libwnck - en to uk translation catalogue (219 entries)

note: * * SECTION:application * @short_description: an object representing a group of windows of the same * application. * @see_also: wnck_window_get_application() * @stability: Unstable * The #WnckApplication is a group of #WnckWindow that are all in the same * application. It can be used to represent wi
en: Untitled application
uk: Неназвана програма

en: Workspace Switcher
uk: Перемикання робочих областей

en: Tool to switch between workspaces
uk: Засіб перемикання між робочими областями

en: Click this to switch to workspace %s
uk: Клацніть, щоб перемикнутися у робочу область %s

en: Click to start dragging "%s"
uk: Клацніть для початку перетягування "%s"

en: Current workspace: "%s"
uk: Поточна робоча область: "%s"

en: Click to switch to "%s"
uk: Клацніть, щоб перемикнутися на %s

en: No Windows Open
uk: Немає відкритих вікон

en: Window Selector
uk: Перемикач вікон

en: Tool to switch between windows
uk: Засіб перемикання між вікнами

en: Window List
uk: Список вікон

en: Tool to switch between visible windows
uk: Засіб перемикання між видимими вікнами

en: Mi_nimize All
uk: _Згорнути всі

en: Un_minimize All
uk: _Розгорнути всі

en: Ma_ximize All
uk: Розгорнути на весь _екран

en: _Unmaximize All
uk: _Відновити розмір усіх

en: _Close All
uk: _Закрити все

en: Unmi_nimize
uk: Р_озгорнути

en: Mi_nimize
uk: З_горнути

en: Unma_ximize
uk: Відновити _попередній розмір

en: Ma_ximize
uk: Розгорнути на весь _екран

en: Workspace %d
uk: Робоча область %d

en: Workspace 1_0
uk: Робоча область 1_0

en: Workspace %s%d
uk: Робоча область %s%d

en: _Move
uk: Пере_містити

en: _Resize
uk: Змінити _розмір

en: Always On _Top
uk: Зав_жди згори

en: _Always on Visible Workspace
uk: Зав_жди на видимому робочій області

en: _Only on This Workspace
uk: _Лише на цьому робочій області

en: Move to Workspace _Left
uk: Перемістити у іншу робочу область _ліворуч

en: Move to Workspace R_ight
uk: Перемістити у іншу робочу область _праворуч

en: Move to Workspace _Up
uk: Перемістити у іншу робочу область _вище

en: Move to Workspace _Down
uk: Перемістити у іншу робочу область _нижче

en: Move to Another _Workspace
uk: Перемістити у іншу робочу _область

en: _Close
uk: _Закрити

note: * * SECTION:window * @short_description: an object representing a window. * @see_also: #WnckWorkspace, #WnckApplication, #WnckClassGroup * @stability: Unstable * The #WnckWindow objects are always owned by libwnck and must not be * referenced or unreferenced.
en: Untitled window
uk: Неназване вікно

en: X window ID of the window to examine or modify
uk: Ідентифікатор вікна X window для дослідження чи зміни

note: Translators: A group leader is the window that is the "owner" of a * group of windows, ie: if you have multiple windows in one * application, one window has some information about the application * (like the application name).
en: X window ID of the group leader of an application to examine
uk: Ідентифікатор X window ID для лідера групи програми для дослідження

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows * are of the same class.
en: Class resource of the class group to examine
uk: Клас ресурсу групи класу для дослідження

en: CLASS
uk: КЛАС

en: NUMBER of the workspace to examine or modify
uk: КІЛЬКІСТЬ робочих областей для дослідження чи зміни

en: NUMBER
uk: КІЛЬКІСТЬ

en: NUMBER of the screen to examine or modify
uk: КІЛЬКІСТЬ екранів для дослідження чи зміни

en: Alias of --window
uk: Псевдонім --window

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows * are of the same class.
en: List windows of the application/class group/workspace/screen (output format: "XID: Window Name")
uk: Список вікон програми/класу групи/робочої області/екрану (формат виводу: "XID: Назва вікна")

en: List workspaces of the screen (output format: "Number: Workspace Name")
uk: Список робочих областей екрану (формат виводу: "Число: Назва робочого простору")

en: Change the number of workspaces of the screen to NUMBER
uk: Змінити кількість робочих областей на вказану КІЛЬКІСТЬ

en: Change the workspace layout of the screen to use NUMBER rows
uk: Змінити кількість розташувань робочих областей на вказану КІЛЬКІСТЬ рядків

en: Change the workspace layout of the screen to use NUMBER columns
uk: Змінити кількість розташувань робочих областей на вказану КІЛЬКІСТЬ стовпчиків

en: Show the desktop
uk: Відображати на робочому столі

en: Stop showing the desktop
uk: Припинити відображення на робочому столі

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport * can be used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); * however it is not just the current workspace.
en: Move the viewport of the current workspace to X coordinate X
uk: Перемістити область перегляду поточної робочої області на X координати X

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport * can be used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); * however it is not just the current workspace.
en: Move the viewport of the current workspace to Y coordinate Y
uk: Перемістити область перегляду поточної робочої області на Y координати Y

en: Minimize the window
uk: Згорнути вікно

en: Unminimize the window
uk: Відновити згорнуте вікно

en: Maximize the window
uk: Розгорнути вікно

en: Unmaximize the window
uk: Відновити попередній розмір

en: Maximize horizontally the window
uk: Розгорнути вікно горизонтально

en: Unmaximize horizontally the window
uk: Відновити попередній горизонтальний розмір

en: Maximize vertically the window
uk: Розгорнути вікно вертикально

en: Unmaximize vertically the window
uk: Відновити попередній вертикальний розмір

en: Start moving the window via the keyboard
uk: Почати переміщення вікна клавіатурою

en: Start resizing the window via the keyboard
uk: Почати зміну розміру вікна через клавіатуру

en: Activate the window
uk: Активувати вікно

en: Close the window
uk: Закрити вікно

en: Make the window fullscreen
uk: Вікно на весь екран

en: Make the window quit fullscreen mode
uk: Вийти з повноекранного режиму

en: Make the window always on top
uk: Завжди розташовувати вікно згори

en: Make the window not always on top
uk: Не завжди розташовувати вікно згори

en: Make the window below other windows
uk: Розташовувати вікно під іншими вікнами

en: Make the window not below other windows
uk: Розташовувати вікно не під іншими вікнами

en: Shade the window
uk: Затінити вікно

en: Unshade the window
uk: Не затінювати вікно

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport * can be used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); * however it is not just the current workspace.
en: Make the window have a fixed position in the viewport
uk: Змусити вікно мати фіксовану позицію у області перегляду

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport * can be used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); * however it is not just the current workspace.
en: Make the window not have a fixed position in the viewport
uk: Скасувати режим фіксованої позиції вікна у області перегляду

note: Translators: A pager is the technical term for the workspace * switcher. It's a representation of all workspaces with windows * inside it. Please make sure that the translation is in sync with * gnome-panel, where this term is also used in translatable strings
en: Make the window not appear in pagers
uk: Не відображати вікно у списку вікон

note: Translators: A pager is the technical term for the workspace * switcher. It's a representation of all workspaces with windows * inside it. Please make sure that the translation is in sync with * gnome-panel, where this term is also used in translatable strings
en: Make the window appear in pagers
uk: Відображати вікно у списку вікон

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the * window list)
en: Make the window not appear in tasklists
uk: Не відображати вікно у списку задач

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the * window list)
en: Make the window appear in tasklists
uk: Відображати вікно у списку задач

en: Make the window visible on all workspaces
uk: Зробити вікно видимим на усіх робочих областях

en: Make the window visible on the current workspace only
uk: Зробити вікно видимим лише на поточній робочій області

en: Move the window to workspace NUMBER (first workspace is 0)
uk: Перемістити вікно на робочу область НОМЕР (перша робоча область дорівнює 0)

en: Change the X coordinate of the window to X
uk: Змінити координату X вікна на значення X

en: Change the Y coordinate of the window to Y
uk: Змінити координату Y вікна на значення Y

en: Change the width of the window to WIDTH
uk: Змінити ширину вікна на значення ШИРИНА

en: WIDTH
uk: ШИРИНА

en: Change the height of the window to HEIGHT
uk: Змінити висоту вікна на значення ВИСОТА

en: HEIGHT
uk: ВИСОТА

note: Translators: do not translate "normal, desktop, dock..."
en: Change the type of the window to TYPE (valid values: normal, desktop, dock, dialog, toolbar, menu, utility, splash)
uk: Змінити тип вікна на ТИП (допустимі значення: normal, desktop, dock, dialog, toolbar, menu, utility, splash)

en: TYPE
uk: ТИП

en: Change the name of the workspace to NAME
uk: Змінити назву робочої області на НАЗВА

en: NAME
uk: НАЗВА

en: Activate the workspace
uk: Активувати робочу область

en: Invalid value "%s" for --%s
uk: Некоректне значення "%s" для --%s

en: Conflicting options are present: screen %d should be interacted with, but --%s has been used
uk: Конфліктуючі параметри: екран %d має взаємодіяти з, але вказано --%s

en: Conflicting options are present: windows or workspaces of screen %d should be listed, but --%s has been used
uk: Конфліктуючі параметри: мають бути перелічені вікна або робочі області екрану %d, але вказано --%s

en: Conflicting options are present: workspace %d should be interacted with, but --%s has been used
uk: Конфліктуючі параметри: робоча область %d має взаємодіяти з, але вказано --%s

en: Conflicting options are present: windows of workspace %d should be listed, but --%s has been used
uk: Конфліктуючі параметри: мають бути перелічені вікна робочої області %d, але вказано --%s

en: Conflicting options are present: an application should be interacted with, but --%s has been used
uk: Конфліктуючі параметри: програма має взаємодіяти з, але вказано --%s

en: Conflicting options are present: windows of an application should be listed, but --%s has been used
uk: Конфліктуючі параметри: мають бути перелічені вікна програми, але вказано --%s

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows * are of the same class.
en: Conflicting options are present: class group "%s" should be interacted with, but --%s has been used
uk: Конфліктуючі параметри: група класу "%s" має взаємодіяти з, але вказано --%s

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows * are of the same class.
en: Conflicting options are present: windows of class group "%s" should be listed, but --%s has been used
uk: Конфліктуючі параметри: мають бути перелічені вікна групи класу "%s", але вказано --%s

en: Conflicting options are present: a window should be interacted with, but --%s has been used
uk: Конфліктуючі параметри: вікно має взаємодіяти з, але вказано --%s

en: Conflicting options are present: --%s and --%s
uk: Конфліктуючі параметри: --%s та --%s

en: Invalid argument "%d" for --%s: the argument must be strictly positive
uk: Некоректний аргумент "%d" для --%s: аргумент має бути додатнім

en: Invalid argument "%d" for --%s: the argument must be positive
uk: Невідомий аргумент "%d" для --%s: аргумент має бути додатнім

en: Conflicting options are present: --%s or --%s, and --%s
uk: Конфліктуючі параметри: --%s або --%s, та --%s

en: Invalid argument "%s" for --%s, valid values are: %s
uk: Некоректний аргумент "%s" для --%s, коректні значення: %s

en: Cannot change the workspace layout on the screen: the layout is already owned
uk: Не вдається змінити розташування робочих областей: розташування вже комусь належить

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport * can be used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); * however it is not just the current workspace.
en: Viewport cannot be moved: the current workspace does not contain a viewport
uk: Неможливо перемістити область перегляду: поточна робоча область не містить області перегляду

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport * can be used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); * however it is not just the current workspace.
en: Viewport cannot be moved: there is no current workspace
uk: Не вдається перемістити область перегляду: відсутня робоча область

note: FIXME: why do we have dual & boolean API. This is not consistent!
en: Action not allowed
uk: Дія не дозволена

en: Window cannot be moved to workspace %d: the workspace does not exist
uk: Вікно неможливо перемістити на робочу область %d: робоча область не існує

note: Translators: 'unset' in the sense of "something has not been set".
en: <name unset>
uk: <назву не встановлено>

en: Screen Number: %d
uk: Номер екрану: %d

en: Geometry (width, height): %d, %d
uk: Геометрія (ширина, висота): %d, %d

en: Number of Workspaces: %d
uk: Кількість робочих областей: %d

en: Workspace Layout (rows, columns, orientation): %d, %d, %s
uk: Розташування робочих областей (рядків, стовпчиків, орієнтація): %d, %d, %s

en: <no EWMH-compliant window manager>
uk: <не EWMH-сумісний менеджер вікон>

en: Window Manager: %s
uk: Менеджер вікон: %s

[ctx: workspace]
note: Translators: "none" here means "no workspace"
en: none
uk: немає

en: Active Workspace: %s
uk: Активна робоча область: %s

[ctx: window]
note: Translators: "none" here means "no window"
en: none
uk: немає

en: Active Window: %s
uk: Активне вікно: %s

en: Showing the desktop: %s
uk: Відображення робочого столу: %s

en: true
uk: так

en: false
uk: ні

en: Workspace Name: %s
uk: Назва робочої області: %s

en: Workspace Number: %d
uk: Номер робочої області: %d

en: On Screen: %d (Window Manager: %s)
uk: На екрані: %d (Менеджер вікон: %s)

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport can be * used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); however it is * not just the current workspace.
en: <no viewport>
uk: <відсутня область перегляду>

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport can be * used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); however it is * not just the current workspace.
en: Viewport position (x, y): %s
uk: Позиція області перегляду (x, y): %s

en: Position in Layout (row, column): %d, %d
uk: Позиція у розташуванні (рядок, стовпчик): %d, %d

en: Left Neighbor: %s
uk: Сусід ліворуч: %s

en: Right Neighbor: %s
uk: Сусід праворуч: %s

en: Top Neighbor: %s
uk: Сусід згори: %s

en: Bottom Neighbor: %s
uk: Сусід знизу: %s

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the * same class.
en: Class Group ID: %s
uk: Ідентифікатор групи класу: %s

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the * same class.
en: Class Group Name: %s
uk: Назва групи класу: %s

note: Translators: 'set' in the sense of "something has been set".
en: set
uk: встановлено

note: Translators: 'unset' in the sense of "something has not been set".
en: <unset>
uk: <не встановлено>

en: Icons: %s
uk: Значки: %s

en: Number of Windows: %d
uk: Кількість вікон: %d

en: Name: %s
uk: Назва: %s

note: Translators: note that "Icon" here has a specific window * management-related meaning. It means minimized.
en: Icon Name: %s
uk: Назва значка: %s

[ctx: startupID]
note: Translators: "none" here means "no startup ID"
en: none
uk: немає

en: Startup ID: %s
uk: Ідентифікатор запуску: %s

en: all workspaces
uk: усі робочі області

en: On Workspace: %s
uk: На робочій області: %s

en: normal window
uk: звичайне вікно

en: desktop
uk: робочий стіл

en: dock or panel
uk: область у панелі

en: dialog window
uk: діалогове вікно

en: tearoff toolbar
uk: відривна панель інструментів

en: tearoff menu
uk: відривне меню

en: utility window
uk: службове вікно

en: splash screen
uk: заставка

en: Window Type: %s
uk: Тип вікна: %s

en: Geometry (x, y, width, height): %d, %d, %d, %d
uk: Геометрія (x, y, ширина, висота): %d, %d, %d, %d

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the * same class. The class instance is a way to differentiate windows belonging * to the same class group.
en: Class Instance: %s
uk: Приклад класу: %s

en: Session ID: %s
uk: Ідентифікатор сеансу: %s

en: Role: %s
uk: Роль: %s

note: Translators: A group leader is the window that is the "owner" of a group * of windows, ie: if you have multiple windows in one application, one * window has some information about the application (like the application * name).
en: Group Leader: %lu
uk: Лідер групи: %lu

note: Translators: A window can be transient for another window: it means it's * on top of it
en: Transient for: %lu
uk: Прозорий для: %lu

en: minimized
uk: згорнуте

en: maximized
uk: розгорнуте

en: maximized horizontally
uk: розгорнуте горизонтально

en: maximized vertically
uk: розгорнуте вертикально

en: shaded
uk: з тінню

en: pinned
uk: прикріплене

en: sticky
uk: липке

en: above
uk: над

en: below
uk: під

en: fullscreen
uk: на весь екран

en: needs attention
uk: потребує уваги

note: Translators: A pager is the technical term for the workspace switcher. * It's a representation of all workspaces with windows inside it. * Please make sure that the translation is in sync with gnome-panel, * where this term is also used in translatable strings
en: skip pager
uk: пропустити список вікон

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the window * list)
en: skip tasklist
uk: пропустити список задач

en: normal
uk: звичайний

en: State: %s
uk: Стан: %s

en: move
uk: перемістити

en: resize
uk: змінити розмір

en: shade
uk: додати тінь

en: unshade
uk: прибрати тінь

en: stick
uk: прикріпити

en: unstick
uk: відкріпити

en: maximize horizontally
uk: розгорнути горизонтально

en: unmaximize horizontally
uk: відновити горизонтальний розмір

en: maximize vertically
uk: розгорнути вертикально

en: unmaximize vertically
uk: відновити вертикальний розмір

en: change workspace
uk: змінити робочу область

en: pin
uk: прикріпити

en: unpin
uk: відкріпити

en: minimize
uk: згорнути

en: unminimize
uk: Відновити згорнуте вікно

en: maximize
uk: розгорнути

en: unmaximize
uk: відновити попередній розмір

en: change fullscreen mode
uk: змінити повноекранний режим

en: close
uk: закрити

en: make above
uk: розташувати згори

en: unmake above
uk: зняти розташування згори

en: make below
uk: розташувати знизу

en: unmake below
uk: зняти розташування знизу

en: no action possible
uk: дія неможлива

en: Possible Actions: %s
uk: Можливі дії: %s

en: Print or modify the properties of a screen/workspace/window, or interact with it, following the EWMH specification.
    For information about this specification, see:
    	http://freedesktop.org/wiki/Specifications/wm-spec
uk: Друк або зміна властивостей екрану/робочої області/вікна, або взаємодія з ним, відповідно до специфікації EWMH.
    Додаткову інформацію про специфікацію можна знайти на сторінці:
    	http://freedesktop.org/wiki/Specifications/wm-spec

en: Options to list windows or workspaces
uk: Параметри списку вікон чи робочих областей

en: Show options to list windows or workspaces
uk: Показати параметри списку вікон чи робочих областей

en: Options to modify properties of a window
uk: Параметри зміни властивостей вікна

en: Show options to modify properties of a window
uk: Показати параметри зміни властивостей вікна

en: Options to modify properties of a workspace
uk: Параметри зміни властивостей робочої області

en: Show options to modify properties of a workspace
uk: Показати параметри зміни властивостей робочої області

en: Options to modify properties of a screen
uk: Параметри зміни властивостей екрану

en: Show options to modify properties of a screen
uk: Показати параметри зміни властивостей екрану

en: Error while parsing arguments: %s
uk: Помилка при розборі аргументів: %s

en: Cannot interact with screen %d: the screen does not exist
uk: Не вдається взаємодія з екраном %d: екран не існує

en: Cannot interact with workspace %d: the workspace cannot be found
uk: Не вдається взаємодія з робочою областю %d: робоча область не знайдена

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are * of the same class.
en: Cannot interact with class group "%s": the class group cannot be found
uk: Не вдається взаємодія з групою класу "%s": група класу не знайдена

en: Cannot interact with application having its group leader with XID %lu: the application cannot be found
uk: Не вдається взаємодія з програмою, чий груповий лідер має XID %lu: не вдається знайти програму

en: Cannot interact with window with XID %lu: the window cannot be found
uk: Не вдається взаємодія з вікном, що має XID %lu: не вдається знайти вікно
