libxfcegui4 - en to ar translation catalogue (44 entries)

en: Workspace
ar: مساحة العمل

en: S_how
ar: أ_ظهر

en: _Hide
ar: ا_خفِ

en: Un_maximize
ar: الغِ ال_تكبير

en: Ma_ximize
ar: ك_بّر

en: Un_shade
ar: ا_لغِ التظليل

en: _Shade
ar: _ظلِّل

en: Uns_tick
ar: الغِ الت_تثيب

en: S_tick
ar: ثبِّت

en: Send to...
ar: أرسِل إلى...

en: _Close
ar: أ_غلق

en: Needs terminal
ar: بحاجة لطرفية

en: Whether or not the command needs a terminal to execute
ar: ما إذا كان الأمر بحاجة للطرفية أم لا

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Command
ar: الأمر

en: The command to run when the item is clicked
ar: الأمر الذي سينفّذ عند نقر العنصر

en: Icon name
ar: إسم الأيقونة

en: The name of the themed icon to display next to the item
ar: إسم الأيقونة (من السِمة) التي ستعرض بجانب العصر

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Label
ar: وسم

en: The label displayed in the item
ar: إظهار الوسم في العنصر

en: Startup notification
ar: تنبيهات بدء التشغيل

en: Whether or not the app supports startup notification
ar: هل التطبيق يدعم تنبيهات بدء التشغيل أم لا

en: Use underline
ar: إستخدام التسطير

en: Whether or not to use an underscore in the label as a keyboard mnemonic
ar: إستعمال أو عدم إستعمال التسطير في الوسم كذكرة للوحة المفاتيح

note: set window title
en: About %s...
ar: حوْل %s...

en: Visit homepage
ar: زر الصفحة الرئيسية

en: Info
ar: معلومات

en: Credits
ar: شكر وتقدير

en: License
ar: الترخيص

en: Failed to acquire manager selection
ar: فشلت في الحصول على إنتقاء المدير

en: tray icon has requested a size of (%i x %i), resizing to (%i x %i)
ar: لقد طلبت أبقونة اللوحة المقاس (%i x %i)، يجري تغيير الحجم إلى (%i x %i)

en: tray icon was not attached, destroying it
ar: لم تكن أيقونة اللوحة متِّصلة، يجري تدميرها

en: Dialog Header
ar: الحوار الرئيسي

en: Icon
ar: أيقونة

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Icon Filename
ar: إسم الأيقونة

en: Icon Name
ar: إسم الأيقونة

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Launcher Menu Item
ar: مطلقة عناصر القائمة

en: Move Handle
ar: مقبض تحريك

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Needs Terminal
ar: بحاجة لطرفية

en: Scaled Image
ar: صورة محجمة

en: Subtitle
ar: عنوان فرعي

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Supports Startup Notification
ar: يدعم تنبيهات بدء التشغيل

en: Title
ar: عنوان

en: Titled Dialog
ar: حوار معنون

en: Xfce4 Widgets
ar: قطع إكسفس4
