libxfce4ui.xfce-4-20 - en to uk translation catalogue (207 entries)

en: Failed to open web browser for online documentation
uk: Не можу відкрити переглядач для документації онлайн

en: Do you want to read the %s manual online?
uk: Ви бажаєте переглянути документацію з %s онлайн?

en: Do you want to read the manual online?
uk: Ви бажаєте переглянути документацію онлайн?

en: You will be redirected to the documentation website where the help pages are maintained and translated.
uk: Вас буде скеровано на вебсторінку документації, що містить довідку і її переклади.

en: Read the manual
uk: Прочитати документацію

note: Create cancel button
en: _Cancel
uk: _Скасувати

en: _Read Online
uk: _Переглянути онлайн

en: _Always go directly to the online documentation
uk: _Завжди переходити безпосередньо до документації онлайн

en: Close
uk: Закрити

en: No
uk: Ні

en: Yes
uk: Так

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Close window with multiple tabs?
uk: Закрити вікно з кількома вкладками?

en: This window has multiple tabs open. Closing this window will also close all its tabs.
uk: Це вікно має декілька відкритих вкладок. Закриття цього вікна призведе до закриття всіх його вкладок.

en: This window has %d tabs open. Closing this window will also close all its tabs.
uk: Це вікно має %d відкритих вкладок. Закриття цього вікна призведе до закриття всіх його вкладок.

en: Warning
uk: Попередження

en: Close T_ab
uk: Закрити вк_ладку

en: Close _Window
uk: Закрити _вікно

en: Do _not ask me again
uk: _Не питати надалі

en: Session management client ID
uk: ID клієнта керівника сеансу

en: ID
uk: ІН

en: Disable session management
uk: Відключення керівника сеансів

en: Session management options
uk: Параметри керівника сеансів

en: Show session management options
uk: Показати параметри керівника сеансів

en: Failed to connect to the session manager: %s
uk: Не вдалося зʼєднатись з керівником сеансів: %s

en: Session manager did not return a valid client id
uk: Керівник сеансів не повернув правильного ІН клієнта

note: print warning for user
en: Working directory "%s" does not exist. It won't be used when spawning "%s".
uk: Робоча тека "%s" не існує. Вона не використовуватиметься, поки створюється "%s".

note: retrieve the error and warning messages
en: Filename is too long
uk: Ім'я файлу занадто довге

en: Directory separator illegal in file name
uk: Ім'я файлу не може містити символ розділювача тек

en: Filenames should not start or end with a space
uk: Ім'я файлу не має починатися і закінчуватися пропусками

en: This shortcut is already being used for the action '%s'. Which action do you want to use?
uk: Цей запускач вже використовувався для іншої команди '%s'. Яку дію ви бажаєте використати?

en: Use '%s'
uk: Використовувати '%s'

en: Keep '%s'
uk: Зберегти '%s'

en: This shortcut is already being used for the command '%s'. Which action do you want to use?
uk: Цей запускач вже використовувався для іншої команди '%s'. Яку дію ви бажаєте використати?

en: This shortcut is already being used by the action '%s'. Which action do you want to use?
uk: Цей запускач вже використовувався для іншої команди '%s'. Яку дію ви бажаєте використати?

en: Please use another key combination.
uk: Будь ласка, використайте іншу комбінацію клавіш

en: %s already triggers this action.
uk: %s вже відповідає за цю дію.

en: Conflicting actions for %s
uk: Конфліктуючі дії для %s

en: This shortcut is already being used for something else.
uk: Цей запускач вже використовується для чогось іншого.

en: Shortcuts Editor
uk: Редактор Швидких клавіш

en: The current shortcut. Click to edit...
uk: Поточне скорочення. Клацніть, щоб змінити...

en: Clear the shortcut
uk: Очистити швидку клавішу

en: Restore the default shortcut
uk: Відновити типову швидку клавішу

note: skip leading slash
en: This keyboard shortcut is currently used by: '%s'
uk: Ці швидкі клавіші клавіатури вже використовується: '%s'

en: Keyboard shortcut already in use
uk: Ці швидкі клавіші вже використовується

en: Window Manager Action Shortcut
uk: Комбінації клавіш дій керівника вікон

note: TRANSLATORS: this string will be used to create an explanation for * the user in a following string
en: action
uk: дія

en: Command Shortcut
uk: Комбінація клавіш для команди

note: TRANSLATORS: this string will be used to create an explanation for * the user in a following string
en: command
uk: команда

en: Shortcut
uk: Комбінація клавіш

en: Clear
uk: Очистити

en: Press keyboard keys to trigger the %s '%s'.
uk: Натисніть клавіші клавіатури, щоб перемкнути %s '%s'.

en: Please press a key
uk: Натисніть клавішу

en: Could not grab the keyboard.
uk: Неможливо захопити клавіатуру.

en: Window operations menu
uk: Меню операцій з вікнами

en: Up
uk: Вгору

en: Down
uk: Вниз

en: Left
uk: Зліва

en: Right
uk: Справа

en: Cycle windows
uk: Перемикати вікна

en: Cycle windows (Reverse)
uk: Перемикання вікон (Зворотнє)

en: Switch window for same application
uk: Перемикати вікна однієї програми

en: Switch application
uk: Перемикати програми

en: Close window
uk: Закрити вікно

en: Maximize window horizontally
uk: Розгорнути вікно по горизонталі

en: Maximize window vertically
uk: Розгорнути вікно по вертикалі

en: Maximize window
uk: Розгорнути вікно

en: Hide window
uk: Приховати вікно

en: Move window
uk: Перемістити вікно

en: Resize window
uk: Змінити розмір вікна

en: Shade window
uk: Згорнути вікно у заголовок

en: Stick window
uk: Приліпити вікно

en: Raise window
uk: Підняти вікно

en: Lower window
uk: Опустити вікно

en: Raise or lower window
uk: Підняти або опустити вікно

en: Fill window
uk: Заповнити вікно

en: Fill window horizontally
uk: Заповнити вікно по горизонталі

en: Fill window vertically
uk: Заповнити вікно по вертикалі

en: Toggle above
uk: Вікно згори

en: Toggle fullscreen
uk: Повноекранний режим

en: Move window to lower monitor
uk: Перемістити вікно на нижній монітор

en: Move window to left monitor
uk: Перемістити вікно на лівий монітор

en: Move window to right monitor
uk: Перемістити вікно на правий монітор

en: Move window to upper monitor
uk: Перемістити вікно на верхній монітор

en: Move window to upper workspace
uk: Перемістити вікно на верхню робочу область

en: Move window to bottom workspace
uk: Перемістити вікно на нижню робочу область

en: Move window to left workspace
uk: Перемістити вікно на ліву робочу область

en: Move window to right workspace
uk: Перемістити вікно на праву робочу область

en: Move window to previous workspace
uk: Перемістити вікно на попередню робочу область

en: Move window to next workspace
uk: Перемістити вікно на наступну робочу область

en: Move window to workspace 1
uk: Перемістити вікно на робочу область 1

en: Move window to workspace 2
uk: Перемістити вікно на робочу область 2

en: Move window to workspace 3
uk: Перемістити вікно на робочу область 3

en: Move window to workspace 4
uk: Перемістити вікно на робочу область 4

en: Move window to workspace 5
uk: Перемістити вікно на робочу область 5

en: Move window to workspace 6
uk: Перемістити вікно на робочу область 6

en: Move window to workspace 7
uk: Перемістити вікно на робочу область 7

en: Move window to workspace 8
uk: Перемістити вікно на робочу область 8

en: Move window to workspace 9
uk: Перемістити вікно на робочу область 9

en: Move window to workspace 10
uk: Перемістити вікно на робочу область 10

en: Move window to workspace 11
uk: Перемістити вікно на робочу область 11

en: Move window to workspace 12
uk: Перемістити вікно на робочу область 12

en: Tile window to the top
uk: Перемістити вікно догори

en: Tile window to the bottom
uk: Перемістити вікно донизу

en: Tile window to the left
uk: Перемістити вікно ліворуч

en: Tile window to the right
uk: Перемістити вікно праворуч

en: Tile window to the top-left
uk: Перемістити вікно вверх ліворуч

en: Tile window to the top-right
uk: Перемістити вікно вверх праворуч

en: Tile window to the bottom-left
uk: Перемістити вікно вниз ліворуч

en: Tile window to the bottom-right
uk: Перемістити вікно вниз праворуч

en: Show desktop
uk: Показати стільницю

en: Upper workspace
uk: Верхня робоча область

en: Bottom workspace
uk: Нижня робоча область

en: Left workspace
uk: Ліва робоча область

en: Right workspace
uk: Права робоча область

en: Previous workspace
uk: Попередня робоча область

en: Next workspace
uk: Наступна робоча область

en: Workspace 1
uk: Робоча область 1

en: Workspace 2
uk: Робоча область 2

en: Workspace 3
uk: Робоча область 3

en: Workspace 4
uk: Робоча область 4

en: Workspace 5
uk: Робоча область 5

en: Workspace 6
uk: Робоча область 6

en: Workspace 7
uk: Робоча область 7

en: Workspace 8
uk: Робоча область 8

en: Workspace 9
uk: Робоча область 9

en: Workspace 10
uk: Робоча область 10

en: Workspace 11
uk: Робоча область 11

en: Workspace 12
uk: Робоча область 12

en: Add workspace
uk: Додати робочу область

en: Add adjacent workspace
uk: Додати суміжну робочу область

en: Delete last workspace
uk: Видалити останню робочу область

en: Delete active workspace
uk: Видалити активну робочу область

en: Version information
uk: Інформація про версію

en: GPUs
uk: ГП

en: Window Manager
uk: Керівник вікон

en: Handles the placement of windows on the screen.
uk: Управляє розміщенням вікон на екрані.

en: Panel
uk: Панель

en: Provides a home for window buttons, launchers, app menu and more.
uk: Забезпечує місце для кнопок вікон, запускачів, меню програм та іншого.

en: Desktop Manager
uk: Керівник стільниці

en: Sets desktop backgrounds, handles icons and more.
uk: Налаштовує зображення стільниці, відображення значків тощо.

en: File Manager
uk: Керівник файлів

en: Manages your files in a modern, easy-to-use and fast way.
uk: Керує вашими файлами в сучасний, легкий і швидкий спосіб.

en: Volume Manager
uk: Керівник накопичувачів

en: Manages removable drives and media for Thunar.
uk: Керує портативними пристроями і медія для Thunar.

en: Session Manager
uk: Керівник сеансів

en: Saves and restores your session, handles startup, autostart and shutdown.
uk: Зберігає і відновлює ваші сеанси, керує запуском, автозавантаженням і вимкненням.

en: Settings Manager
uk: Менеджер параметрів

en: Configures appearance, display, keyboard and mouse settings.
uk: Налаштовує вигляд, дисплей, клавіятуру і налаштування мишки.

en: Application Finder
uk: Пошук програм

en: Quickly finds and launches applications installed on your system.
uk: Швидкий пошук і запуск застосунків, що встановлені у вашій системі.

en: Settings Daemon
uk: Демон властивостей

en: Stores your settings in a D-Bus-based configuration system.
uk: Зберігає ваші налаштування в конфіґураційній системі на основі D-Bus.

en: A Menu Library
uk: Бібліотека меню

en: Implements a freedesktop.org compliant menu based on GLib and GIO.
uk: Реалізує сумісне з freedesktop.org меню на основі GLib та GIO.

en: Thumbnails Service
uk: Сервіс ескізів

en: Implements the thumbnail management D-Bus specification.
uk: Реалізує специфікацію D-Bus керування ескізами.

en: Please see <https://www.xfce.org/about/credits>
uk: Дивіться <https://www.xfce.org/about/credits>

en: If you know of anyone missing from this list; don't hesitate and file a bug on <https://gitlab.xfce.org/xfce/libxfce4ui/-/issues> .
uk: Якщо ви знаєте когось, кого немає в цьому списку; не соромтеся і подайте помилку на <https://gitlab.xfce.org/xfce/libxfce4ui/-/issues> .

en: Thanks to all who helped making this software available!
uk: Дякуємо усім, хто допоміг появитися цій програмі!

en: Xfce 4 is copyright Olivier Fourdan (fourdan@xfce.org). The different components are copyrighted by their respective authors.
uk: Всі права на Xfce 4 належать Olivier Fourdan (fourdan@xfce.org). Права на різні компоненти належать відповідним авторам.

en: The libxfce4ui, libxfce4util and exo packages are distributed under the terms of the GNU Library General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
uk: Пакунки libxfce4ui, libxfcegui4 і exo розповсюджуються згідно умов GNU Library General Public License, виданою Free Software Foundation; або версії 2 цієї ліцензії, або (на Ваш розгляд) будь-якої пізнішої версії.

en: The packages thunar, xfce4-appfinder, xfce4-panel, xfce4-session, xfce4-settings, xfconf, xfdesktop and xfwm4 are distributed under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
uk: Пакунки thunar, xfce4-appfinder, xfce4-panel, xfce4-session, xfce4-settings, xfconf, xfdesktop і xfwm4 розповсюджуються згідно умов GNU Library General Public License, виданою Free Software Foundation; або версії 2 цієї ліцензії, або (на Ваш розгляд) будь-якої пізнішої версії.

en: Type '%s --help' for usage information.
uk: Введіть "%s --help" для довідки з використання.

en: Unable to initialize GTK+.
uk: Не можу ініціалізувати GTK+.

en: The Xfce development team. All rights reserved.
uk: Команда розробників Xfce. Всі права застережено.

en: Please report bugs to <%s>.
uk: Будь-ласка, повідомте про помилку до <%s>.

en: Failed to load interface
uk: Неможливо завантажити інтерфейс

note: { N_("Project Lead"), xfce_contributors_lead },
en: Core developers
uk: Основні розробники

en: Active contributors
uk: Активний внесок від

en: Servers maintained by
uk: Сервери підтримуються

en: Translations supervision
uk: Керівник перекладачів

en: Documentation supervision
uk: Завідувач документацією

en: Translators
uk: Перекладачі

en: Previous contributors
uk: Попередні розробники

en: About Xfce
uk: Про Xfce

en: Information about the Xfce Desktop Environment
uk: Інформація про середовище стільниці Xfce

en: License
uk: Ліцензія

en: About the Xfce Desktop Environment
uk: Про середовище стільниці Xfce

en: _Help
uk: _Довідка

en: _Close
uk: _Закрити

en: Device
uk: Пристрій

en: label
uk: мітка

en: OS Name
uk: Назва системи

en: OS Type
uk: Тип системи

en: Distributor
uk: Дистрибʼютор

en: Xfce Version
uk: Версія Xfce

en: GTK Version
uk: Версія GTK

en: Kernel Version
uk: Версія ядра

en: Windowing System
uk: Віконна система

en: CPU
uk: Процесор

en: Memory
uk: Пам'ять

en: GPU
uk: Графічний процесор

en: System
uk: Система

en: Xfce is a collection of programs that together provide a full-featured desktop environment.
    The following programs are part of the Xfce core:
uk: Xfce це колекція програм, що разом створюють багатофункціональне стільничне
    середовище. Наступні програми є частиною ядра Xfce:

en: Xfce is also a development platform providing several libraries that help programmers create applications that fit in well with the desktop environment.
    
    Xfce components are licensed under free or open source licences; GPL or BSDL for applications and LGPL or BSDL for libraries. Look at the documentation, the source code or the Xfce website (<a href="https://www.xfce.org">https://www.xfce.org</a>) for more information.
    
    Thank you for your interest in Xfce.
    
    	- The Xfce Development Team
uk: Xfce це також платформа розробки, що надає багато бібліотек, які допомагають програмістам створювати застосунки, які добре вписуються в середовище стільниці.
    
    Компоненти Xfce ліцензуються вільними і відкритими (open source) ліцензіями; GPL або BSDL для застосунків і LGPL або BSDL для бібліотек. Перегляньте документацію, вихідний код або вебсайт Xfce (<a href="https://www.xfce.org">https://www.xfce.org</a>), щоб дізнатися більше.
    
    Дякуємо за вашу цікавість до Xfce.
    
    	- Команда розробників Xfce

en: About
uk: Про

en: Credits
uk: Подяки

en: Copyright
uk: Права застережено

en: Unknown
uk: Невідомий

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit (32-bit userspace)
uk: 64-бітна (32-бітний користувацький простір)

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit
uk: 64-бітна

en: 32-bit
uk: 32-бітна

note: translators: This is the name of the OS, followed by the build ID, for * example: * "Fedora 25 (Workstation Edition); Build ID: xyz" or * "Ubuntu 16.04 LTS; Build ID: jki"
en: %s; Build ID: %s
uk: %s; IH збірки: %s

en: A file named "%s" already exists in this directory, the file hasn't been added.
uk: Файл з назвою "%s" вже існує в цій теці, тому файл не додано.

en: Failed to migrate the old panel configuration
uk: Не вдалось провести міграцію старої конфігурації панелі

en: Customize settings stored by Xfconf
uk: Пристосувати налаштування, збережені через Xfconf
