Libxfce4ui - en to he translation catalogue (206 entries)

en: Failed to open web browser for online documentation
he: נכשל לפתוח דפדפן רשת עבור תיעוד מקוון

en: Do you want to read the %s manual online?
he: האם ברצונך לקרוא את מדריך %s אונליין?

en: Do you want to read the manual online?
he: האם ברצונך לקרוא את המדריך אונליין?

en: You will be redirected to the documentation website where the help pages are maintained and translated.
he: המערכת תפנה אותך אל אתר רשת תיעוד היכן שעמודי עזרה הינם מתוחזקים ומתורגמים.

note: Create cancel button
en: _Cancel
he: _ביטול

en: _Read Online
he: קרא _אונליין

en: _Always go directly to the online documentation
he: _המשך ישירות תמיד אל התיעוד המקוון

en: Close
he: סגור

en: No
he: לא

en: Yes
he: כן

en: Cancel
he: ביטול

en: Close window with multiple tabs?
he: לסגור חלון עם לשוניות?

en: This window has multiple tabs open. Closing this window will also close all its tabs.
he: לחלון זה מספר לשוניות פתוחות. סגירת חלון זה תסגור גם את כל הלשוניות שלו.

en: This window has %d tabs open. Closing this window will also close all its tabs.
he: לחלון זה %d לשוניות פתוחות. סגירת חלון זה תסגור גם את כל הלשוניות שלו.

en: Warning
he: אזהרה

en: Close T_ab
he: סגור ל_שונית

en: Close _Window
he: סגור _חלון

en: Do _not ask me again
he: _אל תשאל אותי שוב

en: Session management client ID
he: זהות לקוח ניהול סשן

en: ID
he: זהות

en: Disable session management
he: הפסק ניהול סשן

en: Session management options
he: אפשרויות ניהול סשן

en: Show session management options
he: הצג אפשרויות ניהול סשן

en: Failed to connect to the session manager: %s
he: נכשלה התחברות למנהל הסשן: %s

en: Session manager did not return a valid client id
he: מנהל הסשן לא השיב זהות לקוח תקפה

note: print warning for user
en: Working directory "%s" does not exist. It won't be used when spawning "%s".
he: תיקיית עבודה "%s" לא קיימת. היא לא תהיה בשימוש כאשר תובא "%s".

note: retrieve the error and warning messages
en: Filename is too long
he: שם קובץ יותר מדי ארוך

en: Directory separator illegal in file name
he: מפריד ספריה לא חוקי בשם קובץ

en: Filenames should not start or end with a space
he: שמות קבצים לא אמורים להתחיל או להסתיים עם רווח

en: This shortcut is already being used for the action '%s'. Which action do you want to use?
he: קיצור דרך זה כבר מצוי בשימוש עבור הפעולה '%s'. באיזו פעולה ברצונך להשתמש?

en: Use '%s'
he: השתמש ב- '%s'

en: Keep '%s'
he: שמור על '%s'

en: This shortcut is already being used for the command '%s'. Which action do you want to use?
he: קיצור דרך זה כבר מצוי בשימוש עבור הפקודה '%s'. באיזו פעולה ברצונך להשתמש?

en: This shortcut is already being used by the action '%s'. Which action do you want to use?
he: קיצור דרך זה כבר מצוי בשימוש על ידי הפעולה '%s'. באיזו פעולה ברצונך להשתמש?

note: This shortcut already exists in the provider, we don't want it twice Warn the user
en: Please use another key combination.
he: אנא השתמש בשילוב מקשים אחר.

en: %s already triggers this action.
he: ‏%s כבר מעוררת את פעולה זו.

en: Conflicting actions for %s
he: פעולות סותרות עבור %s

en: This shortcut is already being used for something else.
he: קיצור דרך זה כבר מצוי בשימוש עבור משהו אחר.

en: Shortcuts Editor
he: עורך הקיצורים

en: The current shortcut. Click to edit...
he: קיצור הדרך הנוכחי. הקלק לעריכה...

en: Clear the shortcut
he: נקה את הקיצור

en: Restore the default shortcut
he: שחזר לקיצור ברירת המחדל

note: skip leading slash
en: This keyboard shortcut is currently used by: '%s'
he: קיצור דרך זה במקלדת כרגע בשימוש עם: '%s'

en: Keyboard shortcut already in use
he: קיצור דרך במקלדת כבר בשימוש

en: Window Manager Action Shortcut
he: קיצור דרך פעולת מנהל חלונות

note: TRANSLATORS: this string will be used to create an explanation for * the user in a following string
en: action
he: פעולה

en: Command Shortcut
he: קיצור דרך פקודה

note: TRANSLATORS: this string will be used to create an explanation for * the user in a following string
en: command
he: פקודה

en: Shortcut
he: קיצור דרך

en: Clear
he: נקה

en: Press keyboard keys to trigger the %s '%s'.
he: לחץ על מקשי המקלדת כדי להפעיל את %s '%s'.

en: Please press a key
he: אנא לחץ על מקש

en: Could not grab the keyboard.
he: לא יכול לתפוס את המקלדת.

en: Window operations menu
he: תפריט פעולות חלון

en: Up
he: מעלה

en: Down
he: מטה

en: Left
he: שמאל

en: Right
he: ימין

en: Cycle windows
he: עבור במחזוריות בין חלונות

en: Cycle windows (Reverse)
he: עבור במחזוריות בין חלונות (הפוך)

en: Switch window for same application
he: העבר חלון עבור אותו יישום

en: Switch application
he: החלף יישום

en: Close window
he: סגור חלון

en: Maximize window horizontally
he: הגדל חלון אופקית

en: Maximize window vertically
he: הגדל חלון אנכית

en: Maximize window
he: הגדל חלון

en: Hide window
he: הסתר חלון

en: Move window
he: הזז חלון

en: Resize window
he: שנה גודל חלון

en: Shade window
he: גלול חלון

en: Stick window
he: הדבק חלון

en: Raise window
he: הרם חלון

en: Lower window
he: הנמך חלון

en: Raise or lower window
he: הרם או הנמך חלון

en: Fill window
he: מלא חלון

en: Fill window horizontally
he: מלא חלון אופקית

en: Fill window vertically
he: מלא חלון אנכית

en: Toggle above
he: החלף מעל

en: Toggle fullscreen
he: החלף מסך מלא

en: Move window to lower monitor
he: העבר חלון למסך תחתון

en: Move window to left monitor
he: העבר חלון למסך שמאלי

en: Move window to right monitor
he: העבר חלון למסך ימני

en: Move window to upper monitor
he: העבר חלון למסך עליון

en: Move window to upper workspace
he: העבר חלון למשטח עבודה עליון

en: Move window to bottom workspace
he: העבר חלון למשטח עבודה תחתון

en: Move window to left workspace
he: העבר חלון למשטח עבודה שמאלי

en: Move window to right workspace
he: העבר חלון למרחב עבודה ימני

en: Move window to previous workspace
he: העבר חלון למשטח עבודה קודם

en: Move window to next workspace
he: העבר חלון למשטח עבודה הבא

en: Move window to workspace 1
he: העבר חלון למשטח עבודה 1

en: Move window to workspace 2
he: העבר חלון למשטח עבודה 2

en: Move window to workspace 3
he: העבר חלון למשטח עבודה 3

en: Move window to workspace 4
he: העבר חלון למשטח עבודה 4

en: Move window to workspace 5
he: העבר חלון למשטח עבודה 5

en: Move window to workspace 6
he: העבר חלון למשטח עבודה 6

en: Move window to workspace 7
he: העבר חלון למשטח עבודה 7

en: Move window to workspace 8
he: העבר חלון למשטח עבודה 8

en: Move window to workspace 9
he: העבר חלון למשטח עבודה 9

en: Move window to workspace 10
he: העבר חלון למשטח עבודה 10

en: Move window to workspace 11
he: העבר חלון למשטח עבודה 11

en: Move window to workspace 12
he: העבר חלון למשטח עבודה 12

en: Tile window to the top
he: הפוך חלון לאריח עליון

en: Tile window to the bottom
he: הפוך חלון לאריח תחתון

en: Tile window to the left
he: הפוך חלון לאריח שמאלי

en: Tile window to the right
he: הפוך חלון לאריח ימני

en: Tile window to the top-left
he: הפוך חלון לאריח עליון-שמאלי

en: Tile window to the top-right
he: הפוך חלון לאריח עליון-ימני

en: Tile window to the bottom-left
he: הפוך חלון לאריח תחתון-שמאלי

en: Tile window to the bottom-right
he: הפוך חלון לאריח תחתון-ימני

en: Show desktop
he: הצג שולחן עבודה

en: Upper workspace
he: משטח עבודה עליון

en: Bottom workspace
he: משטח עבודה תחתון

en: Left workspace
he: משטח עבודה שמאלי

en: Right workspace
he: משטח עבודה ימני

en: Previous workspace
he: משטח עבודה קודם

en: Next workspace
he: משטח עבודה הבא

en: Workspace 1
he: משטח עבודה 1

en: Workspace 2
he: משטח עבודה 2

en: Workspace 3
he: משטח עבודה 3

en: Workspace 4
he: משטח עבודה 4

en: Workspace 5
he: משטח עבודה 5

en: Workspace 6
he: משטח עבודה 6

en: Workspace 7
he: משטח עבודה 7

en: Workspace 8
he: משטח עבודה 8

en: Workspace 9
he: משטח עבודה 9

en: Workspace 10
he: משטח עבודה 10

en: Workspace 11
he: משטח עבודה 11

en: Workspace 12
he: משטח עבודה 12

en: Add workspace
he: הוסף משטח עבודה

en: Add adjacent workspace
he: הוסף משטח עבודה סמוך

en: Delete last workspace
he: מחק משטח עבודה אחרון

en: Delete active workspace
he: מחק משטח עבודה פעיל

en: Titled Dialog
he: דו שיח בעל כותרת

en: Subtitle
he: כותרת משנה

en: Xfce 4 Widgets
he: יישומונים Xfce 4

en: Version information
he: מידע גרסה

en: GPUs
he: מאיצים גרפיים

en: Window Manager
he: מנהל חלונות

en: Handles the placement of windows on the screen.
he: מטפל במיקום של חלונות על המרקע.

en: Panel
he: לוח

en: Provides a home for window buttons, launchers, app menu and more.
he: מספק בית לכפתורי חלונות, מפעילים, תפריט ישומים ועוד.

en: Desktop Manager
he: מנהל שולחן עבודה

en: Sets desktop backgrounds, handles icons and more.
he: קובע רקעים של שולחן עבודה, מטפל באיקונים ועוד.

en: File Manager
he: מנהל קבצים

en: Manages your files in a modern, easy-to-use and fast way.
he: מנהל את הקבצים שלך בדרך מודרנית, קלה לשימוש ומהירה.

en: Volume Manager
he: מנהל עוצמת קול

en: Manages removable drives and media for Thunar.
he: מנהל כוננים נשלפים ומדיה עבור Thunar.

en: Session Manager
he: מנהל הפעלה

en: Saves and restores your session, handles startup, autostart and shutdown.
he: שומר ומשחזר את הסשן שלך, מטפל באתחול, הפעלה אוטומטית וכיבוי.

en: Settings Manager
he: מנהל הגדרות

en: Configures appearance, display, keyboard and mouse settings.
he: קובע הגדרות הופעה, תצוגה, מקלדת ועכבר.

en: Application Finder
he: מחפש אפליקציות

en: Quickly finds and launches applications installed on your system.
he: מוצא ומפעיל במהירות ישומים המותקנים במערכת שלך.

en: Settings Daemon
he: שדון הגדרות

en: Stores your settings in a D-Bus-based configuration system.
he: מאחסן את ההגדרות שלך במערכת הגדרות מבוססת D-Bus.

en: A Menu Library
he: ספריית תפריט

en: Implements a freedesktop.org compliant menu based on GLib and GIO.
he: מיישם תפריט תואם freedesktop.org המבוסס על GLib ו-GIO.

en: Thumbnails Service
he: שירות תמונות מוקטנות

en: Implements the thumbnail management D-Bus specification.
he: מיישם את מפרט D-Bus לניהול תמונות מוקטנות.

en: Please see <https://www.xfce.org/about/credits>
he: אנא ראה <https://www.xfce.org/about/credits>

en: If you know of anyone missing from this list; don't hesitate and file a bug on <https://gitlab.xfce.org/xfce/libxfce4ui/-/issues> .
he: אם אתה מכיר מישהו שחסר ברשימה זו, אל תהסס לפתוח באג ב-<https://gitlab.xfce.org/xfce/libxfce4ui/-/issues>.

en: Thanks to all who helped making this software available!
he: תודה לכל מי אשר סייע להפוך את תכנה זו לזמינה!

en: Xfce 4 is copyright Olivier Fourdan (fourdan@xfce.org). The different components are copyrighted by their respective authors.
he: ‏Xfce 4 הינו מוגן בזכויות יוצרים לטובת Olivier Fourdan ‏(fourdan@xfce.org). הרכיבים השונים מוגנים בזכויות יוצרים לטובת המחברים שלהם בהתאמה.

en: The libxfce4ui, libxfce4util and exo packages are distributed under the terms of the GNU Library General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
he: החבילות libxfce4ui, libxfce4util וגם exo מופצות תחת התנאים של ספריית GNU רישיון ציבורי כללי כפי שפורסם על ידי קרן תוכנה חופשית: מהדורה 2 של הרישיון, או (לבחירתך) כל מהדורה מאוחרת יותר.

en: The packages thunar, xfce4-appfinder, xfce4-panel, xfce4-session, xfce4-settings, xfconf, xfdesktop and xfwm4 are distributed under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
he: החבילות thunar, xfce4-appfinder, xfce4-panel, xfce4-session, xfce4-settings, xfconf, xfdesktop וגם xfwm4 מופצות תחת התנאים של GNU רישיון ציבורי כללי כפי שפורסם על ידי קרן תוכנה חופשית: מהדורה 2 של הרישיון, או (לבחירתך) כל מהדורה מאוחרת יותר.

en: Type '%s --help' for usage information.
he: הקלד "%s --help" למידע שימוש.

en: Unable to initialize GTK+.
he: לא מסוגל לאתחל את GTK+

en: Please report bugs to <%s>.
he: נא לדווח על באגים ל־<%s>.

en: Failed to load interface
he: נכשלה טעינת הממשק

note: { N_("Project Lead"), xfce_contributors_lead },
en: Core developers
he: ‎מפתחי ליבה

en: Active contributors
he: ‎תורמים פעילים

en: Servers maintained by
he: ‎שרתים מתוחזקים ע״י

en: Translations supervision
he: ‎פיקוח תרגומים

en: Documentation supervision
he: פיקוח תיעוד

en: Translators
he: ‎מתרגמים

en: Previous contributors
he: ‎תורמים קודמים

en: About Xfce
he: אודות Xfce

en: Information about the Xfce Desktop Environment
he: מידע אודות סביבת שולחן עבודה Xfce

en: License
he: רשיון

en: About the Xfce Desktop Environment
he: אודות סביבת שולחן עבודה Xfce

en: _Help
he: _עזרה

en: _Close
he: _סגור

en: Device
he: התקן

en: label
he: תווית

en: OS Name
he: שם מערכת הפעלה

en: OS Type
he: סוג מערכת הפעלה

en: Distributor
he: מפיץ

en: Xfce Version
he: גרסת Xfce

en: GTK Version
he: גרסת GTK

en: Kernel Version
he: גרסת קרנל

en: CPU
he: מעבד

en: Memory
he: זיכרון

en: GPU
he: מאיצים גרפיים

en: System
he: מערכת

en: Xfce is a collection of programs that together provide a full-featured desktop environment.
    The following programs are part of the Xfce core:
he: Xfce הוא אוסף של תוכנות שביחד מספקות סביבת שולחן עבודה מלאה בתכונות.
    התוכנות הבאות הן חלק מליבת Xfce:

en: Xfce is also a development platform providing several libraries that help programmers create applications that fit in well with the desktop environment.
    
    Xfce components are licensed under free or open source licences; GPL or BSDL for applications and LGPL or BSDL for libraries. Look at the documentation, the source code or the Xfce website (<a href="https://www.xfce.org">https://www.xfce.org</a>) for more information.
    
    Thank you for your interest in Xfce.
    
    	- The Xfce Development Team
he: Xfce היא בנוסף פלטפורמת פיתוח המספקת מספר ספריות העוזרות למתכנתים ליצור ישומים שמשתלבים היטב עם סביבת שולחן עבודה.
    
    רכיבי Xfce מורשים תחת רשיונות חופשיים או פתוחים, GPL או BSDL לישומים ו-LGPL או BSDL לספריות. הסתכל בתיעוד, קוד המקור או באתר Xfce (<a href="https://www.xfce.org">https://www.xfce.org</a>) למידע נוסף.
    
    תודה על התעניינותך ב-Xfce.
    
    	-צוות פיתוח Xfce

en: About
he: אודות

en: Credits
he: תודות

en: Copyright
he: זכויות יוצרים

en: Unknown
he: לא ידוע

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit
he: 64 סיביות

en: 32-bit
he: 32 סיביות

note: translators: This is the name of the OS, followed by the build ID, for * example: * "Fedora 25 (Workstation Edition); Build ID: xyz" or * "Ubuntu 16.04 LTS; Build ID: jki"
en: %s; Build ID: %s
he: %s; זהות Build: %s

en: A file named "%s" already exists in this directory, the file hasn't been added.
he: קובץ בשם "%s" כבר קיים בספרייה זו, הקובץ לא התווסף.

en: Failed to migrate the old panel configuration
he: נכשל ייבוא תצורת לוח ישנה

en: Customize settings stored by Xfconf
he: התאם הגדרות מאוחסנות על ידי Xfconf
