Libxfce4ui - en to ja translation catalogue (201 entries)

en: Failed to open web browser for online documentation
ja: ウェブブラウザーでオンラインドキュメントを開くことに失敗しました

en: Do you want to read the %s manual online?
ja: %s のマニュアルをオンラインで参照しますか?

en: Do you want to read the manual online?
ja: マニュアルをオンラインで参照しますか?

en: You will be redirected to the documentation website where the help pages are maintained and translated.
ja: ドキュメントウェブサイトでヘルプページがメンテナンスおよび翻訳されている場合はリダイレクトされます。

note: Create cancel button
en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Read Online
ja: オンラインで読む(_R)

en: _Always go directly to the online documentation
ja: 常にオンラインドキュメントを開く(_A)

en: Close
ja: 閉じる

en: No
ja: いいえ

en: Yes
ja: はい

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Close window with multiple tabs?
ja: 複数のタブがあるウィンドウを閉じますか？

en: This window has multiple tabs open. Closing this window will also close all its tabs.
ja: このウィンドウには複数のタブがあります。このウィンドウを閉じると、すべてのタブも閉じます。

en: This window has %d tabs open. Closing this window will also close all its tabs.
ja: このウィンドウには %d 個のタブがあります。このウィンドウを閉じると、すべてのタブも閉じます。

en: Warning
ja: 警告

en: Close T_ab
ja: タブを閉じる(_T)

en: Close _Window
ja: ウィンドウを閉じる(_W)

en: Do _not ask me again
ja: 次回から確認しない(_N)

en: Session management client ID
ja: セッション管理クライアント ID

en: Disable session management
ja: セッション管理を無効にする

en: Session management options
ja: セッション管理オプション

en: Show session management options
ja: セッション管理オプションを表示します

en: Failed to connect to the session manager: %s
ja: セッションマネージャーへの接続に失敗しました: %s

en: Session manager did not return a valid client id
ja: セッションマネージャーは正常なクライアント ID を返しませんでした

note: print warning for user
en: Working directory "%s" does not exist. It won't be used when spawning "%s".
ja: 作業ディレクトリ "%s" が存在しません。"%s" 起動時にこれは使用されません。

note: retrieve the error and warning messages
en: Filename is too long
ja: ファイル名が長すぎます

en: Directory separator illegal in file name
ja: ファイル名のディレクトリ区切り文字が無効です

en: Filenames should not start or end with a space
ja: ファイル名の先頭または末尾にスペースを使用しないでください

en: This shortcut is already being used for the action '%s'. Which action do you want to use?
ja: このショートカットはすでにアクション '%s' で使用されています。どちらで使いますか?

en: Use '%s'
ja: '%s' で使う

en: Keep '%s'
ja: '%s' で使う

en: This shortcut is already being used for the command '%s'. Which action do you want to use?
ja: このショートカットはすでにコマンド '%s' で使用されています。どちらで使いますか?

en: This shortcut is already being used by the action '%s'. Which action do you want to use?
ja: このショートカットはすでにアクション '%s' で使用されています。どちらで使いますか?

note: This shortcut already exists in the provider, we don't want it twice Warn the user
en: Please use another key combination.
ja: 他のキーの組み合わせを使用してください。

en: %s already triggers this action.
ja: %s はすでにこのアクションで使用されています。

en: Conflicting actions for %s
ja: %s のアクションの衝突

en: This shortcut is already being used for something else.
ja: このショートカットはすでに他で使用されています。

en: Shortcuts Editor
ja: ショートカットエディター

en: The current shortcut. Click to edit...
ja: 現在のショートカット。クリックで編集...

en: Clear the shortcut
ja: ショートカットをクリア

en: Restore the default shortcut
ja: デフォルトのショートカットに戻す

note: skip leading slash
en: This keyboard shortcut is currently used by: '%s'
ja: このキーボードショートカットは現在、次によって使用されています: '%s'

en: Keyboard shortcut already in use
ja: キーボードショートカットは既に使用中です。

en: Window Manager Action Shortcut
ja: ウィンドウマネージャーアクションショートカット

note: TRANSLATORS: this string will be used to create an explanation for * the user in a following string
en: action
ja: アクション

en: Command Shortcut
ja: コマンドショートカット

note: TRANSLATORS: this string will be used to create an explanation for * the user in a following string
en: command
ja: コマンド

en: Shortcut
ja: ショートカットキー

en: Clear
ja: クリア

en: Press keyboard keys to trigger the %s '%s'.
ja: %s '%s' のトリガーにするキーを押してください。

en: Please press a key
ja: キーを押してください

en: Could not grab the keyboard.
ja: キーボードを取得できませんでした。

en: Window operations menu
ja: ウィンドウ操作メニュー

en: Up
ja: 上

en: Down
ja: 下

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Cycle windows
ja: ウィンドウの切り替え

en: Cycle windows (Reverse)
ja: ウィンドウの切り替え (逆方向)

en: Switch window for same application
ja: 同じアプリケーションのウィンドウの切り替え

en: Switch application
ja: アプリケーションの切り替え

en: Close window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Maximize window horizontally
ja: ウィンドウを横に最大化

en: Maximize window vertically
ja: ウィンドウを縦に最大化

en: Maximize window
ja: ウィンドウを最大化

en: Hide window
ja: ウィンドウを隠す

en: Move window
ja: ウィンドウの移動

en: Resize window
ja: ウィンドウのサイズ変更

en: Shade window
ja: ウィンドウを折り畳む

en: Stick window
ja: 常に表示中のワークスペースに置く

en: Raise window
ja: ウィンドウを前面に出す

en: Lower window
ja: ウィンドウを後ろへ送る

en: Raise or lower window
ja: ウィンドウを前面に出す/後ろへ送る

en: Fill window
ja: ウィンドウをいっぱいに拡げる

en: Fill window horizontally
ja: ウィンドウを横いっぱいに拡げる

en: Fill window vertically
ja: ウィンドウを縦いっぱいに拡げる

en: Toggle above
ja: 常に最前面化/解除の切り替え

en: Toggle fullscreen
ja: 全画面化/解除の切り替え

en: Move window to lower monitor
ja: ウィンドウを下のモニターに移動

en: Move window to left monitor
ja: ウィンドウを左のモニターに移動

en: Move window to right monitor
ja: ウィンドウを右のモニターに移動

en: Move window to upper monitor
ja: ウィンドウを上のモニターに移動

en: Move window to upper workspace
ja: ウィンドウを上のワークスペースに移す

en: Move window to bottom workspace
ja: ウィンドウを下のワークスペースに移す

en: Move window to left workspace
ja: ウィンドウを左のワークスペースに移す

en: Move window to right workspace
ja: ウィンドウを右のワークスペースに移す

en: Move window to previous workspace
ja: ウィンドウを前のワークスペースに移す

en: Move window to next workspace
ja: ウィンドウを次のワークスペースに移す

en: Move window to workspace 1
ja: ウィンドウをワークスペース 1 へ移す

en: Move window to workspace 2
ja: ウィンドウをワークスペース 2 へ移す

en: Move window to workspace 3
ja: ウィンドウをワークスペース 3 へ移す

en: Move window to workspace 4
ja: ウィンドウをワークスペース 4 へ移す

en: Move window to workspace 5
ja: ウィンドウをワークスペース 5 へ移す

en: Move window to workspace 6
ja: ウィンドウをワークスペース 6 へ移す

en: Move window to workspace 7
ja: ウィンドウをワークスペース 7 へ移す

en: Move window to workspace 8
ja: ウィンドウをワークスペース 8 へ移す

en: Move window to workspace 9
ja: ウィンドウをワークスペース 9 へ移す

en: Move window to workspace 10
ja: ウィンドウをワークスペース 10 へ移す

en: Move window to workspace 11
ja: ウィンドウをワークスペース 11 へ移す

en: Move window to workspace 12
ja: ウィンドウをワークスペース 12 へ移す

en: Tile window to the top
ja: ウィンドウを画面上にタイル表示

en: Tile window to the bottom
ja: ウィンドウを画面下にタイル表示

en: Tile window to the left
ja: ウィンドウを画面左にタイル表示

en: Tile window to the right
ja: ウィンドウを画面右にタイル表示

en: Tile window to the top-left
ja: ウィンドウを画面左上にタイル表示

en: Tile window to the top-right
ja: ウィンドウを画面右上にタイル表示

en: Tile window to the bottom-left
ja: ウィンドウを画面左下にタイル表示

en: Tile window to the bottom-right
ja: ウィンドウを画面右下にタイル表示

en: Show desktop
ja: デスクトップを表示

en: Upper workspace
ja: 上のワークスペースへ移る

en: Bottom workspace
ja: 下のワークスペースへ移る

en: Left workspace
ja: 左のワークスペースへ移る

en: Right workspace
ja: 右のワークスペースへ移る

en: Previous workspace
ja: 前のワークスペースへ移る

en: Next workspace
ja: 次のワークスペースへ移る

en: Workspace 1
ja: ワークスペース 1 へ移る

en: Workspace 2
ja: ワークスペース 2 へ移る

en: Workspace 3
ja: ワークスペース 3 へ移る

en: Workspace 4
ja: ワークスペース 4 へ移る

en: Workspace 5
ja: ワークスペース 5 へ移る

en: Workspace 6
ja: ワークスペース 6 へ移る

en: Workspace 7
ja: ワークスペース 7 へ移る

en: Workspace 8
ja: ワークスペース 8 へ移る

en: Workspace 9
ja: ワークスペース 9 へ移る

en: Workspace 10
ja: ワークスペース 10 へ移る

en: Workspace 11
ja: ワークスペース 11 へ移る

en: Workspace 12
ja: ワークスペース 12 へ移る

en: Add workspace
ja: ワークスペースの追加

en: Add adjacent workspace
ja: 隣にワークスペースを追加

en: Delete last workspace
ja: 最後のワークスペースを削除

en: Delete active workspace
ja: 現在のワークスペースを削除

en: Titled Dialog
ja: タイトル付きダイアログ

en: Subtitle
ja: 副題

en: Xfce 4 Widgets
ja: Xfce 4 ウィジェット

en: Version information
ja: バージョン情報

en: Window Manager
ja: ウィンドウマネージャー

en: Handles the placement of windows on the screen.
ja: 画面上のウィンドウの配置を管理します。

en: Panel
ja: パネル

en: Provides a home for window buttons, launchers, app menu and more.
ja: ウィンドウボタン、ランチャー、アプリメニューなどのホームを提供します。

en: Desktop Manager
ja: デスクトップマネージャー

en: Sets desktop backgrounds, handles icons and more.
ja: デスクトップの背景を設定し、アイコンなどを処理します。

en: File Manager
ja: ファイルマネージャー

en: Manages your files in a modern, easy-to-use and fast way.
ja: モダンで使いやすく高速な方法でファイルを管理します。

en: Volume Manager
ja: ボリュームマネージャー

en: Manages removable drives and media for Thunar.
ja: Thunarのリムーバブルドライブとメディアを管理します。

en: Session Manager
ja: セッションマネージャー

en: Saves and restores your session, handles startup, autostart and shutdown.
ja: セッションを保存および復元し、起動、自動起動、シャットダウンを処理します。

en: Settings Manager
ja: 設定マネージャー

en: Configures appearance, display, keyboard and mouse settings.
ja: 外観、ディスプレイ、キーボード、マウスを設定します。

en: Application Finder
ja: アプリケーションファインダー

en: Quickly finds and launches applications installed on your system.
ja: システムにインストールされているアプリケーションをすばやく見つけて起動します。

en: Settings Daemon
ja: 設定デーモン

en: Stores your settings in a D-Bus-based configuration system.
ja: D-Busベースの設定システムに設定を保存します。

en: A Menu Library
ja: メニューライブラリ

en: Implements a freedesktop.org compliant menu based on GLib and GIO.
ja: GLibとGIOに基づくfreedesktop.org準拠のメニューを実装します。

en: Thumbnails Service
ja: サムネイルサービス

en: Implements the thumbnail management D-Bus specification.
ja: サムネイルを管理するD-Bus仕様を実装します。

en: Please see <https://www.xfce.org/about/credits>
ja: <https://www.xfce.org/about/credits> をご覧ください

en: If you know of anyone missing from this list; don't hesitate and file a bug on <https://gitlab.xfce.org/xfce/libxfce4ui/-/issues> .
ja: このリストに記載ミスがある場合は、<https://gitlab.xfce.org/xfce/libxfce4ui/-/issues> までバグとしてお知らせください。

en: Thanks to all who helped making this software available!
ja: このソフトウェアを利用できるよう協力して下さったすべての方々に感謝します。

en: Xfce 4 is copyright Olivier Fourdan (fourdan@xfce.org). The different components are copyrighted by their respective authors.
ja: Xfce の著作権は Olivier Fourdan (fourdan@xfce.org) が保有しています。各コンポーネントの著作権はそれぞれの製作者が保有しています。

en: The libxfce4ui, libxfce4util and exo packages are distributed under the terms of the GNU Library General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ja: libxfce4ui、libxfce4util、および exo の各パッケージは、フリーソフトウェア財団によって発行された GNU ライブラリ一般公衆使用許諾契約書 (バージョン2か、希望によってはそれ以降のバージョンのうちどれか) の定める条件下で配布されています。

en: The packages thunar, xfce4-appfinder, xfce4-panel, xfce4-session, xfce4-settings, xfconf, xfdesktop and xfwm4 are distributed under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ja: thunar、xfce4-appfinder、xfce4-panel、xfce4-session、xfce4-settings、xfconf、xfdesktop および xfwm4 の各パッケージは、フリーソフトウェア財団によって発行された GNU ライブラリ一般公衆使用許諾契約書 (バージョン2か、希望によってはそれ以降のバージョンのうちどれか) の定める条件下で配布されています。

en: Type '%s --help' for usage information.
ja: '%s --help' と入力すると使用法が表示されます。

en: Unable to initialize GTK+.
ja: GTK+ を初期化できません。

en: Please report bugs to <%s>.
ja: バグの報告は <%s> までお願いします。

en: Failed to load interface
ja: インターフェイスの読込みに失敗しました

note: { N_("Project Lead"), xfce_contributors_lead },
en: Core developers
ja: 中心開発者

en: Active contributors
ja: 現在の協力者

en: Servers maintained by
ja: サーバーの管理

en: Translations supervision
ja: 翻訳の監修

en: Documentation supervision
ja: ドキュメントの監修

en: Translators
ja: 翻訳者

en: Previous contributors
ja: 以前の協力者

en: About Xfce
ja: Xfce について

en: Information about the Xfce Desktop Environment
ja: Xfce デスクトップ環境に関する情報です

en: License
ja: ライセンス

en: About the Xfce Desktop Environment
ja: Xfce デスクトップ環境について

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Device
ja: デバイス

en: label
ja: ラベル

en: OS Name
ja: OS 名

en: OS Type
ja: OS タイプ

en: Distributor
ja: ディストリビューター

en: Xfce Version
ja: Xfce バージョン

en: GTK Version
ja: GTK バージョン

en: Kernel Version
ja: カーネルバージョン

en: Memory
ja: メモリー

en: System
ja: システム

en: Xfce is a collection of programs that together provide a full-featured desktop environment.
    The following programs are part of the Xfce core:
ja: Xfceは、すべての機能を備えたデスクトップ環境を提供するプログラムのコレクションです。
    以下のプログラムはXfceコアの一部です:

en: Xfce is also a development platform providing several libraries that help programmers create applications that fit in well with the desktop environment.
    
    Xfce components are licensed under free or open source licences; GPL or BSDL for applications and LGPL or BSDL for libraries. Look at the documentation, the source code or the Xfce website (<a href="https://www.xfce.org">https://www.xfce.org</a>) for more information.
    
    Thank you for your interest in Xfce.
    
    	- The Xfce Development Team
ja: Xfceは、プログラマーがデスクトップ環境にうまく適合するアプリケーションを作成するのに役立ついくつかのライブラリーを提供する開発プラットフォームでもあります。
    
    Xfceコンポーネントは、フリーまたはオープンソースのライセンスに基づいてライセンスされます。アプリケーションの場合はGPLまたはBSDL、ライブラリの場合はLGPLまたはBSDLです。詳細についてはドキュメント、ソースコード、またはXfce Webサイト (<a href="https://www.xfce.org">https://www.xfce.org</a>) をご覧ください。
    
    Xfceに関心をお寄せいただきありがとうございます。
    
    	- Xfce開発チーム

en: About
ja: Xfce について

en: Credits
ja: クレジット

en: Copyright
ja: 著作権

en: Unknown
ja: 不明

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit (32-bit userspace)
ja: 64-bit (32-bit ユーザースペース)

note: translators: This is the name of the OS, followed by the build ID, for * example: * "Fedora 25 (Workstation Edition); Build ID: xyz" or * "Ubuntu 16.04 LTS; Build ID: jki"
en: %s; Build ID: %s
ja: %s; ビルド ID: %s

en: A file named "%s" already exists in this directory, the file hasn't been added.
ja: "%s" の名前のファイルが既にこのディレクトリに存在し、ファイルが追加されていません。

en: Failed to migrate the old panel configuration
ja: 古いパネル設定の移行に失敗しました

en: Customize settings stored by Xfconf
ja: 保存された設定を Xfconf によってカスタマイズします
