libxfcegui4 - en to ast translation catalogue (44 entries)

en: Workspace
ast: Estaya de trabayu

en: S_how
ast: _Amosar

en: _Hide
ast: _Anubrir

en: Un_maximize
ast: _Desmaximizar

en: Ma_ximize
ast: Ma_ximizar

en: Un_shade
ast: De_sendolcar

en: _Shade
ast: _Endolcar

en: Uns_tick
ast: Despe_gar

en: S_tick
ast: _Apegar

en: Send to...
ast: Unviar a...

en: _Close
ast: _Zarrar

en: Needs terminal
ast: Requier terminal

en: Whether or not the command needs a terminal to execute
ast: Si'l comandu requier terminal o non pa executase

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Command
ast: Comandu

en: The command to run when the item is clicked
ast: El comandu a executar al facer clic nel elementu

en: Icon name
ast: Nome d'iconu

en: The name of the themed icon to display next to the item
ast: El nome d'iconu de tema a amosar xunto al elementu

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Label
ast: Etiqueta

en: The label displayed in the item
ast: La etiqueta amosada nel elementu

en: Startup notification
ast: Notificación d'aniciu

en: Whether or not the app supports startup notification
ast: Si l'aplicación soporta o non notificación d'aniciu

en: Use underline
ast: Usar solliñáu

en: Whether or not to use an underscore in the label as a keyboard mnemonic
ast: Si usar o non un guión baxu na etiqueta como atayu de tecláu

note: set window title
en: About %s...
ast: Tocante a %s...

en: Visit homepage
ast: Visitar sitiu web

en: Info
ast: Información

en: Credits
ast: Créditos

en: License
ast: Llicencia

en: Failed to acquire manager selection
ast: Falló al obtener seleición del xestor

en: tray icon has requested a size of (%i x %i), resizing to (%i x %i)
ast: l'iconu de notificación requier tamañu de (%i x %i); axustando a (%i x %i)

en: tray icon was not attached, destroying it
ast: l'iconu de notificación nun s'incorporó, desaniciándolu

en: Dialog Header
ast: Cabecera del diálogu

en: Icon
ast: Iconu

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Icon Filename
ast: Nome de ficheru del iconu

en: Icon Name
ast: Nome del iconu

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Launcher Menu Item
ast: Elementu de menú llanzador

en: Move Handle
ast: Mover remanador

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Needs Terminal
ast: Requier terminal

en: Scaled Image
ast: Imaxe escalada

en: Subtitle
ast: Subtítulu

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Supports Startup Notification
ast: Soporta notificación d'aniciu

en: Title
ast: Títulu

en: Titled Dialog
ast: Diálogu con títulu

en: Xfce4 Widgets
ast: Controles de Xfce4
