libwnck3 - en to ckb translation catalogue (146 entries)

note: * * SECTION:application * @short_description: an object representing a group of windows of the same * application. * @see_also: wnck_window_get_application() * @stability: Unstable * The #WnckApplication is a group of #WnckWindow that are all in the same * application. It can be used to represent wi
en: Untitled application
ckb: داوانامەی بێناو

en: Workspace Switcher
ckb: گۆڕەڕی شوێنکار

en: Tool to switch between workspaces
ckb: توڵامراز بۆ گۆڕین لە نێوان شوێنکارەکان

en: Click this to switch to workspace %s
ckb: کرتە بکە لەمە بۆ گۆڕینی شوێنکار %s

en: Click to start dragging "%s"
ckb: کرتەبکە بۆ دەستپێکردنی ڕاکێشانی "%s"

en: Current workspace: "%s"
ckb: شوێنکاری ئێشتا:"%s"

en: Click to switch to "%s"
ckb: نکرتە بکە بۆ گۆڕین بۆ "%s"

en: No Windows Open
ckb: هیچ پەنجەرەیەک نەکراوەتەوە

en: Window Selector
ckb: هەڵبژێری پەنجەرە

en: Tool to switch between windows
ckb: توڵامراز بۆ گۆڕینی لە نێوان پەنجەرەکان

en: Window List
ckb: لیسته‌ی پەنجه‌رە

en: Tool to switch between visible windows
ckb: توڵامراز بۆ گۆڕینی پەنجەرە بینراوەکان

en: Mi_nimize All
ckb: هەموو بشارە_رەوە

en: Un_minimize All
ckb: هەمووی دیار_بخە

en: Ma_ximize All
ckb: هەمووی گەورە_بکە

en: _Unmaximize All
ckb: هەمووی بەرزکەرە_وە

en: _Close All
ckb: _هەمووی دابخە

en: Unmi_nimize
ckb: نەشار_دنەوە

en: Mi_nimize
ckb: بچوو_کردنەوە

en: Unma_ximize
ckb: گەورە_نەکردن

en: Ma_ximize
ckb: گەورە_کردن

en: Workspace %d
ckb: شوێناکری %d

en: Workspace 1_0
ckb: شوێناکری ١ـ٠

en: Workspace %s%d
ckb: شوێناکری %s%d

en: _Move
ckb: _جوڵان

en: _Resize
ckb: _گەورەکردنەوە

en: Always On _Top
ckb: هەمووکات لە_سەرەوە

en: _Always on Visible Workspace
ckb: _هەمووکات لەسەر شوێنکاری بینراو

en: _Only on This Workspace
ckb: _تەنها لەسەر ئەم شوێنکارە

en: Move to Workspace _Left
ckb: بینێرە بۆ شوێنکاری _چەپ

en: Move to Workspace R_ight
ckb: بیبە شوێنکاری ڕا_ست

en: Move to Workspace _Up
ckb: بیبە بۆ شوێنکاری _سەرەوە

en: Move to Workspace _Down
ckb: بیبە بۆ شوێنکاری _خوارەوە

en: Move to Another _Workspace
ckb: بیبە بۆ شوێنکارێکی _تر

en: _Close
ckb: _داخستن

note: * * SECTION:window * @short_description: an object representing a window. * @see_also: #WnckWorkspace, #WnckApplication, #WnckClassGroup * @stability: Unstable * The #WnckWindow objects are always owned by libwnck and must not be * referenced or unreferenced.
en: Untitled window
ckb: پەنجەرەی بیناونیشان

en: CLASS
ckb: پۆل

en: NUMBER
ckb: ژمارە

en: Show the desktop
ckb: ڕوومێز پیشانبدە

en: Stop showing the desktop
ckb: ڕوومێز پیشان مەدە

en: Minimize the window
ckb: پەنجەرە بچووکبکەرەوە

en: Unminimize the window
ckb: پەنجەرە بچووک مەکەرەوە

en: Maximize the window
ckb: پەنجەرە گەورەبکە

en: Unmaximize the window
ckb: پەنجەرە گەورەمەکە

en: Maximize horizontally the window
ckb: بە ئاسۆیی پەنجەرە گەورەبکە

en: Unmaximize horizontally the window
ckb: بە ئاسۆیی پەنجەرە گەورە مەکە

en: Maximize vertically the window
ckb: بە ستوونی پەنجەرە گەورەبکە

en: Unmaximize vertically the window
ckb: بە ستوونی پەنجەرە گەورەمەکە

en: Start moving the window via the keyboard
ckb: دەستبکە بە جوڵاندنی پەنجەرە بە تەختەکلیل

en: Start resizing the window via the keyboard
ckb: دەستبکە بە گەورەکردنی پەنجەرە بە تەختەکلیل

en: Activate the window
ckb: پەنجەرە کارابکە

en: Close the window
ckb: پەنجەرە دابخە

en: Make the window fullscreen
ckb: پەنجەرە بکە پڕاوپڕی پەردە

en: Make the window quit fullscreen mode
ckb: پەنجەرە لە پڕاوپڕی دەربکە

en: Make the window always on top
ckb: پەنجەرە هەموو کات لەسەرەوە بێت

en: Make the window not always on top
ckb: پەنجەرە هەموو کات لەسەرەوە نەبێت

en: Make the window below other windows
ckb: پەنجەرە هەمووکات لە خوار پەنجەرەکانی ترەوە بێت

en: Make the window not below other windows
ckb: پەنجەرە هەمووکات لە خوار پەنجەرەکانی ترەوە نەبێت

en: Shade the window
ckb: پەنجەرە تەڵخ بکە

en: Unshade the window
ckb: پەنجەرە تەڵخ مەکە

note: Translators: A pager is the technical term for the workspace * switcher. It's a representation of all workspaces with windows * inside it. Please make sure that the translation is in sync with * gnome-panel, where this term is also used in translatable strings
en: Make the window not appear in pagers
ckb: پەنجەرە لە پەڕەکان دەرنەکەوێت

note: Translators: A pager is the technical term for the workspace * switcher. It's a representation of all workspaces with windows * inside it. Please make sure that the translation is in sync with * gnome-panel, where this term is also used in translatable strings
en: Make the window appear in pagers
ckb: پەنجەرە لە پەڕەکان دەربکەوێت

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the * window list)
en: Make the window not appear in tasklists
ckb: پەنجەرە دەرنەکەوێت لە لیستەی ئەرکەکان

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the * window list)
en: Make the window appear in tasklists
ckb: پەنجەرە دەربکەوێت لە لیستەی ئەرکەکان

en: Make the window visible on all workspaces
ckb: پەنجەرە لە هەموو شوێنکارەکان بینراو بێت

en: Make the window visible on the current workspace only
ckb: پەنجەرە تەنها لە شوێنکاری ئێستا بینراو بێت

en: Change the height of the window to HEIGHT
ckb: بەرزی پەنجەرە بگۆڕە بۆ HEIGHT

en: Activate the workspace
ckb: شوێنکار چالاک بکە

en: Invalid value "%s" for --%s
ckb: نرخی نەگونجاوی "%s"  بۆ --%s

note: FIXME: why do we have dual & boolean API. This is not consistent!
en: Action not allowed
ckb: کردار ڕێپێدراو نیە

en: Screen Number: %d
ckb: ژمارەی پەردە: %d

en: Number of Workspaces: %d
ckb: ژمارەی شوێنکارەکان: %d

en: Window Manager: %s
ckb: ڕێكخەری پەنجەرکان: %s

[ctx: workspace]
note: Translators: "none" here means "no workspace"
en: none
ckb: هیچ

en: Active Workspace: %s
ckb: شوێنکاری کارا:  %s

[ctx: window]
note: Translators: "none" here means "no window"
en: none
ckb: هیچ

en: Active Window: %s
ckb: پەنجەرەی کارا:  %s

en: Showing the desktop: %s
ckb: پیشاندانی ڕوومێز:  %s

en: true
ckb: راستە

en: false
ckb: هەڵە

en: Workspace Name: %s
ckb: ناوی شوێنکار:  %s

en: Workspace Number: %d
ckb: ژمارەی شوێنکار: %d

en: Left Neighbor: %s
ckb: دراوسێی چەپ: %s

en: Right Neighbor: %s
ckb: دراوسێی ڕاست: %s

en: Top Neighbor: %s
ckb: دراوسێی سەرەوە: %s

en: Bottom Neighbor: %s
ckb: دراوسێی خوارەوە: %s

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the * same class.
en: Class Group ID: %s
ckb: ناونیشانی گرووپی پۆل: %s

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the * same class.
en: Class Group Name: %s
ckb: ناوی گرووپی پۆل: %s

note: Translators: 'set' in the sense of "something has been set".
en: set
ckb: دانرا

en: Icons: %s
ckb: وێنۆچکە: %s

en: Number of Windows: %d
ckb: ژمارەی پەنجەرەکان: %d

en: Name: %s
ckb: ناو: %s

note: Translators: note that "Icon" here has a specific window * management-related meaning. It means minimized.
en: Icon Name: %s
ckb: ناوی وێنۆچکە: %s

[ctx: startupID]
note: Translators: "none" here means "no startup ID"
en: none
ckb: هیچ

en: all workspaces
ckb: هەموو شوێنکارەکان

en: On Workspace: %s
ckb: لەسەر شوێنکاری: %s

en: normal window
ckb: پەنجەرەی ئاسائئ

en: desktop
ckb: ڕوومێز

en: dialog window
ckb: پەنجەرەی کرانەوە

en: utility window
ckb: پەنجەرەی ئامراز

en: Window Type: %s
ckb: جۆری پەنجەرە: %s

en: Geometry (x, y, width, height): %d, %d, %d, %d
ckb: ئەندازە(x, y, پانی, بەرزی): %d, %d, %d, %d

en: shaded
ckb: تەڵخکراو

en: pinned
ckb: جێگیرکراو

en: sticky
ckb: لکێندراو

en: above
ckb: سەرەوە

en: below
ckb: خوارەوە

en: fullscreen
ckb: پراوپڕ

en: needs attention
ckb: ئاگاداری پێویستە

note: Translators: A pager is the technical term for the workspace switcher. * It's a representation of all workspaces with windows inside it. * Please make sure that the translation is in sync with gnome-panel, * where this term is also used in translatable strings
en: skip pager
ckb: پەڕە بپەڕێنە

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the window * list)
en: skip tasklist
ckb: لیستەی ئەرک بپەڕێنە

en: normal
ckb: ئاسایی

en: State: %s
ckb: دۆخ: %s

en: move
ckb: جوڵاندن

en: resize
ckb: گەورەکردنەوە

en: shade
ckb: تەڵخی

en: unshade
ckb: بێ تەڵخ

en: stick
ckb: لکاندن

en: unstick
ckb: بێ لکاندن

en: maximize horizontally
ckb: گەورەکردنی ئاسۆیی

en: unmaximize horizontally
ckb: گەورەنەکردنی ئاسۆیی

en: maximize vertically
ckb: گەورەکردنی ستوونی

en: unmaximize vertically
ckb: گەورەنرکدنی ستوونی

en: change workspace
ckb: شوێنکار بگۆڕە

en: pin
ckb: جێگیرکردن

en: unpin
ckb: جێگیرنەکردن

en: minimize
ckb: بچووکردنەوە

en: unminimize
ckb: بچووکنەکردنەوە

en: maximize
ckb: گەورەکردن

en: unmaximize
ckb: گەورەنەکردن

en: change fullscreen mode
ckb: دۆخی پڕاوپڕ بگۆڕە

en: close
ckb: داخستن

en: make above
ckb: بیکە سەرەوە

en: unmake above
ckb: لەسەرەوە لایبە

en: make below
ckb: بیکە خوارەوە

en: unmake below
ckb: لەخوارەوە لایبە

en: no action possible
ckb: هیچ ئەرکێک ناکرێت

en: Possible Actions: %s
ckb: ئەرکی گونجاو: %s

en: Options to list windows or workspaces
ckb: هەڵبژاردەکان بۆ لیستەکردنی پەنجەرە و شوێنکارەکان

en: Show options to list windows or workspaces
ckb: هەڵبژاردەکان پیشانبدە بۆ لیستەکردنی پەنجەرە و شوێنکارەکان

en: Options to modify properties of a window
ckb: هەڵبژاردەکان بۆ دەستکاریکردنی تایبەتمەندی پەنجەرە و شوێنکارەکان

en: Show options to modify properties of a window
ckb: هەڵبژاردەکان پیشانبدە بۆ دەستکاریکردنی تایبەتمەندی پەنجەرە و شوێنکارەکان

en: Options to modify properties of a workspace
ckb: هەڵبژاردەکان بۆ دەستکاریکردنی تایبەتمەندی شوێنکارەکان

en: Show options to modify properties of a workspace
ckb: هەڵبژاردەکان پیشانبدە بۆ دەستکاریکردنی تایبەتمەندی شوێنکارەکان

en: Options to modify properties of a screen
ckb: هەڵبژاردەکان بۆ دەستکاریکردنی تایبەتمەندی پەردە

en: Show options to modify properties of a screen
ckb: هەڵبژاردەکان پیشانبدە بۆ دەستکاریکردنی تایبەتمەندی پەردە
