libxfcegui4 4.4.0 - en to bn translation catalogue (32 entries)

en: Workspace
bn: ওয়ার্কস্পেশ

en: S_how
bn: প্রদর্শন করো(_h)

en: _Hide
bn: লুকিয়ে ফেল(_H)

en: Un_maximize
bn: বড় থেকে ছোট করো(_m)

en: Ma_ximize
bn: বড় করো(_x)

en: Un_shade
bn: ছায়াবিহীন (_s)

en: _Shade
bn: ছায়াযুক্ত (_S)

en: Uns_tick
bn: আটকমুক্ত করুন (_t)

en: S_tick
bn: আটক করুন (_t)

en: Send to...
bn: পাঠিয়ে দিন...

en: _Close
bn: বন্ধ করুন (_C)

en: Needs terminal
bn: টার্মিনাল প্রয়োজন

en: Whether or not the command needs a terminal to execute
bn: কমান্ডটি নির্বাহণের জন্য টার্মিনাল প্রয়োজন কি না

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Command
bn: কমান্ড

en: The command to run when the item is clicked
bn: বস্তটির উপর ক্লিক করা হলে যে কমান্ডটি চালানো হবে

en: Icon name
bn: আইকনের নাম

en: The name of the themed icon to display next to the item
bn: বস্তুটির পাশে যে থীমের আইকন চিহ্ন প্রদর্শিত হবে তার নাম

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Label
bn: লেবেল

note: set window title
en: About %s...
bn: %s পরিচিতি ...

en: Visit homepage
bn: হোম-পেজে ভ্রমণ করুন

en: Info
bn: পরিচিতি

en: Credits
bn: কৃতজ্ঞতা স্বীকার

en: License
bn: লাইসেন্স

en: Failed to acquire manager selection
bn: পরিচালনা সংক্রান্ত নির্বাচন প্রাপ্ত করতে ব্যর্থ

en: tray icon has requested a size of (%i x %i), resizing to (%i x %i)
bn: ট্রে আইকন (%i x %i) মাপ অনুরোধ করেছে, মাপ পরিবর্তন করে (%i x %i) করা হচ্ছে

en: tray icon was not attached, destroying it
bn: ট্রে আইকনটি সংযুক্ত ছিল না, এটি নষ্ট করা হচ্ছে

en: Icon
bn: আইকনের

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Icon Filename
bn: আইকনের ফাইলনাম

en: Icon Name
bn: আইকনের নাম

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Needs Terminal
bn: টার্মিনাল প্রয়োজন

en: Title
bn: শিরোনাম

en: Xfce4 Widgets
bn: Xfce4 উইজেট
