libxfcegui4 master - en to de translation catalogue (44 entries)

en: Workspace
de: Arbeitsfläche

en: S_how
de: _Anzeigen

en: _Hide
de: _Verstecken

en: Un_maximize
de: _Wiederherstellen

en: Ma_ximize
de: _Maximieren

en: Un_shade
de: _Ausrollen

en: _Shade
de: _Einrollen

en: Uns_tick
de: Lös_en

en: S_tick
de: Anhe_ften

en: Send to...
de: Verschieben nach …

en: _Close
de: _Schließen

en: Needs terminal
de: Benötigt ein Terminal

en: Whether or not the command needs a terminal to execute
de: Gibt an, ob das Programm ein Terminal zur Ausführung braucht

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Command
de: Befehl

en: The command to run when the item is clicked
de: Der auszuführende Befehl

en: Icon name
de: Symbolname

en: The name of the themed icon to display next to the item
de: Der Name des Symbols, welches neben dem Objekt erscheint

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Label
de: Überschrift

en: The label displayed in the item
de: Überschrift, die in diesem Objekt angezeigt wird

en: Startup notification
de: Visuelle Rückmeldung über den Programmstart geben

en: Whether or not the app supports startup notification
de: Gibt an, ob das Programm die Rückmeldung über den Programmstart unterstützt

en: Use underline
de: Unterstriche benutzen

en: Whether or not to use an underscore in the label as a keyboard mnemonic
de: Gibt an, ob der Unterstrich als Tastenkürzel verwendet werden soll

note: set window title
en: About %s...
de: Info zu %s …

en: Visit homepage
de: Webseite besuchen

en: Info
de: Informationen

en: Credits
de: Beteiligte

en: License
de: Lizenz

en: Failed to acquire manager selection
de: Die Auswahl des Managers konnte nicht erfasst werden

en: tray icon has requested a size of (%i x %i), resizing to (%i x %i)
de: Leistensymbol hatte die Größe %ix%i angefragt, die Größe wird auf %ix%i angepasst

en: tray icon was not attached, destroying it
de: Leistensymbol wurde nicht angehängt. Gelöscht.

en: Dialog Header
de: Dialogkopf

en: Icon
de: Symbol

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Icon Filename
de: Dateiname des Symbols

en: Icon Name
de: Symbolname

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Launcher Menu Item
de: Startmenüeintrag

en: Move Handle
de: Verschiebe-Griff

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Needs Terminal
de: Benötigt ein Terminal

en: Scaled Image
de: Skaliertes Bild

en: Subtitle
de: Unterüberschrift

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Supports Startup Notification
de: Unterstützt die visuelle Rückmeldung über Programmstart

en: Title
de: Überschrift

en: Titled Dialog
de: Dialog mit Überschrift

en: Xfce4 Widgets
de: Xfce4-Grafikobjekt
