libxfcegui4 4.4.0 - en to cy translation catalogue (25 entries)

en: Workspace
cy: Gweithle

en: S_how
cy: _Dangos

en: _Hide
cy: C_uddio

en: Un_maximize
cy: Dad-_fwyhau

en: Ma_ximize
cy: _Mwyhau

en: Un_shade
cy: Dad-gr_ynhoi

en: _Shade
cy: C_rynhoi

en: Uns_tick
cy: Dad-_ludo

en: S_tick
cy: _Gludo

en: Send to...
cy: Anfon at...

en: _Close
cy: _Cau

en: Needs terminal
cy: Angen terfynell

en: Whether or not the command needs a terminal to execute
cy: A yw'r rhaglen angen terfynell i redeg neu beidio

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Command
cy: Gorchymyn

en: The command to run when the item is clicked
cy: Y gorchymyn i'w redeg pan y clicir yr eitem

en: Icon name
cy: Enw eicon

en: The name of the themed icon to display next to the item
cy: Enw'r eicon themaëdig i'w arddangos wrth yr eitem

note: set window title
en: About %s...
cy: Amdan %s...

en: Visit homepage
cy: Ymweld a'r hafan

en: Info
cy: Gwybodaeth

en: Credits
cy: Clod

en: License
cy: Trwydded

en: Failed to acquire manager selection
cy: Methu hawlio dewisiad trefnydd

en: tray icon has requested a size of (%i x %i), resizing to (%i x %i)
cy: eicon blwch wedi gofyn am faint o (%i z %i), yn ail-feintio at (%i z %i)

en: tray icon was not attached, destroying it
cy: ni gysylltwyd eicon blwch, yn ei ddinistrio
