Libxfce4ui - en to th translation catalogue (193 entries)

en: Failed to open web browser for online documentation
th: เปิดโปรแกรมท่องเว็บเพื่อแสดงเอกสารออนไลน์ไม่สำเร็จ

en: Do you want to read the %s manual online?
th: คุณต้องการอ่านคู่มือของ %s แบบออนไลน์หรือไม่?

en: Do you want to read the manual online?
th: คุณต้องการอ่านคู่มือแบบออนไลน์หรือไม่?

en: You will be redirected to the documentation website where the help pages are maintained and translated.
th: คุณจะถูกนำไปสู่เว็บไซต์เอกสารซึ่งมีการดูแลและแปลคู่มือวิธีใช้อยู่

note: Create cancel button
en: _Cancel
th: _ยกเลิก

en: _Read Online
th: _อ่านออนไลน์

en: _Always go directly to the online documentation
th: ตรงไปยังเอกสารออนไลน์เ_สมอ

en: Close
th: ปิด

en: No
th: ไม่

en: Yes
th: ใช่

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Close window with multiple tabs?
th: ยืนยันปิดหน้าต่างที่มีหลายแท็บหรือไม่?

en: This window has multiple tabs open. Closing this window will also close all its tabs.
th: หน้าต่างนี้มีแท็บเปิดไว้หลายแท็บ หากปิดหน้าต่างนี้ก็จะปิดแท็บทั้งหมดในหน้าต่างด้วย

en: This window has %d tabs open. Closing this window will also close all its tabs.
th: หน้าต่างนี้มีแท็บเปิดไว้ %d แท็บ หากปิดหน้าต่างนี้ก็จะปิดแท็บทั้งหมดในหน้าต่างด้วย

en: Warning
th: คำเตือน

en: Close T_ab
th: ปิดแ_ท็บ

en: Close _Window
th: ปิดหน้า_ต่าง

en: Do _not ask me again
th: ไ_ม่ต้องถามอีก

en: Session management client ID
th: ID ของลูกข่ายการจัดการวาระ

en: Disable session management
th: ปิดการจัดการวาระ

en: Session management options
th: ตัวเลือกของการจัดการวาระ

en: Show session management options
th: แสดงตัวเลือกของการจัดการวาระ

en: Failed to connect to the session manager: %s
th: เชื่อมต่อไปยังโปรแกรมจัดการวาระไม่สำเร็จ: %s

en: Session manager did not return a valid client id
th: โปรแกรมจัดการวาระไม่ได้คืนค่า ID ลูกข่ายที่ใช้การได้กลับมา

note: print warning for user
en: Working directory "%s" does not exist. It won't be used when spawning "%s".
th: ไดเรกทอรีทำงาน "%s" ไม่มีอยู่ จะไม่ใช้สำหรับ spawn "%s"

note: retrieve the error and warning messages
en: Filename is too long
th: ชื่อแฟ้มยาวเกินไป

en: Directory separator illegal in file name
th: อักขระคั่นไดเรกทอรีในชื่อแฟ้มไม่ถูกต้อง

en: Filenames should not start or end with a space
th: ชื่อแฟ้มไม่ควรขึ้นต้นหรือลงท้ายด้วยช่องว่าง

en: This shortcut is already being used for the action '%s'. Which action do you want to use?
th: ปุ่มลัดนี้ถูกใช้กับการกระทำ '%s' ไปแล้ว คุณต้องการการกระทำไหน?

en: Use '%s'
th: ใช้ '%s' แทน

en: Keep '%s'
th: ใช้ '%s' เหมือนเดิม

en: This shortcut is already being used for the command '%s'. Which action do you want to use?
th: ปุ่มลัดนี้ถูกใช้กับคำสั่ง '%s' ไปแล้ว คุณต้องการการกระทำไหน?

en: This shortcut is already being used by the action '%s'. Which action do you want to use?
th: ปุ่มลัดนี้ถูกใช้โดยการกระทำ '%s' ไปแล้ว คุณต้องการการกระทำไหน?

note: This shortcut already exists in the provider, we don't want it twice Warn the user
en: Please use another key combination.
th: กรุณาใช้ปุ่มลัดชุดอื่น

en: %s already triggers this action.
th: %s ได้ใช้เรียกการกระทำนี้ไปแล้ว

en: Conflicting actions for %s
th: การกระทำขัดแย้งกันสำหรับ %s

en: This shortcut is already being used for something else.
th: ปุ่มลัดนี้ถูกใช้ทำอย่างอื่นไปแล้ว

note: skip leading slash
en: This keyboard shortcut is currently used by: '%s'
th: ปุ่มลัดนี้กำลังถูกใช้สำหรับ: '%s'

en: Keyboard shortcut already in use
th: ปุ่มลัดแป้นพิมพ์ถูกใช้งานอยู่

en: Window Manager Action Shortcut
th: ปุ่มลัดสำหรับโปรแกรมจัดการหน้าต่าง

note: TRANSLATORS: this string will be used to create an explanation for * the user in a following string
en: action
th: การกระทำ

en: Command Shortcut
th: ปุ่มลัดสำหรับคำสั่ง

note: TRANSLATORS: this string will be used to create an explanation for * the user in a following string
en: command
th: คำสั่ง

en: Shortcut
th: ปุ่มลัด

en: Clear
th: ล้าง

en: Press keyboard keys to trigger the %s '%s'.
th: กดปุ่มแป้นพิมพ์ที่จะเรียก%s '%s'

en: Please press a key
th: กรุณากดปุ่ม

en: Could not grab the keyboard.
th: ไม่สามารถจับยึดแป้นพิมพ์

en: Window operations menu
th: เมนูจัดการหน้าต่าง

en: Up
th: ขึ้น

en: Down
th: ลง

en: Left
th: ซ้าย

en: Right
th: ขวา

en: Cycle windows
th: วนหน้าต่าง

en: Cycle windows (Reverse)
th: วนหน้าต่าง (ย้อนกลับ)

en: Switch window for same application
th: สลับหน้าต่างภายในโปรแกรมเดียวกัน

en: Switch application
th: สลับโปรแกรม

en: Close window
th: ปิดหน้าต่าง

en: Maximize window horizontally
th: ขยายแผ่หน้าต่างในแนวนอน

en: Maximize window vertically
th: ขยายแผ่หน้าต่างในแนวตั้ง

en: Maximize window
th: ขยายแผ่หน้าต่าง

en: Hide window
th: ซ่อนหน้าต่าง

en: Move window
th: ย้ายหน้าต่าง

en: Resize window
th: ปรับขนาดหน้าต่าง

en: Shade window
th: ม้วนเก็บหน้าต่าง

en: Stick window
th: ปักหมุดหน้าต่าง

en: Raise window
th: ยกหน้าต่างขึ้น

en: Lower window
th: ถอยหน้าต่างลง

en: Raise or lower window
th: ยกหน้าต่างขึ้นหรือถอยหน้าต่างลง

en: Fill window
th: ขยายหน้าต่างเต็มที่ว่าง

en: Fill window horizontally
th: ขยายหน้าต่างเต็มที่ว่างแนวนอน

en: Fill window vertically
th: ขยายหน้าต่างเต็มที่ว่างแนวตั้ง

en: Toggle above
th: เปิด/ปิดการอยู่บนสุด

en: Toggle fullscreen
th: เปิด/ปิดการแสดงเต็มจอ

en: Move window to upper workspace
th: ย้ายหน้าต่างไปพื้นที่ทำงานด้านบน

en: Move window to bottom workspace
th: ย้ายหน้าต่างไปพื้นที่ทำงานด้านล่าง

en: Move window to left workspace
th: ย้ายหน้าต่างไปพื้นที่ทำงานด้านซ้าย

en: Move window to right workspace
th: ย้ายหน้าต่างไปพื้นที่ทำงานด้านขวา

en: Move window to previous workspace
th: ย้ายหน้าต่างไปพื้นที่ทำงานก่อนหน้า

en: Move window to next workspace
th: ย้ายหน้าต่างไปพื้นที่ทำงานถัดไป

en: Move window to workspace 1
th: ย้ายหน้าต่างไปพื้นที่ทำงาน 1

en: Move window to workspace 2
th: ย้ายหน้าต่างไปพื้นที่ทำงาน 2

en: Move window to workspace 3
th: ย้ายหน้าต่างไปพื้นที่ทำงาน 3

en: Move window to workspace 4
th: ย้ายหน้าต่างไปพื้นที่ทำงาน 4

en: Move window to workspace 5
th: ย้ายหน้าต่างไปพื้นที่ทำงาน 5

en: Move window to workspace 6
th: ย้ายหน้าต่างไปพื้นที่ทำงาน 6

en: Move window to workspace 7
th: ย้ายหน้าต่างไปพื้นที่ทำงาน 7

en: Move window to workspace 8
th: ย้ายหน้าต่างไปพื้นที่ทำงาน 8

en: Move window to workspace 9
th: ย้ายหน้าต่างไปพื้นที่ทำงาน 9

en: Move window to workspace 10
th: ย้ายหน้าต่างไปพื้นที่ทำงาน 10

en: Move window to workspace 11
th: ย้ายหน้าต่างไปพื้นที่ทำงาน 11

en: Move window to workspace 12
th: ย้ายหน้าต่างไปพื้นที่ทำงาน 12

en: Tile window to the top
th: เรียงหน้าต่างต่อชนกันที่ขอบบน

en: Tile window to the bottom
th: เรียงหน้าต่างต่อชนกันที่ขอบล่าง

en: Tile window to the left
th: เรียงหน้าต่างต่อชนกันที่ขอบซ้าย

en: Tile window to the right
th: เรียงหน้าต่างต่อชนกันที่ขอบขวา

en: Tile window to the top-left
th: เรียงหน้าต่างต่อชนกันที่มุมบนซ้าย

en: Tile window to the top-right
th: เรียงหน้าต่างต่อชนกันที่มุมบนขวา

en: Tile window to the bottom-left
th: เรียงหน้าต่างต่อชนกันที่มุมล่างซ้าย

en: Tile window to the bottom-right
th: เรียงหน้าต่างต่อชนกันที่มุมล่างขวา

en: Show desktop
th: แสดงพื้นโต๊ะ

en: Upper workspace
th: พื้นที่ทำงานด้านบน

en: Bottom workspace
th: พื้นที่ทำงานด้านล่าง

en: Left workspace
th: พื้นที่ทำงานด้านซ้าย

en: Right workspace
th: พื้นที่ทำงานด้านขวา

en: Previous workspace
th: พื้นที่ทำงานก่อนหน้า

en: Next workspace
th: พื้นที่ทำงานถัดไป

en: Workspace 1
th: พื้นที่ทำงาน 1

en: Workspace 2
th: พื้นที่ทำงาน 2

en: Workspace 3
th: พื้นที่ทำงาน 3

en: Workspace 4
th: พื้นที่ทำงาน 4

en: Workspace 5
th: พื้นที่ทำงาน 5

en: Workspace 6
th: พื้นที่ทำงาน 6

en: Workspace 7
th: พื้นที่ทำงาน 7

en: Workspace 8
th: พื้นที่ทำงาน 8

en: Workspace 9
th: พื้นที่ทำงาน 9

en: Workspace 10
th: พื้นที่ทำงาน 10

en: Workspace 11
th: พื้นที่ทำงาน 11

en: Workspace 12
th: พื้นที่ทำงาน 12

en: Add workspace
th: เพิ่มพื้นที่ทำงาน

en: Add adjacent workspace
th: เพิ่มพื้นที่ทำงานติดกัน

en: Delete last workspace
th: ลบพื้นที่ทำงานสุดท้าย

en: Delete active workspace
th: ลบพื้นที่ทำงานที่กำลังใช้อยู่

en: Titled Dialog
th: กล่องโต้ตอบพร้อมกำหนดหัวเรื่อง

en: Subtitle
th: หัวเรื่องย่อย

en: Xfce 4 Widgets
th: วิดเจ็ตของ Xfce 4

en: Version information
th: ข้อมูลรุ่น

en: Window Manager
th: โปรแกรมจัดการหน้าต่าง

en: Handles the placement of windows on the screen.
th: จัดการการจัดวางของหน้าต่างบนหน้าจอ

en: Panel
th: พาเนล

en: Provides a home for window buttons, launchers, app menu and more.
th: พื้นที่สำหรับปุ่มเลือกหน้าต่าง, ปุ่มเรียกโปรแกรม, เมนูเรียกแอป และอื่นๆ

en: Desktop Manager
th: โปรแกรมจัดการพื้นโต๊ะ

en: Sets desktop backgrounds, handles icons and more.
th: กำหนดพื้นหลังของพื้นโต๊ะ จัดการไอคอนต่างๆ และอื่นๆ

en: File Manager
th: โปรแกรมจัดการแฟ้ม

en: Manages your files in a modern, easy-to-use and fast way.
th: จัดการแฟ้มของคุณด้วยวิธีที่ทันสมัย ง่าย และรวดเร็ว

en: Volume Manager
th: ตัวจัดการโวลุม

en: Manages removable drives and media for Thunar.
th: จัดการไดรว์และสื่อถอดเสียบสำหรับ Thunar

en: Session Manager
th: โปรแกรมจัดการวาระ

en: Saves and restores your session, handles startup, autostart and shutdown.
th: บันทึกและเปิดคืนวาระของคุณ, จัดการการเริ่มวาระ, เปิดโปรแกรมที่เริ่มอัตโนมัติ และการปิดระบบ

en: Settings Manager
th: โปรแกรมจัดการการตั้งค่า

en: Configures appearance, display, keyboard and mouse settings.
th: ตั้งค่ารูปลักษณ์, จอแสดงผล, แป้นพิมพ์ และเมาส์

en: Application Finder
th: เครื่องมือค้นหาแอปพลิเคชัน

en: Quickly finds and launches applications installed on your system.
th: ค้นหาและเรียกทำงานแอปพลิเคชันที่ติดตั้งไว้ในระบบอย่างเร็ว

en: Settings Daemon
th: ดีมอนค่าตั้ง

en: Stores your settings in a D-Bus-based configuration system.
th: จัดเก็บค่าตั้งของคุณในระบบตั้งค่าที่ทำงานบน D-Bus

en: A Menu Library
th: ไลบรารีจัดการเมนู

en: Implements a freedesktop.org compliant menu based on GLib and GIO.
th: จัดทำเมนูตามข้อกำหนดของ freedesktop.org โดยอาศัย GLib และ GIO

en: Thumbnails Service
th: บริการภาพย่อ

en: Implements the thumbnail management D-Bus specification.
th: จัดการภาพย่อตามข้อกำหนดของ D-Bus

en: Please see <https://www.xfce.org/about/credits>
th: กรุณาอ่าน <https://www.xfce.org/about/credits>

en: If you know of anyone missing from this list; don't hesitate and file a bug on <https://gitlab.xfce.org/xfce/libxfce4ui/-/issues> .
th: หากคุณพบว่ามีผู้ใดตกหล่นจากรายชื่อนี้ ก็โปรดอย่าลังเลที่จะรายงานบั๊กที่ <https://gitlab.xfce.org/xfce/libxfce4ui/-/issues>

en: Thanks to all who helped making this software available!
th: ขอขอบคุณทุกท่านที่ช่วยทำให้ซอฟต์แวร์นี้เกิดขึ้นได้!

en: Xfce 4 is copyright Olivier Fourdan (fourdan@xfce.org). The different components are copyrighted by their respective authors.
th: Xfce 4 สงวนลิขสิทธิ์โดย Olivier Fourdan (fourdan@xfce.org) ส่วนองค์ประกอบต่างๆ สงวนลิขสิทธิ์โดยผู้พัฒนาของแต่ละองค์ประกอบ

en: The libxfce4ui, libxfce4util and exo packages are distributed under the terms of the GNU Library General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
th: แพกเกจ libxfce4ui, libxfce4util และ exo เผยแพร่ภายใต้เงื่อนไขของสัญญาอนุญาต GNU Library General Public License ที่เผยแพร่โดยมูลนิธิซอฟต์แวร์เสรี ไม่ว่าจะเป็นสัญญาอนุญาตรุ่นที่ 2 หรือรุ่นถัดมา (ตามแต่คุณจะเลือก)

en: The packages thunar, xfce4-appfinder, xfce4-panel, xfce4-session, xfce4-settings, xfconf, xfdesktop and xfwm4 are distributed under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
th: แพกเกจ thunar, xfce4-appfinder, xfce4-panel, xfce4-session, xfce4-settings, xfconf, xfdesktop และ xfwm4 เผยแพร่ภายใต้เงื่อนไขของสัญญาอนุญาต GNU General Public License ที่เผยแพร่โดยมูลนิธิซอฟต์แวร์เสรี ไม่ว่าจะเป็นสัญญาอนุญาตรุ่นที่ 2 หรือรุ่นถัดมา (ตามแต่คุณจะเลือก)

en: Type '%s --help' for usage information.
th: สั่ง '%s --help' เพื่อดูข้อมูลเพิ่มเติม

en: Unable to initialize GTK+.
th: ไม่สามารถตั้งต้น GTK+

en: Please report bugs to <%s>.
th: หากพบปัญหา กรุณารายงานที่ <%s>

en: Failed to load interface
th: โหลดส่วนติดต่อผู้ใช้ไม่สำเร็จ

note: { N_("Project Lead"), xfce_contributors_lead },
en: Core developers
th: นักพัฒนาแกนหลัก

en: Active contributors
th: ผู้ร่วมสมทบงานที่ยังทำงานอยู่

en: Servers maintained by
th: ดูแลเซิร์ฟเวอร์ต่างๆ โดย

en: Translations supervision
th: ดูแลให้คำปรึกษางานแปล

en: Documentation supervision
th: ดูแลให้คำปรึกษางานเอกสาร

en: Translators
th: ผู้แปล

en: Previous contributors
th: ผู้ร่วมสมทบงานในอดีต

en: About Xfce
th: เกี่ยวกับ Xfce

en: Information about the Xfce Desktop Environment
th: ข้อมูลเกี่ยวกับเดสก์ท็อป Xfce

en: License
th: สัญญาอนุญาต

en: About the Xfce Desktop Environment
th: เกี่ยวกับเดสก์ท็อป Xfce

en: _Help
th: _วิธีใช้

en: _Close
th: ปิ_ด

en: label
th: ฉลาก

en: OS Name
th: ชื่อ OS

en: Device
th: อุปกรณ์

en: Memory
th: หน่วยความจำ

en: OS Type
th: ชนิด OS

en: Xfce Version
th: รุ่นของ Xfce

en: Distributor
th: ผู้จัดแจก

en: System
th: ระบบ

en: Xfce is a collection of programs that together provide a full-featured desktop environment.
    The following programs are part of the Xfce core:
th: Xfce เป็นชุดของโปรแกรมซึ่งรวมกันเป็นชุดเดสก์ท็อปที่ความสามารถเพียบพร้อม
    ส่วนแกนหลักของ Xfce ประกอบด้วยโปรแกรมต่อไปนี้:

en: Xfce is also a development platform providing several libraries that help programmers create applications that fit in well with the desktop environment.
    
    Xfce components are licensed under free or open source licences; GPL or BSDL for applications and LGPL or BSDL for libraries. Look at the documentation, the source code or the Xfce website (<a href="https://www.xfce.org">https://www.xfce.org</a>) for more information.
    
    Thank you for your interest in Xfce.
    
    	- The Xfce Development Team
th: นอกจากนี้ Xfce ยังเป็นแพลตฟอร์มสำหรับพัฒนาโปรแกรม โดยจัดเตรียมไลบรารีต่างๆ ให้หลายชุด ซึ่งจะช่วยโปรแกรมเมอร์ในการสร้างโปรแกรมที่เข้ากันกับตัวเดสก์ท็อป
    
    องค์ประกอบของ Xfce เผยแพร่ภายใต้เงื่อนไขสัญญาอนุญาตเสรีหรือโอเพนซอร์ส กล่าวคือ GPL หรือ BSDL สำหรับโปรแกรม และ LGPL หรือ BSDL สำหรับไลบรารี คุณสามารถอ่านข้อมูลเพิ่มเติมได้จากเอกสาร ซอร์สโค้ด หรือเว็บไซต์ของ Xfce (<a href="https://www.xfce.org">https://www.xfce.org</a>)
    
    ขอขอบคุณที่ให้ความสนใจใน Xfce
    
    	- ทีมพัฒนา Xfce

en: About
th: เกี่ยวกับ

en: Credits
th: เครดิต

en: Copyright
th: ลิขสิทธิ์

en: Unknown
th: ไม่ทราบ

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit (32-bit userspace)
th: 64 บิต (userspace 32 บิต)

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit
th: 64 บิต

en: 32-bit
th: 32 บิต

note: translators: This is the name of the OS, followed by the build ID, for * example: * "Fedora 25 (Workstation Edition); Build ID: xyz" or * "Ubuntu 16.04 LTS; Build ID: jki"
en: %s; Build ID: %s
th: %s; หมายเลขบิลด์: %s

en: A file named "%s" already exists in this directory, the file hasn't been added.
th: มีแฟ้มชื่อ "%s" อยู่ก่อนแล้วในไดเรกทอรีนี้ จึงไม่ได้เพิ่มแฟ้มนี้

en: Failed to migrate the old panel configuration
th: ย้ายไปใช้ค่าตั้งพาเนลแบบเก่าไม่สำเร็จ

en: Customize settings stored by Xfconf
th: ปรับแต่งค่าตั้งที่เก็บด้วย Xfconf
