Libxfce4ui - en to tr translation catalogue (206 entries)

en: Failed to open web browser for online documentation
tr: Çevrim içi belgelendirme için tarayıcı açılamadı

en: Do you want to read the %s manual online?
tr: %s kılavuzunu çevrim içi okumak ister misiniz?

en: Do you want to read the manual online?
tr: Kılavuzu çevrim içi okumak ister misiniz?

en: You will be redirected to the documentation website where the help pages are maintained and translated.
tr: Yardım sayfalarının güncellendiği ve çevrildiği belgelendirme sayfasına yönlendirileceksiniz.

note: Create cancel button
en: _Cancel
tr: _İptal

en: _Read Online
tr: _Çevrim İçi Oku

en: _Always go directly to the online documentation
tr: _Her zaman doğrudan çevrim içi belgelendirmeye git

en: Close
tr: Kapat

en: No
tr: Hayır

en: Yes
tr: Evet

en: Cancel
tr: İptal

en: Close window with multiple tabs?
tr: Birden çok sekmeli pencere kapatılsın mı?

en: This window has multiple tabs open. Closing this window will also close all its tabs.
tr: Bu pencerede açık birden çok sekme var. Bu pencerenin kapatılması tüm sekmeleri kapatır.

en: This window has %d tabs open. Closing this window will also close all its tabs.
tr: Bu pencerede %d sekme açık. Bu pencerenin kapatılması tüm sekmeleri kapatır.

en: Warning
tr: Uyarı

en: Close T_ab
tr: _Sekmeyi Kapat

en: Close _Window
tr: _Pencereyi Kapat

en: Do _not ask me again
tr: Ye_niden sorma

en: Session management client ID
tr: Oturum yönetimi istemci kimliği

en: ID
tr: Kimlik

en: Disable session management
tr: Oturum yönetimini devre dışı bırak

en: Session management options
tr: Oturum yönetimi seçenekleri

en: Show session management options
tr: Oturum yönetimi seçeneklerini göster

en: Failed to connect to the session manager: %s
tr: Oturum yöneticisine bağlanırken hata oluştu: %s

en: Session manager did not return a valid client id
tr: Oturum yöneticisi geçerli istemci kimliği döndürmedi

note: print warning for user
en: Working directory "%s" does not exist. It won't be used when spawning "%s".
tr: "%s" çalışma dizini yok. "%s" oluşturulurken kullanılmayacak.

note: retrieve the error and warning messages
en: Filename is too long
tr: Dosya adı çok uzun

en: Directory separator illegal in file name
tr: Dosya adında dizin ayırıcı geçersiz

en: Filenames should not start or end with a space
tr: Dosya adları boşlukla başlamamalı veya bitmemelidir

en: This shortcut is already being used for the action '%s'. Which action do you want to use?
tr: Bu kısayol, aynı zamanda '%s' eylemi için de kullanılmaktadır. Hangi eylemi kullanmak istersiniz?

en: Use '%s'
tr: Kullan: '%s'

en: Keep '%s'
tr: Koru: '%s'

en: This shortcut is already being used for the command '%s'. Which action do you want to use?
tr: Bu kısayol aynı zamanda '%s' komutu için de kullanılmaktadır. Hangi eylemi kullanmak istersiniz?

en: This shortcut is already being used by the action '%s'. Which action do you want to use?
tr: Bu kısayol aynı zamanda '%s' eylemi için de kullanılmaktadır. Hangi eylemi kullanmak istersiniz?

note: This shortcut already exists in the provider, we don't want it twice Warn the user
en: Please use another key combination.
tr: Lütfen başka tuş bileşimi kullanın.

en: %s already triggers this action.
tr: %s zaten bu eylemi tetikliyor.

en: Conflicting actions for %s
tr: %s için çelişen eylemler

en: This shortcut is already being used for something else.
tr: Bu kısayol başka bir şey için de kullanılmış durumda.

en: Shortcuts Editor
tr: Kısayol Düzenleyici

en: The current shortcut. Click to edit...
tr: Geçerli kısayol. Düzenlemek için tıklayın...

en: Clear the shortcut
tr: Kısayolu temizle

en: Restore the default shortcut
tr: Varsayılan kısayolu geri yükle

note: skip leading slash
en: This keyboard shortcut is currently used by: '%s'
tr: Bu klavye kısayolunu şu kullanıyor: '%s'

en: Keyboard shortcut already in use
tr: Klavye kısayolu zaten kullanılıyor

en: Window Manager Action Shortcut
tr: Pencere Yönetimi Eylemi Kısayolu

note: TRANSLATORS: this string will be used to create an explanation for * the user in a following string
en: action
tr: eylem

en: Command Shortcut
tr: Komut Kısayolu

note: TRANSLATORS: this string will be used to create an explanation for * the user in a following string
en: command
tr: komut

en: Shortcut
tr: Kısayol

en: Clear
tr: Temizle

en: Press keyboard keys to trigger the %s '%s'.
tr: %s '%s' tetiklemek için klavye tuşlarına basın.

en: Please press a key
tr: Lütfen bir tuşa basın

en: Could not grab the keyboard.
tr: Klavye yakalanamadı.

en: Window operations menu
tr: Pencere işlem menüsü

en: Up
tr: Yukarı

en: Down
tr: Aşağı

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Cycle windows
tr: Pencereler arasında geçiş

en: Cycle windows (Reverse)
tr: Pencereler arasında geçiş (Tersine)

en: Switch window for same application
tr: Aynı uygulama için pencereyi değiştir.

en: Switch application
tr: Uygulamayı değiştir

en: Close window
tr: Pencereyi kapat

en: Maximize window horizontally
tr: Pencereyi yatay olarak büyült

en: Maximize window vertically
tr: Pencereyi dikey olarak büyült

en: Maximize window
tr: Pencereyi büyüt

en: Hide window
tr: Pencereyi sakla

en: Move window
tr: Pencereyi taşı

en: Resize window
tr: Pencereyi yeniden boyutlandır

en: Shade window
tr: Pencereyi gölgele

en: Stick window
tr: Pencereyi yapıştır

en: Raise window
tr: Pencereyi yükselt

en: Lower window
tr: Pencereyi alçalt

en: Raise or lower window
tr: Pencereyi yükselt veya alçalt

en: Fill window
tr: Pencereyi doldur

en: Fill window horizontally
tr: Pencereyi yatay olarak doldur

en: Fill window vertically
tr: Pencereyi dikey olarak doldur

en: Toggle above
tr: Yukarıya geç

en: Toggle fullscreen
tr: Tam ekrana geç

en: Move window to lower monitor
tr: Pencereyi aşağıdaki ekrana taşı

en: Move window to left monitor
tr: Pencereyi soldaki ekrana taşı

en: Move window to right monitor
tr: Pencereyi sağdaki ekrana taşı

en: Move window to upper monitor
tr: Pencereyi üstteki ekrana taşı

en: Move window to upper workspace
tr: Pencereyi üst çalışma alanına taşı

en: Move window to bottom workspace
tr: Pencereyi alt çalışma alanına taşı

en: Move window to left workspace
tr: Pencereyi sol çalışma alanına taşı

en: Move window to right workspace
tr: Pencereyi sağ çalışma alanına taşı

en: Move window to previous workspace
tr: Pencereyi önceki çalışma alanına taşı

en: Move window to next workspace
tr: Pencereyi sonraki çalışma alanına taşı

en: Move window to workspace 1
tr: Pencereyi 1. çalışma alanına taşı

en: Move window to workspace 2
tr: Pencereyi 2. çalışma alanına taşı

en: Move window to workspace 3
tr: Pencereyi 3. çalışma alanına taşı

en: Move window to workspace 4
tr: Pencereyi 4. çalışma alanına taşı

en: Move window to workspace 5
tr: Pencereyi 5. çalışma alanına taşı

en: Move window to workspace 6
tr: Pencereyi 6. çalışma alanına taşı

en: Move window to workspace 7
tr: Pencereyi 7. çalışma alanına taşı

en: Move window to workspace 8
tr: Pencereyi 8. çalışma alanına taşı

en: Move window to workspace 9
tr: Pencereyi 9. çalışma alanına taşı

en: Move window to workspace 10
tr: Pencereyi 10. çalışma alanına taşı

en: Move window to workspace 11
tr: Pencereyi 11. çalışma alanına taşı

en: Move window to workspace 12
tr: Pencereyi 12. çalışma alanına taşı

en: Tile window to the top
tr: Pencere yukarıyı kaplasın

en: Tile window to the bottom
tr: Pencere aşağıyı kaplasın

en: Tile window to the left
tr: Pencere solu kaplasın

en: Tile window to the right
tr: Pencere sağı kaplasın

en: Tile window to the top-left
tr: Pencereyi sol üste döşe

en: Tile window to the top-right
tr: Pencereyi sağ üste döşe

en: Tile window to the bottom-left
tr: Pencereyi sol alta döşe

en: Tile window to the bottom-right
tr: Pencereyi sağ alta döşe

en: Show desktop
tr: Masaüstünü göster

en: Upper workspace
tr: Üst çalışma alanı

en: Bottom workspace
tr: Alt çalışma alanı

en: Left workspace
tr: Sol çalışma alanı

en: Right workspace
tr: Sağ çalışma alanı

en: Previous workspace
tr: Önceki çalışma alanı

en: Next workspace
tr: Sonraki çalışma alanı

en: Workspace 1
tr: 1. çalışma alanı

en: Workspace 2
tr: 2. çalışma alanı

en: Workspace 3
tr: 3. çalışma alanı

en: Workspace 4
tr: 4. çalışma alanı

en: Workspace 5
tr: 5. çalışma alanı

en: Workspace 6
tr: 6. çalışma alanı

en: Workspace 7
tr: 7. çalışma alanı

en: Workspace 8
tr: 8. çalışma alanı

en: Workspace 9
tr: 9. çalışma alanı

en: Workspace 10
tr: 10. çalışma alanı

en: Workspace 11
tr: 11. çalışma alanı

en: Workspace 12
tr: 12. çalışma alanı

en: Add workspace
tr: Çalışma alanı ekle

en: Add adjacent workspace
tr: Bitişik çalışma alanı ekle

en: Delete last workspace
tr: Son çalışma alanını sil

en: Delete active workspace
tr: Etkin çalışma alanını sil

en: Titled Dialog
tr: Başlıklı Pencere

en: Subtitle
tr: Alt başlık

en: Xfce 4 Widgets
tr: Xfce 4 Gereçleri

en: Version information
tr: Sürüm bilgisi

en: GPUs
tr: GPU'lar

en: Window Manager
tr: Pencere Yöneticisi

en: Handles the placement of windows on the screen.
tr: Pencerelerin ekran üzerinde yerleştirilmesiyle ilgilenir.

en: Provides a home for window buttons, launchers, app menu and more.
tr: Pencere düğmeleri, başlatıcılar, uygulama menüsü ve daha fazlası için bir yuva sağlar.

en: Desktop Manager
tr: Masaüstü Yöneticisi

en: Sets desktop backgrounds, handles icons and more.
tr: Masaüstü arka planlarını, simgeleri ve daha çoğunu ayarlar.

en: File Manager
tr: Dosya Yöneticisi

en: Manages your files in a modern, easy-to-use and fast way.
tr: Dosyalarınızı çağdaş, kullanımı kolay ve hızlıca yönetir.

en: Volume Manager
tr: Birim Yönetici

en: Manages removable drives and media for Thunar.
tr: Thunar için çıkarılabilir sürücüleri ve ortamları yönetir.

en: Session Manager
tr: Oturum Yöneticisi

en: Saves and restores your session, handles startup, autostart and shutdown.
tr: Oturumunuzu kaydeder ve geri yükler, başlatma, kendiliğinden başlatma ve kapatma işlemlerini gerçekleştirir.

en: Settings Manager
tr: Ayarlar Yöneticisi

en: Configures appearance, display, keyboard and mouse settings.
tr: Görünüm, ekran, klavye ve fare ayarlarını yapılandırır.

en: Application Finder
tr: Uygulama Bulucu

en: Quickly finds and launches applications installed on your system.
tr: Sisteminizde kurulu uygulamaları hızla bulur ve başlatır.

en: Settings Daemon
tr: Ayar Yardımcısı

en: Stores your settings in a D-Bus-based configuration system.
tr: Ayarlarınızı D-Bus tabanlı yapılandırma sisteminde saklar.

en: A Menu Library
tr: Menü Kitaplığı

en: Implements a freedesktop.org compliant menu based on GLib and GIO.
tr: GLib ve GIO tabanlı freedesktop.org uyumlu menü uygular.

en: Thumbnails Service
tr: Küçük Resim Servisi

en: Implements the thumbnail management D-Bus specification.
tr: Küçük resim yönetimi D-Bus belirtimini uygular.

en: Please see <https://www.xfce.org/about/credits>
tr: Lütfen şuna bakın: <https://www.xfce.org/about/credits>

en: If you know of anyone missing from this list; don't hesitate and file a bug on <https://gitlab.xfce.org/xfce/libxfce4ui/-/issues> .
tr: Bu listede eksik birileri olduğunu düşünüyorsanız; tereddüt etmeyin ve <https://gitlab.xfce.org/xfce/libxfce4ui/-/issues> adresine hata bildirimi gönderin.

en: Thanks to all who helped making this software available!
tr: Bu yazılıma yardım eden ve emeği geçen herkese teşekkürler!

en: Xfce 4 is copyright Olivier Fourdan (fourdan@xfce.org). The different components are copyrighted by their respective authors.
tr: Xfce 4'ün kopyalama hakları Olivier Fourdan'a (fourdan@xfce.org) aittir. Farklı bileşenlerin kopyalama hakları ilgili yazarlara aittir.

en: The libxfce4ui, libxfce4util and exo packages are distributed under the terms of the GNU Library General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
tr: Libxfce4ui, libxfce4util ve exo paketleri, Özgür Yazılım Vakfınca yayımlanan GNU Kısıtlı Genel Kamu Lisansı koşullarında dağıtılmaktadır; Lisansın 2. sürümü veya (isteğe bağlı olarak) daha sonraki bir sürüm.

en: The packages thunar, xfce4-appfinder, xfce4-panel, xfce4-session, xfce4-settings, xfconf, xfdesktop and xfwm4 are distributed under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
tr: Thunar, xfce4-appfinder, xfce4-panel, xfce4-session, xfce4-settings, xfconf, xfdesktop ve xfwm4 paketleri, Özgür Yazılım Vakfınca yayımlanan GNU Genel Kamu Lisansı koşullarında dağıtılmaktadır; Lisansın 2. sürümü veya (isteğe bağlı olarak) daha sonraki bir sürüm.

en: Type '%s --help' for usage information.
tr: Kullanım bilgisi için '%s --help' yazın.

en: Unable to initialize GTK+.
tr: GTK+ başlatılamıyor.

en: The Xfce development team. All rights reserved.
tr: Xfce geliştirme takımı. Tüm hakları saklıdır.

en: Please report bugs to <%s>.
tr: Lütfen hataları <%s> adresine bildirin.

en: Failed to load interface
tr: Arayüzün yüklenmesi başarısız oldu

note: { N_("Project Lead"), xfce_contributors_lead },
en: Core developers
tr: Ana geliştiriciler

en: Active contributors
tr: Aktif katkıcılar

en: Servers maintained by
tr: Sunucuların bakımını yapanlar

en: Translations supervision
tr: Çeviri denetimi

en: Documentation supervision
tr: Belgelendirme denetimi

en: Translators
tr: Çevirmenler

en: Previous contributors
tr: Önceki katkıcılar

en: About Xfce
tr: Xfce Hakkında

en: Information about the Xfce Desktop Environment
tr: Xfce Masaüstü Ortamı ile ilgili bilgi

en: License
tr: Lisans

en: About the Xfce Desktop Environment
tr: Xfce Masaüstü Ortamı Hakkında

en: _Help
tr: _Yardım

en: _Close
tr: _Kapat

en: Device
tr: Aygıt

en: label
tr: etiket

en: OS Name
tr: İS Adı

en: OS Type
tr: İS Türü

en: Distributor
tr: Dağıtıcı

en: Xfce Version
tr: Xfce Sürümü

en: GTK Version
tr: GTK Sürümü

en: Kernel Version
tr: Çekirdek Sürümü

en: CPU
tr: MİB

en: Memory
tr: Bellek

en: System
tr: Sistem

en: Xfce is a collection of programs that together provide a full-featured desktop environment.
    The following programs are part of the Xfce core:
tr: Xfce, birlikte tam özellikli masaüstü ortamı sağlayan programlar derlemidir.
    Aşağıdaki programlar Xfce çekirdeğinin parçasıdır:

en: Xfce is also a development platform providing several libraries that help programmers create applications that fit in well with the desktop environment.
    
    Xfce components are licensed under free or open source licences; GPL or BSDL for applications and LGPL or BSDL for libraries. Look at the documentation, the source code or the Xfce website (<a href="https://www.xfce.org">https://www.xfce.org</a>) for more information.
    
    Thank you for your interest in Xfce.
    
    	- The Xfce Development Team
tr: Xfce, ayrıca, programcıların masaüstü ortamına uyumlu uygulamalar yaratmasına yardımcı türlü kütüphaneleri sağlayan geliştirme platformudur.
    
    Xfce bileşenleri, özgür veya açık kaynak lisansları altında lisanslanır; Uygulamalar için GPL veya BSDL, kütüphaneler için LGPL veya BSDL. Daha çok bilgi için belgelere, kaynak koduna veya Xfce web sitesine (<a href="https://www.xfce.org">https://www.xfce.org</a>) bakın.
    
    Xfce'ye gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz.
    
    	- Xfce Geliştirme Takımı

en: About
tr: Hakkında

en: Credits
tr: Geliştiriciler

en: Copyright
tr: Telif Hakkı

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit (32-bit userspace)
tr: 64 bit (32 bit kullanıcı uzamı)

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit
tr: 64 bit

en: 32-bit
tr: 32 bit

note: translators: This is the name of the OS, followed by the build ID, for * example: * "Fedora 25 (Workstation Edition); Build ID: xyz" or * "Ubuntu 16.04 LTS; Build ID: jki"
en: %s; Build ID: %s
tr: %s; İnşa Kimliği: %s

en: A file named "%s" already exists in this directory, the file hasn't been added.
tr: "%s" adlı dosya bu dizinde var olduğundan dosya eklenmedi.

en: Failed to migrate the old panel configuration
tr: Eski panel yapılandırılmasına geri dönülmesi başarısız oldu

en: Customize settings stored by Xfconf
tr: Xfconf tarafından saklanan ayarları özelleştir
