libwnck - en to eo translation catalogue (141 entries)

note: * * SECTION:application * @short_description: an object representing a group of windows of the same * application. * @see_also: wnck_window_get_application() * @stability: Unstable * The #WnckApplication is a group of #WnckWindow that are all in the same * application. It can be used to represent wi
en: Untitled application
eo: Sentitola aplikaĵo

en: Workspace Switcher
eo: Laborkadra ŝaltilo

en: Tool to switch between workspaces
eo: Ilo por ŝalti inter laborspacoj

en: Click this to switch to workspace %s
eo: Allaku tion por ŝalti al laborspaco %s

en: Current workspace: "%s"
eo: Aktuala laborspaco: "%s"

en: Click to switch to "%s"
eo: Klaku por ŝalti al "%s"

en: No Windows Open
eo: Neniu fenestro estas malfermita

en: Window Selector
eo: Fenestroelektilo

en: Tool to switch between windows
eo: Ilo por ŝalti inter fenestroj

en: Window List
eo: Fenestrolisto

en: Tool to switch between visible windows
eo: Ilo por ŝalti inter videblaj fenestroj

en: Mi_nimize All
eo: Mi_nimumigi ĉiujn

en: Un_minimize All
eo: Ne_minimumigi ĉiujn

en: Ma_ximize All
eo: Ma_ksimumigi ĉiujn

en: _Unmaximize All
eo: _Nemaksimumigi ĉiujn

en: _Close All
eo: _Fermi ĉiujn

en: Unmi_nimize
eo: Nemi_nimumigi

en: Mi_nimize
eo: Mi_nimumigi

en: Unma_ximize
eo: Nema_ksimumigi

en: Ma_ximize
eo: Ma_ksimumigi

en: Workspace %d
eo: Laborspaco %d

en: Workspace 1_0
eo: Laborspaco 1_0

en: Workspace %s%d
eo: Laborspaco %s%d

en: _Move
eo: _Movi

en: _Resize
eo: _Aligrandigi

en: Always On _Top
eo: Ĉiam _antaŭe

en: _Always on Visible Workspace
eo: Ĉi_am en videbla laborspaco

en: _Only on This Workspace
eo: _Nur en ĉi tiu laborspaco

en: Move to Workspace _Left
eo: Movi al la _maldekstra laborspaco

en: Move to Workspace R_ight
eo: Movi al la _dekstra laborspaco

en: Move to Workspace _Up
eo: Movi al la su_pra laborspaco

en: Move to Workspace _Down
eo: Movi al la su_ba laborspaco

en: Move to Another _Workspace
eo: Movi al alia _laborspaco

en: _Close
eo: _Fermi

note: * * SECTION:window * @short_description: an object representing a window. * @see_also: #WnckWorkspace, #WnckApplication, #WnckClassGroup * @stability: Unstable * The #WnckWindow objects are always owned by libwnck and must not be * referenced or unreferenced.
en: Untitled window
eo: Sentitola fenestro

en: CLASS
eo: KLASO

en: NUMBER
eo: NOMBRO

en: Alias of --window
eo: Kromnomo por --window

en: Show the desktop
eo: Montri la labortablon

en: Stop showing the desktop
eo: Ĉesi montron de la labortablon

en: Minimize the window
eo: Minimumigi la fenestron

en: Unminimize the window
eo: Neminimumigi la fenestron

en: Maximize the window
eo: Maksimumigi la fenestron

en: Unmaximize the window
eo: Nemaksimumigi la fenestron

en: Maximize horizontally the window
eo: Maksimumigi horizontale la fenestron

en: Unmaximize horizontally the window
eo: Nemaksimumigi horizontale la fenestron

en: Maximize vertically the window
eo: Maksimumigi vertikale la fenestron

en: Unmaximize vertically the window
eo: Nemaksimumigi vertikale la fenestron

en: Start moving the window via the keyboard
eo: Movi fenestron per la klavaro

en: Start resizing the window via the keyboard
eo: Ŝangi grandon de la fenestro per la klavaro

en: Activate the window
eo: Aktivigi fenestron

en: Close the window
eo: Fermi la fenestron

en: Make the window fullscreen
eo: Tutekranigi la fenestron

en: Make the window quit fullscreen mode
eo: Ĉesi tutekranan reĝimon de la fenstro

en: Make the window always on top
eo: Fari la fenestron ĉiam antaŭe

en: Make the window not always on top
eo: Ne fari la fenestron ĉiam antaŭe

en: Make the window below other windows
eo: Fari la fenestron malantaŭ aliaj fenestroj

en: Make the window not below other windows
eo: Ne fari la fenestron malantaŭ aliaj fenestroj

en: WIDTH
eo: LARĜO

en: Change the height of the window to HEIGHT
eo: Ŝanĝi la alton de la fenestro al ALTO

en: HEIGHT
eo: ALTO

en: TYPE
eo: TIPO

en: Change the name of the workspace to NAME
eo: Ŝanĝi la nomon de la laborspaco al NOMO

en: NAME
eo: NOMO

en: Activate the workspace
eo: Aktivigi laborspacon

en: Invalid value "%s" for --%s
eo: Nevalida valoro "%s" por --%s

note: FIXME: why do we have dual & boolean API. This is not consistent!
en: Action not allowed
eo: Ago ne estas permesite

note: Translators: 'unset' in the sense of "something has not been set".
en: <name unset>
eo: <nomo ne estas agordite>

en: Screen Number: %d
eo: Ekrannumero: %d

en: Geometry (width, height): %d, %d
eo: Geometrio (larĝo, alto): %d, %d

en: Number of Workspaces: %d
eo: Nombro da laborspacoj: %d

en: Window Manager: %s
eo: Fenestroadministrilo: %s

[ctx: workspace]
note: Translators: "none" here means "no workspace"
en: none
eo: nenio

en: Active Workspace: %s
eo: Aktiva laborspaco: %s

[ctx: window]
note: Translators: "none" here means "no window"
en: none
eo: neniu

en: Active Window: %s
eo: Aktiva fenestro: %s

en: Showing the desktop: %s
eo: Montro de la labortablo: %s

en: true
eo: vere

en: Workspace Name: %s
eo: Nomo de la laborspaco: %s

en: Workspace Number: %d
eo: Numero de la laborspaco: %d

en: On Screen: %d (Window Manager: %s)
eo: Sur ekrano: %d (fenestroadministrilo: %s)

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport can be * used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); however it is * not just the current workspace.
en: <no viewport>
eo: <neniu vidujo>

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport can be * used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); however it is * not just the current workspace.
en: Viewport position (x, y): %s
eo: Viduja pozicio (x, y): %s

en: Left Neighbor: %s
eo: Maldekstra najbaro: %s

en: Right Neighbor: %s
eo: Dekstra najbaro: %s

en: Top Neighbor: %s
eo: Supra najbaro: %s

en: Bottom Neighbor: %s
eo: Suba najbaro: %s

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the * same class.
en: Class Group ID: %s
eo: Klasgrupnomo: %s

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the * same class.
en: Class Group Name: %s
eo: Klasgrupnomo: %s

note: Translators: 'set' in the sense of "something has been set".
en: set
eo: agordite

note: Translators: 'unset' in the sense of "something has not been set".
en: <unset>
eo: <neagordite>

en: Icons: %s
eo: Piktogramoj: %s

en: Number of Windows: %d
eo: Nombra da fenestroj: %d

en: Name: %s
eo: Nomo: %s

note: Translators: note that "Icon" here has a specific window * management-related meaning. It means minimized.
en: Icon Name: %s
eo: Piktogramnomo: %s

[ctx: startupID]
note: Translators: "none" here means "no startup ID"
en: none
eo: neniu

en: all workspaces
eo: ĉiuj laborspacoj

en: On Workspace: %s
eo: Sur laborspaco: %s

en: normal window
eo: normala fenestro

en: desktop
eo: labortablo

en: dialog window
eo: dialoga fenestro

en: utility window
eo: ilarfenestro

en: splash screen
eo: salutŝildo

en: Window Type: %s
eo: Fenestrotipo: %s

en: Geometry (x, y, width, height): %d, %d, %d, %d
eo: Geometrio (x, y, larĝo, alto): %d, %d, %d, %d

en: Session ID: %s
eo: Seanco-ID: %s

en: Role: %s
eo: Rolo: %s

note: Translators: A group leader is the window that is the "owner" of a group * of windows, ie: if you have multiple windows in one application, one * window has some information about the application (like the application * name).
en: Group Leader: %lu
eo: Grupestro: %lu

en: minimized
eo: minimumigite

en: maximized
eo: maksimumigite

en: maximized horizontally
eo: horizontale maksimumigite

en: maximized vertically
eo: vertikale maksimumigite

en: above
eo: antaŭe

en: below
eo: malantaŭe

en: fullscreen
eo: plenekrane

en: needs attention
eo: bezonas atenton

en: normal
eo: normale

en: State: %s
eo: Stato: %s

en: move
eo: movi

en: resize
eo: aligrandigi

en: shade
eo: ombrigi

en: unshade
eo: neombrigi

en: stick
eo: fiksi

en: unstick
eo: malfiksi

en: maximize horizontally
eo: maksimumigi horizontale

en: unmaximize horizontally
eo: nemaksimumigi horizontale

en: maximize vertically
eo: maksimumigi vertikale

en: unmaximize vertically
eo: nemaksimumigi vertikale

en: change workspace
eo: ŝangi laborspacon

en: minimize
eo: minimumigi

en: unminimize
eo: neminimumigi

en: maximize
eo: maksimumigi

en: unmaximize
eo: nemaksimumigi

en: change fullscreen mode
eo: ŝanĝi tutekranan reĝimon

en: close
eo: fermi

en: make above
eo: fari antaŭen

en: unmake above
eo: nefari antaŭen

en: make below
eo: fari malantaŭen

en: unmake below
eo: nefari malantaŭen

en: no action possible
eo: neniu ago eblas

en: Possible Actions: %s
eo: Eblaj agoj: %s
