libwnck 2.13.0 - en to nn translation catalogue (228 entries)

note: * * SECTION:application * @short_description: an object representing a group of windows of the same * application. * @see_also: wnck_window_get_application() * @stability: Unstable * The #WnckApplication is a group of #WnckWindow that are all in the same * application. It can be used to represent wi
en: Untitled application
nn: Program utan namn

en: Workspace Switcher
nn: Arbeidsområdeskiftar

en: Tool to switch between workspaces
nn: Verktøy som byter mellom arbeidsområde

en: Click this to switch to workspace %s
nn: Klikk på dette for å byta til arbeidsområde %s

en: Click to start dragging "%s"
nn: Trykk for å dra «%s»

en: Current workspace: "%s"
nn: Aktivt arbeidsområde: «%s»

en: Click to switch to "%s"
nn: Trykk for å byte til «%s»

en: No Windows Open
nn: Ingen vindauge opne

en: Window Selector
nn: Vindaugeveljar

en: Tool to switch between windows
nn: Verktøy til å byta mellom vindauge

en: Window List
nn: Vindaugeliste

en: Tool to switch between visible windows
nn: Verktøy til å byta mellom synlege vindauge

en: Mi_nimize All
nn: Mi_nimer alle

en: Un_minimize All
nn: Gjen_opprett alle

en: Ma_ximize All
nn: Ma_ksimer alle

en: _Unmaximize All
nn: Gjeno_pprett alle

en: _Close All
nn: _Lukk alle

en: Use N_ROWS rows
nn: Bruk N_ROWS rader

en: Only show current workspace
nn: Berre vis aktivt arbeidsområde

en: Use RTL as default direction
nn: Bruk RTL som forvald retning

en: Show workspace names instead of workspace contents
nn: Vis namn på arbeidsområde i staden for innhaldet

en: Use a vertical orientation
nn: Bruk vertikal orientering

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the window list)
en: Don't show window in tasklist
nn: Ikkje vis vindauge i oppgavelisten

en: Always group windows
nn: Alltid grupper vindauge

en: Never group windows
nn: Aldri grupper vindauge

en: Display windows from all workspaces
nn: Vis vindauge frå alle arbeidsområde

en: Enable Transparency
nn: Aktiver gjennomsiktighet

en: Unmi_nimize
nn: Gje_nopprett

en: Mi_nimize
nn: _Minimér

en: Unma_ximize
nn: _Gjenopprett

en: Ma_ximize
nn: Ma_ksimér

en: Workspace %d
nn: Arbeidsområde %d

en: Workspace 1_0
nn: Arbeidsområde 1_0

en: Workspace %s%d
nn: Arbeidsområde %s%d

en: _Move
nn: Fl_ytt

en: _Resize
nn: End_ra storleik

en: Always On _Top
nn: Alltid øvers_t

en: _Always on Visible Workspace
nn: _Alltid på synleg arbeidsområde

en: _Only on This Workspace
nn: Berre på _dette arbeidsområdet

en: Move to Workspace _Left
nn: Flytt til arbeidsområdet til _venstre

en: Move to Workspace R_ight
nn: Flytt til arbeidsområdet til hø_yre

en: Move to Workspace _Up
nn: Flytt til eit arbeidsområdet _over

en: Move to Workspace _Down
nn: Flytt til arbeidsområdet un_der

en: Move to Another _Workspace
nn: Flytt til eit anna _arbeidsområde

en: _Close
nn: _Lukk

note: * * SECTION:window * @short_description: an object representing a window. * @see_also: #WnckWorkspace, #WnckApplication, #WnckClassGroup * @stability: Unstable * The #WnckWindow objects are always owned by libwnck and must not be * referenced or unreferenced.
en: Untitled window
nn: Vindauge utan tittel

en: X window ID of the window to examine or modify
nn: X-vindauge ID for vindauget som skal undersøkes eller endrast

note: Translators: A group leader is the window that is the "owner" of a group * of windows, ie: if you have multiple windows in one application, one window * has some information about the application (like the application name).
en: X window ID of the group leader of an application to examine
nn: X-vindauge ID for eit programs gruppeleder som skal undersøkes

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the same class.
en: Class resource of the class group to examine
nn: Klasseressurs for klassegruppen som skal undersøkes

en: CLASS
nn: KLASSE

en: NUMBER of the workspace to examine or modify
nn: NUMMER på arbeidsområdet som skal undersøkes eller endrast

en: NUMBER
nn: ANTALL

en: NUMBER of the screen to examine or modify
nn: NUMMER på skjermen som skal undersøkes eller endrast

en: Alias of --window
nn: Alias for --window

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the same class.
en: List windows of the application/class group/workspace/screen (output format: "XID: Window Name")
nn: List opp alle vindauger av det gitte programmet eller den gitte gruppa/arbeidsplassen/skjermen (utdata format: «XID: Vindaugenamn»)

en: List workspaces of the screen (output format: "Number: Workspace Name")
nn: List opp alle arbeidsplassar på skjermen (utdata format: «Number: Arbeidsplassnamn»)

en: Change the number of workspaces of the screen to NUMBER
nn: Endra talet på arbeidsplassar på skjermen til TAL

en: Change the workspace layout of the screen to use NUMBER rows
nn: Endra utforminga av arbeidsplassen til å ha TAL rader

en: Change the workspace layout of the screen to use NUMBER columns
nn: Endre utforminga av arbeidsplassen til å ha TAL kolonner

en: Show the desktop
nn: Vis skrivebordet

en: Stop showing the desktop
nn: Ikkje vis skrivebordet

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: Move the viewport of the current workspace to X coordinate X
nn: Flytt den gjeldande arbeidsplassen til syningsplass X koordinat X

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: Move the viewport of the current workspace to Y coordinate Y
nn: Flytt arbeidsplassen til syningsplass Y koordinat Y

en: Minimize the window
nn: Minimer vindauget

en: Unminimize the window
nn: Gjenopprett vindauget

en: Maximize the window
nn: Maksimer vindauget

en: Unmaximize the window
nn: Gjenopprett vindauget

en: Maximize horizontally the window
nn: Maksimer vindauget horisontalt

en: Unmaximize horizontally the window
nn: Gjenopprett vindauget horisontalt

en: Maximize vertically the window
nn: Maksimer vindauget vertikalt

en: Unmaximize vertically the window
nn: Gjenopprett vindauget vertikalt

en: Start moving the window via the keyboard
nn: Flytt vindauget med tastaturet

en: Start resizing the window via the keyboard
nn: Endra storleik på vindauget med tastaturet

en: Activate the window
nn: Aktiver vindauget

en: Close the window
nn: Lukk vindauget

en: Make the window fullscreen
nn: Gjer vindauget fullskjerm

en: Make the window quit fullscreen mode
nn: Avslutt fullskjermsmodus for vindauget

en: Make the window always on top
nn: Gjer at vindauge alltid er øvst

en: Make the window not always on top
nn: Gjer at vindauge ikkje alltid er øvst

en: Make the window below other windows
nn: Plasser vindauget under andre vindauge

en: Make the window not below other windows
nn: Ikkje plasser vindauget under andre vindauge

en: Shade the window
nn: Rull opp vindauget

en: Unshade the window
nn: Rull ned vindauget

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: Make the window have a fixed position in the viewport
nn: Plassert vindauget med ein fast plass i visingsområdet

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: Make the window not have a fixed position in the viewport
nn: Gjer at vindauge ikkje har ein fast plassering i syningsplassen

note: Translators: A pager is the technical term for the workspace switcher. * It's a representation of all workspaces with windows inside it. * Please make sure that the translation is in sync with gnome-panel, * where this term is also used in translatable strings
en: Make the window not appear in pagers
nn: Gjer at vindauget ikkje vises i skrivebordsoversikten

note: Translators: A pager is the technical term for the workspace switcher. * It's a representation of all workspaces with windows inside it. * Please make sure that the translation is in sync with gnome-panel, * where this term is also used in translatable strings
en: Make the window appear in pagers
nn: Gjer at vindauget synes i skrivebordsoversikten

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the window list)
en: Make the window not appear in tasklists
nn: Ikkje gjer vindauget synleg i oppgavelisten

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the window list)
en: Make the window appear in tasklists
nn: Gjer vindauget synleg i oppgavelisten

en: Make the window visible on all workspaces
nn: Gjer vindauget synleg på alle arbeidsområde

en: Make the window visible on the current workspace only
nn: Gjer at vindauget kun synes på det gjeldande arbeidsområdet

en: Move the window to workspace NUMBER (first workspace is 0)
nn: Flytt vindauget til arbeidsplass TALK (første arbeidsplass er 0)

en: Change the X coordinate of the window to X
nn: Endra X-koordinaten for vindauget til X

en: Change the Y coordinate of the window to Y
nn: Endra Y-koordinaten for vindauget til Y

en: Change the width of the window to WIDTH
nn: Endra breidda på vindauget til BREDDE

en: WIDTH
nn: BREDDE

en: Change the height of the window to HEIGHT
nn: Endra høyden på vindauget til HØYDE

en: HEIGHT
nn: HØYDE

note: Translators: do not translate "normal, desktop, dock..."
en: Change the type of the window to TYPE (valid values: normal, desktop, dock, dialog, toolbar, menu, utility, splash)
nn: Endre typen til vindauget til TYPE (gyldige verdiar: normal, desktop, dock, dialog, toolbar, menu, utility, splash)

en: Change the name of the workspace to NAME
nn: Endra namn på arbeidsområdet til NAMN

en: NAME
nn: NAMN

en: Activate the workspace
nn: Aktiver arbeidsområdet

en: Invalid value "%s" for --%s
nn: Ugyldig verdi «%s» for --%s

en: Conflicting options are present: screen %d should be interacted with, but --%s has been used
nn: Konflikt i parmeterene: skulle kommunisere med %d, men --%s har blitt brukt

en: Conflicting options are present: windows or workspaces of screen %d should be listed, but --%s has been used
nn: Konflikt i parmeterene: vindauge eller arbeidsplassar på skjerm %d skulle bli vist, men --%s blei vist.

en: Conflicting options are present: workspace %d should be interacted with, but --%s has been used
nn: Konflikt i parmeterene: skulle kommunisere med arbeidsplass %d, men --%s har blitt brukt

en: Conflicting options are present: windows of workspace %d should be listed, but --%s has been used
nn: Konflikt i parmeterene: vindauge på arbeidsplass %d skulle visast, men --%s blei brukt

en: Conflicting options are present: an application should be interacted with, but --%s has been used
nn: Konflikt i parmeterene: skulle kommunisere med eit program, men --%s blei brukt

en: Conflicting options are present: windows of an application should be listed, but --%s has been used
nn: Konflikt i parmeterene: vindaugene til eit program skulle bli vist, men --%s blei brukt

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the same class.
en: Conflicting options are present: class group "%s" should be interacted with, but --%s has been used
nn: Konflikt i parmeterene: skulle kommunisere med gruppa «%s», men --%s blei brukt

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the same class.
en: Conflicting options are present: windows of class group "%s" should be listed, but --%s has been used
nn: Konflikt i parmeterene: vindagegruppa «%s» skulle bli lista, men --%s blei brukt

en: Conflicting options are present: a window should be interacted with, but --%s has been used
nn: Konflikt i parmeterene: kunne kommunisere med eit vindauge, men --%s blei brukt

en: Conflicting options are present: --%s and --%s
nn: Konflikter i parmeterene: --%s og --%s

en: Invalid argument "%d" for --%s: the argument must be strictly positive
nn: Ugyldeg argument «%d» for --%s: argumentet må kun vera positivt

en: Invalid argument "%d" for --%s: the argument must be positive
nn: Ugyldeg argument «%d» for --%s: argumentet må vera positivt.

en: Conflicting options are present: --%s or --%s, and --%s
nn: Konflikt i parmeterene: --%s eller --%s, og --%s

en: Invalid argument "%s" for --%s, valid values are: %s
nn: Ugyldeg argument «%s» for --%s, gyldege verdiar er: %s

en: Cannot change the workspace layout on the screen: the layout is already owned
nn: Kan ikkje endre utforminga til arbeidsplassen på skjermen: utforminga er allereie eigd

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: Viewport cannot be moved: the current workspace does not contain a viewport
nn: Syningsplass kan ikkje flyttast: det gjeldande skrivebordet har ikkje ein syningsplass

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: Viewport cannot be moved: there is no current workspace
nn: Syningsplass kan ikkje flyttast: det er ingen gjeldande arbeidsplassar

note: FIXME: why do we have dual & boolean API. This is not consistent!
en: Action not allowed
nn: Handling ikkje tillatt

en: Window cannot be moved to workspace %d: the workspace does not exist
nn: Vindauge kan ikkje flyttast til arbeidsplass %d: den arbeidsplassen finst ikkje

note: Translators: 'unset' in the sense of "something has not been set".
en: <name unset>
nn: <navn ikke satt>

en: Screen Number: %d
nn: Skjermnummer: %d

en: Geometry (width, height): %d, %d
nn: Geometri (breidd, høyd): %d, %d

en: Number of Workspaces: %d
nn: Tal på arbeidsområde: %d

en: Workspace Layout (rows, columns, orientation): %d, %d, %s
nn: Utforming av arbeidsplass (rader, kolonner, orientering): %d, %d, %s

en: <no EWMH-compliant window manager>
nn: <inga vindaugehandsamar som støttar EWMH>

en: Window Manager: %s
nn: Vindaugehandsamar: %s

note: Translators: %d is a workspace number and %s a workspace name
en: %d ("%s")
nn: %d («%s»)

note: Translators: "none" here means "no workspace"
en: workspace|none
nn: inga

en: Active Workspace: %s
nn: Aktivt arbeidsområde: %s

en: "%s"
nn: «%s»

note: Translators: "none" here means "no window"
en: window|none
nn: inga

en: Active Window: %s
nn: Aktivt vindauge: %s

en: Showing the desktop: %s
nn: Viser skrivebordet: %s

en: true
nn: sann

en: false
nn: usnn

en: Workspace Name: %s
nn: Namn på arbeidsområde: %s

en: Workspace Number: %d
nn: Arbeidsområde nummer: %d

en: On Screen: %d (Window Manager: %s)
nn: På skjerm: %d (Vindaugehandsamar: %s)

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: <no viewport>
nn: <ikke noe visningområde>

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. a viewport can be used to implement a workspace (e.g. compiz is an example); however it is not just the current workspace.
en: Viewport position (x, y): %s
nn: Posisjon av syningsplass (x, y): %s

en: Position in Layout (row, column): %d, %d
nn: Posisjoin i utforming (rad, kolonne): %d %d

en: Left Neighbor: %s
nn: Venstre nabo: %s

en: Right Neighbor: %s
nn: Høgre nabo: %s

en: Top Neighbor: %s
nn: Nabo på toppen: %s

en: Bottom Neighbor: %s
nn: Nabo på bunnen: %s

note: Translators: Ressource class is the name to identify a class.
en: Resource Class: %s
nn: Ressursklasse: %s

en: Group Name: %s
nn: Gruppenamn: %s

note: Translators: 'set' in the sense of "something has been set".
en: set
nn: sett

note: Translators: 'unset' in the sense of "something has not been set".
en: <unset>
nn: <ikke satt>

en: Icons: %s
nn: Ikon: %s

en: Number of Windows: %d
nn: Tal på vindauge: %d

en: Name: %s
nn: Namn: %s

note: Translators: note that "Icon" here has a specific window * management-related meaning. It means minimized.
en: Icon Name: %s
nn: Ikonnamn: %s

note: Translators: "none" here means "no startup ID"
en: startupID|none
nn: inga

en: Startup ID: %s
nn: Oppstarts-ID: %s

en: all workspaces
nn: alle arbeidsområde

en: On Workspace: %s
nn: På arbeidsområde %s

en: normal window
nn: normalt vindauge

en: desktop
nn: skrivebord

en: dock or panel
nn: dokk eller panel

en: dialog window
nn: dialogvindauge

en: tearoff toolbar
nn: avtagbar verktøylinje

en: tearoff menu
nn: avtagbar meny

en: utility window
nn: verktøyvindauge

en: splash screen
nn: oppstartsskjerm

en: Window Type: %s
nn: Type vindauge: %s

en: Geometry (x, y, width, height): %d, %d, %d, %d
nn: Geometri (x, y, breidd, høgde): %d, %d, %d, %d

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the same class.
en: Class Group: %s
nn: Klassegruppe: %s

en: Session ID: %s
nn: Sesjons-ID: %s

note: Translators: A group leader is the window that is the "owner" of a group * of windows, ie: if you have multiple windows in one application, one window * has some information about the application (like the application name).
en: Group Leader: %lu
nn: Gruppeleder: %lu

note: Translators: A window can be transient for another window: it means it's on top of it
en: Transient for: %lu
nn: Plassert over: %lu

en: minimized
nn: minimert

en: maximized
nn: maksimert

en: maximized horizontally
nn: maksimert horisontalt

en: maximized vertically
nn: maksimert vertikalt

en: shaded
nn: opprulla

en: pinned
nn: festa

en: sticky
nn: klebrig

en: above
nn: over

en: below
nn: under

en: fullscreen
nn: fullskjerm

en: needs attention
nn: treng oppmerksomhet

note: Translators: A pager is the technical term for the workspace switcher. * It's a representation of all workspaces with windows inside it. * Please make sure that the translation is in sync with gnome-panel, * where this term is also used in translatable strings
en: skip pager
nn: hopp over skrivebordsoversikt

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the window list)
en: skip tasklist
nn: hopp over oppgaveliste

en: State: %s
nn: Tilstand: %s

en: move
nn: flytt

en: resize
nn: endra storleik

en: shade
nn: rull opp

en: unshade
nn: rull ned

en: stick
nn: fast

en: unstick
nn: ikkje fast

en: maximize horizontally
nn: maksimer horisontalt

en: unmaximize horizontally
nn: gjenopprett horisontalt

en: maximize vertically
nn: maksimer vertikalt

en: unmaximize vertically
nn: gjenopprett vertikalt

en: change workspace
nn: endra arbeidsområde

en: pin
nn: fest

en: unpin
nn: losna

en: minimize
nn: minimer

en: unminimize
nn: gjenopprett

en: maximize
nn: maksimer

en: unmaximize
nn: gjenopprett

en: change fullscreen mode
nn: endra fullskjermmodus

en: close
nn: lukk

en: make above
nn: plasser over

en: unmake above
nn: ikkje plasser over

en: make below
nn: plasser under

en: unmake below
nn: ikkje plasser under

en: no action possible
nn: inga handling mogleg

en: Possible Actions: %s
nn: Moglege handlingar: %s

en: Print or modify the properties of a screen/workspace/window, or interact with it, following the EWMH specification.
    For information about this specification, see:
    	http://freedesktop.org/wiki/Specifications/wm-spec
nn: Skriv ut eller endre eigenskapane til ein skjerm/arbeidsplass/vindauge, eller kommuniser med dei, etter EWMH spesifikasjonen.
    For meir informasjon om denne spesifikasjonen, sjå:
    	http://freedesktop.org/wiki/Specifications/wm-spec

en: Options to list windows or workspaces
nn: Alternativ for vising av vindauge eller arbeidsområde

en: Show options to list windows or workspaces
nn: Vis alternativ for å visa vindauge eller arbeidsområde

en: Options to modify properties of a window
nn: Alternativ for å endra eigenskapar for eit vindauge

en: Show options to modify properties of a window
nn: Vis alternativ for å endra eigenskapar for eit vindauge

en: Options to modify properties of a workspace
nn: Alternativ for å endra eigenskapar for eit arbeidsområde

en: Show options to modify properties of a workspace
nn: Vis alternativ for å endra eigenskapar for eit arbeidsområde

en: Options to modify properties of a screen
nn: Alternativ for å endra eigenskapar for ein skjerm

en: Show options to modify properties of a screen
nn: Vis alternativ for å endra eigenskapar for ein skjerm

en: Error while parsing arguments: %s
nn: Feil under lesing av argumenter: %s

en: Cannot interact with screen %d: the screen does not exist
nn: Kan ikkje kommunisere med skjerm %d: skjermen eksisterer ikkje

en: Cannot interact with workspace %d: the workspace cannot be found
nn: Kan ikkje kommunisere med arbeidsområde %d: arbeidsområdet finst ikkje

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the same class.
en: Cannot interact with class group "%s": the class group cannot be found
nn: Kan ikkje kommunisere med gruppa «%s»: gruppa finst ikkje

en: Cannot interact with application having its group leader with XID %lu: the application cannot be found
nn: Kan ikkje kommunisere med programmet som har gruppelederen XID %lu: programmet kan ikkje bli funne

en: Cannot interact with window with XID %lu: the window cannot be found
nn: Kan ikkje kommunisere med vindauge som har XID %lu: vindauget vart ikkje funne
