libwnck 2.32.x - en to nb translation catalogue (190 entries)

note: * * SECTION:application * @short_description: an object representing a group of windows of the same * application. * @see_also: wnck_window_get_application() * @stability: Unstable * The #WnckApplication is a group of #WnckWindow that are all in the same * application. It can be used to represent wi
en: Untitled application
nb: Program uten navn

en: Workspace Switcher
nb: Arbeidsområdebytter

en: Tool to switch between workspaces
nb: Verktøy for å bytte mellom arbeidsområder

en: Click this to switch to workspace %s
nb: Klikk her for å bytte til arbeidsområde %s

en: Click to start dragging "%s"
nb: Klikk for å dra «%s»

en: Current workspace: "%s"
nb: Aktivt arbeidsområde: «%s»

en: Click to switch to "%s"
nb: Klikk for å bytte til «%s»

en: No Windows Open
nb: Ingen åpne vinduer

en: Window Selector
nb: Vinduvelger

en: Tool to switch between windows
nb: Verktøy for å bytte mellom vinduer

en: Window List
nb: Vinduliste

en: Tool to switch between visible windows
nb: Verktøy for å bytte mellom synlige vinduer

en: Mi_nimize All
nb: Mi_nimer alle

en: Un_minimize All
nb: Gjen_opprett alle

en: Ma_ximize All
nb: Ma_ksimer alle

en: _Unmaximize All
nb: Gjeno_pprett alle

en: _Close All
nb: _Lukk alle

en: Unmi_nimize
nb: Gje_nopprett

en: Mi_nimize
nb: Mi_nimer

en: Unma_ximize
nb: _Gjenopprett

en: Ma_ximize
nb: Ma_ksimer

en: Workspace %d
nb: Arbeidsområde %d

en: Workspace 1_0
nb: Arbeidsområde 1_0

en: Workspace %s%d
nb: Arbeidsområde %s%d

en: _Move
nb: F_lytt

en: _Resize
nb: End_re størrelse

en: Always On _Top
nb: Alltid øvers_t

en: _Always on Visible Workspace
nb: _Alltid på synlig arbeidsområde

en: _Only on This Workspace
nb: K_un på dette arbeidsområdet

en: Move to Workspace _Left
nb: Flytt til arbeidsområdet til _venstre

en: Move to Workspace R_ight
nb: Flytt til arbeidsområdet til hø_yre

en: Move to Workspace _Up
nb: Flytt til et arbeidsområdet _over

en: Move to Workspace _Down
nb: Flytt til arbeidsområdet un_der

en: Move to Another _Workspace
nb: Flytt til et annet _arbeidsområde

en: _Close
nb: _Lukk

note: * * SECTION:window * @short_description: an object representing a window. * @see_also: #WnckWorkspace, #WnckApplication, #WnckClassGroup * @stability: Unstable * The #WnckWindow objects are always owned by libwnck and must not be * referenced or unreferenced.
en: Untitled window
nb: Vindu uten tittel

en: X window ID of the window to examine or modify
nb: X-vindu ID for vinduet som skal undersøkes eller endres

note: Translators: A group leader is the window that is the "owner" of a * group of windows, ie: if you have multiple windows in one * application, one window has some information about the application * (like the application name).
en: X window ID of the group leader of an application to examine
nb: X-vindu ID for et programs gruppeleder som skal undersøkes

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows * are of the same class.
en: Class resource of the class group to examine
nb: Klasseressurs for klassegruppen som skal undersøkes

en: CLASS
nb: KLASSE

en: NUMBER of the workspace to examine or modify
nb: NUMMER på arbeidsområdet som skal undersøkes eller endres

en: NUMBER
nb: ANTALL

en: NUMBER of the screen to examine or modify
nb: NUMMER på skjermen som skal undersøkes eller endres

en: Alias of --window
nb: Alias for --window

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows * are of the same class.
en: List windows of the application/class group/workspace/screen (output format: "XID: Window Name")
nb: Vis liste med vinduer for program/klasse gruppe/arbeidsområde/skjerm (utdataformat: «XID: navn på vindu»)

en: List workspaces of the screen (output format: "Number: Workspace Name")
nb: Vis arbeidsområder for skjermen (utdataformat: «Nummer: navn på arbeidsområde»)

en: Change the number of workspaces of the screen to NUMBER
nb: Endre antall arbeidsområder på skjermen til TALL

en: Change the workspace layout of the screen to use NUMBER rows
nb: Endre utforming av arbeidsområde for skjermen til å bruke ANTALL rader

en: Change the workspace layout of the screen to use NUMBER columns
nb: Endre utforming av arbeidsområde for skjermen til å bruke ANTALL kolonner

en: Show the desktop
nb: Vis skrivebordet

en: Stop showing the desktop
nb: Ikke vis skrivebordet

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport * can be used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); * however it is not just the current workspace.
en: Move the viewport of the current workspace to X coordinate X
nb: Flytt visningsområde for aktivt arbeidsområde til X-koordinat X

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport * can be used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); * however it is not just the current workspace.
en: Move the viewport of the current workspace to Y coordinate Y
nb: Flytt visningsområde for aktivt arbeidsområde til Y-koordinat Y

en: Minimize the window
nb: Minimer vinduet

en: Unminimize the window
nb: Gjenopprett vinduet

en: Maximize the window
nb: Maksimer vinduet

en: Unmaximize the window
nb: Gjenopprett vinduet

en: Maximize horizontally the window
nb: Maksimer vinduet horisontalt

en: Unmaximize horizontally the window
nb: Gjenopprett vinduet horisontalt

en: Maximize vertically the window
nb: Maksimer vinduet vertikalt

en: Unmaximize vertically the window
nb: Gjenopprett vinduet vertikalt

en: Start moving the window via the keyboard
nb: Flytt vinduet med tastaturet

en: Start resizing the window via the keyboard
nb: Endre størrelse på vinduet med tastaturet

en: Activate the window
nb: Aktiver vinduet

en: Close the window
nb: Lukk vinduet

en: Make the window fullscreen
nb: Gjør vinduet fullskjerm

en: Make the window quit fullscreen mode
nb: La vinduet avslutte fullskjermmodus

en: Make the window always on top
nb: La vinduet alltid være øverst

en: Make the window not always on top
nb: La vinduet aldri være øverst

en: Make the window below other windows
nb: Plasser vinduet under andre vinduer

en: Make the window not below other windows
nb: Ikke plasser vinduet under andre vinduer

en: Shade the window
nb: Rull opp vinduet

en: Unshade the window
nb: Rull ned vinduet

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport * can be used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); * however it is not just the current workspace.
en: Make the window have a fixed position in the viewport
nb: Plassert vinduet med en fast plass i visningsområdet

note: Translators: A pager is the technical term for the workspace * switcher. It's a representation of all workspaces with windows * inside it. Please make sure that the translation is in sync with * gnome-panel, where this term is also used in translatable strings
en: Make the window appear in pagers
nb: Gjør vinduet synlig i arbeidsområdebyttere

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the * window list)
en: Make the window not appear in tasklists
nb: Ikke gjør vinduet synlig i oppgavelisten

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the * window list)
en: Make the window appear in tasklists
nb: Gjør vinduet synlig i oppgavelisten

en: Make the window visible on all workspaces
nb: Gjør vinduet synlig på alle arbeidsområder

en: Make the window visible on the current workspace only
nb: Gjør vinduet synlig kun på aktivt arbeidsområde

en: Move the window to workspace NUMBER (first workspace is 0)
nb: Flytt vinduet til arbeidsområde TALL (første arbeidsområde er 0)

en: Change the X coordinate of the window to X
nb: Endre X-koordinaten for vinduet til X

en: Change the Y coordinate of the window to Y
nb: Endre Y-koordinaten for vinduet til Y

en: Change the width of the window to WIDTH
nb: Endre bredden på vinduet til BREDDE

en: WIDTH
nb: BREDDE

en: Change the height of the window to HEIGHT
nb: Endre høyden på vinduet til HØYDE

en: HEIGHT
nb: HØYDE

en: Change the name of the workspace to NAME
nb: Endre navn på arbeidsområdet til NAVN

en: NAME
nb: NAVN

en: Activate the workspace
nb: Aktiver arbeidsområdet

en: Invalid value "%s" for --%s
nb: Ugyldig verdi «%s» for --%s

note: FIXME: why do we have dual & boolean API. This is not consistent!
en: Action not allowed
nb: Handling ikke tillatt

note: Translators: 'unset' in the sense of "something has not been set".
en: <name unset>
nb: <navn ikke satt>

en: Screen Number: %d
nb: Skjermnummer: %d

en: Geometry (width, height): %d, %d
nb: Geometri (bredde, høyd): %d, %d

en: Number of Workspaces: %d
nb: Antall arbeidsområder: %d

en: Window Manager: %s
nb: Vindushåndterer: %s

note: Translators: %d is a workspace number and %s a workspace name
en: %d ("%s")
nb: %d («%s»)

[ctx: workspace]
note: Translators: "none" here means "no workspace"
en: none
nb: ingen

en: Active Workspace: %s
nb: Aktivt arbeidsområde: %s

en: "%s"
nb: «%s»

[ctx: window]
note: Translators: "none" here means "no window"
en: none
nb: ingen

en: Active Window: %s
nb: Aktivt vindu: %s

en: Showing the desktop: %s
nb: Viser skrivebordet: %s

en: true
nb: sann

en: false
nb: usnn

en: Workspace Name: %s
nb: Navn på arbeidsområde: %s

en: Workspace Number: %d
nb: Arbeidsområde nummer: %d

en: On Screen: %d (Window Manager: %s)
nb: På skjerm: %d (Vindushåndterer: %s)

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport can be * used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); however it is * not just the current workspace.
en: <no viewport>
nb: <ikke noe visningområde>

en: Left Neighbor: %s
nb: Venstre nabo: %s

en: Right Neighbor: %s
nb: Høyre nabo: %s

en: Top Neighbor: %s
nb: Øverste nabo: %s

en: Bottom Neighbor: %s
nb: Nederste nabo: %s

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the * same class.
en: Class Group ID: %s
nb: Klassegruppe-ID: %s

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the * same class.
en: Class Group Name: %s
nb: Klassegruppenavn: %s

note: Translators: 'set' in the sense of "something has been set".
en: set
nb: satt

note: Translators: 'unset' in the sense of "something has not been set".
en: <unset>
nb: <ikke satt>

en: Icons: %s
nb: Ikoner: %s

en: Number of Windows: %d
nb: Antall vinduer: %d

en: Name: %s
nb: Navn: %s

note: Translators: note that "Icon" here has a specific window * management-related meaning. It means minimized.
en: Icon Name: %s
nb: Ikonnavn: %s

[ctx: startupID]
note: Translators: "none" here means "no startup ID"
en: none
nb: ingen

en: Startup ID: %s
nb: Oppstarts-ID: %s

en: all workspaces
nb: alle arbeidsområder

en: On Workspace: %s
nb: På arbeidsområde %s

en: normal window
nb: normalt vindu

en: desktop
nb: skrivebord

en: dock or panel
nb: dokk eller panel

en: dialog window
nb: dialogvindu

en: tearoff toolbar
nb: avtagbar verktøylinje

en: tearoff menu
nb: avtagbar meny

en: utility window
nb: verktøyvindu

en: splash screen
nb: oppstartsskjerm

en: Window Type: %s
nb: Type vindu: %s

en: Geometry (x, y, width, height): %d, %d, %d, %d
nb: Geometri (x, y, bredde, høyde): %d, %d, %d, %d

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the * same class. The class instance is a way to differentiate windows belonging * to the same class group.
en: Class Instance: %s
nb: Klasseinstans: %s

en: Session ID: %s
nb: Sesjons-ID: %s

note: Translators: A group leader is the window that is the "owner" of a group * of windows, ie: if you have multiple windows in one application, one * window has some information about the application (like the application * name).
en: Group Leader: %lu
nb: Gruppeleder: %lu

en: minimized
nb: minimert

en: maximized
nb: maksimert

en: maximized horizontally
nb: maksimert horisontalt

en: maximized vertically
nb: maksimert vertikalt

en: shaded
nb: rullet opp

en: pinned
nb: festet

en: sticky
nb: klebrig

en: above
nb: over

en: below
nb: under

en: fullscreen
nb: fullskjerm

en: needs attention
nb: trenger oppmerksomhet

note: Translators: A pager is the technical term for the workspace switcher. * It's a representation of all workspaces with windows inside it. * Please make sure that the translation is in sync with gnome-panel, * where this term is also used in translatable strings
en: skip pager
nb: hopp over arbeidsområdebytter

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the window * list)
en: skip tasklist
nb: hopp over oppgaveliste

en: State: %s
nb: Tilstand: %s

en: move
nb: flytt

en: resize
nb: endre størrelse

en: shade
nb: rull opp

en: unshade
nb: rull ned

en: stick
nb: fest

en: unstick
nb: løsne

en: maximize horizontally
nb: maksimer horisontalt

en: unmaximize horizontally
nb: gjenopprett horisontalt

en: maximize vertically
nb: maksimer vertikalt

en: unmaximize vertically
nb: gjenopprett vertikalt

en: change workspace
nb: endre arbeidsområde

en: pin
nb: fest

en: unpin
nb: løsne

en: minimize
nb: minimer

en: unminimize
nb: gjenopprett

en: maximize
nb: maksimer

en: unmaximize
nb: gjenopprett

en: change fullscreen mode
nb: endre fullskjermmodus

en: close
nb: lukk

en: make above
nb: plasser over

en: unmake above
nb: ikke plasser over

en: make below
nb: plasser under

en: unmake below
nb: ikke plasser under

en: no action possible
nb: ingen handling mulig

en: Possible Actions: %s
nb: Mulige handlinger: %s

en: Options to list windows or workspaces
nb: Alternativer for visning av vinduer eller arbeidsområder

en: Show options to list windows or workspaces
nb: Vis alternativ for å vise vinduer eller arbeidsområder

en: Options to modify properties of a window
nb: Alternativer for å endre egenskaper for et vindu

en: Show options to modify properties of a window
nb: Vis alternativer for å endre egenskaper for et vindu

en: Options to modify properties of a workspace
nb: Alternativer for å endre egenskaper for et arbeidsområde

en: Show options to modify properties of a workspace
nb: Vis alternativer for å endre egenskaper for et arbeidsområde

en: Options to modify properties of a screen
nb: Alternativer for å endre egenskaper for en skjerm

en: Show options to modify properties of a screen
nb: Vis alternativer for å endre egenskaper for en skjerm

en: Error while parsing arguments: %s
nb: Feil under lesing av argumenter: %s

en: Cannot interact with screen %d: the screen does not exist
nb: Kan ikke kommunisere med skjerm %d: skjermen eksisterer ikke

en: Cannot interact with workspace %d: the workspace cannot be found
nb: Kan ikke kommunisere med arbeidsområde %d: arbeidsområdet finnes ikke

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are * of the same class.
en: Cannot interact with class group "%s": the class group cannot be found
nb: Kan ikke ha interaksjon med klassegruppen «%s»: klassegruppen ble ikke funnet

en: Cannot interact with window with XID %lu: the window cannot be found
nb: Kan ikke kommunisere med vindu som har XID %lu: vinduet ble ikke funnet
