libwnck - en to sv translation catalogue (229 entries)

note: * * SECTION:application * @short_description: an object representing a group of windows of the same * application. * @see_also: wnck_window_get_application() * @stability: Unstable * The #WnckApplication is a group of #WnckWindow that are all in the same * application. It can be used to represent wi
en: Untitled application
sv: Namnlöst program

en: Workspace Switcher
sv: Arbetsyteväxlare

en: Tool to switch between workspaces
sv: Verktyg för att växla mellan arbetsytor

en: Click this to switch to workspace %s
sv: Klicka på detta för att byta till arbetsyta %s

en: Click to start dragging "%s"
sv: Klicka för att börja dra "%s"

en: Current workspace: "%s"
sv: Aktuell arbetsyta: "%s"

en: Click to switch to "%s"
sv: Klicka för att byta till "%s"

en: No Windows Open
sv: Inga fönster öppna

en: Window Selector
sv: Fönsterväljare

en: Tool to switch between windows
sv: Verktyg för att växla mellan fönster

en: Window List
sv: Fönsterlista

en: Tool to switch between visible windows
sv: Verktyg för att växla mellan synliga fönster

en: Mi_nimize All
sv: Mi_nimera alla

en: Un_minimize All
sv: Av_minimera alla

en: Ma_ximize All
sv: Ma_ximera alla

en: _Unmaximize All
sv: _Avminimera alla

en: _Close All
sv: _Stäng alla

en: Use N_ROWS rows
sv: Använd N_RADER rader

en: N_ROWS
sv: N_RADER

en: Only show current workspace
sv: Visa endast aktuell arbetsyta

en: Use RTL as default direction
sv: Använd höger till vänster som standardriktning

en: Show workspace names instead of workspace contents
sv: Visa namn på arbetsytor istället för arbetsytornas innehåll

en: Use a vertical orientation
sv: Använd en vertikal orientering

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the window list)
en: Don't show window in tasklist
sv: Visa inte fönster i fönsterlista

en: Always group windows
sv: Gruppera alltid fönster

en: Never group windows
sv: Gruppera aldrig fönster

en: Display windows from all workspaces
sv: Visa fönster från alla arbetsytor

en: Enable Transparency
sv: Aktivera genomskinlighet

en: Unmi_nimize
sv: Avmi_nimera

en: Mi_nimize
sv: _Minimera

en: Unma_ximize
sv: Avma_ximera

en: Ma_ximize
sv: Ma_ximera

en: Workspace %d
sv: Arbetsyta %d

en: Workspace 1_0
sv: Arbetsyta 1_0

en: Workspace %s%d
sv: Arbetsyta %s%d

en: _Move
sv: _Flytta

en: _Resize
sv: _Ändra storlek

en: Always On _Top
sv: Alltid _överst

en: _Always on Visible Workspace
sv: _Alltid på synlig arbetsyta

en: _Only on This Workspace
sv: _Endast på denna arbetsyta

en: Move to Workspace _Left
sv: Flytta till arbetsyta till _vänster

en: Move to Workspace R_ight
sv: Flytta till arbetsyta till _höger

en: Move to Workspace _Up
sv: Flytta till arbetsyta _uppåt

en: Move to Workspace _Down
sv: Flytta till arbetsyta _nedanför

en: Move to Another _Workspace
sv: Flytta till en annan _arbetsyta

en: _Close
sv: _Stäng

note: * * SECTION:window * @short_description: an object representing a window. * @see_also: #WnckWorkspace, #WnckApplication, #WnckClassGroup * @stability: Unstable * The #WnckWindow objects are always owned by libwnck and must not be * referenced or unreferenced.
en: Untitled window
sv: Namnlöst fönster

en: X window ID of the window to examine or modify
sv: X-fönster-id för fönstret att undersöka eller ändra

note: Translators: A group leader is the window that is the "owner" of a group * of windows, ie: if you have multiple windows in one application, one window * has some information about the application (like the application name).
en: X window ID of the group leader of an application to examine
sv: X-fönster-id för gruppledaren för ett program att undersöka

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the same class.
en: Class resource of the class group to examine
sv: Klassresurs för klassgruppen att undersöka

en: CLASS
sv: KLASS

en: NUMBER of the workspace to examine or modify
sv: NUMMER på arbetsytan som ska undersökas eller ändras

en: NUMBER
sv: NUMMER

en: NUMBER of the screen to examine or modify
sv: NUMMER på skärmen som ska undersökas eller ändras

en: Alias of --window
sv: Alias för --window

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the same class.
en: List windows of the application/class group/workspace/screen (output format: "XID: Window Name")
sv: Lista fönstren för programmet/klassgrupp/arbetsyta/skärm (utdataformat: "XID: Fönsternamn")

en: List workspaces of the screen (output format: "Number: Workspace Name")
sv: Lista arbetsytor på skärmen (utdataformat: "Nummer: Namn på arbetsyta")

en: Change the number of workspaces of the screen to NUMBER
sv: Ändra antalet arbetsytor på skärmen till NUMMER

en: Change the workspace layout of the screen to use NUMBER rows
sv: Ändra layout på arbetsytan på skärmen till att använda NUMMER rader

en: Change the workspace layout of the screen to use NUMBER columns
sv: Ändra layout på arbetsytan på skärmen till att använda NUMMER kolumner

en: Show the desktop
sv: Visa skrivbordet

en: Stop showing the desktop
sv: Sluta visa skrivbordet

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: Move the viewport of the current workspace to X coordinate X
sv: Flytta skrivbordsvyn på aktuell arbetsyta till X-koordinat X

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: Move the viewport of the current workspace to Y coordinate Y
sv: Flytta skrivbordsvyn på aktuell arbetsyta till Y-koordinat Y

en: Minimize the window
sv: Minimera fönstret

en: Unminimize the window
sv: Avminimera fönstret

en: Maximize the window
sv: Maximera fönstret

en: Unmaximize the window
sv: Avmaximera fönstret

en: Maximize horizontally the window
sv: Maximera fönstret horisontellt

en: Unmaximize horizontally the window
sv: Avmaximera fönstret horisontellt

en: Maximize vertically the window
sv: Maximera fönstret vertikalt

en: Unmaximize vertically the window
sv: Avmaximera fönstret vertikalt

en: Start moving the window via the keyboard
sv: Börja flytta fönstret via tangentbordet

en: Start resizing the window via the keyboard
sv: Börja ändra storlek på fönstret via tangentbordet

en: Activate the window
sv: Aktivera fönstret

en: Close the window
sv: Stäng fönstret

en: Make the window fullscreen
sv: Gör så fönstret använder helskärmsläget

en: Make the window quit fullscreen mode
sv: Gör så fönstret slutar använda helskärmsläget

en: Make the window always on top
sv: Gör så fönstret alltid ligger överst

en: Make the window not always on top
sv: Gör så fönstret inte alltid är överst

en: Make the window below other windows
sv: Gör så fönstret ligger under andra fönster

en: Make the window not below other windows
sv: Gör så fönstret inte ligger under andra fönster

en: Shade the window
sv: Skugga fönstret

en: Unshade the window
sv: Avskugga fönstret

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: Make the window have a fixed position in the viewport
sv: Gör så fönstret har en fast position i skrivbordsvyn

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: Make the window not have a fixed position in the viewport
sv: Gör så fönstret inte har en fast position i skrivbordsvyn

note: Translators: A pager is the technical term for the workspace switcher. * It's a representation of all workspaces with windows inside it. * Please make sure that the translation is in sync with gnome-panel, * where this term is also used in translatable strings
en: Make the window not appear in pagers
sv: Gör så fönstret inte visas i visare

note: Translators: A pager is the technical term for the workspace switcher. * It's a representation of all workspaces with windows inside it. * Please make sure that the translation is in sync with gnome-panel, * where this term is also used in translatable strings
en: Make the window appear in pagers
sv: Gör så fönstret visas i visare

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the window list)
en: Make the window not appear in tasklists
sv: Gör så fönstret inte visas i fönsterlistor

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the window list)
en: Make the window appear in tasklists
sv: Gör så fönstret visas i fönsterlistor

en: Make the window visible on all workspaces
sv: Gör fönstret synligt på alla arbetsytor

en: Make the window visible on the current workspace only
sv: Gör fönstret endast synligt på den aktuella arbetsytan

en: Move the window to workspace NUMBER (first workspace is 0)
sv: Flytta fönstret till arbetsyta NUMMER (första arbetsytan är 0)

en: Change the X coordinate of the window to X
sv: Ändra X-koordinaten för fönstret till X

en: Change the Y coordinate of the window to Y
sv: Ändra Y-koordinaten för fönstret till Y

en: Change the width of the window to WIDTH
sv: Ändra bredden på fönstret till BREDD

en: WIDTH
sv: BREDD

en: Change the height of the window to HEIGHT
sv: Ändra höjden på fönstret till HÖJD

en: HEIGHT
sv: HÖJD

note: Translators: do not translate "normal, desktop, dock..."
en: Change the type of the window to TYPE (valid values: normal, desktop, dock, dialog, toolbar, menu, utility, splash)
sv: Ändra typen för fönstret till TYP (giltiga värden: normal, desktop, dock, dialog, toolbar, menu, utility, splash)

en: TYPE
sv: TYP

en: Change the name of the workspace to NAME
sv: Ändra namnet på arbetsytan till NAMN

en: NAME
sv: NAMN

en: Activate the workspace
sv: Aktivera arbetsytan

en: Invalid value "%s" for --%s
sv: Ogiltigt värde "%s" för --%s

en: Conflicting options are present: screen %d should be interacted with, but --%s has been used
sv: Flaggorna står i konflikt med varandra: skärm %d ska interageras med, men --%s har använts

en: Conflicting options are present: windows or workspaces of screen %d should be listed, but --%s has been used
sv: Flaggor står i konflikt: fönster eller arbetsytor för skärm %d ska listas, men --%s har använts

en: Conflicting options are present: workspace %d should be interacted with, but --%s has been used
sv: Flaggorna står i konflikt med varandra: arbetsyta %d ska interageras med, men --%s har använts

en: Conflicting options are present: windows of workspace %d should be listed, but --%s has been used
sv: Flaggorna står i konflikt med varandra: fönster på arbetsyta %d ska listas, men --%s har använts

en: Conflicting options are present: an application should be interacted with, but --%s has been used
sv: Flaggorna står i konflikt med varandra: ett program ska interageras med, men --%s har använts

en: Conflicting options are present: windows of an application should be listed, but --%s has been used
sv: Flaggorna står i konflikt med varandra: fönster för ett program ska listas, men --%s har använts

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the same class.
en: Conflicting options are present: class group "%s" should be interacted with, but --%s has been used
sv: Flaggorna står i konflikt med varandra: klassgruppen "%s" ska interageras med, men --%s har använts

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the same class.
en: Conflicting options are present: windows of class group "%s" should be listed, but --%s has been used
sv: Flaggorna står i konflikt med varandra: fönster för klassgruppen "%s" ska listas, men --%s har använts

en: Conflicting options are present: a window should be interacted with, but --%s has been used
sv: Flaggorna står i konflikt med varandra: ett fönster ska interageras med, men --%s har använts

en: Conflicting options are present: --%s and --%s
sv: Flaggorna står i konflikt med varandra: --%s och --%s

en: Invalid argument "%d" for --%s: the argument must be strictly positive
sv: Ogiltigt argument "%d" för --%s: argumentet måste vara absolut positivt

en: Invalid argument "%d" for --%s: the argument must be positive
sv: Ogiltigt argument "%d" för --%s: argumentet måste vara positivt

en: Conflicting options are present: --%s or --%s, and --%s
sv: Flaggorna står i konflikt med varandra: --%s eller --%s, och --%s

en: Invalid argument "%s" for --%s, valid values are: %s
sv: Ogiltigt argument "%s" för --%s, giltiga värden är: %s

en: Cannot change the workspace layout on the screen: the layout is already owned
sv: Kan inte ändra layout på arbetsytan på skärmen: layouten ägs redan

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: Viewport cannot be moved: the current workspace does not contain a viewport
sv: Skrivbordsvyn kan inte flyttas: den aktuella arbetsytan innehåller ingen skrivbordsvy

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: Viewport cannot be moved: there is no current workspace
sv: Skrivbordsvyn kan inte flyttas: det finns ingen aktuell arbetsyta

note: FIXME: why do we have dual & boolean API. This is not consistent!
en: Action not allowed
sv: Åtgärden tillåts inte

en: Window cannot be moved to workspace %d: the workspace does not exist
sv: Fönstret kan inte flyttas till arbetsyta %d: arbetsytan finns inte

note: Translators: 'unset' in the sense of "something has not been set".
en: <name unset>
sv: <namnet inte inställt>

en: Screen Number: %d
sv: Skärmnummer: %d

en: Geometry (width, height): %d, %d
sv: Geometri (bredd, höjd): %d, %d

en: Number of Workspaces: %d
sv: Antal arbetsytor: %d

en: Workspace Layout (rows, columns, orientation): %d, %d, %s
sv: Layout för arbetsyta (rader, kolumner, orientering): %d, %d, %s

en: <no EWMH-compliant window manager>
sv: <ingen EWMH-godkänd fönsterhanterare>

en: Window Manager: %s
sv: Fönsterhanterare: %s

[ctx: workspace]
note: Translators: "none" here means "no workspace"
en: none
sv: ingen

en: Active Workspace: %s
sv: Aktiv arbetsyta: %s

[ctx: window]
note: Translators: "none" here means "no window"
en: none
sv: inget

en: Active Window: %s
sv: Aktivt fönster: %s

en: Showing the desktop: %s
sv: Visar skrivbordet: %s

en: true
sv: sant

en: false
sv: falskt

en: Workspace Name: %s
sv: Arbetsytans namn: %s

en: Workspace Number: %d
sv: Arbetsyta nummer: %d

en: On Screen: %d (Window Manager: %s)
sv: På skärm: %d (Fönsterhanterare: %s)

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: <no viewport>
sv: <ingen skrivbordsvy>

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: Viewport position (x, y): %s
sv: Position för skrivbordsvy (x, y): %s

en: Position in Layout (row, column): %d, %d
sv: Position i layout (rad, kolumn): %d, %d

en: Left Neighbor: %s
sv: Vänstra granne: %s

en: Right Neighbor: %s
sv: Högra granne: %s

en: Top Neighbor: %s
sv: Övre granne: %s

en: Bottom Neighbor: %s
sv: Nedre granne: %s

note: Translators: Ressource class is the name to identify a class.
en: Resource Class: %s
sv: Resursklass: %s

en: Group Name: %s
sv: Gruppnamn: %s

note: Translators: 'set' in the sense of "something has been set".
en: set
sv: inställt

note: Translators: 'unset' in the sense of "something has not been set".
en: <unset>
sv: <inte inställt>

en: Icons: %s
sv: Ikoner: %s

en: Number of Windows: %d
sv: Antal fönster: %d

en: Name: %s
sv: Namn: %s

note: Translators: note that "Icon" here has a specific window * management-related meaning. It means minimized.
en: Icon Name: %s
sv: Ikonnamn: %s

[ctx: startupID]
note: Translators: "none" here means "no startup ID"
en: none
sv: inget

en: Startup ID: %s
sv: Uppstarts-id: %s

en: all workspaces
sv: alla arbetsytor

en: On Workspace: %s
sv: På arbetsyta: %s

en: normal window
sv: normalt fönster

en: desktop
sv: skrivbord

en: dock or panel
sv: docka eller panel

en: dialog window
sv: dialogfönster

en: tearoff toolbar
sv: frikoppla verktygsrad

en: tearoff menu
sv: frikoppla meny

en: utility window
sv: verktygsfönster

en: splash screen
sv: startskärm

en: Window Type: %s
sv: Fönstertyp: %s

en: Geometry (x, y, width, height): %d, %d, %d, %d
sv: Geometri (x, y, bredd, höjd): %d, %d, %d, %d

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the same class.
en: Class Group: %s
sv: Klassgrupp: %s

en: Session ID: %s
sv: Sessions-id: %s

note: Translators: A group leader is the window that is the "owner" of a group * of windows, ie: if you have multiple windows in one application, one window * has some information about the application (like the application name).
en: Group Leader: %lu
sv: Gruppledare: %lu

note: Translators: A window can be transient for another window: it means it's on top of it
en: Transient for: %lu
sv: Transient för: %lu

en: minimized
sv: minimerat

en: maximized
sv: maximerat

en: maximized horizontally
sv: maximerat horisontellt

en: maximized vertically
sv: maximerat vertikalt

en: shaded
sv: skuggat

en: pinned
sv: nålat

en: sticky
sv: klistrigt

en: above
sv: ovanför

en: below
sv: under

en: fullscreen
sv: helskärm

en: needs attention
sv: behöver uppmärksamhet

note: Translators: A pager is the technical term for the workspace switcher. * It's a representation of all workspaces with windows inside it. * Please make sure that the translation is in sync with gnome-panel, * where this term is also used in translatable strings
en: skip pager
sv: hoppa över visare

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the window list)
en: skip tasklist
sv: hoppa över fönsterlista

en: normal
sv: normalt

en: State: %s
sv: Tillstånd: %s

en: move
sv: flytta

en: resize
sv: ändra storlek

en: shade
sv: skugga

en: unshade
sv: avskugga

en: stick
sv: klistra

en: unstick
sv: avklistra

en: maximize horizontally
sv: maximera horisontellt

en: unmaximize horizontally
sv: avmaximera horisontellt

en: maximize vertically
sv: maximera vertikalt

en: unmaximize vertically
sv: avmaximera vertikalt

en: change workspace
sv: byt arbetsyta

en: pin
sv: nåla

en: unpin
sv: avnåla

en: minimize
sv: minimera

en: unminimize
sv: avminimera

en: maximize
sv: maximera

en: unmaximize
sv: avmaximera

en: change fullscreen mode
sv: ändra helskärmsläge

en: close
sv: stäng

en: make above
sv: lägg ovanför

en: unmake above
sv: inaktivera ovanför

en: make below
sv: lägg under

en: unmake below
sv: inaktivera under

en: no action possible
sv: ingen åtgärd är möjlig

en: Possible Actions: %s
sv: Möjliga åtgärder: %s

en: Print or modify the properties of a screen/workspace/window, or interact with it, following the EWMH specification.
    For information about this specification, see:
    	http://freedesktop.org/wiki/Specifications/wm-spec
sv: Skriv ut eller ändra egenskaperna för en skärm/arbetsyta/fönster, eller interagera med den/det, enligt EWMH-specifikationen.
    För information om den här specifikationen, se:
    	http://freedesktop.org/wiki/Specifications/wm-spec

en: Options to list windows or workspaces
sv: Flaggor för att lista fönster eller arbetsytor

en: Show options to list windows or workspaces
sv: Visa flaggor för att lista fönster eller arbetsytor

en: Options to modify properties of a window
sv: Flaggor för att ändra egenskaper för ett fönster

en: Show options to modify properties of a window
sv: Visa flaggor för att ändra egenskaper för ett fönster

en: Options to modify properties of a workspace
sv: Flaggor för att ändra egenskaper för en arbetsyta

en: Show options to modify properties of a workspace
sv: Visa flaggor för att ändra egenskaper för en arbetsyta

en: Options to modify properties of a screen
sv: Flaggor för att ändra egenskaper för en skärm

en: Show options to modify properties of a screen
sv: Visa flaggor för att ändra egenskaper för en skärm

en: Error while parsing arguments: %s
sv: Fel vid tolkning av argument: %s

en: Cannot interact with screen %d: the screen does not exist
sv: Kan inte interagera med skärm %d: skärmen finns inte

en: Cannot interact with workspace %d: the workspace cannot be found
sv: Kan inte interagera med arbetsyta %d: arbetsytan kan inte hittas

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the same class.
en: Cannot interact with class group "%s": the class group cannot be found
sv: Kan inte interagera med klassgruppen "%s": klassgruppen kan inte hittas

en: Cannot interact with application having its group leader with XID %lu: the application cannot be found
sv: Kan inte interagera med program som har sin gruppledare med XID %lu: programmet kan inte hittas

en: Cannot interact with window with XID %lu: the window cannot be found
sv: Kan inte interagera med fönstret med XID %lu: fönstret kan inte hittas
