libwnck 2.25.5 - en to vi translation catalogue (228 entries)

note: * * SECTION:application * @short_description: an object representing a group of windows of the same * application. * @see_also: wnck_window_get_application() * @stability: Unstable * The #WnckApplication is a group of #WnckWindow that are all in the same * application. It can be used to represent wi
en: Untitled application
vi: Ứng dụng không tên

en: Workspace Switcher
vi: Bộ chuyển Vùng làm việc

en: Tool to switch between workspaces
vi: Công cụ để chuyển đổi giữa các vùng làm việc

en: Click this to switch to workspace %s
vi: Nhấn vào đây để chuyển qua vùng làm việc %s

en: Click to start dragging "%s"
vi: Nhấn vào để bắt đầu kéo « %s »

en: Current workspace: "%s"
vi: Vùng làm việc đang dùng: « %s »

en: Click to switch to "%s"
vi: Nhấn vào để chuyển qua « %s »

en: No Windows Open
vi: Chưa mở cửa sổ

en: Window Selector
vi: Bộ chọn cửa sổ

en: Tool to switch between windows
vi: Công cụ để chuyển giữa các cửa sổ

en: Window List
vi: Danh sách cửa sổ

en: Tool to switch between visible windows
vi: Công cụ để chuyển giữa các cửa sổ hiện rõ

en: Mi_nimize All
vi: Thu _nhỏ tất cả

en: Un_minimize All
vi: _Bỏ thu nhỏ tất cả

en: Ma_ximize All
vi: _Phóng to tất cả

en: _Unmaximize All
vi: _Bỏ phóng to tất cả

en: _Close All
vi: Đón_g tất cả

en: Use N_ROWS rows
vi: Dùng N_ROWS hàng

en: Only show current workspace
vi: Chỉ hiển thị vùng làm việc đang dùng

en: Use RTL as default direction
vi: Đặt Phải-qua-Trái là hướng mặc định

en: Show workspace names instead of workspace contents
vi: Hiển thị tên vùng làm việc thay cho nội dung vùng đó

en: Use a vertical orientation
vi: Hướng theo chiều dọc

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the window list)
en: Don't show window in tasklist
vi: Không hiển thị cửa sổ trong danh sách tác vụ

en: Always group windows
vi: Luôn luôn nhóm lại cửa sổ

en: Never group windows
vi: Không bao giờ nhóm lại cửa sổ

en: Display windows from all workspaces
vi: Hiển thị cửa sổ từ mọi vùng làm việc

en: Enable Transparency
vi: Bật trong suốt

en: Unmi_nimize
vi: Bỏ thu _nhỏ

en: Mi_nimize
vi: Thu _nhỏ

en: Unma_ximize
vi: Bỏ phóng t_o

en: Ma_ximize
vi: Phóng t_o

en: Workspace %d
vi: Vùng làm việc %d

en: Workspace 1_0
vi: Vùng làm việc 1_0

en: Workspace %s%d
vi: Vùng làm việc %s%d

en: _Move
vi: _Di chuyển

en: _Resize
vi: Đổi _cỡ

en: Always On _Top
vi: Luôn ở _trên

en: _Always on Visible Workspace
vi: _Luôn trong Vùng làm việc hiện rõ

en: _Only on This Workspace
vi: Chỉ trong Vùng làm việc _này

en: Move to Workspace _Left
vi: Chuyển sang vùng làm việc bên t_rái

en: Move to Workspace R_ight
vi: Chuyển sang vùng làm việc bên _phải

en: Move to Workspace _Up
vi: Chuyển sang vùng làm việc bên _trên

en: Move to Workspace _Down
vi: Chuyển sang vùng làm việc bên _dưới

en: Move to Another _Workspace
vi: Chuyển sang vùng làm việc _khác

en: _Close
vi: Đón_g

note: * * SECTION:window * @short_description: an object representing a window. * @see_also: #WnckWorkspace, #WnckApplication, #WnckClassGroup * @stability: Unstable * The #WnckWindow objects are always owned by libwnck and must not be * referenced or unreferenced.
en: Untitled window
vi: Cửa sổ không tên

en: X window ID of the window to examine or modify
vi: ID cửa sổ X của cửa sổ cần kiểm tra hay sửa đổi

note: Translators: A group leader is the window that is the "owner" of a group * of windows, ie: if you have multiple windows in one application, one window * has some information about the application (like the application name).
en: X window ID of the group leader of an application to examine
vi: ID cửa sổ X của nhóm đầu của ứng dụng cần kiểm tra

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the same class.
en: Class resource of the class group to examine
vi: Tài nguyên hạng của nhóm hạng cần kiểm tra

en: CLASS
vi: HẠNG

en: NUMBER of the workspace to examine or modify
vi: SỐ hiệu của vùng làm việc cần kiểm tra hay sửa đổi

en: NUMBER
vi: SỐ

en: NUMBER of the screen to examine or modify
vi: SỐ hiệu của màn hình cần kiểm tra hay sửa đổi

en: Alias of --window
vi: Bí danh của « --window »

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the same class.
en: List windows of the application/class group/workspace/screen (output format: "XID: Window Name")
vi: Liệt kê các cửa sổ của ứng dụng/nhóm hạng/vùng làm việc/màn hình (định dạng xuất: « XID: Window Name »)

en: List workspaces of the screen (output format: "Number: Workspace Name")
vi: Liệt kê các vùng làm việc của màn hình (định dạng xuất: « Number: Workspace Name »)

en: Change the number of workspaces of the screen to NUMBER
vi: Thay đổi số vùng làm việc của màn hình thành SỐ

en: Change the workspace layout of the screen to use NUMBER rows
vi: Thay đổi bố trí vùng làm việc của màn hình để sử dụng SỐ hàng

en: Change the workspace layout of the screen to use NUMBER columns
vi: Thay đổi bố trí vùng làm việc của màn hình để sử dụng SỐ cột

en: Show the desktop
vi: Hiện màn hình nền

en: Stop showing the desktop
vi: Dừng hiện màn hình nền

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: Move the viewport of the current workspace to X coordinate X
vi: Di chuyển cổng xem của vùng làm việc đang dùng thành toạ độ X X

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: Move the viewport of the current workspace to Y coordinate Y
vi: Di chuyển cổng xem của vùng làm việc đang dùng thành toạ độ Y Y

en: Minimize the window
vi: Thu nhỏ cửa sổ

en: Unminimize the window
vi: Bỏ thu nhỏ cửa sổ

en: Maximize the window
vi: Phóng to cửa sổ

en: Unmaximize the window
vi: Bỏ phóng to cửa sổ

en: Maximize horizontally the window
vi: Phóng to cửa sổ theo chiều ngang

en: Unmaximize horizontally the window
vi: Bỏ phóng to cửa sổ theo chiều ngang

en: Maximize vertically the window
vi: Phóng to cửa sổ theo chiều dọc

en: Unmaximize vertically the window
vi: Bỏ phóng to cửa sổ theo chiều dọc

en: Start moving the window via the keyboard
vi: Bắt đầu di chuyển cửa sổ bằng bàn phím

en: Start resizing the window via the keyboard
vi: Bắt đầu thay đổi kích cỡ của cửa sổ bằng bàn phím

en: Activate the window
vi: Kích hoạt cửa sổ

en: Close the window
vi: Đóng cửa sổ

en: Make the window fullscreen
vi: Làm cho cửa sổ chiếm toàn màn hình

en: Make the window quit fullscreen mode
vi: Làm cho cửa sổ rời chế độ toàn màn hình

en: Make the window always on top
vi: Làm cho cửa sổ luôn nằm ở trên

en: Make the window not always on top
vi: Làm cho cửa sổ luôn không nằm ở trên

en: Make the window below other windows
vi: Làm cho cửa sổ nằm bên dưới các cửa sổ khác

en: Make the window not below other windows
vi: Làm cho cửa sổ không nằm bên dưới các cửa sổ khác

en: Shade the window
vi: Tạo bóng trên cửa sổ

en: Unshade the window
vi: Bỏ bóng cửa sổ

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: Make the window have a fixed position in the viewport
vi: Làm cho cửa sổ có vị trí cố định trong tầm nhìn

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: Make the window not have a fixed position in the viewport
vi: Làm cho cửa sổ không có vị trí cố định trong tầm nhìn

note: Translators: A pager is the technical term for the workspace switcher. * It's a representation of all workspaces with windows inside it. * Please make sure that the translation is in sync with gnome-panel, * where this term is also used in translatable strings
en: Make the window not appear in pagers
vi: Làm cho cửa sổ xuất hiện trong bộ chuyển màn hình

note: Translators: A pager is the technical term for the workspace switcher. * It's a representation of all workspaces with windows inside it. * Please make sure that the translation is in sync with gnome-panel, * where this term is also used in translatable strings
en: Make the window appear in pagers
vi: Làm cho cửa sổ không xuất hiện trong bộ chuyển màn hình

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the window list)
en: Make the window not appear in tasklists
vi: Làm cho cửa sổ không xuất hiện trong danh sách tác vụ

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the window list)
en: Make the window appear in tasklists
vi: Làm cho cửa sổ xuất hiện trong danh sách tác vụ

en: Make the window visible on all workspaces
vi: Làm cho cửa sổ hiện rõ trên mọi vùng làm việc

en: Make the window visible on the current workspace only
vi: Làm cho cửa sổ hiện rõ chỉ trên vùng làm việc đang dùng

en: Move the window to workspace NUMBER (first workspace is 0)
vi: Chuyển cửa sổ sang vùng làm việc SỐ (vùng làm việc thứ nhất là 0)

en: Change the X coordinate of the window to X
vi: Thay đổi toạ độ X của cửa sổ thành X

en: Change the Y coordinate of the window to Y
vi: Thay đổi toạ độ Y của cửa sổ thành Y

en: Change the width of the window to WIDTH
vi: Thay đổi độ rộng của cửa sổ thành RỘNG

en: WIDTH
vi: RỘNG

en: Change the height of the window to HEIGHT
vi: Thay đổi độ rộng của cửa sổ thành CAO

en: HEIGHT
vi: CAO

note: Translators: do not translate "normal, desktop, dock..."
en: Change the type of the window to TYPE (valid values: normal, desktop, dock, dialog, toolbar, menu, utility, splash)
vi: Thay đổi kiểu cửa sổ thành KIỂU (giá trị hợp lệ:
     • normal		chuẩn
     • desktop	màn hình nền
     • dock		neo
     • dialog		hộp thoại
     • toolbar	thanh công cụ
     • menu		trình đơn
     • utiity		tiện ích
     • splash		(màn hình) chào mừng

en: TYPE
vi: KIỂU

en: Change the name of the workspace to NAME
vi: Thay đổi tên của vùng làm việc thành TÊN

en: NAME
vi: TÊN

en: Activate the workspace
vi: Kích hoạt vùng làm việc

en: Invalid value "%s" for --%s
vi: Giá trị không hợp lệ « %s » cho « --%s »

en: Conflicting options are present: screen %d should be interacted with, but --%s has been used
vi: Có các tùy chọn xung đột với nhau : màn hình %d nên nhận sự kiện tương tác, nhưng « --%s » đã được dùng

en: Conflicting options are present: windows or workspaces of screen %d should be listed, but --%s has been used
vi: Có các tùy chọn xung đột với nhau : các cửa sổ hay vùng làm việc của màn hình %d nên được liệt kê, nhưng « --%s » đã được dùng

en: Conflicting options are present: workspace %d should be interacted with, but --%s has been used
vi: Có các tùy chọn xung đột với nhau : vùng làm việc %d nên nhận sự kiện tương tác, nhưng « --%s » đã được dùng

en: Conflicting options are present: windows of workspace %d should be listed, but --%s has been used
vi: Có các tùy chọn xung đột với nhau : các cửa sổ của vùng làm việc %d nên được liệt kê, nhưng « --%s » đã được dùng

en: Conflicting options are present: an application should be interacted with, but --%s has been used
vi: Có các tùy chọn xung đột với nhau : một ứng dụng nên nhận sự kiện tương tác, nhưng « --%s » đã được dùng

en: Conflicting options are present: windows of an application should be listed, but --%s has been used
vi: Có các tùy chọn xung đột với nhau : các cửa sổ của một ứng dụng nên được liệt kê, nhưng « --%s » đã được dùng

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the same class.
en: Conflicting options are present: class group "%s" should be interacted with, but --%s has been used
vi: Có các tùy chọn xung đột với nhau : nhóm hạng « %s » nên nhận sự kiện tương tác, nhưng « --%s » đã được dùng

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the same class.
en: Conflicting options are present: windows of class group "%s" should be listed, but --%s has been used
vi: Có các tùy chọn xung đột với nhau : các cửa sổ của nhóm hạng « %s » nên được liệt kê, nhưng « --%s » đã được dùng

en: Conflicting options are present: a window should be interacted with, but --%s has been used
vi: Có các tùy chọn xung đột với nhau : một cửa sổ nên nhận sự kiện tương tác, nhưng « --%s » đã được dùng

en: Conflicting options are present: --%s and --%s
vi: Có các tùy chọn xung đột với nhau : « --%s » và « --%s »

en: Invalid argument "%d" for --%s: the argument must be strictly positive
vi: Đối số không hợp lệ « %d » cho « --%s »: đối số phải là số dương chính xác

en: Invalid argument "%d" for --%s: the argument must be positive
vi: Đối số không hợp lệ « %d » cho « --%s »: đối số phải là số dương

en: Conflicting options are present: --%s or --%s, and --%s
vi: Có các tùy chọn xung đột với nhau : « --%s » hay « --%s », và « --%s »

en: Invalid argument "%s" for --%s, valid values are: %s
vi: Đối số không hợp lệ « %s » cho « --%s »: giá trị hợp lệ là: %s

en: Cannot change the workspace layout on the screen: the layout is already owned
vi: Không thể thay đổi bố trí vùng làm việc trên màn hình: bố trí đã bị sở hữu

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: Viewport cannot be moved: the current workspace does not contain a viewport
vi: Không thể di chuyển cổng xem: vùng làm việc đang dùng không chứa cổng xem

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: Viewport cannot be moved: there is no current workspace
vi: Không thể di chuyển cổng xem: không có vùng làm việc đang dùng

note: FIXME: why do we have dual & boolean API. This is not consistent!
en: Action not allowed
vi: Hành động không được phép

en: Window cannot be moved to workspace %d: the workspace does not exist
vi: Cửa sổ không thể được di chuyển sang vùng làm việc %d: vùng làm việc không tồn tại

note: Translators: 'unset' in the sense of "something has not been set".
en: <name unset>
vi: <tên bị hủy đặt>

en: Screen Number: %d
vi: Số hiệu màn hình: %d

en: Geometry (width, height): %d, %d
vi: Kích thước (rộng, cao): %d, %d

en: Number of Workspaces: %d
vi: Số vùng làm việc: %d

en: Workspace Layout (rows, columns, orientation): %d, %d, %s
vi: Bố trí vùng làm việc (hàng, cột, hướng): %d, %d, %s

en: <no EWMH-compliant window manager>
vi: <không có bộ quản lý cửa sổ tùy theo EWMH>

en: Window Manager: %s
vi: Bộ quản lý cửa sổ : %s

[ctx: workspace]
note: Translators: "none" here means "no workspace"
en: none
vi: không có

en: Active Workspace: %s
vi: Vùng làm việc đang dùng: %s

[ctx: window]
note: Translators: "none" here means "no window"
en: none
vi: không có

en: Active Window: %s
vi: Cửa sổ đang dùng: %s

en: Showing the desktop: %s
vi: Đang hiển thị màn hình nền: %s

en: true
vi: đúng

en: false
vi: sai

en: Workspace Name: %s
vi: Tên vùng làm việc: %s

en: Workspace Number: %d
vi: Số hiệu vùng làm việc: %d

en: On Screen: %d (Window Manager: %s)
vi: Trên màn hình: %d (Bộ quản lý cửa sổ : %s)

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: <no viewport>
vi: <không có cổng xem>

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: Viewport position (x, y): %s
vi: Vị trí cổng xem (x,y): %s

en: Position in Layout (row, column): %d, %d
vi: Vị trí trong bố trí (hàng, cột): %d, %d

en: Left Neighbor: %s
vi: Hàng xóm bên trái: %s

en: Right Neighbor: %s
vi: Hàng xóm bên phải: %s

en: Top Neighbor: %s
vi: Hàng xóm bên trên: %s

en: Bottom Neighbor: %s
vi: Hàng xóm bên dưới: %s

note: Translators: Ressource class is the name to identify a class.
en: Resource Class: %s
vi: Hạng tài nguyên: %s

en: Group Name: %s
vi: Tên nhóm: %s

note: Translators: 'set' in the sense of "something has been set".
en: set
vi: đặt

note: Translators: 'unset' in the sense of "something has not been set".
en: <unset>
vi: <hủy đặt>

en: Icons: %s
vi: Biểu tượng: %s

en: Number of Windows: %d
vi: Số cửa sổ : %d

en: Name: %s
vi: Tên: %s

note: Translators: note that "Icon" here has a specific window * management-related meaning. It means minimized.
en: Icon Name: %s
vi: Tên biểu tượng: %s

[ctx: startupID]
note: Translators: "none" here means "no startup ID"
en: none
vi: không có

en: Startup ID: %s
vi: ID khởi chạy: %s

en: all workspaces
vi: mọi vùng làm việc

en: On Workspace: %s
vi: Trên vùng làm việc: %s

en: normal window
vi: cửa sổ chuẩn

en: desktop
vi: màn hình nền

en: dock or panel
vi: neo hay bảng

en: dialog window
vi: hộp thoại

en: tearoff toolbar
vi: thanh công cụ tách rời

en: tearoff menu
vi: trình đơn tách rời

en: utility window
vi: cửa sổ tiện ích

en: splash screen
vi: màn hình giới thiệu

en: Window Type: %s
vi: Kiểu cửa sổ : %s

en: Geometry (x, y, width, height): %d, %d, %d, %d
vi: Vị trí (x, y, rộng, cao): %d, %d, %d, %d

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the same class.
en: Class Group: %s
vi: Nhóm lớp: %s

en: Session ID: %s
vi: ID phiên chạy: %s

note: Translators: A group leader is the window that is the "owner" of a group * of windows, ie: if you have multiple windows in one application, one window * has some information about the application (like the application name).
en: Group Leader: %lu
vi: Trưởng nhóm: %lu

note: Translators: A window can be transient for another window: it means it's on top of it
en: Transient for: %lu
vi: Chuyển tiếp cho : %lu

en: minimized
vi: bị thu nhỏ

en: maximized
vi: đã phóng to

en: maximized horizontally
vi: đã phóng to theo chiều ngang

en: maximized vertically
vi: đã phóng to theo chiều dọc

en: shaded
vi: có bóng

en: pinned
vi: đã ghim

en: sticky
vi: dính

en: above
vi: bên trên

en: below
vi: bên dưới

en: fullscreen
vi: toàn màn hình

en: needs attention
vi: cần sự chú ý

note: Translators: A pager is the technical term for the workspace switcher. * It's a representation of all workspaces with windows inside it. * Please make sure that the translation is in sync with gnome-panel, * where this term is also used in translatable strings
en: skip pager
vi: bỏ qua bộ chuyển màn hình

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the window list)
en: skip tasklist
vi: bỏ qua danh sách tác vụ

en: normal
vi: chuẩn

en: State: %s
vi: Tình trạng: %s

en: move
vi: di chuyển

en: resize
vi: đổi cỡ

en: shade
vi: tạo bóng

en: unshade
vi: bỏ bóng

en: stick
vi: dính

en: unstick
vi: bỏ dính

en: maximize horizontally
vi: phóng to theo chiều ngang

en: unmaximize horizontally
vi: bỏ phóng to theo chiều ngang

en: maximize vertically
vi: phóng to theo chiều dọc

en: unmaximize vertically
vi: bỏ phóng to theo chiều dọc

en: change workspace
vi: đổi vùng làm việc

en: pin
vi: ghim

en: unpin
vi: bỏ ghim

en: minimize
vi: thu nhỏ

en: unminimize
vi: bỏ thu nhỏ

en: maximize
vi: phóng to

en: unmaximize
vi: bỏ phóng to

en: change fullscreen mode
vi: đổi chế độ toàn màn hình

en: close
vi: đóng

en: make above
vi: tạo bên trên

en: unmake above
vi: bỏ tạo bên trên

en: make below
vi: tạo bên dưới

en: unmake below
vi: bỏ tạo bên dưới

en: no action possible
vi: không thể làm gì

en: Possible Actions: %s
vi: Hành động có thể: %s

en: Print or modify the properties of a screen/workspace/window, or interact with it, following the EWMH specification.
    For information about this specification, see:
    	http://freedesktop.org/wiki/Specifications/wm-spec
vi: In ra hay sửa đổi các thuộc tính của một màn hình/vùng làm việc/cửa sổ, hoặc tương tác với nó, tùy theo đặc tả EWMH.
    Để tìm thông tin về đặc tả này, xem:
    	http://freedesktop.org/wiki/Specifications/wm-spec

en: Options to list windows or workspaces
vi: Tùy chọn để liệt kê cửa sổ hay vùng làm việc

en: Show options to list windows or workspaces
vi: Hiển thị các tùy chọn để liệt kê cửa sổ hay vùng làm việc

en: Options to modify properties of a window
vi: Tùy chọn để sửa đổi thuộc tính của cửa sổ

en: Show options to modify properties of a window
vi: Hiển thị các tùy chọn để sửa đổi thuộc tính của cửa sổ

en: Options to modify properties of a workspace
vi: Tùy chọn để sửa đổi thuộc tính của vùng làm việc

en: Show options to modify properties of a workspace
vi: Hiển thị các tùy chọn để sửa đổi thuộc tính của vùng làm việc

en: Options to modify properties of a screen
vi: Tùy chọn để sửa đổi thuộc tính của màn hình

en: Show options to modify properties of a screen
vi: Hiển thị các tùy chọn để sửa đổi thuộc tính của màn hình

en: Error while parsing arguments: %s
vi: Gặp lỗi khi phân tách các đối số : %s

en: Cannot interact with screen %d: the screen does not exist
vi: Không thể tương tác với màn hình %d: màn hình không tồn tại

en: Cannot interact with workspace %d: the workspace cannot be found
vi: Không thể tương tác với vùng làm việc %d: vùng làm việc không thể được tìm

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the same class.
en: Cannot interact with class group "%s": the class group cannot be found
vi: Không thể tương tác với nhóm hạng « %s »: nhóm hạng không thể được tìm

en: Cannot interact with application having its group leader with XID %lu: the application cannot be found
vi: Không thể tương tác với ứng dụng có nhóm đầu XID %lu: ứng dụng không thể được tìm

en: Cannot interact with window with XID %lu: the window cannot be found
vi: Không thể tương tác với cửa sổ có XID %lu: cửa sổ không thể được tìm
