libwnck - en to cs translation catalogue (220 entries)

note: * * SECTION:application * @short_description: an object representing a group of windows of the same * application. * @see_also: wnck_window_get_application() * @stability: Unstable * The #WnckApplication is a group of #WnckWindow that are all in the same * application. It can be used to represent wi
en: Untitled application
cs: Aplikace bez názvu

en: Workspace Switcher
cs: Přepínač pracovních ploch

en: Tool to switch between workspaces
cs: Nástroj na přepínání mezi pracovními plochami

en: Click this to switch to workspace %s
cs: Kliknutím sem se přepnete na pracovní plochu %s

en: Click to start dragging "%s"
cs: Kliknutím začnete s přetažením „%s“

en: Current workspace: "%s"
cs: Aktuální pracovní plocha: „%s“

en: Click to switch to "%s"
cs: Kliknutím se přepnete na „%s“

en: No Windows Open
cs: Neotevřeno žádné okno

en: Window Selector
cs: Výběr oken

en: Tool to switch between windows
cs: Nástroj na přepínání mezi okny

en: Window List
cs: Seznam oken

en: Tool to switch between visible windows
cs: Nástroj na přepínání mezi viditelnými okny

en: Mi_nimize All
cs: M_inimalizovat vše

en: Un_minimize All
cs: Zrušit minima_lizaci všech

en: Ma_ximize All
cs: Ma_ximalizovat vše

en: _Unmaximize All
cs: Zrušit _maximalizaci všech

en: _Close All
cs: _Zavřít vše

en: Unmi_nimize
cs: Zrušit mi_nimalizaci

en: Mi_nimize
cs: Mi_nimalizovat

en: Unma_ximize
cs: Zrušit ma_ximalizaci

en: Ma_ximize
cs: Ma_ximalizovat

en: Workspace %d
cs: Plocha %d

en: Workspace 1_0
cs: Plocha 1_0

en: Workspace %s%d
cs: Plocha %s%d

en: _Move
cs: _Přesunout

en: _Resize
cs: Z_měnit velikost

en: Always On _Top
cs: _Vždy navrchu

en: _Always on Visible Workspace
cs: Vžd_y na viditelné ploše

en: _Only on This Workspace
cs: _Jen na této ploše

en: Move to Workspace _Left
cs: Přesunout na plochu v_levo

en: Move to Workspace R_ight
cs: Přesunout na plochu vp_ravo

en: Move to Workspace _Up
cs: Přesunout na plochu na_hoře

en: Move to Workspace _Down
cs: Přesunout na plochu _dole

en: Move to Another _Workspace
cs: Přes_unout na jinou plochu

en: _Close
cs: _Zavřít

note: * * SECTION:window * @short_description: an object representing a window. * @see_also: #WnckWorkspace, #WnckApplication, #WnckClassGroup * @stability: Unstable * The #WnckWindow objects are always owned by libwnck and must not be * referenced or unreferenced.
en: Untitled window
cs: Okno bez názvu

en: X window ID of the window to examine or modify
cs: ID X-Window okna k vyzkoušení nebo změně

note: Translators: A group leader is the window that is the "owner" of a * group of windows, ie: if you have multiple windows in one * application, one window has some information about the application * (like the application name).
en: X window ID of the group leader of an application to examine
cs: ID X-Window hlavního okna skupiny aplikace k vyzkoušení

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows * are of the same class.
en: Class resource of the class group to examine
cs: Zdroj třídy skupiny tříd k vyzkoušení

en: CLASS
cs: TŘÍDA

en: NUMBER of the workspace to examine or modify
cs: ČÍSLO pracovní plochy k vyzkoušení nebo ke změně

en: NUMBER
cs: ČÍSLO

en: NUMBER of the screen to examine or modify
cs: ČÍSLO obrazovky k vyzkoušení nebo ke změně

en: Alias of --window
cs: Alternativní název --window

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows * are of the same class.
en: List windows of the application/class group/workspace/screen (output format: "XID: Window Name")
cs: Vypsat okna aplikace/skupiny třídy/pracovní plochy/obrazovky (výstupní formát: „XID: Název okna“)

en: List workspaces of the screen (output format: "Number: Workspace Name")
cs: Vypsat pracovní plochy obrazovky (výstupní formát: „Číslo: Název pracovní plochy“)

en: Change the number of workspaces of the screen to NUMBER
cs: Změnit počet ploch obrazovky na ČÍSLO

en: Change the workspace layout of the screen to use NUMBER rows
cs: Změnit rozvržení pracovní plochy obrazovky kvůli použití řádků ČÍSLO

en: Change the workspace layout of the screen to use NUMBER columns
cs: Změnit rozvržení pracovní plochy obrazovky kvůli použití sloupců ČÍSLO

en: Show the desktop
cs: Zobrazit pracovní plochu

en: Stop showing the desktop
cs: Zastavit zobrazování plochy

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport * can be used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); * however it is not just the current workspace.
en: Move the viewport of the current workspace to X coordinate X
cs: Přesunout pohled na aktuální pracovní plochu na souřadnici X označenou X

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport * can be used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); * however it is not just the current workspace.
en: Move the viewport of the current workspace to Y coordinate Y
cs: Přesunout pohled na aktuální pracovní plochu na souřadnici Y označenou Y

en: Minimize the window
cs: Minimalizovat okno

en: Unminimize the window
cs: Zrušit minimalizaci okna

en: Maximize the window
cs: Maximalizovat okno

en: Unmaximize the window
cs: Zrušit maximalizaci okna

en: Maximize horizontally the window
cs: Maximalizovat okno vodorovně

en: Unmaximize horizontally the window
cs: Zrušit maximalizaci okna vodorovně

en: Maximize vertically the window
cs: Maximalizovat okno svisle

en: Unmaximize vertically the window
cs: Zrušit maximalizaci okno svisle

en: Start moving the window via the keyboard
cs: Spustit přesunování okna přes klávesnici

en: Start resizing the window via the keyboard
cs: Spustit měnění velikosti okna přes klávesnici

en: Activate the window
cs: Aktivovat okno

en: Close the window
cs: Zavřít okno

en: Make the window fullscreen
cs: Vyplnit oknem celou obrazovku

en: Make the window quit fullscreen mode
cs: Upravit okno tak, aby opustilo režim celé obrazovky

en: Make the window always on top
cs: Upravit okno tak, aby se zobrazovalo vždy navrchu

en: Make the window not always on top
cs: Upravit okno tak, aby nebylo vždy navrchu

en: Make the window below other windows
cs: Upravit okno tak, aby se snížilo pod jiná okna

en: Make the window not below other windows
cs: Upravit okno tak, aby nebylo pod jinými okny

en: Shade the window
cs: Svinout okno

en: Unshade the window
cs: Rozvinout okno

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport * can be used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); * however it is not just the current workspace.
en: Make the window have a fixed position in the viewport
cs: Upravit okno tak, aby mělo pevné umístění v pohledu

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport * can be used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); * however it is not just the current workspace.
en: Make the window not have a fixed position in the viewport
cs: Upravit okno tak, aby nemělo pevné umístění v pohledu

note: Translators: A pager is the technical term for the workspace * switcher. It's a representation of all workspaces with windows * inside it. Please make sure that the translation is in sync with * gnome-panel, where this term is also used in translatable strings
en: Make the window not appear in pagers
cs: Upravit okno tak, aby se nezobrazovalo v přepínači

note: Translators: A pager is the technical term for the workspace * switcher. It's a representation of all workspaces with windows * inside it. Please make sure that the translation is in sync with * gnome-panel, where this term is also used in translatable strings
en: Make the window appear in pagers
cs: Upravit okno tak, aby se zobrazovalo v přepínači

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the * window list)
en: Make the window not appear in tasklists
cs: Upravit okno tak, aby se nezobrazovalo v seznamech úloh

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the * window list)
en: Make the window appear in tasklists
cs: Upravit okno tak, aby se zobrazovalo v seznamech úloh

en: Make the window visible on all workspaces
cs: Upravit okno tak, aby bylo viditelné na všech pracovních plochách

en: Make the window visible on the current workspace only
cs: Upravit okno tak, aby bylo viditelné pouze na aktuální pracovní ploše

en: Move the window to workspace NUMBER (first workspace is 0)
cs: Přesunout okno na pracovní plochu ČÍSLO (první pracovní plocha je 0)

en: Change the X coordinate of the window to X
cs: Změnit souřadnice X okna na X

en: Change the Y coordinate of the window to Y
cs: Změnit souřadnice Y okna na Y

en: Change the width of the window to WIDTH
cs: Změnit šířku okna na ŠÍŘKA

en: WIDTH
cs: ŠÍŘKA

en: Change the height of the window to HEIGHT
cs: Změnit výšku okna na VÝŠKA

en: HEIGHT
cs: VÝŠKA

note: Translators: do not translate "normal, desktop, dock..."
en: Change the type of the window to TYPE (valid values: normal, desktop, dock, dialog, toolbar, menu, utility, splash)
cs: Změnit typ okna na TYP (platné hodnoty: normal, desktop, dock, dialog, toolbar, menu, utility, splash)

en: TYPE
cs: TYP

en: Change the name of the workspace to NAME
cs: Změnit název pracovní plochy na NÁZEV

en: NAME
cs: NÁZEV

en: Activate the workspace
cs: Aktivovat pracovní plochu

en: Invalid value "%s" for --%s
cs: Neplatná hodnota „%s“ pro --%s

en: Conflicting options are present: screen %d should be interacted with, but --%s has been used
cs: Existují neslučitelné přepínače: s obrazovkou %d by se mělo spolupracovat, ale bylo použito --%s

en: Conflicting options are present: windows or workspaces of screen %d should be listed, but --%s has been used
cs: Existují neslučitelné přepínače: okna nebo pracovní plochy obrazovky %d by mely být vypsány, ale bylo použito --%s

en: Conflicting options are present: workspace %d should be interacted with, but --%s has been used
cs: Existují neslučitelné přepínače: s pracovní plochou %d by se mělo spolupracovat, ale bylo použito --%s

en: Conflicting options are present: windows of workspace %d should be listed, but --%s has been used
cs: Existují neslučitelné přepínače: okna pracovní plochy %d by měla být vypsána, ale bylo použito --%s

en: Conflicting options are present: an application should be interacted with, but --%s has been used
cs: Existují neslučitelné přepínače: s aplikací by se mělo spolupracovat, ale bylo použito --%s

en: Conflicting options are present: windows of an application should be listed, but --%s has been used
cs: Existují neslučitelné přepínače: okna aplikace by měla být vypsána, ale bylo použito --%s

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows * are of the same class.
en: Conflicting options are present: class group "%s" should be interacted with, but --%s has been used
cs: Existují neslučitelné přepínače: se skupinou třídy „%s“ by se mělo spolupracovat, ale bylo použito --%s

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows * are of the same class.
en: Conflicting options are present: windows of class group "%s" should be listed, but --%s has been used
cs: Existují neslučitelné přepínače: okna skupiny třídy „%s“ by měla být vypsána, ale bylo použito --%s

en: Conflicting options are present: a window should be interacted with, but --%s has been used
cs: Existují neslučitelné přepínače: s oknem by se mělo spolupracovat, ale bylo použito --%s

en: Conflicting options are present: --%s and --%s
cs: Existují neslučitelné přepínače: --%s a --%s

en: Invalid argument "%d" for --%s: the argument must be strictly positive
cs: Neplatný argument „%d“ pro --%s: argument musí být zásadně kladný

en: Invalid argument "%d" for --%s: the argument must be positive
cs: Neplatný argument „%d“ u --%s: argument musí být kladný

en: Conflicting options are present: --%s or --%s, and --%s
cs: Existují neslučitelné přepínače: --%s nebo --%s, a --%s

en: Invalid argument "%s" for --%s, valid values are: %s
cs: Neplatný argument „%s“ pro --%s, platné hodnoty jsou: %s

en: Cannot change the workspace layout on the screen: the layout is already owned
cs: Nelze změnit rozvržení pracovní plochy na obrazovce: rozvržení je již vlastněno

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport * can be used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); * however it is not just the current workspace.
en: Viewport cannot be moved: the current workspace does not contain a viewport
cs: Pohled nemůže být přesunut: aktuální pracovní plocha neobsahuje pohled

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport * can be used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); * however it is not just the current workspace.
en: Viewport cannot be moved: there is no current workspace
cs: Pohled nemůže být přesunut: neexistuje aktuální pracovní plocha

note: FIXME: why do we have dual & boolean API. This is not consistent!
en: Action not allowed
cs: Akce není povolena

en: Window cannot be moved to workspace %d: the workspace does not exist
cs: Okno nemůže být přesunuto na pracovní plochu %d: pracovní plocha neexistuje

note: Translators: 'unset' in the sense of "something has not been set".
en: <name unset>
cs: <název nenastaven>

en: Screen Number: %d
cs: Číslo obrazovky: %d

en: Geometry (width, height): %d, %d
cs: Geometrie (šířka, výška): %d, %d

en: Number of Workspaces: %d
cs: Počet pracovních ploch: %d

en: Workspace Layout (rows, columns, orientation): %d, %d, %s
cs: Rozvržení pracovní plochy (řádky, sloupce, orientace): %d, %d, %s

en: <no EWMH-compliant window manager>
cs: <neexistuje správce oken vyhovující EWMH>

en: Window Manager: %s
cs: Správce oken: %s

note: Translators: %d is a workspace number and %s a workspace name
en: %d ("%s")
cs: %d („%s“)

[ctx: workspace]
note: Translators: "none" here means "no workspace"
en: none
cs: žádná

en: Active Workspace: %s
cs: Aktivní pracovní plocha: %s

en: "%s"
cs: „%s“

[ctx: window]
note: Translators: "none" here means "no window"
en: none
cs: žádné

en: Active Window: %s
cs: Aktivní okno: %s

en: Showing the desktop: %s
cs: Zobrazuje se pracovní plocha: %s

en: true
cs: pravda

en: false
cs: nepravda

en: Workspace Name: %s
cs: Název pracovní plochy: %s

en: Workspace Number: %d
cs: Počet pracovních ploch: %d

en: On Screen: %d (Window Manager: %s)
cs: Na obrazovce: %d (správce oken: %s)

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport can be * used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); however it is * not just the current workspace.
en: <no viewport>
cs: <bez pohledu>

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport can be * used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); however it is * not just the current workspace.
en: Viewport position (x, y): %s
cs: Pozice pohledu (x, y): %s

en: Position in Layout (row, column): %d, %d
cs: Umístění v rozvržení (řádek, sloupec): %d, %d

en: Left Neighbor: %s
cs: Levý soused: %s

en: Right Neighbor: %s
cs: Pravý soused: %s

en: Top Neighbor: %s
cs: Horní soused: %s

en: Bottom Neighbor: %s
cs: Dolní soused: %s

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the * same class.
en: Class Group ID: %s
cs: ID skupiny třídy: %s

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the * same class.
en: Class Group Name: %s
cs: Název skupiny třídy: %s

note: Translators: 'set' in the sense of "something has been set".
en: set
cs: nastaveno

note: Translators: 'unset' in the sense of "something has not been set".
en: <unset>
cs: <nenastaveno>

en: Icons: %s
cs: Ikony: %s

en: Number of Windows: %d
cs: Počet oken: %d

en: Name: %s
cs: Název: %s

note: Translators: note that "Icon" here has a specific window * management-related meaning. It means minimized.
en: Icon Name: %s
cs: Název ikony: %s

[ctx: startupID]
note: Translators: "none" here means "no startup ID"
en: none
cs: žádné

en: Startup ID: %s
cs: Počáteční ID: %s

en: all workspaces
cs: všechny pracovní plochy

en: On Workspace: %s
cs: Na pracovní ploše: %s

en: normal window
cs: běžné okno

en: desktop
cs: pracovní plocha

en: dock or panel
cs: dok nebo panel

en: dialog window
cs: dialogové okno

en: tearoff toolbar
cs: přemístitelná lišta nástrojů

en: tearoff menu
cs: přemístitelná nabídka

en: utility window
cs: nástrojové okno

en: splash screen
cs: úvodní obrazovka

en: Window Type: %s
cs: Typ okna: %s

en: Geometry (x, y, width, height): %d, %d, %d, %d
cs: Geometrie (x, y, šířka, výška): %d, %d, %d, %d

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the * same class. The class instance is a way to differentiate windows belonging * to the same class group.
en: Class Instance: %s
cs: Instance třídy: %s

en: Session ID: %s
cs: ID sezení: %s

note: Translators: A group leader is the window that is the "owner" of a group * of windows, ie: if you have multiple windows in one application, one * window has some information about the application (like the application * name).
en: Group Leader: %lu
cs: Hlavní okno skupiny: %lu

note: Translators: A window can be transient for another window: it means it's * on top of it
en: Transient for: %lu
cs: Modální vůči: %lu

en: minimized
cs: minimalizované

en: maximized
cs: maximalizované

en: maximized horizontally
cs: maximalizované vodorovně

en: maximized vertically
cs: maximalizované svisle

en: shaded
cs: svinuté

en: pinned
cs: připnuté

en: sticky
cs: přilepené

en: above
cs: nahoře

en: below
cs: dole

en: fullscreen
cs: celá obrazovka

en: needs attention
cs: vyžaduje pozornost

note: Translators: A pager is the technical term for the workspace switcher. * It's a representation of all workspaces with windows inside it. * Please make sure that the translation is in sync with gnome-panel, * where this term is also used in translatable strings
en: skip pager
cs: vynechat přepínač

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the window * list)
en: skip tasklist
cs: vynechat seznam úloh

en: normal
cs: běžné

en: State: %s
cs: Stav: %s

en: move
cs: přesunout

en: resize
cs: změnit velikost

en: shade
cs: svinout

en: unshade
cs: rozvinout

en: stick
cs: přilepit

en: unstick
cs: odlepit

en: maximize horizontally
cs: maximalizovat vodorovně

en: unmaximize horizontally
cs: zrušit maximalizaci vodorovně

en: maximize vertically
cs: maximalizovat svisle

en: unmaximize vertically
cs: zrušit maximalizaci svisle

en: change workspace
cs: změnit pracovní plochu

en: pin
cs: připnout

en: unpin
cs: odepnout

en: minimize
cs: minimalizovat

en: unminimize
cs: zrušit minimalizaci

en: maximize
cs: maximalizovat

en: unmaximize
cs: zrušit maximalizaci

en: change fullscreen mode
cs: změnit celoobrazovkový režim

en: close
cs: zavřít

en: make above
cs: vytvořit nahoře

en: unmake above
cs: zrušit nahoře

en: make below
cs: vytvořit dole

en: unmake below
cs: zrušit dole

en: no action possible
cs: žádná akce není možná

en: Possible Actions: %s
cs: Možné akce: %s

en: Print or modify the properties of a screen/workspace/window, or interact with it, following the EWMH specification.
    For information about this specification, see:
    	http://freedesktop.org/wiki/Specifications/wm-spec
cs: Vypíše nebo změní vlastnosti obrazovky/pracovní plochy/okna, nebo s nimi spolupracuje – při dodržování specifikace EWMH.
    Informace o této specifikaci viz:
    	http://freedesktop.org/wiki/Specifications/wm-spec

en: Options to list windows or workspaces
cs: Možnosti vypsání oken nebo pracovních ploch

en: Show options to list windows or workspaces
cs: Zobrazit možnosti vypsání oken nebo pracovních ploch

en: Options to modify properties of a window
cs: Možnosti změny vlastností okna

en: Show options to modify properties of a window
cs: Zobrazit možnosti změny vlastností okna

en: Options to modify properties of a workspace
cs: Možnosti změny vlastností pracovní plochy

en: Show options to modify properties of a workspace
cs: Zobrazit možnosti změny vlastností pracovní plochy

en: Options to modify properties of a screen
cs: Možnosti změny vlastností obrazovky

en: Show options to modify properties of a screen
cs: Zobrazit možnosti změny vlastností obrazovky

en: Error while parsing arguments: %s
cs: Chyba při analyzování argumentů: %s

en: Cannot interact with screen %d: the screen does not exist
cs: Nelze spolupracovat s obrazovkou %d: obrazovka neexistuje

en: Cannot interact with workspace %d: the workspace cannot be found
cs: Nelze spolupracovat s pracovní plochou %d: nelze najít pracovní plochu

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are * of the same class.
en: Cannot interact with class group "%s": the class group cannot be found
cs: Nelze spolupracovat se skupinou třídy „%s“: skupinu třídy nelze nalézt

en: Cannot interact with application having its group leader with XID %lu: the application cannot be found
cs: Nelze spolupracovat s aplikací, která má své hlavní okno skupiny s XID %lu: aplikaci nelze nalézt

en: Cannot interact with window with XID %lu: the window cannot be found
cs: Nelze spolupracovat s oknem s XID %lu: okno nelze nalézt
