Libxfce4ui - en to cs translation catalogue (205 entries)

en: Failed to open web browser for online documentation
cs: Otevření online dokumentace ve webovém prohlížeči se nezdařilo

en: Do you want to read the %s manual online?
cs: Chcete si přečíst příručku pro %s online?

en: Do you want to read the manual online?
cs: Chcete si přečíst příručku online?

en: You will be redirected to the documentation website where the help pages are maintained and translated.
cs: Budete přesměrováni na webovou stránku dokumentace s aktuálními a přeloženými stránkami nápovědy.

note: Create cancel button
en: _Cancel
cs: _Zrušit

en: _Read Online
cs: Číst _online

en: _Always go directly to the online documentation
cs: Vždy _automaticky přejít na dokumentaci online

en: Close
cs: Zavřít

en: No
cs: Ne

en: Yes
cs: Ano

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Close window with multiple tabs?
cs: Zavřít okno s více kartami?

en: This window has multiple tabs open. Closing this window will also close all its tabs.
cs: Toto okno má otevřeno více karet. Jeho zavřením zavřete také tyto karty.

en: This window has %d tabs open. Closing this window will also close all its tabs.
cs: Toto okno má otevřeno %d karet. Jeho zavřením zavřete také tyto karty.

en: Warning
cs: Varování

en: Close T_ab
cs: Zavřít k_artu

en: Close _Window
cs: Zavřít _okno

en: Do _not ask me again
cs: Příště se již _nedotazovat

en: Session management client ID
cs: Identifikátor klienta správy relace

en: Disable session management
cs: Zakázat správu relací

en: Session management options
cs: Možnosti správy relace

en: Show session management options
cs: Zobrazit možnosti správy relace

en: Failed to connect to the session manager: %s
cs: Nepodařilo se připojit se ke správci relace: %s

en: Session manager did not return a valid client id
cs: Správce relace nevrátil platný identifikátor klienta

note: print warning for user
en: Working directory "%s" does not exist. It won't be used when spawning "%s".
cs: Pracovní adresář „%s“ neexistuje. Při spuštění „%s“ nebude použit.

note: retrieve the error and warning messages
en: Filename is too long
cs: Název souboru je příliš dlouhý

en: Directory separator illegal in file name
cs: Oddělovač adresářů není v názvu souboru povolen

en: Filenames should not start or end with a space
cs: Názvy souborů by neměly začínat ani končit mezerou

en: This shortcut is already being used for the action '%s'. Which action do you want to use?
cs: Tuto klávesovou zkratku již používá akce %s. Kterou akci chcete použít?

en: Use '%s'
cs: Použít „%s“

en: Keep '%s'
cs: Ponechat „%s“

en: This shortcut is already being used for the command '%s'. Which action do you want to use?
cs: Tuto klávesovou zkratku již používá příkaz %s. Kterou akci chcete použít?

en: This shortcut is already being used by the action '%s'. Which action do you want to use?
cs: Tuto klávesovou zkratku již používá akce %s. Kterou akci chcete použít?

note: This shortcut already exists in the provider, we don't want it twice Warn the user
en: Please use another key combination.
cs: Použijte jinou kombinaci kláves

en: %s already triggers this action.
cs: %s již spouští tuto akci.

en: Conflicting actions for %s
cs: Konflikt mezi akcemi pro %s

en: This shortcut is already being used for something else.
cs: Tato klávesová zkratka se již používá na jiném místě.

en: Shortcuts Editor
cs: Editor klávesových zkratek

en: The current shortcut. Click to edit...
cs: Aktuální klávesová zkratka. Kliknutím upravíte...

en: Clear the shortcut
cs: Vymazat klávesovou zkratku

en: Restore the default shortcut
cs: Obnovit výchozí klávesovou zkratku

note: skip leading slash
en: This keyboard shortcut is currently used by: '%s'
cs: Tuto klávesovou zkratku už používá %s

en: Keyboard shortcut already in use
cs: Klávesová zkratka je již používána

en: Window Manager Action Shortcut
cs: Klávesová zkratka akce správce oken

note: TRANSLATORS: this string will be used to create an explanation for * the user in a following string
en: action
cs: akce

en: Command Shortcut
cs: Klávesová zkratka příkazu

note: TRANSLATORS: this string will be used to create an explanation for * the user in a following string
en: command
cs: příkaz

en: Shortcut
cs: Klávesová zkratka

en: Clear
cs: Vymazat

en: Press keyboard keys to trigger the %s '%s'.
cs: Stiskněte klávesu ke spuštění %s „%s“.

en: Please press a key
cs: Stiskněte klávesu

en: Could not grab the keyboard.
cs: Nelze zachytávat vstup z klávesnice.

en: Window operations menu
cs: Nabídka možností okna

en: Up
cs: Nahoru

en: Down
cs: Dolů

en: Left
cs: Doleva

en: Right
cs: Doprava

en: Cycle windows
cs: Procházet okna

en: Cycle windows (Reverse)
cs: Procházet okna (v opačném směru)

en: Switch window for same application
cs: Přepnout okno stejné aplikace

en: Switch application
cs: Přepnout aplikaci

en: Close window
cs: Zavřít okno

en: Maximize window horizontally
cs: Maximalizovat okno ve vodorovném směru

en: Maximize window vertically
cs: Maximalizovat okno ve svislém směru

en: Maximize window
cs: Maximalizovat okno

en: Hide window
cs: Skrýt okno

en: Move window
cs: Přesunout okno

en: Resize window
cs: Změnit velikost okna

en: Shade window
cs: Zarolovat okno

en: Stick window
cs: Přilepit okno

en: Raise window
cs: Přenést okno do popředí

en: Lower window
cs: Přenést okno do pozadí

en: Raise or lower window
cs: Přenést okno do popředí nebo do pozadí

en: Fill window
cs: Vyplnit okno

en: Fill window horizontally
cs: Vyplnit okno ve vodorovném směru

en: Fill window vertically
cs: Vyplnit okno ve svislém směru

en: Toggle above
cs: Přepnout nahoru

en: Toggle fullscreen
cs: Přepnout do režimu celé obrazovky

en: Move window to lower monitor
cs: Přesunout okno na spodní monitor

en: Move window to left monitor
cs: Přesunout okno na levý monitor

en: Move window to right monitor
cs: Přesunout okno na pravý monitor

en: Move window to upper monitor
cs: Přesunout okno na vrchní monitor

en: Move window to upper workspace
cs: Přesunout okno na vrchní pracovní plochu

en: Move window to bottom workspace
cs: Přesunout okno na spodní pracovní plochu

en: Move window to left workspace
cs: Přesunout okno na levou pracovní plochu

en: Move window to right workspace
cs: Přesunout okno na pravou pracovní plochu

en: Move window to previous workspace
cs: Přesunout okno na předchozí pracovní plochu

en: Move window to next workspace
cs: Přesunout okno na další pracovní plochu

en: Move window to workspace 1
cs: Přesunout okno na pracovní plochu 1

en: Move window to workspace 2
cs: Přesunout okno na pracovní plochu 2

en: Move window to workspace 3
cs: Přesunout okno na pracovní plochu 3

en: Move window to workspace 4
cs: Přesunout okno na pracovní plochu 4

en: Move window to workspace 5
cs: Přesunout okno na pracovní plochu 5

en: Move window to workspace 6
cs: Přesunout okno na pracovní plochu 6

en: Move window to workspace 7
cs: Přesunout okno na pracovní plochu 7

en: Move window to workspace 8
cs: Přesunout okno na pracovní plochu 8

en: Move window to workspace 9
cs: Přesunout okno na pracovní plochu 9

en: Move window to workspace 10
cs: Přesunout okno na pracovní plochu 10

en: Move window to workspace 11
cs: Přesunout okno na pracovní plochu 11

en: Move window to workspace 12
cs: Přesunout okno na pracovní plochu 12

en: Tile window to the top
cs: Umístit okno nahoru

en: Tile window to the bottom
cs: Umístit okno dolů

en: Tile window to the left
cs: Umístit okno doleva

en: Tile window to the right
cs: Umístit okno doprava

en: Tile window to the top-left
cs: Umístit okno nahoru doleva

en: Tile window to the top-right
cs: Umístit okno nahoru doprava

en: Tile window to the bottom-left
cs: Umístit okno dolů doleva

en: Tile window to the bottom-right
cs: Umístit okno dolů doprava

en: Show desktop
cs: Zobrazit pracovní plochu

en: Upper workspace
cs: Vrchní pracovní plocha

en: Bottom workspace
cs: Spodní pracovní plocha

en: Left workspace
cs: Levá pracovní plocha

en: Right workspace
cs: Pravá pracovní plocha

en: Previous workspace
cs: Předchozí pracovní plocha

en: Next workspace
cs: Další pracovní plocha

en: Workspace 1
cs: Pracovní plocha 1

en: Workspace 2
cs: Pracovní plocha 2

en: Workspace 3
cs: Pracovní plocha 3

en: Workspace 4
cs: Pracovní plocha 4

en: Workspace 5
cs: Pracovní plocha 5

en: Workspace 6
cs: Pracovní plocha 6

en: Workspace 7
cs: Pracovní plocha 7

en: Workspace 8
cs: Pracovní plocha 8

en: Workspace 9
cs: Pracovní plocha 9

en: Workspace 10
cs: Pracovní plocha 10

en: Workspace 11
cs: Pracovní plocha 11

en: Workspace 12
cs: Pracovní plocha 12

en: Add workspace
cs: Přidat pracovní plochu

en: Add adjacent workspace
cs: Přidat sousední pracovní plochu

en: Delete last workspace
cs: Smazat poslední pracovní plochu

en: Delete active workspace
cs: Smazat aktivní pracovní plochu

en: Titled Dialog
cs: Dialogové okno s titulkem

en: Subtitle
cs: Podtitulek

en: Xfce 4 Widgets
cs: Xfce4 widgety

en: Version information
cs: Informace o verzi

en: GPUs
cs: Grafické procesory

en: Window Manager
cs: Správce oken

en: Handles the placement of windows on the screen.
cs: Spravuje umístění oken na obrazovce.

en: Provides a home for window buttons, launchers, app menu and more.
cs: Poskytuje místo pro tlačítka oken, spouštěče, nabídky aplikací a více.

en: Desktop Manager
cs: Správce plochy

en: Sets desktop backgrounds, handles icons and more.
cs: Nastavuje pozadí pracovní plochy, spravuje ikony a více.

en: File Manager
cs: Správce souborů

en: Manages your files in a modern, easy-to-use and fast way.
cs: Spravuje vaše soubory moderním, snadným a rychlým způsobem.

en: Volume Manager
cs: Správce svazků

en: Manages removable drives and media for Thunar.
cs: Spravuje vyměnitelné jednotky a média pro Thunar.

en: Session Manager
cs: Správce relace

en: Saves and restores your session, handles startup, autostart and shutdown.
cs: Ukládá a obnovuje vaši relace, spravuje spouštění, automatické spouštění a vypínání.

en: Settings Manager
cs: Správce nastavení

en: Configures appearance, display, keyboard and mouse settings.
cs: Konfiguruje nastavení vzhledu, displeje, klávesnice a myši.

en: Application Finder
cs: Vyhledávač aplikací

en: Quickly finds and launches applications installed on your system.
cs: Rychle vyhledá a spustí aplikace nainstalované na vašem systému.

en: Settings Daemon
cs: Proces služby nastavení

en: Stores your settings in a D-Bus-based configuration system.
cs: Ukládá vaše nastavení v systému konfigurace založeném na sběrnici D-Bus.

en: A Menu Library
cs: Knihovna nabídky

en: Implements a freedesktop.org compliant menu based on GLib and GIO.
cs: Implementuje nabídku splňující požadavky freedesktop.org založenou na knihovnách Glib a GIO.

en: Thumbnails Service
cs: Služba náhledů

en: Implements the thumbnail management D-Bus specification.
cs: Implementuje specifikaci sběrnice D-Bus pro správu náhledů.

en: Please see <https://www.xfce.org/about/credits>
cs: Navštivte stránku <https://www.xfce.org/about/credits>

en: If you know of anyone missing from this list; don't hesitate and file a bug on <https://gitlab.xfce.org/xfce/libxfce4ui/-/issues> .
cs: Pokud víte o někom, kdo na tomto seznamu chybí, neváhejte a vyplňte hlášení o chybě na stránce <https://gitlab.xfce.org/xfce/libxfce4ui/-/issues> .

en: Thanks to all who helped making this software available!
cs: Díky všem, kteří se podíleli na vytváření tohoto softwaru.

en: Xfce 4 is copyright Olivier Fourdan (fourdan@xfce.org). The different components are copyrighted by their respective authors.
cs: Vlastníkem autorských práv Xfce 4 je Olivier Fourdan (fourdan@xfce.org). Různé komponenty jsou chráněny autorskými právy příslušných autorů.

en: The libxfce4ui, libxfce4util and exo packages are distributed under the terms of the GNU Library General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
cs: Balíčky libxfce4ui, libxfce4util a exo jsou distribuovány pod podmínkami licence GNU Library General Public License publikované organizací Free Software Foundation; ve verzi 2 této licence, nebo (dle vašeho výběru) pozdější.

en: The packages thunar, xfce4-appfinder, xfce4-panel, xfce4-session, xfce4-settings, xfconf, xfdesktop and xfwm4 are distributed under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
cs: Balíčky thunar, xfce4-appfinder, xfce4-panel, xfce4-session, xfce4-settings, xfconf, xfdesktop a xfwm4 jsou distribudovány pod podmínkami licence GNU General Public License publikované organizací Free Software Foundation; ve verzi 2 této licence, nebo (dle vašeho výběru) pozdější.

en: Type '%s --help' for usage information.
cs: Informace o použití získáte příkazem „%s --help“

en: Unable to initialize GTK+.
cs: Nelze inicializovat GTK+.

en: The Xfce development team. All rights reserved.
cs: Vývojářský tým prostředí Xfce. Všechna práva vyhrazena.

en: Please report bugs to <%s>.
cs: Prosíme, abyste chyby nahlásili na adresu <%s>.

en: Failed to load interface
cs: Načtení rozhraní se nezdařilo.

note: { N_("Project Lead"), xfce_contributors_lead },
en: Core developers
cs: Klíčoví vývojáři

en: Active contributors
cs: Aktivní přispěvatelé

en: Servers maintained by
cs: Servery spravuje

en: Translations supervision
cs: Vedoucí překladů

en: Documentation supervision
cs: Vedoucí dokumentace

en: Translators
cs: Překladatelé

en: Previous contributors
cs: Dřívější přispěvatelé

en: About Xfce
cs: O prostředí Xfce

en: Information about the Xfce Desktop Environment
cs: Informace o pracovním prostředí Xfce

en: License
cs: Licence

en: About the Xfce Desktop Environment
cs: O pracovním prostředí Xfce

en: _Help
cs: _Nápověda

en: _Close
cs: _Zavřít

en: Device
cs: Zařízení

en: label
cs: štítek

en: OS Name
cs: Název operačního systému

en: OS Type
cs: Typ operačního systému

en: Xfce Version
cs: Verze prostředí Xfce

en: GTK Version
cs: Verze sady GTK

en: Kernel Version
cs: Verze jádra

en: CPU
cs: Procesor

en: Memory
cs: Paměť

en: GPU
cs: Grafický procesor

en: System
cs: Systém

en: Xfce is a collection of programs that together provide a full-featured desktop environment.
    The following programs are part of the Xfce core:
cs: Prostředí Xfce je sbírkou programů, které dohromady poskytují plnohodnostné pracovní prostředí.
    Součástí jádra prostředí Xfce jsou tyto programy:

en: Xfce is also a development platform providing several libraries that help programmers create applications that fit in well with the desktop environment.
    
    Xfce components are licensed under free or open source licences; GPL or BSDL for applications and LGPL or BSDL for libraries. Look at the documentation, the source code or the Xfce website (<a href="https://www.xfce.org">https://www.xfce.org</a>) for more information.
    
    Thank you for your interest in Xfce.
    
    	- The Xfce Development Team
cs: Xfce je také platforma pro vývoj, poskytující mnoho knihoven, jež pomáhají programátorům vytvářet aplikace, které dobře zapadnou do pracovního prostředí.
    
    Komponenty prostředí Xfce jsou licencovány pod otevřenými nebo svobodnými licencemi; GPL nebo BSDL pro aplikace a LGPL nebo BSDL pro knihovny. Další informace získáte nahlédnutím do dokumentace, zdrojových kódů nebo webových stránek Xfce (https://www.xfce.org).
    
    Děkujeme vám za váš zájem o Xfce.
    
    	- Tým vývojárů Xfce

en: About
cs: O pracovním prostředí

en: Credits
cs: Vytvořili

en: Copyright
cs: Autorská práva

en: Unknown
cs: Neznámý

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit (32-bit userspace)
cs: 64bitový (32bitový uživatelský prostor)

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit
cs: 64bitový

en: 32-bit
cs: 32bitový

note: translators: This is the name of the OS, followed by the build ID, for * example: * "Fedora 25 (Workstation Edition); Build ID: xyz" or * "Ubuntu 16.04 LTS; Build ID: jki"
en: %s; Build ID: %s
cs: %s; ID sestavení: %s

en: A file named "%s" already exists in this directory, the file hasn't been added.
cs: Soubor %s v tomto adresáři již existuje, proto nebyl přidán.

en: Failed to migrate the old panel configuration
cs: Migrace starého nastavení panelu se nezdařila

en: Customize settings stored by Xfconf
cs: Přizpůsobení nastavení uloženého službou Xfconf
