Libxfce4ui - en to cy translation catalogue (200 entries)

en: Failed to open web browser for online documentation
cy: Methu agor porwr gwe ar gyfer dogfenyddiaeth ar-lein.

en: Do you want to read the %s manual online?
cy: Ydych eisiau darllen y llawlyfr %sar-lein?

en: Do you want to read the manual online?
cy: Ydych eisiau darllen y llawlyfr ar-lein?

en: You will be redirected to the documentation website where the help pages are maintained and translated.
cy: Cewch eich dargyfeirio at y wefan dogfenyddiaeth ble mae'r tudalennau cymorth yn cael eu cynnal a'u cyfieithu.

note: Create cancel button
en: _Cancel
cy: _Canslo

en: _Read Online
cy: _Darllen Ar-lein

en: _Always go directly to the online documentation
cy: _Mynd yn syth i'r dogfenyddiaeth ar-lein bob tro

en: Close
cy: Cau

en: No
cy: Na

en: Yes
cy: Ia

en: Cancel
cy: Canslo

en: Close window with multiple tabs?
cy: Ai cau ffenestr gyda tabiau lluosog?

en: This window has multiple tabs open. Closing this window will also close all its tabs.
cy: Mae gyda'r ffenestr yma tabiau lluosog. Bydd yn cau y ffenestr hwn hefyd yn cau ei dabiau i gyd.

en: This window has %d tabs open. Closing this window will also close all its tabs.
cy: Mae gyda'r ffenestr yma %d tab lluosog. Bydd yn cau y ffenestr hwn hefyd yn cau ei dabiau i gyd.

en: Warning
cy: Rhybudd

en: Close T_ab
cy: Cau T_ab

en: Close _Window
cy: Cau _Ffenestr

en: Do _not ask me again
cy: Peidiwch â'm _gofyn eto

en: Session management client ID
cy: Rhif adnabod gwestai rheolaeth sesiwn

en: ID
cy: Rhif adnabod

en: Disable session management
cy: Analluogi rheolaeth sesiwn

en: Session management options
cy: Dewisiadau rheolaeth sesiwn

en: Show session management options
cy: Dangos dewisiadau rheolaeth sesiwn

en: Failed to connect to the session manager: %s
cy: Methu cysylltu a'r rheolwr sesiwn: %s

en: Session manager did not return a valid client id
cy: Ni gafwyd rhif adnabod gwestai dilys gan y rheolwr sesiwn

note: print warning for user
en: Working directory "%s" does not exist. It won't be used when spawning "%s".
cy: Nid yw'r ffolder "%s" yn bodoli. Ni gaiff ei ddefnyddio wrth silio "%s".

note: retrieve the error and warning messages
en: Filename is too long
cy: Mae ffeilenw yn rhy hir

en: Directory separator illegal in file name
cy: Gwahanwr Cyfeiriadur anghyfreithlon yn enw ffeil

en: Filenames should not start or end with a space
cy: Ni ddylent ffeilenwau dechreu neu orffen gyda gwagle.

en: This shortcut is already being used for the action '%s'. Which action do you want to use?
cy: Mae'r byrlwybr yma mewn defnydd ar gyfer y weithred '%s'. Pa weithred ydych am ei ddefnyddio?

en: Use '%s'
cy: Defnyddio '%s'

en: Keep '%s'
cy: Cadw '%s'

en: This shortcut is already being used for the command '%s'. Which action do you want to use?
cy: Mae'r byrlwybr yma mewn defnydd ar gyfer y gorchymyn '%s'. Pa weithred ydych am ei ddefnyddio?

en: This shortcut is already being used by the action '%s'. Which action do you want to use?
cy: Mae'r byrlwybr yma yn cael ei ddefnyddio gan y weithred '%s'. Pa weithred ydych am ei ddefnyddio?

note: This shortcut already exists in the provider, we don't want it twice Warn the user
en: Please use another key combination.
cy: Defnyddiwch gyfuniad arall o allweddi.

en: %s already triggers this action.
cy: Mae %syn sbarduno'r weithred yma'n barod.

en: Conflicting actions for %s
cy: Gweithredau'n gwrthdaro ar gyfer %s

en: This shortcut is already being used for something else.
cy: Mae'r byrlwybr yn cael ei ddefnyddio ar gyfer rhywbeth arall.

en: Shortcuts Editor
cy: Golygydd Byrlwybrau

en: The current shortcut. Click to edit...
cy: Y byrlwybr cyfredol. Cliciwch i olygu...

en: Clear the shortcut
cy: Clirio y byrlwybr

en: Restore the default shortcut
cy: Adfer y byrlwybr rhagosodedig

note: skip leading slash
en: This keyboard shortcut is currently used by: '%s'
cy: Mae'r byrlwybr bysellfwrdd yma yn ei ddefnyddio yn cyfredol gyda: '%s'

en: Keyboard shortcut already in use
cy: Byrlwybr bysellfwrdd yn eisoes ei ddefnyddiwyd

en: Window Manager Action Shortcut
cy: Byrlwybr Gweithred Rheolwr Ffenestr

note: TRANSLATORS: this string will be used to create an explanation for * the user in a following string
en: action
cy: gweithred

en: Command Shortcut
cy: Byrlwybr Gorchymyn

note: TRANSLATORS: this string will be used to create an explanation for * the user in a following string
en: command
cy: gorchymyn

en: Shortcut
cy: Byrlwybr

en: Clear
cy: Clirio

en: Press keyboard keys to trigger the %s '%s'.
cy: Pwyswch y bysellau i sbarduno'r %s '%s'.

en: Please press a key
cy: Atolwg pwyswch bysell

en: Could not grab the keyboard.
cy: Methu ymafael a'r allweddfwrdd.

en: Window operations menu
cy: Llamlen gweithredau ffenestr

en: Up
cy: Fyny

en: Down
cy: Lawr

en: Left
cy: Chwith

en: Right
cy: Dde

en: Cycle windows
cy: Cylchu trwy ffenestri

en: Cycle windows (Reverse)
cy: Cylchu trwy ffenestri (At yn ôl)

en: Switch window for same application
cy: Newid ffenestr o fewn yr un rhaglen

en: Switch application
cy: Newid rhaglen

en: Close window
cy: Cau ffenestr

en: Maximize window horizontally
cy: Mwyhau ffenestr yn llorweddol

en: Maximize window vertically
cy: Mwyhau ffenestr yn fertigol

en: Maximize window
cy: Mwyhau ffenestr

en: Hide window
cy: Cuddio fenestr

en: Move window
cy: Symud ffenestr

en: Resize window
cy: Ailfeintio ffenestr

en: Shade window
cy: Cysgodi ffenestr

en: Stick window
cy: Glynu ffenestr

en: Raise window
cy: Codi ffenestr

en: Lower window
cy: Gostwng ffenestr

en: Raise or lower window
cy: Codi neu ostwng ffenestr

en: Fill window
cy: Llenwi ffenestr

en: Fill window horizontally
cy: Llenwi ffenestr yn lloweddol

en: Fill window vertically
cy: Llenwi ffenestr yn fertigol

en: Toggle above
cy: Toglo cadw ar y brig

en: Toggle fullscreen
cy: Toglo sgrin lawn

en: Move window to upper workspace
cy: Symud ffenestr i'r gweithle uwch

en: Move window to bottom workspace
cy: Symud ffenestr i'r gweithle is

en: Move window to left workspace
cy: Symud ffenestr i'r gweithle chwith

en: Move window to right workspace
cy: Symud ffenestr i'r gweithle dde

en: Move window to previous workspace
cy: Symud ffenestr i'r gweithle blaenorol

en: Move window to next workspace
cy: Symud ffenestr i'r gweithle nesaf

en: Move window to workspace 1
cy: Symud ffenestr i weithle 1

en: Move window to workspace 2
cy: Symud ffenestr i weithle 2

en: Move window to workspace 3
cy: Symud ffenestr i weithle 3

en: Move window to workspace 4
cy: Symud ffenestr i weithle 4

en: Move window to workspace 5
cy: Symud ffenestr i weithle 5

en: Move window to workspace 6
cy: Symud ffenestr i weithle 6

en: Move window to workspace 7
cy: Symud ffenestr i weithle 7

en: Move window to workspace 8
cy: Symud ffenestr i weithle 8

en: Move window to workspace 9
cy: Symud ffenestr i weithle 9

en: Move window to workspace 10
cy: Symud ffenestr i weithle 10

en: Move window to workspace 11
cy: Symud ffenestr i weithle 11

en: Move window to workspace 12
cy: Symud ffenestr i weithle 12

en: Tile window to the top
cy: Teilio ffenestr i'r brig

en: Tile window to the bottom
cy: Teilio ffenestr i'r gwaelod

en: Tile window to the left
cy: Teilio ffenestr i'r chwith

en: Tile window to the right
cy: Teilio ffenestr i'r dde

en: Tile window to the top-left
cy: Teilio ffenestr ar y brig-chwith

en: Tile window to the top-right
cy: Teilio ffenestr ar y brig-dde

en: Tile window to the bottom-left
cy: Teilio ffenestr ar y gwaelod-chwith

en: Tile window to the bottom-right
cy: Teilio ffenestr ar y gwaelod-dde

en: Show desktop
cy: Dangos y penfwrdd

en: Upper workspace
cy: Gweithle uwch

en: Bottom workspace
cy: Gweithle is

en: Left workspace
cy: Gweithle chwith

en: Right workspace
cy: Gweithle dde

en: Previous workspace
cy: Gweithle blaenorol

en: Next workspace
cy: Gweithle nesaf

en: Workspace 1
cy: Gweithle 1

en: Workspace 2
cy: Gweithle 2

en: Workspace 3
cy: Gweithle 3

en: Workspace 4
cy: Gweithle 4

en: Workspace 5
cy: Gweithle 5

en: Workspace 6
cy: Gweithle 6

en: Workspace 7
cy: Gweithle 7

en: Workspace 8
cy: Gweithle 8

en: Workspace 9
cy: Gweithle 9

en: Workspace 10
cy: Gweithle 10

en: Workspace 11
cy: Gweithle 11

en: Workspace 12
cy: Gweithle 12

en: Add workspace
cy: Ychwanegu gweithle

en: Add adjacent workspace
cy: Ychwanegu gweithle cyfagos

en: Delete last workspace
cy: Dileu'r gweithle olaf

en: Delete active workspace
cy: Dileu'r gweithle bresennol

en: Titled Dialog
cy: Deialog â Theitl

en: Subtitle
cy: Isdeitl

en: Xfce 4 Widgets
cy: Celfigion Xfce 4

en: Version information
cy: Gwybodaeth fersiwn

en: GPUs
cy: GPUau

en: Window Manager
cy: Rheolwr Ffenestr

en: Handles the placement of windows on the screen.
cy: Yn rheoli gosod ffenestri ar y sgrin.

en: Provides a home for window buttons, launchers, app menu and more.
cy: Cynnig cartref am botymau ffenestr, lansiwyr, dewislen âp a mwy.

en: Desktop Manager
cy: Rheolwr Penfwrdd

en: Sets desktop backgrounds, handles icons and more.
cy: Gosodi cefndiroedd penbwrdd, triniaethu eiconau a mwy.

en: File Manager
cy: Rheoliwr Ffeil

en: Manages your files in a modern, easy-to-use and fast way.
cy: Rheoli eich ffeiliau yn fodd cyfoes, hawdd-i-ddefnyddio a chyflym.

en: Volume Manager
cy: Rheoliwr Cyfrol

en: Manages removable drives and media for Thunar.
cy: Rheoli gyriannau a chyfryngau tynniadwy am Thunar

en: Session Manager
cy: Rheolwr Sesiwn

en: Saves and restores your session, handles startup, autostart and shutdown.
cy: Achub ac adfer eich cyfeistedd, triniaethu uwchgychwyn, hunangychwyn a llawrgau.

en: Settings Manager
cy: Rheoliwr Gosodiadau

en: Configures appearance, display, keyboard and mouse settings.
cy: Ffurfweddu dangosiad, ardangosfa, bysellfwrdd a gosodiadau llygoden.

en: Application Finder
cy: Chwiliwr Rhaglenni

en: Quickly finds and launches applications installed on your system.
cy: Canfod a lansio yn gyflym cymhwysiadau mewnsefydlwyd ar eich cyfundrefn.

en: Settings Daemon
cy: Ellyll Gosodiadau

en: Stores your settings in a D-Bus-based configuration system.
cy: Achub eich gosodiadau yn gyfundrefn ffurfweddiad D-Bus-seiliedig.

en: A Menu Library
cy: Llyfgell Dewislen

en: Implements a freedesktop.org compliant menu based on GLib and GIO.
cy: Mewndrefnu dewislen freedesktop.org ufuddhiedig seiliedig ar GLib a GIO.

en: Thumbnails Service
cy: Gwasanaeth Bawdewinnau

en: Implements the thumbnail management D-Bus specification.
cy: Mewndrefnu y manyliadaeth D-Bus rheoliad bawdewin.

en: Please see <https://www.xfce.org/about/credits>
cy: Atolwg gweler <https://www.xfce.org/about/credits>

en: If you know of anyone missing from this list; don't hesitate and file a bug on <https://gitlab.xfce.org/xfce/libxfce4ui/-/issues> .
cy: Os y gwyddoch am rhywun sydd ar goll o'r rhestr yma, peidiwch ag oedi: rhestrwch nam ar <https://gitlab.xfce.org/xfce/libxfce4ui/-/issues>.

en: Thanks to all who helped making this software available!
cy: Diolch i bawb sydd wedi helpu darparu'r meddalwedd yma!

en: Xfce 4 is copyright Olivier Fourdan (fourdan@xfce.org). The different components are copyrighted by their respective authors.
cy: Mae Xfce 4 yn hawlfraint Olivier Fourdan (fourdan@xfce.org). Mae'r gwahanol cydrannau'n hawlfraint eu hawduron priodol.

en: The libxfce4ui, libxfce4util and exo packages are distributed under the terms of the GNU Library General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
cy: Dosbarthir y pecynnau libxfce4ui, libxfce4util ac exo o dan amodau'r GNU Library General Public License fel y cyhoeddir gan y Free Software Foundation; naill ai fersiwn 2 o'r Trwydded, neu (ar eich dewis chi) unrhyw fersiwn diweddarach.

en: The packages thunar, xfce4-appfinder, xfce4-panel, xfce4-session, xfce4-settings, xfconf, xfdesktop and xfwm4 are distributed under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
cy: Dosbarthir y pecynnau thunar, xfce4-appfinder, xfce4-panel, xfce4-session, xfce4-settings, xfconf, xfdesktop ac xfwm4 o dan amodau'r GNU General Public License fel y cyfoeddir gan y Free Software Foundation; naill ai fersiwn 2 o'r Trwydded, neu (ar eich dewis chi) unrhyw fersiwn diweddarach.

en: Type '%s --help' for usage information.
cy: Teipiwch '%s --help' am wybodaeth defnydd.

en: Unable to initialize GTK+.
cy: Methu ymgychwyn GTK+.

en: The Xfce development team. All rights reserved.
cy: Tim datblygu Xfce. Cedwir pob hawl.

en: Please report bugs to <%s>.
cy: Adroddwch namau at <%s>.

en: Failed to load interface
cy: Methu llwytho'r rhyngwyneb

note: { N_("Project Lead"), xfce_contributors_lead },
en: Core developers
cy: Prif ddatblygwyr

en: Active contributors
cy: Cyfranwyr presennol

en: Servers maintained by
cy: Cynnal gweinyddion

en: Translations supervision
cy: Cynorthwyo cyfieithu

en: Documentation supervision
cy: Goruwchwyliad dogfenniaeth

en: Translators
cy: Cyfieithwyr

en: Previous contributors
cy: Cyfranwyr cynt

en: About Xfce
cy: Ynghylch Xfce

en: Information about the Xfce Desktop Environment
cy: Gwybodaeth am yr Amgylchedd Penfwrdd Xfce

en: License
cy: Trwydded

en: About the Xfce Desktop Environment
cy: Ynghylch yr Amgylchedd Penfwrdd Xfce

en: _Help
cy: _Cymhorth

en: _Close
cy: _Cau

en: Device
cy: Dyfais

en: label
cy: llabed

en: OS Name
cy: Enw OS

en: OS Type
cy: Math OS

en: Distributor
cy: Dosbarthwr

en: Xfce Version
cy: Fersiwn Xfce

en: GTK Version
cy: Fersiwn GTK

en: Kernel Version
cy: Fersiwn Cnewyll

en: Memory
cy: Côf

en: Xfce is a collection of programs that together provide a full-featured desktop environment.
    The following programs are part of the Xfce core:
cy: Mae Xfce yn gasgliad o raglenni sydd yn cyfuno i ddarparu amgylchedd penfwrdd cyflawn. 
    Mae'r rhaglenni canlynol yn ffurfio rhanbarth o'r craidd Xfce:

en: Xfce is also a development platform providing several libraries that help programmers create applications that fit in well with the desktop environment.
    
    Xfce components are licensed under free or open source licences; GPL or BSDL for applications and LGPL or BSDL for libraries. Look at the documentation, the source code or the Xfce website (<a href="https://www.xfce.org">https://www.xfce.org</a>) for more information.
    
    Thank you for your interest in Xfce.
    
    	- The Xfce Development Team
cy: Mae Xfce hefyd yn lwyfan datblygiad sydd yn darparu amryw llyfrgelleodd sydd yn cymhorthwyo rhaglennwyr i greu cymhwysiadau sydd yn ffitio i mewn yn dda gyda'r amgylchiad penfwrdd.
    
    Mae cydrannau Xfce yn eu thrwyddedwyd dan trwyddedau tarddiad agored rhydwd; GPL neu BDSL am gymhwysiadai ac LGPL neu BSDL am lyfrgelloedd. Edrychwch ar y dogfenniaeth, y côd tarddiad neu'r wefan Xfce (https://www.xfce.org) am fwy o wybodaeth.
    
    Diolch i chi an eich diddordeb yn Xfce.
    
     - Y Carfan Datblygiad Xfce

en: About
cy: Ynghylch

en: Credits
cy: Clodrestr

en: Copyright
cy: Hawlfraint

en: Unknown
cy: Anwybyddus

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit (32-bit userspace)
cy: 64-did (32-did defnyddiwrofod)

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit
cy: 64-did

en: 32-bit
cy: 32-did

note: translators: This is the name of the OS, followed by the build ID, for * example: * "Fedora 25 (Workstation Edition); Build ID: xyz" or * "Ubuntu 16.04 LTS; Build ID: jki"
en: %s; Build ID: %s
cy: %s; Hunaniaeth Adeiladu: %s

en: A file named "%s" already exists in this directory, the file hasn't been added.
cy: Mae ffeil o'r enw "%s" eisoes yn bodoli yn y ffolder yma, ni ychwanegwyd y ffeil.

en: Failed to migrate the old panel configuration
cy: Methu mudo'r hen ffurfweddiad panel

en: Customize settings stored by Xfconf
cy: Addasu gosodiadau a storir gan Xfconf
