libwnck - en to da translation catalogue (218 entries)

note: * * SECTION:application * @short_description: an object representing a group of windows of the same * application. * @see_also: wnck_window_get_application() * @stability: Unstable * The #WnckApplication is a group of #WnckWindow that are all in the same * application. It can be used to represent wi
en: Untitled application
da: Unavngivet program

en: Workspace Switcher
da: Arbejdsområdeskifter

en: Tool to switch between workspaces
da: Værktøj til at skifte mellem arbejdsområder

en: Click this to switch to workspace %s
da: Klik her for at skifte til arbejdsområdet %s

en: Click to start dragging "%s"
da: Klik for at begynde på at trække “%s”

en: Current workspace: "%s"
da: Nuværende arbejdsområde: “%s”

en: Click to switch to "%s"
da: Klik for at skifte til “%s”

en: No Windows Open
da: Ingen vinduer åbne

en: Window Selector
da: Vinduesvælger

en: Tool to switch between windows
da: Værktøj til at skifte mellem vinduer

en: Window List
da: Vinduesliste

en: Tool to switch between visible windows
da: Værktøj til at skifte mellem synlige vinduer

en: Mi_nimize All
da: Mi_nimér alle

en: Un_minimize All
da: _Gendan alle minimerede

en: Ma_ximize All
da: Ma_ksimér alle

en: _Unmaximize All
da: G_endan alle maksimerede

en: _Close All
da: _Luk alle

en: Unmi_nimize
da: G_endan

en: Mi_nimize
da: Min_imér

en: Unma_ximize
da: Ge_ndan

en: Ma_ximize
da: Ma_ksimér

en: Workspace %d
da: Arbejdsområde %d

en: Workspace 1_0
da: Arbejdsområde 1_0

en: Workspace %s%d
da: Arbejdsområde %s%d

en: _Move
da: _Flyt

en: _Resize
da: Ænd_r størrelse

en: Always On _Top
da: Altid _øverst

en: _Always on Visible Workspace
da: _Altid på synligt arbejdsområde

en: _Only on This Workspace
da: Kun på _dette arbejdsområde

en: Move to Workspace _Left
da: Flyt til arbejdsområde mod _venstre

en: Move to Workspace R_ight
da: Flyt til arbejdsområde mod _højre

en: Move to Workspace _Up
da: Flyt til arbejdsområde _ovenfor

en: Move to Workspace _Down
da: Flyt til arbejdsområde _nedenfor

en: Move to Another _Workspace
da: Flyt til andet _arbejdsområde

en: _Close
da: _Luk

note: * * SECTION:window * @short_description: an object representing a window. * @see_also: #WnckWorkspace, #WnckApplication, #WnckClassGroup * @stability: Unstable * The #WnckWindow objects are always owned by libwnck and must not be * referenced or unreferenced.
en: Untitled window
da: Unavngivet vindue

en: X window ID of the window to examine or modify
da: X vindues-ID for vinduet der undersøges eller modificeres

note: Translators: A group leader is the window that is the "owner" of a * group of windows, ie: if you have multiple windows in one * application, one window has some information about the application * (like the application name).
en: X window ID of the group leader of an application to examine
da: X vindues-ID for gruppelederen af et program der undersøges

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows * are of the same class.
en: Class resource of the class group to examine
da: Klasseressource af klassegruppen der undersøges

en: CLASS
da: KLASSE

en: NUMBER of the workspace to examine or modify
da: NUMMER på det arbejdsområde der undersøges eller modificeres

en: NUMBER
da: NUMMER

en: NUMBER of the screen to examine or modify
da: NUMMER for den skærm der undersøges eller modificeres

en: Alias of --window
da: Alias for --window

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows * are of the same class.
en: List windows of the application/class group/workspace/screen (output format: "XID: Window Name")
da: Opskriv vinduer for programmet/klassegruppen/arbejdsområdet/skærmen (udskriftsformat: “XID: vinduesnavn”)

en: List workspaces of the screen (output format: "Number: Workspace Name")
da: Opskriv skærmens arbejdsområder (udskriftsformat: “Nummer: arbejdsområdenavn”)

en: Change the number of workspaces of the screen to NUMBER
da: Sæt antallet af arbejdsområder for skærmen til NUMMER

en: Change the workspace layout of the screen to use NUMBER rows
da: Sæt layoutet for skærmens arbejdsområder til at benytte NUMMER rækker

en: Change the workspace layout of the screen to use NUMBER columns
da: Sæt layoutet for skærmens arbejdsområder til at benytte NUMMER søjler

en: Show the desktop
da: Vis skrivebordet

en: Stop showing the desktop
da: Hold op med at vise skrivebordet

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport * can be used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); * however it is not just the current workspace.
en: Move the viewport of the current workspace to X coordinate X
da: Flyt visningsområdet af det aktuelle arbejdsområdet til x-koordinat X

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport * can be used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); * however it is not just the current workspace.
en: Move the viewport of the current workspace to Y coordinate Y
da: Flyt visningsområdet af det aktuelle arbejdsområdet til y-koordinat Y

en: Minimize the window
da: Minimér vinduet

en: Unminimize the window
da: Gendan vinduet fra minimeret tilstand

en: Maximize the window
da: Maksimér vinduet

en: Unmaximize the window
da: Gendan vinduet fra maksimeret tilstand

en: Maximize horizontally the window
da: Maksimér vinduet vandret

en: Unmaximize horizontally the window
da: Gendan vinduet fra vandret maksimeret tilstand

en: Maximize vertically the window
da: Maksimér vinduet lordret

en: Unmaximize vertically the window
da: Gendan vinduet fra lodret maksimeret tilstand

en: Start moving the window via the keyboard
da: Begynd flytning af vinduet med tastaturet

en: Start resizing the window via the keyboard
da: Begynd størrelsesændring for vinduet med tastaturet

en: Activate the window
da: Aktivér vinduet

en: Close the window
da: Luk vinduet

en: Make the window fullscreen
da: Sæt vinduet til fuldskærmstilstand

en: Make the window quit fullscreen mode
da: Afslut fuldskærmstilstand for vinduet

en: Make the window always on top
da: Sæt vinduet til altid at være øverst

en: Make the window not always on top
da: Sæt vinduet til, ikke længere altid at være øverst

en: Make the window below other windows
da: Sæt vinduet til altid at være nederst

en: Make the window not below other windows
da: Sæt vinduet til, ikke længere altid at være nederst

en: Shade the window
da: Rul vinduet op

en: Unshade the window
da: Rul vinduet ned

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport * can be used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); * however it is not just the current workspace.
en: Make the window have a fixed position in the viewport
da: Lad vinduets position være fastlåst i visningsområdet

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport * can be used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); * however it is not just the current workspace.
en: Make the window not have a fixed position in the viewport
da: Sæt vinduet til, ikke at have fastlåst position i visningsområdet

note: Translators: A pager is the technical term for the workspace * switcher. It's a representation of all workspaces with windows * inside it. Please make sure that the translation is in sync with * gnome-panel, where this term is also used in translatable strings
en: Make the window not appear in pagers
da: Gør vinduet usynligt i skrivebordsoversigter

note: Translators: A pager is the technical term for the workspace * switcher. It's a representation of all workspaces with windows * inside it. Please make sure that the translation is in sync with * gnome-panel, where this term is also used in translatable strings
en: Make the window appear in pagers
da: Gør vinduet synligt i skrivebordsoversigter

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the * window list)
en: Make the window not appear in tasklists
da: Gør vinduet usynligt i joblister

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the * window list)
en: Make the window appear in tasklists
da: Gør vinduet synligt i joblister

en: Make the window visible on all workspaces
da: Gør vinduet synligt i alle arbejdsområder

en: Make the window visible on the current workspace only
da: Gør vinduet synligt på kun det nuværende arbejdsområde

en: Move the window to workspace NUMBER (first workspace is 0)
da: Flyt vinduet til arbejdsområde NUMMER (første arbejdsområde er 0)

en: Change the X coordinate of the window to X
da: Sæt x-koordinaten af vinduet til X

en: Change the Y coordinate of the window to Y
da: Sæt y-koordinaten af vinduet til Y

en: Change the width of the window to WIDTH
da: Sæt bredden af vinduet til BREDDE

en: WIDTH
da: BREDDE

en: Change the height of the window to HEIGHT
da: Sæt højden af vinduet til HØJDE

en: HEIGHT
da: HØJDE

note: Translators: do not translate "normal, desktop, dock..."
en: Change the type of the window to TYPE (valid values: normal, desktop, dock, dialog, toolbar, menu, utility, splash)
da: Sæt typen af vinduet til TYPE (tilladte værdier: normal, desktop, dock, dialog, toolbar, menu, utility, splash)

en: Change the name of the workspace to NAME
da: Sæt arbejdsområdenavnet til NAVN

en: NAME
da: NAVN

en: Activate the workspace
da: Aktivér arbejdsområdet

en: Invalid value "%s" for --%s
da: Ugyldig værdi “%s” for --%s

en: Conflicting options are present: screen %d should be interacted with, but --%s has been used
da: Der er modstridende tilvalg: der skal interageres med skærm %d, men --%s er benyttet

en: Conflicting options are present: windows or workspaces of screen %d should be listed, but --%s has been used
da: Der er modstridende tilvalg: vinduer eller arbejdsområder fra skærm %d skal anføres, men --%s er benyttet

en: Conflicting options are present: workspace %d should be interacted with, but --%s has been used
da: Der er modstridende tilvalg: der skal interageres med arbejdsområdet %d, men --%s er benyttet

en: Conflicting options are present: windows of workspace %d should be listed, but --%s has been used
da: Der er modstridende tilvalg: vinduer fra arbejdsområdet %d skal anføres, men --%s er benyttet

en: Conflicting options are present: an application should be interacted with, but --%s has been used
da: Der er modstridende tilvalg: der skal interageres med et program, men --%s er benyttet

en: Conflicting options are present: windows of an application should be listed, but --%s has been used
da: Der er modstridende tilvalg: vinduer fra et program skal anføres, men --%s er benyttet

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows * are of the same class.
en: Conflicting options are present: class group "%s" should be interacted with, but --%s has been used
da: Der er modstridende tilvalg: der skal interageres med klassegruppen “%s”, men --%s er benyttet

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows * are of the same class.
en: Conflicting options are present: windows of class group "%s" should be listed, but --%s has been used
da: Der er modstridende tilvalg: vinduer i klassegruppe “%s” skal anføres, men --%s er benyttet

en: Conflicting options are present: a window should be interacted with, but --%s has been used
da: Der er modstridende tilvalg: der skal interageres med et vindue, men --%s er benyttet

en: Conflicting options are present: --%s and --%s
da: Der er modstridende tilvalg: --%s og --%s

en: Invalid argument "%d" for --%s: the argument must be strictly positive
da: Ugyldigt argument “%d” for --%s: argumentet skal være strengt positivt

en: Invalid argument "%d" for --%s: the argument must be positive
da: Ugyldigt argument “%d” for --%s: argumentet skal være positivt

en: Conflicting options are present: --%s or --%s, and --%s
da: Der er modstridende tilvalg: --%s eller --%s, og --%s

en: Invalid argument "%s" for --%s, valid values are: %s
da: Ugyldigt argument “%s” for --%s, gyldige værdier er: %s

en: Cannot change the workspace layout on the screen: the layout is already owned
da: Kan ikke ændre arbejdsområdelayout på skærmen: layoutet har allerede en ejer

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport * can be used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); * however it is not just the current workspace.
en: Viewport cannot be moved: the current workspace does not contain a viewport
da: Visningsområdet kan ikke flyttes: det aktuelle arbejdsområde indeholder ikke et visningsområde

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport * can be used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); * however it is not just the current workspace.
en: Viewport cannot be moved: there is no current workspace
da: Visningsområdet kan ikke flyttes: der er ikke noget aktuelt arbejdsområde

note: FIXME: why do we have dual & boolean API. This is not consistent!
en: Action not allowed
da: Handlingen er ikke tilladt

en: Window cannot be moved to workspace %d: the workspace does not exist
da: Vinduet kan ikke flyttes til arbejdsområde %d: arbejdsområdet findes ikke

note: Translators: 'unset' in the sense of "something has not been set".
en: <name unset>
da: <navn ikke sat>

en: Screen Number: %d
da: Skærmnummer: %d

en: Geometry (width, height): %d, %d
da: Geometri (bredde, højde): %d, %d

en: Number of Workspaces: %d
da: Antal arbejdsområder: %d

en: Workspace Layout (rows, columns, orientation): %d, %d, %s
da: Arbejdsområdelayout (rækker, søjler, orientering): %d, %d, %s

en: <no EWMH-compliant window manager>
da: <ingen EWMH-kompatibel vindueshåndtering>

en: Window Manager: %s
da: Vindueshåndtering: %s

note: Translators: %d is a workspace number and %s a workspace name
en: %d ("%s")
da: %d (“%s”)

[ctx: workspace]
note: Translators: "none" here means "no workspace"
en: none
da: intet

en: Active Workspace: %s
da: Aktivt arbejdsområde: %s

en: "%s"
da: “%s”

[ctx: window]
note: Translators: "none" here means "no window"
en: none
da: intet

en: Active Window: %s
da: Aktivt vindue: %s

en: Showing the desktop: %s
da: Viser skrivebordet: %s

en: true
da: sand

en: false
da: falsk

en: Workspace Name: %s
da: Arbejdsområdenavn: %s

en: Workspace Number: %d
da: Arbejdsområdenummer: %d

en: On Screen: %d (Window Manager: %s)
da: På skærmen: %d (Vindueshåndtering: %s)

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport can be * used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); however it is * not just the current workspace.
en: <no viewport>
da: <intet visningsområde>

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport can be * used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); however it is * not just the current workspace.
en: Viewport position (x, y): %s
da: Visningsposition (x, y): %s

en: Position in Layout (row, column): %d, %d
da: Position i layout (række, søjle): %d, %d

en: Left Neighbor: %s
da: Venstre nabo: %s

en: Right Neighbor: %s
da: Højre nabo: %s

en: Top Neighbor: %s
da: Øvre nabo: %s

en: Bottom Neighbor: %s
da: Nedre nabo: %s

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the * same class.
en: Class Group ID: %s
da: Klassegruppe-ID: %s

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the * same class.
en: Class Group Name: %s
da: Navn på klassegruppe: %s

note: Translators: 'set' in the sense of "something has been set".
en: set
da: angivet

note: Translators: 'unset' in the sense of "something has not been set".
en: <unset>
da: <ikke angivet>

en: Icons: %s
da: Ikoner: %s

en: Number of Windows: %d
da: Antal vinduer: %d

en: Name: %s
da: Navn: %s

note: Translators: note that "Icon" here has a specific window * management-related meaning. It means minimized.
en: Icon Name: %s
da: Ikonnavn: %s

[ctx: startupID]
note: Translators: "none" here means "no startup ID"
en: none
da: ingen

en: Startup ID: %s
da: Opstarts-ID: %s

en: all workspaces
da: alle arbejdsområder

en: On Workspace: %s
da: På arbejdsområde: %s

en: normal window
da: normalt vindue

en: desktop
da: skrivebord

en: dock or panel
da: dok eller panel

en: dialog window
da: dialogvindue

en: tearoff toolbar
da: afrivningsværktøjslinje

en: tearoff menu
da: afrivningsmenu

en: utility window
da: værktøjsvindue

en: splash screen
da: velkomstskærm

en: Window Type: %s
da: Vinduestype: %s

en: Geometry (x, y, width, height): %d, %d, %d, %d
da: Geometri (x, y, bredde, højde): %d, %d, %d, %d

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the * same class. The class instance is a way to differentiate windows belonging * to the same class group.
en: Class Instance: %s
da: Klasseinstans: %s

en: Session ID: %s
da: Sessions-ID: %s

en: Role: %s
da: Rolle: %s

note: Translators: A group leader is the window that is the "owner" of a group * of windows, ie: if you have multiple windows in one application, one * window has some information about the application (like the application * name).
en: Group Leader: %lu
da: Gruppeleder: %lu

en: minimized
da: minimeret

en: maximized
da: maksimeret

en: maximized horizontally
da: maksimeret vandret

en: maximized vertically
da: maksimeret lodret

en: shaded
da: rullet op

en: pinned
da: fastlåst

en: sticky
da: klæbende

en: above
da: over

en: below
da: under

en: fullscreen
da: fuldskærm

en: needs attention
da: kræver opmærksomhed

note: Translators: A pager is the technical term for the workspace switcher. * It's a representation of all workspaces with windows inside it. * Please make sure that the translation is in sync with gnome-panel, * where this term is also used in translatable strings
en: skip pager
da: spring skrivebordsoversigt over

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the window * list)
en: skip tasklist
da: spring jobliste over

en: State: %s
da: Tilstand: %s

en: move
da: flyt

en: resize
da: ændr størrelse

en: shade
da: rul op

en: unshade
da: rul ned

en: stick
da: klæb

en: unstick
da: afklæb

en: maximize horizontally
da: maksimér vandret

en: unmaximize horizontally
da: gendan vandret fra maksimeret tilstand

en: maximize vertically
da: maksimér lodret

en: unmaximize vertically
da: gendan lodret fra maksimeret tilstand

en: change workspace
da: skift arbejdsområde

en: pin
da: fastlås

en: unpin
da: frigør

en: minimize
da: minimér

en: unminimize
da: gendan fra minimeret tilstand

en: maximize
da: maksimér

en: unmaximize
da: gendan fra maksimeret tilstand

en: change fullscreen mode
da: skift fuldskærmstilstand

en: close
da: luk

en: make above
da: gør øverst

en: unmake above
da: gør ikke-øverst

en: make below
da: gør nederst

en: unmake below
da: gør ikke-nederst

en: no action possible
da: ingen handling mulig

en: Possible Actions: %s
da: Mulige handlinger: %s

en: Print or modify the properties of a screen/workspace/window, or interact with it, following the EWMH specification.
    For information about this specification, see:
    	http://freedesktop.org/wiki/Specifications/wm-spec
da: Udskriv eller modificér egenskaberne af skærm/arbejdsområde/vindue, eller manipulér det i henhold til EWMH-specifikationen.
    For information om denne specifikation, se:
    	http://freedesktop.org/wiki/Specifications/wm-spec

en: Options to list windows or workspaces
da: Valgmuligheder for at opskrive vinduer eller arbejdsområder

en: Show options to list windows or workspaces
da: Vis valgmuligheder for at opskrive vinduer eller arbejdsområder

en: Options to modify properties of a window
da: Valgmuligheder for at modificere egenskaberne for et vindue

en: Show options to modify properties of a window
da: Vis valgmuligheder for at modificere egenskaberne for et vindue

en: Options to modify properties of a workspace
da: Valgmuligheder for at modificere egenskaber for et arbejdsområde

en: Show options to modify properties of a workspace
da: Vis valgmuligheder for at modificere egenskaber for et arbejdsområde

en: Options to modify properties of a screen
da: Valgmulighederne for at modificere egenskaberne for en skærm

en: Show options to modify properties of a screen
da: Vis valgmulighederne for at modificere egenskaberne for en skærm

en: Error while parsing arguments: %s
da: Fejl under fortolkning af argumenter: %s

en: Cannot interact with screen %d: the screen does not exist
da: Kan ikke interagere med skærm %d: skærmen findes ikke

en: Cannot interact with workspace %d: the workspace cannot be found
da: Kan ikke interagere med arbejdsområde %d: kan ikke finde arbejdsområdet

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are * of the same class.
en: Cannot interact with class group "%s": the class group cannot be found
da: Kan ikke interagere med klassegruppe “%s”: kan ikke finde klassegruppen

en: Cannot interact with application having its group leader with XID %lu: the application cannot be found
da: Kan ikke interagere med programmet hvis gruppeleders XID er %lu: kan ikke finde programmet

en: Cannot interact with window with XID %lu: the window cannot be found
da: Kan ikke interagere med vindue med XID %lu: kan ikke finde vinduet
