libwnck 0.1 - en to fi translation catalogue (228 entries)

note: * * SECTION:application * @short_description: an object representing a group of windows of the same * application. * @see_also: wnck_window_get_application() * @stability: Unstable * The #WnckApplication is a group of #WnckWindow that are all in the same * application. It can be used to represent wi
en: Untitled application
fi: Nimetön sovellus

en: Workspace Switcher
fi: Työtilanvaihtaja

en: Tool to switch between workspaces
fi: Työkalu, jolla voi vaihtaa työtilaa

en: Click this to switch to workspace %s
fi: Napsauta tätä vaihtaaksesi työtilaan %s

en: Click to start dragging "%s"
fi: Raahaa ikkunaa "%s" napsauttamalla

en: Current workspace: "%s"
fi: Nykyinen työpöytä: "%s"

en: Click to switch to "%s"
fi: Siirry työtilaan "%s" napsauttamalla

en: No Windows Open
fi: Ei ikkunoita avoinna

en: Window Selector
fi: Ikkunanvalitsin

en: Tool to switch between windows
fi: Työkalu, jolla voi siirtyä ikkunoiden välillä

en: Window List
fi: Ikkunaluettelo

en: Tool to switch between visible windows
fi: Työkalu, jolla voi siirtyä näkyvien ikkunoiden välillä

en: Mi_nimize All
fi: _Pienennä kaikki

en: Un_minimize All
fi: _Palauta kaikki

en: Ma_ximize All
fi: S_uurenna kaikki

en: _Unmaximize All
fi: _Palauta kaikki

en: _Close All
fi: _Sulje kaikki

en: Use N_ROWS rows
fi: Käytä N_ROWS riviä

en: Only show current workspace
fi: Näytä vain _nykyinen työtila

en: Use RTL as default direction
fi: Käytä suuntana oikealta vasemmalle oletuksena

en: Show workspace names instead of workspace contents
fi: Näytä työpöytien nimet sisällön sijasta

en: Use a vertical orientation
fi: Käytä pystysuuntaa

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the window list)
en: Don't show window in tasklist
fi: Älä näytä ikkunaa ikkunaluettelossa

en: Always group windows
fi: Ryhmittele ikkuna aina

en: Never group windows
fi: Älä koskaan ryhmittele ikkunoita

en: Display windows from all workspaces
fi: Näytä ikkunat kaikilta työpöydiltä

en: Enable Transparency
fi: Käytä läpinäkyvyyttä

en: Unmi_nimize
fi: _Palauta

en: Mi_nimize
fi: _Pienennä

en: Unma_ximize
fi: Pa_lauta koko

en: Ma_ximize
fi: S_uurenna

en: Workspace %d
fi: Työtila %d

en: Workspace 1_0
fi: Työtila 1_0

en: Workspace %s%d
fi: Työtila %s%d

en: _Move
fi: S_iirrä

en: _Resize
fi: _Muuta kokoa

en: Always On _Top
fi: Aina _päällimmäisenä

en: _Always on Visible Workspace
fi: Näytä _aina näkyvässä työtilassa

en: _Only on This Workspace
fi: Näytä vain _tässä työtilassa

en: Move to Workspace _Left
fi: Siirrä _vasempaan työtilaan

en: Move to Workspace R_ight
fi: Siirrä _oikeaan työtilaan

en: Move to Workspace _Up
fi: Siirrä _yllä olevaan työtilaan

en: Move to Workspace _Down
fi: Siirrä _alla olevaan työtilaan

en: Move to Another _Workspace
fi: Siirrä toiseen t_yötilaan

en: _Close
fi: _Sulje

note: * * SECTION:window * @short_description: an object representing a window. * @see_also: #WnckWorkspace, #WnckApplication, #WnckClassGroup * @stability: Unstable * The #WnckWindow objects are always owned by libwnck and must not be * referenced or unreferenced.
en: Untitled window
fi: Nimeämätön ikkuna

en: X window ID of the window to examine or modify
fi: Tutkittavan tai muokattavan ikkunan X-ikkunatunniste

note: Translators: A group leader is the window that is the "owner" of a group * of windows, ie: if you have multiple windows in one application, one window * has some information about the application (like the application name).
en: X window ID of the group leader of an application to examine
fi: Tutkittavan sovelluksen ikkunaryhmän johtajan X-ikkunatunniste

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the same class.
en: Class resource of the class group to examine
fi: Luokkaryhmästä tutkittava luokkaresurssi

en: CLASS
fi: LUOKKA

en: NUMBER of the workspace to examine or modify
fi: Tutkittavan tai muokattavan työpöydän numero

en: NUMBER
fi: NUMERO

en: NUMBER of the screen to examine or modify
fi: Tutkittavan tai muokattavan näytön NUMERO

en: Alias of --window
fi: Alias valitsimelle --window

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the same class.
en: List windows of the application/class group/workspace/screen (output format: "XID: Window Name")
fi: Näytä sovelluksen/luokan, ryhmän/työpöydän/ruudun ikkunat (näyttömuoto: "XID: Window Name")

en: List workspaces of the screen (output format: "Number: Workspace Name")
fi: Näytä ruudun työtilat (näyttömuoto: "Numero: Työtilan nimi")

en: Change the number of workspaces of the screen to NUMBER
fi: Muuta ruudun työtilojen lukumääräksi NUMERO

en: Change the workspace layout of the screen to use NUMBER rows
fi: Muuta työtilojen asettelu käyttämään NUMEROa riviä

en: Change the workspace layout of the screen to use NUMBER columns
fi: Muuta työtilojen asettelu käyttämään NUMEROa saraketta

en: Show the desktop
fi: Näytä työpöytä

en: Stop showing the desktop
fi: Lopeta työpöydän näyttäminen

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: Move the viewport of the current workspace to X coordinate X
fi: Siirrä nykyisen työtilan katselunäkymä X-koordinaattiin X

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: Move the viewport of the current workspace to Y coordinate Y
fi: Siirrä nykyisen työtilan katselunäkymä Y-koordinaattiin Y

en: Minimize the window
fi: Pienennä ikkuna

en: Unminimize the window
fi: Palauta ikkuna

en: Maximize the window
fi: Suurenna ikkuna

en: Unmaximize the window
fi: Pa_lauta ikkunan koko

en: Maximize horizontally the window
fi: Suurenna ikkuna vaakasuunnassa

en: Unmaximize horizontally the window
fi: Peru ikkunan suurennus vaakasuunnassa

en: Maximize vertically the window
fi: Suurenna ikkunan pystysuunnassa

en: Unmaximize vertically the window
fi: Peru ikkunan suurennus pystysuunnassa

en: Start moving the window via the keyboard
fi: Aloita ikkunan siirtäminen näppäimistöltä

en: Start resizing the window via the keyboard
fi: Aloita ikkunan koon muuttaminen näppäimistöltä

en: Activate the window
fi: nimetön ikkuna

en: Close the window
fi: Sulje ikkuna

en: Make the window fullscreen
fi: Tee ikkunasta koko ruudun kokoinen

en: Make the window quit fullscreen mode
fi: Palauta ikkuna kokoruututilasta

en: Make the window always on top
fi: Pidä ikkuna aina päällimmäisenä

en: Make the window not always on top
fi: Peru ikkunan olo aina päällimmäisenä

en: Make the window below other windows
fi: Pidä ikkuna aina muiden ikkunoiden alla

en: Make the window not below other windows
fi: Peru ikkunan olo aina muiden alla

en: Shade the window
fi: Rullaa ikkuna

en: Unshade the window
fi: Avaa rullattu ikkuna

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: Make the window have a fixed position in the viewport
fi: Kiinnitä ikkuna tiettyyn paikkaan katselunäkymässä

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: Make the window not have a fixed position in the viewport
fi: Irrota ikkunan kiinnitys tiettyyn paikkaan katselunäkymässä

note: Translators: A pager is the technical term for the workspace switcher. * It's a representation of all workspaces with windows inside it. * Please make sure that the translation is in sync with gnome-panel, * where this term is also used in translatable strings
en: Make the window not appear in pagers
fi: Piilota ikkuna työtilanäkymistä

note: Translators: A pager is the technical term for the workspace switcher. * It's a representation of all workspaces with windows inside it. * Please make sure that the translation is in sync with gnome-panel, * where this term is also used in translatable strings
en: Make the window appear in pagers
fi: Näytä ikkuna työtilanäkymissä

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the window list)
en: Make the window not appear in tasklists
fi: Piilota ikkuna tehtävälistoista

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the window list)
en: Make the window appear in tasklists
fi: Näytä ikkuna tehtävälistoissa

en: Make the window visible on all workspaces
fi: Näytä ikkuna kaikissa työtiloissa

en: Make the window visible on the current workspace only
fi: Näytä ikkunan vain tässä työtilassa

en: Move the window to workspace NUMBER (first workspace is 0)
fi: Siirrä ikkuna työtilaan NUMERO (ensimmäinen on numero 0)

en: Change the X coordinate of the window to X
fi: Muuta ikkunan X-koordinaatti arvoon X

en: Change the Y coordinate of the window to Y
fi: Muuta ikkunan Y-koordinaatti arvoon Y

en: Change the width of the window to WIDTH
fi: Muuta ikkunan leveys arvoon LEVEYS

en: WIDTH
fi: LEVEYS

en: Change the height of the window to HEIGHT
fi: Muuta ikkunan korkeus arvoon KORKEUS

en: HEIGHT
fi: KORKEUS

note: Translators: do not translate "normal, desktop, dock..."
en: Change the type of the window to TYPE (valid values: normal, desktop, dock, dialog, toolbar, menu, utility, splash)
fi: Muuta ikkunan tyypiksi TYYPPI (kelvolliset arvot: normal, desktop, dock, dialog, toolbar, menu, utility tai splash)

en: TYPE
fi: TYYPPI

en: Change the name of the workspace to NAME
fi: Muuta työtilan nimi arvoon NIMI

en: NAME
fi: NIMI

en: Activate the workspace
fi: Siirry työtilaan

en: Invalid value "%s" for --%s
fi: Virheellinen arvo "%s" valitsimelle --%s

en: Conflicting options are present: screen %d should be interacted with, but --%s has been used
fi: Ristiriitaisia valitsimia: piti käsitellä ruutua %d, mutta havaittiin valitsin --%s

en: Conflicting options are present: windows or workspaces of screen %d should be listed, but --%s has been used
fi: Ristiriitaisia valitsimia: piti näyttää ruudun %d ikkunoita tai työtiloja, mutta havaittiin valitsin --%s

en: Conflicting options are present: workspace %d should be interacted with, but --%s has been used
fi: Ristiriitaisia valitsimia: piti käsitellä työtilaa %d, mutta havaittiin valitsin --%s

en: Conflicting options are present: windows of workspace %d should be listed, but --%s has been used
fi: Ristiriitaisia valitsimia: piti näyttää työtilan %d ikkunat, mutta havaittiin valitsin --%s

en: Conflicting options are present: an application should be interacted with, but --%s has been used
fi: Ristiriitaisia valitsimia: piti käsitellä sovellusta, mutta havaittiin valitsin --%s

en: Conflicting options are present: windows of an application should be listed, but --%s has been used
fi: Ristiriitaisia valitsimia: piti näyttää sovelluksen ikkunat, mutta havaittiin valitsin --%s

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the same class.
en: Conflicting options are present: class group "%s" should be interacted with, but --%s has been used
fi: Ristiriitaisia valitsimia: piti käsitellä luokkaryhmää "%s", mutta havaittiin valitsin --%s

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the same class.
en: Conflicting options are present: windows of class group "%s" should be listed, but --%s has been used
fi: Ristiriitaisia valitsimia: piti näyttää luokkaryhmää "%s" ikkunat, mutta havaittiin valitsin --%s

en: Conflicting options are present: a window should be interacted with, but --%s has been used
fi: Ristiriitaisia valitsimia: piti käsitellä ikkunaa, mutta havaittiin valitsin --%s

en: Conflicting options are present: --%s and --%s
fi: Ristiriitaisia valitsimia: --%s ja --%s

en: Invalid argument "%d" for --%s: the argument must be strictly positive
fi: Virheellinen arvo "%d" valitsimelle --%s: arvon tulee olla positiivinen kokonaisluku

en: Invalid argument "%d" for --%s: the argument must be positive
fi: virheellinen arvo "%d" valitsimelle --%s: arvon tulee olla positiivinen

en: Conflicting options are present: --%s or --%s, and --%s
fi: Ristiriitaisia valitsimia: --%s tai --%s ja --%s

en: Invalid argument "%s" for --%s, valid values are: %s
fi: Virheellinen arvo "%s" valitsimelle --%s, kelvolliset arvot ovat: %s

en: Cannot change the workspace layout on the screen: the layout is already owned
fi: Ruudun työtilojen asettelua ei voi muuttaa: asettelu on jo omistettu

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: Viewport cannot be moved: the current workspace does not contain a viewport
fi: Katselunäkymää ei voi siirtää: nykyisessä työtilassa ei ole katselunäkymää

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: Viewport cannot be moved: there is no current workspace
fi: Katselunäkymää ei voi siirtää: nykyistä työtilaa ei ole määritelty

note: FIXME: why do we have dual & boolean API. This is not consistent!
en: Action not allowed
fi: Toiminto ei ole sallittu

en: Window cannot be moved to workspace %d: the workspace does not exist
fi: Ikkunaa ei voi siirtää työtilaan %d: työtilaa ei ole olemassa

note: Translators: 'unset' in the sense of "something has not been set".
en: <name unset>
fi: <nimeä ei ole asetettu>

en: Screen Number: %d
fi: Ruudun numero: %d

en: Geometry (width, height): %d, %d
fi: Geometria (leveys, korkeus): %d, %d

en: Number of Workspaces: %d
fi: Työtilojen lukumäärä: %d

en: Workspace Layout (rows, columns, orientation): %d, %d, %s
fi: Työtilojen asettelu (rivejä, sarakkeita, suunta): %d, %d, %s

en: <no EWMH-compliant window manager>
fi: <EWMH-yhteensopivaa ikkunamanageria ei löydy>

en: Window Manager: %s
fi: Ikkunamanager: %s

[ctx: workspace]
note: Translators: "none" here means "no workspace"
en: none
fi: ei työpöytää

en: Active Workspace: %s
fi: Valittu työtila %s

[ctx: window]
note: Translators: "none" here means "no window"
en: none
fi: ei ikkunaa

en: Active Window: %s
fi: Aktiivinen ikkuna: %s

en: Showing the desktop: %s
fi: Näytetään työpöytä: %s

en: true
fi: tosi

en: false
fi: epätosi

en: Workspace Name: %s
fi: Työtilan nimi: %s

en: Workspace Number: %d
fi: Työtilan numero: %d

en: On Screen: %d (Window Manager: %s)
fi: Näytöllä: %d (ikkunamanager: %s)

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: <no viewport>
fi: <ei katselunäkymää>

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: Viewport position (x, y): %s
fi: Katselunäkymä sijainti (x, y): %s

en: Position in Layout (row, column): %d, %d
fi: Sijainti asettelussa (rivi, sarake): %d %d

en: Left Neighbor: %s
fi: Vasen naapuri: %s

en: Right Neighbor: %s
fi: Oikea naapuri: %s

en: Top Neighbor: %s
fi: Ylempi naapuri: %s

en: Bottom Neighbor: %s
fi: Alempi naapuri: %s

note: Translators: Ressource class is the name to identify a class.
en: Resource Class: %s
fi: Resurssiluokka: %s

en: Group Name: %s
fi: Ryhmän nimi: %s

note: Translators: 'set' in the sense of "something has been set".
en: set
fi: asetettu

note: Translators: 'unset' in the sense of "something has not been set".
en: <unset>
fi: <ei asetettu>

en: Icons: %s
fi: Kuvakkeet: %s

en: Number of Windows: %d
fi: Ikkunoiden lukumäärä: %d

en: Name: %s
fi: Nim: %s

note: Translators: note that "Icon" here has a specific window * management-related meaning. It means minimized.
en: Icon Name: %s
fi: Kuvakkeen nimi: %s

[ctx: startupID]
note: Translators: "none" here means "no startup ID"
en: none
fi: ei tunnistetta

en: Startup ID: %s
fi: Käynnistystunniste: %s

en: all workspaces
fi: kaikki työtilat

en: On Workspace: %s
fi: Työtilassa: %s

en: normal window
fi: tavallinen ikkuna

en: desktop
fi: työpöytä

en: dock or panel
fi: telakka tai paneeli

en: dialog window
fi: valintaikkuna

en: tearoff toolbar
fi: irrotettu työkalupalkki

en: tearoff menu
fi: irrotettu valikko

en: utility window
fi: apuikkuna

en: splash screen
fi: aloitusikkuna

en: Window Type: %s
fi: Ikkunan tyyppi: %s

en: Geometry (x, y, width, height): %d, %d, %d, %d
fi: Geometria (x, y, leveys, korkeus): %d, %d, %d, %d

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the same class.
en: Class Group: %s
fi: Luokkaryhmä: %s

en: Session ID: %s
fi: Istuntotunniste: %s

note: Translators: A group leader is the window that is the "owner" of a group * of windows, ie: if you have multiple windows in one application, one window * has some information about the application (like the application name).
en: Group Leader: %lu
fi: Ryhmänjohtaja: %lu

note: Translators: A window can be transient for another window: it means it's on top of it
en: Transient for: %lu
fi: Ali-ikkuna tunnisteelle: %lu

en: minimized
fi: pienennetty

en: maximized
fi: suurennettu

en: maximized horizontally
fi: suurennettu vaakasuunnassa

en: maximized vertically
fi: suurennettu pystysuunnassa

en: shaded
fi: rullattu

en: pinned
fi: kiinnitetty

en: sticky
fi: tahmea

en: above
fi: yllä

en: below
fi: alla

en: fullscreen
fi: kokoruutu

en: needs attention
fi: kaipaa huomiota

note: Translators: A pager is the technical term for the workspace switcher. * It's a representation of all workspaces with windows inside it. * Please make sure that the translation is in sync with gnome-panel, * where this term is also used in translatable strings
en: skip pager
fi: ei ikkunavalitsimessa

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the window list)
en: skip tasklist
fi: ei ikkunaluettelossa

en: normal
fi: tavallinen

en: State: %s
fi: Tila: %s

en: move
fi: siirrä

en: resize
fi: muuta kokoa

en: shade
fi: rullaa

en: unshade
fi: peru rullaus

en: stick
fi: tee tahmeaksi

en: unstick
fi: peru tahmeus

en: maximize horizontally
fi: suurenna vaakasuunnassa

en: unmaximize horizontally
fi: peru vaakasuuntainen suurennus

en: maximize vertically
fi: suurenna pystysuunnassa

en: unmaximize vertically
fi: peru pystysuuntainen suurennus

en: change workspace
fi: vaihda työtilaa

en: pin
fi: kiinnitä

en: unpin
fi: vapauta

en: minimize
fi: pienennä

en: unminimize
fi: peru pienennys

en: maximize
fi: suurenna

en: unmaximize
fi: palauta koko

en: change fullscreen mode
fi: vaihda kokoruututilaa

en: close
fi: sulje

en: make above
fi: nosta ylemmäs

en: unmake above
fi: peru nosto

en: make below
fi: laske alle

en: unmake below
fi: peru lasku

en: no action possible
fi: toiminto ei ole mahdollinen

en: Possible Actions: %s
fi: Mahdolliset toiminnot: %s

en: Print or modify the properties of a screen/workspace/window, or interact with it, following the EWMH specification.
    For information about this specification, see:
    	http://freedesktop.org/wiki/Specifications/wm-spec
fi: Tulosta tai muokkaa näytön, työtilan tai ikkunan ominaisuuksia, tai käsittele niitä interaktiivisesti EWMH-määrittelyn mukaan.
    Lisätietoja tästä määrittelystä:
    	http://freedesktop.org/wiki/Specifications/wm-spec

en: Options to list windows or workspaces
fi: Valinnat ikkunoiden tai työpöytien listaamiselle

en: Show options to list windows or workspaces
fi: Näytä valitsimet, joilla listataan ikkunoita tai työpöytiä

en: Options to modify properties of a window
fi: Valitsimet ikkunan ominaisuuksien muuttamiseksi

en: Show options to modify properties of a window
fi: Näytä valitsimet, joilla muutetaan ikkunan ominaisuuksia

en: Options to modify properties of a workspace
fi: Valitsimet työtilan ominaisuuksien muuttamiseksi

en: Show options to modify properties of a workspace
fi: Näytä valitsimet, joilla muutetaan työtilan ominaisuuksia

en: Options to modify properties of a screen
fi: Valitsimet ruudun ominaisuuksien muuttamiseksi

en: Show options to modify properties of a screen
fi: Näytä valitsimet, joilla muutetaan ruudun ominaisuuksia

en: Error while parsing arguments: %s
fi: Virhe tulkittaessa argumentteja: %s

en: Cannot interact with screen %d: the screen does not exist
fi: Ruutua %d ei voi käsitellä: ruutua ei ole olemassa

en: Cannot interact with workspace %d: the workspace cannot be found
fi: Työtilaa %d ei voi käsitellä: työtilaa ei löydy

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the same class.
en: Cannot interact with class group "%s": the class group cannot be found
fi: Luokkaryhmää "%s" ei voi käsitellä: luokkaryhmää ei löydy

en: Cannot interact with application having its group leader with XID %lu: the application cannot be found
fi: Sovellusta, jonka ryhmänjohtajan XID on %lu, ei voi käsitellä: sovellusta ei löydy

en: Cannot interact with window with XID %lu: the window cannot be found
fi: Ikkunaa, jonka XID on %lu, ei voi käsitellä: ikkunaa ei löydy
