libxfcegui4 4.4.0 - en to es translation catalogue (44 entries)

en: Workspace
es: Área de trabajo

en: S_how
es: _Mostrar

en: _Hide
es: _Ocultar

en: Un_maximize
es: _Desmaximizar

en: Ma_ximize
es: Ma_ximizar

en: Un_shade
es: De_senrollar

en: _Shade
es: _Enrollar

en: Uns_tick
es: Despe_gar

en: S_tick
es: _Pegar

en: Send to...
es: Enviar a...

en: _Close
es: _Cerrar

en: Needs terminal
es: Requiere terminal

en: Whether or not the command needs a terminal to execute
es: Si el comando requiere terminal o no para ser ejecutado

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Command
es: Comando

en: The command to run when the item is clicked
es: El comando a ejecutar al hacer clic en el elemento

en: Icon name
es: Nombre de icono

en: The name of the themed icon to display next to the item
es: El nombre de icono de tema a mostrar junto al elemento

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Label
es: Etiqueta

en: The label displayed in the item
es: La etiqueta mostrada en el elemento

en: Startup notification
es: Notificación de inicio

en: Whether or not the app supports startup notification
es: Si la aplicación soporta o no notificación de inicio

en: Use underline
es: Usar subrayado

en: Whether or not to use an underscore in the label as a keyboard mnemonic
es: Si usar o no un guión bajo en la etiqueta como atajo de teclado

note: set window title
en: About %s...
es: Acerca de %s...

en: Visit homepage
es: Visitar sitio web

en: Info
es: Información

en: Credits
es: Créditos

en: License
es: Licencia

en: Failed to acquire manager selection
es: Fallo al obtener selección del gestor

en: tray icon has requested a size of (%i x %i), resizing to (%i x %i)
es: el icono de notificación requiere tamaño (%i x %i); ajustando a (%i x %i)

en: tray icon was not attached, destroying it
es: el icono de notificación no fue incorporado, eliminándolo

en: Dialog Header
es: Cabecera del diálogo

en: Icon
es: Icono

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Icon Filename
es: Nombre de archivo del icono

en: Icon Name
es: Nombre del icono

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Launcher Menu Item
es: Elemento de menú lanzador

en: Move Handle
es: Mover manejador

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Needs Terminal
es: Requiere terminal

en: Scaled Image
es: Imagen escalada

en: Subtitle
es: Subtítulo

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Supports Startup Notification
es: Soporta notificación de inicio

en: Title
es: Título

en: Titled Dialog
es: Diálogo con título

en: Xfce4 Widgets
es: Controles de Xfce4
