libwnck 2.9.90 - en to ca@valencia translation catalogue (218 entries)

note: * * SECTION:application * @short_description: an object representing a group of windows of the same * application. * @see_also: wnck_window_get_application() * @stability: Unstable * The #WnckApplication is a group of #WnckWindow that are all in the same * application. It can be used to represent wi
en: Untitled application
ca@valencia: Aplicació sense títol

en: Workspace Switcher
ca@valencia: Canviador d'espais de treball

en: Tool to switch between workspaces
ca@valencia: Eina per canviar entre espais de treball

en: Click this to switch to workspace %s
ca@valencia: Feu clic ací per canviar a l'espai de treball %s

en: Click to start dragging "%s"
ca@valencia: Feu clic per començar a arrossegar «%s»

en: Current workspace: "%s"
ca@valencia: Espai de treball actual: «%s»

en: Click to switch to "%s"
ca@valencia: Feu clic ací per canviar a «%s»

en: No Windows Open
ca@valencia: No hi ha finestres obertes

en: Window Selector
ca@valencia: Selector de finestres

en: Tool to switch between windows
ca@valencia: Eina per canviar entre finestres

en: Window List
ca@valencia: Llista de finestres

en: Tool to switch between visible windows
ca@valencia: Eina per canviar entre finestres visibles

en: Mi_nimize All
ca@valencia: _Minimitza-ho tot

en: Un_minimize All
ca@valencia: _Desminimitza-ho tot

en: Ma_ximize All
ca@valencia: Ma_ximitza-ho tot

en: _Unmaximize All
ca@valencia: _Desmaximitza-ho tot

en: _Close All
ca@valencia: Tan_ca-ho tot

en: Unmi_nimize
ca@valencia: Desmi_nimitza

en: Mi_nimize
ca@valencia: Mi_nimitza

en: Unma_ximize
ca@valencia: Desma_ximitza

en: Ma_ximize
ca@valencia: Ma_ximitza

en: Workspace %d
ca@valencia: Espai de treball %d

en: Workspace 1_0
ca@valencia: Espai de treball 1_0

en: Workspace %s%d
ca@valencia: Espai de treball %s%d

en: _Move
ca@valencia: _Mou

en: _Resize
ca@valencia: _Redimensiona

en: Always On _Top
ca@valencia: Sempre per damun_t

en: _Always on Visible Workspace
ca@valencia: _Sempre a l'espai de treball visible

en: _Only on This Workspace
ca@valencia: N_omés en este espai de treball

en: Move to Workspace _Left
ca@valencia: Mou a l'espai de treball de l'es_querra

en: Move to Workspace R_ight
ca@valencia: Mou a l'espai de treball de la _dreta

en: Move to Workspace _Up
ca@valencia: Mou a l'espai de treball de _sobre

en: Move to Workspace _Down
ca@valencia: Mou a l'espai de treball de s_ota

en: Move to Another _Workspace
ca@valencia: Mou a un altre es_pai de treball

en: _Close
ca@valencia: _Tanca

note: * * SECTION:window * @short_description: an object representing a window. * @see_also: #WnckWorkspace, #WnckApplication, #WnckClassGroup * @stability: Unstable * The #WnckWindow objects are always owned by libwnck and must not be * referenced or unreferenced.
en: Untitled window
ca@valencia: Finestra sense títol

en: X window ID of the window to examine or modify
ca@valencia: Identificador X window de la finestra a examinar o modificar

note: Translators: A group leader is the window that is the "owner" of a * group of windows, ie: if you have multiple windows in one * application, one window has some information about the application * (like the application name).
en: X window ID of the group leader of an application to examine
ca@valencia: Identificador X window del líder del grup de l'aplicació a examinar

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows * are of the same class.
en: Class resource of the class group to examine
ca@valencia: Recurs del grup de classe a examinar

en: CLASS
ca@valencia: CLASSE

en: NUMBER of the workspace to examine or modify
ca@valencia: NÚMERO de l'espai de treball a examinar o modificar

en: NUMBER
ca@valencia: NOMBRE

en: NUMBER of the screen to examine or modify
ca@valencia: NÚMERO de la pantalla a examinar o modificar

en: Alias of --window
ca@valencia: Àlies de --window

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows * are of the same class.
en: List windows of the application/class group/workspace/screen (output format: "XID: Window Name")
ca@valencia: Mostra una llista de les finestres de l'aplicació, del grup de classe, de l'espai de treball o de la pantalla (format d'eixida: «XID: nom de la finestra»)

en: List workspaces of the screen (output format: "Number: Workspace Name")
ca@valencia: Mostra una llista dels espais de treball de la pantalla: (format d'eixida: «nombre: nom de l'espai de treball»)

en: Change the number of workspaces of the screen to NUMBER
ca@valencia: Canvia el nombre d'espais de treball de la pantalla a NOMBRE

en: Change the workspace layout of the screen to use NUMBER rows
ca@valencia: Canvia la disposició de l'espai de treball de la pantalla perquè faça servir NOMBRE files

en: Change the workspace layout of the screen to use NUMBER columns
ca@valencia: Canvia la disposició de l'espai de treball de la pantalla perquè faça servir NOMBRE columnes

en: Show the desktop
ca@valencia: Mostra l'escriptori

en: Stop showing the desktop
ca@valencia: Deixa de mostrar l'escriptori

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport * can be used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); * however it is not just the current workspace.
en: Move the viewport of the current workspace to X coordinate X
ca@valencia: Mou la subàrea de l'espai de treball actual a X coordenada X

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport * can be used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); * however it is not just the current workspace.
en: Move the viewport of the current workspace to Y coordinate Y
ca@valencia: Mou la subàrea de l'espai de treball actual a Y coordenada Y

en: Minimize the window
ca@valencia: Minimitza la finestra

en: Unminimize the window
ca@valencia: Desminimitza la finestra

en: Maximize the window
ca@valencia: Maximitza la finestra

en: Unmaximize the window
ca@valencia: Desmaximitza la finestra

en: Maximize horizontally the window
ca@valencia: Maximitza la finestra horitzontalment

en: Unmaximize horizontally the window
ca@valencia: Desmaximitza la finestra horitzontalment

en: Maximize vertically the window
ca@valencia: Maximitza la finestra verticalment

en: Unmaximize vertically the window
ca@valencia: Desmaximitza la finestra verticalment

en: Start moving the window via the keyboard
ca@valencia: Comença a moure la finestra mitjançant el teclat

en: Start resizing the window via the keyboard
ca@valencia: Comença a redimensionar la finestra mitjançant el teclat

en: Activate the window
ca@valencia: Activa la finestra

en: Close the window
ca@valencia: Tanca la finestra

en: Make the window fullscreen
ca@valencia: Fes que la finestra es mostre en pantalla completa

en: Make the window quit fullscreen mode
ca@valencia: Fes que la finestra isca de la pantalla completa

en: Make the window always on top
ca@valencia: Fes que la finestra estiga sempre per damunt

en: Make the window not always on top
ca@valencia: Fes que la finestra no estiga sempre per damunt

en: Make the window below other windows
ca@valencia: Fes que la finestra estiga sota les altres finestres

en: Make the window not below other windows
ca@valencia: Fes que la finestra no estiga sota les altres finestres

en: Shade the window
ca@valencia: Enrotlla la finestra

en: Unshade the window
ca@valencia: Desenrotlla la finestra

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport * can be used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); * however it is not just the current workspace.
en: Make the window have a fixed position in the viewport
ca@valencia: Fes que la finestra tinga una posició fixa a la subàrea

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport * can be used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); * however it is not just the current workspace.
en: Make the window not have a fixed position in the viewport
ca@valencia: Fes que la finestra no tinga una posició fixa a la subàrea

note: Translators: A pager is the technical term for the workspace * switcher. It's a representation of all workspaces with windows * inside it. Please make sure that the translation is in sync with * gnome-panel, where this term is also used in translatable strings
en: Make the window not appear in pagers
ca@valencia: Fes que la finestra no aparega als paginadors

note: Translators: A pager is the technical term for the workspace * switcher. It's a representation of all workspaces with windows * inside it. Please make sure that the translation is in sync with * gnome-panel, where this term is also used in translatable strings
en: Make the window appear in pagers
ca@valencia: Fes que la finestra aparega als paginadors

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the * window list)
en: Make the window not appear in tasklists
ca@valencia: Fes que la finestra no aparega a les llistes de tasques

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the * window list)
en: Make the window appear in tasklists
ca@valencia: Fes que la finestra aparega a les llistes de tasques

en: Make the window visible on all workspaces
ca@valencia: Fes que la finestra siga visible a tots els espais de treball

en: Make the window visible on the current workspace only
ca@valencia: Fes que la finestra només siga visible a l'espai de treball actual

en: Move the window to workspace NUMBER (first workspace is 0)
ca@valencia: Mou la finestra a l'espai de treball NOMBRE (el primer espai de treball és el 0)

en: Change the X coordinate of the window to X
ca@valencia: Canvia la coordenada X de la finestra a X

en: Change the Y coordinate of the window to Y
ca@valencia: Canvia la coordenada Y de la finestra a Y

en: Change the width of the window to WIDTH
ca@valencia: Canvia l'amplada de la finestra a AMPLADA

en: WIDTH
ca@valencia: AMPLADA

en: Change the height of the window to HEIGHT
ca@valencia: Canvia l'alçada de la finestra a ALÇADA

en: HEIGHT
ca@valencia: ALÇADA

en: TYPE
ca@valencia: TIPUS

en: Change the name of the workspace to NAME
ca@valencia: Canvia el nom de l'espai de treball a NOM

en: NAME
ca@valencia: NOM

en: Activate the workspace
ca@valencia: Activa l'espai de treball

en: Invalid value "%s" for --%s
ca@valencia: Valor no vàlid «%s» per a --%s

en: Conflicting options are present: screen %d should be interacted with, but --%s has been used
ca@valencia: Hi ha opcions conflictives: s'ha d'interactuar amb la pantalla %d, però s'ha utilitzat --%s

en: Conflicting options are present: windows or workspaces of screen %d should be listed, but --%s has been used
ca@valencia: Hi ha opcions conflictives: s'hauria de mostrar una llista de les finestres o els espais de treball de la pantalla %d, però s'ha utilitzat --%s

en: Conflicting options are present: workspace %d should be interacted with, but --%s has been used
ca@valencia: Hi ha opcions conflictives: s'ha d'interactuar amb l'espai de treball %d, però s'ha utilitzat --%s

en: Conflicting options are present: windows of workspace %d should be listed, but --%s has been used
ca@valencia: Hi ha opcions conflictives: s'hauria de mostrar una llista de les finestres de l'espai de treball %d, però s'ha utilitzat --%s

en: Conflicting options are present: an application should be interacted with, but --%s has been used
ca@valencia: Hi ha opcions conflictives: s'hauria d'interactuar amb una aplicació, però s'ha utilitzat --%s

en: Conflicting options are present: windows of an application should be listed, but --%s has been used
ca@valencia: Hi ha opcions conflictives: s'hauria de mostrar una llista de les finestres d'una aplicació, però s'ha utilitzat --%s

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows * are of the same class.
en: Conflicting options are present: class group "%s" should be interacted with, but --%s has been used
ca@valencia: Hi ha opcions conflictives: s'hauria d'interactuar amb el grup de classe «%s», però s'ha utilitzat --%s

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows * are of the same class.
en: Conflicting options are present: windows of class group "%s" should be listed, but --%s has been used
ca@valencia: Hi ha opcions conflictives: s'hauria de mostrar una llista de les finestres del grup de classe «%s», però s'ha utilitzat --%s

en: Conflicting options are present: a window should be interacted with, but --%s has been used
ca@valencia: Hi ha opcions conflictives: s'hauria d'interactuar amb una finestra, però  s'ha utilitzat --%s

en: Conflicting options are present: --%s and --%s
ca@valencia: Hi ha opcions conflictives: --%s i --%s

en: Invalid argument "%d" for --%s: the argument must be strictly positive
ca@valencia: Argument no vàlid «%d» per a --%s: l'argument ha de ser estrictament positiu

en: Invalid argument "%d" for --%s: the argument must be positive
ca@valencia: Argument no vàlid «%d» per a --%s: l'argument ha de ser positiu

en: Conflicting options are present: --%s or --%s, and --%s
ca@valencia: Hi ha opcions conflictives: --%s o --%s, i --%s

en: Invalid argument "%s" for --%s, valid values are: %s
ca@valencia: Argument no vàlid «%s» per a --%s; els valors vàlids són: %s

en: Cannot change the workspace layout on the screen: the layout is already owned
ca@valencia: No es pot canviar la disposició de l'espai de treball a la pantalla: la disposició ja pertany

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport * can be used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); * however it is not just the current workspace.
en: Viewport cannot be moved: the current workspace does not contain a viewport
ca@valencia: No es pot moure la subàrea: l'espai de treball actual no conté cap subàrea

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport * can be used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); * however it is not just the current workspace.
en: Viewport cannot be moved: there is no current workspace
ca@valencia: No es pot moure la subàrea: no hi ha cap espai de treball

note: FIXME: why do we have dual & boolean API. This is not consistent!
en: Action not allowed
ca@valencia: Acció no permesa

en: Window cannot be moved to workspace %d: the workspace does not exist
ca@valencia: No es pot moure la finestra a l'espai de treball %d: l'espai de treball no existeix

note: Translators: 'unset' in the sense of "something has not been set".
en: <name unset>
ca@valencia: <no s'ha definit el nom>

en: Screen Number: %d
ca@valencia: Número de pantalla: %d

en: Geometry (width, height): %d, %d
ca@valencia: Geometria (amplada, alçada): %d, %d

en: Number of Workspaces: %d
ca@valencia: Nombre d'espais de treball: %d

en: Workspace Layout (rows, columns, orientation): %d, %d, %s
ca@valencia: Disposició dels espais de treball (files, columnes, orientació): %d, %d, %s

en: <no EWMH-compliant window manager>
ca@valencia: <no hi ha cap gestor de finestres compatible amb l'EWMH>

en: Window Manager: %s
ca@valencia: Gestor de finestres: %s

note: Translators: %d is a workspace number and %s a workspace name
en: %d ("%s")
ca@valencia: %d («%s»)

[ctx: workspace]
note: Translators: "none" here means "no workspace"
en: none
ca@valencia: cap

en: Active Workspace: %s
ca@valencia: Espai de treball actiu: %s

en: "%s"
ca@valencia: «%s»

[ctx: window]
note: Translators: "none" here means "no window"
en: none
ca@valencia: cap

en: Active Window: %s
ca@valencia: Finestra activa: %s

en: Showing the desktop: %s
ca@valencia: S'està mostrant l'escriptori: %s

en: true
ca@valencia: cert

en: false
ca@valencia: fals

en: Workspace Name: %s
ca@valencia: Nom de l'espai de treball: %s

en: Workspace Number: %d
ca@valencia: Número de l'espai de treball: %d

en: On Screen: %d (Window Manager: %s)
ca@valencia: En pantalla: %d (gestor de finestres: %s)

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport can be * used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); however it is * not just the current workspace.
en: <no viewport>
ca@valencia: <cap subàrea>

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport can be * used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); however it is * not just the current workspace.
en: Viewport position (x, y): %s
ca@valencia: Posició de la subàrea (x, y): %s

en: Position in Layout (row, column): %d, %d
ca@valencia: Posició a la disposició (fila, columna): %d, %d

en: Left Neighbor: %s
ca@valencia: Veí de l'esquerra: %s

en: Right Neighbor: %s
ca@valencia: Veí de la dreta: %s

en: Top Neighbor: %s
ca@valencia: Veí de dalt: %s

en: Bottom Neighbor: %s
ca@valencia: Veí de baix: %s

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the * same class.
en: Class Group ID: %s
ca@valencia: Identificador del grup de classe: %s

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the * same class.
en: Class Group Name: %s
ca@valencia: Nom del grup de classe: %s

note: Translators: 'set' in the sense of "something has been set".
en: set
ca@valencia: definit

note: Translators: 'unset' in the sense of "something has not been set".
en: <unset>
ca@valencia: <no definit>

en: Icons: %s
ca@valencia: Icones: %s

en: Number of Windows: %d
ca@valencia: Nombre de finestres: %d

en: Name: %s
ca@valencia: Nom: %s

note: Translators: note that "Icon" here has a specific window * management-related meaning. It means minimized.
en: Icon Name: %s
ca@valencia: Nom de la icona: %s

[ctx: startupID]
note: Translators: "none" here means "no startup ID"
en: none
ca@valencia: cap

en: Startup ID: %s
ca@valencia: Identificador d'engegada: %s

en: all workspaces
ca@valencia: tots els espais de treball

en: On Workspace: %s
ca@valencia: A l'espai de treball: %s

en: normal window
ca@valencia: finestra normal

en: desktop
ca@valencia: escriptori

en: dock or panel
ca@valencia: acoblador o quadre

en: dialog window
ca@valencia: finestra de diàleg

en: tearoff toolbar
ca@valencia: barra d'eines desprendible

en: tearoff menu
ca@valencia: menú desprendible

en: utility window
ca@valencia: finestra flotant

en: splash screen
ca@valencia: pantalla de presentació

en: Window Type: %s
ca@valencia: Tipus de finestra: %s

en: Geometry (x, y, width, height): %d, %d, %d, %d
ca@valencia: Geometria (x, y, amplada, alçada): %d, %d, %d, %d

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the * same class. The class instance is a way to differentiate windows belonging * to the same class group.
en: Class Instance: %s
ca@valencia: Instància de classe: %s

en: Session ID: %s
ca@valencia: Identificador de la sessió: %s

note: Translators: A group leader is the window that is the "owner" of a group * of windows, ie: if you have multiple windows in one application, one * window has some information about the application (like the application * name).
en: Group Leader: %lu
ca@valencia: Capçalera de grup: %lu

note: Translators: A window can be transient for another window: it means it's * on top of it
en: Transient for: %lu
ca@valencia: Transitori per a: %lu

en: minimized
ca@valencia: minimitzat

en: maximized
ca@valencia: maximitzat

en: maximized horizontally
ca@valencia: maximitzat horitzontalment

en: maximized vertically
ca@valencia: maximitzat verticalment

en: shaded
ca@valencia: enrotllat

en: pinned
ca@valencia: clavat

en: sticky
ca@valencia: enganxós

en: above
ca@valencia: a sobre

en: below
ca@valencia: a sota

en: fullscreen
ca@valencia: pantalla completa

en: needs attention
ca@valencia: necessita atenció

note: Translators: A pager is the technical term for the workspace switcher. * It's a representation of all workspaces with windows inside it. * Please make sure that the translation is in sync with gnome-panel, * where this term is also used in translatable strings
en: skip pager
ca@valencia: omet el paginador

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the window * list)
en: skip tasklist
ca@valencia: omet la llista de tasques

en: State: %s
ca@valencia: Estat: %s

en: move
ca@valencia: mou

en: resize
ca@valencia: redimensiona

en: shade
ca@valencia: enrotlla

en: unshade
ca@valencia: desenro_tlla

en: stick
ca@valencia: apega

en: unstick
ca@valencia: desenganxa

en: maximize horizontally
ca@valencia: maximitza horitzontalment

en: unmaximize horizontally
ca@valencia: desmaximitza horitzontalment

en: maximize vertically
ca@valencia: maximitza verticalment

en: unmaximize vertically
ca@valencia: desmaximitza verticalment

en: change workspace
ca@valencia: canvia l'espai de treball

en: pin
ca@valencia: clava

en: unpin
ca@valencia: desclava

en: minimize
ca@valencia: minimitza

en: unminimize
ca@valencia: desminimitza

en: maximize
ca@valencia: maximitza

en: unmaximize
ca@valencia: desmaximitza

en: change fullscreen mode
ca@valencia: canvia el mode de pantalla completa

en: close
ca@valencia: tanca

en: make above
ca@valencia: posa a sobre

en: unmake above
ca@valencia: trau de sobre

en: make below
ca@valencia: posa a sota

en: unmake below
ca@valencia: trau de sota

en: no action possible
ca@valencia: no hi ha cap acció possible

en: Possible Actions: %s
ca@valencia: Accions possibles: %s

en: Print or modify the properties of a screen/workspace/window, or interact with it, following the EWMH specification.
    For information about this specification, see:
    	http://freedesktop.org/wiki/Specifications/wm-spec
ca@valencia: Imprimiu o modifiqueu les propietats d'una pantalla, d'un espai de treball o d'una finestra, o interactueu-hi, seguint l'especificació EWMH.
    Si voleu més informació sobre esta especificació, vegeu:
    	http://freedesktop.org/wiki/Specifications/wm-spec

en: Options to list windows or workspaces
ca@valencia: Opcions per mostrar llistes de finestres o d'espais de treball

en: Show options to list windows or workspaces
ca@valencia: Mostra les opcions per mostrar llistes de finestres o d'espais de treball

en: Options to modify properties of a window
ca@valencia: Opcions per modificar les propietats d'una finestra

en: Show options to modify properties of a window
ca@valencia: Mostra les opcions per modificar les propietats d'una finestra

en: Options to modify properties of a workspace
ca@valencia: Opcions per modificar les propietats d'un espai de treball

en: Show options to modify properties of a workspace
ca@valencia: Mostra les opcions per modificar les propietats d'un espai de treball

en: Options to modify properties of a screen
ca@valencia: Opcions per modificar les propietats d'una pantalla

en: Show options to modify properties of a screen
ca@valencia: Mostra les opcions per modificar les propietats d'una pantalla

en: Error while parsing arguments: %s
ca@valencia: S'ha produït un error mentre s'analitzaven els arguments: %s

en: Cannot interact with screen %d: the screen does not exist
ca@valencia: No es pot interactuar amb la pantalla %d: la pantalla no existeix

en: Cannot interact with workspace %d: the workspace cannot be found
ca@valencia: No es pot interactuar amb l'espai de treball %d: no s'ha trobat l'espai de treball

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are * of the same class.
en: Cannot interact with class group "%s": the class group cannot be found
ca@valencia: No es pot interactuar amb el grup de classe «%s»: no s'ha trobat el grup de classe

en: Cannot interact with application having its group leader with XID %lu: the application cannot be found
ca@valencia: No es pot interactuar amb l'aplicació si la capçalera del grup té XID %lu: no s'ha trobat l'aplicació

en: Cannot interact with window with XID %lu: the window cannot be found
ca@valencia: No es pot interactuar amb la finestra amb XID %lu: no s'ha trobat la finestra
