muss positiv sein

en: Conflicting options are present: --%s or --%s, and --%s
de: Es bestehen sich widersprechende Optionen: --%s oder --%s, und --%s

en: Invalid argument "%s" for --%s, valid values are: %s
de: Ungültiges Argument »%s« für --%s, gültige Werte sind: %s

en: Cannot change the workspace layout on the screen: the layout is already owned
de: Arbeitsflächenanordnung auf dem Bildschirm konnte nicht geändert werden: Die Gestaltung ist bereits in Benutzung

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: Viewport cannot be moved: the current workspace does not contain a viewport
de: Darstellungsbereich kann nicht verschoben werden: Die momentane Arbeitsfläche enthält keinen Darstellungsbereich

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: Viewport cannot be moved: there is no current workspace
de: Darstellungsbereich kann nicht verschoben werden: Es existiert keine momentane Arbeitsfläche

note: FIXME: why do we have dual & boolean API. This is not consistent!
en: Action not allowed
de: Aktion nicht erlaubt

en: Window cannot be moved to workspace %d: the workspace does not exist
de: Fenster kann nicht auf Arbeitsfläche %d verschoben werden: Die Arbeitsfläche existiert nicht

note: Translators: 'unset' in the sense of "something has not been set".
en: <name unset>
de: <Name nicht gesetzt>

en: Screen Number: %d
de: Bildschirmnummer: %d

en: Geometry (width, height): %d, %d
de: Geometrie (Breite, Höhe): %d, %d

en: Number of Workspaces: %d
de: Anzahl der Arbeitsflächen: %d

en: Workspace Layout (rows, columns, orientation): %d, %d, %s
de: Arbeitsflächenanordnung (Zeilen, Spalten, Ausrichtung): %d, %d, %s

en: <no EWMH-compliant window manager>
de: <kein EWMH-kompatibler Fenstermanager>

en: Window Manager: %s
de: Fenstermanager: %s

note: Translators: %d is a workspace number and %s a workspace name
en: %d ("%s")
de: %d (»%s«)

[ctx: workspace]
note: Translators: "none" here means "no workspace"
en: none
de: keine

en: Active Workspace: %s
de: Aktive Arbeitsfläche: %s

en: "%s"
de: »%s«

[ctx: window]
note: Translators: "none" here means "no window"
en: none
de: keine

en: Active Window: %s
de: Aktives Fenster: %s

en: Showing the desktop: %s
de: Anzeigen des Desktops: %s

en: true
de: wahr

en: false
de: falsch

en: Workspace Name: %s
de: Name der Arbeitsfläche: %s

en: Workspace Number: %d
de: Nummer der Arbeitsfläche: %d

en: On Screen: %d (Window Manager: %s)
de: Auf Bildschirm: %d (Fenstermanager: %s)

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: <no viewport>
de: <kein Darstellungsbereich>

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: Viewport position (x, y): %s
de: Position des Darstellungsbereichs (x, y): %s

en: Position in Layout (row, column): %d, %d
de: Position in der Anordnung (Reihe, Spalte): %d, %d

en: Left Neighbor: %s
de: Linker Nachbar: %s

en: Right Neighbor: %s
de: Rechter Nachbar: %s

en: Top Neighbor: %s
de: Oberer Nachbar: %s

en: Bottom Neighbor: %s
de: Unterer Nachbar: %s

note: Translators: Ressource class is the name to identify a class.
en: Resource Class: %s
de: Klassenressource: %s

en: Group Name: %s
de: Gruppenname: %s

note: Translators: 'set' in the sense of "something has been set".
en: set
de: gesetzt

note: Translators: 'unset' in the sense of "something has not been set".
en: <unset>
de: <nicht gesetzt>

en: Icons: %s
de: Symbole: %s

en: Number of Windows: %d
de: Anzahl der Fenster: %d

note: Translators: note that "Icon" here has a specific window * management-related meaning. It means minimized.
en: Icon Name: %s
de: Symbolname: %s

[ctx: startupID]
note: Translators: "none" here means "no startup ID"
en: none
de: keine

en: Startup ID: %s
de: Startup-ID: %s

en: all workspaces
de: alle Arbeitsflächen

en: On Workspace: %s
de: Auf Arbeitsfläche: %s

en: normal window
de: normales Fenster

en: desktop
de: Desktop

en: dock or panel
de: Dock oder Panel

en: dialog window
de: Dialogfenster

en: tearoff toolbar
de: Abriss-Werkzeugleiste

en: tearoff menu
de: Abriss-Menü

en: utility window
de: Werkzeugfenster

en: splash screen
de: Begrüßungsbildschirm

en: Window Type: %s
de: Fenstertyp: %s

en: Geometry (x, y, width, height): %d, %d, %d, %d
de: Geometrie (x, y, Breite, Höhe): %d, %d, %d, %d

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the same class.
en: Class Group: %s
de: Klassengruppe: %s

en: Session ID: %s
de: Sitzungs-ID: %s

note: Translators: A group leader is the window that is the "owner" of a group * of windows, ie: if you have multiple windows in one application, one window * has some information about the application (like the application name).
en: Group Leader: %lu
de: Gruppenleiter: %lu

note: Translators: A window can be transient for another window: it means it's on top of it
en: Transient for: %lu
de: Transient für: %lu

en: minimized
de: minimiert

en: maximized
de: maximiert

en: maximized horizontally
de: horizontal maximiert

en: maximized vertically
de: vertikal maximiert

en: shaded
de: eingerollt

en: pinned
de: angeheftet

en: sticky
de: angeheftet

en: above
de: vorne

en: below
de: hinten

en: fullscreen
de: Vollbild

en: needs attention
de: benötigt Aufmerksamkeit

note: Translators: A pager is the technical term for the workspace switcher. * It's a representation of all workspaces with windows inside it. * Please make sure that the translation is in sync with gnome-panel, * where this term is also used in translatable strings
en: skip pager
de: Arbeitsflächenumschalter überspringen

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the window list)
en: skip tasklist
de: Fensterliste überspringen

en: State: %s
de: Zustand: %s

en: move
de: verschieben

en: resize
de: Größe ändern

en: shade
de: einrollen

en: unshade
de: ausrollen

en: stick
de: anheften

en: unstick
de: loslösen

en: maximize horizontally
de: horizontal maximieren

en: unmaximize horizontally
de: horizontal wiederherstellen

en: maximize vertically
de: vertikal maximieren

en: unmaximize vertically
de: vertikal wiederherstellen

en: change workspace
de: Arbeitsfläche wechseln

en: pin
de: anheften

en: unpin
de: loslösen

en: minimize
de: minimieren

en: unminimize
de: wiederherstellen

en: maximize
de: maximieren

en: unmaximize
de: wiederherstellen

en: change fullscreen mode
de: Vollbild-Modus ändern

en: close
de: schließen

en: make above
de: in den Vordergrund

en: unmake above
de: in den Vordergrund rückgängig

en: make below
de: in den Hintergrund

en: unmake below
de: in den Hintergrund rückgängig

en: no action possible
de: keine Aktionen verfügbar

en: Possible Actions: %s
de: Verfügbare Aktionen: %s

en: Print or modify the properties of a screen/workspace/window, or interact with it, following the EWMH specification.
    For information about this specification, see:
    	http://freedesktop.org/wiki/Specifications/wm-spec
de: Drucken oder verändern der Eigenschaften eines Bildschirms/Arbeitsfläche/Fenster, oder hiermit arbeiten, gemäß der EWMH-Spezifikation.
    Für weitere Informationen zu dieser Spezifikation siehe:
    	http://freedesktop.org/wiki/Specifications/wm-spec

en: Options to list windows or workspaces
de: Optionen zum Auflisten von Fenstern oder Arbeitsflächen

en: Show options to list windows or workspaces
de: Optionen zum Auflisten von Fenstern oder Arbeitsflächen anzeigen

en: Options to modify properties of a window
de: Optionen zum Verändern der Eigenschaften eines Fensters

en: Show options to modify properties of a window
de: Optionen zum Verändern der Eigenschaften eines Fensters anzeigen

en: Options to modify properties of a workspace
de: Optionen zum Verändern der Eigenschaften einer Arbeitsfläche

en: Show options to modify properties of a workspace
de: Optionen zum Verändern der Eigenschaften einer Arbeitsfläche anzeigen

en: Options to modify properties of a screen
de: Optionen zum Verändern der Eigenschaften eines Bildschirms

en: Show options to modify properties of a screen
de: Optionen zum Verändern der Eigenschaften eines Bildschirms anzeigen

en: Error while parsing arguments: %s
de: Fehler beim Verarbeiten der Argumente: %s

en: Cannot interact with screen %d: the screen does not exist
de: Kann nicht Bildschirm %d bearbeiten: Der Bildschirm existiert nicht

en: Cannot interact with workspace %d: the workspace cannot be found
de: Kann nicht Arbeitsfläche %d bearbeiten: Die Arbeitsfläche konnte nicht gefunden werden

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the same class.
en: Cannot interact with class group "%s": the class group cannot be found
de: Kann nicht Klassengruppe »%s« bearbeiten: Die Klassengruppe konnte nicht gefunden werden

en: Cannot interact with application having its group leader with XID %lu: the application cannot be found
de: Kann nicht Anwendung mit dem Gruppenleiter mit der XID %lu bearbeiten: Die Anwendung konnte nicht gefunden werden

en: Cannot interact with window with XID %lu: the window cannot be found
de: Kann nicht Fenster mit der XID %lu bearbeiten: Das Fenster konnte nicht gefunden werden
