Libxfce4ui - en to sv translation catalogue (197 entries)

en: Failed to open web browser for online documentation
sv: Misslyckades med att öppna webbläsare för online-dokumentation

en: Do you want to read the %s manual online?
sv: Vill du läsa %s manualen online?

en: Do you want to read the manual online?
sv: Vill du läsa manualen online?

en: You will be redirected to the documentation website where the help pages are maintained and translated.
sv: Du kommer att skickas vidare till hemsidan för dokumentation där hjälpsidorna finns och översätts.

note: Create cancel button
en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Read Online
sv: _Läs online

en: _Always go directly to the online documentation
sv: Gå _alltid direkt till online-dokumentationen

en: Close
sv: Stäng

en: No
sv: Nej

en: Yes
sv: Ja

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Close window with multiple tabs?
sv: Stäng fönster med flera flikar?

en: This window has multiple tabs open. Closing this window will also close all its tabs.
sv: Detta fönster har flera flikar öppna. Att stänga fönstret kommer också att stänga alla dess flikar.

en: This window has %d tabs open. Closing this window will also close all its tabs.
sv: Detta fönster har %d flikar öppna.  Att stänga detta fönster kommer också att stänga alla dess flikar.

en: Warning
sv: Varning

en: Close T_ab
sv: Stäng fl_ik

en: Close _Window
sv: Stäng f_önster

en: Do _not ask me again
sv: Fråga mig i_nte igen

en: Session management client ID
sv: Klient-id för sessionshantering

en: Disable session management
sv: Inaktivera sessionshantering

en: Session management options
sv: Alternativ för sessionshantering

en: Show session management options
sv: Visa alternativ för sessionshantering

en: Failed to connect to the session manager: %s
sv: Misslyckades att ansluta till sessionshanteraren: %s

en: Session manager did not return a valid client id
sv: Sessionshanteraren returnerade inte ett giltigt klient-id

note: print warning for user
en: Working directory "%s" does not exist. It won't be used when spawning "%s".
sv: Arbetskatalogen "%s" finns inte. Den kommer inte att användas när "%s" startas.

note: retrieve the error and warning messages
en: Filename is too long
sv: Filnamnet är för långt

en: Directory separator illegal in file name
sv: Katalogavgränsare olagligt i filnamn

en: Filenames should not start or end with a space
sv: Filnamn ska inte börja eller sluta med ett mellanslag

en: This shortcut is already being used for the action '%s'. Which action do you want to use?
sv: Denna genväg används redan för funktionen '%s'. Vilken funktion vill du använda?

en: Use '%s'
sv: Använd "%s"

en: Keep '%s'
sv: Behåll "%s"

en: This shortcut is already being used for the command '%s'. Which action do you want to use?
sv: Denna genväg används redan för kommandot '%s'. Vilken åtgärd vill du använda?

en: This shortcut is already being used by the action '%s'. Which action do you want to use?
sv: Denna genväg används redan av funktionen '%s'. Vilken funktion vill du använda?

note: This shortcut already exists in the provider, we don't want it twice Warn the user
en: Please use another key combination.
sv: Använd en annan tangentkombination.

en: %s already triggers this action.
sv: %s utlöser redan denna funktion.

en: Conflicting actions for %s
sv: Åtgärder i konflikt för %s

en: This shortcut is already being used for something else.
sv: Denna genväg används redan för någonting annat.

en: Shortcuts Editor
sv: Genvägsredigerare

en: The current shortcut. Click to edit...
sv: Den aktuella genvägen. Klicka för att redigera...

en: Clear the shortcut
sv: Rensa genvägen

en: Restore the default shortcut
sv: Återställ standardgenvägen

note: skip leading slash
en: This keyboard shortcut is currently used by: '%s'
sv: Denna tangentbordsgenväg används för närvarande av: '%s'

en: Keyboard shortcut already in use
sv: Tangentbordsgenvägen används redan

en: Window Manager Action Shortcut
sv: Åtgärdsgenväg för fönsterhanterare

note: TRANSLATORS: this string will be used to create an explanation for * the user in a following string
en: action
sv: åtgärd

en: Command Shortcut
sv: Kommandogenväg

note: TRANSLATORS: this string will be used to create an explanation for * the user in a following string
en: command
sv: kommando

en: Shortcut
sv: Genväg

en: Clear
sv: Rensa

en: Press keyboard keys to trigger the %s '%s'.
sv: Tryck på tangentbordstangenterna för att utlösa %s '%s'.

en: Please press a key
sv: Tryck på en tangent

en: Could not grab the keyboard.
sv: Det gick inte att fånga tangentbordet.

en: Window operations menu
sv: Meny för fönsteråtgärder

en: Up
sv: Uppåt

en: Down
sv: Nedåt

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Cycle windows
sv: Växla mellan fönster

en: Cycle windows (Reverse)
sv: Växla fönster (omvänt)

en: Switch window for same application
sv: Växla fönster för samma program

en: Switch application
sv: Växla program

en: Close window
sv: Stäng fönster

en: Maximize window horizontally
sv: Maximera fönster horisontellt

en: Maximize window vertically
sv: Maximera fönster vertikalt

en: Maximize window
sv: Maximera fönster

en: Hide window
sv: Dölj fönster

en: Move window
sv: Flytta fönster

en: Resize window
sv: Ändra storlek på fönster

en: Shade window
sv: Rulla upp fönster

en: Stick window
sv: Fäst fönster

en: Raise window
sv: Höj fönster

en: Lower window
sv: Sänk fönster

en: Raise or lower window
sv: Höj eller sänk fönster

en: Fill window
sv: Fyll fönster

en: Fill window horizontally
sv: Fyll ut fönster horisontellt

en: Fill window vertically
sv: Fyll ut fönster vertikalt

en: Toggle above
sv: Växla ovanstående

en: Toggle fullscreen
sv: Växla fullskärmsläge

en: Move window to lower monitor
sv: Flytta fönster till nedre skärm

en: Move window to left monitor
sv: Flytta fönster till vänster skärm

en: Move window to right monitor
sv: Flytta fönster till högra skärm

en: Move window to upper monitor
sv: Flytta fönster till övre skärm

en: Move window to upper workspace
sv: Flytta fönster till övre skrivbordet

en: Move window to bottom workspace
sv: Flytta fönster till nedre skrivbordet

en: Move window to left workspace
sv: Flytta fönster till vänstra skrivbordet

en: Move window to right workspace
sv: Flytta fönster till högra skrivbordet

en: Move window to previous workspace
sv: Flytta fönster till föregående skrivbord

en: Move window to next workspace
sv: Flytta fönster till nästa skrivbord

en: Move window to workspace 1
sv: Flytta fönster till skrivbord 1

en: Move window to workspace 2
sv: Flytta fönster till skrivbord 2

en: Move window to workspace 3
sv: Flytta fönster till skrivbord 3

en: Move window to workspace 4
sv: Flytta fönster till skrivbord 4

en: Move window to workspace 5
sv: Flytta fönster till skrivbord 5

en: Move window to workspace 6
sv: Flytta fönster till skrivbord 6

en: Move window to workspace 7
sv: Flytta fönster till skrivbord 7

en: Move window to workspace 8
sv: Flytta fönster till skrivbord 8

en: Move window to workspace 9
sv: Flytta fönster till skrivbord 9

en: Move window to workspace 10
sv: Flytta fönster till skrivbord 10

en: Move window to workspace 11
sv: Flytta fönster till skrivbord 11

en: Move window to workspace 12
sv: Flytta fönster till skrivbord 12

en: Tile window to the top
sv: Placera fönster överst

en: Tile window to the bottom
sv: Placera fönster nederst

en: Tile window to the left
sv: Placera fönster till vänster

en: Tile window to the right
sv: Placera fönster till höger

en: Tile window to the top-left
sv: Placera fönster överst till vänster

en: Tile window to the top-right
sv: Placera fönster överst till höger

en: Tile window to the bottom-left
sv: Placera fönster nederst till vänster

en: Tile window to the bottom-right
sv: Placera fönster nederst till höger

en: Show desktop
sv: Visa skrivbordet

en: Upper workspace
sv: Övre skrivbordet

en: Bottom workspace
sv: Nedre skrivbordet

en: Left workspace
sv: Vänstra skrivbordet

en: Right workspace
sv: Högra skrivbordet

en: Previous workspace
sv: Föregående skrivbord

en: Next workspace
sv: Nästa skrivbord

en: Workspace 1
sv: Skrivbord 1

en: Workspace 2
sv: Skrivbord 2

en: Workspace 3
sv: Skrivbord 3

en: Workspace 4
sv: Skrivbord 4

en: Workspace 5
sv: Skrivbord 5

en: Workspace 6
sv: Skrivbord 6

en: Workspace 7
sv: Skrivbord 7

en: Workspace 8
sv: Skrivbord 8

en: Workspace 9
sv: Skrivbord 9

en: Workspace 10
sv: Skrivbord 10

en: Workspace 11
sv: Skrivbord 11

en: Workspace 12
sv: Skrivbord 12

en: Add workspace
sv: Lägg till skrivbord

en: Add adjacent workspace
sv: Lägg till angränsande skrivbord

en: Delete last workspace
sv: Ta bort det sista skrivbordet

en: Delete active workspace
sv: Ta bort aktivt skrivbord

en: Titled Dialog
sv: Namndialog

en: Subtitle
sv: Undernamn

en: Xfce 4 Widgets
sv: Xfce 4-widgetar

en: Version information
sv: Versionsinformation

en: Window Manager
sv: Fönsterhanterare

en: Handles the placement of windows on the screen.
sv: Hanterar placeringen av fönster på skärmen

en: Provides a home for window buttons, launchers, app menu and more.
sv: Ger ett hem för fönsterknappar, startprogram, app-meny och mer.

en: Desktop Manager
sv: Skrivbordshanterare

en: Sets desktop backgrounds, handles icons and more.
sv: Ställer in skrivbordsbakgrunder, hanterar ikoner och mer.

en: File Manager
sv: Filhanterare

en: Manages your files in a modern, easy-to-use and fast way.
sv: Hanterar dina filer på ett modernt, lättanvänt och snabbt sätt.

en: Volume Manager
sv: Volymhanterare

en: Manages removable drives and media for Thunar.
sv: Hanterar flyttbara enheter och media för Thunar.

en: Session Manager
sv: Sessionshanterare

en: Saves and restores your session, handles startup, autostart and shutdown.
sv: Sparar och återställer din session, hanterar start, autostart och avstängning.

en: Settings Manager
sv: Inställningshanterare

en: Configures appearance, display, keyboard and mouse settings.
sv: Konfigurerar utseende, skärm, tangentbord och mus inställningar.

en: Application Finder
sv: Programsökare

en: Quickly finds and launches applications installed on your system.
sv: Hittar snabbt och startar program som är installerade på ditt system.

en: Settings Daemon
sv: Inställningsdaemon

en: Stores your settings in a D-Bus-based configuration system.
sv: Lagrar dina inställningar i ett D-Bus-baserat konfigurationssystem.

en: A Menu Library
sv: Ett meny bibliotek

en: Implements a freedesktop.org compliant menu based on GLib and GIO.
sv: Implementerar en freedesktop.org-kompatibel meny baserad på GLib och GIO.

en: Thumbnails Service
sv: Miniatyrbildstjänst

en: Implements the thumbnail management D-Bus specification.
sv: Implementerar D-Bus-specifikationen för miniatyrbildhantering.

en: Please see <https://www.xfce.org/about/credits>
sv: Titta på <https://www.xfce.org/about/credits>

en: If you know of anyone missing from this list; don't hesitate and file a bug on <https://gitlab.xfce.org/xfce/libxfce4ui/-/issues> .
sv: Om du känner till någon som saknas från den här listan; tveka inte att posta en felrapport på <https://gitlab.xfce.org/xfce/libxfce4ui/-/issues> .

en: Thanks to all who helped making this software available!
sv: Tack till alla som hjälpt till att göra denna programvara tillgänglig!

en: Xfce 4 is copyright Olivier Fourdan (fourdan@xfce.org). The different components are copyrighted by their respective authors.
sv: Xfce 4 är copyright Olivier Fourdan (fourdan@xfce.org). De olika komponenterna är skyddade av upphovsrätt av deras respektive författare.

en: The libxfce4ui, libxfce4util and exo packages are distributed under the terms of the GNU Library General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
sv: libxfce4ui, libxfce4util och exo paketen distribueras under villkoren i GNU Library General Public License såsom publicerad av the Free Software Foundation; antingen version 2 av licensen, eller (om du så önskar) någon senare version.

en: The packages thunar, xfce4-appfinder, xfce4-panel, xfce4-session, xfce4-settings, xfconf, xfdesktop and xfwm4 are distributed under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
sv: Paketen: thunar, xfce4-appfinder, xfce4-panel, xfce4-session, xfce4-settings, xfconf, xfdesktop och xfwm4 distribueras under villkoren i GNU General Public License såsom publicerade av the Free Software Foundation; antingen version 2 av licensen, eller (om du så önskar) någon senare version.

en: Type '%s --help' for usage information.
sv: Skriv '%s --help' för användningsinformation.

en: Unable to initialize GTK+.
sv: Det gick inte att initiera GTK+.

en: The Xfce development team. All rights reserved.
sv: Xfce:s utvecklingsteam. Alla rättigheter förbehållna.

en: Please report bugs to <%s>.
sv: Var vänlig och rapportera fel till <%s>.

en: Failed to load interface
sv: Misslyckades läsa in gränssnittet

note: { N_("Project Lead"), xfce_contributors_lead },
en: Core developers
sv: Kärnutvecklare

en: Active contributors
sv: Aktiva bidragsgivare

en: Servers maintained by
sv: Servrar tillhandahållna av

en: Translations supervision
sv: Tillsyn översättningar

en: Documentation supervision
sv: Tillsyn Dokumentation

en: Translators
sv: Översättare

en: Previous contributors
sv: Tidigare bidragsgivare

en: About Xfce
sv: Om Xfce

en: Information about the Xfce Desktop Environment
sv: Information om skrivbordsmiljön Xfce

en: License
sv: Licens

en: About the Xfce Desktop Environment
sv: Om skrivbordsmiljön Xfce

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Close
sv: S_täng

en: Device
sv: Enhet

en: label
sv: etikett

en: OS Name
sv: OS Namn

en: OS Type
sv: OS typ

en: Distributor
sv: Distributör

en: Kernel Version
sv: Kärna Version

en: Memory
sv: Minne

en: Xfce is a collection of programs that together provide a full-featured desktop environment.
    The following programs are part of the Xfce core:
sv: Xfce är en samling av program som tillsammans tillhandahåller en komplett skrivbordsmiljö. Följande program är delar av Xfce:s kärna:

en: Xfce is also a development platform providing several libraries that help programmers create applications that fit in well with the desktop environment.
    
    Xfce components are licensed under free or open source licences; GPL or BSDL for applications and LGPL or BSDL for libraries. Look at the documentation, the source code or the Xfce website (<a href="https://www.xfce.org">https://www.xfce.org</a>) for more information.
    
    Thank you for your interest in Xfce.
    
    	- The Xfce Development Team
sv: Xfce är också en utvecklingsplattform med flera bibliotek som hjälper programmerare att ska program som passar bra in i skrivbordsmiljön.
    
    Xfce-komponenter är licensierade under fria öppenkällkodslicenser GPL eller BSDL för program och LGPL eller BSDL för bibliotek. Titta i dokumentationen, källkoden eller på Xfce:s hemsida (<a href="https://www.xfce.org">https://www.xfce.org</a>) för mer information.
    
    Tack för du visar intresse för Xfce.
    
    	-Xfce-utvecklingsteamet

en: About
sv: Om

en: Credits
sv: Tack

en: Unknown
sv: Okänd

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit (32-bit userspace)
sv: 64-bit (32-bit användarutrymme)

note: translators: This is the name of the OS, followed by the build ID, for * example: * "Fedora 25 (Workstation Edition); Build ID: xyz" or * "Ubuntu 16.04 LTS; Build ID: jki"
en: %s; Build ID: %s
sv: %s; Bygg ID: %s

en: A file named "%s" already exists in this directory, the file hasn't been added.
sv: En fil med namnet "%s" finns redan i den här katalogen, filen har inte lagts till.

en: Failed to migrate the old panel configuration
sv: Misslyckades med att flytta den gamla panelkonfigurationen

en: Customize settings stored by Xfconf
sv: Anpassa inställningar lagrade av Xfconf
