libxfcegui4 4.4.0 - en to ca translation catalogue (44 entries)

en: Workspace
ca: Àrea de treball

en: S_how
ca: _Mostra

en: _Hide
ca: _Amaga

en: Un_maximize
ca: Des_maximitza

en: Ma_ximize
ca: Ma_ximitza

en: Un_shade
ca: Des_oculta

en: _Shade
ca: _Oculta

en: Uns_tick
ca: Des_plega

en: S_tick
ca: _Plega

en: Send to...
ca: Envia a…

en: _Close
ca: _Tanca

en: Needs terminal
ca: Cal un terminal

en: Whether or not the command needs a terminal to execute
ca: Tant si l'ordre cal ser exacutada a un terminal o no

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Command
ca: Ordre

en: The command to run when the item is clicked
ca: L'ordre a executar en seleccionar l'ítem

en: Icon name
ca: Nom de la icona

en: The name of the themed icon to display next to the item
ca: El nom del tema d'icones per mostrar junt a l'item

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Label
ca: Etiqueta

en: The label displayed in the item
ca: L’etiqueta mostrada als elements

en: Startup notification
ca: Notificació d’engegada

en: Whether or not the app supports startup notification
ca: Si l’aplicació suport o no la notificació d’engegada

en: Use underline
ca: Mostra subrallat

en: Whether or not to use an underscore in the label as a keyboard mnemonic
ca: Si es subralla o no l’etiqueta com un accés de teclat

note: set window title
en: About %s...
ca: Quant a %s…

en: Visit homepage
ca: Visitar la pàgina d'inici

en: Info
ca: Informació

en: Credits
ca: Crèdits

en: License
ca: Llicència

en: Failed to acquire manager selection
ca: No puc trobar el gestor d'opcions

en: tray icon has requested a size of (%i x %i), resizing to (%i x %i)
ca: La icona de la safata ha sol·licitat una mida de (%i x %i), es redimensionarà a (%i x %i)

en: tray icon was not attached, destroying it
ca: La icona de la safata no està adjunta i es destruirà

en: Dialog Header
ca: Capsalera de diàleg

en: Icon
ca: Icona

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Icon Filename
ca: Nom del fitxer icona

en: Icon Name
ca: Nom de la icona

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Launcher Menu Item
ca: Element del menú de llançadores

en: Move Handle
ca: Gestor de moviment

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Needs Terminal
ca: Cal un terminal

en: Scaled Image
ca: Imatge escalada

en: Subtitle
ca: Subtítol

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Supports Startup Notification
ca: Suporta la notificació d’engegada

en: Title
ca: Títol

en: Titled Dialog
ca: Diàleg amb títol

en: Xfce4 Widgets
ca: Giny Xfce4
