Libxfce4ui - en to nl translation catalogue (205 entries)

en: Failed to open web browser for online documentation
nl: Kon de webbrowser niet openen voor de internetdocumentatie

en: Do you want to read the %s manual online?
nl: Wilt u de handleiding voor %s op het internet lezen?

en: Do you want to read the manual online?
nl: Wilt u de handleiding op het internet lezen?

en: You will be redirected to the documentation website where the help pages are maintained and translated.
nl: U zult worden omgeleid naar de documentatiewebstek, waar de hulppagina's worden onderhouden en vertaald.

note: Create cancel button
en: _Cancel
nl: _Afbreken

en: _Read Online
nl: Lees op het internet

en: _Always go directly to the online documentation
nl: Ga altijd meteen naar de internetdocumentatie

en: Close
nl: Sluiten

en: No
nl: Nee

en: Yes
nl: Ja

en: Cancel
nl: Afbreken

en: Close window with multiple tabs?
nl: Venster met meerdere tabbladen sluiten?

en: This window has multiple tabs open. Closing this window will also close all its tabs.
nl: Dit venster heeft meerdere tabbladen open staan. Het sluiten van dit venster zal ook al zijn tabbladen sluiten.

en: This window has %d tabs open. Closing this window will also close all its tabs.
nl: Dit venster heeft %d tabbladen open staan. Het sluiten van dit venster zal ook al zijn tabbladen sluiten.

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: Close T_ab
nl: _Tabblad sluiten

en: Close _Window
nl: _Venster sluiten

en: Do _not ask me again
nl: Vraag me dit _niet opnieuw

en: Session management client ID
nl: Client-ID voor sessiebeheer

en: Disable session management
nl: Sessiebeheer uitschakelen

en: Session management options
nl: Opties voor sessiebeheer

en: Show session management options
nl: Toon opties voor sessiebeheer

en: Failed to connect to the session manager: %s
nl: Kon geen verbinding maken met de sessiebeheerder: %s

en: Session manager did not return a valid client id
nl: Geen geldige client-ID van de sessiebeheerder ontvangen

note: print warning for user
en: Working directory "%s" does not exist. It won't be used when spawning "%s".
nl: Werkmap '%s' bestaat niet. Hij zal niet worden gebruikt wanneer '%s' wordt uitgezaaid.

note: retrieve the error and warning messages
en: Filename is too long
nl: Bestandnaam is te lang

en: Directory separator illegal in file name
nl: In bestandnaam mag geen mapscheidingsteken voorkomen

en: Filenames should not start or end with a space
nl: Bestandnamen mogen niet beginnen of eindigen met een spatie

en: This shortcut is already being used for the action '%s'. Which action do you want to use?
nl: Deze sneltoets wordt reeds gebruikt voor de actie '%s'. Welke actie wilt u gebruiken?

en: Use '%s'
nl: '%s' gebruiken

en: Keep '%s'
nl: '%s' behouden

en: This shortcut is already being used for the command '%s'. Which action do you want to use?
nl: Deze sneltoets wordt reeds gebruikt voor de opdracht '%s'. Welke actie wilt u gebruiken?

en: This shortcut is already being used by the action '%s'. Which action do you want to use?
nl: Deze sneltoets wordt reeds gebruikt door de actie '%s'. Welke actie wilt u gebruiken?

note: This shortcut already exists in the provider, we don't want it twice Warn the user
en: Please use another key combination.
nl: Gebruik a.u.b. een andere toetscombinatie.

en: %s already triggers this action.
nl: Deze actie wordt al opgeroepen door %s.

en: Conflicting actions for %s
nl: Tegenstrijdige acties voor %s

en: This shortcut is already being used for something else.
nl: De sneltoets wordt al gebruikt voor iets anders.

en: Shortcuts Editor
nl: Bewerker van sneltoetsen

en: The current shortcut. Click to edit...
nl: De huidige sneltoets. Klik om te bewerken...

en: Clear the shortcut
nl: Sneltoets wissen

en: Restore the default shortcut
nl: Standaardsneltoets herstellen

note: skip leading slash
en: This keyboard shortcut is currently used by: '%s'
nl: Deze sneltoets wordt thans gebruikt door: '%s'

en: Keyboard shortcut already in use
nl: Sneltoets is reeds in gebruik

en: Window Manager Action Shortcut
nl: Sneltoets voor actie van vensterbeheerder

note: TRANSLATORS: this string will be used to create an explanation for * the user in a following string
en: action
nl: actie

en: Command Shortcut
nl: Sneltoets voor opdracht

note: TRANSLATORS: this string will be used to create an explanation for * the user in a following string
en: command
nl: opdracht

en: Shortcut
nl: Sneltoets

en: Clear
nl: Wissen

en: Press keyboard keys to trigger the %s '%s'.
nl: Druk toetsen in voor het oproepen van de %s '%s'.

en: Please press a key
nl: Druk a.u.b. een toets in

en: Could not grab the keyboard.
nl: Kon het toetsenbord niet bemachtigen.

en: Window operations menu
nl: Vensteractiesmenu

en: Up
nl: Naar boven

en: Down
nl: Naar beneden

en: Left
nl: Links

en: Right
nl: Rechts

en: Cycle windows
nl: Vensters roteren

en: Cycle windows (Reverse)
nl: Vensters roteren (achterwaarts)

en: Switch window for same application
nl: Wissel venster voor dezelfde toepassing

en: Switch application
nl: Wissel toepassing

en: Close window
nl: Sluit venster

en: Maximize window horizontally
nl: Maximaliseer venster horizontaal

en: Maximize window vertically
nl: Maximaliseer venster verticaal

en: Maximize window
nl: Maximaliseer venster

en: Hide window
nl: Verberg venster

en: Move window
nl: Verplaats venster

en: Resize window
nl: Pas venstergrootte aan

en: Shade window
nl: Rol venster op

en: Stick window
nl: Plak venster vast

en: Raise window
nl: Haal venster omhoog

en: Lower window
nl: Minimaliseer venster

en: Raise or lower window
nl: Venster omhoog halen of minimaliseren

en: Fill window
nl: Vul venster

en: Fill window horizontally
nl: Vul venster horizontaal

en: Fill window vertically
nl: Vul venster verticaal

en: Toggle above
nl: Schakel het bovenstaande om

en: Toggle fullscreen
nl: Schakel schermvullend om

en: Move window to lower monitor
nl: Venster verplaatsen naar onderste beeldscherm

en: Move window to left monitor
nl: Venster verplaatsen naar linkerbeeldscherm

en: Move window to right monitor
nl: Venster verplaatsen naar rechterbeeldscherm

en: Move window to upper monitor
nl: Venster verplaatsen naar bovenste beeldscherm

en: Move window to upper workspace
nl: Verplaats venster naar bovenliggend werkblad

en: Move window to bottom workspace
nl: Verplaats venster naar onderliggend werkblad

en: Move window to left workspace
nl: Verplaats venster naar linkerwerkblad

en: Move window to right workspace
nl: Verplaats venster naar rechterwerkblad

en: Move window to previous workspace
nl: Verplaats venster naar vorig werkblad

en: Move window to next workspace
nl: Verplaats venster naar volgend werkblad

en: Move window to workspace 1
nl: Verplaats venster naar werkblad 1

en: Move window to workspace 2
nl: Verplaats venster naar werkblad 2

en: Move window to workspace 3
nl: Verplaats venster naar werkblad 3

en: Move window to workspace 4
nl: Verplaats venster naar werkblad 4

en: Move window to workspace 5
nl: Verplaats venster naar werkblad 5

en: Move window to workspace 6
nl: Verplaats venster naar werkblad 6

en: Move window to workspace 7
nl: Verplaats venster naar werkblad 7

en: Move window to workspace 8
nl: Verplaats venster naar werkblad 8

en: Move window to workspace 9
nl: Verplaats venster naar werkblad 9

en: Move window to workspace 10
nl: Verplaats venster naar werkblad 10

en: Move window to workspace 11
nl: Verplaats venster naar werkblad 11

en: Move window to workspace 12
nl: Verplaats venster naar werkblad 12

en: Tile window to the top
nl: Plaats venstertegel naar boven

en: Tile window to the bottom
nl: Plaats venstertegel naar beneden

en: Tile window to the left
nl: Plaats venstertegel naar links

en: Tile window to the right
nl: Plaats venstertegel naar rechts

en: Tile window to the top-left
nl: Venster naar linksboven tegelen

en: Tile window to the top-right
nl: Venster naar rechtsboven tegelen

en: Tile window to the bottom-left
nl: Venster naar linksonder tegelen

en: Tile window to the bottom-right
nl: Venster naar rechtsonder tegelen

en: Show desktop
nl: Toon bureaublad

en: Upper workspace
nl: Bovenste werkblad

en: Bottom workspace
nl: Onderste werkblad

en: Left workspace
nl: Linkerwerkblad

en: Right workspace
nl: Rechterwerkblad

en: Previous workspace
nl: Vorig werkblad

en: Next workspace
nl: Volgend werkblad

en: Workspace 1
nl: Werkblad 1

en: Workspace 2
nl: Werkblad 2

en: Workspace 3
nl: Werkblad 3

en: Workspace 4
nl: Werkblad 4

en: Workspace 5
nl: Werkblad 5

en: Workspace 6
nl: Werkblad 6

en: Workspace 7
nl: Werkblad 7

en: Workspace 8
nl: Werkblad 8

en: Workspace 9
nl: Werkblad 9

en: Workspace 10
nl: Werkblad 10

en: Workspace 11
nl: Werkblad 11

en: Workspace 12
nl: Werkblad 12

en: Add workspace
nl: Voeg werkblad toe

en: Add adjacent workspace
nl: Voeg aangrenzend werkblad toe

en: Delete last workspace
nl: Verwijder laatste werkblad

en: Delete active workspace
nl: Verwijder actief werkblad

en: Titled Dialog
nl: Getiteld dialoogvenster

en: Subtitle
nl: Ondertitel

en: Xfce 4 Widgets
nl: Xfce 4-programmaatjes

en: Version information
nl: Versie-informatie

en: GPUs
nl: GPU's

en: Window Manager
nl: Vensterbeheerder

en: Handles the placement of windows on the screen.
nl: Bedient de plaatsing van vensters op het scherm.

en: Panel
nl: Werkbalk

en: Provides a home for window buttons, launchers, app menu and more.
nl: Biedt onderdak aan vensterknoppen, starters, toepassingenmenu en meer.

en: Desktop Manager
nl: Bureaubladbeheerder

en: Sets desktop backgrounds, handles icons and more.
nl: Stelt bureaubladachtergronden in, behandelt pictogrammen en meer.

en: File Manager
nl: Bestandbeheerder

en: Manages your files in a modern, easy-to-use and fast way.
nl: Beheert uw bestanden op een moderne, makkelijke en snelle manier.

en: Volume Manager
nl: Volumebeheer

en: Manages removable drives and media for Thunar.
nl: Beheert verwijderbare stations en media voor Thunar.

en: Session Manager
nl: Sessiebeheerder

en: Saves and restores your session, handles startup, autostart and shutdown.
nl: Slaat uw sessie op en herstelt die, behandelt opstarten, automatisch starten en afsluiten.

en: Settings Manager
nl: Instellingen- en systeembeheerder

en: Configures appearance, display, keyboard and mouse settings.
nl: Stelt uiterlijk, beeldscherm, toetsenbord en muis in.

en: Application Finder
nl: Toepassingenzoeker

en: Quickly finds and launches applications installed on your system.
nl: Vindt en start snel toepassingen die geïnstalleerd zijn.

en: Settings Daemon
nl: Achtergronddienst voor instellingen

en: Stores your settings in a D-Bus-based configuration system.
nl: Slaat uw instellingen op in een instellingensysteem dat is gebaseerd op D-Bus.

en: A Menu Library
nl: Een menubibliotheek

en: Implements a freedesktop.org compliant menu based on GLib and GIO.
nl: Past een menu toe dat is gebaseerd op GLib en GIO, dat voldoet aan de eisen van freedesktop.org.

en: Thumbnails Service
nl: Miniaturendienst

en: Implements the thumbnail management D-Bus specification.
nl: Past de D-Bus-specificatie toe voor miniatuurbeheer.

en: Please see <https://www.xfce.org/about/credits>
nl: Zie a.u.b. <https://www.xfce.org/about/credits>

en: If you know of anyone missing from this list; don't hesitate and file a bug on <https://gitlab.xfce.org/xfce/libxfce4ui/-/issues> .
nl: Als u vindt dat er iemand op deze lijst ontbreekt, aarzel dan niet en dien een foutmelding in op <https://gitlab.xfce.org/xfce/libxfce4ui/-/issues> .

en: Thanks to all who helped making this software available!
nl: Dank aan allen die geholpen hebben om deze programmatuur beschikbaar te stellen!

en: Xfce 4 is copyright Olivier Fourdan (fourdan@xfce.org). The different components are copyrighted by their respective authors.
nl: Xfce 4 behoort auteursrechtelijk aan Olivier Fourdan (fourdan@xfce.org). De verschillende onderdelen behoren auteursrechtelijk aan hun respectievelijke makers.

en: The libxfce4ui, libxfce4util and exo packages are distributed under the terms of the GNU Library General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
nl: De pakketten libxfce4ui, libxfce4util en exo worden gedistribueerd onder de voorwaarden van de GNU Library General Public License zoals gepubliceerd door de Free Software Foundation; hetzij versie 2 van de Licentie, hetzij (naar uw keuze) enige nieuwere versie.

en: The packages thunar, xfce4-appfinder, xfce4-panel, xfce4-session, xfce4-settings, xfconf, xfdesktop and xfwm4 are distributed under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
nl: De pakketten thunar, xfce4-appfinder, xfce4-panel, xfce4-session, xfce4-settings, xfconf, xfdesktop en xfwm4 worden gedistribueerd onder de voorwaarden van de GNU General Public License zoals gepubliceerd door de Free Software Foundation; hetzij versie 2 van die licentie, hetzij (naar uw keuze) enige nieuwere versie.

en: Type '%s --help' for usage information.
nl: Tik '%s --help' voor een gebruiksaanwijzing.

en: Unable to initialize GTK+.
nl: Kon GTK+ niet initialiseren.

en: The Xfce development team. All rights reserved.
nl: De Xfce-ontwikkelploeg. Alle rechten voorbehouden.

en: Please report bugs to <%s>.
nl: Meld fouten a.u.b. aan <%s>.

en: Failed to load interface
nl: Kon gebruikersschil niet laden

note: { N_("Project Lead"), xfce_contributors_lead },
en: Core developers
nl: Kernontwikkelaars

en: Active contributors
nl: Actieve bijdragers

en: Servers maintained by
nl: Servers onderhouden door

en: Translations supervision
nl: Leiding van de vertalingen

en: Documentation supervision
nl: Leiding van de documentatie

en: Translators
nl: Vertalers

en: Previous contributors
nl: Vroegere bijdragers

en: About Xfce
nl: Over Xfce

en: Information about the Xfce Desktop Environment
nl: Inlichtingen over de Xfce-werkomgeving

en: License
nl: Licentie

en: About the Xfce Desktop Environment
nl: Over de Xfce-werkomgeving

en: _Help
nl: _Hulp

en: _Close
nl: _Sluiten

en: Device
nl: Apparaat

en: label
nl: etiket

en: OS Name
nl: Naam van besturingssysteem

en: OS Type
nl: Soort besturingssysteem

en: Distributor
nl: Verdeler

en: Xfce Version
nl: Versie van Xfce

en: GTK Version
nl: GTK-versie

en: Kernel Version
nl: Systeemkernversie

en: Memory
nl: Geheugen

en: System
nl: Systeem

en: Xfce is a collection of programs that together provide a full-featured desktop environment.
    The following programs are part of the Xfce core:
nl: Xfce is een verzameling programma's die gezamenlijk een volledige functierijke werkomgeving bieden.
    De volgende programma's maken deel uit van de kern van Xfce:

en: Xfce is also a development platform providing several libraries that help programmers create applications that fit in well with the desktop environment.
    
    Xfce components are licensed under free or open source licences; GPL or BSDL for applications and LGPL or BSDL for libraries. Look at the documentation, the source code or the Xfce website (<a href="https://www.xfce.org">https://www.xfce.org</a>) for more information.
    
    Thank you for your interest in Xfce.
    
    	- The Xfce Development Team
nl: Xfce is ook een ontwikkelplatform dat verschillende bibliotheekbestanden beschikbaar stelt die programmeurs helpen om toepassingen te maken die goed passen in de werkomgeving.
    
    De Xfce-bestanddelen worden ter beschikking gesteld onder vrije of open-bron licenties; GPL of BSDL voor toepassingen en LGPL of BSDL voor bibliotheekbestanden. Kijk naar de documentatie, de broncode of de webstek van Xfce (<a href="https://www.xfce.org">https://www.xfce.org</a>) voor meer informatie.
    
    Bedankt voor uw belangstelling voor Xfce.
    
    	- De ontwikkelaarsploeg van Xfce

en: About
nl: Over

en: Credits
nl: Dankbetuigingen

en: Copyright
nl: Auteursrecht

en: Unknown
nl: Onbekend

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit (32-bit userspace)
nl: 64-bits (32-bits gebruikersomgeving)

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit
nl: 64-bits

en: 32-bit
nl: 32-bits

note: translators: This is the name of the OS, followed by the build ID, for * example: * "Fedora 25 (Workstation Edition); Build ID: xyz" or * "Ubuntu 16.04 LTS; Build ID: jki"
en: %s; Build ID: %s
nl: %s; Bouwsel-ID: %s

en: A file named "%s" already exists in this directory, the file hasn't been added.
nl: Een bestand genaamd '%s' bestaat reeds in deze map: het bestand is niet toegevoegd.

en: Failed to migrate the old panel configuration
nl: Kon de oude werkbalkinstellingen niet overzetten

en: Customize settings stored by Xfconf
nl: Instellingen aanpassen die opgeslagen zijn door Xfconf
