Libxfce4ui - en to ie translation catalogue (168 entries)

en: Failed to open web browser for online documentation
ie: Ne successat aperter li navigator web por documentation in li rete

en: Do you want to read the %s manual online?
ie: Esque vu vole leer li manual de %s online?

en: Do you want to read the manual online?
ie: Esque vu vole leer li manual online?

note: Create cancel button
en: _Cancel
ie: _Annular

en: _Read Online
ie: _Leer online

en: _Always go directly to the online documentation
ie: _Sempre ear directmen al documentation online

en: Close
ie: Cluder

en: Cancel
ie: Anullar

en: Close window with multiple tabs?
ie: Cluder un fenestre con multiplic cartes?

en: This window has multiple tabs open. Closing this window will also close all its tabs.
ie: Ti-ci fenestre have multiplic apertet cartes. Si on clude ti
    fenestre, omni cartes anc va esser cludet.

en: This window has %d tabs open. Closing this window will also close all its tabs.
ie: Ti-ci fenestre have %d apertet cartes. Si on clude ti
    fenestre, omni cartes anc va esser cludet.

en: Warning
ie: Avise

en: Close T_ab
ie: Cluder li c_arte

en: Close _Window
ie: Cluder li _fenestre

en: Do _not ask me again
ie: _Ne questionar denov

en: Session management client ID
ie: ID de client de gerentie de session

en: Disable session management
ie: Depermisser gerentie de session

en: Session management options
ie: Optiones de gerentie de session

en: Show session management options
ie: Monstrar optiones de gerentie de session

en: Failed to connect to the session manager: %s
ie: Ne successat conexer al gerente de session: %s

en: Session manager did not return a valid client id
ie: Li gerente de session ne retrodat un valid id de client

note: print warning for user
en: Working directory "%s" does not exist. It won't be used when spawning "%s".
ie: Li directoria de labor «%s» ne existe. It ne va esser usat quande on lansa «%s».

note: retrieve the error and warning messages
en: Filename is too long
ie: Li nómine de file es tro long

en: Directory separator illegal in file name
ie: Un separator de directorias es ínvalid in un nómine de file

en: Filenames should not start or end with a space
ie: Nómines de file deve ne comensar o finir per un spacie

en: This shortcut is already being used for the action '%s'. Which action do you want to use?
ie: Ti-ci rapid-taste es ja usat por li action «%s». Quel action vu vole usar?

en: Use '%s'
ie: Usar '%s'

en: Keep '%s'
ie: Retener «%s»

en: This shortcut is already being used for the command '%s'. Which action do you want to use?
ie: Ti-ci rapid-taste es ja usat por li comande «%s». Quel action vu vole usar?

en: This shortcut is already being used by the action '%s'. Which action do you want to use?
ie: Ti-ci rapid-taste es ja usat per li action «%s». Quel action vu vole usar?

note: This shortcut already exists in the provider, we don't want it twice Warn the user
en: Please use another key combination.
ie: Ples usar un altri combination.

en: %s already triggers this action.
ie: %s ja producte ti-ci action.

en: Conflicting actions for %s
ie: Conflictent actiones por %s

en: This shortcut is already being used for something else.
ie: Ti-ci rapid-taste es ja usat por alquo altri.

note: skip leading slash
en: This keyboard shortcut is currently used by: '%s'
ie: Ti-ci rapid-taste es ja usat de: «%s»

en: Keyboard shortcut already in use
ie: Li rapid-taste es ja usat

en: Window Manager Action Shortcut
ie: Rapid-taste de un action de gerente de fenestres

en: Command Shortcut
ie: Rapid-taste

note: TRANSLATORS: this string will be used to create an explanation for * the user in a following string
en: command
ie: comande

en: Shortcut
ie: Rapid-taste

en: Clear
ie: Vacuar

en: Please press a key
ie: Ples tippa un taste

en: Could not grab the keyboard.
ie: Ne successar capter li tastatura

en: Window operations menu
ie: Menú de operationes con fenestres

en: Up
ie: Ad-supra

en: Down
ie: Ad-infra

en: Left
ie: Ad-levul

en: Right
ie: A-dextri

en: Cycle windows
ie: Ciclar fenestres

en: Cycle windows (Reverse)
ie: Ciclar fenestres (oppositmen)

en: Switch window for same application
ie: Cambiar un fenestre de sam application

en: Switch application
ie: Cambiar un application

en: Close window
ie: Clúder li fenestre

en: Maximize window horizontally
ie: Maximisar un fenestre horizontalmen

en: Maximize window vertically
ie: Maximisar un fenestre verticalmen

en: Maximize window
ie: Maximisar li fenestre

en: Hide window
ie: Celar li fenestre

en: Move window
ie: Mover un fenestre

en: Resize window
ie: Redimensionar li fenestre

en: Shade window
ie: Involuer/devoluer un fenestre

en: Stick window
ie: Fixar un fenestre

en: Raise window
ie: Levar li fenestre

en: Lower window
ie: Abassar li fenestre

en: Raise or lower window
ie: Levar o abassar li fenestre

en: Fill window
ie: Augmentar un fenestre

en: Fill window horizontally
ie: Augmentar un fenestre horizontalmen

en: Fill window vertically
ie: Augmentar un fenestre verticalmen

en: Toggle above
ie: (Des)activar súper omnes

en: Toggle fullscreen
ie: (Des)activar mode plen-ecran

en: Move window to upper workspace
ie: Mover un fenestre al labor-spacie ad supra

en: Move window to bottom workspace
ie: Mover li fenestre al labor-spacie ad infra

en: Move window to left workspace
ie: Mover un fenestre al labor-spacie a levul

en: Move window to right workspace
ie: Mover li fenestre al labor-spacie a dextri

en: Move window to previous workspace
ie: Mover un fenestre al precedent labor-spacie

en: Move window to next workspace
ie: Mover li fenestre al sequent labor-spacie

en: Move window to workspace 1
ie: Mover un fenestre al labor-spacie 1

en: Move window to workspace 2
ie: Mover un fenestre al labor-spacie 2

en: Move window to workspace 3
ie: Mover un fenestre al labor-spacie 3

en: Move window to workspace 4
ie: Mover un fenestre al labor-spacie 4

en: Move window to workspace 5
ie: Mover un fenestre al labor-spacie 5

en: Move window to workspace 6
ie: Mover un fenestre al labor-spacie 6

en: Move window to workspace 7
ie: Mover un fenestre al labor-spacie 7

en: Move window to workspace 8
ie: Mover un fenestre al labor-spacie 8

en: Move window to workspace 9
ie: Mover un fenestre al labor-spacie 9

en: Move window to workspace 10
ie: Mover un fenestre al labor-spacie 10

en: Move window to workspace 11
ie: Mover un fenestre al labor-spacie 11

en: Move window to workspace 12
ie: Mover un fenestre al labor-spacie 12

en: Tile window to the top
ie: Tegular li fenestre ad supra

en: Tile window to the bottom
ie: Tegular un fenestre ad infra

en: Tile window to the left
ie: Tegular un fenestre ad levul

en: Tile window to the right
ie: Tegular li fenestre a dextri

en: Tile window to the top-left
ie: Tegular un fenestre ad supra-levul

en: Tile window to the top-right
ie: Tegular un fenestre ad supra-dextri

en: Tile window to the bottom-left
ie: Tegular un fenestre ad infra-levul

en: Tile window to the bottom-right
ie: Tegular un fenestre ad infra-dextri

en: Show desktop
ie: Monstrar li Pupitre

en: Upper workspace
ie: Labor-spacie ad supra

en: Bottom workspace
ie: Labor-spacie ad infra

en: Left workspace
ie: Labor-spacie a levul

en: Right workspace
ie: Labor-spacie a dextri

en: Previous workspace
ie: Precedent labor-spacie

en: Next workspace
ie: Sequent labor-spacie

en: Workspace 1
ie: Labor-spacie 1

en: Workspace 2
ie: Labor-spacie 2

en: Workspace 3
ie: Labor-spacie 3

en: Workspace 4
ie: Labor-spacie 4

en: Workspace 5
ie: Labor-spacie 5

en: Workspace 6
ie: Labor-spacie 6

en: Workspace 7
ie: Labor-spacie 7

en: Workspace 8
ie: Labor-spacie 8

en: Workspace 9
ie: Labor-spacie 9

en: Workspace 10
ie: Labor-spacie 10

en: Workspace 11
ie: Labor-spacie 11

en: Workspace 12
ie: Labor-spacie 12

en: Add workspace
ie: Adjunter un labor-spacie

en: Add adjacent workspace
ie: Adjunter un adjacent labor-spacie

en: Delete last workspace
ie: Deleter li ultim labor-spacie

en: Delete active workspace
ie: Remover li activ labor-spacie

en: Titled Dialog
ie: Dialog con un titul

en: Subtitle
ie: Subtitul

en: Xfce 4 Widgets
ie: Widgets de Xfce4

en: Version information
ie: Information del version

en: Window Manager
ie: Gerente de fenestres

en: Handles the placement of windows on the screen.
ie: Plazza fenestres sur li ecran.

en: Desktop Manager
ie: Gerente del Pupitre

en: File Manager
ie: Gerentiator de files

en: Volume Manager
ie: Gerente de volumes

en: Session Manager
ie: Gerente de session

en: Settings Manager
ie: Gerente de parametres

en: Application Finder
ie: Trovator de applicationes

en: Settings Daemon
ie: Dæmon de parametres

en: A Menu Library
ie: Un biblioteca de menús

en: Thumbnails Service
ie: Servicie de miniaturas

en: Please see <https://www.xfce.org/about/credits>
ie: Ples vider <https://www.xfce.org/about/credits>

en: Thanks to all who helped making this software available!
ie: Mersí a omnes que assistet far ti-ci programmas obtenibil!

en: Xfce 4 is copyright Olivier Fourdan (fourdan@xfce.org). The different components are copyrighted by their respective authors.
ie: Jure editorial del Xfce 4: Olivier Fourdan (fourdan@xfce.org). Li jures editorial del altri componentes apartene al su propri autores.

en: Type '%s --help' for usage information.
ie: Tippa '%s --help' por li usage.

en: Unable to initialize GTK+.
ie: Ne posset intitialisar GTK+.

en: Please report bugs to <%s>.
ie: Ples raportar errores a <%s>.

en: Failed to load interface
ie: Ne posset cargar li interfacie

note: { N_("Project Lead"), xfce_contributors_lead },
en: Core developers
ie: Chef developatores

en: Active contributors
ie: Contributores activ

en: Servers maintained by
ie: Servitores es mantenet de

en: Translations supervision
ie: Control de traductiones

en: Documentation supervision
ie: Control de documentation

en: Translators
ie: Traductores

en: Previous contributors
ie: Contributores anteyan

en: About Xfce
ie: Pri Xfce

en: Information about the Xfce Desktop Environment
ie: Information pri li ambientie Xfce

en: License
ie: Licentie

en: About the Xfce Desktop Environment
ie: Pri li Xfce Desktop Environment

en: _Help
ie: Au_xilie

en: _Close
ie: _Clúder

en: OS Name
ie: Nómine del OS

en: Device
ie: Aparate

en: Memory
ie: Memorie

en: OS Type
ie: Tip del OS

en: Xfce Version
ie: Version de Xfce

en: System
ie: Sistema

en: About
ie: Pri

en: Credits
ie: Credites

en: Copyright
ie: Jure editorial

en: Unknown
ie: Ínconosset

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit (32-bit userspace)
ie: 64-bit (usator-spacie 32-bit)

note: translators: This is the name of the OS, followed by the build ID, for * example: * "Fedora 25 (Workstation Edition); Build ID: xyz" or * "Ubuntu 16.04 LTS; Build ID: jki"
en: %s; Build ID: %s
ie: %s; ID del construction: %s

en: A file named "%s" already exists in this directory, the file hasn't been added.
ie: Un file «%s» ja existet in ti-ci fólder, li file ne ha esset adjuntet.

en: Failed to migrate the old panel configuration
ie: Ne successat transferter li ancian configuration de panel

en: Customize settings stored by Xfconf
ie: Personalisar parametres mantenet per Xfconf
