Libxfce4ui - en to da translation catalogue (195 entries)

en: Failed to open web browser for online documentation
da: Kunne ikke åbne webbrowser til visning af onlinedokumentation

en: Do you want to read the %s manual online?
da: Vil du læse manualen til %s online?

en: Do you want to read the manual online?
da: Vil du læse manualen online?

en: You will be redirected to the documentation website where the help pages are maintained and translated.
da: Du viderestilles til dokumentationswebstedet, hvor hjælpesiderne vedligeholdes og oversættes.

note: Create cancel button
en: _Cancel
da: _Annuller

en: _Read Online
da: Læs _online

en: _Always go directly to the online documentation
da: Gå altid _direkte til onlinedokumentationen

en: Close
da: Luk

en: No
da: Nej

en: Yes
da: Ja

en: Cancel
da: Annuller

en: Close window with multiple tabs?
da: Luk vindue med flere faneblade?

en: This window has multiple tabs open. Closing this window will also close all its tabs.
da: Vinduet har flere åbne faneblade. Hvis vinduet lukkes, så lukkes alle dets faneblade også.

en: This window has %d tabs open. Closing this window will also close all its tabs.
da: Vinduet har %d åbne faneblade. Hvis vinduet lukkes, så lukkes alle dets faneblade også.

en: Warning
da: Advarsel

en: Close T_ab
da: Luk _faneblad

en: Close _Window
da: Luk _vindue

en: Do _not ask me again
da: Spørg mig _ikke igen

en: Session management client ID
da: Klient-id for sessionshåndtering

en: ID
da: Id

en: Disable session management
da: Deaktivér sessionshåndtering

en: Session management options
da: Tilvalg for sessionshåndtering

en: Show session management options
da: Vis tilvalg for sessionshåndtering

en: Failed to connect to the session manager: %s
da: Kunne ikke oprette forbindelse til sessionshåndteringen: %s

en: Session manager did not return a valid client id
da: Sessionshåndteringen returnerede ikke et gyldigt klient-id

note: print warning for user
en: Working directory "%s" does not exist. It won't be used when spawning "%s".
da: Arbejdsmappen "%s" findes ikke. Den vil ikke blive brugt ved start af "%s".

note: retrieve the error and warning messages
en: Filename is too long
da: Filnavnet er for langt

en: Directory separator illegal in file name
da: Mappeseparator er ikke tilladt i filnavnet

en: Filenames should not start or end with a space
da: Filnavne må ikke begynde og slutte med et mellemrum

en: This shortcut is already being used for the action '%s'. Which action do you want to use?
da: Genvejen bruges allerede af handlingen "%s". Hvilken handling vil du bruge?

en: Use '%s'
da: Brug '%s'

en: Keep '%s'
da: Behold '%s'

en: This shortcut is already being used for the command '%s'. Which action do you want to use?
da: Genvejen bruges allerede af kommandoen '%s'. Hvilken handling vil du bruge?

en: This shortcut is already being used by the action '%s'. Which action do you want to use?
da: Genvejen bruges allerede af handlingen "%s". Hvilken handling vil du bruge?

note: This shortcut already exists in the provider, we don't want it twice Warn the user
en: Please use another key combination.
da: Brug venligst en anden tastekombination.

en: %s already triggers this action.
da: %s udløser allerede handlingen.

en: Conflicting actions for %s
da: Handlinger til %s er i konflikt

en: This shortcut is already being used for something else.
da: Genvejen bruges allerede til noget andet.

en: Shortcuts Editor
da: Genvejsredigering

en: Clear the shortcut
da: Ryd genvejen

en: Restore the default shortcut
da: Gendan standardgenvejen

note: skip leading slash
en: This keyboard shortcut is currently used by: '%s'
da: Tastaturgenvejen bruges af: '%s'

en: Keyboard shortcut already in use
da: Tastaturgenvejen er allerede i brug

en: Window Manager Action Shortcut
da: Handlingsgenvej for vindueshåndtering

note: TRANSLATORS: this string will be used to create an explanation for * the user in a following string
en: action
da: handling

en: Command Shortcut
da: Kommandogenvej

note: TRANSLATORS: this string will be used to create an explanation for * the user in a following string
en: command
da: kommando

en: Shortcut
da: Genvej

en: Clear
da: Ryd

en: Press keyboard keys to trigger the %s '%s'.
da: Tryk på tastaturtasterne for at udløse %s '%s'.

en: Please press a key
da: Tryk venligst på en tast

en: Could not grab the keyboard.
da: Kunne ikke indfange tastaturet.

en: Window operations menu
da: Vindueshandlingsmenu

en: Up
da: Op

en: Down
da: Ned

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Cycle windows
da: Gennemløb vinduer

en: Cycle windows (Reverse)
da: Gennemløb vinduer (omvendt)

en: Switch window for same application
da: Skift vindue i samme program

en: Switch application
da: Skift program

en: Close window
da: Luk vindue

en: Maximize window horizontally
da: Maksimer vindue vandret

en: Maximize window vertically
da: Maksimer vindue lodret

en: Maximize window
da: Maksimer vindue

en: Hide window
da: Skjul vindue

en: Move window
da: Flyt vindue

en: Resize window
da: Tilpas størrelsen på vindue

en: Shade window
da: Rul vindue op

en: Stick window
da: Fastgør vindue

en: Raise window
da: Løft vindue

en: Lower window
da: Sænk vindue

en: Raise or lower window
da: Løft eller sænk vindue

en: Fill window
da: Udfyld vindue

en: Fill window horizontally
da: Udfyld vindue vandret

en: Fill window vertically
da: Udfyld vindue lodret

en: Toggle above
da: Øverst til/fra

en: Toggle fullscreen
da: Fuldskærm til/fra

en: Move window to upper workspace
da: Flyt vindue til arbejdsområde ovenfor

en: Move window to bottom workspace
da: Flyt vindue til arbejdsområde nedenfor

en: Move window to left workspace
da: Flyt vindue til venstre arbejdsområde

en: Move window to right workspace
da: Flyt vindue til højre arbejdsområde

en: Move window to previous workspace
da: Flyt vindue til forrige arbejdsområde

en: Move window to next workspace
da: Flyt vindue til næste arbejdsområde

en: Move window to workspace 1
da: Flyt vindue til arbejdsområde 1

en: Move window to workspace 2
da: Flyt vindue til arbejdsområde 2

en: Move window to workspace 3
da: Flyt vindue til arbejdsområde 3

en: Move window to workspace 4
da: Flyt vindue til arbejdsområde 4

en: Move window to workspace 5
da: Flyt vindue til arbejdsområde 5

en: Move window to workspace 6
da: Flyt vindue til arbejdsområde 6

en: Move window to workspace 7
da: Flyt vindue til arbejdsområde 7

en: Move window to workspace 8
da: Flyt vindue til arbejdsområde 8

en: Move window to workspace 9
da: Flyt vindue til arbejdsområde 9

en: Move window to workspace 10
da: Flyt vindue til arbejdsområde 10

en: Move window to workspace 11
da: Flyt vindue til arbejdsområde 11

en: Move window to workspace 12
da: Flyt vindue til arbejdsområde 12

en: Tile window to the top
da: Flyt vindue øverst

en: Tile window to the bottom
da: Flyt vindue nederst

en: Tile window to the left
da: Flyt vindue til venstre

en: Tile window to the right
da: Flyt vindue til højre

en: Tile window to the top-left
da: Flyt vindue øverst til venstre

en: Tile window to the top-right
da: Flyt vindue øverst til højre

en: Tile window to the bottom-left
da: Flyt vindue nederst til venstre

en: Tile window to the bottom-right
da: Flyt vindue nederst til højre

en: Show desktop
da: Vis skrivebord

en: Upper workspace
da: Arbejdsområde ovenfor

en: Bottom workspace
da: Arbejdsområde nedenfor

en: Left workspace
da: Venstre arbejdsområde

en: Right workspace
da: Højre arbejdsområde

en: Previous workspace
da: Forrige arbejdsområde

en: Next workspace
da: Næste arbejdsområde

en: Workspace 1
da: Arbejdsområde 1

en: Workspace 2
da: Arbejdsområde 2

en: Workspace 3
da: Arbejdsområde 3

en: Workspace 4
da: Arbejdsområde 4

en: Workspace 5
da: Arbejdsområde 5

en: Workspace 6
da: Arbejdsområde 6

en: Workspace 7
da: Arbejdsområde 7

en: Workspace 8
da: Arbejdsområde 8

en: Workspace 9
da: Arbejdsområde 9

en: Workspace 10
da: Arbejdsområde 10

en: Workspace 11
da: Arbejdsområde 11

en: Workspace 12
da: Arbejdsområde 12

en: Add workspace
da: Tilføj arbejdsområde

en: Add adjacent workspace
da: Tilføj tilstødende arbejdsområde

en: Delete last workspace
da: Slet sidste arbejdsområde

en: Delete active workspace
da: Slet aktive arbejdsområde

en: Titled Dialog
da: Dialog med titel

en: Subtitle
da: Undertitel

en: Xfce 4 Widgets
da: Xfce 4-widgets

en: Version information
da: Versionsinformation

en: GPUs
da: GPU'er

en: Window Manager
da: Vindueshåndtering

en: Handles the placement of windows on the screen.
da: Håndterer placeringen af vinduer på skærmen.

en: Provides a home for window buttons, launchers, app menu and more.
da: Giver et hjem til vinduesknapper, opstartere, programmenu mm.

en: Desktop Manager
da: Skrivebordshåndtering

en: Sets desktop backgrounds, handles icons and more.
da: Indstiller skrivebordsbaggrunde, håndterer ikoner mm.

en: File Manager
da: Filhåndtering

en: Manages your files in a modern, easy-to-use and fast way.
da: Håndterer dine filer på en moderne, letanvendelig og hurtig måde.

en: Volume Manager
da: Diskområdehåndtering

en: Manages removable drives and media for Thunar.
da: Håndterer flytbare drev og medier for Thunar.

en: Session Manager
da: Sessionshåndtering

en: Saves and restores your session, handles startup, autostart and shutdown.
da: Gemmer og gendanner din session, håndterer opstart, automatisk start og nedlukning.

en: Settings Manager
da: Indstillingshåndtering

en: Configures appearance, display, keyboard and mouse settings.
da: Konfigurerer udseende-, skærm-, tastatur- og museindstillinger.

en: Application Finder
da: Programfinder

en: Quickly finds and launches applications installed on your system.
da: Finder og starter programmer som er installeret på dit system, hurtigt.

en: Settings Daemon
da: Indstillingsdæmon

en: Stores your settings in a D-Bus-based configuration system.
da: Gemmer dine indstillinger i et D-Bus-baseret konfigurationssystem.

en: A Menu Library
da: Et menubibliotek

en: Implements a freedesktop.org compliant menu based on GLib and GIO.
da: Implementerer en freedesktop.org-overholdende menu baseret på GLib og GIO.

en: Thumbnails Service
da: Miniaturetjeneste

en: Implements the thumbnail management D-Bus specification.
da: Implementerer D-Bus-specifikationen til miniaturehåndtering.

en: Please see <https://www.xfce.org/about/credits>
da: Se venligst <https://www.xfce.org/about/credits>

en: If you know of anyone missing from this list; don't hesitate and file a bug on <https://gitlab.xfce.org/xfce/libxfce4ui/-/issues> .
da: Hvis der mangler nogen i listen, er du velkommen til at fejlrapportere det på <https://gitlab.xfce.org/xfce/libxfce4ui/-/issues> .

en: Thanks to all who helped making this software available!
da: Tak til alle som hjalp med at gøre softwaren tilgængelig!

en: Xfce 4 is copyright Olivier Fourdan (fourdan@xfce.org). The different components are copyrighted by their respective authors.
da: Olivier Fourdan har ophavsret på Xfce 4 (fourdan@xfce.org). De enkelte forfattere har ophavsret på de forskellige komponenter.

en: The libxfce4ui, libxfce4util and exo packages are distributed under the terms of the GNU Library General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
da: Pakkerne libxfce4ui, libxfce4util og exo distribueres under vilkårene i GNU Library General Public License som udgivet af Free Software Foundation; enten version 2 af licensen, eller (efter eget valg) enhver senere version.

en: The packages thunar, xfce4-appfinder, xfce4-panel, xfce4-session, xfce4-settings, xfconf, xfdesktop and xfwm4 are distributed under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
da: Pakkerne thunar, xfce4-appfinder, xfce4-panel, xfce4-session, xfce4-settings, xfconf, xfdesktop og xfwm4 distribueres under vilkårene i GNU General Public License som udgivet af Free Software Foundation; enten version 2 af licensen, eller (efter eget valg) enhver senere version.

en: Type '%s --help' for usage information.
da: Skriv "%s --help" for anvendelsesinformation.

en: Unable to initialize GTK+.
da: Kan ikke initiere GTK+.

en: The Xfce development team. All rights reserved.
da: Xfce's udviklingshold. Alle rettigheder forbeholdes.

en: Please report bugs to <%s>.
da: Rapportér venligst fejl til <%s>.

en: Failed to load interface
da: Kunne ikke indlæse grænseflade

note: { N_("Project Lead"), xfce_contributors_lead },
en: Core developers
da: Primære udviklere

en: Active contributors
da: Aktive bidragydere

en: Servers maintained by
da: Vedligeholdelse af servere

en: Translations supervision
da: Tilsyn af oversættelser

en: Documentation supervision
da: Tilsyn af dokumentation

en: Translators
da: Oversættere

en: Previous contributors
da: Tidligere bidragydere

en: About Xfce
da: Om Xfce

en: Information about the Xfce Desktop Environment
da: Information om Xfce-skrivebordsmiljøet

en: License
da: Licens

en: About the Xfce Desktop Environment
da: Om Xfce-skrivebordsmiljøet

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Close
da: _Luk

en: label
da: etiket

en: OS Name
da: Styresystemets navn

en: Device
da: Enhed

en: Memory
da: Hukommelse

en: OS Type
da: Styresystemets type

en: Xfce Version
da: Xfce-version

en: Distributor
da: Distributør

en: Xfce is a collection of programs that together provide a full-featured desktop environment.
    The following programs are part of the Xfce core:
da: Xfce er en samling af programmer der tilsammen leverer et fuldt funktionsdygtigt skrivebordsmiljø. Følgende programmer er en del af kernen i Xfce:

en: Xfce is also a development platform providing several libraries that help programmers create applications that fit in well with the desktop environment.
    
    Xfce components are licensed under free or open source licences; GPL or BSDL for applications and LGPL or BSDL for libraries. Look at the documentation, the source code or the Xfce website (<a href="https://www.xfce.org">https://www.xfce.org</a>) for more information.
    
    Thank you for your interest in Xfce.
    
    	- The Xfce Development Team
da: Xfce er også en udviklingsplatform med adskillige biblioteker der hjælper programmører med at oprette programmer som passer godt ind i med skrivebordsmiljøet.
    
    Komponenterne i Xfce er licenseret under frie eller open source-licenser; GPL eller BSDL til programmer, og LGPL eller BSDL til biblioteker. Kig i dokumentationen, kildekoden eller på Xfce-webstedet (<a href="https://www.xfce.org">https://www.xfce.org</a>) for mere information.
    
    Tak for din interesse i Xfce.
    
    	- Xfce's udviklingshold

en: About
da: Om

en: Credits
da: Anerkendelser

en: Copyright
da: Ophavsret

en: Unknown
da: Ukendt

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit (32-bit userspace)
da: 64-bit (32-bit brugerrum)

note: translators: This is the name of the OS, followed by the build ID, for * example: * "Fedora 25 (Workstation Edition); Build ID: xyz" or * "Ubuntu 16.04 LTS; Build ID: jki"
en: %s; Build ID: %s
da: %s; Bygge-id: %s

en: A file named "%s" already exists in this directory, the file hasn't been added.
da: En fil ved navn "%s" findes allerede i mappen. Filen blev ikke tilføjet.

en: Failed to migrate the old panel configuration
da: Den gamle panelopsætning kunne ikke overføres

en: Customize settings stored by Xfconf
da: Tilpas indstillinger som er gemt af Xfconf
