Libxfce4ui - en to hu translation catalogue (194 entries)

en: Failed to open web browser for online documentation
hu: A webböngésző megnyitása nem sikerült az online dokumentációhoz

en: Do you want to read the %s manual online?
hu: Szeretné elolvasni a(z) %s kézikönyvét online?

en: Do you want to read the manual online?
hu: Szeretné elolvasni a kézikönyvet online?

en: You will be redirected to the documentation website where the help pages are maintained and translated.
hu: Átirányításra kerül a dokumentációs weboldalra, ahol a súgóoldalak karbantartása és fordítása történik.

note: Create cancel button
en: _Cancel
hu: Mé_gse

en: _Read Online
hu: _Online olvasás

en: _Always go directly to the online documentation
hu: Közvetlenül az online _dokumentáció megnyitása mindig

en: Close
hu: Bezárás

en: No
hu: Nem

en: Yes
hu: Igen

en: Cancel
hu: Mégse

en: Close window with multiple tabs?
hu: Több lapot tartalmazó ablak bezárása?

en: This window has multiple tabs open. Closing this window will also close all its tabs.
hu: Ez az ablak több nyitott lapot tartalmaz. Az ablak bezárásával a nyitott lapok is bezárásra kerülnek.

en: This window has %d tabs open. Closing this window will also close all its tabs.
hu: Ez az ablak  %d nyitott lapot tartalmaz. Az ablak bezárásával a nyitott lapok is bezárásra kerülnek.

en: Warning
hu: Figyelmeztetés

en: Close T_ab
hu: _Lap bezárása

en: Close _Window
hu: _Ablak bezárása

en: Do _not ask me again
hu: _Ne kérdezze újra

en: Session management client ID
hu: Munkamenet-kezelés kliens ID

en: ID
hu: Azonosító

en: Disable session management
hu: Munkamenet-kezelés letiltása

en: Session management options
hu: Munkamenet-kezelés beállítások

en: Show session management options
hu: Munkamenet-kezelés beállításainak megjelenítése

en: Failed to connect to the session manager: %s
hu: A munkamenet-kezelőhöz való csatlakozás meghiúsult: %s

en: Session manager did not return a valid client id
hu: A munkamenet-kezelő nem adott vissza érvényes kliensazonosítót

note: print warning for user
en: Working directory "%s" does not exist. It won't be used when spawning "%s".
hu: A munkakönyvtár („%s”) nem létezik. Nem kerül felhasználásra „%s” indításakor.

note: retrieve the error and warning messages
en: Filename is too long
hu: Túl hosszú fájlnév

en: Directory separator illegal in file name
hu: Mappaelválasztó nem lehet fájlnévben

en: Filenames should not start or end with a space
hu: A fájlnevek szélén nem lehet szóköz

en: This shortcut is already being used for the action '%s'. Which action do you want to use?
hu: Ezt a gyorsbillentyűt már használja egy másik parancs („%s”). Melyik műveletet akarja használni?

en: Use '%s'
hu: „%s” használata

en: Keep '%s'
hu: „%s” megtartása

en: This shortcut is already being used for the command '%s'. Which action do you want to use?
hu: Ezt a gyorsbillentyűt már használja egy másik parancs („%s”). Melyik műveletet akarja használni?

en: This shortcut is already being used by the action '%s'. Which action do you want to use?
hu: Ezt a gyorsbillentyűt már használja egy másik parancs („%s”). Melyik műveletet akarja használni?

note: This shortcut already exists in the provider, we don't want it twice Warn the user
en: Please use another key combination.
hu: Kérem használjon más billentyűkombinációt!

en: %s already triggers this action.
hu: %s már előidézi ezt a műveletet.

en: Conflicting actions for %s
hu: Ütköző műveletek ehhez: %s

en: This shortcut is already being used for something else.
hu: Ez a gyorsbillentyű már használatban van valami másra.

note: skip leading slash
en: This keyboard shortcut is currently used by: '%s'
hu: Ezt a gyorsbillentyűt már ez használja: „%s”

en: Keyboard shortcut already in use
hu: A gyorsbillentyű már használatban van

en: Window Manager Action Shortcut
hu: Ablakkezelő-művelet gyorsbillentyű

note: TRANSLATORS: this string will be used to create an explanation for * the user in a following string
en: action
hu: műveletet

en: Command Shortcut
hu: Parancs gyorsbillentyű

note: TRANSLATORS: this string will be used to create an explanation for * the user in a following string
en: command
hu: parancsot

en: Shortcut
hu: Gyorsbillentyű

en: Clear
hu: Töröl

en: Please press a key
hu: Kérlek, üss le egy billentyűt

en: Could not grab the keyboard.
hu: A billentyűzet használata sikertelen.

en: Window operations menu
hu: Ablakműveletek menü

en: Up
hu: Fel

en: Down
hu: Le

en: Left
hu: Balra

en: Right
hu: Jobbra

en: Cycle windows
hu: Ablakok közti lépkedés

en: Cycle windows (Reverse)
hu: Ablakok közti lépkedés (fordítva)

en: Switch window for same application
hu: Ugyanazon alkalmazás ablakára váltás

en: Switch application
hu: Alkalmazásváltás

en: Close window
hu: Ablak bezárása

en: Maximize window horizontally
hu: Ablak vízszintes maximalizálása

en: Maximize window vertically
hu: Ablak függőleges maximalizálása

en: Maximize window
hu: Ablak maximalizálása

en: Hide window
hu: Ablak elrejtése

en: Move window
hu: Ablak áthelyezése

en: Resize window
hu: Ablak átméretezése

en: Shade window
hu: Ablak felgördítése

en: Stick window
hu: Ablak mindig látható

en: Raise window
hu: Ablak előtérbe hozása

en: Lower window
hu: Ablak háttérbe küldése

en: Raise or lower window
hu: Ablak előtérbe vagy háttérbe

en: Fill window
hu: Ablak kitöltése

en: Fill window horizontally
hu: Ablak kitöltése vízszintesen

en: Fill window vertically
hu: Ablak kitöltése függőlegesen

en: Toggle above
hu: Más ablakok elé átváltása

en: Toggle fullscreen
hu: Teljes képernyő átváltása

en: Move window to lower monitor
hu: Ablak mozgatása az alsó monitorra

en: Move window to left monitor
hu: Ablak mozgatása a bal monitorra

en: Move window to right monitor
hu: Ablak mozgatása a jobb monitorra

en: Move window to upper monitor
hu: Ablak mozgatása a felső monitorra

en: Move window to upper workspace
hu: Ablak áthelyezése a felső munkaterületre

en: Move window to bottom workspace
hu: Ablak áthelyezése az alsó munkaterületre

en: Move window to left workspace
hu: Ablak áthelyezése a bal munkaterületre

en: Move window to right workspace
hu: Ablak áthelyezése a jobb munkaterületre

en: Move window to previous workspace
hu: Ablak áthelyezése az előző munkaterületre

en: Move window to next workspace
hu: Ablak áthelyezése a következő munkaterületre

en: Move window to workspace 1
hu: Ablak áthelyezése az 1. munkaterületre

en: Move window to workspace 2
hu: Ablak áthelyezése a 2. munkaterületre

en: Move window to workspace 3
hu: Ablak áthelyezése a 3. munkaterületre

en: Move window to workspace 4
hu: Ablak áthelyezése a 4. munkaterületre

en: Move window to workspace 5
hu: Ablak áthelyezése az 5. munkaterületre

en: Move window to workspace 6
hu: Ablak áthelyezése a 6. munkaterületre

en: Move window to workspace 7
hu: Ablak áthelyezése a 7. munkaterületre

en: Move window to workspace 8
hu: Ablak áthelyezése a 8. munkaterületre

en: Move window to workspace 9
hu: Ablak áthelyezése a 9. munkaterületre

en: Move window to workspace 10
hu: Ablak áthelyezése a 10. munkaterületre

en: Move window to workspace 11
hu: Ablak áthelyezése a 11. munkaterületre

en: Move window to workspace 12
hu: Ablak áthelyezése a 12. munkaterületre

en: Tile window to the top
hu: Ablak igazítása felülre

en: Tile window to the bottom
hu: Ablak igazítása alulra

en: Tile window to the left
hu: Ablak igazítása balra

en: Tile window to the right
hu: Ablak igazítása jobbra

en: Tile window to the top-left
hu: Ablak igazítása bal felülre

en: Tile window to the top-right
hu: Ablak igazítása jobb felülre

en: Tile window to the bottom-left
hu: Ablak igazítása bal alulra

en: Tile window to the bottom-right
hu: Ablak igazítása jobb alulra

en: Show desktop
hu: Asztal megjelenítése

en: Upper workspace
hu: Felső munkaterület

en: Bottom workspace
hu: Alsó munkaterület

en: Left workspace
hu: Bal munkaterület

en: Right workspace
hu: Jobb munkaterület

en: Previous workspace
hu: Előző munkaterület

en: Next workspace
hu: Következő munkaterület

en: Workspace 1
hu: 1. munkaterület

en: Workspace 2
hu: 2. munkaterület

en: Workspace 3
hu: 3. munkaterület

en: Workspace 4
hu: 4. munkaterület

en: Workspace 5
hu: 5. munkaterület

en: Workspace 6
hu: 6. munkaterület

en: Workspace 7
hu: 7. munkaterület

en: Workspace 8
hu: 8. munkaterület

en: Workspace 9
hu: 9. munkaterület

en: Workspace 10
hu: 10. munkaterület

en: Workspace 11
hu: 11. munkaterület

en: Workspace 12
hu: 12. munkaterület

en: Add workspace
hu: Munkaterület hozzáadása

en: Add adjacent workspace
hu: Szomszédos munkaterület hozzáadása

en: Delete last workspace
hu: Utolsó munkaterület törlése

en: Delete active workspace
hu: Aktív munkaterület törlése

en: Titled Dialog
hu: Címzett ablak

en: Subtitle
hu: Felirat

en: Xfce 4 Widgets
hu: Xfce 4 felületi elemek

en: Version information
hu: Verzióinformációk

en: GPUs
hu: GPU-k

en: Window Manager
hu: Ablakkezelő

en: Handles the placement of windows on the screen.
hu: Az ablakok elhelyezésének kezelése a képernyőn.

en: Desktop Manager
hu: Asztalkezelő

en: Sets desktop backgrounds, handles icons and more.
hu: Beállítja az asztal hátterét, kezeli az ikonokat és hasonlókat.

en: File Manager
hu: Fájlkezelő

en: Manages your files in a modern, easy-to-use and fast way.
hu: Kezeli a fájljaidat modern, könnyen használható módon és gyorsan.

en: Volume Manager
hu: Kötetkezelő

en: Manages removable drives and media for Thunar.
hu: Az eltávolítható meghajtókat és médiát kezeli a Thunar számára.

en: Session Manager
hu: Munkamenet-kezelő

en: Saves and restores your session, handles startup, autostart and shutdown.
hu: Menti és visszaállítja a munkafolyamatodat, kezeli indulását, az automatikus indításokat és a leállítást.

en: Settings Manager
hu: Beállításkezelő

en: Configures appearance, display, keyboard and mouse settings.
hu: Kezeli a megjelenés, kijelző, billentyűzet és egér beállításait.

en: Application Finder
hu: Alkalmazáskereső

en: Quickly finds and launches applications installed on your system.
hu: Gyorsan megtalálja, elindítja a rendszerre telepített alkalmazásokat.

en: Settings Daemon
hu: Beállításkezelő

en: Stores your settings in a D-Bus-based configuration system.
hu: Eltárolja a beállításaidat egy D-Bus-alapú beállító rendszeren.

en: A Menu Library
hu: Egy Menü könyvtár

en: Implements a freedesktop.org compliant menu based on GLib and GIO.
hu: Egy freedesktop.org-kompatibilis menü-implementáció GLib és GIO-alapokon.

en: Thumbnails Service
hu: Bélyegkép szolgáltatás

en: Implements the thumbnail management D-Bus specification.
hu: Megvalósítja a bélyegkép szolgáltatás D-Bus specifikációját.

en: Please see <https://www.xfce.org/about/credits>
hu: Lásd itt: <https://www.xfce.org/about/credits>

en: If you know of anyone missing from this list; don't hesitate and file a bug on <https://gitlab.xfce.org/xfce/libxfce4ui/-/issues> .
hu: Ha tudsz valaki, aki hiányzik erről a listáról; ne várj, hanem jelezd itt: <https://gitlab.xfce.org/xfce/libxfce4ui/-/issues> .

en: Thanks to all who helped making this software available!
hu: Köszönet mindazoknak, akik segítségével ez az alkalmazás elérhetővé vált.

en: Xfce 4 is copyright Olivier Fourdan (fourdan@xfce.org). The different components are copyrighted by their respective authors.
hu: Az Xfce szerzői joga Olivier Fourdant (fourdan@xfce.org) illeti. A további összetevők szerzői joga azok szerzőit illeti.

en: The libxfce4ui, libxfce4util and exo packages are distributed under the terms of the GNU Library General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
hu: A libxfce4ui, libxfce4util és exo csomagok a Free Software Foundation által kiadott GNU Library General Public License második (vagy bármely későbbi) változatában foglaltak alapján kerülnek terjesztésre.

en: The packages thunar, xfce4-appfinder, xfce4-panel, xfce4-session, xfce4-settings, xfconf, xfdesktop and xfwm4 are distributed under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
hu: A thunar, xfce4-appfinder, xfce4-panel, xfce4-session, xfce4-settings, xfconf, xfdesktop és xfwm4 csomagok a Free Software Foundation által kiadott GNU General Public License második (vagy bármely későbbi) változatában foglaltak alapján kerülnek terjesztésre.

en: Type '%s --help' for usage information.
hu: Segítségért adja ki a „%s --help” parancsot.

en: Unable to initialize GTK+.
hu: A GTK+ előkészítése sikertelen.

en: The Xfce development team. All rights reserved.
hu: Az Xfce fejlesztői csapata. Minden jog fenntartva.

en: Please report bugs to <%s>.
hu: A programhibák itt jelenthetők be: %s

en: Failed to load interface
hu: A felület betöltése sikertelen

note: { N_("Project Lead"), xfce_contributors_lead },
en: Core developers
hu: Fő fejlesztők

en: Active contributors
hu: Aktív közreműködők

en: Servers maintained by
hu: A kiszolgálóinkat karbantartják:

en: Translations supervision
hu: Fordítások felügyelet

en: Documentation supervision
hu: Dokumentáció felügyelet

en: Translators
hu: Fordítók

en: Previous contributors
hu: Előző munkatársak

en: About Xfce
hu: Az Xfce névjegye

en: Information about the Xfce Desktop Environment
hu: Információk az Xfce asztali környezetről

en: License
hu: Licenc

en: About the Xfce Desktop Environment
hu: Az Xfce asztali környezet névjegye

en: _Help
hu: _Súgó

en: _Close
hu: _Bezárás

en: Device
hu: Eszköz

en: label
hu: címke

en: OS Name
hu: Operációs rendszer neve

en: OS Type
hu: Operációs rendszer típusa

en: Distributor
hu: Forgalmazó

en: Xfce Version
hu: Xfce változat

en: GTK Version
hu: GTK verzió

en: Kernel Version
hu: Kernel verzió

en: Memory
hu: Memória

en: System
hu: Rendszer

en: Xfce is a collection of programs that together provide a full-featured desktop environment.
    The following programs are part of the Xfce core:
hu: Az Xfce egy programgyűjtemény, mely együtt egy teljes-képességű asztali környezet biztosít.
    A következő programok részei az Xfce magjának:

en: About
hu: Névjegy

en: Credits
hu: Köszönet

en: Unknown
hu: Ismeretlen

note: translators: This is the name of the OS, followed by the build ID, for * example: * "Fedora 25 (Workstation Edition); Build ID: xyz" or * "Ubuntu 16.04 LTS; Build ID: jki"
en: %s; Build ID: %s
hu: %s; Összeállítás azonosítója: %s

en: A file named "%s" already exists in this directory, the file hasn't been added.
hu: A(z) „%s” fájl már létezik a könyvtárban, a fájl nem került hozzáadásra.

en: Failed to migrate the old panel configuration
hu: A panel régi beállításainak átköltöztetése meghiúsult

en: Customize settings stored by Xfconf
hu: Az Xfconf által tárolt beállítások személyre szabása
